TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европскиот совет ги потврди негативните заклучоци за Македонија

Либертас - 26.06.2015

Европскиот совет ги потврди своите негативни заклучоци во однос на процесите во Македонија кои беа направени на крајот на минатата година и во април 2015 година. Во новиот заклучок Советот повторно ги изрази своите стравови во врска со ситуацијата ...

Европскиот совет ги потврди негативните заклучоци за Македонија

Фактор - 26.06.2015

Европскиот совет ги потврди своите негативни заклучоци во однос на процесите во Македонија кои беа направени на крајот на минатата година и во април 2015 година. Во новиот заклучок Советот повторно ги изрази своите стравови во врска со ситуацијата ...

И патоказот на Советот на ЕУ насочен кон договорот од 2 јуни

Deutsche Welle - 24.06.2015

Партиите во Македонија се задоволни од заклучоците на Советот на ЕУ, но камен на сопнување во насоките што произлегуваат од нив може да биде организацијата на транзициската влада, односно мандатната рамка на Груевски.

Партиите задоволни од заклучоците на Советот на ЕУ

Утрински - 24.06.2015

„Дискусијата ги покажа ставовите на членките на ЕУ, некои целосно ја обвинуваа Владата, некои велеа да им оставиме на Македонците сами да го решат проблемот“, изјави шефот на дипломатијата на Словачка, Мирослав Лајчак Спроведување на пакетот за итни ...

Груевски ги поздрави заклучоците на ЕУ: Ќе излеземе посилни од оваа криза!

Канал5 - 24.06.2015

Премиерот Никола Груевски ги поздрави заклучоците што ги донесе Европската унија. На својот фејсбук профил напиша дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2-ри јуни.

СДСМ: Системските проблеми може да ги реши само преодна влада без Груевски

А1 On - 24.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ. Во заклучоците, Европската унија порачува дека приоритет за Република Македонија е да се решат системските проблеми со владеењето на правото, ...

СДСМ: Системските проблеми и злоупотребите на власта се основа причина за длабоката политичка криза

МКД - 24.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска со соопштение ги поздрави заклучоците на Советот на министрите на ЕУ. Во заклучоците, како што велат, Европската унија порачува дека приоритет за Република Македонија е да се решат системските ...

СДСМ ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ

Телеграф - 24.06.2015

ЕУ бара одговорност во врска со сите кривични дела, стои во соопштението од СДСМ СДСМ соопшти дека ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ. Во заклучоците, Европската унија порачува дека приоритет за Република Македонија е да се ...

Груевски: Македонија ќе излезе посилна од оваа криза

Макфакс - 24.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку статус на својот Фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и најави дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2-ри јуни. „Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во ...

Советот на ЕУ загрижен за ситуацијата во Македонија

Р.С.Европа - 24.06.2015

Советот на Европската унија изрази длабока загриженост поради политичката криза во Македонија и повика на почитување на спогодбата постигната на 2 јуни со која меѓу другото е договорено да се направат напори за владеење на правото и за натамошна ...

Груевски, Шилегов и ДУИ различно гледаат на заклучоците на ЕУ

Репортер - 24.06.2015

Политичките партии се задоволни од заклучоците што вчера ги донесе Советот на ЕУ. Од СДСМ велат дека се подготвени да ги почитуваат ако се постигне договор за преодна влада од која Никола Груевски нема да биде дел.

Советот за општи работи на ЕУ ги усвои заклучоците за Македонија

МРТ - 24.06.2015

Советот на ЕУ ги усвои заклучоците за Македонија предложени од Комитетот за надворешни работи на Унијата. Основата на препораките е почитување на договорите постигнати на 2-ри и 19-ти јуни. И натаму останува препораката за почеток на преговорите...

Груевски: Посветени на реформите и договореното

МРТ - 24.06.2015

Премиерот на својот Фејсбук профил напиша дека ги поздравува заклучоците на Европската Унија. Премиерот Никола Груевски на својот Фејсбук профил напиша дека ги поздравува заклучоците на Европската Унија.

Ристевска - Јорданова: Стануваме се поголем проблем за ЕУ

+инфо - 24.06.2015

Самиот факт што на седницата на Советот имало поделба околу „европската перспектива на земјата“ најавува тешка борба за опстанок на препораката за преговори наесен и укажува дека стануваме поголем проблем за ЕУ, вели Малинка Ристевска - Јорданова, ...

СДСМ: ЕУ порачува да се решат системските проблеми со владеењето на правото

Репортер - 24.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ. Во заклучоците, Европската унија порачува дека приоритет за Република Македонија е да се решат системските проблеми со владеењето на правото, ...

Совет на ЕУ: Независна истрага за прислушувањето, итни реформи за судството и медиумите

Правдико - 24.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

СДСМ ги поздравува заклучоците на Советот на ЕУ

Р.С.Европа - 24.06.2015

СДСМ денеска соопшти дека ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ. Во заклучоците, Европската унија порачува дека приоритет за Македонија е да се решат проблемите со владеењето на правото, вклучително и во однос на прекршувањето на ...

СДСМ: Системските проблеми може да ги реши само преодна влада без Груевски

+инфо - 24.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ и вели дека Европската унија порачува дека приоритет за земјава е да се решат системските проблеми со владеењето на правото, вклучително и во однос на ...

Груевски: Македонија ќе излезе посилна од оваа криза

Тера - 24.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку статус на својот Фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и најави дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2-ри јуни. „Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во ...

Груевски: Македонија ќе излезе посилна од оваа криза

Точка - 24.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку статус на својот Фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и најави дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2-ри јуни. „Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во ...

Груевски, Шилегов и ДУИ ги поздравија, но различно ги читаат заклучоците на ЕУ

Sky - 24.06.2015

Политичките партии се задоволни од заклучоците што денеска ги донесе Советот на ЕУ. Од СДСМ велат дека се подготвени да ги почитуваат ако се постигне договор за преодна влада од која Никола Груевски нема да биде дел.

Совет на ЕУ: Лидерите да го почитуваат договорот од 2 јуни

Sky - 24.06.2015

Советот на Европската унија ги објави заклучоците од извештајот за Македонија. Како што е наведно, Советот се надева дека сите лидери на политички партии во Македонија ќе го почитуваат договорот од 2 јуни, кој Советот го гледа како добар почеток за ...

СДСМ: ЕУ бара одговорност за кривичните дела потврдени од аудио снимките

Локално - 24.06.2015

Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија ги поздравува заклучоците за земјава донесени на Советот на министри на Европската Унија и воедно нагласува дека сите системски проблеми наведени во нив би можеле да се решаваат единствено со преодна Влада, ...

СДСМ: Ги поздравуваме заклучоците на Советот на министрите на ЕУ, решение само преодна влада без Груевски

Бриф - 24.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ. „Во заклучоците, Европската унија порачува дека приоритет за Република Македонија е да се решат системските проблеми со владеењето на правото, ...

Груевски, Шилегов и ДУИ ги поздравија, но различно ги читаат заклучоците на ЕУ

Локално - 24.06.2015

Политичките партии се задоволни од заклучоците што вчера ги донесе Советот на ЕУ. Од СДСМ велат дека се подготвени да ги почитуваат ако се постигне договор за преодна влада од која Никола Груевски нема да биде дел.

СДСМ: Проблемите ќе ги реши преодна влада без Никола Груевски

Sky - 24.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ. - Во заклучоците, Европската унија порачува дека приоритет за Република Македонија е да се решат системските проблеми со владеењето на правото, ...

Груевски најави амбициозен план, усвоен нов план на реформи за ЕУ!

Фактор - 24.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку својот Фејсбук профил, https://m.facebook.com/NGruevski , ги поздрави заклучоците на ЕУ и потенцира дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2 јуни.

Совет на ЕУ: Независна истрага за прислушувањето, итни реформи за судството и медиумите

еМагазин - 24.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

СДСМ: Системските проблеми може да ги реши само преодна влада без Груевски

Либертас - 24.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги поздравува заклучоците на Советот на министрите на ЕУ и вели дека Европската унија порачува дека приоритет за земјава е да се решат системските проблеми со владеењето на правото, вклучително и во однос на ...

ЕУ засега не размислува за остри мерки врз Македонија

Н.Македонија - 24.06.2015

Советот за општи работи на Европската Унија на вчерашниот состанок расправаше за Македонија и подготви заклучоци за самитот на ЕУ, соопшти министерот за надворешни работи на Летонија, Едгарс Ринкевичс, чија земја претседава со ЕУ - Советот за општи ...

ЕУ засега не размислува да и ја укине финансиската помош на Македонија

Фокус - 23.06.2015

„Ако ситуацијата не се поправи, ќе се вратиме на оваа тема подоцна.“ На денешната прес конференција на која беа презентирани заклучоците за земјава, на прашањето дали ЕУ размислува на Македонија да и ја укине целата финансиска помош поради тоа што ...

Спроведување на итните реформи и почитување на договорот од 2 јуни, бара Советот на ЕУ

Канал5 - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Груевски ги поздрави заклучоците на Советот на ЕУ

24 Вести - 23.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку својот фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и потенцира дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2-ри јуни. „Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија.

Канал5 - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

24 Вести - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија се очекува денеска да ги усвои нацрт заклучоците прифатени на вчерашната седница на министрите за надворешни работи на Унијата. „Ги охрабривме сите страни во Скопје да го имплементираат политичкиот договор ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Утрински - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за ...

Заклучоците за Македонија пред Советот за општи работи на ЕУ

Телма - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија се очекува денеска да ги усвои нацрт заклучоците прифатени на вчерашната седница на министрите за надворешни работи на Унијата. Ш ефицата на европската дипломатија Федерика Могерини по вчерашната седница ...

Министерот Поповски за заклучоците на Советот за општи работи на ЕУ за Македонија

Канал5 - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија денеска ќе ги усвои нацрт заклучоците прифатени на вчерашната седница на министрите за надворешни работи на унијата. На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Трпчевска разговараше со министерот за ...

Усвоени заклучоците на Советот за општи работи за Македонија

Канал5 - 23.06.2015

Брисел очекува политичките лидери да демонстрираат одговорност и да го спроведат договорот од 2 јуни. Во нацрт заклучоците на министерскиот совет на Унијата одржан денеска во Луксембург, од Македонија се бара имплементирање на реформите, затворањето ...

Советот на ЕУ бара почитување на договореното и реформи

Утрински - 23.06.2015

Политичките партии мора да ги почитуваат договорите од 2 јуни и од 19 јуни, изјави министерот за надворешни работи на Летонија, Едгарс Ринкевичс Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), попладнево ги усвои заклучоците за Република ...

Советот на ЕУ расправаше за Македонија - Политичките партии да се ангажираат во вистински дијалог

Вест - 23.06.2015

Советот на министрите за надворешни работи на Европската унија порача сите политички партии во Македонија да се ангажираат за вистински дијалог и да продолжат со реформите. Советот нагласи дека засега не се разговарало за укинување на финансиската ...

ЕУ повика на конечен договор на 29-ти Јуни и темелни реформи

Телма - 23.06.2015

Конечен договор на 29 јуни и темелни реформи бара Европската Унија чии министри денеска усвоија заклучоци за Македонија, со повик за итно решавање на политичката криза. ,,Потенциравме дека политичките партии мора да ги почитуваат договорите од 2-ри ...

Темелна и независна истрага на содржината на објавените материјали

Вест - 23.06.2015

Советот на Европската унија попладнево донесе шест заклучоци за Македонија, во кои уште еднаш ја повтори загриженоста за состојбата во земјава, особено за политичката криза. Советот ги повика сите страни да го почитуваат договорот од 2 јуни, и сите ...

Советот на ЕУ бара спроведување на реформите и почитување на договорот од 2-ри јуни

Макфакс - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итните реформи кој го објави минатата седмица Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2-ри јуни за надминување на политичката криза во Македонија, се бара во заклучоците на Советот на ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

А1 On - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за ...

Советот за општи работи на ЕУ за заклучоците за Македонија

Р.С.Европа - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија се очекува денеска да ги усвои нацрт заклучоците прифатени на вчерашната седница на министрите за надворешни работи на Унијата. „Ги охрабривме сите страни во Скопје да го имплементираат политичкиот договор ...

Советот на ЕУ: Итни реформи во Македонија и независна истрага за објавените материјали

А1 On - 23.06.2015

Советот на ЕУ ја повтори својата длабока загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза во заклучоците кои ги усвои денеска за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

МРТ - 23.06.2015

Заклучоците за Македонија се очекуваат денеска, а треба да ги усвојат лидерите на државите членки на Европската Унија на состанокот в петок... Политичките партии да го имплементираат договорот од 2-ри јуни, особено во делот на исполнувањето на ...

Груевски: Продолжуваме посветено во реформите и договорот од 2 јуни

Нетпрес - 23.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку својот Фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и потенцира дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2 јуни. -Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот ...

ЕУ: Се надеваме дека Македонија ја слушна нашата порака

Нова ТВ - 23.06.2015

Како што вчера информираше дипломатски извор на НОВА, на вчерашната дебата за Македонија на Советот на министрите за надворешни работи на ЕУ, било кажано дека од земјата се очекува брз напредок и договор на 29 јуни кога е закажана следната рунда ...

Советот на ЕУ денес ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Нетпрес - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија, пренесува МИА. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република ...

РИНКЕВИЧС: Советот на ЕУ бара да се почитува договорот од 2 јуни

Телеграф - 23.06.2015

Пред Советот на ЕУ официјално да ги објави заклучоците за Македонија, министерот за надворешни работи на Летонија, потенцираше дека Советот имал дебата за Македонија и дека се усвоени релевантни заклучоци Советот за општи работи на Европската унија ...

Заклучоците на Советот на ЕУ

+инфо - 23.06.2015

Во продолжение прочитајте го преводот на текстот на соопштението од Советот на ЕУ. Преводот е на Плусинфо. „Советот на ЕУ ја повтори својата длабока загриженост за ситуацијата во земјата, особено за тековната политичка криза во заклучоците кои ги ...

Советот на ЕУ денеска ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Телеграф - 23.06.2015

Заклучоците на Самитот на Европскиот совет в четврток и петок ќе бидат усвоени од страна на шефовите на државите и владите на земјите-членки на ЕУ Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија.

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија.

Репортер - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за ...

ЗАКЛУЧОЦИ ЗА МАКЕДОНИЈА: ЕУ бара партиите да се сериозни во преговорите

Телеграф - 23.06.2015

Политичките партии, во интерес на сите граѓани и на државата, да ги преземат своите одговорности и да преземат итни мерки за одржливо решение, конструктивно да се вклучат во политичкиот дијалог, стои во заклучоците од Советот на ЕУ Загриженост за ...

Советот за општи работи на ЕУ го донесе заклучокот за Македонија

Алфа - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија попладнево ги усвои заклучоците за политичката криза во Македонија барајќи политичките лидери во земјава да го почитуваат договорот од 2 јуни. Советот за општи работи на Европската унија попладнево ги ...

Премиерот Груевски ги поздрави заклучоците на ЕУ

Алфа - 23.06.2015

„Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот процес и договорот од 2 јуни.“ „Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот процес и договорот од 2 јуни.

Совет на ЕУ: Итни реформи за судство, медиуми, избори, корупција и за политизација на институции

МКД - 23.06.2015

Откако вчера час и половина министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ дисктираа за политичката криза во земјата, денеска Советот на ЕУ ги објави и заклучоците од извештајот за Македонија .

Груевски ги поздрави заклучоците на ЕУ: Ќе излеземе посилни од оваа криза!

Курир - 23.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку својот Фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и потенцира дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2-ри јуни. -Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот ...

Советот на ЕУ денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија.

+инфо - 23.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја.

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Алфа - 23.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја.

ДИПЛОМАТСКИ ЈАЗИК: Заклучоците од Советот на ЕУ за Македонија (ИНТЕГРАЛНО)

Телеграф - 23.06.2015

Советот изрази голема загриженост за состојбите во земјава, при што, користејќи го дипломатскиот речник, нагласи дека е потребно партиите да го разберат значењето од спроведувањето на реформите и насочувањето на Македонија кон европските цели ...

Партиите ги поздравија, но различно ги читаат заклучоците на ЕУ

МКД - 23.06.2015

Политичките партии се задоволни од заклучоците кои денеска ги донесе Советот на ЕУ. Од СДСМ велат дека се подготвени да ги почитуваат, ако се постигне договор за преодна влада од која Груевски нема биде дел.

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Курир - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија, пренесе МИА. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска треба да ги усвојат заклучоците за Македонија

Правдико - 23.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска се очекува да ги усвојат нацрт-заклучоците за Македонија, во кои се бара, меѓу другото, истрага за објавените прислушувани материјали, итни реформи во судството и во ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Сител - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

OhridNews - 23.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја.

Советот на ЕУ - Македонија да ја чуе нашата порака

Р.С.Европа - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија ги усвои заклучоците за Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток.

Ринкевичс: Советот на ЕУ бара политичките партии во Македонија да го почитуваат договорот од 2.јуни

Репортер - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток, јави дописникот на ...

Ринкевичс:Советот на ЕУ бара политичките партии во Македонија да го почитуваат договорот од 2.јуни

Сител - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток, јави дописникот на ...

(ВИДЕО) Заклучоци на ЕУ за Македонија: Почитување на договорите од 2-ри и 19-јуни и итни реформи

Репортер - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Советот на ЕУ бара политичките партии во Македонија да го почитуваат договорот од 2.јуни

Press24 - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток, јави дописникот на ...

Советот на ЕУ бара политичките партии во Македонија да го почитуваат договорот од 2.јуни

Курир - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Ринкевичс: Советот на ЕУ бара политичките партии да го почитуваат договорот

+инфо - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет в четврток, јави дописникот на ...

Советот на ЕУ бара спроведување на договорот од 2 јуни

Нетпрес - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Советот на ЕУ: Да се спроведе пакетот за итни реформи што го издаде Европската комисија

Либертас - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Советот на ЕУ денеска ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Либертас - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за ...

Министрите на ЕУ бараат независно истражување на случајот „прислушување“

Фактор - 23.06.2015

Советот на Европската унија на денешниот состанок побара шест заклучоци поврзани со Македонија и истите ќе бидат усвоени во четврток . Почитување на договорот од 2 јуни и спроведување на реформите за ставање крај на кризата во земјата, реформи по ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска треба да ги усвојат заклучоците за Македонија

Sky - 23.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска се очекува да ги усвојат нацрт-заклучоците за Македонија, во кои се бара, меѓу другото, истрага за објавените прислушувани материјали, итни реформи во судството и во ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Пулс24 - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија, јави МИА. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по еден и пол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, ...

Советот на ЕУ денеска ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Тера - 23.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави ...

Советот на ЕУ бара спроведување на реформите и почитување на договорот од 2-ри јуни

Точка - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итните реформи кој го објави минатата седмица Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2-ри јуни за надминување на политичката криза во Македонија, се бара во заклучоците на Советот на ...

Ринкевичс:Политичките партии во Македонија да го почитуваат договорот од 2.јуни

Република - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток, јави дописникот на ...

Груевски: Продолжуваме посветено во реформите и договорот од 2 јуни

Република - 23.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку својот Фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и потенцира дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2 јуни. -Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Република - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија, јави МИА. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, ...

Груевски: Продолжуваме посветено во реформите и договорот од 2 јуни

Вечер Прес - 23.06.2015

Премиерот Никола Груевски преку својот Фејсбук профил ги поздрави заклучоците на ЕУ и потенцира дека ќе продолжи посветено во исполнување на договорот постигнат на 2 јуни. -Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот ...

(ВИДЕО) Стокмени заклучоците за Македонија: Почитување на договорите од 2-ри и 19-јуни и итно реформи

Локално - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток, јави дописникот на ...

Совет на ЕУ: Сериозна загриженост за ситуацијата и за кризата во Македонија

Sky - 23.06.2015

Реафирмирајќи ги своите заклучоци во однос на поранешната југословенска Република Македонија од декември 2014 година и од април 2015 година, за посветеноста на ЕУ на Солунската агенда и за кандидатскиот статус на поранешната југословенска Република ...

Советот на ЕУ бара политичките партии да го почитуваат договорот од 2.јуни

Денешен - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Советот на ЕУ бара почитување и спроведување на договорот од 2. јуни

Пулс24 - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Ринкевичс:Политичките партии во Македонија да го почитуваат договорот од 2 јуни

Вечер Прес - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток, јави дописникот на ...

Груевски: Ги поздравувам заклучоците на ЕУ

Пулс24 - 23.06.2015

Премиерот Никола Груевски го даде своето мислење по повод заклучоите на ЕУ, на својата официјална страница на Фејсбук. Во прилог ви го пренесуваме неговиот статус: Ги поздравувам заклучоците на ЕУ, продолжуваме посветено во реформскиот процес и ...

Почитување на договорот од 2 јуни, бара Советот на ЕУ

Н.Македонија - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Спроведување на итните реформи и почитување на договорот од 2 јуни, бара Советот на ЕУ

Lider - 23.06.2015

Спроведување на пакетот за итни реформи што минатата недела го издаде Европската комисија, како и почитување и спроведување на договорот од 2 јуни за ставање крај на политичката криза во Република Македонија, бара Советот на Европската унија во ...

Ринкевичс: Советот на ЕУ бара политичките партии да го почитуваат договорот

Lider - 23.06.2015

Советот за општи работи на Европската унија (ГАК), предмалку ги усвои заклучоците за Република Македонија што шефовите на државите и владите на земјите-членки на Унијата, ќе ги потврдат на Самитот на Европскиот совет во четврток, јави дописникот на ...

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Lider - 23.06.2015

Советот на Европската унија денеска се очекува да ги усвои заклучоците за Македонија. Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за ...

Совет на ЕУ: Да се спроведе договорот од 2 јуни

Фокус - 22.06.2015

Советот на министри на ЕУ денеска водеше дискусија за политичката криза во Македонија. Советот на министри на ЕУ денеска водеше дискусија за политичката криза во Македонија и исходот е порака дека ги охрабрува сите страни во Скопје да го спроведат ...

Могерини: Заклучоците за Македонија денеска, да се спроведе договорот од 2 јуни

Дневник - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија, вчера по еден и пол час дискусија за политичката криза во Р. Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот ...

Утре ќе бидат усвоени заклучоците на ГАК за Македонија

Канал5 - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Нацрт заклучоци на Советот на Европа за Македонија

24 Вести - 22.06.2015

На инсистирање на Берлин од претходниот драфт е извадена реченицата дека „Советот ја реафирмира силната посветеност на ЕУ перспективите на Македонија“. Еве ги нацрт заклучоците кои треба да бидат прифатени утре во Луксембург.

Советот за надворешни работи на ЕУ ќе расправа за политичката криза во Македонија

24 Вести - 22.06.2015

На денешната седница на Советот за надворешни работи на Европската унија во Луксембург, меѓу другото, ќе стане збор и за политичката криза во Македонија. Заклучоците што ќе ги донесат министрите за надворешни работи, в четврток и петок треба да ...

Ситуацијата во Македонија – главна тема на состанокот во Луксембург

Канал5 - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија ќе биде главна тема на денешниот совет за надворешни работи на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург. Според агендата, шефовите на дипломатиите на ЕУ-земјите, за Македонија ќе разговараат со високата ...

Ситуацијата во Македонија главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Утрински - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Могерини: Спроведување на договорот од 2 јуни

24 Вести - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

ЕУ бара истрага за прислушувањето

Утрински - 22.06.2015

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, денеска ги брифираше министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ за актуелната политичка ситуација во Македонија. Основа на расправата беше извештајот на експертската група ...

Македонија е главна тема на денешниот Совет на ЕУ

Press24 - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, пренесува МИА.

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Алфа - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург.

Советот на ЕУ ќе расправа за Македонија

Макфакс - 22.06.2015

Политичката ситуација во Македонија ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург. Според програмата што ја објави летонското претседателство со Советот на ЕУ, ...

Ситуацијата во Македонија главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Репортер - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе расправаат за Македонија

Правдико - 22.06.2015

На денешниот Совет за надворешни работи на Европската унија, што ќе се одржи во Луксембург, ќе се разговара за ситуацијата во Република Македонија. Според агендата, шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ, за нашата земја ќе разговараат со ...

Советот на ЕУ ќе расправа за Македонија

А1 On - 22.06.2015

Политичката ситуација во Македонија ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург. Според програмата што ја објави летонското претседателство со Советот на ЕУ, ...

Советот за надворешни работи на ЕУ ќе расправа за политичката криза во Македонија

Кирилица - 22.06.2015

На денешната седница на Советот за надворешни работи на Европската унија во Луксембург, меѓу другото, ќе стане збор и за политичката криза во Македонија. Заклучоците што ќе ги донесат министрите за надворешни работи, в четврток и петок треба да ...

Македонија топ-тема на агендата на Могерини и на Бан Ки-мун!

Кирилица - 22.06.2015

На денешниот Совет за надворешни работи на Европската унија, што ќе се одржи во Луксембург, ќе се разговара за ситуацијата во Република Македонија. Според агендата, шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ, за нашата земја ќе разговараат со ...

Ситуацијата во Македонија главна точка на денешниот совет на ЕУ

Правдико - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Кризата во земјава главна тема за разговор меѓу шефовите на дипломатиите на ЕУ

МКД - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург.

Совет на ЕУ – нацрт заклучоци за Македонија

Правдико - 22.06.2015

На инсистирање на Берлин од претходниот драфт е извадена реченицата дека „Советот ја реафирмира силната посветеност на ЕУ перспективите на Македонија” Н ацрт заклучоците за Македонија кои треба да бидат прифатени од Советот за општи работи на ЕУ ...

Могерини: Утре ќе се усвојат заклучоците за Македонија, но бараме спроведување на договорот од 2 јуни

Press24 - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Могерини: Советот на ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија, но бараме спроведување на договорот од 2 јуни

Курир - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Могерини: ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија, но бара спроведување на договорот од 2 јуни

Репортер - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

СИТУАЦИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА: Главна точка на Советот на ЕУ

Телеграф - 22.06.2015

Заклучоците што ќе ги донесе Советот на ЕУ, овој четврток и петок ќе бидат усвоени од страна на шефовите на државите и Владите на ЕУ-земјите на Самитот на Европскиот совет Ситуацијата во Република Македонија ќе биде главна тема на дискусија на ...

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Сител - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Советот за надворешни работи на ЕУ за Македонија

Р.С.Европа - 22.06.2015

На денешната седница на Советот за надворешни работи на Европската унија во Луксембург, меѓу другото, ќе стане збор и за политичката криза во Македонија. Заклучоците што ќе ги донесат министрите за надворешни работи в четврток и петок треба да бидат ...

ДЕНЕСКА ВО ЛУКСЕМБУРГ: Министрите на ЕУ ќе расправаат за Македонија

Телеграф - 22.06.2015

Европските министри сигурно ќе го поздрават и продолжувањето на разговорите на четворицата лидери и ќе побараат на 29 јуни, кога е најавен следниот состанок, да дојде до конечно решение Македонија ќе биде една од главните теми на денешниот состанок ...

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе расправаат за Македонија

Нова ТВ - 22.06.2015

На денешниот Совет за надворешни работи на Европската унија, што ќе се одржи во Луксембург, ќе се разговара за ситуацијата во Република Македонија. Според агендата, шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ, за нашата земја ќе разговараат со ...

Советот за надворешни работи на ЕУ денес ќе расправа за Македонија

Капитал - 22.06.2015

Совет за надворешни работи на Европската унија, денес во Луксембург, ќе расправа за ситуацијата во Република Македонија. Според агендата, шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ, за состојбата во Македонија ќе разговараат со високата претставничка ...

Совет на ЕУ - нацрт заклучоци за Македонија

Р.С.Европа - 22.06.2015

На инсистирање на Берлин од претходниот драфт е извадена реченицата дека „Советот ја реафирмира силната посветеност на ЕУ перспективите на Македонија" Нацрт заклучоците за Македонија кои треба да бидат прифатени од Советот за општи работи на ЕУ утре ...

Совет на ЕУ: Итно реформи- фундаменталните права, судството, слободата на медиумите, изборите, криминал…

Репортер - 22.06.2015

Ова се нацрт заклучоците на Советот на ЕУза Македонија. Тие треба да бидат прифатени од Советот за општи работи на ЕУ утре во Луксембург: Реафирмирајќи ги своите заклучоци во однос на поранешната југословенска Република Македонија од декември 2014 ...

Советот на ЕУ во вторник ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Макфакс - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјитечленки на Европската унија, по дискусијата за политичката криза во Република Македонија, којашто траеше час и половина, одлучија за во вторник да го одложат официјалното усвојување на заклучоците Според ...

ЕДЕН ЧАС ЗА МАКЕДОНИЈА: Министрите на ЕУ денеска ќе ги кажат заклучоците

Телеграф - 22.06.2015

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Унијата, Федерика Могерини истакнала дека дискусијата за Македонија била опсежна. Но, сепак, според нејзината изјава, не е донесена некоја неочекувана одлука Час и половина траела ...

Могерини: Советот на ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија

+инфо - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Могерини: Советот на ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија, но бараме спроведување на договорот од 2 јуни

Нетпрес - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Советот на ЕУ денеска ќе ги усвои заклучоците за Македонија

МКД - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави МИА.

Ситуацијата во Македонија главна тема на дискусија на денешниот Совет на ЕУ

Нетпрес - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува МИА .

Македонија денеска на дневен ред во Луксембург

+инфо - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург.

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Курир - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, пренесува МИА.

Советот на ЕУ ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Вечер Прес - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, вчера по час и половина дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за денеска да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја.

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Република - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Ќе остане ли препораката за преговори со ЕУ во октомврискиот извештај?

Вечер Прес - 22.06.2015

Шефовите на дипломатиите на ЕУ-земјите, за нашата земја разговараа со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини, а по пладневниот состанок со генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун.

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Денешен - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Министрите за надворешни на ЕУ-членките ќе дискутираат за Македонија

Либертас - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Могерини: Советот на ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија, но бараме спроведување на договорот од 2 јуни

Република - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Македонија тема на ЕУ советот

Вечер Прес - 22.06.2015

На денешната седница на Советот за надворешни работи на Европската унија во Луксембург, меѓу другото, ќе стане збор и за политичката криза во Македонија. Заклучоците што ќе ги донесат министрите за надворешни работи в четврток и петок треба да бидат ...

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Локално - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Ситуацијата во Македонија главна тема на дискусија на денешниот Совет на ЕУ

Точка - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува МИА.

Могерини: Советот на ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Пулс24 - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Совет на ЕУ: Итно реформи- фундаменталните права, судството, слободата на медиумите, изборите, криминал…

Локално - 22.06.2015

Ова се нацрт заклучоците на Советот на ЕУза Македонија. Тие треба да бидат прифатени од Советот за општи работи на ЕУ утре во Луксембург: Реафирмирајќи ги своите заклучоци во однос на поранешната југословенска Република Македонија од декември 2014 ...

Македонија главна точка на денешниот Совет на ЕУ

еМагазин - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе расправаат за Македонија

Sky - 22.06.2015

На денешниот Совет за надворешни работи на Европската унија, што ќе се одржи во Луксембург, ќе се разговара за ситуацијата во Република Македонија. Според агендата, шефовите на дипломатиите на земјите од ЕУ, за нашата земја ќе разговараат со ...

Могерини: Советот на ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Либертас - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, информира МИА.

Ситуацијата во Македонија главна точка на Советот на ЕУ во Луксембург

Бриф - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург.

Советот на ЕУ во вторник ќе ги усвои заклучоците за Македонија

Точка - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите­ членки на Европската унија, по дискусијата за политичката криза во Република Македонија, која што траеше час и половина, одлучија за во вторник да го одложат официјалното усвојување на заклучоците.

Советот на ЕУ ќе расправа за Македонија

Тера - 22.06.2015

Политичката ситуација во Македонија ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург. Според програмата што ја објави летонското претседателство со Советот на ЕУ, ...

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Пулс24 - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и сѐ што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, пренесува МИА.

Советот на министри на ЕУ: Сите страни да го спроведат политичкиот договор од 2. јуни

еМагазин - 22.06.2015

Советот на министри на ЕУ денеска водеше дискусија за политичката криза во Македонија и исходот е порака дека ги охрабрува сите страни во Скопје да го спроведат политичкиот договор кој беше постигнат на втори јуни.

Македонија во фокусот на денешниот Совет на ЕУ

Lider - 22.06.2015

Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Могерини: Советот на ЕУ утре ќе ги усвои заклучоците за Македонија, но бараме спроведување на договорот од 2 јуни

Lider - 22.06.2015

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија, по еден ипол час дискусија за политичката криза во Република Македонија, одлучија за утре да го остават официјалното усвојување на заклучоците за нашата земја, јави дописникот на ...

Ситуацијата во Македонија е главна точка на денешниот Совет на ЕУ

Идивиди - 22.06.2015

Брисел, 22 јуни 2015 (МИА) - Ситуацијата во Република Македонија и се што се случува во земјата ќе биде главна тема на дискусија на денешниот Совет за надворешни работи (ФАК) на Европската унија што ќе се одржи во Луксембург, јавува дописникот на ...