TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Апсолутниот господар Сампрас може мирно да се повлече

Дневник - 11.09.2002

ТЕНИС - ПО ОСВОЈУВАЊЕТО НА РЕКОРДНИОТ 14. ГРЕНД-СЛЕМ - Ќе размислам за иднината, се уште сакам да играм, но да се победи ривал како Агаси во финале на САД опен е најубав крај за една кариера - вели Пистол Пит Американецот Пит Сампрас по освојувањето на својата рекордна за машкиот тенис 14.

Триумфален кам-бек на отпишаниот Сампрас

Утрински - 10.09.2002

Петти триумф на "Пистол Пит" на Ју-Ес Опен Некогашниот светски рекет број еден, Американецот Пит Сампрас, на маестрален начин му стави крај на двегодишниот пост во поглед на турнирските титули, совладувајќи го сонародникот и вечен ривал Андре Агаси со 6-3, 6-4, 5-7, 6-4 во финалето на последниот ...

Сампрас победи на УС Опен

А1 - 09.09.2002

Она што го најави пред стартот на последниот гренд слем турнир сезонава Пит Сампрас го оствари. Во историското финале на Флешинг Медоус беше подобар од својот стар познајник Андре Агаси и стигна до 14-тата гренд слем тутула. Сампрас кој беше 17-ти носител по пети пат во својата кариера го освои ...