TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски ја повикува Грција на отстапки

А1 - 15.03.2008

Македонскиот Претседател смета дека тешко ќе се надминат разликите за името, доколку Грција ги одбива предлозите, кои не задираат во македонскиот национален идентитет. „Во изминатиот период паѓаа на маса такви предлози, кои не задираа во националниот идентитет.

Има многу резултати и само една пречка

Време - 15.03.2008

АМБАСАДОРИ НА НАТО ВО СКОПЈЕ Горазд Чомовски Македонија ги исполни критериумите потребни за приклучување кон НАТО, но отвореното прашање со јужниот сосед може да влијае врз интеграцијата на земјата во северноатлантскиот сојуз - порачаа амбасадорите на Данска, Холандија и на Франција во НАТО по ...

Писмена поддршка за НАТО од 26 земји

Време - 15.03.2008

ДО ЦРВЕНКОВСКИ Дваесет и шест шефови на држави и на влади, како и кралски екселенции одговорија афирмативно на писмата што во пресрет на Самитот на НАТО во Букурешт им ги испрати македонскиот претседател Бранко Црвенковски во кои ги известува за постигнатиот напредок на земјата и исполнетите ...

Амбасадорите на НАТО во бркотница поради кризата

Утрински - 15.03.2008

Тројца НАТО-амбасадори вчера ја скенираа состојбата во земјава пред самитот во Букурешт Тамара Грнчароска Амбасадори на НАТО вчера во Македонија се „загубија“ во политичката криза во земјава. Тројца НАТО-амбасадори, на Франција, Данска и на Холандија, Ришар Дуке, Пер Поулс Хансен и Херман Шапер, ...

Оптимистички писма од европските државници

Дневник - 15.03.2008

Македонија ги исполнува критериумите и ќе добие поддршка за влез во НАТО. Тоа е заедничката порака на европските државници во писмата што му ги испратија на македонскиот претседател Бранко Црвенковски. Тој во минатиот месец им напиша на првите личности на земјите-членки на НАТО за напредокот на ...

Поддрша има, но одлука за покана нема

Вечер - 15.03.2008

Расположението на НАТО во однос на Македонија е многу позитивно, но сепак конечна одлука за покана за членство се уште не е донесена. Оваа порака ја доби македонскиот државен врв на вчерашните средби во Скопје со амбасадорите на Франција, Холандија и Данска во НАТО, Ричард Дике, Херман Шапер и Пер ...

Малцинска Влада до Самитот во Букурешт

А1 - 14.03.2008

До Самитот на НАТО во Букурешт македонската Влада ќе функционира како малцинска Влада. Ова е крајниот исход од вечерашната лидерска средба на која присуствуваа претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и ДУИ Никола Груевски, Мендух Тачи и Али Ахмети и потпретседателите на СДСМ Игор Ивановски и Јани ...

НАТО бара поголема флексибилност за името

А1 - 14.03.2008

Како се наближува самитот на НАТО, така се повеќе расте притисокот врз Македонија, да покаже поголема флексибилност во однос на проблемот со Грција за спорот со името. Иако за амбасадорите на Данска, Холандија и Франција прашањето за името е билатерален проблем, а не проблем на Алијансата, сепак на ...

Црвенковски прифаќа сложено име

Време - 14.03.2008

ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА ОМЕКНА Горан Момировски И македонскиот претседател го прифати речникот на САД, од каде што веќе неколку дена се лиферуваат пораки дека земјата има златна шанса да го надмине спорот со Грција и да ги добие сите можни гаранации за својата стабилност.

Амбасадори на НАТО рамнат терен за Букурешт

Време - 14.03.2008

СО ПОСЕТА НА СКОПЈЕ Амбасадорите на Франција, Холандија и на Данска во НАТО денеска ќе престојуваат во работна посета на Македонија. Тема на разговорите, како што соопшти МНР, ќе биде унапредување на соработката меѓу земјите што се членки и очекуваната покана за влез на Република Македонија во НАТО.

Бранко чека оставка од Груевски

Вест - 14.03.2008

Претседателот Бранко Црвенковски смета дека е недозволиво политичките партии да ја внесат земјата во политичка криза во најделикатната фаза во преговорите за името со Грција и дваесет дена пред самитот на Н Претседателот Бранко Црвенковски смета дека е недозволиво политичките партии да ја внесат ...

Власта сака избори наместо НАТО и името

Утрински - 14.03.2008

Си велам... Ерол Ризаов Владата прави политички маневри и повеќе мисли на предвремени избори отколку на НАТО, на ЕУ и на проблемот со името на државата Никола Груевски никогаш нема да му прости на Мендух Тачи, се разбира, ако за тоа претходно не се договориле, што овој стана поважна вест во ...

САД се надеваат дека ќе се најде привремено решение за името

Утрински - 14.03.2008

Даниел Фрид пред Конгресот ги пофали Македонија, Албанија и Хрватска за напредокотот Од нашиот известувач Борис Георгиевски оклахома сити - Проблемот со името е тешко, а не тривијално прашање, но ние се надеваме дека ќе се најде решение пред самитот во Букурешт, изјави пред Конгресната комисија за ...

Брисел бара Македонија да се фокусира на добивањето покана

Утрински - 14.03.2008

Еленовски негира дека Нуланд ќе се вклучи директно во преговарите за името Од нашиот дописник Слободанка Јовановска БРИСЕЛ - Брисел бара од Македонија сопствениот политички и друг потенцијал да се фокусира на добивањето покана во Букурешт - е пораката што ја доби министерот за одбрана Лазар ...

Остануваме на двојната формула

Дневник - 14.03.2008

Треба да се најде решение со додавка на името што не задира во националниот идентитет, изјави претседателот Бранко Црвенковски Преговарачите во спорот за името Никола Димитров и Адамантиос Василакис в понеделник во Виена ќе имаат нова рунда разговори со посредникот Метју Нимиц.

Милошоски за холандски „Ханделсблад“: Името на Македонија не е прашање на НАТО

Канал5 - 14.03.2008

Името на Република Македонија не е прашање на НАТО, но сепак сум оптимист и покрај најавите за грчко вето на самитот на Алијансата во Букурешт, истакнува министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во интервјуто за угледниот холандски дневен весник НРЦ „Ханделсблад“.

Претседателот Црвенковски доби одговори од лидери на 26-те земји членки на НАТО

Канал5 - 14.03.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски доби одговори на писма што минатиот месец ги упати до првите личности на 26-те земји членки на НАТО во кои ги информираше за остварените критериуми на Република Македонија за добивање покана за членство во Алијансата и со кои истовремено ...

Има простор за мал маневар!?

Вечер - 14.03.2008

Ако се најде придавка која нема да го сруши нашиот национален идентитет, тогаш можеме да ги исполниме и двете цели, порача Црвенковски Има простор за мал маневар во преговорите за името со кој би успеале и да влеземе во НАТО и да го заштитиме националниот идентитет, изјави вчера претседател Бранко ...

НАТО бара од Македонија поголема конструктивност

А1 - 13.03.2008

Македонија да покаже поголема конструктивност, кога станува збор за можното вето од страна на Грција за приемот на земјата во НАТО. Ова денеска во Брисел, од министерот за одбрана Лазар Еленовски, го побарале амбасадорите во НАТО на САД, Велика Британија, Турција и Словенија.

Нема голем простор за маневар со името

Време - 13.03.2008

СЕ ЗГОЛЕМУВА АМЕРИКАНСКИОТ ПРИТИСОК ЗА КОМПРОМИС Македонија нема простор за маневар, ќе мора да ја напушти старата позиција за двојната формула за да им даде простор на САД да лобираат покана за НАТО. „Време“ дознава дека оваа порака завчера до македонскиот државен врв ја пренел уште еден висок ...

Црвенковски покани словачки инвеститори

Време - 13.03.2008

ЗА ВРЕМЕ НА ПОСЕТАТА Деловните луѓе од Словачка се секогаш добредојдени во Македонија и затоа очекувам деловните заедници од двете земји да ги засилат контактите и да ја интензивираат соработката - изјави претседателот Бранко Црвенковски за време на дводневната посета на Словачка.

НАТО, Грција и ДПА - коктел за политичка криза

Време - 13.03.2008

ЕКСПЕРТСКО ТОЛКУВАЊЕ НА СИТУАЦИЈАТА ВО ДРЖАВАВА Македонија влегува во политичка криза предизвикана од грчкиот притисок за името, неизвесноста за НАТО, а пред се поради последниот маневар на ДПА. Владата на Никола Груевски е справена пред најголемиот предизвик од доаѓањето на власт во 2006 година.

Кушнер_ Потребно е друго име за Македонија

Утрински - 13.03.2008

Еленовски дојде во Париз за да ја омекне француската позиција за името, но по се' изгледа тоа не му појде од рака Од нашиот дописник Тони Гламчевски Париз – Македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски за време на посетата на Париз го слушна она што веќе го кажа францускиот шеф на дипломатијата ...

САД потврдија дека Нуланд ќе се инволвира околу името

Утрински - 13.03.2008

Како амбасадор во НАТО, Нуланд работи на прашања што ќе бидат дискутирани на самитот во Букурешт Од нашиот дописник Слободанка Јовановска БРИСЕЛ - Американскиот Стејт департмент реагираше првпат на информациите во медиумите во Македонија дека амбасадорката Викторија Нуланд ќе биде новиот ...

Без договор со Грција нема ни преговори со ЕУ

Дневник - 13.03.2008

Или лидерите ќе преземат одговорност и ќе ја внесат земјата во НАТО или ќе ги слушаат анкетите и ќе се соочат со последиците,е европската порака до Македонија Наша дописничка од Брисел Министрите за надворешни работи и одбрана Антонио Милошоски и Лазар Еленовски се враќаат од Хаг, Стразбур и од ...

Со неспособна власт сами ќе си ставиме вето

Дневник - 13.03.2008

Ако ја оставиме Владата сама да се сепне и да почне да работи на реформите за ЕУ, ќе се изначекаме, па затоа сметам дека треба да се активираат сите потенцијали и да се изгради појасен консензус за исполнување на потребните критериуми Лидерката на опозицискиот СДСМ, Радмила Шекеринска, е уверена ...

Американската амбасада бара да се фокусираме на НАТО

Дневник - 13.03.2008

Амбасадата на САД вчера ги повика политичките лидери во Македонија во овој критичен момент својата енергија да ја фокусираат на влез во НАТО.- Република Македонија има златна можност за прием во НАТО, која ја заслужи по сериозни и успешни реформи и напори последниве години.

САД ќе сторат се за да го помогнат процесот на преговори за името

Канал5 - 13.03.2008

Соединетите Американски Држави ќе направат се што можат за да го помогнат процесот на преговори за името – Даниел Фрид ги потврди засилените американски напори за изнаоѓање решение до априлскиот самит на НАТО. Високиот дипломат на Стејт Департментот, кој од претседателот Буш доби задача да ги ...

Црвенковски решение на кризата гледа во консензус од сите политички субјекти

Канал5 - 13.03.2008

Државата е во сериозна политичка криза во критичната фаза од преговорите за името пред самитот на НАТО кога е неопходен политички консензус и институции со кредибилитет - изјави Црвенковски во пресрет на конечната одлука на ДПА да излезе од владината коалиција.

Црвенковски: Политичката криза треба да се надмине и да се фокусираме на клучното прашање - НАТО

Канал5 - 13.03.2008

Во Македонија од вчера имаме сериозна политичка криза и тоа во најнеповолниот и најтешкиот момент за нашата земја. Се наоѓаме на само 20 дена пред Самитот на НАТО во Букурешт каде очекуваме да ја добиеме поканата и во најделикатната фаза од преговорите околу името со Република Грција.

САД очекуваат компромис за името

Вечер - 13.03.2008

Скопје и Атина да го искористат времето до самитот во Букурешт за да постигнат решение и да не дозволат ова прашање да ја спречи Македонија да влезе во НАТО, порача Фрид Грција и Македонија да го решат спорот за името до Самитот на НАТО, за да нема никакви пречки земјава да добие покана за членство ...

Разговори за името од наредната недела

А1 - 12.03.2008

Нова рунда разговори за името од понеделник до петок, наредната недела во едно од седиштата на Обединетите Нации во Женева или Виена. Портпаролот на грчкото МНР Кумуцакос не го знае точниот датум и место на одржување на разговорите, но потврдува дека и покрај директното инволвирање на САД во ...

Амбасадата на САД повикува на фокусирање кон НАТО

А1 - 12.03.2008

Во врска со најновите најави на ДПА за напуштање на владината коалиција, американската Амбасада за А1 излезе со следниот став: Република Македонија има златна можност да добие покана за прием во НАТО, којашто ја заслужи по сериозни и успешни реформи и напори во последниве години.

Американците подготвуваат нов предлог за името

Време - 12.03.2008

СЕ ЗАСИЛУВА ПРИТИСОКОТ ЗА КОМПРОМИС ПРЕД САМИТОТ НА НАТО Коле Чашуле Соединетите Американски Држави забрзано подготвуваа нов пакет, кој ќе го содржи последниот предлог за името, дознава „Време“ од дипломатски извори. Американски дипломати деновиве интензивно разговараат со владите во Скопје и во ...

Словачка ја сака Македонија во Алијансата

Време - 12.03.2008

ЦРВЕНКОВСКИ ВО БРАТИСЛАВА Словачка силно ја поддржува Македонија за да добие покана за влез во НАТО и смета дека државава ги исполнува сите услови за влегување во Алијансата. Од трите кандидати, уште Хрватска може да добие покана за влез во НАТО, рече на денешната конференција за печат словачкиот ...

Еленовски на средба со амбасадорката Нуланд

Вест - 12.03.2008

ПО ВКЛУЧУВАЊЕТО НА САД ВО СПОРОТ ЗА ИМЕТО Министерот за одбрана на Република Македонија Лазар Еленовски денеска во Брисел ќе се сретне со амбасадорката на САД во НАТО Викторија Нуланд. Оваа средба доаѓа во ек на информациите, кои се уште официјално не се потврдени, дека Нуланд ќе биде посредникот ...

Силна поддршка од Словачка за прием во НАТО

Утрински - 12.03.2008

Би било многу опасно ако правото на Грција за вето се трансформира во право на вето за избор на име Бранко Црвенковски во Братислава на разговори со својот колега Иван Гашпарович Братислава – „Македонија ги исполнува сите услови за влегување во Алијансата.

Преговори за името веројатно в понеделник во Женева

Дневник - 12.03.2008

Би било многу опасно ако правото на Грција за вето се трансформира во право на вето за избор на име, изјави претседателот Црвенковски Наредната рунда преговори за името помеѓу Грција и Македонија најверојатно ќе се одржат в понеделник , 17 март, во Женева, најавуваат дипломатски извори.

Министерот Еленовски во Брисел на средба со амбасадори на НАТО

Канал5 - 12.03.2008

Македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски денеска од Париз ќе отпатува во Брисел каде ќе се сретне со повеќе амбасадори во НАТО, меѓу кои на САД, Велика Британија и Турција. Париз, 11 март (МИА) - Македонскиот министер за одбрана Лазар Еленовски денеска од Париз ќе отпатува во Брисел каде ќе ...

Македонија има златна шанса да добие покана за влез во НАТО

Канал5 - 12.03.2008

Во пресрет на самитот во Букурешт, а по денешните најави од лидерот на ДПА дека неговата партија излегува од Владата, американската амбасада денеска лиферуваше став во кој се вели: Република Македонија има златна шанса да добие покана за влез во НАТО, која ја заслужува по сите сериозни и успешни ...

Нова рунда разговори за името в понеделник

Канал5 - 12.03.2008

Нимиц ги собира Димитров и Василакис на нова рунда разговори в понеделник. Средбата ќе се одржи во европските канцеларии на Обединетите Нации во Женева или во Виена. Состанокот ќе биде во вообичаениот формат- заеднички, медијаторот и двајцата преговарачи.

Цело НАТО чека компромис

Вечер - 12.03.2008

Метју Нимиц формално и понатаму останува посредник, иако не е исклучено и некој од американските дипломати да биде директно вклучен во преговорите кои ќе треба да финализираат за петнаесетина дена, до самитот на НАТО Преговорите за името продолжуваат по пет дена, или во Њујорк, или во Женева, ...

Критериумите за членство во НАТО се исполнети

А1 - 11.03.2008

Критериумите за членство во НАТО се исполнети, не би требало влезот во Алијансата на Македонија да и биде условен од политичко-билатерално прашање. Сепак Грција е членка на НАТО, ова е пораката која францускиот државен врв му ја пренесе на Министерот за одбрана Лазар Еленовски, во Париз, на ...

Црвенковски: Правото на вето не е право на промена на името

А1 - 11.03.2008

Би било многу погрешно и многу опасно, грчкото право на вето за прием во Алијансата да се транспортира во право на вето со која Грција да го избере нашето име. За овој пристап мораат да водат сметка и Нимиц и нашите пријатели кои ни помагаат во процесот на приемот во НАТО, изјави денеска ...

Нуланд започнува посредничка улога меѓу Македонија и Грција

А1 - 11.03.2008

Новонаименуваниот американски олеснувач за името, амбасадорката на САД во НАТО, утре започнува со својата нова улога. Откако помошникот на Рајс за Европа, Даниел Фрид во Скопје објаснил дека Грција нема да попушти на американските притисоци, доколку Македонија барем симболично не се повлече од ...

Три сценарија за во НАТО

Време - 11.03.2008

ИМЕТО ВО СЕНКА НА АМЕРИКАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА Преговорите за името влегоа во најдраматичната фаза, дваесетина дена пред самитот во Букурешт. Американците, откако му дадоа „слободни денови“ на посредникот Метју Нимиц, ги презедоа работите во свои раце и, според сите информации, го одиграа клучниот ...

Македонија во исчекување за името

Утрински - 11.03.2008

Завет на молк во кабинетите на претседателот на државата и на премиерот по средбата со Даниел Фрид Македонците читаат за НАТО, пред нас е историската шанса да станеме дел од клучната безбедносна организација Димитар Чулев Вашингтон ќе изврши притисок врз Грција да прифати испраќање „покана при ...

Црвенковски денеска во Словачка

Утрински - 11.03.2008

Претседателот Бранко Црвенковски, денес и утре ќе престојува во официјална посета на Словачката Република. За време на официјалната посета Црвенковски ќе се сретне со својот домаќин Иван Гашпарович. Во Братислава, Црвенковски ќе има работни средби и со премиерот и со потпретседателот на ...

Нуланд ќе посредува за името

Дневник - 11.03.2008

Американците сакаат алијансата да се прошири со трите земји-кандидатки заради стабилноста во регионот, сметаат дипломатите Американската амбасадорка во НАТО, Викторија Нуланд најверојатно ќе биде нов посредник во спорот за името меѓу Македонија и Грција, иако засега никој не го потврдува тоа.

Црвенковски со жестоки пораки за Грција од Братислава

Канал5 - 11.03.2008

“Би било многу погрешно и многу опасно ако правото за вето во НАТО, се трансформира во право за вето за избор на име. Грција не може да одредува како ќе ја нарекуваат Македонија во меѓународната комуникација”. Овие пораки за грчките власти ги упати претседателот Бранко Црвенковски од Словачка по ...

Црвенковски-Гашпарович: Македонија ги исполнува сите услови за влез во НАТО

Канал5 - 11.03.2008

Македонија ги исполнува сите услови за влегување во Алијансата. Словачка дава поддршка на овој процес на Македонија. Од трите кандидати уште Хрватска може да добие покана за влез во НАТО, рече на денешната прес-конференција словачкиот претседател Иван Гашпарович по средбата во Братислава со ...

Битката за НАТО се префрла во Париз

Вечер - 11.03.2008

Грција сака да се осигура дека нејзиниот единствен поддржувач нема да подлегне на притисокот на Вашингтон, кој бара Атина да се откаже од ветото и да бидат испратени покани до сите три земји од Јадранската група Македонија и Грција денеска во Париз ја продолжуваат дипломатската битка за придобивање ...

Три сценарија за решавање на спорот со името

А1 - 10.03.2008

Според грчките медиуми, идните односи со северниот сосед ќе се одвиваат во рамката на три можни сценарија кои ги анализира грчкото Министерство за надворешни работи. Според пропозицискиот весник „Та Неа“, откако Бакојани јасно им кажала на НАТО членките дека Македонија се соочува со вето има три ...

Студентите сметаат дека Македонија е спремна за НАТО

А1 - 10.03.2008

Интегрирање на Македонија во НАТО. Ова е ставот на студентите според резултатите од анкетата, Македонија во напорите за влез во НАТО, спроведена од центарот за демократија и развој. Според извештајот, 75% од испитаниците се изјасниле дека Македонија ги исполнува условите и треба да влезе во ...

Работете со Грција на заедничко решение за името

Вест - 10.03.2008

ЗАМЕНИКОТ НА ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА САД ДАНИЕЛ ФРИД МУ ПОРАЧА НА ДРЖАВНИОТ ВРВ Македонија и Грција треба да работат заедно и напорно за да изнајдат решение за името е пораката која заменикот на државниот секретар на САД Даниел Фрид му ја соопштил на македонскиот државен врв при изненадувачката ...

Ве сакаме во НАТО, но и решение за името

Време - 10.03.2008

ИНТЕРВЈУ НА ДИПЛОМАТОТ ДАНИЕЛ ФРИД ЗА А1-ТЕЛЕВИЗИЈА Помошникот-секретар за Европа во американскиот Стејт департмент, Даниел Фрид смета дека ако во Македонија постои политичка волја, лесно и брзо може да се најде решение за името.

Нимиц на принуден одмор?

Време - 10.03.2008

АМЕРИКАНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА ВО ОФАНЗИВА ЗА ИМЕТО Американската дипломатија целосно ја презема улогата на посредник во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Време“ дознава дека Метју Нимиц, се уште останува формално медијатор во спорот, но палката за директно посредување меѓу Скопје и Атина ...

САД сакаат да ја видат Македонија во НАТО

Утрински - 10.03.2008

Даниел Фрид: Има шанси и време до Букурешт да се најде решение за името Димитар Чулев Дора Бакојани вчера одново ги предупреди скопските власти дека додека не биде постигнато обострано прифатливо решение на спорот околу името, Грција не може да се согласи „ПЈРМ“ да добие покана за членство во НАТО.

Според студентите, најголем проблем во Македонија е невработеноста

Утрински - 10.03.2008

Високи 75,7 отсто од студентите се „за“ Македонија да влезе во НАТО, а негативно одговориле 8,4 отсто Македонските граѓани постојано се соочуваат со проблемите на невработеноста, криминалот и корупцијата, покажа анкетата на Центарот за демократија и развој спроведена меѓу студентите.

САД го преземаат спорот за името

Дневник - 10.03.2008

Во наредните две до три недели преговорите ќе бидат под директна контрола наСАД,најавил Фрид во петокот,кој рекол дека Стејт департментот ќе предложи решение што Македонија не ќе може да го одбие САД го преземаат спорот за името меѓу Македонија и Грција, потврдуваат за „Дневник“ дипломатски извори ...

Букурешт забрзано се подготвува за самитот на НАТО

Дневник - 10.03.2008

Подготовките за самитот на НАТО во Букурешт се одвиваат забрзано на неполн месец пред историскиот настан на кој ќе учествуваат околу три илјади политичари, а ќе го следат околу 3.500 новинари, јави Макфакс.На самитот ќе присуствуваат 55 шефови на држави и влади од 26 држави-членки на НАТО и 23 ...

Министерот Еленовски во официјална посета на Франција

Канал5 - 10.03.2008

Министерот за одбрана на Република Македонија Лазар Еленовски денеска патува во официјална посета на Париз, каде што утре ќе се сретне со неговиот француски колега, министерот за одбрана Ерве Морен. Скопје, 10 март (МИА) - Министерот за одбрана на Република Македонија Лазар Еленовски денеска патува ...

„Та неа“: Три можни сценарија за развој на настаните околу решавањето на спорот со името

Канал5 - 10.03.2008

Грчкото Министерство за надворешни работи разработило три можни сценарија за развојот на настаните околу решавањето на спорот меѓу Атина и Скопје и за името на Македонија и за нејзиното членство во НАТО, откако минатата седмица грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани го искористи ...

Викторија Нуланд најверојатно ќе биде американски медијатор за името

Канал5 - 10.03.2008

Американската амбасадорка во НАТО, Викторија Нуланд, е можен медијатор на САД во претстојните тринеделни засилени обиди за затворање на прашањето за името. Канал 5 дознава дека нејзиното име веќе било тестирано кај македонскиот државен врв за време на петочната вонредна посета на високиот ...

Македонија е против промена на името

Вечер - 10.03.2008

Центарот за истражување и креирање политики - Скопје вршело истражување од 6 до 8 март 2008 година на репрезентативен примерок од 1.100 испитаници. Темата на анкетата била да се истражи ставот на македонските граѓани во однос на се погласно поставениот услов Македонија да го смени уставното име до ...

САД притискаат за три покани

Вечер - 10.03.2008

На самитот во Букурешт ќе се донесе решение дали на двете поранешни југословенски републики, Македонија и Хрватска, како и на Албанија треба да им биде понудено полноправно членство и дали Алијансата ќе ја продолжи својата мисија на проширување на европската зона на стабилност во поранешните ...