TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МВР ги анализира доказите, официјални осомничени се уште нема

Вечер - 22.04.2012

ДЕСЕТ ДЕНА ПО ЗЛОСТОРОТ КАЈ СМИЉКОВЦИ МВР со сите расположиви капацитети и ресурси продолжува деноноќно да работи на расветлувањето на масакрот кај вештачкото езеро Смиљковци и да ги анализира досега ...

Јо-јо ефект кај меѓуетничките односи

Р.С.Европа - 21.04.2012

Меѓуетничките односи осцилираа, имаат подеми и падови со што се лесен плен во рацете на тие кои сакаат да ја дестабилизираат земјата.

Неопходно е ригорозно одземање на нелегалното оружје

Дневник - 21.04.2012

Врз основа на досега презентираните факти во врска со петкратното убиство кај Железарското Езеро, можам да констатирам дека станува збор за ликвидација (егзекуција), што подразбира ладнокрвно ...

Масакрот кај Смиљковци не можел да се спречи

Н.Македонија - 21.04.2012

Убиството кај Смиљковци е голема трагедија за нашата земја, но сепак тоа е акција каква што многу тешко може да се открие и да се спречи.

Семејствата на убиените бараат средба со државниот врв

Алфа - 21.04.2012

Премиерот Груевски вели дека полициската истрага за петкратното убиство напредува. Објаснува дека убиството се случило надвор од Скопје, на место каде немало други луѓе и поради тоа полицијата тешко ...

МВР: Сите сценарија се’ уште се во игра

Deutsche Welle - 20.04.2012

Македонското министерство за внатрешни работи не исклучува ниту еден аспект или сценарио во истрагата околу петкратното убиство кај Смилковското Eзеро, но нема да брза со квалификација.

Бучковски: Институциите имаат капацитет да го решат петкратното убиство

24 Вести - 20.04.2012

Институциите имаат доволно капацитет да ги најдат убијците на петте рибари, вели Владо Бучковски, поранешнен премиер и поранешен министер за одбрана за време на конфликтот во 2001 година, а во врска ...

„Опелот“ е полн со траги - потребни се денови за анализа

24 Вести - 20.04.2012

Најдени се многу траги во темноцрвениот „опел" за којшто Министерството за внатрешни работи има докази дека бил на местото на петкратното убиство кај скопско Смилковци, но е потребно време тие да се ...

МВР ја продолжува истрагата, соседните странски служби не помагаат

Р.С.Европа - 20.04.2012

МВР и натаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери,...

Истрагата продолжува: Петтемината кај Смиљковци биле убиени за 5 минути

Вест - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери,...

МВР ги анализира трагите и доказите за петкратното убиство

Утрински - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери,...

Истрагата насочена кон анализи на снимки и јавувања

Телма - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери,...

МВР: Информации има, истрагата за убиството напредува

МКД - 20.04.2012

Полицијата има информации за возилото „опел“ што беше пронајдено на местото на петкратното убиство кај Железарско Езеро, но во интерес на истрагата не може да изнесува детали во јавноста.

Убијците се уловени на сигурносни камери?

Дневник - 20.04.2012

Истражните органи креирале неколку сценарија на можните рути по кои се движеле убијците пред и по убиството, па по тие рути полицијата ги проверувала сите објекти што имаат сигурносни камери ...

Груевски порачува на воздржаност, а МВР ги прегледува снимките од камерите

Штипка - 20.04.2012

Вчера Никола Груевски одржа неколку трибини во неколку скопски општини, од каде што им порача на граѓаните да не подлегнуваат на провокациите и да не ги изедначуваат злосторниците, од неодамнешното ...

Дали убијците се „фатени“ на сигурносните камери?

Идивиди - 20.04.2012

Истражните органи креирале неколку сценарија на можните рути по кои се движеле убијците пред и по убиството, па по тие рути полицијата ги проверувала сите објекти што имаат сигурносни камери ...

Траги во „Опелот“ има, но треба време да се анализираат

Алфа - 20.04.2012

Најдени се многу траги во темноцрвениот „опел“ за којшто Министерството за внатрешни работи има докази дека бил на местото на петкратното убиство кај скопско Смилковци, но е потребно време тие да се ...

Имаме траги, но ни треба време

Идивиди - 20.04.2012

Скопје, 20 април 2012 (МИА) - МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, ...

Бучковски: Институциите во Македонија можат да го решат убиството кај Смиљковци

+инфо - 20.04.2012

Поранешниот македонски премиер и министер за одбрана, Владо Бучковски во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“ вели дека институциите кај нас имаат доволно капацитет да ги најдат убијците ...

Има траги, но се уште нема докази од „опелот“ кој бил кај Смиљковци

+инфо - 20.04.2012

Биле пронајдени многу траги во темноцрвениот „опел“ за кој МВР има докази дека бил на местото на убиство на петмината кај скопско Смиљковци, но било потребно време тие да се анализираат, брифираат ...

Ивица Дачиќ: И Србија помага за расветлување на петкратното убиство!

+инфо - 20.04.2012

Српската полиција проверува податоци кои би можеле да помогнат во пронаоѓањето на сторителите на петкратното убиство кај скопско Смиљковци.

Дневник: И снимките од безбедносните камери на анализа во МВР

Канал5 - 20.04.2012

Извршителите на петкратното убиство кај Железарското езеро ќе се бараат и на снимките од сигурносните камери. Како што објавува денешен Дневник, МВР запленило десетици снимки од овие камери поставени ...

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана го осудува петкратното убиство

Сител - 20.04.2012

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Албанија го осудува петкратното убиство кај скопско Смиљковци и порачува што поскоро да се пронајдат убијците.

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана го осудува петкратното убиство

МРТ - 20.04.2012

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Албанија го осудува петкратното убиство кај скопско Смиљковци и порачува што поскоро да се пронајдат убијците.

Бучковски: Институциите имаат капацитет да ги пронајдат убијците од Железарското езеро

Кирилица - 20.04.2012

Јасно е дека некој сака да ги загрее меѓуетничките односи во Македонија. Додека истрагата се уште трае, давањето на етнички карактер на убиството само дополнително може да ја искомплицира ...

Македонското друштво "Илинден" од Тирана го осудува петкратното убиство

Вечер - 20.04.2012

Македонското друштво "Илинден" од Тирана, Албанија го осудува петкратното убиство кај скопско Смиљковци и порачува што поскоро да се пронајдат убијците.

МВР ги анализира трагите, доказите и добиените информации

МРТ - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери,...

Петмината кај Смиљковци биле убиени за 5 до 10 минути

Кирилица - 20.04.2012

По извршената реконструкција, е утврдено дека грозоморното убиство е извршено многу брзо од пет до десет минути, нешто пред 20 часот, а во полицијата е пријавено по два часа односно во 22.15 часот ...

МВР ги анализира трагите, доказите и добиените информации за петкратното убиство

Сител - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери,...

МВР ги анализира трагите, доказите и добиените информации за петкратното убиство

Вечер - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери кои мораат ...

Бучковски: Очигледно некој минатата недела пукаше во меѓуетничките односи

Сител - 20.04.2012

Во момeнтов е потребна воздржаност. Поранешниот премиер и министер за одбрана Владо Бучковски смета дека треба да им се дадеме поддршка на институциите да ги пронајдат убијците на петте рибари кај ...

МВР ги анализира многубројните докази за убиствата кај Смиљковското Езеро

МРТ - 20.04.2012

Во континуитет излегуваат нови докази за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро. За дел од нив е потребна дополнителна хемиска и лабораториска анализа за добивање прецизни и точни резултати.

Бучковски: Институциите имаат капацитет да го решат петкратното убиство

Нетпрес - 20.04.2012

Институциите имаат доволно капацитет да ги најдат убијците на петте рибари, вели Владо Бучковски, поранешнен премиер и поранешен министер за одбрана за време на конфликтот во 2001 година, а во врска ...

„Илинден“ од Тирана: Убијците да се изведат пред лицето на правдата

Курир - 20.04.2012

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, Албанија го осудува петкратното убиство кај скопско Смиљковци и порачува што поскоро да се пронајдат убијците.

Снимките од безбедносните камери на анализа во МВР

Sky - 20.04.2012

Снимките од сигурносните камери ќе послужат за пронаоѓање на извршителите на петкратното убиство кај Железарското езеро.

Снимките од безбедносните камери низ Скопје ќе ги откријат убијците?

Press24 - 20.04.2012

Снимките од сигурносните камери се запленети од МВР, за пронаоѓање на извршителите на петкратното убиство кај Железарското езеро.

МВР ќе ги анализира снимките од безбедносните камери

Фама - 20.04.2012

Весникот Дневник објави дека од страна на МВР се запленети снимки од безбедносните камери кои можат да послужат за пронаоѓање на сторителите на петкратното убиство кое се случи во близина на скопско ...

Осуда за петкратното убиство од Македонското друштво `Илинден` од Тирана

Sky - 20.04.2012

Петкратното убиство кај скопско Смиљковци, осудено од страна на Македонското друштво `Илинден` од Тирана, Албанија и порачува што поскоро да се пронајдат убијците.

Дневник: Убијците можеби се уловени на безбедносни камери

Курир - 20.04.2012

Сторителите на грозоморното убиство кое се случи пред една недела можно е да се снимени од неколку безбедносни камери, поставени на улици и објекти.

Безбедносните камери ќе ги откријат убијците?

eReporter - 20.04.2012

МВР запленило десетици снимки од безбедносните камери,на кои ќе се прегледува дали случајно уловени убијците во темно - црвениот Опел омега пред и по убиството.

Убијците на петмината фатени на безбедносните камери?

БезПардон - 20.04.2012

Убијците кои минатата недела го извршија убиството на петмината кај Железарското езеро ќе се бараат и преку снимките од безбедносните камери кои се поставени низ Скопје, пишува Дневник.

Бучковски: Институциите имаат капацитет да ги откријат убијците

Фама - 20.04.2012

Институциите имаат доволно капацитет да ги најдат убијците на петмината, вели Владо Бучковски, поранешен премиер и поранешен министер за одбрана за време на конфликтот во 2001 година, во интервју за ...

Бучковски: Институциите имаат моќ да го решат убиството кај Смиљковци

Sky - 20.04.2012

Институциите кај нас имаат доволно капацитет да ги најдат убијците на петте рибари кај Смилковското езеро вели екс министерот за одбрана Владо Бучковски за бугарската новинска агенција `Фокус`.

МВР анализира педесетина снимки, многу траги пронајдени во возилото

Курир - 20.04.2012

Секаков вид на траги, изјави и видео снимки се дел од доказите и материјалите во кои располага Министерството за внатрешни работи во врска со петкратното убиство.

Бучковски: Институциите имаат капацитет да го решат петкратното убиство

Таратур - 20.04.2012

Институциите имаат доволно капацитет да ги најдат убијците на петте рибари, вели Владо Бучковски, поранешнен премиер и поранешен министер за одбрана за време на конфликтот во 2001 година, а во врска ...

Нови докази во истрагата на МВР: Убиството е извршено за 5 -10 минути?

Press24 - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери, кои мораат ...

“Опел“ полн со траги, потребни се денови за да се анализираат

Нетпрес - 20.04.2012

Автомобилот “опел омега“ со темноцрвена боја за што се претпоставува дека го користеле извршителите на масакрот кај Смиљковци е полно со траги кои полицијата ќе ја доведат поблиску до расчистување на ...

Бучковски: Институциите имаат капацитет да го решат убиството

Курир - 20.04.2012

Поранешниот министер за одбрана и за внатрешни работи, Владо Бучковски во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“ вели дека институциите имаат доволно капацитет да ги најдат сторителите на ...

Божиновски: Убиството кај Железарското езеро е поврзано со акцијата Детонатор

Фама - 20.04.2012

Петкратното убиство кај Железарското езеро новинарот Зоран Божиновски го поврзува со акцијата Детонатор. Тој синоќа во емисија на Аласат телевизија го кажа своето мислење.

МВР со нови докази – убиството кај Смиљковци извршено за 5 -10 минути, опелот полн со траги

БезПардон - 20.04.2012

МВР напорно работи на случајот. Со помош на отворената линија за пријавувње на инфомации од граѓаните, снимките од камерите кои сериозно ќе бидат разгледани МВР ќе го донесат до нови докази.

Бучковски: Институциите имаат капацитет да го решат убиството

БезПардон - 20.04.2012

Поранешниот министер за одбрана и за внатрешни работи, Владо Бучковски во интервју за бугарската новинска агенција „Фокус“ вели дека институциите имаат доволно капацитет да ги најдат сторителите на ...

Убијците "завршиле работа" за максимум 10 минути

eReporter - 20.04.2012

По извршената реконструкција, МВР утврди дека грозоморното убиство е извршено многу брзо, за време од пет до десет минути, нешто пред 20 часот, а во полицијата е пријавено по два часа односно во ...

Дачиќ: Проверуваме податоци кои можат да помогнат во решавање на убиството во Скопје

Нетпрес - 20.04.2012

Српската полиција со цел да им помогне на македонските колеги ги проверува податоци кои можат да помогнат во пронаоѓањето на сторителите петкратното убиство кај Железарското езеро кај скопското село ...

Дачиќ: Проверуваме податоци кои би помогнале во расветлување на петкратното убиство

Sky - 20.04.2012

Српската полиција проверува податоци кои би можеле да помогнат во пронаоѓањето на сторителите на петкратното убиство кај скопско Смиљковци.

МВР ги анализира трагите, доказите и добиените информации за масакрот

Таратур - 20.04.2012

МВР и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на граѓани, снимки од камери,...

Траги во „опелот" има, но треба време да се анализираат

Макфакс - 20.04.2012

Најдени се многу траги во темноцрвениот „опел" за којшто Министерството за внатрешни работи има докази дека бил на местото на петкратното убиство кај скопско Смилковци, но е потребно време тие да се ...

„Илинден" од Тирана со осуда за петкратното убиство кај Смилковци

Макфакс - 20.04.2012

Македонското друштво „Илинден" од Тирана го осудува и жали за убиството на пет македонски рибари во близината на селото Смилковци на 12 април.

Дачиќ им нуди помош на македонските колеги за петкратното убиство

Макфакс - 20.04.2012

Министерството за внатрешни работи на Србија им понуди помош на колегите од Македонија помош во расветлувањето на петкратното убиство кое се случи минатиот четврток во близина на скопско Смилковци.

Дали убијците се „фатени“ на сигурносните камери?

Inpress - 20.04.2012

Скопје, 20. април 2012 (ИНПРЕС) Истражните органи креирале неколку сценарија на можните рути по кои се движеле убијците пред и по убиството, па по тие рути полицијата ги проверувала сите објекти што ...

Мвр ги анализира трагите, доказите и добиените информации за петкратното убиство

Inpress - 20.04.2012

Скопје, 20. април 2012 (ИНПРЕС) Мвр и понатаму интензивно работи на расчистување на петкратното убиство што се случи кај село Смиљковци и во континуитет излегуваат нови докази, од јавувања на ...

Бериша-Тачи: Да не се даваат етнички конотации на инцидентите

Deutsche Welle - 19.04.2012

Петкратното убиство кај Смилковци да не биде повод за поттикнување конфликти и на него да не се гледа низ етничка призма, побараа во одделни изјави премиерите на Албанија и на Косово.

Груевски-МВР деноноќно работи на расветлување на убиството

Р.С.Европа - 19.04.2012

Премиерот Никола Груевски одговорајќи на пратеничко прашање на денешната седница изјави дека МВР со целиот свој капацитет деноноќно работи на расветлување на петкратното убиство.

Пратенички прашања за МВР и петкратното убиство кај Смиљковци

Р.С.Европа - 19.04.2012

Опозицијата ја обвини власта дека е виновна за нарушување на безбедноста и побара разрешување на министерката Јанкулоска.

Петкратното убиство - тема за пратенички прашања

Р.С.Европа - 19.04.2012

Опозицијата бара разрешување на министерката Јанкулоска, која ја сметаат за одговорна за влошената безбедност во државата.

Не е време за конфронтации

Утрински - 19.04.2012

Александра М. Митевска Македонија повторно е исправена пред голем предизвик, по злосторството кај Смиљковци. Болката и бесот што деновиве ги има во големи концентарции во воздухот ги исправаат пред ...

Бериша: Стабилноста во Македонија од национален интерес на Албанците

Утрински - 19.04.2012

Петкратното убиство кај Смиљковци остро го осудил албанскиот премиер Сали Бериша и побарал од македонските власти да се пронајдат сторителите и да ја добијат заслужената казна.

Владо Бучковски: Меѓуетничките односи во Македонија пред сериозен ризик

МКД - 19.04.2012

Владо Бучковски, поранешен премиер и министер за одбрана на Република Македонија, во интервју за бугарската агенција „Фокус“ вели дека македонските институции имаат капацитет да се справат со ...

Бериша: Да се пронајдат сторителите на петкратното убиство

Дневник - 19.04.2012

Албанскиот премиер Сали Бериша остро го осудил петкратното убиство кај Смилковци, така што побарал од македонските власти да се пронајдат сторителите и да се изведат пред лицето на правдата.

Kаде исчезнаа Ахмети, Тачи и Османи?

Дневник - 19.04.2012

Една недела по грозоморната егзекуција не слушнавме изјави од лидерите на владејачката ДУИ, Али Ахмети, и опозициските ДПА и НДП, Мендух Тачи и Руфи Османи.

Бериша: петкратното убиство е злосторство, но неприфатливо е колективно обвинување

Канал5 - 19.04.2012

Бериша во изјава за албанските медиуми вели дека тамошните власти имаат контакти со македонските авторитети во врска со случајот.

Бериша го осуди петкратното убиство кај Смиљковско езеро

Сител - 19.04.2012

Петкратното убиство кај Смиqковци остро го осудил албанскиот премиер Сали Бериша и побарал од македонските власти да се пронајдат сторителите и да ја добијат заслужената казна.

“Стабилноста во Македонија од витален национален интерес на Албанците“

МРТ - 19.04.2012

Петкратното убиство кај Смиљковци остро го осудил албанскиот премиер Сали Бериша и побарал од македонските власти да се пронајдат сторителите и да ја добијат заслужената казна.

Пратенички за убиството кај Смиљковското езеро:Правдата ќе ги стигне убијците

МРТ - 19.04.2012

Петкратното убиство кај Смиљковското Езеро тема и на пратеничките прашања. Премиерот Груевски со уверување дека МВР ќе го расветли убиството.

Груевски: Доаѓаат тешки денови за извршителите на петкратното убиство

Канал5 - 19.04.2012

„Убиецот или убијците ќе зажалат за она што го направиле, им порачувам дека за нив доаѓаат тешки денови. Македонската држава и граѓани се зрели и нема да дозволат нечии намери да се реализираат, а со ...

Бериша побара да се пронајдат сторителите на петкратното убиство

Sky - 19.04.2012

Осуда за петкратното убиство кај Смилковци упати и албанскиот премиер Сали Бериша. Тој од властите во Македонија побара да се пронајдат сторителите и да се изведат пред лицето на правдата.

Сали Бериша: Да се пронајдат сторителите на петкратното убиство

БезПардон - 19.04.2012

Албанскиот премиер Сали Бериша го осуди убиството на петмината млади кај Смиљковци. Побара власта што побрзо да ги најде сторителите и да ги изнесе пред правдата “Во контакт сме со македонските влати.

Дневен печат- коментари 19.04.2012

Sky - 19.04.2012

Редакциските коментари во денешните дневни весници се посветени на ребланосот на буџетот и задолжувањата на Македонија и петкратното убиство и неговите мотиви.

Бериша: Неприфатливо е колективно обвинување за петкратното убиство

Sky - 19.04.2012

Петкратното убиство кај Смилковци наиде на остра осуда од Албанскиот премиер Сали Бериша. Македонските власти потребно е да ги пронајдат сторителите и да ги изведат пред лицето на правдата, а ...

Бериша: Петкратното убиство не смее да поттикне колективно обвинување и конфликти

Press24 - 19.04.2012

Албанскиот премиер Сали Бериша остро го осудил петкратното убиство кај Смиљковци, и побарал од македонските власти да се пронајдат сторителите и да ја добијат заслужената казна.

Бериша: Сторителите на грозоморното убиство да ја добијат заслужената казна

Курир - 19.04.2012

Албанскиот премиер, Сали Бериша остро го осуди петкратното убиство кај Смиљковци и побара од македонските власти да се пронајдат сторителите и да ја добијат заслужената казна.

Бериша - Тачи: Да не се даваат етнички конотации на инцидентите

Макфакс - 19.04.2012

Петкратното убиство кај Смилковци да не биде причина за поттикнување конфликти и на него да не се гледа низ етничка призма, побараа во одделни изјави премиерите на Албанија и Косово, Сали Бериша и ...

Бучковски - Ситуацијата е сложена, тешко е да си во кожата на министерот за внатрешни работи

Inpress - 19.04.2012

Скопје, 19. април 2012 (ИНПРЕС) Ситуацијата во Македонија во моментов е сложена, бидејќи и за време на конфликтот во 2001 година немаше толку голем број цивилни жртви - петмина млади луѓе застрелани ...

Премиерот Груевски на состанок во МВР во врска со истрагата за петкратното убиство

24 Вести - 18.04.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во 13 часот во Министерството за внатрешни работи ќе присуствува на брифинг-состанок со надлежните лица од оперативниот штаб ...

Мирно, но напнато

Р.С.Европа - 18.04.2012

Во Скопје е мирно, но атмосферата е напната во очекување да се најдат сторителите на петкратното убиство во Смилковци. Безбедносната состојба на терен е стабилна, нема инциденти, ниту какви и да се ...

Ќе има масовни нереди кога ќе се дознаат имињата на убијците

МКД - 18.04.2012

Постои потенцијална опасност од масовни нереди и зголемување на тензиите откако ќе бидат објавени имињата на сторителите на убиствата, предупредува Форумот за безбедност.

Погодени цели за промашено сценарио

Дневник - 18.04.2012

Грозоморни, нарачани убиства имаат слична логика и заднина како и атентати на државници. Во основа, суровоста со која се прават имаат основна цел - да ја изместат земјата од нејзиниот зацртан правец ...

Реакцијата на Албанците за петкратното убиство

Факултети - 18.04.2012

Петократното убиство кај скопското село Смиљковци кое во земјата и странство предизвика голем шок е тема на дискусија меѓу сите албански средини, приватни и општествени.

ЗНМ повика да не шпекулира за петкратното убиство

Идивиди - 18.04.2012

Скопје, 17 април 2012 (МИА) - Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај ...

Напредува истрагата за петкратното убиство

Алфа - 18.04.2012

Полицијата располага со сериозни информации, кои треба да водат кон побрзо решавање на случајот, и откривање на сторителите, и мотивите за петкратното убиство кај Железарското езеро.

Премиерот Груевски на денешниот брифинг во МВР!?

+инфо - 18.04.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска се очекува да присуствува на брифингот во МВР што досега секојдневно го вршеше министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, најчесто во придружба ...

Премиерот Груевски на состанок во МВР

Сител - 18.04.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во 13 часот во Министерството за внатрешни работи ќе присуствува на брифинг-состанок со надлежните лица од оперативниот штаб ...

Реакциите на Албанците за убиството кај Смиљковци

Кирилица - 18.04.2012

Петократното убиство кај скопското село Смиљковци кое во земјата и странство предизвика голем шок е тема на дискусија меѓу сите албански средини, приватни и општествени.

Премиерот Груевски на состанок во МВР

МРТ - 18.04.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во 13 часот во Министерството за внатрешни работи ќе присуствува на брифинг-состанок со надлежните лица од оперативниот штаб ...

Реконструкција на петкратното убијство

МРТ - 18.04.2012

Околу 3 часа траеше полициската реконструкција на петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на која биле презентирани прибраните докази и податоци.

ЗНМ повикува на одговорно и професионално известување за петкратното убиство

Нетпрес - 18.04.2012

Здружението на новинарите на Македонија ги повика сите медиуми на одговорно и професионално известување во врска со петкратното убиство во скопското село Смилковци.

Груевски на брифинг за убиствата во МВР

Нетпрес - 18.04.2012

Премиерот Никола Груевски денска во 13 часот во Министерството за внатрешни работи ќе присуство на брифинг состанок со надлежните лица од оперативниот штаб надлежен за истрага на свирепото петкратно ...

Премиерот Груевски на брифинг за грозоморното петкратното убиство

Press24 - 18.04.2012

Премиерот Никола Груевски денеска ќе присуствува на брифинг - состанок за петкратното убиство кое се случи минатата недела.

Груевски на брифинг-состанок со надлежните за истрагата за свирепото убиство

Курир - 18.04.2012

Премиерот Никола Груевски денес во 13 часот ќе присуствува на брифинг-состанок со надлежните лица од оперативниот штаб надлежен за истрага на свирепото петкратно убиство кај Смилковското езеро.

Груевски на брифинг во МВР во врска со убиството кај Железарското езеро – најавен прес

БезПардон - 18.04.2012

Премиерот на Владата на Република Македонија, во Министерството за внатрешни работи ќе присуствува на брифинг-состанок со оперативниот штаб надлежен за истрага на грозоморното петкратно убиство кај ...

Груевски на брифинг во МВР?

Sky - 18.04.2012

Премиер Никола Груевски се очекува да присуствува на брифингот во МВР кој е закажан за 13:00 часот. Брифинзите досега секојдневно го вршеше министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ...

Свирепото убиство тема на брифинг-состанокот во МВР

Курир - 18.04.2012

Надлежните за истрагата за свирепото убиство одржуваат брифинг-состанок во министерството за внатрешни работи. Премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, ...

Премиерот на брифинг во МВР за петкратното убиство

eReporter - 18.04.2012

Премиерот Никола Груевски попладнево присуствува на брифинг состанок со надлежните лица од оперативниот штаб надлежен за истрагата во врск со свирепото петкратно убиство крај Смилковското Езеро.

Дневни Аваз: Петкратното убиство и меѓуетничките тензии водат кон граѓанска војна

Sky - 18.04.2012

Професорката од институтот за безбедност, одбрана и мир на скопскиот Филизофски факултет Биљана Ванковска оценила дека "не само петкратното убиство, туку и случувањата последните месеци во ...

Груевски на средба со полицискиот врв за убиството кај Смилковци

Макфакс - 18.04.2012

Премиерот Никола Груевски в среда присуствува на брифинг со надлежните лица од оперативниот штаб за истрагата за свирепото петкратно убиство крај Смилковското Езеро.

Форум за безбедност: Постои опасност од нереди откако ќе бидат објавени имињата на убијците

Макфакс - 18.04.2012

Форумот за безбедност проценува дека постои потенцијална опасност од предизвикување на масовни нереди и тензии откако ќе бидат објавени имињата на сторителите на убиствата.

Околу 40 граѓани се јавиле во МВР во врска со пронајдениот „Опел“

24 Вести - 17.04.2012

Полицијата се уште не разговарала со семејствата на убиените кај Смиљковци. Болката е голема, па од МВР сметаат дека во овој момент семејствата не би можеле да понудат информации кои би биле од ...

Со студена глава да се почека полицијата да ги најде убијците

Р.С.Европа - 17.04.2012

Граѓаните повикуваат да се смират тензиите и бараат од институциите да ги откријат сторителите на петкратното убиство кај Смиљковци.

„Терористички чин со поголеми ризици од атентатот врз Глигоров“

Телма - 17.04.2012

Коалициониот партнер во власта, Павле Трајанов смета дека петкратното убиство кај Смиљковци е дело на терористи, смислено со одредена цел.

ЗНМ - Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство

Утрински - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај скопско Смиљковци.

Малку докази, многу нервоза по петкратното убиство

Здраво - 17.04.2012

Во денешниот дневен “Фокус” ќе прочитате: “Гордата послушничка” Бети Кузмановска била финансиер на ВМРО-ДПМНЕ, покажува партискиот извештај Луксузот се таложи, планината се рони: Урбанистичка ...

Безредија во Скопје поради петкратното убиство

Идивиди - 17.04.2012

Скопје, 16 април 2012 (МИА) - Поголема група млади лица попладнево протестираа пред Владата, барајќи брзо расчистување на петкратното убиство кај Смиљковци.

Нарачателите на Смиљковци

Н.Македонија - 17.04.2012

Искуството покажува дека на Балканот такви посериозни нешта секогаш се случуваат со помош на странски служби, кои се непријателски расположени кон одредена држава или, во најмала рака, играат двојна ...

ЗНМ: Убијците пукаа врз мирот и иднината на Македонија

Дневник - 17.04.2012

Осуда за свирепото убиство на петмината кај селото Смилковци, како и апел да не се создаваат непотребни тензии преку шпекулации, испрати претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, ...

Опелот и претходно бил виден кај езерото

Алфа - 17.04.2012

Полицијата е блиску до идентитетот на убијците на петтемина рибари - Јанкулоска го поткрепува тврдењето со информациите од граѓаните и сознанијата добиени по службен пат.

ЗНМ: Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство

Н.Македонија - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај скопско Смиљковци - Апелирам ...

Според Трајанов, убијците дефинитивно се терористи

Штипка - 17.04.2012

Павле Трајанов кој што е во коалиција со власта, вели дека петократното убиство што се случи кај Смиљковци е дело на теористи, смислено со одредена цел.

Демократски Сојуз: Масакрот кај Смиљковци е потежок и од атентатот на Глигоров

+инфо - 17.04.2012

Коалицискиот партнер на ВМРО-ДПМНЕ, Демократски Сојуз (ДС) ги повика сите граѓани на разумно однесување и побара да не преземаат активности со кои ќе ја усложнат безбедносната состојба и загрозат ...

Во Струга пред неизградената црква се протестираше за убиството

+инфо - 17.04.2012

Во центарот на Струга наспроти Женска плажа кај местото предвидено за изградба на црквата „Света Богородица“ стотина стружани од различни вери и националности денеска запалија свеќи и оставаа пораки ...

ЗНМ ги осуди убијците, ги предупредува новинарите

+инфо - 17.04.2012

Со осуда за свирепото убиство на петмината кај селото Смилковци, но и со апел да не се создаваат непотребни тензии преку шпекулации, денеска реагираше претседателот на Здружението на новинарите на ...

Опелот го гледале и претходно близу местото на убиството

+инфо - 17.04.2012

Автомобилот „Опел омега“ кој го искористиле убијците на петтемина кај скопското село Смиљковци, до Железарското Езеро, бил забележан претходно, информирале граѓани кои се јавиле на бесплатниот ...

ДС апелира на воздржаност и расчистување на петкратното убиство

Сител - 17.04.2012

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и поранешен министер за внатрешни работи смета дека петкратното убиство во Македонија е масакр и класичен терористички акт со тешки последици по ...

ДС апелира на воздржаност и расчистување на петкратното убиство

МРТ - 17.04.2012

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и поранешен министер за внатрешни работи смета дека петкратното убиство во Македонија е масакр и класичен терористички акт со тешки последици по ...

Истрагата за петкратното убиство во добра насока

МРТ - 17.04.2012

40-тина граѓани се јавиле на бесплатната телефонска линија 199. Дел од информациите што ги дале се поклопувале со полициските претпоставки и сознанија. Полицијата ги анализира.

Претседателот на ЗНМ ги повика новинарите одговорно да известуваат за петкратното убиство

Канал5 - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинари Насер Селмани ги повика сите колеги на одговорно и професионално известување во врска со петкратното убиство во скопското село Смилковци.

ЗНМ: Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство

МРТ - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај скопско Смиљковци - Апелирам ...

Мирен собир во Струга во знак на револт за петкратното убиство

Сител - 17.04.2012

Во центарот на Струга наспроти Женска плажа кај местото предвидено за изградба на црквата „Света Богородица“ стотина стружани од различни вери и националности денеска запалија свеќи и оставаа пораки ...

ЗНМ ги повика медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство

Сител - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај скопско Смиљковци.

Мирен собир во Струга во знак на револт за петкратното убиство

МРТ - 17.04.2012

Во центарот на Струга наспроти Женска плажа кај местото предвидено за изградба на црквата „Света Богородица“ стотина стружани од различни вери и националности денеска запалија свеќи и оставаа пораки ...

ЗНМ ги повика медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство

Вечер - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија, Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај скопско Смиљковци.

Трајанов: Убиството на петтемина е терористички акт

Нетпрес - 17.04.2012

Масакрот кај Смиљковци е класичен терористички акт, со тешки последици по мирот и стабилноста во државата, дури потежок и со посериозни последици од обидот за атентат на претседателот Киро Глигоров.

СДСМ: Брзо расчистување на убиството за да се спречи ескалација на состојбата

Press24 - 17.04.2012

Тој смета дека претседателот на државата Ѓорѓе Иванов требало да свика седница на Советот за безбедност и да и се обрати на нацијата со пораки за смирување.

ДС апелира на воздржаност и расчистување на петкратното убиство

Press24 - 17.04.2012

Според него, овие последици се потешки и посериозни од обидот за атентат врз претседателот Киро Глигоров. Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и поранешен министер за внатрешни работи ...

Реакцијата на Албанците за петкратното убиство

Курир - 17.04.2012

Петократното убиство кај скопското село Смиљковци кое во земјата и странство предизвика голем шок е тема на дискусија меѓу сите албански средини, приватни и општествени.

Трајанов: Петкратното убиство е потешко од атентатот врз Глигоров

Sky - 17.04.2012

Претседателот на Демократскиот сојуз во вторникот изјави дека масакрот кај Смилковци е потежок и со посериозни последици од обидот за атентат врз претседателот Киро Глигоров.

ДС: Петкратното убиство е масакр и класичен терористички акт

БезПардон - 17.04.2012

Претседателот на Демократскиот сојуз и поранешен министер за внатрешни работи Павле Трајанов, смета дека петкратното убиство во Македонија е масакр и класичен терористички акт со тешки последици по ...

ЗНМ: Медиумите да не шпекулираат за петкратното убиство

eReporter - 17.04.2012

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги повика сите новинари на одговорно и професионално известување во врска со петкратното убиство во скопското село Смилковци.

ЗНМ: Mедиумите да не шпекулираат за петкратното убиство

Курир - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај скопско Смиљковци.

ЗНМ: Новинарите професионално да известуваат за петкратното убиство

БезПардон - 17.04.2012

Претседателот на Здружението на новинарите на Македонија Насер Селмани ги повика новинарите одговорно и професионално да известуваат во врска со петкратното убиство кај скопско Смиљковци „ Апелирам ...

Повик од ЗНМ за професионално известување за петкратното убиство

Sky - 17.04.2012

Повик до сите новинари и сите медиуми во земјава од страна на Здружението на новинарите за одговорно и професионално известување во врска со петкратното убиство во скопското село Смилковци.

Опелот и претходно бил забележан кај Смиљковци

Sky - 17.04.2012

Автомобилот Опел Омега кој бил искористен од страна на убијците за убиство на петте лица кај селото Смилковци, и претходно бил забележан на самото место информирале граѓаните кои се јавиле на ...

Терористи се грозоморните убијци

Primetime - 17.04.2012

Претседателот на Демократскиот сојуз и поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов кој во таа служба беше во периодот од 30 ноември 1998 година до 27 декември 1999 година, вели дека ...

Екс началник на УДБА - Петкратното убиство увертира кон Голема Албанија

eReporter - 17.04.2012

Неколку македонски аналитичари за српски медииуми ги споделиле ставовите за петкратното убиство крај Скопје, еден од нив - поранешен началник на тајната комунистичка југословенска полиција, гледа ...

Трајанов:Убиството кај Смилковци е потешко од обидот за атентат врз Глигоров

Макфакс - 17.04.2012

Масакрот кај Смилковци е потежок и со посериозни последици од обидот за атентат врз претседателот Киро Глигоров, изјави во вторник лидерот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов.

ЗНМ повика да не се изнесува шпекулации за злосторството кај Смилковци

Макфакс - 17.04.2012

Апелирам до новинарите да не изнесуваат непотврдени информации во јавноста и да не шпекулираат за евентуалните извршители и мотивите на злосторство кај Смилковци.

Трајанов - Овој масакар е класичен терористички акт

Inpress - 17.04.2012

Скопје, 17. април 2012 (ИНПРЕС) Овој масакар е класичен терористички акт, со тешки последици по мирот и стабилноста во државата, дури е потежок и со посериозни последици од обидот за атентат на ...

СДСМ бара брзо расветлување на петкратното убиство

Deutsche Welle - 16.04.2012

Најголемата опозициска партија во Македонија смета дека македонското општество е соочено со сериозен предизвик по грозоморното убиство кај Смиљковци.

Пронајдениот „Опел“ бил на местото на петкратното убиство

24 Вести - 16.04.2012

Убијците од местото на злосторот во Смиљковци избегале со црвен „Опел омега“ -потврди полицијата. Возилото е пронајдено на повеќе од десетина километри од езерото.

Протест пред владата по повод минатонеделното убиство

Р.С.Европа - 16.04.2012

Неколку десетици претежно млади лица протестираа попладнево пред владата на Република Македонија поради минатонеделното петкратно убиство во близина на Скопје, јави репортерот на Радио Слободна ...

СДСМ: Да им оставиме простор на безбедносните служби да си ја сработат својата работа

Вест - 16.04.2012

Државата да покаже институционален капацитет и сторителите на грозоморното убиство кај Смиљковци што побрзо да ги изнесе пред лицето на правдата, а јавноста максимално да придонесе за смирување на ...

Протестот пред Владата излезе од контрола, пред Соборниот храм мирно

Вест - 16.04.2012

Поголема група млади попладнево протестираа пред Владата, барајќи брзо расчистување на петкратното убиство кај Смиљковци.

СДСМ: Да му оставиме простор на МВР да ги расветли убиствата

МКД - 16.04.2012

Во овој момент државата треба да покаже институционален капацитет и што побрзо да ги изнесе сторителите пред лицето на правдата, бидејќи со секој изминат ден се намалуваат шансите за нивно откривање, ...

СДСМ: МВР мора што побрзо да ги уапси убијците

Телма - 16.04.2012

Државата да покаже институционален капацитет и сторителите на грозоморното убиство кај Смиљковци што побрзо да ги изнесе пред лицето на правдата, а јавноста максимално да придонесе за смирување на ...

Протест во Скопје поради петкратното убиство

Утрински - 16.04.2012

Демонтрантите пееја националистички песни и се судрија со дел од полициското обезбедување, кое спречи да заминат кон Бит-пазар Поголема група млади лица попладнево протестираа пред Владата, барајќи ...

Имало и друг очевидец на злосторството?

Алфа - 16.04.2012

Продолжува истрагата за петкратното убиство што се случи минатата недела во близина на скопско Смиљковци. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска вчера изјави дека убијците оставиле ...

„Опелот“ бил користен од убијците

Алфа - 16.04.2012

Полицијата потврди дека убијците побегнале со автомобилот „Опел омега“ кој беше пронајден на 10 километри од железарското езеро. Трагите покажале дека возилото било на местото на убиството.

Масакрот во близина на Скопје го шокираше регионот

SETimes - 16.04.2012

Истрагите за убиствата продолжуваат, додека меѓуетничките тензии растат. Мишко Талески за Southeast European Times во Скопје -- 16.04.12 Убиствата на петмината Македонци кај Железарското Езеро во ...

СДСМ: Со секој изминат ден, се намалуваат шансите за пронаоѓање на убијците кај Смилковско езеро

+инфо - 16.04.2012

Државата треба да покаже институционален капацитет и што побрзо да ги изнесе сторителите пред лицето на правдата, бидејќи со секој изминат ден се намалуваат шансите за нивно откривање, а кај ...

Њујорк Тајмс: „Убиствата ги зголемуваат етничките тензии“

+инфо - 16.04.2012

За време на православниот Велигден, еден од најсветите празници за христијаните овде, Македонците беа во жалост заради смртта на петмина Македонци, во ситуација кога има шпекулации дека убијците се ...

СДСМ апелира да преовладее разумот и да се смират страстите

Канал5 - 16.04.2012

Додека на социјалните мрежи се повикува на протести поради убиството на петте луѓе кај Смилковското езеро, дел од партиите апелираат на смиреност и зрелост.

СДСМ: Брзото расветлување на случајот Смиљковци единствен начин за расчистување на шпекулациите

Сител - 16.04.2012

Државата да покаже институционален капацитет и сторителите на грозоморното убиство кај Смиљковци што побрзо да ги изнесе пред лицето на правдата, а јавноста максимално да придонесе за смирување на ...

ВИДЕО: Протест во Скопје поради петкратното убиство

Сител - 16.04.2012

Поголема група млади лица попладнево протестираа пред Владата, барајќи брзо расчистување на петкратното убиство кај Смиљковци.

Протест во Скопје поради петкратното убиство

МРТ - 16.04.2012

Поголема група млади лица попладнево протестираа пред Владата, барајќи брзо расчистување на петкратното убиство кај Смиљковци.

Пронајден џип кај Блаце, веројатно сопственост на убијците кај Смиљковци

Sky - 16.04.2012

Истрагата за петкратното убиство кое се случи во близина на скопско Смиљковци продолжува. Според информациите од белградската телевизија Прва српска, во изданието на синоќешните вести пренесува дека ...

СДСМ повикува да преовладее разумот

Sky - 16.04.2012

Државата треба да покаже институционален капацитет и што побрзо да ги изнесе сторителите пред лицето на правдата, бидејќи со секој изминат ден се намалуваат шансите за нивно откривање, а кај ...

СДСМ бара брзо расветлување на убиството кај Смиљковци

Нетпрес - 16.04.2012

Брзото и ефикасно расветлување на овој случај е единствен начин да се расчистат сите шпекулации, кои се повеќе се појавуваат во јавноста, бараат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Нови детали за убиството на 5 лица кај Радишани – прес МВР во 15 часот

БезПардон - 16.04.2012

МВР закажа нова прес конференција на која ќе информираат за нови детали околу убиството кај Железарското езеро близу Радишани.

СДСМ: Брзо расветлување на убиството кај Смилковци

Фама - 16.04.2012

Да се расчистат брзо и ефикасно сите шпекулации за расветлување на случајот кои се појавуваат во јавноста, бараат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија „Во овој момент државата треба да покаже ...

СДСМ – полицијата што поскоро да ги уапси убијците

eReporter - 16.04.2012

Опозицискиот СДСМ побара денеска државата да покаже институционален капацитет и сторителите на грозоморното убиство кај Смиљковци што побрзо да ги изнесе пред лицето на правдата.

Њујорк Тајмс: Убиствата ги зголемуваат етничките тензии

Sky - 16.04.2012

За време на Велигден, еден од најсветите празници за христијаните, Македонците беа во жалост заради смртта на петмина Македонци, во ситуација кога има шпекулации дека убијците се етнички Албанци, со ...

СДСМ: Да му оставиме простор на МВР да го расчисти убиството

Курир - 16.04.2012

Од Социјалдемократскиот сојуз соопштуваат дека во овој момент државата треба да покаже институционален капацитет и што побрзо да ги изнесе сторителите пред лицето на правдата.

СДСМ: Да му оставиме простор на МВР да си ја сработи работата

Press24 - 16.04.2012

Брзото и ефикасно расветлување на овој случај е единствен начин да се расчистат сите шпекулации, кои се повеќе се појавуваат во јавноста, велат од СДСМ Во овој момент државата треба да покаже ...

Протести пред владата поради петкратното убиство

eReporter - 16.04.2012

Неколку стотина млади луѓе се сообраа попладневп пред македонската Влада на протест инициран од петкратното убиство кај селото Смиљковци.

Протест поради петкратното убиство

Курир - 16.04.2012

Поголема група млади лица попладнево протестираа пред Владата, барајќи брзо расчистување на петкратното убиство кај Смиљковци.

СДСМ: Државата да покаже институционален капацитет по петкратното убиство

Макфакс - 16.04.2012

Државата во овој момент треба да покаже институционален капацитет и што побрзо да ги изнесе сторителите пред лицето на правдата, повикаа во понеделник од опозициската СДСМ, по петкратното убиство кај ...

Имало и друг очевидец на злосторството, пронајден џип на извршителите кај Блаце?

Inpress - 16.04.2012

Скопје, 16. април 2012 (ИНПРЕС) Продолжува истрагата за петкратното убиство што се случи минатата недела во близина на скопско Смиљковци.

СДСМ - Ќе им оставиме доволно простор на Мвр и безбедносните служби да си ја сработат својата работа

Inpress - 16.04.2012

Скопје, 16. април 2012 (ИНПРЕС) Во овој момент државата треба да покаже институционален капацитет и што побрзо да ги изнесе сторителите пред лицето на правдата.