TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СДСМ со бизнисмен, ВМРО со Трајановски ќе трча за градоначалник на Скопје

А1 - 18.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Скопје го кандидира актуелниот прв човек на општината Гази Баба Коце Трајановски. Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ предлогот Коце Трајановски да биде кандидат ќе го достави до центарлниот комитет на партијата, дознава А1.

Коце трајанов кандидат за градоначалник на Скопје

Телма - 18.01.2009

Актуелниот градоначалник на Гази Баба Коце Трајановски ќе биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Скопје, речи Извшниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. M инистерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска денеска во Тетово потврди дека нема да се ...

Јанкуловска нема намера да го повлече потписот од кандидатурата на професорот Ѓорги Иванов

Канал5 - 18.01.2009

Секој има право на свој став – министерката за внатрешни работи Јанкуловска му одговори на Бошковски – таа нема намера да го повлече потписот од кандидатурата на професорот Ѓорги Иванов.

Ахмети: Договараме со ВМРО ДПМНЕ поддршка за претседателски и локални избори

Алсат-М - 18.01.2009

Лидерот на Демократската Унија за интеграција Али Ахмети денеска во Тирана изјави дека преговара со неговиот коалиционен партнер ВМРО ДПМНЕ за меѓупартиска соработка на претстојните избори Во интервју за АЛСАТ Ахмети рече дека поддршката на кандидатот на ...

Коце Трајановски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за Скопје

Форум - 18.01.2009

Извори од владејачката партија за www.forum.com.mk ја потврдија информацијата на А1 телевизија, дека на пфицијално, по попладневниот состанок на Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ било решено за градоначалник на Скопје го кандидира актуелниот ...

Во ВМРО -ДПМНЕ е отворен конкурсот за претседателски кандидат

Сител - 18.01.2009

Во ВМРО ДПМНЕ, се уште е отворен конкурсот за пријавување и на други кандидати за претседател на државава. Партијата не исклучува можност, покрај на Ѓорѓи Иванов, да му даде поддршка и на друг претендент за шефовската позиција, порача денеска од Тетово, ...

СДСМ во потрага по свој претседателски кандидат

Дневник - 17.01.2009

Ниту јас, ниту кој било поединец од СДСМ може да потврди кој ќе биде кандидат или не, а постапките што се прецизно дефинирани почнуваат по Водици, изјави в.д.

Отворен конкурс од затворен тип

Дневник - 17.01.2009

„Конкурсот“ на ВМРО-ДПМНЕ ми личи на апсурдна сцена од Водици. Поглаварот се подготвува да го фрли крстот во Вардар, а сите што треба да скокаат од мостот гледаат дека еден кандидат одамна е влезен до пој ас во реката и само чека да му го дофрлат крстот.

СДСМ ќе „плива“ со Керим до Водици

Време - 17.01.2009

Катерина А. Цаневска Кети Мицковска СДСМ до Водици ќе го чека одговорот од ВМРО-ДПМНЕ за тоа дали го прифаќа предлогот заедно да поддржат натпартиски кандидат за претседателските избори, конкретно дипломатот Срѓан Керим, изјави вчера в.д.

Викендов опозицијата ги решава дилемите – со кој кандидат да излезе на претседателските избори

Канал5 - 17.01.2009

Викендов опозицијата ги решава дилемите – со кој кандидат да излезе на претседателските избори и кои од партиите би го поддржале? Доцна синоќа средба имале лидерите на СДСМ и на ЛДП, Заев и Манасијевски.

Академици и професори со поддршка за Иванов, нема одговор за предлогот на СДСМ

Алсат-М - 17.01.2009

Интелектуалци и истакнати личности денеска до ВМРО - ДПМНЕ доставија поддршка за претседателскиот кандидат Ѓорѓи Иванов. Академиците Цветан Грозданов, Блаже Ристески, Ѓорѓи Ефремов, Томе Бошевски, Љупчо Коцаре, актерите Игор Џамбазов, Ванчо ...

ВМРО-ДПМНЕ во тесно поради кандидатурата на Љубе Бошкоски

Утрински - 17.01.2009

Кандидатурата за претседател на ексминистерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, ја стави во тесно неговата матична партија ВМРО-ДПМНЕ иако се' поизвесни се навестувањата донеодамнешниот хашки притвореник нема да ја добие потребната поддршка.

Ружин се двоуми дали да влезе во барабанот

Утрински - 17.01.2009

Поранешниот амбасадор во НАТО, професорот Нано Ружин, деновиве исплива како еден од можните кандидати за претстојните претседателски избори. Во моментот кога јавноста беше сведок на заплетот од драмата со претседателските кандидати на левицата и ...

Претседателскиот тендер е фарса

Утрински - 17.01.2009

Тендерот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат се претвори во фарса. Само што се објави конкурсот, партијата го минираше соопштувајќи го својот единствен кандидат.

По Водици ќе се знае претседателскиот кандидат на СДСМ

Вест - 17.01.2009

В.д. лидерот на СДСМ Зоран Заев вчера изјави дека доколку до Водици не добијат одговор од ВМРО-ДПМНЕ, ќе почне постапка во партиските органи за избор на нивни претседателски кандидат.

СДСМ чека одговор од ВМРО - ДПМНЕ за претседателскиот кандидат Керим до Водици

Алсат-М - 17.01.2009

СДСМ се уште очекува одговор од ВМРО - ДПМНЕ на дадениот предлогот за надпартиски претседателски кандидат - Срџан Керим. В.д. лидерот Зоран Заев велие дека СДСМ ќе очекува официјален одговор од партијата на Груевски до празникот “Водици“, односно до ...

Интервју со Љубе Бошкоски

Алфа - 17.01.2009

Независниот кандидат за претседател Љубе Бошкоски одлучил да не се појави на конвенцијата на ВМРО - ДПМНЕ. Во интервјуто за Алфа, рече и дека е сигурен оти го поддржува 80 проценти од партиското ...

Груевски го поддржа Иванов

Форум - 17.01.2009

Никола Груевски, претседателот на ВМРО – ДПНЕ и премиер попладнево на затворена партиска трибина во Штип го поддржал професорот Ѓорѓе Иванов за кандидат на неговата партија на претстојните претседателски избори на 22 март.

ДНЕВНИК: СДСМ во потрага по свој претседателски кандидат

Нетпрес - 17.01.2009

Ако СДСМ во наредните два дена не добие директен одговор од ВМРО-ДПМНЕ за својот предлог Срѓан Керим да биде заеднички натпартиски кандидат на претседателските избори, по Водици социјалдемократите ќе почнат внатрепартиска процедура за избор на свој ...

Славески и Чингоски меѓу кандидатите на ВМРО-ДПМНЕза Охрид

Н.Македонија - 17.01.2009

Министерот за финансии Трајко Славески и генералниот директор на ЕЛЕМ Влатко Чингоски се меѓу неколкуте функционери на ВМРО-ДПМНЕ чии имиња се споменуваат како можни кандидати за градоначалник на Охрид, велат извори од ВМРО-ДПМНЕ.

Бошкоски: Конвенцијата е фарса, ќе собирам потписи

Н.Македонија - 17.01.2009

И по завчерашната средба меѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и Љубе Бошкоски ништо битно не се промени во ставот на оваа партија претседателскиот кандидат да се избира на конкурс.

Црвенковски знаел дека Керим не знае

Н.Македонија - 17.01.2009

Доколку во наредните денови СДСМ не добие согласност од ВМРО-ДПМНЕ Срѓан Керим да биде заеднички натпартиски кандидат за претседател, по празникот Водици ќе почне постапка во партиските органи за избор на претседателски кандидат, истакна вчера на ...

Петок, 16 јануари

BBC - 16.01.2009

ДНЕВНИК, под насловот „Предлагачите поважни од кандидатите", објавува карикатура на која се гледаат само големи нозе и рака на човек кој што покажува кон една многу мала човечка фигура велејќи Ова е мојот предлог за Шеф на државата!".

Рашомонијада за претседателската фотелја

А1 - 16.01.2009

Калкулации, игри, шпекулации и информации - Рашомонијада кој чиј кандидат ќе биде за претседателската фотелја. И додека СДСМ го чека официјалниот одговор дали го прифаќаат Керим за заеднички кандидат, ВМРО-ДПМНЕ со нова листа на академици, спортисти, ...

Молк од врвот на ВМРО ДПМНЕ по повикот на Бошковски да ги повлечат потписите за Иванов

Канал5 - 16.01.2009

ВМРО - ДПМНЕ не го коментира повикот на Бошкоски - врвот на партијата да ја поддржи неговата кандидатура и да ги повлече потписите за Ѓорѓи Иванов. „Во овој случај, во однос на оваа кандидатура има неколку членови од ВМРО - ДПМНЕ што се потпишани.

Вмро-дпмне соопшти за проширување на поддршката за Иванов

Телма - 16.01.2009

Независни интелектуалци и истакнати личности денеска до ВМРО - ДПМНЕ доставија поддршка за претседателскиот кандидат Ѓорѓи Иванов. Академиците Цветанк Грозданов, Блаже Ристески, Ѓорѓи Ефремов, Томе Бошевски, Љупчо Коцаре, актерите Игор Џамбазов, Ванчо ...

Ѓорге Иванов ќе собира потписи

Утрински - 16.01.2009

Професорот Ѓорге Иванов од денеска ќе почне со собирање потписи од граѓаните за поддршка на неговата кандидатура за претседател. Иванов, на вчерашната прес-конференција им се заблагодари на членовите на МАНУ и на Друштвото на писателите на Македонија кои ...

ЛДП типува на Нано Ружин за претседател?

Утрински - 16.01.2009

Битола - „Професорот Нано Ружин е многу сериозен кандидат за претседател. Јас лично неколку пати зборував со него. Тој во својот мандат како амбасадор во НАТО во еден многу тежок период им служеше одговорно на три различни влади на РМ и на двајца ...

Предлагачите поважни од кандидатите

Дневник - 16.01.2009

Злобниците што мислат дека немам политичко искуство, нека ги прелистаат весниците од 1986 до 1990 година, тогаш јас бев припадник на Демократската пролет и јас го донесов Зоран Ѓинѓиќ во Македонија, вели Иванов Отворени се сите опции и ништо не е конечно.

Почеток или крај на кандидатурите

Утрински - 16.01.2009

По завчерашната бура околу претседателските кандидати, вчера настапи затишје. Бројот на потенцијалните учесници во претседателската трка запре на три, и тоа универзитетскиот професор Ѓорге Иванов, кој е прв официјален кандидат во трката за номинацијата ...

Сите на конкурс кај Груевски

Време - 16.01.2009

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, тактизира и се уште ја одржува неизвесноста кого ќе поддржи како кандидат за претседател од неговата партија.

Преку Шевенинген до кандидатура

Време - 16.01.2009

Како најконтроверзна личност меѓу потенцијалните кандидати се смета Љубе Бошкоски. Во владата на Љупчо Георгиевски беше избран за министер за внатрешни работи. На оваа функција беше од мај 2001 година до ноември 2002 година.

Ѓорге Иванов не може против мене

Вест - 16.01.2009

"Ќе го предупредам Груевски дека првиот номиниран кандидат за претстојната конвенција професорот Ѓорге Иванов против мене ќе претрпи тежок пораз", ни изјави вчераутро самостојниот кандидат за Претседател на Македонија Љубе Бошкоски, кого го начекавме ...

СДСМ по Водици ќе утврди кандидат за шеф на државата

Телма - 16.01.2009

СДСМ се уште очекува одговор од ВМРО - ДПМНЕ на дадениот предлогот за надпартиски претседателски кандидат - Срџан Керим. В.д. лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека доколку во наредните денови не добијат одговор, СДСМ по празникот Водици ќе почне ...

Политичкиот натпревар бара повеќе кандидати

Утрински - 16.01.2009

Предлогот на опозицискиот СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори да излезат со заеднички претседателски кандидат, како и нагласувањето на натпартиската припадност на личноста зад која застануваат, наиде на различни мислења и коментари.

Опозицијата чека одговор за Керим, расте поддршката за Иванов

Макфакс - 16.01.2009

СДСМ ќе чека до понеделник одговор од ВМРО - ДПМНЕ во врска со предлогот Срѓан Керим да биде заеднички претседателски кандидат. Доколку не добие, партијата ќе започне постапка за избор на свој кандидат за претседател.

СДСМ чека одговор од ВМРО - ДПМНЕ за претседателскиот кандидат Керим до Водици

Сител - 16.01.2009

СДСМ се уште очекува одговор од ВМРО - ДПМНЕ на дадениот предлогот за надпартиски претседателски кандидат - Срѓан Керим. В.д. лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека доколку во наредните денови не добијат одговор, СДСМ по празникот Водици ќе почне ...

Поддршка на претседателската кандидатура на Иванов

Сител - 16.01.2009

Академиците Блаже Ристоски, Ѓорѓи Ефремов, режисерот Братислав Димитров, Актерот Игор Џамбазов се само дел од независните интелектуалци, кои денеска ја потпишаа кандидатурата на професорот Ѓорѓе Иванов за претстојните претседателски избори.

Aгресивна промоција на Иванов

Алфа - 16.01.2009

ВМРО-ДПМНЕ не запира во постојаната промовирање на најверојатниот нивен претседателски кандидат, Ѓорѓе Иванов. Партијата продолжува да собира потписи од нивни видни членови но и од јавни личности како подршка за професорот Иванов пред конвенцијата ...

„Мртва трка“ меѓу Керим, Бошкоски и Иванов

Алфа - 16.01.2009

Возбудливиот и непредвиден старт на претседателската трка ги збуни и аналитичарите. Предвидуваат многу неизвесна битка доколку кандидати за шеф на државата бидат Керим, Бошкоски и Иванов. Предноста на Керим ја гледаат во неговиот висок личен рејтинг.

Бошковски побарал од Груевски ВМРО-ДПМНЕ да застане зад неговата кандидатура

Кирилица - 16.01.2009

Љубе Бошковски, кој прв ја најави својата кандидатура за претседател на државата, вчера вечер на негово барање оствари средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски Бошковски по средбата најави дека нема да се кандидира преку ...

Бошкоски во претседателската трка

Макфакс - 16.01.2009

Љубе Бошкоски синоќа го информирал премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски дека планира да се кандидира на претседателските избори, со или без поддршката од неговата матична партија.

СДСМ чека одговор од ВМРО - ДПМНЕ за Керим до Водици

Алфа - 16.01.2009

СДСМ се уште очекува одговор од ВМРО - ДПМНЕ на дадениот предлогот за надпартиски претседателски кандидат - Срџан Керим. В.д. лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека доколку во наредните денови не добијат одговор, СДСМ по празникот Водици ќе почне ...

ВМРО-ДПМНЕ објави широка поддршка за Иванов

Форум - 16.01.2009

Голем број на независни интелектуалци и истакнати личности испратиле потписи за поддршка на претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Д-р. Ѓорге Иванов, изјави денеска Илија Димовски, претседател на центарот за комуникации на партијата За објавувањето на ...

Бучко за Тито, Рада за Керим

Вечер Прес - 16.01.2009

Бучковски и неговите луѓе се залагаат да поддржат кандидатура на Тито Петковски, а таборот на Шекеринска на Срѓан Керим. Како возврат за ова таа бара да биде кандидатка за градоначалничка на Скопје И подготовките за претседателските избори не поминуваат ...

Омилениот професор - миленик и на академиците

Вечер Прес - 16.01.2009

Инаку од ВМРО-ДПМНЕ нема одговор на понудата од опозицијата. За владеачката партија од важен интерес било нивниот кандидат да добие што поширока проддршка.

Керим стана Бранков, а Иванов Грујов болид

Н.Македонија - 16.01.2009

Д -р Срѓан Керим да биде заеднички кандидат на двете најголеми партии, рече Зоран Заев во името на СДСМ. На ова експресно одговори ВМРО-ДПМНЕ. На избори ќе оди со проф. Д-р Ѓорге Иванов.

Јанкулоска или Мишева во трка за Скопје

Н.Македонија - 16.01.2009

Се подготвува мала реконструкција на Владата, велат извори од ВМРО-ДПМНЕ. Ако Јанкулоска биде кандидатот за градоначалник на Скопје, таа ќе биде сменета од министерската функција за да може целосно да се посвети на локалните избори.

Керим не се откажува од претседателската трка

Н.Македонија - 16.01.2009

Срѓан Керим вели дека не се откажува од претседателската кандидатура, иако ВМРО-ДПМНЕ како кандидат го исфрли Ѓорге Иванов, а предлогот на СДСМ двете партии да го кандидираат Керим, како натпартиски кандидат, во владејачката партија воопшто не го ...

Се отвора листа на поддржувачи на Иванов

Н.Македонија - 16.01.2009

Сите поддржувачи на Ѓорѓи Иванов за претседателски кандидат од денеска ќе можат да се потпишуваат на официјална листа за поддршка, во главното седиште на партијата ВМРО-ДПМНЕ, информира вчера пратеникот Илија Димовски.

Премиерот меѓу министерките барал градоначалник на Скопје

А1 - 15.01.2009

Турканица во владејачката партија за градоначалничката позиција во Скопје. Во ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека се уште не го направиле конечниот избор - кој да биде добитната карта за главниот град.

Иванов: Потребна и е европеизација на Македонија

А1 - 15.01.2009

Европеизацијата на земјата бил главниот мотив професорот Иванов да ја прифати номинацијата за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Очекува тешки времиња, за чие надминување, како што рече, неопходно е обединување.

Бошкоски: Раководството да ги повлече потписите за Иванов

А1 - 15.01.2009

Љубе Бошкоски на вечерашната средба го информирал лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски за неговата кандидатура за претседател. Бошкоски вели дека потписите значат фаворизирање на еден кандидат. Ги повика да ги повлечат потписите.

Четврток, 15 јануари

BBC - 15.01.2009

Еден од насловите во весникот НОВА МАКЕДОНИЈА денес вели: За ВМРО ДПМНЕ не е важна идеолошката определба на Ѓорѓе Иванов, пренесувајќи ги оние кои што застанаа зад неговата кандидатура дека интегритетот и идеологијата на Иванов биле сосема соодветни за ...

Нано Ружин претседателски кандидата на ЛДП?!

А1 - 15.01.2009

Либерал-демократите на Јован Манасиевски сакаат да истапат со кандидат за претседател. А1 Телевизија дознава дека нивна идеја е да го номинираат Нано Ружин, поранешниот амбасадорот на Македонија во НАТО.

Елитата на ВМРО го поддржа Иванов за претседател

А1 - 15.01.2009

Професор Ѓорѓи Иванов засега е единствениот кој поднел кандидатура со програма за функцијата претседател. Зад него стојат министрите Јанкуловска, Ставревски, Боцевски и Милошоски, а се очекува наскоро поддршка и од Груевски.

Груевски индиректно го одби предлогот на СДСМ

А1 - 15.01.2009

Груевски индиректно ја одби понудата на СДСМ заеднички да застанат зад кандидатурата на Срѓан Керим за претседател. Ги упати сите заинтересирани да се јават на нивниот конкурс.

Реакции на можните кандидати

BBC - 15.01.2009

А како на овој чекор на владејачката ВМРО ДПМНЕ гледа нивниот коалициски партнер Демократската унија за интеграција. Нивниот претставник Џевад Адеми изјави: -„Централното претседателство ги остави отворени можностите да настапиме со наш кандидат или да ...

Течат роковите за собирање потписи

Време - 15.01.2009

Од вторник, 20 јануари, течат роковите за пријавување кандидат за претседател на државата. Независните кандидати до трети февруари треба да соберат 10.000 потписи за да можат да се кандидираат, а кандидатите на партиите дотогаш треба да добијат поддршка ...

Сите сакаат да играат, сите останаа надиграни

Време - 15.01.2009

Кети Мицковска Катерина Цаневска Неочекуваниот потег на СДСМ да му го понуди на ВМРО-ДПМНЕ Срѓан Керим како заеднички кандидат, ја доведе јавноста во недоумица дали потегот е резултат на вистинска желба за натпартиски кандидат или дневно-политичка ...

Иванов: "кандидатурата - чест и предизвик"

Телма - 15.01.2009

Ѓорѓи Иванов, кандидатот за иден претседател на Македонија, кого за таа функција го номинира група истакнати членови од врвот на ВМРО-ДПМНЕ и група интелектуалци, денеска преку изјава за медиумите се заблагодари за номинацијата.

Аналитичари: Важно е идниот претседател да биде непартиски

Алсат-М - 15.01.2009

Без разлика кои ќе бидат предлозите за претседателски кандидати од политичките партии, важно е дека победникот да биде легитимен и да работи во интерес на сите граѓани на земјата.

Бошковски бара од Груевски да се повлечат потписите за Иванов

Телма - 15.01.2009

Поранешниот министер Љубе Бошковски, кој прв уште во саботата најави кандидатура за шеф на државата, вечерва во Владата имаше средба со премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Партиите и кандидатите

Дневник - 15.01.2009

Дека претседателските избори во земјава ќе се одржат во март годинава се знаеше уште од мај 2004 година. Но, неодминлив е впечатокот дека и покрај тоа, двете најголеми партии во земјава се затечени со тој факт Има двајца-тројца министри во Владата што ...

Груевски без коментар за предлогот на СДСМ

Телма - 15.01.2009

Весна Јовановска Премиерот Никола Груевски одби да го коментира предлогот на СДСМ, на претседателските избори заеднички да го поддржат Срѓан Керим. Ќе чека да заврши конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат - Во ВМРО-ДПМНЕ сеуште тече ...

Ѓорѓи Иванов се наметнува за единствен сериозен претседателски кандидат на ВМРО ДПМНЕ

Канал5 - 15.01.2009

Горги Иванов да биде претседателски кандидат на ВМРО ДПМНЕ – се кристализира ставот на партијата на Груевски – Премиерот денеска не даде поддршка за Срѓан Керим, кого СДСМ го предложи за заеднички кандидат.

Во Собранието дебата, Груевски не ја коментира кандидатурата на Иванов

Алсат-М - 15.01.2009

Премиерот Груевски одбива да ги коментира најавите за кандидатурата на професорот Ѓорѓи Иванов за претседател на државата од неговата партија Воедно тој воздржан е и во однос на предлогот на опозициската СДСМ за поддршка на дипломатот Срѓан Керим.

Иванов прв кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 15.01.2009

Кандидатурата на професорот Ѓорѓе Иванов ја поддржале неколкумина министри, негови колеги универзитетски професори и интелектуалци, а не е исклучено деновиве да ја добие поддршката и од премиерот Никола Груевски Задоволен што го поддржаа интелектуалци и ...

Срѓан Керим демантира дека Љубе Бошкоски има најголем рејтинг за иден претседател

Нетпрес - 15.01.2009

Кабинетот на Срѓан Керим, еден од можните кандидати за иден претседател на Македонија, демантира дека според последната анкета на ИРИ, како што објави денеска хрватската агенција Хина, а пренесе Нетпрес, Љубе Бошкоски, исто така кандидат за шеф на ...

Груевски го кани Керим на конкурс

Форум - 15.01.2009

Груевски, попладнево по средбата која ја имаше со гостиварскиот градоначалник Бејта на новинарско прашање дека пред него стои понудата Зоран Заев, времениот претседател на СДСМ за Керим одговорил: „Конкурсот е отворен уште неколку дена, до 23 јануари, ...

Изборот на претседателскиот кандидат не е затворен

Сител - 15.01.2009

Предизвикот да го пренесе своето знаење од политичките науки во моментите кога Македонија е на клучните точки во евроатланската интеграција, биле основните мотиви на професорот од Правниот факултет, Ѓорѓи Иванов, да ја прифати номинацијата за кандидат за ...

Груевски го откачи Керим?

Алфа - 15.01.2009

Срѓан Керим самиот одлучува дали ќе влезе во претседателската трка, или, пак ќе се откаже уште пред таа да почне. По вчерашните средби со Црвенковски и Груевски, најверојатно за неколку дена ќе се произнесе дали во председателската трка ке влезе само со ...

Мартовските избори клучни за Македонија

Нетпрес - 15.01.2009

Со порастот на температурите оваа пролет, ќе почнат да се вжештуваат и политичките битки во Македонија. Земјата ќе гласа на 22-ри март, за да го избере новиот претседател, како и градоначалниците и општинските советници.

Груевски не го открива фаворитот за претседател

Макфакс - 15.01.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски се уште не го открива својот фаворит за кандидат за иден претседател на Македонија. Премиерот Груевски попладнево, како што јави дописникот на Макфакс, одговарајќи на новинарско прашање за претседателските кандидати и ...

Груевски ќе го прими Бошкоски

Форум - 15.01.2009

Претседателот на Владата Никола Груевски ќе го прими Љубе Бошкоски вечерва во 20 часот Средбата меѓу лидерот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски со Љубе Бошкоски ќе се оствари во Владата по писмото што поранешниот министер за внатрешни работи го ...

Бошковски побарал од Груевски ВМРО-ДПМНЕ да застане зад неговата кандидатура

Сител - 15.01.2009

Љубе Бошковски, кој прв ја најави својата кандидатура за претседател на државата, вечерва на негово барање оствари средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски.

Бошкоски:Се надевам на поддршката од ВМРО-ДПМНЕ

Форум - 15.01.2009

По барање на Љубе Бошкоски, вечерва во Владата на Република Македонија беше остварена средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски .

Конкурсот за претседател е отворен за сите

Вечер Прес - 15.01.2009

Груевски вчера ги демантираше и шпекулациите дека ќе направи реконструкција на Владата пред изборите во март и дека некои од министрите ќе се кандидираат за градоначалник на Скопје Конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателски кандидат ќе биде отворен за ...

За ВМРО-ДПМНЕ не е важна идеолошката определба на Иванов

Н.Македонија - 15.01.2009

Предлогот на СДСМ Срѓан Керим да биде натпартиски кандидат на оваа партија и на ВМРО-ДПМНЕ ја испровоцира владејачката партија порано од планираното да го истакне претседателскиот кандидат.

Бошкоски и Керим се бркаат со рејтингот

Н.Македонија - 15.01.2009

Во анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), која е направена од 16 до 20 декември 2008 година на репрезентативен примерок од 1.108 испитаници, а од која завчера беа објавени делови, недостасуваа резултатите за рејтингот на претседателските ...

Не трчам по привилегии, сакам да помогнам

Н.Македонија - 15.01.2009

По завчерашната номинација како можен кандидат за претседател на претстојните мартовски избори од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која е потпишана од партискиот врв, универзитетскиот професор Ѓорге Иванов се издвои како најсериозен кандидат за иден прв човек на ...

Партии и кандидати

BBC - 14.01.2009

Неполни два месеци пред претседателските избори во Македонија, партиите се' уште не ги објавиле дефинитивните имиња на претседателските кандидати. Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски веќе најави дека ќе се кандидира, но јавноста се ...

ИРИ: Керим со најголема поддршка за претседател

А1 - 14.01.2009

Во анкета на ИРИ направена минатиот месец за претседателските кандидати најголем рејтинг има Срѓан Керим со поддршка од 47%, а против се 32%, па Љубе Бошкоски со 41% за и 43% против.

Ѓорѓи Иванов: Почестен сум со номинацијата за претседател

А1 - 14.01.2009

Кандидатот зад кој застана влијателна група на ВМРО - ДПМНЕ, Ѓорѓи Иванов за А1 изјави дека ја прифатил кандидатурата , оти смета дека Македонија може да оди напред.

Керим и Иванов во претседателската битка?!

А1 - 14.01.2009

Имињата на Срѓан Керим и Ѓорѓи Иванов излегоа на површина во претседателската битка. Д-р Срѓан Керим да биде заеднички натпартиски претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, ова е предлогот на најголемата опозициска партија.

Керим бара објаснување од Црвенковски

А1 - 14.01.2009

Срѓан Керим денеска на консултации кај претседателот Црвенковски. Извори за А1 велат дека средбата се остварила по барање на Керим кој бил лут што бил номиниран без негово знаење. Барал објаснување за идејата што вчера в.д.

Иванов кандидат за кандидатурата

BBC - 14.01.2009

Професорот на Правниот факултет во Скопје Ѓорге Иванов е првиот кандидат што се пријави на конкурсот на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата и веќе доби поддршка од голем дел од извршниот комитет на партијата.

Анкета на ИРИ: Керим со најголема поддршка за претседател на Македонија

Алсат-М - 14.01.2009

Срѓан Керим предводи на листата за можен претседател на Република Македонија од последната анкета што ја спроведе Американскиот републикански институт - ИРИ од 16 до 20 декември минатата година врз 1.108 испитаници.

Со НАТО по Александар

Време - 14.01.2009

Кети Мицковска Преговорите за името, евроатлантските аспирации и градењето меѓународен авторитет на државата, ќе бидат главните теми на кампањите на кандидатите за иден претседател на државата, најавуваат партиите.

Керим ја има поддршката на 47 отсто од анкетираните

Утрински - 14.01.2009

Во последното истражување на ИРИ, едно од прашањата во анкетата беше колку граѓаните ја поддржуваат кандидатурата на одредени политичари на претстојните избори.

Неочекуван заплет во трката за претседател

Утрински - 14.01.2009

Пред стартот на претседателската кампања се случи неочекуван заплет на македонската политичка сцена. Поранешниот претседавач со Генералното собрание на ОН д-р Срѓан Керим, за кого се очекуваше да биде претседателски кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, ...

Груевски без одговор за предлогот на СДСМ

Утрински - 14.01.2009

Дваесет и четири часа по поканата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија упатена до премиерот Никола Груевски и неговата ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори заеднички да го кандидираат Срѓан Керим за претседател на Македонија, од кабинетот на лидерот ...

ВМРО-ДПМНЕ се мобилизира за номинација на Иванов

Утрински - 14.01.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ вчера официјално ја потврди кандидатурата за претседател на професорот Ѓорге Иванов, која медиумите ја објавија само неколку часа по понудата на СДСМ упатена до ВМРО-ДПМНЕ за заеднички претседателски кандидат Срѓан Керим.

Премиерот е недостапен за Бошкоски

Утрински - 14.01.2009

Поддршката на Љубе Бошкоски од неговата матична партија ВМРО-ДПМНЕ се' уште е неизвесна. Од саботата кога претседателот на Собранието, Трајко Велјаноски, ги распиша претседателските и локалните избори, според извори на „Утрински весник“, премиерот Никола ...

НСДП размислува дали да има свој кандидат на претседателските избори

Утрински - 14.01.2009

Централниот одбор на НСДП на 22 јануари ќе донесе одлука дали партијата со свој кандидат ќе настапи на претседателските избори во земјава. Ова го најави вчера пратеникот Горан Мисовски од НСДП на прашањето дали партијата ќе настапи со свој кандидат или ...

Керим за претседател за меѓупартиско помирување

Вест - 14.01.2009

Срѓан Керим да биде заеднички кандидат за претседател на државата, е предлогот на СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ. "Јавно предлагаме до ВМРО - ДПМНЕ и нејзиниот лидер Никола Груевски, двете најголеми политички партии во државата, СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, да застанат ...

СДСМ:Керим заеднички кандидат

Дневник - 14.01.2009

Опозицијата ниту го консултирала ниту го информирала д-р Срѓан Керим за намерата да го предложи за натпартиски кандидат за претседател на Република Македонија Срѓан Керим да биде натпартиски и заеднички кандидат на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, предложи вчера ...

Албанските партии се уште без став околу претседателските избори

Алсат-М - 14.01.2009

За разлика од македонските партии кои објавуваат и предложуваат имиња на можни кандидати за претседател на државата, албанските партии се уште не решиле дали ќе учествуваат на претседателските избори.

Пристигна Првата кандидатура во ВМРО-ДПМНЕ за шеф на државата

Телма - 14.01.2009

Првата кандидатура за претседател на Македонија во ВМРО-ДПМНЕ пристигна денеска и таа е од професорот на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов, соопшти денеска директорот на Центарот за комуникации на партијата Илија Димовски.

Професорот Ѓорѓи Иванов, прв претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори

Алсат-М - 14.01.2009

Првата кандидатура за претседател на Македонија во ВМРО-ДПМНЕ пристигна денеска и таа е од професорот на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов, соопшти денеска директорот на Центарот за комуникации на партијата Илија Димовски.

Груевски денеска не одговори на предлогот на Заев за заеднички кандидат да биде Керим

Канал5 - 14.01.2009

Груевски денеска не одговори на предлогот на Заев за заеднички кандидат на претстојните претседателски избори да биде дипломатот Срѓан Керим. - Немам коментар по однос на ставовите на СДСМ - рече Илија Димовски од СДСМ.

Професорот Ѓорѓи Иванов, прв претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори

Сител - 14.01.2009

Кандидатурата на професорот Ѓорѓи Иванов добива на масовност меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ, но и меѓу интелектуалната елита. Речиси целиот извршен комитет на партијата застана зад неговата кандидатура.

Стигна кандидатурата на Иванов во ВМРО-ДПМНЕ

Форум - 14.01.2009

“Според она што го добивме во партијата оваа кандидатура ја имаат потпишано изјави Димовски. Тој појасни дека рокот за доставување кандидатури до ВМРО-ДПМНЕ трае до 23 јануари, до 20 часот. “Конкурсот до тој момент е отворен.

Ѓорѓе Иванов го поддржаа 18 члена на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 14.01.2009

Осумнаесет пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ со поддршка за номинацијата на Ѓорѓе Иванов за претседателски кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори.

Иванов номиниран за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Алфа - 14.01.2009

Професорот Ѓорѓи Иванов, најверојатно ќе биде кандидатот на ВМРО ДПМНЕ за шеф на државата. Илија Димовски, јавно излезе со список на имиња кои јавно застанале зад кандидатурата на Иванов, кој уште синоќа, веднаш по објавувањето ја прифати.

Ѓорѓи Иванов да биде претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Макфакс - 14.01.2009

Влијателна група од владејачката партија ВМРО – ДПМНЕ попладнево го предложила професорот Ѓорѓи Иванов за кандидат за претседател за изборите во март. Зад кандидатурата на Иванов застанала влијателна партиска и интелектуална група предводена од ...

ДУИ со свој кандидат или ќе поддржи друг

Форум - 14.01.2009

Демократската унија за интеграција до крајот на јануари ќе одлучи како ќе настапи на претседателските избори. Нивниот пратеник, Џеват Адеми не сакаше да коментира дали ДУИ би го поддржала Ѓорѓе Иванов или Срѓан Керим, зашто до нивната партија освен, како ...

Голема поддршка за Иванов, Керим кај Црвенковски

Макфакс - 14.01.2009

Претседателската кандидатура на Ѓорѓи Иванов добива голема поддршка од влијателни министри на ВМРО-ДПМНЕ, додека Срѓан Керим предлог од СДСМ до власта за заеднички претседателски кандидат денеска разговарал со претседателот Бранко Црвенковски.

Професорот Ѓорѓи Иванов - прв претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Кирилица - 14.01.2009

Првата кандидатура за претседател на Македонија од ВМРО-ДПМНЕ пристигна денеска и таа е од професорот на Правниот факултет Ѓорѓи Иванов, соопшти денеска директорот на Центарот за комуникации на партијата Илија Димовски - Според она што го добивме во ...

ВМРО-ДПМНЕ се одважи - излегува со проф. Ѓорѓе Иванов непартиски кандидат за претседател

Вечер Прес - 14.01.2009

Груевски уште еднаш потврдува дека во македонската политика се случува генерациска смена за која СДСМ, за жал, нема одговор. Иако ВМРО-ДПМНЕ има апсолутна поддршка во јавноста и доминација на политичката сцена тие не влегуваат во стапицата на апсолутна ...

ВМРО-ДПМНЕ и Бошкоски со најголем рејтинг

Н.Македонија - 14.01.2009

Според најновата анкета на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), која е направена од 16 до 20 декември 2008 година на репрезентативен примерок од 1.108 испитаници, на прашањето за која партија би гласале ако сега се одржуваат изборите, 38 отсто од ...

СДСМ го понуди Керим, ВМРО-ДПМНЕ го избра Иванов

Н.Македонија - 14.01.2009

Кај владејачката ВМРО-ДПМНЕ кандидирањето за локалните и претседателските избори станува сè поинтересно. Љубе Бошкоски како еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ прв ја истакна кандидатурата за претседател, со или без неговата матична партија.

Керим: Идејата за натпартиски кандидат треба сериозно да се разгледа

А1 - 13.01.2009

По обелоденувањето на кандидатурата на Иванов, лидерот на СДСМ Зоран Заев, за А1 изјави дека сепак ќе чекаат официјален став на ВМРО-ДПМНЕ. За номинирањето на Иванов како иден претседател, Заев вели дека се додека не станува збор за официјална партиска ...

Керим - "СДСМ не се консултираше со мене за предлогот"

Телма - 13.01.2009

По прес конференцијата на СДСМ, на која в.д.претседателот Зоран Заев предложи дипломатот Срѓан Керим да биде заеднички претседателски кандидат на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во изјава за Телевизија Телма Керим изјави дека со него не е разговарано за ваквата ...

Ѓорѓи Иванов доби понуда од ВМРО-ДПМНЕ за шеф на државата

Телма - 13.01.2009

Професорот Ѓорѓи Иванов во изјава за Телевизија Телма вечерва потврди дека претсетавници на владејачката партија разговарале со него околу предлогот тој да биде кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија.

СДСМ до Груевски- Керим да биде заеднички кандидат

Утрински - 13.01.2009

Опозицискиот СДСМ вчера на прес-конференција упати предлог до ВМРО-ДПМНЕ и нивниот претседател Никола Груевски, Срѓан Керим да биде заеднички претседателски кандидат на двете најголеми партии. Овој предлог, како што соопшти в.д.

Роковите за потписи притискаат, партиите во цајтнот

Утрински - 13.01.2009

Само за една недела, на 20 јануари, почнува официјалното собирање потписи за партиски и независни кандидати кои влегуваат во трка за освојување на атрактивните претседателска и 85 градоначалнички фотелји.

ВМРО-ДПМНЕ молчи за Љубе Бошкоски

Утрински - 13.01.2009

Матичната партија на ексминистерот за внатрешни работи Љубе Бошкоски - ВМРО-ДПМНЕ не кажува дали ќе го поддржи во неговата кандидатура за претседател на државава.

Скандалозни претседателски избори

Утрински - 13.01.2009

Скандалозен почеток на претседателските избори во Македонија. Нема кандидати. Да не беше Љубе Бошкоски ќе заборавевме дека се распишаа претседателски избори. Кандидати ни за лек. Ни од лево ни од десно.

Делегатите гласаат, лидерот избира

Време - 13.01.2009

Ана Велјановска Македонските политички партии се модерно-диктаторски, спроведуваат процедури за избор на кандидати на претседател, а, сепак, како што покажува досегашното искуство, главниот збор на крајот го има лидерот.

Заев:СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Керим

Алсат-М - 13.01.2009

Претседателот на СДСМ му предложи на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Срѓан Керим да биде заеднички кандидат на двете партии на претседателските избори "Јавно предлагаме до ВМРО ДПМНЕ и нејзиниот претседател Никола Груевски, двете најголеми политички ...

Срѓан Керим за претседател на Македонија да го подржат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ предлага Заев

Канал5 - 13.01.2009

Срѓан Керим за претседател на Македонија да го подржат СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ предлага в.д. претседателот на СДСМ Зоран Заев. Според опозициската партија професионалната и дипломатска кариера на Керим овозможува успешно извршување на претседателската ...

Заев: "Керим претседателски кандидат на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ"

Телма - 13.01.2009

Претседателот на СДСМ му предложи на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Срѓан Керим да биде заеднички кандидат на двете партии на претседателските избори „Предлагаме до ВМРО ДПМНЕ и нејзиниот претседател Никола Груевски, двете најголеми политички партии во ...

ДНЕВНИК: Брат Љубе нема да се јави на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 13.01.2009

Кандидатот за претседател на државата од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе биде познат на 25 јануари. За тогаш во Универзалната сала во Скопје е закажана партиската изборна конвенција на која над 1.400 делегати од сите општински комитети ќе се ...

Заев: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат Керим

Макфакс - 13.01.2009

Претседателот на СДСМ му предложи на премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Срѓан Керим да биде заеднички кандидат на двете партии на претседателските избори „Предлагаме до ВМРО ДПМНЕ и нејзиниот претседател Никола Груевски, двете најголеми политички партии во ...

СДСМ го повикува ВМРО-ДПМНЕ заеднички да го подржат Срѓан Керим за претседател на државата

Нетпрес - 13.01.2009

СДСМ денеска јавно го повика ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот претседател Никола Груевски да застанат заедно зад кандидатот за претседател на Македонија, Срѓан Керим.

СДСМ го повика ВМРО-ДПМНЕ заедно да застанат за Керим

Форум - 13.01.2009

СДСМ предлага заедно со ВМРО - ДПМНЕ да застанат зад единствен надпартиски кандидат на претстојните претседателски избори и како таков го посочува Срѓан Керим „На овој начин во исто време би станале целосно беспредметни меѓупартиските обвинувања било за ...

Заеднички да го поддржиме Срѓан Керим како претседателски кандидат

Сител - 13.01.2009

СДСМ предлага заедно со ВМРО - ДПМНЕ да застанат зад единствен надпартиски кандидат на претстојните претседателски избори и како таков го посочува Срѓан Керим.

СДСМ: Заеднички да го поддржиме Керим за претседател

Форум - 13.01.2009

СДСМ ja повика ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот претседател, Никола Груевски, да застанат заедно зад кандидатот за претседател на Македонија, Срѓан Керим “Сметаме дека неговата досегашна професионална и дипломатска кариера овозможува успешно извршување на ...

Керим заеднички кандидат за претседател на Македонија?

Алфа - 13.01.2009

СДСМ му предлагаат на ВМРО ДПМНЕ Срѓан Керим да биде заеднички кандидат за претседател и на власта и на опозицијата. Лидерот на опозициските социјалдемократи, Зоран Заев доцна попладнево пред јавноста ваквиот предлог го бранеше со образложение дека на ...

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ и натаму убедливо водат

Вечер Прес - 13.01.2009

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ на два месеци пред претседателслките и локалните избори и натаму ужива највисок рејтинг кај граѓаните. Според анкетата на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) спроведена на 1108 испитаници од 16 до 20 декември минатата ...

Третина би гласале за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 13.01.2009

За кандидат за претседател на државата што ќе го предложи ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори во март би гласале 31,2 отсто граѓани на Македонија. Ова го покажа анкетата на Институт за демократија спроведена на примерок од 1.100 испитаници, а нарачана ...

Бошкоски е за директен договор, ВМРО-ДПМНЕ за конвенција

Н.Македонија - 13.01.2009

Љубе Бошкоски ја најави својата кандидатура за претседател, дали како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ или како независен кандидат. За таа цел, тој остави можност на денешната средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски да се усогласат и тој да биде ...

До 3 февруари ќе се собираат потписи

Н.Македонија - 13.01.2009

Трети февруари на полноќ е крајниот рок за собирање потписи за претседателски кандидати и за кандидати за членови на советот и за градоначалници, според роковникот за претседателските и локалните избори што вчера го усвои Државната изборна комисија.

За десет дена партиите треба да соберат 10.000 потписи за кандидатите

А1 - 12.01.2009

Течат роковите за сите што ќе се натпреваруваат за шеф на државата. До 20 јануари ќе бидат познати сите претседателски кандидати кои својата кандидатура ќе поднесат преку собрани 10.000 потписи.

ДИК го објави Роковникот за одржување на претседателските и локалните избори

Алсат-М - 12.01.2009

На 3 февруари на полноќ истекува рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за кандидати за членови на советот и за градоначалници Дотогаш партиите ќе треба да ги достават своите листи до Државната изборна комисија која на денешната седница ...

До 30 -ти јануари ќе треба да се знаат имињата на кандидатите за локалните избори

Канал5 - 12.01.2009

Најдоцна до 3-ти февруари треба да бидат познати имињата на кандидатите за претседател и за градоначалници на претстојните избори. Десет дена од распишувањето на изборите започнува постапката за собирање потписи.

Брат Љубе нема да се јави на конкурсот на ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 12.01.2009

Институцијата интерен конкурс не е ништо ново и ВМРО-ДПМНЕ имаше иста практика и при изборот на сите досегашни канд идати за претседател во претходните изборни циклуси, велат партиски извори Кандидатот за претседател на државата од редовите на ...

Изборната кампања ќе почне на 2 март

Дневник - 12.01.2009

На 3 февруари на полноќ истекува рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за кандидати за членови на советите и за градоначалници. Дотогаш партиите ќе треба да ги достават своите листи до Државната изборна комисија, која вчера го усвои ...

Изборите распишани, кандидатите мистерија

Утрински - 12.01.2009

Во наредните десетина дена ќе почне да се расчистува мистеријата околу кандидатите за претстојните претседателски и локални избори кои парламентарниот спикер Трајко Велјаноски ги закажа за 22 март - Младенци.

Независен или не, Бошкоски влегува во претседателска трка

Утрински - 12.01.2009

БИТОЛА - „Да, ќе се кандидирам за претседател“. Ексминистерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, од срцето на Битола, од Широк сокак, само половина час по распишувањето на изборите најави дека влегува во трка за шеф на државата.

Љубе истрча, другите се загреваат

Време - 12.01.2009

Ана Велјановска Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошковски дефинитивно ќе се кандидира за претседател на државата, со што стана првиот од повеќето потенцијални кандидати кои јавно ја обелодени својата намера да учествува на претстојните ...

Изборите на 22 март

Вест - 12.01.2009

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ги закажа претседателските и локалните избори на Денот на пролетта 22 март. Веднаш по официјалното објавување на датумот на изборите, во саботата напладне, поранешниот министер за внатрешни работи Љубе ...

Кандидатите за претседател, советници и градоначалници ќе бидат познати до почетокот на февруари

Кирилица - 12.01.2009

До 3 февруари на полноќ партиите ќе треба да ги достават своите листи за претседателски кандидати и за кандидати за членови на советот и за градоначалници До 3 февруари на полноќ истекува рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за ...

Најголем број испитаници би гласале за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 12.01.2009

Скоро една третина (31,2 отсто) од испитаниците анкетирани од Институтот за демократија на претседателските избори би гласале за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, а 11,4 проценти гласот би го дале за кандидат на СДСМ.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Изборите распишани, кандидатите мистерија

Нетпрес - 12.01.2009

Во наредните десетина дена ќе почне да се расчистува мистеријата околу кандидатите за претстојните претседателски и локални избори кои парламентарниот спикер Трајко Велјаноски ги закажа за 22 март - Младенци.

Бошковски не оди на конкурс

Алфа - 12.01.2009

Љубе Бошковски нема намера да аплицира на интерниот конкурс на ВМРО-ДПМНЕ за избор на претседателски кандидат. Екс хашкиот притвореник, кој пред два дена и официјално најави дека ќе се кандидира за претседател, партискиот конкурс го смета за смешна и, во ...

Следниот претседател на државата ќе биде од ВМРО-ДПМНЕ, покажува анкетата на Институтот за демократија

Нетпрес - 12.01.2009

За потребите на аналитичкиот центар на Институтот Павел Шатев, Институтот за демократија спроведе анкета на репрезентативен примерок од 1.110 испитаници на територијата на Република Македонија на прашањето за чиј партиски кандидат би гласале на следните ...

Кандидатските листи ќе се знаат најдоцна до Трети февруари

Сител - 12.01.2009

Трети февруари на полноќ е крајниот рок во кој партиите ќе мораат да ги достават кандидатските листи за претседателските и локалните избори. Дваесет дена преостануваат за партиски тактизирања.

Тркачите на изборите ќе бидат познати на почетокот на февруари

Вечер Прес - 12.01.2009

На 3 февруари на полноќ истекува рокот за собирање потписи за претседателски кандидати и за кандидати за членови на Советот и за градоначалници. Дотогаш партиите ќе треба да ги достават своите листи до Државната изборна комисија, која вчера го усвои ...

Многу правни пречки за кандидатурата на Бошкоски

Вечер Прес - 12.01.2009

Не е утврдено дали Бошкоски го исполнува условот кој го пропишува Уставот за десетгодишен постојан престој во Македонија во последните 15 години. Тој не е осуден со правосилна пресуда над шест месеци, но дел од правниците велат кој би бил кредибилитетот ...

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ќе победи на претседателските избори

Вечер Прес - 12.01.2009

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ на претстојните претседателски избори би го добил мнозинството гласови од гласачите, покажуваат резултатите од анкетата на Институтот за демократија, спореведена за потребите на Институтот Павел Шатев.

Почнаа изборните рокови

Н.Македонија - 12.01.2009

Со потпишувањето на решенијата за претстојните претседателски и локални избори во Македонија, кои ќе се одржат на 22 март годинава, од страна на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски почнаа изборните рокови.