TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пазарџиите но, и полицијата од понеделник на Кванташки

А1 - 04.10.2002

Oд понеделник по неколку месечно отсуство, на Кванташкиот пазар повторно се враќа полицијата, како предуслов за непречено функционирање на пазарот на големо, изјави Цветко Мицевски главен инспектор за патен сообраќај во Скопје.

ПРИВИЛЕГИРАНИ ПАЗАРЏИИ

Утрински - 04.10.2002

Белешка СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Дивите пазарџиите кои повеќе од две години беа лоцирани на Јужниот булевар повторно создаваат проблеми, сега и на просторот пред пазарот Расадник во населбата Кисела Вода. Речиси три години никој од надлежните ништо не преземаше да ги отстрани, најпрвин од паркингот ...

Дивите пазарџии ќе мора да одат на Кванташки пазар

Утрински - 03.10.2002

Проблемот со камионите од Јужниот булевар се пресели во Кисела Вода По акцијата на Градот и на Пазарната инспекција, проблемот со дивите пазарџии од Јужниот булевар се дислоцира пред пазарот Расадник во населбата Кисела Вода.

Жителите на Кисела Вода бараат да се пресели дивиот пазар

Дневник - 03.10.2002

ПАЗАРЏИИТЕ ОД ЈУЖЕН БУЛЕВАР ПАК ЌЕ СЕ СЕЛАТ За утре сообраќајците најавија оти ќе ги тргнат камионите од пред салата Расадник, а пазарџиите ќе може да избираат меѓу кванташкиот во Маџари и пазарчето во Кисела Вода Сообраќајната полиција утре ќе изврши акција за преселба на пазарџиите од новиот див ...

Oдложено редислоцирањето на пазарџиите

А1 - 02.10.2002

Пазарџиите кои на диво продаваат зеленчук и овошје на новата локација во Кисела Вода, иако беше најавено, денеска не беа дислоцирани од оваа локација. Градските власти и преставници на МВР велат дека продавачите на зеленчук од камиони ќе бидат дислоцирани до крајот на неделата, а одложувањето е од ...

Полицијата ќе ги сели пазарџиите и од Расадник

Дневник - 02.10.2002

ПО РАСЧИСТУВАЊЕТО НА ЈУЖЕН БУЛЕВАР Пазарџиите велат оти ако треба, ќе се селат секој ден додека не ги продадат пиперките, но дека нема да одат на кванташкиот пазар во Маџари Сообраќајната полиција ќе ги премести пазарџиите што го зазедоа просторот пред пазарчето и пред спортската сала Расадник во ...

Скопје претесно за продавачите на овошје и зеленчук

А1 - 01.10.2002

Градските власти утре ќе ги дислоцираат пазарџиите кои продаваат зеленчук и овошје од камиони и од населбата Кисела Вода, откако вчера беа предупредени да се тргнат од „Јужниот булевар“. Во меѓувреме, граѓаните од околните згради се закануваат дека ќе ја блокираат улицата каде се лоцирани ...

Пазарџиите ја блокираа Атина

А1 - 01.10.2002

Стотина пазарџии и земјоделци вчера ги блокираа патните влезови во Атина, за да го спречат снабдувањето на 6,5 милионскиот град со овошје и зеленчук. Блокадата ги оневозможува камионите на трговците масовно да влезат во Атина, каде денеска на неодредено време ќе бидат затворени сите зелени пазари и ...

Јужен булевар исчистен од пазарџиите и од скапаниот зеленчук

Утрински - 01.10.2002

Координирана акција за расчистување на дивиот кванташки пазар СНЕЖАНА КАЛАБАКОВА Вчера успешно беше реализирана заедничката акција на Градот и Пазарната инспекција, со асистенција на полицијата за расчистување на дивиот кванташки пазар на Јужен булевар.

Од Јужниот булевар пазарџиите се преселија пред салата Расадник

Дневник - 01.10.2002

НОВ ДИВ КВАНТАШКИ ПАЗАР ВО КИСЕЛА ВОДА Нема шанса да продаваме на кванташкиот пазар во Маџари оти таму не се чувствуваме безбедно, велат пазарџиите Пазарџиите од дивиот кванташки пазар на Јужен булевар се преселија во пазарчето на "Скопски пазар" во населбата Кисела Вода, откако градските власти, ...

Дислоцирани пазарџиите од Јужен булевар

А1 - 30.09.2002

Камионџииите кои до вчера продаваа земјоделски производи на Јужниот булевар, позади старата железничка станица, денеска по иницијатива на градските власти, беа дислоцирани на нова локација - на паркингот кај затворениот пазар во Кисела вода.

За некои од пазарџиите бесплатни тезгиња на "Расадник"

Утрински - 30.09.2002

Градските инспектори и полицијата ќе ги бркаат "дивите" трговци Градските и републички пазарни инспектори, со асистенција на полицијата денеска ќе го расчистуваат "Јужниот булевар", кој подолго време е претворен во див кванташки пазар.