TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Цедевита освојувач на кошаркарскиот АБА Супер куп

Канал5 - 24.09.2017

Екипата на Цедевита е освојувач на трофејот во кошаркарскиот АБА Супер куп, откако загрепскиот тим во финалето на првиот куп на ова натпреварување, што се одржа во Бар, го совлада црногорскиот Будуќност со 78:69.

Цедевита победник во АБА лигата

Алсат-М - 24.09.2017

Хрватскиот кошаркарски тим Цедевита е победник на првиот супер куп во АБА лигата. Цедевита во Бар, Црна Гора со резултат 78-69 беше подобра од Будуќност од Подгорица. Овој финален натпревар беше најава за почеток на новата сезона во АБА лигата.

ВИДЕО: Цедевита е првиот освојувач на АБА-Суперкупот

Gol.mk - 24.09.2017

Хрватскиот првак Цедевита од Загреб е првиот освојувач на Суперкупот на АБА лигата, откако на завршиот турнир на кој учествуваа осум екипи во Бар, единствен славеше на сите три натпревари.

Цедевита е првиот освојувач на Суперкупот во АБА (Видео)

Дерби - 24.09.2017

Вице-шампионот на АБА лигата, тимот на Цедевита е освојувач на Суперкупот во АБА, откако во финалето беа подобри од црногорскиот претставник Будуќност со 78:69. Финалната средба имаше крајно неочекуван тек на настаните.

Цедевита освојувач на кошаркарскиот АБА Супер куп

Курир - 24.09.2017

Екипата на Цедевита е освојувач на трофејот во кошаркарскиот АБА Супер куп, откако загрепскиот тим во финалето на првиот куп на ова натпреварување, што се одржа во Бар, го совлада црногорскиот Будуќност со 78:69.

Цедевита победник на АБА Супер куп

Сител - 24.09.2017

Екипите на Цедевита е освојувач на трофејот во кошаркарски АБА Супер куп. Загрепскиот тим во финалето на првиот АБА Супер куп што се одржуваше во Бар, го совлада црногорскиот тим Будуќност со 78:69.

Цедевита освојувач на кошаркарскиот АБА Супер куп

А1 On - 24.09.2017

Екипата на Цедевита е освојувач на трофејот во кошаркарскиот АБА Супер куп, откако загрепскиот тим во финалето на првиот куп на ова натпреварување, што се одржа во Бар, го совлада црногорскиот Будуќност со 78:69.

Цедевита и Будуќност во финалето на кошаркарскиот АБА Супер куп

Канал5 - 23.09.2017

Екипите на Цедевита и Будуќност ќе се борат за трофејот во кошаркарски АБА Супер куп. Ова е исходот по одиграните полуфинални натпревари на турнирот што се одржува во Бар, Црна Гора. Загрепска Цедевита во неизвесен меч беше подобра од Мега со 99-96 ...

Цедевита сe закити со првиот Суперкуп на АБА-лигата

Екипа - 23.09.2017

Цедевита е првиот освојувач на трофејот во Суперкупот на АБА-лигата, откако хрватскиот првак триумфираше на турнирот што во изминатите четири дена се одржуваше во Бар. Кошаркарите на Цедевита вечерва во драматичното финале триумфираа над Будуќност ...

Драматично финале: Хрватска Цедевита победник на првиот Суперкуп на АБА!

Sport 1 - 23.09.2017

Екипата на Цедевита на прв победник во Суперкупот на АБА, откако вечерва во големото финале на завршницата во Бар, го совладаа тимот на Будуќност со 78-69. Хрватите фуриозно го почнаа мечот, имаа неверојатно 21-2 по првата четвртина во која ...

Цедевита и Будуќност во финалето на АБА Супер купот

Сител - 23.09.2017

Екипите на Цедевита и Будуќност ќе себорат за трофејот во кошаркарски АБА Супер куп. Ова е исходот по одиграните полуфинални натпревари на турнирот што се одржува во Бар, Црна Гора. Загрепска Цедевита во неизвесен меч беше подобра од Мега со 99-96 ...

АБА супер куп финале Цедевита-Будуќност

Sport M - 23.09.2017

Цедевита и Будуќност ќе се борат во финалето на АБА Супер купот. Ова е исходот по одиграните полуфинални натпревари на турнирот што се одржува во Бар, Црна Гора. Загрепска Цедевита во неизвесен меч беше подобра од Мега со 99-96 по четвртини (25:25, ...

Будуќност и Цедевита во финалето на АБА Суперкуп

Дерби - 23.09.2017

Црногорскиот тим Будуќност ќе ја предизвика Цедевита во финалето на Суперкупот на АБА лигата, каде учество не зема освојувачот на лигата, Црвена Звезда, затоа што тимот веќе претходно имаше договорено пријателски натпревари за темпирање на формата ...

Цедевита и Будуќност во финалето на кошаркарскиот АБА Супер куп

А1 On - 23.09.2017

Екипите на Цедевита и Будуќност ќе се борат за трофејот во кошаркарски АБА Супер куп. Ова е исходот по одиграните полуфинални натпревари на турнирот што се одржува во Бар, Црна Гора. Загрепска Цедевита во неизвесен меч беше подобра од Мега со 99-96 ...

Ужасна игра: Тимот на „нашиот“ Џикиќ за една четвртина постигна – НУЛА кошеви!

Sport 1 - 23.09.2017

Првата четвртина од финалето на првиот Суперкуп во историјата на АБА-лигата ќе остане засекогаш запаметен, но не поради добрата игра и атракциите туку поради ужасниот настап на кошаркарите на Будуќност, кои во првите 10 минути во мечот со Цедевита ...

Цедевита и Будуќност во финалето на кошаркарскиот АБА Супер куп...

Н.Македонија - 23.09.2017

Цедевита и Будуќност во финалето на кошаркарскиот АБА Супер куп Екипите на Цедевита и Будуќност ќе се борат за трофејот во кошаркарски АБА Супер куп. Ова е исходот по одиграните полуфинални натпревари на турнирот што се одржува во Бар, Црна Гора.

Цедевита и Будуќност во финалето на АБА Супер куп

Идивиди - 23.09.2017

Екипите на Цедевита и Будуќност ќе се борат за трофејот во кошаркарски АБА Супер куп. Ова е исходот по одиграните полуфинални натпревари на турнирот што се одржува во Бар, Црна Гора. Загрепска Цедевита во неизвесен меч беше подобра од Мега со 99-96 ...

Полуфинални натпревари во Супер купот на АБА лигата

+инфо - 22.09.2017

Победниците од полуфиналните дуели ќе играат во саботното финале од 21 часот. Во рамките на Супер купот на АБА лигата вечерва ќе се одиграат полуфиналните дуели. По победите постигнати во средата вечерва од 18:45 часот ќе играат: Цедевита и Мега, ...

Полуфинални натпревари во Супер купот на АБА лигата

А1 On - 22.09.2017

Во рамките на Супер купот на АБА лигата вечерва ќе се одиграат полуфиналните дуели. По победите постигнати во средата вечерва од 18:45 часот ќе играат: Цедевита и Мега, додека во вечервиот термин од 21 часот ќе играат: Будуќност и Морнар.

Цедевита во трилер-дуел до финалето во Суперкупот на АБА

Екипа - 22.09.2017

Цедевита по голема битка успеа да триумфира над тимот на Мега Бемакс и да е пласира во финалето од Суперкупот на АБА-лигата, што се одржува во Бар, Црна Гора. Хрватскиот првак делуваше сигурно на патот до финалето откако по првото полувреме одигра ...

АБА Суперкуп: Будуќност за десет минути го збриша Морнар

Екипа - 22.09.2017

Будуќност е тимот што ќе излезе на мегдан против Цедевита во финалето од премиерното издание на Суперкупот на АБА-лигата, откако црногорскиот првак во второто полуфинале го совлада домаќинот Морнар со убедливи 82-65.

Во отсуство на шампионот: Хрватско-црногорско финале во Суперкупот на АБА!

Sport 1 - 22.09.2017

Кошаркарите на Цедевита и на Будуќност ќе ги одмерат силите во утрешното финале од Суперкупот на АБА во Бар, откако вечерва победија во полуфиналните пресметки против Мега Бемакс (99-96) односно против Морнар (82-65).

Будуќност го уништи Морнар и закажа Суперкуп финале со Цедевита

Gol.mk - 22.09.2017

Екипата на Будуќност ќе биде противникот на Цедевита во финалето на АБА Суперкупот, откако вечерва извојува лесна победа над тимот на Морнар 82-59. Избраниците на Александар Џикиќ уште во првата четвртина го решија победникот на мечот, откако на ...

Вечер не очекуваат полуфиналните дуели од АБА Суперкупот

Спортски - 22.09.2017

Во рамките на Супер купот на АБА лигата вечерва ќе се одиграат полуфиналните дуели. По победите постигнати во средата вечерва од 18:45 часот ќе играат: Цедевита и Мега, додека во вечервиот термин од 21 часот ќе играат: Будуќност и Морнар.

Полуфинални натпревари во Супер купот на АБА лигата

Курир - 22.09.2017

Во рамките на Супер купот на АБА лигата вечерва ќе се одиграат полуфиналните дуели. По победите постигнати во средата вечерва од 18:45 часот ќе играат: Цедевита и Мега, додека во вечервиот термин од 21 часот ќе играат: Будуќност и Морнар.

Полуфинални натпревари во Супер купот на АБА лигата

Идивиди - 22.09.2017

Во рамките на Супер купот на АБА лигата вечерва ќе се одиграат полуфиналните дуели. По победите постигнати во средата вечерва од 18:45 часот ќе играат: Цедевита и Мега, додека во вечервиот термин од 21 часот ќе играат: Будуќност и Морнар.

АБА Супер куп: Познати полуфиналистите, Морнар успеа да го елиминира Партизан

Дерби - 21.09.2017

Мега, Будуќност, Цедевита и Морнар со победите против ривалите успеаа да се изборат за првото полуфинале на АБА Купот што се одржува во Бар. Во првиот четвртфинален меч Цедевита беше подобра од екипата на ФМП со 86:68, Мега успеа да ја победи со ...

Будуќност, Мега и Морнар го комплетираат полуфиналето во АБА Супер купот

Спортски - 21.09.2017

Екипите на Мега и Будуќност и се приклучија на загрепска Цедевита во полуфиналето на кошаркарскиот АБА Супер куп, што се одржува во Бар. Откако во првиот четвртфинален меч Цедевита го совлада тимот на ФМП со 86:68, во следните два Мега со 83:72 беше ...

АБА Супер куп: Познати полуфиналистите, Морнар успеа да го елиминира Партизан

Точка - 21.09.2017

Мега, Будуќност, Цедевита и Морнар со победите против ривалите успеаа да се изборат за првото полуфинале на АБА Купот што се одржува во Бар. Во првиот четвртфинален меч Цедевита беше подобра од екипата на ФМП со 86:68, Мега успеа да ја победи со ...

АБА Супер куп: Цедевита во полуфинале

Сител - 20.09.2017

Кошаркарите на Цедевита од Загреб се првиот финалист на Супер купот на АБА лигата откако во првото четвртфинале го совлада тимот на ФМП со 86:68 (20:22; 21:11; 16:15 и 29:20). Фавориот во овој натпревар беше поуспешен во втората и четвртата ...

Мега и Будуќност се пласираа во полуфиналето на АБА Супер купот

Sport M - 20.09.2017

Екипите на Мега и Будуќност и се приклуција на загрепска Цедевита во полуфиналето на кошаркарскиот АБА Супер куп, што се одржува во Бар. Откако во првиот четвртфинален меч Цедевита го совлада тимот на ФМП со 86:68, во следните два Мега со 83:72 беше ...

Осум претенденти за трофејот во Супер купот на АБА лигата

А1 On - 20.09.2017

Како увертира во новата сезона од регионалната кошаркарска АБА лига, од денес до 23 септември во Бар, Црна Гора, премиерно ќе се одржи Суперкупот. Осум екипи определени врз основа на пласманот од минатата сезона, со исклучок на шампионот Црвена ...

Осум претенденти за трофејот во Супер купот на АБА лигата

Sport M - 20.09.2017

Како увертира во новата сезона од регионалната кошаркарска АБА лига, од денес до 23 септември во Бар, Црна Гора, премиерно ќе се одржи Суперкупот. Осум екипи определени врз основа на пласманот од минатата сезона, со исклучок на шампионот Црвена ...

Цедевита прв полуфиналист на АБА Супер купот

А1 On - 20.09.2017

Кошаркарите на Цедевита од Загреб се првиот полуфиналист на Супер купот на АБА лигата откако во првото четвртфинале попладнево во Бар го совлада тимот на ФМП со 86:68 (20:22; 21:11; 16:15 и 29:20).

Стартува Супер купот на АБА лигата

Сител - 20.09.2017

Премиерното издание на Супер купот на АБА лигата ќе се одржи од денеска до 23.септември (сабота) во Бар. На оваа натпреварување ќе настапат осум екипи со исклучок на првакот Црна Звезда, а нејзиното место ќе го заземе ФМП.

Осум претенденти за трофејот во Супер купот на АБА лигата

Курир - 20.09.2017

Како увертира во новата сезона од регионалната кошаркарска АБА лига, од денес до 23 септември во Бар, Црна Гора, премиерно ќе се одржи Суперкупот. Осум екипи определени врз основа на пласманот од минатата сезона, со исклучок на шампионот Црвена ...

Започнува првиот Супер Куп на АБА лигата: Ова се термините за натпреварите

Дерби - 20.09.2017

Првото издание на Супер купот, кој го воведува АБА лигата, започнува од денес и ќе трае до 23.септември. Местото на одржување е Бар, каде ќе настапат вкупно осум екипи според следниот критериум, а тоа е конечниот пласман од натпреварувачката сезона ...

Само еден судија ќе ја брани честа на Македонија на АБА-Суперкупот во Бар!!

Sport 1 - 20.09.2017

Еден од најталентираните македонски кошаркарски судии во моментов, Боро Антовски, денешниот ден најверојатно никогаш нема да го заборави со оглед што вечерва ќе го има своето деби во АБА-лигата и тоа на меч на поранешниот европски шампион Партизан ...

БАРСКИ КОШАРКАРСКИ МАРАТОН: За кого е првиот пехар?

SportMedia - 20.09.2017

Црногорското пристаниште Бар, е местото каде оваа година почнува една нова традиција во АБА лигата, а тоа е пред стартот на сезоната, да се игра суперкуп со осум екипи. Идејата е на суперкупот да играат седумте најдобри тимови, плус домаќинот ...

Почна Суперкупот на АБА: Цедевита прв полуфиналист

Екипа - 20.09.2017

Хрватскиот првак Цедевита е првиот полуфиналист на Суперкупот на АБА што денеска официјално стартуваше во Бар. Првото издание на ова натпреварување ќе мина без шампионот Црвена звезда, кој поради претходно договорени обврски нема да може да се ...

Цедевита прв полуфиналист на АБА Супер купот

Курир - 20.09.2017

Кошаркарите на Цедевита од Загреб се првиот полуфиналист на Супер купот на АБА лигата откако во првото четвртфинале попладнево во Бар го совлада тимот на ФМП со 86:68 (20:22; 21:11; 16:15 и 29:20).

Мега и Будуќност се пласираа во полуфиналето на АБА Супер купот

А1 On - 20.09.2017

Екипите на Мега и Будуќност и се приклучија на загрепска Цедевита во полуфиналето на кошаркарскиот АБА Супер куп, што се одржува во Бар. Откако во првиот четвртфинален меч Цедевита го совлада тимот на ФМП со 86:68, во следните два Мега со 83:72 беше ...

АБА Суперкуп: Морнар го зеде скалпот на Партизан

Екипа - 20.09.2017

Партизан е елиминиран од битката за Суперкупот на АБА-лигата откако „црно-белите“ вечерва во последната четвртфинална пресметка загубија од Морнар со убедливи 91-77. Црногорските кошаркари знаеја како да ја искористат предноста на домашниот терен, ...

Самарџиски скромен - Мега во полуфинале

SportMedia - 20.09.2017

Во Бар се собраа осум екипи, но без актуелниот бранител на титулата на Јадранот – белградска Црвена Звезда. А четвртфиналните мечеви не донесоа некои изненадувачки резултати. Се чини дека топ-фаворитот во ова друштво, загрепска Цедевита ја оправда ...

Изненадување во Бар: Морнар му покажа на МЗТ Скопје како да го победи Партизан!

Sport 1 - 20.09.2017

Кошаркарите на Морнар го направија најголемото изненадување во четвртфиналната фаза од Суперкупот на АБА, откако во вечерашниот последен дуел со совладаа белградски Партизан со 91-77. Домаќинот на првото издание на Суперкупот одигра фантастичен меч ...

Започнува првиот Супер Куп на АБА лигата: Ова се термините за натпреварите

Точка - 20.09.2017

Првото издание на Супер купот, кој го воведува АБА лигата, започнува од денес и ќе трае до 23.септември. Местото на одржување е Бар, каде ќе настапат вкупно осум екипи според следниот критериум, а тоа е конечниот пласман од натпреварувачката сезона ...

Стартува првиот Суперкуп на АБА-лигата

Екипа - 19.09.2017

За прв пат во историјата на АБА-лигата ќе се одржи Суперкуп, кој со натпреварите стартува утре, додека целокупниот настан во Бар, ќе се одржува до сабота, 23. септември. На турнирот ќе учествуваат осум екипи избрани според еден критериум, редоследот ...