TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преплатени да молчат

Слободен Печат - 28.11.2019

Фетаи како да сака да нѐ убеди дека СЈО било најобична сендвичарница, а дека таа и нејзините колеги по цели денови стискале тостови, пржеле компири и вртеле кебапи, ама заработувале илјадници евра во бонуси само затоа што не ги откривале состојките ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

24 Вести - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

Канал5 - 27.11.2019

„Буквално, ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги, а има истраги кои се готови, спремни за обвиненија“, рече Фетаи. Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

Телма - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Место да е обвинет во судница, Антонијо дели правни совети затоа што истрагите на СЈО седат во кутии, кажа Фатиме Фетаи

Сакам да кажам - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи се пожали дека предметите на СЈО во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие ...

Фетаи: Бонусите на СЈО се испитуваат со брзина на светлината, небаре се работи за криминал на деценијата

Фокус - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи е првата поранешна специјална обвинителка која прв пат јавно прозборе за бонусите што ги земале обвинителите за доверливост. Таа порача дека наместо обвинители на предметите тие станале магационери и архивски работници и ...

Надоместоците во СЈО не се далеку од патните трошоци на некои пратеници, вели Обвинителката Фетаи

Сакам да кажам - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи вели дека нема ништо спорно во надоместоците што ги земале во СЈО и ги спореди тие исплати со сумите што ги земаат некои пратеници во Собранието. Пред денешното судење за „Монструм“, таа рече дека сумите за надоместоци во ...

Фетаи: Наместо на обвинителна клупа, Милошоски „мавта“ со лажни бројки и дели совети

ТВ21 - 27.11.2019

Пред судењето за „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи рече дека денеска наместо некои осомничени лица да бидат на обвинителна клупа, тие „мавтаат“ со лажни бројки и со делење совети, алудирајќи на Антонио Милошски во истрагата „Моќник“.

Фетаи: Милошоски наместо да спрема одбрана, тој дели правни совети по медиумите

Фокус - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи денеска пред судењето за случајот „Монструм“ изрази разочараност што дел од предметите кои се готови, спремни за обвиненија, седат во кутии. Таа го посочи случајот „Моќник“ во кој обвинет е пратеникот Антонијо Милошоски.

Фетаи: Секој обвинител примил по околу 22.000 евра годишно

Алсат-М - 27.11.2019

Висината на надоместоците се определуваше со одлука од страна специјалниот јавен обвинител и од прилика секој обвинител примил по околу 22.000 евра годишно, како надоместок, што не е многу далеку од примањата што ги имаат за патни трошоци некои ...

Фетаи: Примивме по 22.000 евра годишно, исто колку и патните трошоци на некои пратеници

Фокус - 27.11.2019

Со одлука од страна специјалниот јавен обвинител се определуваше висината на надоместоците, а тој износ се менуваше, не беше секоја година ист, отприлика секој обвинител примил по околу 22.000 евра годишно, што не е многу далеку од патните трошоци ...

Фетаи: Од обвинители станавме магационери и архивари

Алсат-М - 27.11.2019

Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери, рече денеска поранешната специјална обвинителка, Фатиме Фетаи, додавајќи дека подготвените предмети, предадени на редовното обвинителство се ...

Најголем криминал испаѓа дека се надоместоците во СЈО, а вие судете дали Обвинителството има храброст да ги гони ...

Сакам да кажам - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи вели дека испадна оти најголем криминал во државата се платите и надоместоците во СЈО, одговарајќи на новинарско прашање дали нема криминал во државава, бидејќи Обвинителството за организиран криминал и корупција не отвора ...

Дополнителните примања не ги надминуваат патните трошоци на некои пратеници, тврди Фетаи

Телма - 27.11.2019

Поранешната специјална обвинителка Фетаи денеска пред новинарите рече дека дополнителните примања кои тие си ги делеле во СЈО не надминуваат 22.000 евра на годишно ниво и според неа причина е обезбедување на доверливоста на работењето на ...

Фетаи го правда СЈО за бонусите: А колку трошат пратениците?

Deutsche Welle - 27.11.2019

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи денеска јавно застана во одбрана на дополнителните примања кои ги примале таа и нејзините колеги во СЈО. Се чуди на брзината со која реагирале институциите.

Што ќе покаже истрагата на истражителите на Рускоска за бонусите во СЈО?

Канал5 - 27.11.2019

Немало ништо спорно во бонусите кои ги земаа специјалните јавни обвинители, бидејќи слични суми добивале и пратениците за патни трошоци – вака обвинителката Фатиме Фетаи ги правда илјадниците евра кои легнаа на сметките на тимот од СЈО.

Фетаи: Исплатата на бонусите е законска

Алсат-М - 27.11.2019

За прв пат, официјално пред камера екс специјален обвинител проговори за високите надоместоци кои се делеле во СЈО изминативе четири години. Фатиме Фетаи сега во улога на редовен обвинител објасни дека доверливоста при постапувањето со ...

Фетаи: Надоместоците се законски, недостасува само уште Европол да ги истражува

Телма - 27.11.2019

Платите ни беа 300 евра повисоки од останатите обвинители а надоместотците слични на други специјални обвинители од регионот или пак како патните трошоци на некои пратeници. Обвинителката Фатиме Фетаи прва јавно проговори по бурните рeкции во ...

Се „чешлаат“ бонусите на специјалните обвинители, Фетаи: Има криминал, но нема храброст да се гони

ТВ21 - 27.11.2019

Истражители повеќе часа вчера правеле увид во документацијата на СЈО, за испалаќње на бонусите на специјалните обвинители. Фатиме Фетаи вели дека во државата најголем криминал испаднало дека биле бонусите во СЈО, а се немало храброст да се гони таму ...

Фетаи: Најголем криминал испаѓа дека се надоместоците во СЈО, дали се има храброст да се гонат вистинските криминалци

24 Вести - 27.11.2019

„По се испаѓа дека најголемиот криминал во последните 10 години биле платите и надоместоците на поранешните специјални обвинители, а вие можете сами да судите дали има криминал или нема, или пак има или се нема храброст да се гонат одредени лица.

Фетаи: Јанева ја одредуваше сумата за доверливост

Канал5 - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи смета дека износите кои ги добивале обвинителите од СЈО биле на ниво на износите кои ги добивале сите специјални обвинители во регионот. Според Фетаи, годишно сумата достигнувала околу 20.000 евра што било помалку од ...

Фетаи: Јанева ја одредуваше сумата за доверливост

Сител - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи смета дека износите кои ги добивале обвинителите од СЈО биле на ниво на износите кои ги добивале сите специјални обвинители во регионот. Според Фетаи, годишно сумата достигнувала околу 20.000 евра што било помалку од ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

Сител - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи: Подобро Антонио Милошоски да се спрема за одбрана

Слободен Печат - 27.11.2019

Има истраги кои се готови, спремни за обвиненија. Конкретно зборувам за „Моќник“ и осомниченото лице Антонио Милошоски, кој место да си спрема одбрана за во судница, тој излегува по медиуми и дели правни совети.

Фетаи: Наместо обвинители станавме магационери

Press24 - 27.11.2019

Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери. Ова денеска го истакна обвинителката Фатиме Фетаи пред влезот на Кривичниот суд каде што треба да постапува на судењето за „Монструм“.

Фетаи: Истрагите на СЈО се во магацин, а осомничените место да одговараат делат совети

Нова ТВ - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи: Секој обвинител примил по околу 22.000 евра годишно што не е далеку од патните трошоци на пратениците

+инфо - 27.11.2019

Висината на надоместоците се определуваше со одлука од страна специјалниот јавен обвинител и изнесуваше генерално, поради тоа што се менуваше тој износ, не беше секоја година ист, отприлика секој обвинител примил по околу 22.000 евра годишно како ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

ММС - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи - Бонусите ги испитуваат со брзина на светлината

Р.С.Европа - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи вели дека институциите со брзина на светлината сега испитуваат за земените бонуси во СЈО. Таа вели дека сè ќе било поинаку доколку на ист начин се постапувало и во другите истраги.

Фетаи: Бонусите се речиси исти колку патните трошоци на пратениците

Press24 - 27.11.2019

Пред денешното рочиште за случајот „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи проговори за платите и бонусите на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. - „Платата на обвинителите во СЈО беше 1,300 евра, односно за 300 евра повисока од ...

Фетаи: Наместо обвинители, станавме архивари и магационери

МКД - 27.11.2019

Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери, бидејќи овие предмети сега се чуваат во кутии во зградата на специјалното јавно обвинителство.

Фетаи: Додатоците ги одредуваше Јанева, не се далеку од патните трошоци на пратениците

Сител - 27.11.2019

Бонусите од илјадници евра годишно не се спорни за поранешните обвинители на СЈО. Парите биле гаранција дека нема да откриваат што слушале во прислушуваните разговори. „Од прилика секој обвинител примил по 22 илјади евра годишно како надоместок, што ...

Фетаи: Осомничениот Антонијо Милошоски нека подготвува одбрана за во судница, наместо да дели правни совети

А1 On - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи: Наместо на обвинителна клупа, Милошоски „мавта“ со лажни бројки и дели совети

4NEWS - 27.11.2019

Пред судењето за „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи рече дека денеска наместо некои осомничени лица да бидат на обвинителна клупа, тие „мавтаат“ со лажни бројки и со делење совети, алудирајќи на Антонио Милошски во истрагата „Моќник“.

Фетаи: Наместо на обвинителна клупа, Милошоски „мавта“ со лажни бројки и дели совети

Либертас - 27.11.2019

Пред судењето за „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи рече дека денеска наместо некои осомничени лица да бидат на обвинителна клупа, тие „мавтаат“ со лажни бројки и со делење совети, алудирајќи на Антонио Милошски во истрагата „Моќник“.

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

Опсервер - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

ФЕТАИ: Ние сме само магационери на „бомбите“ од СЈО, а ни мавтаат со лажни суми за хонорари

Денешен - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи: Наместо обвинители станавме магационери

Вечер Прес - 27.11.2019

Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери. Ова денеска го истакна обвинителката Фатиме Фетаи пред влезот на Кривичниот суд каде што треба да постапува на судењето за „Монструм“.

Фетаи: Јанева ја одредуваше сумата за доверливост

4NEWS - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи смета дека износите кои ги добивале обвинителите од СЈО биле на ниво на износите кои ги добивале сите специјални обвинители во регионот. Според Фетаи, годишно сумата достигнувала околу 20.000 евра што било помалку од ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

Бриф - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи: Наместо да подготвува одбрана за „Моќник“, Милошоски дели правни совети да се разгледаат хонорарите во СЈО

Локално - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат правни ...

Обвинителите од СЈО земале бонуси помали од патните трошоци на пратениците

Фактор - 27.11.2019

Платата на обвинителите во СЈО која како институција да гони најтежок криминал делумно заради самата природа на кривичните дела, делумно заради субјектите кои учествуваат во нив и тоа во најтешкиот период во државата изнесуваше 1300 евра, односно ...

Обвинителката Фетаи: Бонусите се речиси исти колку патните трошоци на пратениците

Точка - 27.11.2019

Пред денешното рочиште за случајот „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи проговори за платите и бонусите на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Според Фетаи, за платите и бонусите на вработените во Специјалното јавно обвинителство ...

Фетаи: Работевме за плата од 1.200 евра, а за бонусите се зборуваше јавно и на прес- конференција

24Инфо - 27.11.2019

Фатиме Фетаи пред денешното рочиште за „Монструм“ прва прозборе за бонусите што ги земале обвинителите за доверливост. -Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери, бидејќи овие предмети ...

Фетаи: Наместо обвинители, станавме архивари и магационери

Тера - 27.11.2019

Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери, бидејќи овие предмети сега се чуваат во кутии во зградата на специјалното јавно обвинителство.

Фетаи се пожали: Наместо обвинители, станавме архивари и магационери

Република - 27.11.2019

Наместо да работиме на истрагите кои претходно ги отворивме во СЈО ние станавме архивари и магационери, бидејќи овие предмети сега се чуваат во кутии во зградата на специјалното јавно обвинителство – истакна денеска обвинителката Фатиме Фетаи пред ...

Фетаи: Бонусите на СЈО се испитуваат со брзина на светлината

Либертас - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи е првата поранешна специјална обвинителка која прв пат јавно прозборе за бонусите што ги земале обвинителите за доверливост, пренесе Фокус . Таа порача дека наместо обвинители на предметите тие станале магационери и ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

4NEWS - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи призна дека земала 71.400 евра бонуси од СЈО – со другите додатоци и платата 285.000 евра

Република - 27.11.2019

Обидот на Фетаи да ги релативизира своите бонуси преку патните трошоци на пратениците, за кои јавноста жестоко реагираше и сѐ уште реагира, е знак на очај и признание за службената положба.

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

CivilMedia - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи: Ние сме само магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги

еМагазин - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Проф. Цуцуловски: Фатиме Фетаи, во резигниран тон, изјави дека платите на специјалните јавни обвинители не биле многу ...

Опсервер - 27.11.2019

РЕЗИГНИРАРОНСТ. Фатиме Фетаи, во резигниран тон, изјави дека платите на специјалните јавни обвинители не биле многу високи и дека биле само за тристотини евра поголеми од платите на другите обвинители, како јавноста да е револтирана од висината на ...

Богдан Илиевски: Она кога сфаќаш дека ќе треба да се гониш…

Република - 27.11.2019

Не стивнуваат жестоките реакции на јавноста по обидот на обвинителката Фатиме Фетаи од некогашно СЈО да ги релативизира своите бонуси преку патните трошоци на пратениците. Меѓу оние кои ја потсетија Фетаи што зборуваше до неодамна, а што тврди ...

Фетаи: Ние сме магационери и архивари на предметите што се во фаза на истраги, а има и такви кои се спремни за ...

iPortal - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат правни ...

Фетаи: Бонусите во СЈО како патните трошоци на некои пратеници

Expres - 27.11.2019

Висината на надоместоците се определуваше со одлука од страна специјалниот јавен обвинител и изнесуваше генерално, поради тоа што се менуваше тој износ, не беше секоја година ист, отприлика секој обвинител примил по околу 22.000 евра годишно како ...

Фетаи: Обвинителите станаа магационери, хонорарите се колку и патните трошоци на пратениците

MakPress - 27.11.2019

Предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во фаза на истрага кои беа преземени од редовното обвинителство седат во кутии и поради тоа некои осомничени лица за измами и злоупотреби место да бидат на обвинителна клупа во судница, тие делат ...

Фетаи “сама себе вербално убијала” (ВИДЕО)

Expres - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи денеска објасни дека екстра приходите во висина од просечни 22000 евра што таа и нејзините колеги ги примале од СЈО биле слични на тие што ги примале дел од пратениците за превоз.

Фетаи: Најголем криминал испаѓа дека се надоместоците во СЈО

365 - 27.11.2019

Откако Вилма Рускоска отвори предистрага за да се испутуваат евентуалните финансиски злоупотреби во СЈО со додадоците и бонусите кои што тие ги змеале. Со своја реакција се јави и обвинителката Фатиме Фетаи.

Фетаи: Износите кој колкава сума ќе добие одредуваше специјалната обвинителка Катица Јанева

Скопје1 - 27.11.2019

Обвинителката Фатиме Фетаи смета дека износите кои ги добивале обвинителите од СЈО биле на ниво на износите кои ги добивале сите специјални обвинители во регионот. Според Фетаи, годишно сумата достигнувала околу 20.000 евра што било помалку од ...