TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Северна Кореја е подготвена да се прогласи за нуклеарна сила

А1 - 23.07.2003

Северна Кореја е подготвена да соопшти дека е нуклеарна сила, доколку САД до 9 септември позитивно не одговорат на барањето на Пјонгјанг за решавање на нуклеарната криза, тврдат неименувании дипломатски извори во Токио во изјава за западни медиуми.

Северна Кореја ќе има 8 атомски бомби

А1 - 22.07.2003

Доколку Северна Кореја продолжи да ја развива својата нуклеарна програма, до крајот на годинава може да конструира осум атомски бомби, предупреди синоќа поранешниот министер за одбрана на САД Вилијам Пери. „Ако Северна Кореја ја продолжи нуклеарната програма со ова темпо, сметам дека до крајот на ...