TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каков отпад се увезува во земјава и колку е ефикасна контролата на тоа што влегува?

24 Вести - 26.01.2020

Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ја има најголемата одговорност, дали повеќе извезуваме или увезуваме и дали воопшто треба да се увезува отпад однадвор како енергенс се прашањата кои се отворија ...

КОД: Во Македонија најмногу отпад се увезува од Косово

Телма - 26.01.2020

Во Македонија најмногу отпад се увезува од Косово. Ако овие бројки се споредат со вкупниот број на увезен отпад се гледа дека приматот за увоз го држии Косово па на пример во 2016 од вкупно увезени 53 225 илјади тони само 12 599 бил отпад од други ...

Нуредини: Да испитаат дали во земјава е увезен и изгорен опасен отпад

Алсат-М - 26.01.2020

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, ги повика надлежните органи да испитаат дали во земјава е увезен и изгорен опасен отпад. Тој потсети дека ниту една депонија во Македонија нема таква лиценца.

Макрадули: Забрана за увоз на отпад не може да има – Северна Македонија повеќе извезува отколку што увезува отпад

Сител - 26.01.2020

Не може да има забрана за увоз на отпад бидејќи земјава повеќе извезува отколку што увезува отпад, тврди за Детектор заменик министерот за животна средина Јани Макрадули. Тој вели дека земјава е потписник на голем број меѓународни конвенции и не ...

Јовановски: Прво воведете ред со загадувачите дома па потоа почнете да увезувате отпад

Сител - 26.01.2020

За да може да се користат придобивките од преработката на отпадот и за да може граѓаните да бидат мирни додека се врши увоз на отпад во земјава, мора институциите прво да ја заработат довербата која одамна е изгубена и да почнат да го имплементираат ...

Детектор: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Нетпрес - 26.01.2020

Речи си и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

Детектор анкета: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Press24 - 26.01.2020

Речи си и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

Детектор анкета: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Курир - 26.01.2020

Скоро и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

Јосифовски - Забрана за увоз на отпад до влез во ЕУ

Р.С.Европа - 26.01.2020

Треба сериозно да се размисли за забрана за увоз на некои видови отпад. Македонија и регионот се интересни земји како локации за богатите земји да се ослободат од она што не го сакаат, вели Блаже Јосифовски од граѓанската организација „Ајде ...

Блаже Јосифовски: Забрана за увоз на отпад до влез во ЕУ

Радио МОФ - 26.01.2020

Треба сериозно да се размисли за забрана за увоз на некои видови отпад. Македонија и регионот се интересни земји како локации за богатите земји да се ослободат од она што не го сакаат, вели Блаже Јосифовски од граѓанската организација „Ајде ...

Потребна зголемена контролата, особено царинска за она што како отпад влегува, лани Инспекторатот за животна со шест ...

Слободен Печат - 26.01.2020

Хусни Тачи од Државниот инспекторат за животна средина за МИА појаснува дека за количините на отпад што ги поседува која било компанија треба да поседува дозвола. Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ...

Детектор истражување: Граѓаните подготвени да го селектираат отпадот – бараат само услови за тоа

Press24 - 26.01.2020

Близу 90% од граѓаните се подготвени да вршат селекција на својот отпад доколку надлежните им обезбедат услови за тоа. Последното истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје покажува дека ...

Макрадули: Забрана за увоз на отпад не може да има – Северна Македонија повеќе извезува отколку што увезува отпад

Press24 - 26.01.2020

Не може да има забрана за увоз на отпад бидејќи земјава повеќе извезува отколку што увезува отпад, тврди за Детектор заменик министерот за животна средина Јани Макрадули. Тој вели дека земјава е потписник на голем број меѓународни конвенции и не ...

Близу 90% од граѓаните се против увоз на отпад во Македонија – половина од нив сметаат дека бројот на диви депонии ...

Press24 - 26.01.2020

Девет од десет граѓани се противат на праксата на увоз на отпад во Македонија, покажува последната анкета која за Детектор ја спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Според неа, 89,6% од анкетираните граѓаните велат дека се против увоз ...

Јовановски: Прво воведете ред со загадувачите дома па потоа почнете да увезувате отпад

Press24 - 26.01.2020

За да може да се користат придобивките од преработката на отпадот и за да може граѓаните да бидат мирни додека се врши увоз на отпад во земјава, мора институциите прво да ја заработат довербата која одамна е изгубена и да почнат да го имплементираат ...

Детектор анкета: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Сител - 26.01.2020

Речи си и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

Детектор: Речиси 90% од граѓаните се против увоз на отпад

Сител - 26.01.2020

Граѓаните се против политиката за увоз на отпад. Ова е резултатот од истражувањето на јавното мислење, што за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Анкетата покажува дека 89,6% од испитаниците се против увоз на отпад во ...

Детектор анкета: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Локално - 26.01.2020

Речиси и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

Граѓаните се противат на политиката на увезување отпад

Република - 26.01.2020

Најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје покажа дека сите граѓани во земјава се противат на политиката на увезување отпад.

Детектор: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

24Инфо - 26.01.2020

Речиси и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

О2: Претставници на МЖСПП, на чело со заменик-министерот Јани Макрадули ја манипулираат јавноста со заплашување

Опсервер - 26.01.2020

🔴 Забраната за увоз на отпад како енергенс не беше ставена на гласање во Собрание во средата, беше прескокната. Причината зошто ја дознавме подоцна, СДСМ барала дополнителни консултации, зошто земјата е потписник на Базелската конвенција, а според ...

Детектор: Речиси 90% од граѓаните се против увоз на отпад

4NEWS - 26.01.2020

Граѓаните се против политиката за увоз на отпад. Ова е резултатот од истражувањето на јавното мислење, што за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје. Анкетата покажува дека 89,6% од испитаниците се против увоз на отпад во ...

Потребна зголемена контролата, особено царинска за она што како отпад влегува, лани Инспекторатот за животна со шест ...

24Инфо - 26.01.2020

– Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ја има најголемата одговорност, дали повеќе извезуваме или увезуваме и дали воопшто треба да се увезува отпад однадвор како енергенс се прашањата кои се ...

Каранфилова-Мазневска: И неопасниот отпад може да биде опасен, ако со него не се справуваме и постапуваме како што ...

Локално - 26.01.2020

Потребна зголемена контролата, особено царинска за она што како отпад влегува, лани Инспекторатот за животна со шест кривични Скопје, 26 јануари 2020 (МИА) – Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ја ...

Детектор анкета: Граѓаните се против увоз на отпад и целосно подготвени да почнат со селекција

Опсервер - 26.01.2020

Речи си и да нема граѓанин кој не се противи на политиката на увезување на отпад, покажува најновото истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје.

Од опасен отпад се увезуваат отпадни акумулатори за преработка

Вечер Прес - 26.01.2020

Албанија и Косово се дестинациите од каде што во нашата земја се увезува отпад, кој потоа се преработува во соодветни капацитети. Најмногу увезуваме железо и челик, како и отпадни акумулатори, но се увезува и отпадна хартија, пластичен отпад, ...

Отворени прашања: Каков отпад се увезува, колку е ефикасна контролата и кој има одговорност?

MakPress - 26.01.2020

Каков отпад се увезува во земјава, колку е ефикасна контролата на тоа што влегува, кој ја има најголемата одговорност, дали повеќе извезуваме или увезуваме и дали воопшто треба да се увезува отпад однадвор како енергенс се прашањата кои се отворија ...

О2 иницијатива: Забраната за увоз на отпад како енергенс не беше ставена на гласање во Собрание во средата? Еве ја ...

Скопје1 - 26.01.2020

Фб статус на О2 ИНИЦИЈАТИВА: Забраната за увоз на отпад како енергенс не беше ставена на гласање во Собрание во средата, беше прескокната.Причината зошто ја дознавме подоцна, СДСМ барала дополнителни консултации, зошто земјата е потписник на ...

63,9% од граѓаните сметаат дека депониите не работат во согласност со законските норми

MakPress - 26.01.2020

Според истражувањето на јавното мислење кое телефонски го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје врз репрезентативен примерок од 1.105 испитаници во периодот од 8 до 11 јануари годинава со маргина на грешка од плус-минус 3 проценти за ...

Увоз на опасен отпад не е дозволен, контролата ја прави Царината, вели министерот Нуредини

Сакам да кажам - 25.01.2020

Во земјава не се увезува отпад за складирање на депонии, единствениот отпад што се увезува е за рециклирање и повторна употреба, ништо друго, вели министерот за животна средина Насер Нуредини.

Нуредини: Не дозволуваме во нашата земја да се увезува каков било отпад

Телма - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

Нуредини: Единствениот опасен отпад во земјава е комуналниот

Р.С.Европа - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад. Тој уверува дека во земјава се увезува само отпад за рециклирање и за повторна употреба.

Нуредини: Единствен опасен отпад е комуналниот, царинските контроли мора да бидат темелни

Нетпрес - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

Нуредини: Единствен отпад од увоз е за рециклирање и за повторна употреба

Нова ТВ - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини, кој в понеделник ќе има средба со в.д. директорот на депонијата „Дрисла“, Коста Начевски, вели дека единствен опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

ВМРО-НП: Поддршка за измените со кои се забранува увоз на отпад

А1 On - 25.01.2020

ВМРО-Народна партија упатува поддршка за предлог законските измени со кои се забранува увоз на отпад кој би се корител како енергенс во производството. ВМРО-Народна партија смета дека ваквите измени мора да се донесат час поскоро, поради немањето ...

Нуредини: Единствен опасен отпад е комуналниот, царинските контроли мора да бидат темелни

А1 On - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

ВМРО-Народна со поддршка за измените со кои се забранува увоз на отпад

Макфакс - 25.01.2020

ВМРО-Народна партија упатува поддршка за предлог законските измени со кои се забранува увоз на отпад кој би се корител како енергенс во производството. ВМРО-Народна партија смета дека ваквите измени мора да се донесат час поскоро, поради немањето ...

Нуредини: Единствен опасен отпад во нашата земја е комуналниот отпад

Слободен Печат - 25.01.2020

За тоа кој ја врши контролата на она што влегува во земјата како отпад и кој ја има најголемата одговорност, министерот за животната средина вели дека тие како институција креираат политики и дека царината мора да знае што се увезува во земјата.

Нуредини: Единствен опасен отпад е комуналниот, царинските контроли мора да бидат темелни

Frontline - 25.01.2020

– Единствениот опасен отпад што го имаме во нашата земја е комуналниот отпад. Не дозволуваме во нашата земја да се увезува каков било отпад за депонии или некакво складирање. Единствениот отпад што се увезува е за рециклирање и повторна употреба, и ...

Mинистерот за животна средина уверува дека во Македонија нема опасен отпад

Република - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

ВМРО-Народна со поддршка за измените со кои се забранува увоз на отпад

Centar - 25.01.2020

ВМРО-Народна партија упатува поддршка за предлог законските измени со кои се забранува увоз на отпад кој би се корител како енергенс во производството. ВМРО-Народна партија смета дека ваквите измени мора да се донесат час поскоро, поради немањето ...

НУРЕДИНИ: Само комуналниот е опасен отпад што го има во нашата земја, а тој што го увезуваме е за рециклирање и за ...

Денешен - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини за в понеделник најави средба со новиот директор на депонијата Дрисла и вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад. Тој за МИА потенцира дека „кај нас се увезува отпад за ...

Нуредини: Единствен опасен отпад е комуналниот, царинските контроли мора да бидат темелни

Опсервер - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

Нуредини: Единствен опасен отпад е комуналниот, царинските контроли мора да бидат темелни

24Инфо - 25.01.2020

– Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

Нуредини: Единствен опасен отпад е комуналниот

Локално - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

ВМРО-Народна со поддршка за измените со кои се забранува увоз на отпад

24Инфо - 25.01.2020

ВМРО-Народна партија упатува поддршка за предлог законските измени со кои се забранува увоз на отпад кој би се корител како енергенс во производството. ВМРО-Народна партија смета дека ваквите измени мора да се донесат час поскоро, поради немањето ...

ВМРО-Народна со поддршка за измените со кои се забранува увоз на отпад

Точка - 25.01.2020

ВМРО-Народна партија упатува поддршка за предлог законските измени со кои се забранува увоз на отпад кој би се корител како енергенс во производството. ВМРО-Народна партија смета дека ваквите измени мора да се донесат час поскоро, поради немањето ...

И законот изгоре заедно со отпадот

Н.Македонија - 25.01.2020

Последното одложување на собраниската расправа за измените на Законот за управување со отпад, додека Балканот го тресат скандали со трговија со отпад, кој се користи како енергент во индустријата, дополнително ги засили сомнежите дека не само што ...

Нуредини: Единствен опасен отпад е комуналниот, царинските контроли мора да бидат темелни

MakPress - 25.01.2020

Министерот за животна средина Насер Нуредини в понеделник ќе има средба со новиот директор на депонијата Дрисла. Нуредини во изјава за МИА вели дека единствениот опасен отпад во земјата е комуналниот отпад.

Мачка во вреќа

Призма - 24.01.2020

Не знам дали ќе ве интересира, ама бугарското Министерство за животна средина ѝ изрекло административна мерка на термоелектраната „Бобов Дол“, за која беше наменет спорниот отпад увезен од бугарската фирма „Блацион“: наложено ѝ е да престане да ...

Дали пратениците ќе покажат волја да се донесе забрана за увоз на отпад како енергенс?

Канал5 - 24.01.2020

Дали Собранието ќе го изгласа законот за забрана на увоз на отпад кој вчера беше прескокнат на расправата во Собрание, бидејќи била потребна дополнителна консултација со институциите затоа што земјава е потписник на Базелската конвенција.

Цементарницата „Усје“ увезува и гори но не загадува со опасен отпад

Телма - 24.01.2020

Овие печки за производство на цемент ланската година проголтале 4400 тони отпад од домаќсинствата од увоз. Се горел комунален, но не и опасен отпад тврди раководството на фабриката. Фабричкиот гигант само 4 отсто од горивото го купил од странски ...

„Увозот на отпад го воведе ВМРО-ДПМНЕ, го продолжи СДСМ, а народот се труе“

ТВ21 - 24.01.2020

Во Македонија биле увезени десет пати повеќе отпад од вкупната количина која граѓаните ја создаваат во текот на една година. Солза Грчева од Глас за Македонија во синоќешното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 побара и кривична ...

31 прашање

Сакам да кажам - 24.01.2020

1 Како им текна баш сега на Бугарите да ја отворат истрагата за некој увоз на ѓубре за таму некоја си термоцентрала? И како баш во истрагата се откри дека еден од сопствениците на фирмите што се осомничени за сомнителниот увоз на отпад е Горан ...

Поповска: Следната недела ќе се знае дали ќе има измени на Законот за управување со отпад

Канал5 - 24.01.2020

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ денеска изјави дека следната недела ќе има информација дали измените на Законот за управување со отпад ќе биде донесен или не. Дотогаш институциите треба да одговорат дали носењето на обвие измени ќе влијае на ...

Макрадули: Државата се повеќе извезува отпад

Телма - 24.01.2020

Заменик министерот за животна средина, Јани Макрадули денеска пред новинарите рече дека увозот на отпад е многу понамален од предходно и дека Македонија е земја која се повеќе извезува отпад.

Загадувањето на воздухот и понатаму алармантно во неколку градови во земјава

Алсат-М - 24.01.2020

Ако не по немањето снег, оваа зима ќе се памети и по енормното загадување на воздухот. Барем ова го покажуваат индексите за мерење на квалитетот на воздухот, а кои нашата земја ја редат на врвот на светската листа.

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

ММС - 24.01.2020

Во Република Северна Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев”.

Цементарница УСЈЕ тврди дека не согорува опасен отпад

Сител - 24.01.2020

Цементарница Усје не согорува штетен отпад, но користи алтернативно гориво добиено од преработка на комунален отпад, тврдат од компанијата откако во изминатиот период граѓански организации упатија низа обвинувања кон фабриката.

Нема да се гради депонија за индустриски отпад во Неготино

Слободен Печат - 24.01.2020

Расправата по точката која беше вметната во дневниот ред пред стартот на седницата, траеше околу три часа. Одлука за поништување на одлуките кои се однесуваат за урбанистички план и согласност за изградба на депонија за индустриски инертен неопасен ...

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

Нетпрес - 24.01.2020

Во Република Северна Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев“.

Емил Димитров: Не е дозволен увоз на болнички отпад во Бугарија

Нетпрес - 24.01.2020

Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Увозот на токсичниот отпад предизвика политички полемики со изместен фокус

Глас на Америка - 24.01.2020

Еко-активистите ги обвинуваат партиите во парламентот дека пред граѓаните и во јавноста, покажуваат наводна загриженост, а всушност, прават сè за законот да не се донесе Откако без адекватно образложение беше одложена расправата за Предлогот за ...

Парламентот ја кочи забраната за увоз на отпад како енергенс

Р.С.Европа - 24.01.2020

Не се знае кога ќе биде ставен на гласање Законот за управување со отпад кој предвидува забрана за увоз на отпад како енергенс, откако претседателот на Собранието Талат Џафери на седница во средата образложи дека не се создадени деловнички услови за ...

Емил Димитров: Не е дозволен увоз на болнички отпад во Бугарија

А1 On - 24.01.2020

Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Макрадули: Имаме обврска да увезуваме отпад, но количините се сè помали

360 степени - 24.01.2020

Државата повеќе извезува отколку што увезува отпад, а количините сега се драстично намалени, изјави денеска заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули посочувајќи дека најмногу отпад во земјава бил увезен во периодот 2012-2014 и 2015- 2016 ...

Левица: За СДСМ-ДУИ-ДПМНЕ 3500 изгубени животи годишно се само бројка

Антропол - 24.01.2020

Реакција на политичката партија Левица. Додека Македонија се соочува со алармантна стапка на малигни заболувања и додека соседна Бугарија ја тресат скандали за увоз на опасен отпад, координаторите на партиите во Парламентот вчера го одложија ...

Макрадули: Во земјава повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

Press24 - 24.01.2020

Во Република Свеерна Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев“.

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Макфакс - 24.01.2020

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека образложението зошто вчера законот бил прескокнат е што требало дополнителна консултација со институциите затоа што земјава е ...

Макрадули: Најмногу отпад се увезувало во 2015 и 2016 година, ама не знам каде се складирал, тогаш бев без работа

Слободен Печат - 24.01.2020

Многу е подобро отпадот да се обработи како алтернативно гориво отколку да се прават купишта од депонии, ќе има помало загадување на почвата и на емисиите на ЦО2. Бројките на увезен отпад во Македонија, околу кои се крена голема фама во јавноста не ...

Неготинци чекаат датум за референдум „за“ или „против“ депонијата, општината не се брза

МКД - 24.01.2020

Италијанската компанија „П&П" зад која стои поранешен советник во скопска „Дрисла" која изминатиот период ја тресат низа афери и скандали со увозот и согорувањето на опасен отпад е заинтересирана да гради депонија во Неготино.

Советот на Неготино ги поништи одлуките за изградба на депонија за индустриски отпад

ММС - 24.01.2020

Одлука за поништување на одлуките кои се однесуваат за урбанистички план и согласност за изградба на депонија за индустриски инертен неопасен отпад, попладнево едногласно донесе Советот на Општина Неготино. Се работи за одлуки од 2009 и 2019 година.

Советниците на Неготино ги поништија одлуките за изградба на депонија за индустриски отпад

МКД - 24.01.2020

Одлука за поништување на одлуките кои се однесуваат за урбанистички план и согласност за изградба на депонија за индустриски инертен неопасен отпад, попладнево едногласно донесе Советот на општина Неготино. Се работи за одлуки од 2009 и 2019 година.

Левица: Македонија не е депонија на богатите држави, целосна забрана за увоз на отпад

МКД - 24.01.2020

Додека Македонија се соочува со алармантна стапка на малигни заболувања и додека соседна Бугарија ја тресат скандали за увоз на опасен отпад, координаторите на партиите во Собранието го одложија усвојувањето на забраната за увоз на отпад.

Цементарницата „Усје“ увезува и гори но не загадува со опасен отпад

Нетпрес - 24.01.2020

Овие печки за производство на цемент ланската година проголтале 4400 тони отпад од домаќсинствата од увоз. Се горел комунален, но не и опасен отпад тврди раководството на фабриката. Фабричкиот гигант само 4 отсто од горивото го купил од странски ...

Макрадули: Во 2015 и 2016 година е увезена најголема количина отпад

МКД - 24.01.2020

Во Република Северна Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев".

Кој го загадува Скопје? – Поповска: на луѓе од институциите им одговара да продолжи увозот на отпад

Алфа - 24.01.2020

Во државните институции има луѓе кои се заинтересирани да продолжи бизнисот со увоз на опасен отпад – обвини Лилјана Поповска од ДОМ, која ги покрена законските измени кои предвидуваат забрана за увоз на отпад што се користи како енергенс во ...

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

Бриф - 24.01.2020

Во Република Северна Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев“.

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

24Инфо - 24.01.2020

Во Република Северна Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев”.

Советот на Неготино ги поништи одлуките за изградба на депонија за индустриски отпад

Вечер Прес - 24.01.2020

Одлука за поништување на одлуките кои се однесуваат за урбанистички план и согласност за изградба на депонија за индустриски инертен неопасен отпад, попладнево едногласно донесе Советот на Општина Неготино. Се работи за одлуки од 2009 и 2019 година.

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Точка - 24.01.2020

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека образложението зошто вчера законот бил прескокнат е што го требало дополнителна консултација со институциите затоа што земјава е ...

Цементарница УСЈЕ тврди дека не согорува опасен отпад

4NEWS - 24.01.2020

Цементарница Усје не согорува штетен отпад, но користи алтернативно гориво добиено од преработка на комунален отпад, тврдат од компанијата откако во изминатиот период граѓански организации упатија низа обвинувања кон фабриката.

Емил Димитров: Не е дозволен увоз на болнички отпад во Бугарија

24Инфо - 24.01.2020

Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

CivilMedia - 24.01.2020

Во Република Северна Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев“.

Макрадули: Увозот на отпад се намалува, ама не може да се ограничи

Фактор - 24.01.2020

Македонија увезла најмногу отпад во периодот од 2010 до 2014 и во 2015 и 2016 година. Заменик министерот за животна средина Јани Макрадули вели дека сега се помалку се увезува, а на таа сметка расте извозот на отпад.

Емил Димитров: Не е дозволен увоз на болнички отпад во Бугарија

Опсервер - 24.01.2020

– Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Бугарија само извезува но не увезува опасен отпад

PressingTV - 24.01.2020

Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Бугарија не дозволува увоз на болнички отпад

Република - 24.01.2020

Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

Frontline - 24.01.2020

– Сега количините се драстично помали. Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад и тоа е многу битно да го знаеме. Република Северна Македонија е дел од еден систем наречен Базелска конвенција, меѓународни ратификации.

Макрадули: Повеќе се извезува отколку што се увезува отпад

Република - 24.01.2020

Во Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев“. рече Макрадули.

Уште има шанси да биде донесена забраната за увоз на отпад

Мета - 24.01.2020

Најавени на дневниот ред, а потоа прескокнати, предлог-измените на Законот за управување со отпад предложени од ДОМ за забрана за увоз на отпад како енергенс во средата не беа разгледувани на пленарната седница.

Емил Димитров: Не е дозволен увоз на болнички отпад во Бугарија

MakPress - 24.01.2020

Во Бугарија не е дозволен увозот на болнички отпад ниту од ЕУ ниту од трети земји, изјави бугарскиот министеро за животна средина и вода Емил Димитров за време на дебатата за недоверба на Владата.

Макрадули: Македонија повеќе извезува отколку што увезува отпад

MakPress - 24.01.2020

Во Република Македонија повеќе се извезува отколку што се увезува отпад, изјави денеска заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули по посетата на СУГС „Никола Карев“.

Во „Усје“ гори странско ѓубре, но не било опасно

Expres - 24.01.2020

Во печките за производство на цемент во „Усје“ минатата година изгореле 4.400 тони увозен отпад од домаќинствата. Комуналниот, но не и опасен отпад служи како гориво тврди раководството на фабриката, пренесува „Телма“.

Најголем увоз на опасен отпад во македонија е во периодот 2012-2016, вели заменик-министерот за екологија Макрадули

Сакам да кажам - 23.01.2020

Најголем увоз на опасен отпад во земјава имало во периодот од 2012 до 2016 година, а ова го покажале бројките со кои располага Министерството за животна средина, соопшти заменик-министерот Јани Макрадули, при денешната посета на Велес.

Макрадули: Во „ОХИС“ има подготвен опасен отпад кој треба да го изнесеме од државата

ТВ21 - 23.01.2020

Во 2018 во земјава не е увезен опасен отпад, посочи заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули, при при денешната посета на Велес. Тој појасни дека во државата никој нема добиено дозвола да се увезе отпад за истиот да се чува некаде.

Левица: Македонија не е депонија на богатите држави – потребна е целосна забрана за увоз на отпад!

Канал5 - 23.01.2020

Додека Македонија се соочува со алармантна стапка на малигни заболувања и додека соседна Бугарија ја тресат скандали за увоз на опасен отпад, координаторите на партиите во Парламентот вчера го одложија усвојувањето на забраната за увоз на отпад.

Точката за укинување на увозот на отпад за согорување мистериозно беше прескокната од дневниот ред

Канал5 - 23.01.2020

Иако се очекуваше да помине со консензус во Собранието, точката за укинување на увозот на отпад за согорување синоќа мистериозно беше прескокната од дневниот ред. Како причина претседателот Џафери наведе дека немало согласност меѓу координаторите на ...

Точката за укинување на увозот на отпад за согорување мистериозно беше прескокната од дневниот ред на Собранието

Канал5 - 23.01.2020

Иако се очекуваше да помине со консензус, точката за укинување на увозот на отпад за согорување синоќа мистериозно беше прескокната од дневниот ред. Законот за забрана за увоз на отпад наиде на собраниска блокада.

Апасиев: УСЈЕ при увоз декларира „еколошко гориво без јаглерод“, а увезува 100,000 тони високотоксичен отпад

Антропол - 23.01.2020

Претседателот на Левица, проф. Димитар Апасиев, објави на својот фејсбук профил дека „ официјалните податоци од Министерството за животна средина под раководство на ДУИ се фабрикувани, бидејќи според познавачите на состојбите Цементара УСЈЕ при увоз ...

ДОМ: Итно да се изгласа забрана за увоз на отпад како гориво

Макфакс - 23.01.2020

Зелената партија ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа ќе се забрани увоз на отпад како гориво и ќе се отстрани тој извор на загадување во ...

Макрадули: Во 2017 и 2018 драстично е намален увозот на отпад во земјава

Press24 - 23.01.2020

Во 2018 во земјава не е увезен опасен отпад, посочи заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули, при при денешната посета на Велес. Тој појасни дека во државата никој нема добиено дозвола да се увезе отпад за истиот да се чува некаде.

ДОМ бара Собранието итно да изгласа забрана за увоз на отпад како гориво

МКД - 23.01.2020

Зелената партија ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа, како што велат, ќе се забрани увоз на отпад како гориво и ќе се отстрани тој извор ...

Макрадули: Во 2018 година во земјава не е увезен опасен отпад

Слободен Печат - 23.01.2020

Тој рече дека, како што кажале и претходно, „Дрисла” нема добиено дозвола од МЖСПП за увоз на таков отпад. Во 2018 во земјава не е увезен опасен отпад, посочи заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули, при при денешната посета на Велес.

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Frontline - 23.01.2020

Измените на законот кои без ниту една забелешка или амандман поминаа на собраниска комисија, денеска наводно заглавија поради координација на партиите. Откако пратениците ја одложија расправата за измени на Законот со управување на отпад, каде се ...

Левица: Потребна е целосна забрана за увоз на отпад

Република - 23.01.2020

Партијата „Левица“ на проблемот со увозот на опасен отпад. Оттаму велат дека се скандалозни се податоците кои укажуваат дека над седум милиони тони отпад се увезени само од Бугарија во минатиот период, откако се обелодени дека во синџирот на увоз на ...

ДОМ: Итно да се изгласа забрана за увоз на отпад како гориво

Точка - 23.01.2020

Зелената партија ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа ќе се забрани увоз на отпад како гориво и ќе се отстрани тој извор на загадување во ...

Увезениот отпад го користела индустријата, а најголем увозник бил „Макстил“, вели Шилегов

еМагазин - 23.01.2020

По лавината реакции во јавноста за информацијата дека Македонија со години увезува големи количини отпад, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вели дека не станувало збор за отпад што се депонира, туку за отпад што го користи индустријата.

ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад

Локално - 23.01.2020

ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките назелената партија, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа ќе се забрани увоз на отпад како гориво и ќе се отстрани тој извор на загадување во време ...

ДОМ: Итно да се изгласа забрана за увоз на отпад како гориво

Вечер Прес - 23.01.2020

Зелената партија ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа ќе се забрани увоз на отпад како гориво и ќе се отстрани тој извор на загадување во ...

ДОМ: Итно да се изгласа забрана за увоз на отпад како гориво

24Инфо - 23.01.2020

Зелената партија ДОМ бара итно да се изгласа измената на Законот за управување со отпад предложена од пратеничките од ДОМ, Маја Морачанин и Лилјана Поповска. Со тоа ќе се забрани увоз на отпад како гориво и ќе се отстрани тој извор на загадување во ...

Стоп за увоз на отпад за согорување!

Н.Македонија - 23.01.2020

Скандалот со увоз на отпад за согорување во Бугарија повторно го донесе во врвот на јавниот интерес прашањето на согорувањето отпад во земјава. Иако, според вестите од Бугарија, во отпадот наменет за согорување во тамошна термоцентрала нема ...

Левица: Македонија не е депонија на богатите држави – потребна е целосна забрана за увоз на отпад

MakPress - 23.01.2020

Додека Македонија се соочува со алармантна стапка на малигни заболувања и додека соседна Бугарија ја тресат скандали за увоз на опасен отпад, координаторите на партиите во Парламентот вчера го одложија усвојувањето на забраната за увоз на отпад.

Левица: Македонија не е депонија на богатите држави

Скопје1 - 23.01.2020

Додека Македонија се соочува со алармантна стапка на малигни заболувања и додека соседна Бугарија ја тресат скандали за увоз на опасен отпад, координаторите на партиите во Парламентот вчера го одложија усвојувањето на забраната за увоз на отпад.

Дрисла, се бара разрешување на членовите на бордот

Алсат-М - 22.01.2020

И денеска еколошки здруженија изразија сомнежи дека во печките во депонијата Дрисла бил пален токсичен отпад. Од Движењето за почист воздух велат дека истите луѓе кои се обвинети од бугарското обвинителство, двајцата италијански и двајца македонски ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Фокус - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

24 Вести - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

ТВ21 - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Пратениците ја одложија расправата за забрана за увоз на отпад, О2 иницијатива бара објаснување од четирите партии

Фокус - 22.01.2020

Пратениците денеска ја одложија расправата за измени на Законот со управување на отпад, со која се предлага забрана за увоз на отпад во Македонија. О2 иницијативата побара одговори од координаториите на пратеничките групи на СДСМ и коалицијата, ...

Македонија увезла над седум милиони тони отпад од Бугарија во периодот од 2012 до 2014 година

Канал5 - 22.01.2020

Седум милиони тони отпад биле увезени од Бугарија. Во земјата се увезува многу повеќе отпад отколку што сами произведуваме покажуваат податоците до кои дојде Радио Слободна Европа. Според информациите од 2012 до 2014 година во земјава биле увезени ...

Разрешениот директор на „Дрисла’’ Горан Ангелов уверува дека депонијата не увезувала опасен отпад

Канал5 - 22.01.2020

Разрешениот директор на „Дрисла“, Горан Ангелов уверува дека депонијата не увезувала опасен отпад. -Во Бугарија се увезуваат стотици илјади тони отпад за соговорување. Има многу термоцентрали кои работат со тоа.

Спасовски: ЈО покрена постапка за испитување на наводите за увоз на штетен отпад во државата

Слободен Печат - 22.01.2020

Мора да ги јакнеме капацитетите во смисла на лаборатории како можност за испитување на сé она што влегува во државата и сите заеднички да направиме сé за да ја подобриме животната средина, истакна премиерот Спасовски.

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

ММС - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

+инфо - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Пари и политички поени - вистинските мотиви зад спречувањето на изградбата на депонија во Неготино

МКД - 22.01.2020

Финансиски бенефит и лични мотиви, дали тоа се крие позади гласните пароли против рециклирачка инсталација и депонијата во Неготино? Една од најгласните во оваа какофонија против неготинската депонија за инертен и неопасен индустриски отпад е Горица ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата, случајот во Бугарија го следиме одблизу

Press24 - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски тврди дека нема штетен отпад увезен во Македонија

Р.С.Европа - 22.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска рече дека нема штетен отпад што се увезува во државата. Тој додаде дека случувањата во Бугарија одблизу ги следат и апелираше да се проверуваат информациите посебно кога се работи за сензитивна материја ...

(Видео) Спасовски: Нема увоз на штетен отпад во државата

Нова ТВ - 22.01.2020

Нема увоз на штетен отпад во државата. Она што се случува во Бугарија го следиме, има многу информации и апелирам да се проверуваат, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за животната средина, порача денеска техничкиот премиер, ...

ЈО покрена постапка за испитување на увозот на отпад во државата

Нетпрес - 22.01.2020

„Мора да ги јакнеме капацитетите и лабораториите како можност за испитување на сé она што влегува во државата и сите заеднички да направиме сé за да ја подобриме животната средина“, изјави техничкиот премиер Спасовски, при посетата на новата ...

Спасовски уверува: Нема штетен отпад увезен во државата

МКД - 22.01.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска уверуваше дека во државата не се увезува опасен отпад и апелираше да се проверуваат информациите кога се работи за така чувствителна материја, откако излегоа аферите со увозот на отпад во Бугарија.

Поповска: Македонија нема државна лабораторија за проверка на отпадот кој се увезува

Слободен Печат - 22.01.2020

ДОМ предлага измени во Законот за отпад со кои ќе се забрани увоз на отпад за согорување, бидејќи Македонија нема инсистуционална контрола на тоа каков отапд се внесува во државата. Пратеничките на ДОМ Маја Морачанин и Лилјана Поповска до Собранието ...

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Макфакс - 22.01.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад, за кој нема сетификати. Тој вели дека треба да се зајакнат капацитетите со нови лаборатории за да се следат состојбите, па да се подобри состојбата со ...

Малезија враќа илјадници тони ѓубре на богатите земји

Антропол - 22.01.2020

Малезија врати 150 контејнери полни со ѓубре од пластика, a Министерката за екологија изјави дека земјата нема да се претвори во „депонија на светот“. Контејнерите кои биле увезени нелегално, содржеле 3700 тони ѓубре од пластика со потекло од 13 ...

Шилегов: Најголем увозник на отпад е Макстил

Слободен Печат - 22.01.2020

Не станува збор за отпад што се депонира, туку за отпад што се користи во индустриски цели, вели Шилегов Градоначалникот на Град Скопје денеска обелодени дека најголем увозник на отпад во Македонија е фирмата Макстил.

Шилегов: увезениот отпад се користел за индустриски цели

Р.С.Европа - 22.01.2020

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денеска одговорајќи на новинарско прашање за дека во земјава во период од две години се увезени околу седум милиони тони отпад рече дека од она што го дознал од Министерството за животна средина, не ...

Шилегов: Увезениот отпад не се депонирал туку се користел за индустриски цели

Сител - 22.01.2020

Надлежните тврдат дека во државата не е внесен опасен отпад, по информациите дека за само две календарски години во државата се внесени над 8 милиони од кои 7мииони тони отпад се увезени од Бугарија .

Надлежните продолжуваат да уверуваат дека не се увезува опасен отпад

Алфа - 22.01.2020

Шилегов потврдува дека увезуваме отпад од други држави, ама тој не бил опасен туку само оној кој се користел за индустриски цели.Според градоначалникот, најголемиот дел од отпадот го увезува фирмата Макстил.

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

А1 On - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

О2 иницијатива: Милионските суми што ги контролира екомафијата ја одложија забраната за увоз на отпад

МКД - 22.01.2020

Пратениците денеска ја одложија расправата за измените во Законот за управување со отпад со кои се предвидува забрана за увоз на отпад во Македонија. На координација било констатирано дека имало некаков проблем, го образложија одложувањето на оваа ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Нетпрес - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Повеќе извезуваме отколку што увезуваме отпад

Окно - 22.01.2020

Македонските компании одамна увезуваат и извезуваат отпад кој главно се користи како „гориво“ и суровина во производни процеси во различни дејности, а пред се' металната и хемиската индустрија.

Македонија увезла над седум милиони тони отпад од Бугарија

Окно - 22.01.2020

За две години во земјава бил увезен над десет пати повеќе отпад од вкупната количина која граѓаните ја создаваат во текот на една година и неколкукратно повеќе од она што годишно го создава домашната индустрија во последните години.

О2 иницијативата бара објаснување за одложувањето на расправата за забрана за увоз на отпад во Собранието

Слободен Печат - 22.01.2020

Откако пратениците ја одложија расправата за измени на Законот со управување на отпад, каде се предлага забрана за увоз на отпад во државата, О2 иницијативата побара одговори од координаторите на пратеничките групи на четирите партии, СДСМ и ...

Горан Ангелов за „24мк“: Тврдам со мојата глава и чест дека „Дрисла“ нема увезено ниту еден килограм опасен отпад

Бриф - 22.01.2020

„Јас не сум странски партнер, за мене лично управниот спор траеше седум години, предолго и тоа е условно најголем проблем. Тврдам со мојата глава и чест дека “Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад”- вели за 24 Отворено Горан Ангелов – ...

Спасовски: Се увезува само дозволен, не и штетен отпад во државата

Република - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Скопје инфо - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

еМагазин - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Опсервер - 22.01.2020

– Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Повеќе извезуваме отколку што увезуваме отпад

Frontline - 22.01.2020

Македонските компании одамна увезуваат и извезуваат отпад кој главно се користи како „гориво“ и суровина во производни процеси во различни дејности, а пред се металната и хемиската индустрија.

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Вечер Прес - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за животната средина, изјави ...

СПАСОВСКИ: Не увезуваме никаков штетен отпад!

Денешен - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата, изјави денеска рече денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски. – Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации.

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Frontline - 22.01.2020

-Од Министерството за животна средина и просторно планирање имаме информација дека увезувањето на отпадот е оној што е дозволен и за кој се поседуваат одредени сертификати, дека нема штетен отпад што се увезува во државата.

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Точка - 22.01.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад, за кој нема сетификати. Тој вели дека треба да се зајакнат капацитетите со нови лаборатории за да се следат состојбите, па да се подобри состојбата со ...

Шилегов: Увезените седум милиони тони отпад се старо железо

Вечер Прес - 22.01.2020

Одговарајќи на новинарско прашање околу информацијата што беше објавена во медиумите дека во земјава во период од две години се увезени околу седум милиони тони отпад, скопскиот градоначалник Петре Шилегов наведе дека од она што го дознал од ...

Шилегов: Најголем увозник на отпад за индустриски цели е „Макстил“

Локално - 22.01.2020

Одговарајќи на новинарско прашање околу информацијата што беше објавена во медиумите дека во земјава во период од две години се увезени околу седум милиони тони отпад, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов наведе дека од она што го дознал од ...

Шилегов: Увезениот отпад не се депонирал туку се користел за индустриски цели

4NEWS - 22.01.2020

Надлежните тврдат дека во државата не е внесен опасен отпад, по информациите дека за само две календарски години во државата се внесени над 8 милиони од кои 7милиони тони отпад се увезени од Бугарија.

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

iPortal - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

“Македонија извезува виско образовна сила, а увезува отпад“: Твитер реакции

еМагазин - 22.01.2020

Информацијата на Радио Слободна Европа , дека во Македонија во периодот од 2012 до 2014 година бил увезен (најмногу од Бугарија, над 7 милиони тони) над десет пати повеќе отпад од вкупната количина која граѓаните ја создаваат во текот на една година ...

О2 иницијатива: Милионските суми што ги контролира екомафијата ја одложија забраната за увоз на отпад

24Инфо - 22.01.2020

Пратениците денеска ја одложија расправата за измените во Законот за управување со отпад со кои се предвидува забрана за увоз на отпад во Македонија. На координација било констатирано дека имало некаков проблем, го образложија одложувањето на оваа ...

Повеќе извезуваме отколку што увезуваме отпад

Мета - 22.01.2020

Македонските компании одамна увезуваат и извезуваат отпад кој главно се користи како „гориво“ и суровина во производни процеси во различни дејности, а пред се металната и хемиската индустрија.

Спасовски: Во државата не се увезува штетен отпад

CivilMedia - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

Бриф - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Нема штетен отпад увезен во државата

24Инфо - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за живтоната средина, изјави денеска ...

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Н.Македонија - 22.01.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека треба да се зајакнат капацитетите со нови лаборатории, па да се подобри состојбата со животната средина.

„Макстил“ е најголем увозник на отпад, вели Шилегов

Expres - 22.01.2020

Околу информациите во јавноста дека во рок од две години биле увезени 29 милиони тони отпад, градоначалникот Петре Шилегов дернеска рече дека најголем увозник на отпад во Македонија е „Макстил“. „Разговарав со Министерството за животна средина.

Ангелов: Тврдам со мојата глава и чест дека Дрисла нема увезено ниту килограм опасен отпад

365 - 22.01.2020

Разрешениот директор на Дрисла, Горан Ангелов во вечерашното телефонско вклучување на во дебатата на ТВ 24 уверуваше дека депонијата не увезувала опасен отпад. -„Во Бугарија се увезуваат стотици илјади тони отпад за соговорување.

Спасовски: Нема увоз на штетен отпад

MakPress - 22.01.2020

Нема штетен отпад што се увезува во државата. Ова што се случува во Бугарија одблизу го следиме. Излегуваат многу информации. Апелирам да ги проверуваме, посебно кога се работи за сензитивна материја како оваа, за животната средина, изјави денеска ...

Горан Ангелов повеќе не е директор на „Дрисла“

Канал5 - 21.01.2020

Документите за разрешување на Горан Ангелов од директорската позиција во Дрисла денеска се доставени до Централниот регистар. Кој ќе го замени неговото место, градоначалникот Шилегов не сакаше да открие додека не се официјализира целата постапка.

Разрешен директорот на Дрисла

Алсат-М - 21.01.2020

Вчера повика да се испита работата на директорот за депонијата „Дрисла“, а денес градоначалникот на Град Скопје, Шилегов вели дека нема никого да осудува се додека не најде цврсти докази. Сепак, како што најави, го разреши директорот Игор Ангелов, и ...

Државата не ѝ издала никаква лиценца за увоз на отпад на дрисла, вели заменик-министерот за екологија Макрадули

Сакам да кажам - 21.01.2020

„Ние како Министерство за животна средина не сме издале ниедна лиценца за увоз на отпад на компанијата Дрисла“, рече заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули, во врска со фактот дека директорот на Дрисла Горан Ангелов, кој денеска беше ...

Ангелов: Тврдам со мојата глава и чест дека Дрисла нема увезено ниту килограм опасен отпад

Фокус - 21.01.2020

Разрешениот директор на Дрисла, Горан Ангелов во вечерашното телефонско вклучување на во дебатата на ТВ 24 уверуваше дека депонијата не увезувала опасен отпад. -Во Бугарија се увезуваат стотици илјади тони отпад за соговорување.

Горан Ангелов за 24 Отворено: Тврдам со мојата глава и чест дека „Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад

24 Вести - 21.01.2020

„Јас не сум странски партнер, за мене лично управниот спор траеше седум години, предолго и тоа е условно најголем проблем. Тврдам со мојата глава и чест дека “Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад”- вели за 24 Отворено Горан Ангелов – ...

О2 Иницијатива со апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

Канал5 - 21.01.2020

На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

„О2“ апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Фокус - 21.01.2020

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпад. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

Иницијативата О2 бара пратениците да го забранат увозот на отпад што се согорува

Телма - 21.01.2020

Главниот корисник на увезен отпад кој се согорува е цементара Усје, но тука е и Фени, како големи индустрии кои легално го користат. Според иницијативата, Усје од континуирани мерења со автоматски мониторинг систем на 11 испустни места дава податоци ...

„О2“ апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

Макфакс - 21.01.2020

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпадот. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад што може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Слободен Печат - 21.01.2020

– Научните истражувања потврдуваат дека луѓето кои живеат во близина на места каде се согорува отпад имаат зголемена смртност од канцер, реагираат од О2. На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за ...

Иницијатива O2: Aпел до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

Академик - 21.01.2020

„На денешната седница во Собранието под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

По скандалот во Бугарија – ДОМ и невладините бараат итна забрана за увоз на отпад како извор на енергија

360 степени - 21.01.2020

Предлог-законот за управување со отпад, со кој треба да се забрани увоз на отпад што се користи како извор на енергија, денеска треба да се најде пред пратениците. Предлагачите од Зелената партија бараат итно донесување на законските измени по ...

Македонија увезла над седум милиони тони отпад од Бугарија

Р.С.Европа - 21.01.2020

Во земјата се увезува многу повеќе отпад отколку што сами произведуваме. Податоците до кои дојде РСЕ покажуваат дека најмногу отпад се увезува од Бугарија. Властите тврдат дека отпадот што се увезува служи само како суровина, како што предвидува и ...

Ѓубрето е чисто, а и одамна фино мириса!

Слободен Печат - 21.01.2020

Гледате, Груевски, преку градоначалникот Коце Трајановски – да не бидам погрешно сфатен, и да сакал, немал Коце можност поинаку да постапува! – беше подготвен да ги влоши и меѓудржавните односи со Германија, само за да ги задржи – до вчера – ...

За две години Македонија увезла 10 пати повеќе отпад од сопствениот, најмногу од Бугарија

Алфа - 21.01.2020

Македонија увезла над седум милиони тони отпад од Бугарија. Ова се статистички податоци до кои дошла Радио Слободна Европа, за само период од две години. Истовремено, бројките покажуваат дека земјата во просек годишно произведува од 700 до 800 тони ...

Еколозите бараат забрана на увоз на опасен отпад како извор на енергија

Глас на Америка - 21.01.2020

На денешната собраниска седница и претходеа истрага во Италија и министерска оставка во Бугарија кои, според медиумите, се меѓусебно поврзани СКОПЈЕ — „Нашето здравје мора да биде пред сè, апелираме до пратениците кои се нашиот глас, гласот на ...

Горан Ангелов: Тврдам со мојата глава и чест дека „Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад

Нетпрес - 21.01.2020

Јас не сум странски партнер, за мене лично управниот спор траеше седум години, предолго и тоа е условно најголем проблем. Тврдам со мојата глава и чест дека „Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад”- изјави за ТВ 24 во емисијата ...

Ангелов: Со мојата чест и се што имам тврдам дека во Дрисла нема увезено ниту еден килограм опасен отпад

Press24 - 21.01.2020

Разрешениот директор на Дрисла, Горан Ангелов во вечерашното телефонско вклучување на во дебатата на ТВ 24 уверуваше дека депонијата не увезувала опасен отпад. -Во Бугарија се увезуваат стотици илјади тони отпад за соговорување.

О2 Иницијатива со апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

Сител - 21.01.2020

На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Окно - 21.01.2020

На денешната седница (21 јануари) во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, ...

Малезија им врати 3.700 тони отпад на богатите земји

Иновативност - 21.01.2020

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и им порача дека нема да биде светска депонија. Откако Кина во 2018 година го стопираше најголем дел од увозот на отпад, Малезија е преплавена со пластика од развиените економии ...

„О2“ апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Press24 - 21.01.2020

О2 Иницијатива денеска упати јавно барање: На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи ...

О2 Иницијатива: Пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Радио МОФ - 21.01.2020

На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

Горан Ангелов: Немам ништо со отпадот во Бугарија, барајте ги вистинските загадувачи на Скопје

МКД - 21.01.2020

Довчерашниот директор на скопската депонија Дрисла Горан Ангелов смета дека не е случајно тоа што токму сега се објави аферата со наводно опасниот отпад во Бугарија од фирма во која е и тој коспопственик и тоа што токму денеска се трансформира ...

Апел од „О2“ до пратениците да изгласаат забрана за увоз на отпад кој се согорува

Република - 21.01.2020

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпад, со која нема да се дозволува увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

О2 иницијатива: Пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад

CivilMedia - 21.01.2020

Предлог-законот за управување со отпад, кој предвидува забрана за увоз на отпад што се користи како извор на енергија, денеска ќе се најде пред пратениците. Измените на законот се дадени во скратена постапка и доаѓаат во време кога се случува голем ...

„О2“ апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

Точка - 21.01.2020

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпад. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

Макрадули: МЖСПП никогаш не издало лиценца на „Дрисла“ за увоз на отпад

Вечер Прес - 21.01.2020

За „Дрисла“ треба да се применат најдобрите светски пракси и во нашата држава да имаме сигурен капацитет, оценува заменик министерот во Министерството за животна средина Јани Макрадули кој истакна дека Министерството никогаш на „Дрисла“ не им издало ...

Кој кого загадува – Европа нас или ние Европа?

Вечер Прес - 21.01.2020

Италијански новинар, еден месец пред обелоденувањето на скандалот со отпадот во Бугарија, напиша дека во Италија многу бизниси се легално вклучени во трговијата со отпад и рециклирање ѓубре.

О2 апелира до пратениците: Забранете увоз и горење отпад, спасете не од отровот

Мета - 21.01.2020

Вие сте гласот на народот, затоа апелираме да ја изгласате предлог-измената на Законот за управување со отпад со кој ќе се забрани увозот на отпад кој се согорува во нашата земја, им се обратија денес со апел на пратениците во македонскиот Парламент ...

Аферата што го „исчисти“ воздухот во Македонија: Од 2012 до 2014 во земјава биле увезени над осум милиони и 200 илјади ...

Бриф - 21.01.2020

За две години во земјава бил увезен над десет пати повеќе отпад од вкупната количина која граѓаните ја создаваат во текот на една година и неколкукратно повеќе од она што годишно го создава домашната индустрија во последните години.

Горан Ангелов за 24 Отворено: Тврдам со мојата глава и чест дека ,,Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад

24Инфо - 21.01.2020

„Јас не сум странски партнер, за мене лично управниот спор траеше седум години, предолго и тоа е условно најголем проблем. Тврдам со мојата глава и чест дека “Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад”- вели за 24 Отворено Горан Ангелов – ...

Минатата година во земјава биле увезени 2.215 тони отпад

Скопје инфо - 21.01.2020

Во текот на 2019 година вкупната количина на увезен отпад во земјата бил 2.215 тони и не станувало збор опасен отпад, а само една компанија користела отпад како гориво, дознава РСЕ. Од Царинската управа соопштија дека според нивни податоци ...

Горан Ангелов за 24 Отворено: Тврдам со мојата глава и чест дека „Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад

Либертас - 21.01.2020

„Јас не сум странски партнер, за мене лично управниот спор траеше седум години, предолго и тоа е условно најголем проблем. Тврдам со мојата глава и чест дека “Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад”- вели за 24 Отворено Горан Ангелов – ...

О2 Иницијатива со апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

Либертас - 21.01.2020

О2 Иницијатива со апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува: На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка.

Ангелов: Тврдам со мојата глава и чест дека Дрисла нема увезено ниту килограм опасен отпад

Frontline - 21.01.2020

Со документите кои денеска беа предадени во Централниот регистар е официјализирано разрешувањето на директорот Горан Ангелов, а на негово место е назначен Коста Начевски кој во 2013 беше кандидат за градоначалник на Бутел од редовите на СДСМ.

Ангелов: Во Дрисла нема внесено ниту грам опасен отпад, не се плашам од ревизија

Локално - 21.01.2020

Директорот на Дрисла, Горан Ангелов, во вечерашната дебата на ТВ24 изјави дека во периодот додека бил прв човек не било увезено ниту еден грам опасен отпад во депонијата. „Јас не сум странски партнер, за мене лично управниот спор траеше седум ...

„О2“ апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува

24Инфо - 21.01.2020

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпад. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

„О2“ апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

MTM - 21.01.2020

Иницијативата за чист воздух „О2“ апелира од пратениците во Собранието да ја изгласаат предлог-измената на Законот за управување со отпадот. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад што може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

О2 Иницијатива со апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

4NEWS - 21.01.2020

На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

О2 Иницијатива со апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

Вечер Прес - 21.01.2020

На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

Ѓубрето е чисто, а и одамна фино мириса!

CivilMedia - 21.01.2020

пишува: Приказната за балканската преработка на отпадот што стигнува од Италија на Балканот, пред сè во Бугарија, е со висок степен на втемелени сомнежи за криминал и корупција. Во последните неколку години, таа тема е добро обработена во медиумите ...

Повторно проблеми со комуналниот отпад во стариот дел на Охрид

Мета - 21.01.2020

Градежен отпад, стар мебел, а најмногу отпад од домаќинства е честа глетка на улицата „Петар Чауле“, се жалат дел од мештаните кои живеат таму. На оваа улица која се наоѓа во стариот дел на градот покрај објекти за домување има и ресторани и други ...

Законот за забрана на увоз на отпад денеска на дневен ред, се носи по скратена постапка

Фактор - 21.01.2020

На денешниот дневен ред на Собранието како 19 точка на пленарна седница се најде предлог на закон за изменување на Законот за управување со отпад по скратена постапка. Подносителите на овие измени се пратеничките на ДОМ Маја Морачанин и Лилјана ...

Забраната за увоз на отпад пред пратениците, Поповска се надева на ветената поддршка

Локално - 21.01.2020

Пратениците на денешната седница ќе одлучуваат дали со измените во Законот за управување со отпад, ќе се забрани увоз на отпад во земјава како извор на енергија, односно отпад кој согорува.

Ѓубрето е чисто, а и одамна фино мириса!

Либертас - 21.01.2020

Приказната за балканската преработка на отпадот што стигнува од Италија на Балканот, пред сè во Бугарија, е со висок степен на втемелени сомнежи за криминал и корупција. Во последните неколку години, таа тема е добро обработена во медиумите во ...

РСЕ: За две години Македонија увезла 10 пати повеќе отпад од сопствениот, најмногу од Бугарија, но и од ЕУ и од ...

Денешен - 21.01.2020

Во Македонија се увезува многу повеќе отпад отколку што се создава во земјава, објави денеска Радио Слободна Европа. Податоците до кои дојде РСЕ покажуваат дека најмногу отпад се увезува од Бугарија.

Малезија на Британците им враќа 42 контејнери со отпад: Не сакаме да бидеме светска депонија!

Точка - 21.01.2020

Малезија во Велика Британија ќе врати 42 контејнери илегално увезен пластичен отпад, соопшти министерката за животна средина на оваа азиска земја. Јео Би Џин соопшти дека Малезија започнува да презема чекори со цел да не стане светска депонија.

Макрадули: Министерството никогаш не издало лиценца на „Дрисла“ за увоз на отпад

еМагазин - 21.01.2020

За „Дрисла“ треба да се применат најдобрите светски пракси и во нашата држава да имаме сигурен капацитет, оценува заменик министерот во Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП), Јани Макрадули кој истакна дека Министерството ...

Макрадули: МЖСПП никогаш не издало лиценца на „Дрисла“ за увоз на отпад

Либертас - 21.01.2020

– За „Дрисла“ треба да се применат најдобрите светски пракси и во нашата држава да имаме сигурен капацитет, оценува заменик министерот во Министерството за животна средина Јани Макрадули кој истакна дека Министерството никогаш на „Дрисла“ не им ...

Македонија увезла над седум милиони тони отпад од Бугарија

Скопје инфо - 21.01.2020

Во земјата се увезува многу повеќе отпад отколку што сами произведуваме. Податоците до кои дојде Радиото Слободна Европа покажуваат дека најмногу отпад се увезува од Бугарија. Властите тврдат дека отпадот што се увезува служи само како суровина, ...

„О2“ апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува

Скопје1 - 21.01.2020

О2 иноицијатива апелира до пратениците да ја изгласаат забраната за увоз на отпад што се согорува. Тие во својот апел велат: Апел до пратениците во Собрание да ја изгласаат забраната за увоз на отпад кој се согорува 1️⃣ 9️⃣ На денешната седница во ...

Дали пратениците ќе изгласаат забрана за увоз на отпад

Expres - 21.01.2020

Предлог за измена на Законот за управување со отпад, по скратена постапка ќе се најде на денешната собраниска седница а пратениците треба да се изјаснат по предлогот на Маја Морачанин и Лилјана Поповска да се забрани за увоз на отпад кој се согорува ...

Ангелов за 24 отворено: Тврдам со моја чест дека „Дрисла“ нема увезено ниту еден килограм опасен отпад

Скопје1 - 21.01.2020

„Јас не сум странски партнер, за мене лично управниот спор траеше седум години, предолго и тоа е условно најголем проблем. Тврдам со мојата глава и чест дека “Дрисла” нема увезено ниту еден килограм опасен отпад”- вели за 24 Отворено Горан Ангелов – ...

Горан Ангелов: Објавувањето на „аферата“ во Бугарија и моето разрешување не се случајни

MakPress - 21.01.2020

Откако во медиумите се пласираше информацијата за отворена истрага против двајца македонски државјани во Бугарија за недозволен увоз на опасен отпад и откога Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов изјави дека ќе го разреши од директорската ...

O2: Отпадот кој се согорува е извор на канцерогени материи, пратениците да гласаат за законот

MakPress - 21.01.2020

На денешната седница во Собрание под точка 19 на дневниот ред е Предлог-измената на Законот за управување со отпад, по скратена постапка. Со измената нема да се дозволи увоз на отпад кој може да се користи како извор на енергија, односно да се ...

ЦУ: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

ТВ21 - 20.01.2020

Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

Гори во Софија, чади во Скопје

Deutsche Welle - 20.01.2020

Бугарскиот премиер побарал истрагата да земе на анализа примероци од пепел, за да се утврди дали е согоруван опасен отпад. Дали тајните на ТЕЦ „Бобов дол“ водат и до Скопје? Бугарската истрага за увоз на токсичен отпад во земјата, може да открие ...

„Дрисла“ од денеска е на Град Скопје, Ангелов ќе биде разрешен

ТВ21 - 20.01.2020

„Дрисла“ од денеска е под капата на Град Скопје. Централниот регистар објави дека депонијата станува јавно претпријатие. Ова се случува по девет години, откако од тогашниот градоначалник Коце Трајановски, беше дадена на италијанска компанија.

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас – истрагата продолжува

ТВ21 - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

„Дрисла“ од денеска под град Скопје, Шилегов не знае дали се горел опасен отпад

24 Вести - 20.01.2020

Директорот на „Дрисла“ Горан Ангелов, утре ќе биде сменет, откако депонијата по девет години стана повторно сопственост на Градот Скопје. Градоначалникот Шилегов ги повика институциите да го испитаат целокупното работење на депонијата, посебно ...

Депонијата Дрисла повторно под ингеренции на Град Скопје

Алсат-М - 20.01.2020

Бугарското обвинителство почна истрага за компанијата за управување со отпад Бластион под сомневање дека се извршил увоз на токсичен отпад од Италија во Бугарија за една термоцентрала кај Варна.

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство, истрагата ...

Телма - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство

Канал5 - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас . Компанијата „Блацион" ООД, со чие сопствеништво се поврзуваат Блаже Игнатов и Горан Ангелов, извршила ...

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад

Канал5 - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, е ...

Малезија им врати на Франција, Велика Британија и САД , близу 4 илјади тони ѓубре

Канал5 - 20.01.2020

Малезија не сака да биде светска депонија. Малезија вратила 150 контејнери со пластичен отпад во побогатите земји порачувајќи дека нема да биде светска депонија. Откако Кина престана да увезува отпад во 2018 година, овој регион е преплавен со ...

Царинска управа: Досега не е увезуван отпад од спорната компанија

Фокус - 20.01.2020

Царинската управа тврди дека досега во земјава не е увезуван отпад од компанијата „Блацион“ ДОО од Бугарија откако таму се отвори истрага за нерегуларен увоз на 25 контејнери отпад од Италија во Бугарија.

Бугарското обвинителство: Отпадот не е ниту опасен ниту токсичен

Макфакс - 20.01.2020

Јавното Oбвинителство на Бургас соопштија дека по извршените контролни анализи на предметниот отпад, во врска со информациите за увоз на отпад од Италија во Бугарија, категорично тврди дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад.

Царина: Компанијата „Блацион“ не увезувала опасен отпад, се подига степенот на проверка

А1 On - 20.01.2020

Царинската управа дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните, информираат од Царинската управа.

По аферата во Бугарија: Пратениците на потег за времена забрана на увоз на отпад

Нова ТВ - 20.01.2020

Бугарските правосудни органи кои покренаа истрага за софиската фирма на двајцата Македонци, управителот Блаже Игнатовски и содружникот и директор на депонијата „Дрисла“, Горан Ангелов, поради увоз на сомнителен отпад од Италија ја смируваат јавностa ...

ЦУ: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

Press24 - 20.01.2020

Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

Царинска управа: Редовно го контролираме увозот на опасен отпад

МКД - 20.01.2020

Лани вкупната количина на увезен отпад беше 2.215 тони, за кои што секој увозник уредно доставил дозвола издадена од соодветното министерство и при тоа не станува збор за увоз на опасен отпад, соопштува Царинската управа во контекст на ...

Во 2019 увезени 2.215 тони отпад во земјава, Царината го подига степенот на контрола

360 степени - 20.01.2020

Царинската управа тврди дека досега во земјава не е увезуван отпад од компанијата „Блацион“ ДОО од Бугарија откако таму се отвори истрага за нерегуларен увоз на 25 контејнери отпад од Италија во Бугарија.

Малезија на богатите земји им врати 3.737 тони отпад на нивен трошок

А1 On - 20.01.2020

Малезија им вратила на богатите земји 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да се претвори во „светска депонија на ѓубре“. Откако во 2018 година Кина го запре поголемиот дел од увозот на отпад, овој регион беше преплавен со пластика ...

Царина- лани биле увезени 2.215 тони неопасен отпад

Р.С.Европа - 20.01.2020

Царинската управа денеска соопшти дека согласно нивните податоци компанијата „Блацион ДОО “ не се појавува како испраќач во увозна царинска постапка во земјава. Ваквото соопштение следува откако во соседна Бугарија се отвори истрага во која се ...

Бугарското обвинителство соопшти дека нема токсичен отпад во италијанските контејнери во Варна, истрагата продолжува

МКД - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

Нема токсичен и радиоактивен отпад во бургарската афера

Р.С.Европа - 20.01.2020

Во нерегулираниот увоз од 25 контејнери со отпад нема радиоактивен и токсичен отпад соопшти бугарското обвинителство кое отвори истрага против фирмата „Блацион ООД“ каде што во сопственичката структура се јавуваат македонските државјани Горан ...

Бугарско обвинителство: Нема токсичен и радиактивен отпад во контејнерите во Бургас, документацијата е нeусогласенa

+инфо - 20.01.2020

Ангелов во изјава за МИА посочи отпадот доколку добие дозвола ќе се пренесе во ТЕЦ „Бобов дол“ или ќе се врати повторно во Италија. Игнатов пак за МИА изјави дека отпадот од пристаништето во Бургас требало да биде пренесен во Термоцентралата „Бобов ...

Ангелов: Мојата фамилија живее во Скопје, зарем би дозволил да си ги трујам децата?

Слободен Печат - 20.01.2020

Досегашниот директор на „Дрисла“, Горан Ангелов, кој од утре ќе биде разрешен на својот Фејсбук профил отфрли секаква одговорност околу отпадот за кој го обвинија бугарските медиуми. „Драги пријатели и мили непријатели, сакам да Ви соопштам неколку ...

Царинската управа го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад, по истрагата во Бугарија

+инфо - 20.01.2020

Согласно нивните податоци, посочуваат од ЦУ, компанијата „Блацион ДОО“ што се спомнува како увозник на опасен отпад во Бугарија не се појавува како испраќач во увозна царинска постапка во земјава.

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство, истрагата ...

Сител - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

Ангелов: Не сум увозник, ниту нарачател на отпадот за кој разбрав од бугарските медиуми

Press24 - 20.01.2020

Разрешениот директор на „Дрисла“, Горан Ангелов на својот Фејсбук профил објави соопштение во кое ги негира обвинувањата кон него, а кои доаѓаат по истрагата во Бугарија. -Отфрлам секаква одговорност околу отпадот кој се наоѓа на безцаринските зони ...

Малезија на богатите земји им врати 3.737 тони отпад на нивен трошок

Курир - 20.01.2020

Малезија им вратила на богатите земји 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да се претвори во „светска депонија на ѓубре“. Откако во 2018 година Кина го запре поголемиот дел од увозот на отпад, овој регион беше преплавен со пластика ...

ДС бара темелна истрага за увозот на отпад

ММС - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, е ...

Малезија на богатите земји им врати 3.737 тони отпад на нивен трошок

Нетпрес - 20.01.2020

Малезија им вратила на богатите земји 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да се претвори во „светска депонија на ѓубре“. Откако во 2018 година Кина го запре поголемиот дел од увозот на отпад, овој регион беше преплавен со пластика ...

Малезија го врати отпадот: Ние не сме светско ѓубриште

Алфа - 20.01.2020

Малезија им вратила на богатите земји 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да се претвори во „светска депонија на ѓубре“. Откако во 2018 година Кина го запре поголемиот дел од увозот на отпад, овој регион беше преплавен со пластика ...

Малезија врати 3.700 тони отпад од развиени земји – порача дека не е „светско ѓубриште“

Радио МОФ - 20.01.2020

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство, тој регион е преплавен со пластика од развиените економии како ...

Демократски сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад

МКД - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, за да се расчисти дали ...

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Макфакс - 20.01.2020

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на ...

ЦУ: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на отпад и материи

Слободен Печат - 20.01.2020

Согласно нивните податоци, посочуваат од ЦУ, компанијата „Блацион ДОО” што се спомнува како увозник на опасен отпад во Бугарија не се појавува како испраќач во увозна царинска постапка во земјава.

ДС бара темелна истрага за „Дрисла“ и увозот на отпад во Македонија

Курир - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, за да се расчисти дали ...

Царинска управа: Во 2019 се увезени 2.215 тони отпад со дозвола, нема увезен опасен отпад

Радио МОФ - 20.01.2020

Вкупната количина на увезен отпад за изминатата година е 2.215 тони, за кои што секој увозник уредно доставил дозвола издадена од соодветното министерство и при тоа не станува збор за увоз на опасен отпад, соопштуваат од Царинската управа (ЦА).

ЦУ: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

ММС - 20.01.2020

Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство, истрагата ...

ММС - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

ДС бара темелна истрага за увозот на отпад

А1 On - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Како што соопштуваат од ДС, целта на истрагата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и ...

Малезија нема да дозволи да се претвори во светска депонија

Слободен Печат - 20.01.2020

Владите ширум светот сега ја враќаат илегално увезената пластика, а министерката за заштита на животната средина Јео Би Јин денеска изјави дека Малезија вратила 150 контејнери што превезувале 3.737 тони отпад во различни земји, вклучувајќи ги ...

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство, истрагата ...

А1 On - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

Малезија им врати 3.700 тони отпад на богатите земји, порача дека не е ѓубриште

МКД - 20.01.2020

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство, тој регион е преплавен со пластика од развиените економии како ...

Италијанскиот отпад во Бургас не е токсичен и радиоактивен

Слободен Печат - 20.01.2020

Истрагата продолжува, се земаат примероци од сите контејнери, ќе биде побарана меѓународна потерница за истрагата, бидејќи контејнерите доаѓаат од Италија. Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е ...

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија

Макфакс - 20.01.2020

Демократскиот сојуз бара темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, велат од партијата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна ...

Малезија врати 3.700 тони отпад во богатите земји, порача дека не е депонија

Макфакс - 20.01.2020

Малезија вратила 150 контејнери со пластичен отпад во побогатите земји порачувајќи дека нема да биде светска депонија. Откако Кина престана да увезува отпад во 2018 година, овој регион е преплавен со пластика од поразвиените економии како САД и ...

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство

Press24 - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

Царина: „Блацион ДОО “ не увезувала отпад, се подига степенот на контрола

Frontline - 20.01.2020

Со цел информирање на јавноста, споделуваме и информација за вкупно увезениот отпад во текот на 2019-та година. Имено, вкупната количина на увезен отпад за изминатата година е 2.215 тони, за кои што секој увозник уредно доставил дозвола издадена од ...

ЦУ: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

Либертас - 20.01.2020

– Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство, истрагата ...

Либертас - 20.01.2020

– Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека ...

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Република - 20.01.2020

Царинската управа дополнително го подигнала степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните, информираат од Царинската управа.

ДС бара темелна истрага за „Дрисла“ и увозот на отпад во Македонија

Скопје инфо - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, за да се расчисти дали ...

Малезија на богатите земји им врати 3.737 тони отпад на нивен трошок

Бриф - 20.01.2020

Малезија им вратила на богатите земји 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да се претвори во „светска депонија на ѓубре“. Откако во 2018 година Кина го запре поголемиот дел од увозот на отпад, овој регион беше преплавен со пластика ...

Царинска управа: Го подигнавме степенот на проверка на секаков отпад

Точка - 20.01.2020

Во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во земјава, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигнала степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на ...

БУГАРСКО ОБВИНИТЕЛСТВО - отпадот не бил опасен, но имало железо, хартија и текстил

Фактор - 20.01.2020

Нема радиоактивен или токсичен отпад во откриените 20 контејнери на бугарското пристаниште кои носат отпад од Италија. Ова како што јавува бугарскиот медиум 24 часа денеска било соопштено на брифинг од окружниот обвинител на Бургас, Георги Чинев.

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство

еМагазин - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

Малезија на богатите земји им врати 3.737 тони отпад на нивен трошок

24Инфо - 20.01.2020

Малезија им вратила на богатите земји 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да се претвори во „светска депонија на ѓубре”. Откако во 2018 година Кина го запре поголемиот дел од увозот на отпад, овој регион беше преплавен со пластика ...

Царина: Лани увезени 2.215 тони отпад, компанијата „Блацион ДОО“не увезувала

24Инфо - 20.01.2020

Со цел обезбедување на транспарентно и точно информирање на јавноста, а во контекст на актуелизирањето на увозот на отпад во Северна Македонија, посебно по случувањата во соседството, Царинската управа дополнително го подигна степенот на проверка и ...

Што се гори во „Дрисла“ ќе кажат Бугарите ?!

Вечер Прес - 20.01.2020

Скандалот со нерегулиран увоз на отпад во Бугарија од Италија, од фирма чии сопственици се Македонци, од кои едниот е актуелен директор на „Дрисла“, го тресе Балканот. И додека бугарските надлежни органи ја започнаа истрагата што точно содржат 25 ...

Блацион: JO Бургас соопшти дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад

Фактор - 20.01.2020

Блацион ЕООД се јавија со демант во врска со информациите што деновиве протекоа во дел медиумите за увоз на отпад од Италија во Бугарија. „Утринава од Јавното Oбвинителство на Бургас соопштија дека по извршените контролни анализи на предметниот ...

ДС бара темелна истрага за увозот на отпад

Вечер Прес - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, е ...

Ангелов: Не сум увозник, ниту нарачател на отпадот за кој разбрав од бугарските медиуми

Локално - 20.01.2020

Разрешениот директор на „Дрисла“, Горан Ангелов на својот Фејсбук профил објави соопштение во кое ги негира обвинувањата кон него, а кои доаѓаат по истрагата во Бугарија. -Отфрлам секаква одговорност околу отпадот кој се наоѓа на безцаринските зони ...

Демократски сојуз: Темелна истрага за увозот на отпад

Локално - 20.01.2020

„Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, е ...

Малезија на богатите земји им врати 3.737 тони отпад на нивен трошок

Опсервер - 20.01.2020

– Малезија им вратила на богатите земји 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да се претвори во „светска депонија на ѓубре“. Откако во 2018 година Кина го запре поголемиот дел од увозот на отпад, овој регион беше преплавен со пластика ...

Малезија врати 3.700 тони отпад во богатите земји, порача дека не е депонија

Скопје инфо - 20.01.2020

Малезија вратила 150 контејнери со пластичен отпад во побогатите земји порачувајќи дека нема да биде светска депонија. Кога Кина престана да увезува отпад во 2018 година, овој регион е преплавен со пластика од поразвиените економии, како САД и ...

Бугарско обвинителство: Отпадот не бил опасен, имало железо, хартија и текстил

24Инфо - 20.01.2020

Нема радиоактивен или токсичен отпад во откриените 20 контејнери на бугарското пристаниште кои носат отпад од Италија, изјавил окружниот обвинител на Бургас, Георги Чинев, објави „24часа.бг “, пренесе Фактор .

ЦУ: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

Локално - 20.01.2020

Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

Демократски сојуз: Темелна истрага за увозот на отпад

24Инфо - 20.01.2020

Демократскиот сојуз инсистира на темелна истрага за увозот на отпад во Македонија. Целта на истрагата, во која треба да се вклучат службите за разузнавање и национална безбедност, МВР, како и Царинската управа и Министерството за животна средина, е ...

ЦУ: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

Вечер Прес - 20.01.2020

Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

Малезија врати 3.700 тони отпад во богатите земји, порача дека не е депонија

Centar - 20.01.2020

Малезија вратила 150 контејнери со пластичен отпад во побогатите земји порачувајќи дека нема да биде светска депонија. Кога Кина престана да увезува отпад во 2018 година, овој регион е преплавен со пластика од поразвиените економии, како САД и ...

Минатата година во земјава биле увезени 2.215 тони отпад

Република - 20.01.2020

Во текот на 2019 година вкупната количина на увезен отпад во земјата бил 2.215 тони и не станувало збор опасен отпад, а само една компанија користела отпад како гориво, дознава РСЕ. Од Царинската управа соопштија дека според нивни податоци ...

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство, истрагата ...

24Инфо - 20.01.2020

– Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека ...

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

Фактор - 20.01.2020

3.737 тони отпад ќе се вратат назад во САД, Канада, Франција и во Велика Британија. Вака одлучија Малезијците. На богатите земја ќе им вратат 150 контејнери со отпад. Тие порачаа дека Малезија нема да биде „светско ѓубриште“.

Нема токсичен и радиактивен отпад во италијанските контејнери во Бургас, заклучи бугарското обвинителство, истрагата ...

Вечер Прес - 20.01.2020

Неусогласеност меѓу наведеното во документацијата на контејнерите и нивната содржина е утврдена до моментов, соопшти обвинителството во Бургас во врска со случајот што се актуелизираше викендов во медиумите во земјава и во Бугарија дека компанијата ...

МАЛЕЗИЈА ИМ ГО ВРАЌА ЃУБРЕТО НА БОГАТИТЕ: 3.737 тони отпад назад во САД, Канада, Франција и во Велика Британија

Денешен - 20.01.2020

Малезија на богатите земји во светов им врати 150 контејнери со 3.737 тони отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство, тој регион е преплавен со пластика од развиените САД, Канада, ...

Царинска управа: Дополнително е подигнат степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад

еМагазин - 20.01.2020

Царинската управа (ЦУ) дополнително го подигна степенот на проверка и контрола на секаков вид отпад и материи кои би можеле да го загрозат здравјето на граѓаните по најавите за истрага во соседството за увоз и согорување на опасен отпад од Италија.

Не сме ѓубриште: Малезија им врати 3.700 тони отпад на богатите земји

Република - 20.01.2020

Малезија на богатите земји им врати 150 контејнери со пластичен отпад и порача дека нема да биде „светско ѓубриште“. Откако Кина во 2018 го сопре увозот на отпад од странство, тој регион е преплавен со пластика од развиените економии како ...

Бугарското обвинителство: Отпадот не е ниту опасен ниту токсичен

Точка - 20.01.2020

Јавното обвинителство на Бургас соопшти дека по извршените контролни анализи на предметниот отпад, во врска со информациите за увоз на отпад од Италија во Бугарија, категорично тврди дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад.