TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обама не ја обвинува Британија за излевањето на нафтата

Дневник - 13.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама му кажал на британскиот премиер Дејвид Камерон дека не ја обвинува Британија поради големата еколошка катастрофа во Мексиканскиот Залив, предизвикана од ...

Катастрофата во Мексиканскиот залив станува меѓународен инцидент

Inpress - 13.06.2010

Недела, 13. јуни (ИНПРЕС) Британската компанија „Бритиш Петролеум“ е повторно под сериозни напади на јавноста поради начинот на кој се решава, односно не се решава состојбата во Мексиканскиот залив.

Обама ќе се сретне со претседателот на Бритиш Петролеум

Р.С.Европа - 13.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама во среда ќе се сретне со претседателот на Бритиш Петролеум и ќе побара од компанијата да отвори специјална сметка за исплата на оштетените од нафтената ...

Бритиш Петролеум под притисок да стави крај на нафтената катастрофа

Р.С.Европа - 13.06.2010

Владата на Соединетите Држави врши голем притисок врз Бритиш Петролеум да изнајде начин да ги забрза напорите да се стави крај на истекувањето на огромни количини нафта во Мексиканскиот Залив.

Не сакам да ја урнам БП

Вечер Прес - 13.06.2010

Критиките кон конзорциумот "Бритиш петролеум" поради нафтената криза во Мексиканскиот Залив не се однесуваат на Лондон и не се насочени кон намалување на вредноста на компанијата, го уверувал ...

Свет - Камерон ја разбира лутината на Обама

Време - 12.06.2010

Британскиот премиер Дејвид Камерон одолеа на притисокот да се придружи на хорот на незадоволните во Британија поради острите изјави на американскиот претседател Барак Обама на сметка на компанијата ...

Нафтен кошмар во Мексиканскиот Залив

Утрински - 12.06.2010

ХЈУСТОН -. Новите бројки од изворот кој експлодира на дното на Мексиканскиот Залив покажуваат дека количината на нафта што се излева можеби е два пати поголема отколку претходно што се сметаше, ...

Излеаната нафта на продажба

Оn.net - 12.06.2010

Нафтата што тече од бунарот во Мексиканскиот Залив може да заврши на бензинските пумпи, доколку компанијата Бритиш Петрол остане доследна на најавата да ја продава за да ја финансира заштитата на ...

Тед Ален - Потребен барем уште еден месец за запирање на нафтеното излевање

Inpress - 12.06.2010

Вашингтон, 12. јуни (ИНПРЕС) Адмиралот на Крајбрежната гарда Тед Ален петокот изјави дека планот на БП вклучува поголеми танкери за фатената нафта.

САД: Бритиш Петролеум има 72 часа да достави нов план

А1 - 11.06.2010

Вашингтон дава 72 часа на нафтениот гигант Бритиш Петролеум да излезе со нов план за чистење на нафтената дамка. Ваквата одлука доаѓа откако акциите на Бритиш Петролеум за извлекување на нафтата во ...

Преполовена вредноста на акциите на БП

Утрински - 11.06.2010

Лондон - Вредноста на акциите на „Бритиш петролеум““ на Лондонската берза продолжи да опаѓа и денеска, како последица на американските закани и стравувањето на инвеститорите дека претседателот на ...

Поцрно сценарио: Дневно истекуваат 40 илјади барели нафта

Алсат-М - 11.06.2010

Научници и членови на истражните комисии во САД соопштија денеска дека од дупката за нафта на компанијата Бритиш Петролеум во Мексиканскиот залив искеуваат многу повеќе количества од овој енергенс ...

Во Мексиканскиот Залив се излева двојно повеќе нафта

Дневник - 11.06.2010

Во водите на Мексиканскиот Залив, по експлозијата на нафтената платформа кон крајот на април се излеа двојно повеќе нафта од првичните предвидувања, изјави Марсија Макнат, директор на Американскиот ...

Излевањето на нафта во Мексиканскиот залив поголемо од очекувањата

Р.С.Европа - 11.06.2010

Американските научници соопштија дека околу 40 илјади барели нафта дневно се излеваат по експлозијата на 20 април на нафтената платформа на Бритиш Петролеум во Мексиканскиот залив.

Обама на средби во Конгресот и со семејствата на загинатите во нафтеното излевање

Inpress - 11.06.2010

Вашингтон, 11. јуни (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама, кој четвртокот се сретна со првите лица во Конгресот во врска со нафтеното излевање во Мексиканскиот Залив, вели дека постои ...

Нови проценки за количеството нафта што се излева во Мексиканскиот Залив

Сител - 11.06.2010

Двојно повеќе нафта се излеала во водите на Мексиканскиот Залив по експлозијата на нафтената платформа во крајот на април и пред БП да почне во почетокот на јуни нова поуспешна операција за запирање ...

Истекуваaт 40 илјади барели нафта дневно

Р.С.Европа - 11.06.2010

Американските научници објавија нови пресметки во кои се наведува дека би можело да истекуваат над 40 илјади барели нафта дневно од бушотината на Бритиш петролеум во Мексиканскиот залив.

Нови проценки за количеството нафта што се излева во Мексиканскиот Залив од платформата на БП

МРТ - 11.06.2010

Двојно повеќе нафта се излеала во водите на Мексиканскиот Залив по експлозијата на нафтената платформа во крајот на април и пред БП да почне во почетокот на јуни нова поуспешна операција за запирање ...

Нови проценки за количеството нафта што се излева во Мексиканскиот Залив од платформата на БП

Алфа - 11.06.2010

Двојно повеќе нафта се излеала во водите на Мексиканскиот Залив по експлозијата на нафтената платформа во крајот на април и пред БП да почне во почетокот на јуни нова поуспешна операција за запирање ...

Спласна британската љубов кон претседателот на САД Барак Обама

Алфа - 11.06.2010

Љубовта на Британците кон американскиот претседател Барак Обама сосема спласна, оценува поранешниот британски министер за надворешни работи Маколм Рифкин во авторски текст во лондонски „Тајмс“.

Во Мексиканскиот залив истекуваат дури 40.000 барели нафта секој ден

Нетпрес - 11.06.2010

Групата научници кои ги ангажира американската влада објавила дека дури до 40.000 барели нафта секој ден истекуваат од оштетената бушотина на Бритиш Петролеум во Мексиканскиот залив, со што двојно се ...

Нови проценки за количеството нафта што се излева во Мексиканскиот Залив

Кирилица - 11.06.2010

Двојно повеќе нафта се излеала во водите на Мексиканскиот Залив по експлозијата на нафтената платформа во крајот на април и пред БП да почне во почетокот на јуни нова поуспешна операција за запирање ...

Спласна британската љубов кон Обама

Идивиди - 11.06.2010

Лондон, 11 јуни 2010 (МИА) - Љубовта на Британците кон американскиот претседател Барак Обама сосема спласна, оценува поранешниот британски министер за надворешни работи Малкол Рифкин во авторски ...

БП го купи терминот „нафтена дамка“ на интернет пребарувачите

А1 - 10.06.2010

По инцидентот со истекување на нафтата во Мексиканскиот залив компанијата „Бритиш Петролеум“ одлучи да се погрижи за својот имиџ.

Повеќе од 70 луѓе се разболеле од излеаната нафта

А1 - 10.06.2010

Повеќе од 70 лица од јужната американска држава Луизијана имаат здравствени проблеми, предизвикани од истекувањето на нафтата од платформата на „БП“ во Мексиканскиот Залив, соопштија здравствените ...

Свет - Пеликаните пред исчезнување

Време - 10.06.2010

Американските научници се борат за спас на загрозените видови, меѓу кои се наоѓаат и некои видови китови, шкампи, делфини, морски желки, додека на копнениот дел нафтената дамка може да ги загрози ...

Пад на акциите на „Бритиш петролеум“

Алсат-М - 10.06.2010

Акциите на "Бритиш петролеум" на Лондонската берза паднаа за 12 отсто поради стравувањата од изјавите на претседателот Барак Обама дека ќе наметне строги казни против компанијата.

Нафтена дамка меѓу Британија и САД

Утрински - 10.06.2010

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Британците и Американците имаат специјални врски уште од времето на Втората светска војна, но одвреме-навреме и двете страни знаат да ги стават на испит, како што се ...

Над 70 луѓе во Луизијана се пожалиле на здравствени проблеми поради нафтената дамка

Алфа - 10.06.2010

Повеќе од 70 лица од јужната американска држава Луизијана имаат здравствени проблеми, предизвикани од истекувањето на нафтата од платформата на „БП“ во Мексиканскиот Залив, соопштија здравствените ...

Жителите на Луизијана се жалат на здравствени проблеми

Кирилица - 10.06.2010

Повеќе од 70 лица од јужната американска држава Луизијана имаат здравствени проблеми, предизвикани од истекувањето на нафтата од платформата на „БП“ во Мексиканскиот Залив, соопштија здравствените ...

Повеќе од 70 лица во Луизијана се пожалиле на здравствени проблеми поради нафтената дамка

МРТ - 10.06.2010

Повеќе од 70 лица од јужната американска држава Луизијана имаат здравствени проблеми, предизвикани од истекувањето на нафтата од платформата на „БП“ во Мексиканскиот Залив, соопштија здравствените ...

БП го купи терминот „нафтена дамка“ на интернет пребарувачите

МРТ - 10.06.2010

По инцидентот со истекување на нафтата во Мексиканскиот залив компанијата „Бритиш Петролеум“ одлучи да се погрижи за својот имиџ.

Повеќе од 70 лица во Луизијана се пожалиле на здравствени проблеми

Сител - 10.06.2010

Повеќе од 70 лица од јужната американска држава Луизијана имаат здравствени проблеми, предизвикани од истекувањето на нафтата од платформата на „БП“ во Мексиканскиот Залив, соопштија здравствените ...

Трошоците за нафтеното излевање достигнаа 1,43 милијарди долари

Макфакс - 10.06.2010

Британскиот нафтен гигант „Бритиш Петролеум“ (БП) објави дека трошоците за справување со нафтената дамка во Мексиканскиот залив достигнаа 1,43 милијарди долари, пренесува БГнес.

Се уште не се знае колку нафта истекува во Мексиканскиот залив

Нетпрес - 10.06.2010

Наредникот на операцијата за стопирање на нафтеното загадување во Мексиканскиот залив адмиралот на Крајбрежната стража Тад Ален побарал од корпорацијата Бритиш Петролеум, да најде подобар начин за ...

Обама ќе ги прими семејствата на загинатите работници

Р.С.Европа - 10.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама ги повикал денеска во Белата Куќа членовите на семејствата на 11-те работници кои загинаа при експлозијата на нафтената платформа во Мексиканскиот Залив.

Трошоците за нафтеното излевање достигнаа 1,43 милијарди долари

Алфа - 10.06.2010

Британскиот нафтен гигант „Бритиш Петролеум“ (БП) објави дека трошоците за справување со нафтената дамка во Мексиканскиот залив достигнаа 1,43 милијарди долари, пренесува БГнес.

БП го купи терминот „нафтена дамка“ на интернет пребарувачите

Макфакс - 10.06.2010

По инцидентот со истекување на нафтата во Мексиканскиот залив компанијата „Бритиш Петролеум“ одлучи да се погрижи за својот имиџ.

„Бритиш петролеум“ извлекува големи количества нафта

А1 - 09.06.2010

Компанијата „Бритиш петролеум“ соопшти дека со помош на импровизиран поклопец се извлекуваат најголеми количества нафта до сега.

Свет - Обама ќе клоца за излеаната нафта

Време - 09.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака да знае „чиј задник треба да клоцне“ поради истекувањето на нафтата во Мексиканскиот Залив од подводниот извор на платформата на „Бритиш ...

„Бритиш петролеум“ извлекува големи количества нафта од Мексиканскиот Залив

Сител - 09.06.2010

Компанијата „Бритиш петролеум“ соопшти дека со помош на импровизиран поклопец се извлекуваат најголеми количества нафта до сега.

„Бритиш петролеум“ извлекува големи количества нафта од Мексиканскиот Залив

Алфа - 09.06.2010

Компанијата „Бритиш петролеум“ соопшти дека со помош на импровизиран поклопец се извлекуваат најголеми количества нафта до сега.

Нафтата ги уништува коралите во Мексиканскиот залив

Нетпрес - 09.06.2010

Во Мексиканскиот залив моментално се одвива најголемата еколошка катастрофа, а “Бритиш Петролеум“ продолжува со чистењето и извлекувањето на нафтата.

Големи количества нафта се вадат од Мексиканскиот Залив

Кирилица - 09.06.2010

Компанијата „Бритиш петролеум“ соопшти дека со помош на импровизиран поклопец се извлекуваат најголеми количества нафта до сега - Во изминатите 24 часа успеавме да извлечеме 14.842 барели нафта, ...

Нафтената катастрофа зема се´поголеми размери

Форум - 09.06.2010

Нафтената дамка стигна до песочните плажи на Флорида, а во меѓувреме се приближи и до брегот на Тексас. За првпат од катастрофата со нафтената платформа пронајдени се птици загрозени од нафта и пред ...

Нафтената дамка им се заканува на пеликаните и алигаторите

Кирилица - 09.06.2010

Научниците се борат за спас на загрозените видови, меѓу кои се наоѓаат и некои видови китови, шкампи, делфини, морски желки, додека на копнениот дел нафтената дамка може да ги загрози сивата лисица и ...

Ќе исчезнат пеликани, алигатори, корали... ?

Вечер Прес - 09.06.2010

Еколозите и биолозите тврдат дека во Мексиканскиот Залив моментно се одвива најлошата еколошка катастрофа. Огромното количество на нафта, кое веќе 47 дена истекува од изворот на "Бритиш Петролеум" ...

Обама го бара виновникот за истечената нафта

BBC - 08.06.2010

Американскиот престедател Барак Обама повторно го бранеше начинот на кој реагирала неговата администрација на кризата со во Мексиканскиот залив, каде што повеќе недели трае големо истекување на нафта.

Кафени пеликани

Утрински - 08.06.2010

Американските сојузни власти објавија дека прв пат откако се случи катастрофата со нафтената дамка што се шири од подводниот извор над потонатата платформа „Дипвотер хорајзон“ во Тексас пронајдени се ...

Обама за Мексиканскиот Залив бара кого да натепа

Алсат-М - 08.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака да знае „чиј задник треба клоцне“ поради истекувањето на нафтата во Мексиканскиот Залив од подводниот извор на платформата на БП.

Нафтената катастрофа зема се´поголеми размери

Deutsche Welle - 08.06.2010

Нафтената дамка од Мексиканскиот залив во меѓувреме се приближи и до брегот на Тексас. За првпат од катастрофата со нафтената платформа пронајдени се птици загрозени од нафта и пред брегот на оваа ...

Обама бара „да клоцне“ нечиј задник

Утрински - 08.06.2010

ВЕНИС/ВАШИНГТОН - Претседателот Барак Обама изјави дека сака да знае "чиј задник да клоцне" во врска со излевањето на нафта во Мексиканскиот Залив, зголемувајќи го притисокот врз енергетскиот гигант ...

Обама: Чиј задник да клоцнам поради истекувањето на нафтата

Кирилица - 08.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака да знае „чиј задник треба клоцне“ поради истекувањето на нафтата во Мексиканскиот Залив од подводниот извор на платформата на БП - Не сум тука ...

Обама: Барам некого да натепам

Форум - 08.06.2010

Затката на изворот во Мексиканскиот залив на ден собира меѓу една третирна и три четвртини од нафтата, но истовремено се јавува страхувањето бидејќи големата нафтена дамка се разби на многу помали ...

Обама се ангажира околу истекот на нафтата во Мексиканскиот залив

Р.С.Европа - 08.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама во интервју што денеска ќе биде емитувано на телевизијата Ен Би Си, а чии делови веќе се објавени, вели дека е ангажиран во справувањето со истекувањето нафта во ...

Обама: Сакам да знам чиј задник да клоцнам поради истекувањето на нафтата

Сител - 08.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака да знае „чиј задник треба клоцне“ поради истекувањето на нафтата во Мексиканскиот Залив од подводниот извор на платформата на БП.

Мексиканскиот залив тешко ќе закрепне од нафтената катастрофа

Р.С.Европа - 08.06.2010

Американските власти денеска соопштиле дека ќе бидат потребни години за да се опорави економијата и животната средина од најголемата катастрофа со истекот на нафта во Мексиканскиот залив.

Велика Британија ќе ги зголеми инспекциите на нафтените платформи

Макфакс - 08.06.2010

Британската влада ќе го дуплира бројот на годишните инспекции на нафтените платформи во Северното море, по катастрофата во Мексиканскиот залив, најави британскиот министер за енергија Крис Хухне.

Британија ќе ја зголеми контролата на нафтените платформи

Р.С.Европа - 08.06.2010

Британската влада најавила дека ќе го дуплира бројот на годишните инспекции на нафтените платформи во Северното море. Ваквата одлука следи по катастрофата со истекување на нафта во Мексиканскиот ...

Обама го бара виновникот за истечената нафта

Inpress - 08.06.2010

Вашингтон, 8. јуни (ИНПРЕС) Американскиот престедател Барак Обама повторно го бранеше начинот на кој реагирала неговата администрација на кризата со во Мексиканскиот залив, каде што повеќе недели ...

Обама - Нафтеното излевање ќе има значително економско влијание

Inpress - 08.06.2010

Вашингтон, 8. јуни (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама изјави дека големото нафтено излевање во Мексиканскиот Залив ќе има „значително“ економско влијание.

Обама: Сакам да знам чиј задник да клоцнам

Алфа - 08.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака да знае „чиј задник треба клоцне“ поради истекувањето на нафтата во Мексиканскиот Залив од подводниот извор на платформата на БП.

Обама: Сакам да знам чиј задник да клоцнам!

Вечер Прес - 08.06.2010

Експертите се во потрага по виновникот за катастрофата во Мексиканскиот Залив, за да може потоа Обама да му удри клоца Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака да знае "чиј задник треба ...

Сакам да знам чиј задник да клоцнам

Идивиди - 08.06.2010

Вашингтон, 8 јуни 2010 (МИА) - Американскиот претседател Барак Обама изјави дека сака да знае „чиј задник треба клоцне“ поради истекувањето на нафтата во Мексиканскиот Залив од подводниот извор на ...

Свет - „Бритиш петролеум“ собира по 6.000 барели нафта дневно

Време - 07.06.2010

Куполата што е поставена над цевката на нафтеното наоѓалиште од која веќе два месеца се излева нафта во Мексиканскиот Залив почна да ги дава првите резултати.

Излевањето на нафтата чини над 1,25 милијарди долари

Алсат-М - 07.06.2010

Повеќе од 1,25 милијарди долари ја чини “Бритиш Петролеум“ најголемата еколошка катастрофа – излевањето на нафтата во Мексиканскиот Залив.

Мртви птици од нафтената дамка најдени во Тексас

Алсат-М - 07.06.2010

Американските сојузни власти објавија дека прв пат откако изби катастрофата со нафтената дамка која се шири од подводниот извор над потонатата платформа „Дипвотер хорајзон“ во Тексас пронајдени се ...

Британски министер ја осуди „екстремната реторика“ во САД против БП

Кирилица - 07.06.2010

Британскиот министер за бизнис Винс Кејбл ја осуди "екстремната реторика" на политичарите и медиумите во САД против Велика Британија во случајот со еколошката катастрофа во Мексиканскиот Залив, ...

Мексиканскиот Залив - пронајдени мртви птици прекриени со нафта

Inpress - 07.06.2010

Далас, 7. јуни (ИНПРЕС) Американските сојузни власти соопштија дека за прв пат по избивањето на катастрофата со нафтената дамка, која се шири од подводните извори над потопената платформа „Deepwater ...

Во Тексас пронајдени мртви со нафта прекриени птици

Кирилица - 07.06.2010

Американските сојузни власти објавија дека прв пат откако изби катастрофата со нафтената дамка која се шири од подводниот извор над потонатата платформа „Дипвотер хорајзон“ во Тексас пронајдени се ...

Директорот на БП си ги продал акциите пред несреќата

Форум - 07.06.2010

Главниот извршен директор на „Бритиш петролеум“ (БП) продал 1,4 милиони фунти од своите акции во нафтениот гигант неколку недели пред излевањето на нафтата во Мексиканскиот Залив, што предизвика ...

Генералниот директор на БП не се плаши од казна затвор

Кирилица - 07.06.2010

Тони Хејворд вели дека не можел да спие поради истекот на хафта во Мексиканскиот залив Тони Хејворд, генералниот директор на „Бритиш Петролеум“ изјави дека не се плаши од заканите со затворска казна ...

Нафтата убива птици од Луизијана до Тексас

Вечер Прес - 07.06.2010

Од потонатата платформа секојдневно истекуваат речиси 20 илјади барели сурова нафта. Иако од тоа количество "Бритиш Петролеум" успеа да собира по повеќе од половина, еколошките последици се ...

Бритиш Петролеум досега со штета од 1,25 милијарди долари

eReporter - 07.06.2010

Досегашните трошоци на нафтената компанија „Бритиш Петролеум“, настанати од истекувањето на нафтата во Мексиканскиот залив, изнесуваат 1,25 милијарди долари.