TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цаноски до утре треба да ги плати комуналиите за објектот што му го рушат

Здраво - 14.08.2011

Утре истекува рокот до кога Фијат Цаноски треба да го исплати долгот за комуналии за објектот “Космос”. Доколку тоа не го направи, општината Гази Баба долгот од 370 илјади евра, ќе го наплати преку ...

Цаноски: Трајковски не ги почитува законите, а ги оштетува и соседните градби

+инфо - 14.08.2011

Претеникот и инвеститор на комплексот „Космос“, Фијат Цаноски преку соопштение до медиумите обвинува дека градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски не ги почитува законите во државата и ...

Цаноски до утре мора да го плати долгот за комуналии

Канал5 - 14.08.2011

Утре истекува последниот рок до кога пратеникот Фијат Цаноски, треба да го исплати долгот за комуналии за објектот „Космос“.

До утре Цаноски треба да го плати долгот за комуналии

МРТ - 14.08.2011

Фијат Цаноски, инвеститорот на Космос, има рок до утре да плати 370 илјади евра, заостанат долг за комуналии. Доколку тоа не се случи, општина Гази Баба парите ќе си ги наплати, и тоа со камата, ...

Ако Цаноски не плати денеска, ќе му се заплени имотот

Вечер - 14.08.2011

Денеска истекува рокот кога инвеститорот Цаноски треба да го исплати долгот за комуналии за објектот "Космос". Минатата недела Општина Гази Баба ги активираше хипотеките во вредност од 11 милиони ...

Цановски утре мора да го плати долгот

Курир - 14.08.2011

Истекува последниот рок кога инвеститорот Фијат Цаноски, треба да го плати долгот од 370 илјади евра за комуналии за објектот „Космос“.

Цановски: Трајковски ги крши законите и ги оштетува градбите на околните згради

Sky - 14.08.2011

Ја информираме јавноста дека општина Гази Баба и градоначалникот Тони Трајковски, непочитувајќи ги законите во РМ продолжуваат со минирање на станбено деловниот комплекс “Космос”.

Цановски треба да го подмири долгот до утре

Македонија24 - 14.08.2011

Македонија - Македониjа 24, , Цановски треба да го подмири долгот до утре, "Утре е последниот рок, инвеститорот Фијат Цаноски да го плати долгот од 370 илјади евра за објектот Космос.

Фијат Цаноски со писмо до премиерот

Утрински - 13.08.2011

Сопственикот на станбено-деловниот центар „Космос“, Фијат Цаноски, ја интензивираше правната борба со Општина Гази Баба по чиј налог големиот објект веќе две недели се урива.

Космос се урива со динамит

Sky - 13.08.2011

Општина Гази Баба и градоначалникот Тони Трајковски, и покрај предупредувањата за незаконските дејства , вчера околу 15 часот, продолжија со рушење на станбено-деловниот комплекс Космос.

Цаноски: Не преземам одговорност за евентуалните штети на објектите околу „Космос“

Press24 - 13.08.2011

Општина Гази Баба продолжила со рушењето на „Космос“, а жителите на околните куќи биле непосредно загрозени, стои во соопштението од Фијат Цаноски Општина Гази Баба и градоначалникот Тони Трајковски ...

„Космос“ го активира опозицискиот фронт

Утрински - 11.08.2011

Лидерите на СДСМ Бранко Црвенковски и на Партијата за европска иднина (ПЕИ) на Фијат Цаноски организираат средба на поширокиот опозициски фронт.

Жестоко меѓу Фијат Цаноски и градоначалникот на Гази Баба

Утрински - 11.08.2011

Инвеститорот на комплексот „Космос“, пратеникот Фијат Цаноски упати повик за јавно соочување до градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, но тој вчера го одби барањето за дебатирање.

Цаноски смета на опозицијата

Н.Македонија - 11.08.2011

Претседателите на партиите од опозицискиот фронт на 16 август ќе се договорат како ќе реагираат на ситуацијата во која се најде пратеникот Фијат Цаноски по уривањето на неговиот објект „Космос“ - ...

Фијат Цаноски ќе го тужи Латас и новинарот за лагите во Сител и Вечер

+инфо - 11.08.2011

За прилозите со наслов „Опозицијата ќе се координира во одбрана на Фијат Цаноски,, и ,, Опозицискиот фронт повторно во одбрана на криминал?“, кои одеа вчера во вестите на Сител и во денешниот број на ...

Цановски со тужба до Сител и Вечер

Sky - 11.08.2011

Од сопственикот на ФИНЕ,Фијат Цаноски на текствовите објавени на телевизија Сител на 10.08.2001 во информативните емисии и во весникот Вечер на 11.08.2011 со наслови ,, Опозицијата ќе се координира ...

Гази Баба со нови пријави за „Космос“

Утрински - 10.08.2011

Случајот со уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ вчера повторно ги предизвика надлежните во Општина Гази Баба да излезат со свое видување за овој случај.

Патот до правдата води до Стразбур

Утрински - 10.08.2011

Лустрација, судиски смени, притвори, па дури и незаконско уривање објекти... Сите овие предмети, но и многу други, кои имаат во себе примеси за политичка мотивација, по правило завршуваат во Стразбур.

Цановски повикува на соочување, градоначалникот не гледа причина за тоа

Телма - 10.08.2011

Фиат Цаноски го повикува градоначалникот на Гази Баба да ги соочат фрактите и документите околу проектот Космос. Трајковски нека избере време и место, во општина, пред објект или на медиум, вистината ...

Oдбиено барањето на Цаноски за измена на основниот проект

Дневник - 10.08.2011

Општина Гази Баба вчера донела решение со кое се одбива како неосновано барањето на инвеститорот на комплексот „Космос“, Фијат Цаноски, за измена и дополнување на основниот проект во текот на ...

Одбиени измените на проектот „Космос“

Идивиди - 10.08.2011

Скопје, 9 август 2011 (МИА) - Градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски денеска соопшти дека општината ги одбила предложените измени на основниот проект за изградба на комплексот „Космос“.

Цаноски го повикува градоначалникот на Гази Баба на јавно соочување

Алфа - 10.08.2011

Пратеникот и лидер на ПЕИ, Фијат Цаноски, чиј комплекс „Космос“ од минатата недела се руши, го повикува градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, јавно на било кој медиум да ги соочат ...

Цаноски го повикува градоначалникот на Гази Баба на јавно соочување

Кајгана - 10.08.2011

Пратеникот и лидер на ПЕИ, Фијат Цаноски, чиј комплекс „Космос“ од минатата недела се руши, го повикува градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, јавно на било кој медиум да ги соочат ...

Проектот „Космос“ непознат и за Гази Баба

Н.Македонија - 10.08.2011

Општината го одби барањето што фирмата „Фине“ го доставила на 21 јули за измени на „Космос“, поради тоа што е доставено предоцна, односно откако се констатирани нерегуларностите во изградбата ...

Цаноски побарал средба на Опозициониот фронт

Кајгана - 10.08.2011

На барање на Партијата за европска иднина (ПЕИ), во вторник ќе се сретнат Претседателите на политичките партии од Опозициониот фронт, соопштуваат од СДСМ.

Трајковски не гледа рационална причина за дебата со Цаноски

Кајгана - 10.08.2011

Градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, го одби повикот за јавна дебата на пратеникот и лидер на ПЕИ, Фијат Цаноски.

Фијат Цаноски доби “корпа” од Тони Трајковски за тв соочувањето

Здраво - 10.08.2011

Фијат Цаноски, инвеститорот на комплексот „Космос“ кој е во фаза на рушење, со отворено писмо го повика градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски на јавно соочување со фактите.

Цаноски сака јавно соочување со градоначалникот Трајковски

+инфо - 10.08.2011

Пратеникот и инвеститор на комплексот „Космос“ кој е во фаза на рушење, Фијат Цаноски вчера попладне, со отворено писмо го повика градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски на јавно ...

Цаноски ги седнува на маса партиите од опозицискиот фронт

+инфо - 10.08.2011

Претседателите на партиите од опозицискиот фронт во вторник - на 16 август, ќе остварат заедничка средба, информираа денеска од СДСМ.

Цаноски го свика Опозицискиот фронт

Кирилица - 10.08.2011

Опозицијата ќе се состане на вонредна координација во врска со уривањето на објектот "Космос" на Фијат Цаноски Претседателите на партиите од опозицискиот фронт во вторник на 16 август, ќе остварат ...

Опозицијата ќе се координира во одбрана на Фијат Цаноски

Сител - 10.08.2011

Се става ли опозицијата во одбрана на криминалот на Фијат Цаноски? Откако застанаа на страната на криминалните дејствија на Рамковски, Заев и Бучковски, Сител праша дали најавената средба на ...

Опозицискиот фронт повторно во одбрана на криминал?

Вечер - 10.08.2011

Откако увиде дека не може законски, Цаноски се обидува со познатиот модел на притисок на СДСМ да издејствува противправна градба на Космос Се става ли опозицијата во одбрана на евентуалниот криминал ...

Цаноски: Подготвен сум на јавно соочување со фактите

Точка - 10.08.2011

Инвеститорот на комплексот “КОСМОС“, Фијат Цаноски го повика градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски на јавно соочување со фактите.

Цановски: Г-дине Трајковски, доста со валкана игра - Ајде на дуел!

Sky - 10.08.2011

По вчерашната прес конференција на градоначалникот на општина Гази Баба, г-динот Тони Трајковски, јасна е намерата со вакви однапред подготвени и од друг напишани ставови, без никаква законска ...

Цаноски: Подготвен сум на јавно соочување со фактите

Нетпрес - 10.08.2011

Инвеститорот на комплексот “КОСМОС“, Фијат Цаноски го повика градоначалникот на Општина Гази Баба, Тони Трајковски на јавно соочување со фактите.

Цаноски го повикува градоначалникот на Гази Баба на јавно соочување

Канал 77 - 10.08.2011

Пратеникот и лидер на ПЕИ, Фијат Цаноски, чиј комплекс „Космос“ од минатата недела се руши, го повикува градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, јавно на било кој медиум да ги соочат ...

Цаноски го повикува градоначалникот на Гази Баба на јавно соочувањe

Press24 - 10.08.2011

Фијат Цаноски бара соочување со Тони Трајковски на било кој медиум во врска со случувањата околу Космос. Пратеникот и лидер на ПЕИ, Фијат Цаноски, чиј комплекс „Космос“ од минатата недела се руши, го ...

Опозицијата на вонредна координација за Фијат Цаноски

Press24 - 10.08.2011

На барање на лидерот на ПЕИ, Фијат Цаноски опозицијата ќе одржи вонреден координативен состанок. Претседателите на политичките партии од Опозицискиот фронт ќе остварат средба на 16-ти август.

Опозициска координација за одбрана на „Космос“

Курир - 10.08.2011

На 16-ти август лидерите од опозициските партии ќе се состанат, по барање на претседателот на ПЕИ Фиат Цановски. На средбата најверојатно ќе се разговара за случајот со станбено деловниот комплекс ...

Трајковски: Не гледам причина за јавни дебати со Цаноски

Нетпрес - 10.08.2011

Градоначалникот на општина Гази Баба вели дека нема причина за јавни дебати со Фијат Цаноски, кој претходно го повика на јавно соочување со фактите околу спорот со станбениот комплекс “КОСМОС“, чиј ...

Трајковски објаснува, Цаноски обвинува

Курир - 10.08.2011

Кога Општина Гази Баба констатираше низа неправилности во градбата на „Космос“, започна со отстранување на градбата, во согласност со заложбите за борба против урбаната мафија и заштита на граѓаните ...

Опозицијата на вонредна координација за Фијат Цаноски

Sky - 10.08.2011

На барање на лидерот на ПЕИ, Фијат Цаноски опозицијата ќе одржи вонреден координативен состанок. Претседателите на политичките партии од Опозицискиот фронт ќе остварат средба на 16-ти август.

Одбиено барањето на Цаноски за измена на основниот проект

Inpress - 10.08.2011

Скопје, 10. август 2011 (ИНПРЕС) Општина Гази Баба вчера донела решение со кое се одбива како неосновано барањето на инвеститорот на комплексот „Космос“, Фијат Цаноски, за измена и дополнување на ...

Цаноски го повикува градоначалникот на Гази Баба на јавно соочување

Inpress - 10.08.2011

Скопје, 10. август 2011 (ИНПРЕС) Пратеникот и лидер на ПЕИ, Фијат Цаноски, чиј комплекс „Космос“ од минатата недела се руши, го повикува градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, јавно ...

Попуштија столбовите, „Космос“ се искриви

Утрински - 09.08.2011

По цели осум дена како што се започна со уривање на станбено-деловниот центар „Космос“, дури вчера попуштија носечките столбови и објектот се накриви.

Ќе продолжи уривањето на "Космос"

Телма - 09.08.2011

Ќе продолжи уривањето на комплексот "Космос". Општината најде пропусти и во проектот и во неговите измени. Ќе биде казнета и надзорната компанија затоа што досега не воочила неправилности.

Одбиени измените на проектот „Космос“

Дневник - 09.08.2011

Градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски денеска соопшти дека општината ги одбила предложените измени на основниот проект за изградба на комплексот „Космос“.

Трајковски: Цаноски градел од декември, а доставил проект во јули

Кајгана - 09.08.2011

Пратеникот и лидер на ПЕИ Фијат Цаноски градел од декември, а основниот проект и неговите измени ги доставил до општината во јули.

Трајковски: по кој проект се градеше „Космос“?

Алфа - 09.08.2011

Уривањето на „Космос“ продолжува а барањето на инвеститорот Фијат Цановски за измена на основниот проект за кој добил дозвола за градење е одбиен, затоа што тој не градел ни по изменетиот план, ...

„Космос“ ќе се урива, измените не пројдоа кај градоначалникот

+инфо - 09.08.2011

Општина Гази Баба ги одбила измените на основниот проект за изградба на комплексот „Космос“, што инвеститорот Фијат Цаноски ги побара на 29 минатиот месец.

Уште две кривични за Космос на Цановски

Кирилица - 09.08.2011

Кривични ќе заработат проектантот и надзорот на проектот Косомос. Одбиени се и предлог-измените на основниот проект за изградба на комплексот „Космос“ Две нови кривични пријави ќе бидат поднесени за ...

Одбиени измените на проектот „Космос

МРТ - 09.08.2011

Градоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски денеска соопшти дека општината ги одбила предложените измени на основниот проект за изградба на комплексот „Космос“.

Гази Баба ги отфрли барањата на Фијат Цаноски

Канал5 - 09.08.2011

Денеска општината му го отфрлила барањето за измени на проектот. Постапката за уривање на објектот Космос е легитимна според сите законски прописи.

Трајковски: Цаноски градел од декември, а доставил проект во јули

МРТ - 09.08.2011

Пратеникот и лидер на ПЕИ Фијат Цаноски градел од декември, а основниот проект и неговите измени ги доставил до општината во јули.

Нови кривични пријави за Космос

Сител - 09.08.2011

Кривични пријави и за проектантот и градежниот надзор во случајот Космос. Општината Гази Баба ќe ги поднесе, бидејќи проектантот иако знаел дека проектот отстапува од Деталниот урбанистички план, ...

Општина Гази Баба кажа НЕ за измена на проектот за “Космос“

Точка - 09.08.2011

Општина Гази Баба денеска со решение го одби барањето на Фијат Цаноски за измени и дополнувања на основниот проект за станбениот комплекс “Космос“ поради константирани неправилности.

Одбиени измените на проектот „Космос“

Курир - 09.08.2011

Градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски соопшти дека општината ги одбила предложените измени на основниот проект за изградба на комплексот „Космос“.

Гази Баба го одби барањето за измена на проектот за “Космос“

Нетпрес - 09.08.2011

Општина Гази Баба денеска со решение го одби барањето на Фијат Цаноски за измени и дополнувања на основниот проект за станбениот комплекс “Космос“ поради константирани неправилности.

Нови кривични за „Космос“ на Цаноски

Press24 - 09.08.2011

Градоначалникот на гази баба најави дека ќе поднесе две нови кривични пријави, против проектантот и надзорот на проектот Косомос чиј инвеститор е Фијат цаноски. Одбиени се и предлог-измените.

Не се запира со уривањето на Космос

Sky - 09.08.2011

Уривањето на „Космос“ продолжува а барањето на инвеститорот Фијат Цановски за измена на основниот проект за кој добил дозвола за градење е одбиен, затоа што тој не градел ни по изменетиот ...

Трајковски: И во предложените измени на проектот Космос има нерегуларности

Македонија24 - 09.08.2011

Македонија - Македониjа 24, , Трајковски: И во предложените измени на проектот Космос има нерегуларности, "Градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски изјави дека предложените измени на ...

Скопје - Цаноски ќе бара правда во Стразбур

Вест - 08.08.2011

Градоначалникот на Општина Гази Баба Тони Трајковски најавува дека ќе поднесе кривични пријави против инвеститорот Фијат Цаноски и фирмата која го вршела надзорот поради отстапки од проектот Фијат ...

Фијат Цаноски ангажира американски адвокат

Утрински - 08.08.2011

Сопственикот на стенбено-деловниот центар „Космос“, кој веќе една седмица се урива, од пред неколку дена го ангажирал американскиот адвокат Дејвид Серџи, кој важи за одличен познавач на меѓународното ...

Цаноски ќе тужи во Стразбур со американски адвокат

Дневник - 08.08.2011

Пратеникот Фијат Цановски денеска од Меѓународниот суд во Стразбур ќе побара привремена мерка за запирање на уривањето на зградата „Космос“ додека не се реши случајот.

Кривична пријава за Цаноски за објектот „Космос“

Дневник - 08.08.2011

Против инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“ поднесени се кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот.

Кривични пријави за инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“

Идивиди - 08.08.2011

Скопје, 7 август 2011 (МИА) - Против инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“ поднесени се кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот.

Цаноски ќе се жали во Стразбур

Н.Македонија - 08.08.2011

Пратеникот и бизнисмен Фијат Цаноски ангажирал адвокат од САД по меѓународно право за да направи експертиза за рушењето на станбено-деловниот комплекс „Космос“, поради наводно пречекорување на ...

Кривична пријава против Фијат Цаноски за „Космос“

+инфо - 08.08.2011

Градоначалникот на оштина Гази Баба, Тони Трајковски вчера најави дека е покрената кривична пријава против инвеститорот и изведувачот на станбено деловниот комплекс “Космос“, чиј сопственик е ...

Денеска нови факти околу уривањето на Космос

+инфо - 08.08.2011

Нови клучни факти и експертиза од домашни и странски експерти околу наводната законска основа на рушењето на елитниот компекст „Космос“, како што е најавено, ќе бидат изнесени на денешната ...

Кривични пријави за инвеститорот и изведувачот на „Космос“

Кирилица - 08.08.2011

Против инвеститорот и изведувачот на објектот „Космос“ поднесени се кривични пријави, а деновиве ќе биде поднесена кривична пријава и против надзорот Сите активности кои општина Гази Баба ги презема ...

Продолжи уривањето на "Космос"

Sky - 08.08.2011

Експерти од Србија денеска ќе дојдат неофицијално дознава Скај за да помогнат околу уривањето на објектот "Космос". Нејасно е зошто на општината толку и се брза со уривањето, бидејќи објектот се ...

Цаноски ќе тужи во Стразбур со американски адвокат

Inpress - 08.08.2011

Скопје, 8. август 2011 (ИНПРЕС) Пратеникот Фијат Цановски денеска од Меѓународниот суд во Стразбур ќе побара привремена мерка за запирање на уривањето на зградата „Космос“ додека не се реши случајот.