TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разрешувањето на Марко Зврлевски на седница по 18 часот?

24 Вести - 16.07.2017

Разрешувањето на Марко Зврлевски остана заглaвено во собраниските калкулации - кога и дали накоро ќе продолжи сите креваат раменици. Можности има - собранискиот спикер Џафери може да го свика Собранието и да ја отвори шестата седница – брифираат ...

Собранието работи 24/7, точката за Зврлевски никако да стаса на дневен ред

24 Вести - 15.07.2017

Пратениците од опозицијата си дебатираат, меѓу себе си ги потврдуваат констатациите. СДСМ не се пријавени за збор, се наликува на конститутивната седница која можеше да трае до бескрај. Се зборува за се и сешто, само не за завршната смета за буџетот.

Собранието за завршната сметка на Буџетот ќе расправа цела ноќ, викендов можно разрешување на Зврлевски

Сакам да кажам - 14.07.2017

Почна продолжението на прекинатата осма седница за предлог-завршната сметка на Буџетот за 2016 година, која собранискиот спикер ја прекина во 19 часот на барање на координаторот на една од 10.те пратенички групи на пратениците на ВМРО ДПМНЕ Антонијо ...

Пратениците ќе расправаат за буџетот во еден часот по полноќ, викендов е можно и разрешување на Зврлевски

МКД - 14.07.2017

Продолжението на денешната собраниска седница на која се расправа за предлог завршната сметка за буџетот за 2016 година е закажано за еден часот по полноќ. Последниот прекин на седницата беше на барање на Драган Данев, еден од шефовите на ...

Зендели: БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на Зврлевски

Фокус - 13.07.2017

Движењето БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на обвинителот Марко Зврлевски, рече пратеникот Фадил Зендели. Тој истакна дека Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство и дека ова сега е само формалност.

Собраниска седница за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ја продолжи седницата на која се расправа по предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. По дебатата која траеше неполн час координаторот на една од ...

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 13.07.2017

Пратениците од БЕСА ќе гласаат за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Причината за тоа, како што кажа на прес-конференција во Собранието пратеникот Фадил Зендели, е антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство.

Богоевски: Зврлевски е ракот во правната држава

Фокус - 13.07.2017

Пратеникот од мнозинството, Павле Богоевск и во реплика кажа дека обвинителот Марко Зврлевски е ракот во правната државата и дека гонел политички неистомисленици на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

СДСМ побара ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од одолговлекувањето на разрешувањето на Зврлевски

Фокус - 13.07.2017

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, упати апел до пратениците од опозицијата да се откажат од дискусија со цел оваа точка побрзо да се затвори и со разрешувањето на Зврлевски да почнат најавените реформи во правосудството.

Мнозинството пратеници бараат ефикасност во расправата за Зврлевски

Канал5 - 13.07.2017

Собранието на Република попладнето ја продолжи расправата по предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски во која мнозинството побара од опозицијата ефикасност во расправата и таа побрзо да заврши, а опозицијата искажа подготвеност ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

24 Вести - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од расправата вчера образложи дека ...

Милошоски до Ристовски: Вие настапувате како адвокат на Зоран Заев

Фокус - 13.07.2017

Пратеникот Антонијо Милошоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ прв ја отвори денешната седница и продолжи да го брани досегашното работење на јавниот обвинител Марко Зврлевски . – За смена на преставник во Управен одбор сме имале поиздржани факти.

Тунтев: Колку човечки судбини, жени и деца уништивте со неправедните притвори, Зврлевски мора да се разреши

Фокус - 13.07.2017

Ние сме денеска овде поскоро да ги започнеме реформите. Ако имам прилика ќе ви кажам како Зврлевски стана јавен обвинител, а се надевам дека ќе нема потреба за тоа, истакна кординаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев .

Зврлевски е разрешен уште од денот кога беше формирано сјо, смета Беса

Сакам да кажам - 13.07.2017

Пратениците на Движењето Беса ќе гласаат за разрешување на републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски. „Ќе гласаме за разрешување. Според нас, Марко Зврлевски е разрешен со формирањето на Специјалното јавно обвинителство и зад кое што застанаа ...

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 13.07.2017

Пратениците од БЕСА ќе гласаат за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Причината за тоа, како што кажа на прес-конференција во Собранието пратеникот Фадил Зендели, е антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство.

Беса: Ќе гласаме за разрешување на Зврлевски поради антиалбанскиот пристап

ТВ21 - 13.07.2017

Ќе гласаме за разрешување на Зврлевски поради антиалбанскиот пристап, велат од Движењето Беса. „ Движењето Беса ќе гласа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Нивната одлука ја обрзложуваат со, како што велат анти-албанскиот ...

Срам да ти е Крсто, му се обрати Павле Богоевски на пратеникот кој ја отвори вратата за насилниците на 27 април

Сакам да кажам - 13.07.2017

Марко Зврлевски е ракот кој метастазира, во Советот на обвинители, Судски совет, и другите институции и покренуваше случаи против неистомислениците, а за фамилијата не покрена ниту еден случај, рече пратеникот од мнозинството Павле Богоевки.

Жестока и бескрајна дебата за разрешувањето на Зврлевски

Телма - 13.07.2017

Јавниот обвинител мора да се разреши политички за да се отстрани ракот во правниот систем, рече пратеникот Павле Богоевски, во дискусијата за разрешувањето на Марко Зврлевски. Една од причините зошто треба се бара Зврлевски да си оди од функцијата, ...

Разрешувањето на Зврлевски ги скара пратениците

24 Вести - 13.07.2017

ВМРО- ДПМНЕ остана единствената парламентарна партија на браникот на Зврлевски, откако денеска БЕСА соопшти дека ќе гласа „за“ разрешувањето на јавниот обвинител. Според пратеникот, Фадиљ Зендели, Зврлевски бил разрешен уште со формирањето на ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Канал5 - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

ТВ21 - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од ...

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски поместена за еден час

24 Вести - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи петтата седница на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста.

Мнозинството пратеници бараат ефикасност во расправата за Зврлевски

Сител - 13.07.2017

Собранието на Република попладнето ја продолжи расправата по предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски во која мнозинството побара од опозицијата ефикасност во расправата и таа побрзо да заврши, а опозицијата искажа подготвеност ...

Зврлевски повторно „на тапет“ пред пратениците

Макфакс - 13.07.2017

Собраниетоја продолжува седницата на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од расправата вчера образложи дека предлогот за разрешување е поради ...

Богоевски: Заслуга на Зврлевски е прикривање на убиството на Мартин Нешковски (ВИДЕО)

Стандард - 13.07.2017

„Зврлевски не покрена ниту една постапка против фамилијата, туку ги прикриваше нивните криминили, а гонеше партиски неистомисленици по налог на наредбодавачите. Заслугата на Марко Зврлевски е прикривање на убиството на Мартин Нешковски.

Денеска пратениците пак ќе расправаат за разрешувањето на Зврлевски

МКД - 13.07.2017

За барањето на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, поддржано од Советот на јавни обвинители, денеска пак ќе се расправа во Собранието на Република Македонијa. Според образложението на Владата функцијата јавен обвинител ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Нова ТВ - 13.07.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на пратениците од опозицијата државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од ...

Ново продолжение на седницата за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 13.07.2017

Собранието денес ја продолжува седницата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, со образложение дека незаконито и недоволно стручно вршење на функцијата. Заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, изјави дека од јануари ...

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски поместена за еден час

Сител - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи петтата седница на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста.

Милошоски до Ристовски: Вие настапувате како адвокат на Зоран Заев

Press24 - 13.07.2017

Пратеникот Антонијо Милошоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ прв ја отвори денешната седница и продолжи да го брани досегашното работење на јавниот обвинител Марко Зврлевски. – За смена на преставник во Управен одбор сме имале поиздржани факти.

Зендели: Зврлевски е протагонист за неправдата кон Албанците

А1 On - 13.07.2017

Движењето БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на обвинителот Марко Зврлевски, рече пратеникот Фадил Зендели. Тој истакна дека Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство и дека ова сега е само формалност.

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски поместена за еден час

А1 On - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи петтата седница на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста.

(ВИДЕО) БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на Зврлевски

Макфакс - 13.07.2017

Фадил Зендели од Движењето БЕСА на прес-конференција кажа дека пратениците од неговата партија ќе гласаат позитивно за разрешување на Марко Зврлевски. Според него, Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство.

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлески поради Сопот и Монструм

Нова ТВ - 13.07.2017

Движењето Беса денеска преку соопштение информира дека нејзините пратеници ќе гласаат за предлогот на Владата за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. -Според нас, Јавниот обвинител, Марко Зврлески, е разрешен многу порано – со формирање ...

Владејачкото мнозинство и опозицијата спротивставени за Извештајот на Советот на јавни обвинители

Press24 - 13.07.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска го разгледа Годишниот извештај на Советот на јавни обвинители. Соња Мираковска од НСДП ја критикуваше содржината на извештајот нарекувајќи го фактографски и без да може да се ...

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски поместена за еден час

Press24 - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи петтата седница на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста.

БЕСА: Ќе гласаме за разрешување на Зврлески поради антиалабанскиот пристап на Зврлевски

+инфо - 13.07.2017

Според Беса, јавниот обвинител, Марко Зврлески, е разрешен многу порано, со формирање на Специјалното јавно обвинителство. Според Беса, јавниот обвинител, Марко Зврлески, е разрешен многу порано, со формирање на Специјалното јавно обвинителство, ...

Движење Беса: Ќе гласаме за разрешување на Зврлевски поради неправдата кон Албанците

МКД - 13.07.2017

Движењето Беса најави дека ќе гласа за за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски главно поради антиалбанскиот пристап на Јавното обвинителство и судските простапки против Албанците кои ги сметаат за монтирани.

Поради „Сопот“ и „Монструм“, БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 13.07.2017

Во соопштението на БЕСА се наведува дека пратениците ќе го поддржат предлогот на Владата за разрешување на Марко Зврлевски. Како причини поради кои го поддржуваат разрешувањето на Зврлевски, БЕСА ги наведуваат случаите „Сопот“ и „Монструм“, гонењето ...

Собраниска седница за разрешување на Зврлевски

Press24 - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ја продолжи седницата на која се расправа по предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. По дебатата која траеше неполн час координаторот на една од ...

Oбвинителството на Зврлевски ќе потроши 82 илјади евра за електронско водење предмети

Макфакс - 13.07.2017

За одржување на хардвер и софтвер за електронско водење на предмети и за електронско снимање, обвинителството на Марко Зврлевски, за чие разрешување расправа втор ден расправа Собранието, објави оглас на Бирото за јавни набавки.

Собранието продолжи со расправа по предлогот за разрешување на обвинителот Зврлевски

Сител - 13.07.2017

Собранието и денеска ја продолжи расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратеничката група на СДСМ бара пратниците да се откажат од дебата со цел час поскоро да почнат реформите во правосудниот систем.

СДСМ побара од ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од дискусија и во најкусо време да заврши разрешувањето на Зврлевски

Макфакс - 13.07.2017

Пратеникот на СДСМ и кооридинатор на пратеничката група, Томислав Тунтев, упати апел до пратениците од опозицијата да се откажат од дискусија со цел оваа точка побрзо да се затвори и со разрешувањето на Зврлевски да почнат најавените реформи во ...

(ВИДЕО) Богоевски: Зврлевски е ракот во правната држава

А1 On - 13.07.2017

Пратеникот од мнозинството, Павле Богоевски во реплика кажа дека обвинителот Марко Зврлевски е ракот во правната државата и дека гонел политички неистомисленици на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

(ВИДЕО) Павле Богоевски: Зврлевски е метастаза во македонското правосудство

Макфакс - 13.07.2017

Независниот пратеник Павле Богоевски во реплика на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ, рече дека јавниот обвинител Марко Зврлевски е метастазата во македонското правосудство, кој се инфилтрирал во повеќе институции со цел селективна правда за реваншизам на ...

Богоевски: Зврлевски е ракот во правната држава

+инфо - 13.07.2017

Ако во 10 монтирани случаи постапува, тоа е бранење на криминал, рече Богоевски. Пратеникот Павле Богоевски на денешната собраниска седница на која се дискутира за смената на јавниот обвинител Марко Зврлевски рече дека токму шефот на ОЈО е ракот во ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Стандард - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од ...

Богоев: Зврлевски е крив што вратарите и убијците од 27. април, наместо да одговараат се уште седат во Собранието ...

Стандард - 13.07.2017

„Знам зошто денес го браните грчевито Марко Зврлевски, затоа што тој е заедно на гангстерска забава, во гангстерски стил со Сашо Мијалков и Амди Бајрам, односно тие што треба да ги гони и за кои има сомнежи од бомбите, Зврлевски месишта јаде, пие и ...

Мнозинството пратеници бараат ефикасност во расправата за Зврлевски

А1 On - 13.07.2017

Собранието на Република попладнево ја продолжи расправата по предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски во која мнозинството побара од опозицијата ефикасност во расправата и таа побрзо да заврши, а опозицијата искажа подготвеност ...

БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на Зврлевски

Кајгана - 13.07.2017

Фадил Зендели од Движењето БЕСА на прес-конференција кажа дека пратениците од неговата партија ќе гласаат позитивно за разрешување на Марко Зврлевски. Според него, Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство.

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски поради „антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство“

Стандард - 13.07.2017

Пратениците од БЕСА ќе гласаат за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Причината за тоа, како што кажа на прес-конференција во Собранието пратеникот Фадил Зендели, е антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство.

Како вчера, така и денес, пратениците заминаа по слави и имендени

МКД - 13.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го прекина денешното продолжение на собраниската седница, на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, откако Илија Димовски, координатор на првата пратеничка група на ...

Зврлевски и Самитот во Трст во фокусот на медиумите

Р.С.Европа - 13.07.2017

Разрешувањето на државниот обвинител Марко Зврлевски и самитот „ЕУ – Западен Балкан“ во Трст се најзастапени теми во дневниот печат и на интернет порталите. Собранието конечно ја почна расправата по предлогот од Владата за разрешување на државниот ...

Владејачкото мнозинство и опозицијата спротивставени за Извештајот на Советот на јавни обвинители

А1 On - 13.07.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска го разгледа Годишниот извештај на Советот на јавни обвинители. Соња Мираковска од НСДП ја критикуваше содржината на извештајот нарекувајќи го фактографски и без да може да се ...

Oбвинителството на Зврлевски ќе потроши 82 илјади евра за електронско водење предмети

Правдико - 13.07.2017

За одржување на хардвер и софтвер за електронско водење на предмети и за електронско снимање, обвинителството на Марко Зврлевски, за чие разрешување втор ден расправа Собранието, објави оглас на Бирото за јавни набавки.

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Нетпрес - 13.07.2017

Во своето обраќање пред пратениците Зврлевски вчера рече дека во изминатите четири години работел одговорно и совесно, врз основа на законот, Уставот и правилата во Јавното обвинителство. Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи ...

Седницата за разрешување на Зврлевски прекината, пратениците ќе оделе на слава

Таратур - 13.07.2017

Пратениците од ВМРО ДПМНЕ побараа прекин на расправата во Собранието за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски во 18 часот за да одат на слава. „Пола од пратениците седат на штрек и чекаат да одат на слава денеска на Свети Петар, утре на ...

Зврлевски доби уште еден ден плус поради слави и имендени – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа прекинување на седницата

Либертас - 13.07.2017

Собранието на Република попладнето ја продолжи расправата по предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски во која мнозинството побара од опозицијата ефикасност во расправата и таа побрзо да заврши, а опозицијата искажа подготвеност ...

Беса: Зврлевски е разрешен уште со формирањето на СЈО, ова сега е само формалност

Мета - 13.07.2017

Пратениците на Беса во Собранието на Република Македонија ќе гласаат „за“ на предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, кој, како што изјави пратеникот Фадил Зендели, е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно ...

(ВИДЕО) Павле Богоевски: Зврлевски е метастаза во македонското правосудство

Либертас - 13.07.2017

Независниот пратеник Павле Богоевски во реплика на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ, рече дека јавниот обвинител Марко Зврлевски е метастазата во македонското правосудство, кој се инфилтрирал во повеќе институции со цел селективна правда за реваншизам на ...

Седницата за Зврлевски повторно прекината поради слави и имендени на пратениците

Локално - 13.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го прекина денешното продолжение на собраниската седница, на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, откако и денеска координаторот на една од пратеничките групи на ...

БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на Зврлевски

Точка - 13.07.2017

Фадил Зендели од Движењето БЕСА на прес-конференција кажа дека пратениците од неговата партија ќе гласаат позитивно за разрешување на Марко Зврлевски. Според него, Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство.

Антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство пресудно БЕСА да гласа за разрешување на Зврлевски

Фактор - 13.07.2017

Пратениците од БЕСА ќе гласаат за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Ова го соопшти на прес конференцијата во Собранието пратеникот Фадил Зендели образложувајќи го како причина антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство.

РАЗРЕШУВАЊЕ! Тој вели не сум виновен- тие велат штитеше криминалци наместо да ги затвораш!

Локално - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Точка - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од ...

ВМРО-ДПМНЕ побара пауза, а СДСМ откажување од дискусиите „во интерес на реформите“

Локално - 13.07.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, 40 минути откако почна собраниската седница на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, побара еден час пауза за, како што рече, ...

По вчерашните препукувања Зврлевски и денес главна расправа во Собрание

Фактор - 13.07.2017

Бурно заврши вчерашната седница во Собранието каде се дебатираше за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Од говорницата „перфектниот обвинител“ како што еднаш го нарече претседателот на Советот на јавни обвинители Аневски, рече дека ...

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски поместена за еден час

Либертас - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи петтата седница на која се расп рава по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде разрешен од должноста.

Oбвинителството на Зврлевски ќе потроши 82 илјади евра за електронско водење предмети

Точка - 13.07.2017

За одржување на хардвер и софтвер за електронско водење на предмети и за електронско снимање, обвинителството на Марко Зврлевски, за чие разрешување расправа втор ден Собранието, објави оглас на Бирото за јавни набавки.

Продолжува собраниската седница за разрешување на Зврлевски

Тера - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи седницата на која се расправа за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Заменик-министерот за правда Оливер Ристовски на почетокот од расправата вчера образложи дека ...

ВМРО-ДПМНЕ побара пауза, а СДСМ откажување од дискусиите „во интерес на реформите“

Мета - 13.07.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, 40 минути откако почна собраниската седница на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, побара еден час пауза за, како што рече, ...

Милошоски до Ристовски: Вие настапувате како адвокат на Зоран Заев

Локално - 13.07.2017

Пратеникот Антонијо Милошоски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ прв ја отвори денешната седница и продолжи да го брани досегашното работење на јавниот обвинител Марко Зврлевски. – За смена на преставник во Управен одбор сме имале поиздржани факти.

Седницата за Зврлевски повторно прекината поради слави и имендени на пратениците

Мета - 13.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери го прекина денешното продолжение на собраниската седница, на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски, откако и денеска координаторот на една од пратеничките групи на ...

СДСМ побара од ВМРО-ДПМНЕ да се откаже од дискусија и во најкусо време да заврши разрешувањето на Зврлевски

Точка - 13.07.2017

Пратеникот на СДСМ и координатор на пратеничката група, Томислав Тунтев, упати апел до пратениците од опозицијата да се откажат од дискусија со цел оваа точка побрзо да се затвори и со разрешувањето на Зврлевски да почнат најавените реформи во ...

Зендели: Зврлевски е протагонист за неправдата кон Албанците

Локално - 13.07.2017

Движењето БЕСА ќе гласа позитивно за разрешување на обвинителот Марко Зврлевски, рече пратеникот Фадил Зендели. Тој истакна дека Зврлевски е разрешен уште со формирањето на Специјалното јавно обвинителство и дека ова сега е само формалност.

Собраниска седница за разрешување на Зврлевски

Вечер Прес - 13.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ја продолжи седницата на која се расправа по предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. По дебатата која траеше неполн час координаторот на една од ...

Владејачкото мнозинство и опозицијата спротивставени за Извештајот на Советот на јавни обвинители

Либертас - 13.07.2017

Собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците денеска го разгледа Годишниот извештај на Советот на јавни обвинители. Соња Мираковска од НСДП ја критикуваше содржината на извештајот нарекувајќи го фактографски и без да може да се ...

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски

Бриф - 13.07.2017

Пратениците од БЕСА ќе гласаат за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Причината за тоа, како што кажа на прес-конференција во Собранието пратеникот Фадил Зендели, е антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ побара пауза, а СДСМ откажување од дискусиите „во интерес на реформите“

Либертас - 13.07.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, 40 минути откако почна собраниската седница на која на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, побара еден час пауза за, како што рече, ...

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски

Либертас - 13.07.2017

Пратениците од БЕСА ќе гласаат за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Причината за тоа, како што кажа на прес-конференција во Собранието пратеникот Фадил Зендели, е антиалбанскиот пристап во Јавното обвинителство.

Мнозинството пратеници бараат ефикасност во расправата за Зврлевски...

Н.Македонија - 13.07.2017

Мнозинството пратеници бараат ефикасност во расправата за Зврлевски Собранието на Република попладнето ја продолжи расправата по предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски во која мнозинството побара од опозицијата ефикасност во ...

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски поместена за еден час...

Н.Македонија - 13.07.2017

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски поместена за еден час Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи петтата седница на која се расправа по барањето на СДСМ државниот јавен обвинител Марко Зврлевски да биде ...

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски...

Н.Македонија - 13.07.2017

БЕСА ќе гласа за разрешување на Зврлевски Пратениците од БЕСА ќе гласаат за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Причината за тоа, како што кажа на прес-конференција во Собранието пратеникот Фадил Зендели, е антиалбанскиот ...

Расправата за разрешување на Зврлевски почна со пауза

Телма - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за што се имаат пријавено над 80 пратеници.

Петковски: ВМРО-ДПМНЕ врши класична опструкција, толку долги дебати имаше само кога ги поставувавме темелите на ...

Фокус - 12.07.2017

ВМРО – ДПМНЕ, спротивно на државните интереси има цел да држи статус кво во Собранието на Република Македонија, да ги компромитира инситуциите пред меѓународната јавност, да ги опструира реформите, а не преку борба на мислења во законодавниот дом да ...

Собранието ја почна расправата за разрешувањето на Зврлевски

Алсат-М - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за што се имаат пријавено над 80 пратеници.

Собранието по паузата ќе ја продолжи седницата за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 12.07.2017

Расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски пратениците ќе ја продолжат по едночасовната пауза. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски истакна дека јавниот обвинител несовесно и непрофесионално ги ...

Собранието расправа за разрешување на Зврлевски

ТВ21 - 12.07.2017

Расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски пратениците ќе ја продолжат по едночасовната пауза. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски истакна дека јавниот обвинител несовесно и непрофесионално ги ...

Зврлевски: Во изминатите четири години работев одговорно и совесно

Алсат-М - 12.07.2017

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски, за чие разрешување се расправа во Собранието на барање на СДСМ, попладнево се обрати пред пратениците и рече дека поради негативната кампања што се води против него во медиумите, свесен е дека и со него ќе ...

Шилегов до ДПМНЕ: Вие сте способни пак да ги внесете насилниците во Собрание

Фокус - 12.07.2017

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов од собраниската говорница попладнево рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се способни повторно да ги внесат насилниците кои тепаа пратеници и новинари на крвавиот четврток со цел да не се разреши Зврлевски.

Шилегов: Зврлевски го разрешуваме зашто бранеше криминал

Канал5 - 12.07.2017

По говорот на државниот јавен обивинител Марко Зврлевски од собраниската говорница, Петре Шилегов од СДСМ рече дека неспособноста на јавниот обвинител не е само политичка констатација и квалификација од страна на нивната партија, туку дека е ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

Канал5 - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

ТВ21 - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на Зврлевски

Телма - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Ако Зврлевски не биде разрешен до понеделник, ќе ги дочека и локалните избори

Сакам да кажам - 12.07.2017

Ако Собранието не го разреши државниот обвинител Марко Зврлевски до 17 јули, името на неговиот наследник ќе се знае дури наесен, кога треба да се одржат локалните избори. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори точката од дневниот ...

Видео: Седница за разрешување на Зврлевски, тој се појави вчера во Собранието

Фокус - 12.07.2017

Во 11 часот почнува новата собраниска седница, на која како точка на дневен ред е разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски . За денешната седница уште од вчера следуваше масовно пријавување за збор од сите пратеници од сите ...

Пауза во Собранието на Република Македонија

Алсат-М - 12.07.2017

На самиот почеток на дискусијата по петтата точка од дневниот ред на шестата седницата на собранието на Република Македонија, за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, претеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Данев Драган, координатор на пратеничка ...

Ристовски: Зврлевски молчеше и го гледаше криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 12.07.2017

Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски го претставуваше обвинителството со молчење и не презема никаква активност за расчистување на криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, рече денеака Оливер Ристовски , заменик министерот за правда, образложувајќи го во ...

Осмиот координатор на ВМРО-ДПМНЕ побара пауза да се запознаат со предлогот за разрешување на Зврлевски

Сакам да кажам - 12.07.2017

Координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев само што почна денешната седница ги побара стенограмите од излагањето на замeникот министер за правда Оливер Ристовски за предлогот за разрешување на Јавниот обвинител ...

Само што почна седницата за разрешување на Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ побара пауза

24 Вести - 12.07.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски конечно дојде на дневен ред во Собранието, но по почетокот на седницата Драган Данев, координатор на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, побара пауза.

Зврлевски се појави во Собрание, сака да ги слушне репликите, па ќе има излагање

Фокус - 12.07.2017

Јас сум обвинител и не ви го познавам редот и затоа сакам да ви ги слушнам репликите и контрарепликите, истакна од собраниската говорница републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски . Тој побара да има свое излагање после репликите.

Милошоски: Заев сака да стави свој партиски послушник за јавен обвинител, за да не одговара за поткуп

Фокус - 12.07.2017

Тоа што тврдат дека Марко Зврлевски нестручно си ја вршел работата е тоа што стручно го фатил градоначалникот на Струмица, Зоран Заев со поткуп и баш од тие причини сака да го разреши, истакна од собраниската говорница Антонијо Милошоски .

Ристовски: Зврлевски не е предлог на Заев како градоначалник на Струмица, туку на владата, зошто не го фатил ...

Фокус - 12.07.2017

Со контра реплика се јави и заменик министерот за правда, Оливер Ристовски , кој им одговори на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и Антонијо Милошоски . Тој истакна дека разрешувањето на Зврлевски не е предлог на Зоран Заев како ...

Владата сака да го разреши Зврлевски оти го фати Заев како бара поткуп, обвини Милошоски

Сакам да кажам - 12.07.2017

Образложението на заменик министерот за правда Оливер Ристовски за разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски е кратко, сублимат на неколку прес-конференции на СДСМ, без анализа за неговото работење, кажа Илија Димовски координатор на првата ...

За ВМРО-ДПМНЕ најголем грев на Зврлевски е откривањето на поткупот на Заев

24 Вести - 12.07.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски на расправа во Собранието. За оваа точка се пријавени повеќе од 90 пратеници. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во одбрана на работата на јавниот обвинител.

Собранието почна расправа за разрешување на Зврлевски

Канал5 - 12.07.2017

90 пријавени народни избраници за збор и 30 за контрареплики, на заменик министерот за правда. Ова е билансот на седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Несовесно и непрофесионално си ја вршеше работата, рече заменикот ...

Зврлевски: Во јавноста сум познат дека немам врска со политика

Фокус - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски пред пратениците во Собранието образложуваше дека совршено добро си ја вршел својата работа и дека неговото разрешување нема да биде никаква реформа. Зврлевски рече и дека во јавноста бил познат како некој што нема ...

Зврлевски во Собрание: Јас работев, на вработените им обезбедив службени мобилни телефони и компјутери

Фокус - 12.07.2017

Никој на јавните обвинители не може да им влијае на работата. На Марко Зврлевски досега никој не му влијаел да покрене или не покрене постапка. Тоа никогаш не сум го дозволил, истакна денеска од собраниската говорница Зврлевски.

Ме разрешуваат Иако бев добар менаџер на обвинителството, рече Зврлевски

Сакам да кажам - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието рече дека барањето за негово разрешување е неосновано и дека опозицијата не ја познава работата на Обвинителството. Иако знаел дека ќе го разрешат, тој тврди дека бил добар менаџер на Обвинителството.

Зврлевски: Работев одговорно и стручно

Канал5 - 12.07.2017

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски кажа дека не се точни причините поради кои владата бара негово разрешување. Според него, ништо не укажува дека работел нестручно, незаконито или несовесно, туку укажува на непознавање на јавнообвинителската ...

Свети Петар и Павле го одложија разрешувањето на Зврлевски на барање на Димовски и Милошоски

Сакам да кажам - 12.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа од собранискиот спикер да ја прекине собраниската седница за разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски во 18 часот, за да одат на слава. „Пола од пратениците седат на штрек и чекаат да одат на слава денеска на ...

Седница за смена на Зврлевски, ВМРО–ДПМНЕ во одбрана на обвинителот

24 Вести - 12.07.2017

Собраниска расправа по точката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно ја користеа тактиката за одоговлекување со реплики и ...

Седницата прекината, бидејќи пратениците на ДПМНЕ требало на одат на слава

Фокус - 12.07.2017

Собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски беше прекината, откако тоа го побара Илија Димовски кој рече дека поради верскиот празник Петар и Павле голем дел од неговите колеги пратеници „треба да одат на слави, имендени ...

Собрание, утре продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Алсат-М - 12.07.2017

Собраниската седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски вечерва беше прекината. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, тоа го побара поради верскиот празник Свети Петар и Павле за време на кој голем дел од неговите колеги ...

Седница за разрешување на Зврлевски – За власта прикривал криминал, за опозицијата работел професионално

ТВ21 - 12.07.2017

„Јас сум обвинител и не ви го разбирам редот. Меѓутоа го сослушав внимателно претставникот на Владата и слушнав дека се побарани реплики, на кои вие претседателе ќе им дозволите да имаат реплики.

Седница за разрешување на Зврлевски, ВМРО–ДПМНЕ во одбрана на обвинителот

24 Вести - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски за првпат се обрати во јавноста откако Владата поднесе предлог за негово разрешување. Од собраниската говорница, каде се водеше расправата по предлогот, тој порача дека работел професионално.

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

24 Вести - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Само што почна седницата за разрешување на Зврлевски, од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза

Фокус - 12.07.2017

Откако заменик министерот за правда Оливер Ристовски го соопшти образложението на Владата зошто се бара разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, еден од координаторите на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, побара еден ...

Собранието ја почна расправата за разрешувањето на Зврлевски

Канал5 - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за што се имаат пријавено над 80 пратеници.

Опозицијата го брани Зврлевски: Заев му се одмаздува за Поткуп

Нова ТВ - 12.07.2017

Во расправата по точката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, пратениците од ВМРО ДПМНЕ во реплики и контрареплики, образложението на предлогот од заменик министерот за правда Оливер Ристовски го нарекоа, „празно, неаргументирано, ...

Димовски: Разрешувањето на Зврлевски е класичен реваншизам

Курир - 12.07.2017

Според пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, денешната иницијатива за разрешување на Јавниот Обвинител претставува класичен пример на партиски реваншизам. Тој истакна дека не е изненаден од образложението на претставникот на владата ...

Зврлевски од собраниската говорница: Владата ме напаѓа!

Стандард - 12.07.2017

Републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски за кој во законодавниот дом се води дебата за негово разрешување од позицијата, изјави денеска од говорницата дека ќе зборува во Собрание, откако ќе ги слушне репликите на пратениците.

Шилегов до Зврлевски: Вие ја помагавте и прикривавте организираната банда на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Стандард - 12.07.2017

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов за време на дебатата за разрешување на Републичкиот Јавен обвинител, Марко Зврлевски рече дека им служел на криминалците и станал „послушник на МВРО-ВМРО“.

Шилегов: Зврлевски го разрешуваме зашто бранеше криминал

Сител - 12.07.2017

По говорот на државниот јавен обивинител Марко Зврлевски од собраниската говорница, Петре Шилегов од СДСМ рече дека неспособноста на јавниот обвинител не е само политичка констатација и квалификација од страна на нивната партија, туку дека е ...

Илиовски: Предлогот за разрешување на Зврлевски е чиста политика, без докази

Курир - 12.07.2017

На првиот ваш предлог за разрешување на јавниот обвинител, во вашиот предлог ништо правно не видовме, вели Зоран Илиовски, како реакција на воведното излагање на заменик министерот за правда Оливер Ристовски.

Илиоски: Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител е политички говор без ниеден доказ

Нетпрес - 12.07.2017

На првиот ваш предлог за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, во вашиот предлог ништо правно не видовме, рече во средата во паралемрнтот пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илиоски, реплицирајќи на воведното излагање на заменик министерот ...

Зврлевски, за владата нестручен, за ВМРО-ДПМНЕ без вина

Р.С.Европа - 12.07.2017

Со препукувања, најмногу меѓу пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на Собранието Талат Џафери за процедурата, се одвива седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. За власта тој работел нестручно, за опозицијата не биле ...

Разрешувањето на Зврлевски започна, ВМРО ДПМНЕ побара пауза

Нова ТВ - 12.07.2017

На самиот почеток на дискусијата по петтата точка од дневниот ред на шестата седницата на собранието на Република Македонија, за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Данев Драган, координатор на пратеничка ...

Расправата за Зврлевски прекината поради верска слава

Кајгана - 12.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа прекин на расправата во Собранието за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски во 18 часот за да одат на слава. „Пола од пратениците седат на штрек и чекаат да одат на слава денеска на Свети Петар, утре на ...

Прекината седницата за Зврлевски, пратениците ќе оделе на слава

Нова ТВ - 12.07.2017

На продолжението од денешната расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, по неговото излагање, пратеникот од СДСМ, Петре Шилегов рече дека го знае обвинителот откако е адвокат, но дека сега застанал на страна на како што рече, ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

Сител - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Зврлевски: Немам врска со политиката

+инфо - 12.07.2017

Во предлогот се наведува дека незаконито и нестручно сум ја извршувал функцијата. Ништо од ова не е точно, рече обвинителот Марко Зврлевски. Јавниот обвинител Марко Зврлевски пред пратениците во Собранието образложуваше дека совршено добро си ја ...

(ВИДЕО) Зврлевски: Немам врска со политика

А1 On - 12.07.2017

Државниот јавен обвинител Марко Зврлевски кажа дека не се точни причините поради кои Владата бара негово разрешување. Според него, ништо не укажува дека работел нестручно, незаконито или несовесно, туку укажува на непознавање на јавнообвинителската ...

Зврлевски: Моето разрешување не е почеток на реформите во правосудството

Макфакс - 12.07.2017

Барањето за моето разрешување е неосновано,нестручно и не се темели на факти, дека сум работел спротивно на овластувањата што произлегуваат од функцијата, рече државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, во излагањето пред пратениците по предлогот на ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

А1 On - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Зврлевски: Во изминатите четири години работев одговорно и совесно

Курир - 12.07.2017

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски, за чие разрешување се расправа во Собранието на барање на СДСМ, попладнево се обрати пред пратениците и рече дека поради негативната кампања што се води против него во медиумите, свесен е дека и со него ќе ...

Зврлевски: Ако ме разрешите тоа нема да претставува реформа

Р.С.Европа - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски на денешната седница на Собранието на која се расправа за негово разрешување изјави дека тој компетентно и чесно ја вршел својата функција, и ги обвини Владата и Советот на јавни обвинители дека не дале основа зошто ...

Само што почна расправата за Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ побара пауза

Р.С.Европа - 12.07.2017

Собранието денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За збор се пријавени над 80 пратеници. По обраќањето на заменик-министерот за правда Оливер ...

Зврлевски: Владата во својот предлог за мое разрешување,во ниедна алинеја не образложи како тоа несовесно, нестручно и ...

Курир - 12.07.2017

Републичкиот јавен обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски на денешната собраниска седница,каде што како точка на дневен ред е токму предлогот на Владата на Република Македонија за разрешување на Републичкиот јавен обвинител, истакна дека ...

Шилегов: Можете да ги внесете насилниците да спречите разрешување на Зврлевски

А1 On - 12.07.2017

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов од собраниската говорница му порача на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски дека свесно го застарел случајот со земање мито од Македонска банка. Според него, Зврлевски ја има вината и за тоа што не се презело ...

Зврлевски: Начинот на моето разрешување е преседан

Курир - 12.07.2017

Републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски, на денешната седница од говорницата во Собранието рече дека предлогот на Владата за кој се бара негово разрешување од функцијата е преседан во правниот систем во Македонија.

Собранието ја почна расправата за разрешувањето на Зврлевски

Алфа - 12.07.2017

Предлогот Зврлевски да биде разрешен од функцијата државен јавен обвинител е поднесен од Владата на РМ поради, како што истакна Ристовски, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата.

Започнува седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски

Таратур - 12.07.2017

Собранието денеска ќе ја започне расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За расправата има голем интерес. Вчера беа пријавени над 90 пратеници за збор. Вчера попладнето на седницата дојде и Марко Зврлевски, а беше ...

Во расправата за разрешувањето на Зврлевски за збор се пријавиле повеќе од 90 пратеници

+инфо - 12.07.2017

Барањето за разрешување, Владата го достави и до Советот на јавни обвинители коj на седница го прифати предлогот за разрешување на Зврлевски. Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата ...

Шилегов: Зврлевски го разрешуваме зашто бранеше криминал

+инфо - 12.07.2017

Зврлевски не успеал да ја сочува Република Македонија од политичарите, го нарече бранител на криминалот и дека тоа е неговата вина. По говорот на државниот јавен обивинител Марко Зврлевски од собраниската говорница, Петре Шилегов од СДСМ рече дека ...

Расправата за Зврлевски прекината поради верска слава

Макфакс - 12.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа прекин на расправата во Собранието за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски во 18 часот за да одат на слава. „Пола од пратениците седат на штрек и чекаат да одат на слава денеска на Свети Петар, утре на ...

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе оделе на слава за празникот Петровден

МКД - 12.07.2017

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа од собранискиот спикер Талат Џафери да ја прекине собраниската седница за разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски во 18 часот, за да одат на слава. Пред ова барање, на собраниската говорница се обрати државниот ...

Џафери предложува да му се даде збор на Зврлевски

Слободен Печат - 12.07.2017

Пауза, препирки, нова пауза – вака се одвива шестата седница на која треба да се одлучува за разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред последната пауза, претходеше препирка меѓу него и Илија Димовски, координаторот на една ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

Правдико - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Милошоски: Премиерот Заев сака да го разреши Зврлевски поради случајот „Поткуп“

Кајгана - 12.07.2017

Најголема вина на јавниот обвинител Марко Зврлевски е што случајно го открил поткупот на Зоран Заев, рече Антонио Милошоски, на денешната собраниска седница за разрешување на Зврлевски. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски рече дека ...

Утре продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Алфа - 12.07.2017

Утре продолжува седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, откако денеска беше прекината по барање на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Утре продолжува седницата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, откако денеска беше ...

Заев бара разрешување на Зврлевски за да се спаси за „Поткуп”

Нетпрес - 12.07.2017

Сите други било какви изговори или наводни аргументи се само фасаден дел од политиката во која што премиерот Заев сака со разрешување на обвинителот да стави свој послушник преку кого во случајот „Поткуп” тој ќе испадне дека не е виновен, вели ...

Димовски: Разрешувањето на Зврлевски е класичен реваншизам

Нетпрес - 12.07.2017

Според пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, иницијативат за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, претставува класичен пример на партиски реваншизам. Димовски истакна дека не е изненаден од образложението на ...

Милошоски: Единствена вина на Зврлевски е дека стручно го фати Заев како бара поткуп

Стандард - 12.07.2017

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски денеска во Собранието изјави дека најголема вина на Марко Зврлевски е што стручно го фатил градоначалникот на Струмица и сегашен премиер, Зоран Заев во барање поткуп и од тие причини сака да ...

Разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски пред пратениците

Press24 - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Џафери вчера ја отвори оваа точка и најави дека за збор се ...

(ВИДЕО) Зврлевски ќе зборува во Собрание откако ќе ги слушне репликите на пратениците

Правдико - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе зборува од собраниската говорница кога ќе ги сослуша репликите и контрарепликите од пратениците за негово разрешување. „По мојата логика, секоја реплика и контрареплика ќе биде дел од експозето на владата која ...

Над 90 пратеници се пријавени за збор на седницата за Зврлевски

Кајгана - 12.07.2017

Собранието денеска ќе ја започне расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За расправата има голем интерес. Вчера беа пријавени над 90 пратеници за збор. Вчера попладнето на седницата дојде и Марко Зврлевски, а беше ...

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

Стандард - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа точка ...

Зврлевски: Имам мирна совест, четири години работев одговорно (ВИДЕО)

МКД - 12.07.2017

„Со мирна совест ве уверувам дека во изминатите четири години работев совесно, само врз основа на законот и Уставот и врз основа на правилата во Јавното обвинителство. Разрешувањето на Марко Зврлевски нема да изврши никаква реформа во правосудството.

Седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски

Макфакс - 12.07.2017

Собранието денеска ќе ја започне расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За расправата има голем интерес. Вчера беа пријавени над 90 пратеници за збор. Вчера попладнето на седницата дојде и Марко Зврлевски, а беше ...

Собранието ќе расправа за разрешување на Зврлевски

Р.С.Европа - 12.07.2017

На денешното продолжување на шестата седница на Собранието на Македонија ќе се расправа по предлогот за разрешување на јавниот обвинител на Македонија Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието, Талат Џафери вчера ја отвори оваа точката од ...

Започнува разрешувањето на Зврлевски, над 90 пријавени дискутанти

Нова ТВ - 12.07.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител на РМ Марко Зврлевски денеска е на дневен ред на Собранието. Вчера попладне, беше утврден само листингот на пријавените дискутанти, по што претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и ново ...

Зврлевски: Моето разрешување не е почеток на реформите во правосудството

Кајгана - 12.07.2017

„Барањето за моето разрешување е неосновано, нестручно и не се темели на факти, дека сум работел спротивно на овластувањата што произлегуваат од функцијата“, рече државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, во излагањето пред пратениците по предлогот ...

Денес седница за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 12.07.2017

Денес во Собранието ќе започне расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски. За оваа расправа вчера збор побарале 90 пратеници. На вчерашната седница бил присутен и самиот Зврлевски, како и заменик-министерот за правда, Оливер ...

Продолжува седницата за разрешувањето на Зврлевски, пријавени 90 дискутанти

МКД - 12.07.2017

На денешната седница на Собранието (11 часот) на дневен ред е тазрешувањето на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски. За оваа точка се пријавени повеќе од 90 пратеници.

Од владејачкото мнозинство за разрешувањето на Јавниот обвинител се пријавија 44 пратеници за говор

Курир - 12.07.2017

Денес на продолжението на шестата седница на Собранието на Република Македонија ќе се расправа за Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. За расправа по оваа точка има пријавено над 80 пратеници од Собранието од кои 44 ...

Зврлевски: Во изминатите четири години работев одговорно и совесно

Press24 - 12.07.2017

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски, за чие разрешување се расправа во Собранието на барање на СДСМ, попладнево се обрати пред пратениците и рече дека поради негативната кампања што се води против него во медиумите, свесен е дека и со него ќе ...

(ВИДЕО) Само што почна, расправата за разрешувањето на Зврлевски одложена за еден час

Макфакс - 12.07.2017

Откако заменик министерот за правда Оливер Ристовски го соопшти образложението на Владата зошто се бара разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, еден од координаторите на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, побара еден ...

Ристовски: Зврлевски молчеше и не преземаше активности против криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 12.07.2017

Заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, истакна дека владата доставила предлог за разрешување на Марко Зврлевски, бидејќи тие, особено премиерот Зоран Заев, пред себеси поставиле задача за враќање на правната држава.

Разрешувањето на Зврлевски стигна на дневен ред, над 80 пратеници побараа збор

Глас на Америка - 12.07.2017

Владеачката СДСМ инсистира дека со смената на државниот Јавен обвинител Марко Зврлевски почнуваат реформите во правосудниот систем Разрешувањето на државниот Јавен обвинител, Марко Зврлевски, стигна на дневен ред на шестата седница на Собранието.

Зврлевски: Во изминатите четири години работев одговорно и совесно

Сител - 12.07.2017

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски, за чие разрешување се расправа во Собранието на барање на СДСМ, попладнево се обрати пред пратениците и рече дека поради негативната кампања што се води против него во медиумите, свесен е дека и со него ќе ...

Зврлевски работел по закон, немал врска со политиката

Слободен Печат - 12.07.2017

Со мирна совест ве уверувам дека во изминатите четири години работев совесно, само врз основа на законот и Уставот и врз основа на правилата во Јавното обвинителство. Разрешувањето на Марко Зврлевски нема да изврши никаква реформа во правосудството.

Почна седницата за разрешување на Зрлевски - се пријавија 80 пратеници

Press24 - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за што се имаат пријавено над 80 пратеници.

Само што почна седницата за разрешување на Зврлевски, ВМРО-ДПМНЕ побара пауза

+инфо - 12.07.2017

Заменик министерот за правда посочи дека обвинителот несовесно ја вршел работата. Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски конечно дојде на дневен ред во Собранието, но по почетокот на седницата Драган Данев, координатор на една од десетте ...

ВМРО-ДПМНЕ со старата игра – почнаа блокадите за разрешувањето на Зврлевски

Стандард - 12.07.2017

Во Собранието на Република Македонија, каде денеска треба да се дискутира за предлогот на Владата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, започнаа блокадите на ВМРО-ДПМНЕ, откако побараа пауза од 1 час, веднаш по обраќањето на заменик- ...

Зврлевски: Работев одговорно и совесно, со мое разрешување нема да ги решите проблемите

Стандард - 12.07.2017

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски се обрати пред пратениците во Собранието и рече дека поради негативната кампања што се води против него, свесен е дека и со него ќе се случи тоа што им се случило на неговите претходници јавни обвинители кои ...

Почна расправата за Зврлевски, ама и блокадата од ВМРО-ДПМНЕ: веднаш побарана пауза

МКД - 12.07.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски конечно дојде на дневен ред во Собранието, но веднаш по почетокот на седницата Драган Данев, координатор на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, побара пауза.

Петковски: ВМРО - ДПМНЕ врши класична опструкција на Собранието и попречување на правдата

+инфо - 12.07.2017

Јасно е која е целта на ВМРО - ДПМНЕ и со формирањето на десетте пратенички групи - да се направи застој, да се компромитираат институциите... ВМРО - ДПМНЕ, спротивно на државните интереси има цел да држи статус кво во Собранието на Република ...

Втора пауза во Собранието, ќе се разгледува деловникот кој прв има право на збор

Макфакс - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде 10-минутна пауза за координација околу редоследот на дискутанти за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Спикерот му даде збор на Зврлевски по што реагираше координаторот на една од ...

Џафери и Димовски се скараа: Дали прв има збор Зврлевски или пратениците?

А1 On - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и координаторот на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски се скараа за тоа дали треба да добие збор обвинителот Марко Зврлевски или претходно да поминат репликите на заменик министерот Оливер ...

Џафери сака да му даде збор на Зврлевски, Димовски се буни

+инфо - 12.07.2017

По оваа кратка расправа, собраниската седница повторно е прекината со десетминутна пауза. По паузата од еден час, Собранието ја продолжи седницата на која се дискутира за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Од владејачкото мнозинство за разрешувањето на Јавниот обвинител се пријавија 44 пратеници за говор

Нетпрес - 12.07.2017

Денес на продолжението на шестата седница на Собранието на Република Македонија ќе се расправа за Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. За расправа по оваа точка има пријавено над 80 пратеници од Собранието од кои 44 ...

Шилегов: Зврлевски има вина и затоа што не презеде ништо за 27 април

МКД - 12.07.2017

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов од собраниската говорница му порача на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски дека свесно го застарел случајот со земање мито од Македонска банка и посочи дека Зврлевски има вина и за тоа што не презел речиси ...

Седницата во Собранието прекината поради верскиот празник

Р.С.Европа - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина собраниската седница на која како точка на дневен ред е разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Милошоски: Премиерот Заев сака да го разреши Зврлевски поради случајот „Поткуп“

Макфакс - 12.07.2017

Најголема вина на јавниот обвинител Марко Зврлевски е што случајно го открил поткупот на Зоран Заев, рече Антонијо Милошоски, на денешната собраниска седница за разрешување на Зврлевски. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски рече дека ...

Милошоски: Премиерот сака да го разреши Зврлевски зашто го фатил во поткуп

+инфо - 12.07.2017

Опозицијата посочи дека Владата сака да го разреши обвинителот поради политички реваншизам Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во продолжението на собраниската седница посочи дека Владата нема никакви аргументи во барањето за разрешување на ...

Димовски: Разрешувањето на Зврлевски е партиски реваншизам

А1 On - 12.07.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во реплика рече дека говорот на заменик министерот за правда Оливер Ристовски е препишан од неколку прес конференции на СДСМ. – Има само партиски реваншизам, во насока на се што гледаме од Владата од ...

Зоран Заев бара разрешување на Зврлевски за да се спаси од обвинението во “Поткуп”

Курир - 12.07.2017

На денешната седница на Собранието на која се дискутира за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, Антонио Милошоски истакна дека “вината на Зврлевски е што го фатил Зоран Заев во барање на поткуп.

(ВИДЕО) Зврлевски: Владата ме напаѓа

А1 On - 12.07.2017

Државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски од собраниската говорница се пожали дека Владата го напаѓа. Тој кратко кажа дека ќе чека да ги слушне репликите и контра репликите од пратениците по говорот на заменик министерот за правда, Оливер ...

(ВИДЕО) Зврлевски ќе зборува во Собрание откако ќе ги слушне репликите на пратениците

Макфакс - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе зборува од собраниската говорница кога ќе ги сослуша репликите и контрарепликите од пратениците за негово разрешување. „По мојата логика секоја реплика и контрареплика ќе биде дел од експозето на владата која што ...

Зоран Заев бара разрешување на Зврлевски за да се спаси од обвинението во „Поткуп“ (видео)

Република - 12.07.2017

На денешната седница на Собранието на која се дискутира за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, Антонио Милошоски истакна дека “вината на Зврлевски е што го фатил Зоран Заев во барање на поткуп.

Разрешувањето на Зврлевски е класичен реваншизам (видео)

Република - 12.07.2017

Според пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски денешната иницијатива за разрешување на Јавниот Обвинител претставува класичен пример на партиски реваншизам. Тој истакна дека не е изненаден од образложението на претставникот на владата ...

Џафери ја прекина седницата оти пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе одат на слави и имендени

Либертас - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина собраниската седница на која како точка на дневен ред е разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Собранието ја почна расправата за разрешувањето на Зврлевски

Вечер Прес - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за што се имаат пријавено над 80 пратеници.

Шилегов го обвини Зврлевски што не презеде речиси ништо за Крвавиот четврток

Фактор - 12.07.2017

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов смета дека само за да не дојде до разрешување на јавниот обвнител Марко Зврлевски од ВМРО-ДПМНЕ се способни повторно да ги внесат насилниците кои тепаа пратеници и новинари на Крвавиот четврток Шилегов смета дека ...

Втора пауза денеска во македонскиот Парламент

Вечер Прес - 12.07.2017

Талат Џафери даде кратка пауза на денешното продолжение на седницата, на која се расправа за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. По говорот на заменик-министерот за правда Оливер Ристовски се јавија повеќе пратеници за реплика.

Зврлевски: Начинот на моето разрешување е преседан!

Пулс24 - 12.07.2017

Републичкиот Јавен обвинител Марко Зврлевски, на денешната седница од говорницата во Собранието рече дека предлогот на Владата за кој се бара негово разрешување од функцијата е преседан во правниот систем во Македонија.

Собрание: Пауза, расправија Џафери – Димовски, пауза…

Мета - 12.07.2017

По паузата од повеќе од еден час, шестата собраниска седница на која моментално во процедура е разрешувањето на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски, продолжи за кратко и потоа пак беше дадена нова пауза од 10 минути.

Џафери ја прекина седницата оти пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе одат на слави и имендени

Бриф - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина собраниската седница на која како точка на дневен ред е разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Разрешувањето на Зврлевски е класичен реваншизам

Пулс24 - 12.07.2017

Според пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, денешната иницијатива за разрешување на Јавниот Обвинител претставува класичен пример на партиски реваншизам. Тој истакна дека не е изненаден од образложението на претставникот на владата ...

Милошоски: Премиерот Заев сака да го разреши Зврлевски поради случајот „Поткуп“

Точка - 12.07.2017

Најголема вина на јавниот обвинител Марко Зврлевски е што случајно го открил поткупот на Зоран Заев, рече Антонио Милошоски, на денешната собраниска седница за разрешување на Зврлевски. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски рече дека ...

Зврлевски: Владата ме напаѓа, ќе зборувам во Собрание откако ќе ги слушнам репликите на пратениците

Точка - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски ќе зборува од собраниската говорница кога ќе ги сослуша репликите и контрарепликите од пратениците за негово разрешување. „По мојата логика секоја реплика и контрареплика ќе биде дел од експозето на владата која што ...

Разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски стаса на дневен ред во Собрание

Бриф - 12.07.2017

Предлогот за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, конечно стаса на дневен ред пред пратениците. Откако се обрати и последниот пратеник пријавен за претходната точка, собранискиот спикер Талат Џафери отвори расправа за предлогот на ...

Во расправата за разрешувањето на Зврлевски за збор се пријавиле повеќе од 90 пратеници

Либертас - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја п очне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа ...

Милошоски: Премиерот Заев сака да го разреши Зврлевски поради случајот „Поткуп“

Либертас - 12.07.2017

Најголема вина на јавниот обвинител Марко Зврлевски е што случајно го открил поткупот на Зоран Заев, рече Антонијо Милошоски, на денешната собраниска седница за разрешување на Зврлевски. Заменик министерот за правда Оливер Ристовски рече дека ...

Димовски: Разрешувањето на Зврлевски е класичен реваншизам

Вечер Прес - 12.07.2017

Според пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, иницијативат за разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, претставува класичен пример на партиски реваншизам. Димовски истакна дека не е изненаден од образложението на ...

Само што почна, расправата за разрешувањето на Зврлевски одложена за еден час

Точка - 12.07.2017

Откако заменик министерот за правда Оливер Ристовски го соопшти образложението на Владата зошто се бара разрешување на Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, еден од координаторите на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев, побара еден ...

Собранието ја почна расправата за разрешувањето на Зврлевски

Либертас - 12.07.2017

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница ја почна расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, за што се имаат пријавено над 80 пратеници.

Опозицијата го брани Зврлевски: Заев му се одмаздува за Поткуп

Локално - 12.07.2017

Во расправата по точката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски, пратениците од ВМРО ДПМНЕ во реплики и контрареплики, образложението на предлогот од заменик министерот за правда Оливер Ристовски го нарекоа, „празно, неаргументирано, ...

Разрешувањето на Зврлевски стигна на дневен ред во Собрание

еМагазин - 12.07.2017

Собранието денеска ќе ја започне расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За расправата има голем интерес. Вчера беа пријавени над 90 пратеници за збор. Вчера попладнето на седницата дојде и Марко Зврлевски, а беше ...

Дојде на ред! Ќе се расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски

Локално - 12.07.2017

С Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Собранието Талат Џафери вчера ја отвори оваа ...

Разрешувањето на Зврлевски е политички линч, вели опозицијата

Мета - 12.07.2017

Како политички линч и обид за партизација на институцијата Јавно обвинителство на Република Македонија го оценија пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предлогот на Владата да се разреши Марко Зврлевски од функцијата јавен обвинител.

Зврлевски: Работев одговорно, ако ме разрешите, не правите реформа

Република - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски на денешната седница на Собранието на која се расправа за негово разрешување, од говорницата порача дека тој компетентно и чесно ја вршел својата функција, и ги обвини Владата и Советот на јавни обвинители дека не ...

По неколку неуспешни обиди на ред стигна пратениците да дискутираат за разрешувањето на Зврлевски

Фактор - 12.07.2017

Вчера стигна на ред разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Зврлевски вчера се појави на седницата на која има право да биде присутен но не успеа да дојде до збор. Спикерот Џафери, по утврдувањето на пријавените говорници најави дека ...

Продолжува седницата за разрешувањето на Зврлевски

Тера - 12.07.2017

На денешната седница на Собранието (11 часот) на дневен ред е тазрешувањето на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски. За оваа точка се пријавени повеќе од 90 пратеници.

Од владејачкото мнозинство за разрешувањето на Јавниот обвинител се пријавија 44 пратеници за говор

Точка - 12.07.2017

Денес на продолжението на шестата седница на Собранието на Република Македонија ќе се расправа за Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. За расправа по оваа точка има пријавено над 80 пратеници од Собранието од кои 44 ...

Ристовски: Зврлевски не преземаше активности против криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 12.07.2017

Заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, истакна дека владата доставила предлог за разрешување на Марко Зврлевски, бидејќи тие, особено премиерот Зоран Заев, пред себеси поставиле задача за враќање на правната држава.

Џафери сака да му даде збор на Зврлевски, Димовски се буни, повторно пауза

Либертас - 12.07.2017

По паузата од еден час, Собранието ја продолжи седницата на која се дискутира за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Пред паузата, образложение зошто се бара смена на обвинителот даде заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, ...

Зврлевски: Во изминатите четири години работев одговорно и совесно

Пулс24 - 12.07.2017

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски, за чие разрешување се расправа во Собранието на барање на СДСМ, попладнево се обрати пред пратениците и рече дека поради негативната кампања што се води против него во медиумите, свесен е дека и со него ќе ...

Собранието денеска ќе почне да расправа за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 12.07.2017

Предлогот на Владата да биде разрешен јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски, денеска е првата точка на четвртото продолжение на шестата седница на Собранието на Република Македонија.

Ристовски: Зврлевски молчеше и го гледаше криминалот на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 12.07.2017

Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски го претставуваше обвинителството со молчење и не презема никаква активност за расчистување на криминалот на ВМРО-ДПМНЕ, рече денеска Оливер Ристовски , заменик министерот за правда, образложувајќи го во ...

Зврлевски на „обвинителна“ собраниска клупа - Се бранеше дека не прифаќал влијанија

Фактор - 12.07.2017

Јавниот обвинител Марко Зврлевски доби можност пред пратениците на Собранието на Република Македонија да ја даде својата „одбрана“ и образложи дека со негово разрешување нема да се воведат никакви реформи бидејќи одлуката би била политичка.

Зврлевски имал мирна совест, работел по закон, немал врска со политиката

Мета - 12.07.2017

„Со мирна совест ве уверувам дека во изминатите четири години работев совесно, само врз основа на законот и Уставот и врз основа на правилата во Јавното обвинителство. Разрешувањето на Марко Зврлевски нема да изврши никаква реформа во правосудството.

Втора пауза во Собранието, ќе се разгледува деловникот кој прв има право на збор

Точка - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде 10-минутна пауза за координација околу редоследот на дискутанти за разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Спикерот му даде збор на Зврлевски по што реагираше координаторот на една од ...

Зврлевски имал мирна совест, работел по закон, немал врска со политиката

Либертас - 12.07.2017

„Со мирна совест ве уверувам дека во изминатите четири години работев совесно, само врз основа на законот и Уставот и врз основа на правилата во Јавното обвинителство. Разрешувањето на Марко Зврлевски нема да изврши никаква реформа во правосудството.

Од владеачкото мнозинство за разрешувањето на Јавниот обвинител се пријавија 44 пратеници за говор

Република - 12.07.2017

Денеска на продолжението на шестата седница на Собранието на Република Македонија ќе се расправа за Предлогот за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. За расправа по оваа точка има пријавено над 80 пратеници од Собранието од кои 44 ...

Зврлевски: Во изминатите четири години работев одговорно и совесно

еМагазин - 12.07.2017

Државниот јавен обвнител Марко Зврлевски, за чие разрешување се расправа во Собранието на барање на СДСМ, попладнево се обрати пред пратениците и рече дека поради негативната кампања што се води против него во медиумите, свесен е дека и со него ќе ...

Почнаа седницата и блокадите за разрешувањето на Марко Зврлевски во Собранието

Мета - 12.07.2017

Во Собранието на Република Македонија пред малку почна шестата седница, па прекина набргу, откако еден од координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ побара пауза. Во своето четврто продолжение, на оваа седница денеска се дискутира за ...

Димовски: Разрешувањето на Зврлевски е партиски реваншизам

Република - 12.07.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во реплика рече дека говорот на заменик министерот за правда Оливер Ристовски е препишан од неколку прес конференции на СДСМ. – Има само партиски реваншизам, во насока на се што гледаме од Владата од ...

Зврлевски: Владата во својот предлог за мое разрешување не образложи како тоа несовесно, нестручно и незаконито сум ја ...

Пулс24 - 12.07.2017

Републичкиот јавен обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски на денешната собраниска седница,каде што како точка на дневен ред е токму предлогот на Владата на Република Македонија за разрешување на Републичкиот јавен обвинител, истакна дека ...

Шилегов: Можете да ги внесете насилниците да спречите разрешување на Зврлевски

Либертас - 12.07.2017

Пратеникот на СДСМ, Петре Шилегов од собраниската говорница му порача на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски дека свесно го застарел случајот со земање мито од Македонска банка, објави А1он .

Џафери ја прекина седницата оти пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе одат на слави и на имендени

Мета - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ја прекина собраниската седница на која како точка на дневен ред е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Започнува разрешувањето на Зврлевски, над 90 пријавени дискутанти

Канал 77 - 12.07.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител на РМ Марко Зврлевски денеска е на дневен ред на Собранието. Вчера попладне, беше утврден само листингот на пријавените дискутанти, по што претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и ново ...

Џафери ја прекина седницата оти пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе одат на слави и имендени

Локално - 12.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја прекина собраниската седница на која како точка на дневен ред е разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, откако координаторот на една од десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија ...

Антонио Милошоски: Најголема вина на овој јавен обвинител е што стручно го фатил градоначалникот на Струмица во барање ...

Република - 12.07.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, во продолжението на собраниската седница посочи дека Владата нема никакви аргументи во барањето за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Седница за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски

Точка - 12.07.2017

Собранието денеска ќе ја започне расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. За расправата има голем интерес. Вчера беа пријавени над 90 пратеници за збор. Вчера попладнето на седницата дојде и Марко Зврлевски, а беше ...

(Обновено) Зврлевски: Во изминатите четири години работев одговорно и совесно...

Н.Македонија - 12.07.2017

Разрешувањето на Зврлевски за опозицијата е партиски реваншизам Расправата за разрешување на јавниот обвинител на Република Македонија Марко Зврлевски пратениците ќе ја продолжат по едночасовната пауза.

Шилегов: Зврлевски им служеше на криминалците...

Н.Македонија - 12.07.2017

Шилегов: Зврлевски им служеше на криминалците По говорот на државниот јавен обивинител Марко Зврлевски од собраниската говорница, Петре Шилегов од СДСМ рече дека неспособноста на јавниот обвинител не е само политичка констатација и квалификација од ...

(Обновено) Над 80 пратеници побараа збор за разрешувањето на Зврлевски...

Н.Македонија - 12.07.2017

Собранието ќе расправа за разрешувањето на јавниот обвинител Зврлевски Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на шестата седница треба да ја почне расправата за Предлогот за разрешување на државниот јавен обвинител Марко ...

Разрешувањето на обвинителот Марко Зврлевски стаса на дневен ред во Собрание

24 Вести - 11.07.2017

Предлогот за разрешување на јавниот обвинител, Марко Зврлевски, конечно стаса на дневен ред пред пратениците. Откако се обрати и последниот пратеник пријавен за претходната точка, собранискиот спикер Талат Џафери отвори расправа за предлогот на ...

Наместо дебата, одолговлекување на расправата за разрешувањето на Зврлевски

24 Вести - 11.07.2017

Наместо дебата, одолговлекување на расправата за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На шестата седница пратениците се уште го разгледуваат извештајот за работата на народниот правобранител, а треба да се расправа и за ...

Џафери ја отвори точката за  разрешување на зврлески

Сакам да кажам - 11.07.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја отвори точката за разрешување на државниот обвинител Марко Зврлевски. По повикот од Џафери, Зврлевски веднаш влезе во салата. Тој ќе присуствува на седницата.

Собранието премина на точката за разрешување на Зврлевски

Фокус - 11.07.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попладнево ја отвори точката за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски. По повикот од спикерот, Зврлевски веднаш влезе во салата. Потоа следуваше масовно пријавување за збор од сите пратеници од ...

(ВИДЕО) Зврлевски дојде на дневен ред во Собрание

Макфакс - 11.07.2017

Собранието попладнево ја отвори расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и веднаш ја одложи за утре. Сигурно е дека на утрешната седница, која ја закажа претседателот на Собранието, Талат Џафери за во 11 часот, ќе се ...

Продолжение на 6.седница, нова можност да се разреши Зврлевски

Нова ТВ - 11.07.2017

Денеска во Собранието ќе продолжи 6.седница, на која, меѓу точките на дневен ред е и разрешувањето на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Собранието е заглавено на четвртата точка – расправа за одлуката за давање согласност ...

Зврлевски, конечно на дневен ред, расправата е утре

МКД - 11.07.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител на РМ Марко Зврлевски попладнево дојде на дневен ред на Собранието. Собранието попладнево ја отвори расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски, а спикерот Талат Џафери ја прекина ...

Зврлевски дојде на дневен ред во Собрание

Кајгана - 11.07.2017

Собранието попладнево ја отвори расправата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски и веднаш ја одложи за утре. Сигурно е дека на утрешната седница, која ја закажа претседателот на Собранието Талат Џафери за во 11 часот, ќе се ...

ВИДЕО: Зврлевски се појави на седницата за негово разрешување

А1 On - 11.07.2017

Собранието денеска премина на точката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. На седницата се појави и обвинителот Зврлевски, како и заменикот министер за ...

Собранието ќе расправа за народниот правобранител, разрешувањето на Зврлевски неизвесно и денеска

Макфакс - 11.07.2017

Собранието ќе ја продолжи шестата седница на која ќе продолжи расправата годишниот извештај за работата на Народниот правобранител. По неа следна точка за разгледување е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Зврлевски дојде на дневен ред во Собрание, седницата продолжува утре

Нова ТВ - 11.07.2017

Разрешувањето на јавниот обвинител на РМ Марко Зврлевски попладнево дојде на дневен ред на Собранието. Откако беше утврден листингот на пријавени дискутанти, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина седницата и ново продолжени закажа за ...

Разрешувањето на Зврлевски стигна на дневен ред – утре ќе почне расправата

Мета - 11.07.2017

Точката за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски дојде на дневен ред пред пратениците, но претседателот на Собранието Талат Џафери, ја прекина седницата и продолжението го закажа за утре во 11 часот.

Денеска нов обид во Собранието да почне расправата за разрешувањето на Зврлевски

Либертас - 11.07.2017

Во Собранието денеска продолжува шестата седница, на која меѓу другите точки на дневниот ред е и разрешувањето на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Второто продолжение на оваа седница заврши вчера пред 19 часот.

Зврлевски стигна на дневен ред, но утре ќе се расправа за разрешувањето

Фактор - 11.07.2017

По одолговлекувањето на расправата за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски оваа точка конечно стигна на дневен ред во Собранието, но седницата е презакажана за утре во 11 часот.

Собранието ќе расправа за народниот правобранител

Канал 77 - 11.07.2017

Собранието ќе ја продолжи шестата седница на која ќе продолжи расправата по годишниот извештај за работата на народниот правобранител. По неа следна точка за разгледување е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

90 народни избраници се пријавија да дискутираат за Зврлевски

Локално - 11.07.2017

90 пратеници се пријавија за збор да дискутираат за петата точка – разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски на шестата собраниска седница. По сите пријавени пратеници кои дискутираа за актите на Омбусманот, собранискиот спикер Талат Џафери ...

Собранието ќе расправа за народниот правобранител, разрешувањето на Зврлевски неизвесно и денеска

Точка - 11.07.2017

Собранието ќе ја продолжи шестата седница на која ќе продолжи расправата по годишниот извештај за работата на народниот правобранител. По неа следна точка за разгледување е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Разрешувањето на Зврлевски конечно стигна на дневен ред, расправата започнува утре во 11ч.

Либертас - 11.07.2017

Точката за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски дојде на дневен ред пред пратениците, но претседателот на Собранието Талат Џафери, ја прекина седницата и продолжението го закажа за утре во 11 часот.

Разрешувањето на Зврлевски стигна на дневен ред – утре ќе почне расправата

Локално - 11.07.2017

Точката за разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски дојде на дневен ред пред пратениците, но претседателот на Собранието Талат Џафери, ја прекина седницата и продолжението го закажа за утре во 11 часот.

СОБРАНИСКИ ИГРИ: Опструкции наместо сериозна дебата-ако сакаат пауза од 1 час пратениците ќе го одработат по 18часот

Фактор - 11.07.2017

Вчера во собраниските сали се одигра уште еден бурен ден. Опозицијата и владеачката партија со нови стратегии во Законодавниот дом. Опозиционерите од ВМРО ДПМНЕ упатија нов услов до своите колеги, да се отвори расправа за измените за Законот за ...

Денеска нов обид во Собранието да почне расправата за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 11.07.2017

Во Собранието денеска продолжува шестата седница, на која меѓу другите точки на дневниот ред е и разрешувањето на јавниот обвинител на Република Македонија, Марко Зврлевски. Второто продолжение на оваа седница заврши вчера пред 19 часот.

Продолжува шестата седница на Собранието на Македонија

Алсат-М - 10.07.2017

Собранието на Македонија денеска ја продолжува шестата седница на чиј дневен ред, меѓу другото, e и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата треба да почне во 11:00 часот.

Шеста седница на Собранието, ќе дојде ли на ред разрешувањето на Марко Зврлевски

Фокус - 10.07.2017

Собранието денеска ја продолжува шестата седница на чиј дневен ред, меѓу другото, e и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски . Седницата треба да почне во 11 часот. Претседателиот на Собранието Талат Џафери во четвртокот ја ...

Продолжува шестата седница на Собранието на Македонија

Р.С.Европа - 10.07.2017

Собранието на Македонија денеска ја продолжува шестата седница на чиј дневен ред, меѓу другото, e и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата треба да почне во 11:00 часот.

Продолжува седницата на Собранието за разрешување на Зврлевски

Нова ТВ - 10.07.2017

Денеска во 11 часот треба да продолжи седницата на Собранието на која треба да се разреши Републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Разрешувањето на Зврлевски е петта точка на дневен реа, а на последната седница во четвртокот пратениците стигнаа ...

Денес продолжува седницата за разрешување на Зврлевски

Слободен Печат - 10.07.2017

Денес во 11 часот продолжува собраниската седница на која треба да се разреши јавниот обвинител Марко Зврлевски. Разрешувањето е петта точка на дневниот ред. Сепак неизвесно е дали и денес ќе дојде на дневен ред разрешувањето, поради десетте ...

Собраниската седница за разрешување на Зврлевски продoлжува утре

Нова ТВ - 10.07.2017

Собранието утре напладне ќе ја продолжи шестата седница на која ќе продолжи расправата годишниот извештај за работата на Народниот правобранител. По неа следна точка за разгледување е разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски.

Шеста седница на Собранието, разрешувањето на Зврлевски неизвесно

Макфакс - 10.07.2017

Собранието денеска ја продолжува шестата седница на чиј дневен ред, меѓу другото, e и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата треба да почне во 11 часот. Претседателиот на Собранието Талат Џафери во четвртокот ја ...

Продолжува седницата на Собранието за разрешување на Зврлевски

МКД - 10.07.2017

Седницата на Собранието на Република Македонија на која треба да се расправа за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, ќе продолжи денеска во 11 часот. Разрешувањето на Зврлевски е петта точка на дневен ред, а на последната ...

Марко Зврлевски: Обвинител перфектен за фамилијата

Окно - 10.07.2017

Во Собранието во тек е ново продолжение од фарсата „Одбрана и последни денови“, овојпат за продолжување на „животот и делото“ на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. И повторно со истите средства – маратонска злоупотреба на говорницата, ама ...

СОБРАНИЕ: На седница ќе се решава разрешувањето на Зврлевски

Фактор - 10.07.2017

За денеска е презакажана шестата собраниска седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Спикерот Џафери ја откажа оваа седница во четвртокот а истата е закажана за денес к во 11:00 часот и е ставена како петта ...

Продолжува собраниската седница за разрешување на Марко Зврлевски

Либертас - 10.07.2017

Седницата на Собранието на Република Македонија на која треба да се расправа за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, ќе продолжи денеска во 11 часот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во четвртокот ја прекина оваа ...

Продолжува шестата седница на Собранието на Македонија

Тера - 10.07.2017

Собранието на Македонија денеска ја продолжува шестата седница на чиј дневен ред, меѓу другото, e и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата треба да почне во 11:00 часот.

Продолжува собраниската седница за разрешување на Марко Зврлевски

Мета - 10.07.2017

Седницата на Собранието на Република Македонија на која треба да се расправа за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, ќе продолжи денеска во 11 часот. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во четвртокот ја прекина оваа ...

Опозиционерите продолжуваат со опструкции во Собрание

Фактор - 10.07.2017

Опозициската ВМРО ДПМНЕ и десетте координатори не престануваат со опструкции на работата во Собранието. Уште на самиот старт на денешната шестта седница на која на дневен ред и разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, Димитар Стевананџија ...

Само што почна, „паузирана“ седницата за разрешувањето на Зврлевски

Мета - 10.07.2017

Седницата на Собранието на Република Македонија на која треба да се расправа за разрешување на републичкиот јавен обвинител, Марко Зврлевски, продолжи денеска во 11 часот, но веднаш беше прекината откако координаторот на седмата од десетте ...

Шеста седница на Собранието – Разрешувањето на Зврлевски неизвесно

Точка - 10.07.2017

Собранието денеска ја продолжува шестата седница на чиј дневен ред, меѓу другото, e и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Седницата треба да почне во 11 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери во четвртокот ја прекина ...

Шеста седница на Собранието на дневен ред e и разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски

Канал 77 - 10.07.2017

Седницата треба да почне во 11 часот. Претседателиот на Собранието Талат Џафери во четвртокот ја прекина седницата по серијата паузи што ја побараа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со цел да ги разгледаат стенограмите од обраќањето на омбудсманот Иџет ...