TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обилни врнежи од дожд и снег ја изненадија Бугарија

24 Вести - 26.10.2014

Обилните врнежи од дожд и снег ја изненадија Бугарија. 42 годишна жена била однесена од надојдена река, а нејзиното тело било пронајдено на еден километар од нејзиното место на живеење.

Времето променливо облачно со дончеви периоди

Нетпрес - 26.10.2014

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, наместа со сончеви периоди и потопло од вчера. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните ...

Вонредна состојба во Бугарија поради снегот

+инфо - 26.10.2014

Во поголемиот дел од Бугарија денеска е прогласена вонредна состојба, поради обилните врнежи од снег и дожд. Десетици илјади жители останаа без електрична енергија, а 42-годишна жена загина, откако ...

Облачно, наместа со сончеви периоди

Макфакс - 26.10.2014

Променливо облачно, наместа со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Дневните температури ќе се движат од 3 до 13 Целзиусови степени.

Облачно, студено со сончеви периоди

МКД - 26.10.2014

Денеска времето ќе биде променливо облачно, наместа со сончеви периоди и потопло од вчера. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните источни делови од ...

Облачно, студено со сончеви периоди

Курир - 26.10.2014

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, наместа со сончеви периоди и потопло од вчера. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните ...

Бугарија завеана со снег, прогласена вонредна состојба

Телеграф - 26.10.2014

Според државната метеоролошка служба, врнежите достигнале рекордни 220 литри на квадратен метар Обилните врнежи од дожд и снег кои ја погодија Бугарија предизвикаа вчера во поголем дел од земјата да ...

Облачно, наместа со сончеви периоди

Либертас - 26.10.2014

Променливо облачно, наместа со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Дневните температури ќе се движат од 3 до 13 Целзиусови степени.

Денеска сончево и студено

МК News - 26.10.2014

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Во крајните источни делови ќе има услови за краткотраен локален дожд.

Денеска времето се очекува да биде студено со можност за слаби врнежи

Пулс24 - 26.10.2014

Претежно облачно време се очекува во првиот дел од недела, попладне облачност постепено ќе се намалува со прогресија од запад кон исток. Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните источни делови ...

Облачно, наместа со сончеви периоди

Тера - 26.10.2014

Променливо облачно, наместа со сончеви периоди. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Дневните температури ќе се движат од 3 до 13 Целзиусови ...

Облачно и студено до 10 степени

Република - 26.10.2014

Претежно облачно време се очекува во првиот дел од недела, попладне облачност постепено ќе се намалува со прогресија од запад кон исток. Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните источни делови ...

(Галерија) Вонредна состојба во Бугарија: Обилни врнежи од дожд и снег ја парализираа земјата

еМагазин - 26.10.2014

На поголемиот дел од територијата на Бугарија е прогласена вонредна состојба, поради обилните врнежи од снег и дожд. Десетици илјади жители останаа без електрична енергија, а 42 годишна жена загина, ...

Времето денеска студено, но потопло од вчера

Вистина.мк - 26.10.2014

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно, наместа со сончеви периоди и потопло од вчера. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните ...

Студено со ветер и врнежи од дожд и снег

Канал5 - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Времето денеска: студено со врнежи од дожд и температура до 10 степени

24 Вести - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Не' очекува студен викенд

OhridNews - 25.10.2014

Променливо облачно и студено време не очекува во текот на денот. Во претпладневните часови ќе има услови за врнежи од дожд, кои на повисоките места ќе бидат од снег.

Зима во Македонија - еве на кои места вее снег во овој момент

Press24 - 25.10.2014

Снег со послаб интензитет има на планинските врвови додека во поголем дел од Македонија се бележат врнежи од дожд. Најинтензивни се врнежите на Попова Шапка каде веќе се формира мала снежна покривка.

Студено и врнежливо време

Нетпрес - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено со ветер и врнежи од дожд и снег

Алфа - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено време со врнежи од дожд и снег

Курир - 12.10.2021

Утре попладне во западните делови ќе има појава на локален дожд. Во текот на ноќта од запад со зголемената облачност врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјата, а на југот ќе бидат пообилни, информира УХМР.

Дожд во низините, снег на планините

+инфо - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

ВРЕМЕ: Денеска врнежи од дожд и снег, од недела температури под нулата

Телеграф - 25.10.2014

Во Скопје ќе биде претежно облачно со слаб дожд претпладне, а во попладневните часови облачноста ќе се намалува Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во ...

Надвор кочан ладно - еве какво време не очекува деновиве

Press24 - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено време и дожд предпладне потоа засилен ветер

Сител - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено со ветер, дожд и снег

Р.С.Европа - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Денес не очекува студено и врнежливо време

Пулс24 - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено време со врнежи од дожд и снег

Вечер Прес - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

И денеска студено со врнежи од дожд

Либертас - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено и врнежливо време

Точка - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено време со врнежи од дожд и снег

Денешен - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Зима во Македонија – еве на кои места вее снег

МК News - 25.10.2014

Снег со послаб интензитет има на планинските врвови додека во поголем дел од Македонија се бележат врнежи од дожд. Најинтензивни се врнежите на Попова Шапка каде веќе се формира мала снежна покривка.

Студен октомвриски ден

Република - 25.10.2014

Сабота започнува со облачно и врнежливо време. Таквото време, според Метеопро , ќе се задржи до пладне, кога постепено ќе престануваат врнежите. Слаби врнежи попладне може да се очекуваат во јужните ...

Студено време со врнежи од дожд и снег

Локално - 25.10.2014

Денеска е сабота, 25 октомври, 298-от ден во 2014 година. До крајот на годината остануваат уште 67 дена. Денот трае 10 часа и 43 минути. Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе ...

Студено време со врнежи од дожд и снег

Н.Македонија - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат Ќе дува умерен до засилен ветер од ...

Студено време со врнежи од дожд и снег

Вистина.мк - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено време со дожд и снег на планините

Lider - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Студено со ветер и врнежи од дожд и снег

Идивиди - 25.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Продолжува студениот бран - денеска температури од 4 до 13 степени

Канал5 - 24.10.2014

Продолжува студениот бран. И денеска ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд - прогнозираат синоптичарите. Денеска не очекува претежно облачно и студено време со повремени врнежи од дожд , а на ...

Врнежливо и облачно време, снег на планините

Сител - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кои повеќе ќе бидат застапени во јужната половина од земјава. Најмалку услови за врнежи ќе има во североисточните делови.

Петочно време: Облаци, дожд и снег на планините

Таратур - 24.10.2014

Петок ќе донесе соема мал, речиси и неприметен пораст на максималната температура во однос на четврток. Во првата половина од денот ќе биде претежно облачно во северната половина од земјата.

Еве на кои места вее снег во моментов

Press24 - 24.10.2014

Снег со многу слаб интензитет ноќеска и утрово е регистриран на повисоките места на планините. Многу слаби врнежи има на врвот на Водно, како и на Попова Шапка, но не е доволно за да се формира ...

Вадете ги јакните, температурите ќе бидат се пониски

+инфо - 24.10.2014

Времето денеска ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Температурата ќе се движи од 4 до 14 степени.

Падна првиот снег во Охридско

OhridNews - 24.10.2014

Падот на температурите ги донесе и првите врнежи од снег во Македонија есенва. Обелеа и врвовите на планината Галичица и Петрино, а снег има на речиси сите повисоки места во земјава.

Облачно и студено време, со дожд и снег

Курир - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Утринската температура ќе се движи од четири до 12, а дневната од пет до 13 степени.

Денеска дожд и постудено

А1 On - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кои повеќе ќе бидат застапени во јужната половина од земјава. Најмалку услови за врнежи ќе има во североисточните делови.

ВРЕМЕ: Студено и дождливо, понесете си чадор

Телеграф - 24.10.2014

Од недела следува период на стабилно и суво време со ниска утринска температура која на повеќе места ќе биде под нулата, додека дневната ќе бележи тенденција на пораст Времето во Македонија ќе биде ...

Утре студено време, со дожд и снег на планините

Република - 24.10.2014

Студено време со врнежи од дожд и снег на планините ќе преовладува претпладне во Македонија, а во попладневните часови се очекува врнежите да престанат.

Облачно и студено време, со дожд и снег

Пулс24 - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено време со повремени врнежи од ...

Времето облачно и студено

Точка - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Утринската температура ќе се движи од четири до 12, а дневната од пет до 13 степени.

Денеска облачно со дожд и температура до 13 степени

Либертас - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд кои повеќе ќе бидат застапени во јужната половина од земјава. Најмалку услови за врнежи ќе има во североисточните делови.

Падна првиот снег во Охридско

Sky - 24.10.2014

Падот на температурите ги донесе и првите врнежи од снег во Македонија есенва. Обелеа и врвовите на планината Галичица и Петрино, а снег има на речиси сите повисоки места во земјава, јави ...

ОБЛАЦИ И СТУД: Ова е тоа што ќе се случи со времето

Sky - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и студено, претпладне со локален дожд, на планините врнежите ќе бидат претежно од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Облачно и студено време, со дожд и снег

Lider - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Утринската температура ќе се движи од четири до 12, а дневната од пет до 13 степени.

Облачно и студено време, со дожд и снег

Вистина.мк - 24.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и студено време со повремени врнежи од дожд, на планините од снег. Утринската температура ќе се движи од четири до 12, а дневната од пет до 13 степени.

Времето денеска: Облачно со дожд, на планините снег и температура до 14 степени

24 Вести - 23.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Октомвриски снег во Македонија – од недела температури под нулата

Канал5 - 23.10.2014

Откако земјите од регионот деновиве беа зафатени од снежни врнежи, октомврискиот снег. Утрово падна на повисоките места во земјата. Снегот ќе продолжи да паѓа на планинските места, додека на ...

ФОТО: Снег на Водно

Курир - 23.10.2014

Утринава на Водно може да се забележи првиот снег во Македонија. Во околните земји веќе заврна првиот снег, а во текот на ноќта и планината Водно доби снежна покривка.

Облачно со врнежи од дожд, а на планините снег

+инфо - 23.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег, особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Метеоролозите најавуваат “опасна“ ноќ во Скопје

Курир - 23.10.2014

Овој четврток го носи почетокот на вистинската есен во целосна смисла на зборот. Поголем пад на температурата во однос на среда, врнежи од дожд и умерен, а локално и заслиен северен ветер ќе бидат ...

Од недела со температури под нула!

Сител - 23.10.2014

Дел од Балканот од денеска го зафатија врнежи, кои наместа преминуваат во снежни. Снег паднал и на планините Власиќ и Бјелашница, а во повисоките предели во БиХ, паѓа лапавица.

Од недела температурите паѓаат под нулата!

Хитпортал - 23.10.2014

Д ел од Балканот од денеска го зафатија врнежи, кои наместа преминуваат во снежни. Снег паднал и на планините Власиќ и Бјелашница, а во повисоките предели во БиХ, паѓа лапавица.

Од недела со температури под нула

А1 On - 23.10.2014

Дел од Балканот од денеска го зафатија врнежи, кои наместа преминуваат во снежни. Снег паднал и на планините Власиќ и Бјелашница, а во повисоките предели во БиХ, паѓа лапавица.

Октомвриски снег и во Македонија

Курир - 23.10.2014

Откако земјите од регионот деновиве беа зафатени од снежни врнежи, октомврискиот снег утрово се појави на повисоките места во земјата. Времето во Македонија денеска ќе биде врнежливо, а на повисоките ...

Видео: Падна првиот снег и во Србија

Нетпрес - 23.10.2014

Во Краљево вчера околу 19 часот по обилните врнежи на дожд почна да паѓа првиот овогодишен снег. Врвовите на околните планини избелеа, објави српски ...

Падна првиот снег на Водно

Нетпрес - 23.10.2014

Утринава на Водно може да се забележи првиот снег во Македонија. Во околните земји веќе заврна првиот снег, а во текот на ноќта и планината Водно доби снежна покривка.

Облачно со врнежи од дожд во пониските и снег на повисоките места

Кајгана - 23.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините со врнежи од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер.

ФОТО: Ова првиот македонски град во кои падна снег!

Сител - 23.10.2014

Кратово е првиот град во Македонија кој го виде снегот. Врнежи беа претежно на планинте, но сепак Кратово е првата градска средина каде годинава завеа ...

Еве каде вее снег во моментов низ Македонија

Press24 - 23.10.2014

Снежни врнежи со помал интензитет ноќеска и во текот на утринските часови се регистрирани на планинските врвови и повисоките места. Мала снежна покрива има на Шар Планина, поточно на Попова Шапка.

ФОТО: Ова е првиот македонски град во кој падна снег

Press24 - 23.10.2014

Кратово е првиот град во Македонија кој го виде снегот. Иако врнежи имаше на планинте, прва градска средина каде завеа снег, сепак е Кратово. Еве неколку ...

Снег и пониски температури од вчерашните од 10 до 13 степени Целзиусови

Алфа - 23.10.2014

Снег на планините е првата глетка која ги дочека граѓаните на земјава. Го има на Водно, Маврово, Лазарополе. Претпладнево насекаде беше облачно, со врнежи од дожд и умерен ветер од северен правец.

ФОТО: Првиот македонски град во кој падна снег

Курир - 23.10.2014

Кратово е првиот град во Македонија кој го виде снегот. Врнежи беа претежно на планинте, но сепак Кратово е првата градска средина каде годинава завеа ...

ФОТО Првиот македонски град во кој падна снег сезонава

+инфо - 23.10.2014

Кратово денеска стана првиот град во Македонија во кој имаше снег. Иако снегот обеле многу планини, Кратово беше првата градска средина во која падна снег сезонава, јави Сител ...

Есента со вистинско лице: Облачно, врнежливо, ветровито и поладно

Таратур - 23.10.2014

Овој четврток го носи почетокот на вистинската есен во целосна смисла на зборот. Поголем пад на температурата во однос на среда, врнежи од дожд и умерен, а локално и заслиен северен ветер ќе бидат ...

Падна снег и во Македонија, какво време не очекува денеска

Нетпрес - 23.10.2014

Откако земјите од регионот деновиве беа зафатени од снежни врнежи, октомврискиот снег утрово се појави на повисоките места во земјата. Времето во Македонија денеска ќе биде врнежливо, а на повисоките ...

Снег на повисоките места – какво време нè очекува?

Фактор - 23.10.2014

Снежни врнежи ноќеска во Македонија на повисоките места направија покривка на Водно, Попова Шапка, Скопска Црна Гора… Температурите во земјава се уште над нулата – дневните се движат од пет до 14 ...

СНЕГОТ ДОЈДЕ И ВО МАКЕДОНИЈА: Од недела температури под нулата

Sky - 23.10.2014

Од ноќеска се забележани снежни врнежи на повисоките места во земјава, особено на Попова Шапка, Водно и Скопска Црна гора. Температурите наутро се движат околу нулата, додека дневните од пет до ...

Снег во Македонија – побеле и Водно

МК News - 23.10.2014

Откако земјите од регионот деновиве беа зафатени од снежни врнежи, октомврискиот снег утрово се појави на повисоките места во земјата. Времето во Македонија денеска ќе биде врнежливо, а на повисоките ...

ФОТО: Првиот македонски град во кој падна снег е...

Sky - 23.10.2014

Кратово е првиот град во Македонија кој го виде снегот, објави Пресс24 Иако врнежи имаше на планинте, прва градска средина каде завеа снег, сепак е Кратово.

Од недела температурите паѓаат под нулата!

МК News - 23.10.2014

Дел од Балканот од денеска го зафатија врнежи, кои наместа преминуваат во снежни. Снег паднал и на планините Власиќ и Бјелашница, а во повисоките предели во БиХ, паѓа лапавица.

Еве каде падна ПРВИОТ СНЕГ во Македонија

Пулс24 - 23.10.2014

Кратово е првиот град во Македонија кој го виде снегот. Иако имаше врнежи на планините, прва градска средина каде завеа снег, сепак е Кратово. Погледнете ги фотографиите...

Падна ПРВИОТ СНЕГ и во Македонија: Какво време не очекува денес?

Пулс24 - 23.10.2014

Откако земјите од регионот деновиве беа зафатени од снежни врнежи, октомврискиот снег утрово се појави на повисоките места во земјата. Времето во Македонија денеска ќе биде врнежливо, а на повисоките ...

Невремето и снегот пристигнаа

Република - 23.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Каде има снег во Македонија сега и какво ќе биде времето

МК News - 23.10.2014

Снег има на врвот на Водно околку жичарницата како и на највисоките точки на Скопска Црна Гора.. Снежни врнежи ноќеска во Македонија на повисоките места направија покривка на Водно, Попова Шапка, ...

(Фото) Од денеска драстично опаѓање на температурите: Падна првиот снег на Водно

еМагазин - 23.10.2014

Метролозите за денеска најавија драстично опаѓање на температурите за дестина степени, а ваквиот тренд продолжува и во следните денови. Најава за доаѓање на зимата веќе има.

Фото: Снег на Водно

Денешен - 23.10.2014

Утринава на Водно може да се забележи првиот снег во Македонија. Во околните земји веќе заврна првиот снег, а во текот на ноќта и планината Водно доби снежна покривка.

ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Опасно време се најавува во Скопје за оваа ноќ

МК News - 23.10.2014

Овој четврток го носи почетокот на вистинската есен во целосна смисла на зборот. Поголем пад на температурата во однос на среда, врнежи од дожд и умерен, а локално и заслиен северен ветер ќе бидат ...

Денеска облачно со врнежи од дожд, а на планините снег, температура до 14 степени

Либертас - 23.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Облачно со врнежи од дожд во пониските и снег на повисоките места

Тера - 23.10.2014

Претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег, особено претпладне. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Дневните температури ќе забележат поголем пад и ќе се ...

Какво време нè очекува денеска?

Идивиди - 23.10.2014

Откако земјите од регионот деновиве беа зафатени од снежни врнежи, октомврискиот снег утрово се појави на повисоките места во земјата. Времето во Македонија денеска ќе биде врнежливо, а на повисоките ...

ФОТО: Снег на Водно

Вистина.мк - 23.10.2014

Утринава на Водно може да се забележи првиот снег во Македонија. Во околните земји веќе заврна првиот снег, а во текот на ноќта и планината Водно доби снежна покривка.

Октомвриски снег и во Македонија

Вистина.мк - 23.10.2014

Откако земјите од регионот деновиве беа зафатени од снежни врнежи, октомврискиот снег утрово се појави на повисоките места во земјата. Времето во Македонија денеска ќе биде врнежливо, а на повисоките ...

Никаде без чадор: Еве какво време не очекува денеска

Вистина.мк - 23.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Се е бело во Кратово/ФОТО

Lider - 23.10.2014

Оваа сезона првиот снег падна во Кратово. Врнежи од снег денеска имаше само на планините и изгледа во Кратово кој е единствениот град кој се забели. Фото: ...

Облачно со врнежи од дожд, на планините можни врнежи од снег

Канал5 - 22.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Студен бран го погоди Балканот

24 Вести - 22.10.2014

Ураганот „Гонзало“, кој беснее на европскиот континент, зафати и дел од Балканот. Ниски температури, силни ветрови, обилни врнежи од дожд и снег. Во Хрватска дождот предизвика излевање на неколку ...

Од утре постудено со дожд и снег на планините

24 Вести - 22.10.2014

Постудено со дожд и снег на планините, најавува за утре Управата за хидрометеоролошки работи. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од ...

ГАЛЕРИЈА: Падна првиот снег на Балканот

Press24 - 22.10.2014

Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги изненадија жителите на Сарево и Бања Лука, иако првично снег беше најавен само во повисоките делови на Босна и Херцеговина.

Преку ден сонце, од вечерва и во наредните три дена студ и дожд

МКД - 22.10.2014

Денеска времето во текот на поголемиот дел од денот ќе биде сончево и топло, а во текот на попладневните часови ќе настапи заладување и земјава ќе западне под влијание на северен влажен бран.

Од петок температурата ќе падне на 0 степени

+инфо - 22.10.2014

Драстичен пад на температурата се очекува од петок за кога се предвидени минимални од 0 до 5 и максимални од 6 до 15 степени. Од недела, пак, минималната температура ќе оди во минус и ќе се движи од ...

Од утре пониски температури за десет степени

Нетпрес - 22.10.2014

Во текот на ноќта во Република Македонија се очекува да настапи заладување и посериозно опаѓање на температурите. Во изјава за Нетпрес од УХМР соопштуваат дека заладувањето ќе настапи во текот на ...

Од денеска постудено со дожд и снег на планините

А1 On - 22.10.2014

Постудено со дожд и снег на планините, најавува за денеска Управата за хидрометеоролошки работи. Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од ...

Падна првиот снег на Балканот

Сител - 22.10.2014

Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги изненадија жителите на Сарево и Бања Лука, иако првично снег беше најавен само во повисоките делови на Босна и Херцеговина.

ПОРТОКАЛОВА ФАЗА: Опасно време се најавува во Скопје за оваа ноќ

Press24 - 22.10.2014

Овој четврток го носи почетокот на вистинската есен во целосна смисла на зборот. Поголем пад на температурата во однос на среда, врнежи од дожд и умерен, а локално и заслиен северен ветер ќе бидат ...

Прв снег во Сараево и Бања Лука

+инфо - 22.10.2014

Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги изненадија жителите на Сарево и Бања Лука, иако првично снег беше најавен само во повисоките делови на Босна и Херцеговина.

Првиот снег падна во Сараево

Телеграф - 22.10.2014

Метеоролозите за денеска првично најавија пад на температурите и врнежи, но не и снег во пониските делови на земјата Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги изненадија жителите на Сарево и ...

Надвор вистинска зима

Press24 - 22.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Од утре постудено со дожд и снег на планините

Алфа - 22.10.2014

Постудено со дожд и снег на планините, најавува за утре Управата за хидрометеоролошки работи. Постудено со дожд и снег на планините, најавува за утре Управата за хидрометеоролошки работи.

Падна првиот снег во Сараево и Бања Лука

Денешен - 22.10.2014

Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги изненадија жителите на Сарево и Бања Лука, иако првично снег беше најавен само во повисоките делови на Босна и Херцеговина.

Падна првиот снег во Србија

Sky - 22.10.2014

Во Краљево вечерва околу 19 часот по обилните врнежи почна да паѓа првиот овогодишен снег. Врвовите на околните планини забелеа, објави српски Курир. Снегот денеска почнал да паѓа и во ...

Облачно и врнежливо време, снег на планините

Денешен - 22.10.2014

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежите ќе бидат од снег особено во претпладневните часови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер кој ќе ...

Од утре пониски температури за десет степени

Точка - 22.10.2014

Во текот на ноќта во Република Македонија се очекува да настапи заладување и посериозно опаѓање на температурите. Во изјава за Нетпрес од УХМР соопштуваат дека заладувањето ќе настапи во текот на ...

Метео билтен: Од вечерва продира студена воздушна маса

Кумановски м. - 22.10.2014

Среда ќе донесе претежно сончево и релативно топло време преку ден. Наутро ќе има услови за краткотрајна ниска облачност низ мал дел од котлините од земјата.

Еве каде вее снег вечерва...

Пулс24 - 22.10.2014

Од 17 часот попладнево паѓа снег во регионот. Снег паѓа на Златибор, Тара, Копаоник, Стара Планина. Снег претходно падна и во Босна и Хрватска. Надлежните служби апелицаат да се вози внимателно, ...

Прв снег во Сараево и Бања Лука

еМагазин - 22.10.2014

Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги изненадија жителите на Сарево и Бања Лука, иако првично снег беше најавен само во повисоките делови на Босна и Херцеговина.

Од недела температурите паѓаат под нулата!

Фактор - 22.10.2014

Дел од Балканот од денеска го зафатија врнежи, кои наместа преминуваат во снежни. Според метеоролозите, во Македонија до сабота ќе се задржи променливо облачно, студено и ветровито време со повремени ...

Во Сараево падна првиот снег!

Sky - 22.10.2014

Во Сараево денес падна првиот снег. Снег паднал и на планините Власиќ и Бјелашница, а во повисоките предели во БиХ, паѓа лапавица. Метеоролозите предвидуваат дека во наредниот период температурата ќе ...

Преку ден сонце, од вечерва и во наредните три дена студ и дожд

Тера - 22.10.2014

Денеска времето во текот на поголемиот дел од денот ќе биде сончево и топло, а во текот на попладневните часови ќе настапи заладување и земјава ќе западне под влијание на северен влажен ...

Прв снег во Сараево и Бања Лука (видео)

Република - 22.10.2014

Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги изненадија жителите на Сарево и Бања Лука, иако првично снег беше најавен само во повисоките делови на Босна и Херцеговина.

Снег паѓа во Србија, Босна и Хрватска

Вечер Прес - 22.10.2014

Од 17 часот попладнево паѓа снег во регионот. Снег паѓа на Златибор, Тара, Копаоник, Стара Планина. Снег претходно падна и во Босна и Хрватска. Надлежните служби апелицаар да се вози внимателно, ...

Од недела температурите паѓаат под нулата!

Тера - 22.10.2014

Дел од Балканот од денеска го зафатија врнежи, кои наместа преминуваат во снежни.Во Сараево денес падна првиот снег. Снег паднал и на планините Власиќ и Бјелашница, а во повисоките предели во БиХ, ...

Прв снег во Сараево и во Бања Лука

Н.Македонија - 22.10.2014

Снег денеска падна и во Хрватска, а метеоролозите во Србија најавуваат дека и кај нив во текот на ноќта ќе има врнежи од снег и пад на температурите Снежни врнежи во попладневните часови денеска ги ...

Не очекува зима без снег и негативни температури

Попара - 22.10.2014

Најпопуларниот сајт за временска прогноза Accuweather најавува неверојатно топла зима. Во текот на есенските месеци, октомври и ноември, температурата ќе биде пролетна, додека негативни температури, ...

Студениот бран се наближува кон Македонија

Lider - 22.10.2014

Од 17 часот попладнево паѓа снег во регионот. Снег паѓа на Златибор, Тара, Копаоник, Стара Планина. Снег претходно падна и во Босна и Хрватска. Надлежните служби апелираат да се вози внимателно, ...

Од утре пониски температури и снег на планините

Утрински - 21.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од утре, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Времето денеска: Сончево со умерена облачност и температура до 26 степени

24 Вести - 21.10.2014

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови. Температурата ќе се движи од 17 до 26 степени. Во Скопје сончево со умерена облачност и ...

Денеска сончево со умерена облачност, од утре дожд и пониски температури

Канал5 - 21.10.2014

Сончево уште денеска а од утре постудено, не очекува влажен бран и снег на повисоките места. Денеска ке биде сончево со умерена облачност и со температура од 17 до 26 степени.

Временска прогноза: од утре постудено и врнежливо

Р.С.Европа - 21.10.2014

Денеска времето ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови. Температурата од 17 до 26 степени. Во Скопје сончево со умерена облачност и температура до 23 ...

Уште денеска убаво време, еве какво ќе биде

Телеграф - 21.10.2014

Во западните и северните делови, на планините и на некои повисоки места врнежите ќе преминуваат во снег Времето ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови.

Уште денес сончево, од утре заладување!

Сител - 21.10.2014

Времето ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови. Температурата од 17 до 26 степени. Во Скопје сончево со умерена облачност и температура до 23 степени.

Денеска и до 26 степени, од четврток можен ќе биде и снег по планините

МКД - 21.10.2014

Денеска времето ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови. Максималните дневни температуриќе бидат од 17 до 26 Целзиусови степени.

Прв снег во Македонија - ДОАЃА ЗИМА, ДОЛГА И СТУДЕНА!

Sky - 21.10.2014

Метеоролозите за наредните денови најавуваат драстичен пад на температурите. Температурите од над 20 степени ќе бидат заменети со значително заладување.

Од среда вистинска зима

Скопје инфо - 21.10.2014

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови. Температурата ќе се движи од 17 до 26 степени. Во Скопје сончево со умерена облачност и ...

Времето сончево-по котлините наутро магливо

Локално - 21.10.2014

Денеска е вторник, 21 октомври, 294-от ден во 2014 година. До крајот на годината остануваат уште 71 дена. Времето ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови.

ВНИМАНИЕ: Од утре доаѓа снег во Македонија!

Фактор - 21.10.2014

Пад на температурите и северен ветер ја очекува Македонија веќе од утре. Според метеоролозите, утре вечер и во четврток под влијание на влажен и студен бран во земјава ќе започнат пообилни врнежи од ...

Пониски температури и снег на планините од среда

Канал5 - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Времето денеска: Сончево со локална облачност и температура до 26 степени

24 Вести - 20.10.2014

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и претежно тивко. По одделни котлини можна е појава на слаба магла. Температурата ќе се движи од 17 до 26 степени.

Денеска сончево, од среда постудено време со дожд

Канал5 - 20.10.2014

Времето во Македонија се очекува денеска да биде сончево со мала локална облачност и претежно тивко. По одделни котлини можна е појава на слаба магла.

Пониски температури и снег на планините од среда

24 Вести - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Пониски температури и снег на планините од среда

А1 On - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Утре умерена облачност

А1 On - 20.10.2014

Времето утре ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови. Температурата од 17 до 26 степени. Во Скопје сончево со умерена облачност и температура до 23 ...

Сончево и релативно топло со локална облачност

Макфакс - 20.10.2014

Времето во понеделник ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Утринските температури се движат во интервалот од 2 до 9 Целзиусови степени, ...

Значително опаѓање на температурите

OhridNews - 20.10.2014

Во Охрид денеска ќе преовладува сончево време со мала локална облачност и претежно тивко. Максималната дневна темпартура ќе достигне до 22 степени Целзиусови, информираат од УХМР Македонија.

Студен бран ќе ја зафати Македонија од среда

А1 On - 20.10.2014

Значително заладување најавуваат метеоролозите за оваа недела. Студениот бран кој ќе ја зафати Македонија од среда, веќе во петок ќе донесе негативни утрински температури, кои ќе се движат меѓу -2 и ...

Заборавете ги капутите денеска, времето се затоплува

Телеграф - 20.10.2014

Во Скопје слично време со температура до 23 степени Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и претежно тивко. По одделни котлини можна е појава на слаба магла.

Топло уште денеска и утре, од четврток снег и ладно

+инфо - 20.10.2014

Сончево со мала локална облачност, претежно тивко и температура до 25 степени, прогнозира за денеска Управата за хидрометеоролошки работи. Утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, ...

Пониски температури и снег на планините од среда

Алфа - 20.10.2014

Температурата во четврток ќе биде за десеттина и повеќе степени пониска во однос на претходните денови. Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат ...

ДОАЃА ЗИМА: Од четврток дожд и снег, од понеделник студ

Телеграф - 20.10.2014

По заладувањето, температурата ќе падне од 3 до 13 степени, а утринската ќе се спушти и под нулата, вели Костадинка Арсовска, дежурен синоптичар во УХМР Од среда вечер значително ќе паднат ...

Ни доаѓа зима - температурите ќе паѓаат

Press24 - 20.10.2014

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, по котлините со магла во претпладневните часови. Температурата од 17 до 26 степени. Во Скопје сончево со умерена облачност и температура до 23 ...

Неделава почнува со сонце - што ќе се случува со времето?

Press24 - 20.10.2014

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и претежно тивко. По одделни котлини можна е појава на слаба магла. Температурата ќе се движи од 17 до 26 степени Целзиусови.

Од среда вистинска зима - доаѓа влажен и студен бран

Press24 - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Температурен шок: Од среда минусни температури

Хитпортал - 20.10.2014

З начително заладување најавуваат метеоролозите од оваа недела Студениот бран кој ќе ја зафати Македонија од среда, веќе во петок ќе донесе негативни утрински температури, кои ќе се движат меѓу -2 и ...

Уште денес сонце - еве кога ќе падне првиот снег

Sky - 20.10.2014

Времето во Макеоднија ќе биде сончево со умерена облачност. По котлините ќе има појава на магла во претпладневните часови. Дневната температура ќе се движи од 17 до 26 степени.

Од четврток дожд и снег, од понеделник студ

Вечер Прес - 20.10.2014

В среда вечер и в четврток под влијание на влажен и студен бран ќе има пообилни врнежи од дожд, проследени со засилен северен ветер и значителен пад на температурата Времето утре ќе биде сончево со ...

Од среда снег во Македонија

Либертас - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Од сабота снег во Македонија

Точка - 20.10.2014

Значително заладување најавуваат метеоролозите за наредната недела. Студениот бран кој ќе ја зафати Македонија од среда, веќе во петок ќе донесе негативни утрински температури, кои ќе се движат меѓу ...

Какво време нè очекува до крајот на работната недела

Република - 20.10.2014

Времето денеска нема нешто особено да се разликува од вчерашниот ден. Претпладне повторно во котлините во источниот дел од земјата и долж Повардарие се очекуваат услови за појава на слаба измаглица, ...

Температурен шок: Од среда минусни температури

МК News - 20.10.2014

Значително заладување најавуваат метеоролозите за наредната недела. Студениот бран кој ќе ја зафати Македонија од среда, веќе во петок ќе донесе негативни утрински температури, кои ќе се движат меѓу ...

Од среда голем пад на температурите, ќе паѓа и снег

Бриф - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Денес сончево со мала локална облачност и температура до 26 степени

Либертас - 20.10.2014

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност и претежно тивко. По одделни котлини можна е појава на слаба магла. Температурата ќе се движи од 17 до 26 степени Целзиусови.

Уште утре сонце, а потоа студ, дожд и снег

Н.Македонија - 20.10.2014

В среда вечер и в четврток под влијание на влажен и студен бран ќе има пообилни врнежи од дожд, проследени со засилен северен ветер и значителен пад на температурата Времето утре ќе биде сончево со ...

Од среда со минусни утрински температури

Н.Македонија - 20.10.2014

Значително заладување се најавува за неделава, а студениот бран ќе ја зафати Македонија од среда Во петок се очекуваат негативни утрински температури, кои ќе се движат меѓу -2 и 0 степени, а во ...

Какво време не очекува до крајот на работната недела

Вистина.мк - 20.10.2014

Времето денеска нема нешто особено да се разликува од вчерашниот ден. Претпладне повторно во котлините во источниот дел од земјата и долж Повардарие се очекуваат услови за појава на слаба измаглица, ...

Температурен шок: Од среда вистинска зима!

Попара - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...

Пониски температури и снег на планините од среда

Lider - 20.10.2014

Значителен пад на температурите не очекуваат од среда, за кога хидрометеролозите најавуваат влажен и студен бран со пообилни врнежи од дожд, кои на планините и на некои повисоки места во западните и ...