TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски - Сите треба да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго

Утрински - 28.01.2012

Ова е одговорот од Премиерот на новинарското прашање како ја оценува идејата од Министерството за одбрана за засилена активност и лобирање на воените претставници во пресрет на Самитот на НАТО, што ...

Груевски: Сите треба да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго

Курир - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, како дел од нашата стратегија.

Груевски: Сите треба да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго

Нетпрес - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, пред Самитот на НАТО во Чикаго во мај, рече премиерот Никола Груевски.

Груевски - Македонија сериозно партиципира во НАТО, сите треба да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго

Inpress - 28.01.2012

Скопје, 28. јануари 2012 (ИНПРЕС) Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, како дел од нашата стратегија.

Груевски: Сите треба да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго

Сител - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, како дел од нашата стратегија.

Македонија сериозно партиципира во активностите на НАТО

МРТ - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, како дел од нашата стратегија.

Груевски: Сите да се вклучат во лобирање пред Самитот на НАТО

Press24 - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, како дел од нашата стратегија.

Груевски: Сите да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго

+инфо - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, како дел од нашата стратегија.

Груевски: Сите треба да се вклучат во лобирање за НАТО

Р.С.Европа - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање на позитина клима и атмосфера, изјави премиерот Никола Груевски за идејата од Министерството за одбрана за засилена активност и лобирање на воените ...

Македонија лобира за во НАТО

МРТ - 28.01.2012

Неопходно е интензивно лобирање пред Самитот на НАТО во Чикаго. За позитивна клима и атмосфера треба да се вклучат сите , а пред се воената дипломатија како дел од стратегијата.

Груевски бара креирање позитивна атмосфера и лобирање пред Самитот на НАТО во Њујорк

Sky - 28.01.2012

Премиерот на Македонија, Никола Груевски побара активно да се лобира и да се направи позитивна атмосфера пред самитот на НАТО во Чикаго во мај, тоа Груевски го очекува и од воената дипломатија.

Груевски: Сите треба да се вклучат во лобирање пред Самитот во Чикаго

Точка - 28.01.2012

Сите треба да се вклучат во лобирање и во создавање позитивна клима и атмосфера, вклучувајќи ја и воената дипломатија, пред Самитот на НАТО во Чикаго во мај, рече премиерот Никола Груевски.

Воените аташеи облекуваат дипломатски костум

Н.Македонија - 28.01.2012

Армиски лобисти месецов ги посетуваат сите билатерални средби, армиски манифестации, воени вежби, советувања, панел-дискусии и семинари и се обидуваат да ги убедат претставниците на сојузничките ...

Груевски: Грција мора да ја почитува одлуката од хаг

Телма - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Хаг не доби билет за Чикаго

Утрински - 27.01.2012

Премиерот Груевски не успеа во Брисел да го убеди врвoт на НАТО да ја активира поканата за приклучување на Македонија кон Алијансата Премиерот Никола Груевски проба се' за да ги убеди генералниот ...

Бесими во лобирачка мисија во земјите на НАТО

Deutsche Welle - 27.01.2012

Министерот за одбрана Фатмир Бесими смета дека членките на НАТО треба покажат подготвеност за партнерство со Македонија во Алијансата.

Бесими во мисија на лобирање кај членките на НАТО

Телма - 27.01.2012

Министерот за одбрана ќе лобира кај земјите членки на НАТО, да не примат под референцата ФИРОМ.Неговиот дипломатски поход, насловен како „Чикаго 2012-та„,почнува во февруари од Соединетите ...

Министерот за одбрана во лоби кампања за членство на Македонија во НАТО

Канал5 - 27.01.2012

Министерот за одбрана Фатмир Бесими почнува лоби кампања кај партнерите во Алијансата за прием на Македонија во НАТО- неговите аргументи ќе бидат дека членството на нашата земја нема да биде успех ...

Груевски: И Грција мора да ја почитува одлуката на Хаг

Дневник - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Груевски: Грција мора да ја почитува одлуката од Хаг

Deutsche Welle - 27.01.2012

Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот суд на правдата , бидејќи во спротивно тоа би било девалвирање на НАТО, порача македонскиот премиер Никола Груевски.

Груевски: Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот суд

24 Вести - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Груевски: Целосно сум посветен за влез во НАТО и во ЕУ

Дневник - 27.01.2012

За целиот период на мојот мандат сум целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ и како резултат на тоа, по долги години неисполнување на условите да станеме членка на НАТО и како ...

Бесими во дипломатска офанзива пред Чикаго

Утрински - 27.01.2012

Интензивна дипломатска активност и комуникација со колеги и институции во странство за членството на Република Македонија во НАТО се приоритетите кои денеска на средба со новинарите ги презентираше ...

Бесими најави интензивна дипломатска активност пред Самитот на НАТО во Чикаго

24 Вести - 27.01.2012

Интензивна дипломатска активност и комуникација со колеги и институции во странство за членството на Република Македонија во НАТО, запознавање со реформите што државата ги прави во континуитет и ...

Груевски: Грција не може да биде исклучок- НАТО да најде решение

Сител - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Бесими ќе брифира за својата дипломатска активност

Макфакс - 27.01.2012

Министерот за одбран Фатмир Бесими, денеска ќе се сретен со новинарите при што ќе ги запознае со неговата интензивната дипломатско-одбранбена активност и целосно исполнета билатерална агенда.

Интензивна дипломатска активност пред Самитот на НАТО во Чикаго

МРТ - 27.01.2012

Интензивна дипломатска активност и комуникација со колеги и институции во странство за членството на Република Македонија во НАТО, запознавање со реформите што државата ги прави во континуитет и ...

Бесими во дипломатски февруарски поход

Макфакс - 27.01.2012

Заклучокот од Букурешт изрично не бара изнаоѓање ново име, туку заедничко решение. Практиката од Обединетите нации може да се искористи во таа насока во пресрет на самитот на НАТО во Чикаго, смета ...

Бесими: Интензивно лобирање пред Самитот во Чикаго

Курир - 27.01.2012

Македонија треба да го даде својот максимум. Ќе направиме сè што е потребно и што е во наша моќ за да станеме членка на НАТО.

Бесими најави интензивна дипломатска активност пред Самитот на НАТО во Чикаго

Сител - 27.01.2012

Интензивна дипломатска активност и комуникација со колеги и институции во странство за членството на Република Македонија во НАТО, запознавање со реформите што државата ги прави во континуитет и ...

Бесими: реално, до самитот на НАТО не се очекува решение за името

Р.С.Европа - 27.01.2012

Министерот за одбрана Фатмир Бесими на денешната средба со новинарите во Скопје најави интензивна дипломатска активност пред самитот на НАТО во Чикаго, а со цел валоризирање на напорите што го прави ...

Бесими: Интензивна дипломатска активност пред Самитот на НАТО

Нетпрес - 27.01.2012

Еден од главните приоритети на Македонија е интензивирање на дипломатската активност пред Самитот на НАТО во Чикаго рече министерот за одбрана Фатмир Бесими, на средба со новинарите.

Интензивно лобирање пред самитот на НАТО во мај

МРТ - 27.01.2012

Интензивна политичка и дипломатска активност на Македонија пред мајскиот самит на НАТО. Агенда Чикаго 2012-та, вака министерот за одбрана Фатмир Бесими го карактеризира лобирањето кај земјите-членки ...

Бесими во дипломатски февруарски поход

Кајгана - 27.01.2012

Заклучокот од Букурешт изрично не бара изнаоѓање ново име, туку заедничко решение. Практиката од Обединетите нации може да се искористи во таа насока во пресрет на самитот на НАТО во Чикаго, смета ...

Груевски: Грција мора да ја почитува пресудата

Курир - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Грција не може да биде исклучок, мора да го почитува Меѓународниот суд

МРТ - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Грција останува на најтврдите позиции кон Македонија

Кирилица - 27.01.2012

Грција и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Грција да го почитува меѓународното право

МРТ - 28.01.2012

Република Македонија како долгогодишен контрибутор во НАТО, со целосно спроведените реформи кои се почитувани од Алијансата, е подготвена да стане и официјално нејзина членка.

Груевски: Грција не може да биде исклучок

Р.С.Европа - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Бесими најавува интензивна дипломатска активност пред Самитот на НАТО во Чикаго

+инфо - 27.01.2012

Интензивна дипломатска активност и комуникација со колеги и институции во странство за членството на Република Македонија во НАТО, запознавање со реформите што државата ги прави во континуитет и ...

Груевски: Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот суд

Таратур - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Груевски: Грција мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот суд

Нетпрес - 27.01.2012

Македонија е подготвена за членство во НАТО уште од 2008 година, но е блокирана од Грција поради спорот за името. Грција не може да биде исклучок туку мора да ја почитува одлуката на Меѓународниот ...

Бесими ќе брифира за своите дипломатски активности

Sky - 27.01.2012

Денес, министерот за одбрана Фатмир Бесими ќе има средба со новинарите кои што ќе ги запознае со неговата интензивна дипломатско-одбранбена активност и целосно исполнета билатерлна агенда.

Бесими: Интензивна дипломатска активност пред Самитот на НАТО

Точка - 27.01.2012

Еден од главните приоритети на Македонија е интензивирање на дипломатската активност пред Самитот на НАТО во Чикаго рече министерот за одбрана Фатмир Бесими, на средба со новинарите.

Бесими најави интензивна дипломатска активност пред Самитот на НАТО во Чикаго

Sky - 27.01.2012

Интензивна дипломатска активност и комуникација со колеги и институции во странство за членството на Република Македонија во НАТО, запознавање со реформите што државата ги прави во континуитет и ...

Бесими: Грција треба да се убеди со аргументи

Вечер Прес - 27.01.2012

Република Македонија може да стане членка на НАТО дури и под референцата како што сме примени во ОН, што е веќе еднаш е прифатено од страна на Грција.

Груевски како на предизборен митинг

Н.Македонија - 27.01.2012

Премиерот и министрите на сите прашања за нивната отчетност одговараа како да се на митинг пред граѓаните. Пратениците, особено оние од опозицијата, иако на моменти поставуваа зајадливи прашања, не ...

Грција и за Чикаго најавува тврди позиции кон Македонија

Дневник - 26.01.2012

Без промени во својот став е Грција која и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Груевски: Целосно сум посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и ЕУ

24 Вести - 26.01.2012

За целиот период на мојот мандат сум целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и Европската унија и како резултат на тоа по долги години неисполнување на условите да станеме членка на ...

Грција тврда и пред Северноатлантскиот совет, Турција побара редифинирање на македонските позиции во Чикаго

Вест - 26.01.2012

Грција и на состанокот на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Камерон - Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ

Утрински - 26.01.2012

„Македонија направи значајни реформи во промоцијата на демократијата и слободниот пазар во економијата“, истакна Камерон во Советот на Европа Британскиот премиер Дејви Камерон го поддржува членството ...

Исправно е Македонија во Чикаго да добие покана за членство во НАТО

Утрински - 26.01.2012

Премиерот Никола Груевски денеска се обрати на состанокот на седницата на Северноатлантскиот совет во Брисел Премиерот Никола Груевски кој дене.ска се обрати на состанокот на седницата на ...

Чикаго да не заврши со повторени формулации за Македонија

Дневник - 26.01.2012

Kаков било понатамошен обид на Грција, кој би се темелел врз решавањето на прашањето со името како предуслов за членство во НАТО, ќе претставува прекршување на меѓународното право и непочитување на ...

Што му кажа Расмусен на Груевски?

24 Вести - 26.01.2012

Што му кажа првиот човек на НАТО Расмусен на премиерот Груевски, на вчерашната средба во Брисел – прва по пресудата на Меѓународниот суд во Хаг со која Грција беше осудена за неправедно блокирање на ...

Грција бара поддршка од партнерите пред самитот на НАТО

Канал5 - 26.01.2012

Грчката мисија во НАТО во Брисел започнува билатерални состаноци со голем дел од шефовите на мисиите на земјите членките на кои што ќе ги убедува дека алијансата во случајот со Македонија не треба да ...

Груевски: Ќе бевме во НАТО ако СДСМ го решеше името

Вест - 26.01.2012

Премиерот Никола Груевски во Собранието, одговарајќи на прашање од пратеникот Тито Петковски, рече дека за целиот период додека е тој премиер бил целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО ...

Грција ги повтори тврдите позиции кон Македонија

Утрински - 26.01.2012

Грција и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Расмусен за прв пат објави годишен извештај

Кајгана - 26.01.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен за прв пат објави годишен извештај за работата на алијансата, што во случајов се однесува на постигнувањата и предизвиците во 2011 година.

Петковски до Груевски: Имате ли намера да ја внесете Македонија во ЕУ и НАТО?

+инфо - 26.01.2012

За целиот период на мојот мандат сум целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и во Европската унија, но останува само проблемот со името, рече на денешната седница премиерот Никола ...

Влезот во ЕУ и НАТО главна цел на премиерот Груевски

Курир - 26.01.2012

За целиот период на мојот мандат сум целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и Европската унија и како резултат на тоа по долги години неисполнување на условите да станеме членка на ...

Северноатлански совет - Грција останува на позицијата за „ерга омнес“

Макфакс - 26.01.2012

Грција останува на позициите за име за севкупна употреба како начин за решение на дведеценискиот спор со Македонија. Ова вчера за време на Северноатлансиот совет, на кој учествуваше и премиерот ...

Груевски: Целосно сум посветен кон евроинтеграциите

МКД - 26.01.2012

„Целосно сум му посветен на влегувањето на Македонија во НАТО и во Европската Унија, како држава ги исполнивме сите услови, но останува само проблемот со името“, изјави премиерот Никола Груевски на ...

Груевски: Целосно сум посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и ЕУ

Press24 - 26.01.2012

На седницата за пратенички прашања Груевски ги отфрли обвинувањата на СДСМ дека не работи на интегративниот пат на земјава.

Премиере, имате ли намера да не внесете во НАТО и ЕУ?

Алфа - 26.01.2012

Премиере, имате ли намера да ја внесете државата во НАТО и ЕУ и како мислите да го реализирате тоа. Со овие зборови, Тито Петковски му се обрати на Никола Груевски во Парламентот, отворајќи ја темата ...

Груевски: Целосно сум посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и ЕУ

Сител - 26.01.2012

За целиот период на мојот мандат сум целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и Европската унија и како резултат на тоа по долги години неисполнување на условите да станеме членка на ...

Груевски: Целосно сум посветен на внесување на Македонија во НАТО и ЕУ

Нетпрес - 26.01.2012

За целиот период на мојот мандат сум целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и Европската унија и како резултат на тоа по долги години неисполнување на условите да станеме членка на ...

Грција останува на тврдите позиции кон Македонија

Нетпрес - 26.01.2012

Атина останува на своите тврди позиции во однос на Македонија и спорот за името. Ова вчера го повтори грчкиот амбасадор Трифон Параскевопулос по говорот на македонскиот премиер, Никола Груевски, на ...

Грција останува на најтврдите позиции кон Македонија

Таратур - 26.01.2012

Грција и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Камерон: Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ

Таратур - 26.01.2012

Британскиот премиер Дејви Камерон го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи направила голем напредок во реформите и смета оти Грција би требало да и дозволи на Македонија да стане ...

Камерон: Грција да дозволи и Македонија да ги користи привилегиите од ЕУ и НАТО

Алфа - 26.01.2012

Ако Грција сака да ги користи привилегиите од ЕУ и НАТО, тоа треба да и го дозволи и на Македонија, изјави вчера британскиот премиер Дејвид Камерон во Парламентарното Собрание на Советот на Европа.

Камерон: Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ

Нетпрес - 26.01.2012

Британскиот премиер Дејви Камерон го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи направила голем напредок во реформите и смета оти Грција би требало да и дозволи на Македонија да стане ...

Грциja останува на најтврдата позиција

Курир - 26.01.2012

Грција и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Грција ги потврди тврдите позиции - Турција бара редефинирање на позициите на НАТО за Македонија

Press24 - 26.01.2012

Сите амбасадори позитивно го оценија и го истакнаа ангажманот на Македонија во мисијата ИСАФ во Авганистан Грција и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите ...

Грција и пред Северноатлантскиот совет ги повтори тврдите позиции кон Македонија

МРТ - 26.01.2012

Грција и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Груевски побара од Расмусен повторно разгледување на заклучоците од Букурешт

Нетпрес - 26.01.2012

Повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО Самитот во 2008 година во Букурешт кои се однесуваат на Република Македонија, да се земе предвид Хашката пресуда во која јасно се укажува прекршување на ...

Расмусен првпат објави годишен извештај

Макфакс - 26.01.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен првпат објави годишен извештај за работата на алијансата, што во случајов се однесува на постигнувањата и предизвиците во 2011 година.

Грција останува на тврдите позиции во спорот со името

Inpress - 26.01.2012

Брисел, 26. јануари 2012 (ИНПРЕС) Грчкиот амбасадор Трифон Параскевопулос по вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел изјави дека Атина во однос на проблемот со името со Македонија ...

Груевски побара од Расмусен повторно разгледување на заклучоците од Букурешт

Таратур - 26.01.2012

Повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО Самитот во 2008 година во Букурешт кои се однесуваат на Република Македонија, да се земе предвид Хашката пресуда во која јасно се укажува прекршување на ...

Камерон: Грција да дозволи и Македонија да ги користи привилегиите од ЕУ и НАТО

Кајгана - 26.01.2012

Ако Грција сака да ги користи привилегиите од ЕУ и НАТО, тоа треба да и го дозволи и на Македонија, изјави во средата британскиот премиер Дејвид Камерон во Парламентарното Собрание на Советот на ...

Груевски до Расмусен: Исправно е Македонија да е дел од НАТО

Курир - 26.01.2012

Повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО Самитот во 2008 година во Букурешт кои се однесуваат на Република Македонија, да се земе предвид Хашката пресуда во која јасно се укажува прекршување на ...

Груевски - повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО Самитот во 2008 за Македонија

Inpress - 26.01.2012

Брисел, 26. јануари 2012 (ИНПРЕС) На вчерашната средба во Брисел со Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен премиерот Никола Груевски побара повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО ...

Груевски- повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО Самитот во 2008

Р.С.Европа - 26.01.2012

На вчерашната средба во Брисел со Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен премиерот Никола Груевски побара повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО Самитот во 2008 година во Букурешт ...

Камерон: Грција да дозволи и Македонија да ги користи привилегиите од ЕУ и НАТО

Макфакс - 26.01.2012

Ако Грција сака да ги користи привилегиите од ЕУ и НАТО, тоа треба да и го дозволи и на Македонија, изјави во средата британскиот премиер Дејвид Камерон во Парламентарното Собрание на Советот на ...

Што му кажал Расмусен на Груевски?

Р.С.Европа - 26.01.2012

Ниту НАТО, ни македонската влада не соопштија што му кажал генералниот секретар на Алијансата Расмусен на премиерот Груевски на вчерашната средба во Брисел.

Грција и пред Северноатлантскиот совет ги повтори тврдите позиции кон Македонија

Сител - 26.01.2012

Грција и на вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел ги повтори тврдите позиции во однос на Македонија и прашањето за името.

Грција останува на тврдите позиции во спорот со името

Р.С.Европа - 26.01.2012

Грчкиот амбасадор Трифон Параскевопулос по вчерашниот состанок на Серверноатлатнскиот совет во Брисел изјави дека Атина во однос на проблемот со името со Македонија и натаму останува на најтврдата ...

Грција останува на тврдите ставови према Македонија

МРТ - 26.01.2012

Грција и по вчерашниот состанок на Северноатланскиот Совет на НАТО останува на тврдите ставови за спорот со името. И покрај излагањето на премиерот Никола Груевски , НАТО по пресудата од судот на ...

Груевски: Целосно сум посветен на внесување на Македонија во НАТО и ЕУ

Точка - 26.01.2012

За целиот период на мојот мандат сум целосно посветен на внесувањето на Македонија во НАТО и Европската унија, рече денеска во Собранието премиерот Никола Груевски одговарајќи на прашање од ...

Груевски: Македонија ќе членуваше во НАТО и ЕУ ако СДСМ го решеше името

Sky - 26.01.2012

Одговорајќи на прашање поставено од пратеникот Тито Петковски, премиерот Никола Груевски рече дека додека тој бил на власт целосно се посветил за да ја внесе Македонија во НАТО и во ЕУ.

Грција ги повтори тврдите позиции кон Македонија

Вечер Прес - 26.01.2012

ПРЕД ЧЛЕНОВИТЕ НА СЕВЕРНОАТЛАНТСКИОТ СОВЕТ "Со писма и детски трикови скопскиот премиер Никола Груевски се обидува да ги отфрли впечатоците создадени од иредентистичката политика и да го избегне ...

Камерон: Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ

Точка - 26.01.2012

Британскиот премиер Дејви Камерон го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи направила голем напредок во реформите и смета оти Грција би требало да и дозволи на Македонија да стане ...

Груевски побара од Расмусен повторно разгледување на заклучоците од Букурешт

Точка - 26.01.2012

Повторно да се разгледаат заклучоците од НАТО Самитот во 2008 година во Букурешт кои се однесуваат на Република Македонија, да се земе предвид Хашката пресуда во која јасно се укажува прекршување на ...

Грција останува на тврдите позиции кон Македонија

Точка - 26.01.2012

Атина останува на своите тврди позиции во однос на Македонија и спорот за името. Ова вчера го повтори грчкиот амбасадор Трифон Параскевопулос по говорот на македонскиот премиер, Никола Груевски, на ...

Рационално е да добиеме покана за НАТО

Н.Македонија - 26.01.2012

Според премиерот, самитот во Чикаго не треба да се сведе на повторување на формулациите од претходните самити и, наместо тоа, најновиот развој на настаните треба да резултира со покана за членство на ...

Груевски во Брисел на неформална вечера со амбасадори на НАТО

Дневник - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски вечерва во 20:30 часот во Брисел ќе присуствува на неформална вечера со повеќе амбасадори од земји членки на НАТО.

Утре средба на Груевски со Расмунсен

Канал5 - 25.01.2012

Премиерот Груевски утре во Брисел се среќава со генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмунсен. Вечерва во Брисел премиерот Груевски имаше работна вечера со амбасадорите на земјите членки на НАТО ...

Мали се шансите поканата за членство во НАТО да се очекува од самитот во Чикаго во мај

Канал5 - 25.01.2012

Ако се суди според вчерашната неформална вечера во Брисел на која премиерот Груевски се сретна со 15 НАТО амбасадори меѓу кои и од највлијателните членки на Алијансата, позицијата на Македонија во ...

Груевски: Исправно е во Чикаго Македонија да добие покана за НАТО

Дневник - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски кој денеска се обрати на состанокот на седницата на Северноатлантскиот совет во Брисел апелираше до сите земји-членки на НАТО да го преиспитаат прашањето за членство на ...

Грција да дозволи и Македонија да ги користи привилегиите на ЕУ и НАТО

Дневник - 25.01.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерун, кој имаше обраќање во Парламентарното Собрание на Совет на Европа, апелираше Грција да и дозволи на Македонија да ги користи привилегиите од членството во НАТО и ...

Амбасадорите во НАТО не нарекуваат Македонија

Канал5 - 25.01.2012

Штама и нелагодна атмосфера на состанокот на северноатлантскиот совет во Брисел по обраќањето на премиерот. Ниту еден од амбасадорите не се јави за збор по последниот дел од дебатата во која Груевски ...

Груевски ќе се сретне со Расмусен во Брисел

Deutsche Welle - 25.01.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски денеска ќе престојува во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде е предвидено да разговара со Генералниот секретар на алијансата, Андерс Фог Расмусен.

Груевски во НАТО побара покана за членство

Телма - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски кој денеска се обрати на состанокот на седницата на Северноатлантскиот совет во Брисел апелираше до сите земји-членки на НАТО да го преиспитаат прашањето за членство на ...

Британскиот премиер поддржува членство на Македонија во НАТО и ЕУ

+инфо - 25.01.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи направила голем напредок во реформите и смета оти Грција би требало да и дозволи на Македонија да стане ...

НАТО-амбасадорите без одговор за Груевски

МКД - 25.01.2012

Молк, непријатна тишина и напната атмосфера на состанокот на Северноатлантскиот совет во Брисел по емотивното обраќање на македонскиот премиер Никола Груевски, во кое тој најискрено зборувал за ...

НАТО не размислува за интервенција во Сирија и во Иран

МРТ - 25.01.2012

Северноатлантската алијанса воопшто не размислува за можноста да интервенира во Сирија и во Иран, изјави синоќа врховниот командант на НАТО силите во Ервопа, адмирал Џејмс Стравридис, по тврдењата на ...

Груевски на средба со Расмусен, обраќање пред Северноатланскиот Совет

Алфа - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски денеска ќе престојува во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде е предвидено да се сретне со Генералниот секретар на организацијата, Андерс Фог Расмусен.

Груевски:Македонија да добие покана за членство во НАТО

Макфакс - 25.01.2012

На терен играме заедно во исто поле, и со иста цел и споделуваме заеднички состојби, и веројатно е во ред да имаме чувство дека треба да ни биде дозволено да бидеме рамноправен формален дел и од ...

Премиерот Груевски побара НАТО во Чикаго да ни даде покана

+инфо - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски кој денеска се обрати на состанокот на седницата на Северноатлантскиот совет во Брисел апелираше до сите земји-членки на НАТО да го преиспитаат прашањето за членство на ...

Груевски: Во Чикаго треба да добиеме покана за членство во НАТО

Курир - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски кој денеска се обрати на состанокот на седницата на Северноатлантскиот совет во Брисел апелираше до сите земји-членки на НАТО да го преиспитаат прашањето за членство на ...

“Исправно е на самитот во Чикаго да биде доделена покана за членство во НАТО“

МРТ - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски кој денеска се обрати на состанокот на седницата на Северноатлантскиот совет во Брисел апелираше до сите земји-членки на НАТО да го преиспитаат прашањето за членство на ...

Груевски на средба со Расмусен, обраќање пред Северноатланскиот Совет

Макфакс - 25.01.2012

Брисел 25.01.2012 (Макфакс) – Премиерот Никола Груевски денеска ќе престојува во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде е предвидено да се сретне со Генералниот секретар на организацијата, ...

Камерон: Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ

Press24 - 25.01.2012

Очекувам од Грција да погледне од другата страна- ако сакаат да ги користат сите привилегии и подршка од ЕУ и НАТО треба да дозволат и Македонија да ги користи, вели Камерон Британскиот премиер Дејви ...

Груевски на средба со Расмусен

Р.С.Европа - 25.01.2012

Македонскиот премиер Никола Груевски, како што е најавено во Брисел, денеска во седиштето на НАТО ќе се сретне со генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

Камерон: Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ

Сител - 25.01.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи направила голем напредок во реформите и смета оти Грција би требало да и дозволи на Македонија да стане ...

Нов самит на НАТО за Македонија – за две години!

МКД - 25.01.2012

За НАТО ќе чекаме уште две години, на нов самит за проширување. Македонскиот премиер не сака да ја лаже јавноста за македонските шанси за членство во НАТО на наредниот самит во Чикаго.

Средба на Груевски и Расмусен во Брисел

Курир - 25.01.2012

Во седиштето на НАТО во Брисел во тек е одвивањето на средбата на претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски со генералниот секретар на Алијансата Андерс фог Расмусен.

Груевски: Рационално и исправно е Македонија да добие членство во НАТО на самитот во Чикаго

Нетпрес - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски на состанокот на Северно-атланскиот совет во Брисел истакна дека е рационално и исправно на самитот во Чикаго да биде доделена покана за членство на Република Македонија во ...

Камерон: Го поддржувам членството на Македонија во НАТО и ЕУ

МРТ - 25.01.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО, бидејќи направила голем напредок во реформите и смета оти Грција би требало да и дозволи на Македонија да стане ...

Груевски оствари средба со Расмусен

Р.С.Европа - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски од Генералниот секретар на НАТО Андрес Фон Расмусен на денешната побарал повторно да се разгледаат заклуцоците од Самитот на Алијансата во 2008 година во Букурешт кои се ...

Камерон: Ја поддржувам Македонија за членството во ЕУ и НАТО

Курир - 25.01.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон во Советот на Европа одговараше на новинарски прашања. Тој на новинарско прашање „Дали Македонија ќе добие покана за членство во НАТО на престојниот самит во Чикаго ...

Груевски: Рационално и исправно е на самитот да биде доделена покана за Македонија во НАТО

Сител - 25.01.2012

НАТО самитот во Чикаго е добра можност, земјите членки да го преиспитаат заклучот од Букурешт, особено сега кога Македонија во своја корист ја има пресудата на меѓународниот суд на правдата.

Груевски во Брисел ќе се сретне со Расмунсен

+инфо - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски денеска ќе го посети седиштето на НАТО во Брисел, каде е предвидено да се сретне со Генералниот секретар на организацијата, Андерс Фог Расмусен.

Груевски на средба со Расмусен, обраќање пред Северноатланскиот Совет

Кајгана - 25.01.2012

Премиерот Никола Груевски денеска ќе престојува во посета на седиштето на НАТО во Брисел, каде е предвидено да се сретне со Генералниот секретар на организацијата, Андерс Фог Расмусен.

Камерон го поддржува членството на Македонија во НАТО и ЕУ

Р.С.Европа - 25.01.2012

Британскиот премиер Дејви Камерон изјави денеска дека го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Според него, земјата остварила голем напредок во реформите.

Груевски ќе има обраќање пред Северноатланскиот совет и средба со Расмунсен

Sky - 25.01.2012

Денес премиерот на Република Македонија, Никола Груевски престојува во седиштето на НАТО во Брисел, каде што е предвидено да се сретне со генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмунсен.

Груевски побара покана за членство во НАТО

Н.Македонија - 25.01.2012

Премиерот во своето обраќање пред Северноатлантскиот совет во Бисел потсети на одлуката на Меѓународниот суд на правдата Рационално и исправно е Македонија на самитот на НАТО во Чикаго да добие ...

НАТО не размислува за интервенција во Сирија и во Иран

Идивиди - 25.01.2012

Берлин, 25 јануари 2012 (МИА) - Северноатлантската алијанса воопшто не размислува за можноста да интервенира во Сирија и во Иран, изјави синоќа врховниот командант на НАТО силите во Ервопа, адмирал ...

Грција е во подобра позиција од нас

Утрински - 24.01.2012

Македонија напорно работи за побрзо интегрирање во НАТО и во ЕУ, но тоа не е лесна работа, бидејќи Грција е во подобра позиција од нас, вели премиерот Никола Груевски.

Македонија да влезе во заклучоците во Чикаго

Дневник - 24.01.2012

Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, може да влијае да се смени дневниот ред на самитот на алијансата во Чикаго, но тешко дека ќе се одлучи на таков чекор, особено по пораките од ...

Груевски во Брисел на неформална вечера со амбасадори на членки на НАТО

МРТ - 24.01.2012

Премиерот Никола Груевски вечерва во 20:30 часот во Брисел ќе присуствува на неформална вечера со повеќе амбасадори од земји членки на НАТО.

Груевски ќе се обрати пред Советoт na НАТО

МКД - 24.01.2012

Премиерот Никола Груевски денеска ќе отпатува за Брисел, каде што се очекува да се обрати пред присутните на Северноатлантскиот совет.

Груевски на неформална вечера со амбасадори на НАТО

Курир - 24.01.2012

Курир дознава дека премиерот Никола Груевски вечерва во 20:30 часот во Брисел ќе присуствува на неформална вечера со повеќе амбасадори на земји членки на ...

Премиерот Груевски во Брисел на неформална вечера со амбасадори од земји членки на НАТО

Сител - 24.01.2012

Премиерот Никола Груевски вечерва во 20:30 часот во Брисел ќе присуствува на неформална вечера со повеќе амбасадори од земји членки на НАТО.

Груевски ќе се обрати пред Северноатлантскиот совет

+инфо - 24.01.2012

Премиерот Никола Груевски денеска ќе отпатува за Брисел, каде што се очекува да се обрати пред присутните на Северноатлантскиот совет, највисокото политичко раководно тело на НАТО.

Груевски - Максимално работиме да се овозможи влез во НАТО и ЕУ

Утрински - 23.01.2012

Грција како членка на овие европски организации ги има сите права, вклучувајќи го и правото на вето, изјави денеска македонскиот премиер Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за ...

Груевски: правиме се што можеме за решавање на спорот за името

Телма - 23.01.2012

Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за името и Македонија да успее во напорите за влез во НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија, иако тоа не е едноставно прашање, ...

Груевски: Преземаме максимални напори да влеземе во ЕУ и НАТО

Канал5 - 23.01.2012

Македонија презема максимални напори да се смени ситуацијата и земјата да влезе во Европската унија и НАТО. Грција е во поповолна позиција како земја членка на ЕУ, но ние не застануваме со нашата ...

Груевски: Максимално работиме за напредок во евроатланските интеграции

Макфакс - 23.01.2012

Државата со своите максимални капацитети е вклучена со цел напредок во интеграцијата во НАТО и во ЕУ, вели премиерот Никола Груевски.

Груевски: Максимално работиме за да влеземе во НАТО и ЕУ

Нетпрес - 23.01.2012

Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за името и Македонија да успее во напорите за влез во НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија, иако тоа не е едноставно прашање, ...

Максимално работиме за влез во НАТО и ЕУ

Курир - 23.01.2012

Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за името и Македонија да успее во напорите за влез во НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија, иако тоа не е едноставно прашање, ...

Груевски - Работиме да се смени ситуацијата во спорот за името

Р.С.Европа - 23.01.2012

Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за името и Македонија да успее во напорите за влез во НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија, иако тоа не е едноставно прашање, ...

Груевски: Максимално работиме за да влеземе во НАТО и ЕУ

Точка - 23.01.2012

Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за името и Македонија да успее во напорите за влез во НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија, иако тоа не е едноставно прашање, ...

Со сите силе секојдневно работиме за влез во ЕУ и НАТО

Sky - 23.01.2012

Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за името и Македонија да успее во напорите за влез во НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија, потенцираше денеска премиерот Никола ...

Без бранување до Чикаго

Н.Македонија - 23.01.2012

Грција ќе го игнорира и осуетува на секаков можен начин секој обид за дијалог до самитот на НАТО во Чикаго, по кој може да се очекува мало затоплување на релациите Атина - Скопје, тврдат дипломати, ...

Максимално работиме за влез во НАТО и ЕУ

Идивиди - 23.01.2012

Скопје, 23 јануари 2012 (МИА) - Максимално работиме за да се смени ситуацијата во спорот за името и Македонија да успее во напорите за влез во НАТО и да ги почне преговорите со Европската унија, иако ...