TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Валс: Отцепувањето на Каталонија од Шпанија може да ја уништи Европа

А1 On - 15.10.2017

Отцепувањето на Каталонија од Шпанија не само што ќе предизвика економска катастрофа, туку може и да ја уништи Европа, оцени поранешниот француски премиер Мануел Валс во авторски текст за неделникот „Журнал ди диманш“.

Валс: Отцепувањето на Каталонија од Шпанија може да ја уништи Европа

+инфо - 15.10.2017

Ако му одземеме еден од овие елементи, региониот ќе изгуби дел од идентитетот, оценува Валс во авторски текст. Отцепувањето на Каталонија од Шпанија не само што ќе предизвика економска катастрофа, туку може и да ја уништи Европа, оцени поранешниот ...

Ако Каталонија се одвои, ќе ја уништи и Европа

Нова ТВ - 15.10.2017

Ако Каталонија се одвои од Шпанија, ќе биде тоа не само економска катастрофа, туку ќе ја уништи Европа, напиша бившиот француски премиер, Мануел Валс со потекло од Барселона за „Журнал ди диманш“.

Мадрид повторно се закани дека ќе ја преземе контролата над Каталонија

Стандард - 15.10.2017

Шпанската влада ќе ја преземе контрола над Каталонија, ако регионалниот лидер, Карлес Пучдемон одговори нејасно на прашањето на Мадрид дали прогласил независност од Шпанија, рече шпанскиот министер за внатрешни работи, Хуан Игнасио Соидо, цитиран од ...

Валс: Отцепувањето на Каталонија од Шпанија може да ја уништи Европа

Алфа - 15.10.2017

Отцепувањето на Каталонија од Шпанија не само што ќе предизвика економска катастрофа, туку може и да ја уништи Европа, оцени поранешниот француски премиер Мануел Валс. Отцепувањето на Каталонија од Шпанија не само што ќе предизвика економска ...

Пучдемон има рок до утре да каже - да или не

МКД - 15.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон има рок до утре да разјасни дали прогласил независност во говорот во парламентот претходно оваа недела. Централните шпански власти му дадоа на Пучдемон рок до утре за да разјасни дали прогласил независност или не.

Ел паис: Каталонските сепаратисти подготвуваат косовски рецепт

МКД - 15.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон утре треба да каже дали премолчено прогласил независност на шпанскиот регион. Додека претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, вели дека не сака независна Каталонија затоа што во Европската Унија тоа ...

Шпанија ја презема контролата на Каталонија во двосмислена одговор

Локално - 15.10.2017

Шпанската влада ќе ја преземе контролата врз Каталонија ако регионалниот водач Карлес Пуџдемон даде двосмислена одговор на прашањето на Мадрид дали прогласи независност од Шпанија. Ова беше предупредено од шпанскиот министер за внатрешни работи, ...

Каталонскиот лидер Пучдемон повикува на смиреност

Локално - 15.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон повика денеска на смиреност иако останаа помалку од 24 часа до истекот на временскиот рок кој му го даде шпанската Влада да разјасни дали прогласил независност на регионот или не.

ВАЛС: Aко Каталонија се одвои, Европа ќе се распадне

Фактор - 15.10.2017

Ако Каталонија се одвои од Шпанија, ќе биде тоа не само економска катастрофа, туку ќе ја уништи Европа, напиша бившиот француски премиер, Мануел Валс со потекло од Барселона за Журнал ди диманш.

Валс: Отцепувањето на Каталонија од Шпанија може да ја уништи Европа

Република - 15.10.2017

Отцепувањето на Каталонија од Шпанија не само што ќе предизвика економска катастрофа, туку може и да ја уништи Европа, оцени поранешниот француски премиер Мануел Валс во авторски текст за неделникот „Журнал ди диманш“.

Лидерот на Каталонија со многу важни повици пред независноста

Локално - 15.10.2017

На помалку од 24 часа пред истекот на ултиматумот на шпанската влада, каталонскиот лидер Карлес Пучдемон повика на смиреност, објави Ројтерс. До утре, Пучдемон мора јасно да изјави дали ја прогласил Каталонија за независна држава.

Шпанската криза продолжува во понеделник

Нова ТВ - 14.10.2017

Каталонија и нејзиното барање за независност исчезнаа од првите страни на европските медиуми овие денови но кризата е далеку од својот крај. Вториот човек на каталонската влада Ориол Јункерас денес предупреди дека секоја понуда за дијалог упатена до ...

Доколку Пучдемон не се изјасни до понеделник, Мадрид ќе воведе вонредни мерки

Нетпрес - 14.10.2017

Два дена пред истекот на ултиматумот кој на претседателот на автономната покраина Каталонија, Карлес Пучдемон шпанскиот премиер Маријано Рахој барајќи одговор дали е прогласена независноста на регионот, шпанскиот министер за внатрешни работи Хуан ...

Шпанија ја тресна вратата на повикот на Каталонија за дијалог

МКД - 14.10.2017

Во средата шпанскиот премиер одби секаков вид дијалог за деескалирање на тензиите со Каталонија, на тој начин со презир отфрлајќи ја раката подадена од претседателот на Каталонија, кој по разговорите со разни меѓународни колеги одлучи да го ...

Јункер: ЕУ не може да биде посредник во каталонската криза ако само една страна го сака тоа

Стандард - 14.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер изјави дека е непожелно Каталонија да стане независна држава, откако ова би бил лош пример за другите региони и ќе создаде тешкотии во управувањето со Унијата.

Јаз меѓу каталонските сепаратисти, лидерите повикуваат на единство

Курир - 14.10.2017

Тој повика на единство зашто различните мислења во врска со стратегијата за отцепување од Шпанија се закануваат да ги поделат поддржувачите на незавизноста. Тој изјави дека мораат да го зачуваат единствето кое е непходно на патот до републиката, ...

Јункер со клучен коментар за поделбата на Каталонија!

Локално - 14.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во петокот изрази загриженост во врска каталонската криза, истакнувајќи дека отцепувањето ќе доведе до слични случаи во цела Европа, пишува шпанскиот весник El Pais.

Зошто кризата во Шпанија е важна лекција за Европа?

Фактор - 14.10.2017

Каталонија не е единствениот регион во Европа кој бара поголема независност. Шкотска, Јужен Тирол, Фландрија, а можеби и Баварија имаат такви идеи. Некои од регионите не целат кон сопствена држава, туку само кон поголема автономија.

Човекот што сака да ја подели Шпанија...

Н.Македонија - 14.10.2017

Желбата за независност е толку голема што каталонскиот претседател Карлес Пучдемон е подготвен да ја ризикува сегашната автономија на шпанскиот регион за да ја постигне целта Желбата за независност што резултира со незаконскиот референдум одржан на ...

Јункер: Ако Каталонија се отцепи и другите ќе сакаат

Канал5 - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би охрабрило и други региони да го направат истото, со што управувањето на ЕУ би станало премногу комплицирано.

Јункер не сака независност на Каталонија

Алсат-М - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би поттикнало и други региони да го направат истото, а управувањето со ЕУ ќе стане премногу комплицирано.

Јункер: Велика Британија треба да ги плати долговите кон ЕУ

24 Вести - 13.10.2017

Велика Британија треба да го плати она што и го должи на Европската Унија, пред да можат да ги започнат преговорите за идните односи со блокот по негово напуштање, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Јункер не сака независност на Каталонија

Алфа - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би поттикнало и други региони да го направат истото. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака ...

Јункер отворено: Не сакам независност на Каталонија

+инфо - 13.10.2017

- Ако и дозволиме на Каталонија - а тоа не е наша работа - да се одвои, и други ќе го сторат истото. Не го сакам тоа, рече Јункер. Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би ...

Јункер не сака независност на Каталонија

Сител - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би поттикнало и други региони да го направат истото, а управувањето со ЕУ ќе стане премногу комплицирано.

Јункер: Велика Британија треба да ги плати долговите кон ЕУ

А1 On - 13.10.2017

Велика Британија треба да го плати она што и го должи на Европската Унија, пред да можат да ги започнат преговорите за идните односи со блокот по негово напуштање, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Јункер: Велика Британија треба да ги плати долговите кон ЕУ

Алфа - 13.10.2017

Велика Британија треба да го плати она што и го должи на Европската Унија, пред да можат да ги започнат преговорите за идните односи со блокот по негово напуштање. Велика Британија треба да го плати она што и го должи на Европската Унија, пред да ...

Пучдемон: Да ја постигнам целта, не ми е важно политички да преживеам

Нова ТВ - 13.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон смета дека шпанската Влада нема причина нема причина да се повика на членот 155 од Уставот според кој тој би можел да биде уапсен, додавајќи дека неговото притворање би било грешка, бидејќи би бил затвор поради ...

Јункер: Ако Каталонија се отцепи и другите ќе го побараат тоа

Нова ТВ - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека не сака каталонија да стане независна, бидејќи тоа би охрабрило и други региони да го направат истото, со што управувањето на ЕУ би станало премногу комплицирано, пренесува Ројтерс.

Јункер: Ако се одвои Каталонија, ќе бараат и други

Макфакс - 13.10.2017

Многу сум загрижен поради сепаратистичките тенденции во Европа, изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Тој исткна дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би охрабрило и други региони да го сторат истото, поради ...

Јункер – Ако Каталонија стане независна, сите ќе сакаат

Р.С.Европа - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер денеска изјави дека не сака Каталонија да стане независна зашто тоа ќе ги охрабри и другите региони да го бараат истото и ќе го направи раководењето со ЕУ премногу комплицирано.

Јункер не сака независност на Каталонија

А1 On - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би поттикнало и други региони да го направат истото, а управувањето со ЕУ ќе стане премногу комплицирано.

Јункер: Велика Британија треба да ги плати долговите кон ЕУ

+инфо - 13.10.2017

Засега не можеме да најдеме вистински компромис, што се однесува до претстојните финансиски ангажмани на Велика Британија, рече претседателот на ЕК. Велика Британија треба да го плати она што и го должи на Европската Унија, пред да можат да ги ...

Пучдемон повикан да не одолговлекува и да прогласи независност

Стандард - 13.10.2017

Два клучни политички сојузници на владејачката коалиција во Каталонија, го повикаа денеска каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон да не губи повеќе време и да прогласи независност од Шпанија еднаш засекогаш, објави Асошиејтед прес.

Сојузниците го притискаат каталонскиот лидер да прогласи целосна независност, игнорирајќи ги заканите од Мадрид

МКД - 13.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон е под притисок од неговиот клучен сојузник во петок да прогласи целосна независност и да ја игнорира заканата од директната наредба на шпанската влада, пренесе Ројтерс .

Јункер: „Брегзит“ ќе потрае повеќе отколку што мислевме

Стандард - 13.10.2017

Излезот на Велика Британија од Европската Унија веројатно ќе потрае повеќе време отколку што првично се очекуваше, изјави претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер денеска, цитиран од Ројтерс.

„Европа на регионите“? Комплетен хаос за ЕУ

Стандард - 13.10.2017

Каталонија не е единствениот регион во Европа кој бара поголема независност. Шкотска, Јужен Тирол, Фландрија, а можеби и Баварија имаат слични помисли. Некои од регионите не се стремат кон сопствена држава, туку само кон поголема автономија, други – ...

Јанис Варуфакис: Кризата во Шпанија е шанса за Европа

+инфо - 13.10.2017

Кризата во Каталонија е важна историска лекција која покажува дека Европа мора да изгради нов модел на суверенитет кој ќе ги зајакне и регионите. Можеби трауматичниот конфликт меѓу шпанската држава и регионалната влада во Каталонија е токму она што ...

Јункер: Ако ѝ дозволиме на Каталонија, и други ќе сакаат да се отцепат

Мета - 13.10.2017

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска изјави дека не сака Каталонија да стане независна затоа што тоа би охрабрило и други региони во други држави да го направат истото, што дополнително би го комплицирало управувањето на ...

Дали Шпанија ќе пројде како Југославија? Медиумите тврдат: Каталонија сака независност по моделот на Словенија

Точка - 13.10.2017

Француската агенција "AFP" пишува дека Словенија се споменува како модел за напорите на Каталонија да се одвои од Шпанија, потсетувајќи дека Словенија станала независна држава во 1991. година во крвавиот распад на Југославија.

Јункер: Ако се одвои Каталонија, ќе бараат и други

Локално - 13.10.2017

Многу сум загрижен поради сепаратистичките тенденции во Европа, изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Тој исткна дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би охрабрило и други региони да го сторат истото, поради ...

Јункер: Ако се одвои Каталонија, ќе бараат и други

Точка - 13.10.2017

Многу сум загрижен поради сепаратистичките тенденции во Европа, изјави претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер. Тој исткна дека не сака Каталонија да стане независна, бидејќи тоа би охрабрило и други региони да го сторат истото, поради ...

Јункер го повика Лондон: Ако сакате втора фаза, мора да платите!

Локално - 13.10.2017

Велика Британија мора да ги плати долговите кон ЕУ пред да започне разговори за идниот однос со Унијата по Брегзит. Ова беше нагласено од претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, информира Ројтерс.

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ШПАНИЈА КАКО ЈУГОСЛАВИЈА: Што вели Јункер?

Фактор - 13.10.2017

Франс прес пишува дека Шпанија може да се разграничи со Каталонија по моделот на Словенија која во 1991 година стана независна од Југославија. Агенцијата потсети дека медиумите го поддржаа отцепувањето на Словенија.

Велика Британија треба да ги плати долговите кон ЕУ

Тера - 13.10.2017

Велика Британија треба да го плати она што и го должи на Европската Унија, пред да можат да ги започнат преговорите за идните односи со блокот по негово напуштање, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Германските инвеститори загрижени за ситуацијата во Шпанија

Вечер Прес - 13.10.2017

Политичката нестабилност по референдумот во Каталонија му се заканува на земјоделството. Ниту германските инвеститори не останаа незагрижени, бидејќи Каталонија за Германија е земјоделски најзначајната шпанска покраина.

Мадрид ѝ се закани на Каталонија со укинување на политичката автономија

Сакам да кажам - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој му даде рок од осум дена на каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт да се изјасни дали прогласил независност или не, во спротивно ќе ја укине политичката автономија на регионот и директно ќе управува со него.

Пучдемон до Рахој: Сакавме дијалог, а го добивме членот 155 на маса

Канал5 - 12.10.2017

Каталонскиот претседател Карлес Пучдемон му одговори на Мадрид во врска со поставениот ултиматум, но повторно не беше доволно концизен. Ние сакавме дијалог, а одговорот беше ставање на членот 155 на маса..

Шпански ултиматум до Каталонија

24 Вести - 12.10.2017

Со парада на армијата и полицијата, Шпанија го прослави националниот ден во време на една од најголемите кризи по пропаднатиот пуч во 1981 година кои ја потресуваат земјата по заканите на каталонските политичари дека ќе прогласат независност.

Летаат столчиња во Барселона, нови судири на демонстрантите (видео)

Канал5 - 12.10.2017

Во центарот на Барселона се судрија две помали групи на демонстранти додека во градот се одржува протестот на илјадниците приврзаници за заедништвото на Каталонија и Шпанија. „АП“ пренесува дека спротивставените страни се гаѓале со столчиња, додека ...

Пучдемон до понеделник треба да се изјасни дали прогласил независност

24 Вести - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека владата во Мадрид му дала рок до понеделник на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил независност на Каталонија. Ако Пучдемон одговори дека официјално прогласил независност, ...

Масовна тепачка помеѓу приврзаниците и противниците на независноста на Каталонија

Стандард - 12.10.2017

Демонстрација за зачувување на интегритетот на Шпанија во Барселона заврши со масовна тепачка, пишува The Independent. Демонстрантите за поддршка на останувањето на Каталонија во Шпанија денеска се соочија со друга група луѓе, кои се прогласија за ...

Шпанија го одбележа националниот ден со приказ на единство

МКД - 12.10.2017

Шпанија денес го одбележа својот национален ден со приказ на единство во пресрет на напорите за независност на Каталонија, еден ден откако централната влада сепаратистичкиот лидер на регионот му даде краен рок да се откаже од обидот за отцепување.

Пучдемон до понеделник треба да се изјасни дали прогласил независност

Правдико - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека владата на Шпанија му дала рок до понеделник на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил независност на Каталонија. Ако Пучдемон одговори дека официјално прогласил независност, ...

Пучдемон до понеделник треба да се изјасни дали прогласил независност

Р.С.Европа - 12.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој изјави дека владата на Шпанија му дала рок до понеделник на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил независност на Каталонија. Ако Пучдемон одговори дека официјално прогласил независност, ...

Kризата во Шпанија како шанса за Европа

Оff.net - 12.10.2017

Изјавата дека тоа се внатрешни проблеми на Шпанија во кои ЕУ не треба да се меша е израз на лицемерие од највисок ранг. Секако, лицемерието не е ништо ново во однесувањето на ЕУ. На нејзините функционери не им е под чест да се мешаат во внатрешните ...

Летаат столови во Барселона, нов судир на демонстрантите (ВИДЕО)

МКД - 12.10.2017

Во центарот на Барселона се судрија две помали групи на демонстранти, додека во градот се загрева протестот на илјада приврзаници на единството на Каталонија и Шпанија. АП пренесе дека двете судрени страни фрлале столови едни на други, додека ...

Летаат столици во Барселона, нов судир на демонстрантите

Кајгана - 12.10.2017

Во центарот на Барселона се судрија две помали групи демонстранти додека во градот се одвивал протест на илјада поборници за заедништво на Каталонија и Шпанија. Новинската агенција „Associated Press“ објави дека демонстрантите од двете страни фрлале ...

Словенија како модел за Каталонија?

МКД - 12.10.2017

Француската агенција Франс прес пишува дека Словенија се спомнува како можен модел за напорите на Каталонија да се одвои од Шпанија и потсетува дека Словенија стана независна држава во 1991 година во крвавиот распад на СФР Југославија.

Дали денес е последниот празник на обединета Шпанија?

Фактор - 12.10.2017

Шпанците се подготвуваат да го прослават 12 октомври, денот на нацијата, но за разлика од претходно порелаксираните години, овој пат постојат стравови дека може да биде последен кој ќе го слават како обединета Шпанија.

НОВА ШЛАКАНИЦА ЗА ГЕРМAНЦИТЕ: Ова е полошо од Брегзит

Фактор - 12.10.2017

Политичката нестабилност по референдумот во Каталонија е закана за стопанството. И Германците се загрижени, затоа што имаат бизнис врски со Каталонија. Ситуацијата во Шпанија им создава грижи на германските фирми.

Ултиматум од Мадрид

Тера - 12.10.2017

Шпанската влада му даде на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон осум дена да се изјасни дали прогласил независност или не, јави шпанската новинска агенција Ефе. Шпанскиот премиер Маријано Рахој претходно денеска ја отфрли можноста за преговори со ...

Со срцето за Каталонија...

Н.Македонија - 12.10.2017

И Македонците и Каталонците, во слични периоди имале слични стремежи... Македонците реагираат со срце, со срце за Каталонија, чувствувајќи ги стремежите и патењата на Каталонците како свои.

Рахој со ултиматум до Владата во Каталонија

24 Вести - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот. Тој упати закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија.

Рахој до Пучдемон : Објавивте независност или не ?

Канал5 - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара објаснување од Лидерот на Каталонија , Карлес Пучдемон дали прогласил независност . Доколку вчера објавил независност на Каталонија , тоа е прв чекор кон активирање на членот 155 од Уставот на Шпанија , кој му ...

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

Алсат-М - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа ...

Каталонска криза во Шпанија

24 Вести - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој побара од каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да разјасни дали прогласил или не независност на Каталонија. Тој рече дека е потребно Пучдемон тоа да го направи што поскоро пред шпанската Влада да преземе други мерки, ...

Шпанија може да ја укине автономијата на Каталонија

ТВ21 - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој го направи првиот чекор кон активирањето на членот 155 од шпанскиот устав, што е таканаречената нуклеарна опција, што ќе му овозможи да ја суспендира автономијата на Каталонија.

Каталонија избра преговори, на ред е Мадрид да го омекне ставот

Сакам да кажам - 11.10.2017

Каталонија попушти, сега е ред на Мадрид да го направи истото. Десет дена по крвавиот референдум, претседателот Карлес Пуигдемонт одржа говор во регионалниот парламент во Барселона и ја потврди определбата на Каталонија да биде независна држава, но ...

Шпанската Влада денеска со одговор до Пучдемон

24 Вести - 11.10.2017

Шпанската Влада претпладне ќе има состанок на кој ќе одлучи за одговорот до обраќањето на Пучдемон во каталонскиот парламент. „Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон би требало да се врати на патот на законот ако сака да има разговори и тој нема право ...

Рахој побара Каталонија да каже прогласила независност или не, се закани дека ќе ѝ ја одземе автономијата

МКД - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонските власти да разјаснат дали регионот прогласи независност или не, по говорот на локалниот лидер за резултатите од референдумот од 1 октомври.

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

А1 On - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа ...

Мадрид се закани со укинување на автономијата на Каталонија

Нова ТВ - 11.10.2017

Мадрид се закани со укинување на автономијата на Каталонија доколку прогласувањето независност биде потврдено. Денес шпанската влада одржа вонреден Совет на министри на кој се разговараше за наредните чекори во деликатното каталонско досие.

Рахој: Каталонците да кажат дали прогласиле независност или не

Стандард - 11.10.2017

„Денес ќе ја прашаме формално каталонската влада дали прогласила независност, или не“, изјави премиерот Маријано Рахој на прес-брифинг по повод кризата со Каталонија. Ова е првото нешто што треба да се направи пред сите други мерки предвидени со чл.

Рахој тргна кон суспендирање на политичката автономија на Каталонија

Нетпрес - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој во средата го направи првиот чекор кон активирањето на членот 155 од шпанскиот устав, кој ќе му овозможи да ја суспендира политичката автономија на североисточната покраина Каталонија којашто на референдумот од 1-ви ...

ЕК повикува на целосно почитување на уставниот поредок на Шпанија

Нетпрес - 11.10.2017

Европската комисија во средата се огласи со повикот на потполно почитување на уставниот поредок на Шпанија, којашто е зафатена од кризата откако нејзината автономна покраина Каталонија по референдумот од 1-ви октомври прогласи независност, којашто ...

Мадрид: лидерот на Каталонија не знае каде се наоѓа и каде оди

Р.С.Европа - 11.10.2017

Вицепремиерката на Шпанија Сораја Саeнс де Сантамарија оцени дека лидерот на Каталонија Карлес Пучдемон не знае каде се наоѓа и каде оди, откако во каталонскиот парламент беше потпишана декларација за независност која веднаш потоа е суспендирана.

Мадрид одговори: Пучдемон не знае каде се наоѓа, каде оди ниту со кого

Нова ТВ - 11.10.2017

Шпанската влада ја отфрли декларацијата за независност што вчера на говорницата на каталонскиот парламент ја потпиша каталонскиот лидер Карлес Пучдемонт и воедно го отфрли повикот за посредништво во преговорите.

Рахој му даде 5 дена на Пучдемон за да се изјасни во однос на независноста

Стандард - 11.10.2017

Шпански премиер Маријано Рахој даде рок од пет дена – до понеделник, на сепаратистичкиот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, за да ја каже својата позиција за декларацијата за независност, пренесе Франс Прес.

Ултиматум од Мадрид: Пучдемон има осум дена да се изјасни

МКД - 11.10.2017

Шпанската влада му даде на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон осум дена да се изјасни дали прогласил независност или не, јави шпанската новинска агенција Ефе . Шпанскиот премиер Маријано Рахој претходно денеска ја отфрли можноста за преговори со ...

Пучдемон има рок од пет денови да му одговори на Рахој

Нова ТВ - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој му даде рок од пет денови на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон да се изјасни околу својата позиција во врска со декларацијата за независност, истакна владин извор во Мадрид Ако Пучдемон потврди дека прогласува ...

Рахој ги отфрли сите предлози за посредување, Пучдемон има пет дена да одговори

Нетпрес - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој ги отфрли во средата различните понуди за поседување меѓу централната влада во Мадрид и покраинската во Каталонија за да се изнајде решение за најтешката криза во поновата историја на земјата, бидејќи смета дека нема ...

Барселона бара дијалог, Мадрид почитување на законите

Р.С.Европа - 11.10.2017

Шпанската влада го разгледува одговорот по потпишувањето на декларацијата за незвисност на Каталонија која веднаш потоа беше суспендирана со цел да стартува дијалог меѓу Барселона и Мадрид.

Каталонска криза: кои се сега опциите на Шпанија?

МКД - 11.10.2017

Референдумот за независност во Каталонија, се чини, го насочи регионот кон отцепување од Шпанија. Но дали тоа ќе се случи? 7,5 милиони жители на Каталонија се остро поделени. За време на викендот во Барселона се одржа огромен митинг за единство, ...

Рахој: Нема дијалог меѓу „демократски закон и непослушност“

Сител - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ги отфрли предлозите за посредништво во каталонската криза и побара да се почитуваат шпанските закони. Обраќајќи се денеска пред шпанскиот парламент, тој истакна дека се случиле многу несреќни работи, а виновни за тоа ...

Кризен состанок во Мадрид по одложување на каталонската декларација за независност

Нетпрес - 11.10.2017

Шпанската влада се среќава итно во средата за да одлучи за одговорот на едностраната декларација за независност на Каталонија, потпишана но суспендирана во очекување на дијалогот со Мадрид.

Денеска шпанската влада ќе одлучи како ќе му одговори на каталонскиот лидер

МКД - 11.10.2017

Шпанската влада денеска ќе одлучи каков ќе биде нејзиниот одговор на обраќањето на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон во парламентот на Каталонија. „Каталонскиот лидер треба да се врати на патот на законот ако сака да дојде до разговор и тој нема ...

Рахој со ултиматум до Владата во Каталонија

+инфо - 11.10.2017

Премиерот на Шпанија се закани дека е можно да се укине автономијата на Каталонија. Шпанскиот премиер Маријано Рахој побара од каталонската регионална Влада да се изјаснат дали формално прогласиле независност, пред Мадрид да интервенира во регионот.

Шпанија може да ја укине автономијата на Каталонија

Р.С.Европа - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој го направи првиот чекор кон активирањето на членот 155 од шпанскиот устав, што е таканаречената нуклеарна опција, што ќе му овозможи да ја суспендира автономијата на Каталонија.

ШПАНСКИТЕ ВЛАСТИ И ДАДОА РОК НА КАТАЛОНИЈА: Имаат пет дена да одлучат

Фактор - 11.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон има пет дена да се изјасни дали прогласил независност или не. Овој рок му го дадоа властите од Мадрид. Шпанскиот премиер Маријано Рахој претходно денеска ја отфрли можноста за преговори со каталонските власти за ...

Мадрид се прашува: Пучдемон знае ли каде се наоѓа, каде оди и со кого

Локално - 11.10.2017

Лидерот на Каталун, Карлес Пукчемон , не знае каде е . Ова го изјави на прес-конференција вицепремиерот на Шпанија Сорана де Сантамария откако Каталонија соопшти дека има право да прогласи независност , но ќе го одложи, за да даде можност за ...

La Vanguardia: Каталонската полиција соопшти дека за време на референдумот шпанските власти дејствувале без да ги ...

Локално - 11.10.2017

За време на судирите меѓу полицијата и гласачите, како и за време на каталонскиот референдум за независност шпанската владина полиција дејствувала без да се комуницира со каталонските органи на редот, пишува La Vanguardia .

Пучдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија, Мадрид најави одговор

Мета - 11.10.2017

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон доцна синоќа ја потпиша декларацијата за прогласување на независност на Каталонија, но го одложи нејзиното стапување во сила.

Драматичен развој на кризата во Каталонија – Мадрид започна процедура за повлекување на автономијата

Локално - 11.10.2017

Нов драматичен развој на кризата во Каталонија. Шпанија го направи првиот чекор кон заземање на автономијата на покраината. Владата во Мадрид се закани дека Каталонија ќе изгуби голем број на самоуправни права.

Рахој бара од каталонската влада да разјасни дали прогласила независност или не

Мета - 11.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој денеска на прес-конференција соопшти дека ќе бара од каталонската влада да разјасни дали Каталонија прогласила независност или не. Рахој рече дека се бара појаснување пред да биде преземена било каква акција, ...

Рахој му даде 5 дена на Пучдемон за да се изјасни во однос на независноста

Вечер Прес - 11.10.2017

Шпански премиер Маријано Рахој даде рок од пет дена – до понеделник, на сепаратистичкиот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, за да ја каже својата позиција за декларацијата за независност, пренесе Франс Прес.

РАХОЈ ИМ СЕ ЗАКАНИ НА КАТАЛОНЦИТЕ: Какви мерки ќе преземат?

Фактор - 11.10.2017

Доколку прогласувањето независност биде потврдено, Мадрид се закани со укинување на автономијата на Каталонија. Шпанската влада денекса одржа вонреден Совет на министри на кој се разговараше за наредните чекори во деликатното каталонско досие.

Пучдемон: До самостојност преку преговори со Шпанија

24 Вести - 10.10.2017

Ги почитувам резултатите од референдумот, но прво ќе барам решение преку преговори со Шпанија, изјави лидерот на Каталонија Карлес Пучдемон во вечерашното обраќање во регионалниот парламент во Барселона.

Шпанија: мора конечно да се разговара!

Deutsche Welle - 10.10.2017

Политичката криза во Шпанија полека се „цементира“. Едно граѓанско движење бара од политичарите во Мадрид и во Барселона конечно да почнат да разговараат. Бидејќи, е крајно време за тоа, смета Габриел Гонзалес.

Германската економија загрижена поради Каталонија

Deutsche Welle - 10.10.2017

Германското стопанство внимателно ги следи настаните во Шпанија и ситуацијата по референдумот во Каталонија. Германската економија е вознемирена поради тензиите околу шпанскиот регион Каталонија. Водечки шпански банки веќе повлекоа узди.

Каталонија би можела да прогласи независност Според примерот на Словенија

Сакам да кажам - 10.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пуигдемонт се соочува со сѐ поголем притисок да се откаже од планот за прогласување на независност, како што се очекува негов говор во регионалниот парламент денеска попладне.

Клучен ден за Каталонија, ќе прогласи ли независност?

24 Вести - 10.10.2017

Карлес Пучдемон пред голем предизвик. Лидерот на Каталонија се соочува со силни притисоци пред неговото клучно обраќање во парламентот. Пучдемон вечерва треба да им се обрати на пратениците од Каталонија и да ја објави својата визија за отцепувањето ...

Каталонија го одложи прогласувањето на независност за да се продолжи со дијалог

Сакам да кажам - 10.10.2017

Каталонија засега нема да прогласи независност, објави претседателот Карлес Пуигдемонт во своето долго очекувано обраќање во регионалниот парламент, што беше одложено за еден час. Избирајќи комромисно решение за да се ублажи кризата, тој истакна ...

Туск е категоричен: Вратата за дијалог се затвора ако Каталонија прогласи независност

Канал5 - 10.10.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск го повика лидерот на Каталонија да не донесува одлука што би го направило дијалогот со Мадрид невозможен, информираат светските агенции. Подоцна, Каталонија веројатно официјално ќе прогласи независност ...

Каталонија одлучи да го одложи прогласувањето независност

Фокус - 10.10.2017

Каталонија ќе го одложи прогласувањето независност за да продолжи дијалогот со Шпанија, соопшти денеска претседателот Карлес Пуигдемонт во своето обраќање во Парламентот. -Денеска стојам овдека пред Каталонија и пред целиот свет, за да ги објаснам ...

Поборниците за отцепување се разотидоа разочарани, Мадрид го отфрли „премолченото прогласување независност“ (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2017

Шпанската влада го отфрли „премолченото прогласување независност“ од страна на Каталонија, по говорот на Пучдемон во парламентот, во кој тој „го презеде мандатот Каталонија да стане независна држава во форма на република“, но го одложи ...

Владата на Каталонија ја потпиша Декларацијата за независност

Стандард - 10.10.2017

Владата на Каталонија, на чело со премиерот Карлес Пучдемон, ја потпиша Декларацијата за прогласување независност на шпанската провинција речиси веднаш по неговиот говор во парламентот во Барселона, во која тој најави дека ќе го одложи стартувањето ...

Денот Д за Каталонија: Независност или симболична изјава

Нова ТВ - 10.10.2017

Каталонскиот претседател Карлес Пучдемон се соочува со зголемен притисок да ги отфрли плановите за отцепување од Шпанија, пред клучното обраќање во регионалниот парламент. Меѓу шпекулациите се и тие дека тој може да објави еднострано прогласување ...

Пуигдемонт: Мора да се почитува народот кој бара независност на Каталонија

Press24 - 10.10.2017

Каталонија ќе го одложи прогласувањето независност за да продолжи дијалогот со Шпанија, соопшти денеска претседателот Карлес Пуигдемонт во своето обраќање во Парламентот. -Денеска стојам овдека пред Каталонија и пред целиот свет, за да ги објаснам ...

Каталонските екстремни левичари бараат отцепување

МКД - 10.10.2017

Пратеникот на екстремно левичарската каталонска партија ЦУП изјави дека неговата партија нема да прифати ништо помалку од прогласување независност на денешната седница на регионалниот парламент.

Пучдемон ќе ги објави своите намери за Каталонија

Стандард - 10.10.2017

Во Шпанија растат тензиите пред долгоочекуваниот говор на шефот на каталонската влада, Карлес Пучдемон. Сé уште не е јасно дали тој ќе ги исполни своите намери да прогласи независност од Мадрид.

Шпански пратеник: Мадрид има алтернативи за справување со каталонската криза

Стандард - 10.10.2017

Рафаел Ернандо, член на Работничката партија на Шпанија, денеска изјави дека владата има „пософистицирани“ начини за справување со каталонската криза, пишува „Ел Паис“. Ернандо, кој е портпарол на најголемата опозициска партија во шпанскиот ...

Каталонија ги разгоре надежите на балканските националисти

Нова ТВ - 10.10.2017

Намерата на Каталонија да се отцепи од Шпанија ги разгорува соништата за независност во етничките џебови низ целиот Балкан, потенцијално опасна тенденција во регионот каде националистичкото насилство одзеде десетици илјади животи во 1990-тите.

Светот е во неизвесност што ќе се случува со иднината на Каталонија

Нова ТВ - 10.10.2017

Седницата на која треба да се обрати каталонскиот лидер, Карлос Пуиждемон е одложена за еден час. Седницата требаше да започне во 18 часот, но е одложена за 19 часот по локално време. Пуиждемон ќе се произнесе по одржувањето на референдумот за ...

Полиција низ цела Каталонија, ќе прогласи ли Пучдемон независност? (ВИДЕО)

МКД - 10.10.2017

Во пресрет на денешното очекувано обраќање на каталонскиот лидер Карлес Пучдемон во регионалниот парламент, на улиците на Каталонија големи полициски сили. Владата од Мадрид ги засили безбедносните мерки на аеродромите и железничките станици.

Пучдемон го одложи говорот за еден час, може да биде уапсен

Стандард - 10.10.2017

Каталонскиот премиер Карлес Пучдемон го одложи говорот пред каталонскиот парламент, по кој се очекува да прогласи отцепување на областа од Шпанија. Причината за одложувањето – средба со претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер. Се очекува денеска (10.

Говорот на Пучдемон одложен, странски медијатори го разубедуваат каталонскиот лидер

МКД - 10.10.2017

Портпаролот на каталонската влада за Гардијан рекол дека во тек се некакви разговори за решавање на кризата. „Во тек се медијациски активности и тоа е сè што ќе кажеме засега“. На само 5 минути до одложениот говор на Пучдемон, кружат многу гласини ...

Се очекува обраќањето на Пучдемон, мерките за безбедност зголемени

Р.С.Европа - 10.10.2017

Лидерот на Каталонија Карлес Пучдемон се очекува да се обрати во регионалниот парламент денеска, додека во Мадрид расте загриженоста дека парламентот може да изгласа еднострана декларација за независност.

Пучдемон се повлече: Некогаш ќе бидеме независна држава, но сега е време за дијалог

МКД - 10.10.2017

Каталонскиот лидер рече дека ќе го послуша гласањето за независност, но прво ќе побара решението да се најде преку преговори со Шпанија, пренесе Би-би-си . Во својот долгоочекуван говор во каталонскиот парламент Карлес Пучдемон предложи понатамошен ...

Мадрид го отфрла „тивкото“ објавување независност на Каталонија

А1 On - 10.10.2017

Портпаролот на шпанската влада изјави дека Мадрид го отфрла „молчеливото“ објавување на каталонската независност. Во соопштението се наведува дека е „неприфатливо да се објави таква тивка независност, а потоа да се суспендира на таков експлицитен ...

Пучдемон: Каталонците сакаат независна држава

Нова ТВ - 10.10.2017

-Резултатот од референдумот е дека Каталонците сакаат независна држава – рече каталонскиот лидер Карлес Пучдемон кој денеска се обрати во Каталонскиот парламент. Неговиот говор беше закажан како единствена точка на дневниот ред за во 18 часот, но ...

Балканскиот предговор на каталонската криза

Стандард - 10.10.2017

Драматичниот развој на ситуацијата околу референдумот за независност на Каталонија, како и плебисцитот за самоопределувањето на ирачките Курди, повторно го поставија во меѓународната практика прашањето за недостатокот на јасни критериуми за ...

Пучдемон повика на одложување на декларацијата за независност (ВИДЕО)

Стандард - 10.10.2017

Каталонскиот лидер, Карлес Пучдемон, кој го заврши своето обраќање во регионалниот парламент пред половина час, повика на одложување на декларацијата за независност и започнување на преговори, се додека не се постигне решение кое ги задоволува сите, ...

Пучдемон предложи да се почека со независноста на Каталонија

Р.С.Европа - 10.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон предложи да се суспендира декларацијата за независност на неколку недели за да се овозможи дијалог со Мадрид. Обраќајќи се во регионалниот парламент во Барселона попладнево Пучдемон повтори дека Каталонија доби ...

Што може да предизвика одлуката за независноста на Каталонија?

Фактор - 10.10.2017

Самиот факт дека Карлес Пучдемон може да објави денеска еднострана независност на Каталонија, без државата да може да го запре, е знак за слабиот и досега стерилен одговор на Владата на Мариано Рахој, пишува во уредувачката статија шпанскиот весник ...

Шпанија со "атомска бомба" на Каталонија: На Барселона и ги одземаат сите овластувања, а тоа би можело да доведе до ...

Точка - 10.10.2017

Во кризата околу Каталонија, шпанската влада би можела да го активира Членот 155 од Уставот на Шпанија, кој ја овластува владата да ги преземе сите мерки потребни да се зачува интегритетот на државата, што во Мадрид индиректно навестиле, пишува ...

Прес секретарот на владејачката партија на Шпанија му се закани на премиерот на Каталонија: Да не заврши како личноста ...

Локално - 10.10.2017

Прес секретарот на владејачката шпанската Народна Партија Пабло Касадо изјави на прес-конференција дека Карлес Пучдемон, актуелниот прв министер на Каталонија „ може да заврши “ како својот претходник на функцијата Луис Компанис кој исто прогласи ...

Туск е категоричен: Вратата за дијалог се затвора ако Каталонија прогласи независност!

Локално - 10.10.2017

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск го повика лидерот на Каталонија да не донесува одлука што би го направило дијалогот со Мадрид невозможен, информираат светските агенции. Подоцна, Каталонија веројатно официјално ќе прогласи независност ...

(ВИДЕО+ СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО) Се решава иднината на Каталонија, но нешто чудно се случува!?

Локално - 10.10.2017

Клучниот момент за иднината на Каталонија започна. Повеќе од илјада новинари и десетици светски медиуми моментално се наоѓаат во каталонскиот парламент. Сите ги погледи свртени кон лидерот на областа Карлес Пукчемон .

Каталонските екстремни левичари бараат отцепување

Тера - 10.10.2017

Пратеникот на екстремно левичарската каталонска партија ЦУП изјави дека неговата партија нема да прифати ништо помалку од прогласување независност на денешната седница на регионалниот парламент.

Целиот свет во исчекување на вечерашниот говор на каталонскиот претседател: Ќе прогласи ли независност?

Република - 10.10.2017

Шпанија е во голема неизвесност – дали една од најбогатите покраини во државата, Каталонија, вечерва ќе прогласи независност и какви ќе бидат последиците од тоа по земјата, но и цела Европа… Каталонците се речиси подеднакво поделени околу ...

Засилено полициско обезбедување пред седницата на каталонскиот парламент

Мета - 10.10.2017

Полицијата денеска ги обезбедува јавните објекти и затворениот парк околу каталонскиот парламент во Барселона, каде треба да се одржи дебата и гласање за деклрацијата за независност на Каталонија, јавуваат светските агенции.

Целиот свет во исчекување на вечерашниот говор на каталонскиот претседател: Дали ќе биде прогласена независност?

Точка - 10.10.2017

Шпанија е во голема неизвесност - дали една од најбогатите покраини во државата, Каталонија, вечерва ќе прогласи независност и какви ќе бидат последиците од тоа по земјата, но и цела Европа...

До независност преку преговори со Мадрид

Вечер Прес - 10.10.2017

Претседателот на Каталонија, Карлес Пучдемон, вечерва во обраќањето во каталонскиот Парламент, што се чекаше нестрпливо, предложи одложување на прогласување на независноста за да се пружи шанса на дијалогот.

Во живо: Каталонија мора да биде независна држава, но прво дијалог со Шпанија

Република - 10.10.2017

Во тензична атмосфера во каталонскиот Парламент, каталонскиот лидер Пуџдемон соопшти дека Каталонија изгласа независност и повика таа да биде реализирана преку дијалог со Шпанија под меѓународно посредништво.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Пучемон го почна говорот: Да живее каталонскиот парламент – целиот свет ги следи неговите зборови

Локално - 10.10.2017

Судбоносниот говор на Карлес Пучдемон за иднината на Каталонија, кој беше одложена на еден час почна пред неколку минути штом пристигна во парламентот. Шефот на каталонската влада влезе во салата, изгледа прилично мирен и седна во првиот ред од ...

Мадрид го отфрла „тивкото“ објавување независност на Каталонија

Република - 10.10.2017

Портпаролот на шпанската влада изјави дека Мадрид го отфрла „молчеливото“ објавување на каталонската независност. Во соопштението се наведува дека е „неприфатливо да се објави таква тивка независност, а потоа да се суспендира на таков експлицитен ...

Ќе прогласи ли Каталонија независност?...

Н.Македонија - 10.10.2017

Ќе прогласи ли Каталонија независност? Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон денеска се очекува да се обрати во парламентот на шпанскиот регион, откако Уставниот суд ја суспендира седницата на законодавниот дом што беше најавена за вчера.

Мадрид го отфрла „тивкото“ објавување независност на Каталонија...

Н.Македонија - 10.10.2017

Мадрид го отфрла „тивкото“ објавување независност на Каталонија Портпаролот на шпанската влада изјави дека Мадрид го отфрла „молчеливото“ објавување на каталонската независност. Во соопштението се наведува дека е „неприфатливо да се објави таква ...

Пучдемон: Ќе го примениме законот за референдум

24 Вести - 09.10.2017

Каталонија ќе го примени законот за референдум, кој повикува на прогласување независност доколку референдумот покаже дека мнозинството гласачи се за отцепување, изјави синоќа каталонскиот претседател Карлес Пучдемон.

Ангела Меркел е против независна Каталонија

Сакам да кажам - 09.10.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел му даде поддршка на шпанскиот премиер Маријано Рахој, истакнувајќи дека се залага за единствена Шпанија, но и ја посочи потребата од дијалог. Ова доаѓа само ден пред спорната седница на каталонскиот парламент, на ...

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија

ТВ21 - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една недела по каталонскиот референдум за независност. На прашањето дали постои ризик Шпанија да биде поделена, Рахој во интервјуто одговара дека ...

Каталонија не се откажува од самостојност

Канал5 - 09.10.2017

По референдумот Каталонија ќе го примени соодветниот закон, кој повикува на прогласување независност, доколку референдумот покаже дека мнозинството гласачи се за отцепување, потврди синоќа каталонскиот претседател Карлес Пучдемон.

Пучдемон: Ќе го примениме законот за референдум

Алсат-М - 09.10.2017

Каталонија ќе го примени законот за референдум, кој повикува на прогласување независност доколку референдумот покаже дека мнозинството гласачи се за отцепување, изјави синоќа каталонскиот претседател Карлес Пучдемон.

Рахој: Шпанија нема да се подели

Макфакс - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој по каталонскиот референдум за независност, за германската “Велт”. Во интервју за германскиот весник, Рахоје на прашањето дали постои ризик да се подели на Шпанија, одговорил дека ...

Шпанија предупреди дека ќе дејствува ако Каталонија прогласи независност

Курир - 09.10.2017

– Ако (Каталонците) прогласат независност ќе има решенија за враќање на законите и демократијата, рече Саенс де Сантамарија. Каталонскиот Врховен суд објави дека побарал од шпанската национална полиција да обезбеди поголема безбедност на зградата, ...

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија

А1 On - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една недела по каталонскиот референдум за независност. На прашањето дали постои ризик Шпанија да биде поделена, Рахој во интервјуто одговара дека ...

Три можни сценарија околу прогласувањето независност на Каталонија

А1 On - 09.10.2017

Иднината на Каталонија изгледа неизвесна, во пресрет на очекуваниот говор на сепаратистичкиот регионален лидер Карлес Пучдемон, при што е нејасно дали тој ќе ја исполни својата намера да прогласи независност од Шпанија, коментира ДПА.

Венгер: Барселона не е добредојдена во Премиер лигата

Дерби - 09.10.2017

Каталонија најави дека во текот на денешниот ден ќе прогласи независност и покрај тоа што нема никаква поддршка за тоа од властите во Мадрид и Европската унија, а сето ова отвора и многу дебати во светскиот фудбал со оглед на тоа што еден од ...

Венгер е против влез на Барса во Премиер-лигата

Екипа - 09.10.2017

Доколку Каталонија прогласи автономија од Шпанија, тоа речиси сигурно ќе значи и заминување на Барселона од Примера дивизион. Ова го потврди и претседателот на Барселона, Бартомеу, кој напомена дека во тој случај каталонците ќе разгледуваат учество ...

Владејачката партија на Шпанија со закани до Пуџдемон

А1 On - 09.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон ризикува да заврши како негов претходник во 30-те години од минатиот век доколку се обиде да прогласи независност на Каталонија, изјави портпарол на шпанската владејачка партија.

Градоначалничката на Барселона е против еднострано објавување на независност

Сител - 09.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау денеска изјави дека е против еднострано прогласување независност од каталонската влада и ги повика шпанските власти да го повлечат полициските засилувања од регионот.

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија

Сител - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една недела по каталонскиот референдум за независност. На прашањето дали постои ризик Шпанија да биде поделена, Рахој во интервјуто одговара дека ...

Почнува ли расплетот во шпанската криза

Нова ТВ - 09.10.2017

Шпанците денеска се разбудија, соочувајќи се со недела која ќе биде исполнета со политичка неизвесност, со оглед на тоа дека регионалниот водач на Каталонија, Карлес Пучдемон, се очекува да прогласи независност од Шпанија во следните неколку дена.

Пучдемон: Ќе го примениме законот за референдум

Алфа - 09.10.2017

Каталонија ќе го примени законот за референдум, кој повикува на прогласување независност доколку референдумот покаже дека мнозинството гласачи се за отцепување, изјави синоќа каталонскиот претседател Карлес Пучдемон.

Шпанија предупреди дека ќе дејствува ако Каталонија прогласи независност

А1 On - 09.10.2017

Вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија, денеска изјави дека Владата е подготвена да преземе дејствија ако каталонските сепаратистички лидери утре, како што ветија, прогласат независност на Каталонија.

Шпанија предупреди дека ќе дејствува ако Каталонија прогласи независност

Сител - 09.10.2017

- Вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија, денеска изјави дека Владата е подготвена да преземе дејствија ако каталонските сепаратистички лидери утре, како што ветија, прогласат независност на Каталонија.

Три можни сценарија околу прогласувањето независност на Каталонија

Курир - 09.10.2017

Според извори од Каталонската европска демократска партија на Пучдемон, постојат три можни сценарија: прогласување целосна независност; симболична декларација за независност без непосреден ефект; или воопшто да не биде прогласена независност, туку ...

Три можни сценарија околу прогласувањето независност на Каталонија

Сител - 09.10.2017

Иднината на Каталонија изгледа неизвесна, во пресрет на очекуваниот говор на сепаратистичкиот регионален лидер Карлес Пучдемон, при што е нејасно дали тој ќе ја исполни својата намера да прогласи независност од Шпанија, коментира ДПА.

Три можни сценарија околу прогласувањето независност на Каталонија

Press24 - 09.10.2017

Иднината на Каталонија изгледа неизвесна, во пресрет на очекуваниот говор на сепаратистичкиот регионален лидер Карлес Пучдемон, при што е нејасно дали тој ќе ја исполни својата намера да прогласи независност од Шпанија, коментира ДПА.

И владејачката партија во Шпанија со закани до Пучдемон

Сител - 09.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон ризикува да заврши како негов претходник во 30-те години од минатиот век доколку се обиде да прогласи независност на Каталонија, изјави портпарол на шпанската владејачка партија.

Шкотски националисти: Шпанија да го почитува гласањето на Каталонија

А1 On - 09.10.2017

Шкотската национална партија денеска ја повика шпанската Влада да го почитува гласањето на големото мнозинство Каталонци за независност на регионот. Членовите на шкотската партија ова го порачаа во резолуцијата објавена на годишната конференција на ...

Шкотски националисти: Шпанија да го почитува гласањето на Каталонија

Сител - 09.10.2017

Шкотската национална партија денеска ја повика шпанската Влада да го почитува гласањето на големото мнозинство Каталонци за независност на регионот. Членовите на шкотската партија ова го порачаа во резолуцијата објавена на годишната конференција на ...

Градоначалничката на Барселона е против еднострано објавување на независност

А1 On - 09.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау денеска изјави дека е против еднострано прогласување независност од каталонската влада и ги повика шпанските власти да го повлечат полициските засилувања од регионот.

Градоначалничката на Барселона е против еднострано објавување на независност

Алфа - 09.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау денеска изјави дека е против еднострано прогласување независност од каталонската влада и ги повика шпанските власти да го повлечат полициските засилувања од регионот.

И владејачката партија во Шпанија со закани до Пучдемон

Алфа - 09.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон ризикува да заврши како негов претходник во 30-те години од минатиот век доколку се обиде да прогласи независност на Каталонија, изјави портпарол на шпанската владејачка партија.

Рахој: Шпанија нема да биде поделена

Р.С.Европа - 09.10.2017

Шпанскиот премиер Маријано Рахој, во денешното интервју за германскиот весник „Ди Велт“ изјави дека Шпанија нема да биде поделена, една недела откако Каталонија одржа референдум на кој каталонски власти велат дека гласачите со големо мнозинство ја ...

Рахој: Битката за Каталонија ќе биде освоена

Стандард - 09.10.2017

„Ќе има битка за Каталонија и таа ќе биде освоена, бидејќи тоа е фер битка, правна битка, и тоа го сака огромно мнозинство од Шпанците“. Ова го изјави премиерот на Шпанија, Маријано Рахој во интервју за националниот весник „Ел Паис“.

Франција нема да ја признае независноста на Каталонија

Кајгана - 09.10.2017

Франција нема да ја признае Каталонија доколку тој регион еднострано прогласи независност, изјави денес француската министерка за европски прашања, Натали Лоизо. „Ако биде прогласена независност, тоа ќе биде еднострано и ние едноставно нема да ја ...

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија

+инфо - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една недела по каталонскиот референдум. Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една ...

Каталонија и прашањето на отцепувањето

Окно - 09.10.2017

-Отцепувањето во рамки на ЕУ подразбира фискална деволуција, односно пренос на фискалните надлежности. -Шпанија уште сега е фискално високо децентрализирана, па отцепувањето на Каталонија во таа смисла не би имало посериозни последици.

Каталонија утре може да прогласи независност, Мадрид има план со катастрофални последици

МКД - 09.10.2017

На улиците на Барселона вчера излегоа илјадници луѓе на протест против каталонската независност. Големиот протест во Барселона се одржа една недела по забранетиот референдум кој беше обележан со бруталното полициско насилство врз Каталонците кои ...

Пучдемон: Ќе го примениме законот за референдум

А1 On - 09.10.2017

Каталонија ќе го примени законот за референдум, кој повикува на прогласување независност доколку референдумот покаже дека мнозинството гласачи се за отцепување, изјави синоќа каталонскиот претседател Карлес Пучдемон.

Каталонскиот претседател не се откажува: Наскоро следува чекорот кој ќе ја запали цела Шпанија?

Точка - 09.10.2017

Каталонија наскоро може да прогласи независност и отцепување од Шпанија, а тоа ќе резултира со огромна политичка криза на Пиринеите после која што ништо веќе нема да биде исто. Каталонија ќе го примени законот за референдумот кој што повикува на ...

ГИ ШОКИРАШЕ СИТЕ: Каков став за независноста на Каталонија има градоначалничката на Барселона?

Фактор - 09.10.2017

Градоначалничката на Барселона, Ада Колау денеска го повика лидерот на Каталонија, Карлос Пуџдемон да се откаже од едностраното прогласување на независност на Каталонија. Таа упати порака и до властите во Мадрид да се смири кризата.

Франција нема да ја признае еднострано прогласената независност на Каталонија

Локално - 09.10.2017

Франција нема да ја признае Каталонија доколку тој шпански регион еднострано прогласи независност, изјави денеска францускиот министер за европски прашања, Натали Луазо. „Доколку биде прогласена независност, тоа ќе биде еднострано и нема да биде ...

КАТАЛОНИЈА ИЛИ ШПАНИЈА: На чија страна е Ангела Меркел?

Фактор - 09.10.2017

Германската канцеларка, Ангела Меркел e против поделба на Шпанија и независност на Каталонија. Таа му даде поддршка на шпанскиот премиер Маријано Рахој. Рече дека се залага за единствена Шпанија, но и ја посочи потребата од дијалог.

Рахој: Шпанија нема да се подели

Точка - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој по каталонскиот референдум за независност, за германската “Велт”. Во интервју за германскиот весник, Рахој на прашањето дали постои ризик да се подели на Шпанија, одговорил дека ...

Меркел е против независност на Каталонија

Либертас - 09.10.2017

Германската канцеларка Ангела Меркел му даде поддршка на шпанскиот премиер Маријано Рахој, истакнувајќи дека се залага за единствена Шпанија, но и ја посочи потребата од дијалог. Ова доаѓа само ден пред спорната седница на каталонскиот парламент, на ...

И владејачката партија во Шпанија со закани до Пуџдемон

Вечер Прес - 09.10.2017

Касадо алудираше на Луис Компанис кој прогласи независност на Каталонија во 1934 година, но малку подоцна бил уапсен. Шест години подоцна бил егзекутиран од диктаторот Франко Каталонскиот лидер Карлас Пуџдемон ризикува да заврши како негов ...

Венгер: Барселона не е добредојдена во Премиер лигата

Точка - 09.10.2017

Каталонија најави дека во текот на денешниот ден ќе прогласи независност и покрај тоа што нема никаква поддршка за тоа од властите во Мадрид и Европската унија, а сето ова отвора и многу дебати во светскиот фудбал со оглед на тоа што еден од ...

Владата на Шпанија ќе ги искористи своите уставни овластувања за прекин на поделбата на Каталонија

Тера - 09.10.2017

Шпанската влада ќе ги примени своите уставни овластувања за замрзнување на автономниот статус на Каталонија и спречување на поделбата од Шпанија. Ова е она што шпанскиот премиер Маријано Рахој го изјавил во интервју минатата ноќ за парискиот весник ...

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија

Република - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една недела по каталонскиот референдум за независност. На прашањето дали постои ризик Шпанија да биде поделена, Рахој во интервјуто одговара дека ...

Шпанија предупреди дека ќе дејствува ако Каталонија прогласи независност

Република - 09.10.2017

Вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија, денеска изјави дека Владата е подготвена да преземе дејствија ако каталонските сепаратистички лидери утре, како што ветија, прогласат независност на Каталонија.

Мадрид: Ние ќе ја укинеме автономијата на Каталoнија ако прогласи независност

Локално - 09.10.2017

Вицепремиерот на Шпанија Сорана де Сантамарија потврди дека владата ќе ги преземе ” сите неопходни мерки “, вклучувајќи активирање на член 155 од Уставот, ако автономен регион Каталонија еднострано прогласи независност во вторникот, за да се ” ...

Рахој: Шпанија нема да се подели

Sky - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој по каталонскиот референдум за независност, за германски „Велт“. Рахој во интервју за германскиот весник на прашањето дали постои ризик да се подели Шпанија одговорил дека таква ...

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија

Либертас - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една недела по каталонскиот референдум за независност. На прашањето дали постои ризик Шпанија да биде поделена, Рахој во интервјуто одговара дека ...

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија

Вечер Прес - 09.10.2017

Шпанија нема да биде поделена и националното единство ќе се сочува. Ќе направиме се да го обезбедиме тоа со законски решенија, рече Рахој Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт", една ...

Пучдемон: Ќе го примениме законот за референдум

Локално - 09.10.2017

Каталонија ќе го примени законот за референдум, кој повикува на прогласување независност доколку референдумот покаже дека мнозинството гласачи се за отцепување, изјави синоќа каталонскиот претседател Карлес Пучдемон.

Шкотската национална партија ја повика шпанската влада да го почитува референдумот во Каталонија

Поглед - 09.10.2017

Шкотската национална партија ја повика шпанската влада “да го почитува” гласањето за независност на Каталонија, објави АФП. Ова се вели во резолуцијата на шкотските националисти кои ја одржаа својата годишна конференција.

БОМБАРДИРАЊЕ НА БАРСЕЛОНА: Шпанските генерали подготвуваат интервенција?

Фактор - 09.10.2017

Оваа фотографија датира од 17 март 1938 година и настанала за време на граѓанската војна, кога жариштето на републиканците било во Барселона. Во последните 10 години се слушаат закани од војската заради можноста за отцепување на покраината.

Владата на Шпанија ќе ги искористи своите уставни овластувања за прекин на поделбата на Каталонија

Фактор - 09.10.2017

Шпанската влада ќе ги примени своите уставни овластувања за замрзнување на автономниот статус на Каталонија и спречување на поделбата од Шпанија. Ова е она што шпанскиот премиер Маријано Рахој го изјавил во интервју минатата ноќ за парискиот весник ...

Три сценарија: Може ли Каталонија да прогласи независност

еМагазин - 09.10.2017

Иднината на Каталонија изгледа неизвесна, во пресрет на очекуваниот говор на сепаратистичкиот регионален лидер Карлес Пучдемон, при што е нејасно дали тој ќе ја исполни својата намера да прогласи независност од Шпанија, коментира ДПА.

Шкотски националисти: Шпанија да го почитува гласањето на Каталонија

Вечер Прес - 09.10.2017

Шкотската национална партија денеска ја повика шпанската Влада да го почитува гласањето на големото мнозинство Каталонци за независност на регионот Шкотската национална партија денеска ја повика шпанската Влада да го почитува гласањето на големото ...

(ВИДЕО) Независноста на Каталонија од Шпанија објаснета во 4 минути

еМагазин - 09.10.2017

Не престануваат реакции во светската јавност во однос на обидот за прогласување независност на Католонија од Шпанија. И покрај различните информации, на многумина не им е јасно дека Каталонија е дел од Шпанија од пред само пет века и дека кај ...

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија...

Н.Македонија - 09.10.2017

Рахој: Не постои ризик за поделба на Шпанија Шпанија нема да биде поделена, изјави шпанскиот премиер Маријано Рахој за германскиот весник „Велт“, една недела по каталонскиот референдум за независност.

Шпанија предупреди дека ќе дејствува ако Каталонија прогласи независност...

Н.Македонија - 09.10.2017

Шпанија предупреди дека ќе дејствува ако Каталонија прогласи независност Вицепремиерката на Шпанија, Сораја Саенс де Сантамарија, денеска изјави дека Владата е подготвена да преземе дејствија ако каталонските сепаратистички лидери утре, како што ...

И владејачката партија во Шпанија со закани до Пучдемон...

Н.Македонија - 09.10.2017

И владејачката партија во Шпанија со закани до Пучдемон Каталонскиот лидер Карлес Пучдемон ризикува да заврши како негов претходник во 30-те години од минатиот век доколку се обиде да прогласи независност на Каталонија, изјави портпарол на шпанската ...

Шкотски националисти бараат Шпанија да го почитува гласањето на Каталонија...

Н.Македонија - 09.10.2017

Шкотски националисти бараат Шпанија да го почитува гласањето на Каталонија Шкотската национална партија денеска ја повика шпанската Влада да го почитува гласањето на големото мнозинство Каталонци за независност на регионот.

Три можни сценарија околу прогласувањето независност на Каталонија...

Н.Македонија - 09.10.2017

Три можни сценарија околу прогласувањето независност на Каталонија Иднината на Каталонија изгледа неизвесна, во пресрет на очекуваниот говор на сепаратистичкиот регионален лидер Карлес Пучдемон, при што е нејасно дали тој ќе ја исполни својата ...