TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Турскиот народ треба да го зачува мирот во однос на настаните во земјата

24 Вести - 24.07.2016

Во своето обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Турскиот претседател даде збор дека ќе ги исчисти сите државни структури од ...

Ердоган: Турскиот народ треба да го зачува мирот

Алсат-М - 24.07.2016

Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Неговиот говор директно беше пренесуван на телевизијата „Ал ...

Ердоган се обрати до нацијата-сочувајте го спокојството

Канал5 - 24.07.2016

Турција размислува да објавува документи на пучистите,а во меѓувреме во синоќешното обраќање до нацијата претседателот Реџеп Таип Ердоган порача да се зачува мирот во земјата. Ердоган во обраќањето го повика турскиот народ да се смири во однос на ...

Ердоган: Турскиот народ треба да го зачува мирот во однос на настаните во земјата

А1 On - 24.07.2016

Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Неговиот говор директно беше пренесуван на телевизијата „Ал ...

ЕРДОГАН: Турскиот народ треба да го зачува мирот во земјата

Телеграф - 24.07.2016

Турскиот претседател кажа дека бројот на уапсени воени и цивилни лица по обидот за преврат во Турција изнесува 13.156, а меѓу нив 126 се генерали Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа го ...

Ердоган: Турскиот народ треба да го зачува мирот во однос на настаните во земјата

Алфа - 24.07.2016

Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот ...

Прокурдските активисти во Истанбул против пучистите и вонредната состојба

Макфакс - 24.07.2016

Неколку илјади прокурдски активисти се собраа во Истанбул во саботата вечерта за да го изразат противењето кон почистите, но и кон вонредната состојба којашто ја прогласи турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по неуспешниот обид за воен преврат.

Ердоган: Земјата се спаси од болеста и оди кон заздравување

+инфо - 24.07.2016

Во новото телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател го повика турскиот народ да го зачува мирот. Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот ...

Ердоган повика да се зачува мирот во Турција

Р.С.Европа - 24.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телевизиско обраќање до нацијата го повика народот да го зачува мирот во земјата.Тој истакна и дека бројот на уапсени воени и цивилни лица по обидот за преврат во Турција изнесува 13.156, а меѓу нив 126 се ...

[Колумна] Несигурна иднина во Турција по обидот за државен удар

Радио МОФ - 24.07.2016

Невозможно е да се предвиди што ќе се случува во Турција во наредниот период. Многумина се убедени дека пучот само му овозможи на Ердоган да ја зацврсти својата власт. Од друга страна пак постои ставот дека државниот удар влијаеше негативно и го ...

Турските специјалци во акција на аеродромот каде што требало да слета Ердоган на денот на пучот (ВИДЕО)

МКД - 24.07.2016

Ал џезира Турк објави снимка од полициска акција на истанбулскиот аеродром на 15 јули, денот на обидот за државен удар во Турција, за заробување на загороворниците на ударот, кои ја имале заземено аеродромската кула.

Нова „чистка“ во Турција – распуштена претседателската гарда

Алфа - 24.07.2016

Европската унија има пристрасен и полн со предрасуди став кон Турција по обидот за воен удар рече денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Европската унија има пристрасен и полн со предрасуди став кон Турција по обидот за воен удар рече ...

Ердоган: Турскиот народ треба да го зачува мирот во однос на настаните во земјата

Сител - 24.07.2016

Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Неговиот говор директно беше пренесуван на телевизијата „Ал ...

(Не)критички медиуми или Турција, воен удар

СПФМ - 24.07.2016

Многу мaлку критичка анализа – медиумите за турскиот пуч. Фото: YouTube Обидот за воен удар во Турција е еден од најконтроверзните настани од меѓународен карактер кои го преокупираа вниманието на македонските медиуми во последниве денови.

Ердоган кон турскиот народ: Задржете го спокојството

Фактор - 24.07.2016

Во телевизиското обраќање ноќеска претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган го повика турскиот народ да се смири во однос на ситуацијата по неуспешниот обид за државен удар пред една недела.

Ердоган до Турците: Зачувајте го мирот во однос на настаните во земјата

Република - 24.07.2016

Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во ...

Ердоган: Уапсени 13.156 воени и цивилни лица

еМагазин - 24.07.2016

Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Неговиот говор директно беше пренесуван на телевизијата „Ал ...

Ердоган го повика народот да го зачува мирот

Мета - 24.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телевизиско обраќање до нацијата го повика народот да го зачува мирот во земјата.Тој истакна и дека бројот на уапсени воени и цивилни лица по обидот за преврат во Турција изнесува 13.156, а меѓу нив 126 се ...

Демирташ: Ние сме против пучот, но ќе продoлжиме да се бориме против Ердоган

Вечер Прес - 24.07.2016

Прокурдската Демократска партија на народите (ДПН) категорично е против обидот за преврат во Турција, но ќе ја продолжи својата борба против режимот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговото „поробување", изјави лидерот на оваа партија, ...

Партијата на Демирташ е категорично против пучот, но ќе ја продолжи борбата против Ердоган...

Н.Македонија - 24.07.2016

Прокурдската Демократска партија на народите (ДПН) категорично е против обидот за преврат во Турција, но ќе ја продолжи својата борба против режимот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговото „потлачување“, изјави лидерот на оваа партија, ...

Турскиот народ треба да го зачува мирот во однос на настаните во земјата

Идивиди - 24.07.2016

Анкара, 24 јули 2016 (МИА) - Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата.

Ердоган: Турскиот народ треба да го зачува мирот во однос на настаните во земјата

Lider - 24.07.2016

Во своето ново телевизиско обраќање до нацијата турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа го повика турскиот народ да го зачува мирот во однос на моменталната ситуација за земјата. Неговиот говор директно беше пренесуван на телевизијата „Ал ...

Ердоган: ЕУ е пристрасна кон Турција

24 Вести - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија има пристрасен и полн со предрасуди став кон Турција по обидот за воен удар. Неговата изјава следи по критиките од Брисел за мерките преземени по обидот за пуч, посебно за ...

Ердоган: еу е пристрасна кон Турција

ТВ21 - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија има пристрасен и полн со предрасуди став кон Турција по обидот за воен удар. Неговата изјава уследи по критиките од Брисел за мерките преземени по обидот за пуч, посебно за ...

Ердоган со декрет затвори над 1.000 јавни установи

Канал5 - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган нареди затворање на повеќе од 1.000 приватни училишта и го продолжи до 30 дена периодот за задржување на осомничените во притвор без обвинение. Со декрет е наложено затворање на 1.043 приватни училишта, 1.229 ...

Партијата на Демирташ е категорично против пучот, но ќе ја продолжи борбата против Ердоган

А1 On - 23.07.2016

Прокурдската Демократска партија на народите (ДПН) категорично е против обидот за преврат во Турција, но ќе ја продолжи својата борба против режимот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговото „потлачување“, изјави лидерот на оваа партија, ...

Турција затворила над 2.250 институции при чистки по обидот за преврат

Стандард - 23.07.2016

Со нова тактика против наводните организатори на обидот за преврат, во саботата Турција објави дека затворила повеќе од 2,250 социјални, образовни и здравствени институции и установи кои тврди дека претставуваат закана за националната безбедност, ...

Лаги, лажговци и беззаконие

Стандард - 23.07.2016

Кога станува збор за непочитување на демократијата, владеењето на правото и вистината во јавниот живот, во последниве недели светот беше сведок на доста примери: неуспешен државен удар во Турција, отфрлање на одлука на меѓународен суд и утврдување ...

Апсењата во Турција продолжуваат, Ердоган се заблагодари на партиите за поддршката

Стандард - 23.07.2016

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган се заблагодари на сите политички партии во парламентот дека ja поддржале неговата одлука da се прогласи тримесечнa вонредна состојба. Тој го стори тоа синоќа во говор пред пратениците, недела по обидот за ...

Ердоган ги повика инвеститорите да продолжат да инвестираат во Турција

Макфакс - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во обраќањето во турскиот парламент, рече дека властите ќе ја задржат фискалната дисциплина и ги повика инвеститорите да продолжат да инвестираат во земјата.

Ердоган: ЕУ е пристрасна кон Турција

А1 On - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија има пристрасен и полн со предрасуди став кон Турција по обидот за воен удар. Неговата изјава уследи по критиките од Брисел за мерките преземени по обидот за пуч, посебно за ...

Го спаси ли Русија Ердоган?

Руска реч - 23.07.2016

Медиумите проширија информации дека руското разузнавање го предупредило турскиот претседател за подготвувањето на воениот удар од 16 јули и дека токму тоа му овозможило да го запре заземањето на власта од страна на војската.

Ердоган со критика до ЕУ за односот кон Турција

Р.С.Европа - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија дава контродикторни изјави и има пристрасен став и предрасуди кон неговата земја. Брисел упати критики до Турција за мерките преземени по обидот за пуч, посебно за најавата ...

Бошњаци го предлагаат Ердоган за Нобелова награда за мир

Оff.net - 23.07.2016

Три граѓански здруженија од Босна донесоа одлука Реџеп Тајип Ердоган да се кандидира за НОбелова награда за мир. "Господинот Ердоган успеа ноќта меѓу 15 и 16 јули 2016, против модерните варвари, со легални и легитимни средства и сесрдна помош од ...

Ердоган затвори илјадници училишта и универзитети

Нова ТВ - 23.07.2016

Со првиот декрет од моментот на воведувањето на вонредна состојба во Турција, претседателот Реџеп Таип Ердоган затвори повеќе од илјада приватни училишта, 15 универзитети, 19 синдикати, 35 болници и повеќе од 1,200 добротворни организации.

Логиката на политичката чистка

Оff.net - 23.07.2016

Ердоган уапси илјадници луѓе за да се задржи на власт, а не само што не мораше, туку можеше да тргне и во спротивен правец. Уште самата вечер на пучот Ердоган имаше одличен сетап: секоја голема опозициона партија се изјасни против државниот удар, ...

Ердоган издаде декрет за затворање 2.341 институции

Макфакс - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган издаде декрет за затворање на 2.341 институција, меѓу кои се образовни и добротворни организации, синдикати и медицински центри, по минатонеделниот неуспешен обид за воен преврат во Труција, извести во ...

Ердоган: ЕУ има предрасуди кон Турција

Либертас - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија има пристрасен и полн со предрасуди став кон Турција по обидот за воен удар. Неговата изјава уследи по критиките од Брисел за мерките преземени по обидот за пуч, посебно за ...

Партијата на Демирташ е категорично против пучот, но ќе ја продолжи борбата против Ердоган

Локално - 23.07.2016

Прокурдската Демократска партија на народите (ДПН) категорично е против обидот за преврат во Турција, но ќе ја продолжи својата борба против режимот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговото „потлачување“, изјави лидерот на оваа партија, ...

Грците ја открија најголемата лага на Ердоган за тоа што се случувало за време на пучот

Пулс24 - 23.07.2016

Грчкото Воено воздухопловство тврди дека во ниту еден момент воените авиони не не го гонеле Реџеп Таип Ердоган за време на државниот удар, како што изјавил тој во неколку интервјуа по пучот.

Издадени 300 налози за апсење на гардистите на Ердоган

Тера - 23.07.2016

Турските власти издадоа во петок 300 налози за апсење на припадниците на гардата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, една недела по неуспешниот пуч во земјата. Министерот за внатрешни работи Ефкан Ала ги поништи пасошите на 10.856 уапсени лица, за ...

Ердоган ги повика инвеститорите да продолжат да инвестираат во Турција

Точка - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во обраќањето во турскиот парламент, рече дека властите ќе ја задржат фискалната дисциплина и ги повика инвеститорите да продолжат да инвестираат во земјата.

Ердоган: ЕУ е себична кон Турција

Локално - 23.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Европската унија има себичен и полн со предрасуди став кон Турција по обидот за воен удар. Неговата изјава уследи по критиките од Брисел за мерките преземени по обидот за пуч, посебно за ...

Анкара и Вашингтон на крстопат...

Н.Македонија - 23.07.2016

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама е во судир со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, но Белата куќа брзо го осуди обидот за воен удар од 15 јули и јасно стави до знаење дека верува дека Ердоган, без оглед на неговите ...

Наредниот воен удар во Турција...

Н.Македонија - 23.07.2016

Пред да се сврти Турција кон авторитаризмот, под водство на претседателот Реџеп Таип Ердоган, многумина сметаа дека бившиот лидер на Партијата за правда и развој (АКП) ќе замине во историјата како лидер што на крајот успеа да ја скроти турската ...

Ердоган: Следува реструктуирање на воените сили

Канал5 - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека имало сериозни разузнавачки пропусти при минатонеделниот обид за пуч и најави дека вооружените сили на Турција ќе бидат реструктуирани. Според Ердоган можен е нов воен удар, но сега би било ...

Грците тврдат: Ердоган лаже, не беше во опасност

Канал5 - 22.07.2016

Според тврдењата на грчкото воено воздухопловство турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е фатен во лага, бидејќи како што тврдат неговиот живот во ниту еден момент не бил во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што самиот тој изјави во ...

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

24 Вести - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч. - Во 81 окрузи, 79 милиони граѓани продолжуваат да се спротивставуваат на ...

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

Вест - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

Утрински - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

Грците тврдат дека Ердоган воопшто не бил во опасност при обидот за воен преврат

Вест - 22.07.2016

Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што изјавил повеќе ...

Ердоган призна дека имало значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

24 Вести - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Ердоган призна дека имало значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Телма - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Генерална проба за турскиот претседателски систем

Deutsche Welle - 22.07.2016

Вонредната состојба му дава на претседателот Ердоган далекусежни овластувања. Обидот за пуч беше енормна опасност за демократијата во Турција, но исто така е и она што сега се случува – смета Рајнхард Баумгартен.

Грците ја разоткрија лагата на Ердоган за тоа што се случувало со неговиот авион

МКД - 22.07.2016

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ниеден момент не го бркале авиони за време на обидот за државен удар, како што тој изјави неколку пати во интервјуа по обидот за преврат.

Грците го разоткрија Ердоган: Претседателскиот авион не беше следен од ловци

Макфакс - 22.07.2016

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во ниту еден момент не бил следен од воени авиони за време на државниот удар, како што тој изјави во неколку интервјуа по пучот.

Грците го разоткрија Ердоган, претседателскиот авион не бил следен од ловци

+инфо - 22.07.2016

Ердоган во едно интервју истакнал дека „за влакно“ ја избегнал смртта, бидејќи го следеле авиони-ловци Ф-16, кои ги контролирале учесниците во пучот. Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е фатен во ...

Ердоган призна дека имало значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Сител - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Издадени 300 налози за апсење на гардистите на Ердоган

Макфакс - 22.07.2016

Турските власти издадоа во петок 300 налози за апсење на припадниците на гардата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, една недела по неуспешниот пуч во земјата. Министерот за внатрешни работи Ефкан Ала ги поништи пасошите на 10.856 уапсени лица, за ...

Ердоган призна дека имало значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Курир - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите не неуспешниот пуч

Курир - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

ТУРЦИЈА: Петнаесетти јули ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч

Телеграф - 22.07.2016

Ердоган соопшти дека во операцијата преземена по обидот за пуч досега се приведени 10.400 луѓе, а во затвор остануваат 4.060 лица Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се ...

Ердоган го призна пропустот во разузнавањето

Репортер - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите не неуспешниот пуч

Нетпрес - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

Ердоган призна дека имало разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

+инфо - 22.07.2016

Toj рече дека е можно да се направи нов обид за преврат, но тоа ќе биде многу потешко затоа што сега властите се многу внимателни. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало ...

ЕРДОГАН ЛУТО ПРИЗНА: Непосредно пред обидот за пуч имавме значителни разузнавачки пропусти

Телеграф - 22.07.2016

Јасно е дека имаше значителни пропусти и недостатоци во нашето разузнавање, нема смисла тоа да го кријам или одрекувам, рече Ердоган во своето прво интервју по објавување на вонредната состојба во земјата Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ...

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

Сител - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

Репортер - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч. – Во 81 окрузи, 79 милиони граѓани продолжуваат да се спротивставуваат на ...

Ердоган прогласи Ден во спомен на жртвите од пучот

Р.С.Европа - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

Ердоган: Имаше значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Нетпрес - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Во Германија постапките на Ердоган се споредуваат со почетокот на владеењето на Хитлер

Press24 - 22.07.2016

Претседателот на германскиот Бундестаг, Норберт Ламерт предвидува дека Турција по воениот пуч дополнително ќе ги намали стандардите за основните права и слободи. Во интервју за весникот „Швабише цајтунг“, Ламерт, кој е дел од владејачката партија ...

Во Германија постапките на Ердоган се споредуваат со почетокот на владеењето на Хитлер

Сител - 22.07.2016

Претседателот на германскиот Бундестаг, Норберт Ламерт предвидува дека Турција по воениот пуч дополнително ќе ги намали стандардите за основните права и слободи. Во интервју за весникот „Швабише цајтунг“, Ламерт, кој е дел од владејачката партија ...

Во Германија постапките на Ердоган се споредувaат со владеењето на Хитлер

+инфо - 22.07.2016

Турција сече дел од своето тело и тоа ќе има ужасни последици за земјата, вели за ЦДФ Волфсон, германски воен историчар со еврејско потекло. Претседателот на германскиот Бундестаг, Норберт Ламерт, предвидува дека Турција по воениот пуч дополнително ...

Грците го разоткрија Ердоган: Претседателскиот авион не бил следен од ловци

Кајгана - 22.07.2016

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во ниту еден момент не бил следен од воени авиони за време на државниот удар, како што тој изјави во неколку интервјуа по пучот.

Грчки ВВС: Ердоган воопшто не бил во опасност при обидот за воен преврат

Сител - 22.07.2016

Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што изјавил повеќе ...

Ердоган призна дека имало значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Алфа - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

ГРЧКИ ВВС: Ердоган воопшто не бил во опасност при обидот за воен преврат

Телеграф - 22.07.2016

Реџеп Таип Ердоган фатен во лага Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени ...

Грците ја разоткрија лагата на Ердоган со авионот

Репортер - 22.07.2016

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ниеден момент не го бркале авиони за време на обидот за државен удар, како што тој изјави неколку пати во интервјуа по обидот за преврат.

Ердоган си ја призна грешката

Press24 - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Грчки ВВС: Ердоган воопшто не бил во опасност при обидот за воен преврат

Алфа - 22.07.2016

Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што изјавил повеќе ...

Грција тврди: Ердоган не беше во опасност

Press24 - 22.07.2016

Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што изјавил повеќе ...

Ердоган испрати нов СМС до 68 милиони Турци

Стандард - 22.07.2016

Претседателот Реџеп Таип Ердоган испрати нова текстуална порака до сите Турци, повикувајќи ги да останат на улиците, додека тој ја консолидира својата власт по обидот за преврат од минатиот петок, пишува весникот Тајмс.

Ердоган: нема пречки за продолжување на вонредната состојба

Р.С.Европа - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека не постојат пречки за продолжување на вонредната состојба во земјата над три месеци. Вонредната состојба беше воведена вчера, потег за кој Ердоган оцени дека е неопходен по неуспешниот државен удар ...

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

+инфо - 22.07.2016

Тој додаде дека во операцијата преземена по обидот за пуч досега се приведени 10.400 луѓе, а во затвор остануваат 4.060 лица. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува ...

Ердоган: Имаше значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Точка - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Ердоган призна дека имало значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Република - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Ердоган најави брзо преструктурирање на вооружените сили

Пулс24 - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Ердоган призна значителни разузнавачки пропусти пред обидот за воен преврат

Либертас - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

Либертас - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

Грците го разоткрија Ердоган: Претседателскиот авион не беше следен од ловци

Точка - 22.07.2016

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во ниту еден момент не бил следен од воени авиони за време на државниот удар, како што тој изјави во неколку интервјуа по пучот.

Што и спрема Ердоган на турската армија?

Фактор - 22.07.2016

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган изјави во четвртокот во телевизиското интервју дека армијата ќе биде реструктуирана наскоро, пишува весникот Daily Sabah. Државниот шеф истакнал дека имало значителни празнини во разузнавањето минатиот ...

Ердоган на гости кај Путин

Фактор - 22.07.2016

Во почетокот на август турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ќе оди на гости кај неговиот руски колега Владимир Путин. Средбата беше најавена кон крајот на јуни, кога Ердоган во телефонски разговор се извини за урнатиот руски воен авион.

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

Канал 77 - 22.07.2016

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч – пренесе телевизијата НТВ.

Грција: Ердоган воопшто не бил во опасност при обидот за воен преврат

Либертас - 22.07.2016

Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што изјавил повеќе ...

Граѓански организации ќе го предложат Ердоган за Нобелова награда за мир

Република - 22.07.2016

Културната заедница на Бошњаците „Препород“ во соработка си Здружението на демократски правници во НиХ и Босанско-турското пријателство Б осфор, одлучија претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган да го кандидираат за Нобелова награда за мир.

Грција: Ердоган воопшто не бил во опасност при обидот за воен преврат

Локално - 22.07.2016

Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што изјавил повеќе ...

Имаше значителни разузнавачки пропусти, требало да се знае дека се подготвува пуч

Вечер Прес - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили ...

Македонците ќе ги казнат пучистите на избори

Република - 22.07.2016

Ненад Мирчевски Истите тие болни умови што постојано заговараат и јавно повикуваат на крвопролевање во Македонија, сега, преку сликите од Истанбул и Анкара, имаа можност со свои очи да видат колку скапо може да нѐ чини сите нивното деструктивно и ...

Во Германија постапките на Ердоган се споредуваат со почетокот на владеењето на Хитлер

Локално - 22.07.2016

Претседателот на германскиот Бундестаг, Норберт Ламерт предвидува дека Турција по воениот пуч дополнително ќе ги намали стандардите за основните права и слободи. Во интервју за весникот „Швабише цајтунг“, Ламерт, кој е дел од владејачката партија ...

Грците ја разоткрија најголемата лага на Ердоган за време на државниот удар

Република - 22.07.2016

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ниту еден момент не го гонеле воени авиони за време на државниот удар, како што тој изјави во неколку интервјуа по пучот.

На водителката и нудат 250.000 долари за телефонот со кој го спаси Ердоган

МК News - 22.07.2016

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари. Кога започнал државниот удар, таа успеала преку фејстајм апликацијата да го добие ...

Грците ја разоткрија лагата на Ердоган

Тера - 22.07.2016

Грчкото воено воздухопловство тврди дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ниеден момент не го бркале авиони за време на обидот за државен удар, како што тој изјави неколку пати во интервјуа по обидот за ...

Како тензиите од Турција се пренесоа и на улиците на Германија?

Фактор - 22.07.2016

Неуспешниот обид за државен удар против претседателот Реџеп Таип Ердоган предизвика тензии меѓу 3-милионската турска заедница во Германија. Тоа доведе до демонстрации и закани. По деновите на чистки во Турција, Министерството за внатрешни работи во ...

Ердоган призна за значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Локално - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Грчкото воздухопловство тврди дека никој не го следел авионот на Ердоган

Мета - 22.07.2016

Според извори од грчкото воено воздухопловство, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не го прогонувале воени авиони за време на обидот за државен удар минатата недела. Ердоган тврдеше дека „избегнал смрт за само неколку минути“, откако наводно ...

Вонредната состојба – генерална проба за турскиот претседателски систем

Либертас - 22.07.2016

Вонредната состојба му дава на претседателот Ердоган далекусежни овластувања. Обидот за пуч беше енормна опасност за демократијата во Турција, но исто така е и она што сега се случува – смета Рајнхард Баумгартен, дописник на АРД од Истанбул во ...

Ќе бидат уапсени 300 гардисти на Ердоган

Фактор - 22.07.2016

Ќе се апсат гардистите на Ердоган. Турските власти денеска издадоа 300 налози за апсење на припадниците на гардата на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Министерот за внатрешни работи, Ефкан Ала ги поништи пасошите на 10.856 уапсени лица, за кои ...

Вонредната состојба – генерална проба за турскиот претседателски систем

Локално - 22.07.2016

Воредната состојба му дава на претседателот Ердоган далекусежни овластувања. Обидот за пуч беше енормна опасност за демократијата во Турција, но исто така е и она што сега се случува – смета Рајнхард Баумгартен, дописник на АРД од Истанбул во ...

Нова бура на Босфор...

Н.Македонија - 22.07.2016

Повеќето од експертите тврдат дека воопшто не биле изненадени од обидот за пуч во Турција бидејќи тој претставувал само повторување на историјата на земјата, која изобилува со воени удари.

Ердоган призна дека имало значителни разузнавачки пропусти пред обидот за пуч

Lider - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, во интервју за Ројтерс, чии делови пренесува БТА, вчера призна дека имало значителни пропусти во работата на разузнавањето пред обидот за воен преврат и затоа вети брзо преструктурирање на вооружените сили.

Грчки ВВС: Ердоган воопшто не бил во опасност при обидот за воен преврат

Lider - 22.07.2016

Грчките воено воздухопловни сили тврдат дека турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган е фатен во лага бидејќи, според соопштението, неговиот живот во ниту еден момент не се наоѓал во опасност, ниту го следеле воени авиони, како што изјавил повеќе ...

Ердоган го прогласи 15 јули за Ден во спомен на жртвите од пучот

Lider - 22.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека 15 јули, денот кога беше извршен обид за воен удар, ќе се одбележува како Ден во спомен на жртвите на неуспешниот пуч, јави приватната телевизија НТВ.

Пучот го откри тивкиот идеолошки судир меѓу македонските Турци

Призма - 21.07.2016

Во Македонија нема заколнати ердоганисти и ѓуленисти, ама настаните што следеа по неуспешниот обид за пуч, открија дека и во државава има идеолошки разидувања на линија на судирот меѓу турскиот претседател и верскиот лидер со живеалиште во САД.

Ердоган прогласи вонредна состојба во земјата - ќе трае 3 месеци

Канал5 - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вечерва дека вонредната состојба во земјата ќе трае 3 месеци - јави Ројтерс. Тој додаде дека оваа одлука е во границите на Уставот и наведе дека целта е да се преземат брзи и ефикасни мерки против ...

Ердоган прогласи вонредна состојба и лов на „ѓуленистите“

Deutsche Welle - 21.07.2016

Во Турција денеска стапи во сила тримесечната вонредна состојба насочена кон следбениците на осомничениот организатор на пучот Фетула Ѓулен. Владиниот портпарол Нуман Куртулмус рече дека вонредната состојба ќе биде искористена за борба против ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Телма - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Секуларните Турци се чувствуваат изолирани во „новата Турција“

Deutsche Welle - 21.07.2016

Замолкнати од чистката и апсењата кои следуваа по обидот за пуч, секуларните Турци се повеќе се чувствуваат безгласни. Диего Куполо известува од Анкара Додека поддржувачите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги полнеа улиците за време на ...

Турција од денеска во вонредна состојба

Канал5 - 21.07.2016

Воведувањето на вонредната состојба ќе значи дека владата сега има право да носи закони без да заседава парламентот и да ги суспендира правата и слободите доколку оцени дека тоа е неопходно што значи широки овластувања за апсења.

Ердоган по неуспешниот пуч воведе вонредна состојба која ќе трае три месеци

Утрински - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во средата прогласи вонредна состојба која ќе трае три месеци. По неуспешниот воен удар, во кој повеќе од 260 лица ги загубија животите, уследи незапаметена чистка во сите сегменти на општеството, од војската ...

Ердоган:Вонредната состојба во Турција е насочена кон чистење на вирусот

Телма - 21.07.2016

Вонредната состојба која ќе трае во наредните три месеци и има за цел целосно да се сузбијат следбениците на осомничениот за обидот за државен удар, муслиманскиот лидер, Фетула Ѓулен, од денеска стапи на сила на територијата на цела Турција.

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот пуч

Дневник - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот пуч

Алсат-М - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Вонредна состојба во Турција

Алсат-М - 21.07.2016

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган синоќа прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција по обидот за воен пуч. Тој, на прес конференција по завршувањето на седницата на владата во Анкара рече дека вонредната состојба не е против ...

Песков - Воведувањето вонредна состојба е внатрешна работа на Турција

Утрински - 21.07.2016

Одлуката на турските власти за воведување на вонредна состојба во земјата е внатрешна работа на Турција, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Како што јави ТАСС, запрашан да ги коментира информациите дека Москва ги предупредила ...

Ердоган прогласи тримесечна воена состојба

24 Вести - 21.07.2016

Реџеп Таип Ердоган објави денес дека во Турција се воведува вонредна состојба која ќе трае три месеци. Ова се случува откако минатиот петок дојде до обид за воен удар во оваа држава. “Советот на министрите одлучи да се воведе вонредна состојба во ...

Камиказе-пуч и по него

Утрински - 21.07.2016

По големата збрка во турската армија и апсењето на стотина генерали, САД стравуваат за безбедноста на нуклеарното оружје во базата Инџирлик. Пропаднатиот воен удар и жестоката одмазда ги ставија под голем ризик НАТО, неговата кохезија и иднина ...

Граѓански организации ќе го предложат Ердоган за Нобелова награда за мир

Нетпрес - 21.07.2016

Културната заедница на Бошњаците „Препород“ во соработка си Здружението на демократски правници во НиХ и Босанско-турското пријателство Б осфор, одлучија претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган да го кандидираат за Нобелова награда за мир.

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот пуч

Нетпрес - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Нетпрес - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањето, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба

+инфо - 21.07.2016

Турскиот лидер додаде дека вооружените сили се под команда на владата и оти дејствуваат во согласност со нејзините одлуки. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци.

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ТУРЦИЈА: Ердоган објави дека истата ќе трае три месеци

Телеграф - 21.07.2016

Турскиот претседател наведе дека ќе дејствува како претседател и како главен командант на вооружените сили со цел да го исчисти „вирусот“ од војската Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба ...

На водителката и нудат 250.000 долари за телефонот со кој го спаси Ердоган

Press24 - 21.07.2016

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари. Кога започнал државниот удар, таа успеала преку фејстајм апликацијата да го добие ...

И нудат 250.000 долари за телефонот кој го спаси Ердоган од линчување

Сител - 21.07.2016

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари. Кога започнал државниот удар, таа успеала преку фејстајм апликацијата да го добие ...

Пучот го откри тивкиот идеолошки судир меѓу македонските Турци

Репортер - 21.07.2016

Македонија нема заколнати ердоганисти и ѓуленисти, ама настаните што следеа по неуспешниот обид за пуч, открија дека и во државава има идеолошки разидувања на линија на судирот меѓу турскиот претседател и верскиот лидер со живеалиште во САД, пишува ...

Песков: Воведувањето вонредна состојба е внатрешна работа на Турција

Сител - 21.07.2016

Одлуката на турските власти за воведување на вонредна состојба во земјата е внатрешна работа на Турција, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Како што јави ТАСС, запрашан да ги коментира информациите дека Москва ги предупредила ...

Песков: Воведувањето вонредна состојба е внатрешна работа на Турција

+инфо - 21.07.2016

Иранската информативна агенција Фарс денеска објави дека турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за пучот. Одлуката на турските власти за воведување на вонредна состојба во земјата е внатрешна работа на Турција, ...

Ердоган бил предупреден од Русија за пучот

+инфо - 21.07.2016

Според информациите, турската Национална разузнавачка организација МИТ била предупредена за „неизбежен воен преврат“. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа ...

Секуларните Турци се чувствуваат изолирани во „новата Турција“

Репортер - 21.07.2016

Замолкнати од чистката и апсењата кои следуваа по обидот за пуч, секуларните Турци се повеќе се чувствуваат безгласни. Диего Куполо известува од Анкара за Дојче веле . Додека поддржувачите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги полнеа улиците ...

ПЕСКОВ: Воведувањето вонредна состојба е внатрешна работа на Турција

Телеграф - 21.07.2016

Портпаролот на Кремљ изјави дека нема информации оти Москва ги предупредила властите во Анкара за воениот удар Одлуката на турските власти за воведување вонредна состојба во земјата е внатрешна работа на Турција, изјави денеска портпаролот на Кремљ, ...

Парламентот изгласа: Прогласена 3 месечна вонредна состојба во Турција

Курир - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ТУРЦИЈА: Парламентот го изгласа предлогот и ќе трае три месеци

Телеграф - 21.07.2016

Ердоган изјави дека Европејците немаат право да ја критикуваат одлуката на Турција за воведување вонредна состојба Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“.

Турскиот Парламент изгласа воведување вонредна состојба

Репортер - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

Турскиот Парламент изгласа воведување вонредна состојба

Сител - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција

Р.С.Европа - 21.07.2016

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган синоќа прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција по обидот за воен пуч. Тој, на прес конференција по завршувањето на седницата на владата во Анкара рече дека вонредната состојба не е против ...

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба

Макфакс - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во државата. Ердоган на прес конференција, веднаш по завршувањето на владината седница, рекол дека одлуката е во границите на Уставот, која ќе овозможи превземање на брзи ...

Парламентот изгласа 3 месечна вонредна состојба во Турција

Нетпрес - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

Ердоган бил предупреден за пучот – Eве што откриле Русите

Курир - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Сител - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Москва го предупредила Ердоган дека се подготвува државен удар

Стандард - 21.07.2016

Руската армија го предупредила турското разузнавање за подготовка на воениот удар. Ова го пишува иранската агенција Фарс, повикувајќи се на арапските медиуми, кои од своја страна цитираат дипломатски извори од Анкара.

Што значи вонредната состојба во Турција?

Р.С.Европа - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи вонредна состојба по неуспешниот воен пуч што доведе до масовни апсења во армијата, полицијата, судството и образованието. Ердоган изјави дека состојбата ќе трае три месеци и ќе и овозможи на владата ...

Прогласена тромесечна вонредна состојба во Турција „за чистење на вирусот од војската“

Капитал - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа соопшти дека земјата вовела вонредна состојба што ќе трае три месеци. Ова тој го соопшти во директен телевизиски пренос од неговото обраќање по претходно одржаниот состанок на Советот за национална ...

Медиуми: Русија го предупредила Ердоган за пучот

Руска реч - 21.07.2016

Иранската информативна агенција „Фарс“ повикувајќи се на арапски медиуми кои, од своја страна, дознале за тоа од дипломатски извори во Анкара, пишува дека Русија го предупредила Ердоган за пучот неколку часа пред неговиот почеток.

Австрија побара од турскиот амбасадор објаснувања за демонстрации за поддршка на Ердоган

Стандард - 21.07.2016

Виена го повика турскиот амбасадор да дава објаснувања за врските на Анкара со демонстрациите во Австрија во поддршка на претседателот Реџеп Таип Ердоган, објави Ројтерс, цитирајќи го австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц.

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција

Радио МОФ - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба по обидот за државен удар минатата недела. По завршувањето на синоќешната седница на владата во Анкара, тој изјави дека вонредната состојба не е против демократијата, ...

Ердоган го спасиле руските разузнавачки служби

МКД - 21.07.2016

Руските разузнавачки служби, неколку часа пред почетокот на немирите минатата недела во Турција, го предупредиле премиерот Реџеп Таип Ердоган дека му се подготвува воен удар, објави денеска иранската агенција Фарс , пренесувајќи „неколку арапски ...

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот пуч

Сител - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

На водителката и нудат 250.000 долари за телефонот со кој го спаси Ердоган

Курир - 21.07.2016

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари. Кога започнал државниот удар, таа успеала преку фејстајм апликацијата да го добие ...

ГО ПРЕСРЕТНАА ПУЧОТ: Руските служби го спасија Ердоган

Телеграф - 21.07.2016

Организаторите на заговорот дискутирале и за планови да пратат неколку хеликоптери во Мармарис, каде што се наоѓал турскиот претседател Неколку часа пред да почнат нередите во Турција минатата недела, руските тајни служби го предупредиле турскиот ...

Пучистите подготвиле и обвинение, еве за што ќе одговараше Ердоган ако успееше ударот

Нетпрес - 21.07.2016

Пучистите што го организираа воениот преврат во Турција планирале да го обвинат претседателот Реџеп Тајип Ердоган и неговиот близок круг соработници за поддржување на тероризмот преку преговорите со курдската ПКК, објавуваат турксите медиуми ...

Пучистите имале подготвено и обвинение против Ердоган - за соработка со Курдите

МКД - 21.07.2016

Организаторите на неуспешниот воен удар во Турција планирале претседателот Реџеп Таип Ердоган и неговиот близок круг луѓе да ги обвинат за поддршка на тероризмот, поради преговорите со Курдистанската работничка партија пред да почнат воените ...

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот пуч

Алфа - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за ...

Што ако успееше пучот против Ердоган?

Кајгана - 21.07.2016

Организаторите на пучот во Турција планирале да го обвинат Реџеп Таип Ердоган и неговите соработници за поддржување на тероризмот и за преговори со Работничката партија на Крудите. Ова го објавија турските медиуми повикувајќи се на документите што ...

Босански здруженија го предлагаат Ердоган за Нобелова награда за мир

Нова ТВ - 21.07.2016

Три здруженија од Босна и Херцеговина ќе го предложат турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за Нобелова награда за мир за 2017 година. Како повод е акцијата на туските власти за задушување на воениот удар минатата недела.

Чистки

Окно - 21.07.2016

Сина џамија, Истамбул, фотографија на Иван Шепиќ Државниот удар во Турција е спречен, сега на ред се чистките. Во саботата турските војници и полицајци кои во текот на претходниот ден останаа лојални на претседателот Реџеп Таип Ердоган, уапсија ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција

А1 On - 21.07.2016

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган, синоќа прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција по обидот за воен пуч. На прес конференција, по завршувањето на седницата на Владата во Анкара, рече дека вонредната состојба не е против ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Алфа - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци.

Ердоган побара тримесечна вонредна состојба

Глас на Америка - 21.07.2016

Турските законадавци се очекува да го одобрат неговото барање, со цел да се расчисти состојбата во државата, по неуспешниот државен удар во петокот Турските законодавци се очекува да го одобрат барањето на претседателот Реџеп Таип Ердоган за ...

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба

Кајгана - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во државата. Ердоган на прес-конференција, веднаш по завршувањето на владината седница, рекол дека одлуката е во границите на Уставот, која ќе овозможи преземање на брзи и ...

Кремљ демантира дека предупредил за превратот Анкара

Стандард - 21.07.2016

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков не располага со информации за тоа дека Русија ја предупредила Турција за подготовка на државен удар. – Не располагам со таква информација и не знам на какви извори се повикува агенцијата Фарс, ...

Турскиот Парламент изгласа воведување вонредна состојба

Р.С.Европа - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

Турција прогласи вонредна состојба

Нова ТВ - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“, а истата ќе трае 3 месеци. Според турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган оваа одлука е согласно Уставот и тој рче ...

Асад: Ердоган ја исламизира Турција

Стандард - 21.07.2016

Сирискиот претседател Башар ал Асад го обвини турскиот колега Ердоган дека го користи неуспешниот државен удар, за да наметне строги исламистички патишта, кои ја загрозуваат како Турција, така и нејзините соседи, пренесоа агенциите.

ЕРДОГАН ЗНАЕЛ ЗА ПУЧОТ: Eве што откриле Русите!

Пулс24 - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот пуч

Точка - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Секуларните Турци се чувствуваат изолирани во „новата Турција“ и се плашат за својата безбедност

Либертас - 21.07.2016

Замолкнати од чистката и апсењата кои следуваа по обидот за пуч, секуларните Турци се повеќе се чувствуваат безгласни. Диего Куполо известува од Анкара за Дојче веле . Додека поддржувачите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги полнеа улиците ...

Турција воведува вонредна состојба

Локално - 21.07.2016

Одлуката беше донесена од страна на Советот за национална безбедност и најавено од страна на претседателот Реџеп Таип Ердоган Турскиот Совет за национална безбедност одлучи во земјата да биде воведена вонредна состојба за наредните три месеци, ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Либертас - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Ердоган ги избрука “Standard & Poors” и најави чистка на „вирусите“ од редовите на вооружените сили

Локално - 21.07.2016

Нацијата ни е во состојба сама да си ја одредува својата судбина и има моќ да се брани објави турскиот претседател по воведувањето на вонредната состојба За три месеци вонредна состојба Турција треба да ја врати демократијата, владеењето на правото, ...

Кремљ категорично: Русија не го предупреди Ердоган за превратот

Локално - 21.07.2016

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков не располага со информации дека Русија божем ја предупредила Турција за подготвениот државен удар. “Не располагам со таква информација и не знам на какви извори се повикува агенција” Фарс “, рече ...

Русите го предупредиле Ердоган за пучот?

еМагазин - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција

Канал 77 - 21.07.2016

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во државата. „Одлуката е во границите на Уставот, која ќе овозможи превземање на брзи и ефикасни мерки против поддржувачите на имамот Ѓулен“, изјави Ердоган на прес ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

еМагазин - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Што ќе се промени во Турција со вонредната состојба?

Фактор - 21.07.2016

Најактуелното прашање кое ги копка сите во моментов, е што ќе се промени во Турција, откако синоќа претседателот Реџеп Ердоган најави 3-месечна вонредна состојба. Таа влезе во сила на полноќ, но допрва треба да биде одобрена од турскиот парламент.

Турскиот Парламент изгласа воведување вонредна состојба

Либертас - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција!

Пулс24 - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција. Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во петокот. Бројот на уапсените генерали и адмирали надмина 70 души, а вкупниот ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Бриф - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Ердоган воведе вонредна состојба

Мета - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција по неуспешниот воен удар, јавуваат светските агенции. Ердоган, по завршувањето на седницата на Владата во Анкара, рече дека воведувањето на вонредна состојба не ...

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот преврат

Вечер Прес - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс" Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил ...

Турскиот парламент го одобри воведувањето вонредна состојба во земјата

Мета - 21.07.2016

Турскиот парламент одобри да се воведе тримесечна вонредна состојба во земјата и да му се дадат неограничени овластувања на претседателот Реџеп Таип Ердоган, по минатонеделниот неуспешен обид за државен удар, јавуваат светските агенции.

Кој го спаси Ердоган?

Република - 21.07.2016

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган неколку часа пред почетокот на немирите добил предупредување од руските разузнавачки служби дека му се подготува пуч, јавува иранската информативна агенција „Фарс“, а пренесува „Спутник“.

Ердоган прогласи вонредна состојба

Тера - 21.07.2016

Во Турција денеска стапи во сила тримесечната вонредна состојба насочена кон следбениците на осомничениот организатор на пучот Фетула Ѓулен. Владиниот портпарол Нуман Куртулмус рече дека вонредната состојба ќе биде искористена за борба против ...

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба

Точка - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во државата. Ердоган на прес конференција, веднаш по завршувањето на владината седница, рекол дека одлуката е во границите на Уставот, која ќе овозможи превземање на брзи ...

Колку пари и понудија на водителката за ТЕЛЕФОНОТ СО КОЈ ГО СПАСИ ЕРДОГАН

Пулс24 - 21.07.2016

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари. Кога започнал државниот удар, таа успеала преку фејстајм апликацијата да го добие ...

Ми нудат 250.000 долари за телефонот на кој се јави Ердоган

Република - 21.07.2016

Водителката на Си-Ен-Ен Турк, Ханде Фират, откри дека нејзиниот телефон преку кој Ердоган испрати порака за спас на Турција, сакаат да го откупат за 250.000 долари. Кога започнал државниот удар, таа успеала преку фејстајм апликацијата да го добие ...

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба по обидот за пуч

Фактор - 21.07.2016

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган синоќа прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција по обидот за државен удар кој се случи минатата недела. Тој на прес – конференција по завршувањето на седницата на владата во Анкара рече дека ...

Откриен е планот: Што ќе се случеше со Ердоган, ако успееше пучот?

Република - 21.07.2016

Организаторите на пучот во Турција планирале да го обвинат Реџеп Таип Ердоган и неговите соработници за поддржување на тероризмот и преговори со Работничката партија на Курдистан. Тоа го јавија турските медиуми повикувајќи се на документи кои ги ги ...

Ердоган бил предупреден за пучот – го спасиле Русите

МК News - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Пучот го откри тивкиот идеолошки судир меѓу македонските Турци

Либертас - 21.07.2016

Во Македонија нема заколнати ердоганисти и ѓуленисти, ама настаните што следеа по неуспешниот обид за пуч, открија дека и во државава има идеолошки разидувања на линија на судирот меѓу турскиот претседател и верскиот лидер со живеалиште во САД, ...

Путин го спасил Ердоган- Предупредувањето стигнало од Русија

Локално - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Ердоган ќе владее со земјата преку укази во следните три месеци

Вечер Прес - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по состанокот на Советот за безбедност соопшти дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци Реџеп Тајип Ердоган Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган по состанокот на Советот за ...

Откриен планот: Што би било со Ердоган доколку успеел пучот?

Точка - 21.07.2016

Организаторите на пучот во Турција планирале да го обвинат Реџеп Тајип Ердоган и неговите соработници за поддржување на тероризмот и преговорите со Работничката партија на Курдистан. Тоа го јавиле турските медиуми повикувајќи се на документи кои ги ...

Песков: Воведувањето вонредна состојба е внатрешна работа на Турција

Вечер Прес - 21.07.2016

Прашан да ги коментира информациите дека Москва ги предупредила властите во Анкара дека се подготвува воен удар, Песков изјави дека нема такви сознанија Дмитриј Песков Одлуката на турските власти за воведување на вонредна состојба во земјата е ...

Курц: Турција да ја објасни врската меѓу Анкара и протестите во Австрија

Мета - 21.07.2016

Австрија го повика на разговор турскиот амбасадор во Виена да ја објасни поврзаноста на Анкара со демонстрациите во Австрија во знак на поддршка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој спроведува остри мерки по неуспешниот обид за државен ...

Последниот „воен удар“ ...

Н.Македонија - 21.07.2016

Се сеќавам на времето кога бев специјализант на Школата за командни и штабни должности на нашата воена академија. Како дел од наставниот процес имавме можност да слушнеме предавање на тогашниот министер за одбрана Лазар Китановски.

Чудниот воен удар во Турција...

Н.Македонија - 21.07.2016

Воените удари, без разлика дали се успешни или неуспешни, имаат предвидлив модел во Турција. Политичките групи, типично исламистичките, за кои војниците сметаат дека се против визијата на Кемал Ататурк за секуларна Турција, добиваат сè поголема моќ.

Турскиот Парламент изгласа воведување вонредна состојба...

Н.Македонија - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци...

Н.Македонија - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Lider - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако претходно беше одржан состанок на ...

Ердоган бил предупреден од Русија за подготвуваниот пуч

Lider - 21.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган бил предупреден од страна на Русија за подготовките за преврат во Турција, неколку часа пред почетокот на случувањата, соопшти иранската информативна агенција „Фарс“, јави БТА.

Турскиот Парламент изгласа воведување вонредна состојба

Lider - 21.07.2016

Турскиот Парламент одобри воведување вонредна состојба во државата. Пратениците го поддржаа барањето со 346 гласа „за“ и 115 „против“. Вонредната состојба, како што претходно изјави претседателот Реџеп Таип Ердоган, ќе трае три месеци.

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција во траење од три месеци

Идивиди - 21.07.2016

Истанбул, 21 јули 2016 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти вчера дека во земјата е воведена вонредна состојба, која ќе трае три месеци. Тој тоа го соопшти во живо во обраќањто, кое директно го пренесуваше телевизијата, откако ...

Песков: Воведувањето вонредна состојба е внатрешна работа на Турција

Lider - 21.07.2016

Одлуката на турските власти за воведување на вонредна состојба во земјата е внатрешна работа на Турција, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Како што јави ТАСС, запрашан да ги коментира информациите дека Москва ги предупредила ...

Ердоган смени 15 000 образовен кадар и одзеде лиценци на 21 000 учители

Канал5 - 20.07.2016

Денеска турскиот парламент ќе гласа за воведување на смртната казна. Во чистката што Ердоган ја спроведува на сите нивоа по неуспешниот преврат на удар се најдоа и наставниците. Повеќе од 15.000 образовни кадри во Турција се суспендирани по ...

Путин и Ердоган на почетокот на август ќе се сретнат во Русија

24 Вести - 20.07.2016

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Тие се договорија да се сретнат на почетокот на август во Руската ...

Турскиот пуч бил планиран за август, со криза во Грција и колапс на целиот Балкан

Дневник - 20.07.2016

Дознаваме дека турскиот преврат бил првично испланиран за август 2016 година за кога е закажано и кризирањето на грчката влада и требаше да биде вклопен во стратегијата за сериски слични операции на Балканот и на Kавказот.

Турција на пат кон исламска автократија

Deutsche Welle - 20.07.2016

Обидот за државен удар во Турција беше слика на дилетантство. Ердоган ја користи можноста за пресметка со сите кои мислат поинаку и за транформација на државата во исламска автократија, смета Александер Кудашев.

Ердоган кон Жан-Марк Еро: Гледај си ја работата!

Стандард - 20.07.2016

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган му порача на францускиот министер за надворешни работи. Жан-Марк Еро „да си ја гледа работата“, откако првиот дипломат на Париз ја предупреди Анкара за репресиите по неуспешниот обид за државен удар, ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција

Курир - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тромесечна вонредна состојба во Турција. Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во ...

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во Турција

МКД - 20.07.2016

Во Турција ќе биде воведена вонредна состојба што ќе трае три месеци по неуспешниот обид за државен удар, изјави денес турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Во говорот што беше пренесуван во живо по состанокот на Националниот совет за безбедност ...

Ердоган прогласи 3 месеци вонредна состојба

Стандард - 20.07.2016

По долготрајната речиси 6 часа седница на Советот за национална безбедност, претседателот Реџеп Таип Ердоган најави дека во земјата се воведува вонредна состојба за период од 3 месеци. Целта на оваа мерка е да се заштити општеството од напади врз ...

Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба

Нова ТВ - 20.07.2016

Реџеп Таип Ердоган објави денес дека во Турција се воведува вонредна состојба која ќе трае три месеци. Ова се случува откако минатиот петок дојде до обид за воен удар во оваа држава. “Советот на министрите одлучи да се воведе вонредна состојба во ...

Ирански медиуми: Ердоган го спаси Министерството за одбрана на Русија

Репортер - 20.07.2016

Неколку турски медиуми цитираат дипломатски извори во Анкара кои тврдат дека разузнавачката служба на Турција добила податоци од руската војска со предупредување за подготовка за преврат во земјата.

Прогласена вонредна состојба во Турција

Press24 - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тромесечна вонредна состојба во Турција. Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во ...

Путин и Ердоган на почетокот на август ќе се сретнат во Русија

Нетпрес - 20.07.2016

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува МИА.

Путин и Ердоган ќе се сретнат во Русија

Press24 - 20.07.2016

- Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Тие се договорија да се сретнат на почетокот на август во Руската ...

Палата со 1.000 соби од 600 милиони евра: Како живеат Ердоган и неговата разуздана сопруга

+инфо - 20.07.2016

Емина Ердоган тврди дека живее скромно, според стриктни муслимански вредности, но омилена забава ѝ е трошењето на пари. Сопругата на турскиот претседател, Емина Ердоган, тврди дека живее скромно, според стриктни муслимански вредности, но омилена ...

Дали Турција во НАТО станува Британија во ЕУ?!

МКД - 20.07.2016

Замислениот нов светски поредок од САД на почетокот на деведесетите години од минатиот век, кој требаше на САД да ѝ обезбеди челно место како „светски команден мост“, веќе доживува трансформации.

Турција на пат кон исламска автократија

Репортер - 20.07.2016

Обидот за државен удар во Турција беше слика на дилетантство. Ердоган ја користи можноста за пресметка со сите кои мислат поинаку и за транформација на државата во исламска автократија, смета Александер Кудашев, главен уредник на Дојче Веле.

Раскош и невкус: Како живеела брачната двојка Ердоган?

Курир - 20.07.2016

Сопругата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган тврди дека живеат „скромно и понизно“ во склад со муслиманските вредности. Но, реалноста е многу поинаква. Богатството на Ердоган се проценува на околу 200 милиони евра, а има најмалку три палати ...

„ТРОШНА КОЛИБА“ СО 1.000 СОБИ: Погледнете во каков раскош живее Ердоган (ВИДЕО)

Телеграф - 20.07.2016

Градбата е позната како Бела палата, сместена е во Анкара, а Ердоган за неа вели дека ја покажува Турција во вистинско светло Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга живеат во палата која е проценета на 600 милиони евра и има 1.000 соби.

Ердоган и неговата сопруга живеат во невиден луксуз

ЗаЗабава - 20.07.2016

Иако тврди дека живее "скромен и едноставен" живот почитувајќи ги муслиманските вредности, како и дека денот и се состои од грижа за домаќинството, не постои ништо што Емина Ердоган сака да го прави повеќе од трошењето пари.

Путин и Ердоган во август ќе се сретнат во Русија

+инфо - 20.07.2016

Според него, во моментов „преку дипломатски канали“ се работи на подготовка на состанокот. Претседателите на Русија и на Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на ...

ОТКРИЕНА МИСТЕРИЈАТА: Советникот на Путин го предупредил Ердоган дека се спрема пуч (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 20.07.2016

Дугин, кој е човек од доверба на Владимир Путин, во најголема тајност отпатувал за Анкара и се сретнал со градоначалникот на главниот град, кој е еден од најголемите пријатели на турскиот претседател Советникот на претседателот на Русија, Александар ...

Кремљ: Средба на Путин и Ердоган во првата декада на август

Руска реч - 20.07.2016

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека претседателите на Руската Федерација и Турција ќе се сретнат на почетокот на август во еден од градовите во Русија. Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган ќе се сретнат во првата декада на ...

Турција: Академиците добија забрана за одење во странство

Нова ТВ - 20.07.2016

Турција привремено им забрани на сите академици патување во странство, велат официјални претставници за Би-Би-Си. Овој потег уследи по минатонеделниот неуспешен државен удар и доаѓа во време на широка чистка на државните службеници.

Ердоган анализира следни чекори

Глас на Америка - 20.07.2016

Итен состанок со неговиот тим за национална безбедност Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се среќава со Советот за национална безбедност по минатонеделниот неуспешен обид за смена на власта.

Ердогановата 650-милионска палата и неговата шопингхоличарска сопруга (ФОТО)

МКД - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган има богатство од 183 милиони долари и три палати. Неговата сопруга е позната по љубовта кон луксузните шопинг-патувања и по собирањето антиквитети: во Брисел предизвика хаос во еден трговски центар, а во ...

Турција: Поддржувачите на Ердоган растураат книжарници (ВИДЕО)

+инфо - 20.07.2016

Приврзаниците на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, кој се одмаздува на сите за обидот за воен удар, упаѓаат во книжарници и ги растураат. Приврзаниците на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, кој се одмаздува на сите за обидот за воен удар, ...

Турција прави посебен затвор за бунтовниците

Стандард - 20.07.2016

Турските власти ќе прогласат итни мерки во обид да ја зајакнат стабилноста на земјата по обидот за преврат, објави „Хуриет“. Според информациите, претседателот Реџеп Ердоган планира да формира специјален суд, пред кој ќе застанат пучистите.

Ирански медиуми: Ердоган го спаси Министерството за одбране на Русија

А1 On - 20.07.2016

Неколку турски медиуми цитираат дипломатски извори во Анкара кои тврдат дека разузнавачката служба на Турција добила податоци од руската војска со предупредување за подготовка за преврат во земјата.

Ердоган вели дека живее скромно, но дали е баш така?

Вечер Прес - 20.07.2016

Во земјата во која четвртина од населението е сиромашно, првата дама се фали дека пие специјален чај кој чини 1800 евра по килограм, а го пие од златни чаши кои чинат речиси 300 евра секоја Сопругата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, ...

Невиден луксуз: Емина Ердоган живее во палата со свилени тапети (галерија)

Република - 20.07.2016

Сопругата на турскиот претседател, Емина Ердоган тврди дека живее скромно по строго муслимански вредности, но омилена забава и е трошење пари, пишува „Дејли телеграф“. Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга живеат во палата која чини речиси 600 ...

Путин и Ердоган на почетокот на август ќе се сретнат во Русија

Либертас - 20.07.2016

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Тие се договорија да се сретнат на почетокот на август во Руската ...

Ердоган ги измамил воените ловци што го имале на нишан неговиот авион, кој бил маскиран во патнички (ВИДЕО)

МК News - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во моментите кога почнувал обидот за воен удар во Анкара и Истанбул одморал во Мармарис, не знаејќи дека следуваат најопасните 12 часа од неговиот живот, пишува британски Дејли мејл.

Путин и Ердоган на почетокот на август ќе се сретнат во Русија

Точка - 20.07.2016

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Таип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува МИА.

Ердоган ги бара од Рама главите на ѓуленистите во Албанија

Република - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побарал од официјална Тирана да ги достави имињата на приврзаниците на Ѓулен во Албанија, кои во основа имаат свои активности во сферата на невладините организации и медиумите и се приврзаници на ...

СВЕТОТ НА НОЗЕ: Ердоган најави дека ќе соопшти важна одлука после седницата на Националниот одбор

Фактор - 20.07.2016

Седницата на Националниот одбор за безбедност на Турција со која претседава претседателот Реџеп Таип Ердоган почна денес во Анкара. Седницата почна во Претседателството на Турција во Анкара, нешто после 13 часот по локално време.

Светот на нозе: Ердоган најавил дека ќе соопшти важна одлука по седницата на Националниот одбор

Точка - 20.07.2016

Седницата на Националниот совет за безбедност на Турција, со која претседава претседателот Реџеп Тајип Ердоган, почнала денес во Анкара. Седницата почнала во Претседателството на Турција во Анкара, нешто по 13 часот по локално време.

Турските пилоти намерно го урнале рускиот авион за да му наштетат на Ердоган?

Република - 20.07.2016

Турски владини извори за тамошните медиуми во понеделникот потврдија дека се уапсени двата турски пилоти кои минатата година го урнаа рускиот авион СУ-24 со што предизвикаа тешка криза во односите меѓу Анкара и Москва.

Палата со 1.000 соби од 600 милиони евра: Како живеат Ердоган и неговата разуздана сопруга

МК News - 20.07.2016

Богатството на Ердоган се проценува на околу 200 милиони евра, а има најмалку три палати за кои се знае во Турција. На листата на „Форбс“ Ердоган (62) се наоѓа меѓу најплатени државници со годишни примања околу 61 милион евра годишно.

(ВИДЕО) Ердоган, султанот од Босфор: Живее во палата од 500 милиони фунти, жена му пие чај од 1.500 фунти

еМагазин - 20.07.2016

Иако Емине Ердоган, сопругата на турскиот претседател Ердоган, тврди дека живее скромен и едноставен живот, почитувајќи ги муслиманските вредности, во реалноста приказната е сосема друга. Таа ужива да троши пари, пишува Дејли меил.

МИЛЕНКО НЕДЕЛКОВСКИ ОБЈАСНУВА: Путин му помогна на Ердоган да го разбие пучот!

Пулс24 - 20.07.2016

Откако сите кажаа по дума-две за неуспешниот воен пуч, од глупости кои ги изнаслушавме од Ива Секуловска („демократски воен удар“!!!) или Стево Пендаросвки („не се собрале доволно невладини да го поддржат пучот“!), до дебело и детално елаборирани ...

Ердоган прогласи вонредна состојба во Турција

МК News - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тромесечна вонредна состојба во Турција. Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во ...

ВИДЕО+ФОТО: Поддржувачите на Ердоган упаѓаат во книжарници, уништуваат книги на Ѓулен

Фактор - 20.07.2016

Поддржувачите на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган упаѓаат во книжарници и ги растураат во знак на одмазда поради обидот за државен удар во петокот. Тие со денови се собираат во градовите низ Турција, за да му дадат поддршка на Ердоган, а ...

Од тотална изолација Ердоган веќе е незаобиколен фактор

Локално - 20.07.2016

Израелскатат политичка елита нема лесно да го проголта отстранувањето на трговските санкции против Иран од страна на САД. Само до пред месец Реџеп Таип Ердоган изгледаше целосно изолиран – тотално искинати односи со Русија поради соборениот ловец ...

Ердоган прогласи тромесечна вонредна состојба

Република - 20.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тромесечна вонредна состојба во Турција. Ваквата одлука на Ердоган следи по несушениот обид за воен удар, кој се случи во ...

Палата со свилени тапети и 1.000 соби: Како живеат Ердоган и неговата сопруга-купохоличарка?

Точка - 20.07.2016

Сопругата на турскиот претседател, Емина Ердоган, тврди дека живее скромно, по стриктни муслимански вредности, но за неа може да заклучиме дека омилена забава е трошењето на пари... Реџеп Таип Ердоган и неговата сопруга живеат во палата којашто ...

Турција на пат кон исламска автократија

Либертас - 20.07.2016

Обидот за државен удар во Турција беше слика на дилетантство. Ердоган ја користи можноста за пресметка со сите кои мислат поинаку и за транформација на државата во исламска автократија, смета Александер Кудашев, главен уредник на Дојче Веле.

Милионите и алчноста на семејството Ердоган

Фактор - 20.07.2016

Сопругата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Емине Ердоган се фали дека води едноставен и скромен живот, строго се придржува кон муслиманските вредности, не излегува од кујната, не фрла ниту грам храна и го штеди секој денар.

Се поизвесни се сомнежите дека Ердоган го одобрил пучот

Lider - 20.07.2016

Обидот за државен удар во Турција од час во час е се посомнителен. Молневитата подготвеност со која режимот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган уапси речиси 3000 судии и обвинители кои требале да бидат суспендирани, а некои и затворени, како ...

Путин и Ердоган на почетокот на август ќе се сретнат во Русија

Lider - 20.07.2016

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, на почетокот на август ќе се сретнат во Русија, соопшти денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Тие се договорија да се сретнат на почетокот на август во Руската ...

Ердоган: Турција е подготвена заедно со Русија и Иран да го врати мирот во регионот

24 Вести - 19.07.2016

Турција е решена, заедно со Иран и Русија, да преземе напори за враќање на мирот и стабилноста во регионот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со иранскиот колега Хасан Рохани.

Масовни апсења, убиен војник и евакуација на парламентот во Анкара

Дневник - 19.07.2016

Вработените во зградата на турскиот парламент во Анкара вчера накусо беа итно евакуирани кога проциркулира веста дека се планира напад на институцијата, пренесува „Раша тудеј“ повикувајќи се на локални медиуми.

Ердоган дознал за пучот и заминал од Мармарис половина час пред десантот на педесет специјалци

Дневник - 19.07.2016

Неуспешниот десант на хотелот во Мармарис во кој престојувал Реџеп Таип Ердоган најверојатно е причина за неуспешниот пуч изведен во петокот во Турција. Во отсуство на официјални информации за водачите на превратот, многубројни се размислувањата и ...

Трезор: Последниот пуч во Турција

Утрински - 19.07.2016

Ова не е прв обид за воен удар, но веројатно ќе биде последен Азим Ибрахим Во Турција, војската имаше посебна уставна улога во текот на нејзината модерна историја. Уште од создавањето на Турската Република по Првата светска војна од Кемал Ататурк, ...

Спасен од сопствените демони

Утрински - 19.07.2016

Сосем веројатно е дека Ердоган однапред добро ги знаел намерите на пучистите, но и нивните ограничени можности, а тоа било политички доволно возбудлив и драматичен театар за цементирање на неговата улога на „спасител на нацијата“ Оние кои се радуваа ...

Зошто не успеа пучот во Турција

Deutsche Welle - 19.07.2016

Обидот за воен удар кој ја потресе Турција во петокот беше многу поблиску до успех, отколку што многумина претпоставуваат. Нашиот дописник во Истанбул ги анализира причините за неуспехот. Сѐ до нападот на турските војници во Анкара и Истанбул на 15 ...

Утре седница на Советот за национална безбедност на Турција

Канал5 - 19.07.2016

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган потврди дека утре ќе биде свикан Советот за национална безбедност, пренесоа „Anadolu Agency“. „Владата води важна подготовка и се надеваме да го свикаме советот за национална безбедност во средата”, рече ...

Може ли ЕУ да го запре „султанот од Босфор“?

Deutsche Welle - 19.07.2016

Министрите за надворешни работи на ЕУ и нивниот колега од САД му упатија заедничка порака на турскиот претседател Ердоган: Те набљудуваме! Но, тие фактички немаат никакво средство за притисок, стравува Барбара Везел.

Кенан Хасипи во „10 минути“ – неуспешниот пуч е добар и за Македонија

ТВ21 - 19.07.2016

Апсурдно е да се мисли дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган го инсценирал државниот удар само за да направи чистка во различни општествени дејности како што беше примерот со разрешувањето или апсењето скоро 3000 судии, изјави во ...

Приврзаниците на Ердоган четврта вечер излегоа на улиците во знак на поддршка

24 Вести - 19.07.2016

Стотици Турци синоќа четврта вечер по ред се собираа на градските плоштади и улици, за да им изразат поддршка на Владата и на претседателот Реџеп Тајип Ердоган по неуспешниот државен удар, во кој загинаа повеќе од 200 луѓе.

Ердоган: Турција е подготвена заедно со Русија и Иран да го врати мирот во регионот

ТВ21 - 19.07.2016

Турција е решена, заедно со Иран и Русија, да преземе напори за враќање на мирот и стабилноста во регионот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со иранскиот колега Хасан Рохани.

ДВ: Зошто не успеа пучот во Турција

Нова ТВ - 19.07.2016

Обидот за воен удар кој ја потресе Турција во петокот беше многу поблиску до успех, отколку што многумина претпоставуваат. Дописникот на Дојче веле во Истанбул Том Стивенсон ги анализира причините за неуспехот.

Ердоган ги има адутите во рака. Засега.

Стандард - 19.07.2016

Чистката преземена од страна на турскиот претседател Ердоган во државата оди со полна брзина. Неколку часа по неуспешниот обид за државен удар почнаа апсењата. За три дена беа притворени повеќе од 7.500 војници, судии, обвинители и полицајци, а ...

Зошто турските воени кругови сакаа да го соборат Ердоган?

+инфо - 19.07.2016

По неуспешниот воен удар во Турција стана јасно едно: ова е многу тежок удар за авторитетот на претседателот Реџеп Ердоган и исламистичката АКП. По неуспешниот воен удар во Турција стана јасно едно: ова е многу тежок удар за авторитетот на ...

Ердоган попрво би ги егзекутирал пучистите отколку да ги храни во затвор

Сител - 19.07.2016

Четири документи кои ја потврдуваат вмешаноста на Фетулах Гулен во обидот за преврат испратила турската влада до официјален Вашингтон, по барањето на властите во САД да го поткрепат со докази барањето за екстрадиција на Гулен.

Над 50 илјади луѓе засегнати во операцијата „искоренување“ во Турција

Стандард - 19.07.2016

Активностите на властите по неуспешниот обид за преврат во Турција добиваат се поголем замав со отпуштање или привремено отстранување на илјадници вработени – од полицијата во образованието до муслиманските свештеници.

Ердоган ги бара од Рама ‘главите’ на ѓуленистите во Албанија

Макфакс - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побарал од официјална Тирана да ги достави имињата на приврзаниците на Ѓулен во Албанија, кои во основа имаат свои активности во сферата на невладините организации и медиумите и се приврзаници на ...

Ердоган: Турција е подготвена заедно со Русија и Иран да го врати мирот во регионот

Нетпрес - 19.07.2016

Турција е решена, заедно со Иран и Русија, да преземе напори за враќање на мирот и стабилноста во регионот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со иранскиот колега Хасан Рохани.

Обама му ветил поддршка на Ердоган при истрагата за обидот за државен удар

Стандард - 19.07.2016

Американскиот претседател Барак Обама вети во вторникот дека ќе му даде поддршка на турскиот колега Реџеп Таип Ердоган за истрагата за обидот за државен удар од минатата недела, соопшти Белата куќа, пренесува AФП.

Ердоган ги измамил воените ловци што го имале на нишан неговиот авион, кој бил маскиран во патнички (ВИДЕО)

МКД - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во моментите кога почнувал обидот за воен удар во Анкара и Истанбул одморал во Мармарис, не знаејќи дека следуваат најопасните 12 часа од неговиот живот, пишува британски Дејли мејл .

Приврзаниците на Ердоган четврта вечер излегоа на улиците во знак на поддршка

Сител - 19.07.2016

Стотици Турци синоќа четврта вечер по ред се собираат на градските плоштади и улици, за да им изразат поддршка на Владата и на претседателот Реџеп Тајип Ердоган по неуспешниот државен удар, во кој загинаа повеќе од 200 луѓе.

Ердоган: Турција е подготвена заедно со Русија и Иран да го врати мирот во регионот

Сител - 19.07.2016

Турција е решена, заедно со Иран и Русија, да преземе напори за враќање на мирот и стабилноста во регионот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со иранскиот колега Хасан Рохани.

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Прашање за милион долари- Кој стои зад пучот во Турција?

Курир - 19.07.2016

Реџеп Тајип Ердоган триумфално го започнал апсењето на судии, непослушен воен кадар и останатите домашни предавници, за кои смета дека учествувале во обидот за пуч против него. Прашањето од милион долари е: Кој стои зад обидот за државен удар? ...

Ердоган ги бара од Рама „главите“ на ѓуленистите во Албанија

Кајгана - 19.07.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган побарал од официјална Тирана да ги достави имињата на приврзаниците на Ѓулен во Албанија, кои во основа имаат свои активности во сферата на невладините организации и медиумите и се приврзаници на ...

Како Ердоган успеа да ја промени идеологијата на турската војска?

Окно - 19.07.2016

„Се колнам во мојата чест дека во време на мир и војна, на копно, море и воздух, секогаш и секаде, ќе ѝ служам на својата нација и на Републиката, со вера и љубов, и дека ќе ги почитувам законите, одредбите и претпоставените, ќе ја бранам честа на ...

Рохани му честита на Ердоган за „стабилноста“ во Турција

Р.С.Европа - 19.07.2016

Иранскиот претседател Хасан Рохани телефонски разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и му честитал за враќањето на стабилноста во Турција. „Среќни сме сшто бевме сведоци на враќање на стабилноста во пријателската Турција“, ја цитираат ...

(ГАЛЕРИЈА) Погледнете во каков луксуз живее Ердоган и неговата сопруга

Репортер - 19.07.2016

Британскиот Дејли меил објави галерија со фотографии кои го прикажуваат луксузот во кој живеат претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, и неговата сопруга Емине. Ердоган е богат 165 милиони евра, и има три палати, неговата сопруга е позната по ...

Може ли ЕУ да го запре „султанот од Босфор“?

Репортер - 19.07.2016

Министрите за надворешни работи на ЕУ и нивниот колега од САД му упатија заедничка порака на турскиот претседател Ердоган: Те набљудуваме! Но, тие фактички немаат никакво средство за притисок, стравува Барбара Везел во колумна за Дојче веле.

Приврзаниците на Ердоган излегоа на улиците во знак на поддршка

+инфо - 19.07.2016

Најголемите собири се одржаа на „Таксим“ во Истанбул, на централниот плоштад „Кизилај“ во Анкара и во Измир. Стотици Турци синоќа четврта вечер по ред се собираат на градските плоштади и улици, за да им изразат поддршка на владата и на претседателот ...

Пучот во Турција е предупредување за Македонија

Нетпрес - 19.07.2016

ЗОШО ВО ВАШИНГТОН НИКОГАШ НЕМАЛО ОБИД ЗА ПУЧ? ЗАТОА ШТО ТАМУ НЕМА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА. Обидот за пуч против Ердоган се покажа токму за тоа за кое повеќе пати сум пишувал: САД можат да бидат победени само со цврст став, со борба до крај.

Ердоган: Ќе изградиме касарни во центарот на Истанбул

Стандард - 19.07.2016

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе ги обнови плановите на изградба на местото на истанбулскиот парк Гези, што предизвика масовни протести во 2013 година. Тој рече дека неуспешниот обид за државен удар нема да ги запре ...

Ердоган: Турција, рака под рака со Русија и со Иран, е решена да го врати мирот во регионот

Капитал - 19.07.2016

Турција е одлучна, заедно со Русија и со Иран, да преземе напори за враќање на мирот и на стабилноста во регионот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по телефонски разговор со иранскиот колега Хасан Рохани.

Исповед на Ердоган за CNN: Да останев во Мармарис уште петнаесетина минути, ќе бев убиeн или киднапиран

Курир - 19.07.2016

Претседателот на Република Турција во интервју за Си-ен-ен Интернешнал се обрати во врска со настаните од обидот за државен удар, на 15 јули, од страна на приврзаниците на терористичката организација ФЕТО инфилтрирани во редовите на Вооружените сили ...

Се поизвесни се сомнежите дека Ердоган го одобрил пучот

Локално - 19.07.2016

Јутарњи лист – Загреб Обидот за државен удар во Турција од час во час е се посомнителен. Молневитата подготвеност со која режимот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган уапси речиси 3000 судии и обвинители кои требале да бидат суспендирани, а некои и ...

Ердоган: Турција е подготвена заедно со Русија и Иран да го врати мирот во регионот

Локално - 19.07.2016

Турција е решена, заедно со Иран и Русија, да преземе напори за враќање на мирот и стабилноста во регионот, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со иранскиот колега Хасан Рохани.

Може ли ЕУ да го запре „султанот од Босфор“?

Локално - 19.07.2016

Министрите за надворешни работи на ЕУ и нивниот колега од САД му упатија заедничка порака на турскиот претседател Ердоган: Те набљудуваме! Но, тие фактички немаат никакво средство за притисок, пишува Барбара Везел во колумна за Дојче веле.

Никој не смее на одмор!

Тера - 19.07.2016

Турската влада ги укина годишните одмори за вработените во јавниот сектор на таа земја, два дена откако е задушен обидот за државен удар. Забраната за користење на одмори ќе трае подолго. После серијата откази во војската и полицијата, чистката на ...

Странските медиуми предупредуваат: Најлошото од Ердоган допрва доаѓа

Република - 19.07.2016

Одмаздољубив, импулсивен, авторитарен, тврдоглав, претседателот Реџеп Таип Ердоган беше сето ова пред турските генерали да се обидат да го испратат во заборав, а сега, кога ги преживеа нивните сплетки, неговите најлоши инстинкти двојно ќе се ...

Се поизвесни се сомнежите дека Ердоган го одобрил пучот

еМагазин - 19.07.2016

Пренесено од Јутарњи лист - Загреб Обидот за државен удар во Турција од час во час е се посомнителен. Молневитата подготвеност со која режимот на претседателот Реџеп Тајип Ердоган уапси речиси 3000 судии и обвинители кои требале да бидат ...