TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алтернатива пред одлука дали ќе остане во власта, заседава Централното собрание

МКД - 12.02.2023

Најтесното партиско раководство на Алтернaтивa попладнево ја започна седницата на највисокото тело, Централното собрание со цел да оформири став околу одлуката дали и понатаму ќе биде дел од власта.

Ангелов: Бугарите ќе станат дел од македонскиот Устав само ако има најмалку 80 пратеници

МКД - 12.02.2023

Да ја слушнев оваа изјава пред 20 години, без да му ја мислам ќе одговорев, ајде, ве чекаме, но 22 години после воениот конфликт помудар и потрпелив, но и со значително политичко искуство сепак ќе кажам нешто сосем друго, пишува на својот профил ...

(ВИДЕО) СТОЈАНЧЕ ПАК СИ ЈА СКРШИ ГЛАВАТА ОД ЌЕРАМИДА Ќе гласал „за“ влегување на Бугарите во Уставот, ама нешто ...

+инфо - 12.02.2023

„Достоинствениот“ генерал Ангелов ќе гласал „за“ бидејки со влезот на Бугарите во Уставот ќе се направела јасна уставна разлика помеѓу двата народа, Македонците и Бугарите, ама нема да трпел Арбен Таравари да му се заканува со радикализација на ...

ВМРО-ДПМНЕ на монтирани случаи не смее ниту со прст да покажува на предложените министри, велат од АА

360 степени - 11.02.2023

Алијанса за Албанците реагира на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ , на која партискиот портпарол Наум Стоилковски, меѓу другото, кажа и дека за министер за правда се предлага братот на осомничениот за убиство на Дилавер Бојку – познатиот ...

СДСМ: Соработката со АА ќе се заснова на принципи и заеднички заложби

Слободен Печат - 11.02.2023

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Алијанса за Албанците постигнаа договор за заедничка коалициска соработка врз основа на принципи и заеднички заложби како и имплементација на Програмата за работа на Владата, велат од СДСМ.

Ковачевски бара разрешување на сите министри од Алтернатива, предлага четворица нови

Сител - 11.02.2023

Партијата на Гаши останува надвор од владата. Премиерот ковачевски до Собранието го достави новиот владин кабинет, но и барањето за разрешување на сите тројца министри од Алтернатива. Алијанса и официјално го превзема и министерството за ...

Алијанса: ВМРО да не покажува со прст на нашите министри, се е чисто како солза

Фокус - 11.02.2023

ВМРО на монтирани случаи, не смее ниту со прст да покажува на предложените министри на АА, затоа што институциите зборуваа за такви работи и се е чисто како солза, реагира Алијанса за Албанците откако ВМРО-ДПМНЕ обелодени дека предложениот нов ...

Алијанса за Албанците објави за што ќе се залага при влез во Владата

360 степени - 11.02.2023

Декларацијата се состои од пет точки и тоа Владеење на правото и борбата против корупцијата, Држава за сите, Рамноправен економски и територијален развој, Развојна држава и зелена енергија и Здрава популација.

Алијанса за Албанците: Дефиниравме пет приоритети поделени во 22 конкретни заложби

Макфакс - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Алијанса за Албанците: Дефиниравме пет приоритети поделени во 22 конкретни заложби,

А1 On - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Декларација на Алијанса за Албанците за приклучувањето во владината коалиција

Канал5 - 11.02.2023

Оваа декларација е камен-темелник на нашата идна работа во рамките на владината коалиција. Дефиниравме пет приоритети поделени во 22 конкретни заложби, за кои со сета енергија ќе се ангажираме до крајот на мандатот.

АА ја објави декларацијата за влез во Влада

Слободен Печат - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

АА: Ги избравме најдобрите во своите редови да ги предводат секторите во Владата

Фокус - 11.02.2023

Алијанса за Албанците, новиот коалициски партнер ја презентираше Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот на партијата Арбен Таравари и премиерот, Димитар Ковачевски.

Алијанса за Албанците: Со доаѓањето на АА, завршуваат наредбите на ВМРО-ДПМНЕ со „тефтерче“ како да се нарачаат ...

Макфакс - 11.02.2023

Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме нивниот режим и во многу други случаи кога ниту се предадовме, ниту дозволивме тој режим да се врати.

Реакција на Алијанса за Албанците

24 Вести - 11.02.2023

Вечерва реакција од Алијанса на Албанците. -Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме нивниот режим.

Реакции по објавата на договорот Ковачевски-Таравари

Канал5 - 11.02.2023

Промените во владиниот кабинет се резултат на пазарење а не на договор за напредок на земјава, велат од ВМРО-ДПМНЕ, откако Ковечвски денеска и официјално го достави до Собранието предлогот за реконструкција на Владата.

Алијанса за Албанците објави за што ќе се залага при влез во Владата

Либертас - 11.02.2023

Декларацијата се состои од пет точки и тоа Владеење на правото и борбата против корупцијата, Држава за сите, Рамноправен економски и територијален развој, Развојна држава и зелена енергија и Здрава популација.

Во понедeлник седница за реконструкција на Владата, по потегот на Ковачевски, партиите се репозиционираат

Алфа - 11.02.2023

Во понеделник ќе се бираат новите и ќе се разрешуваат старите министри за здравство, правда, информатичко општество и животна средина. Од кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери информираа дека на дневен ред на 104-тата седница ќе се ...

Реакција на Алијанса за Албанците на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 11.02.2023

Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме нивниот режим и во многу други случаи кога ниту се предадовме, ниту дозволивме тој режим да се врати.

ТЕФТЕРЧЕТО НА ВМРО-ДПМНЕ ВЕЌЕ НЕ ИГРА КАЈ АЛИЈАНСА Таравари возврати на обвинувањата од Стоилковски

+инфо - 11.02.2023

Немате ниту морално право, ниту кривичен авторитет да ги кажувате овие невистини, велат од Алијанса за Албанците. Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме ...

АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ: Завршуваат наредбите на ВМРО-ДПМНЕ со „тефтерче“за тоа кој станува судија и обвинител

Фактор - 11.02.2023

Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме нивниот режим и во многу други случаи кога ниту се предадовме, ниту дозволивме тој режим да се врати.

Декларација на Алијанса за Албанците за приклучувањето во владината коалиција

ТВ21 - 11.02.2023

„Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Декларација на Алијанса за Албанците за приклучувањето во владината коалиција

Вечер Прес - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Ковачевски и Таравари ги договорија новите министри за правда и здравство

еМагазин - 11.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари попладнево, според дел од медиумите, имале средба во Владата. Засега нема официјални детали од средбата. Од СДСМ за МИА изјавија дека кога ќе бидат дефинирани работите, ...

Дали Демократскиот сојуз е е задоволен од програмските определби на Алијансата?

Независен - 11.02.2023

По повеќе мешани сигнали околу поддржување на владината коалиција лидерот на Демократскиот сојуз денеска му успрати писмо на премиерот во кое бара јавноста и коалициските партнери да биле информирани за програмските определби на Алијансата за ...

Алијанса за Албанците: Дефиниравме пет приоритети поделени во 22 конкретни заложби

Press24 - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Алијанса за Албанците: Дефиниравме пет приоритети поделени во 22 конкретни заложби

Centar - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Алијанса за Албанците презентираше за што ќе се залага во Владата

Lider - 11.02.2023

Алијанса за Албанците на јавноста и ја презентира Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, Димитар Ковачевски, која премиерот ќе ја потврди пред народните избраници и граѓаните.

Тупанчевски поднесе неотповиклива оставка

Press24 - 11.02.2023

Министерот за правда Никола Тупанчевски си поднесе неотповиклива оставка, вчера доцна попладне. Оваа негова постапка доаѓа откако премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса за Албанците Таравари се договорија на негово место да дојде Кренар ...

Декларација на Алијанса за Албанците за приклучувањето во владината коалиција

Н.Македонија - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот ...

Реакција на Алијанса за Албанците на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 11.02.2023

Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме нивниот режим и во многу други случаи кога ниту се предадовме, ниту дозволивме тој режим да се врати.

Алијанса за Албанците презентираше за што ќе се залага во Владата

24Инфо - 11.02.2023

Алијанса за Албанците на јавноста и ја презентира Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, Димитар Ковачевски, која премиерот ќе ја потврди пред народните избраници и граѓаните.

Алијанса за Албанците презентираше за што ќе се залага во Владата

Нетпрес - 11.02.2023

Алијанса за Албанците на јавноста и ја презентира Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, Димитар Ковачевски, која премиерот ќе ја потврди пред народните избраници и граѓаните.

Алијанса за Албанците: Со доаѓањето на АА, завршуваат наредбите на ВМРО-ДПМНЕ со „тефтерче“ како да се нарачаат ...

Centar - 11.02.2023

Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме нивниот режим и во многу други случаи кога ниту се предадовме, ниту дозволивме тој режим да се врати.

Соработката со АА ќе се заснова на принципи и заеднички заложби, велат од СДСМ

Lider - 11.02.2023

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Алијанса за Албанците постигнаа договор за заедничка коалициска соработка врз основа на принципи и заеднички заложби како и имплементација на Програмата за работа на Владата, велат од СДСМ.

Ова се функционерите што ги добива Алијанса за Албанците: Партијата презентира за што ќе се залага во Владата

Република - 11.02.2023

Алијанса за Албанците на јавноста и ја презентира Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, Димитар Ковачевски, која премиерот ќе ја потврди пред народните избраници и граѓаните.

АЛТЕРНАТИВА ПИЕШЕ, РЕДОТ Е НА АЛИЈАНСА: Ковачевски ги разреши сите министри на Гаши, за да ги пополни со кандидати на ...

Денешен - 11.02.2023

Партијата на Гаши останува надвор од владата, премиерот Димитар ковачевски до Собранието го достави новиот владин кабинет, но и барањето за разрешување на сите тројца министри од Алтернатива.

Средба Ковачевски, Таравари; Алтернатива да каже во недела дали ќе останат во владата

Во Центар - 11.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијансата за Албанците Арбен Таравари попладнево одржаа средба, објавија повеќе медиуми. Сепак, нема официјални изјави по состанокот, кој Таравари го најави во четвртокот, велејќи дека најверојатно ќе се ...

Алијанса за Албанците: Дефиниравме пет приоритети поделени во 22 конкретни заложби

Точка - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Во Владата се сретнаа тој што ги изгуби изборите со тој што не се појави на избори и не доби поддршка од граѓаните

MakPress - 11.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари попладнево, според дел од медиумите, имале средба во Владата. Засега нема официјални детали од средбата. Од СДСМ за МИА изјавија дека кога ќе бидат дефинирани работите, ...

Алијанса се пофали: На патот кон ЕУ ќе поставиме многу функционери и директори од нашата партија

MakPress - 11.02.2023

Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Декларација на Алијанса за Албанците за приклучувањето во владината коалиција

Zoom - 11.02.2023

„Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Алијанса за Албанците со Декларација за приклучувањето во владината коалиција

4NEWS - 11.02.2023

„Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, Арбен Таравари и премиерот, ...

Реакција на Алијанса за Албанците на прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ

Zoom - 11.02.2023

„Ја разбираме омразата на ВМРО-ДПМНЕ кон Алијанса за Албанците и нашите експоненти, која потекнува од 2017 година кога го прекинавме нивниот режим и во многу други случаи кога ниту се предадовме, ниту дозволивме тој режим да се врати.

СДСМ: Соработката со Алијанса ќе се заснова на принципи и заеднички заложби

Пулс24 - 11.02.2023

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Алијанса за Албанците постигнаа договор за заедничка коалициска соработка врз основа на принципи и заеднички заложби како и имплементација на Програмата за работа на Владата, велат од СДСМ.

Декларација на Алијанса за Албанците за приклучувањето во владината коалиција

Опсервер - 11.02.2023

11 февруари 2023 (МИА) – Бидејќи транспарентноста и отчетноста се основните вредности на политичкото дејствување на Алијанса за Албанците, денеска на јавноста и ја презентираме Декларацијата за владините определби, договорена меѓу претседателот, ...

АА: Со нашето доаѓање засекогаш завршуваат наредбите на ВМРО со „тефтерче“

Локално - 11.02.2023

Со доаѓањето на АА, eднаш засекогаш завршуваат наредбите на ВМРО-ДПМНЕ со „тефтерче“ за тоа кој станува судија и обвинител, како да се нарачаат монтирани случаи, како да се држи авионот со Албанци во воздух, како да се превртуваат камиони и ...

Владата пред реконструкција, денеска „потпис“ за влезот на АА

Deutsche Welle - 10.02.2023

Најверојатно утре (10.2.) ќе имаме состанок со премиерот, на кој ќе ги потпишеме веќе синхронизираните програми и ќе се дадат имињата за идните министри и заменици, најави лидерот на АА, Арбен Таравари.

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

24 Вести - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алтернатива не планира ја да напушти владината коалиција

Фокус - 10.02.2023

Партијата Алтернатива засега не планира да ја напушти владината коалиција, но нема да гласа за реконструкција на Владата, пренесува „ 360 степени “. Од друга страна, Алијанса за Албанците одлучи да влече во Влада и во партијата вчера организирале ...

Таравари со закани за можна радикализација на Албанците

Канал5 - 10.02.2023

Можно е Албанците да се радикализираат и да побараат реогранизација на Македонија доколку Бугарите не влезат во Уставот. Евентуално загрозување на европската перспектива преку неможноста да се отвори македонскиот устав и во неговата Преамбула да се ...

Заврши средбата Ковачевски-Таравари, потврден договор за коалиција

Фокус - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Арбем Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и ...

Алтернатива нема да излезе сега од Влада, но нема да гласа за реконструкција?

360 степени - 10.02.2023

Според извори на „360 степени“ Алтернатива засега не планира да ја напушти владината коалиција, но нема да гласа за реконструкција на Владата. Се обидовме оваа информација да ја потврдиме, но лидерот на партијата Африм Гаши не одговори на нашите ...

Покрај Нуредини и Тупанчевски, од владата заминува и министерот за здравство Беким Сали?

Канал5 - 10.02.2023

СДСМ ќе го преземе Министерството за животна средина од ДУИ за да остане со ист број на министри и покрај заминувањето на Тупанчевски од Правда. На местото на Нуредини како кандидат на СДСМ се споменува Каја Шукова, актуелна државна секретарка во ...

Ковачевски и Таравари ги договорија кадровските решенија

Канал5 - 10.02.2023

Се уште е неизвесно дали и кога ќе има собраниска седница за реконструкција на Владата. Откако Димитар Ковачевски и Арбен Таравари денеска го финализираа договорот за владина соработка, во следниот период треба да се реализира владина ...

Алтернатива заседава, а на посебна седница ќе се одлучи дали останува во Владата

МКД - 10.02.2023

Кога Алтернатива ќе пресече и ќе се изјасни дали останува во Владата или го напушта тимот на премиерот Димитар Ковачевски останува неизвесно иако Ковачевски и лидерот на АА Арбен Таравари со нетрпение ја очекуваат одлуката на партијата на Африм Гаши.

СДСМ на чекор да го даде Правда и да го земе Министерството за животна средина, ДУИ да даде заменичко место во Одбрана

Макфакс - 10.02.2023

СДСМ ќе го преземе Министерството за животна средина од ДУИ за сметка на Министерството за правда, кое ќе треба да биде раководено од кадар на Алијансата за Албанците. Ова се неофицијалните информации за кои потврда не даваат од ниту една партија.

Таравари се закани со можна радикализација на Албанците

Канал5 - 10.02.2023

Евентуално загрозување на европската перспектива преку неможноста да се отвори македонскиот устав и во неговата Преамбула да се внесат Бугарите, би можело да ги зголеми фрустрациите кај Албанците во земјава.

Таравари заплашува: Можно е Албанците да побараат реорганизација на Македонија

МКД - 10.02.2023

Доколку биде загрозена европската перспектива може да пораснат фрустрациите кај Албанците и може да се појават нови идеи за реорганизација на државата, вели лидерот на Алијанса за Албанците образложувајќи го моментот зошто тој преговарал за влез на ...

СДСМ и УЈП ѝ го отстапува на АА, Лукаревска министерка за животната средина

МКД - 10.02.2023

Договорот за влез на Алијанса за Албанците е постигнат, се чека уште на одлуката на Алтернатива дали ќе се согалси да остане во Владата со само едно министерско место - за информатичко општество.

„Алијанса за Албанците“ го добива и министерството за информатичко општество и амдинистрација

Телма - 10.02.2023

„Алијанса за Албанците“ го добива и министерството за информатичко општество, дознава Телма. Предлог за нов министер е биде Азир Алиу на местото Адмирим Алити. Ова веројатно значи дека „Алтернатива“ излегува од владата.

Заврши средбата Ковачевски – Таравари, договор за коалиција е постигнат

Сител - 10.02.2023

Премиерот Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и Алијанса е ...

Ковачевски и Таравари се сретнаа во Владата, засега нема официјални детали

А1 On - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари попладнево, според дел од медиумите, имале средба во Владата. Засега нема официјални детали од средбата. Од СДСМ за МИА изјавија дека кога ќе бидат дефинирани работите, ...

Собраниската седница за реконструкција на Владата би можело да биде в понеделник

А1 On - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

Сител - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, Aлтернатива пред излегување

МКД - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

Канал5 - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Заврши средбата Ковачевски-Таравари, потврден договор за коалиција

Либертас - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и ...

Ковачевски и Таравари се сретнаа во Владата, „Алтернатива“ во недела ќе одлучи дали останува во Владата

Либертас - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари попладнево, според дел од медиумите, имале средба во Владата. Засега нема официјални детали од средбата. Од СДСМ за МИА изјавија дека кога ќе бидат дефинирани работите, ...

Таравари се закани со можна радикализација на Албанците и барање за реорганизација на државата

Фактор - 10.02.2023

Претседателот на Алијансата на Албанците, Арбен Таравари се закани со можна радикализација на Албанците. Според него, евентуалното загрозување на европската перспектива преку неможноста да се отвори македонскиот устав и во неговата Преамбула да се ...

СЕ НАЈАВУВА ЛИ РАДИКАЛИЗАЦИЈА НА АЛБАНЦИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА? Таравари „загрижен“ за европската перспектива

+инфо - 10.02.2023

Може да пораснат фрустрациите кај Албанците и може да се појават нови идеи за реорганизација на државата, предупредува лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари. Ако биде загрозена европската перспектива на Македонија, тогаш можно е да се ...

АЛИЈАНСА ВЛЕГУВА ВО ВЛАДА Ковачевски доби овластување од СДСМ да ги заврши преговорите за поголемо мнозинство

+инфо - 10.02.2023

Централниот одбор на СДСМ и Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашните седници го потврдија учеството на партијата на Арбен таравари во влада. Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, во понеделник можна собраниска седница за реконструкција

ТВ21 - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

OhridNews - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

Алсат-М - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Владата пред реконструкција, АА пред „потпис“ за влез

Либертас - 10.02.2023

Централниот одбор на СДСМ синоќа го овласти претседателот на партијата, Димитар Ковачевски да ги заокружи разговорите за поголемо мнозинство и да предложи кадровски решенија за реконструкција на Владата.

Освен во власта, Алтернатива има уште една алтернатива

Алсат-М - 10.02.2023

Постигнатиот договор меѓу премиерот Димитар Ковачевски и првиот човек на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, вклучува двајца министри за Алијанса, двајца заменици-министри и неколку директори и заменици на централно и регионално ниво.

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Ковачевски и Таравари ги договориле кадровските решенија, се чека официјална потврда

Фактор - 10.02.2023

ТАРАВАРИ И КОВАЧЕВСКИ ГИ ДОГОВОРИЛЕ КАДРОВСКИТЕ РЕШЕНИЈА Премиерот Димитар Ковачевски и претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари денеска го финализираа договорот за владина соработка, а во следниот период треба да се реализира ...

АКО БУГАРИТЕ НЕ ВЛЕЗАТ ВО УСТАВОТ, АЛБАНЦИТЕ ЌЕ ИЗЛЕЗАТ В ПЛАНИНА!? Заканите на Таравари се за плашење деца

+инфо - 10.02.2023

Постои можност одредени структури во земјава да тргнат да го реализираат планот за којшто предупредува Арбен Таравари, но сепак на крајот државата нема да им го дозволи тој луксуз, вели универзитетскиот професор за безбедност Методи Хаџи-Јанев.

Ковачки на Фејсбук: Вие Таравари сте неблагодарен политичар

Press24 - 10.02.2023

Вие Таравари сте неблагодарен политичар, реагира пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки на социјалната мрежа ФБ. „Гледајте каква поразителна теза на лидерот на Алијанса на Албанците: Ќе се загрозела европската перспектива и ќе имало радикализација ...

ТАРАВАРИ ЌЕ ЈА КР(Е)ПИ ВЛАДАТА: Ковачевски без избори состави Влада, в понеделник ќе прави реконструкција и сака да ...

Денешен - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Ковачевски и Таравари се сретнаа во Владата, „Алтернатива“ во недела ќе одлучи дали останува во Владата

Во Центар - 10.02.2023

– Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари попладнево, според дел од медиумите, имале средба во Владата. Засега нема официјални детали од средбата. Од СДСМ за МИА изјавија дека кога ќе бидат дефинирани ...

Ковачки: Таравари со закани долева масло на огнот

Нетпрес - 10.02.2023

Откако лидерот на Алтернатива за Албанците, Арбен Таравари претходно во петокот се закани со раикализација на албанските партии во Македонија ако била загрозена „европската иднина“ на земјата што е условена со впишувањето, меѓу другите, и на ...

Три министерски места, двајца заменици-министри, директорски позиции: Алијанса за Албанците влегува во Владата

еМагазин - 10.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците, по состанокот на Централното претседателство информираше дека партијата ќе биде дел од Владата. Тие досега воделе преговори со премиерот , при што е договорено да имаат три министерски места и двајца заменици ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

24Инфо - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

Курир - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

Во Центар - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Таравари рече па порече: Невозможна мисија е ДУИ и Алијансата да се најдат на истото место, но очигледно сепак ќе се ...

Курир - 10.02.2023

Остануваме доследни кон граѓаните, невозможна мисија е АА да се претопи во ист сојуз со ДУИ која е дегенерирана, рече Арбен Таравари, па порече. По секоја цена ќе се бориме да го задржиме својот интегритет и доследност кон граѓаните.

Со влезот на Алијанса можна е и реконструкција на Владата

Lider - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Најчевска за Таравари: Мизерен и желен за власт, го излижа сето што го исплукал

Lider - 10.02.2023

Колку треба да си мизерен и желен за власт за да го излижеш сето што си го исплукал? Кои се тие вредности и принципи кои треба да верувам дека ќе ги застапуваат луѓето кои лижат кај што плукале и повраќале“, прашува во објава на Фејсбук професорката ...

Заборави дека имаше услови: Таравари за влез во Владата за ги продаде Албанците и укинување на 20 проценти за користење ...

Република - 10.02.2023

Две министерски функции, две заменички и неколку директорски функции го фрли во втор план барањето на претседателот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари за бришење на 20 проценти за албанскиот јазик во македонскиот Устав.

Со влезот на Алијанса можна е и реконструкција на Владата

Република - 10.02.2023

Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в понеделник, вели претседателот на Собранието Талат Џафери, ако во текот на денот премиерот Димитар Ковачевски го достави предлогот до пратениците за составот на новиот владин ...

Таравари заплашува: Можно е да се случи радикализација на албанските партии во Македонија

Lider - 10.02.2023

Таравари преку ноќ го прегази се она за кое се залагаше, а сега продолжува чекор понапред. „Ако биде загрозена европската перспектива на Македонија, тогаш можно е да се случи радикализација на албанските партии во земјава“, предупреди лидерот на ...

Колачот за Алијанса не е голем, новите кадри во Владата ќе имаат пократок тест-период, вели Муслиу

Н.Македонија - 10.02.2023

Влегувањето на Алијанса за Албанците во владината коалиција ќе има најголемо влијание врз работата на Собранието. Колачот што партијата го доби не е голем, додека функциите што се очекува да ѝ припаднат се во согласност со политиките за кои се ...

СДСМ на чекор да го даде Правда и да го земе Министерството за животна средина, ДУИ да даде заменичко место во Одбрана

MTM - 10.02.2023

СДСМ ќе го преземе Министерството за животна средина од ДУИ за сметка на Министерството за правда, кое ќе треба да биде раководено од кадар на Алијансата за Албанците. Ова се неофицијалните информации за кои потврда не даваат од ниту една партија.

Министерство за правда, животна средина, обрани: Какви промени ќе претрпи Владата со влезот на АА?

Lider - 10.02.2023

СДСМ ќе го преземе Министерството за животна средина од ДУИ за сметка на Министерството за правда, кое ќе треба да биде раководено од кадар на Алијансата за Албанците. Ова се неофицијалните информации за кои потврда не даваат од ниту една партија.

Таравари најавува радикализација на албанските партии, ако биде загрозена европската перспектива на Македонија

Нетпрес - 10.02.2023

Ако биде загрозена европската перспектива на Македонија, тогаш можно е да се случи радикализација на албанските партии во земјава, предупреди лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари.

Ковачки на Фејсбук: Вие Таравари сте неблагодарен политичар

Курир - 10.02.2023

Гледајте каква поразителна теза на лидерот на Алијанса на Албанците: Ќе се загрозела европската перспектива и ќе имало радикализација на Албанците ако Бугарите не биле внесени во Уставот. Ало бре Таравари! До кога мислите дека Македонците ќе трпат ...

АЛБАНЦИТЕ ЌЕ СЕ ФРУСТРИРАЛЕ: Таравари се закани со дестабилизација ако не ги внесеме Бугарите во Уставот

Денешен - 10.02.2023

Евентуално загрозување на европската перспектива преку неможноста да се отвори македонскиот устав и во неговата Преамбула да се внесат Бугарите, би можело да ги зголеми фрустрациите кај Албанците во земјава, па дури и да се појават нови идеи за ...

Алтернатива не излегува од владата, но нема да гласа за новата?

Независен - 10.02.2023

Алтернатива не планира да ја напушти владината коалиција, но нема да гласа за реконструкција на Владата, дознава од свои извори „360 степени“. Од друга страна, потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити, во изјава за телевизија Алсат-М рече исто така дека ...

Таравари заплашува со радикализација на Албанците, ако Бугарите не влезат во Уставот

еМагазин - 10.02.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците, во интервју за и вели дека доколку биде загрозена европската перспектива на Македонија, може да пораснат фрустрациите кај Албанците и може да се појават нови идеи за реорганизација на државата, образложувајќи зошто ...

Алијанса го добива УЈП, а директорката Лукаревска ќе стане министерка

Република - 10.02.2023

СДСМ ѝ го отстапува на Алијанса за Албанците (АА) директорското место во Управата за јавни приходи (УЈП), а повеќегодишната директорка, воедно и заменик претседател на СДСМ, Сања Лукаревска ќе стане министерка за животна средина, дознава МКД.Мк .

Алијанса го добива УЈП, а директорката Лукаревска ќе стане министерка

Курир - 10.02.2023

СДСМ ѝ го отстапува на Алијанса за Албанците (АА) директорското место во Управата за јавни приходи (УЈП), а повеќегодишната директорка, воедно и заменик претседател на СДСМ, Сања Лукаревска ќе стане министерка за животна средина, дознава МКД.Мк .

Алијанса го добива УЈП, а директорката Лукаревска ќе стане министерка

Lider - 10.02.2023

СДСМ ѝ го отстапува на Алијанса за Албанците (АА) директорското место во Управата за јавни приходи (УЈП), а повеќегодишната директорка, воедно и заменик претседател на СДСМ, Сања Лукаревска ќе стане министерка за животна средина, дознава МКД.Мк .

АА ја добива УЈП, Лукареска станува госпоѓа министерка?

Денешен - 10.02.2023

СДСМ ѝ го отстапува на Алијанса за Албанците (АА) директорското место во Управата за јавни приходи (УЈП), а повеќегодишната директорка, воедно и заменик претседател на СДСМ, Сања Лукаревска ќе стане министерка за животна средина.

ХАЈРЕДИНИ ЗА „ЧИЗМИТЕ ОД ШКОДРАНЕ“ НА ТАРАВАРИ: Албанците нема да одат в планина, на Македонија ѝ е потребен спас од ...

Денешен - 10.02.2023

Нема основа за стравот што го шири Арбен Таравари со изјавата за радикализација на Албанците, на Македонија ѝ е потребен спас од Али Ахмети и од такви политичари како него, изјавува поранешниот министер Џевдет Хајредини за Плусинфо за заплашувањата ...

Алијанса го добива УЈП, а директорката Лукаревска ќе стане министерка

Нетпрес - 10.02.2023

СДСМ ѝ го отстапува на Алијанса за Албанците (АА) директорското место во Управата за јавни приходи (УЈП), а повеќегодишната директорка, воедно и заменик претседател на СДСМ, Сања Лукаревска ќе стане министерка за животна средина, дознава МКД.Мк .

Алијанса го добива УЈП, а директорката Лукаревска ќе стане министерка

Press24 - 10.02.2023

СДСМ ѝ го отстапува на Алијанса за Албанците (АА) директорското место во Управата за јавни приходи (УЈП), а повеќегодишната директорка, воедно и заменик претседател на СДСМ, Сања Лукаревска ќе стане министерка за животна средина, пренесува МКД.Мк .

Алијанса за Албанците влегува во Владата, можна е собраниска седница за реконструкција и в понеделник

Нетпрес - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Скопје инфо - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Најчевска: Алијанса за Албанците излижа се’ што исплука

Република - 10.02.2023

Колку треба да си мизерен и желен за власт за да го излижеш сето што си го исплукал? Кои се тие вредности и принципи кои треба да верувам дека ќе ги застапуваат луѓето кои лижат кај што плукале и повраќале“, прашува во објава на Фејсбук професорката ...

Заврши средбата Ковачевски-Таравари, потврден договор за коалиција

Курир - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и ...

Заврши средбата Ковачевски-Таравари, потврден договор за коалиција

Lider - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и ...

Заврши средбата Ковачевски-Таравари, потврден e договор за коалиција

Република - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и ...

Потврден договорот за коалиција меѓу Ковачевски и Таравари

Нетпрес - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и ...

Заврши средбата Ковачевски-Таравари, потврден договор за коалиција

Press24 - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците Арбен Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раковoдствата на СДСМ и ...

Ковачки: Вие Таравари сте неблагодарен политичар

Lider - 10.02.2023

Гледајте каква поразителна теза на лидерот на Алијанса на Албанците: Ќе се загрозела европската перспектива и ќе имало радикализација на Албанците ако Бугарите не биле внесени во Уставот. Ало бре Таравари! До кога мислите дека Македонците ќе трпат ...

СДСМ на чекор да го даде Правда и да го земе Министерството за животна средина, ДУИ да даде заменичко место во Одбрана

Точка - 10.02.2023

СДСМ ќе го преземе Министерството за животна средина од ДУИ за сметка на Министерството за правда, кое ќе треба да биде раководено од кадар на Алијансата за Албанците. Ова се неофицијалните информации за кои потврда не даваат од ниту една партија.

Алијанса за Албанците влегува во Владата, седница за реконструкција можна и в понеделник

Кајгана - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Таравари: Ако не се промени Уставот можна е радикализација на Албанците и идеи за реорганизација на државата

365 - 10.02.2023

Ако нема уставни измени и не бидат внесени Бугарите во преамбулата, и со тоа се загрози европската перспектива на Македонија, можна е радикализација на Албанците и „појава“ на идеи за реорганизација на државата – „предупреди“ лидерот на Алијанса за ...

Заврши средбата Ковачевски – Таравари: Постигнат е договор за коалиција

Точка - 10.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари доцна попладнево го постигнале конечниот договор за влез на партија во Владата. Средбата која што беше најавена уште вчера по состаноците на раководствата на СДСМ и ...

Наместо партиски референдум, он-лајн прашалник: Алијанса преку анонимна анкета ги прашуваше членовите дали да влезат во ...

MakPress - 10.02.2023

Партијата Алијанса за Албанците гласаше преку онлајн прашалник, да се биде или не дел од Владата на РСМ, информираат од партијата. „Со одлука на Претседателството на партијата денеска се одржа референдум во сите ограноци на кој членовите на ...

Ниту Уставни измени, ниту борба против криминал и корупција: Таравари се што кажа погази, влегува во Владата на Ахмети ...

MakPress - 10.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари по состанокот на Централното претседателство информираше дека партијата ќе биде дел од Владата. Тие досега воделе преговори со премиерот Димитар Ковачевски, при што е договорено да имаат три ...

Алијанса го зема и УЈП?

PressingTV - 10.02.2023

СДСМ ѝ го отстапува на Алијанса за Албанците (АА) директорското место во Управата за јавни приходи (УЈП), а повеќегодишната директорка, воедно и заменик претседател на СДСМ, Сања Лукаревска ќе стане министерка за животна средина, дознава МКД.Мк .

Таравари потврди дека влегуваат во Владата, еве кои ресори ќе ги добие

Скопје1 - 10.02.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари вчера потврди дека неговата партија влегува во Владата. Негови кадри ќе раководат со Министерството за здравство, Министерството за правда, Министерството за информатичко општество или заменик премиер ...

ТАРАВАРИ СЕ ЗАКАНИ: Ако не се промени Уставот можна е радикализација на Албанците

Пулс24 - 10.02.2023

Ако нема уставни измени и не бидат внесени Бугарите во преамбулата, и со тоа се загрози европската перспектива на Македонија, можна е радикализација на Албанците и „појава“ на идеи за реорганизација на државата – „предупреди“ лидерот на Алијанса за ...

Кој сака да остави фотелја: Алтернатива нема да ја напушти владината коалиција

Пулс24 - 10.02.2023

Партијата Алтернатива засега не планира да ја напушти владината коалиција, но нема да гласа за реконструкција на Владата, пренесува „ 360 степени “. Од друга страна, Алијанса за Албанците одлучи да влече во Влада и во партијата вчера организирале ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

Бизнис Вести - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса дефинитивно влезе, се чека Алтернатива да излезе од Владата

PressingTV - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата – седница за реконструкција можна и в понеделник

Frontline - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна в понеделник

Zoom - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса дефинитивно влегува на „Илинденска бр.2“: Ги добива Правда и Здравство, дилема околу третото министерство

Локално - 10.02.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците (АА) Арбен Таравари синоќа потврди дека неговата партија донела конечна одлука да биде дел од новото владино проширено мнозинство и да влезе на „Илинденска бр.2“.

Алијанса за Албанците влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

Опсервер - 10.02.2023

– Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците која ги изгуби изборите, влегува во Владата на Ахмети предводена од Ковачевски, кој никогаш не ...

MakPress - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Ковачевски и Таравари се сретнаа во Владата, „Алтернатива“ во недела ќе одлучи дали останува во Владата

Опсервер - 10.02.2023

– Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на Алијанса на Албанците, Арбен Таравари попладнево, според дел од медиумите, имале средба во Владата. Засега нема официјални детали од средбата. Од СДСМ за МИА изјавија дека кога ќе бидат дефинирани ...

Само една албанска партија остана во опозиција – Во понеделник нова влада со АА

ММС - 10.02.2023

Седницата за изборот на новата влада, според претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери е можно да се одржи во понеделник откако завршија разговорите и партиските потврди за влез на Алијанса на Албанците во владата.

Здравство, правда, МИОА или местото на Битиќи одат во рацете на АА, ќе добијат и заменици во одбрана и земјоделство

MakPress - 10.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

АА влегува во Владата, собраниска седница за реконструкција можна и в понеделник

CivilMedia - 10.02.2023

Алијанса за Албанците ќе биде дел од Владата, одлучи највисокото тело на партијата, а за нејзиниот влез во владината коалиција зелено светло даде и Централниот одбор на СДСМ. Седницата за реконструкција на Владата можно е да биде закажана веќе в ...

Алијанса за Албанците одлучи - влегува во Влада

Р.С.Европа - 09.02.2023

Алијанса за Албанците го најави својот влез во Владата. Потврдата дојде од претседателот на Арбен Таравари, по седницата на партиското Централно претседателство во Тетово. Во замена за влезот во влада договорено е партијата да добие три министерства.

Ковачевски: Сакаме Алтернатива да остане во Владата

Слободен Печат - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски потврди дека постигнале договор со Алијанса за Албанците и дека вечерва партиските органи на СДСМ и на АА треба дадат виза на договореното. Премиерот повтори дека интенцијата е Алтернатива да остане во Владата.

Таравари потврди дека со СДСМ е постигнат договор за влез во Влада

Слободен Печат - 09.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари потврди дека е постигнат договор со СДСМ за влез во Владата. Тој во гостување на ТВ Шења не открива детали за распределбата на ресорите, но најави дека денеска партијата ќе спроведе ...

Алијанса влегува во Владата

Глас на Америка - 09.02.2023

Министерствата за правда и за здравство се ресорите кои ќе ги води Алијанса за Албанците, а во зависност од одговорот на Алтернатива, ќе го добие и министерството за информатичко општество и администрација или вицепремиерското место за економија на ...

Здравство и правда за Алијанса, нејасно дали ќе го земат информатичко општество

Канал5 - 09.02.2023

Никој од функционерите јавно не открива детали, но листата на функции за новиот владин партнер Алијанса за Албанците веќе е скроена и се состои од две министерства, пет директорски и неколку заменик-директорски места.

Таравари: Донесовме одлука Алијанса за Албанците да биде дел од Владата

Слободен Печат - 09.02.2023

По вечерашниот состанок на Централното претседателство на Алијансата за Албанците, лидерот на партијата Арбен Таравари изјави дека одлучено е Алијансата да биде дел Владата. Утре ќе имаат средба со премиерот Димитар Ковачевски во која како што рече ...

Членовите на Алијанса за Албанците преку онлајн прашалник одговараат дали се „за“ или „против“ влез во Владата

360 степени - 09.02.2023

Резултатите ќе бидат претставени пред членовите на Претседателството, а потоа и јавноста ќе биде информирана за одлуката Во органоците на Алијанса за Албанците денеска се одржа референдум на кој членовите на огранските собранија одговараа дали се за ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Сител - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

А1 On - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Канал5 - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почна состанок на партиското Централно претседателство. Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почна состанок на партиското Централно претседателство, при ...

Членовите на АА на онлајн референдум гласаат за влегувањето во власта

Слободен Печат - 09.02.2023

Во органоците на Алијанса за Албанците денеска се одржа референдум на кој членовите на огранските собранија одговараа дали се за или против влез на партијата во Владата. Референдумот, како што информираат од Алијанса за Албанците, е спроведен преку ...

Алијансата за Албанците влегува во Владата

МКД - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса за Албанци влегува во владата

24 Вести - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Сител - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на Алијанса за Албанците по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство ...

Не се исклучува Алтернативата да излезе од Владата со влезот на Алијансата – вечерва ќе се финализира договорот со СДСМ

Макфакс - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски не знае дали Алтернатива на Африм Гаши ќе излезе од Владата со влезот на Алијанса за Албанците на Арбен Таравари и промената на министерските места. Вечерва ќе се знае одлуката кои ресори ќе ги земат од Алијанса за ...

Падна одлука: Алијанса за Албанците доби три министерства

А1 On - 09.02.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари на прес-конференција извести дека AA ќе стане дел од Владата. Како што извести Алијанса добива два заменици министри за одбрана и земјоделство и три министерства, Правда и Здравство.

Таравари: Договорено е здравство, правда , информатичко општество или вицепремиер

Канал5 - 09.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанци Арбен Таравари по вечерашаната седница на највисокото партиско тело во Тетово потврди дека неговата партија влегува во Владата. Министерство за здравство, Министерство правда , Министерство за информатичко ...

(ВИДЕО) Алијанса за Албанците донесе одлука за влез на партијата во Владата

360 степени - 09.02.2023

Во Владата ќе имаме двајца заменици министри и тоа за одбрана и за земјоделство, како и три министерства од кои правда и здравство се сигурни и третото ќе биде или за информатичко општетсво или заменик премиер за економски прашања, рече Таравари ...

Алијанса и СДСМ си кажаа „да“

Телма - 09.02.2023

„Да“ победи над „не“ на онлајн прашалникот на Алијанса за Албанците, на кој членството денеска се изјаснуваше дали партијата да влезе во владата. По седницата на централното претседателство, Таравари го соопшти договорот со Ковачевски, со што ги ...

Алијанса за Албанците влегува во Владатa

Вечер Прес - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на Алијанса за Албанците по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство ...

Членовите на Алијанса за Албанците преку онлајн прашалник одговараат дали се „за“ или „против“ влез во Владата

Либертас - 09.02.2023

Резултатите ќе бидат претставени пред членовите на Претседателството, а потоа и јавноста ќе биде информирана за одлуката Во органоците на Алијанса за Албанците денеска се одржа референдум на кој членовите на огранските собранија одговараа дали се за ...

Алијанса за Албанците влегува во Влада

Алсат-М - 09.02.2023

Алијанса за Албанците го најави својот влез во Владата. Потврдата дојде од претседателот на Арбен Таравари, по седницата на партиското Централно претседателство во Тетово. Во замена за влезот во влада договорено е партијата да добие три министерства.

Таравари потврди дека влегуваат во Владата, кои ресори ќе ги добие?

Фактор - 09.02.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари вечерва потврди дека неговата партија влегува во Владата. Негови кадри ќе раководат со Министерството за здравство, Министерството за правда, Министерството за информатичко општество или заменик ...

Тупанчевски дефинитивно заминува од Правда

Вечер Прес - 09.02.2023

Министерот за правда Никола Тупанчевски заминува од министерската позиција во Министерството за Правда, потврдија за весникот ВЕЧЕР извори од министерството. Како што дознаваме на актуелниот министер оваа одлука веќе му е соопштена, а ваков расплет ...

Ковачевски ги „распродава“ клучните министерства за да си ја спаси власта

Алфа - 09.02.2023

Премиерот Ковачевски дава клучни министерски позиции во замена за спас на Владата и парламентарното мнозинство кое ќе се засили за само четворица пратеници, ако Алијанса за Албанците влезе во коалицијата а Алтернатива ја напушти.

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Бриф - 09.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари по состанокот на Централното претседателство информираше дека партијата ќе биде дел од Владата. Тие досега воделе преговори со премиерот Димитар Ковачевски, при што е договорено да имаат три ...

Вечерва ќе „падне“ дефинитивна одлука: Алијанса за Албанците решава дали ќе станат дел од Владата

Вечер Прес - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

ТВ21 - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

ТВ21 - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

(Видео) Таравари: Влегуваме во Владата

Либертас - 09.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанци Арбен Таравари по вечерашаната седница на највисокото партиско тело во Тетово потврди дека неговата партија влегува во Владата. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Нова ТВ - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

ТРОЈЦА МИНИСТРИ, ДВАЈЦА ЗАМЕНИЦИ И ДИРЕКТОРИ Тоа е цената на Алијанса за Албанците за влез во Владата

+инфо - 09.02.2023

Министерствата за правда и за здравство одат во рацете на Алијанса за Албанците, третата функција ќе биде или министер за информатичко општество или заменик премиер за економски прашања. Наскоро ќе се откријат и институциите кои ќе ги раководи ...

ОФИЦИЈАЛНО: Алијанса за Албанците влегува во Владата – добива ТРИ министерски места и други раководни позиции

Курир - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса гласа: Да се биде или не дел од Влада

Press24 - 09.02.2023

Партијата Алијанса за Албанците денеска гласа преку онлајн прашалник, да се биде или не дел од Владата на РСМ, информираат од партијата. „Со одлука на Претседателството на партијата денеска се одржа референдум во сите ограноци на кој членовите на ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Во Центар - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

24Инфо - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Не се исклучува Алтернативата да излезе од Владата со влезот на Алијансата – вечерва ќе се финализира договорот со СДСМ

Centar - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски не знае дали Алтернативата на Африм Гаши ќе излезе од Владата со влезот на Алијансата за Албанците на Арбен Таравари и промената на министерските места. Вечерва ќе се знае одлуката кои ресори ќе ги земат од Алијансата за ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата, потврди Таравари, и добива три министерски места и други раководни позиции

Нетпрес - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Врвот на Алијанса за Албанците одлучува за влез во Владата преку онлајн прашалник

Нетпрес - 09.02.2023

Во органоците на Алијанса за Албанците денеска се одржа референдум на кој членовите на огранските собранија одговараа дали се за или против влез на партијата во Владата. Референдумот, како што информираат од Алијанса за Албанците, е спроведен преку ...

Алијанса влегува во Владата, потврдија и Таравари и СДСМ

Н.Македонија - 09.02.2023

Централното претседателство на Алијанса за Албанците (АА), на вечерашниот состанок, донесе одлука за влез во Владата, информираше претседателот на партијата, Арбен Таравари, по партискиот состанок.

Таравари потврди, АА влегува во Владата, ги добива правда, здравство и МИО

Денешен - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијансата одлучи да влезе во Владата, СДСМ го задолжи Ковачевски да ги договори кадрите

Независен - 09.02.2023

Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатило партијата да влезе во Владата. Според претседателот на АА, Арбен Таравари, сигурно било дека партијата ќе ги добие министерствата за здравство и ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Курир - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Официјално Алијанса за Албанците влегува во Влада

24Инфо - 09.02.2023

По вечерашната седница на највисокото партиско тело во Тетово, претседателот на Алијанса за Албанци, Арбен Таравари, потврди дека неговата партија влегува во Владата. На вечерашната седница со мнозинство централното претседателство на Алијанса за ...

Алијанса вечерва дефинитивно одлучува дали влегува во Владата

Lider - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

(ФОТО) Членовите на Алијанса преку онлајн прашалник гласаат „за“ или „против“ влез во Владата

Lider - 09.02.2023

Резултатите ќе бидат претставени пред членовите на Претседателството, а потоа и јавноста ќе биде информирана за одлуката Во органоците на Алијанса за Албанците денеска се одржа референдум на кој членовите на огранските собранија одговараа дали се за ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Република - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Падна одлука: Алијанса за Албанците влегува во Владата

Lider - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Република - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Во Центар - 09.02.2023

– Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на Алијанса за Албанците по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство ...

Падна одлука: АА влегува во Влада - Таравари откри кои кадровски решенија ќе и припаднат на партијата

Press24 - 09.02.2023

Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле да влезат во Владата. Министерство за здравство, Министерство правда , Министерство за информатичко општество или заменик премиер за економски ...

Не се исклучува Алтернативата да излезе од Владата со влезот на Алијансата – вечерва ќе се финализира договорот со СДСМ

Точка - 09.02.2023

Премиерот Димитар Ковачевски не знае дали Алтернативата на Африм Гаши ќе излезе од Владата со влезот на Алијансата за Албанците на Арбен Таравари и промената на министерските места. Вечерва ќе се знае одлуката кои ресори ќе ги земат од Алијансата за ...

Официјално: Алијанса влегува во Владата, соопштен и „пленот“

365 - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата со три министри и двајца заменици

ММС - 09.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари по состанокот на Централното претседателство информираше дека партијата ќе биде дел од Владата. Тие досега воделе преговори со премиерот Димитар Ковачевски, при што е договорено да имаат три ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Zoom - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса влегува во Владата. ЕВЕ ШТО ЌАРИЈА ОД ТОА

Пулс24 - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

4NEWS - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Официјално Алијанса за Албанците влегува во Влада

Локално - 09.02.2023

По вечерашната седница на највисокото партиско тело во Тетово, претседателот на Алијанса за Албанци, Арбен Таравари, потврди дека неговата партија влегува во Владата. На вечерашната седница со мнозинство централното претседателство на Алијанса за ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

CivilMedia - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Алијанса за Албанците одлучува за влез во Владата преку онлајн прашалник

Локално - 09.02.2023

Денес во органоците на Алијанса за Албанците се одржа референдум на кој членовите на огранските собранија одговараа дали се за или против влез на партијата во Владата. Референдумот, како што информираат од Алијанса за Албанците, е спроведен преку ...

Таравари потврди, АА влегува во Влада

Gostivarpress.mk - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Zoom - 09.02.2023

Во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите претставниците во ...

Алијанса за Албанците вечерва дефинитивно одлучува дали ќе станат дел од Владата

Опсервер - 09.02.2023

Во 18:00 часот во централните канцеларии на Алијанса за Албанците почнува состанок на партиското Централно претседателство, при што ќе се објави внатрепартиското референдумско изјаснување дали членовите се за или против партијата да има своите ...

Алијанса за Албанците влегува во Владата

Опсервер - 09.02.2023

– Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на Алијанса за Албанците по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство ...

Таравари: Алијансата за Албанците влегува во Владата

Frontline - 09.02.2023

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари на прес-конференција, истакна дека Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле да влезат во Владата.

Таравари потврди дека постигнале договор со СДСМ за влез во Влада

Zoom - 09.02.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари во интерву за ТВ Шења, потврди дека постигнале договор со СДСМ за влез во Влада, но без да открива повеќе ...

Таравари: Централното Претседателство и членовите на АА се изјаснија за влез во Владата

CivilMedia - 09.02.2023

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари на прес-конференција, истакна дека Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле да влезат во Владата.

Таравари: Алијанса за Албанците влегува во Владата

4NEWS - 09.02.2023

Алијансата за Албанците влегува во Владата, потврди вечерва претседателот на АА, Арбен Таравари по седницата на највисокото партиско тело во Тетово. Централното претседателство на Алијанса за Албанците на вечерашната седница со мнозинство прифатиле ...

Денови на одлука за Алијанса и Алтернатива - да се збијат редовите или да се излезе од Владата?

Deutsche Welle - 08.02.2023

Владата ги финишира преговорите со Арбен Таравари за влез во Владата. И Алијанса за Албанците и Алтернатива на Африм Гаши се пред одлука која ќе влијае на владејачкото мнозинство. Владата ги финишира со Алијанса за Албанците Три министерски места, ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за позициите во Владата

А1 On - 08.02.2023

Сè уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св.

Уште немаме предлог за позициите на Алтернатива во Владата, вели Сали

МКД - 08.02.2023

Иако денеска се очекува да завршат преговорите за влез на Алијанса за Албанците (АА) во Владата, владиниот партнер Алтернатива , како што изјави министерот за здравство Бгеким Сали, уште нема на маса предлог за партиските позиции во евентуално ...

Преговори за нов владин состав, Ковачевски договара со Алијанса и Алтернатива

24 Вести - 08.02.2023

Откако веќе и официјално се финиширани преговорите со Алијанса за Албанците исходот од нив ќе биде познат откако ќе завршат и со Алтернатива. Министерот за здравство Беким Сали тврдеше дека немаат конкретен предлог за да може да ги дефинираат ...

Сали: Немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во владата ако влезе Алијанса

360 степени - 08.02.2023

Министерот за здравство од редовите на Алтернатива вели дека на маса засега нема ниту предлог за тоа што би добила Алијанса за Албанците односно што договорила оваа партија со останатите владини партнери Министерството за здравство е еден од ...

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Канал5 - 08.02.2023

Се уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали Се уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Фокус - 08.02.2023

Се уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки болести „Св.Наум ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Нова ТВ - 08.02.2023

Сè уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св.

СЀ УШТЕ СЕ ДУМААТ ВО АЛТЕРНАТИВА Партијата нема конкретен предлог за влезот во владата

+инфо - 08.02.2023

Министерот додаде дека доколку има проширување на мнозинството, сè уште немаат информација ниту кои се позициите кои Алијанса за Албанците ги има обезбедено и затоа, како што рече, „не можам да коментирам кои се нашите позиции“.

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Вечер Прес - 08.02.2023

Сѐ уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки болести „Св.Наум ...

Сали: Немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во Владата ако влезе Алијанса

Либертас - 08.02.2023

Министерството за здравство е еден од посакуваниот ресор што Алијанса за Албанците сака да го предводи доколку стане дел од Владата, што би значело дека Алтернатива ќе мора да го отстапи. Меѓутоа, министерот за здравство Беким Сали вели дека до овој ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Бриф - 08.02.2023

Се уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки болести „Св.Наум ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Алсат-М - 08.02.2023

Сè уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св.

Македонците малцинство, Албанците мнозинство: Како ќе изгледа новата македонска Влада?!

Алфа - 08.02.2023

Македонскиот мнозински народ ќе стане малцински, барем по заспапеноста во новиот владин состав. Ова ќе биде реалноста по се поизвесниот влез на Алијанса во Владата. Ако Димитар Ковачевски и Арбен Таравари постигнат финален договор, Албанците ќе ...

Ќе остане ли во Влада партијата на Гаши?! – Многу ресори на Алтернатива заминуваат во рацете на АА

ТВ21 - 08.02.2023

Еден по еден стануваат познати ресорите кои ќе ги добие Алијанса за Албанците со влегувањето во Влада. Две министерски места, еден вицепремиер, двајца заменици-министри, два секретаријата, 10-тина дирекции и неколку заменици-директори, ќе ѝ ...

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Курир - 08.02.2023

Уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали од Алтернатива одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Во Центар - 08.02.2023

– Сè уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св.

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Lider - 08.02.2023

Уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали од Алтернатива одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Република - 08.02.2023

Уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали од Алтернатива одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки ...

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

24Инфо - 08.02.2023

Се уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки болести „Св.Наум ...

Алтернатива без конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Нетпрес - 08.02.2023

Уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали од Алтернатива одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки ...

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Frontline - 08.02.2023

Сè уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св.

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Zoom - 08.02.2023

Сè уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св.

Договорени „поголем дел од работите“ за влез на Алијанса во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Пулс24 - 08.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Gostivarpress.mk - 08.02.2023

Сè уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника за хируршки болести „Св.

Алтернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

MakPress - 08.02.2023

Се уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки болести „Св.Наум ...

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Опсервер - 08.02.2023

Се уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки болести „Св.Наум ...

Алијанса тврди дека е постигнат договор за три министри,  два заменици и повеќе директорски места

ММС - 08.02.2023

Во идната Влада Алијанса за Албанците ќе има три министри и тоа за правда и за здравство, додека за третиот место во игра се позицијата вицепремиер задолжен за економски прашања или прв човек на Министерството за информатичко општество и ...

Алијанса е во комбинација за позицијата на Битиќи

Локално - 08.02.2023

Алијанса за Албанците за се поизвесниот влез во Влада преговара околу вицепремиерското место за економски прашања, информира за „Локално“ функционер од АА. Во моментов функцијата ја извршува Фатмир Битиќи од СДСМ.

Алијанса “ќе го украде” и за вицепремиерското место за економија на Битиќи?

Пулс24 - 08.02.2023

Алијанса за Албанците за се поизвесниот влез во Влада преговара околу вицепремиерското место за економски прашања, информира за „ Локално “ функционер од АА. Во моментов функцијата ја извршува Фатмир Битиќи од СДСМ.

Новата владина коалиција се сопнува на раководни места

Deutsche Welle - 07.02.2023

Влезот на Алијанса за Албанците во Владата заглави кај функционерските места. Поделбата на владиниот колач е главната активност врз која се темели окрупнувањето на т.н. проевропски фронт Ништо не е готово додека не биде готово, тврдат за ДВ извори ...

Таравари се сретна со бугарскиот амбасадор Ангелов

Слободен Печат - 07.02.2023

Претседателот на Алијанса за Албанците Арбен Таравари заедно со генералниот секретар на партијата, Кренар Лога, се сретна со Ангел Ангелов, амбасадор на Бугарија во Скопје. Партијата нагласува дека со амбасадорот Ангелов се договориле да го ...

Таравари: Договорени „поголемиот дел од работите“ за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Сител - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Договорени се „поголемиот дел од работите“, вели Таравари

МКД - 07.02.2023

Лидерот на Алијанса за Албанците (АА) Арбен Таравари изјави денеска дека „поголемиот дел од работите“ за влез на партијата во Владата се завршени и дека е можно денеска или утре да се постигне договор.

АА ќе добие вицепремиер и министри за правда и здравство, директори на Царина, УЈП и Финансиска полиција?

Слободен Печат - 07.02.2023

Кадри на Алијанса за Албанците, според договореното меѓу Арбен Таравари и Димитар Ковачевски , ќе раководат со две министерства и, а партијата ќе добие и вицепремиерска позиција во Владата, две заменички места во министерства, како и директорски ...

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Макфакс - 07.02.2023

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, и претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, за влез на партијата во ...

Сите прашања затворени, се чека одговорот на Алтернатива

Слободен Печат - 07.02.2023

Сите прашања затворени, се чека одговорот на Алтернатива Пакетот кадровски решенија за влез на Алијанса за Албанците (АА) во Владата во најголем дел е договорен меѓу Димитар Ковачевски и претседателот на опозициската партија Арбен Таравари, но дали ...

Преговорите со Алијанса пред финиш, до крајот на неделата се очекува договор за влез во Владата

Канал5 - 07.02.2023

Преговорите меѓу Владата и Алијанса за Албанците пред расплет.. Финишираат разговорите за вториот и третиот ешалон на власта, а се очекува до крајот на неделава да го официјализираат договорот..

Таравари на средба со бугарскиот амбасадор: Како и францускиот предлог, АА ќе ги поддржи и уставните измени

360 степени - 07.02.2023

„Со амбасадорот Ангелов се договоривме за неопходноста од негување добрососедски односи помеѓу Северна Македонија и Бугарија, во европскиот дух на договорот за пријателство меѓу нашите две земји“, вели лидерот на Алијанса за Албанците во ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата

Канал5 - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата

Фокус - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Се финализира договорот за влез на Алијанса за Албанците во Владата

Р.С.Европа - 07.02.2023

Лидерот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари денеска изјави дека се финализираат преговорите за вклучување на партијата во Владата. „Ние сме на привршување и можам да кажам дека е постигнат голем дел од договорот, верувам дека денеска или утре ...

До утре би се знаело дали Алијанса влегува во Владата, Таравари вели договорени се поголемиот дел од точките

360 степени - 07.02.2023

Говорејќи за преговорите со владините претставнци, лидерот на Алијнаса за Албанците нагласи дека повеќето прашања се затворени и дека се договорени поголемиот дел од точките, а дека до утре најдоцна ќе се знае за исходот од преговорите Привршуваат ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

ТВ21 - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Алијанса во Влада – Кои министерства ќе ги раководат кадри на АА

Алсат-М - 07.02.2023

Преговорите меѓу СДСМ и Алијансата за Албанците за проширување на владиното мнозинство се при крај, бидејќи двете страни признаваат дека веќе има договор за голем дел од прашањата. Алијансата за Албанците евентуалниот договор на работните групи ќе ...

Утре АА ќе се збогува со опозицијата – Ковачевски: Немаше несогласувања за УЈП и Царина

ТВ21 - 07.02.2023

Разговорите меѓу АА и СДСМ се одвиваат во добар дух и во атмосфера насочена кон постигнување договор. Ова го соопшти премиер, Димитар Ковачевски, кој додаде дека целта на влегувањето на Алијанса за Албанците во Владата е да се формира мнозинство кое ...

Европскиот фронт се сопнува на раководни места

Либертас - 07.02.2023

Влезот на Алијанса за Албанците во Владата заглави кај функционерските места. Поделбата на владиниот колач е главната активност врз која се темели окрупнувањето на т.н. проевропски фронт. Ништо не е готово додека не биде готово, тврдат за ДВ извори ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Бриф - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

АЛИЈАНСА ГИ ДОБИ ПРАВДА, ЗДРАВСТВО, ВИЦЕПРЕМИЕР, УЈП, ЦАРИНА, ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА И ТРИ ОД КАРТИ Богат плен за Таравари ...

+инфо - 07.02.2023

Ако ДУИ го одобри конечниот договор меѓу Таравари и Ковачевски, што е речиси завршена работа, Гаши нема друг избор освен да остане во Владата. Челните места во министерствата за правда и за здравство, вицепремиерско место, заменик-министри во ...

Таравари: Договорени поголемиот дел од работите за влез во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Нова ТВ - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Алијанса влегува на „Илинденска“, и што сега?!

Вечер Прес - 07.02.2023

Алијанса за Албанците го заврши „поголемиот дел од работите“ за влез во Владата, истакна лидерот Арбен Таравари, најавувајќи го конечниот договор. Според непотврдените информации, АА треба да ги добие челните места во министерствата за правда и ...

СЕ ДОГОВОРИВМЕ ЗА ПОГОЛЕМИОТ ДЕЛ ОД РАБОТИТЕ Таравари и Ковачевски утре ќе си подадат рака

+инфо - 07.02.2023

Околу распределбата на функционерските места и министерски ресори, лидерот на Алијансата за Албанците напомена дека за тоа сè уште разговара, па затоа, како што нагласи, не би било коректно да зборува околу тоа во овој момент.

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

MTM - 07.02.2023

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, и претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, за влез на партијата во ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

24Инфо - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Press24 - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата

Скопје инфо - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Lider - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Поголем дел од работите за влез на АА во Владата се договорени, преговорите треба да завршат до утре

Нетпрес - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Курир - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Правда, здравство и вицепремиер, УЈП и Царина за Алијанса

24Инфо - 07.02.2023

Челните места во министерствата за правда и за здравство, вицепремиерско место, заменик-министри во ресорите земјоделство и одбрана и директори на Царинската управа, на Управата за јавни приходи и на Финансиската полиција.

Вицепремиер, министри за здравство и правда, УЈП и Царина: Алијанса за Албанците со богат плен од преговорите

Курир - 07.02.2023

Разговорите меѓу АА и СДСМ се одвиваат во добар дух и во атмосфера насочена кон постигнување договор. Ова го соопшти премиерот, Димитар Ковачевски, кој додаде дека целта на влегувањето на Алијанса за Албанците во Владата е да се формира мнозинство ...

Таравари и Ковачевски се испазариле: За АА се министерствата за здравство и за правда, вицепремиерско место, Царина, ...

Нетпрес - 07.02.2023

Алијанса за Албанците ќе раководи со повеќе ресори и дирекции. Според внатрепартиските извори, како што пренесува ТВ21 , тоа се:Министерство за здравство, Министерство за правда, една вицепремиерска позиција, заменик- министер за земјоделство, ...

Алијанса за Албанците ги доби правда, вицепремиер, здравствто, царина, УЈП

Lider - 07.02.2023

Разговорите меѓу АА и СДСМ се одвиваат во добар дух и во атмосфера насочена кон постигнување договор. Ова го соопшти премиерот, Димитар Ковачевски, кој додаде дека целта на влегувањето на Алијанса за Албанците во Владата е да се формира мнозинство ...

Вицепремиер, министри за здравство и правда, УЈП и Царина: Алијанса за Албанците со богат плен од преговорите

Press24 - 07.02.2023

Разговорите меѓу АА и СДСМ се одвиваат во добар дух и во атмосфера насочена кон постигнување договор. Ова го соопшти премиерот, Димитар Ковачевски, кој додаде дека целта на влегувањето на Алијанса за Албанците во Владата е да се формира мнозинство ...

Таравари oдбра пет директорски и две министерски места, до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Н.Македонија - 07.02.2023

Пет директорски и две министерски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците, откако на тоа се согласиле претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски и претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, како услов за влез ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Република - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени „поголем дел од работите“ за влез на Алијанса во Владата, преговорите треба да завршат до утре

365 - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата

Кајгана - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари на чекор да земе пет директорски, како и две министерски места – до утре ќе падне одлуката за влез во Влада

Точка - 07.02.2023

Пет директорски места се извесни дека ќе припаднат на кадри од Алијанса за Албанците. Дека има согласност од страна на претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, и претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, за влез на партијата во ...

Алијанса за Албанците: Ги привршуваме преговорите за влез во Влада, здравство и правда ќе бидат наши министерства

MakPress - 07.02.2023

Тимовите на СДСМ и Алијансата за Албанците, како што информираат од АА, ги привршуваат преговорите за проширување на владината коалиција. Од АА велат дека и денеска работните групи се во интензивни разговори по кои веројатно ќе се знае точно кои ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Опсервер - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

ТАРАВАРИ: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата

Пулс24 - 07.02.2023

Во однос на преговорите, претседателот на АА појасни дека повеќето прашања се затворени и дека се договорени „поголемиот дел од работите“. – Се надевам дека денеска или утре конечно ќе ги завршиме прегорите за евентуалниот влез во Владата и тоа ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Zoom - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

ТАРАВАРИ СЕ ИСПАЗАРИЛ ДОБРО: Вицепремиер, министри за здравство и правда, УЈП и Царина

Пулс24 - 07.02.2023

Разговорите меѓу АА и СДСМ се одвиваат во добар дух и во атмосфера насочена кон постигнување договор. Ова го соопшти премиерот, Димитар Ковачевски, кој додаде дека целта на влегувањето на Алијанса за Албанците во Владата е да се формира мнозинство ...

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

CivilMedia - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

Frontline - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари вели дека преговорите се при крај, ама за министерските места ќе чека да се договорат СДСМ, ДУИ и Алтернатива

MakPress - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Таравари се сретна со бугарскиот амбасадор Ангелов: Како што го поддржав Францускиот предлог, ќе ги поддржам и ...

Zoom - 07.02.2023

Во последователните средби со мисиите на пријателските земји, денеска, придружен од генералниот секретар, Кренар Лога, лидерот на Алијанса за Албанците се Ангел Ангелов, амбасадор на Бугарија во Скопје.

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Gostivarpress.mk - 07.02.2023

Речиси е извесно дека Алијанса за Албанците ќе влезе во Владата имајќи ја предвид најновата изјава на претседателот на партијата, Арбен Таравари кој рече дека скоро за се‘ што преговарале нашле заеднички јазик.

Таравари: Договорени поголем дел од работите за влез на АА во Владата, преговорите треба да завршат до утре

4NEWS - 07.02.2023

Преговорите за влез Алијансата за Албанците (АА) во владината коалиција се при крај и најверојатно ќе завршат до утре, изјави денеска за МИА лидерот на партијата и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Денеска треба да се знае епилогот од преговорите за влез на Алијанса во владеачкото мнозинство

24 Вести - 06.02.2023

Се крчка новиот коалиционен состав во кој треба да влезе Алијанса за Албанците. Според информациите на ТВ 24 партијата предводена од Арбен Таравари ги бара министерствата за правда и здравство.

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Макфакс - 06.02.2023

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен Таравари. По дефинирањето на програмските определби, се привршува и со другите отворени прашања.

АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса

А1 On - 06.02.2023

Тимовите на СДСМ и Алијансата за Албанците, како што информираат од АА, ги привршуваат преговорите за проширување на владината коалиција. Од АА велат дека и денеска работните групи се во интензивни разговори по кои веројатно ќе се знае точно кои ...

Преговорите со Алијанса траат, Сали вели - „Ќе ме видите уште 5 пати“

Сител - 06.02.2023

Изгубена министерска позиција во здравство, но и неколку директори во клучни институции е понудата што премиерот Ковачевски утре би требало да му ја достави на Африм Гаши за да одлучи дали останува во Владата по влезот на Алијанса во власта, ...

Власта ја сака Алијанса во Влада, ама тешко отстапува функции

Слободен Печат - 06.02.2023

Преговорите меѓу Владата и опозициската Алијанса за Албанците (АА) за влез во власта влегуваат во завршница. Ресорите здравство и правда веќе се договорени, а на преговарачките тимови ќе им требаат уште ден-два да го затворат целиот пакет со ...

Ресорите здравство и правда се кај АА, но СДСМ не сака да го даде УЈП

МКД - 06.02.2023

Тимовите на СДСМ и Алијансата за Албанците (АА) ги привршуваат преговорите за проширување на владината коалиција. Од АА велат дека и денеска работните групи се во интензивни разговори по кои веројатно ќе се знае точно кои функции ќе ги добијат.

Алијанса за Албанците бара министри, заменици, УЈП, Царина, ФЗО, инспекторати…

Алсат-М - 06.02.2023

Втор ден по ред преговарачките групи на СДСМ и Алијанса за Албанците разговараат за кадровските решенија кои ќе ја претставуваат партијата на Арбен Таравари на власта. Ова го потврдуваат и од самата партија, иако нема официјални податоци за кои ...

АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса

ТВ21 - 06.02.2023

Тимовите на СДСМ и Алијансата за Албанците, како што информираат од АА, ги привршуваат преговорите за проширување на владината коалиција. Од АА велат дека и денеска работните групи се во интензивни разговори по кои веројатно ќе се знае точно кои ...

АА со две министерства, едно вицепремиерско место и неколку управи – Сали: За моето разрешување одлучува Африм Гаши

ТВ21 - 06.02.2023

Договорот на АА со владината коалиција е во завршна фаза во однос на ресорите. Според внатрепартиски извори, ТВ21 дознава дека АА ќе раководи со неколку министерства и управи како што се: Најдискутабилна е позицијата во Здравство, кое најверојатно ...

УЈП СЕКОГАШ Е ИНТЕРЕСНА ЗА ПАЗАРЕЊЕ, НО ТЕШКО ДА ЈА ДОБИЕ АЛИЈАНСА - СДСМ не ја дава даночната администрација

Фактор - 06.02.2023

Преговорите меѓу СДСМ и Алијанса за Албанците уште течат, а се уште не е најавена пресконференцијата на која премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на АА, треба да ја одржат заедничката пресконференција на која би информирале за поделбата на местата.

Таравари: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

24Инфо - 06.02.2023

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен Таравари. По дефинирањето на програмските определби, се привршува и со другите отворени прашања.

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Точка - 06.02.2023

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен Таравари. По дефинирањето на програмските определби, се привршува и со другите отворени прашања.

АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса

4NEWS - 06.02.2023

Тимовите на СДСМ и Алијансата за Албанците, како што информираат од АА, ги привршуваат преговорите за проширување на владината коалиција. Од АА велат дека и денеска работните групи се во интензивни разговори по кои веројатно ќе се знае точно кои ...

АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса

Опсервер - 06.02.2023

Од АА велат дека и денеска работните групи се во интензивни разговори по кои веројатно ќе се знае точно кои функции ќе ги добијат. Од Фатиме Фазлији 14:12, февруари 6, 2023 АА: Интензивни разговори за затворање на сите прашања на преговарачката маса ...