TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 1300 луѓе се уште ги чекаат спасувачите во Тајван

Нетпрес - 16.08.2009

Повеќе од 1300 луѓе се уште се заробени во оддалечените села во јужен Тајван, жртви на лизгањето на земјиштето и поплавите ...

Повеќе од 500 мртви во тајфунот Моракот

Време - 15.08.2009

Повеќе од 500 луѓе ги загубиле животите во поплавите и во лизгањето на земјиште предизвикани од тајфунот Моракот во Тајван, ...

Околу 500 мртви во тајфунот на Тајван?

Утрински - 15.08.2009

Тајпеј – Бројот на настрадани во тајфунот „Моракот“, што ги предизвика најголемите поплави на Тајван во последните 50 години би ...

Околу 400 загинати од тајфунот во Тајван

BBC - 14.08.2009

Владата на Тајван ја даде првата проценка за загинатите од тајфунот „Моракот" на југот од островот.

Тајван: во одрон на земјиште над 300 загинати

Р.С.Европа - 14.08.2009

Тајванската влада соопшти дека над 300 луѓе загинале во одронот на земјиште врз едно село во јужниот дел на Тајван.

Тајван - Моракот уби 500 луѓе

Телма - 14.08.2009

Бројот на настрадани во тајфунот Моракот, што ги предизвика најголемите поплави на Тајван во последните 50 години, би можел да ...

Тајфунот „Моракот“ предизвикал многу повеќе жртви отколку што се мислеше

Форум - 14.08.2009

Тајванскиот претседател Ма Јинг Џиу денеска изјави дека е можно тајфунот „Моракот", што мина над земјата, да ја предизвикал ...

Околу 500 мртви во тајфунот на Тајван

Алфа - 14.08.2009

Бројот на настрадани во тајфунот Моракот, што ги предизвика најголемите поплави на Тајван во последните 50 години, би можел да ...

Тајван:500 загинати во тајфунот „Моракот“

Алсат-М - 14.08.2009

Бројот на жртвите тајфунот Моракот, кој ги предизвика најголемите поплави во Тајван, во последните 50 години, ќе ја достигне ...

Тајфунот уби над 500 луѓе во Тајван

Дневник - 14.08.2009

Тајванскиот претседател Ма Јинг Џиу изјави дека тајфунот Моракот, кој мина низ земјата, убил повеќе од 500 лица затоа што се ...

Тајфунот „Моракот“ предизвика многу повеќе жртви отколку што досега се мислеше

Сител - 14.08.2009

Тајванскиот претседател Ма Јинг Џиу денеска изјави дека е можно тајфунот „Моракот", што мина над земјата, да ја предизвикал ...

Околу 500 мртви во тајфунот на Тајван

МРТ - 14.08.2009

Бројот на настрадани во тајфунот Моракот, што ги предизвика најголемите поплави на Тајван во последните 50 години, би можел да ...

Во поплави во Тајван околу 500 мртви

Нетпрес - 14.08.2009

На состанокот на групата за национална безбедност, тајванскиот претседател Ма Јинг-ѓеу, денеска, изјави дека веќе се потврдени ...

Околу 500 мртви во тајфунот на Тајван

Макфакс - 14.08.2009

Бројот на настрадани во тајфунот Моракот, што ги предизвика најголемите поплави на Тајван во последните 50 години, би можел да ...

70 загинати од тајфунот „Моракот“ во Тајван

А1 - 13.08.2009

Тајфунот „Моракот", кој удри врз Тајван кон крајот на минатата недела, ја предизвика смртта на најмалку 70 лица, а тајванската ...

Спасени 1.000 луѓе, се трага по стотици

Време - 13.08.2009

Околу 1.000 жители на селата во оддалечените планини на јужен Тајван, за кои се стравуваше дека се убиени во свлечиштата ...

Извлечени 700 Тајванци по тајфунот „Моракот“

Утрински - 13.08.2009

ТАЈПЕЈ - Околу 700 лица што се водеа за исчезнати во јужниот дел на Тајван по ударот на тајфунот „Моракот“ се пронајдени живи, ...

Пронајдени 700 Тајванци што го преживеале тајфунот

Дневник - 13.08.2009

Околу 700 Тајванци, за кои се сметаше дека се однесени од огромните свлечишта што ги предизвика тајфунот Моракот, се пронајдени ...

Најмалку 70 лица загинаа од налетот на тајфунот „Моракот“ во Тајван

Алсат-М - 13.08.2009

Тајфунот „Моракот", кој удри врз Тајван кон крајот на минатата недела, ја предизвика смртта на најмалку 70 лица, а тајванската ...

Најмалку 70 лица загинаа од налетот на тајфунот „Моракот“ во Тајван

Кирилица - 13.08.2009

Тајфунот „Моракот", кој удри врз Тајван кон крајот на минатата недела, ја предизвика смртта на најмалку 70 лица, а тајванската ...

Најмалку 70 лица загинаа од налетот на тајфунот „Моракот“ во Тајван

Сител - 13.08.2009

Тајфунот „Моракот", кој удри врз Тајван кон крајот на минатата недела, ја предизвика смртта на најмалку 70 лица, а тајванската ...

Најмалку 300 жртви во тајфунот „Моракот" во Тајван

МРТ - 13.08.2009

Најмалку 300 луѓе најверојатно загинале во едно село во јужен Тајван во лизгањата на земјиштето предизвикани од тајфунот ...

Најмалку 300 жртви во тајфунот „Моракот" во Тајван

Макфакс - 13.08.2009

Најмалку 300 луѓе најверојатно загинале во едно село во јужен Тајван во лизгањата на земјиштето предизвикани од тајфунот ...

Пронајдени 700 преживеани од свлечиштето во Тајван

А1 - 12.08.2009

Најмалку 700 луѓе се пронајдени по катастрофалниот одрон на земја и кал во Тајван, соопштија денеска воените власти во Тајпеј.

Земјотреси ја дотепаа Азија

Време - 12.08.2009

Стотици мртви и исчезнати, збришани села и станбени населби е последицата од смртоносниот тајфун Моракот, кој веќе трет ден ...

Спасени над 1.000 затрупани од тајфунот во Тајван

Вест - 12.08.2009

КИШАН, Тајван, 13 август (АП) - Спасувачите најдоа речиси илјада преживеани во околината на три далечни села кои беа погодени ...

Во Тајван пронајдени преживеани од свлечиште, во Јапонија тајфунот „Етау“ однесе најмалку 15 жртви

Алсат-М - 12.08.2009

Стотици Тајванци, за кои се сметаше дека биле однесени од огромните свлечишта, се пронајдени живи, пренесоа светските агенции.

Во Тајван пронајдени преживеани од свлечиште

Алфа - 12.08.2009

Стотици Тајванци, за кои се сметаше дека биле однесени од огромните свлечишта, се пронајдени живи, пренесоа светските агенции.

Во Тајван пронајдени преживеани од свлечиште, во Јапонија тајфунот „Етау“ однесе најмалку 15 жртви

Кирилица - 12.08.2009

Стотици Тајванци, за кои се сметаше дека биле однесени од огромните свлечишта, се пронајдени живи, пренесоа светските агенции ...

Во тајван пронајдени преживеани од свлечиште, во Јапонија тајфунот „Етау“ однесе најмалку 15 жртви

Сител - 12.08.2009

Стотици Тајванци, за кои се сметаше дека биле однесени од огромните свлечишта, се пронајдени живи.

Тајванците кои се сметаа за исчезнати при свлекување на земјиште пронајдени живи

Канал5 - 12.08.2009

Стотиците Тајванци, кои се сметаа за затрупани од големо свлечиште се пронајдени живи. Вистинско чудо ги спасило 700 лица.

Најмалку 15 загинати од тајфун во Јапонија

МРТ - 12.08.2009

Најмалку 15 лица загинаа, а 17 се сметаат за исчезнати по тајфунот Етау, кој од понеделникот ја зафати Јапонија.

Во Тајван најдени 700 луѓе преживеани по тајфунот „Моракот“

Нетпрес - 12.08.2009

Околу 700 луѓе кои се водеа за исчезнати на северот на Тајван по тајфунот „Моракот“ се пронајдени живи, соопштиле воените ...

Најмалку 15 загинати од тајфун во Јапонија

Макфакс - 12.08.2009

Најмалку 15 лица загинаа, а 17 се сметаат за исчезнати по тајфунот Етау, кој од понеделникот ја зафати Јапонија.

Непознат број лица затрупани од свлечиште во источна Кина

А1 - 11.08.2009

Непознат број лица се затрупани, откако свлечиште однесе најмалку шест станбени згради во источна Кина.

Бури и тајфуни ја пустошат Азија

Време - 11.08.2009

Две силни бури кои го зафатија регионот на западниот Пацифик оставија најмалку 50 мртви, а стотици се повредени или се водат ...

По тајфунот, земјотреси ја дрмаат Азија

Вест - 11.08.2009

Земјотресите не ги спречија спасувачките екипи во текот на вчерашниот ден да спасат околу 300 луѓе ТАЈПЕЈ/ТОКИО, 12 август (АП) ...

Тајфунот „Моракот“ удри во Кина

Утрински - 11.08.2009

Две силни бури што беснеат низ западниот Пацифик зад себе оставија голем број загинати или исчезнати.

Тајфуните однесоа десетици жртви

Дневник - 11.08.2009

Тајфунот Етау, што вчера го погоди западниот дел на Јапонија, досега однесе 13 жртви, додека во тајфунот Моракот животот го ...

Непознат број лица затрупани поради одрон на земјиште во источна Кина

Алфа - 11.08.2009

Непознат број лица се затрупани, откако одрон на земјиште однесе најмалку шест станбени згради во источна Кина, пренесоа ...

Моракот урна хеликоптер и затрупа стотици луѓе

Алсат-М - 11.08.2009

Хеликоптер со 5 члена на екипажот и медицинска сестра кои учествувале во спасувачка мисија во планинско село во Тајван ...

ВИДЕО: Невреме втор ден ги пусотши Кина, Тајван и Јапонија

Нетпрес - 11.08.2009

Најмалку шест станбени згради се срушиле предизвикано од лизгање на земјиштето во источна Кина, заробувајќи непознат број на ...

ВИДЕО: Тајван, Кина, Јапонија и Jужна Кореја, во немилост на Моракот

Нетпрес - 11.08.2009

Околу 500 луѓе загинале во лизгање на земјиште во Тајван предизвикано од тајфунот Моракот, јавуваат светските агенции, ...

Тајванско село збришано од тајфунот Моракот

А1 - 10.08.2009

Тајванско село со 600 жители збришано од лизгање на земјиште предизвикано од тајфунот Моракот.

Загинати во невреме во Тајван, Јапонија и Кина

BBC - 10.08.2009

Речиси еден милион луѓе се евакуирани од крајбрежниот регион на Кина, поради ударот на тајфунот Моракот.

Евакуирани еден милион Кинези

Време - 10.08.2009

Кинеските власти вчера евакуираа речиси еден милион жители од крајбрежните делови на југоисточна Кина, кон кои се приближува ...

Десетици загинати во два тајфуна во Азија

Р.С.Европа - 10.08.2009

Најмалку 12 луѓе загинале, а над 50 се водат како исчезнати во налетот на тајфунот Моракот на Тајван кој на патот кон Кина ја ...

Тајфуните однесоа најмалку 39 жртви во североисточна Азија

Вест - 10.08.2009

Тајфинот Етау, што го погоди западниот дел на Јапонија, досега однесе 13 жртви, додека во тајфунот Моракот животот го загубија ...

Во Тајван затрупани над 600 луѓе, стотина мртви во Кина, Јапонија и на Филипини

Вест - 10.08.2009

ТАЈПЕЈ, 11 август (Ројтерс) - Лизгање на земјиштето, предизвикано од тајфунските поројни дождови, најверојатно, затрупало околу ...

Тајфунот протера милион Кинези

Утрински - 10.08.2009

Околу еден милион луѓе се евакуирани во источна Кина пред налетот на тајфунот „Моракот“, јави агенцијата Ксинхуа.

Тајфун удри и врз Јапонија

Телма - 10.08.2009

Најмалку девет лица ги загубија животите и 10 се сметаат за исчезнати откако тајфунот Етау ја погоди Јапонија.

Тајфуните беснеат на далечниот Исток

Алсат-М - 10.08.2009

Најмалку девет лица ги загубија животите и 10 се сметаат за исчезнати откако тајфунот Етау ја погоди Јапонија.

Тајфуните однесоа најмалку 39 жртви во североисточна Азија

Алфа - 10.08.2009

Тајфунот Етау, што го погоди западниот дел на Јапонија, досега однесе 13 жртви, додека во тајфунот Моракот животот го загубија ...

Милион Кинези евакуирани поради тајфунот Моракот

Н.Македонија - 10.08.2009

Кинеските власти вчера евакуирале речиси еден милион жители од крајбрежните делови на југоисточна Кина, кон кои забрзано се ...

Евакуирани милион Кинези

Вечер - 10.08.2009

Кинеските власти вчера евакуираа речиси милион жители од крајбрежните делови на југосточна Кина кон кои се приближува тајфунот ...

Тајфунот Етау ја погоди Јапонија

Кирилица - 10.08.2009

Најмалку девет лица ги загубија животите и 10 се сметаат за исчезнати откако тајфунот Етау ја погоди Јапонија Како што објавија ...

Дете загина при удар на тајфунот „Моракот“ во југоисточна Кина

Кирилица - 10.08.2009

Едно дете загина, а неколку стотици куќи се уништени при налет на тајфунот „Моракот“ над крајбрежните делови на југоисточна ...

Тајфуните ја потопија Азија

Вечер - 11.08.2009

Се стравува дека поради лизгање на земјата во Тајван, во едно село, се затрупани над 600 луѓе Тајфунот Етау, што го погоди ...

Тајфун усмрти над 20 лица на Тајван и во Јапонија

МРТ - 10.08.2009

Најмалку 12 лица се загинати, а 52 се водат за исчезнати во удар на тајфунот „Моракот“ на Тајванскиот остров, при што се ...

Тајфуните однесоа најмалку 39 жртви ВО североисточна азија

Сител - 10.08.2009

Тајфинот Етау, што го погоди западниот дел на Јапонија, досега однесе 13 жртви, додека во тајфунот Моракот животот го загубија ...

Нова азиска бура тајфунот "Етау" однесе десет луѓе

Нетпрес - 10.08.2009

Најмалку девет луѓе загинале, а десетмина лица исчезнале, откако Тајфунот “Етау” го зафатил западниот дел на Јапонија, носејќи ...

ВИДЕО: Тајфунот “Моракот“ ја уништува Кина

Нетпрес - 10.08.2009

Едно дете загинало, додека милион луѓе се евакуирани, откако тајфунот "Моракот" го зафатил југоисточното крајбрежје во Кина.

Тајфун усмрти над 20 лица на Тајван и во Јапонија

Макфакс - 10.08.2009

Најмалку 12 лица се загинати, а 52 се водат за исчезнати во удар на тајфунот „Моракот“ на Тајванскиот остров, при што се ...