TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повторно над 10 000 новозаразени во Франција

Канал5 - 20.09.2020

Француските здравствени власти денеска пријавија нови 10.569 потврдени случаи на ковид-19, што е помалку од рекордното зголемување од 13.498 претходниот ден. Бројот на луѓе во Франција кои починале од инфекција со ковид-19 се искачи на 31.585 од ...

Во Грција потврдени нови 170 заболени,12 при влез во земјата

Канал5 - 20.09.2020

Во Грција, во последните 24 часа се потврдени нови 170 случаи на коронавирус, додека уште седум лица починале. Според Националната организација за јавно здравје, од 170 нови случаи, 33 лица биле поврзани со познати кластери, а 12 случаи се ...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

ТВ21 - 28.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три нови жртви на ...

Во Србија 68 новозаразени, еден пациент починал од Ковид-19

Канал5 - 20.09.2020

Во последните 24 часа, во Србија се регистрирани уште 68 лица заразени со коронавирус. Едно лице починало.Во текот на претходните 24 часа биле тестирани 3.175 лица. Во моментов има 25 пациенти на апарати за дишење во болниците низ ...

Во Германија и натаму над 1.000 новозаболени од коронавирусот

Канал5 - 20.09.2020

Во Германија се потврдени 1.345 позитивни случаи на инфекција со коронавирус, а две лица починале, потврди Институтот Роберт Кох. 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, пренесува Ројтерс.

Франција, рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Алсат-М - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

24 Вести - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Ковид-19 во Скопје: Аеродром и Центар со најмногу активни случаи

360 степени - 20.09.2020

Аеродром и Центар се двете скопски општини со најмногу активни случаи со ковид-19, покажуваат денешните статистики на Министерството за здравство. Денеска во Скопје беа регистрирани 42 новозаразени и 25 излекувани пациенти, со што бројот на активни ...

Во Црна Гора 226 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 20.09.2020

Во Црна Гора, во последните 24 часа, од 673 тестови, 226 се позитивни на коронавирус. Пријавени се два смртни случаи, а оздравеле 139 пациенти. Во моментов, во Црна Гора активни се 3.208 случаи.

Нови 178 случаи на коронавирус во Македонија, четворица починати

Р.С.Европа - 20.09.2020

Во изминатото деноноќие се регистрирани 178 нови случаи на коронавирус во Македонија, а четворица луѓе починале. Направени биле 1368 тестирања, информира Министерството за здравство. Најмногу нови случаи има во Скопје 42, потоа следуваат Куманово со ...

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Слободен Печат - 20.09.2020

Без починатите од вчерашниот ден, 41 пациент ја загубиле битката со болеста, што е за 17 повеќе отколку претходната недела, кога пак бројот беше зголемен за седум. Според д-р Никола Пановски, овој тренд зачудува, со оглед на тоа што во светски рамки ...

Во Франција втор ден над 10.000 новозаболени

Макфакс - 20.09.2020

Француските здравствени власти пријавија нови 10.569 случаи на Ковид-19. Ова е помалку од рекордниот број од 13.498 новозаболени што беа регистрирани претходниот ден. Бројот на починати од коронавирус во Франција се искачи на 31.585 од 31.274 во ...

Франција: Рекордни нови 13.498 нови случаи

МКД - 20.09.2020

Франција во претходните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на ковид-19, поставувајќи уште еден рекорд од почетокот на епидемијата. Вкупниот број на случаи во таа земја сега изнесува 442.194, а неделниот просек на дневни нови инфекции се ...

Во Србија нови 68 заразени со корона вирус, почина еден пациент

Независен - 20.09.2020

Во Србија во последните 24 часа регистрирани се 68 заразени со корона вирус. Почина еден пациент. Тестирани биле 3.175 лица. На ресипратори се 25 ...

Во Босна и Херцеговина уште 212 новозаразени, починаа петмина

Независен - 20.09.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа забележани се 212 новозаразени со корона вирус од кои 166 во Федерацијата, 45 во Република Српска и едно лице во Брчко. Починаа петмина. Во Федерацијата биле тестирани 960 примероци, а 166 биле позитивни.

Во Грција 170 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 20.09.2020

Во Грција, во последните 24 часа, се потврдени 170 нови случаи на коронавирус, a седум лица починаа, пренесува АНА. Од почетокот на епидемијата во Грција се заразиле 15.142 лица, од кои 2.591 се поврзани со престој во странство.

Во Хрватска 197 новозаразени, починаа четири лица

Макфакс - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска, регистрирани се нови 197 случаи на зараза со коронавирус, со што бројот на активни случаи изнесува 2.138 лица. Меѓу нив, 281 пациент е во болница, а 21 се приклучени на апарати за дишење.

Нови 197 заболени во Хрватска, починаа четворица

Независен - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се 197 нови случаи на зараза со корина вирус, па бројот на активни счучаи денеска изнесува 2.138. Во болница се лекуваат 281 пациенти, а на респиратор се 21. Починаа четворица пациенти.

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

Макфакс - 20.09.2020

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со коронавирус, а две лица починаа. Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Ковид-19: Речиси 31 милион заразени во светот, Франција и Данска забележаа нови рекорди

360 степени - 20.09.2020

Во светот досега се регистрирани речиси 31 милион заразени луѓе со ковид-19, покажуваат податоци на „Ворлдометар“. Од нив, активни се 7,4 случаи, додека 22,6 милиони се излекувани. Бројот на смртни случаи во светски рамки, пак, досега изнесува 961 ...

И натаму над 1.000 новозаболени од коронавирусот во Германија

Нетпрес - 20.09.2020

Во Германија се потврдени 1.345 позитивни случаи на инфекција со коронавирус, а две лица починале, потврди Институтот Роберт ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Сител - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Аеродром и Центар со најмногу активни случаи на ковид во Скопје

+инфо - 20.09.2020

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов најмногу активни случаи на ковид-19 и натаму има во Скопје 598, потоа во Куманово 211, Тетово 170, Прилеп, 138, Гостивар 113, Струмица 108, Кочани 98.

Во Романија 1.231 нов случај на коронавирус

Макфакс - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Романија се потврдени 1.231 нов случај на коронавирус, а починале 33 лица. Од почетокот на епидемијата, бројот на заболени во Романија достигна 112.781, а бројот на смртни случаи 4.435.

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Независен - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

А1 On - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со ковид-19

+инфо - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Нетпрес - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Кајгана - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Нова ТВ - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Србија 68 нови случаи на коронавирус, едно лице починало

Макфакс - 20.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, од вкупно тестирани 3.175 лица, а едно лице починало. Епидемиолозите апелираат до граѓаните што се враќаат од странство да постапуваат одговорно и совесно.

Преглед на состојбата со ковид-19 во светот

Слободен Печат - 28.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три нови жртви на ...

Досега од коронавирус се заразени 31.074.026 лица, починале 962.709 пациенти

А1 On - 20.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 31.074.026 лица. Од нив починале 962.709 пациенти, а оздравеле 22.658.885 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција е намален бројот на нови случаи на Ковид-19, но е ...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Сител - 17.10.2020

Зголемениот број случаи со коронавирус во Европа наскоро може да доведе многу болници до крајот на нивните можности, преудпреди Светската здравствена организација. Овој тренд го загрижува СЗО бидејќи сезоната на грип исто така ќе ја зголемува ...

Франција со црна статистика- над 10 илјади заразени во еден ден (ФОТО)

Слободен Печат - 20.09.2020

Француските здравствени власти денеска пријавија нови 10.569 потврдени случаи на ковид-19, што е помалку од рекордното зголемување од 13.498 претходниот ден. Бројот на луѓе во Франција кои починале од инфекција со ковид-19 се искачи на 31.585 од ...

Во Хрватска197 новозаразени со Корона, четворица мртви

Локално - 20.09.2020

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 197 нови случаи на заразени со коронавирус, 4 лица починале, 183 се опоравиле, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита. Има 2.138 активни случаи, од кои 281 пациент е во болница, седум ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

24Инфо - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Франција со рекорден број на новозаразени од КОРОНА, вториот бран зема замав

Пулс24 - 20.09.2020

Убедливо најголема бројка на новозаразени од почетокот на пандемијата беше регистрирана вчера во Франција. Околу 13.500 нови случаи за само еден ден се билансот. Од почетокот на пандемијата регистрирани се најмалку 31.274 смртни случаи поврзани со ...

Речиси 200 новозаразени се регистрирани во Хрватска за 24 часа

Република - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 197 нови случаи на заразени со корона вирус, четири лица починале, а 183 се опоравиле. Како што соопштија од Националниот штаб за цивилна заштита, во моментов има 2.138 активни случаи, од кои 281 ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Курир - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Колку починати треба да има во 24 часа за Филипче да почне да работи сериозно

Курир - 20.09.2020

Рекордната смртност од КОВИД-19 деновиве отвори многу прашања за тоа дали состојбата е излезена од контрола или станува збор за поинаква методологија која се користи во државата. Оваа недела имаше над 30-тина смртни случаи, со што смртноста во ...

Франција: 13.498 нови случаи на коронавирус, починаа уште 26 лица

Локално - 20.09.2020

Вкупниот број на случаи со коронавирус во Франција е 442.194, а неделниот просек на дневни нови инфекции се искачил на повеќе од 9,7 илјади, наспроти најнискиот 272 на крајот на мај, две недели по укинувањето на блокадата на земјата, пренесуваат ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Опсервер - 20.09.2020

Париз, 20 септември 2020 () – Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот ...

Во Франција за само еден ден рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

iPortal - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

Centar - 20.09.2020

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со коронавирус, а две лица починаа. Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

MTM - 20.09.2020

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со коронавирус, а две лица починаа. Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

24Инфо - 20.09.2020

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со коронавирус, а две лица починаа. Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Во Хрватска 197 новозаразени, починаа четири лица

24Инфо - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска, регистрирани се нови 197 случаи на зараза со коронавирус, со што бројот на активни случаи изнесува 2.138 лица. Меѓу нив, 281 пациент е во болница, а 21 се приклучени на апарати за дишење.

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

Точка - 20.09.2020

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со коронавирус, а две лица починаа. Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Frontline - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Во Србија 68 нови случаи на коронавирус, едно лице починало

24Инфо - 20.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, од вкупно тестирани 3.175 лица, а едно лице починало. Епидемиолозите апелираат до граѓаните што се враќаат од странство да постапуваат одговорно и совесно.

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, Филипче бара анализа за причините

Република - 20.09.2020

Без починатите од вчерашниот ден, во изминатата недела 41 пациент ја загубиле битката со Ковид-19, што е за 17 повеќе отколку претходната недела, кога пак бројот беше зголемен за седум. Министерот за здравство Венко Филипче изрази загриженост за ...

Во Србија 68 нови случаи на коронавирус, едно лице починало

Точка - 20.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, од вкупно тестирани 3.175 лица, а едно лице починало. Епидемиолозите апелираат до граѓаните што се враќаат од странство да постапуваат одговорно и совесно.

Коронавирус: Најмногу активни случаи во Аеродром и Центар

Локално - 20.09.2020

Во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на Ковид-19. Од новите случаи во Скопје се 42, Куманово-19, Кочани-17 ,Прилеп-16, Тетово-14, Струмица-13, Гостивар-11.

Во Црна Гора 226 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 20.09.2020

Во Црна Гора, во последните 24 часа, од 673 тестови, 226 се позитивни на коронавирус. Пријавени се два смртни случаи, а оздравеле 139 пациенти. Во моментов, во Црна Гора активни се 3.208 случаи.

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

24Инфо - 28.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три нови жртви на ...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Опсервер - 28.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три нови жртви на ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

Либертас - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Ковид-19 во светот: Речиси 7 милиони заразени во САД, над 5 милиони случаи во Индија досега

Frontline - 20.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 31.074.026лица. Од нив починале 962.709 пациенти, а оздравеле 22.658.885 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција е намален бројот на нови случаи на Ковид-19, но е ...

Во Србија 68 нови случаи на коронавирус, едно лице починало

MTM - 20.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, од вкупно тестирани 3.175 лица, а едно лице починало. Епидемиолозите апелираат до граѓаните што се враќаат од странство да постапуваат одговорно и совесно.

ПЕКОЛОТ СЕ ВРАЌА НА БАЛКАНОТ: Страшна бројка на новозаразени во Црна Гора, слична бројка и во БиХ

Курир - 20.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 31.074.026лица. Од нив починале 962.709 пациенти, а оздравеле 22.658.885 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Грција е намален бројот на нови случаи на Ковид-19, но е ...

Детален преглед на активни случаи со Ковид-19 по скопските општини

еМагазин - 24.09.2020

Министерство за здравство информира дека денеска се регистрирани 152 нови активни случаи со Ковид-19, најмногу во Скопје 58. По општини во Скопје денеска активните случаи изгледаат вака: Чаир – 68 Гази Баба – 74 Аеродром – 93 Карпош – 71 Центар – 89 ...

Во Романија 1.231 нов случај на коронавирус

Либертас - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Романија се потврдени 1.231 нов случај на коронавирус, а починале 33 лица. Од почетокот на епидемијата, бројот на заболени во Романија достигна 112.781, а бројот на смртни случаи 4.435.

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Бизнис Вести - 20.09.2020

Скопје, 20 септември 2020 (МИА) – Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 31.074.026лица. Од нив починале 962.709 пациенти, а оздравеле 22.658.885 луѓе.

Над 10.000 новозаразени во Франција

Локално - 20.09.2020

Француските здравствени власти пријавија нови 10.569 потврдени случаи на ковид-19 денес, што е помалку од рекордното зголемување од 13.498 претходниот ден. Бројот на луѓе во Франција кои починале од инфекцијата со ковид-19 се искачи на 31.585 од ...

Во Франција втор ден над 10.000 новозаболени

24Инфо - 20.09.2020

Француските здравствени власти пријавија нови 10.569 случаи на Ковид-19. Ова е помалку од рекордниот број од 13.498 новозаболени што беа регистрирани претходниот ден. Бројот на починати од коронавирус во Франција се искачи на 31.585 од 31.274 во ...

Во Грција 170 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 20.09.2020

Во Грција, во последните 24 часа, се потврдени 170 нови случаи на коронавирус, a седум лица починаа, пренесува АНА. Од почетокот на епидемијата во Грција се заразиле 15.142 лица, од кои 2.591 се поврзани со престој во странство.

Во Франција над 10.500 заболени со коронавирус за еден ден

Вечер Прес - 20.09.2020

Во Франција денеска се регистрирани повеќе од 10.500 нови случаи на заболени со Ковид-19 за 24 часа, што е помалку од саботата, но стапката на позитивни тестови е во пораст втор ден по ред, според јавните здравствени служби.

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

Н.Македонија - 20.09.2020

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со ковид-19, а две лица починаа. Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Во Црна Гора 226 нови случаи на коронавирус

Вечер - 20.09.2020

Во Црна Гора, во последните 24 часа, од 673 тестови, 226 се позитивни на коронавирус. Пријавени се два смртни случаи, а оздравеле 139 пациенти. Во моментов, во Црна Гора активни се 3.208 случаи.

Во Србија 68 нови случаи на коронавирус, едно лице починало

Вечер - 20.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија се регистрирани 68 нови случаи на коронавирус, од вкупно тестирани 3.175 лица, а едно лице починало. Епидемиолозите апелираат до граѓаните што се враќаат од странство да постапуваат одговорно и совесно.

Во Франција втор ден над 10.000 новозаболени

Вечер - 20.09.2020

Француските здравствени власти пријавија нови 10.569 случаи на Ковид-19. Ова е помалку од рекордниот број од 13.498 новозаболени што беа регистрирани претходниот ден. Бројот на починати од коронавирус во Франција се искачи на 31.585 од 31.274 во ...

Колку треба да стигне бројката на починати во 24 часа ЗА ФИЛИПЧЕ СЕРИОЗНО ДА СЕ ЗАФАТИ ЗА РАБОТА

Вечер - 20.09.2020

Рекордната смртност од КОВИД-19 деновиве отвори многу прашања за тоа дали состојбата е излезена од контрола или станува збор за поинаква методологија која се користи во државата. Оваа недела имаше над 30-тина смртни случаи, со што смртноста во ...

Во Грција 170 нови случаи на коронавирус

Вечер - 20.09.2020

Во Грција, во последните 24 часа, се потврдени 170 нови случаи на коронавирус, a седум лица починаа, пренесува АНА. Од почетокот на епидемијата во Грција се заразиле 15.142 лица, од кои 2.591 се поврзани со престој во странство.

Во Хрватска 197 новозаразени, починаа четири лица

Вечер - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска, регистрирани се нови 197 случаи на зараза со коронавирус, со што бројот на активни случаи изнесува 2.138 лица. Меѓу нив, 281 пациент е во болница, а 21 се приклучени на апарати за дишење.

Во Германија над 1.000 заразени за 24 часа, во Русија 6.000 нови случаи

Вечер - 20.09.2020

Во Германија за едно деноноќие се потврдени 1.345 позитивни случаи на зараза со коронавирус, а две лица починаа. Со тоа, 271.415 лица се разболеле од почетокот на пандемијата во Германија, а починале 9.386 пациенти.

Во Романија 1.231 нов случај на коронавирус

Вечер - 20.09.2020

Во последните 24 часа во Романија се потврдени 1.231 нов случај на коронавирус, а починале 33 лица. Од почетокот на епидемијата, бројот на заболени во Романија достигна 112.781, а бројот на смртни случаи 4.435.

Ковид-19 во светот: Бројот на починати се доближува до 1 милиони, активни случаи над 8 милиони

MakPress - 20.09.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 30.827.639 лица. Од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и ...

Во Франција рекордни 13.498 новозаразени со Ковид-19

MakPress - 20.09.2020

Франција за последните 24 часа пријави 13.498 нови потврдени случаи на коронавирусот, што е уште еден рекорд во бројот на новозаразени за еден ден. Вкупниот број на случаи во земјата сега изнесува 442.194, а неделниот просек на нови дневни инфекции ...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

MakPress - 29.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три нови жртви на ...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

24 Вести - 19.09.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 30.827.639 лица, од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и ...

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

ТВ21 - 19.09.2020

Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Во Турција тензии меѓу власта и медицинските работници за бројот на заразени од Ковид-19

Фокус - 19.09.2020

Турција бележи пораст на бројот на нови заразени со Ковид-19, што доведе до тензии меѓу медицинските работници и политичарите, кои го обвинија Националното здружение на здравствени работници дека со сомнежот во официјалните бројки на пандемијата ги ...

Бројот на заболени во Турција надмина 300.000, докторите се сомневаат во податоците

Канал5 - 19.09.2020

Вкупниот број нови инфекции со коронавирус во Турција денеска надмина 300 000, соопшти Министерството за здравство на земјата, додека властите се обидуваат да го спречат новото брзо ширење на инфекцијата, а лекарите се сомневаат во официјалните ...

Франција и Британија бележат рекорди,се воведуваат строги мерки

Канал5 - 19.09.2020

Франција објави дека има околу 13.500 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, најмногу од почетокот на епидемијата во земјата, додека Велика Британија соопшти дека има најмногу случаи во текот на 24 часа од 8 мај.

Во Србија 83 новозаразени со коронавирус,едно лице починало

Канал5 - 19.09.2020

Во Србија, во последните 24 часа, од 5959 тестирани примероци, 83 биле позитивни на коронавирус, а едно лице починало како резултат на инфекцијата, објави Кризниот штаб. Од почетокот на епидемијата на 6 март, тестирани се вкупно 1.069.626 примероци, ...

Бројките на смртни случаи од коронавирусот алармантни

24 Вести - 19.09.2020

Зголемениот број на смртни случаи од коронавирусот во последниов период особено кај млади лица, го вклучи алармот кај здравствените власти. Откако само во изминатава недела починаа 40 лица од КОВИД 19 меѓу кои и 23 и 29 годишни пациенти, ...

Во Косово 63 новозаразени, тројца починати пациенти од корона

Канал5 - 19.09.2020

Во последните 24 часа биле тестирани вкупно 634 примероци во Косово, од кои 63 биле позитивни, објави Институтот за јавно здравје во Приштина. Во истиот период, три лица починале, а 126 пациенти биле излекувани, пренесува Косово онлајн.

Рекорден број новозаразени во Полска од почетокот на пандемијата

Канал5 - 19.09.2020

Полска денеска забележа 1.002 случаи на коронавирус, најмногу од почетокот на пандемијата, а пад на дневните инфекции е забележан во Чешка по неколкудневно рекордно ширење на коронавирусот.

Значителен пад на бројот на новозаразени по строгите мерки во Австралија

Канал5 - 19.09.2020

Викторија, втората по бројност држава во Австралија, каде живее четвртина од вкупното население во земјата, денес бележи најмало дневно зголемување на заразени во последните три месеци. Тоа резултира со релаксација на строгите карантински мерки во ...

Филипче: Денеска уште пет починати од Ковид-19, правиме анализа за зголемената смртност

Фокус - 19.09.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите заразени со Ковид-19 и соопшти дека прават анализа зошто е тоа така. Според неговите последни информации, во последното деноноќие починале уште пациенти.

Речиси 200 новозаболени од корона во Бугарија, четворица починати

Канал5 - 19.09.2020

Во Бугарија, во последните 24 часа се регистрирани 189 нови случаи на коронавирус, а четворица пациенти починале. Вкупниот број на заразени достигна 18.733 лица, додека досега починале 753 лица, соопшти Министерството за здравство, пренесува ТАСС.

Во Германија над 2000 нови случаи на ковид-19

Канал5 - 19.09.2020

Во последните 24 часа, во Германија се регистрирани 2.297 нови случаи на ковид-19, објави денеска Институтот Роберт Кох (РКИ), пренесува Ројтерс. Како резултат, вкупниот број случаи во таа држава се искачи на 270.000.

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

А1 On - 19.09.2020

Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

А1 On - 19.09.2020

И покрај негативниот „рекорд“ објавен во петокот за 123 смртни случаи од Ковид-19, немаше да има толку голем пораст на смртноста. Бидејќи во овој вкупен извештај, Јавното здравство Франција објавува податоци за 76 смртни случаи, во болниците во ...

Преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Кајгана - 28.09.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од COVID-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Според последните информации во Србија регистрирани се 30 ...

Бројот на случаи во Турција надмина 300 илјади, лекарите се сомневаат во официјалните бројки

Слободен Печат - 19.09.2020

Вкупниот број на заразени со новиот коронавирус во Турција надмина 300 илјади, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата, додека властите се обидуваат да го спречат новото брзо ширење на инфекцијата, лекарите се сомневаат во ...

Филипче: Уште пет смртни случаи од Ковид-19, се прави анализа за високата смртност

Независен - 19.09.2020

Фото: Б. Грданоски Венко Филипче, министерот за здравство, при посетата на специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, по повод завршување на проектот за гасификација на установата, одговарајќи на новинарско прашање, ...

Вкупниот број на заразени во Турција надмина 300 илјади, лекарите се сомневаат во официјалните бројки

Нетпрес - 19.09.2020

Вкупниот број на заразени со новиот коронавирус во Турција надмина 300 илјади, соопшти денеска Министерството за здравство на земјата, додека властите се обидуваат да го спречат новото брзо ширење на инфекцијата, лекарите се сомневаат во ...

Досега од коронавирус се заразени 30.827.639 лица, од нив починале 958.514 пациенти

А1 On - 19.09.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 30.827.639 лица. Од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и ...

Нови 83 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Макфакс - 19.09.2020

Во последните 24 часа, потврдени се уште 83 случаи на инфекција со коронавирус меѓу 595 тестирани примероци во Србија, а едно лице починало како резултат на инфекцијата, соопшти Кризниот штаб.

Tригодишно дете заразено со коронавирус во Словенија

Макфакс - 19.09.2020

Во последните 24 часа биле регистрирани 114 нови случаи на коронавирус во Словенија, а биле тестирани 3.070 лица. Повеќето од новозаразените се на возраст од 35 до 44 години, а вирусот е потврден и кај едно дете на возраст под четири години.

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

Независен - 19.09.2020

И покрај негативниот „рекорд“ објавен во петокот за 123 смртни случаи од Ковид-19, немаше да има толку голем пораст на смртноста. Бидејќи во овој вкупен извештај, Јавното здравство Франција објавува податоци за 76 смртни случаи, во болниците во ...

Нема смртни случаи денеска во Хрватска, но бројот на заразени расте

Слободен Печат - 19.09.2020

Меѓу активните случаи, 288 пациенти се во болница, од кои 24 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 212 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.128, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

За 24 часа во Србија регистрирани 83 заразени со коронавирусот

Слободен Печат - 19.09.2020

Во изминатите 24 часа во Србија на вирусот ковид-19 се тестирани 5.959 лица, а регистрирани се нови 83 заразени лица, едно лице почина. На респиратор се 23 пациенти. Епидемиологот и член на кризниот штаб, Предраг Кон, денеска изјави дека оние лица ...

Косово има 63 новозаболени, починаа тројца

Независен - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Косово тестирани се вкупно 634 примероци, а 63 од нив биле позитивни на корона вирус. Како што соопшти Институтот за јавно здравје од Приштина во истиот период од Ковид-19 починале уште три лица, а излечени се 126 пациенти, ...

Србија со само 83 нови случаи со Ковид-19, едно лице почина

Независен - 19.09.2020

Според последните податоци во Србија потврдени се 83 нови случаи со корона вирус, а едно лице почина. Тестирани биле 5.959 примероци. На респиратор има 23 ...

По строгите мерки во австралиската држава Викторија значителен пад на новозаразени

МКД - 19.09.2020

Викторија, втора по бројност држава во Австралија, каде живее четвртина од вкупно 25 милиони жители на земјата, денес бележи најмал дневен прираст на бројот на заразени со коронавирус во последните три месеци, што до крајот на месецот може да ...

Во Словенија 114 новозаразени и еден починат од Covid-19

Нетпрес - 19.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа со 3.070 тестови потврдени се нови 114 случаи на зараза со коронавирусот, што е за 23 случаи помалку отколку ден претходно кога беше забележан рекорден број заразени од почетокот на епидемијата во земјата, а уште ...

Во БиХ 321 новозаразени и седум смртни случаи од коронавирусот

Нетпрес - 19.09.2020

Уште 321 случај на зараза со новиот коронавирус е потврден во саботата во Босна и Херцеговина, а седум од заразените лица починале во изминатите 24 часа, соопштија ентитетските заводи за јавно здравство.

Регистрирани 114 нови случаи со корона во Словенија

Независен - 19.09.2020

Во СЛовенија во последните 24 часа регистриани се 114 нови случаи со корона вирус, а тестирани се 3.070 луѓе. Повеќето новозаразени се на возраст од 35 и 44 години, а вирусот е потврден и кај едно дете помало до четири години.

Во Полска најмногу коронаинфекции од почетокот на епидемијата, во Чешка пад на бројот на заразите

Нетпрес - 19.09.2020

Полска во саботата пријави 1.002 случаи на зараза со коронавурусот, што е најмногу од почетокот на епидемијата, додека во Чешка е забележан пад на дневните инфекции по неколкуте дена рекордно ширење.

Хрватска пријави 212 нови случаи со корона вирус

Независен - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска забележани се нови 212 случаи со Ковид-19, а бројот на активни случаи изнесува 2.128. Во болница се лекуваат 288 пациенти, од кои 24 на респиратор. Нема починати.

Босна и Херцеговина со повеќе од 300 новозаразени

Независен - 19.09.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се 321 случај на зараза со корона вирус, а починаа шест пациенти. Во Федерајцијата анализирани се 1.241 примерок, од кои 238 биле позитивни.

Речиси 200 новозаразени во Бугарија

Независен - 19.09.2020

Во Бугарија во последните 24 часа регистрирани се 189 нови случаи со корона вирус, а четири пациенти починаа. Вкупниот број достигна 18.733, а досега починаа 753 лица, соопшти Министерството за здравство.

Се испитува причината за зголемената смртност од Ковид, особено кај млади луѓе

Нова ТВ - 19.09.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите со Ковид-19 и најави дека викендов се прави анализа за да се испита за што се работи. Ова го најави уште шред два дена на прашање на новинарката на ...

Филипче: Правиме анализа поради зголемената смртност од Ковид-19

Сител - 19.09.2020

Министерот за здравство, изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите заразени со Ковид-19 и соопшти дека прават анализа зошто е тоа така. Според неговите последни информации, во последното деноноќие починале уште пациенти.

Филипче загрижен за зголемената смртност кај пациентите заразени со Ковид-19

Нетпрес - 19.09.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите заразени со Ковид-19 и соопшти дека прават анализа зошто е тоа така. Според неговите последни информации, во последното деноноќие починале уште пациенти.

Во Хрватска 212 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 212 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.128, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Во последните 24 часа нема смртни случаи. Во самоизолација се 9.714 лица.

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Сител - 19.09.2020

Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Филипче: Денеска пет починати- загрижува последниот тренд на поголем број на смртни случаи од Ковид-19

Press24 - 19.09.2020

Министерот за здравство,Венко Филипче, при посетата на специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, по повод завршување на проектот за гасификација на установата, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека загрижува ...

Филипче - Се прават анализи за зголемените бројки на ковид-19

Р.С.Европа - 19.09.2020

Се прават анализи за причините кои довеле до зголемување на бројот на заразени и на починати од ковид-19, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Тој вели дека следната недела ќе се знаат причините и врз основа на тоа ќе се одлучи дали да се ...

Филипче: Загрижува трендот на смртни случаи, не сакаме полни болници

Слободен Печат - 19.09.2020

Последниот тренд на зголемување на бројот на смртни случаи како последица на Ковид-19 е загрижувачки, признава министерот за здравство, Венко Филипче. За време на посетата на специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, ...

Филипче: Денеска уште пет починати, не сакаме да имаме преполни болници, ќе видиме што ќе преземеме

+инфо - 19.09.2020

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека загрижува последниот тренд на зголемување на смртните случаи од ковид-19. – Денеска веројатно ќе бидат презентирани уште пет починати. Станува збор за тешка болест која се манифестира во тешка ...

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

Опсервер - 19.09.2020

Париз, 19 септември 2020 () – И покрај негативниот „рекорд“ објавен во петокот за 123 смртни случаи од Ковид-19, немаше да има толку голем пораст на смртноста. Бидејќи во овој вкупен извештај, Јавното здравство Франција објавува податоци за 76 ...

Италија: Над 1.600 новозаразени, починаа 24 лица

Локално - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Италија биле регистрирани 1.638 новозаразени со коронавирус, а 24 лица починале, објави тамошното Министерство за здравство. Италија со 35.692 луѓе починати од последиците на „Ковид-19“ од почетокот на епидемијата е втора во ...

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

24Инфо - 19.09.2020

И покрај негативниот „рекорд” објавен во петокот за 123 смртни случаи од Ковид-19, немаше да има толку голем пораст на смртноста. Бидејќи во овој вкупен извештај, Јавното здравство Франција објавува податоци за 76 смртни случаи, во болниците во ...

Филипче: Пет нови смртни случаи од Ковид-19

Локално - 19.09.2020

Венко Филипче, министерот за здравство, при посетата на специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, по повод завршување на проектот за гасификација на установата, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека загрижува ...

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

Либертас - 19.09.2020

И покрај негативниот „рекорд“ објавен во петокот за 123 смртни случаи од Ковид-19, немаше да има толку голем пораст на смртноста. Бидејќи во овој вкупен извештај, Јавното здравство Франција објавува податоци за 76 смртни случаи, во болниците во ...

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

Frontline - 19.09.2020

И покрај негативниот „рекорд“ објавен во петокот за 123 смртни случаи од Ковид-19, немаше да има толку голем пораст на смртноста. Бидејќи во овој вкупен извештај, Јавното здравство Франција објавува податоци за 76 смртни случаи, во болниците во ...

Грција ги затвори границите но бројот на заразени никако да се намали

Република - 19.09.2020

Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и четири смртни случаи, со што бројот на заразени од почетокот на епидемијата се зголеми на 14.978 лица, а почина вкупно 331 лице.

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Вечер Прес - 19.09.2020

Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Нови 83 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Centar - 19.09.2020

Во последните 24 часа, потврдени се уште 83 случаи на инфекција со коронавирус меѓу 595 тестирани примероци во Србија, а едно лице починало како резултат на инфекцијата, соопшти Кризниот штаб.

Бројките на починати растат, комисијата допрва ќе анализира – Македонија лидер во регионот по смртност

Алфа - 19.09.2020

Високите бројки на починати и заразени со корона вирус во земјава станаа секојдневие а надлежните допрва ќе утврдуваат на што се должи тоа. Само во последните седум дена, битката ја загубија 41 пациент, а меѓу нив за жал имаше и млади лица.

Tригодишно дете заразено со коронавирус во Словенија

24Инфо - 19.09.2020

Во последните 24 часа биле регистрирани 114 нови случаи на коронавирус во Словенија, а биле тестирани 3.070 лица. Повеќето од новозаразените се на возраст од 35 до 44 години, а вирусот е потврден и кај едно дете на возраст под четири години.

Нови 83 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

24Инфо - 19.09.2020

Во последните 24 часа, потврдени се уште 83 случаи на инфекција со коронавирус меѓу 595 тестирани примероци во Србија, а едно лице починало како резултат на инфекцијата, соопшти Кризниот штаб.

Tригодишно дете заразено со коронавирус во Словенија

Centar - 19.09.2020

Во последните 24 часа биле регистрирани 114 нови случаи на коронавирус во Словенија, а биле тестирани 3.070 лица. Повеќето од новозаразените се на возраст од 35 до 44 години, а вирусот е потврден и кај едно дете на возраст под четири години.

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Курир - 19.09.2020

Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

4NEWS - 19.09.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 30.827.639 лица. Од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и ...

Филипче: Правиме анализа за зголемената смртност, денеска уште 5 лица починаа од Ковид 19

Бриф - 19.09.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче изрази загриженост за зголемената смртност кај пациентите заразени со Ковид-19 и соопшти дека прават анализа зошто е тоа така. Според неговите последни информации, во последното деноноќие починале уште пациенти.

Починати 958.514 пациенти од коронавирус во светот

Бизнис Вести - 19.09.2020

Според последните податоци, вклучително вчерашниот ден во светот со новиот коронавирус се заразени 30.827.639 лица. Од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови ...

Досега во светот починале над 958.000 луѓе како последица од Ковид-19

Frontline - 19.09.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 30.827.639 лица. Од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и ...

Девојка убиена и запалена во Херцег Нови, телото е пронајдено по десет дена

Либертас - 19.09.2020

Во последните 24 часа, потврдени се уште 83 случаи на инфекција со коронавирус меѓу 595 тестирани примероци во Србија, а едно лице починало како резултат на инфекцијата, соопшти Кризниот штаб.

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Либертас - 19.09.2020

– Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирус

Бизнис Вести - 19.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирус. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани. Софија – Во последните 24 часа, во Бугарија беа потврдени 154 нови случаи на коронавирус, ...

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

Опсервер - 19.09.2020

Москва, 19 септември 2020 () – Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Бројот на заболени во Турција надмина 300.000

24Инфо - 19.09.2020

Вкупниот број нови инфекции со коронавирус во Турција денеска надмина 300 000, соопшти Министерството за здравство на земјата, додека властите се обидуваат да го спречат новото брзо ширење на инфекцијата, а лекарите се сомневаат во официјалните ...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Вечер Прес - 19.09.2020

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 30.827.639 лица. Од нив починале 958.514 пациенти, а оздравеле 22.440.560 луѓе. Атина – Во Грција во изминатите 24 часа се регистрирани 240 нови случаи од Ковид-19 и ...

Во Хрватска 212 нови случаи на коронавирус

Точка - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 212 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.128, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Во последните 24 часа нема смртни случаи. Во самоизолација се 9.714 лица.

Во Хрватска 212 нови случаи на коронавирус

Centar - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 212 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.128, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Во последните 24 часа нема смртни случаи. Во самоизолација се 9.714 лица.

Филипче: Денеска уште пет починати, правиме анализа за новиот тренд на смртни случаи

Република - 19.09.2020

Венко Филипче, министерот за здравство, при посетата на специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, по повод завршување на проектот за гасификација на установата, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека загрижува ...

Филипче: Денеска пет починати- загрижува последниот тренд на поголем број на смртни случаи од Ковид-19

Centar - 19.09.2020

Министерот за здравство,Венко Филипче, при посетата на специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, по повод завршување на проектот за гасификација на установата, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека загрижува ...

Во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19 за 24 часа

Frontline - 19.09.2020

Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.065 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Филипче: Денеска уште пет починати, правиме анализа за новиот тренд на смртни случаи

Фактор - 19.09.2020

Венко Филипче, министерот за здравство, при посетата на специјалната болница по гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир, по повод завршување на проектот за гасификација на установата, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека загрижува ...

Првпат по два месеци во Русија: Повеќе од 6000 заразени со коронавирус

Локално - 19.09.2020

Во Русија се регистрирани 6.065 нови случаи на коронавирус, објави Оперативниот штаб за борба против вирусот, што е за првпат после два месеци. „Во последните 24 часа во Русија се потврдени 6.065 нови случаи на Ковид-19 во 84 региони.

Во Хрватска 212 нови случаи на коронавирус

Н.Македонија - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 212 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.128, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Во последните 24 часа нема смртни случаи. Во самоизолација се 9.714 лица.

Филипче згреши: Не биле пет туку шест починати

Expres - 19.09.2020

140 нови случаи на ковид-19, починатисе 6 лица се регистрирани во последните 24 часа. Биле направени 1.397 тестирања, а регистрирани се регистрира 60 оздравени пациенти, информира Министерството за ...

Tригодишно дете заразено со коронавирус во Словенија

Вечер - 19.09.2020

Во последните 24 часа биле регистрирани 114 нови случаи на коронавирус во Словенија, а биле тестирани 3.070 лица. Повеќето од новозаразените се на возраст од 35 до 44 години, а вирусот е потврден и кај едно дете на возраст под четири години.

Нови 83 случаи на коронавирус во Србија, едно лице почина

Вечер - 19.09.2020

Во последните 24 часа, потврдени се уште 83 случаи на инфекција со коронавирус меѓу 595 тестирани примероци во Србија, а едно лице починало како резултат на инфекцијата, соопшти Кризниот штаб.

Во Хрватска 212 нови случаи на коронавирус

Вечер - 19.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 212 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.128, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Во последните 24 часа нема смртни случаи. Во самоизолација се 9.714 лица.

Ненадејниот пораст на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во петокот во Франција е статистичка грешка

MakPress - 19.09.2020

И покрај негативниот „рекорд“ објавен во петокот за 123 смртни случаи од Ковид-19, немаше да има толку голем пораст на смртноста. Бидејќи во овој вкупен извештај, Јавното здравство Франција објавува податоци за 76 смртни случаи, во болниците во ...

По два месеца во Русија повторно над 6.000 новозаболени од Ковид-19

MakPress - 19.09.2020

Во Русија првпат по два месеца регистрирани се 6.0665 нови случаи на Ковид-19. Во изминатите 24 часа од последици од новиот коронавирус починаа 114 луѓе, со што вкупната бројка на смртни случаи изнесува 19.339 лица.

Во Србија регистрирани 62 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 18.09.2020

Во последните 24 часа на коронавирус во Србија се тестирани 7.411 лица, од нив 62 биле позитивни, додека починало едно лице. Според последните податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, на респиратори во болниците ширум Србија се ...

Франција денеска ги урива рекордите со над 13 000 новозаразени со корона

Канал5 - 18.09.2020

Франција денеска објави 13.215 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Тоа е нов дневен рекорд, пренесува Ројтерс. Покрај тоа, 123 лица починале од ковид-19, со што бројот на починати од коронавирус достигна 31.249.

Рекорден број новозаболени во Словенија,се воведуваат построги мерки

Канал5 - 18.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа биле потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус од 3557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата.

Хрватска: Во последните 24 часа забележани 234 нови случаи на Ковид-19

Канал5 - 18.09.2020

Националниот штаб за цивилна заштита на Хрватска објави дека во последните 24 часа се забележани 234 случаи на коронавирус, а починале шест лица. Бројот на активни случаи во Хрватска денес е 2.100.

30.5 милиони заразени, над 950.000 починати во пандемијата досега

А1 On - 18.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирус. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани. Софија – Во последните 24 часа, во Бугарија беа потврдени 154 нови случаи на коронавирус, ...

Зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

Слободен Печат - 18.09.2020

За прв пат од укинувањето на мерките за изолација, забележавме зголемување на смртните случаи поради Ковид-19, со двојно зголемување на 265 смртни случаи, по 129 од претходната недела, подвлекува здравствената агенција во последното соопштение, јави ...

Зголемен бројот на смртни случаи од КОВИД-19 во Франција, првпат од укинување на изолацијата

Независен - 18.09.2020

За прв пат од укинувањето на мерките за изолација, забележавме зголемување на смртните случаи поради Ковид-19, со двојно зголемување на 265 смртни случаи, по 129 од претходната недела, подвлекува здравствената агенција во последното соопштение, јави ...

Рекорден број на новозаразени со ковид-19 во Холандија

Слободен Печат - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи. Податоците за бројот на случаи ги доставуваат локалните ...

Холандија повторно има рекорден број новозаразени

Независен - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи. Податоците за бројот на случаи ги доставуваат локалните ...

Во Словенија рекорден број на заразите со коронавирусот

Нетпрес - 18.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа со 3.557 тестови коронаинфекцијата е потврдена кај 137 лица, што е за 33 случаи повеќе отколку претходниот ден и нов рекорден број на потврдени зарази на дневно ниво од почетокот на епидемијата, соопшти во петокот ...

Франција во тревога – бројот на дневни инфекции стигна до 13.000

Независен - 18.09.2020

Ница на Француската ривиера е последниот град кој ги засили мерките против корона вирусот (Фото: АФП) Франција објави невидени 13.215 нови потврдени случаи на Ковид-19 во последните 24 часа.

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број новозаболени од Ковид-19

Макфакс - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави ...

Во Чешка првпат над 3.000 новозаразени во еден ден

Нетпрес - 18.09.2020

Ширењето на заразите со коронавирусот забрзало во Чешката Република и во петокот првпат се забележани повеќе од 3.000 случаи во еден ден, само 24 часа откако првпат дневниот број заразени надмина 2.000 слуачи.

Во Скопје 567 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Аеродром и Центар

А1 On - 18.09.2020

Во Скопје во моментов има 567 пациенти кои се активно заразени со коронавирусот, а најмногу активни случаи се забележани во општина Аеродром – 84. Во Центар им 76, а во Гзи Баба и Карпош – по 73 активни случаи.

Во БиХ повторно околу 300 заболени

Независен - 18.09.2020

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа регистрирани се 292 новозаболени и пет смртни случаи од корона вирус. Од нив во Федерацијата има 194 новозаболени и четири смртни случаи, од 1.576 тестирани.

Во светот над 30 милиони заразени од коронавирус

Р.С.Европа - 18.09.2020

Бројот на потврдени случаи на коронавирус ширум светот надмина 30 милиони, а САД, Индија и Бразил се со најмногу заразени луѓе и смртни случаи. Претходно Светската здравствена организација (СЗО) предупреди на „алармантни стапки на пренесување“ на ...

Чешка стана ново жариште: Повеќе од 3.000 новозаразени во само еден ден, се стравува од пеколниот октомври

Press24 - 18.09.2020

Во четвртокот во Чешка имаше 3.130 нови случаи на позитивни на коронавирус, четири лица починаа, а бројот на смртни случаи од компликации како резултат на ковид-19 се искачи на 489 од почетокот на пандемијата, објави Министерството за здравство.

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Макфакс - 18.09.2020

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти чешкото Министерство за здравство.

Во Хрватска 234 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Бројот на активни случаи е 2.100. Меѓу нив, 280 пациенти се на болничко лекување, од кои 21 се приклучени на респиратор.

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен Печат - 18.09.2020

Франција денеска објави 13.215 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Тоа е нов дневен рекорд, пренесе Ројтерс. Покрај тоа, 123 лица починале од ковид-19, со што бројот на починати од коронавирус достигна 31.249.

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

А1 On - 18.09.2020

За прв пат од укинувањето на мерките за изолација, забележавме зголемување на смртните случаи поради Ковид-19, со двојно зголемување на 265 смртни случаи, по 129 од претходната недела, подвлекува здравствената агенција во последното соопштение.

ХОЛАНДИЈА СО РЕКОРДЕН БРОЈ НА НОВОЗАРАЗЕНИ- близу 2.000 луѓе за само 24 часа, не чека ли нов карантин во Европа?

Курир - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи. Податоците за бројот на случаи ги доставуваат локалните ...

Холандија повторно има рекорден број новозаразени

Вечер Прес - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи. Податоците за бројот на случаи ги доставуваат локалните ...

Во Хрватска 234 нови случаи на коронавирус

Centar - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Бројот на активни случаи е 2.100. Меѓу нив, 280 пациенти се на болничко лекување, од кои 21 се приклучени на респиратор.

Холандија повторно има рекорден број новозаразени лица со коронавирусот

24Инфо - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на инфицирани лица со коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи.

Холандија повторно има рекорден број новозаразени

Frontline - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи. Податоците за бројот на случаи ги доставуваат локалните ...

Заразени 30,5 милиони со Ковид-19 во светот, 22 милиони пациенти се излекувани

Вечер Прес - 18.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.490.653 лица со коронавирус. Од нив, 952.228 пациенти починале, а 22.168.239 се излекувани. Софија – Во последните 24 часа, во Бугарија беа потврдени 154 нови случаи на коронавирус, ...

Франција урива рекорди со повеќе од 13 000 новозаразени од коронавирусот за еден ден

24Инфо - 18.09.2020

Франција денеска објави 13.215 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Тоа е нов дневен рекорд, пренесува Ројтерс. Покрај тоа, 123 лица починале од ковид-19, со што бројот на починати од коронавирус достигна 31.249.

Франција урива рекорди со повеќе од 13 000 новозаразени од коронавирусот за еден ден

iPortal - 18.09.2020

Франција денеска објави 13.215 нови случаи на инфекција со коронавирус во последните 24 часа. Тоа е нов дневен рекорд, пренесува Ројтерс. Покрај тоа, 123 лица починале од ковид-19, со што бројот на починати од коронавирус достигна 31.249.

Франција руши рекорди: Бројот на заболени во еден ден, стигна до 13.000

Република - 18.09.2020

Франција објави невидени 13.215 нови потврдени случаи на Ковид-19 во последните 24 часа. Министерството за здравство исто така соопшти дека вкупниот број на смртни случаи од Ковид-19 се зголемил за 154 на 31.249.

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

Точка - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави ...

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

Либертас - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави ...

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

MTM - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави ...

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

24Инфо - 18.09.2020

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти чешкото Министерство за здравство.

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

24Инфо - 18.09.2020

За прв пат од укинувањето на мерките за изолација, забележавме зголемување на смртните случаи поради Ковид-19, со двојно зголемување на 265 смртни случаи, по 129 од претходната недела, подвлекува здравствената агенција во последното соопштение, јави ...

Чешка руши рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Точка - 18.09.2020

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти чешкото Министерство за здравство.

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

Либертас - 18.09.2020

За прв пат од укинувањето на мерките за изолација, забележавме зголемување на смртните случаи поради Ковид-19, со двојно зголемување на 265 смртни случаи, по 129 од претходната недела, подвлекува здравствената агенција во последното соопштение, јави ...

Во Хрватска 234 нови случаи на коронавирус

Точка - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Бројот на активни случаи е 2.100. Меѓу нив, 280 пациенти се на болничко лекување, од кои 21 се приклучени на респиратор.

Во Хрватска 234 нови случаи на коронавирус

MTM - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Бројот на активни случаи е 2.100. Меѓу нив, 280 пациенти се на болничко лекување, од кои 21 се приклучени на респиратор.

Аеродром на прво, Центар на второ место, Гази Баба и Карпош со ист број активни случаи на Ковид -19

Frontline - 18.09.2020

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 57 • Гази Баба – 73 • Аеродром – 84 • Карпош – 73 • Центар – 76 • Кисела Вода – 55 • Ѓорче Петров ...

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

Centar - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави ...

Холандија повторно има рекорден број новозаразени

Либертас - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи. Податоците за бројот на случаи ги доставуваат локалните ...

ЧЕШКА НОВО ЖАРИШТЕ: Повеќе од 3.000 новозаразени во само еден ден, се стравува од пеколниот октомври

Локално - 18.09.2020

Во четвртокот во Чешка имаше 3.130 нови случаи на позитивни на коронавирус, четири лица починаа, а бројот на смртни случаи од компликации како резултат на ковид-19 се искачи на 489 од почетокот на пандемијата, објави Министерството за здравство.

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

Опсервер - 18.09.2020

Париз, 18 септември 2020 () – За прв пат од укинувањето на мерките за изолација, забележавме зголемување на смртните случаи поради Ковид-19, со двојно зголемување на 265 смртни случаи, по 129 од претходната недела, подвлекува здравствената агенција ...

Во Франција рекордни 13.215 новозаразени од корона, 123 починале

Локално - 18.09.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 13.215 случаи на коронавирус, што е нов рекорд по бројот на пациенти на дневна основа, објави Министерството за здравство на таа земја. Министерството додава дека други 123 лица починале, со што ...

Холандија повторно има рекорден број новозаразени

Опсервер - 18.09.2020

Амстердам, 18 септември 2020 () – Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи.

Дури 31 починат од коронавирус во последните 4 дена во Македонија

Centar - 18.09.2020

Во последните четири дена, починати се вкупно 31 пациент, од кои 8 само во вчерашниот ден. Во средата и четвртокот беше соопштено за по 7 починати, додека во вторникот беше објавена информација за 9 починати.

Црна Гора: 208 новозаразени и 4 смртни случаи

Локално - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Црна Гора се регистрирани 208 новозаразени и четири смртни случаи, објави денеска Институтот за јавно здравје. Новоинфицираните се идентификувани меѓу 658 анализирани примероци за новиот коронавирус.

Центар и Аеродром на врвот: Како се движат бројките на заразени во останатите скопски општини?

Локално - 18.09.2020

Министерството за здравство објави дека од почетокот на епидемијата со коронавирус во Скопје имало вкупно 6488 заразени, а активни се 567 случаи. Бројот на активни случаи по општините во главниот град се: (по завршување на епидемиолошките анкети, ...

Во Србија едно лице почина и потврдени се 62 нови случаи на Ковид-19

24Инфо - 18.09.2020

Во последните 24 часа едно лице починало во Србија од коронавирусот, така што вкупниот број на жртви е 739, соопшти Министерството за здравство. Од последниот пресек на ситуацијата во Србија, 7.411 лица се тестирани, а регистрирани се 62 нови ...

Аеродром, Центар и Карпош лидери по бројот на активни случаи

Локално - 18.09.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на Ковид-19, починати се осум лица, а оздравени 97. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на ...

Чешка ги соборува сите рекорди во Европа: Забележа најголем број на нови пациенти од корона за еден ден

Пулс24 - 18.09.2020

Во Чешка, во последните 24 часа се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус, што е најголем број на нови случаи за еден ден од почетокот на пандемијата, соопшти денеска чешкото Министерство за здравство.

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

24Инфо - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави ...

Словенија ги заострува мерките поради рекордниот број на новозаболени од Ковид-19

Вечер - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 137 нови случаи на инфекција со коронавирус со направени 3.557 тестови, што е за 33 повеќе од претходниот ден и е нов рекорден број на потврдени дневни инфекции од почетокот на епидемијата, објави ...

Во Хрватска 234 нови случаи на коронавирус

Вечер - 18.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 234 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Бројот на активни случаи е 2.100. Меѓу нив, 280 пациенти се на болничко лекување, од кои 21 се приклучени на респиратор.

ДЕТАЛИ ЗА СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ: Аеродром со најмногу заразени, следат Центар и Карпош

Вечер - 18.09.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа регистрирани во Скопје се 27, а оздравени се 22 пациенти од коронавирус. Од почетокот на пандемијата во Скопје се регистрирани 6488 случаи, од кои 567 се активни.

16 новозаболени, еден починат од Ковид-19 во Куманово

MakPress - 18.09.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 16 нововозаболени лица од Ковид-19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Исто така е починат е пациент на 53 години во болнички услови, информираа од ...

За првпат од крајот на општите мерки на изолација, има зголемување на бројот на смртни случаи во Франција

MakPress - 18.09.2020

За прв пат од укинувањето на мерките за изолација, забележавме зголемување на смртните случаи поради Ковид-19, со двојно зголемување на 265 смртни случаи, по 129 од претходната недела, подвлекува здравствената агенција во последното соопштение, јави ...

Холандија повторно има рекорден број новозаразени

MakPress - 18.09.2020

Во изминатите 24 часа во Холандија се регистрирани 1.972 нови случаи на коронавирусот, објавија денеска здравствените власти. Ова е четврти ден по ред со рекорден број на нови случаи. Податоците за бројот на случаи ги доставуваат локалните ...

Чешка воведе построги мерки поради рекордниот број новозаразени

Канал5 - 17.09.2020

Чешка воведе построги мерки поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, што надмина 2000. Рестораните, кафулињата, баровите, ноќните клубови и сличните објекти можат да имаат гости колку што има места, соопшти ...

Триесет милиони заболени од корона во светот, пандемијата не запира

Канал5 - 17.09.2020

Според Ројтерс, бројот на заболени од коронавирус во светот достигна 30 милиони луѓе и нема знаци дека пандемијата го забавува ширењето. Индија е во фокусот како последен епицентар на инфекцијата, иако Северна и Јужна Америка заедно сочинуваат скоро ...

Во Србија 82 новозаразени, се воведуваат строги мерки на границите

Канал5 - 17.09.2020

Во Србија, во последните 24 часа се потврдени уште 82 случаи на инфекција со коронавирус, а две лица починале како резултат на инфекцијата, објави денеска Кризниот штаб на српската влада. 320 пациенти се во болниците, од кои 21 се на апарати за ...

Денеска бројката на новозаразени во Словенија се намали во однос на вчера

ТВ21 - 17.09.2020

Словенија вчера забележа најголема бројка на новозаразени од Ковид-19. Во изминатите 24 часа во оваа земја се регистрирани 104 нови случаи, што е намалување во однос на вчерашниот ден, кога имаше рекордни 123.

Државата за 2,6 пати е над просекот на починати поради КОВИД-19

Нетпрес - 17.09.2020

Црна недела во Македонија, за два дена дури 16 пациенти заболени со КОВИД-19 ја изгубија битката, со што бројката на починати се искачи на 668. Јавноста прашува дали состојбата е излезена од контрола или станува збор за грешки во терапијата, ...

394 нови случаи на коронавирус за 24 часа во БиХ

Кајгана - 17.09.2020

Епидемиолошката ситуација во БиХ се влошува – во последниот извештај се регистрирани 394 нови случаи на COVID-19. Во Федерацијата Бих се забележани 297 позитивни, а во Република Српска 97. За областа Брчко уште не се познати статистиките.

Триесет милиони случаи на зараза со коронавирусот во светот

Нетпрес - 17.09.2020

Се очекува дека во четвртокот бројот на случаи на зараза со новиот коронавирус во светот ќе ја достигнат бројката од 30 милиони луѓе, покажуваат податоците на агенцијата Reuters, а покрај тоа се предупредува дека нема никакви знаци дека пандемијата ...

Шеснаесет новозаболени, еден починат од Ковид-19 во Куманово

Press24 - 17.09.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 16 нововозаболени лица од Ковид-19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Исто така е починат е пациент на 53 години во болнички услови, информираа од ...

Нездрава нација, претходни заболувања-причина или оправдување за зголемената смртност од Ковид

Нова ТВ - 17.09.2020

Зголемениот број на починати пациенти од Ковид речиси секојдневно ја вознемируваат јавноста во последните десеттина денови. Во дневните извештаи од Министерството за здравство нема детали на што се должи тоа, која е причината за зголемената ...

Србија: Во последните 24 часа регистрирани 82 нови случаи, двајца починале

Макфакс - 17.09.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус од 6.877 тестирани во Србија, а две лица починаа, објави Кризниот штаб. Во болниците има 320 лица, од кои 21 се на апарати за дишење.

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

А1 On - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие.

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

Сител - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од ...

Чешка ги заостри рестриктивните мерки поради растот на бројот на коронаинфекциите

Нетпрес - 17.09.2020

Чешката Република воведе построги прописи поради растот на бројот на новите случаи на зараза со новиот коронавирус на дневно ниво, кој во средата надмина 2.000 случаи. Рестораните, кафулињата, баровите, ноќните клубови и сличните локали ќе можат да ...

Босна и Херцеговина со близу 400 нови случаи со Ковид-19

Независен - 17.09.2020

Босна и Херцеговина денеска бележи 394 новозаразени со корона вирус, од кои во Федерацијата се 297, а во Република Српска 97 лица. Во Заводот за јавно здравје во Федерацијата биле тестирани 1.709 примероци, или вкупно досега 141.531.

Ковид-19 во регионот: Најмногу починати и заразени во БиХ, Македонија со повеќе активни случаи од Словенија

Слободен Печат - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1674 тестирања, а регистрирани се 186 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство. Починати се 7 лица, сите во болнички услови, најмладиот е на возраст од 43 година, а најстариот на ...

Од коронавирус починаа 947.311 пациенти, заразени над 30 милиони лица

Press24 - 17.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.170.077 лица со коронавирус. Од нив, 947.311 пациенти починале, а 21.905.101 се излекувани. Приштина – Рекордна бројка од 239 излекувани од Ковид-19 е регистрирана во изминатите 24 ...

Во Словенија првпат над 1.000 активни случаи на коронавирус

Макфакс - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 104 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број од почетокот на епидемијата се искачи на 4.058. Ова е мало намалување во споредба со вчера, кога бројот на нови случаи беше 123.

Во Словенија 104 нови случаи на коронавирусот, нема нови починати

Нетпрес - 17.09.2020

Во Словенија во последните 24 часа со изведените 3.070 тестови потврдени се 104 нови случаи на заразата со коронавирусот а ниту еден нов смртен исход, соопшти во четвртокот владата во Љубљана.

Чешка ги заостри мерките поради зголемениот број новозаразени од коронавирус

Макфакс - 17.09.2020

Чешка воведе построги правила поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, кој надмина 2000. Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти можат да имаат гости колку што има места за седење, соопшти чешкото ...

Помалку новозаболени денеска во Словенија

Независен - 17.09.2020

Бројот на новозаразени од корона вирус во изминатите 24 ласа во Словенија порасна за 104, што е помалку во однос на вчера кога беа регистрирани 123 случаи. Од последиците од Ковид-19 почина едно лице, па вкупниот број починати изнесува 136, пренесе ...

Во Хрватска 250 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 250 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е вкупно 2.108. Меѓу нив, 300 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се приклучени на апарати за дишење. Две лица починале.

Над 30 милиони заразени од коронавирусот во светот

+инфо - 17.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.170.077 лица со коронавирус. Од нив, 947.311 пациенти починале, а 21.905.101 се излекувани. Приштина – Рекордна бројка од 239 излекувани од ковид-19 е регистрирана во изминатите 24 ...

Во САД повеќе од 36.000 новозаболени од коронавирус

Макфакс - 17.09.2020

Во САД се потврдени 36.782 нови случаи на инфекција со коронавирус. Како резултат на таа инфекција починале уште 977 лица, покажуваат најновите податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс“. Досега во САД се регистрирани 6.630.891 случај на инфекција со ...

Хрватска повторно со висок број новозаразени, денеска 250

Независен - 17.09.2020

Во последните 24 часа во хрватска забележани се 250 нови случаи со корона вирус. Активни се 2.108, а од нив 300 пациенти се на болничко лекување, додека 24 се на респиратор. Починаа двајца.

Во Бугарија тројца починати и над 170 нови случаи на Ковид-19

Макфакс - 17.09.2020

Бугарија забележа 174 нови случаи на Ковид-19, 19 повеќе од претходниот ден, а вкупниот број на заразени во земјата достигна 18.390. Вчера починале тројца пациенти, а вкупниот број на починати изнесува 739.

Расте бројот на заразени и починати лица од Ковид-19 во Грција

Слободен Печат - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од ...

Расте бројот на заразени и починати лица од Ковид-19 во Грција

Press24 - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од ...

Во САД повеќе од 36.000 новозаболени од коронавирус

Точка - 17.09.2020

Во САД се потврдени 36.782 нови случаи на инфекција со коронавирус. Како резултат на таа инфекција починале уште 977 лица, покажуваат најновите податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс“. Досега во САД се регистрирани 6.630.891 случај на инфекција со ...

Во Словенија првпат има над 1.000 активни случаи на коронавирус

24Инфо - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 104 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број од почетокот на епидемијата се искачи на 4.058. Ова е мало намалување во споредба со вчера, кога бројот на нови случаи беше 123.

Во САД повеќе од 36 000 новозаболени од коронавирус

MTM - 17.09.2020

Во САД се потврдени 36.782 нови случаи на инфекција со коронавирус. Како резултат на таа инфекција починале уште 977 лица, покажуваат најновите податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс“. Досега во САД се регистрирани 6.630.891 случај на инфекција со ...

Во Словенија првпат над 1.000 активни случаи на коронавирус

MTM - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 104 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број од почетокот на епидемијата се искачи на 4.058. Ова е мало намалување во споредба со вчера, кога бројот на нови случаи беше 123.

Во Словенија првпат над 1.000 активни случаи на коронавирус

Точка - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 104 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број од почетокот на епидемијата се искачи на 4.058. Ова е мало намалување во споредба со вчера, кога бројот на нови случаи беше 123.

Во БиХ евидентирани 394 новоинфицирани лица од коронавирусот

24Инфо - 17.09.2020

Босна и Херцеговина денеска бележи 394 новозаразени со корона вирус, од кои во Федерацијата се 297, а во Република Српска 97 лица. Во Заводот за јавно здравје во Федерацијата биле тестирани 1.709 примероци, или вкупно досега 141.531.

Во Бугарија тројца починати и над 170 нови случаи на Ковид-19

24Инфо - 17.09.2020

Бугарија забележа 174 нови случаи на Ковид-19, 19 повеќе од претходниот ден, а вкупниот број на заразени во земјата достигна 18.390. Вчера починале тројца пациенти, а вкупниот број на починати изнесува 739.

Чешка ги заостри мерките поради зголемениот број на новозаразени со коронавирус

24Инфо - 17.09.2020

Чешка воведе построги правила поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, кој надмина 2000. Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти можат да имаат гости колку што има места за седење, соопшти чешкото ...

Шеснаесет новозаболени, еден починат од Ковид-19 во Куманово

еМагазин - 17.09.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 16 нововозаболени лица од Ковид-19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Исто така е починат е пациент на 53 години во болнички услови, информираа од ...

Србија: Во последните 24 часа регистрирани 82 нови случаи, двајца починале

Точка - 17.09.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус од 6.877 тестирани во Србија, а две лица починаа, објави Кризниот штаб. Во болниците има 320 лица, од кои 21 се на апарати за дишење.

Од коронавирус починаа 947.311 пациенти, заразени над 30 милиони лица!

Курир - 17.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.170.077 лица со коронавирус. Од нив, 947.311 пациенти починале, а 21.905.101 се излекувани. Берлин – -Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија е зголемен за 2.194 – на ...

Чешка ги заостри мерките поради зголемениот број на новозаразени со коронавирус

Точка - 17.09.2020

Чешка воведе построги правила поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, кој надмина 2000. Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти можат да имаат гости колку што има места за седење, соопшти чешкото ...

Во Бугарија тројца починати и над 170 нови случаи на Ковид-19

Точка - 17.09.2020

Бугарија забележа 174 нови случаи на Ковид-19, 19 повеќе од претходниот ден, а вкупниот број на заразени во земјата достигна 18.390. Вчера починале тројца пациенти, а вкупниот број на починати изнесува 739.

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

Либертас - 17.09.2020

– Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од ...

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

24Инфо - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од ...

Во Бугарија тројца починати и над 170 нови случаи на Ковид-19

MTM - 17.09.2020

Бугарија забележа 174 нови случаи на Ковид-19, 19 повеќе од претходниот ден, а вкупниот број на заразени во земјата достигна 18.390. Вчера починале тројца пациенти, а вкупниот број на починати изнесува 739.

Чешка ги заостри мерките поради зголемениот број на новозаразени со коронавирус

Centar - 17.09.2020

Чешка воведе построги правила поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, кој надмина 2000. Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти можат да имаат гости колку што има места за седење, соопшти чешкото ...

Доказ за неспособност, државата 2,6 пати е над просекот на починати поради КОВИД-19

Курир - 17.09.2020

Црна недела во Македонија, за два дена дури 16 пациенти заболени со КОВИД-19 ја изгубија битката, со што бројката на починати се искачи на 668. Јавноста прашува дали состојбата е излезена од контрола или станува збор за грешки во терапијата, ...

Во Бугарија тројца починати и над 170 нови случаи на Ковид-19

Centar - 17.09.2020

Бугарија забележа 174 нови случаи на Ковид-19, 19 повеќе од претходниот ден, а вкупниот број на заразени во земјата достигна 18.390. Вчера починале тројца пациенти, а вкупниот број на починати изнесува 739.

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

Вечер Прес - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од ...

Во Хрватска 250 нови случаи на коронавирус

Точка - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 250 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е вкупно 2.108. Меѓу нив, 300 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се приклучени на апарати за дишење. Две лица починале.

Во Хрватска 250 нови случаи на коронавирус

24Инфо - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 250 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е вкупно 2.108. Меѓу нив, 300 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се приклучени на апарати за дишење. Две лица починале.

Трет ден голем број починати од Ковид-19, во статистиката влегуваат и оние кои починале од друга болест, но биле ...

Frontline - 17.09.2020

Трет ден по ред бројката на починати кои биле заразени со вирусот Ковид-19 е голема. Во вторникот беа регистрирани 9 починати, вчера и денеска седум. До сега, од почетокот на пандемијата, во Македонија бројот на починати изнесува 675.

Ковид-19 во светот: Бројот на досега регистрирани случаи надмина 30 милиони

Frontline - 17.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 30.170.077 лица со коронавирус. Од нив, 947.311 пациенти починале, а 21.905.101 се излекувани. Берлин – -Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Германија е зголемен за 2.194 – на ...

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

Опсервер - 17.09.2020

Атина, 17 септември 2020 () – Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, ...

Во САД повеќе од 36 000 новозаболени од коронавирус

24Инфо - 17.09.2020

Во САД се потврдени 36.782 нови случаи на инфекција со коронавирус. Како резултат на таа инфекција починале уште 977 лица, покажуваат најновите податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс“. Досега во САД се регистрирани 6.630.891 случај на инфекција со ...

Нов црн рекорд во европското жариште

Локално - 17.09.2020

Во Франција, во последните 24 часа се регистрирани 10.593 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е дневен рекорд, објави Министерството за здравство. Претходниот најголем број на заразени лица за еден ден бил регистриран на 12 септември, кога ...

Шеснаесет новозаболени, еден починат од Ковид-19 во Куманово

Опсервер - 17.09.2020

Куманово, 17 септември 2020 () – Центарот за јавно здравје Куманово во последниве 24 часа евидентира 16 нововозаболени лица од Ковид-19, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа.

Ширењето на короната може да се зголеми двојно за време на сезоната на грип: Ова е докажан начин да се заштитите!

Пулс24 - 17.09.2020

Сè уште не сме се опоравиле од вториот пик на првиот бран на коронавирус и добиваме мрачни прогнози од Европа. Истражувачи од Шпанија, Белгија, Италија и Норвешка направија математички модел на пренесување на коронавирус во текот на првите денови од ...

Со 324 мртви на милион жители, „Северна“ далеку зад себе ги остави балканските земји по бројот на мртви од Ковид 19

Денешен - 17.09.2020

Македонија – 324 починати на еден милион жители од Ковид 19 БиХ – 228 починати на еден милион жители од Ковид 19 Романија – 224 починати на еден милион жители од Ковид 19 Црна Гора – 201 починати на еден милион жители од Ковид 19 Албанија – 119 ...

Аеродром и Центар со најмногу позитивни на короновирусот во Скопје

24Инфо - 17.09.2020

Во Скопје во моментов има 564 активни случаи на Ковид 19, откако од 186 новозаболени во земјава, 56 се од Скопје, покажува статистиката на министерството за здравство. По Скопје, најмногу заболени има во Куманово – активни 215 со денешните 16, па ...

Коронавирусот најмногу се шири во овие три скопски населби

Локално - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 186 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.674 тестирања. Во истиот период регистрирани се и 85 оздравени, но и седум починати лица. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките ...

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Фактор - 17.09.2020

Во регионот, најмногу починати и заразени од коронавирусот има во БиХ. Во земјата во последните 24 часа има 394 случаи на зараза, како и 11 починати. Починале осум пациенти од Федерацијата БиХ и три од Република Српска.

Детален преглед на активни случаи на Ковид-19 по скопските општини

еМагазин - 17.09.2020

Министерство за здравство информира дека има 186 нови случаи на заразени со Ковид-19 од кои, 56 се во Скопје. Бројот на активни случаи по општините во Скопје изгледа вака: Чаир – 52 Гази Баба – 75 Аеродром – 83 Карпош – 71 Центар – 82 Кисела Вода – ...

Хрватска: 250 новозаболени, двајца починати

Локално - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 250 нови случаи на инфекција со коронавирус, а две лица починаа, соопшти денеска Националниот штаб за цивилна заштита, пренесе „Нова.рс“. Во моментов има 2.108 активни случаи, вклучувајќи 300 ...

Денеска 56 новозаразени од Ковид-19 само во Скопје

Алфа - 17.09.2020

Денеска во Скопје се регистрирани 56 новозаразени од Ковид-19. Ова се активните случаи по општини во Скопје денеска: • Чаир – 52 • Гази Баба – 75 • Аеродром – 83 • Карпош – 71 • Центар – 82 • Кисела Вода – 52 • Ѓорче Петров – 28 • Бутел – 33 • Шуто ...

Во Хрватска 250 нови случаи на коронавирус

MTM - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 250 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е вкупно 2.108. Меѓу нив, 300 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се приклучени на апарати за дишење. Две лица починале.

Во последните 24 часа регистрирани 82 нови случаи во Србија

Н.Македонија - 17.09.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус од 6.877 тестирани во Србија, а две лица починаа, објави Кризниот штаб. Во болниците има 320 лица, од кои 21 се на апарати за дишење.

Во САД повеќе од 36 000 новозаболени од коронавирус

Вечер - 17.09.2020

Во САД се потврдени 36.782 нови случаи на инфекција со коронавирус. Како резултат на таа инфекција починале уште 977 лица, покажуваат најновите податоци на Универзитетот „Џон Хопкинс“. Досега во САД се регистрирани 6.630.891 случај на инфекција со ...

Србија: Во последните 24 часа регистрирани 82 нови случаи, двајца починале

Вечер - 17.09.2020

Во последните 24 часа се регистрирани 82 нови случаи на коронавирус од 6.877 тестирани во Србија, а две лица починаа, објави Кризниот штаб. Во болниците има 320 лица, од кои 21 се на апарати за дишење.

Во Хрватска 250 нови случаи на коронавирус

Вечер - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 250 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е вкупно 2.108. Меѓу нив, 300 пациенти се наоѓаат во болница, од кои 24 се приклучени на апарати за дишење. Две лица починале.

Во Словенија првпат над 1.000 активни случаи на коронавирус

Вечер - 17.09.2020

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 104 нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број од почетокот на епидемијата се искачи на 4.058. Ова е мало намалување во споредба со вчера, кога бројот на нови случаи беше 123.

Чешка ги заостри мерките поради зголемениот број на новозаразени со коронавирус

Вечер - 17.09.2020

Чешка воведе построги правила поради зголемувањето на бројот на нови дневни инфекции со коронавирус, кој надмина 2000. Ресторани, кафулиња, барови, ноќни клубови и слични објекти можат да имаат гости колку што има места за седење, соопшти чешкото ...

ШТО СЕ ПРАВИ ПОГРЕШНО: Македонија 2,6 пати е над просекот на починати поради КОВИД-19

Вечер - 17.09.2020

Црна недела во Македонија, за два дена дури 16 пациенти заболени со КОВИД-19 ја изгубија битката, со што бројката на починати се искачи на 668. Јавноста прашува дали состојбата е излезена од контрола или станува збор за грешки во терапијата, ...

Во Бугарија тројца починати и над 170 нови случаи на Ковид-19

Вечер - 17.09.2020

Бугарија забележа 174 нови случаи на Ковид-19, 19 повеќе од претходниот ден, а вкупниот број на заразени во земјата достигна 18.390. Вчера починале тројца пациенти, а вкупниот број на починати изнесува 739.

Зголемен број смртни случаи од Ковид-19, но и новозаболени во Грција

MakPress - 17.09.2020

Во изминатите 24 часа во Грција е регистриран зголемен број на смртни случаи од Ковид-19, починаа девет лица, што е рекордно висок број, додека пак зголемување има и во однос на новозаболените, 359 за едно деноноќие, јави дописничката на МИА од ...

По Аеродром и Центар станува скопско жариште на Ковид-19

MakPress - 17.09.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16274, бројката на оздравени пациенти е 13635, на починати е 675, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1964.

Ковид 19: Бројот на заболени се намалува, тренд на пораст на смртни случаи

24 Вести - 16.09.2020

Како главен индикатор за прерана смртност од коронавирусот генерално е фактот што дел од починатите доцна се јавиле кај својот матичен доктор, велат од Министерството за здравство за ТВ 24, откако вчера дури 9 пациенти, меѓу кои и млади на 23 и 29 ...

Во бројката на починати од коронавирус влегуваат и Тие кои умреле примарно од друга болест, ама биле позитивни, велат ...

Сакам да кажам - 16.09.2020

Во официјалната статистика на починати од коронавирус влегуваат и починатите кај кои пост мортем е детектирано дека починале примарно од друга болест, но биле позитивни и на коронавирусот, одговараат од Министерството за здравство на прашањето на ...

Чешка со рекордни 1677 новозаболени ,се воведуваат построги мерки

Канал5 - 16.09.2020

Чешка забележа рекордни нови 1.677 случаи на инфекција со коронавирус, соопшти тамошното министерство за здравство. Вкупниот број на заразени од почетокот на пандемијата во оваа централноевропска земја се искачи на скоро 39.000 на 15 септември, ...

Србија: Повеќе од 100 нови заразени со Ковид-19, починало едно лице

Канал5 - 16.09.2020

Во Србија во последните 24 часа на коронавирус биле тестирани 7.682 лица, од кои позитивни биле 102. За жал, едно лице починале. На респиратори во болниците ширум Србија се наоѓаат 23 пациенти.