TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Консумирањето чоколада носи повеќе Нобеловци

Макфакс - 14.10.2012

Консумирањето чоколада ги јакне когнитивните способности кои се „услов без кој не се може" за да се добие Нобеловата награда, а постои блиска корелација во количеството изедена чоколада во секоја ...

Фоторобот на нобеловец: роден напролет, женет, не носи очила

МКД - 14.10.2012

Универзален рецепт за добивање Нобелова награда не постои, но Би-би-си успеале со анализа на сите лауреати во шесте категории што од 1901 година го добиле ова престижно признание, барем да добијат ...

Фото-робот на нобеловец: роден на пролет, оженет, не носи наочари

МКД - 14.10.2012

Универзален рецепт за добивање Нобелова награда не постои, но Би-би-си успеале со анализа на сите лауреати во шесте категории кои од 1901 година го добиле ова престижно признание, барем да добијат ...

Мо Јан - автор на кинескиот магичен реализам

Утрински - 13.10.2012

Иако Мо Јан не е светски познат автор, за него и македонските љубители на книгата не знаат многу, но сепак, велат оние кои се длабоко инволивирани во квалитетите на светскиот пишан збор, сосема ...

Клаус: Шега е доделувањето на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Дневник - 13.10.2012

Чешкиот претседател Вацлав Клаус ја смета за шега веста дека оваа година Нобеловата награда за мир и се доделува и на Европската унија, јави дописникот на МИА од Прага.

Награда што ни ги крена веѓите

Дневник - 13.10.2012

Ивана КОСТОВСКА Kога германската канцеларка Ангела Меркел пред некој месец почна кампања со цел Германците да ја сакаат Европската унија, не можеше да претпостави дека држава како Норвешка, која не е ...

Нобел за гордост и за потсмев

Дневник - 13.10.2012

Признание за постигнувањата и потсмев за чувството на хумор на Нобеловиот комитет - меѓу овие две крајности се движат коментарите по вчерашното објавување дека ЕУ ја доби наградата за мир Не знаев ...

Наградата за ЕУ, круната за Норвешка

Оff.net - 13.10.2012

Норвежаните и дадоа Нобелова награда за мир на ЕУ, што не значи дека Унијата треба да си ласка дека тие воопшто помислиле да станат нејзини членови.

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир за 2012 година

Кирилица - 13.10.2012

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир за 2012 година Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио НРК.

Британските евроскептици со критики за Нобеловата награда на ЕУ

МРТ - 13.10.2012

Британските евроскептици и медиумите кои го делат таквото мислење,ја критикуваат и ја исмеваат одлуката, Нобеловата награда за мир оваа година да и се додели на Европската Унија, јави дописникот на ...

Заслужена награда или лоша шега

Окно - 13.10.2012

Веста дека Европската унија е добитник на годинашната Нобелова награда за мир во петок предизвика радост, но и изненадување во Брисел, но и жестоки критики во Европа и светот.

Дневен печат: Интернет слободата и Македонија, факултетски образовани а без работа, Нобелова награда за ЕУ...

Sky - 13.10.2012

Интернет слободата во Македонија, Нобеловата награда која ја доби Европската Унија и поголемата невработеност на лицата со факултетско образование во Макеоднија, се темите на кои коментираат ...

Измешани чувства за Нобеловата награда за ЕУ

Deutsche Welle - 12.10.2012

Европската унија ја доби Нобеловата награда за мир за нејзината улога во обединувањето на континентот. Во наградата многумина гледаат морална поддршка за надминување на должничката криза.

Не зборувајте

Вест - 12.10.2012

Колку помалку јавно зборувате против власта, толку повеќе шанси имате. За жал... Пишува Биљана СЕКУЛОВСКА Човекот чие име во превод значи "Не зборувајте" ја доби Нобеловата награда за литература и ја ...

Европската унија доби нобелова награда за мир

Телма - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио НРК. Во образложението на Нобеловиот комитет се нагласува дека на ЕУ и се доделува Нобеловата награда за ...

Клаус ја смета за шега Нобеловата награда за ЕУ

Телма - 12.10.2012

Чешкиот претседател Вацлав Клаус ја смета за шега веста дека оваа година Нобеловата награда за мир и се доделува и на Европската унија, јави дописникот на МИА од Прага.

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир

Вест - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио ...

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир

24 Вести - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир. Доделена и е на Унијата поради долгорочната улога во обединувањето на континентот, како и за заслуги во унапредување на мирот, ...

ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир

Утрински - 12.10.2012

Во образложението се наведува дека наградата и се доделува на ЕУ поради заслугите за обединувањето на европскиот континент Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави ...

Мо Јан, бунтовниот кинески писател ја доби Нобеловата награда

Дневник - 12.10.2012

Мо Јан, еден од најзабрануваните писатели во Kина, е годинашниот добитник на Нобеловата награда за литература. Тој е првиот кинески писател што ја добил најпрестижната книжевна награда.

ЕУ добитник на Нобеловата награда за мир

Deutsche Welle - 12.10.2012

Таа се смета за најважно одличје за заслуги за мирот во светот: Нобеловата награда за мир годинава ја доби Европската унија. ЕУ придонела за напредок на демократијата и мирот во Европа.

ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир

Дневник - 12.10.2012

Европската унија е годинашен добитник на престижната Нобелова награда за мир, соопшти денеска Комитетот кој го доделува ова значајно признание .

Европската Унија доби Нобелова награда за мир

Канал5 - 12.10.2012

Европската Унија е годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир, за ширење на стабилност во Источна Европа и помирување на Балканот.

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир за 2012 година

+инфо - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио НРК. Во образложението на Нобеловиот комитет се нагласува дека на ЕУ и се доделува Нобеловата награда за ...

Нобеловата награда за мир ја доби Европската Унија

Таратур - 12.10.2012

Европската Унија е годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир. „Наградата е оправдано признание за единствениот проект кој работи за доброто на своите грагани и за доброто на целиот свет“, ...

Арифи: Нобеловата награда дополнителен импулс за ЕУ да го заокружи процесот на проширување

Press24 - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир за 2012 година за ЕУ ќе претставува дополнителен импулст за Брисел да биде присутна на Балканот и да го заврши процесот на пристапување туку и тие вредности ...

Објавување на „Нобеловецот“ за мир

Р.С.Европа - 12.10.2012

Денеска во Осло ќе биде објавен добитникот на Нобеловата награда за мир за 2012 година. Кристијан Харпвикен од Институтот за мир во Осло изјави дека негови фаворити се Џин Шарп, еден од ...

Фаворитите за Нобеловата награда за мир

Макфакс - 12.10.2012

Активистот за човекови права од Белорусија Алес Белјацкиј од Русија Људмила Алексиева, мексиканскиот бускуп Хозе Раул Вера Лопез и Европската унија се фаворити за годинешнава Нобелова награда за мир ...

Нобелот за литература за Мо Јан

Окно - 12.10.2012

Кинескиот писател Мо Јан е добитник на Нобеловата награда за литература за 2012 година, соопшти на 11 октомври Кралската шведска академија, истакнувајќи го во образложението неговиот „халуцинантен ...

Видео: Појаснување на Нобеловата награда за физика за 2012

Факултети - 12.10.2012

Серж Харочи и Дејвид Вајнленд беа наградени со Нобеловата награда во физика за 2012. Церемонијата се одржа во вторникот, а тие ја делат наградата за независно развиени методи за изучување на делови ...

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир

Сител - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио ...

Нобеловата награда за мир за ЕУ - NRK

Макфакс - 12.10.2012

Нобеловата награда за мир за 2012 година ќе ја добие Европската унија, објaви во петокот норвешката јавен сервис NRK На својата интернет страница телевизијата NRK тврди дека добила потврда оти ...

ЕУ доби Нобел за мир

Оn.net - 12.10.2012

Нобеловиот комитет одлучи годинава Нобелот за мир да го добие Европската Унија. Шпекулации дека Унијата ќе ја добие наградата се појавија еден час пред официјално да биде соопштено.

ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир - 2012

Р.С.Европа - 12.10.2012

Европската Унија е добитник на Нобеловата награда за мир за 2012 година. Ова е одлуката на Нобеловиот Комитет донесена денеска во Осло.

Нобеловата награда за мир ја доби Европската унија

Нетпрес - 12.10.2012

Европската унија е добитник на Нобеловата награда за мир за 2012.година, соопшти Нобеловиот комитет во Осло. Наградата и е доделена на Унијата поради долгорочната улога во обединувањето на ...

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир

Алфа - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио НРК. Ннаградатам вредна 1,2 милиони долари, ќе биде врачена во Осло на 10 декември.

Нобеловата награда дополнителен импулс за ЕУ

МРТ - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир за 2012 година за ЕУ ќе претставува дополнителен импулст за Брисел да биде присутна на Балканот и да го заврши процесот на пристапување туку и тие вредности ...

ЕУ доби Нобелова награда за мир

Макфакс - 12.10.2012

Норвешкиот нобелов комитет реши Нобеловата награда за мир за 2012 година да ја додели на Европската унија. Унијата и нејзините лидери повеќе од шеат децении придонесуваат за одржување на мирот и ...

Нобел за мир за ЕУ: Норвежаните покажале чувство за хумор

Алфа - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската унија е радост за граѓаните на 27-те држави членки, изјави потпаролот на германската Влада.

ЕУ - Нобеловата награда за мир испраќа порака за надеж

Р.С.Европа - 12.10.2012

Портпаролот на Европската Комисија Пиа Ахренкилде Хансен изјави дека признанието на Нобеловиот Комитет, кој денеска на ЕУ и ја додели годинашната награда за мир, е дојдено во вистинскиот момент кога ...

Европската унија е добитник на Нобеловата награда за мир 2012

Press24 - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир. Во образложението на Нобеловиот комитет се нагласува дека на ЕУ и се доделува Нобеловата награда за мир за 2012 година, поради ...

Европската унија ја доби Нобеловата награда за мир

Кајгана - 12.10.2012

Комитетот за доделување на Нобеловата награда, оваа година наградата за Нобеловата награда за мир и ја доделија на Европската Унија заради нејзиниот придонес кон постигнувањето на мир и помирување на ...

ЕУ доби Нобелова награда за мир

Курир - 12.10.2012

Европската унија доби признание дека помогнала за склучување примирја, особено на Балканот. ЕУ доби Нобелова награда за мир поради шест децении активна борба за мир во Европа.

Реакции по доделувањето на Нобеловата награда за мир на ЕУ

+инфо - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската унија е радост за граѓаните на 27-те држави членки, изјави потпаролот на германската Влада.

Рекоа за Нобелот за мир

Оn.net - 12.10.2012

Откако ЕУ беше прогласена за миротворец на годината, некои твитерџии низ светот почнаа да ја исмејуваат одлуката. Еден од нив предложи: следната година Нобелот за мир да го добие Нобелот за мир.

ЕУ горда на Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 12.10.2012

Претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј оцени дека Нобеловата награда за мир што денеска ја доби Европскта унија всушност претставува признавање на улогата на Унијата како најголем ...

ЕУ добитник на Нобеловата награда за мир

Нетпрес - 12.10.2012

Европската Унија е годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир. “Наградата е оправдано признание за единствениот проект кој работи за доброто на своите грагани и за доброто на целиот свет“, ...

ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир

Р.С.Европа - 12.10.2012

„Унијата и нејзините лидери преку 60 години придонесуваат за мирот, за помирувањето, за демократијата и за човековите права во Европа“ Како што денеска соопшти Нобеловиот Комитет во Осло, Нобеловата ...

Луѓето што ја одбија Нобеловата награда

Оff.net - 12.10.2012

Додека Кисинџер се заблагодаруваше за Нобеловата награда за мир за потпишување мировен договор со Виетнам, ко-добитникот и преговарач од виетнамската страна Ле Дук То, изјави: "Во југоисточна Азија ...

Нобеловата награда за мир за ЕУ

МКД - 12.10.2012

Нобеловата награда за мир годинава ја доби Европската Унија. ЕУ придонела за напредок на демократијата и мирот во Европа.

Честитки од Арифи за Европската Унија за Нобеловата награда за мир

Макфакс - 12.10.2012

Вицепремиерот за европски прашања Теута Арифи упати честитки до Европската Унија, која ја доби Нобеловата награда за мир, оценувајќи ја како една голема вест.

ЕУ е овогодишен нобеловец за мир

Капитал - 12.10.2012

Европската унија (ЕУ) оваа година е добитник на „Нобеловата награда за мир“. Во образложението на Нобеловиот комитет се нагласува дека на ЕУ ѝ се доделува „Нобеловата награда за мир“ за 2012 година ...

ЕУ добитник на Нобеловата награда за мир

МРТ - 12.10.2012

Европската Унија е годинешниот добитник на Нобеловата награда за мир. “Наградата е оправдано признание за оргиналниот проект кој работи за доброто на своите грагањи и за доброто на целиот свет“, ...

Претседателот Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Сител - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Арифи: Нобеловата награда за ЕУ импулс за проширувањето

Р.С.Европа - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир за ЕУ ќе претставува дополнителен импулс за Брисел да биде присутен на Балканот и да го заврши процесот на пристапување на регионот во Унијата, оцени денеска ...

Арифи: Нобеловата награда дополнителен импулс за ЕУ да го заокружи процесот на проширување

Сител - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир за 2012 година за ЕУ ќе претставува дополнителен импулст за Брисел да биде присутна на Балканот и да го заврши процесот на пристапување туку и тие вредности ...

Реакции по доделувањето на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Сител - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската унија е радост за граѓаните на 27-те држави членки, изјави потпаролот на германската Влада.

Арифи: „Нобеловата награда за мир“ дополнителен импулс за ЕУ побрзо да нè интегрира

Капитал - 12.10.2012

Вицепремиерот Теута Арифи во доделувањето на „Нобеловата награда за мир“ за 2012 година на ЕУ гледа дополнителен импулс за Унијата побрзо да заврши со интегративниот процес на земјите од Балканот и ...

Нобеловата награда за мир на ЕУ е порака до Европа, да оди напред

МРТ - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир за 2012 година на Европската унија е порака упатена кон Европа, дека треба да направиме се што е во нашите сили за да го зачуваме постигнатото и да ...

Британските евроскептици со критики за доделувањето на Нобеловата награда на ЕУ

+инфо - 12.10.2012

Британските евроскептици и медиумите кои го делат таквото мислење,ја критикуваат и ја исмеваат одлуката, Нобеловата награда за мир оваа година да и се додели на Европската Унија.

Вацлав Клаус: Нобеловата награда за мир на ЕУ е виц

Макфакс - 12.10.2012

Претседателот на Чешка, Вацлав Клаус изјави дека веста за доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската унија е виц во кој не верува.

Нобеловата награда за ЕУ морален поттик за борбата со кризата?!

Макфакс - 12.10.2012

Европската унија во петокот ја доби Нобеловата награда за мир за историската улога за обединување на континентот, а наградата претставува морален поттик за Унијата да успее да ја надвладее длабоката ...

Иванов: Европскиот мир е несоборлив императив и пример и за другите региони во светот

Нетпрес - 12.10.2012

Европскиот мир е несоборлив императив и пример и за другите региони во светот, вели претседателот Ѓорге Иванов по повод доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската Унија.

Претседателот Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Press24 - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Иванов: Вклучувањето на западен Балкан во ЕУ ќе го зацврсти европскиот мир

Макфакс - 12.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов ја поздрави одлуката на Европската унија да и се додели Нобеловата награда за мир. Иванов, во својата писмена изјава по овој повод порачува дека приклучувањето на земјите ...

Вацлав Клаус го смета за шега доделувањето на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Сител - 12.10.2012

Чешкиот претседател Вацлав Клаус ја смета за шега веста дека оваа година Нобеловата награда за мир и се доделува и на Европската унија.

Грција: Кризата и' ја подари Нобеловата награда на ЕУ

Макфакс - 12.10.2012

Одлуката на Нобеловиот комитет да ја додели Нобеловата награда за мир на Европската унија предизвика збунетост кај многу Грци, чија држава повеќе од која и да е друга земја на ЕУ страда од длабоката ...

По Нобеловата награда: бирократите пресреќни, евро-скептиците се потсмеваат

Алфа - 12.10.2012

ЕУ е овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за мир. Норвешкиот Нобелов комитет едногласно одлучи престижната награда да и ја додели на оваа наднационална организација иако за истата конкурираа ...

Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на ЕУ

МРТ - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Мешани реакции по соопштението за Нобеловата награда за мир

Глас на Америка - 12.10.2012

Неочекуваниот избор за наградата воодушеви некои, и разочара други Реакцијата по неочекуваниот избор на Европската унија за Нобеловата награда за мир за 2012 се протега од радост меѓу претставници на ...

Твитерџии (а и други) збунети од Нобеловата награда за Европа

МКД - 12.10.2012

Ништо не ја пали твитер-сферата повеќе од добрата стара контроверзија. Откако Нобеловиот комитет во петокот соопшти дека годинава наградата за мир ќе ја добие растргнатата од криза Европска Унија, ...

Вацлав Клаус: Нобеловата награда за мир на ЕУ е шега

А1 On - 12.10.2012

Претседателот на Чешка, Вацлав Клаус изјави дека веста за доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската унија е виц во кој не верува.

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир

МРТ - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио ...

Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Курир - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Р.С.Европа - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Иванов ја поздрави Нобеловата награда за ЕУ

+инфо - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Клаус го смета за шега доделувањето на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Курир - 12.10.2012

Чешкиот претседател Вацлав Клаус ја смета за шега веста дека оваа година Нобеловата награда за мир и се доделува и на Европската унија.

Иванов ја поздрави одлуката за Нобелова награда за мир на ЕУ

А1 On - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Реакции по доделувањето на Нобеловата награда за мир на ЕУ

МРТ - 12.10.2012

Доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската унија е радост за граѓаните на 27-те држави членки, изјави потпаролот на германската Влада.

ЕУ доби Нобелова награда за мир

А1 On - 12.10.2012

Норвешкиот нобелов комитет реши Нобеловата награда за мир за 2012 година да ја додели на Европската унија. Унијата и нејзините лидери повеќе од шеат децении придонесуваат за одржување на мирот и ...

Фаворитите за Нобеловата награда за мир

Канал 77 - 12.10.2012

Активистот за човекови права од Белорусија Алес Белјацкиј од Русија Људмила Алексиева, мексиканскиот бускуп Хозе Раул Вера Лопез и Европската унија се фаворити за годинешнава Нобелова награда за мир ...

Нациите кои јадат повеќе чоколадо, имаат повеќе нобеловци

Вечер Прес - 12.10.2012

Консумацијата на чоколадо ги зајакнува когнитивните способности кои се "услов без кој не може" да се добие Нобелова награда, а постои блиска корелација во количините на изедена чоколада во секоја ...

Иванов ја поздрави одлуката за Нобелова награда за мир на ЕУ

Денешен - 12.10.2012

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија.

Иванов: Европскиот мир е несоборлив императив и пример и за другите региони во светот

Точка - 12.10.2012

Европскиот мир е несоборлив императив и пример и за другите региони во светот, вели претседателот Ѓорге Иванов по повод доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската Унија.

Европската унија добитник на Нобеловата награда за мир

Денешен - 12.10.2012

Нобеловата награда за мир се доделува на Европската Унија, стои во образложението на Нобеловиот комитет и се нагласува дека ЕУ ја добива оваа награда поради заслугите за обединувањето на европскиот ...

Нобеловата награда за мир ја доби Европската унија

Точка - 12.10.2012

Европската унија е добитник на Нобеловата награда за мир за 2012.година, соопшти Нобеловиот комитет во Осло. Наградата и е доделена на Унијата поради долгорочната улога во обединувањето на ...

Европската унија е добитник на Нобеловата награда за мир за 2012 година

Либертас - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио НРК. Во образложението на Нобеловиот комитет се нагласува дека на ЕУ и се доделува Нобеловата награда за ...

Европската Унија, добитник на Нобеловата награда за мир

Точка - 12.10.2012

Европската Унија е овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за мир, соопштил денес Комитетот за доделување на Нобеловите награди.

Иванов: Европскиот мир е несоборлив императив и пример и за другите региони во светот

Sky - 12.10.2012

Претседателот Ѓорге Иванов ja поздрави одлуката за доделување на Нобеловата награда за мир на Европската унија. „Оваа награда претставува потсетник на основната идеја поставена во темелот на ...

Клинтон и честита на „обединета и мирна“ Европа

Sky - 12.10.2012

Американската државна секретарка Хилари Клинтон денеска и "честиташе" на Европската унија за Нобеловата награда за мир, што претставува потврда за "обединета и мирна" Европа.

ЕУ - добитник на Нобеловата награда за мир

Вечер Прес - 12.10.2012

Меѓу номинираните беа основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко, пејачот Боно Вокс, активистите за човекови права Алеш Бељацки од Белорусија, Људмила ...

Нобеловата награда за мир за Европската унија

Н.Македонија - 12.10.2012

Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио НРК Наградата вредна 1,2 милиони долари, ќе биде врачена во Осло на 10 декември.

Реакции по доделувањето на Нобеловата награда за мир на ЕУ

Идивиди - 12.10.2012

Берлин, 12 октомври 2012 (МИА) - Доделувањето на Нобеловата награда за мир на Европската унија е радост за граѓаните на 27-те држави членки, изјави потпаролот на германската Влада.

ЕУ добитник на Нобеловата награда за мир

Идивиди - 12.10.2012

Осло, 12 октомври 2012 (МИА) - Европската унија е овогодишен добитник на Нобеловата награда за мир, објави норвешкото радио НРК.

Мо Јан добитник на Нобеловата награда за литература

24 Вести - 11.10.2012

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература е кинескиот писател Мо Јан. Постојаниот секеретар на Шведската академија Петер Енглунд истакна дека во својата проза Мо Јан со халуцинатна ...

Нобел за литература за Мо Јан

Утрински - 11.10.2012

Кинескиот автор, роден како Гуан Моје, живее во Франција и делува под псеудоним Кинескиот автор Мо Јан е добитник на овогодишната Нобелова награда за литература.

Кинескиот писател Мо Јан е добитник на Нобеловата награда за книжевност

Канал5 - 11.10.2012

Кинескиот писател Мо Јан е добитник на Нобеловата награда за книжевност за 2012 година. Шведската академија која ги избира добитниците на престижната награда, литературата на Јан ја окарактеризира ...

Интересни факти и податоци за Нобеловата награда

Таратур - 11.10.2012

Добитникот на Нобеловата награда за книжевност за 2012 година ќе биде познат денес, точно во 13 часот, а во трката засега најголеми шанси да ја понесе оваа престижна награда има писателот Харуки ...

Нобеловата за книжевност годинава оди кај писателката...

+инфо - 11.10.2012

Иако е тешко да се предвиди добитникот на Нобеловата награда за книжевност, која важи за една од најпрестижните од сите Нобелови, дел од литератите сметаат дека дојде ред оваа награда да отиде во ...

Кинески писател добитник на Нобелова награда

Р.С.Европа - 11.10.2012

Кинескиот писател Мо Јан е добитник на Нобеловата Награда за 2012 година за литература. Неговата последна новела „Жаби “ објавена во Кина во 2010 година ја критикува кинеската влада за нејзината ...

Нобелова награда за кинескиот писател Мо Јан

+инфо - 11.10.2012

Кинескиот писател Мо Јан е добитник на Нобеловата награда за книжевност, објави денес Шведската академија. Роден е1955 година, а пред три години беше во Франкфурт кога Кина беше земја-гостин на ...

Нобеловецот „Не Зборувај"

Оff.net - 11.10.2012

57-годишниот Мо Јан, чие име во превод значи „ќути, трај" е 109-тиот добитник на Нобеловата за литература. Последен Кинез кој ја доби беше Гао Синѓан во 2000.

Нобеловата награда за литертура е изразито европоцентристичка

МРТ - 11.10.2012

Шведската академија денеска ќе ја соопшти својата одлука кој ќе биде 111-от добитник на престижната Нобелова награда за литерaтура, јави дописникот на МИА.

Нобеловата награда за книжевност ја доби Кинезот Мо Јан

Кајгана - 11.10.2012

Нобеловата награда за книжевност за 2012 година е доделена на кинескиот писател Мо Јан, објави секретарот на Шведската академија, Петер Енглунд.

Нобеловата награда за книжевност за Кинезот Мо Јан

Макфакс - 11.10.2012

Нобеловата награда за книжевност за 2012 година му е доделена на кинескиот книжевник Мо Јан, објави во четвртокот постојаниот секретар Шведската академија, Петер Енглунд.

Мо Јан добитник на Нобеловата награда за литература

Сител - 11.10.2012

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература е кинескиот писател Мо Јан, соопшти денеска на прес-конференција во Стокхолм постојаниот секеретар на Шведската академија Петер Енглунд.

Мо Јан ја доби Нобеловата награда за литература

Глас на Америка - 11.10.2012

Кралската шведска академија во Стокхолм му ја додели Нобеловата награда за литература на кинескиот автор Мо Јан. Нобеловиот комитет ја опишува неговата работа како спој на народни приказни, историја ...

Мо Јан добитник на Нобеловата награда за литература

А1 On - 11.10.2012

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература е кинескиот писател Мо Јан, соопшти денеска на прес-конференција во Стокхолм постојаниот секеретар на Шведската академија Петер Енглунд.

Сакате да добиете Нобелова награда? Гнетете чоколада (ВИДЕО)

МКД - 11.10.2012

Ако ептен сакате да освоите Нобелова награда, немојте да се мачите со читање научни книги или да си го трошите мозокот во барање решение за светскиот мир. Наместо тоа, грабнете чоколада.

Мо Јан добитник на Нобеловата награда за литература

МРТ - 11.10.2012

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература е кинескиот писател Мо Јан, соопшти денеска на прес-конференција во Стокхолм постојаниот секеретар на Шведската академија Петер Енглунд.

Нобеловата награда за литертура е изразито европоцентристичка

Сител - 11.10.2012

Шведската академија денеска ќе ја соопшти својата одлука кој ќе биде 111-от добитник на престижната Нобелова награда за литерaтура.

Мо Јан со Нобел

Вечер Прес - 11.10.2012

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература е кинескиот писател Мо Јан, соопшти денеска на прес-конференција во Стокхолм постојаниот секеретар на Шведската академија Петер Енглунд.

Кинескиот писател Мо Јан добитник на Нобеловата награда за книжевност

Либертас - 11.10.2012

Шведската академија на науките во Стокхолм Нобеловата награда за литература годинава му ја додели на 57 годишниот Мо Јан од Кина кој се смета за еден од најзначајните и најуспешни автори во Кина.

Мо Јан добитник на Нобеловата награда за литература

Денешен - 11.10.2012

Овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература е кинескиот писател Мо Јан, соопшти денеска на прес-конференција во Стокхолм постојаниот секеретар на Шведската академија Петер Енглунд.

Нобеловата награда за литерaтура е европоцентристична

Н.Македонија - 11.10.2012

Шведската академија денеска ќе ја соопшти одлуката кој ќе биде 111-от добитник на престижната Нобелова награда за литерaтура Медиумските шпекулации, кои секоја година претходат на одлуката, се ...

Кинескиот пистел Мо Јан добитник на Нобеловата награда

Н.Македонија - 11.10.2012

Писателот Мо Јан е првиот Кинез кој ја добива оваа престижна награда за литертура Шведската академија во образложението за наградата го нарече Мо Јан „писател кој со предвидувачки реализам спојува ...

Нобелова награда за хемија за американски научници

24 Вести - 10.10.2012

Американците Роберт Лефкович и Брајан Кобилка се добитници на Нобелова награда за хемија оваа година за проучување на протеините, кои им овозможуваат на клетките во телото да одговорат на ...

Објавени добитниците на Нобеловата награда за хемија

Канал5 - 10.10.2012

Американските научници Роберт Лефковиц и Брајан Кобилка се годинешните добитници на Нобеловата награда за хемија. Признанието го добиваат за нивната работа на ге - протеинот во комбинација со ...

Доделен „Нобел“ за физика

Утрински - 10.10.2012

Серж Арош од Франција и Дејвид Вајнленд од САД ќе ја поделат наградата во вредност од 1,2 милиони долари Годинешнава Нобелова награда за физика е доделена на двајца истражувачи за нивната работа со ...

Нобелова награда за хемија за двајца американски научници

МРТ - 10.10.2012

Американците Роберт Лефкович и Брајан Кобилка се добитници на Нобелова награда за хемија оваа година за проучување на протеините, кои им овозможуваат на клетките во телото да одговорат на ...

Нобеловата награда за хемија за Лефковиц и Кобилка

Р.С.Европа - 10.10.2012

Американските научници Роберт Лефковиц и Брајан Кобилка се годинашни добитници на Нобеловата награда за хемија, соопшти денеска Нобеловиот комитет во Стокхолм, оценувајќи ја нивната важна работа на ...

Нобеловата награда за хемија за двајца Американци

Глас на Америка - 10.10.2012

Американците Роберт Лефковиц и Брајан Кобилка ја добија Нобеловата награда за хемија за 2012. Кралската шведска академија на науки во Стокхолм во среда ги соопшти победниците за престижната награда.

Харуки Мураками кандидат со најголеми шанси за Нобелова награда

МРТ - 10.10.2012

Добитникот на Нобеловата награда за литература ќе биде познат утре и според шведски медиуми, пристигнати се 210 кандидатури од светот. Од таа цифра за првпат се кандидирани 46 лица.

Професорите му велеле дека ништо не бива од него, а тој доби Нобелова награда за медицина

Факултети - 10.10.2012

Британски научник освои Нобелова награда и гордо го претстави училишниот репорт во кој неговиот професор по наука вели дека за него би било „губење на времето“ доколку се одлучи да се занимава со ...

Нобеловецот Сер Џон Гурдон инспириран од неговиот професор кој го сметал за "неспособен"

Факултети - 10.10.2012

Британски научник кој во понеделникот ја освои Нобеловата награда и гордо го претстави училишниот репорт во кој неговиот професор по наука вели дека за него би било „губење на времето“ доколку се ...

Роберт Џ. Лефковиц и Брајан К. Кобилка добитници на Нобел за хемија

Макфакс - 10.10.2012

Кралската шведска академија на науките одлучи да ја додели Нобеловата награда за хемија за 2012 година на Американците Роберт Џ. Лефковиц и Брајан К.

Нобелова награда за откриената тајна на протеините

Идивиди - 10.10.2012

Американците Роберт Лефкович и Брајан Кобилка се добитници на Нобелова награда за хемија оваа година за проучување на протеините, кои им овозможуваат на клетките во телото да одговорат на ...

Објавена Нобеловата награда за физика

Канал5 - 09.10.2012

Двајцата истражувачи од областа на квантната физика, Французинот Серж Хароч и Американецот Дејвид Вајнленд, се годинешните добитници на Нобеловата награда за физика.

Нобеловата награда за физика во рацете на Французин и Американец

Deutsche Welle - 09.10.2012

Кралската академија на науките во Стокхолм денеска ги објави имињата на носителите на Нобеловата награда за физика. Одличјето оди во рацете на научниците Серж Арош и Дејвид Вајнленд за истражувања на ...

Јапонец и Британец ја добија Нобеловата награда за медицина

Дневник - 09.10.2012

Нобеловата награда за медицина вчера им беше доделена на сер Џон Б. Гурдон и Шинја Јаманака за работата која го револуционира разбирањето за тоа како клетките и организмите се развиваат.

Нобеловата награда за физика за Дејвид Вајнленд и Серж Арош

24 Вести - 09.10.2012

Научниците од Франција и САД, Серж Арош и Дејвид Вајнленд денеска ја добија Нобеловата награда за физика за откритието на начинот на мерење на квантните честички без нивно уништување, што претходно ...

Серж Арош и Дејвид Џ. Вајнленд добитници на Нобел за физика

Макфакс - 09.10.2012

Кралската шведска академија на науките одлучи Нобеловата награда за физика за 2012 година да им ја додели на Французинот Серж Aрош и Американецот Дејвид Џ. Вајнленд.

Нема Нобел за Хигсовиот бозон

Оn.net - 09.10.2012

Серж Харош од Франција и Дејвид Џ. Вајнленд од САД го делат Нобелот за физика, за нивниот труд по квантна оптика, која се занимава со однесувањето на светлината (фотоните).

Нобеловецот Јаманака со предупредување до пациентите

Р.С.Европа - 09.10.2012

Добитникот на годинешната Нобелова награда за медицина Шинија Јаманака ги предупредува пациентите дека треба да внимаат на терапиите со матични клетки кои се почесто се практикуваат во голем број на ...

Доделена Нобеловата награда за физика

Алфа - 09.10.2012

Францускиот научник Серж Арош и Американецот Дејвид Вајнленд се овогодишните добитници на Нобеловата награда за физика. Наградата ја добиваат за нивното откритие за начинот на мерење на квантните ...

Серж Арош и Дејвид Вајнленд нобеловци за физика

Сител - 09.10.2012

Научниците од Франција и САД, Серж Арош и Дејвид Вајнленд денеска ја добија Нобеловата награда за физика за откритието на начинот на мерење на квантните честички без нивно уништување, што претходно ...

Нобеловата награда за физика за Дејвид Вајнленд и Серж Арош

МРТ - 09.10.2012

Научниците од Франција и САД, Серж Арош и Дејвид Вајнленд денеска ја добија Нобеловата награда за физика за откритието на начинот на мерење на квантните честички без нивно уништување, што претходно ...

Нобеловецот Гурдон инспириран од професор што го сметал за неспособен

МКД - 09.10.2012

Кога добитникот на Нобеловата награда Џон Гурдон ќе им ја изрази својата благодарност на сите што го поддржувале во неговиот поход во откривањето на моќта на матичните клетки, заедно со колегата ...

Нобеловата награда за физика за Американец и Французин

Глас на Америка - 09.10.2012

Дејвид Вајнленд и Серж Арош одвоено работеле на мерење и манипулација на светлосни честици во областа на квантната оптика.

Француз и американец добитници на Нобеловата награда за физика

Р.С.Европа - 09.10.2012

Францускиот научник Серж Арош и американецот Дејвид Винленд се добитници на Нобеловата награда за физика. Станува збор за нивната работа во квантумската ...

Доделена и Нобеловата награда за физика!

Точка - 09.10.2012

Двајца научници, Французинот Серге Хароче и Американецот Дејвид Вајнлад се овогодинешните добитници на Нобеловата награда за физика.

Нобеловата награда за медицина за истражувања со матичните клетки

Телма - 08.10.2012

Јапонски научник и британски биолог се годинашните добитници на Нобеловата награда за медицина или физиологија, за истражувања поврзани со матичните клетки.

Познати добитниците за Нобелова награда за медицина

Канал5 - 08.10.2012

Јапонскиот научник Шинија Јаманака и неговиот британски колега Џон Гордон се годинешни носители на Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Јаманака и Гордон добитници на Нобеловата награда за медицина

Утрински - 08.10.2012

Јапонскиот научник Шинија Јаманака и неговиот британски колега Џон Б. Гордон се годинешни носители на Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Шинија Јаманака и Џон Гордон лауреати на Нобеловата награда за физиологија или медицина

24 Вести - 08.10.2012

Јапонскиот научник Шинија Јаманака и неговиот британски колега Џон Б. Гордон се годинешни носители на Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Нобеловата награда за медицина за истражувања на матичните ќелии

Deutsche Welle - 08.10.2012

Џон Гурдон и Шинија Јаманака, научници кои се занимаваат со истражување на клетките, се добитници на годинешната Нобелова награда за медицина.

Нобеловата награда за медицина за Џон Б. Гурдон и Шинаја Јаманака

А1 On - 08.10.2012

Нобеловата награда за физиологија или медицина во 2012 заеднички ќе ја поделат Џон Б. Гурдон и Шинаја Јаманака за откритието дека зрели клетки може да се репрограмираат и да станат плурипотентни.

Нобеловата награда за медицина им припадна на Британец и на Јапонец

Окно - 08.10.2012

Нобеловата награда за медицина за 2012 година им е доделена на британскиот биолог Џон Б. Гурдон и на јапонскиот доктор и научник Шинја Јаманака за нивните откритија поврзани со матичните клетки, ...

Шинија Јаманака и Џон Б. Гордон лауреати на Нобеловата награда за физиологија или медицина

Сител - 08.10.2012

Јапонскиот научник Шинија Јаманака и неговиот британски колега Џон Б. Гордон се годинешни носители на Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Нобеловата награда за медицина за истражувања во рацете на Џон Гурдон и Шинија Јаманака

Факултети - 08.10.2012

Џон Гурдон и Шинија Јаманака, научници кои се занимаваат со истражување на клетките, се добитници на годинешната Нобелова награда за медицина.

Почнува објавувањето на кандидати за Нобелова награда

Сител - 08.10.2012

Овогодинешната сезона на Нобелови награди почнува денеска со објавување на лауреатите за медицина Нобеловите награди постојат благодарение на шведскиот научник и индустријалец Алфред Нобел, кој ...

Кој ќе ја добие Нобеловата оваа година?

Оff.net - 08.10.2012

Од денес (8.10), со доделувањето на овогодишниот Нобел за медицина, почнува неделата на оваа престижна награда. Како и секоја година и оваа има драми околу некои од правилата и погодување на можните ...

Неделава ќе бидат познати добитниците на Нобеловата награда

Р.С.Европа - 08.10.2012

Од денеска почнува соопштувањето на годинешните добитници на Нобеловата награда. Денеска ќе биде објавен добитникот за медицина, а потоа од утре следуваат за физика, хемија и економија.

Почнува објавувањето на имињата на лауреатите за Нобел

Макфакс - 08.10.2012

Овогодинешната сезона на Нобелови награди почнува во понеделник со објавување на имињата на лауреатите за медицина. Нобеловите награди постојат благодарение на шведскиот научник и индустријалец ...

Нобеловата награда за медицина за Јаманака и Гурдон

Р.С.Европа - 08.10.2012

Шинија Јаманака од Јапонија и Џон Гурдон од Велика Британија се добитници на годинешната Нобелова награда за медицина, е соопштено денеска во Стокхолм.

Нобеловата награда за медицина за Џон Б. Гурдон и Шинаја Јаманака

Макфакс - 08.10.2012

Нобеловата награда за физиологија или медицина во 2012 заеднички ќе ја поделат Џон Б. Гурдон и Шинаја Јаманака за откритието дека зрели клетки може да се репрограмираат и да станат плурипотентни.

Шинија Јаманака и Џон Б. Гордон лауреати на Нобеловата награда

МРТ - 08.10.2012

Јапонскиот научник Шинија Јаманака и неговиот британски колега Џон Б. Гордон се годинешни носители на Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Почнува објавувањето на имињата на лауреатите за Нобел

Кајгана - 08.10.2012

Овогодинешната сезона на Нобелови награди почнува во понеделник со објавување на имињата на лауреатите за медицина. Нобеловите награди постојат благодарение на шведскиот научник и индустријалец ...

Шинија Јаманака и Џон Б. Гордон лауреати на Нобеловата награда

Денешен - 08.10.2012

Јапонскиот научник Шинија Јаманака и неговиот британски колега Џон Б. Гордон се годинешни носители на Нобеловата награда за физиологија или медицина.

Доделена Нобеловата награда за медицина за 2012 година!

Точка - 08.10.2012

"Британскиот биолог Гордо и јапонскиот научник Јаманаки целосно го променија нашето сфаќање за развојот на клетките и организмот"! Нобеловата награда за медицина за 2012 година утрово им беше ...

Нобелова награда за медицина за јапонски и британски научници

Н.Македонија - 08.10.2012

Јапонецот Шима Јаманака и Британецот Џон Б. Гурдон се добитници на Нобеловата награда за медицина за својот пионерски труд на матични ќелии, соопштило денеска жирито Двоецот научници ја добиле ...