TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратениците ги караа амбасадорите

Време - 06.12.2008

И пратениците, невладините организации, играорците и уметниците мака мачат при вадење шенген-визи, покажа неформалното гласање што вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски го организираше на седницата на ...

Франција сака што поскоро да патуваме без визи

Н.Македонија - 06.12.2008

Франција како земја-членка на Европската Унија ја поддржува визната либерализација и сака што поскоро македонските граѓани слободно да патуваат во Европа.

Македонија очекува укинување на визите во 2009. година

А1 - 05.12.2008

Визниот режим воведен од ЕУ во деведесеттите за заштита од наплив на криминалци веќе не е функционален. Тоа е еден од аргументите со кој на Комисијата за европски прашања на Собранието беше побарано Унијата да ...

Валеро најави укинување на визите

Форум - 05.12.2008

Одлуката за укинување на визите за македонските граѓани Унијата ќе ја објави уште за време на чешкото претседателство, најави денеска Бернард Валеро францускиот амбасадор во Македонија на јавната собраниска ...

Македонија очекува безвизен режим со ЕУ во 2009

Дневник - 05.12.2008

Македонија очекува безвизен режим со ЕУ во 2009. Македонија ги заврши своите обврски од Патоказот за визна либерализација, лидер е меѓу земјите во регионот и затоа е реално да се очекува да биде прва што ќе ...

Македонија очекува безвизен режим со ЕУ во 2009

Канал5 - 05.12.2008

Република Македонија ги заврши своите обврски од Патоказот за визна либерализација што е позитивно оценето во првиот Извештај на Европската комисија за напредокот на овој план.

Македонија очекува безвизен режим со ЕУ во 2009

Сител - 05.12.2008

Република Македонија ги заврши своите обврски од Патоказот за визна либерализација што е позитивно оценето во првиот Извештај на Европската комисија за напредокот на овој план.

Вицепремиерот Боцевски бара од Европската Унија јасен план и рокови за членство

Канал5 - 05.12.2008

Владата бара ЕУ да постави јасни рокови за прием на Македонија во унијата. Импулсот за забрзување на реформите потребни за членство се бара во укинувањето на визниот режим за македонските граѓани.

Кога Чешка ќе претседава со ЕУ, треба да се објави одлуката за укинување на визите

Вечер Прес - 05.12.2008

Кога Чешка ќе претседава со ЕУ, треба да се објави одлуката за укинување на визите. Имајќи ја предвид 2009 година и одржувањето на парламентарните избори во јуни за Европскиот парламент, се изразува надеж дека ...

Брисел турка кон „северна“

Време - 03.12.2008

Европскиот парламент препорача Атина и Скопје да го прифатат „што е можно побрзо“ името „Северна Македонија“, предложено на 6 октомври од меѓународниот посредник Метју Нимиц бидејќи во спротивно членството на Македонија во ЕУ може да биде одложено за долго време, тврди грчкиот весник „Катимерини“.

Побарана временска рамка и за преговорите за името

Утрински - 03.12.2008

Доста се одложувања за Македонија, кажаа во вчерашната расправа европарламентарците. Од нашиот дописник Слободанка Јовановска Брисел - Европскиот парламент не им верува на аргументите на Европската комисија со кои и' го скрати датумот за преговори на Македонија, со речиси единствена порака дека по изборите во март околу ова прашање не смее да има повеќе одлагања.

Брисел го бендиса последниот пакет на Нимиц

Дневник - 03.12.2008

Мејер предупредува дека Македонија уште долго може да остане во чекалницата на ЕУ Македонија и Грција треба што поскоро да го решат спорот за името врз основа на предлогот од 6 октомври на посредникот Нимиц за да се направи разлика помеѓу нашата и грчка Македонија.

Боцевски: Македонија е за фер-решение за името, но не по цена на идентитетот

Н.Македонија - 03.12.2008

Јас сум од Македонија и нема да се дефинирам себеси на ниту еден друг начин освен како Македонец, му одговори Ивица Боцевски, вицепремиерот на Македонија, на прашањето на европарламентарецот од Грција Киријос Мацакис за спремноста на Македонија за компромис за името.

Боцевски: ЕУ треба да ги почитува заложбите кон Македонија за визна либерализација и почеток на преговорите

Кирилица - 03.12.2008

Секој процес, особено процесот на пристапување во ЕУ мора да се одвива според јасно дефинирани рокови - со почеток и крај, нагласи вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски во обраќањето на Меѓународната конференција „Предизвици и перспективи на Република Македонија - тешкотиите на патот кон евроатлатнското семејство“ што во организацијата на Фондацијата „Фридрих ...

ЕУ треба да ги почитува заложбите кон Македонија за визна либерализација и почеток на преговорите

Сител - 03.12.2008

Секој процес, особено процесот на пристапување во ЕУ мора да се одвива според јасно дефинирани рокови - со почеток и крај, нагласи вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски во обраќањето на Меѓународната конференција „Предизвици и перспективи на Република Македонија - тешкотиите на патот кон евроатлатнското семејство“ што во организацијата на Фондацијата „Фридрих Еберт“ се одржува ...

„ЕУ треба да ги почитува заложбите кон Македонија за визна либерализација и почеток на преговори“

Канал5 - 03.12.2008

Секој процес, особено процесот на пристапување во ЕУ мора да се одвива според јасно дефинирани рокови - со почеток и крај, нагласи вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски во обраќањето на Меѓународната конференција „Предизвици и перспективи на Република Македонија - тешкотиите на патот кон евроатлатнското семејство“ што во организацијата на Фондацијата „Фридрих Еберт“ се одржува ...

ДНЕВНИК: Брисел го бендиса последниот пакет на Нимиц

Нетпрес - 03.12.2008

ДНЕВНИК: Брисел го бендиса последниот пакет на Нимиц Македонија и Грција треба што поскоро да го решат спорот за името врз основа на предлогот од 6 октомври на посредникот Нимиц за да се направи разлика помеѓу нашата и грчка Македонија. Ова го предлага новиот нацрт-извештај на холандскиот пратеник од левицата Ерик Мејер, известувач за нашата земја во Европскиот парламент (ЕП).

Мејер - Преговорите мора да почнат 2009

Макфакс - 03.12.2008

„Кога ќе поминат изборите во 2009 година, мора да почнат преговорите. Веќе не смее да има пролонгирања“, повика европратеникот Ерик Мејер, кусо презентирајќи го својот најнов извештај за Македонија во Европскиот парламент. Мејер, како што јави дописничката на „Утрински весник“ од Брисел, на вчерашната расправа во Европарламентот повика на земјата да и се даде датум за преговори, а спорот за името ...

Македонија со Акцискиот план пред ЕУ

А1 - 02.12.2008

Акцискиот план за реализација на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2008 година, денеска ќе биде претставен во Брисел. Акцискиот план ќе го претстави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Ивица Боцевски, кој ќе има излагање на Комитетот за надворешни прашања при Европскиот парламент.

Владата си направи европски „Оче наш“

Време - 02.12.2008

Македонската влада изработи конкретен план за акција за спроведување на сите препораки и забелешки содржани во извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија кон ЕУ. Во него се содржани чекорите што треба да се преземат, институциите што треба да направат, како и рокот за нивно исполнување, соопшти вчера вицепремиерот за европски интеграции Ивица Боцевски.

Избори во март по прецизна шема

Вест - 02.12.2008

Посебен акцент во владиниот План за реализација на препораките од Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија ставен е на клучните политички критериуми, на подобрувањето на политичкиот дијалог, а особено на престојниот изборен процес во март следната година.

Изготвена скица за препораките на ЕК

Утрински - 02.12.2008

Изготвена скица за препораките на ЕК. Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Ивица Боцевски, на вчерашната прес-конференција ја претстави скицата за реализација на препораките содржани во извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2008 година.

Боцевски: Ги трчаме последните метри кон безвизен режим

Дневник - 02.12.2008

Македонската влада очекува во почетокот на 2009 година Европската комисија да ја иницира правната процедура во Советот на ЕУ за укинување на визниот режим кон Македонија, а безвизниот режим да стапи во сила во наредната година. Вицепремиерот за европски прашања Ивица Боцевски соопшти дека и македонската и оценката на Брисел е оти Извештајот за Патоказот за визна либерализација е повеќе од ...

Нов владин акциски план за датум за ЕУ

Н.Македонија - 02.12.2008

Владата ги дефинира задачите за државните институции како в година, во наредниот извештај на Европската комисија, да добиеме датум за преговори за членство во ЕУ. Во новиот Акциски план за реализација на препораките од Европската комисија на прво место се задачите за спроведување мирни локални и претседателски избори напролет, задачите за јакнење на судството, администрацијата и на полицијата.

Боцевски: Македонија има капацитет уште веднаш да почне со преговорите за членство во ЕУ

Алсат-М - 02.12.2008

Вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски престојува во еднодневна работна посета на Брисел. Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски денеска во Брисел пред членовите на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент ја потенцира потребата од натамошно приближување на процесот на проширување на Европската унија, изнесувајќи ги достигнувањата на Република Македонија ...

Боцевски: Македонија направи многу отстапки кон Грција

Алфа - 02.12.2008

Ова беше прво разгледување на драфт верзијата на Ерик Мејер во комисијата за надворешна политика на Европскиот Парламент. Во него известувачот за Македонија меѓу другото посочува дека треба да се најде скоро решение на проблемот со Грција и дека последниот предлог на Нимиц е добра основа за тоа.

ЕУ ќе следи како ќе се одвиваат локалните и претседателските избори

Алсат-М - 02.12.2008

Европскиот парламент ќе донесе резолуција за Македонија, на почетокот на 2009 која според известувачот Ерик Мејер, ќе го содржи јасниот услов на Европската комисија. „Европската комисија рече дека поради нерегуларностите на последните избори треба да се чека одвивањето на претседателските и локалните избори во 2009 година.

Вицепремиерот Боцевски во посета на Брисел

Сител - 02.12.2008

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски денеска во Брисел пред пратеници во Европскиот парламент и други европретставници ќе ги презентира активностите што ги презема Република Македонија за интегрирање во Европската унија.

Вицепремиерот Боцевски во Брисел

Кирилица - 02.12.2008

Македонскиот вицепремиер за европски прашања ќе има обраќање пред Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент при што ќе го претстави Акциониот план за реализација на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2008 година.

Боцевски: Македонија има капацитет уште веднаш да почне со преговорите за членство во ЕУ

Кирилица - 02.12.2008

Вицепремиерот, напоменувајќи дека Владата го усвои Акцискиот план во однос на препораките на Извештајот на Европската комисија за Македонија, нагласи дека земјата има капацитет уште веднаш да започне со преговорите за членство. - Република Македонија веќе три години е кандидат за членство во ЕУ и во оваа смисла досега не е направен напредок, нагласи Боцевски, потсетувајќи дека на 4 април ЕП усвои ...

Боцевски: Македонија има капацитет уште веднаш да почне со преговорите за членство во ЕУ

Канал5 - 02.12.2008

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски денеска во Брисел пред членовите на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент ја потенцира потребата од натамошно приближување на процесот на проширување на Европската унија, изнесувајќи ги достигнувањата на Република Македонија на патот за целосна евроинтеграција.

Македонија е за фер решение за името, но не по цена на идентитетот

Сител - 02.12.2008

- Јас сум од Македонија и нема да се дефинирам себеси на ниту еден друг начин освен како Македонец, нагласи вицпремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски, одговарајќи на прашања на европарламентарецот од Грција Киријос Мацакис, за време на седницата на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент.

Боцевски: Македонија е за фер решение за името, но не по цена на идентитетот

Кирилица - 02.12.2008

- Македонија прифати да биде нарекувана со референцата ПЈРМ, кон земјата беа воведени економски блокади, го смени своето знаме, го смени и Уставот и покрај сето тоа остана посветена на евроинтегративните процеси. Се поставува прашањето која земја е поподготвена да направи компромис и да оди напред, истакна вицепремиерот кој денеска имаше свое излагање пред членовите на Комитетот.

Боцевски: Македонија е за фер решение за името, но не по цена на идентитетот

Канал5 - 02.12.2008

Јас сум од Македонија и нема да се дефинирам себеси на ниту еден друг начин освен како Македонец, нагласи вицпремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски, одговарајќи на прашања на европарламентарецот од Грција Киријос Мацакис, за време на седницата на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент, јави известувачот на МИА од Брисел.

Боцевски Пред Европарламентарците го презентираше акциониот план

Сител - 02.12.2008

Македонија во Брисел денеска го доби епитетот “реформска ѕвезда”. Европарламенатрците ја пофалија посветеноста на земјава со цел добивање на безвизен режим. Со исполнување на клучните услови Македонија стана лидер во регионот. - Врз основа на објективните оценки сега е време ЕУ да направи чекор и да го урне шенгенскиот ѕид за македонските граѓани, изјави вицепремиерот Боцевски.

Македонија е за фер решение за името, но не по цена на идентитетот

Вечер Прес - 02.12.2008

Јас сум од Македонија и нема да се дефинирам себеси на ниту еден друг начин освен како Македонец, рече вицпремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски, одговарајќи на прашања на европарламентарецот од Грција Киријос Мацакис, за време на вчерашната седница на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент.

Македонија со Акцискиот план пред ЕУ

Макфакс - 02.12.2008

Акцискиот план за реализација на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија за 2008 година, денеска ќе биде претставен во Брисел. Акцискиот план ќе го претстави вицепремиерот задолжен за европски прашања, Ивица Боцевски, кој ќе има излагање на Комитетот за надворешни прашања при Европскиот парламент.

Македонија може да излезе од визното гето

А1 - 01.12.2008

Признанието на Европската комисија дека Македонија е регионален лидер во спроведување на визните критериуми и двотретинско мнозинство, потребно за укинување на визите, го елиминираат стравот дека Грција може уште еднаш да ја блокира Македонија.

„Позитивни визни сигнали“

BBC - 01.12.2008

Владата на Република Македонија соопшти дека добила позитивни сигнали од Брисел, за можноста во следната година да бидат укинати визите за македонските граѓани. Според Владата, помината е првата фаза и добиено е првото мислење на Европската комисија, а целиот процес може да заврши до ноември 2009 година.

Боцевски: "главен акцент ставаме на изборите и дијалогот"

Телма - 01.12.2008

Во Акцискиот план за реализацијата на препораките од извештајот на Европската комисија Владата најголем приоритет им даде на изборниот процес и на политичкиот дијалог, изјави вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски. - Нивната реализација е краткорочен приоритет на Владата, а со тоа се согласуваат и европските партнери кои ја рагледаа скицата на Владата во која детално се објаснува како и ...

Владата изготви скица за реализација на препораките на ЕК

Алсат-М - 01.12.2008

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски на денешната прес-конференција ја претстави скицата за реализација на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија за 2008 година. Боцевски изјави дека овој документ претставува институционален, политички и административен одговор на забелешките содржани во Извештајот на Европската ...

Положивме ’Визната либерализација’?!

Форум - 01.12.2008

Македонија доби позитивна оценка од Европската комисија за напредокот во реформите што требаше да ги направи за визната либерализација, па затоа очекува Советот на Европската Унија да почне процедура за укинување на визниот режим во 2009 година, најави денеска вицепремиерот Ивица Боцевски.

Боцевски: Имаме капацитет за преговори со ЕУ

Форум - 01.12.2008

Македонија го има целосниот политички, институционален и административен капацитет уште утре да ги започне преговорите за членство во Европската унија тврди вицеприемерот Ивица Боцевски кој денеска ја презентираше Скица за реализација на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија.

Со програма до исполнување на забелешките на ЕК

Алсат-М - 01.12.2008

Владата на Македонија изготви програма за реализирање на препораките на Европската комисија кои се уште нереализирани. Забелешките, беа објавени во последниот извештај за напредокот на Македонија за 2008 година. Вицепремиерот Ивица Боцевски рече дека програмата ги здружува институционалните, политичките и административните одговори на забелешките наведени во последниот извештај на Европската ...

Визна либерализација

Алфа - 01.12.2008

Вицепремиерот задолжен за европски прашања денеска со оптимистички најави дека македонските граѓани кон крајот на 2009 година ќе патуват без виза во Европа, иако предходно од владата се најавуваа почетокот, па средината и октомври идната година. " Последните неколку мерки се чистат во однос на самиот процес, значи дека процесот е завршен во најголемиот дел.

Скица за реализација на препораките на ЕК

Сител - 01.12.2008

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски на денешната прес-конференција ја претстави скицата за реализација на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македонија во 2008 година. Боцевски изјави дека овој документ претставува институционален, политички и административен одговор на препораките содржани во Извештајот на Европската ...

Владата изготви скица за реализација на препораките на ЕК

Кирилица - 01.12.2008

Боцевски изјави дека овој документ претставува институционален, политички и административен одговор на препораките содржани во Извештајот на Европската комисија. - Овој документ е одговор на сите оние нешта содржани во Извештајот и го прифаќа како реална основа за работењето на сите институции во Македонија во текот на наредната година, изјави Боцевски.

По позитивните оценки од Брисел, Македонија очекува безвизен режим со ЕУ во 2009 година

Канал5 - 01.12.2008

Оценка на Македонија, но и на Брисел е дека Извештајот за Патоказот за визна либерализација е повеќе од позитивен и тој објективно ја одразува состојбата во сите области, изјави денеска на прес-конференција вицепремиерот задолжен за европски прашања Ивица Боцевски. Според него, во сите делови се нотира дека е постигнат добар и солиден напредок.

По позитивните оценки од Брисел, Македонија очекува безвизен режим со ЕУ во 2009 година

Кирилица - 01.12.2008

- Во однос на биометриските пасоши Македонија бележи значаен прогрес. Над 20 проценти од нашето население има биометриски пасоши. Бројката се приближува до 400 илјади. Со ова бројка ние сме на врвот на табелата во Европа, посочи Боцевски, потсетувајќи дека 1 јули 2009 е датумот кога сите земји од ЕУ треба да воведат биометриски пасоши.

Политичкиот дијалог и изборите – приоритет за Владата !

Сител - 01.12.2008

Политичкиот дијалог и престојните избори ќе бидат главна преокупација на Владата. Препораките од Европската Унија Владата детално ги проанализирала. За секоја од нив предвидена е посебна мерка и надлежна институција. Реформите и понатаму ќе бидат приоритетни.

Владата го презентираше акцискиот план за реализација на забелешките од Извештајот на ЕК

Канал5 - 01.12.2008

По позитивната оценка во Извештајот на Европската Комисија за степенот на исполнување на критериумите за укинување на визите Владата очекува дека ЕК во текот на следната година ќе му препорача на Советот на ЕУ укинување на визите за македонските граѓани.

Изборите во 2009 и политичкиот дијалог ќе ни го обелат образот!

Вечер Прес - 01.12.2008

Ваков документ кој претставува сеопфатна анализа на извештајот на ЕК е подготвен за прв пат, а Македонија има политички, административен и институционален капацитет за остварување како на препораките од извештајот, така и за одржување на реформскиот процес. Со цел забрзана реализација на препораките од извештајот на Европската комисија и доаѓање до резултатите што треба да овозможат почеток на ...

ЕУ во 2009 ќе ја крене рампата за македонските граѓани

Вечер Прес - 01.12.2008

Во прилог на фактот дека ќе се патува без визи следната година, покрај реализираните обврски, е и фактот што Франција од земја која беше скептична, сега дава јасна поддршка за визната либерализација за Македонија, а процесот го поддржува и Чешка која во првата половина на следната година ќе претседава со ЕУ. Македонија е подготвена за мисиите на Европската комисија кои се следен чекор по ...

ВИДЕО: Македонија има капацитет уште утре да ги започне преговорите за членство во ЕУ

Нетпрес - 01.12.2008

Македонија го има целосниот политички, институционален и административен капацитет уште утре да ги започне преговорите за членство во Европската унија, истакна денеска вицепремиерот за европски прашања Ивица Боцевски. Тој, во контекст на презентирање на скицата усвоена од страна на Владата за реализација на препоракитре содржани во извештајот на Европската комисија за напредокот на државава во ...

Боцевски и Адеми во дводневна работна посета на Брисел

Нетпрес - 01.12.2008

Боцевски и Адеми во дводневна работна посета на Брисел Македонска делегација предводена од заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања Ивица Боцевски на 2 и 3 декември 2008 година ќе престојува во работна посета на Брисел.

Оправдано очекување за укинување на визите

Макфакс - 01.12.2008

Оправдано е очекувањето на Македонија за укинување на визите за патување во земјите членки на Европската унија идната година. Ова денеска во Скопје го изјави вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски, коментирајќи ја оценката на Европската комисија за напредокот на Македонија на патоказот за визна либерализација.