TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

24 Вести - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Куртулмуш: Турција нема да дозволи да се заташка случајот со Кашоги

Телма - 21.10.2018

Турција нема да дозволи да се заташка случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во Суадискиот конзулат во Итснбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), Нуман ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Телма - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Ердоган : Во вторник ќе ги објавам деталите за смртта на новинарот Кашоги

Канал5 - 21.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека во вторник ќе ги објави деталите за бруталното убиство на новинарот со американско државјанство , Џамал Кашоги. На своите приврзаници во Истанбул Ердоган во обраќањето рече дека Турција ја ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Слободен Печат - 21.10.2018

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини повика на спроведување детална, веродостојна и транспарентна истрага за околносите за смртта на Кашоги. Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го ...

Берлин: Објаснувањето на Ријад за смртта на Кашоги е неадекватно

+инфо - 21.10.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас денеска во заедничко соопштение го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, оценувајќи дека изнесените информации од страна на Ријад за ...

Меѓународната заедница побара транспарентна и независна истрага за убиството на Кашоги

+инфо - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побараа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Нетпрес - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Сител - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Независен - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Куртулмуш: Турција нема да дозволи да се заташка случајот со Кашоги

Курир - 21.10.2018

Турција нема да дозволи да се заташка случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во Суадискиот конзулат во Истанбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), Нуман ...

Куртулмуш: Турција нема да дозволи да се прикрие случајот со Кашоги

Независен - 21.10.2018

Турција нема да дозволи да се прикрие случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во суадискиот конзулат во Истанбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), Нуман ...

Турција нема да дозволи да се заташка случајот со Кашоги

Кајгана - 21.10.2018

Анкара, 21 октомври 2018 (МИА) – Турција нема да дозволи да се заташка случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во Суадискиот конзулат во Истанбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Алфа - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Куртулмуш: Турција нема да дозволи да се заташка случајот со Кашоги

Нова ТВ - 21.10.2018

Турција нема да дозволи да се заташка случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во Суадискиот конзулат во Итснбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), Нуман ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Стандард - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

А1 On - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Како се менуваше приказната на Саудиска Арабија за случајот на новинарот Кашоги?

Кајгана - 21.10.2018

Саудиските власти во петокот соопштија дека новинарот Џамал Кашоги бил убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул, каде дошол на 2 октомври за да набави документи што му биле потреби за венчавање со турска ...

Хронологија на прикриената смрт: Саудијците прво тврдеа дека Кашоги излегол од Конзулатот, а сега дека загинал од ...

Курир - 21.10.2018

Саудиските власти во петокот соопштија дека новинарот Џамал Кашоги бил убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул, каде дошол на 2 октомври за да набави документи што му биле потреби за венчавање со турска ...

Шефот на дипломатијата на Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

Курир - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека оние што се одговорни за убиството ќе бидат казнети.

Шефот на дипломатијата на Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

Стандард - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека оние што се одговорни за убиството ќе бидат казнети.

Шефот на дипломатијата на Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

Слободен Печат - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека оние што се одговорни за убиството ќе бидат казнети.

Ердоган : Во вторник ќе ги објавам деталите за смртта на новинарот Кашоги

Нетпрес - 21.10.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека во вторник ќе ги објави деталите за бруталното убиство на новинарот со американско државјанство , Џамал Кашоги. На своите приврзаници во Истанбул Ердоган во обраќањето рече дека Турција ја ...

Меркел ја нападна Саудиска Арабија, Турција се закани дека ќе ги открие сите детали

МКД - 21.10.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел е првиот лидер на некоја западна земја која остро го осуди убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а нејзината влада сега е под притисок поради големите договори за извоз на оружје во Саудиска Арабија и ...

Могерини: Околностите за смртта на Кашоги се длабоко вознемирувачки

Макфакс - 21.10.2018

Шефицата за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, истакна дека околностите за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги „се длабоко вознемирувачки” и повика на детална, веродостојна и транспарентна истрага.

Мас: Германија не треба да и продава оружје на Саудиска Арабија до крајот на истрагата

Макфакс - 21.10.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, вели дека Германија не треба да одобри продажба на оружје за Саудиска Арабија до крајот на истрагата за смртта на новинарот Џемал Кашоги, објави Ројтерс.

Трамп не е задоволен со објаснувањето дека можеби принцот не знаел за смртта на Кашоги

Макфакс - 21.10.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од објаснувањето на Саудиска Арабија за околностите околу убиството на новинарот Џемал Кашоги, кој беше и критичар на власта во Саудиска Арабија.

(Видео) САД бара повеќе информации од Ријад, но не сака да биде запрена продажбата на оружје

Макфакс - 21.10.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека не е задоволен од саудиските власти за смртта на новинарот Џемал Кашоги, но во исто време предупреди дека прекинот на продажбата на оружје на земјата би преставувало закана за САД.

Саудиска Арабија доби селектор од Словенија

24 Ракомет - 21.10.2018

Репрезентацијата на Саудиска Арабија ги засили своите редови пред Мундијалот во Германија и во Данска, а на клупата донесе стратег од Словенија кој има богато искуство зад себе. Се работи за Борис Денич .

Куртулмуш: Турција нема да дозволи да се заташка случајот со Кашоги

А1 On - 21.10.2018

Турција нема да дозволи да се заташка случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во Суадискиот конзулат во Итснбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), Нуман ...

Досега необјавена снимка: новинарот Кашоги за саудискиот принц Мохамед и саудиското општество (ВИДЕО)

МКД - 21.10.2018

Неколку месеци пред исчезнувањето и, како што сега потврдија саудиските власти, убиството во козулатот на таа земја во Истанбул на 2 октомври, Џамал Кашоги разговара со новинарот на Вашингтон пост Џејсон Резајан и уредничката Карен Атија.

Словенецот Дениќ именуван за селектор на Саудиска Арабија

Gol.mk - 21.10.2018

Словенечкиот стручњак Борис Дениќ е нов селектор на репрезентацијата на Саудиска Арабија. Тој ќе го наследи хрватскиот тренер Ненад Кљаиќ, кој го раскина договорот со федерацијата по променливи 4-5 години на чело на „бедоуните“.

Шефот на дипломатијата на Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

А1 On - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека оние што се одговорни за убиството ќе бидат казнети.

Во вторник ќе ги објавиме деталите за смртта на Кашоги, најави Ердоган

Макфакс - 21.10.2018

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во вторник ќе објави детали за истрагата за смртта на саудскиот новинар, Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Во обраќање кон пратениците во Истанбул, Ердоган рече дека ...

Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

Макфакс - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал-Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека одговорните за убиството ќе бидат казнети. „За жал огромна и страшна грешка е направена и ве уверувам ...

Лондон, Париз и Берлин: Ријад да ги докаже тврдењата за смртта на Кашоги

Макфакс - 21.10.2018

Саудиска Арабија мора да приложи докази за нејзиното објаснување, во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги, порачаа Велика Британија, Франција и Германија. „Ништо не може да го оправда убиството кое најостро го осудуваме“, се наведува во ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Курир - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Шефот на германската дипломатија: Не смееме да ѝ извезуваме оружје на Саудиска Арабија

МКД - 21.10.2018

Германија не смее да одобрува продажба на оружје на Саудиска Арабија сѐ додека не се заврши истрагата за околностите на убиството на новинарот Џамал Кашоги, изјави германскиот министер за надворешни работи Хеико мас.

Трамп ќе разговара со саудискиот принц за последиците поради убиството на новинарот

Макфакс - 21.10.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека наскоро ќе зборува со саудискиот принц, Мухамед бин Салман за тоа дали и какви последици ќе претрпи Саудиска Арабија поради убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Притисокот врз Саудиска Арабија продолжува

Локално - 21.10.2018

Властите во Нов Зеланд одлучија да не учествуваат на Саудискиот арапски инвестициски форум . Причината е убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги, објави Ројтерс. Владата на Нов Зеланд го осуди убиството на новинарот.

Се бара транспарентна истрага за смртта на новинарот Кашоги

МК News - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Преглед на саудиските изјави за Кашоги

Либертас - 21.10.2018

Саудиските власти во петокот соопштија дека новинарот Џамал Кашоги бил убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул, каде дошол на 2 октомври за да набави документи што му биле потреби за венчавање со турска ...

Тензично на релација Анкара - Ријад: Турците го бараат телото на новинарот, а Саудијците им велат дека тоа се случило ...

Точка - 21.10.2018

Саудискиот министер за правда изјави дека целиот инцидент со новинарот Џамал Кашоги, кој што беше убиен во конзулатот на Саудијците во Истанбул, се случил на суверена територија на Саудиска Арабија.

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Либертас - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Куртулмуш: Турција нема да дозволи да се заташка случајот со Кашоги

Либертас - 21.10.2018

Турција нема да дозволи да се заташка случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во Суадискиот конзулат во Итснбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), Нуман ...

ЕУ: Деталите за убиството на Кашоги се длабоко вознемирувачки

Денешен - 21.10.2018

„Длабоко вознемирувачки“ се деталите за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги нагласува ЕУ во соопштение и според нив, потребна е „континуирана темелна и веродостојна истрага“. За ЕУ продолжуавњето на истрагата треба да донесе „соодветно ...

Вашингтон пост: Американците треба да се прашаат дали би работеле за убиец

Либертас - 21.10.2018

„Би работеле ли за убиец?“, гласи прашањето кое сѐ повеќе Американци треба да си го постават, смета Фред Хајат, колумнист и уредник на весникот Вашингтон пост. Секоја година Саудиска Арабија вработува цела чета пензионирани американски генерали, ...

Мас: Германија не треба да и продава оружје на Саудиска Арабија до крајот на истрагата

Точка - 21.10.2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, вели дека Германија не треба да одобри продажба на оружје за Саудиска Арабија до крајот на истрагата за смртта на новинарот Џемал Кашоги, објави Ројтерс.

Хронологија на прикриваната смрт: Саудијците прво тврдеа дека Кашоги излегол од Конзулатот, а сега дека загинал од ...

Денешен - 21.10.2018

Саудиските власти во петокот соопштија дека новинарот Џамал Кашоги бил убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул, каде дошол на 2 октомври за да набави документи што му биле потреби за венчавање со турска ...

Шефот на дипломатијата на Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

Локално - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека оние што се одговорни за убиството ќе бидат казнети.

Могерини: Околностите за смртта на Кашоги се длабоко вознемирувачки

Точка - 21.10.2018

Шефицата за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, истакна дека околностите за смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги „се длабоко вознемирувачки” и повика на детална, веродостојна и транспарентна истрага.

Шефот на дипломатијата на Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

Вечер Прес - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека оние што се одговорни за убиството ќе бидат казнети.

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Република - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Во вторник ќе се знаат деталите за смртта на Кашоги

Република - 21.10.2018

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган изјави дека во вторник ќе објави детали за истрагата за смртта на саудскиот новинар, Џамал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Во обраќање кон пратениците во Истанбул, Ердоган рече дека ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

еМагазин - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Детали за убиството на новинарот Кашоги во Истанбул

24Инфо - 21.10.2018

Детали за убиството на новинарот Кашоги во Истанбул Висок саудиски официјален претставник изнесе нова верзија за смртта на новинарот Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, што е сосема поинаква од претходните.

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

Вечер Прес - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

CivilMedia - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

НОВИ ШОКАНТНИ ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО НА КАШОГИ: Телото го замотале во тепих за да го изнесат од конзулатот

MTM - 21.10.2018

Висок саудиски официјален претставник изнесе нова верзија за смртта на новинарот Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, што е сосема поинаква од претходните. Најновата верзија за настанот и ликвидацијата на Кашоги од страна на саудиски ...

Меѓународната заедница го осуди убиството на Кашоги, се бара одговорност

Н.Македонија - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побараа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Шефот на дипломатијата на Саудиска Арабија: Убиството на Кашоги е страшна грешка

1tv - 21.10.2018

Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија, Адел ал Џубеир изјави дека убиството на новинарот Џамал Кашоги е страшна грешка и вети дека оние што се одговорни за убиството ќе бидат казнети.

Куртулмуш: Турција нема да дозволи да се заташка случајот со Кашоги

1tv - 21.10.2018

Турција нема да дозволи да се заташка случајот со новинарот Џамал Кашоги, кој беше убиен на почетокот на месецот во Суадискиот конзулат во Итснбул, изјави денеска потпретседателот на турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП), Нуман ...

Меѓународната заедница бара транспарентна истрага за смртта на Кашоги

1tv - 21.10.2018

Поголем број земји, асоцијации и меѓународни организации го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги и побраа спроведување транспарентна и независна истрага за случајот. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност ...

Дали смртта на новинарот ќе предизвика раскинување на договорите меѓу САД и Саудиска Арабија?

Канал5 - 20.10.2018

Дали со тензијата што ја предизвика бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги , државјанин на САД ќе се раскинат и фоговорите меѓу Вашингтон и Ријад вредни милијарди? Зголемувањето на напнатоста меѓу САД и Саудиска Арабија по бруталното убиство ...

Арапските земји честитаат на бруталното убиство на Кашоги – Западот воздржан

Канал5 - 20.10.2018

Сојузниците на Саудиска Арабија го пофалија потегот и бруталното убиство на новинарот Џамал Кашоги , додека западните земји се воздржани ,а најгласна е Холандија Египет , Обединетите Арапски Емирати , Бахреин и Јемен речиси со исти зборови го ...

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Телма - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Телма - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

24 Вести - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Саудиска Арабија: Новинарот Кашоги е починат во Истанбул

ТВ21 - 20.10.2018

Џамал Кашоги, новинарот од Саудиска Арабија и дописник на „Вашингтон пост“, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, соопштија од неговата земја врз основа на истрагата. Скандалот кој предизвика влошување на односит меѓу Ријад и земјите ...

Новинарот Кашоги загинал во тепачка во конзулатот, објави Саудиска Арабија

Сакам да кажам - 20.10.2018

Саудиска Арабија првпат призна дека колумнистот на „Вашингтон пост“ и гласен критичар на нејзината власт, Џамал Кашоги, е мртов. Државната телевизија објави дека првичната истрага заклучила дека Кашоги загинал во тепачка во саудискиот конзулат во ...

Саудиска Арабија: Кашоги убиен во „тепачка“ во истанбулскиот конзулат

Deutsche Welle - 20.10.2018

По долго демантирање, Саудиска Арабија призна дека исчезнатиот новинар Џамал Кашоги бил убиен во конзултатот на кралството во Истанбул. Кавга меѓу Џамал Кашоги и други лица во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул се претворила во „тепачка“, ...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Независен - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Курир - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Саудиска Арабија официјално призна: саудискиот новинар Кашоги бил убиен во тепачка во конзулатот (ВИДЕО)

МКД - 20.10.2018

Саудискиот новинар и колумнист на Вашингтон пост Џамал Кашоги умрел во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул во тепачка со луѓе кои таму ги сретнал, соопшти денес Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата, а ...

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул

Курир - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Слободен Печат - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

А1 On - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Резултати од саудиската истрага: Кашоги убиен во тепачка во конзулатот, осомничениот бил обучуван

Макфакс - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги, починал во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, при судир и тепчка со луѓе што ги сретнал таму, соопшти Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати на истрагата, ...

Дел од компаниите размислуваат за повлекување од Саудиска Арабија по случајот со Кашоги, пишуваат светските медиуми

Макфакс - 20.10.2018

Најголемите светски компании зборуваат за оддалечување од Саудиска Арабија поради убиството на Џамал Кашоги, пишуваат светските медиуми. Медимумите додаваат дека иако дел од извршните директори објавуваат дека ќе се повлечат од големите инвестициски ...

Реформатор или убиец – Кој е саудискиот принц Мухамед бин Салман?

Кајгана - 20.10.2018

Саудискиот принц, престолонаследникот Мухамед бин Салман, се наоѓа во центарот на морничавиот случај на исчезнувањето, а сега и убиството на саудискиот новинар на „The Washington Post“ кој побегна во САД, Џамал Кашоги.

Саудиска Арабија призна дека исчезнатиот новинар бил убиен во конзулатот на Кралството во Истанбул

Сител - 20.10.2018

По 18 денови негирање, Саудиска Арабија призна дека Џамал Кашоги е мртов. САудискиот новинар и истакнат критичар на Ријад умрел во конзулатот на Кралството во Истанбул во тепачка со луѓе кои таму го сртенал соопшти официјален Ријад а пренесоа ...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

А1 On - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Шпанија запрепастена поради смртта на Кашоги

Макфакс - 20.10.2018

Шпанската Влада денеска соопшти дека е „запрепастена“ од информациите од Ријад во врска со смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул. „Шпанската Влада е запрепастена од првите извештаи на саудискиот обвинител за ...

Турција: Нема да дозволиме затајување на резултатите од истрагата за Кашоги

Макфакс - 20.10.2018

Владејачката турска Партија на правдата и развојот (АКП) соопшти дека Анкара „никогаш не ќе дозволи затајување на резултатите од истрагата” за убиство на саудискиот новинар Џемал Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Арапските земји застанаа зад Ријад, Западот многу воздржан по егзекуцијата на новинарот

Нетпрес - 20.10.2018

Египет, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и владата на Јемен, арапски сунитски земји од Блискиот исток во саботата речиси со идентични изјави го поддржаа изјаснувањето на Саудиска Арабија за смртта на опозицискиот саудиски новинар кој живееше во ...

Германија најостро го осудува убиството на Кашоги

Макфакс - 20.10.2018

Германската канцеларка, Ангела Меркел го осуди денеска убиството на саудискиот новинар Џемал Кашоги во конзулатот н Саудиска Арабија во Истанбул и побара целосно разјаснување на состојбата за неговата смрт.

Берлин: Објаснувањето на Ријад за смртта на Кашоги е неадекватно

А1 On - 20.10.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас денеска во заедничко соопштение го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, оценувајќи дека изнесените информации од страна на Ријад за ...

Уредникот на Вашингтон пост: Американците треба да се прашаат дали би работеле за убиец

МКД - 20.10.2018

„Би работеле ли за убиец?“, гласи прашањето кое сѐ повеќе Американци треба да си го постават, смета Фред Хајат, колумнист и уредник на весникот Вашингтон пост. Секоја година Саудиска Арабија вработува цела чета пензионирани американски генерали, ...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Курир - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Меѓународните организации бараат независна истрага за смртта на Кашоги

Макфакс - 20.10.2018

Меѓународните организации „Амнести интернешнал“ (АИ) и „Репортери без граници“ (РСФ) побараа независна истрага под закрила на ОН за смртта на судискиот новинар Џемал Кашоги. Ријад официјално признава дека новинарот кој на 2 октомври влезе во ...

Меркел незадоволна од објаснувањето на Ријад, нејзината партија се заканува со санкции

Нетпрес - 20.10.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел во саботата беше една од многу ретките западни челници коишто го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги (Хашкаџи) во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, оценувајќи дека досегашните ...

И Франција по Германија го осуди убиството на новинарот Кашоги

Нетпрес - 20.10.2018

Франција го осудува убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул и бара темелна истрага на случајот, изјави во саботата вечерта францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ледријан, откако речиси цел ден западните ...

Саудиска Арабија: Кашоги починал во нашата амбасада во Истанбул

+инфо - 20.10.2018

„Истрагата е се уште во тек, а досега се уапсени 18 Саудијци“, се вели во соопштението на саудискиот државен обвинител. Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата ...

Новинарот Кашоги не бил убиен, загинал во тепачка

Нетпрес - 20.10.2018

Саудиска Арабија првпат призна дека колумнистот на „Вашингтон пост“ и гласен критичар на нејзината власт, Џамал Кашоги, е мртов. Државната телевизија објави дека првичната истрага заклучила дека Кашоги загинал во тепачка во саудискиот конзулат во ...

Саудиска Арабија: Кашоги е мртов, смртта е последица на расправија во конзулатот

Независен - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“, Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

А1 On - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор”

Слободен Печат - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Стандард - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул

Кајгана - 20.10.2018

Ријад, 20 октомври 2018 (МИА) – Саудискиот новинар и дописник на „The Washington Post“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на ...

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Алфа - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул

Р.С.Европа - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Обвинителството ги објави резултатите: Кашоги е убиен во тепачка во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул (ВИДЕО)

Таратур - 20.10.2018

Саудиска Арабија врз основа на прелимиранрните резултати од истрагата соопштија дека нивниот новинар и колумнист на Вашингтон пост, Џамал Кашоги умрел во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул во тепачка со луѓе кои таму ги сретнал.

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул по борба со луѓето што ги сретнал во конзулатот

А1 On - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Потврдено убиството на Кашоги, уапсени 18 лица од Саудиска Арабија

OhridNews - 20.10.2018

Саудискиот новинар, Џамал Кашоги бил убиен во конзулатот во Истанбул, пренесе Саудиската државна телевизија повикувајќи се на изјава на саудискиот обвинител. Како што се наведува, истрагата покажала дека тој бил убиен во тепачка во конзулатот.

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул

Слободен Печат - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост” Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Независен - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Курир - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

+инфо - 20.10.2018

На турските истражни органи им биле доставени ДНК примероци од Кашоги и дека сега нема да мораат да бараат примероци од Саудиска Арабија. Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар ...

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Стандард - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

+инфо - 20.10.2018

Организацијата Репотери без гранци повика да не се прави никаков компромис со Ријад околу убиството на Кашоги, бидејќи „секој компромис би значел давање дозвола за убивање“. Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при ...

Саудиска Арабија потврди дека Кашоги е мртов

Нетпрес - 20.10.2018

Саудиска Арабија објави дека новинарот Џамал Кашоги е мртов, но дека починал по тепачка во конзулатот во Истанбул, пренесува британски „Гардијан“. Веста која ги наведува првичните наоди од официјалната истрага, беше објавена на националната ...

Потврдено убиството на Кашоги, уапсени 18 лица од Саудиска Арабија

Макфакс - 20.10.2018

Саудискиот новинар, Џамал Кашоги бил убиен во конзулатот во Истанбул, пренесе Саудиската државна телевизија повикувајќи се на изјава на саудискиот обвинител. Како што се наведува, истрагата покажала дека тој бил убиен во тепачка во конзулатот.

Трамп: Апсењата за смртта на Кашоги се добар прв чекор

Макфакс - 20.10.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека соопштението на Саудиска Арабија за апсењата на осомничени за смртта на новинарот Џамал Кашоги се голем прв чекор. Како што рече, тој со конгресот ќе работи на одговорот на САД.

Реакции по признанието на официјален Ријад дека Кашоги бил убиен

Кајгана - 20.10.2018

Скопје, 20 октомври 2018 (МИА) – Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Бројни реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Либертас - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул

Вечер Прес - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост” Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Трамп се заканил: Саудиска Арабија е наш голем сојузник, но ова е неприфатливо! Размислуваме за санкции

Точка - 20.10.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, вчера изјавил дека би можел да разгледа воведување на санкции против Саудиска Арабија поради исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, пренесува "AP". Се наведува дека Трамп, по потпишувањето на претседателскиот ...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Бриф - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во конзулатот, ама тврди дека било во тепачка

Либертас - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Реакции за Кашоги: Од Ријад се бара целата приказна за убиството на новинарот

Денешен - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Вечер Прес - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги”, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Уредникот на "Washington Post": Дали би работеле за убиец?

Точка - 20.10.2018

"Дали би работеле за убиец?", е прашањето кое се повеќе Американци ќе мора да си го постават, смета Фред Хиат, колумнист и уредни на "The Washington Post". Во продолжение ви принесуваме делови од неговата колумна.

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Локално - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Либертас - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

Бриф - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Реформатор или убиец – Кој е саудискиот принц Мухамед бин Салман?

Локално - 20.10.2018

Саудискиот принц, престолонаследникот Мухамед бин Салман, се наоѓа во центарот на морничавиот случај на исчезнувањето, а сега и убиството на саудискиот новинар на „The Washington Post“ кој побегна во САД, Џамал Кашоги.

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Конзулатот во Истанбул

Денешен - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борба со луѓе што ги сретнал таму, соопштија властите во Ријад врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

(ВИДЕО) Последните 5 секунди од животот на Кашоги

Бриф - 20.10.2018

Саудискиот новинар на Вашингтон Пост, Џемал Кашоги последен пат е виден жив како влегува во Саудискиот конзилат во Турција. Неговото влегување во конзулатот е снимено од надзорните камери, а иако Саудиска Арабија веќе уапси 18 лица, осомничени за ...

Саудиска Арабија призна дека Кашоги е мртов и уапси 18 лица

Локално - 20.10.2018

Саудиска Арабија уапси 18 лица за случајот соа исчезнување и наводниот атентат врз новинарот Џамал ​​Кашоги. Тие се сите саудиски граѓани. Ријад, исто така, потврди дека тој бил мртов . Ова е првото официјално признавање на неговата смрт.

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор"

MTM - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор" извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Берлин: Објаснувањето на Ријад за смртта на Кашоги е неадекватно

Бриф - 20.10.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас денеска во заедничко соопштение го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, оценувајќи дека изнесените информации од страна на Ријад за ...

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул

24Инфо - 20.10.2018

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост” Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија ...

Берлин: Објаснувањето на Ријад за смртта на Кашоги е неадекватно

Локално - 20.10.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел и министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас денеска во заедничко соопштение го осудија убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, оценувајќи дека изнесените информации од страна на Ријад за ...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Република - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Резултати од истрагата на Саудијците: Новинарот бил убиен откако избила тепачка во конзулатот

Точка - 20.10.2018

Истрагата која што одделно ја водат саудиските и турските власти и натаму е во тек, а во меѓувреме се уапсени 18 Саудијци досега. Саудискиот новинар и колумнист на “The Washington Post”, инаку истакнат критичар на саудиските власти – Џамал Кашоги, ...

Осуди за убиството на Кашоги, светот бара казна за одговорните

Вечер Прес - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул”, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

Н.Македонија - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Уапсени 18 Саудијци осомничени за убиството на новинарот Кашоги

Н.Македонија - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Саудиска Арабија соопшти дека Кашоги починал по тепачка во конзулатот

Н.Македонија - 20.10.2018

Саудиска Арабија објави дека новинарот Џамал Кашоги е мртов, пренесува британски „Гардијан“. Кашоги, кој беше познат по критичките текстови за саудиските власти, исчезна откако го посети саудискиот конзулат во Истанбул на 2 октомври.

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

Н.Македонија - 20.10.2018

Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ДНК примероци од Кашоги и дека сега нема да мораат да бараат примероци од Саудиска Арабија. Саудиските власти синоќа соопштија дека Кашоги, кој беше новинар на весникот „Вашингтон пост“, ...

Саудиска Арабија призна дека Кашоги починал во Истанбул

1tv - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на „Вашингтон пост“ Џамал ​​Кашоги, почина во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул по борбата со луѓето што ги сретнал таму, соопшти денеска Саудиска Арабија врз основа на прелиминарните резултати од истрагата.

Ријад: Кашоги починал во конзулатот после жестока тепачка, уапсени се 18 лица

AKO - 20.10.2018

Саудискиот новинар и дописник на ,,Вашингтон пост, ” Џамал Кашоги, починал во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, после жестока тепачка со луѓето што ги сретнал таму. Ова е официјалната верзија за смртта на Кашоги објавена од официјален ...

Вашингтон пост: Американците треба да се прашаат дали би работеле за убиец

1tv - 20.10.2018

„Би работеле ли за убиец?“, гласи прашањето кое сѐ повеќе Американци треба да си го постават, смета Фред Хајат, колумнист и уредник на весникот Вашингтон пост. Секоја година Саудиска Арабија вработува цела чета пензионирани американски генерали, ...

Реакции по признанието на Ријад за убиството на Кашоги

1tv - 20.10.2018

Признанието на официјален Ријад дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен при тепачка со група луѓе кои ги сретнал во Саудискиот конзулат во Истанбул“, предизвика реакции од страна на повеќе западни земји и организации.

Анкара: Наскоро ќе откриеме што се случило со телото на Кашоги

1tv - 20.10.2018

Турските истражни органи наскоро веројатно ќе утврдат што се случило се „телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги“, изјави денеска неименуван висок официјален турски претставник. Тој нагласи дека на турските истражни органи им биле доставени ...

Апсењата на 18 Саудијци поради смртта на Кашоги за Трамп е „добар прв чекор“

1tv - 20.10.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ги оквалификува како „добар прв чекор” извршените од Саудиска Арабија апсења во врска со смртта на Џамал Кашоги и додаде дека ќе соработува со Конгресот за соодветен американски одговор.

Испитани вработените во саудискиот конзулат во Истанбул, на новинарот му била отсечена главата

Канал5 - 19.10.2018

Турското обвинтиелство ги собра сведочењата на 15 вработени во конзулатот на Саудиска Арабија , каде беше брутално убиен новинарот на Вашингтон Пост , Џамал Кашоги. Убиството на новинарот добива димензии на најголема до сега криза меѓу Ријад и ...

Трамп: Изгледа дека саудискиот новинар навистина е мртов

24 Вести - 19.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека „навистина изгледа“ дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е мртов. Тој додаде дека последиците по Саудијците мора да бидат многу остри, доколку се утврди дека тие го убиле.

Турската полиција ја пребарува шумата на периферијата на Истанбул и градот Јалова во потрага по посмртните останки на ...

24 Вести - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата на периферијата на Истанбул и градот Јалова на Мраморно море во потрага по посмртните останки на саудискиот новинар кој исчезна пред две недели откако влезе во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Турската полиција го бара телото на Кашоги во шумски предел

Канал5 - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното море за да ги открие останките на саудискиот новинар. Кој исчезна пред две седници откако влезе во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Трамп: Изгледа саудискиот новинар Џамал Кашоги е мртов

Алсат-М - 19.10.2018

Американскиот претседател изјави дека последиците по Саудијците „мора да бидат многу остри“ ако се утврди дека тие го убиле новинарот Џамал Кашоги . Трамп претходно предупреди дека Саудиска Арабија ќе се соочи со „тешка казна“ доколку се дознае кој ...

Се бараат останките од новинарот Кашоги во шумата крај Истанбул

Телма - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на саудискиот новинар, Џамал Кашоги. Полицијата верува дека делови од неговото тело се расфрлани во околината на градот.

Турција: Истрага со половина сила во случајот Кашоги?

Deutsche Welle - 19.10.2018

Сакаат ли турските власти навистина најбрзо можно да го разјаснат случајот со саудискиот новинар исчезнат во конзулатото во Истанбул? Или пак играат на време поради политички причини? Што точно се случи на 2 октомври во саудискиот Генерален конзулат ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Независен - 19.10.2018

Турција - Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги околу Истанбул

Нова ТВ - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

+инфо - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

А1 On - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Турските истражни органи сметаат дека Кашоги е искасапен – со дронови трагаат по телото

Таратур - 19.10.2018

Со помош на дронови, турските полициски истражни органи го пребаруваат шумскиот предел во истанбулската околина, трагајќи по телото на брутално убиениот новинар Џамал Кашоги. Турските истражители го проширија денеска подрачјето на кое го бараат ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Кајгана - 19.10.2018

Истанбул, 19 октомври 2018 (МИА) - Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Слободен Печат - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Трамп: изгледа дека саудискиот новинар навистина е мртов

Р.С.Европа - 19.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека „навистина изгледа“ оти исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е мртов. Тој додаде дека последиците по Саудијците мора да бидат многу остри, доколку се утврди дека тие го убиле.

Полицијата трага по телото на Кашоги во шума покрај Истанбул

Макфакс - 19.10.2018

По претресот на саудискиот конзулат во Истанбул и резиденцијата на конзулот, турската полиција го бара телото на новинарот Кашоги во шума покрај Истанбул. Претставници сметаат дека една од локации, на која е можно да е фрлено неговото тело, е токму ...

Трамп: Кашоги е веројатно мртов, но, сепак, го чекаме исходот од истрагата

Макфакс - 19.10.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп изјави дека верува оти саудискиот новинар Џамал Кашоги е мртов и предупреди дека САД веројатно „многу остро ќе и одговорат” за ова на Саудиска Арабија, но истакна дека исходот од истрагата сé уште чека.

Германија годинава на Саудиска Арабија и продала оружје во вредност од пола милијарда долари

А1 On - 19.10.2018

Германската влада годинава одобри продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од нешто помалку од половина милијарда евра, така што кралството е втор по големина купувач по Алжир, покажува документ на Министерството за економија, во кој имала ...

Турската полиција ја пребарува блиската шума во потрага по телото на саудискиот новинар

МКД - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата на периферијата на Истанбул и градот Јалова на Мраморно Море во потрага по посмртните останки на саудискиот новинар кој исчезна пред две недели откако влезе во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, ...

Германија годинава на Саудиска Арабија и продала оружје во вредност од пола милијарда долари

Алфа - 19.10.2018

Германската влада годинава одобри продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од нешто помалку од половина милијарда евра, така што кралството е втор по големина купувач по Алжир, покажува документ на Министерството за економија, во кој имала ...

Чавушоглу: Турција не му даде никаква аудиоснимка на ниту еден претставник

Курир - 19.10.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, ги негираше тврдењата дека на министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео, му дал аудиоснимки околу случајот Кашоги. – Турција не му даде никаква аудиоснимка на Помпео или на кој ...

Германија годинава ѝ продала на Саудиска Арабија оружје вредно половина милијарда долари

МКД - 19.10.2018

Германската влада досега годинава одобрила продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност нешто помала од половина милијарда евра, па кралството е втор по големина купувач по Алжир, според документот на министерството за економија во кој имала ...

Турската полиција пребарува шума и кај градот Јалова во потрага по останки од Кашоги

Нетпрес - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата на периферијата од Истанбул и градот Јалова на Мраморното Море во потрага по посмртните останки од саудискиот новинар Џамал Кашоги кој исчезна пред повеќе од две седмици откако влегол во конзулатот на Саудиска ...

Две возила го напуштиле конзулатот по убиството на новинарот, тврдат турските власти

Макфакс - 19.10.2018

Турските иследници ја проценуваат можноста дека остатоците од исчезнатиот новинар Џамал Кашоги може да се однесени во шума во предградие на Истанбул или во друг град, ова го соопшти неименуван турски официјален претставник.

Последната колумна на убиениот новинар: „Арапскиот свет се соочува со сопствена верзија на Железната завеса …“

+инфо - 19.10.2018

„Вашингтон Пост“ ја објави последната колумна на Џамал Кашоги, кој исчезна во саудискиот конзулат во Истанбул. „Го чекавме да дојде да ја објавиме заедно“. „ Вашингтон Пост “ ја објави последната колумна на Џамал Кашоги, кој исчезна во саудискиот ...

Британски академик бара дипломатски санкции за Саудиска Арабија

Макфакс - 19.10.2018

Меѓународната заедница мора да предложи дипломатски санкции против Саудиска Арабија за наводното убиство на новинарот Џамал Кашоги, изјави еден познат академик и политички коментатор од Британија.

Музеи во Њујорк ја прекинуваат соработката со фондовите за уметност од Саудиска Арабија

Макфакс - 19.10.2018

Музеите „Метрополитен“ и „Бруклин“ соопштија дека повеќе нема да ги користат средствата од Саудиска Арабија за програмите поддржани од фирми поврзани со владата на Саудиска Арабија. Двата проекти се однесуваат на тримесечната изложба за бегалците од ...

Сослушани вработените во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул

А1 On - 19.10.2018

Вработените во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул денеска се сослушани во турското Обвинителство во рамките на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, јави турската новинска агенција Анадолија.

Чавушоглу: Турција не му даде никаква аудиоснимка на ниту еден претставник

Алфа - 19.10.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, ги негираше тврдењата дека на министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео, му дал аудиоснимки околу случајот Кашоги. – Турција не му даде никаква аудиоснимка на Помпео или на кој ...

Испрашани се луѓе од саудискиот конзулат во Истанбул, кризата се продлабочува (ВИДЕО)

МКД - 19.10.2018

Турското обвинителство собрало сведочења на турски вработени во саудискиот конзулат во Истанбул во рамки на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, во аферата која добива црти на голема криза меѓу Ријад и неговите западни ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Курир - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на сaудискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Чавушоглу: Турција не му даде никаква аудиоснимка на ниту еден претставник

А1 On - 19.10.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, ги негираше тврдењата дека на министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео, му дал аудиоснимки околу случајот Кашоги. – Турција не му даде никаква аудиоснимка на Помпео или на кој ...

Кашоги бил обезглавен на работната маса во канцеларијата на конзулот

Слободен Печат - 19.10.2018

Турското обвинтиелство ги собра сведочењата на 15 вработени во конзулатот на Саудиска Арабија, каде беше брутално убиен новинарот на Вашингтон Пост, Џамал Кашоги. Убиството на новинарот добива димензии на најголема до сега криза меѓу Ријад и ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Вечер Прес - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Тајни снимки откриваат како Саудијците ги замолчуваат критичарите на принцот: Ми рекоа да изберам меѓу две сценарија и ...

Точка - 19.10.2018

27-годишниот Омар Абдулазиз, саудиски опозициски активисти и близок соработник на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, раскажал како саудиските власти се обиделе да го замолчат. Абдулазиз живее во Канада, каде добил азил, а на новинарите на ...

Трамп за исчезнатиот новинар: Се чини дека е мртов, последиците по одговорните ќе бидат многу остри!

Локално - 19.10.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека „навистина се чини“ дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е мртов. Американскиот претседател порача дека последиците по Саудијците „мора да бидат многу остри“ ако се докаже дека тие го убиле ...

Ликвидација? Еден од убијците одеднаш почина во сообраќајна несреќа

MTM - 19.10.2018

Еден од 15-те агенти осомничени за убиство на саудискиот новинар Џамал Кашоги одеднаш загина во сообраќајна несреќа, објавија турските медиуми. Тоа е Мешал Саад ал-Бостани, поручник на специјалните единици на воздухопловните сили на Катар од ...

Турската полиција бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

24Инфо - 19.10.2018

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шумата и околината крај Истанбул

CivilMedia - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.

Турската полиција го бара телото на Кашоги во шума близу до Истанбул

Либертас - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Денешен - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Камерите го снимиле Кашоги: Еден од првите луѓе на принцот вмешан во убиството

Бриф - 19.10.2018

Саудискиот разузнавач и поранешен дипломат Махер Абдулазис Митреб ја одиграл „клучната улога“ во убиството на новинарот Џамал Кашоги, изјави извор близок до турските истражувачи за Си Ен Ен.

ДПА: Германија годинава на С. Арабија и продала оружје за половина милијарда долари

Денешен - 19.10.2018

Германската влада годинава одобри продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од нешто помалку од половина милијарда евра, така што кралството е втор по големина купувач по Алжир, покажува документ на Министерството за економија, во кој имала ...

Чавушоглу: Турција не му даде никаква аудиоснимка на ниту еден претставник

Либертас - 19.10.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, ги негираше тврдењата дека на министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео, му дал аудиоснимки околу случајот Кашоги. – Турција не му даде никаква аудиоснимка на Помпео или на кој ...

Сослушани 15 вработени во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

MTM - 19.10.2018

Вработените во Генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул денеска се сослушани во турското Обвинителство во рамките на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, јави турската новинска агенција Анадолија.

Германија годинава на Саудиска Арабија и продала оружје во вредност од пола милијарда долари

Локално - 19.10.2018

Германската влада годинава одобри продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од нешто помалку од половина милијарда евра, така што кралството е втор по големина купувач по Алжир, покажува документ на Министерството за економија, во кој имала ...

Масакрираното тело на исчезнатиот новинар е во Белградска шума? Турските власти го пребаруваат секој чекор од земјата

Точка - 19.10.2018

Турската полиција вчера идентификувала пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. По претресот на саудискиот конзулат во Истанбул, како и резиденцијата на саудискиот конзул, турската полиција ја проширила потрагата по ...

Германија годинава на Саудиска Арабија и продала оружје во вредност од пола милијарда долари

Бриф - 19.10.2018

Германската влада годинава одобри продажба на оружје на Саудиска Арабија во вредност од нешто помалку од половина милијарда евра, така што кралството е втор по големина купувач по Алжир, покажува документ на Министерството за економија, во кој имала ...

Почнаа контроверзиите: Припадник на саудискиот тим кој е осомничен за убиството на новинарот, загина во автомобилска ...

Точка - 19.10.2018

Како што пренесуваат турските медиуми, припадник на саудискиот тим кој што е осомничен за убиството на Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, загинал во сообраќајна несреќа во Саудиска Арабија.

Турската полиција ги бара останките од новинарот Кашоги во шума и околината крај Истанбул

Локално - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Чавушоглу: Турција не му даде никаква аудиоснимка на ниту еден претставник

Локално - 19.10.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, ги негираше тврдењата дека на министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео, му дал аудиоснимки околу случајот Кашоги. – Турција не му даде никаква аудиоснимка на Помпео или на кој ...

Саудиска Арабија платила 100 милиони долари на денот на посетата на Помпео

Локално - 19.10.2018

САД добиле 100 милиони долари од Саудиска Арабија во вторникот – денот во кој државниот секретар Мајк Помпеја пристигна во саудиската престолнина Ријад, за да дискутира за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, пишува. “The Washington Post”.

Трамп за исчезнатиот новинар: Се чини дека е мртов, последиците по одговорните ќе бидат многу остри!

Точка - 19.10.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека „навистина се чини“ дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е мртов. Американскиот претседател порача дека последиците по Саудијците „мора да бидат многу остри“ ако се докаже дека тие го убиле ...

Останките од новинарот Кашоги се бараат во шума и околината крај Истанбул

Н.Македонија - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на сaудискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Турската полиција го бара телото на Кашоги во шума близу до Истанбул

1tv - 19.10.2018

Турската полиција ја пребарува шумата крај Истанбул и околината на градот на брегот на Мраморното Море за да ги открие останките на судискиот новинар, кој исчезна пред две седници откако влезе во Козулатот на саудиска Арабија во Истанбул.Тоа синоќа ...

Чавушоглу: Турција не му даде никаква аудиоснимка на ниту еден претставник

1tv - 19.10.2018

Министерот за надворешни работи на Турција, Мевлут Чавушоглу, ги негираше тврдењата дека на министерот за надворешни работи на САД, Мајк Помпео, му дал аудиоснимки околу случајот Кашоги. – Турција не му даде никаква аудиоснимка на Помпео или на кој ...

Вашингтон пост објави текст на Кашоги

Deutsche Welle - 18.10.2018

Повеќе од две недели по исчезнувањето на саудискиот новинар, критичар на режимот, американскиот весник објави прилог од Џамал Кашоги. Во него тој ја критикува ситуацијата со слободата на печатот во арапските држави.

Ноле и Рафа под притисокот на медиумите, зошто молчите?

Канал5 - 18.10.2018

Светските медиуми започнаа да вршат притисок на двајцата најдобри светски тенисери Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал поради нивниот планиран егзибициски меч во Саудиска Арабија на 22 декември. Двајцата големи тенисери и пријатели го потврдиле учеството ...

Со дронови низ шума се трага по телото на искасапениот новинар

Канал5 - 18.10.2018

Турската полиција во шумски предел во околината на Истанбул со дронови го бара телото на брутално убиениот новинар Џамал Кашоги. Турските истражители го проширија денеска подрачјето на кое го бараат телото на убиениот новинар на ,,Вашингтон Пост” .

Истражителите го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Телма - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Помпео: САД сериозно го сфаќаат исчезнувањето на Кашоги

Канал5 - 18.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека неговата земја сериозно го сфаќа исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој ова го изјави за време на престојот во Турција каде што разговараше со претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

24 Вести - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Помпео: Ријад има уште неколку дена да го расветли случајот со исчезнувањето на новинарот

Макфакс - 18.10.2018

Американските власти соопштија дека Саудиска Арабија „има уште неколку дена” да го расветли исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги, на кој му се изгуби секаква трагаа на 2 октомври, кога тој отиде на конзулатот на неговата земја во ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

А1 On - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Трамп вели дека „навистина се чини“ дека Кашоги е мртов

Нетпрес - 18.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека „навистина се чини“ дека е саудискиот новинар Џамал Кашоги е мртов, а американските медиуми најавуваат дека Ријад ќе признае дека новинарот е починат во текот на неуспешно испитување.

Турските медиуми: Чувар на саудискиот престолонаследник бил во конзулатот кога исчезна новинарот (ФОТО)

МКД - 18.10.2018

Турските медиуми објавија снимки за кои тврдат дека се од камерите за надзор снимени на денот кога наводно бил убиен новинарот Џамал Кашоги. На нив се гледа еден официјален претставник на Саудиска Арабија, наводно еден од 15-те осомничени службеници ...

САД до Турција - објавете ги снимките за Кашоги ако ги имате

Сител - 18.10.2018

Соединетите држави побараа од Турција доколку нависитна има аудио и видео докази дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул веднаш да ги објави.

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

Курир - 18.10.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Стандард - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

Алфа - 18.10.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Случај Кашоги: Осомничен за убиството студирал медицина во Австралија

Нова ТВ - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

+инфо - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Алфа - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Слободен Печат - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Независен - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

А1 On - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Курир - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Независен - 18.10.2018

Австралија- Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те ...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Курир - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Прво му ги отсекле прстите, потоа му ја отсекле главата… Турција објави детали за убиениот новинар

Курир - 18.10.2018

Џамал Кашоги бил пречекан од неговите убијци кога влегол во саудискиот конзулат во Истанбул пред две недели. Тие му ги отсекле прстите, потоа и главата, по што телото му го исекле во парчиња.

Турската полиција со дронови ги бара остатоците од телото на Кашоги

Курир - 18.10.2018

Турската полиција со дронови ја пребаруваат околината на конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако конечно добија дозвола за пристап до имотот на кој како што се верува дека саудиски тим за ликвидации го убиле новинарот Џамал Кашоги и ги ...

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Стандард - 18.10.2018

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“.

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

А1 On - 18.10.2018

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“.

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Алфа - 18.10.2018

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“.

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Курир - 18.10.2018

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“.

Надал и Ѓоковиќ под притисок

Макфакс - 18.10.2018

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се наоѓаат под притисок да го откажат ревијалниот меч, што треба да се одржи кон крајот на годината во Џеда, Саудиска Арабија. Притисок врз тенисерите се врши поради исчезнувањето и убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Почна ликвидацијата на сведоците на убиството на новинарот Кашоги?

Слободен Печат - 18.10.2018

Машал Саад ал-Бостани (31) поручник во саудиското Воено водухопловство и еден од 15-те осомничени убијци на новинарот Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври, загинал утрово во сомнителна сообраќајна несреќа во Ријад, ...

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

Независен - 18.10.2018

САД - Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Помпео: САД сериозно го сфаќаат исчезнувањето на Кашоги

Р.С.Европа - 18.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека неговата земја сериозно го сфаќа исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Тој ова го изјави за време на престојот во Турција каде што разговараше со претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Трамп: Објавете ги снимките за Кашоги ако воопшто постојат

Макфакс - 18.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД бара од Турција, ако воопшто постои, аудио и видео снимка во врска со исчезнатиот саудиски новинар, Џамал Кашоги. Истовремено, Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник, нагласувајќи дека ...

Објавена последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар

Макфакс - 18.10.2018

„Вашингтон пост“ ја објави последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги. Уредничката Карен Атија објасни дека чекала со објавувањето, бидејќи досега мислела дека новинарот ќе им се јави, пишува Си-ен-ен.

Турската полиција по втор пат врши претрес во саудискиот конзулат

Р.С.Европа - 18.10.2018

Турските истражители денеска по втор пат го претресоа саудискиот конзулат во Истанбул, како дел од истрагата за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. Кашоги, кој ги критикуваше саудиските лидери, не е виден откако влезе во конзулатот на 2 октомври.

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги, ако постојат

+инфо - 18.10.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Човек од придружбата на саудискиот принц влегол во конзулатот непосредно пред исчезнувањето на новинарот

Макфакс - 18.10.2018

Турскиот провладин весник „Сабах“ објави видео од човек кој бил дел од придружбата на саудискиот принц Мухамед бин Салман во САД, како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул, непосредно пред доаѓањето на сега исчезнатиот новинар Џамал Кашоги на ...

Објавена последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар

МКД - 18.10.2018

Вашингтон пост ја објави последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар Џама Кашоги. Уредничката Карен Атиа објасни дека чекала со објавувањето бидејќи сѐ досега мислела дека новинарот ќе им се јави, пренесува Си-ен-ен .

Турската полиција со дронови ги бара остатоците од телото на Кашоги

Нетпрес - 18.10.2018

Турската полиција со дронови ја пребаруваат околината на конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако конечно добија дозвола за пристап до имотот на кој како што се верува дека саудиски тим за ликвидации го убиле новинарот Џамал Кашоги и ги ...

Идентификувани петмина осомничени за убиство на Кашоги, бил дрогиран, убиен и исечен на делови

Макфакс - 18.10.2018

Турската полиција идентификувала пет лица осомничени за убиство на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четворица од нив наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“ повикувајќи се на извештајот на американските медиуми.

Надал и Ѓоковиќ под притисок

TopSport - 18.10.2018

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал се наоѓаат под притисок да го откажат ревијалниот меч, што треба да се одржи кон крајот на годината во Џеда, Саудиска Арабија. Притисок врз тенисерите се врши поради исчезнувањето и убиството на новинарот Џамал Кашоги.

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

А1 On - 18.10.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Осомничен за исчезнувањето на Kашоги загина во сообраќајна несреќа

Макфакс - 18.10.2018

Саудиец осомничен за вмешаност во исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги загина во сообраќајна несреќа, објави турскиот весник „Јени шафак“. Мешал Саад М. Албостани, кој бил во саудискиот конзулат во Истанбул кога новинарот, подоцна пријавен за ...

Почна ликвидацијата на сведоците на убиството на новинарот Кашоги?

+инфо - 18.10.2018

Машал Саад ал-Бостани (31) поручник во саудиското Воено водухопловство и еден од 15-те осомничени убијци на новинарот Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври, загинал утрово во сомнителна сообраќајна несреќа во Ријад, ...

Резултатите од истрагата за Кашоги наскоро ќе бидат објавени

Макфакс - 18.10.2018

Министерот за правда на Турција соопшти дека случајот за изчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги темелно се истражува и резулатите ќе бидат наскоро соопштени. Абдулхамит Гул за агенцијата „Анадолија“ изјави дека турското обвинителство истражува ...

Осомничен за исчезнувањето на Кашоги загина во „сомнителна сообраќајка“

Кајгана - 18.10.2018

Припадник на 15-члениот тим осомничен за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги загина во сообраќајна несреќа во Саудска Арабија, што според турските медиуми се случила во сомнителни околности.

Путин: Имам професионален дијалог со Трамп

А1 On - 18.10.2018

Рускиот претседател Владимир Путин, кој учествува на форумот „Валдај“ во Сочи, одговарајќи на прашање дали неговиот американски колега Доналд Трамп се слуша само себеси, одговори дека тоа не е вистина и дека ја поддржува стабилизацијата на ...

Надал и Ѓоковиќ нема да играат во Џеда?!

Сител - 18.10.2018

Политиката се почесто врши притисок и врз спортот. Последни тоа го чувствуваат Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ кои треба да одиграат егзибициски меч во Џеда, Саудиска Арабија. Во овој случај притисокот го вршат светските медиум па постои голема шанса ...

Аудиоснимка открива детали за убиството на Кашоги: Му ја отсекле главата и му го распарчиле телото

Бриф - 18.10.2018

Саудискиот конзулат се уште не дава објаснување за Новинарот Џамал Кашог, жесток критичар на саудискиот режим кој пишуваше за американскиот весник „The Washington Post“, иако од неговото исчезнување поминаа повеќе од две недели.

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Бриф - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Турските власти ја претресле резиденцијата на саудискиот конзул, а Трамп повикал да се објават снимките од наводното ...

Точка - 18.10.2018

Турските власти веруваат дека новинарот бил убиен во конзулатот, додека официјален Ријад ги демантира таквите обвиненија. Турските инспектори извршиле претрес на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул, во рамките на истрагата за ...

Саудискиот конзул Мухамед ал Отаиби ја напушти Турција

Бриф - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Локално - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Петмина за убиството на Кашоги се идентификувани: Новинарот бил дрогиран, убиен и исечен на делови

Република - 18.10.2018

Турската полиција идентификувала пет лица осомничени за убиство на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четворица од нив наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“ повикувајќи се на извештајот на американските медиуми.

Трамп: Саудиска Арабија има уште неколку дена да се изјасни за исчезнатиот новинар

Бриф - 18.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека „се чини” оти исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги навистина е мртов. Трамп додаде дека последиците за Саудијците „треба да бидат многу груби“ ако се испостави дека го убиле.

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

24Инфо - 18.10.2018

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“.

Почна ликвидацијата на сведоците на убиството на новинарот Кашоги?

Бриф - 18.10.2018

Машал Саад ал-Бостани (31) поручник во саудиското Воено водухопловство и еден од 15-те осомничени убијци на новинарот Кашоги во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул на 2 октомври, загинал утрово во сомнителна сообраќајна несреќа во Ријад, ...

Осомничен за случајот Кашоги загина во „сомнителна сообраќајка“

24Инфо - 18.10.2018

Осомничен за случајот Кашоги загина во „сомнителна сообраќајка“ Припадник на 15-члениот тим осомничен за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги загина во сообраќајна несреќа во Саудска Арабија, што според турските медиуми се случила во ...

Објавена последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар

Точка - 18.10.2018

„Вашингтон пост“ ја објави последната колумна на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги. Уредничката Карен Атија објасни дека чекала со објавувањето, бидејќи досега мислела дека новинарот ќе им се јави, пишува Си-ен-ен.

Помпео: Ријад има уште неколку дена да го расветли случајот со исчезнувањето на новинарот

Точка - 18.10.2018

Американските власти соопштија дека Саудиска Арабија има уште неколку дена да го расветли исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги на кој му се изгуби секаква трагаа на 2 октомври кога тој отиде во конзулатот на својата земја во Истанбул.

Протекоа грозоморни детали од убиството на Кашоги

Либертас - 18.10.2018

Турските медиуми блиски до владата објавија детали од аудио снимките за време на убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул. Кашоги бил мачен и распарчуван Тим од 15 саудиски агенти, од кои најмалку петмина се во директна ...

Еј-Би-Си: Осомничен доктор за убиството на Кашоги специјализирал медицина во Австралија

Денешен - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Шокантно откритие на весникот "Sabah": Главниот разузнавач на саудискиот крунски принц влегол во конзулатот во Истанбул ...

Точка - 18.10.2018

Турскиот весник "Sabah" објавил видео-снимка од маж кој патувал со саудискиот принц Мухамед бин Салман во САД, како влегува во саудискиот конзулат во Истанбул непосредно пред доаѓањето на исчезнатиот новинар Џамал Кашоги на 2. октомври.

Вашингтон пост објави текст на Кашоги

Либертас - 18.10.2018

Повеќе од две недели по исчезнувањето на саудискиот новинар, критичар на режимот, американскиот весник објави прилог од Џамал Кашоги. Во него тој ја критикува ситуацијата со слободата на печатот во арапските држави.

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

MTM - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

Локално - 18.10.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Локално - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Голем притисок врз најдобрите светски тенисери поради случајот Кашоги

Бриф - 18.10.2018

Планираната егзибиција помеѓу двајцата најдобри тенисери Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал во Саудиска Арабија може да биде откажана поради големиот притисок од светските медиуми. Имено врз двајцата се врши голем медиумски притисок да се откажат од ...

Осомничен за убиството на Кашоги студирал медицина во Австралија

Вечер Прес - 18.10.2018

Доктор осомничен дека бил дел од наводниот саудиски тим кој е виновен за убиството на новинарот Џамал Кашоги, студирал во Австралија, објави телевизијата Еј-Би-Си. Турските власти утврдија дека докторот Салах ал-Тубаигу бил меѓу 15-те мажи во ...

Турска полиција: Овие 5 Саудијци се поврзани со убиството на Кашоги

Точка - 18.10.2018

Турската полиција идентификувала пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четворица се поврзани директно со саудискиот крунски принц Мохамед бин Салман, објавил "Daily Sabah" повикувајќи се на извештаите на ...

Потрага по тајните на озлогласениот саудиски конзулат

Н.Македонија - 18.10.2018

Турските форензичари и екипи на полицијата со кучиња-трагачи, го истражуваат конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, за да откријат што се случило при исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

Н.Македонија - 18.10.2018

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“.

Последната колумна на Кашоги исполнета со загрижувачки предупредувања

Н.Македонија - 18.10.2018

Загрижувачки предупредувања според кои властите од Средниот Исток „се разуздени во постојаното замолчување на медиумите“ можат да се забележат во последната колумна на саудискиот новинар Џамал Кашоги, која американски „Вашингтон пост“ ја објави две ...

Американско-саудискиот спор може да има катастрофални последици

Н.Македонија - 18.10.2018

Дипломатскиот спор помеѓу САД и Саудиска Арабија за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги може да има несогледливи последици врз светската економија. Ријад се закани дека ќе одговори во случај на воведување американски санкции.

Турција идентификувала пет лица во врска со убиството на Кашоги

1tv - 18.10.2018

Турската полиција идентификуваше пет лица осомничени за убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, а четири лица наводно се поврзани со принцот Мухамед бин Салман, објави „Дејли сабах“.

Путин: Имам професионален дијалог со Трамп

1tv - 18.10.2018

Рускиот претседател Владимир Путин, кој учествува на форумот „Валдај“ во Сочи, одговарајќи на прашање дали неговиот американски колега Доналд Трамп се слуша само себеси, одговори дека тоа не е вистина и дека ја поддржува стабилизацијата на ...

Истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

1tv - 18.10.2018

Во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал ​​Кашоги, турските истражители го завршија претресот на резиденцијата на саудискиот генерален конзул во Истанбул, јави Анадолија. Турските експерти од заедничката работна група за истрага на ...

Трамп до Турција: Дајте ги снимките за Кашоги ако постојат

1tv - 18.10.2018

Aмериканскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД побарале од Турција аудио и видео снимки во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, „ако воопшто постојат“. Истовремено Трамп ја нарече Саудиска Арабија важен сојузник ...

Случајот Кашоги - руинираниот углед на Ријад

Deutsche Welle - 17.10.2018

Во случајот Кашоги кралската куќа сега планира да издаде официјално соопштение. Тоа нема да користи многу, смета Керстен Книп. Со својата цинична политика владејачкото семејство се бламира себеси и цела Саудиска Арабија Така може да оди тоа во ...

Новинарот на ,,Вашингтон Пост” бил жив распарчуван

Канал5 - 17.10.2018

Распарчувањето на новинарот Џамал Кашоги почнало уште додека бил жив и траело седум минути , тврдат турските истражители. Новинарот на ,,Вашингтон Пост” , Џамал Кашоги бил мрцварен и сечен на парчиња во кабинетот на конзулот на Саудиска Арабија во ...

Прво му ги отсекле прстите, па главата, а потоа му го распарчиле телото – Турција објави детали за убиството на ...

Сакам да кажам - 17.10.2018

Џамал Кашоги бил пречекан од неговите убијци кога влегол во саудискиот конзулат во Истанбул пред две недели. Тие му ги отсекле прстите, потоа и главата, по што телото му го исекле во парчиња.

Протекоа грозоморни детали од убиството на Кашоги

Deutsche Welle - 17.10.2018

Турските медиуми блиски до владата објавија детали од аудио снимките за време на убиството на новинарот Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул. Кашоги бил мачен и распарчуван Тим од 15 саудиски агенти, од кои најмалку петмина се во директна ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Фокус - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Американскиот државен секретар Помпео во посета на Турција

24 Вести - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ќе ја посети Турција по посетата на Саудиска Арабија, со фокус на прашањето за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Турското Министерството за надворешни работи соопшти дека Помпео ќе ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

24 Вести - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

СНН: Новинарот Кашоги е убиен, телото исечено на парчиња во конзулатот на С. Арабија во Истанбул!?

Канал5 - 17.10.2018

СНН објави дека новинарот Кашоги бил убиен и исечен на парчиња и дека тоа го сторил саудискиот доктор Салах Ал Табики. Бројни светски медиуми меѓу кои и СНН, „Њујорк Тајмс“ Ал Џезеира и многу други известија на основ на извор близок на истрагата за ...

Министрите на Г-7 вознемирени поради исчезнувањето на Кашоги

Макфакс - 17.10.2018

Министрите за надворешни работи на Г-7 посочија дека се многу вознемирени од исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Во соопштението кое беше потпишана од министрите од Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и ...

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен

Независен - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Курир - 17.10.2018

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Ова беше соопштено по состанокот меѓу американскиот државен секретар Мајк Помпео и турскиот ...

Помпео на разговори во Турција за исчезнувањето на новинарот Кашоги

Р.С.Европа - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео одржа разговори со турските лидери во Анкара за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Помпео, кој денеска пристигна во Турција од Саудиска Арабија, отиде директно да разговара со турскиот ...

Помпео се сретна со Ердоган, најави помош во истрагата за Кашоги

Глас на Америка - 17.10.2018

Претходно саудиските лидери изјавија дека резултатите од истрагата за исчезнувањето на новинарот ќе им ги покажат на целиот свет ВАШИНГТОН — Државниот секретар Мајк Помпео денес се сретна со турски официјални лица, вклучувајќи го и претседателот ...

Каква земја е всушност Саудиска Арабија?

Кајгана - 17.10.2018

Саудиска Арабија е земја која последните неколку дена е актуелна поради исчезнувањето или убиството на новинарот Џамал Кашоги, кое може да се покаже како многу голем проблем за САД, бидејќи оваа земја е клучен фактор на Блискиот Исток и суштински ...

Случај Кашоги: Саудискиот конзул во Истанбул разрешен – следи истрага

Нова ТВ - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Помпео побара од Турција да ослободи американски државјанин

Макфакс - 17.10.2018

Американскиот државен скретар, Мајк Помпео денеска ја повика Турција да ослободи американски државјанин, кој има турско потекло, а исто така е и поранешен научник од НАСА. Ваквото барање на Помпео беше објавено за време на средбата турскиот министер ...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

Стандард - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник на НАСА со турско потекло Серкан Ѓолге.

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

А1 On - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција. Дел од овие санкции беа воведени поради приведувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон во ...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

А1 On - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник на НАСА со турско потекло Серкан Ѓолге.

Претседателот Трамп бара аудио и видео докази за исчезнатиот саудиски новинар

Глас на Америка - 17.10.2018

„Саудиска Арабија ни е потребна во борбата против тероризмот, се` што се случува во Иран и на други места“, вели Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека сака аудио и видео докази од турските разузнавачки служби, како што рече, „ако ...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

+инфо - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник на НАСА со турско потекло Серкан Ѓолге.

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен и против него ќе биде покрената истрага

А1 On - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

Стандард - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција. Дел од овие санкции беа воведени поради приведувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон во ...

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

Слободен Печат - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција. Дел од овие санкции беа воведени поради приведувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон во ...

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

+инфо - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција. Дел од овие санкции беа воведени поради приведувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон во ...

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

А1 On - 17.10.2018

Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе време за да објават детали за тоа што се случило со саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. – Сите треба да почекаат на резултатот од истрагата.

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

+инфо - 17.10.2018

Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе време за да објават детали за тоа што се случило со саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. – Сите треба да почекаат на резултатот од истрагата.

Помпео наскоро очекува решение за санкциите кон Турција

Р.С.Европа - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео по средбата со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција.

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

Нова ТВ - 17.10.2018

Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе време за да објават детали за тоа што се случило со саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. – Сите треба да почекаат на резултатот од истрагата.

Новинарот Џамал Кашоги бил жив распарчуван

Слободен Печат - 17.10.2018

Распарчувањето на новинарот Џамал Кашоги почнало уште додека бил жив и траело седум минути, тврдат турските истражители. Новинарот на ,,Вашингтон Пост”, Џамал Кашоги бил сечен на парчиња во кабинетот на конзулот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Го искасапиле во конзулатот, форензичар им помогнал да се ослободат од телото

Нетпрес - 17.10.2018

Џамал Кашоги бил пречекан од неговите убијци кога влегол во саудискиот конзулат во Истанбул пред две недели. Тие му ги отсекле прстите, потоа и главата, по што телото му го исекле во парчиња.

Си Ен Ен: Исчезнатиот новинар Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Курир - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Помпео: Саудијците нема да исклучат никој од истрагата за исчезнувањето на новинарот Кашоги

Независен - 17.10.2018

Саудиска Арабија - Саудиските лидери нема да исклучат никого од истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги , изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео по разговорите во Ријад.

Исчезнатиот новинар Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Нетпрес - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Американскиот државен секретар Помпео во посета на Турција

+инфо - 17.10.2018

Турското Министерството за надворешни работи соопшти дека Помпео ќе има „работна посета" во Турција, без да го споменува случајот со исчезнатиот ​​Кашоги. Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ќе ја посети Турција по посетата на ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

А1 On - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Независен - 17.10.2018

САД - Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Нова ТВ - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Помпео: Саудијците нема да исклучат никој од истрагата за исчезнувањето на новинарот Кашоги

А1 On - 17.10.2018

Саудиските лидери нема да исклучат никого од истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео по разговорите во Ријад. Саудиските лидери ветија дека ќе бараат сметка од секој кој, според ...

Американскиот државен секретар Помпео во посета на Турција

А1 On - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ќе ја посети Турција по посетата на Саудиска Арабија, со фокус на прашањето за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги. Турското Министерството за надворешни работи соопшти дека Помпео ќе ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Алфа - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Американскиот државен секретар Помпео во посета на Турција

Алфа - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ќе ја посети Турција по посетата на Саудиска Арабија, со фокус на прашањето за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги. Турското Министерството за надворешни работи соопшти дека Помпео ќе ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Стандард - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Откриено кој го уби Кашоги и исече на парчиња?

+инфо - 17.10.2018

Американските медиуми претходно објавија дека Кашоги бил убиен и исечен на парчиња за време на информативен разговор. Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во ...

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

А1 On - 17.10.2018

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Ова беше соопштено по состанокот меѓу американскиот државен секретар Мајк Помпео и турскиот ...

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен и против него ќе биде покрената истрага

Алфа - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Помпео во посета на Турција

Курир - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ќе ја посети Турција по посетата на Саудиска Арабија, со фокус на прашањето за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги. Турското Министерството за надворешни работи соопшти дека Помпео ќе ...

Помпео: Ријад вели дека не знае ништо за Кашоги

Макфакс - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео рече дека саудиските власти силно негираат дека знаат нешто за тоа што се случило во нивниот конзулат во Истанбул, а во исто време, тие ветија сериозна и веродостојна истрага, објави „Ројтерс“.

Германски историчар: Меркел ги „поддржува терористите“

Макфакс - 17.10.2018

Германската влада предводена од Ангел Меркел го следи принципот на двојни стандарди во својата надворешна политика, пишува германскиот историчар Гец Али за весникот „Berliner Zeitung“. Како што посочува тој, тие со години ги поддржуваат терористите ...

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен, ќе има и истрага

+инфо - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Убивањето на Кашоги траело седум минути

Нетпрес - 17.10.2018

Извор од Турција, кој го слушал звучниот запис за наводното убиство на саудискиот новинар, Џамал Кашоги, рекол дека требало седум минути Саудиецот да умре, пишува Middle East Eye. Новинарот бил одвлечен од канцеларијата на генералниот конзул на ...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

MTM - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник на НАСА со турско потекло Серкан Ѓолге.

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

Либертас - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција. Дел од овие санкции беа воведени поради приведувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон во ...

Помпео побара од Турција да ослободи американски државјанин

Точка - 17.10.2018

Американскиот државен скретар, Мајк Помпео, денеска ја повика Турција да ослободи американски државјанин кој има турско потекло, а исто така е и поранешен научник од НАСА. Ваквото барање на Помпео беше објавено за време на средбата со турскиот ...

Германски историчар: Меркел ги „поддржува терористите“

Точка - 17.10.2018

Германската влада предводена од Ангел Меркел го следи принципот на двојни стандарди во својата надворешна политика, пишува германскиот историчар Гец Али за весникот „Берлинер цајтунг“. Како што посочува тој, тие со години ги поддржуваат терористите ...

Министрите на Г-7 вознемирени поради исчезнувањето на Кашоги

Точка - 17.10.2018

Министрите за надворешни работи на Г-7 посочија дека се многу вознемирени од исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Во соопштението што беше потпишано од министрите од Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија, Велика Британија и САД ...

Саудиска Арабија: Разрешен и под истрага генералниот конзул во Истанбул

Денешен - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

Либертас - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник на НАСА со турско потекло Серкан Ѓолге.

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен и против него ќе биде покрената истрага

Либертас - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

Либертас - 17.10.2018

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Ова беше соопштено по состанокот меѓу американскиот државен секретар Мајк Помпео и турскиот ...

Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Тера - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Новинарот на ,,Вашингтон Пост” бил жив распарчуван

МК News - 17.10.2018

Распарчувањето на новинарот Џамал Кашоги почнало уште додека бил жив и траело седум минути , тврдат турските истражители. Новинарот на ,,Вашингтон Пост” , Џамал Кашоги бил мрцварен и сечен на парчиња во кабинетот на конзулот на Саудиска Арабија во ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Бриф - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

"Слушале музика за да не ги слушаат неговите врисоци"! Турците тврдат дека саудиските убијци го касапале новинарот ...

Точка - 17.10.2018

Турскиот провладин весник "Јени Сафак" објавил денес страшни детали од аудио снимките од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул, кои покажуваат дека бил мачен.

Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Република - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Вечер Прес - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Дали ќе паднат санкциите на САД кон Турција, по ослободувањето на Брансон и интензивната дипломатија?

MTM - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција. Дел од овие санкции беа воведени поради приведувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон во ...

15 дена нема официјални детаљи што се случи со саудискиот новинар Џамал Кашоги

MTM - 17.10.2018

Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе време за да објават детали за тоа што се случило со саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. - Сите треба да почекаат на резултатот од истрагата.

ГРОЗОМОРНО ВО КОНЗУЛАТОТ ВО ИСТАНБУЛ: Саудиски форензичар слушал музика додека жив го распарчувал новинарот Џамал ...

Денешен - 17.10.2018

Протекоа стравични снимки од убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој е убиен пред две недели во козулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Таму веќе го чекале убијците. Го измачувале, потоа му ги сечеле прстите, на крај му ја отсекле и ...

Помпео: Ријад вели дека не знае ништо за Кашоги

Точка - 17.10.2018

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, рече дека саудиските власти силно негираат дека знаат нешто за тоа што се случило во нивниот конзулат во Истанбул, а во исто време тие ветија сериозна и веродостојна истрага, објави „Ројтерс“.

Помпео побара од Турција да ослободи американски државјанин

Centar - 17.10.2018

Американскиот државен скретар, Мајк Помпео, денеска ја повика Турција да ослободи американски државјанин кој има турско потекло, а исто така е и поранешен научник од НАСА. Ваквото барање на Помпео беше објавено за време на средбата со турскиот ...

Помпео: Саудијците нема да исклучат никој од истрагата за исчезнувањето на новинарот Кашоги

Либертас - 17.10.2018

Саудиските лидери нема да исклучат никого од истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео по разговорите во Ријад. Саудиските лидери ветија дека ќе бараат сметка од секој кој, според ...

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен и против него ќе биде покрената истрага

MTM - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

Либертас - 17.10.2018

Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе време за да објават детали за тоа што се случило со саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. – Сите треба да почекаат на резултатот од истрагата.

Помпео: Саудијците нема да исклучат никој од истрагата за исчезнувањето на новинарот Кашоги

Локално - 17.10.2018

Саудиските лидери нема да исклучат никого од истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео по разговорите во Ријад. Саудиските лидери ветија дека ќе бараат сметка од секој кој, според ...

Се појави 11-минутен запис за мачење на Кашоги

Локално - 17.10.2018

Се појави 11-минутна аудио-снимка со тортура над саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги, кој потоа исчезнува без трага. Таа е беше објавено од страна на турските медиуми. Осомничените за ликвидацијата на Кашоги се поврзани со саудиските служби и принцот ...

Според Си-Ен-Ен исчезнатиот новинар Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Пулс24 - 17.10.2018

По деветчасовниот претрес на турските истражители во саудискиот Конзулат во Истанбул повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник Си-Ен-Ен објави дека телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако ...

Турски функционер открива: Телото на исчезнатиот новинар било исечено на парчиња во саудискиот конзулат

Точка - 17.10.2018

Деновиве турските истражители за прв пат влегоа во саудискиот конзулат во Истанбул и пребарувале девет часа, откриваат очевидци за британската новинска агенција „Ројтерс“. Саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во саудискиот конзулат, а неговото ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Н.Македонија - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

Н.Македонија - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник на НАСА со турско потекло Серкан Ѓолге.

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен, против него ќе биде покрената истрага

Н.Македонија - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул

1tv - 17.10.2018

Турција се надева дека денеска ќе влезе во резиденцијата на саудискиот конзул во Истанбул во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Ова беше соопштено по состанокот меѓу американскиот државен секретар Мајк Помпео и турскиот ...

Помпео: Саудијците нема да исклучат никој од истрагата за исчезнувањето на новинарот Кашоги

1tv - 17.10.2018

Саудиските лидери нема да исклучат никого од истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, изјави американскиот државен секретар Мајк Помпео по разговорите во Ријад. Саудиските лидери ветија дека ќе бараат сметка од секој кој, според ...

Саудискиот конзул во Истанбул разрешен и против него ќе биде покрената истрага

1tv - 17.10.2018

Генералниот конзул на Саудиска Арабија во Истанбул, Мохамад ал Отајби е разрешен и против него ќе биде покрената истрага, објавија саудиските медиуми. Ал Отајби е разрешен и ќе биде под истрага поради исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, кој ...

Американскиот државен секретар Помпео во посета на Турција

1tv - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска ќе ја посети Турција по посетата на Саудиска Арабија, со фокус на прашањето за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги. Турското Министерството за надворешни работи соопшти дека Помпео ќе ...

Помпео бара ослободување на сите државјани на САД уапсени во Турција

1tv - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска побара од Анкара да бидат ослободени сите државјани на САД уапсени во Турција, меѓу кои и поранешниот научник на НАСА со турско потекло Серкан Ѓолге.

Помпео: Наскоро очекувам решение за санкциите на САД кон Турција

1tv - 17.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Анкара изјави дека очекува наскоро да биде најдено решение за санкциите на САД кон Турција. Дел од овие санкции беа воведени поради приведувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон во ...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

1tv - 17.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски официјален претставник.

Турција: Треба да се почекаат резултатите од истрагата за Кашоги

1tv - 17.10.2018

Турски владини претставници изјавија дека им е потребно повеќе време за да објават детали за тоа што се случило со саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. – Сите треба да почекаат на резултатот од истрагата.

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

Телма - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека саудискиот новинар на Вашингтон пост Џамал Кашоги, загинал за време на испрашување во конзулатот во Истанбул. Според непотврдени извори на американските медиуми, оригиналната намера на ...

Телото на новинарот на Вашингтон Пост било расечено на парчиња и скриено (ВИДЕО)

Канал5 - 16.10.2018

Турските власти соопштија дека телото на новинарот на Вашингтон Пост , кој исчезна во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул е расечено и скриено. Новинарот Џамал Кашоги на 2 октовмри влезе во конзулатот во Истанбул и по роа му се губи трагата.

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази“ дека Кашоги е убиен

24 Вести - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази“ дека Кашоги е убиен

Стандард - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази“ дека Кашоги е убиен

+инфо - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази” дека Кашоги е убиен

Слободен Печат - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

CNN: Саудијците ќе го признаат убиството на новинарот Кашоги, ќе поднесат и извештај

Таратур - 16.10.2018

CNN пренесува дека Саудиска Арабија подготвува два извештаи кои ќе бидат испратени во САД во врска со убиството на новинарот на Вашингтон Пост, Џамал Кашоги, во кои ќе го признае убиството во нивниот конзулат.

Човек „со педигре“: Еве кој е исчезнатиот новинар Џамал Кашоги

Таратур - 16.10.2018

Исчезнувањето на новинарот и колумнист за американскиот престижен весник „Вашингтон Пост“, Џамал Кашоги, кој на 2-ти октомври исчезна откако последен пат беше виден, поточно снимен од безбедносните камери, како влегува во конзулатот на Саудиска ...

Турците и Саудијците излегоа од конзулатот по повеќе од 9 часа

Макфакс - 16.10.2018

Саудискиот истражувачки тим кој се занимава со изчезнувањето на новинарот, Џамал Кашоги, го напушти утрово конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Претходно турски обвинител кој ја води истрагата, заедно со десетина полициски службеници излезе ...

Помпео пристигна во Саудиска Арабија поради смртта на новинарот

Макфакс - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Саудиска Арабија за да се сретне со кралот Салман, поради контроверзиите за судбината на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Помпео потоа ќе ја посети Турција, каде пред две недели Кашоги последен ...

Помпео пристигна во Ријад за да разговара со саудискиот крал за новинарот Кашоги

Курир - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео допатува денеска во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад на состанок со саудискиот крал Салман во врска со исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Помпео во посета на Саудиска Арабија за исчезнувањето на новинарот Кашоги

Р.С.Европа - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Саудиска Арабија да разговара со кралот на земјата во врска исчезнувањето на наводното убиство на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Американскиот претседател Доналд Трамп го испрати Помпео во ...

Турција: Форензичарите зедоа докази, полиција од утрово во резиденцијата на конзулот

Макфакс - 16.10.2018

Турските истражители кои синоќа и рано утрово вршеа претрес и истрага во саудискиот конзулат во Истанбул, по исчезнувањето на саудискиот новинар, Џамал Кашоги земаа докази меѓу кои примероци од местото на настанот.

ПРЕСЕДАН Турската полиција ќе изврши претрес во резиденцијата на саудискиот конзул

+инфо - 16.10.2018

Таквиот претрес претставува вонреден настан, имајќи предвид дека конзулатите и амбасадите уживаат неприкосновеност според Виенската конвенцијa. Турската полиција ќе ја пребара резиденцијата на саудитскиот конзул во Истанбул во рамките на истрагата ...

Колку е подготвена Саудиска Арабија да ја поскапе нафтата заради проблемите околу исчезнатиот новинар?

Оff.net - 16.10.2018

Пред 45 години Саудиска Арабија беше таа која одлучи да им воведе нафтена блокада на САД заради нивната поддршка на Израел. Сега арапското кралство се соочува со закана од санкции ако во најскоро време не испорача некое објаснување за исчезнувањето ...

Турската полиција излезе од саудискиот конзулат во Истанбул (ВИДЕО)

МКД - 16.10.2018

Тимот на турската полиција која го истражува исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги си замина утринава, по девет часовно пребарување, зградата на саудискиот конзулат во Истанбул, изјави денес сведок за Ројтерс .

Турски извори: Има докази дека Кашоги бил убиен и расчеречен во саудискиот конзулат

Кајгана - 16.10.2018

Анкара, 16 октомври 2018 (МИА) - Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

ОН инсистира да бидат лишени од имунитет вмешаните саудиските претставници

Стандард - 16.10.2018

Високиот комесар за човекови права на ОН Мишел Бачелет денеска побара да бидат лишени од имунитет саудиските претставници, кои можеби се вмешани во исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги по влегувањето во зградата на Конзулатот на Саудиска ...

Помпео на средба со саудискиот крал Салман, истрагата за Кашоги продолжува

Глас на Америка - 16.10.2018

Според медиумските извештаи, кои се повикуваат на анонимни извори, саудиската Влада ќе се брани дека Кашоги бил убиен за време на испрашувањето ВАШИНГТОН — Турските инспектори ја привршуваат истрагата во саудискиот Конзулат во Истанбул, а потргата ...

Помпео се сретна со кралот Салман во Ријад

Макфакс - 16.10.2018

Расте притисокот врз Саудиска Арабија, за да објасни што се случило со новинарот Џамал Кашоги, поради што во посета на земјата е и американскиот државен секретар Мајк Помпео. Државниот секретар на САД и кралот Салман се сретнаа во Ријад.

Чавушоглу очекува повеќе информации за саудискиот новинар од Помпео

Курир - 16.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. – Ние треба да разбереме што се случило со тој човек.

Американскиот државен секретар итно го посети Ријад поради исчезнатиот новинар (ВИДЕО)

МКД - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео се сретна денес со саудискиот крал Салман за да разговараат за исчезнувањето на саудискиот новинар Џама Кашоги додека турската полиција се подготвува да ја претресе резиденцијата на саудискиот конзул во ...

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази“ дека Кашоги е убиен

А1 On - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Саудискиот конзул ја напушти Турција по најавата за претрес на неговата резиденција

А1 On - 16.10.2018

Саудискиот конзул ја напушти Турција неколку часа по најавата дека неговата резиденција ќе биде пребарувана во врска со исчезнувањето на новинарот Кашоги, јави турската агенција Анадолија.

Саудискиот конзул избега од Турција

Макфакс - 16.10.2018

Конзулот на Саудиска Арабија ја напушти Турција неколку часа откако беше најавено дека полицијата ќе изврши претрес во неговата резиденција во рамки на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, јави турската агенција „Анадолија“.

Телото на исчезнатиот новинар е искасапено, тврдат турски извори за Си-ен-ен

Макфакс - 16.10.2018

Телото на исчезнатиот новинар, Џамал Кашоги, е исечено на парчиња откако е убиен, јави Си-ен-ен, повикувајќи се на неименуван турски функционер. Новинарот исчезна пред две недели, а Турција тврди дека тој е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во ...

Си-ен-ен: Телото на новинарот Кашоги е искасапено по убиството

А1 On - 16.10.2018

Според неименуван турски функционер телото на исчезнатиот новинар, Џамал Кашоги било исечено на парчиња по убивањето, пренесе Си-ен-ен. Новинарот исчезна пред две недели, а Турција тврди дека тој е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул.

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

Независен - 16.10.2018

САД – Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги по грешка е убиен за време на информативен разговор во Конзулатот на таа држава во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори.

Турските власти за Си-ен-ен: Новинарот Кашоги бил убиен и телото исечено на парчиња (ВИДЕО)

МКД - 16.10.2018

Телото на саудискиот новинар Џамал Кашоги било исечено на парчиња откако, пред две недели, бил убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, ги пренесува Си-ен-ен тврдењата на турските власти.

Телото на новинарот Кашоги било расечено на парчиња и скриено

+инфо - 16.10.2018

Турските власти соопштија дека телото на новинарот на Вашингтон Пост, кој исчезна во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул е расечено и скриено. Новинарот Џамал Кашоги на 2 октовмри влезе во конзулатот во Истанбул и по тоа му се губи трагата.

Си-Ен-Ен: Кашоги бил убиен по грешка за време на информативен разговор

Нова ТВ - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги по грешка е убиен за време на информативен разговор во Конзулатот на таа држава во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори.

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

+инфо - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги по грешка е убиен за време на информативен разговор во Конзулатот на таа држава во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори.

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

Алфа - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги по грешка е убиен за време на информативен разговор во Конзулатот на таа држава во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори.

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

А1 On - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги по грешка е убиен за време на информативен разговор во Конзулатот на таа држава во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори.

По извршениот претрес, турската полиција го напушти Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

Алфа - 16.10.2018

Тимот составен од турски полицајци и иследници го напуштија Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул рано изутринава, откако, со согласност на саудиските власти извршија претрес по исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Помпео пристигна во Ријад за да разговара со саудискиот крал за новинарот Кашоги

Стандард - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео допатува денеска во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад на состанок со саудискиот крал Салман во врска со исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Помпео пристигна во Ријад за да разговара со саудискиот крал за новинарот Кашоги

А1 On - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео допатува денеска во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад на состанок со саудискиот крал Салман во врска со исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Турската полиција ќе изврши претрес во резиденцијата на саудискиот конзул

А1 On - 16.10.2018

Турската полиција ќе ја пребара резиденцијата на саудитскиот конзул во Истанбул во рамките на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. Се очекува денеска истражители да ја пребараат и зградата на Козулатот.

ОН инсистира да бидат лишени од имунитет вмешаните саудиски претставници

Сител - 16.10.2018

Високиот комесар за човекови права на ОН, Мишел Бачелет, денеска побара да бидат лишени од имунитет саудиските претставници, кои можеби се вмешани во исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги по влегувањето во зградата на Конзулатот на ...

ОН инсистира да бидат лишени од имунитет вмешаните саудиските претставници

А1 On - 16.10.2018

Високиот комесар за човекови права на ОН Мишел Бачелет денеска побара да бидат лишени од имунитет саудиските претставници, кои можеби се вмешани во исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги по влегувањето во зградата на Конзулатот на Саудиска ...

Помпео: САД се загрижени поради исчезнувањето на Кашоги

А1 On - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Ријад ја пренесе загриженоста на САД поради исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти Стејт департментот. – Помпео во Ријад пораката ја пренесе на состанокот со министерот за ...

Помпео: САД се загрижени поради исчезнувањето на Кашоги

Стандард - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Ријад ја пренесе загриженоста на САД поради исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти Стејт департментот. – Помпео во Ријад пораката ја пренесе на состанокот со министерот за ...

Чавушоглу очекува Помпео да даде повеќе информации за саудискиот новинар

+инфо - 16.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. – Ние треба да разбереме што се случило со тој човек.

Чавушоглу очекува повеќе информации за саудискиот новинар од Помпео

А1 On - 16.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. – Ние треба да разбереме што се случило со тој човек.

Чавушоглу очекува повеќе информации за саудискиот новинар од Помпео

Алфа - 16.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. – Ние треба да разбереме што се случило со тој човек.

Си-Ен-Ен: Саудиска Арабија признава дека го убила Кашоги

Денешен - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека по грешка е убиен исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги за време на информативен разговор во Конзулатот во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на два извора.

CNN: Новинарот Кашоги е убиен, па исечен на парчиња

MTM - 16.10.2018

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е пресечено на парчиња откако претходно беше убиен во саудискиот конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на неименуван турски извор.

Саудијците ќе признаат дека е убиен новинарот во Турција: На прагот сме на голема светска криза...

Точка - 16.10.2018

Откако турската полиција влезе во саудискиот конзулат во Истанбул, објавено е дека Саудијците се подготвуваат за соопштение во кое ќе признаат дека Џамал Кашоги бил убиен за време на неговото испрашување, а целта на сето тоа било новинарот да биде ...

Чавушоглу очекува повеќе информации за саудискиот новинар од Помпео

Локално - 16.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. – Ние треба да разбереме што се случило со тој човек.

Турската полиција ќе изврши претрес во резиденцијата на саудискиот конзул

Либертас - 16.10.2018

Турската полиција ќе ја пребара резиденцијата на саудитскиот конзул во Истанбул во рамките на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. Се очекува денеска истражители да ја пребараат и зградата на Конзулатот.

Помпео се сретна со кралот Салман во Ријад

Точка - 16.10.2018

Расте притисокот врз Саудиска Арабија, за да објасни што се случило со новинарот Џамал Кашоги, поради што во посета на земјата е и американскиот државен секретар Мајк Помпео. Државниот секретар на САД и кралот Салман се сретнаа во Ријад.

Чавушоглу очекува повеќе информации за саудискиот новинар од Помпео

Либертас - 16.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. – Ние треба да разбереме што се случило со тој човек.

Во Саудискиот конзулат во Истанбул пронајдени се „одредени докази“ дека новинарот Кашоги е убиен

еМагазин - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Ријад: Помпео денеска ќе разговара со саудискиот крал за новинарот Кашоги

Денешен - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео допатува денеска во главниот град на Саудиска Арабија, Ријад на состанок со саудискиот крал Салман во врска со исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

ОН инсистира да бидат лишени од имунитет вмешаните саудиските претставници

Либертас - 16.10.2018

– Со оглед на сериозноста на ситуацијата околу исчезнувањето на Кашоги сметам дека недопирливоста или имунитетот на засегнатите објекти и официјални лица предвидени со договори како Виенската конвенција од 1963 година за конзуларни односи, треба ...

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази” дека Кашоги е убиен

Вечер Прес - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Турската полиција ќе изврши претрес во резиденцијата на саудискиот конзул

CivilMedia - 16.10.2018

Турската полиција ќе ја пребара резиденцијата на саудитскиот конзул во Истанбул во рамките на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. Се очекува денеска истражители да ја пребараат и зградата на Козулатот.

Турската полиција ќе изврши претрес во резиденцијата на саудискиот конзул

Локално - 16.10.2018

Турската полиција ќе ја пребара резиденцијата на саудитскиот конзул во Истанбул во рамките на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. Се очекува денеска истражители да ја пребараат и зградата на Конзулатот.

Турција најде докази за убиство на Кашoги во саудискиот конзулат

Локално - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Помпео пристигна во Саудиска Арабија поради смртта на новинарот

Точка - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пристигна во Саудиска Арабија за да се сретне со кралот Салман, поради контроверзиите за судбината на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Помпео потоа ќе ја посети Турција, каде пред две недели Кашоги последен ...

Мачна исповед на поранешна сопруга на шеик: Животот ми е во опасност! Мрачни сили ми работат зад грб, ќе исчезнам како ...

Точка - 16.10.2018

Поранешна сопруга на шеик, чија четири милиони фунти вредна вила во Лондон минатата година била проголтана од оган, стравува дека и самата ќе стане мета на саудиските власти како Џамал Кашоги, исчезнатиот новинар.

Саудискиот конзул избега од Турција

Точка - 16.10.2018

Конзулот на Саудиска Арабија ја напушти Турција неколку часа кога беше најавено дека полицијата ќе изврши претрес во неговата резиденција во рамките на истрагата за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги, јави турската агенција „Анадолија“.

Телото на исчезнатиот новинар е искасапено, тврдат турски извори за Си-ен-ен

Точка - 16.10.2018

Телото на исчезнатиот новинар, Џамал Кашоги, е исечено на парчиња откако е убиен, јави Си-ен-ен, повикувајќи се на неименуван турски функционер. Новинарот исчезна пред две недели, а Турција тврди дека тој е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во ...

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази“ дека Кашоги е убиен

Либертас - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

Си-Ен-Ен: Телото на исчезнатиот новинар е искасапено

Денешен - 16.10.2018

Телото на исчезнатиот новинар, Џамал Кашоги, е исечено на парчиња откако е убиен, јави Си-ен-ен, повикувајќи се на неименуван турски функционер. Новинарот исчезна пред две недели, а Турција тврди дека тој е убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во ...

Турција: Форензичарите зедоа докази, полиција од утрово во резиденцијата на Конзулот

Точка - 16.10.2018

Турските истражители кои синоќа и рано утрово вршеа претрес и истрага во саудискиот конзулат во Истанбул, по исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги зедоа докази, меѓу кои примероци од местото на настанот.

По извршениот претрес, турската полиција го напушти Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

Локално - 16.10.2018

Тимот составен од турски полицајци и иследници го напуштија Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул рано изутринава, откако, со согласност на саудиските власти извршија претрес по исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

Вечер Прес - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги по грешка е убиен за време на информативен разговор во Конзулатот на таа држава во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори.

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае за убиство на Кашоги

Локално - 16.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги по грешка е убиен за време на информативен разговор во Конзулатот на таа држава во Истанбул, објави Си-Ен-Ен повикувајќи се на извори.

ОН бара одземање на имунитетот на Саудијците вмешани во исчезнувањето на Кашоги

Н.Македонија - 16.10.2018

Високиот комесар за човекови права на ОН Мишел Бачелет денеска побара да бидат лишени од имунитет саудиските претставници, кои можеби се вмешани во исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги по влегувањето во зградата на Конзулатот на Саудиска ...

ОН инсистира да бидат лишени од имунитет вмешаните саудиските претставници

1tv - 16.10.2018

Високиот комесар за човекови права на ОН Мишел Бачелет денеска побара да бидат лишени од имунитет саудиските претставници, кои можеби се вмешани во исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги по влегувањето во зградата на Конзулатот на Саудиска ...

Чавушоглу очекува повеќе информации за саудискиот новинар од Помпео

1tv - 16.10.2018

Шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу денеска изјави дека Турција „не добила признание“ од Саудиска Арабија за исчезнатиот новинар Џамал Кашоги. – Ние треба да разбереме што се случило со тој човек.

Помпео: САД се загрижени поради исчезнувањето на Кашоги

1tv - 16.10.2018

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска во Ријад ја пренесе загриженоста на САД поради исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, соопшти Стејт департментот. – Помпео во Ријад пораката ја пренесе на состанокот со министерот за ...

Турската полиција ќе изврши претрес во резиденцијата на саудискиот конзул

1tv - 16.10.2018

Турската полиција ќе ја пребара резиденцијата на саудитскиот конзул во Истанбул во рамките на истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар и дисидент Џамал Кашоги. Се очекува денеска истражители да ја пребараат и зградата на Козулатот.

Во Саудискиот конзулат пронајдени се „одредени докази“ дека Кашоги е убиен

1tv - 16.10.2018

Висок турски полициски претставник изјави дека полицијата пронашла „одредени докази“ дека саудискиот новинар Џамал Кашоги е убиен во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул. Неименуваниот претставник не даде детали за доказите кои се пронајдени ...

CNN: Саудијците се подготвени да го признаат убиството на новинарот Кашоги

Телма - 15.10.2018

Американската телевизија CNN повикувајќи се на сопствени извори објави дека Саудиска Арабија подготвува извештај за признавање на убиството на новинарот Џамал Кашоги, кој од 2-ри октомври е исчезнат откако влезе во саудиски конзулат во Истанбул, ...

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Телма - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Турција ќе врши претрес во конзултатот на Саудиска Арабија во потрага по исчезнатиот новинар

Канал5 - 15.10.2018

Турските власти најавија дека денеска ќе извршат претрес во конзулатот на Саудиска Арабија за да го најдат исчезнатиот новинар на ,,Вашингтон Пост” , Џамал Кашоги , кој последен пат е виден како влегува во конзулатот.

Новинарот на Вашингтон Пост сепак бил убиен во конзулатот во Истанбул (ВИДЕО)

Канал5 - 15.10.2018

Саудиска Арабија подготвува два извештаи , кои треба вечерва да ги прати во САД во врска со убиството на новинарот на Вашингтон Пост . Новинарот Џамал Кашоги бил жртва на ,,неспретно испитување” , се наведува во извештајот , објавуваат турските ...

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

А1 On - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Стандард - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Курир - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

И саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Независен - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Турција ќе изврши претрес на саудискиот конзулат во Истанбул

Независен - 15.10.2018

Турција ќе изврши попладнето претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул во обид да пронајде докази за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави дипломатски извор за турски медиуми.

Турските власти денеска ќе извршат претрес во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

Макфакс - 15.10.2018

Турските власти денеска ќе извршат претрес на саудискиот конзулат во Истанбул, како дел од истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашогиј, објави „Ројтерс“. Агенцијата наведува дека информацијата за денешниот претрес ја објавила ...

По извршениот претрес, турската полиција го напушти Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

А1 On - 15.10.2018

Тимот составен од турски полицајци и иследници го напуштија Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул рано изутринава, откако, со согласност на саудиските власти извршија претрес по исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги.

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашогиј

Макфакс - 15.10.2018

Саудискиот крал, Салман нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашогиј, откако турските власти откако турските власти најавија дека ќе извршат претрес на саудискиот конзулат во Истанбул.

Саудиска Арабија му одговори на Трамп: Ќе возвратиме уште пожестоко (ВИДЕО)

МКД - 15.10.2018

По отворената закана која ја испрати американскиот претседател, Саудиска Арабија соопшти дека таа земја нема да клекне пред никакви „закани или притисоци“. Доналд Трамп ја предупреди Саудиска Арабија на „остра казна“ доколку се утврди дека ...

Турција ќе изврши претрес во саудискиот конзулат во Истанбул

Р.С.Европа - 15.10.2018

Турски експерти попладнево ќе извршат претрес во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако пред десетина дена таму исчезна новинарот Џамал Кашоги. Турција верува дека бил убиен и неговото тело отстрането, додека Саудиска Арабија ги негира ...

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Нова ТВ - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Саудиска Арабија нареди истрага за исчезнувањето на новинарот Кашоги

Р.С.Европа - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата, објавуваат ...

Трамп го праќа Помпео во Саудиска Арабија во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар

Курир - 15.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека телефонски разговарал со саудискиот крал Салман, кој му рекол дека не знае што му се случило на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги.

Турција и Саудиска Арабија разговарале за случајот Кашоги

Глас на Америка - 15.10.2018

Лидерите на Турција и Саудиска Арабија дискутирале за формирање на заедничка работна група кој ќе го истражи исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул.

Трамп- „Тешка казна“ за Саудска Арабија ако се вмешана во случајот со новинарот Кашоги

Р.С.Европа - 15.10.2018

Турската полиција ги истражува тврдења дали е употребена киселина за да се уништи евентуалното телона исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, со цел да биде прикриено негово наводно убиство, пишуваат турските медиуми.

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

А1 On - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашохи бил убиен во ...

„Ројтерс“: Турција има снимка од убиството на саудискиот новинар

Макфакс - 15.10.2018

Турските власти имаат снимка која укажува дека саудискиот новинар, Џамал Кашоги бил убиен во саудискиот конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. „Турската полиција има аудио снимка која укажува дека Кашоги е убиен во саудискиот ...

Турската полиција влезе во конзулатот во кој исчезна саудискиот новинар (ВИДЕО)

МКД - 15.10.2018

Инспектори на турската полиција влегоа во конзултатот на Саудиска Арабија во Истанбул, две недели по исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, критичар на режимот во Ријад. Турски дипломатски извор претходно откри дека заедничка ...

По извршениот претрес, турската полиција го напушти Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

+инфо - 15.10.2018

Претресот во Конзулатот беше спроведен откако пред десетина дена таму исчезна новинарот и дисидент Џамал Кашоги. Тимот составен од турски полицајци и иследници го напуштија Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул рано изутринава, откако, со ...

Турската полиција испитува дали е употребена киселина во случајот со саудискиот новинар

А1 On - 15.10.2018

Турската полиција истражува тврдења дека можеби е употребена киселина за да се уништи евентуалното тело на исчезнатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги, со цел да биде прикриено негово наводно убиство, пишува „Хуриет дејли њуз“.

Си-ен-ен: Саудијците се спремаат да признаат дека новинарот бил убиен „по грешка“

МКД - 15.10.2018

Саудиска Арабија подготвува извештај во кој ќе признае дека новинарот Џамал Кашоги бил „убиен по грешка“, јавува Си-ен-ен . Како што тврди американската новинска мрежа, два извори потврдиле дека Саудијците подготвуваат извештај кој ќе потврди дека ...

Турската полиција испитува дали е употребена киселина во случајот со саудискиот новинар

+инфо - 15.10.2018

Турската полиција истражува тврдења дека можеби е употребена киселина за да се уништи евентуалното тело на исчезнатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги, со цел да биде прикриено негово наводно убиство, пишува „Хуриет дејли њуз“.

Трамп го праќа Помпео во Саудиска Арабија во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар

Алфа - 15.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека телефонски разговарал со саудискиот крал Салман, кој му рекол дека не знае што му се случило на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги.

Трамп го праќа Помпео во Саудиска Арабија во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар

Слободен Печат - 15.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека телефонски разговарал со саудискиот крал Салман, кој му рекол дека не знае што му се случило на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги.

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

Стандард - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашохи бил убиен во ...

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

+инфо - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал Кашоги​ бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен во ...

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

Слободен Печат - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал Кашоги​ бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен во ...

Заеднички саудиско-турски тим влезе во саудискиот Конзулат во Истанбул

Р.С.Европа - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. Тој додал дека доказите за убиството на Кашоги биле предадени на неколку држави ...

Саудијците ќе го признаат убиството на новинарот Кашоги?

+инфо - 15.10.2018

Американската телевизија CNN повикувајќи се на сопствени извори објави дека Саудиска Арабија подготвува извештај за признавање на убиството на новинарот Џамал Кашоги, кој од 2-ри октомври е исчезнат откако влезе во саудиски конзулат во Истанбул, ...

Турција ќе изврши претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул

Курир - 15.10.2018

Турција ќе изврши попладнето претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул во обид да пронајде докази за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави дипломатски извор за турски медиуми.

Турција ќе изврши претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул

Нова ТВ - 15.10.2018

Турција попладнево ќе изврши претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул во обид да пронајде докази за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави дипломатски извор за турски медиуми.

Турски експерти попладне ќе извршат претрес на конзулатот на Саудиска Арабија заради Кашоги

Стандард - 15.10.2018

Турски експерти попладне ќе извршат претрес во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако пред десетина дена таму исчезна новинарот и дисидент Џамал Кашоги, објави весникот „Дејли Сабах“.

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

Денешен - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашохи бил убиен во ...

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Денешен - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турските власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Интанбул во кој на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Си-Ен-Ен: Саудијците го признаа убиството на новинарот Кашоги! Се подготвува владин извештај

MTM - 15.10.2018

Си-Ен-Ен тврди дека саудиската влада подготвува извештај во кој го признава убиството на опозицискиот новинар Џамал Кашоги. Како што пренесува Си-Ен-Ен, смртта е резултат на испрашувањето што тргнало погрешно.

Си-Ен-Ен: Саудијците се подготвени да го признаат убиството на новинарот Кашоги

Република - 15.10.2018

Американската телевизија CNN повикувајќи се на сопствени извори објави дека Саудиска Арабија подготвува извештај за признавање на убиството на новинарот Џамал Кашоги, кој од 2-ри октомври е исчезнат откако влезе во саудиски конзулат во Истанбул, ...

Турски експерти попладне ќе извршат претрес на конзулатот на Саудиска Арабија заради Кашоги

Вечер Прес - 15.10.2018

Турски експерти попладне ќе извршат претрес во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако пред десетина дена таму исчезна новинарот и дисидент Џамал Кашоги, објави весникот „Дејли Сабах“.

Истанбул: Турски експерти денеска ќе го претресат конзулатот на С. Арабија заради Кашоги

Денешен - 15.10.2018

Турски експерти попладне ќе извршат претрес во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако пред десетина дена таму исчезна новинарот и дисидент Џамал Кашоги, објави весникот „Дејли Сабах“.

Раст на цените на нафтата поради проблемите со Саудиска Арабија

Вечер Прес - 15.10.2018

Цените на нафтата се зголемија денес (во понеделник) изутрина во Азија, по тензиите меѓу САД и Саудиска Арабија поради ненадејното исчезнување на колумнистот од Вашингтон пост, Џамал ​​Кашоги, со кого Кралството негираше каква било вмешаност.

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Либертас - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Турски експерти попладне ќе извршат претрес на конзулатот на Саудиска Арабија заради Кашоги

Либертас - 15.10.2018

Турски експерти попладне ќе извршат претрес во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако пред десетина дена таму исчезна новинарот и дисидент Џамал Кашоги, објави весникот „Дејли Сабах“.

Турски експерти попладне ќе извршат претрес на конзулатот на Саудиска Арабија поради исчезнувањето на Кашоги

MTM - 15.10.2018

Турски експерти попладне ќе извршат претрес во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако пред десетина дена таму исчезна новинарот и дисидент Џамал Кашоги, објави весникот „Дејли Сабах“.

Турција ќе изврши претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул

24Инфо - 15.10.2018

Турција ќе изврши претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул Турција ќе изврши попладнето претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул во обид да пронајде докази за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави дипломатски извор за турски ...

Турската полиција испитува дали е употребена киселина во случајот со саудискиот новинар

Либертас - 15.10.2018

Турската полиција истражува тврдења дека можеби е употребена киселина за да се уништи евентуалното тело на исчезнатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги, со цел да биде прикриено негово наводно убиство, пишува „Хуриет дејли њуз“.

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

Вечер Прес - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашохи бил убиен во ...

Кралот Салман нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Пулс24 - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денес нареди да се отвори истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Наредбата стигна откако турските власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се ...

Ројтерс: Турција има снимка од убиството на саудискиот новинар

Точка - 15.10.2018

Турските власти имаат снимка која укажува дека саудискиот новинар, Џамал Кашоги бил убиен во саудискиот конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. „Турската полиција има аудио снимка која укажува дека Кашоги е убиен во саудискиот ...

Турската полиција испитува дали е употребена киселина во случајот со саудискиот новинар

24Инфо - 15.10.2018

Турската полиција испитува дали е употребена киселина во случајот со саудискиот новинар Турската полиција истражува тврдења дека можеби е употребена киселина за да се уништи евентуалното тело на исчезнатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги, со цел да ...

Трамп го праќа Помпео во Саудиска Арабија во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар

Либертас - 15.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека телефонски разговарал со саудискиот крал Салман, кој му рекол дека не знае што му се случило на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги.

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

Либертас - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашохи бил убиен во ...

Турските власти денеска ќе извршат претрес во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул

Точка - 15.10.2018

Турските власти денеска ќе извршат претрес на саудискиот конзулат во Истанбул, како дел од истрагата за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашогиј, објави „Ројтерс“. Агенцијата наведува дека информацијата за денешниот претрес ја објавила ...

„Ројтерс“: Турција има снимка од убиството на саудискиот новинар

Република - 15.10.2018

Турските власти имаат снимка која укажува дека саудискиот новинар, Џамал Кашоги бил убиен во саудискиот конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. „Турската полиција има аудио снимка која укажува дека Кашоги е убиен во саудискиот ...

Случајот со исчезнатиот саудиски новинар Кашоги – тема во Студио 1

Либертас - 15.10.2018

Во делот од отвореното Студио 1 посветен на вестите од светот, домаќинот на денот Сашо Орданоски, заедно со новинарот Дејан Андоновиќ, го анализираа случајот со саудискиот новинар Џамал Кашоги, кој исчезна откако последен пат беше виден како влегува ...

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

CivilMedia - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

Н.Македонија - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.

Турција ќе врши претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул

Н.Македонија - 15.10.2018

Турција ќе изврши попладнето претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул во обид да пронајде докази за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави дипломатски извор за турски медиуми.

Се испитува дали е употребена киселина во случајот со саудискиот новинар

Н.Македонија - 15.10.2018

Турската полиција истражува тврдења дека можеби е употребена киселина за да се уништи евентуалното тело на исчезнатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги, со цел да биде прикриено негово наводно убиство, пишува „Хуриет дејли њуз“.

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

Н.Македонија - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашохи бил убиен во ...

Трамп го праќа Помпео во Саудиска Арабија во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар

Н.Македонија - 15.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека телефонски разговарал со саудискиот крал Салман, кој му рекол дека не знае што му се случило на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги.

Турската полиција испитува дали е употребена киселина во случајот со саудискиот новинар

1tv - 15.10.2018

Турската полиција истражува тврдења дека можеби е употребена киселина за да се уништи евентуалното тело на исчезнатиот саудиски новинар Џамал ​​Кашоги, со цел да биде прикриено негово наводно убиство, пишува „Хуриет дејли њуз“.

Турција ќе изврши претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул

1tv - 15.10.2018

Tурција ќе изврши попладнето претрес во саудискиот Конзулат во Истанбул во обид да пронајде докази за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги, изјави дипломатски извор за турски медиуми.

Трамп го праќа Помпео во Саудиска Арабија во врска со исчезнувањето на саудискиот новинар

1tv - 15.10.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека телефонски разговарал со саудискиот крал Салман, кој му рекол дека не знае што му се случило на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги.

Турција има аудио снимка која покажува дека Кашоги бил убиен

1tv - 15.10.2018

Турските власти имаат аудио снимка која покажува дека саудискиот новинар Џамал К​ашоги бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, изјавил турски безбедносен извор. – Турската полиција има аудио снимка која покажува дека Кашохи бил убиен во ...

Турски експерти попладне ќе извршат претрес на конзулатот на Саудиска Арабија заради Кашоги

1tv - 15.10.2018

Турски експерти попладне ќе извршат претрес во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, откако пред десетина дена таму исчезна новинарот и дисидент Џамал Кашоги, објави весникот „Дејли Сабах“.

Саудискиот крал нареди истрага за исчезнатиот новинар Кашоги

1tv - 15.10.2018

Саудискиот крал Салман денеска нареди истрага за исчезнувањето на саудискиот новинар Џамал Кашоги откако турксите власти најавија претрес на саудискиот Конзулат во Истанбул, каде на 2 октомври влезе Кашоги и потоа му се губи трагата.