TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

"Портокалова" бајка

Спорт - 04.07.2010

Најтрофејната светска селекција Бразил, вчера се прости од овогодинешните настапи на Мундијалот. Холандија обезбеди полуфинале, со фантастичната игра во вториот дел, елиминирајќи го главниот фаворит ...

Сколари: Нема да бидам селектор на Бразил

Спортнет - 04.07.2010

Луис Фелипе Сколари не планира да се врати повторно на чело на петкратниот светски шампион Бразил. Репрезентацијата ба Бразил предводена од селекторот Дунга беше совладана од Холандија со резултат ...

Дунга заминува од бразилската фотеља

Спорт Денес - 04.07.2010

Како што информираат бразилските медиуми, селекторот на бразилската репрезентација Карлос Дунга си поднесол оставка од досегашната функција.

Роналдо: Мело подобро да не доаѓа во Бразил

Спорт Денес - 04.07.2010

Поразот на Бразил од Холандија и елиминацијата на петкратниот светски првак во четвртфиналето на СП го прокоментираа и двете бразилски фудбалски ѕвезди, Ромарио и Роналдо.

Сколари фаворит за наследник на Дунга

Спорт Денес - 04.07.2010

Луис Фелипе Сколари е најверојатно најидеалниот заменик на Карлос Дунга на селекторската фотелја на петкратниот светски шампион Бразил.

Сколари за евентуалното превземање на Бразил: Имам ...

Спорт Денес - 04.07.2010

Бразилскиот фудбалски стручњак Луис Фелипе Сколари нема во план да се врати на клупата на бразилската фудбалска репрезентација, местото кое наскоро со сигурност ќе го напушти Карлос Дунга.

Дунга доби отказ

Форум - 04.07.2010

Бразилската фудбалска федерација (CBF) во недела доцна попладне објави дека му дала отказ на селекторот Дунга и на целиот негов стручен штаб Само неколку часа пред оваа информација што ја пренесоа ...

Мело да не се враќа дома

Вечер Прес - 04.07.2010

Најдобриот стрелец во историјата на светските првенства, напаѓачот на Коринтијанс, Роналдо, го информираше репрезентативецот на Бразил, Филипе Мело, дека сега е подобро да не се враќа во татковината.

Карлос Дунга доби отказ

eReporter - 04.07.2010

Бразилската фудбалска федерација (CBF) објави вечерва дека им врачила отказ на досегашниот селектор Карлос Дунга и целиот негов стручен штаб.

Карлос Дунга поднесе оставка

Спортнет - 03.07.2010

Селекторот на бразилската фудбалска репрезентација Карлос Дунга после четири години на чело на репрезентацијата поднесе оставка.

Се убил на Хаити поради поразот на Бразил од Холандија во Јужна АФрика

Спортнет - 03.07.2010

Млад навивач на бразилската репрезентација од Хаити не можел да го поднесе поразот од Холандија во 1/4-финалето од Светското првенство во Јужна Африка, па одлучил себе си да си ги прекрати маките.

Холандија слави, Дунга ја презема вината

Р.С.Европа - 03.07.2010

И додека во Холандија се слави првата победа против Бразил по 1974 година, бразилскиот селектор ја презема одговорноста за поразот Репрезентативецот на Холандија Весли Снајдер оцени дека неговата ...

Мело не е загрижен поради критиките

24Фудбал - 03.07.2010

Дефанзивниот фудбалер од средниот ред на Бразил, Фелипе Мело не е премногу загрижен за критиките кои ги добива. Мело беше трагичарот за Бразил на синоќешниот натпревар против Холандија, фудбалерот на ...

Холандија го елиминираше Бразил

Алфа - 03.07.2010

Со пресврт во второто полувреме селекцијата на Холандија славеше победа од 2:1 во дуелот против Бразил и обезбеди пласман во полуфиналето на Светскиот шампионат во Јужна Африка.

’Уште ми се смеете дека ќе освоиме СП?’

Спортски - 03.07.2010

„Сите сме ужасно тажни. Никој не очекуваше пораз, особено откако првото полувреме го одигравме одлично“, изјави Дунга по испаѓањето од СП, додека неговиот колега ’мудруваше’.

Мело: Му се извинувам на цел Бразил

Форум - 03.07.2010

„Скршен сум, детето дома ми плаче, му се извинувам на цел Бразил’изјави бразилскиот Фелипе Мело кој по игра на судбината од јунак се претвори во најголем трагичар во четвртфиналниот пораз на ...

За Мело е подобро да не доаѓа во Бразил

Идивиди - 03.07.2010

Поразот на Бразил од Холандија и елиминацијата на петкратниот светски првак во 1/4-финалето на СП го прокоментирале Ромарио и Роналдо , двете бразилски легенди.

Грешникот Мело: Ова е најтешкиот момент во мојот живот

Спорт Денес - 03.07.2010

Неочекуваниот пораз на Бразил од Холандија во четвртфиналето на Мундијалот 2010 ги фрли во депресија приврзаниците на Селесао.

По поразот на Бразил млад фудбалер си го одзеде живото

Форум - 03.07.2010

Станува збор за 18-годишник чиј идентитет не го откриваат медиумиите наведувајќи дека очигледно станува збор за претерано загрижен бразилски навивач Станува збор за млад фудбалски фанатик од Хаити ...

Од Бразил: Мело да не се појави во Бразил

Спорт Денес - 03.07.2010

Апсолутниот трагичар на поразот на Бразил во 1/4 финалето на Светското Првенство (против Холандија 2:1) беше играчот на Јувентус, Фелипе Мело.

Роналдо: -„Мело не се враќај дома!“

Алфа - 03.07.2010

Поранешната бразиласка фудбалска ѕвезда Роналдо го предупреди трагичарот на вчерашниот натпревар против Холандија, Фелипе Мело, да не се враќа во татковината за време на летниот одмор.

Мело не се враќај во Бразил!

Канал5 - 03.07.2010

Фелипе Мело, летово не доаѓај во Бразил, на луѓето им треба малку време да се оладат! Медиумите во Бразил со право ги обвинија Фелипе Мело и селекторот Дунга за поразот од Холандија во четвртфиналето ...

Се убил на Хаити поради поразот на Бразил од Холандија во Јужна АФрика

Сител - 03.07.2010

Млад навивач на бразилската репрезентација од Хаити не можел да го поднесе поразот од Холандија во 1/4-финалето од Светското првенство во Јужна Африка, па одлучил себе си да си ги прекрати маките.

Бразил- Холандија: Војна на теренот, љубов на трибините

Канал5 - 03.07.2010

Четвртфиналниот дуел на Бразил и Холандија низ објективот на агенцијата франс прес- додека на теренот се водеше вистинска војна, на трибините несебично се делеше ...

’Уште ми се смеете дека ќе освоиме СП?’

Таратур - 03.07.2010

„Сите сме ужасно тажни. Никој не очекуваше пораз, особено откако првото полувреме го одигравме одлично“, изјави Дунга по испаѓањето од СП, додека неговиот колега ’мудруваше’.

Битка на титаните - Холандија против Бразил

А1 - 02.07.2010

По дводневна пауза денеска продолжуваат натпреварите на Светското фудбалско првенство со четвртфиналните дуели Бразил - Холандија и Уругвај - Гана.

Холандија со пресврт победа до полуфиналето на СП

А1 - 02.07.2010

Светското фудбалско првенство по актуелните и вицешампионите останува посиромашно и за најтрофејната селекција. Петкратниот планетарен владетел Бразил си оди дома, Холандија е егзекуторот .

Фан vs фан: Холандија - Бразил

24Фудбал - 02.07.2010

Фанот на Холандија, Боби Илевски vs фанот на Бразил, Андреј Наумовски како загревање за супер пресметката од 1/4 финалето на Светското првенство во Јужна Африка.

Дунга предвидува убав натпревар со Холандија

24Фудбал - 02.07.2010

Бразилскиот селектор очекува мечот меѓу неговиот и холандскиот тим да биде интересн и убав за око. 1/4 финалните натпревари започнуваат денеска со супер дуелот помеѓу Холандија и Бразил.

Дунга: Кројф може да побара гратис доколку не сака да плати за да го гледа Бразил

24Фудбал - 02.07.2010

Дунга возврати на нападите на легендата на Холандскиот фудбал, Јохан Кројф кој рече дека не би платил за да го гледа дефанзивно ориентираниот Бразил Обидите на Бразил да стигнат до шестиот златен ...

Кога играат во стартниот состав Кака, Робињо и Фабијано “кариоките“ не губат

Спортнет - 02.07.2010

“Да, ова може не е Бразил кој игра самба, но тимот на Дунга руши се што се наоѓа на патот. Исто така не изгледа дека има намера да сопре се до освојувањето на Светското во Јужна Африка“, изјавил ...

Холандија го порази Бразил и е прв полуфиналист

Р.С.Европа - 02.07.2010

Во четврт финалето на Светскиот куп во Фудбал во Јужна Африка денеска во Порт Елизабет Холандија го порази Бразил со 2 спрема 1.

Холандија го елиминираше Бразил

Спортнет - 02.07.2010

Репрезентацијата на Холандија се пласираше во полуфиналето на СП во фудбал кое се одржува во Јужна Африка, откако во првото четвртфинале, одигран на стадионот Нелсон Мандела беј во Порт Елизабет ја ...

Лалињата расцветаа против Бразил, заврши Самбата во Јужна Африка!

24Фудбал - 02.07.2010

Холандија патува во полуфиналето, Бразил е елиминиран! Лалињата со пресврт подобри од Бразилците, победија со 2-1 и сосема заслужено го продолжуваат својот мундијалски сон! Холандија со пресврт во ...

Дунга заминува од позицијата селектор на Бразил

24Фудбал - 02.07.2010

Дунга признава дека не очекувал пораз од Холандија и потврди дека неговата мисија како селектор на Бразил завршува тука.

Дунга: Тага; Цезар: Холандија беше подобра; Снајдер: На полувреме се договоривме да го дадеме максимумот

Спортнет - 02.07.2010

Бразилците шокирани од елиминацијата, селекторот најави заминување, а голманот на Интер вели дека ривалот бил подобар. "Знаете дека имам договор на четири години" - јасен бил човекот кој има ...

Роналдо: За Мело е подобро да не доаѓа во Бразил

Спортнет - 02.07.2010

Поразот на Бразил од Холандија и елиминацијата на петкратниот светски првак во 1/4-финалето на СП го прокоментирале Ромарио и Роналдо, двете бразилски легенди.

СП во фудбал: Холандија го победи Бразил за пласман во полуфиналето

Телма - 02.07.2010

Холандија го изненади Бразил и ги шокираше навивачите на најуспешната репрезентација во 80 годишниот историјат на СП.Почетокот беше ветувачки за ’’Кариоките’’.Поведоа со голот на Робињо уште во 10 ...

"Кариоките" ги запираат залетаните "лалиња"

Идивиди - 02.07.2010

Холандија заедно со Аргентина се двете репрезентации кои до четвртфиналната фаза дојдоа со сите четири победи на овој Мундијал.

Дунга: Не очекува фантастичен меч со Холандија

Спорт Денес - 02.07.2010

Бразилскиот селектор Дунга, предвиде фантастичен натпревар со Холандија на четвртфиналето на Мундијалот 2010. Според него и двата тима сакаат да напаѓаат и тоа ќе помогне да се добие одличен дуел.

Холандија против Бразил во првата четвртфинална пресметка на СП

Алсат-М - 02.07.2010

По дводневна пауза денеска продолжуваат натпреварите на Светското фудбалско првенство со четвртфиналните дуели Бразил - Холандија и Уругвај - Гана.

Холандија и Бразил во дуел со улоги свртени наопаку

Н.Македонија - 02.07.2010

Сосема неочекувано, Холанѓаните имаат јужноамерикански елемент во играта, за разлика од Бразил, кој несекојдневно има европски стил на игра повеќе базиран на цврста дефанзива отколку на напад и убава ...

Најава: Холанѓаните пред првиот вистински испит

Спорт Денес - 02.07.2010

Националните селекции на Холандија и Бразил денеска во Порт Елизабет ќе бараат место меѓу последните четири на Светското Првенство во Јужноафриканската Република.

Кафу: Дунга си ја познава работата

Спорт Денес - 02.07.2010

Легендарниот поранешен десен бек на бразилската фудбалска репрезентација Кафу верува дека селекторот на „кариоките“ Карлос Дунга ќе се справи со предизвикот наречен Холандија.

Робињо му носи водство на Бразил по првите 45 минути

Спорт Денес - 02.07.2010

Репрезентацијата на Бразил има минимално водство на полувремето против селекцијата на Холандија по голот на Робињо во десеттата минута од натпреварот.

„Лалињата“ ги надмудрија „кариоките“: ...

Спорт Денес - 02.07.2010

Петкратниот освојувач на Светските Првенства, репрезентацијата на Бразил, која гласеше за најголем фаворит за освојување на овогодинешниот Мундијал беше поразена од селекцијата на Холандија со 2:1.

Холандија со пресврт победа до полуфиналето на СП

Идивиди - 02.07.2010

Репрезентацијата на Холандија е првиот полуфиналист на 19-тото Светско фудбалско првенство што се одржува во Јужна Африка.

Холандија во полуфуиналето преку Бразил

Форум - 02.07.2010

Холандските репрезентативци со целосен пресврт во второто полувреме во првиот четвртфинален меч на светското фудбалско првенство во Јужна Африка го совладаа Бразил со 2:1, останувајќи единствената ...

Дунга: Јас сум основата за овој пораз

Спорт Денес - 02.07.2010

Селекторот на Бразил, Карлос Дунга ја превзеде одговорноста за поразот од Холандија по кој „кариоките“ беа елиминирани од овој Мундијал иако важеа за еден од најголемите фаворити.

Холандија против Бразил во првата четвртфинална пресметка на Мундијалот

Сител - 02.07.2010

По дводневна пауза денеска продолжуваат натпреварите на Светското фудбалско првенство со четвртфиналните дуели Бразил - Холандија и Уругвај - Гана.

Бразил си ги пакува куферите!

Сител - 02.07.2010

Петкратниот освојувач на Светските Првенства, репрезентацијата на Бразил, која гласеше за најголем фаворит за освојување на овогодинешниот Мундијал беше поразена од селекцијата на Холандија со 2:1.

Холандија со пресврт победа до полуфиналето на СП

Сител - 02.07.2010

Репрезентацијата на Холандија е првиот полуфиналист на 19-тото Светско фудбалско првенство што се одржува во Јужна Африка.

Бразилски навивач се уби по поразот од Холандија

eReporter - 02.07.2010

Млад Хаиќанец, фудбалски фанатик, се самоуби по поразот на Бразил од Холандија, во рамки на четвртфиналето на Светското фудбалско првенство во Јужна Африка.

Кобно второ полувреме за Бразил

Макфакс - 02.07.2010

Откако уште во 10 минута преку Робињо Бразил дојде во водство, а ударот на Кака со фантастична интервенција Штакеленберг го одбрани, се чинеше дека Бразил веќе е со една нога во полуфиналето.

Според ФИФА Бразилците со најмногу чисти шанси

А1 - 01.07.2010

Иако фудбалот не воодушевува, фактот дека мора да има победник на кој било начин, ги прави четвртфиналните дуели на светското првенство супер - интересни, а последните 24 часа невообичаено долги ...

Спорт - Кројф: Не би купил билет за Бразил

Време - 01.07.2010

Поранешниот великан на светскиот фудбал, холандската легенда Јохан Кројф, смета дека играта што ја прикажува петкратниот светски првак Бразил на ова Светско првенство во Јужна Африка е премногу ...

Јулио Цезар: Овој состав на Бразил ме потсетува на Интер

Спортнет - 01.07.2010

Првиот голман на бразилската фудбалска репрезентација Јулио Цезар по многу мислења моментално е еден од најдобрите голмани во светот, а делумно поради него Бразил на ова Светско првенство делува ...

Кројф: За мечевите на Бразил не би платил билет

Н.Македонија - 01.07.2010

Не­ко­гаш­ни­от ве­ли­кан на европ­ски­от фуд­бал, Хо­лан­ѓа­не­цот Јо­хан Кројф, акту­е­лен се­ле­ктор на шпан­ска­та про­вин­ци­ја Ка­та­ло­ни­ја истак­на де­ка пе­ткрат­ни­от свет­ски пр­вак ...

Цезар: Овој Бразил ме потсетува на Интер

Спорт Денес - 01.07.2010

Бразилскиот прв голман, Жулио Цезар според многумина е еден од најдобрите во својата работа на светот ,а и делумно поради него Бразил на Светското Првенство делува неподелив.

Дунга: Ќе биде тешко против Холандија

Спорт Денес - 01.07.2010

Бразил ќе се обиде да продолжи во 1/2 финалето на Мундијалот по секоја цена. Во петок, 5-кратниот светски шампион ќе се соочи против Холандија во првиот 1/4финален натпревар на шампионатот на ...

Холандија подготвена да му врати на Бразил

Вечер Прес - 01.07.2010

"Портокаловите" посакуваат реванш за поразот во 1/2-финалето на СП 1998, а, пак, Дунга е на слатки маки, бидејќи ги има подготвените Фабијано, Робињо и Кака Чекаа точно 12 години, но најпосле ...

Спорт - Дунга: Мораме уште подобро

Време - 30.06.2010

Бразилците на осминафиналниот дуел со Чиле уште еднаш потврдија дека се во кругот на најсериозни кандидати за освојување на титулата светски првак откако без проблеми го совладаа противникот со 3-0.

Кројф: Никогаш не би платил карта да го гледам овој Бразил

Спортнет - 30.06.2010

Легендарниот Холандски и светски фудбалер Јохан Кројф е разочаран од играта на "Кариоките". Тој тврди дека играат досаден фудбал и дека ја изгубиле магијата која ги красеше во изминатите децении.

Повредите го загрижуваат Дунга

Спортнет - 30.06.2010

Селекторот на Бразил Карлос Дунга стравува дека во петок на мечот против Холандија би можел да остане без услугите на Елано, Мело и Жулио Баптиста, додека суспендиран е играчот од средниот ред ...

Бразил авторитативно до четврт-финалето

Утрински - 30.06.2010

Бразил е третата јужноамериканска репрезентација што обезбеди четврт-финале на Мундијалот. До големиот дуел со Холандија, која неколку часа пред тоа ја елиминираше Словачка (2:1), „кариоките“ стигнаа ...

Дунга: „Лалињата“ играат во стилот на ...

Спорт Денес - 30.06.2010

Селекторот на Бразил, Карлос Дунга призна дека дуелот со Холандија во четвртфиналето ќе биде најголемот испит за неговата екипа во досегашниот тек на Мундијалот, бидејќи „лалињата“ играат слично како ...

Холандската серија почна од Скопје и сé уште трае

Н.Македонија - 30.06.2010

Холандија го израмни рекордот на Бразил од 12 победи по ред, серија која почна на 10 септември 2008 година во Скопје, кога со 1-2 загубивме во квалификациите за СП Поранешниот европски шампион од ...

Тежок напад: ’За ваков Бразил никогаш не би платил влезница’

Спортски - 30.06.2010

Некогашниот великан на светскиот фудбал, Холанѓанецот Јохан Кројф смета дека она што го покажува Бразил на Светското првенство во Јужна Африка е досаден фудбал и дека никогаш не би платил влезница за ...

Дунга има проблеми со повредите на играчите

Спорт Денес - 30.06.2010

Селекторот на Бразил Карлос Дунга стравува дека во петок на мечот против Холандија би можел да остане без услугите на Елано, Мело и Жулио Баптиста, додека суспендиран е играчот од средниот ред ...

Кројф: Јас не би платил билет за ваков Бразил

Таратур - 30.06.2010

Некогашниот великан на светскиот фудбал, Холанѓанецот Јохан Кројф смета дека она што го покажува Бразил на Светското првенство во Јужна Африка е досаден фудбал и дека никогаш не би платил влезница за ...

Бразил лесно до четвртфиналето

А1 - 29.06.2010

Ниту трошка сомнеж, Бразил и Холандија ја составија третата четвртфинална двојка на мундијалот во Јужна Африка. Репрезентацијата која во 70-тата година, единствена досега во историјата на фудбалот ...

Бразил убедливо

Р.С.Европа - 29.06.2010

Фудбалската репрезентација на Бразил се пласира во четвртфиналето на Светското првенство во Јужна Африка, откако синоќа во осминафиналето ја совлада селекцијата на Чиле со 3:0.

Гопем интерес за Бразил и Холандија

Р.С.Европа - 29.06.2010

За прв пат по 6 одиграни меча од Светскиот Куп, се очекува во петок да биде пополнет стадионот Нелсон Мендела во Порт Елизабет Навивачките фанови чекаат по најмалку три часа во приградскиот трговски ...

Дунга: Го можеме тоа и подобро

Спортнет - 29.06.2010

Бразилскиот селектор е задоволен од победата, меѓутоа најавува дека неговиот тим уште не го покажал најдоброто. Тој е загрижен поради Кака и беспотребните жолти картони зад неговото име.

Чиле го виде вистинското лице на Бразил

Спорт - 29.06.2010

Бразил ќе игра со Холандија во четвртфиналето од Светското првенство и тоа ќе биде уште еден спектакуларен дуел во Јужна Африка.

Дунга: Холандија игра јужноамерикански фудбал

Спортнет - 29.06.2010

Селекторот на Бразил, Карлос Дунга признал дека дуелот со Холандија во 1/4-финалето ќе биде најголем испит за неговата екипа во досегашниот тек на Мундијалот, бидејќи "лалињата" играат слично како и ...

Бразил убедлив против Чиле

Алсат-М - 29.06.2010

Со одигрувањето на синоќешниот натпревар на „Елис парк“во Јоханесбург кој заврши со победа на Бразил над Чиле со 3:0, комплетиран е и третиот четвртфинален пар на Светското фудбалско првенство.

Бразил без пот во четвртфиналето

Кајгана - 29.06.2010

Осминафиналниот меч на Бразил и Чиле и покрај лошата традиција на Чилеанците со кариоките, сепак се очекуваше како дерби на стари познаници.

Бразил и Холандија влегоа меѓу најдобрите осум на Мундијалот во Ј. Африка

Алфа - 29.06.2010

Бразил и Холандија се двета репрезентации кои влегоа во топ осумте на Светското првенство во Јужна Африка. Аријан Робен и Весли Снајдер ги однесоа лалињата во првото четврт финале по 12 години.

Дунга: Можеме да играме и подобро

Спорт Денес - 29.06.2010

Бразилскиот селектор е задоволен од победата на Бразил над селекцијата на Чиле од 3:0, меѓутоа најавува дека неговиот тим сеуште не го покажал најдоброто од себе.

Во јужно-американската пресметка Бразил убедлив против Чиле

Сител - 29.06.2010

Со одигрувањето на синоќешниот натпревар на „Елис парк“во Јоханесбург кој заврши со победа на Бразил над Чиле со 3:0, комплетиран е и третиот четвртфинален пар на Светското фудбалско првенство.

Дунга незадоволен по 3:0 против Чиле?

Канал5 - 29.06.2010

Со головите на Хуан, Луис Фабиано и на Робињо, Бразил лесно дојде до победата од 3:0 над Чиле во осмина финалето на Светското првенство и обезбеди пласман во четврт финалето, каде ги чека ...

Дунга бара подобра игра од кариоките

Сител - 29.06.2010

Бразил синоќа лесно дојде до победата над Чиле во осмина финалето на Светскиот куп во Јужна Африка, победувајќи со 3:0 со головите на Хуан, Фабријано и Робињо.

Дунга знае како ќе се справи со Холанѓаните

Вечер Прес - 29.06.2010

Холандија - Бразил е 1/4-финалната двојка, што на 2 јуни ќе се одигра на стадионот Нелсон Мандела Беј. Тоа би требало да биде вистинско доживување, иако, сепак, нема да биде финале пред финалето како ...

Кариоките застанаа на три

Вечер Прес - 29.06.2010

Марсело Биелса призна дека неговата репрезентација е сосема заслужено елиминирана Петкратниот светски шампион, репрезентацијата на Бразил, избори пласман во 1/4-финалето на 19.

Бразилците честито не се ни испотија со Чиле

Макфакс - 29.06.2010

Осминафиналниот меч на Бразил и Чиле и покрај лошата традиција на Чилеанците со кариоките, сепак се очекуваше како дерби на стари познаници.

Латино-американците во борба за четвртфиналето

А1 - 28.06.2010

На стадионот „Елис парк“ во главниот град на Јужна Африка вечерва од 20 часот и 30 минути за влез меѓу осумте најдобри репрезентации на Светското првенство ќе играат Бразил и Чиле.

Дунга ја покажа неговата сентиментална страна

24Фудбал - 28.06.2010

Бразилскиот селектор пред новинарите зборуваше за неговиот татко кој е сериозно болен и притоа доста се разнежни. Пред 1/8 финалниот меч со Чиле,освен за фудбал, Дунга зборуваше и за неговиот татко ...

Спорт - Бразил му набива комплекс на Чиле

Време - 28.06.2010

Бразил важи за голем фаворит во пресрет на осминафиналниот дуел со Чиле, што вечерва со почеток во 20.30 часот ќе се одигра на стадионот „Елис парк“ во Јоханесбург.

Најава: Холандија - Словачка, Бразил - Чиле

Спортнет - 28.06.2010

Денеска на Мундијалот во Јужна Африка ќе бидат одиграни нови два натпревари од осминафиналето во кој слилите ќе ги одмерат репрезентациите на Холандија и Словачо, односно Бразил и Чиле.

Разиграните Бразилци во 1/4 финалето

Спортнет - 28.06.2010

Репрезентацијата на Бразил избори пласман во четвртфиналето на Светското првенство во Јужна Африка, биејќи без поголеми проблеми на стадионот "Елиас Парк" во Јоханезбург успеа да ја совлада ...

Лесна победа на Бразил над Чиле за пласман во 1/4 финалето

24Фудбал - 28.06.2010

Бразил убедливо со 3-0 го победи Чиле и без поголеми проблеми обезбеди пласман во 1/4 финалето каде за противник ќе ја има репрезентацијата на Холандија.

Бразил и Холандија фаворити за четвртинале

Форум - 28.06.2010

Од денешните натпревари на распоредот на осмина финалето Холандија се очекува да ја победи Словачка, а Бразил да слави над Чиле Средбата меѓу Холандија и Словачка е дел со ралични очекувања.

Холандија и Бразил сакаат меѓусебен дуел, но...

Н.Македонија - 28.06.2010

За пресметка со Бразил, „Лалињата“ треба да го победат дебитантот Словачка, а „кариоките“ пред себе ќе ја имаат забревтаната селекција на Чиле Холандија и Бразил денеска ќе се борат за меѓусебна ...

Бразил рутинирано до четвртфиналето: Чиле убедливо ...

Спорт Денес - 28.06.2010

Репрезентацијата на Бразил со големи 3:0 ја совлада селекцијата на Чиле во осминафиналето од овогодинешното Светско првенство во фудбал во Јужна Африка и се пласира во четвртфиналето каде што пласман ...

Бразил оди на Холандија

Алфа - 28.06.2010

Репрезентацијата на Бразил без поголеми проблеми ја совлада селекцијата на Чиле со 3:0 и обезбеди место меѓу осумте најдобри на Светскиот куп во Јажна Африка.

Бразил оди на Холандија

Форум - 28.06.2010

По победата над Чиле со 3:0, „селекао“ и’ се придружи на Холандија која претходно ја совлада Словачка со 2:1 формирајќи ја меѓусебната четвртфинална двојка за 2-ри јули На стадионот „Елис Парк“ во ...

Видео: Бразил премоќен за Чиле

Спортски - 28.06.2010

Залудни беа обидите на Чилеанците да им парираат на петкратните светски шампиони. Навистина се трудеа, но избраниците на Дунга ги решија во три потези.

Дунга: Не размислувам за работа по Мундијалот

Спорт Денес - 28.06.2010

Карлос Дунга, селекторот на бразилската фудбалска репрезентација по крајот на Светското Првенство во Јужна Африка му истекува и договорот потпишан со Бразилскиот фубаласки сојуз.

Бразилците разиграно до победа

Идивиди - 28.06.2010

Репрезентацијата на Бразил избори пласман во четвртфиналето на Светското првенство во Јужна Африка, биејќи без поголеми проблеми.

Дунга: Убавината на бразилската игра од 1970 година е само телевизиска манипулација

Сител - 28.06.2010

Бразилскиот селектор Карлос Дунга објасни дека убавината на играта на бразилската репрезентација од 1970 година е само телевизиска манипулација.

Латино-американците во борба за четвртфиналето

Сител - 28.06.2010

На стадионот „Елис парк“ во главниот град на Јужна Африка вечерва од 20 часот и 30 минути за влез меѓу осумте најдобри репрезентации на Светското првенство ќе играат Бразил и Чиле.

Холандија-Словачка и Бразил-Чиле во 1/8 финалето на Мундијалот

Канал 77 - 28.06.2010

Денеска на Мундијалот во Јужна Африка ќе бидат одиграни нови два натпревари од осминафиналето во кој слилите ќе ги одмерат репрезентациите на Холандија и Словачка, односно Бразил и Чиле.

Бразил уверливо до четвртфинале со Холандија

eReporter - 28.06.2010

Репрзентацијата на Бразил се пласираше во четвртфиналето на Светското првенство со уверлива победа вечерва над Чиле од 3-0, на “Елис Парк“ во Јоханесбург.

Видео: Чиле се трудеше, Бразил даваше голови

Таратур - 28.06.2010

Залудни беа обидите на Чилеанците да им парираат на петкратните светски шампиони. Навистина се трудеа, но избраниците на Дунга ги решија во три потези.