TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зошто ни треба и амбасадор на политичката култура во Македонија

Време - 16.06.2007

Пишува: Зоран Андоновски Гледам премиерот ја турка иницијативата да именува познати Македонци за амбасадори на културата во земјите каде што повремено престојуваат и се активни/работат. Милчо Манчевски ќе бил наш амбасадор на културата во Соединетите Американски Држави.

Суетата не признава добронамерност

Дневник - 16.06.2007

Не значи ама баш ништо отворената врата на претседателскиот кабинет, неколкучасовното „продолжување“ на дијалогот и исто толку долго одмрзнатата кохабитација , туку, напротив, средбата со премиерот уште повеќе ви го носи сознанието за блеферскиот хабитус на господинот Црвенковски Во начинот на кој ...

Матна игра на претседателот во Судскиот совет

Време - 15.06.2007

КОЈ ГИ ФОРМИРА РЕФОРМИТЕ ВО СУДСТВОТО? Мери Јордановска Претседателот Бранко Црвенковски го кочи изборот на членовите во Судскиот совет со тоа што предложува повеќе припадници на заедниците како членови во ова тело, знаејќи дека тоа нема да помине кај владејачката ВМРО-ДПМНЕ, тврдат доброупатени ...

Груевски: Црвенковски е небитна личност

Вест - 15.06.2007

Претседателот Бранко Црвенковски е небитна личност во политиката во Македонија, изјави вчера премиерот Никола Груевски во Битола, пренесува агенцијата Макфакс. "Тоа е човек кој во политичкиот живот има прилично мали ингеренции и ние секако дека ќе држиме добри комуникации, но тој е небитен и не ни ...

Што беше тоа кохабитација?

Утрински - 15.06.2007

ЕДИТОРИЈАЛ СОЊА КРАМАРСКА Што беше тоа кохабитација? Претседателот и премиерот деновиве не можат да дадат одговор на тоа прашање. Не може ни јавноста која подолго време е сведок на нивниот судир. Не сакаат да се видат, а ја водат државата. Седат во своите кабинети и мислат еден на друг.

Милошоски реши да патува со претседателот

Дневник - 15.06.2007

Првпат од формирањето на Владата, шефот на македонската дипломатија ќе патува заедно со претседателот Црвенковски во посета на странска земја Македонската надворешна политика добива нова димензија со работната посета на претседателот Бранко Црвенковски на Германија.

Црвенковски и Милошоски заедно во посета на Германија

Утрински - 15.06.2007

Шефот на државава, Бранко Црвенковски, и министерот за надворешни работи, Антонио Милошоски, во почетокот на идната недела ќе имаат заедничка официјална посета на Германија. Во Кабинетот на претседателот Црвенковски сметаат дека тоа што „првпат во делегацијата со претседателот ќе патува и ...

Бранко и Антонио заедно во Берлин!

Вечер Прес - 15.06.2007

Милошоски ќе го придружува Црвенковски во работната посета на Германија. Ова е прва посета на билатерално ниво во која, во составот на делегацијата ќе биде и шефот на дипломатијата. Според Кабинетот на Претседателот, Милошоски се приклучил на делегацијата на сопствено барања.

Груевски: Црвенковски е небитен во политиката

А1 - 14.06.2007

Продолжува кавгата меѓу Претседателот и Премиерот. Груевски денеска во Битола изјави дека претседателот Бранко Црвенковски е небитна личност во политиката во Македонија. „Тоа е човек кој во политичкиот живот има прилично мали ингеренции и ние секако дека ќе држиме добри комуникации, но тој е ...

Премиерот Груевски вели дека претседателот Црвенковски е небитна личност

Канал5 - 14.06.2007

Несогласувањата помеѓу Премиерот и Претседателот на државата денеска продолжија од битолски терен, откако во посета на битолското село Могила Премиерот Никола Груевски изјави дека Црвенковски не е значајна личност на политичката сцена.

Груевски го советуваше Црвенковски да биде внимателен

Вест - 14.06.2007

НА СРЕДБАТА ПРЕТСЕДАТЕЛ - ПРЕМИЕР Претседателот на владата на Република Македонија, Никола Груевски изјави дека на вчерашната средба со шефот на државата Бранко Црвенковски му советувал да биде внимателен кога се работи за дооформувањето на Судскиот совет.

Груевски и Црвенковски се скараа за Судскиот совет

Време - 14.06.2007

НИШТО ОД КОХАБИТАЦИЈАТА МЕЃУ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ И ПРЕМИЕРОТ Сунчица Стојановска Премиерот Груевски го советувал претседателот Бранко Црвенковски да внимава кога ќе предлага нови членови на Судскиот совет и да ги консултира опозициските пратенички групи.

Црвенковски и Груевски се сретнаа но не се помирија

Утрински - 14.06.2007

Уште една јалова средба меѓу претседателот и премиерот. Повторно кавга, сега околу виновникот за фијаското на Судскиот совет СОЊА КРАМАРСКА Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски вчера се сретнаа, но не се смирија, туку, напротив дојде до ново заладување на односите по нивните ...

Груевски и Црвенковски сложни само за НАТО

Дневник - 14.06.2007

И вчера продолжија престрелките меѓу премиерот и шефот на државата чија е вината за недокомплетираниот Судски совет Државниот интерес да не се пропушти шансата Македонија в година да стане членка на НАТО, вчера ги седна на маса премиерот Никола Груевски и претседателот Бранко Црвенковски.

Судскиот совет меѓу Црвенковски и Груевски

Вечер Прес - 14.06.2007

Претседателот да се консултира со ДУИ пред да поднесе нови предлози за членови на Судскиот совет, советува премиерот. Црвенковски ги отфрли "добронамерните совети", оти "не сака да се става во улога на предводник на опозицијата" Шансата за НАТО ни се насмевнува.

Груевски го информира Црвенковски за разговорите со Буш

А1 - 13.06.2007

Посетата на Буш во Тирана, доволна причина за обид да профункционира кохабитацијата. Премиерот денеска кај Претседателот, го запозна со како што рече добрите вести од средбата со Буш во Тирана. Но, иако владиниот Кабинет ги покани новинарите да ја регистрираат средбата, тоа не го дозволија од ...

Груевски на отчет кај Црвенковски

Дневник - 13.06.2007

Премиерот ќе го запознае шефот на државата со детали од разговорите со Џорџ Буш во Тирана Премиерот Никола Груевски денеска ќе се сретне со шефот на државата Бранко Црвенковски за да го информира за средбата со претседателот на САД Џорџ Буш во Тирана, Албанија.

Ништо од помирувањето меѓу претседателот и премиерот

Канал5 - 13.06.2007

Црвенковски и Груевски не успеваат да ја нормализираат нарушената кохабитација. Наместо помирување, денешната средба на која премиерот го брифираше претседателот за состанокот со Џорџ Буш, продуцираше продлабочување на конфронтацијата.

Груевски ќе му пренесе на Црвенковски поздрав од Буш

Утрински - 13.06.2007

Претседателот и премиерот по подолга пауза си закажаа средба за денеска СОЊА КРАМАРСКА Претседателот Бранко Црвенковски и премиерот Никола Груевски денеска ќе се сретнат, потврдија вчера од нивните кабинети. Тема на разговорите ќе биде средбата на премиерот Груевски со американскиот претседател Буш ...

Груевски и Црвенковски ќе седнат заедно

Време - 13.06.2007

ПО ПОДОЛГО ВРЕМЕ НАРУШЕНА КОХАБИТАЦИЈА Премиерот Груевски денеска ќе се сретне со претседателот Црвенковски, за да го информира за средбата со претседателот на САД, Џорџ Буш, викендов во Тирана. Неизвесно е дали претседателот и премиерот ќе разговараат и за празните амбасадорски места и другите ...

Црвенковски му го честита на Путин националниот празник

Дневник - 12.06.2007

Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски по повод 12 јуни - Националниот празник на Руската Федерација, упати честитка до претседателот Владимир Путин. „Во овој свечен момент, сакам да искажам задоволство и да ги поздравам традиционално блиските и пријателски односи меѓу Република ...

Поддршката на САД е историска шанса за влез во НАТО

Утрински - 12.06.2007

Црвенковски порачува сите заедно да го одработат членството во Алијансата во наредните месеци ОХРИД – „Пораката на американскиот претседател Џорџ Буш од Тирана за јасна поддршка на Јадранската група за влез во НАТО беше очекувана, но треба да ја сфатиме како историска шанса да ги заборавиме ...