TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хотел на местото на ресторанот "Парк"

Вечер Прес - 07.05.2005

Имајќи го предвид тоа дека секојдневно никнуваат објекти на нови локации или на местото на веќе изградените, граѓаните шпекулираат околу тоа каков објект се гради и со каква намена. Во општина Чаир на локацијата на која се наоѓаше ресторанот "Парк", деновиве активно се работи.

"Изгрев" се токми за здравствен туризам

Вечер Прес - 07.05.2005

Некогаш елитниот хотел "Изгрев" на струшкиот дел од охридската ривиера, интензивно се подготвува за повторно да ги отвори вратите. Градежните работници се ангажирани за враќање на неговиот сјај, а како што дознаваме, туристичкиот капацитет, чии сопственици се газдите на "Кимико", имаат намера ...

Судиите се "наиграа" под Кале

Вечер Прес - 07.05.2005

ВАРДАР О. - МЗТ СКОПЈЕ 2000 82:63 Сала СРЦ "Кале". Гледачи 500. Судии: Мицевски и Милоевиќ од Скопје. Резултат по четвртини: 16:21, 15:17, 24:17, 27:8. ВАРДАР О.: Ѓуроски 5, Ѓорѓиевски 3, Соколов 22, Наумовски, Кралевски 9, Грнчаров 13, Мираковски 5, Гоцевски 15, Стојанов, Даскаловски, Аврамовски ...

Последна "мисија" на пуленот на Христодулос!

Вечер Прес - 07.05.2005

Во италијанскиот град Болоња, конечно, е уапсен Апостолос Вавилис, човекот со илјада лица, кој, меѓу другото се претставуваше и како грчки православен монах. Бурниот живот и авантурите на Вавилис, кој имал десетина лажни идентитети, се во центарот на вниманието на грчките медиуми повеќе од три ...

Обид за "бај-пас" на Бесими!

Вечер Прес - 07.05.2005

"Министерот за економија Фатмир Бесими не е сменет од владиниот преговарачки тим со Косово. Тој останува во него, но не како координатор, туку како најодговорен во економскиот дел на преговорите. Паралелно со тоа, владиниот тим за Косово е зајакнат со вицепремиерот Минчо Јорданов и министерката за ...

"Ако сакаш да менуваш нешто, менувај кога ти е најдобро"

Вечер Прес - 07.05.2005

Иако родум радовишанка, оваа позната и потврдена новинарка на јавноста и е позната токму по речиси дводецениското успешно водење на емисиите на Македонската радио телевизија. Денес, на функција државен советник за односи со јавноста во Министерството за локална самоуправа, ќе додаде: "Новинарството ...

"Макфест 2005" бара и други дебитанти

Вечер Прес - 07.05.2005

Забавно-музичкиот фестивал "Макфест" упатува последен повик до потенцијалните дебитанти, за дваесеттото јубилејно фестивалско издание. Според уметничкиот директор Кристијан Габровски, веќе се одбрани неколку квалитетни дебитанти, но неколкуте места треба да бидат дополнети до крајот на овој месец.

Ќе се продава јахтата на "бај Тошо"!

Вечер Прес - 07.05.2005

Јахтата на поранешниот комунистички водач на Бугарија, Тодор Живков, ќе се продава на јавно наддавање, реши бугарската Влада. Според портпаролот на Владата, Димитар Цонев, продажбата ќе биде извршена со јавно наддавање на 31 мај годинава, со почетна цена од 500.000 евра без ДДВ.

"Лара Крофт" рамо до рамо со Пола Редклиф

Вечер Прес - 07.05.2005

Станува збор за 30- годишната Англичанка, Нел Мекендрус, една од најгламурозните и најбараните британски модели. Таа се прослави пред десетина години како убавица од третата страница на дневникот "Дејли Стар", но многу повеќе како девојка според која беше измислен ликот на Лара Крофт во ...

Сакис Рувас "службено" во Лос Анџелес!

Вечер Прес - 07.05.2005

Додека евровизиската песна “My number One” достигна златен тираж кај нашите јужни соседи, а нивната евровизиска претставничка Хелена Папаризу се повеќе се надева на победа, минатогодишниот претставник Сакис Рувас и дава доста морална поддршка.

Бугарија ќе ја продава јахтата на „бај Тошо“

Макфакс - 06.05.2005

Софија Јахтата на поранешниот комунистички лидер на Бугарија Тодор Живков ќе се продава на јавно наддавање, реши бугарската влада. Според портпаролот на владата Димитар Цонев, продажбата ќе биде извршена со јавно наддавање на 31 мај годинава со почетна цена од 500.000 евра без ДДВ.

Потекоа "Црнилата"

Вечер Прес - 06.05.2005

Режисерот Слободан Унковски пред два дена започна со реализацијата на пиесата "Црнила" од Коле Чашуле, на сцената на МНТ. Тој, како по некое непишано правило, работи со веќе проверена екипа. Така, и во новиот проект, "гости" му се актерите Јовица Михајловски, кој игра во речиси сите понови проекти ...

"Чистење" на малите банки

Вечер Прес - 06.05.2005

Народната банка на Македонија на банките и нивните акционери им подготвува редица нови мерки за зајакнување на дисциплината во финансискиот сектор во земјава, со цел да се создаде здрав банкарски систем. Ова вчера на банкарите во рамките на нивното здружение во Стопанската комора на Македонија им ...

Ако не носиш "Адидас", нема да играш на СП

Вечер Прес - 06.05.2005

Тренерот на германската фудбалска репрезентација Јирген Клинсман ги предупреди своите играчи дека ако не носат копачки на "Адидас" нема да бидат повикани во националниот тим за претстојното светско првенство во 2006 година во Германија.

"Сонце и месечина" во музичките продавници

Вечер Прес - 06.05.2005

Песните од "Сонце и месечина", првиот албум на талентираната пејачка Александра Пилева, веќе почнуваат да "зрачат" на радиостаниците. Овој албум, на екслузивката на М2, деновиве ќе има и своја официјална промоција. Неофицијално дознаваме дека промоцијата ќе биде некаде на отворено, и задолжително ...

Аптекарската палета "печена" за референтни цени

Вечер Прес - 06.05.2005

Снабдувањето со лекови кои паѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување од јуни ќе се реализира по Меѓународниот тендер кој беше затворен во почетокот на годинава. Склучувањето на договорите со избраните добавувачи стартува деновиве, откако се затворени жалбените постапки на дел од учесници ...

Скопјани купуваат и "оловен" зеленчук

Вечер Прес - 05.05.2005

Прехранбените продукти во дуќаните низ градот најчесто не се чуваат соодветно. Зеленчукот и овошјето, во најголем дел е поставено на места кои се директно изложени на сончевите зраци и издувните гасови од возилата. Но, овој вид храна не е единствениот кој своето место го наоѓа буквално "на ...

"Никој нема да дознае за тајното оружје"

Вечер Прес - 05.05.2005

-Русија работи на производство на оружје за кое никој нема да дознае се додека не биде целосно испитано, изјави рускиот министер за одбрана Сергеј Иванов во интервју за весникот "Росијскаја газета". Тој потсети дека за последните 15 години бројот на припадниците на руската Армија е намален од 3,3 ...

"Голфот" на папата достигна цена од 62.595 евра!

Вечер Прес - 05.05.2005

Половниот автомобил, што некогаш бил регистриран на име Јозеф Ратцингер, новиот папа Бенедикт Шеснаесетти, е ставен на продажба на интернет сајтот и-беј. Со оглед на тоа дека само по неколку дена тој достигнал астрономска цена, изгледа дека навистина, овојпат само небото ќе биде лимит.

"Папокот на светот" недопреведен!

Вечер Прес - 05.05.2005

Македонските членови на Фондацијата "Балканика" бараат подеднаков третман на нашата книга како и на сите други добитници на интернационалната награда "Балканика" меѓу шесте членки на Фондацијата. Доколку "Папокот на светот" на Венко Андоновски, единствениот македонски добитник на престижната ...

"Мај во Карпош 2" резервиран за дружба

Вечер Прес - 05.05.2005

Следните три дена ќе поминат во знакот на дружбата на карпошовци. Ентузијастите од одборот "Сите за Карпош 2", годинава за прв пат ја организираат манифестацијата "Мај во Карпош 2", каде што и младите и старите низ забава и натпревари ќе имаат можност поблиску да се запознаат и да го зацврстат ...

Околу 40.000 проститутки во посета на "мундијалот"

Вечер Прес - 05.05.2005

Организаторите на Светското првенство во фудбал, што наредната година ќе се одржи во Германија, стравуваат од наезда на претставничките на "најстариот занает на светот" од земјите од источна Европа. "Според некои проценки, во Германија за време на одржувањето на Светскиот куп би можеле да дојдат ...

Сингапурци го купуваат "Свети Стефан"?

Вечер Прес - 05.05.2005

Сингапурската хотелска компанија "Аман Ризортс" досега покажа најголема и најконкретна заинтересираност за закуп на градот-хотел "Свети Стефан". Тие, дури и пред официјалното објавување на тендерот, престојувале во ХТП "Будванска ривиера", каде јасно ги изложиле своите понуди.

"Света Ана" ќе бдее над Дебармаалци

Вечер Прес - 05.05.2005

Повеќедецениската исконска желба на граѓаните од Дебар Маало за изградба на православен верски објект наскоро ќе стане стварност. Ова го најавија надлежните од Општина Центар кои што информираат дека црквата "Света Ана" ќе се гради на локацијата на старото кино "Карпош".

Диви депонии околу "Марков манастир"

Вечер Прес - 05.05.2005

Купишта ѓубре и расфрлани отпадоци останаа на излетничките места по прославувањето на велигденските и првомајските празници. Изгледа дека тоа е една лоша навика што никако не се искоренува. Хартија, пластика, стакло, па и се што треба и не треба се фрла каде и да било.

Почина основачот на "Гринпис", -Боб Хантер

Вечер Прес - 04.05.2005

Вчера почина Боб Хантер (63), соосновачот на "Гринпис". Овој голем еколог го совлада ракот на простатата. Тој со својата еколошка страст учествуваше во дефинирањето на оваа светски позната организација. Ја предупреди јавноста на проблемот со ловот на китовите и фоките и учествуваше во кампањите ...

На "тапет" реформите во судството

Вечер Прес - 04.05.2005

Вчера во земјава пристигна мисијата на Светската банка, предводена од шефот на тимот за Македонија, Брус Кортни, а од денеска почнуваат официјалните преговори за новиот тригодишен аранжман за развојни политики (ПДПЛ) во вкупна вредност од околу 90 милиони долари.

Вооружена престрелка пред "Чаирчанка"

Вечер Прес - 04.05.2005

Вербална расправија што пред неколку дена се случила во Чаир, била причина за вооружена престрелка што во неделата се случи пред Трговскиот центар "Чаирчанка". Во престрелката е повреден А.А.(32) од Скопје, кој се здобил со прострелни рани во десната натколеница.

На сцената "Суво дрво од Вавилон"

Вечер Прес - 04.05.2005

Најновиот проект кој се приготвува во Универзалната сала во Скопје е претставата "Суво дрво од Вавилон", по текст на Петре Бакевски, а во режија на Горан Тренчовски. Проектот е во копродукција меѓу продуцентот "Астер" и Универзалната сала.

"Македонија" со "Суперхикс", "Мизар", "Бла, Бла, Бла" и "Фолтин"

Вечер Прес - 04.05.2005

На седми мај, од 20 часот до полноќ, по повод 60 години од победата над фашизмот на Градскиот плоштад во Скопје, ќе настапат четири квалитетни македонски рок состави: "Суперхикс", "Мизар", "Бла, Бла, Бла" и "Фолтин". Помеѓу смена на групите на сцена ќе биде изведен и перформансот "Македонија" на ...

Велигден "му вети„ бериќет на Претседателот

Вечер Прес - 04.05.2005

Претседателот годинава ќе има најмногу среќа, здравје и љубов. Така барем излегува според обичаите. Во друштво со архиепископот г.г. Стефан и претседателот на Комисијата за односи со Верските Заедници, Цане Мојановски, Црвенковски имаше најздраво црвено велигденско јајце.

"Операција мотивација" за подобри игри

Вечер Прес - 04.05.2005

На што се се подготвени најверните фанови на фудбалските екипи ширум светот, навистина е фантастично. Сведоци бевме дека на помош се повикуваат бајачки, вештерки, наџак-баби, врачеви, но фановите на данскиот клуб Одензе смислија нешто уште пооригинално.

Клинички ќе го стега "ременот" - ќе издишат пациентите

Вечер Прес - 04.05.2005

Клиничкиот центар во Скопје ќе мора да го стега ременот. Колку и како, засега е непознато, но непобитно е дека визираниот годишен буџет на оваа врвна здравствена институција (од околу три милјарди денари) ќе биде тенок. Тој е во ист износ како и ланскиот, но новина е што нема да смее да се пробие и ...