TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тој што ќе го прифати бугарскиот меморандум треба да се прогласи за предавник

Антропол - 20.09.2020

Познатиот хрватски славист и македонист и редовен професор по македонистика и кроатистика на Универзитетот во Риека, Хрватска – Горан Калоѓера на својот профил се огласи по повод бугарскиот меморандум испратен до ЕУ.

Бугарско шлепување зад историјата

+инфо - 20.09.2020

И додека Европската унија се чини замижува со едното око пред бугарските уцени за европските перспективи на Македонија, Бугарија продолжува да се шлепува на опашката на ЕУ, „глумејќи“ посветеност на европските вредности и принципи.

Така зборуваше Заевтустра

+инфо - 20.09.2020

Тоа што Заев упорно одбегнува да ја соопшти позадината на целата таа глупост со меморандумот е многу поопасно од самите услови што ни ги поставува Софија. На крајот на краиштата, кој ги врти Бугарите. Важно ние знаеме кој нѐ врти нас.

Меморандумот на Бугарија како патоказ за самодеструкција на македонската нација

+инфо - 20.09.2020

Крајно апсурно звучи повикувањето на европските вредности при негирањето на идентитетска посебност на македонската нација, која се оспорува и дисквалификува како „државно финансирана антибугарска идеологија и практика“.

Познатиот славист Калоѓера: Каков идиотизам лаги и уцени, сакаат истребување на македонската нација, јазик, историја!

+инфо - 20.09.2020

Од манастирот Прохор Пчински, македонскиот суверенитет е неспорен, но за жал, слабоста на македонската политичка елита ја носи Македонија повторно во рамките на Отоманското Царство каде што угнетува оној кој е посилен.

Калоѓера: Зошто молчите македонски интелектуалци за бугарскиот меморандум, па ги нема веќе Турците?

МКД - 20.09.2020

Ако некој жив Македонец или Македонка го прифати или се согласи со новиот бугарски меморандум во врска со влезот на Македонија во ЕУ, тој или таа се предавници на сопствениот народ. Тоа треба да се каже отворено и жестоко.

Бугарско шлепување зад историјата

Либертас - 20.09.2020

Дали бугарскиот меморандум со кој се спори македонскиот идентитет и јазик може да се толкува и во функција на одвлекување на фокусот од масовните протести и проблемите со кои се соочува Владата во Софија, пред сè поради широко распространетата ...

Приорирет на МНР се добрососедските односи, Османи ѝ ги кажал македонските „црвени линии“ на Захариева

Локално - 20.09.2020

Без да прецизира кога комуницирал со колешката Захариева, министерот за надворешни работи, Бујар Османи изјави дека и ги кажал македонските „црвени линии“, а за меморандумот на Бугарија до земјите членки на Унијата искоментира дека отстапува од ...

Дечев: Бугарија мора јасно да каже против кој „македонизам“ се бори

Локално - 20.09.2020

„Мислам дека бугарската страна треба јасно да каже против кој„ македонизам “се бори. Дали против македонизмот на Бугаринот и Македонецот Гоце Делчев, дали против македонизмот на Бугаринот и Македонецот Тодор Александров, дали против македонизмот на ...

Меморандумот на Бугарија како патоказ за самодеструкција на македонската нација – Проф. д-р Митко Б. Панов

Опсервер - 20.09.2020

Меморандумот на Бугарија за односите со Република Македонија во контекст на проширувањето на ЕУ, доставен до земјите членки на ЕУ во форма на појаснување на бугарската позиција (Bgnes, 16.09.2020), беше сосема очекуван и темпиран по завршувањето на ...

Меморандумот на Бугарија како патоказ за самодеструкција на македонската нација – Проф. д-р Митко Б. Панов

Expres - 20.09.2020

Меморандумот на Бугарија за односите со Република Македонија во контекст на проширувањето на ЕУ, доставен до земјите членки на ЕУ во форма на појаснување на бугарската позиција (Bgnes, 16.09.2020), беше сосема очекуван и темпиран по завршувањето на ...

Калоѓера за бугарскиот меморандум: Со таков „најблизок сосед“ никогаш нема да влезете во ЕУ

Expres - 20.09.2020

„Ако некој жив Македонец или Македонка го прифати или се сложи со новиот бугарски меморандум во врска со влезот на Македонија во ЕУ, тој или таа се предавници на сопствениот народ. Тоа треба да се каже отворено и жестоко.

Бугарски адвокат за Меморандумот: Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни

Expres - 20.09.2020

„Неверојатни глупости прават нашите, просто неверојатни“, го коментира бугарскиот адвокат Емил А. Георгиев меморандумот од Бугарија до земјите-членки на Европската унија во врска со Македонија.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен

ТВ21 - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Димитров: Меморандумот на Бугарија не е во функција на градење блискост, пријателство и заедничка иднина

24 Вести - 19.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска иднина.

Османи: И ние имаме црвени линии за бранење на националните и државни интереси

Телма - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека имаат стратегија и знаат што прават, одговарајќи на новинарско прашање за бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со кој Бугарија најавува дека може да ја блокира интеграцијата на ...

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Канал5 - 19.09.2020

Советот на амбасадори го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ. – Тој содржи една идеолошка позиција на Бугарија од времето на комунизмот во времето ...

Бугарски закани: Ќе има ли средба Заев - Борисов?

24 Вести - 19.09.2020

Ќе ги седне ли бугарскиот меморандум со кој официјална Софија го спори македонскиот идентитет и јазик на маса Зоран Заев и Бојко Борисов. Според информациите на ТВ24 не се исклучува таква средба.

„Јасни се нашите црвени линии“ и порачал Османи на Захариева

Телма - 19.09.2020

Министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија разговарале околу последните случувања и најавите од бугарската страна дека ќе ја блокира земјава во Европската унија. Без да прецизира кога комуницирал со колешката Захариева, Османи изјави ...

Османи: На Захариева и ги кажав нашите црвени линии

Канал5 - 19.09.2020

Министерот за надворешни Бујар Османи е убеден дека стратешки интерес на Бугарија бил Македонија да е дел од Европската Унија и е уверен дека сите разлики ќе ги надминеле низ интензивна комуникација и континуирано работење на мешовитата комисија.

Османи: Не се откажуваме од договорот со Бугарија, но ги имаме црвените линии

Фокус - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со којшто Бугарија најавува дека може да ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ, отстапува од рамката, односно принципите на кои се заснова ...

Османи за бугарскиот меморандум: „Имаме црвени линии на бранење на националните интереси, знаеме што правиме“

ТВ21 - 19.09.2020

Бујар Османи, министерот за надворешни работи денеска на прес-конференција коментирајќи го бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со кој Бугарија најавува блокада на Македонија до патот во ЕУ, Османи рече дека цврсто ќе ги брани националните ...

Ковачев контра Поповски: АСНОМ е симбол на комунистичката диктатура

Deutsche Welle - 19.09.2020

Бугарскиот европратеник од редовите на владејачката ГЕРБ, Андреј Ковачев реагира на минатонеделната саботна анализа на нашиот дописник Љупчо Поповски. Одговорот на Ковачев го пренесуваме во целост.

Знаеме што правиме, имаме црвени линии на бранење на националните интереси, кажа Бујар Османи за бугарскиот меморандум

Сакам да кажам - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека имаат стратегија и знаат што прават, одговарајќи на новинарско прашање за бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со кој Бугарија најавува дека може да ја блокира интеграцијата на ...

Османи: Меморандумот на Бугарија отстапува од принципите на Договорот за пријателство и добрососедство

24 Вести - 19.09.2020

Договорот за пријателство и добрососедство направи пресврт во односите со Бугарија, а меморандумот кој го поднесоа отстапува од неговите принципи“, вели министерот за надворешни работи, Бујар ...

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

+инфо - 19.09.2020

Советот на амбасадори го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ. – Тој содржи една идеолошка позиција на Република Бугарија од времето на комунизмот ...

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Окно - 19.09.2020

Извор: Дојче веле Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба. Им објавуваат света војна на родовите кои самите си ги измислуваат. Политизираат светски кризи како оваа со коронавирусот.

Ковачев: Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, родителите му биле Бугари, учел во бугарско училиште, ...

Press24 - 19.09.2020

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во бугарското училиште во Солун, бил учител по бугарски јазик во Штип.

Германско МНР: Историјата нека им остане на историчарите

ММС - 19.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Димитров вели дека јазикот не е прашање на било чие признавање.

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум

Кајгана - 19.09.2020

Скопје, 19 септември 2020 (МИА) – Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја ...

Османи: Меморандумот на Бугарија отстапува од принципите на Договорот за пријателство и добрососедство

Press24 - 19.09.2020

Договорот за пријателство и добрососедство направи пресврт во односите со Бугарија, а меморандумот кој го поднесоа отстапува од неговите принципи“, вели министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

Независен - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Османи: Не се откажуваме од договорот со Бугарија, но ги имаме црвените линии на бранење

Нетпрес - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со којшто Бугарија најавува дека може да ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ, отстапува од рамката, односно принципите на кои се заснова ...

Османи: Не се откажуваме од договорот со Бугарија, но ги имаме црвените линии

Нова ТВ - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со којшто Бугарија најавува дека може да ја блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ, отстапува од рамката, односно принципите на кои се заснова ...

Отворено писмо од Атанас Вангелов до премиерот Заев

+инфо - 19.09.2020

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески. Не како одговор, макар индиректен, на оној Меморандум на владата на ...

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

А1 On - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Историчарот Илија Велковски од Прилеп на годишнината од убиствата кај Дабница - Не треба да се прави отстапка за Делчев

Сител - 19.09.2020

Денеска се навршуваат 78 години од масакрот кај прилепско Дабница каде бугарскиот фашистички окупатор брутално убил 19 прилепчани. Скриен под труповите на своите соборци успеал да се спаси само Петко Велкоски. Историчарот Илија Велкоски е негов внук.

Откровенија на „Објаснувачкиот меморандум“

Слободен Печат - 19.09.2020

Ми стана и јасно зошто дедо ми Ѓошо – член на ТМОРО, уште како тинејџер и член на околискиот комитет на Гоцевата ТМОРО на Струмица од 1902 до 1904 – вмровците секогаш и без исклучок ги викаше „бугараши“ и никако подруго.

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

Сител - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Совет на амбасадори на Македонија: Бугарскиот меморандум е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Слободен Печат - 19.09.2020

Текстот на меморандумот на бугарската Влада што е упатен до членките на Европската Унија (ЕУ) пред започнувањето на преговорите за членство на Република Македонија е целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи, се вели во соопштението на ...

Османи - Меморандумот на Бугарија отстапува од принципите на Договорот

Р.С.Европа - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели меморандумот што Бугарија го испрати до членките на ЕУ отстапува од принципите на кои се заснова Договорот. Бугарија испрати меморандум со кој може да се блокира интеграцијата на Македонија во ЕУ.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

А1 On - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Press24 - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ. – Тој содржи една идеолошка позиција на Република Бугарија од ...

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив

МКД - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Советот на амбасадори го отфрла Меморандумот од Бугарија

Нетпрес - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Османи со смирувачки тон за меморандумот на Бугарија: Имаме стратегија, знаеме што правиме

Слободен Печат - 19.09.2020

Имаме стратегија и знаеме што правиме, порача министерот за надворешни работи, Бујар Османи во врска со меморандумот што Бугарија го проследи до земјите членки на Европската Унија (ЕУ) и потенцијалната можност за документот да биде кочница на ...

Сета надеж во старите ветувања од Софија и во принципите на Европа

Слободен Печат - 19.09.2020

Шефот на дипломатијата Бујар Османи смета дека одржувањето на првата меѓувладина конференција, што е предвидено да се случи во декември, а со која се означува почеток на преговорите, е веќе договорена работа, а не посебна одлука.

Кои зборови да се одберат, браќа Б’лгари

Нова ТВ - 19.09.2020

А што повеќе да се каже, после најновиот обид на Бугарија да се смени македонската историја и идентитет, преку Меморандум на официјална Софија, испратен до земјите-членки на ЕУ. Кои зборови да се одберат, како со благост и милост да се пристапи, кој ...

Гоце, Бугарите и ние

Оff.net - 19.09.2020

Ние го славиме Илинден и ги славиме Илинденците заради идејата за која се бореле, автономна македонска држава, а не како биле запишани во книгата на родени. Што слави Бугарија? Инфериорни ,,лидери“ сопствената инфериорност ја проектираат врз целиот ...

Атанас Вангелов со отворено писмо до премиерот Заев

Нетпрес - 19.09.2020

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески. Не како одговор, макар индиректен, на оној Меморандум на владата на ...

Османи: Со Бугарија ќе разговараме на највисоко ниво

Сител - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи вели дека има интензивни разговори и со Бугарија и со земјите-членки на ЕУ во однос на меморандумот со кој официјална Софија постави услови за старт на преговорите помеѓу Македонија и ЕУ.

Дури и Османи смета дека тоа што го бара Бугарија е премногу, Заев молчи

Република - 19.09.2020

Идентитетот е црвената линија за која не може да се преговара, вели министерот за надворешни за меморандумот од Бугарија-изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи по најновата уцена од страна на источниот сосед во вид на Меморандум до ЕУ.

ДИМИТРОВ: Политичарите можат да им помогнат на историчарите, но Меморандумот на Бугарија во одредени делови е многу ...

Денешен - 19.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска иднина.

Османи: Со Бугарија ќе разговараме на највисоко ниво

4NEWS - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи вели дека има интензивни разговори и со Бугарија и со земјите-членки на ЕУ во однос на меморандумот со кој официјална Софија постави услови за старт на преговорите помеѓу Македонија и ЕУ.

Заев: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не водат кон вистинско пријателство

Frontline - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Ковачев: Македонија се држи до системот на диктатура на Тито

Поглед - 19.09.2020

Во Договорот стои дека заедничката Комисија треба да работи врз основа на факти, а не врз мислење и тука да се зема во предвид комунистичката идеологија. Наука е тоа што е запишано во документи, архиви, вели европратеникот Андреј Ковачев од редовите ...

Реакциите на бугарскиот меморандум: „Парламентот не треба да носи резолуции, одлуки или декларации заради тоа што ...

Локално - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

Либертас - 19.09.2020

– Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

Вечер Прес - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Либертас - 19.09.2020

– Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Локално - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Дали Заев прифатил се што бара Бугарија, а сега само го спроведува договореното?

Курир - 19.09.2020

Дали се што бара Бугарија веќе е прифатено од страна на премиерот Зоран Заев, а сега остана само последниот чин односно спроведувањето на бугарските услови по националните и историските прашања? Можеби потврда за тоа е бугарскиот Меморандум испратен ...

Дури и за Османи она што го бара Бугарија е премногу

PressingTV - 19.09.2020

Идентитетот е црвената линија за која не може да се преговара, вели министерот за надворешни за меморандумот од Бугарија-изјави денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи по најновата уцена од страна на источниот сосед во вид на Меморандум до ЕУ.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Вечер Прес - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

Опсервер - 19.09.2020

Скопје, 19 септември 2020 () – Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја ...

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

24Инфо - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Опсервер - 19.09.2020

Скопје, 19 септември 2020 () – Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Отворено писмо до г. Зоран Заев

Либертас - 19.09.2020

Почитуван г. премиер, Јас сум длабоко убеден дека Вие сте наполно свесен оти сегашниот напад врз македонскиот јазик и национален идентитет во долгиот Меморандум на бугарската влада до земјите-членки на ЕУ, искажан во само навидум завиена и ...

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка

iPortal - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Советот на амбасадори го отфрла Меморандумот од Бугарија

Република - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен

4NEWS - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Frontline - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

еМагазин - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Османи со стратегија: Ги имаме црвените линии на бранење на нашите национални и државни интереси

Локално - 19.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека имаат стратегија и знаат што прават, одговарајќи на новинарско прашање за бугарскиот меморандум до земјите членки на ЕУ, со кој Бугарија најавува дека може да ја блокира интеграцијата на ...

Ковачев контра Поповски: АСНОМ е симбол на комунистичката диктатура

Либертас - 19.09.2020

Бугарскиот европратеник од редовите на владејачката ГЕРБ, Андреј Ковачев реагира на минатонеделната саботна анализа на дописникот на Дојче веле , Љупчо Поповски. Одговорот на Ковачев го пренесуваме во целост.

ЗАЕВ ЗА МЕМОРАНДУМОТ: Сојузници сме во НАТО и треба да градиме пријателство со Бугарија

Денешен - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

iPortal - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Германското МНР не го коментира бугарскиот меморандум, историјата нека им остане на историчарите

Скопје инфо - 19.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

CivilMedia - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Сугарески: Македонскиот идентитет и јазик се затворени прашања, сè друго е политика наменета за внатрешна употреба

CivilMedia - 19.09.2020

Претседателот на надзорниот одбор на СДСМ, Сугарески, на ФБ се произнесе по актуелниот Меморандум од соседна Бугарија. Тој вели дека никој не може да ни го одземе нашето неприкосновено право да сме свои на своето – Македонци кои зборуваат Македонски ...

Димитров: Меморандумот на Бугарија не е во функција на градење блискост, пријателство и заедничка европска иднина

Вечер Прес - 19.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска иднина.

Бујар Османи: Договорот за добрососедство е поважен и посилен од Меморандумот на Бугарија

Фактор - 19.09.2020

Бујар Османи, министерот за надворешни работи, на денешната прес-конференција рече дека идентитетските прашања не може да се дел од билатерални спорови, коментирајќи го Меморандумот на Бугарија упатен до земјите-членки на ЕУ.

Реторика на уцена што не остава место за дијалог

Н.Македонија - 19.09.2020

Со меморандумот, Бугарија се поставува како „засегната“ земја-членка на ЕУ, апелира до сите членки да ја поддржат во нејзините барања да се спроведе „строга, целосна и неповратна примена на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со С.

Живееме во два паралелни света

Н.Македонија - 19.09.2020

(Отворено писмо до официјална Софија) „Тој е бугарофил“ е сентенца-обвинување, небаре сте Евреин во (пред)нацистичка Германија. Во држава со оспорено и „проблематично минато“, која политички и национално се одржавотвори во виорот на Втората светска ...

Национална обединетост, непопустливост, широка активност и мобилизација за посебноста на македонскиот идентитет

Н.Македонија - 19.09.2020

Објаснувачкиот меморандум за својата позиција околу македонските евроинтеграции, кој Бугарија им го испрати на земјите-членки на ЕУ, и покрај сета апсурдност содржана во него, отвора предизвици на две страни: и во ЕУ, но и во Македонија.

Ковачев: АСНОМ е симбол на комунистичката диктатура

Мак. Весник - 19.09.2020

Во текстот насловен „ Бугарската спирала кон дното “, објавен на сајтот на Дојче Веле, г-н Љупчо Поповски повеќекратно го користи моето име и формулира свои обвинувања против Бугарија, како од историски аспект, така и во однос на современите процеси.

ЦЕЛОСНО НЕПРИФАТЛИВ И ШТЕТЕН: Советот на амбасадори го отфрла меморандумот на Бугарија

Вечер - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Северна Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ.

Заев прифатил се што бара Бугарија, СЕГА САМО ГО СПРОВЕДУВА ДОГОВОРЕНОТО?

Вечер - 19.09.2020

Се што бара Бугарија веќе е прифатено од страна на премиерот Зоран Заев, а сега остана само последниот чин односно спроведувањето на бугарските услови по националните и историските прашања.

Ковачев „му се сипа“ и на Дојче веле

Expres - 19.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев убеден дека југоносталгија стои зад реакциите од Македонија по дрското инсистирање на официјална Софија дека не постои македонски јазик, нација, историја, нападна новинар на Дојче веле.

Совет на амбасадори: Меморандумот на Бугарија е неприфатлив и штетен за добрососедските односи

Скопје1 - 19.09.2020

Советот на амбасадори на Република Македонија го смета за целосно неприфатлив и штетен за добрососедските односи текстот на објаснувачкиот меморандум на Бугарија упатен до членките на ЕУ. – Тој содржи една идеолошка позиција на Република Бугарија од ...

Османи на Захариева ѝ ги кажал „црвените линии“ на Македонија

Expres - 19.09.2020

„Имаме стратегија, знаеме што правиме. Ги имаме црвените линии на бранење на нашите национални и државни интереси и цврсто стојам на бранење на тие интереси“, изјави шефот на македонска дипломатија Бујар Османи во врска со атакот од Софија и ...

Османи: Меморандумот на Бугарија отстапува од принципите на договорот за добрососедство

Скопје1 - 19.09.2020

Договорот за пријателство и добрососедство направи пресврт во односите со Бугарија, а меморандумот кој го поднесоа отстапува од неговите принципи“, истакна министерот за надворешни работи, Бујар Османи.

Ковачев: Нема сомнеж дека Делечев е Бугарин- роден е во град со мнозинство Бугари во Кукуш, родителите му биле Бугари, ...

Магазин - 19.09.2020

Пратеникот во европараментот Андреј Ковачев од редовите на Европската народна партија во гостувањето на телевизија Сител како гостин во Дневникот и во емисијата Еврофокус на телевизија Телма истакна дека Гоце Делчев е Бугарин кој се борел за ...

Димитров до Бугарија: Не е мудро да се брчка во душата

Expres - 19.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров застана во одбрана на македонскиот јазик од најновото негирање од Бугарија преку меморандумот до земјите-членки на Европската унија. „Македонскиот јазик, којшто се разбира е во согласност со Уставот, ...

Димитров: Ако Гоце Делчев од некаде не гледа, нема да биде среќен за ова што се случува

MakPress - 19.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска иднина.

Не стивнуваат реакциите на бугарскиот меморандум: Остануваме посветени на добрососедство и соработка, но навредите не ...

MakPress - 19.09.2020

Бугарскиот меморандум упатен до земјите-членки на ЕУ, со кој Софија го доведува во прашање македонскиот национален идентитет – македонскиот јазик го оквалификува како дијалект на бугарскиот, а македонската нација ја означува како творба на Тито, и ...

Џиновска демагогија

Призма - 18.09.2020

Среќни се народите што имаат здодевна историја (Монтескје) Нема крај на демагогиите во земјава. Пратеникот (поранешен и актуелен) Антонијо Милошоски, кој лингвистичкиот џин Блаже Конески во 2011 година јавно го нарече „џуџето од Небрегово“ (во време ...

Германско МНР: Македонија и Бугарија да им ја остават историјата на историчарите

Фокус - 18.09.2020

Формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата треба да им се остави на историчарите, останува валидна”, одговараат од германското министерство за надворешни работи за Дојче Веле, коментирајќи го бугарскиот меморандум.

Ковачев: Македонија да расчисти со комунистичкото минато и заедно да одиме по европскиот пат

Фокус - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за, како што вели, да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и ...

Заев е оптимист дека ќе се решат разликите околу историјата со Бугарија

Канал5 - 18.09.2020

Владата официјално нема да одговори на бугарскиот меморандум испратен до земјите членки. Премиерот Заев е уверен дека за сите отворени прашања со Софија ќе се најде решение низ разговори и пријателство во духот на Договорот за добрососедство.

Димитров: Бугарскиот меморандум е навредлив во определени делови

Фокус - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „360 Степени“рече дека е изнаден од тонот на бугарскиот меморандум. -Не можам да кажам дека читајќи го и препрочитувајќи го немам проблеми со текстот.

Заев внимателен во реакцијата до Бугарија, но ја потести и на нејзината одговорност за добрососедство

Телма - 18.09.2020

Македонската влада внимателна, и во реакцијата и во наративот, во одговорот на бугарскиот меморандум на преговарачката рамка на ЕК во кој таа го негира македонскиот идентитет и јазик, но иако внимателна таа повлече на линија – дека за идентитетот не ...

Тврдењата и изјавите кои содржат навреди, не водат кон пријателство, кажа Заев за бугарскиот меморандум

Сакам да кажам - 18.09.2020

Премиерот Зоран Заев во врска со меморандумот што го испрати Бугарија до земјите членки на ЕУ со кој ги „информира“ дека макредонскиот јазик не постои, а македонскиот наорд е творба на Тито, кажа дека е навреда, но оти тој сепак ќе остане на ...

Дичев: Основната тема не е Гоце Делчев, проблем е периодот на окупацијата, по Втората светска војна

24 Вести - 18.09.2020

„Основната тема не е Гоце Делчев. Проблем е периодот на окупацијата, по Втората светска војна, окупацијата на Македонија и Егејот од бугарските војски со посредство на нацистите, на Германија, кои во одредена смисла ги делеле териториите на Балканот.

Димитров: Според членот 2 од договорот Бугарија треба да ни помага во евроинтеграциите

Алсат-М - 18.09.2020

Текстот во Меморандумот од Бугарија до ЕУ е навредлив во многу делови, вели во вечерашното гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

ТВ21 - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Заев за меморандумот од Бугарија: Навредите не водат кон пријателство

Алсат-М - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон пријателство, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со меморандумот од Бугарија испратен до ЕУ, а во кој се бара билатералниот договор меѓу Скопје и Софија да биде ...

Бугарска идила

Сакам да кажам - 18.09.2020

1 Замисли да си службеник во некој директорат за Балкан во Министерство за надворешни работи во Хаг, Берлин, Копенгхаген, Мадрид, Вилнус… и ти се падне задача да го читаш Меморандумот што Бугарија го испратила до земјите-членки на ЕУ.

Милошоски со барање до МНР за достава на Информација за Меморандумот испратен од Бугарија до ЕУ

ТВ21 - 18.09.2020

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил објави документ кој содржи барање до Министерството за надворешни работи за достава на Информација во врска со Меморандумот испратен од Бугарија до членките на Европската Унија.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Канал5 - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Телма - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

ОМД: Очигледно е дека Бугарија cе занимава со политички опортунизам

Фокус - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Бугарскиот професор Дичев: Властите во Софија го користат прашањето со Македонија за да ја дефокусираат домашната ...

Фокус - 18.09.2020

Бугарскиот професор по културна антропологија Ивајло Дичев во ексклузивно интервју за емисијата Трилинг на ТВ24 со свое видување за политичко –историските конфронтации меѓу Северна Македонија во пресрет на новата средба меѓу македонско- бугарската ...

Германско МНР: Историјата нека им остане на историчарите

Deutsche Welle - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Димитров вели дека јазикот не е прашање на било чие признавање.

Заев убеден дека ќе најде решение за Гоце Делчев со Бугарија,

Нетпрес - 18.09.2020

Премиерот Зоран Заев е уверен дека ќе се најде решение за несогласувањата за Гоце Делчев со Бугарија, но македонскиот јазик, кој е дел од идентитетот, како што вели, треба да биде надвор од какви било разговори.

Заев за бугарскиот Меморандум: Идентитетските прашања треба да бидат надвор од какви било разговори

МКД - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Македонски концепт: Односите меѓу Македонија и Бугарија се заложник на мафијата

Независен - 18.09.2020

Рамковната позиција и манифестот кон ЕУ на Република Бугарија претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на илинденскиот договор за пријателство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

ОМД: Бугарија користи сè и сешто за да го казни македонскиот народ

Слободен Печат - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

ОМД: Барањата на Бугарија се непристојни и неконструктивни

МКД - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Самото постоење на Северна Македонија е акт на агресија за Бугарија

Слободен Печат - 18.09.2020

Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? – Уриваат некоја ромска колиба. Им објавуваат света војна на родовите кои самите ги измислуваат. Политизираат светски кризи како оваа со коронавирусот.

Обединета македонска дијаспора: Барањата на Бугарија се непристојни и неконструктивни

А1 On - 18.09.2020

Обединета македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Ковачев: Македонија е единствена која е во НАТО, се стреми кон ЕУ, а се држи до носителот на комунистичката ...

Нетпрес - 18.09.2020

Во Договорот стои дека заедничката Комисија треба да работи врз основа на факти, а не врз мислење и тука да се зема во предвид комунистичката идеологија. Наука е тоа што е запишано во документи, архиви, вели европратеникот Андреј Ковачев од редовите ...

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

А1 On - 18.09.2020

Дојче веле (Ивајло Дичев е професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција) Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба.

Ковачев: Никој не сака да го земе Делчев, тој е на Македонија, тој е и на Бугарија

МКД - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Северна ...

Ковачев: Македонија и Бугарија треба да одат заедно кон европскиот пат, но прво треба да се расчисти со комунистичкото ...

+инфо - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Северна ...

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен Печат - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Северна ...

Ковачев: Нема никаков сомнеж дека Гоце Делчев по етничка определба бил Бугарин

Press24 - 18.09.2020

Пратеникот во Европарламентот Андреј Ковачев за Сител ТВ денеска истакна дека нема сомнеж оти Гоце Делчев е Бугарин. Гоце Делчев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во ...

Ковачев: Делечев е роден во град со мнозинство Бугари, родителите му биле Бугари, тој е Бугарин

Нетпрес - 18.09.2020

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во бугарското училиште во Солун, бил учител по бугарски јазик во Штип.

Германско МНР: Историјата нека им остане на историчарите

+инфо - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска ...

Слободен Печат - 18.09.2020

Не можам да кажам дека читајќи го и препрочитувајќи го немам проблеми со текстот, вели Димитров. Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „360 Степени“ го коментираше меморандумот на Бугарија и дали е изненаден од тонот во ...

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен Печат - 18.09.2020

Ваков одговор од германското Министерство за надворешни работи добиле од Дојче веле на прашањето за коментар на бугарскиот меморандум. Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите ...

Дојче веле: Германското МНР директно не го коментира бугарскиот меморандум

360 степени - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Press24 - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Власта смирена, опозицијата драматизира за бугарскиот меморандум

Независен - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

Германското МНР не го коментира бугарскиот меморандум, историјата нека им остане на историчарите

Независен - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

МКД - 18.09.2020

Како по ѓаволите успеаја политичарите да го претворат токму Гоце Делчев во повод за поделби и омраза? Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба.

(ВИДЕО) 360 Степени сезона 7, емисија 4 – интервју со вицепремиерот Никола Димитров

360 степени - 18.09.2020

Во новото издание на „360 Степени“ (18 септември 2020 г.) на Алсат: Интервју со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, во ехото на настаните од изминатите неколку дена – посетата на премиерот Заев и неколкумина министри на Грција и ...

Димитров: Меморандумот од Бугарија засега не прави пречки во преговорите со ЕУ

Независен - 18.09.2020

Фото: Б. Грданоски Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска иднина.

Димитров: Да може да не слуша, на Гоце Делчев нема да му се верува на кое дереџе сме во дискусијава

+инфо - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска иднина.

Домашни реакции на бугарски меморандум: Македонскиот јазик и идентитет се неспорен факт

Слободен Печат - 18.09.2020

Објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот јазик и идентитет, предизвика реакции на македонската политичка сцена.

Бугарски професор Дичев: За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Македонија

+инфо - 18.09.2020

Во меморандумот, испратен до земјите-членки на ЕУ, нашата влада открива кај југозападниот сосед подмолна „антибугарска идеологија“. Основното обвинување е тоа дека Северна Македонија воопшто постои- и доколку таа нова нација упорно одбива да се ...

Милошоски: МНР да достави информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ

Press24 - 18.09.2020

Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието испрати Барање до МНР за достава на Информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ.

Милошоски бара информација за меморандумот на Бугарија

Независен - 18.09.2020

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил објави документ кој содржи барање до Министерството за надворешни работи за достава на информација во врска со ...

Конески е ноќна мора за нашите „братя българи“

+инфо - 18.09.2020

Ајде да се согласиме со авторите на бугарскиот Меморандум до членките на ЕУ дека кодификацијата на македонскиот литературен јазик била само материјализација на зла замисла на комунистичката елита на екс-Југославија да се изгради „одделен небугарски ...

Македонски концепт: Односите меѓу Македонија и Бугарија се заложник на мафијата

Макфакс - 18.09.2020

„Рамковната позиција и Манифестот кон ЕУ на Република Бугарија, претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на Илинденскиот договор за пријателство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.Бугарската политика кон Македонија ...

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум - Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

Press24 - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања од Македонија

Нетпрес - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. „Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, изјави дека Македонија cè согласи да го смени знамето, да ...

Заев за бугарскиот меморандум: Постои решение од кое двете страни ќе бидеме победници

Сител - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Независен - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Собранието да расправа за бугарскиот „катил ферман“!

Слободен Печат - 18.09.2020

И покрај тоа што Софија со меморандумот му нагласува на Брисел дека ќе нѐ блокира на европскиот пат сѐ додека сметаме дека таму има македонско малцинство, од МНР очекуваат дека Бугарија ќе го поддржи почетокот на преговорите за членство.

Идни жртви во борбата за подобро минато

Слободен Печат - 18.09.2020

Има ли надеж дека еден ден двете земји навистина ќе пишуваат заедничка иднина, а не заеднички лажно или лажно заеднички да го откриваат, да го произведуваат и да го читаат минатото? Ако некогаш тргнат од тезата дека обичните, живите луѓе се поважни ...

Димитров: Не е мудро да се брчка во душата, македонскиот јазик е наша работа, не ни требаат печати од други држави

360 степени - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „360 Степени“ коментирајќи ги односите со Бугарија, одговараше на прашање дали за него е прифатливо јазикот да биде именуван како македонски јазик со астерикс „согласно Уставот на ...

Заев: Македонскиот јазик и идентитетот се неспорен факт

360 степени - 18.09.2020

Тој одговори и на барањето на ВМРО-ДПМНЕ и македонскиот парламент да донесе декларација со која ќе се спротивстави на бугарскиот меморандум. Порача дека негово лично мислење е оти тоа не е потребно и тоа не е решение, но ако Собранието реши нека ...

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Press24 - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

А1 On - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања од Македонија

Макфакс - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. „Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, изјави дека Македонија cè согласи да го смени знамето, да ...

(ВИДЕО) Димитров: Имам големи проблеми со меморандумот на Бугарија, во определени делови е многу навредлив

360 степени - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „360 Степени“ го коментираше меморандумот на Бугарија и дали е изненаден од тонот во документот. „Не можам да кажам дека читајќи го и препрочитувајќи го немам проблеми со текстот.

Заев: Македонскиот јазик и идентитет се неспорен факт

Р.С.Европа - 18.09.2020

Посебноста на македонскиот јазик и македонскиот етнички идентитет се неспорен факт. Македонскиот јазик е составен дел од личната карта на Северна Македонја во ОН и дел од многуте прифатени признаени модерни јазици што се изучуваат на универзитетите ...

Вечерва во 360°: Интервју со Никола Димитров за меморандумот на Бугарија

360 степени - 18.09.2020

Емисијата „360 степени“, во која гостува вицепремиерот за европски прашања, се емитува вечерва (18 септември 2020 г.) од 22:00 часот Во ехото на настаните од изминатите неколку дена – посетата на премиерот Заев и неколкумина министри на Грција и ...

Заев со став за бугарскиот меморандум: Лично сум против декларации, остануваме пријателски насочени (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Собранието бара информации од Владата за бугарскиот меморандум

Сител - 18.09.2020

Пратеникот Антонио Милошоски бара од македонското МНР да испрати информација до парламентот за меморандумот кој пред два дена Бугарија го испрати до државите члнеки на ЕУ, за дополнителни услови во преговарачката рамка на Македонија во делот на ...

Милошоски бара од Османи информација за бугарскиот Меморандум

МКД - 18.09.2020

Денеска Антонио Милошоски, претседателот на собраниската Комисија за надворешни работи денеска испрати барање до Министерството за надворешни работи на Македнија за официјална информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија ...

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

Сител - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

Милошоски бара официјална информација од Османи за антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ

Нетпрес - 18.09.2020

Поранешниот министер за надворешни работи и актуелен пратеник на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието испрати Барање до Министерството за надворешни работи за доставување ...

Заев за меморандумот од Бугарија: Навредите не водат кон пријателство

Press24 - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон пријателство, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со меморандумот од Бугарија испратен до ЕУ, а во кој се бара билатералниот договор меѓу Скопје и Софија да биде ...

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Кајгана - 18.09.2020

Скопје, 18 септември 2020 (МИА) – Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Македонскиот концепт: Недозволиво е молчење на македонската Влада за манифестот на Бугарија

А1 On - 18.09.2020

„Рамковната позиција и манифестот кон ЕУ на Република Бугарија претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на илинденскиот договор за пријателство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Ковачев: Потребен напредок на Комисијата за да не се одложува почетокот на преговорите со ЕУ

Либертас - 18.09.2020

– Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Северна ...

Димитров: Меморандумот на Бугарија не е во функција на градење блискост, пријателство и заедничка европска иднина

Опсервер - 18.09.2020

Скопје, 18 септември 2020 () – Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска ...

Милошоски со барање до МНР да достави информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до ...

Курир - 18.09.2020

Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието испрати Барање до МНР за достава на Информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ.

Димитров: Меморандумот на Бугарија дефинитивно не е во функција на градење на пријателство и на заедничка европска ...

Frontline - 18.09.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Никола Димитров, посочи дека меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска иднина.

По бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се неспорен факт

Локално - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

Димитров: Меморандумот на Бугарија не е во функција на градење блискост, пријателство и заедничка европска иднина

24Инфо - 18.09.2020

Вицепремиерот во македонската влада задолжен за европски прашања Никола Димитров оценува дека Меморандумот на Бугарија во определни делови е многу навредилив и дефинитивно не е во функција на градење на блискост, пријателство и на заедничка европска ...

(ВИДЕО) 360 Степени – интервју со вицепремиерот Никола Димитров

Либертас - 18.09.2020

Во новото издание на „ 360 Степени “ (18 септември 2020 г.) на Алсат: Интервју со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, во ехото на настаните од изминатите неколку дена – посетата на премиерот Заев и неколкумина министри на Грција и ...

Милошоски бара од МНР информација за Меморандумот од Софија

24Инфо - 18.09.2020

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил објави документ кој содржи барање до Министерството за надворешни работи за достава на Информација во врска со ...

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

Скопје инфо - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања од Македонија

Точка - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. „Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, изјави дека Македонија cè согласи да го смени знамето, да ...

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Опсервер - 18.09.2020

18 септември 2020 Дојче веле (Ивајло Дичев е професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција) Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

CivilMedia - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Милошоски со барање до МНР за достава на Информација за Меморандумот испратен од Бугарија до ЕУ

4NEWS - 18.09.2020

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието, Антонио Милошоски на својот Фејсбук профил објави документ кој содржи барање до Министерството за надворешни работи за достава на Информација во врска со ...

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања на Македонија

Опсервер - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, изјави дека Македонија cè согласи да го смени знамето, да ...

Вечерва во 360°: Интервју со Никола Димитров за меморандумот на Бугарија

iPortal - 18.09.2020

Емисијата „360 степени“, во која гостува вицепремиерот за европски прашања, се емитува вечерва (18 септември 2020 г.) од 22:00 часот Во ехото на настаните од изминатите неколку дена – посетата на премиерот Заев и неколкумина министри на Грција и ...

ОМД: Барањата на Бугарија непристојни и неконструктивни, го нарушуваат кредибилитетот на процесот на пристапување кон ...

24Инфо - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Милошоски бара официјална информација од Османи за антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ

Република - 18.09.2020

Поранешниот министер за надворешни работи и актуелен пратеник на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој е и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието испрати Барање до Министерството за надворешни работи за доставување ...

ОМД: Барањата на Бугарија непристојни и неконструктивни, го нарушуваат кредибилитетот на процесот на пристапување кон ...

Курир - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

24Инфо - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

ОМД: Барањата на Бугарија непристојни и неконструктивни, го нарушуваат кредибилитетот на процесот на пристапување кон ...

Вечер Прес - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Дичев:Секогаш кога има политички проблем, десничарите прибегнуваат кон историјата за да ја дефокусираат јавноста

24Инфо - 18.09.2020

Бугарскиот професор по културна антропологија Ивајло Дичев во ексклузивно интервју за емисијата Трилинг на ТВ24 со свое видување за политичко –историските конфронтации меѓу Северна Македонија во пресрет на новата средба меѓу македонско- бугарската ...

Дичев: Најдобро решение за проблемот е да се изгради магистрала од Скопје до Софија и да се нарече „Гоце Делчев“

Локално - 18.09.2020

Професорот од државниот Софиски универзитет, Иваило Дичев, за емисијата „Трилинг“ на ТВ 24 изјавил дека во пресрет на новата средба меѓу македонско- бугарската мешовита комисија, основната тема не е Гоце Делчев. „И на Бугарија и на С.

Проф. Дичев: Властите во Софија го користат прашањето со Македонија за да ја дефокусираат домашната јавност од ...

Frontline - 18.09.2020

Бугарскиот професор по културна антропологија Ивајло Дичев во ексклузивно интервју за емисијата Трилинг на ТВ24 со свое видување за политичко –историските конфронтации меѓу Северна Македонија во пресрет на новата средба меѓу македонско- бугарската ...

Милошоски со барање до МНР да достави информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до ...

Алфа - 18.09.2020

Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието испрати Барање до МНР за достава на Информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ.

ЕВРОИНТЕГРАЦИИ: Македонија чека датум за преговори од ЕУ, а доби бугарски меморандум и негација на македонскиот јазик и ...

Денешен - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

Бугарска идила

Либертас - 18.09.2020

Замисли да си службеник во некој директорат за Балкан во Министерство за надворешни работи во Хаг, Берлин, Копенгхаген, Мадрид, Вилнус… и ти се падне задача да го читаш Меморандумот што Бугарија го испратила до земјите-членки на ЕУ.

Џиновска демагогија

Либертас - 18.09.2020

Среќни се народите што имаат здодевна историја (Монтескје) Нема крај на демагогиите во земјава. Пратеникот (поранешен и актуелен) Антонијо Милошоски, кој лингвистичкиот џин Блаже Конески во 2011 година јавно го нарече „џуџето од Небрегово“ (во време ...

(ВИДЕО) Вечерва во 360°: Интервју со Никола Димитров за меморандумот на Бугарија

Либертас - 18.09.2020

Во ехото на настаните од изминатите неколку дена – посетата на премиерот Заев и неколкумина министри на Грција и објавувањето на ставовите на Бугарија во врска со преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија, вечерва во „ 360 ...

Сугарески: Македонскиот идентитет и јазик се затворени прашања

24Инфо - 18.09.2020

Сугарески, на ФБ се произнесе по актуелниот Меморандум од соседна Бугарија. Тој вели дека никој не може да ни го одземе нашето неприкосновено право да сме свои на своето – Македонци кои зборуваат Македонски јазик, дека универзалното демократско ...

Сугарески: Македонскиот идентитет и јазик се затворени прашања, сè друго е политика наменета за внатрешна употреба

iPortal - 18.09.2020

Слушам деновиве повторно се “јадеме” меѓусебно за меморандумот на соседна Бугарија. Имам едно многу логично прашање: Ако нашиот Македонски идентитет не е бетониран со билатералните договори со Бугарија и Грција, зошто тогаш Бугарската Влада би ...

Официјален став на Македонски концепт по македонско – бугарските односи

4NEWS - 18.09.2020

Рамковната позиција и Манифестот кон ЕУ на Република Бугарија, претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на Илинденскиот договор за пријателство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Германско МНР: Историјата нека им остане на историчарите

Либертас - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ. Димитров вели дека јазикот не е прашање на било чие признавање.

Македонски концепт: Меморандумот на Софија претставуваат едностран чин на непријателство

24Инфо - 18.09.2020

Рамковната позиција и Манифестот кон ЕУ на Република Бугарија, претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на Илинденскиот договор за пријателство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Ковачев: Нема никаков сомнеж дека Гоце Делечев по етничка определба бил Бугарин

Република - 18.09.2020

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во бугарското училиште во Солун, бил учител по бугарски јазик во Штип.

Ковачев: Потребен е напредок на Комисијата за да не се одложува почетокот на преговорите со ЕУ

24Инфо - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Северна ...

Ковачев: Нема никаква потреба Делчев да биде бранет, тој е на Македонија и никој не сака да и го земе

Локално - 18.09.2020

Европатеникот Андреј Ковачев за емисијата „Еврофокус“ изјавил дека Македонија и Бугарија треба да одат заедно кон европскиот пат, но прво треба да се расчисти со комунистичкото минато и да се исправат грешките во историјата, кои настанале во времето ...

Заев за меморандумот од Бугарија: Навредите не водат кон пријателство

24Инфо - 18.09.2020

Премиерот Зоран Заев во врска со меморандумот што го испрати Бугарија до земјите членки на ЕУ со кој ги „информира“ дека макредонскиот јазик не постои, а македонскиот наорд е творба на Тито, кажа дека е навреда, но оти тој сепак ќе остане на ...

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања од Македонија

Курир - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. „Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, изјави дека Македонија cè согласи да го смени знамето, да ...

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

iPortal - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Frontline - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Ковачев: Потребен напредок на Комисијата за да не се одложува почетокот на преговорите со ЕУ

Вечер Прес - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Северна ...

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

24Инфо - 18.09.2020

Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба. Им објавуваат света војна на родовите кои самите си ги измислуваат. Политизираат светски кризи како оваа со коронавирусот.

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

CivilMedia - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

За Бугaрија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Бриф - 18.09.2020

Дојче веле МИА (Ивајло Дичев е професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција) Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба.

(ВИДЕО) 360° Димитров: Имам големи проблеми со меморандумот на Бугарија, во определени делови е многу навредлив

Либертас - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „ 360 Степени “ го коментираше меморандумот на Бугарија и дали е изненаден од тонот во документот. Вицепремиерот вели дека според неговите сознанија овој документ засега не произведува ...

Германското МНР без коментар за бугарскиот меморандум: Историјата нека им остане на историчарите

Локално - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Заев е против декларација, како контра одговор на бугарската

Локално - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Ковачев: Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, родителите му биле Бугари, учел во бугарско училиште, ...

Поглед - 18.09.2020

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во бугарското училиште во Солун, бил учител по бугарски јазик во Штип.

Дичев: За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Локално - 18.09.2020

Дојче веле (Ивајло Дичев е професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција) Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба.

Германското МНР не го коментира бугарскиот меморандум, но вели историјата нека им остане на историчарите

24Инфо - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Димитров: Бугарија од членот 2 од Договорот за пријателство има обврска и да ни помага во процесот на европска ...

iPortal - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „360 Степени“ го коментираше меморандумот на Бугарија и дали е изненаден од тонот во документот. „Не можам да кажам дека читајќи го и препрочитувајќи го немам проблеми со текстот.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

еМагазин - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Германското МНР не го коментира бугарскиот меморандум, но вели историјата нека им остане на историчарите

Frontline - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Дичев: За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Frontline - 18.09.2020

Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба. Им објавуваат света војна на родовите кои самите си ги измислуваат. Политизираат светски кризи како оваа со коронавирусот.

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Либертас - 18.09.2020

Основното обвинување од Софија е што Северна Македонија воопшто постои- и доколку таа нова нација упорно одбива да се самоукине- тоа Бугарија го смета за акт на агресија. Ивајло Дичев за бугарскиот меморандум.

Ковачев: Потребен напредок на Комисијата за да не се одложува почетокот на преговорите со ЕУ

Опсервер - 18.09.2020

Скопје, 18 септември 2020 () – Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската ...

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Бриф - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Германското МНР не го коментира бугарскиот меморандум, но вели историјата нека им остане на историчарите

Вечер Прес - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата ...

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

Опсервер - 18.09.2020

Скопје, 18 ноември 2020 () – Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

Опсервер - 18.09.2020

Скопје, 18 септември 2020 () – Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Германското МНР не го коментира бугарскиот меморандум, но вели историјата нека им остане на историчарите

Опсервер - 18.09.2020

Скопје, 18 септември 2020 () – Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Северна Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко ...

Сугарески: Македонскиот идентитет и јазик се затворени прашања, сè друго е политика наменета за внатрешна употреба

Frontline - 18.09.2020

Поранешниот министер за транспорт и врски и актуелен претседател на надзорен одбор на СДСМ Сугарески, на ФБ се произнесе по актуелниот Меморандум од соседна Бугарија. Тој вели дека никој не може да ни го одземе нашето неприкосновено право да сме ...

Ковачев: Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, родителите му биле Бугари, учел во бугарско училиште, ...

Курир - 18.09.2020

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во бугарското училиште во Солун, бил учител по бугарски јазик во Штип.

Конески е ноќна мора за нашите “Братя българи“

Либертас - 18.09.2020

Ајде да се согласиме со авторите на бугарскиот Меморадум до членките на ЕУ дека кодификацијата на македонскиот литературен јазик била само мате-ријализација на зла замисла на комунистичката елита на еx-Југославија да се изгради „одделен небугарски ...

ИВАЈЛО ДИЧЕВ: Темата за „сопственоста“ на Гоце Делчев ми се гледа апсурдна – нема Бугари во Македонија, а кај нас се ...

Денешен - 18.09.2020

(Авторот на текстот Ивајло Дичев е професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција) Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба.

Бетон-идентитетот на Заев се распука пред бугарските апетити

Република - 18.09.2020

Бетонираниот идентитет за кој зборуваше премиерот Зоран Заев после потпишувањето на договорите со Бугарија и Грција, распука пред барањата на, како што тој го нарекува, неговиот пријател Бојко Борисов.

Бадијала свитканата кичма на Заев, кога ЕУ повторно спрема блокада

Курир - 18.09.2020

Премиерот Зоран Заев за Договорите со Грција и Бугарија смета дека станале инспирација и модел за регионот и пошироко. Според Заев перспективите на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Бугарија, а подоцна и Договорот од Преспа со ...

Ќе се преговара за Гоце Делчев- Заев контра собраниска декларација за бугарскиот меморандум

Алфа - 18.09.2020

Премиерот Заев против предлогот сите политички субјекти во Собранието да застанат во одбрана на македонскиот јазик и идентитет. Ваквото барање го достави опозицијата, а премиерот смета дека евентуални декларации како контра тежиште на бугарскиот ...

Ковачев: Македонија е единствена која е во НАТО, а се стреми кон ЕУ, а се држи до носителот на комунистичката ...

Курир - 18.09.2020

Во Договорот стои дека заедничката Комисија треба да работи врз основа на факти, а не врз мислење и тука да се зема во предвид комунистичката идеологија. Наука е тоа што е запишано во документи, архиви, вели европратеникот Андреј Ковачев од редовите ...

ОМД: Барањата на Бугарија непристојни и неконструктивни, го нарушуваат кредибилитетот на процесот на пристапување кон ...

Опсервер - 18.09.2020

Вашингтон, 18 септември 2020 () – Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Заев: Собранието не треба да носи резолуција или декларација како одговор на бугарската страна на меморандумот

Локално - 18.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска ја повика Бугарија на пријателство и почитување на Договорот за добрососедство, од кој произлегуваат обврски и за двете страни. „Секако дека сме информирани, кога стигаат информациите до Европската комисија.

Македонски концепт: Манифестот на Бугарија претставува едностран чин на непријателство и суспендирање на Договорот за ...

Локално - 18.09.2020

„Рамковната позиција и Манифестот кон ЕУ на Република Бугарија, претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на Илинденскиот договор за пријателство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија!“, велат од Македонски концепт.

Димитров: Меморандумот на Бугарија е навредлив, имам големи проблеми со него

Локално - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров во емисијата „360 степени“ изјави дека е изненаден од тонот во Меморандумот од Бугарија до ЕУ. „Имаме големи проблеми со него. Во определени делови е многу навредлив и не е во функција на градење на ...

Милошоски со писмо до МНР – бара информација за бугарскиот Меморандум

Локално - 18.09.2020

Претседателот на собраниската Комисија за надворешни работи и пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски денеска испрати барање до МНР за официјална информација во врска со Меморандумот испратен од Бугарија до земјите членки на ЕУ.

ЕВРОПРАТЕНИКОТ КОВАЧЕВ НАЈАВИ БЛОКАДА: Потребен е напредок на Комисијата за историја да не се одложува почетокот на ...

Денешен - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Северна ...

360° Димитров: Не е мудро да се брчка во душата, македонскиот јазик е наша работа, не ни требаат печати од други држави

Либертас - 18.09.2020

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во интервју за „ 360 Степени “ коментирајќи ги односите со Бугарија, одговараше на прашање дали за него е прифатливо јазикот да биде именуван како македонски јазик со астерикс „согласно Уставот на ...

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања од Македонија

Н.Македонија - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. – Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, изјави дека Македонија ќе согласи да го смени знамето, ...

Самото постоење на Македонија претставува акт на агресија за Бугарија

Н.Македонија - 18.09.2020

Основното обвинување од Софија е што Северна Македонија воопшто постои, и доколку таа нова нација упорно одбива да се самоукине, тоа Бугарија го смета за акт на агресија, наведува професорот по културна антропологија на Универзитетот во Софија и ...

За македонските работи!

Н.Македонија - 18.09.2020

Секоја стратегија се стреми кон надмудрување на противникот и остварување одредени стремежи, кои најчесто се долгорочни. Секогаш подобро замислената стратегија овозможува да се биде еден чекор пред противникот преку стратегиско планирање и ...

Бугарија како кадија што клеветнички нѐ тужи и кадија што монтирано нѐ суди

Н.Македонија - 18.09.2020

Објаснувачкиот меморандум со кој Бугарија ги стави „на хартија“ и ги внесе во архивите на ЕУ своите познати ставови и барања за Македонија, за што во повеќе написи информира и анализира редакцијата на „Нова Македонија“, сега веќе јасно се ...

„За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија“

365 - 18.09.2020

Колумна на бугарскиот аналитичар Ивајло Дичев, за „Дојче веле“ Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба. Им објавуваат света војна на родовите кои самите си ги измислуваат.

Ковачев: Без да го расчистиме минатото не може да гледаме во иднината

Вечер - 18.09.2020

Во Договорот стои дека заедничката Комисија треба да работи врз основа на факти, а не врз мислење и тука да се зема во предвид комунистичката идеологија. Наука е тоа што е запишано во документи, архиви, вели европратеникот Андреј Ковачев од редовите ...

ОМД ги осуди бугарските „провокативни побарувања“ од Македонија

Expres - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го осуди бугарскиот меморандум до земјите-членки на Европската унија, со кој одново се негираат македонскиот идентитет, јазик и малцинството во Бугарија.

ОМД ги осудува бугарските провокативни побарувања од Македонија

Вечер - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора жестоко ги отфрла непристојните барања на Бугарија за Македонија, како предуслов за пристапување во ЕУ. „Красимир Каракачанов, бугарскиот министер за одбрана, изјави дека Македонија cè согласи да го смени знамето, да ...

Македонски концепт: Меморандумот на Бугарија е едностран чин на непријателство и суспендирање на Договорот, меѓусебните ...

365 - 18.09.2020

„Рамковната позиција и Манифестот кон ЕУ на Република Бугарија, претставуваат едностран чин на непријателство и суспендирање на Илинденскиот договор за пријателство помеѓу Република Македонија и Република Бугарија!“, е ставот на иницијативата ...

Бетон идентитетот на Заев се РАСПУКА ПРЕД БУГАРСКИТЕ АПЕТИТИ

Вечер - 18.09.2020

Бетонираниот идентитет за кој зборуваше премиерот Зоран Заев после потпишувањето на договорите со Бугарија и Грција, распука пред барањата на, како што тој го нарекува, неговиот пријател Бојко Борисов.

Ќе го премолчи ли македонската влада бугарскиот „меморандум“?

Expres - 18.09.2020

Пратеникот Антонио Милошоски вчера предложи Собранието да усвои декларација како одговор на бугарскиот документ со кој официјална Софија се обидува да испрати „слика“ во ЕУ дека Македонија е „титова творба“, дека македонскиот јасзик постоел од ...

Ковачев: Нема никаков сомнеж дека Гоце Делечев по етничка определба бил Бугарин

Вечер - 18.09.2020

Гоце Делечев е роден во град со мнозинство Бугари во Кукуш, мајка му и татко му биле Бугари ја почитувале бугарската црква, учел во бугарско училиште во Кукуш, потоа во бугарското училиште во Солун, бил учител по бугарски јазик во Штип.

Заев: Убеден сум дека ќе најдеме решение за Гоце Делчев

Скопје1 - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Милошоски испрати БАРАЊЕ ДО МНР ЗА БУГАРСКИОТ МЕМОРАНДУМ (ФОТО)

Вечер - 18.09.2020

Антонијо Милошоски, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Комисијата за надворешна политика во Собранието испрати Барање до МНР за достава на Информација во врска со антимакедонскиот Меморандум испратен од Бугарија до членките на ЕУ.

Барањата на Бугарија се непристојни и неконструктивни, реагираат од ОМД

MakPress - 18.09.2020

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) преку соопштение ги отфрла, како што вели, непристојните барања на Бугарија за Македонија околу историјата, јазикот и малцинството како предуслов за влез на нашата земја во ЕУ.

Заев за бугарскиот меморандум: Владата останува пријателски насочена кон Бугарија

MakPress - 18.09.2020

Тврдењата и изјавите што содржат навреди не водат кон вистинско пријателство. Пријателството е двонасочна улица и најмногу зависи од нас самите, од нашето почитување на европските вредности и принципи.

Реакции во земјава по бугарскиот меморандум, Владата потенцира дека македонскиот јазик и македонскиот идентитет се ...

MakPress - 18.09.2020

Реакции на македонската политичка сцена предизвика објаснувачкиот меморандумот што Бугарија го испрати до земјите-членки на ЕУ, во кој се доведуваат во прашање македонскиот национален идентитет и македонскиот јазик.

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Македонија

MakPress - 18.09.2020

(Ивајло Дичев е професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија и предавач на Универзитети во САД и Франција) Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба.

Германското МНР без коментар за Бугарскиот меморандум, апелираат историјата да ја решаваат историчарите

MakPress - 18.09.2020

Германското Министерство за надворешни работи одбива директно да го коментира бугарскиот меморандум за преговорите на Македонија со ЕУ, но вели дека останува валидна формулата на премиерите Зоран Заев и Бојко Борисов, според која историјата треба да ...

Ковачев: Македонија треба да ја исправи историјата од времето на Тито, Делчев несомнено по етничка определба бил ...

MakPress - 18.09.2020

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев оценува дека е потребен напредок на работата на Мешовитата македонско – бугарска комисија за историски прашања, за да нема одложување на почетокот на преговорите меѓу Европската Унија и Република Македонија.

Османи: Одржувањето на првата меѓувладина конференција е договорена работа

Канал5 - 17.09.2020

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, не стравува дека контроверзниот бугарски меморандум може да се испречи на македонските преговори со Унијата.. Од МНР нема прецизен одговор дали ќе следува официјална реакција во однос на бугарскиот ...

Ѓоргиев: Бугарскиот меморандум не е во функција на постигнување успех на заедничката комисија

Канал5 - 17.09.2020

Негувањето на сопствениот јазик и култура и на сопственото чувство на идентитет и заедница не може да бидат закана за европските вредности и не може по никоја основа да претставува антибугарски чин, или пак закана за било која нација или народ.

СРАМНО: Бугарија до ЕУ испрати меморандум со услови за Македонија-Проект на Тито со измислена историја

Канал5 - 17.09.2020

Објавен е документот со кој Бугарија, земја која Македонците ги нарекува „браќа“, поставува услови за Македонија во Европската Унија од кои зависи преговарачкиот процес на земјата. Во продолжение документот кој го објави бугарската агенција БГНЕС ...

Нови услови од Бугарија за преговорите со ЕУ

24 Вести - 17.09.2020

На шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија, Бугарија испрати објаснувачки меморандум до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со Унијата.

Ѓоргиев: Бугарскиот меморандум не е во функција на постигнување успех на заедничката комисија

24 Вести - 17.09.2020

Барањата и ставовите на Софија длабоко ги еродираат заложбите за добрососедство, а едностраните и исклучиви оценки може да ја направат беспредметна и работата на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, се реакциите ...

Вечерва во „Само вистина“ ќе гостува Драги Ѓоргиев

Канал5 - 17.09.2020

Бугарија до членките на ЕУ испрати Меморандум на шест страници во кој што обвинува за „државна антибугарска идеологија“ во Македонија. Дали се ова нови „Научни тези“ или класично „политичко силување“? Дами и господа, вечни трагачи по македонската ...

Ѓоргиев: Негувањето на свој јазик и идентитет не е закана за европските вредности

Алсат-М - 17.09.2020

Барањата и ставовите на Софија длабоко ги еродираат заложбите за добрососедство, а едностраните и исклучиви оценки може да ја направат беспредметна и работата на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, се реакциите ...

Бугарија пишува меморандуми – Османи вели: Не е потребен сериозен чекор против ова

ТВ21 - 17.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи не смета дека треба да преземе сериозни чекори за бугарскиот меморандум. Тој на прес конференцијата со својот албански колега Гент Цекај зборуваше како треба да се одвиваат преговорите во добрососедски ...

Ѓоргиев: Негувањето на свој јазик и идентитет не е закана за европските вредности

Deutsche Welle - 17.09.2020

Всушност, негирањето на правото на јазик и идентитет е закана за европските вредности и основните човекови права, вели историчарот Драги Ѓоргиев Бурни реакции во Северна Македонија предизвика бугарскиот објаснувачки меморандум за односите меѓу двете ...

Османи: Не очекуваме блокада од Бугарија, да не наметнуваме негативна динамика на притисоци

24 Вести - 17.09.2020

Меморандумот од Софија ново тешко бреме врз релациите Макеоднија Бигарија. Документот наведува на блокада на преговорите, а Скопје допрва ќе крои стратетгија како ќе одоговри на оваа закана.

Ѓоргиев: Бугарскиот меморандум не е во функција на постигнување успех на заедничката комисија

Телма - 17.09.2020

Барањата и ставовите на Софија длабоко ги еродираат заложбите за добрососедство, а едностраните и исклучиви оценки може да ја направат беспредметна и работата на заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, се реакциите ...

Османи не сака да ги коментира забелешките од Бугарија, од Владата став дека навреди не водат кон пријателство

Телма - 17.09.2020

Шефот на дипломатијата Бујар Османи не знаел за забелешките од Бугарија на преговарачката рамка на ЕК за земјава пред да бидат објавени од медиумите и не смета дека има потреба од реакција до бугарската страна.

Молк во Брисел и во Софија за бугарскиот мемурандум

Канал5 - 17.09.2020

Молк и во Брисел и во Софија, ден по таканарачениот објаснувачки бугарски меморандум, со сет услови за македонските евроинтеграции, кои бил испратен до земјите членки.. Европската комисија нема да ги коментира ставовите на бугарија изнесени во т.н.

МНР го нема меморандумот на Бугарија – Османи вели не очекува блокада за старт на преговорите со ЕУ

ТВ21 - 17.09.2020

Меморандумот кој Бугарија го испратила до земјите членки на Европската унија е објавен од страна на бугарските медиуми. Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели Меморандумот кој Бугарија им го испрати на земјите членки се дел од ...

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Deutsche Welle - 17.09.2020

Основното обвинување од Софија е што Северна Македонија воопшто постои- и доколку таа нова нација упорно одбива да се самоукине- тоа Бугарија го смета за акт на агресија. Ивајло Дичев за бугарскиот меморандум.

Милошоски: Собранието да усвои декларација за потврдување на македонскиот идентитет

24 Вести - 17.09.2020

Државата мора да изгради официјален став по однос на барањата и меморандумот на соседна Бугарија и од тие причини претеседателот на собраниската комисија за надворешна политика Антонио Милошовски ќе бара ова прашање да се најде пред пратениците а ...

Ѓоргиев: Негирањето на македонскиот јазик и идентитет не води до постигнување успех на заедничката комисија

МКД - 17.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Република Бугарија упатен до членките на ЕУ во пресрет на одлуката за започнување не преговорите со Северна Македонија, во кој се негира современиот македонски јазик и идентитет, не може да биде во функција на ...

Бугарскиот меморандум не е добредојден во Брисел

Независен - 17.09.2020

Агресивниот притисок на официјална Софија бугарските толкувања за историјата да станат услови за почнување преговори со Македонија (ако се земе со резерва Грција), неофицијално, според извори од Брисел, засега не наидува на поддршка во ниту една ...

Зошто МНР се прави на тошо и не реагира за скандалозниот меморандум на Бугарија?!

Нетпрес - 17.09.2020

Бугарија ќе ги избрише Македонците и македонскиот јазик, додека македонската влада и МНР се разбудат од зимскиот сон и одлучат да реагираат. Сите освен МНР го видоа меморандумот кој Бугарија го испрати до ЕУ, а со кој го условува членството на ...

Милошоски: Собранието треба да расправа за бугарскиот меморандум

+инфо - 17.09.2020

За него е неприфатливо државен јазик да биде предмет на преговори во рамките на Европската Унија и бугарските позиции ги смета за неевропски. Собранието треба да расправа за бугарскиот меморандум кој се однесува на македонските европски интеграции и ...

Што се бара Бугарија во меморандумот до ЕУ?

Сител - 17.09.2020

Бугарскиот меморандум во целост објавен - земја кандидат не треба да внесува отворени прашања во ЕУ. Бараат во преговарачката рамка да стои посебно поглавје во кое Скопје ќе гарантира дека ќе прифати се што бара Бугарија.

Објавен целосниот бугарски меморандум: Земја кандидат не треба да внесува отворени прашања во ЕУ

Слободен Печат - 17.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија во целост објавен – земја кандидат не треба да внесува отворени прашања во ЕУ, пренесува Сител. До детал објавен документот со кој Бугарија поставува услови за Македонија од кои зависи преговарачкиот процес на ...

ЕКСКЛУЗИВНО Бугарскиот меморандум објавен во целост, ова се деталите!

+инфо - 17.09.2020

Документот е поделен во неколку точки воведен дел, историски преглед, општа историја, сегашната ситуациа, добрососедскиот договор, главни нерешени прашања, проблеми со името, малцински тврдења и поглед напред.

Бугарскиот меморандум во целост објавен: Македонскиот јазик бил бугарски дијалек

Press24 - 17.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија во целост објавен – земја кандидат не треба да внесува отворени прашања во ЕУ До детал објавен документот со кој Бугарија поставува услови за Македонија од кои зависи преговарачкиот процес на земјата.

Меморандумот на Бугарија во целост – Земја кандидат не треба да внесува отворени прашања во ЕУ

Нетпрес - 17.09.2020

До детал објавен документот со кој Бугарија поставува услови за Македонија од кои зависи преговарачкиот процес на земјата. Документот е поделен во неколку точки воведен дел, историски преглед, општа историја, сегашната ситуациа, добрососедскиот ...

Нови услови од Бугарија за преговорите со ЕУ

Сител - 17.09.2020

На шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија, Бугарија испрати објаснувачки меморандум до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со Унијата.

Софија бара ЕУ прво да нѐ избрише, па да преговара со нас за членство!?

Слободен Печат - 17.09.2020

Источниот сосед инсистира Договорот за добрососедство да биде дел од Преговарачка рамка за зачленување во ЕУ, Македонија да го спроведува во добра волја, а само земјите потписнички да проценуваат дали договорените обврски се ефикасно исполнети.

Османи вели дека не очекува блокада од Бугарија

Нова ТВ - 17.09.2020

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вели дека бугарија треба да остави преговорите со ЕУ и работата на историчарите да се одвиваат паралелено, Тој денеска пред новинарите, кажа дека Бугарскиот Меморандум официјално не е доставен до Владата, ...

Владата за меморандумот од Бугарија: Тврдењата и изјавите кои содржат навреди не водат кон пријателство

360 степени - 17.09.2020

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија создава правна рамка и нуди инструменти за менаџирање на билатералните прашања и ние сме посветени на неговата имплементација, е ставот на Владата во врска со меморандумот ...

ЕКСКЛУЗИВНО: Бугарскиот меморандум во целост објавен

Сител - 17.09.2020

Објаснувачкиот меморандум на Бугарија во целост објавен - земја кандидат не треба да внесува отворени прашања во ЕУ До детал објавен документот со кој Бугарија поставува услови за Македонија од кои зависи преговарачкиот процес на земјата.

За Бугарија е акт на агресија самото постоење на Северна Македонија

Независен - 17.09.2020

Бојко Борисов и Красимир Каракачанов Што прават нашите властодршци кога ќе се најдат во тесно? Уриваат некоја ромска колиба. Им објавуваат света војна на родовите кои самите си ги измислуваат. Политизираат светски кризи како оваа со коронавирусот.

Негувањето на македонскиот јазик не е антибугарски чин

+инфо - 17.09.2020

Во изјава за „Дојче веле“, историчарот Драги Ѓориев вели дека негувањето на сопствениот јазик и култура и на сопственото чувство на идентитет и заедница, не може да бидат закана за европските вредности и не може по никоја основа да претставува ...

Софија до ЕУ- Македонците се проект на Тито, македонскиот јазик е норма на бугарскиот

OhridNews - 17.09.2020

Два услова и тези за македонскиот идентитет и јазик содржи таканаречениот објаснувачки меморандум кој официјална Софија го пратила до земјите членки на ЕУ, а кој го објави Радио Слободна Европа.

Нови услови од Софија за македонските преговори со ЕУ

Нетпрес - 17.09.2020

На шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија во Северна Македонија“, Бугарија испрати објаснувачки меморандум до земјите членки на Еевропската унија во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со ...

Нови услови за Македонија од Бугарија за преговорите со ЕУ

Нова ТВ - 17.09.2020

На шест страници со долги историски образложенија за „државна антибугарска идеологија“ во Северна Македонија, Бугарија испрати објаснувачки меморандум до земјите членки на ЕУ во пресрет на одлуката за отпочнувањето на преговорите со Унијата.

Бугарскиот европратеник Џамбаски: Нема македонско малцинство во Бугарија

Press24 - 17.09.2020

Во Бугарија нема македонско малцинство, рече бугарскиот пратеник во Европскиот парламент Ангел Џамбаски, коментирајќи го фактот дека Комитетот на ЕП за граѓански слободи, правда и внатрешни работи и се обрати на бугарската влада со прашање во врска ...

Ѓоргиев: Негувањето на свој јазик и идентитет не е закана за европските вредности

ММС - 17.09.2020

Всушност, негирањето на правото на јазик и идентитет е закана за европските вредности и основните човекови права, вели историчарот Драги Ѓоргиев. Бурни реакции во Северна Македонија предизвика бугарскиот објаснувачки меморандум за односите меѓу ...