TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тодоров: Прифаќам одговорност, но не и вина

А1 - 15.08.2010

Има надеж но нема гаранција дека со почетокот на училишната година ќе стасаат и учебниците за основците и средношколците.

МОН не очекува проблеми со учебниците

Р.С.Европа - 15.08.2010

Сите учебници ќе бидат навремено изработени и доставени до училиштата и се надеам дека целиот проект ќе помине без проблеми, изјави министерот за образование Никола Тодоров.

Тодоров чувствува одговорност, но не и вина

Телма - 15.08.2010

Министерот за образование Тодоров чувстува одговорност, но не и вина за скандалот со учебникот по општество за петто одделени, во кој се најдоа несоодветни личност (од естрадата), како заслужни за ...

МОН не очекува проблеми со учебниците

Алфа - 15.08.2010

Министерството за образование и наука ги печати учебниците и ги набавува тиражите согласно со добиените податоци од училиштата за нивните потреби.

Тодоров: Чувствувам одговорност за учебникот „Општество“

Форум - 15.08.2010

За направената грешка во учебникот за петто одделение „Општество“ чувствувам одговорност, но правам разлика меѓу тоа да се биде одговорен и да се биде виновен, рече Никола Тодоров, министер за ...

„Општеството“ повторно на рецензија

Алсат-М - 15.08.2010

Книгата „Општество“ за петто одделение, која беше издадена со грешки, по многуте реакции е вратена на повторно разгледување. Формиран е нов тим рецензенти кој одново ќе ги разгледа грешките.

Супер - рецензенти ќе го читаат спорниот учебник

Алфа - 15.08.2010

Министерот Тодоров чувствува одговорност но не и вина за спорните имиња наведени во книгата за општество за 5-то одделение.

МОН не очекува проблеми со учебниците

Сител - 15.08.2010

Министерството за образование и наука ги печати учебниците и ги набавува тиражите согласно со добиените податоци од училиштата за нивните потреби.

Нов тим ќе го рецензира учебникот по општество

Сител - 15.08.2010

Нов рецензентски тим од утре темелно ќе го проверува учебникот по општетство за петто одделение. Министерот за образование, Никола Тодоров бара целосна ревизија по што ќе биде јасно дали учебникот ќе ...

Тодоров: Одговорен, не и виновен за грешката во Општеството

Канал5 - 15.08.2010

Утре новиот рецензентски тим ќе заврши со оценувањето на учебникот по општество за 5-то одделение. Ќе бараат дали освен веќе направената, кога шоумени како Нора Шакири, Тони Михајловски, музичарот ...

Нема проблеми со учебниците

Вечер - 15.08.2010

Министерството за образование и наука ги печати учебниците и ги набавува тиражите во согласност со добиените податоци од училиштата за нивните потреби.

Нов тим рецензенти ќе го коригираат спорниот учебник

Нетпрес - 15.08.2010

Формиран е нов рецензентски тим кој ќе направи нова рецензија на учебникот по “Општество“ за петто одделение, како што и претходно најави министерот Тодоров учебникот е се повлечен од дистрибуција.

Тодоров: Чувствувам одговорност за учебникот „Општество“

Макфакс - 15.08.2010

За направената грешка во учебникот за петто одделение „Општество“ чувствувам одговорност, но правам разлика меѓу тоа да се биде одговорен и да се биде виновен, рече Никола Тодоров, министер за ...

Поента - Бесплатни „бисери“

Време - 14.08.2010

Валентина Стојанчевска Дали некогаш нашите автори ќе успеат да издадат книга што нема да предизвика контроверзии и реакции? Овде мислиме на фамозната енциклопедија, на ланскиот учебникот по хемија, ...

Македонија - Глупостите ќе се кријат со лепенки!

Време - 14.08.2010

Валентина Стојанчевска Целосно повлекување на учебникот по општество за петто одделение или, пак, само корекција на страницата на која се најдоа имињата на Нора Шакири, Ферус Мустафов, Тони ...

Македонија - Водителката Шакири ќе се брише од учебникот

Вест - 14.08.2010

Авторите имале идеја што требало да стои во учебникот, а дали е таа прифатлива или не одлучуваат рецензентите, кои стручно ги вреднуваат и даваат зелено светло за печатење, вели министерот Тодоров, ...

Спорниот учебник „Општество“ оди на целосна ревизија

Утрински - 14.08.2010

Учебникот „Општество“ за петто одделение ќе оди на целосна ревизија по скандалот што изби во јавноста, откако Нора Шаќири, Ферус Мустафов и Тони Михајловски се најдоа на неговите страници како ...

Нова демократија бара оставка од Ќазими

Телма - 14.08.2010

Нова демократија бара оставка од заменик-министерката за образование и наука Линдита Ќазими од ДУИ. Повод е објавениот учебник по предметот „Општество“ за петто одделение во кој, како што оценува ...

Учебникот по општество на целосна ревизија

Дневник - 14.08.2010

Ако се утврди дека се работи само за еден пропуст - како тоа што како заслужни во уметноста и културата се наведени Нора Шакири или Ферус Мустафов - ќе биде препечатена само спорната страница, но ако ...

„Бисерните“ четива се дела на неискусни наставнички и на заспани рецензенти

Н.Македонија - 14.08.2010

Само казни за рецензентите што не ги читаат ракописите ќе стават ред во учебникарството, сметаат експертите Во последниве години, на конкурсите за изработка на ракописи за учебници сé повеќе се ...

НД бара одговорност за грешките во учебникот

Алсат-М - 14.08.2010

Издавањето на учебникот “Општество“ за петто одделение во која Косово е претставено како дел на Србија, како и другите грешки, од Нова демократија денеска ги окарактеризираа како скандал на ...

Разрешување на рецензентите на спорниот учебник?

Алфа - 14.08.2010

Рецензентската комисија за спорниот учебник по предметот „Општество” за петто одделение ќе биде разрешена ако во учебникот се пронајдат и други пропусти покрај спорниот список на значајни имиња од ...

Нова Демократија: Во учебникот за петто одделение нема Албанци

Сител - 14.08.2010

Нова демократија бара оставка од заменик-министерката за образование и наука Линдита Ќазими од ДУИ. Повод е објавениот учебник по предметот „Општество“ за петто одделение во кој, како што оценува ...

Министерството за образование ќе ја препечати спорната страница

А1 - 13.08.2010

Во експресна постапка Нора Шаќири, Тони Михајловски, а најверојатно и Ферус Мустафов се избришани од аналите на македонската култура.

Друштвото на писателите бараат да се повлече учебникот по Општество

А1 - 13.08.2010

Друштвото на писателите на Македонија од министерот за образование и наука Никола Тодоров бара да го повлече учебникот „Општество” за петто одделение и ги оценува неговите содржини како израз на ...

Општество за 5-то стана хит на друштвените мрежи

IT.mk - 13.08.2010

Секоја популарна тема се дискутира на друштвените мрежи, но само уникатните добиваат поголемо внимание и стануваат интересни феномени кои ја истакнуваат креативноста и критичкиот ум на корисниците.

Македонија - Средношколците пак без учебници

Време - 13.08.2010

Голем дел од средношколците и годинава ќе останат без учебници бидејќи од 536 учебници за средните стручни училишта, годинава Министерството за образование не успеа да обезбеди 214.

МОН бара итна корекција на содржината во учебникот „Општество“

Р.С.Европа - 13.08.2010

Министерот за образование и наука Никола Тодоров на синоќешната средба со четирите авторки на учебникот „Општество,, за петто одделение побара веднаш да ја коригираат спорната содржина.

Македонија - Водителката Нора Шакири влезе во учебник

Вест - 13.08.2010

Во учебникот по Општество за петто одделение, во делот каде што се опишуваат значајни имиња од македонската култура, таа е ставена заедно со Никола Бадев, Васка Илиева, Симон Трпчевски, Влатко ...

Петтоодделенците ќе добијат учебници

Утрински - 13.08.2010

Учебниците за петто одделение се отпечатени и нивната распределба по основните училишта во Македонија е при крај. На вчерашната дистрибуција на комплети учебници за петтоодделенците во скопското ...

Министерот бара - од рецезентите извинување, од Авторките корекција

Телма - 13.08.2010

Министерот за образование Никола Тодоров засега ќе биде задоволен со извинување од страна на рецезентите на учебникот по општество за петто одделени кои очигледно не ја читале добро неговата ...

СДСМ - уште еден скандал во образованието

Телма - 13.08.2010

Учебникот по општество за петто одделение е само уште еден од многуте скандали во образованието, реагира СДСМ оценувајќи дека и покрај мерките на министерот Тодоров штетата е веќе направена.

МОН ги распределува бесплатните учебници

Дневник - 13.08.2010

Учебниците за петто одделение се отпечатени и нивната распределба по основните училишта е при крај, рече министерот за образование и наука Никола Тодоров на вчерашната дистрибуцијата на комплети ...

Итна корекција на содржината во учебникот „Општество“

Алфа - 13.08.2010

Министерот за образование и наука Никола Тодоров на синоќешната средба со четирите авторки на учебникот „Општество“ за петто одделение побара веднаш да ја коригираат спорната содржина.

МОН побара од авторите итна корекција на учебникот „Општество“

Идивиди - 13.08.2010

Скопје, 13 август 2010 (МИА) - Министерот за образование и наука Никола Тодоров на синоќешната средба со четирите авторки на учебникот „Општество“ за петто одделение побара веднаш да ја коригираат ...

Се делат учебници, нема етика и етика на религии

Н.Македонија - 13.08.2010

Петтоодделенците и осмоодделенците од оваа учебна година ќе имаат нови учебници, кои се изработуваа според нова програма за деветтолетка.

Нора Шакири и Тони Михајловски значајни личности од културата

Н.Македонија - 13.08.2010

Медицинското објаснување за наркоманијата, според авторите на учебникот е „болна склоност кон употреба на опојни средства заради постигнување на претерано добро расположение“ „Значајни имиња од ...

Тодоров : Учебникот „Општество“ - најдобро од понуденото

Кајгана - 13.08.2010

Учебникот „Општество“ всушност бил најдобро оценет од рецензентската комисија, избран е од пет ракописи на повеќе автори со одлична оцена од 95 проценти, и имал многу висока и позитивна оценка.

Спорниот учебник бил најдоброто од понуденото

Форум - 13.08.2010

Учебникот „Општество“ всушност бил најдобро оценет од рецензентската комисија, избран е од пет ракописи на повеќе автори со одлична оцена од 95 отсто, и имал многу висока и позитивна оценка, рече ...

Тодоров : Учебникот „Општество“ - најдобро од понуденото

Алфа - 13.08.2010

Учебникот „Општество“ всушност бил најдобро оценет од рецензентската комисија, избран е од пет ракописи на повеќе автори со одлична оцена од 95 проценти, и имал многу висока и позитивна оценка.

СДСМ бара одговорност од министерот Тодоров

Форум - 13.08.2010

Наближува почетокот на учебната година а македонската јавност веќе се навикна на скандали во образованието а како и претходните неколку години, скандалите ќе направат огромни штети во образовниот ...

МОН не може да биде одговорно за работата на рецензентите

Идивиди - 13.08.2010

Скопје, 13 август 2010 (МИА) - Министерството за образование и наука не може да биде одговорно за работата на рецензентите на учебниците, зашто тие се последниот филтер во процедурата за објавување ...

Реакција на МОН на пресот на СДСМ

Форум - 13.08.2010

Министерството за образование и наука (МОН) реплицирајќи на денешната прес-конференција на опозициската СДСМ на која беше побарана одоговорност од министерот Тодоров, одговара образложувајќи ја ...

Учебникот по “Oпштество” за петто одделение се повлекува

Алфа - 13.08.2010

24 часа откако се подели контроверзниот учебник по предметот "Општество" за петто одделение целосно ќе биде повлечен и вратен на доработка.

Според учебникот по општество Косово е сè уште дел од Србија

Алсат-М - 13.08.2010

Во учебната книга “Општество“ за петто одделение, Република Косово сè уште се покажува како дел на Србија. Ова се докажува на страницата 8 и 9 каде Србија и Косово се прикажани заедно, во еден ...

ДПМ бара да се повлече учебникот „Општество“ за петто одделение

Сител - 13.08.2010

Друштвото на писателите на Македонија од министерот за образование и наука Никола Тодоров бара да го повлече учебникот „Општество” за петто оддделение и ги оценува неговите содржини како израз на ...

ДПМ бара повлекување на учебникот „Општество“ за петто одделение

Кирилица - 13.08.2010

Друштвото на писателите на Македонија од министерот за образование и наука Никола Тодоров бара да го повлече учебникот „Општество” за петто оддделение и ги оценува неговите содржини како израз на ...

Авторите на учебникот немаа коментар како Нора, Ферус и Тони станаа значајни личности од културата

Канал5 - 13.08.2010

„Немам коментар!“ Ова беше кусата изјава на авторите на учебникот по социологија за петто одделение, по средбата со министерот Тодоров.

МОН побара итна корекција во учебникот „Општество“

Кирилица - 13.08.2010

Министерот за образование и наука Никола Тодоров на синоќешната средба со четирите авторки на учебникот „Општество“ за петто одделение побара веднаш да ја коригираат спорната содржина Во околу 20.000 ...

МОН побара од авторите итна корекција на содржината во учебникот „Општество“

Сител - 13.08.2010

Министерот за образование и наука Никола Тодоров на синоќешната средба со четирите авторки на учебникот „Општество“ за петто одделение побара веднаш да ја коригираат спорната содржина.

Ќе се препечатува учебникот по општество за 5 одделение

Сител - 13.08.2010

Ќе се препечатува учебникот по општество за петто одделение. Ќе се менува делот каде како значајни личности од македонската култура меѓу другите се споменуваат Нора Шакири, Ферус Мустафов, Тони ...

ДПМ: Содржините во учебникот по општество се израз на некомпетентност во работата

Канал5 - 13.08.2010

Содржините од учебникот по општество за петто одделение се израз на некомпетентност, неодговорност и паушалност во работата, оцени Друштвото на писателите на Македонија и побара од министерот за ...

Учебникот по Општество за петто одделение ќе оди на ревизија

Канал5 - 13.08.2010

Општеството за петто одделение ќе оди на целосна ревизија. Министерот Тодоров доцна синоќа од авторите побара да ја коригираат само спорната страна.

Страницата со културни дејци ќе се менува

Вечер - 13.08.2010

Тодоров ќе бара јавно извинување од авторките, како и од рецензентката Антоанела Петковска, професорка на Филозофскиот факултет.

Тодоров: Ќе се препечати страната од учебникот од петто одделение

Нетпрес - 13.08.2010

Страницата во учебникот по општество за петто одделение каде што како ликови од културата беа споменати Нора Шаќири, Тони Михајловски и Ферус Мустафов ќе се препечатува, соопшти министерот за ...

СДСМ: Јавноста се навикна на скандали во образованието

eReporter - 13.08.2010

Прес конференција, СДСМ Гордан Георгиев, потпретседател Скопје, 13.08.2010 година Почитувани, Наближува почетокот на учебната година, а македонската јавност веќе се навикна на скандали во ...

Тодоров : Учебникот „Општество“ - најдобро од понуденото

Макфакс - 13.08.2010

Учебникот „Општество“ всушност бил најдобро оценет од рецензентската комисија, избран е од пет ракописи на повеќе автори со одлична оцена од 95 проценти, и имал многу висока и позитивна оценка.

СДСМ - Повторно паушалност и нестручност во образовниот процес

Inpress - 13.08.2010

Скопје, 13. август (ИНПРЕС) Наближува почетокот на учебната година, а македонската јавност веќе се навикна на скандали во образованието.

Се повлекува учебникот по Општество за петто одделение

Inpress - 13.08.2010

Скопје, 13. август 2010 (ИНПРЕС) Само 24 часа по поделбата на контроверзниот учебник по предметот „Општество" за петто одделение целосно ќе биде повлечен и вратен на доработка.

Нора Шаќири, Тони Михајловски и Ферус Мустафов во учебникот по општество

А1 - 12.08.2010

Нора Шаќири, Тони Михајловски, Ферус Мустафов се значајни имиња од македонската култура според авторите на учебникот по општество за петто одделение во основното образование.

Нора и Тони заслужни личности за културата !

Телма - 12.08.2010

Нора Шаќири и Тони Михајловски во учебникот „Општество“ за петто одделение се најдоа во друштво со легендарните пејачи Васка Илиева, Александар Сариевски, Никола Бадев, актерите Ристо Шишков и Дарко ...

МОН ги распределува бесплатните учебници

Идивиди - 12.08.2010

Скопје, 12 август 2010 (МИА) - Учебниците за петто одделение се отпечатени и нивната распределба по основните училишта во Македонија е при крај.

Нора Шаќири е културен деец - во учебник за петто одделение

Форум - 12.08.2010

Во учебникот за петто одделение „Општество“, на 42. страна во делот каде се опишуваат значајни имиња од македонската култура се споменати Тони Михајловски, Симон Трпчевски, Нора Шаќири, Влатко ...

Кој сè е значаен за македонската култура?

Алфа - 12.08.2010

Современата македонска култура за која ќе учат петодделенците по предметот општество се сведе на само 22 имиња, меѓу кои има музичари, актери и телевизиски водители, но ниту еден писател или сликар.

Започна распределбата на бесплатните учебници

Форум - 12.08.2010

Учебниците за петто одделение се отпечатени и започна нивната дистрибуција, објави денеска Министерот за образование и наука, Никола Тодоров при делењето на комплети учебници за петтодделенците во ...

Дистрибуција на бесплатните учебници

Сител - 12.08.2010

Учебниците за петто одделение се отпечатени и нивната распределба по основните училишта во Македонија е при крај. Министерот за образование и наука Никола Тодоров денеска присуствуваше на ...

Стартуваше дистрибуцијата на дел од бесплатните учебници за петто одделение

Канал5 - 12.08.2010

Почна дистрибуцијата на дел од учебниците за петто одделение, соопшти Министерот за образование и наука, Никола Тодоров при делењето на комплети учебници за петтодделенците во скопското училиште ...

Што учат вашите деца? Нора Шаќири и Тони Михајловски значајни личности од културата

Кирилица - 12.08.2010

Тодоров: Ниту еден миниcтер во Македонија, ниту сега, ниту кога било во иднина, веројатно, нема да може да биде стручен да ја провери содржината на сите учебници во државата и секој министер, како ...

Учебникот по општество открива нови културни дејци

Сител - 12.08.2010

Нора Шакири, Ферус Мустафов, Тони Михајловски се меѓу најзначајните имиња од македонската култура. Ова ќе го учат петтооделенците во новиот учебник по општество.

Итна средба во министерството- Авторите ќе одговараат зашто Нора Шакири, Тони Михајловски, Ферус Мустафов се значајни ...

Канал5 - 12.08.2010

Итна средба на четворицата автори и на рецензентот на веќе спорното општество за петто одделение, побарал министерот за образование.

Тони: Не е чест да се биде на листа на која го нема Петре Прличко

Кирилица - 12.08.2010

- Тоше го заслужи врвот на листата на личности кои допринеле за македонската култура, а не дното. Срамота е да се става во занимливости, а уште посрамота да се зборува за неговата сообраќајка во ...

Авторите на учебникот по општество за петто на средба кај министерот Тодоров

Сител - 12.08.2010

Министерот за образование и наука Никола Тодоров ги повика вечерва на средба четирите авторки на учебникот по предметот општество за петто одделение откако медиумите денеска открија пропусти во ...

Шаќири - заслужна за културата, сообраќајката на Тоше - занимливост?!

Вечер - 12.08.2010

Личностите кои се најдоа на ова место не се среќни што се во списокот. Тони Михајловски вели дека воопшто не е чест да се биде во список во кој ги нема најдобрите имиња, во кој, на пример, го нема ...

Почна дистрибуцијата на бесплатните учебници

Вечер - 12.08.2010

Учебниците за петто одделение се испечатени и нивната распределба по основните училишта во Македонија е при крај. Министерот за образование и наука, Никола Тодоров, вчера присуствуваше на ...

Дистрибуција на учебниците за петто одделение

Нетпрес - 12.08.2010

Започнува дистрибуцијата на бесплатните учебници за петто одделение во основните училишта во земјава. По тој повод министер за образование и наука Никола Тодоров ќе го означи почетокот на ...

Бесплатни учебници за петто одделение

eReporter - 12.08.2010

Д истрибуцијата на бесплатните учебници за петто одделение во основните училишта во земјава , започнува денеска. Стартот на овој проект ќе го означи министерот за образование Никола Тодоров, кој ќе ...

МОН започна со дистрибуција на учебници

Нетпрес - 12.08.2010

Министерството за образование и наука денеска започна со распределбата на бесплатните учебници за петто одделение, а министерот Тодоров присуствуваше на комплетната дистрибуција на овие учебници во ...

Дистрибуција на над 210 000 учебници за 5-то одделение

eReporter - 12.08.2010

Започна дистрибуцијата на над 210 000 учебници за 5-то одделение, информираше денеска Министерот за образование и наука, Никола Тодоров .

Започна распределбата на бесплатните учебници за 2010/2011

Макфакс - 12.08.2010

Учебниците за петто одделение се отпечатени и започна нивната дистрибуција, објави денеска Министерот за образование и наука, Никола Тодоров при делењето на комплети учебници за петтодделенците во ...

Тони Михајловски и Нора Шаќири во учебник за петто одделение

Макфакс - 12.08.2010

Во учебникот за петто одделение „Општество“, на 42. страна во делот каде се опишуваат значајни имиња од македонската култура се споменати Тони Михајловски, Симон Трпчевски, Нора Шаќири, Влатко ...

Започнува дистрибуцијата на бесплатните учебници за V одделение

Inpress - 12.08.2010

Скопје, 12. август 2010 (ИНПРЕС) Министерството за образование и наука денеска и официјално ќе го означи стартот на дистрибуцијата на бесплатните учебници за учениците од V одделение.

Средношколците повторно без учебници

Deutsche Welle - 11.08.2010

Пред почетокот на учебната година извесно е дека македонските средношколци повторно нема да имаат учебници. Не станува збор за пропусти во МОН, туку професорите немаат интерес за пишување наставна ...