TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нимиц работи на нов предлог за името

А1 - 28.09.2008

Специјалниот пратеник на ОН во спорот за името, размислува да ја откаже средбата со преговарачите Василакис, Димитров и Протоѓер, што беше најавена минатата недела во Њујорк. Состанокот кој требаше да се одржи во Женева или во Њујорк в четврток на 2.

Претседателот го кани премиерот утре на средба

Алсат-М - 28.09.2008

Претседателот на Република Македонија денеска упати писмо до премиерот Груевски со покана за средба утре во 13.30 часот. „Пред четири дена преку Амбасадорот Никола Димитров иницирав средба за која што сметав дака треба се одржи веднаш по моето враќање од Њу Јорк, на 26 септември 2008 година.

ЦРВЕНКОВСКИ: "СРЕДБА ИНИЦИРАВ ПРЕД ЧЕТИРИ ДЕНА, НО НЕ ДОБИВ ОДГОВОР"

Телма - 28.09.2008

ЦРВЕНКОВСКИ: "СРЕДБА ИНИЦИРАВ ПРЕД ЧЕТИРИ ДЕНА, НО НЕ ДОБИВ ОДГОВОР" Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски одговори на изјавата на премиерот Никола Груевски за средба во врска со разговорите за спорот во името кои шефот на државата ги имаше во Њујорк.

ГРУЕВСКИ ОЧЕКУВА СРЕДБА СО ЦРВЕНКОВСКИ ЗА ЊУЈОРШКИТЕ РАЗГОВОРИ

Телма - 28.09.2008

ГРУЕВСКИ ОЧЕКУВА СРЕДБА СО ЦРВЕНКОВСКИ ЗА ЊУЈОРШКИТЕ РАЗГОВОРИ Премиерот Никола Груевски денеска во изјавите за новинарите, не сакаше да го коментира прашањето за признавањето на Косово.

Бан Ки-Мун и Бакојани разговарале и за спорот со името

Нетпрес - 28.09.2008

Спорот со името на Македонија и кипарското прашање биле меѓу темите на разговор помеѓу Бан Ки-Мун и Дора Бакојани, објави грчката телевизија Антена. Со средбата со генералниот секретар на ООН заврши серијата разговри на грчакат министерка за надворешни работи во Њујорк.

Бабаџан и Бакојани го разгледаа кипарскиот спор

Нетпрес - 28.09.2008

Министерите за надворешни работи на Турција и Грција, Али Бабаџан и Дора Бакојани го разгледаа кипарскиот спор на средбата во Њујорк, пишува турскиот весник “Сабах“. Средбата Бабаџан - Бакојани траела речиси еден час.

НИМИЦ ЗАДОВОЛЕН ОД СРЕДБИТЕ ВО ЊУЈОРК!

Сител - 28.09.2008

Новите моменти кои ги пренела македонската страна Нимиц ги оценил позитивно. Биле разгледани и одредени детали од најновиот пакет предлог кој се очекува Нимиц да го претстави за недела до две.

Црвенковски за утре му закажа средба на Груевски

Форум - 28.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски вечерва даде инцијатива утре да се одржи координативна средба на којашто ќе соопшти што разговарал со посредникот Метју Нимиц при посетата во Њујорк - „Пред четири дена преку амбасадорот Никола Димитров иницирав средба за којашто сметав дака треба се одржи ...

Црвенковски: Не добив одговор од Груевски за координативна средба

Нетпрес - 28.09.2008

Претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, пред четири дена преку амбасадорот Никола Димитров иницирал координативна средба, за која што сметал дака треба се одржи веднаш по неговото враќање од Њујорк, но од премиерот Никола Груевски не добил никаков одговор.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ МУ ПРЕДЛОЖИ НА ПРЕМИЕРОТ КООРДИНАТИВНА СРЕДБА

Сител - 28.09.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ МУ ПРЕДЛОЖИ НА ПРЕМИЕРОТ КООРДИНАТИВНА СРЕДБА Претседателот Бранко Црвенковски му предлага на премиерот утре да имаат координативна средба посветена на разговорите за името што со посредникот на ОН Метју Нимиц ги имал минатата недела во Њујорк.

Атина: Русија не може да стави вето на проширувањето на НАТО, изјави Рајс

Р.С.Европа - 28.09.2008

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс во интервјуто за грчкиот весник Типос, изјави дека Русија не може да стави вето на проширувањето на НАТО и да им оневозможи приклучување кон Алијансата на поранешните советски држави, како што се Украина и Грузија.

Скопје: Премиерот Груевски очекува средба со претседателот Црвенковски

Р.С.Европа - 28.09.2008

Премиерот Никола Груевски изјави дека очекува средба со претседателот Бранко Црвенковски по неговото враќање од Њујорк. На состанокот како што рече Груевски ќе разговараат за договореното од средбата што ја имал Црвенковски со медијаторот Метју Нимиц.

Ако нема договор по претставување на следниот конечен предлог, Нимиц се повлекува од преговорите?

Вечер Прес - 28.09.2008

Прашање на неколку недели е претставувањето на последниот предлог на Метју Нимиц за спорот меѓу Атина и Скопје за името, објави викендов изданието на грчкиот весник То Вима.

Не прифаќаме понижувачко решение

Време - 27.09.2008

Македонија сака фер компромис за спорот со Грција за нејзиното уставно име, но нема да прифати да биде понижена, изјави претседателот Бранко Црвенковски во своето обраќање на 63. Генерално собрание на ОН, завчеравечер во Њујорк.

Њујорк, Њујорк

Време - 27.09.2008

Отекогаш потсетувањето на Њујорк ми беше нераскинливо поврзано со асоцирањето на онаа жива и певлива кабаре-композиција на Лиза (Лајза) Минели под наслов „Њујорк, Њујорк“.

Останува неизвесна средбата на Нимиц со македонските и грчките преговарачи

Канал5 - 27.09.2008

Останува неизвесно дали наредната седмица Метју Нимиц ќе свика заедничка средба со македонските и со грчките преговарачи. Според дипломатски извори медијаторот се уште не ги дефинирал неговите идни чекори.

Средбата во Женева виси

Дневник - 27.09.2008

Единството за името остана во минатото: државниот врв последен пат на средбата со Буш во Загреб По последните разговори за името во Њујорк, меѓу Македонија и Грција, а во кои беа вклучени и високи претставници на американската администрација, речиси е сосема сигурно дека најавената средба за 6 ...

Изјава што не вреди ни еден долар

Дневник - 27.09.2008

Додека Дора се бореше за својот „win“ во спорот, а ние останавме подзинати од прашалниците во воздухот, претседателот Црвенковски и министерот Милошоски водеа воздушна војна со летачки изјави од своите хотелски соби, а премиерот Никола Груевски ги гаѓаше со соопштенија од Скопје.

Лош компромис за името е лош за Македонија

Утрински - 27.09.2008

Црвенковски во Брисел ќе го топи мразот со Шефер Македонија е подготвена само за фер компромис со Грција околу разликите за името и за разумно решение кое нема да го оспорува националниот и културен идентитет, соопшти претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски, пред 63.

Срамна недела

Утрински - 27.09.2008

Заврши посетата на македонските политичари на 63. Генерално собрание на ОН. На наша среќа, но малку предоцна. Она што се случуваше на релација Скопје - Њујорк изминатава недела е срам за државата, кој е добро што конечно заврши. Сега уште да се заборави.

Златно славејче

Вест - 27.09.2008

1 Едно време, прва вест во оваа држава беше дека претседателот Црвенковски и премиерот Груевски се сретнале. И разговарале без посредник. Минатата недела напреднавме со политичката зрелост.

Бакојани на средби со Бан Ки-Мун и Али Бабаџан

Нетпрес - 27.09.2008

Министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, ќе се сретне со генералниот секретар на ООН, Бан Ки-Мун, соопштуваат грчките медиуми. Бакојани е во Њујорк за сесијата на Генералното собрание на ООН. За денес е закажана середба и со турскиот министер за надворешни работи, Али Бабаџан.

Фрид: Иницијативата на Србија нема да има ефект

Нетпрес - 27.09.2008

Заменик американскиот државен секретар Даниел Фрид оценил дека иницијативата на Србија против независноста на Косово нема да има никаков ефект, пишува приштинскиот весник “Коха Диторе“.

Фрид: Косово е одамна завршена работа

Макфакс - 27.09.2008

- Било каква иницијатива на Србија да го поврати процесот за државноста на Косово, нема да има ефект, бидејќи тоа е одамна завршено прашање.

НИМИЦ РАЗМИСЛУВА ЗА ВРАЌАЊЕ НА СВОЈОТ МАНДАТ

Сител - 27.09.2008

Се покажува, се вели во текстот, дека предлогот на специјалниот претставник на ООН ќе се базира на “пакетот идеи“, претставени неодамна на преговарачките екипи.

Нимиц со последен предлог, размислува за враќање на својот мандат

Нетпрес - 27.09.2008

Прашање на неколку недели е претставувањето на последниот предлог на Метју Нимиц за спорот меѓу Атина и Скопје за името, пишува денеска грчкиот весник “То Вима“.

ДНЕВНИК: Средбата во Женева виси

Нетпрес - 27.09.2008

По последните разговори за името во Њујорк, меѓу Македонија и Грција, а во кои беа вклучени и високи претставници на американската администрација, речиси е сосема сигурно дека најавената средба за 6 октомври во Женева нема да се одржи, велат дипломати во Скопје.

Македонија и Грција јавно да проговорат за предлогот на Нимиц

А1 - 26.09.2008

САД испратија порака до Македонија и Грција, двете земји да ги продолжат преговорите за името и да најдат решение за проблемот. Од Македонија е побарано да стори се’, за да се отвори нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО.

„Би сакале што е можно побрзо решение“

BBC - 26.09.2008

Соединетите Држави би сакале да видат решение на спорот меѓу Грција и Македонија околу името што е можно побрзо. Ова го рече американскиот државен секретар Кондолиза Рајс, по вчерашната средба со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во Њујорк.

Студена средба на Рајс и Лавров во Њујорк

Утрински - 26.09.2008

Рајс лично му кажала на Лавров дека нападот врз Грузија бил грешка ЊУЈОРК - Американскиот државен секретар, Кондолиза Рајс, во средата му посочи на рускиот министер за надворешни работи дека нападот врз Грузија, што се случи минатиот месец, беше голема грешка и и' нанесе штета на нејзината ...

Груевски- Црвенковски испушти историска шанса за решение за името

Утрински - 26.09.2008

Груевски: Црвенковски испушти историска шанса за решение за името Премиерот Никола Груевски смета дека претседателот Бранко Црвенковски испуштил голема шанса за време на престојот во Њујорк да најде решение за проблемот за името со Грција, со оглед на тоа што таму биле собрани многу значајни ...

Рајс бара брзо решавање на спорот за името

Канал5 - 26.09.2008

Њујорк, 26 септември (МИА) - Се надевам дека Атина и Скопје што е можно побрзо ќе постигнат заеднички прифатливо решение за името.

Нов предлог за името во октомври

Време - 26.09.2008

Преговарачот Метју Нимиц најверојатно во почетокот на октомври ќе понуди нов конкретен предлог за решение на спорот за името, и тоа веројатно ќе биде последниот обид на администрацијата на американскиот претседател Џорџ Буш да го реши проблемот пред истекот на мандатот.

РАЈС БАРА БРЗО РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Телма - 26.09.2008

Се надевам дека Атина и Скопје што е можно побрзо ќе постигнат заеднички прифатливо решение за името, што ќе го овозможи приемот на Македонија во НАТО, изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс пред средбата со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во Њујорк.

Нема нов предлог, има нова средба за 10 дена

Вест - 26.09.2008

Медијаторот Метју Нимиц на почетокот од октомври ќе ги покани преговарачите од Македонија и од Грција за да им го врачи официјално конечниот предлог за решение околу името.

Се уште неизвесно дали ќе има средба Нимиц со преговарачите

Канал5 - 26.09.2008

Неизвесноста што во процесот ја внесе дилемата на Метју Нимиц дали воопшто да одржи нова преговарачка рунда во игра ги остава отворени сите опции.

Нимиц за десет дена ќе даде предлог за името

Утрински - 26.09.2008

Медијаторот изјави дека преговорите нема да решаваат за етички или историски прашања, туку за државјанството Тамара Грнчароска Нова рунда преговори за името закажа медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц, по двете одделни средби кои во средата во Њујорк ги имаше со грчката шефица на ...

Бакојани во Њујорк ќе се сретне со Шефер

Нетпрес - 26.09.2008

Министерката за надворешни работи, Дора Бакојани, е на посета во Њујорк, за да учествува на 63-та сесија на Генералното собрание на ООН, пренесува АНА-МПА.

Америка притиска за решение за името

Макфакс - 26.09.2008

Вашингтон се обидува да помогне да се пронајде решение на спорот за името меѓу Грција и Македонија и целосно ги поддржува напорите на медијаторот на ОН Метју Нимиц.

Фрид: Сериозно да се разгледаат идеите на Нимиц

Кирилица - 26.09.2008

Соединетите американски држави очекуваат од Македонија и од Грција да покажат сериозен пристап околу последните идеи на посредникот на ОН Метју Нимиц за решавање на прашањето за името, истакнал американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид на вчерашната средба со македонскиот претседател ...

Њујорк: Се надевам дека Атина и Скопје што е можно побрзо ќе постигнат компримис, изјави Рајс

Р.С.Европа - 26.09.2008

Се надевам дека Атина и Скопје што е можно побрзо ќе постигнат заеднички прифатливо решение за името. Тоа ќе го овозможи приемот на Македонија во НАТО, што САД силно го поддржуваат, изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс пред вчерашната средба со шефицата на грчката дипломатија Дора ...

Рајс бара да продолжат преговорите за името

Форум - 26.09.2008

Државната секретарка на САД, Кондолиза Рајс, на вчерашната средба со грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани побарала преговорите за името да бидат исклучиво под покровителство на посредникот Метју Нимиц и ги охрабрила двете страни да продолжат со напредокот.

Црвенковски: Не смееме да дозволиме лош компромис

Кирилица - 26.09.2008

Грчките блокади на зачленувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ се дерогирање на принципите од Повелбата на ОН, рече претседателот Бранко Црвенковски во обраќањето на 63. Генерално собрание на ОН.

ДНЕВНИК: Лош компромис ќе не понижи

Нетпрес - 26.09.2008

Република Македонија е подготвена за фер компромис и за разумно решение за името, кое нема да го оспорува нашиот национален и културен идентитет. Не сме подготвени да дадеме согласност за какво било решение за едно толку важно национално прашање.

Бранко пак ги разочара Македонците

Вечер Прес - 26.09.2008

Црвенковски не собра храброст да седне на иста маса со Бакојани. Конечно треба јасно да каже што подразбира под компромис и која е црвената линија која не смееме да ја поминеме. Дали според него тоа е Северна или Горна Македонија.

Географска одредница за името, „македонски“ и „Македонци“ во ОН

Н.Македонија - 26.09.2008

Можно е Македонија и Грција наскоро да излезат со усогласени изјави за спорот со името, што би значело нов правец во преговорите, кој би довел до решение, сметаат меѓународни дипломатски извори.

Нимиц не гледа разлика во ставовите на Црвенковски и Груевски

А1 - 25.09.2008

Претседателот со остар одговор на барањата на Премиерот да го реси спорот со Грција. По средбата со Нимиц, Црвенковски го повика Груевски да се однесува сериозно и да не прави штета по мегународниот углед на Македонија во оваа критична фаза од преговорите.

Нимиц со конечен предлог на 6 октомври

А1 - 25.09.2008

Медијаторот Метју Нимиц на почетокот од октомври ќе ги покани преговарачите на Македонија и Грција за официјално да им го врачи конечниот предлог за решение околу името. Средбата ќе се одржи за две седмици, најверојатно, на 6 октомври.

Груевски: Жалам што Црвенковски не успеа да најде решение

А1 - 25.09.2008

Груевски го обвини Црвенковски дека во Њујорк тајно се состанувал со Нимиц и жали што не успеал да излобира добро решение за Македонија. „Жал ми е што е така.

САД ги притискаат и двете страни за името

А1 - 25.09.2008

Директно надлежниот за спорот со името во американскиот Стејт Департмент Даниел Фрид, на средба со претседателот Црвенковски го пренесол американскиот став, да се направи се да се постигне решение што ќе ги отвори вратите на НАТО и ЕУ за Македонија.

Надеж да, но засега не и решение

BBC - 25.09.2008

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски синоќа во Њујорк се сретна со Метју Нимиц, посредникот во грчко-македонскиот спор за користење на името Македониј, на разговори за можен компромис и излегување на Република Македонија од изолацијата во која ја втурна 17-ет годишниот спор.

Кулминира политичката поделеност меѓу Премиерот и претседателот

Канал5 - 25.09.2008

Кулминира политичката поделеност меѓу Премиерот и претседателот – Груевски е разочаран што Црвенковски не договорил решение за спорот за името иако во Њујорк биле присутни сите вклучени во преговорите. Шефот на државата апелира Груевски да се вразуми, зашто Македонија трпи штети.

Фрид:САД очекува сериозен пристап кон последните предлози на Нимиц

Алсат-М - 25.09.2008

Претседателот Црвенковски ја заврши средбата со американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид во Њујорк. На средбата, Фрид го пренел американскиот став дека треба да се направи се за да се постигне решение во спорот за името што ќе ги отвори вратите за Македонија кон НАТО и ЕУ.

Рајс и Лавров ги разгледаа ставовите на САД и Русија за клучни меѓународни прашања

Канал5 - 25.09.2008

Њујорк, 25 септември (МИА) - Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и рускиот министер за надворешни работи остварија средба во Њујорк, во рамките на заседанието на Генералното собрание на ОН, на која разговараа за ставовите на двете земји во врска со клучни меѓународни прашања.

Црвенковски: РМ е подготвена за компромис кој нема да го оспорува нашиот идентитет

Канал5 - 25.09.2008

При приемот на Македонија во Обединетите Нации во 1993-тата беше направен правен преседан со одлуката другите членки на државата да и се обраќаат со референцата ПРЈМ наместо со уставното име.

Лош компромис ќе нe понижи

Дневник - 25.09.2008

Од говорницата на Генералното собрание на ОН ја обвини Грција за флагрантно кршење на Времената спогодба со ветото во Букурешт: Бранко Црвенковски Република Македонија е подготвена за фер компромис и за разумно решение за името, кое нема да го оспорува нашиот национален и културен идентитет.

Нимиц со конечен предлог во Женева

Дневник - 25.09.2008

Посредникот Метју Нимиц во почетокот на октомври ќе ги покани преговарачите на Македонија и на Грција за официјално да им го врачи конечниот предлог за решение за името.

Груевски: Црвенковски испушти историска шанса да дојде до решение

Дневник - 25.09.2008

Ние имавме голема надеж дека господин Црвенковски во преговорите и разговорите во Њујорк ќе издејствува поволности во однос на името или дека можеби ќе најде решение, изјави вчера премиерот Никола Груевски.

Нимиц најави нова рунда разговори за името, не прецизира дали ќе даде официјален предлог

Канал5 - 25.09.2008

Њујорк, 25 септември (МИА) – Медијаторот Метју Нимиц во наредните десетина дена ќе свика нова рунда разговори за да ги слушне финалните оценки на Македонија и на Грција за неговите идеи за решавање на спорот за името што ги изнесе на последната средба со преговарачите на двете земји.

Груевски: Црвенковски испушти историска шанса

Алсат-М - 25.09.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски смета дека претседателот Бранко Црвенковски испуштил голема шанса да го реши името "Имавме голема надеж дека Црвенковски ќе издејствува во разговорите и преговорите одредени поволности во однос на името и дека можеби ќе успее да најде решение затоа што во ...

ЦРВЕНКОВСКИ - МАКЕДОНИЈА Е ЗА ФЕР КОМПРОМИС СО ГРЦИЈА

Телма - 25.09.2008

ЦРВЕНКОВСКИ - МАКЕДОНИЈА Е ЗА ФЕР КОМПРОМИС СО ГРЦИЈА Македонија е подготвена само за фер компромис со Грција околу разликите за името и за разумно решение кое нема да го оспорува националнiot и културен идентитет.

Нимиц го исфрла идентитетот од пакетот за името

Дневник - 25.09.2008

Во преговорите зборуваме за држави и за име, а не за етничка припадност или за националност, е ставот со кој излегоа министерката за надворешни работи на Грција Дора Бакојани и посредникот Метју Нимиц по средбата вчера, во Њујорк.

Македонската делегација во Њујорк раскарана пред средбата со Нимиц

Утрински - 25.09.2008

Косовскиот претседател Сејдиу побарал од Црвенковски признавање на својата држава од страна на Македонија. Милошоски се сретна со Фрид Црвенковски му откажал на Милошоски за разговорите со медијатарот Тамара Грнчароска Првин грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, па македонскиот ...

Нимиц за десет дена најави нова рунда разговори

Алсат-М - 25.09.2008

Медијаторот Метју Нимиц во наредните десетина дена ќе свика нова рунда разговори за да ги слушне финалните оценки на Македонија и на Грција за неговите идеи што ги изнесе на последната средба со преговарачите.

Средба Рајс – Бакојани за името

Алсат-М - 25.09.2008

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани, денеска треба да одржат средба во Њујорк. Средбата е закажана на маргините на 63 Генерално собрание на Обединетите нации.

Грчките блокади се дерогирање на принципите од Повелбата на ОН

Канал5 - 25.09.2008

Њујорк, 25 септември (МИА) - Интеграцијата во ЕУ и НАТО се врвни приоритети на Република Македонија и сите напори и значаен дел од националните ресурси се насочени за остварување на тие цели.

"СТУДЕН" РАЗГОВОР РАЈС - ЛАВРОВ

Телма - 25.09.2008

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и рускиот министер за надворешни работи остварија средба во Њујорк, во рамките на заседанието на Генералното собрание на ОН, на која разговараа за ставовите на двете земји во врска со клучни меѓународни прашања.

Рајс бара брзо решавање на спорот за името

Алсат-М - 25.09.2008

Се надевам дека Атина и Скопје што е можно побрзо ќе постигнат заеднички прифатливо решение за името Тоа што ќе го овозможи приемот на Македонија во НАТО, што САД силно го поддржуваат, изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс пред средбата со шефицата на грчката дипломатија Дора ...

Кавгите ја срамат Македонија во светот

Време - 25.09.2008

Препирките и меѓусебните обвинувања преку медиумите меѓу претседателот Бранко Црвенковски и владата на Никола Груевски кулминираа завчера во Њујорк, кога Црвенковски не го покани министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, на средбата со посредникот Метју Нимиц.

Црвенковски сам се сретна со Нимиц

Вест - 25.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски вчера доцна навечер по македонско време сам се сретна со посредникот Метју Нимиц. На средбата требаше да присуствува и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, но таа средба беше откажана уште завчера.

Рајс:Се обидуваме да помогнеме да се најде решение

Алсат-М - 25.09.2008

Се надевам дека Атина и Скопје што е мoжно побрзо ќе постигнат заеднички прифатливо решение за името. Тоа што ќе го овозможи приемот на Македонија во НАТО, што САД силно го поддржуваат, изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс пред средбата со шефицата на грчката дипломатија Дора ...

Нимиц идниот месец можеби со финален предлог

Алсат-М - 25.09.2008

На почетокот на идниот месец посредникот Нимиц ќе ги повика на разговори македонскиот и грчкиот преговарач за да им го презентира можеби неговиот финален предлог околу решавањето на спорот со името.

ГРУЕВСКИ: "ЦРВЕНКОВСКИ ИСПУШТИ ИСТОРИСКА ШАНСА"

Телма - 25.09.2008

Македонскиот премиер Никола Груевски смета дека претседателот Бранко Црвенковски испуштил голема шанса за време на престојот во Њујорк да најде решение за проблемот за името со Грција, со оглед на тоа што таму биле собрани многу значајни личности поврзани со спорот и имало расположение тоа да се ...

НИМИЦ НАЈАВИ НОВА РУНДА ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО

Телма - 25.09.2008

- Идеите на Нимиц се во фаза на конкретна разработка. Врз основа на забелешките на двете страни тој ги прецизира и конкретизира. Дали на следната рунда ќе оди на финален предлог или уште еднаш ќе даде можност да се изјаснуваат страните со свои модификации, не знам, рече Црвенковски.

Не смееме да дозволиме, со лош компромис, да бидеме дестабилизирани и понижени

Алсат-М - 25.09.2008

Грчките блокади на Македонија во НАТО и ЕУ се дерогирање на принципите од Повелбата на ОН, вели во обраќањето во ОН претседателот Црвенковски Интеграцијата во ЕУ и НАТО се врвни приоритети на Република Македонија и сите напори и значаен дел од националните ресурси се насочени за остварување на тие ...

Црвенковски – фер компромис за името

Макфакс - 26.09.2008

Македонија е подготвена само за фер компромис со Грција околу разликите за името и за разумно решение кое нема да го оспорува националниот и културен идентитет. Ова го соопшти претседателот на Македонија Бранко Црвенковски во обраќањето синоќа на 63 Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк.

Груевски: Црвенковски пропушти историска шанса да го реши спорот со името

Нетпрес - 25.09.2008

За премиерот Никола Груевски претседателот Бранко Црвенковски испуштил голема шанса во Њујорк да најде решение за проблемот за името, особено како што вели премиерот, поради фактот што таму биле собрани многу значајни личности поврзани со спорот и имало расположение тоа да се направи.

НИМИЦ НАЈАВИ НОВА РУНДА РАЗГОВОРИ ЗА ИМЕТО, НЕ ПРЕЦИЗИРА ДАЛИ ЌЕ ДАДЕ ОФИЦИЈАЛЕН ПРЕДЛОГ

Сител - 25.09.2008

НИМИЦ НАЈАВИ НОВА РУНДА РАЗГОВОРИ ЗА ИМЕТО, НЕ ПРЕЦИЗИРА ДАЛИ ЌЕ ДАДЕ ОФИЦИЈАЛЕН ПРЕДЛОГ Медијаторот Метју Нимиц во наредните десетина дена ќе свика нова рунда разговори за да ги слушне финалните оценки на Македонија и на Грција за неговите идеи за решавање на спорот за името што ги изнесе на ...

Црвенковски: Со поддршка од САД во спорот со името шансите за добро решение за Македонија се големи

Нетпрес - 25.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски вчера од Њујорк уште еднаш порача дека е таму да учествува на Генералното собрание на ООН, а не да го реши спорот со името.

Црвенковски: Грција ја прекрши Времената спогодба

Форум - 25.09.2008

Македонскиот Претседател Бранко Црвенковски, на денешното обраќање на 63-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк истакнал дека двете стратешки цели кои со години фигурираат највисоко на листата на внатрешни приоритети се интеграција на државата во двете регионални организации ...

Вашингтон не дозволува руско вето за НАТО

Форум - 25.09.2008

Американската државна секретарка Кондолиза Рајс, предупредила дека Соединетите Американски Држави и Европјаните нема да дозволат Русија да стави вето за влезот на Грузија и Украина во НАТО „Вратата на трансатланската иднина останува потполно отворена за Грузија и нашиот сојуз и натаму ќе ...

Нимиц со конечен предлог на 6 октомври

Макфакс - 25.09.2008

Медијаторот Метју Нимиц на почетокот од октомври ќе ги покани преговарачите на Македонија и Грција за официјално да им го врачи конечниот предлог за решение околу името. Средбата ќе се одржи за две седмици, најверојатно, на 6 октомври.

Кондолиза Рајс денеска ќе ја притисне Дора Бакојани

Нетпрес - 25.09.2008

Шефицата на грчката дипломатија, Дора Баојани, денес ќе оствари средба со американскиот државен секретар, Кондолиза Рајс, на која се очекува таа да биде под силен притисок за Грција да го прифати последниот пакет идеи на медијаторот Метју Нимиц за решавање на спорот за името со Македонија, објави ...

САД бараат сериозен пристап за предлозите на Нимиц

Макфакс - 25.09.2008

Вашингтон очекува Скопје и Атина да имаат сериозен пристап во врска со последните предлози на медијаторот Метју Нимиц за решавање на разликите околу името.

РАЈС БАРА БРЗО РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Сител - 25.09.2008

Се надевам дека Атина и Скопје што е можно побрзо ќе постигнат заеднички прифатливо решение за името. Тоа ќе го овозможи приемот на Македонија во НАТО, што САД силно го поддржуваат, изјави американскиот државен секретар Кондолиза Рајс пред средбата со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ...

СКОПЈЕ И АТИНА ДА ГИ РАЗГЛЕДААТ СЕРИОЗНО ИДЕИТЕ НА НИМИЦ

Сител - 25.09.2008

СКОПЈЕ И АТИНА ДА ГИ РАЗГЛЕДААТ СЕРИОЗНО ИДЕИТЕ НА НИМИЦ САД очекуваат од Македонија и од Грција да покажат сериозен пристап околу последните идеи на посредникот на ОН Метју Нимиц за решавање на прашањето за името, истакнал американскиот помошник државен секретар Даниел Фрид на денешната средба во ...

Њујорк: Грција ги опструира интеграциите на Македонија во НАТО и ЕУ, обраќање на Црвенковски

Р.С.Европа - 25.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски во обраќањето пред Генерално собрание на Обединетите Нации истакна дека интеграцијата во Европската Унија и НАТО се врвни приоритети на Македонија и сите напори и значаен дел од националните ресурси се насочени за остварување на тие цели.

Црвенковски: Груевски и Милошоски прават штети

Форум - 25.09.2008

По срдебата со Нимиц, Претсадателот Бранко Црвенковски, рече дека на неа изворно се запознал со последниот предлог на медијаторотставот. Црвенковски позитивно го оцени интересот на САД за решавање на спорот за иемто и рече деака тоа е во полза на Македонија.

Промена во позициите на Нимиц - преговори само за името

Нетпрес - 25.09.2008

Промени во своите позиции демонстираше специјалниот посредник на ООН во спорот меѓу Атина и Скопје за името, Метју Нимиц, на својата средба со грчкиот министер з анадворешни работи, Дора Бакојани, во Њујорк, обавува весникот “Експрес“.

Нимиц со можен конкретен предлог за името

Макфакс - 25.09.2008

Медијаторот Метју Нимиц, по одвоените средби со македонскиот претседател и шефот на грчката дипломатија, најави дека откако ќе ги добие официјалните ставови, веројатно ќе даде конкретен предлог за решавање на спорот.

ГРЧКИТЕ БЛОКАДИ НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО И ЕУ СЕ ДЕРОГИРАЊЕ НА ПРИНЦИПИТЕ ОД ПОВЕЛБАТА НА ОН

Сител - 25.09.2008

ГРЧКИТЕ БЛОКАДИ НА МАКЕДОНИЈА ВО НАТО И ЕУ СЕ ДЕРОГИРАЊЕ НА ПРИНЦИПИТЕ ОД ПОВЕЛБАТА НА ОН Интеграцијата во ЕУ и НАТО се врвни приоритети на Република Македонија и сите напори и значаен дел од националните ресурси се насочени за остварување на тие цели.

Црвенковски денеска ќе зборува во ОН

Кирилица - 25.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска во Њујорк ќе има обраќање на 63 Генерално собрание на ОН, соопшти неговиот кабинет. Црвенковски ќе учествува и на отворањето на состанокот на високо ниво посветен на милениумските развојни цели.

Средба Рајс – Бакојани

Макфакс - 25.09.2008

Американскиот државен секретар Кондолиза Рајс и грчкиот министер за надворешни работи Дора Бакојани, денеска треба да одржат средба во Њујорк. Средбата е закажана на маргините на 63 Генерално собрание на Обединетите нации.

Обраќање на Црвенковски во ОН

Макфакс - 25.09.2008

Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски денеска во Њујорк ќе има обраќање на 63 Генерално,собрание на ОН. Црвенковски, како што соопшти неговиот кабинет, ќе учествува и на отворањето на состанокот на високо ниво посветен на милениумските развојни цели.

Њујорк: Среба Нимиц – Црвенковски, претседателот информиран за ставовите на Грција

Р.С.Европа - 25.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски синоќа се сретна со специјалниот претставник на на ОН за разликите околу името со Грција, Метју Нимиц.

Вашингтон нема да дозволи руско вето за проширување на НАТО

Макфакс - 25.09.2008

Соединетите Американски Држави (САД) нема да дозволат Русија да стави вето на влезот на Грузија и Украина во НАТО, посочи американскиот државен секретар, Кондолиза Рајс.

Нимиц задоволен од разговорите за името

Макфакс - 25.09.2008

Оптимистички оценки за текот на разговорите за разликите меѓу Македонија и Грција околу името, изнесе медијаторот Метју Нимиц по средбата синоќа во Њујорк со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Ова е заеднички заклучок на македонските и грчките известувачи од Њујорк, пренесува Макфакс.

Црвенковски нема храброст да го реши спорот со името

Форум - 25.09.2008

Премиерот Никола Груевски е разочаран од претседателот Бранко Црвенковски и начинот на кој тој настапил во преговорите за спорот со името што моментално се одржуваат на маргините од Генралното собрание на ОН.

Нимиц не гледа разлика во ставовите на владата и на претседателот

Кирилица - 25.09.2008

Медијаторот во преговорите за името со Грција Метју Нимиц не гледа разлика меѓу ставовите на владата и на претседателот Бранко Црвенковски поради што, според него, не постои пречка преговорите да продолжат наскоро.

Црвенковски: Нашите стратешки цели се влез во ЕУ и НАТО

Нетпрес - 25.09.2008

Македонскиот претседател, на денешното обраќање во 63-то Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк истакна дека двете стратешки цели на Македонија кои со години фигурираат највисоко на листата на внатрешните приоритети се нашата интеграција во двете регионални организации - Европската ...

Груевски: жалам што Црвенковски ја испушти шансата да најде решение за името

Кирилица - 25.09.2008

За премиерот Никола Груевски претседателот Бранко Црвенковски испуштил голема шанса во Њујорк да најде решение за проблемот за името, особено како што вели поради фактот што таму биле собрани многу значајни личности поврзани со спорот и имало расположение тоа да се направи.

Нимиц не дал нов предлог за името

Форум - 25.09.2008

Метју Нимиц, специјалниот посредник на ОН во спорот помеѓу Скопје и Атина не излегол со нов предлог за името на вчерашните издвоени средби во Њујорк со грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани и македонскиот претседател Бранко Црвенковски.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Македонската делегација во Њујорк раскарана пред средбата со Нимиц

Нетпрес - 25.09.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Македонската делегација во Њујорк раскарана пред средбата со Нимиц Првин грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани, па македонскиот претседател Бранко Црвенковски, во своите агенди во рамките на Генералното собрание на ОН во Њујорк, за синоќа ја имаа заведено средбата ...

САД: Договорете се веднаш, нема друг план

Н.Македонија - 25.09.2008

САД испратија отворен повик до Македонија и до Грција веднаш да се постигне договор во спорот за името. Американскиот државен потсекретар Даниел Фрид, во интервју за телевизијата Канал 5, изјави дека влезот на Македонија во Европската Унија и во НАТО отсекогаш бил сон на Македонците.

Средба Црвенковски - Нимиц

А1 - 24.09.2008

По средбата помеѓу Црвенковски и медијаторот Нимиц, што се одржа во хотелот „Карлтон Ритс“ во Њујорк, откако претходно ги слушна грчките позиции од Бакојани, Нимиц изјави дека не гледа разлика меѓу ставовите на Владата и Претседателот за името и дека тоа не е пречка преговорите да продолжат наскоро.

Њујорк во сенка на внатрешната нетрпеливост

BBC - 24.09.2008

Македонскиот претстедател Бранко Црвенковски кој е во Њујорк, денеска на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации се очекува да се сретне со посредникот во грчко-македонскиот спор, Метју Нимиц во нов обид да се дојде до решение.

Милошоски: Името зависи од Црвенковски

А1 - 24.09.2008

Евентуалниот напредок во македонско-грчките преговори ќе зависи од средбата на Нимиц со Бакојани и вечерниот дијалог со Црвенковски изјави за А1 шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски, разочаран од одлуката на Црвенковски да не го покани на средбите што ќе ги има Претседателот.

Албанската дијаспора бара признавање на Косово

Дневник - 24.09.2008

Албанската дијаспора бара признавање на Косово Претседателот Бранко Црвенковски вчера во Њујорк се сретна со претставници на Националниот албанско-американски совет (НААЦ), најголемата и највлијателна организација на албанското иселеништво во САД.

Милошоски нема да учествува на средбата Црвенковски – Нимиц

Алсат-М - 24.09.2008

Шефот на дипломатијата Милошоски нема да присуствува на утрешната средба на претседателот Црвенковски со посредникот за името Нимиц, бидејќи претседателскиот кабинет го известил дека тој инсистира да се сретне со медијаторот насамо.

Црвенковски да постигне договор, кој владата ќе го стави на референдум

Алсат-М - 24.09.2008

Нова епизода во медиумската преписка меѓу кабинетите на премиерот Груевски и претседателот Црвенкоски околу очекуваната средба на шефот на државата со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани во Њујорк.

МИЛОШОСКИ И ФРИД РАЗГОВАРАА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Телма - 24.09.2008

МИЛОШОСКИ И ФРИД РАЗГОВАРАА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски синоќа во Њујорк се сретна со Даниел Фрид, помошникот на државниот секретар на САД Кондолиза Рајс.

Кодошка игра за средбата со Бакојани

Време - 24.09.2008

Со контрадикторни соопштенија и информации, зачинети со навреди и политички провокации, кабинетите на премиерот Никола Груевски и на претседателот Бранко Црвенковски вчера внесоа забуна за тоа дали Црвенковски денеска ќе има средба со грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани на ...

Милошоски и Фрид разговараа за името и за Косово

Канал5 - 24.09.2008

Њујорк, 24 септември (МИА) – Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски синоќа во Њујорк се сретна со Даниел Фрид, помошникот на државниот секретар на САД Кондолиза Рајс.

Нимиц: Нема нови идеи, се разработуваат старите

Алсат-М - 24.09.2008

Има позитивен пристап за некои работи од пакетот идеи презентиран на последната рунда македонско-грчки разговори за името, но и има уште отворени прашања што треба да се решат, изјави посредникот на ОН Метју Нимиц по средбата со грчката министерка Дора Бакојани.

Фрид: Дали влезот во НАТО и Еу не е она што отсекогаш го посакувале македонските патриоти?

Канал5 - 24.09.2008

Медијаторот Нимиц денеска во Њујорк има одвоени средби со грчката министерка за надворешни работи Бакојани и македонскиот претседател Бранко Црвенковски. Пред разговорите, се интензивира американското лобирање за решение на спорот.

Нимиц: Двете страни имаат меѓусебно разбирање за своите позиции

Канал5 - 24.09.2008

Нимиц на одвоени средби со Бакојани и Црвенковски во Њујорк – двете страни имаат меѓусебно разбирање за своите позиции медијаторот по состанокот со грчката министерка – со Црвенковски разговара вечерва.   -Г-дине Нимиц рековте дека грчката влада е подготвена нешто да направи за да го реши прашањето.

Црвенковски се сретна со Тадиќ, Милошоски со Кубиш

Алсат-М - 24.09.2008

Македонија да не го признава Косово, побарал српскиот претседател Борис Тадиќ на средбата со шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, на маргините на заседанието на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Нимиц на одделни средби со Црвенковски и Бакојани

Алсат-М - 24.09.2008

Медијаторот на Обединетите нации за името Метју Нимиц ги покани на одделни средби македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Нимиц на средби со Бакојани, па со Црвенковски

Алсат-М - 24.09.2008

Медијаторот во разговорите за разликите околу името Метју Нимиц денеска во Њујорк треба да има одделни средби со македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Црвенковски и Бакојани на средби кај Нимиц

Утрински - 24.09.2008

Кавгата меѓу Груевски и Црвенковски продолжува, овој пат на релација Скопје - Њујорк Тамара Грнчароска Претседателот Бранко Црвенковски и грчката министерка за надворешни работи денеска во Њујорк ќе одржат одделни средби со медијаторот во спорот за името, Метју Нимиц.

Црвенковски се сретна со албанската дијаспора во САД

Утрински - 24.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски прексиноќа во Њујорк се сретна со претставници на Националниот албанско-американски совет, најголема и највлијателна организација на албанското иселеништво во САД. На средбата, меѓу другото, станало збор за прашањето за името и за признавањето на Косово.

Груевски убеден дека Црвенковски ќе се сретне со Бакојани

Дневник - 24.09.2008

Црвенковски се сретна со српскиот колега Тадиќ, но не планира средба со грчката министерка Бакојани Премиерот Никола Груевски вчера во ново соопштение за јавноста ја поздрави веста дека ќе има средба помеѓу претседателот Бранко Црвенковски и министерката за надворешни работи на Република Грција ...

Атина збунета од политичката конфузија во Скопје

Дневник - 24.09.2008

За денеска се предвидени одвоени средби на Нимиц со Црвенковски и со Бакојани, средби што се оценуваат како последен притисок од американската администрација Грција може да чека уште на решение за името, бидејќи времето не работи против неа, е ставот со кој шефицата на грчката дипломатија, Дора ...

МНР: Милошоски нема да учествува на средбата Црвенковски-Нимиц

Макфакс - 24.09.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски денеска во Њујорк нема да учествува на средбата со посредникот на ОН во грчко-македонскиот спор, амбасадорот Метју Нимиц, по инсистирање на претседателот Бранко Црвенковски Ова го соопшти министерството за надворешни работи, кое наведува дека „и ...

Нимиц бара прифаќање на “Северна Македонија“, со подароците “македонски етнос“ и “македонски јазик“

Нетпрес - 24.09.2008

Како многу важни за иднината на преговорите за спорот со името се определени средбите на министерот за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, во Њујорк, објавува “Етнос“.

Жешка дипломатија за името во Њујорк

Форум - 24.09.2008

Македонската и грчката делегација денеска на маргините на 63-тото заседание на Генералното собрание на Обеднинетите нации посебно ќе имаат средби со странските авторитети за да излобираат за својата позиција околу спорот со името на државата.

Граѓански Тим ги поздравува напорите на Црвенковски за решавање на спорот со името

Нетпрес - 24.09.2008

Граѓански Тим ги поздравува напорите на Црвенковски за решавање на спорот со името Граѓанската коалиција на здруженија на граѓани “Граѓански Тим“ ги поздравува напорите на претседателот Бранко Црвенковски за решавање на спорот кој нашиот јужен сосед го има со користењето на нашето уставно име.

Нимиц на средби со Бакојани, па со Црвенковски

Нетпрес - 24.09.2008

Специjалниoт посредник на ООН во спорот за името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, денеска ќе се сретне со министерот за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани. Подоцна денеска, медијаторот Нимиц, ќе има средба и со претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски.

Црвенковски оствари средби со Тадиќ и Ѓул

Нетпрес - 24.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковск в;ера во Њујорк оствари средби со претседателите на Србија, Борис Тадиќ и на Турција, Абдула Ѓул. Како што соопштуваат од Кабинетот на претседателот, Црвенковски и Тадиќ рзаговарале за билатералните односи и соработката меѓу двете земји, како и за косовското прашање.

Црвенковски на средба со Нимиц

Кирилица - 24.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска ќе се сретне со посредникот во разговорите за разликите околу името Метју Нимиц . Претходно, Нимиц ќе разговара со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани .

Нимиц се сретна со Бакојани

Форум - 24.09.2008

Нимиц не е обесхрабрен од преговорите за името и ја поздравува желбата на Атина да се најде брзо решение во преговорите.

Средба Милошоски - Фрид

Форум - 24.09.2008

Шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски синоќа во Њујорк се сретна со Даниел Фрид, помошникот на државниот секретар на САД Кондолиза Рајс.

ДНЕВНИК: Атина збунета од политичката конфузија во Скопје

Нетпрес - 24.09.2008

ДНЕВНИК: Атина збунета од политичката конфузија во Скопје Грција може да чека уште на решение за името, бидејќи времето не работи против неа, е ставот со кој шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, ја започнува серијата политички средби на маргините на Генералното собрание на ОН, на кои ...

Милошоски и Фрид разговарале за името и за Косово

Кирилица - 24.09.2008

Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски синоќа во Њујорк се сретна со Даниел Фрид , помошникот на државниот секретар на САД Кондолиза Рајс , информираа од кабинетот на министерот. Двајцата разговарале за прашањето за името и за признавањето на Косово од страна на Македонија.

Одделни средби на Нимиц со Црвенковски и Бакојани

Макфакс - 24.09.2008

Медијаторот во разговорите за разликите околу името Метју Нимиц денеска во Њујорк треба да има одделни средби со македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Бранко и Дора на одделни средби со Нимиц

Вечер Прес - 24.09.2008

Црвенковски не го поканил Милошоски на средбата со медијаторот Нимиц. Македонскиот шеф на дипломатијата пак на средба со високиот американски функционер Фрид укажал дека евентуалната промена на грчките позиции како оспорување на македонскиот јазик, барањето за промена на уставот, би отвориле повеќе ...

Големото јаболко на раздорот

Н.Македонија - 24.09.2008

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и Владата ја пренесоа војната за преговорите со Грција и во САД. Премиерот Никола Груевски отворено, преку соопштение од својот кабинет, го повика Црвенковски да се обиде да постигне договор со Грција, додека кабинетот на Црвенковски возврати дека не е ...

Како стрини...

Н.Македонија - 24.09.2008

ИГруевски и Црвенковски се согласуваат дека ова е еден од клучните моменти во седумнаесетгодишниот проблем со името и макотрпните преговори.

САД ја притискаат Грција за името

А1 - 23.09.2008

Уште еден, можеби последен на толку високо ниво, директен обид на актуелната американска администрација да влијае на брзо решение во спорот за името. По низата неофицијални информации, дипломатски извори во Вашингтон потврдија дека на маргините на 63.

Црвенковски се сретна со Тадиќ, Милошоски со Кубиш

А1 - 23.09.2008

Македонија да не го признава Косово, побарал српскиот претседател Борис Тадиќ на средбата со шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, одржана денеска на маргините на заседанието на Генералното собрание на ОН во Њујорк.

Нимиц на средба со Бакојани потоа со Црвенковски

А1 - 23.09.2008

Медијаторот на Обединетите нации за името Метју Нимиц ги покани на одделни средби македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Без решение за спорот нема членство во ЕУ

А1 - 23.09.2008

Ако спорот не се реши во наредниве неколку недели, за кога се очекуваат нови средби на Нимиц со двете страни поради изборите во Грција и Македонија и смената на Американската администрација, ќе има една година пауза, во која нема да добиеме покана за НАТО и преговори за членството во ЕУ.

Премиерот Груевски ја поздравува веста за средба меѓу Црвенковски и Бакојани

Канал5 - 23.09.2008

Скопје, 23 септември (МИА) - Премиерот Никола Груевски ја поздравува веста за претстојното одржување на средбата помеѓу претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи на Република Грција  Дора Бакојани, на маргините на Самитот на ООН.

Премиерот и претседателот продолжуваат со реплики за спорот со името

Канал5 - 23.09.2008

Продолжува реплицирањето меѓу Премиерот и шефот на државата за спорот со името. Прво, Премиерот преку писмено соопштение ја поздрави веста дека ќе се одржи средба меѓу Црвенковски и Бакојани.

(НЕ)ВООБИЧАЕНА ПРЕПИСКА ГРУЕВСКИ-ЦРВЕНКОВСКИ

Телма - 23.09.2008

НЕ)ВООБИЧАЕНА ПРЕПИСКА ГРУЕВСКИ-ЦРВЕНКОВСКИ Премиерот Никола Груевски со соопштение "ја поздрави веста за претстојмната средба на господинот Црвенковски со госпоѓата Бакојани во Њујорк".

„Катимерини“ најавува средба Црвенковски – Бакојани

Утрински - 23.09.2008

„Катимерини“ најавува средба Црвенковски – Бакојани Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, треба да имаат средба неделава во Њујорк, на маргините на Генералното собрание на ОН.

Црвенковски се сретна со претставници на дијаспората во САД

Утрински - 23.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски во Македонскиот центар во Њујорк имаше средба со претставници на македонската дијаспора во САД.

Нови 15 години преговори се нови 15 изгубени генерации

Дневник - 23.09.2008

Сметам,и тука се разликуваме со Владата, дека Македонија нема добра алтернатива за брз економски развој без да влезе во ЕУ и во НАТО, им рече претседателот на иселениците Дијаспората слушна различни ставови за битката за името: Црвенковски на средба со иселениците во САД Лобирајте за Македонија, ...

Груевски чека резултати од Црвенковски

Дневник - 23.09.2008

Внимателно ги следи настаните во Њујорк: Никола Груевски вчера во Скопје Премиерот Никола Груевски очекува претседателот Бранко Црвенковски во Њујорк да се сретне со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Оваа изјава на премиерот Груевски е објавена вчера на официјалната страница на Владата.

Ако нема решение, ќе има хибернација

Време - 23.09.2008

Ако спорот за името со Грција не се реши наскоро, најверојатно преговорите ќе бидат замрзнати најмалку една година, оцени претседателот Бранко Црвенковски по вчерашната средба со претставници на македонските иселенички организации во Македонскиот културен центар во Њујорк.

За Груевски нема бегање од името

Време - 23.09.2008

Пораката што премиерот Никола Груевски му ја упати на шефот на државата Бранко Црвенковски, да се врати од Њујорк со решение за спорот со името, е несериозна, оценуваат политичките аналитичари и ја толкуваат како обид на Владата на Груевски да ја прикрие сопствената немоќ за решавање на едно такво ...

НИМИЦ ГИ ПОКАНИ ЦРВЕНКОВСКИ И БАКОЈАНИ НА ОДДЕЛНИ СРЕДБИ

Телма - 23.09.2008

Како што соопшти неговиот кабинет, Црвенковски од Претставниците на најголемата и највлијателна организација на албанското иселеништво во Соединетите Американски Држави (САД) бил запознат со активностите кои тие ги превземаат во однос на промовирање на интересите на Албанците од сите земји каде што ...

Црвенковски и Милошоски во Њујорк на 63. Генерално собрание на ОН

Канал5 - 23.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски учествуваат на генералната дебата на 63. Генерално собрание на ОН што од денеска до 27 септември се одржува во Њујорк.

Груевски: Црвенковски знае што смее да прифати во Њујорк за името

Вест - 23.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во Њујорк неделава ќе имаат одделни билатерални средби поврзани со спорот за името. Неофицијално дознаваме дека македонските претставници ќе имаат одделни средби со помошник - државниот секретар на САД Даниел Фрид.

Во Њујорк утре и задутре серија средби за името

Канал5 - 23.09.2008

Њујорк, 24 септември (МИА) -  Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за разликите околу употребата на уставното име на Република Македонија Метју Нимиц утре во Њујорк ќе има одделни средби со македонскиот претседател Бранко Црвенковски и со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

Црвенковски се сретна со албанската дијаспора во САД

Кирилица - 23.09.2008

Како што соопшти неговиот кабинет, Црвенковски од Претставниците на најголемата и највлијателна организација на албанското иселеништво во Соединетите Американски Држави, бил запознат со активностите кои тие ги превземаат во однос на промовирање на интересите на Албанците од сите земји каде што ...

Груевски не се сомнева во Црвенковски

Форум - 23.09.2008

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, ја поздравува веста за претстојното одржување на средбата помеѓу г. Црвенковски и г-ѓата Дора Бакојани, на маргините на Самитот на ООН.

ДНЕВНИК: Нови 15 години преговори се нови 15 изгубени генерации

Нетпрес - 23.09.2008

ДНЕВНИК: Нови 15 години преговори се нови 15 изгубени генерации Лобирајте за Македонија, градете мостови и со демократите и со републиканците, престанете да се карате меѓу себе и бидете обединети, им порарача претседателот Бранко Црвенковски на македонските иселеници од САД организирани во ...

Груевски ја поздравува „средбата Црвенковски-Бакојани“

Кирилица - 23.09.2008

Сметаме дека овој самит и ова присуство од една цела седмица на речиси сите позначајни личности вклучени во решавањето на проблемот со името е историска шанса за решавање на овој долгогодишен проблем, а со тоа и историска шанса за Македонија да стане членка на НАТО и да ги започне преговорите со ЕУ ...

Нимиц на одделни средби со Црвенковски и со Бакојани

Нетпрес - 23.09.2008

Специјалниот посредник на ООН за спорот со името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц, ги поканил на одделни средби во Њујорк грчкиот министер за надворешни работи, Дора Бакојани, и македонскиот претседател, Бранко Црвенковски, објави грчкото радио “Скај“.

Груевски верува во Црвенковски и во Заев?!

Форум - 23.09.2008

При посетата на локацијата на која се одвива израдбата на „Куќата на Мајка Тереза“, премиерот Груевски, одговараше на повеќе прашања. Тој изрази сомневање во шпекуалциите дека Црвенковски нема да ја искористи посетата на Њујорк да придонесе во решавањето на спорот со Грција.

Црвенковски во среда ќе се сретне со Нимиц

Форум - 23.09.2008

Канцеларијата за односи со јавноста на Генералниот секретар на Обединетите нации, известува за натамошните активности во спорот за името под покровителство на Обединетите нации Според соопштението, специјалниот пратеник на Генералниот секретар и медијатор во разговорите меѓу Скопје и Грција во ...

Апел до Црвенковски да не отстапува од уставното име

Нетпрес - 23.09.2008

Апел до Црвенковски да не отстапува од уставното име Здружението на граѓани политички прогонувани, затворани и осудувани за идеите за самобитноста на македонскиот народ и неговата државност, денес го потсетија претседателот Бранко Црвенковски дека Македонија не смее да си ги дозволи историските ...

Апел до Црвенковски да не прифати срамен компромис за името

Нетпрес - 23.09.2008

Здружението на граѓани политички прогонувани, затворани и осудувани за идеите за самобитноста на македонскиот народ и неговата државност, испраќа јасна порака до претседателот Бранко Црвенковски да не отстапи од нашето име, кое е наше право и наш долг и да не се повтори минатото кое значеше ...

Груевски ја поздравува веста за средбата меѓу Црвенковски и Бакојани

Нетпрес - 23.09.2008

Премиерот Никола Груевски ја поздравува веста за претстојното одржување на средбата помеѓу претседателот Бранко Црвенковски и министерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, на маргините на Самитот на ООН.

Црвенковски се сретна со албанската дијаспора во САД

Макфакс - 23.09.2008

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски, синоќа во Њујорк, оствари средба со претставници на Националниот албанско американски совет.

Црвенковски демантира дека ќе се сретне со Бакојани

Форум - 23.09.2008

На соопштението од кабиентот на премиерот Груевски, во кое се поздравува евентуалната средба на Црвенковски со грчката минситерка за надворешни работи, жестоко реагира кабинетот на Претседателот - „Изненадени сме што и покрај присуството на министерот Милошоски и можноста Премиерот изворно да ...

Црвенковски: Груевски да се вразуми

Нетпрес - 23.09.2008

Изненадени сме што и покрај присуството на министерот Антонио Милошоски и можноста премиерот изворно да биде информиран околу тоа дали има или не средба меѓу претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани, премиерот или се служи со лаги или верува во ...

Нема средба Црвенковски – Бакојани

Макфакс - 23.09.2008

Претседателот на Македонија Бранко Црвенковски нема во Њујорк да има средба со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани, соопшти попладнево неговиот кабинет.

Црвенковски апелира Груевски да се вразуми

Кирилица - 23.09.2008

Милошоски и можноста премиерот изворно да биде информиран околу тоа дали има или не средба на претседателот Бранко Црвенковски со министерот Дора Бакојани , премиерот или се служи со лаги или верува во лаги за евентуална средба на претседателот Црвенковски со министерот Бакојани, се наведува во ...

Нимиц на одделни средби со Црвенковски и Бакојани

Макфакс - 23.09.2008

Медијаторот на Обединетите нации за името Метју Нимиц ги покани на одделни средби македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани.

ЦРВЕНКОВСКИ И МИЛОШОСКИ ВО ЊУЈОРК НА 63. ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ОН

Сител - 23.09.2008

ЦРВЕНКОВСКИ И МИЛОШОСКИ ВО ЊУЈОРК НА 63. ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ОН Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски учествуваат на генералната дебата на 63. Генерално собрание на ОН што од денеска до 27 септември се одржува во Њујорк.

Нимиц утре одделно ќе се сретне со Црвенковски и со Бакојани

Кирилица - 23.09.2008

Посредникот на ООН во спорот за името меѓу Атина и Скопје, Метју Нимиц , ги поканил на одделни средби во Њујорк грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани и македонскиот претседател Бранко Црвенковски , објави грчкото радио “Скај“.

Црвенковски се сретна со Борис Тадиќ и Абдула Ѓул

Форум - 23.09.2008

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски Њујорк остварил средби со неговите колеги од Србија и Турција. Со Тадиќ, Црвенковски разговарал за косовскот прашање, а со турскиот претседател за интергативните процеси на државата.

Грците шокирани дека Александар е Македонски!

Вечер Прес - 23.09.2008

За денеска се предвидени средби на македонската делегација во Њујорк, Црвенковски-Милошоски со посредникот во грчко-македонскиот спор за името Нимиц, како и со високиот функционер во Стејт департментот Даниел Фрид.

Ако Црвенковски договори име, Груевски оди на референдум

Н.Македонија - 23.09.2008

Односите меѓу претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски запливаа во досега неистражени води, откако Груевски и медиуми блиски на него отворено го повикаа Црвенковски да се обиде да постигне договор со Грција во Њујорк.

„Решението на дофат, ако....“

BBC - 22.09.2008

Македонскиот претседателот Бранко Црвенковски кој е во Њујорк за да учествува на генералното собрание на Обединетите Нации, на средба со македонската дијаспора во Америка рече дека „ако се најде компромис со кој ќе се зачува идентитетот, решението на спорот за името е на дофат": „Да дојдеме до ...

Скопје, Париз, Њујорк

BBC - 22.09.2008

По претседателот на Македонија, во Њујорк денеска заминува и Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. Според неговиот кабинет, сеуште не се знае агендата на неговиот престој таму.

Понеделник, 22 септември

BBC - 22.09.2008

Во Македонија од денеска стапува на сила законот за јавна чистота, кој со ригорозни казни ќе ги одучува граѓаните од таканаречениот балкански менталитет да се фрла отпадот каде било.

„Катимерини“: Средба Црвенковски - Бакојани

А1 - 22.09.2008

Дора Бакојани и Црвенковски ќе се сретнат оваа недела во Њу јорк, во обид да направат значаен чекор во решавање на спорот со името. Бакојани одржа средба со својот колега Милошевски во петокот во Париз.

Понуденото од Нимиц како никогаш до сега ги приближува македонските и грчките позиции

Канал5 - 22.09.2008

Последниот пакет-идеи на Метју Нимиц како никогаш досега отвора можност за конечно решавање на прашањето за името – коментираат за Канал 5 дипломатски извори пред финишот на есенскиот обид на посредникот за затворање на спорот.

ЦРВЕНКОВСКИ И МИЛОШОСКИ ВО ЊУЈОРК - ПРЕТСТОЈАТ РАЗГОВОРИ ЗА ИМЕТО

Телма - 22.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски неделава во Њујорк ќе учествуваат на 63. Генерално собрание на ОН.

Груевски не гледа потреба пак да се среќава со Црвенковски за името

Утрински - 22.09.2008

Немаше потреба од средба. Црвенковски знае кои се нашите ставови, а ние неговите, изјави Груевски Тамара Грнчароска Премиерот и претседателот на државава имаат различни ставови околу прашањето за името, но меѓусебно добро познати, поради што нема потреба од нивна повторна средба по последниот ...

Никаков напредок во одлична атмосфера

Време - 22.09.2008

Средбата меѓу шефовите на дипломатијата на Македонија и на Грција, Антонио Милошоски и Дора Бакојани, што се одржа викендов во Париз, беше тврда и напната и не доведе до никакви резултати, информираат за „Време“ македонски дипломатски извори.

Груевски очекува Црвенковски да понуди решение за името

Вест - 22.09.2008

Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека се надева оти претседателот Црвенковски ќе има можност во Њујорк, во разговорите за решавање на прашањето за името, "да дојде до некое решение и да и го понуди на јавноста во Република Македонија".

Директниот дијалог без конкретни резултати

Утрински - 22.09.2008

Од средбата меѓу Милошоски и Бакојани не можеше да се очекува многу, двајцата ги повторија истите позиции за името Од нашиот дописник Тони Гламчевски Нанси - Директната средба во Париз меѓу шефовите на дипломатијата на Македонија и на Грција беше непродуктивна, но ако ништо повеќе, повторно е ...

ГРУЕВСКИ ОЧЕКУВА РЕЗУЛТАТИ "ОД ИСКУСНИОТ ЦРВЕНКОВСКИ"

Телма - 22.09.2008

ГРУЕВСКИ ОЧЕКУВА РЕЗУЛТАТИ "ОД ИСКУСНИОТ ЦРВЕНКОВСКИ" Премиерот Никола Груевски денеска изрази сомнежи во најавите од Кабинетот на претседателот Бранко Црвенковски дека во Њујорк тој нема да се сретне со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани затоа што не е на негово ниво.

Црвенковски и Милошоски на 63. Генерално собрание на ОН

Канал5 - 22.09.2008

Њујорк, 22 септември (МИА) – Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски неделава во Њујорк ќе учествуваат на 63. Генерално собрание на ОН.

Црвенковски се сретна со македонската дијаспора во САД

Кирилица - 22.09.2008

Бранко Црвенковски денеска, во Македонскиот центар во Њујорк, оствари средба со претставници на македонската дијаспора во САД.

Црвенковски оствари средба со македонската дијаспора во САД

Нетпрес - 22.09.2008

Претседателот Бранко Црвенковски денеска, во Македонскиот центар во Њујорк, оствари средба со претставници на македонската дијаспора во САД.

ВЕЧЕР: Бранко врати се со договор, или ич не доаѓај!

Нетпрес - 22.09.2008

ВЕЧЕР: Бранко врати се со договор, или ич не доаѓај! После 15 години од наводно привремената спогодба за името за која Глигоров и Црвенковски рекоа дека ќе трае само три месеци, на авторот на референцата ФИРОМ - Бранко Црвенковски му се пружа единствена можност деновиве во Њујорк да го реши ...

ДНЕВНИК: Нема промени во ставот за името

Нетпрес - 22.09.2008

Нема промена на позицијата за името од претходните средби, нашиот став е јасен и веќе добро познат, оцени вчера премиерот Никола Груевски, одговарајќи на прашањето зошто немало средба со претседателот Бранко Црвенковски пред неговото заминување во Њујорк. Немаше потреба од повторна средба.

„Катимерини“: Средба Црвенковски – Бакојани

Макфакс - 22.09.2008

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани треба да имаат средба неделава во Њујорк,на маргините на Генералното собрание на ОН. Ова денеска го најави конзервативниот атински весник „Катимерини“, не прецизирајќи, притоа, на кои извори се повикува.

Груевски: Очекувам дека ќе има резултат од дејствувањето на Црвенковски во Њујорк

Нетпрес - 22.09.2008

Премиерот Никола Груевски изјави дека при посетата на претседателот на државата Бранко Црвенковски во Њујорк, претседателот ќе ја искористи секоја можна прилика да најде начин да го реши проблемот со името.

ЦРВЕНКОВСКИ И МИЛОШОСКИ НА 63-ТОТО ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ОН

Сител - 22.09.2008

ЦРВЕНКОВСКИ И МИЛОШОСКИ НА 63-ТОТО ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ОН Претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски неделава во Њујорк ќе учествуваат на 63. Генерално собрание на ОН.

Груевски очекува средба на Црвенковски со Бакојани

Макфакс - 22.09.2008

Премиерот Никола Груевски очекува претседателот Бранко Црвенковски во Њујорк да се сретне со шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани. Оваа изјава на премиерот Груевски е објавена денеска на официјалниот сајт на владата на Македонија.

Атина: Не е закажана средба Црвенковски – Бакојани

Макфакс - 22.09.2008

Средба меѓу македонскиот претседател Бранко Црвенковски и шефицата на грчката дипломатија Дора Бакојани ниту била, ниту е закажана, соопшти официјална Атина.

Груевски чека резултати од престојот на Црвенковски во Њујорк

Кирилица - 22.09.2008

- Црвенковски беше најдолго време претседател на СДСМ и имаше и други функции, а сега повторно се враќа во партијата. За какво извинување станува збор, кога истиот човек, кој претпоставувам ги направил најголемиот дел од грешките затоа што најдолго време беше на чело на СДСМ, повторно се враќа.

Црвенковски и Милошоски на Генерално собрание на ОН

Кирилица - 22.09.2008

Шефот на државата Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски неделава во Њујорк ќе учествуваат на 63. Генерално собрание на ОН.

ЦРВЕНКОВСКИ - НЕМАМ НАМЕРА ДА СЕ СРЕТНАМ СО ДОРА БАКОЈАНИ

Сител - 22.09.2008

И покрај неформалните брифинзи, од Кабинетот на Црвенковски велат дека претседателот немал намера да се среќава со грчката шефица на дипломатијата Дора Бакојани, која ја предводи грчката државна делегација во Њујорк. Македонскиот премиер сепак верува дека таква средба ќе се случи.

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА НАЦИОНАЛНИОТ АЛБАНСКО - АМЕРИКАНСКИ СОВЕТ

Сител - 22.09.2008

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЦРВЕНКОВСКИ СЕ СРЕТНА СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА НАЦИОНАЛНИОТ АЛБАНСКО - АМЕРИКАНСКИ СОВЕТ Претседателот Бранко Црвенковски, денеска во Њујорк, се сретна со претставници на Националниот албанско - американски совет НААС, најголемата и највлијателна организација на албанското иселеништво во ...

Груевски: Очекувам резултат од неговото патување во Њујорк!

Вечер Прес - 22.09.2008

Црвенковски е инволвиран во проблемот со името од самиот почеток, уште од 1992 година, познавајќи ги неговите заложби дека не треба ниту еден ден да се изгуби во решавањето на проблемот и да се искористи секоја прилика каде што може да се постигне напредок или да се дојде до решение, очекувам дека ...

Груевски се надева дека Црвенковски ќе понуди решение за името

Н.Македонија - 22.09.2008

Нема промена на позицијата во однос од претходните средби - ставот е јасен и веќе добропознат, одговори вчера премиерот Никола Груевски на прашањето дали државниот врв има идентичен став со претседателот Црвенковски во врска со спорот за името со Грција и дали е тоа причината што не дојде до средба ...