TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделен печат - Името во фокусот

Р.С.Европа - 21.04.2013

Неделниците главно се преокупирани со причините за посетите на високите еврофункционери Кетрин Ештон и Штефан Филе на Скопје.

Ештон ја откажа посетата на Хрватска

Р.С.Европа - 19.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон синоќа ја откажа планираната посета на Хрватска.

Ештон ја откажа посетата на Хрватска

БезПардон - 19.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон синоќа ја откажа планираната посета на Хрватска.

БиХ ја „разочараа“ Ештон

24 Вести - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска во Сараево изрази длабоко разочарување, бидејќи од нејзината последна посета на Босна и Херцеговина ...

Ештон-БиХ не остварила никаков напредок

Р.С.Европа - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изјави денеска дека во БиХ не е остварен никаков напредок од нејзината последна посета на земјата пред шест ...

Дневен печат - Посетата на Ештон на насловните страни

Р.С.Европа - 18.04.2013

Топ вести изминатата недела во земјава се извештајот за Македонија презентиран од еврокомесарот Филе и посетата на првиот дипломат на ЕУ, Кетрин Ештон.

ЕШТОН ДЛАБОКО РАЗОЧАРАНА: БиХ НЕ НАПРАВИ НИКАКОВ НАПРЕДОК

Телма - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази денеска во Сараево длабоко разочарување поради тоа што од нејзината последна посета на Босна и ...

Ештон незадоволна од напредокот на БиХ

Алфа - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази денеска во Сараево длабоко разочарување поради тоа што од нејзината последна посета на Босна и ...

Ештон незадоволна од напредокот на БиХ

А1 On - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази денеска во Сараево длабоко разочарување поради тоа што од нејзината последна посета на Босна и ...

Кетрин Ештон ја откажа посетата на Хрватска

Н.Македонија - 18.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон ја откажа за денеска планираната посета на Хрватска, каде требаше да допатува од Сараево, пренесува МИА Веста за откажување ...

Ештон ја откажа посетата во Хрватска

А1 On - 18.04.2013

Високата претставничка на ЕУ за надворешна работа и безбедност, Кетрин Ештон денес ја откажа планираната посета на Хрватска, каде што требаше да допатува од Сараево.

Ештон незадоволна од напредокот на БиХ

Сител - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази денеска во Сараево длабоко разочарување поради тоа што од нејзината последна посета на Босна и ...

Ештон незадоволна од напредокот во Босна и Херцеговина

Либертас - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон денеска во Сараево изрази длабоко разочарување поради тоа што од нејзината последна посета на Босна и ...

Ештон незадоволна од напредокот на БиХ

МРТ - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази денеска во Сараево длабоко разочарување поради тоа што од нејзината последна посета на Босна и ...

Откажана посетата на Кетрин Ештон на Хрватска

Сител - 18.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбеднсот на ЕУ Кетрин Ештон ја откажа за денеска планираната посета на Хрватска, каде требаше да допатува од Сараево.

Кетрин Ештон сепак нема да ја посети Хрватска

Канал5 - 18.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбеднoст на ЕУ Кетрин Ештон ја откажа за денеска планираната посета на Хрватска, каде требаше да допатува од Сараево.

Кетрин Ештон ја откажа посетата на Загреб

Канал5 - 18.04.2013

Од засега непознати причини високиот преставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон ја откажа денешната посета на Хрватска.

Откажана посетата на Кетрин Ештон на Хрватска

Бриф - 18.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбеднсот на ЕУ, Кетрин Ештон ја откажа за денеска планираната посета на Хрватска, каде требаше да допатува од Сараево.

Ештон незадоволна од напредокот на БиХ

Курир - 18.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон изрази длабоко разочарување денеска во Сараево.

Кетрин Ештон ја откажа посетата на Хрватска

БезПардон - 18.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон ја откажа за денеска планираната посета на Хрватска, каде требаше да допатува од Сараево, пренесува МИА.

Што значат пораките на Ештон?

Deutsche Welle - 17.04.2013

Македонија да продолжи со имплементација на Охридскиот договор и со континуиран и инклузивен политички дијалог и дијалог со медиумите. ЕУ- интеграцијата почнува од дома, порача Кетрин Ештон.

Грчки „Катимерини“: „Позитивен извештај на ЕК ќе ги искомпликува работите за Атина, но не значи автоматски дека ...

24 Вести - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, но за сега без коментари.

Груевски и Ештон не се разбраа?

24 Вести - 17.04.2013

Премиерот Груевски не гледа никаква ургентност за решавање на спорот околу името со Грција во вчерашната изјава на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон.

Грција: Ештон побара решение за иметo без одложување

Нова ТВ - 17.04.2013

Најважно од престојот на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Кетрин Ештон во Скопје за грчките медиуми е тоа што таа ја истакнала важноста ...

Каков ефект ќе имаат пораките на Филе и Ештон?

Нова ТВ - 17.04.2013

Јове Кекеновски и Арсим Зеколи дебатираат за тоа што може да се очекува во процесот на решавањето на проблемот со името по изјавите на Ештон, Филе и Ахмети дека е дојдено време да се реши проблемот ...

Значењето на пораките на Ештон и Филе

Глас на Америка - 17.04.2013

По овие пораки се наметува како нужност до крајот на годината да се надминат проблемите што ја кочат интеграцијата, вели Јове Кекеновски Високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон, и комесарот Штефан ...

ЕУ интеграцијата на Македонија почнува од дома

Идивиди - 17.04.2013

Скопје, 16 април 2013 (МИА) - Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор по дух и слово, како и со ...

Грција: Ештон во Скопје побара решавање на прашањето за името без одложување

А1 On - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар.

Грција: Ештон во Скопје побара решавање на прашањето за името без одложување

Алфа - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар.

Грција молчи, само Катимерини со свој став

Н.Македонија - 17.04.2013

Грчките медиуми известуваа за посетата на Кетрин Ештон во земјава, но не дадоа ниту еден коментар во однос на тоа. Само Катимерини, даде свој став за извештајот за Македонија Единствено провладиниот ...

Грчките медиуми пренесуваат само дека Ештон ни порачала да се реши името

+инфо - 17.04.2013

Грчките медиуми денеска се осврнаа на вчерашната посета на Македонија на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателка на ЕК, Кетрин Ештон на Македонија, ...

Ештон: Јунските парламентзрни избори тест за Албанија

МРТ - 17.04.2013

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Кетрин Ештон, денеска упати апел до албанските политичари да бидат подговорни и јунските парламентрани избори да ги спроведат во ...

Ештон: ЕУ интеграцијата на Македонија почнува од дома

Кирилица - 17.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор по дух и слово, како и со континуиран и инклузивен политички ...

Грција: Ештон во Скопје побара решавање на прашањето за името без одложување

Канал5 - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар, јави МИА.

Грција: Ештон во Скопје побара решавање на прашањето за името без одложување

МРТ - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар.

Грција: Ештон во Скопје побара решавање на прашањето за името без одложување

Кирилица - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар.

Грција замолче по посетата на Кетрин Ештон во Македонија

Сител - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар.

Ештон: Искористете го предлогот на Нимиц

Таратур - 17.04.2013

Добрососедските односи се клучни за тесно поврзан регион како балканскиот, рече високата претставничка за заедничка безбедносна и надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон во првата посета на Скопје.

Кетрин Ештон: Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива

Press24 - 17.04.2013

Кетрин Ештон, високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ вчера на прес-конференција изјави дека европската перспектива на Македонија е жива и остварлива Ештон вчера на ...

Грчки медиуми: Ештон во Скопје побара решавање на спорот со името без одложувања

Press24 - 17.04.2013

Грчките медиуми денеска ја коментираа посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Кетрин Ештон во Македонија Според грчките медиуми ...

Ештон - ЕУ интеграцијата на Македонија почнува од дома

Inpress - 17.04.2013

Скопје, 17. април 2013 (ИНПРЕС) Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор по дух и слово, како и со ...

Грција: Ештон во Скопје побара решавање на прашањето за името без одложување

Денешен - 17.04.2013

Сите грчки медиуми јавија за посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК Кетрин Ештон на Македонија, засега без коментар.

Ештон: Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива

Maxim - 17.04.2013

Кетрин Ештон, високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ вчера на прес-конференција изјави дека европската перспектива на Македонија е жива и остварлива Ештон вчера на ...

Грчки медиуми: Ештон во Скопје побара решавање на спорот со името без одложувања

Maxim - 17.04.2013

Грчките медиуми денеска ја коментираа посетата на високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК, Кетрин Ештон во Македонија.

Ештон во посета на Македонија

Deutsche Welle - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон денеска (16.04) е во посета на Македонија. Вчера првиот дипломат на ЕУ водеше разговори во Црна Гора.

Кетрин Ештон денеска пристигнува во Скопје

24 Вести - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон пристигна во Македонија

24 Вести - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Кетрин Ештон пристигна во Скопје. Таа најпрво се сретна со премиерот Никола Груевски, потоа ќе оствари средба и со ...

Ештон: Искористете го предлогот на Нимиц

24 Вести - 16.04.2013

Искористете го предлогот на Нимиц, порачав високиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската Комисија Кетрин Ештон за време на денешната ...

Ештон попладне пристигнува во Скопје

Р.С.Европа - 16.04.2013

Еврокомесарката за надворешна политика Кетрин Ештон денеска попладне пристигнува во Скопје во рамките на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон во Скопје, Филе во Стразбур

Нова ТВ - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Македонија во исчекување на одлуките на ЕУ

Р.С.Европа - 16.04.2013

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, попладнево ќе го објави Специјалниот извештај за Македонија, од кој зависи дали во јуни земјава ќе добие датум за преговори.

Ештон: Решение за името без одложување

Нова ТВ - 16.04.2013

Брзо решение за името и дијалог со медиумите и граѓанското општество се клучните пораки на Кетрин Ештон, висока претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателка на ...

Ештон - решение на името без одложување

Р.С.Европа - 16.04.2013

Решението за спорот со името без одложување е клучот за влез на Македонија во ЕУ, порача Кетрин Ештон при посетата во Скопје.

Eштон денеска во Македонија

Телма - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон го собра политичкиот врв

Утрински - 16.04.2013

Eврокомесарот Штефан Филе бара спроведување на мартовскиот договор меѓу власта и опозицијата за решавање на кризата Шефицата на европската дипломатија, Кетрин Ештон, вчера со специјален авион стигна ...

Кетрин Ештон пристигна во прва посета на Македонија (ФОТО)

МКД - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската Унија Кетрин Ештон денеска пристигна во Скопје. Таа во главниот град на Македонија ќе има средби со премиерот Никола Груевски, ...

Ештон - ЕУ интеграцијата на Македонија почнува од дома

Утрински - 16.04.2013

„Земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор, со континуиран политички дијалог и дијалог со медиумите“, изјави потпретседателот на ЕК на денешниот прес Европската перспектива на ...

Ештон: надминете ги поделбите, решете го спорот за името

Телма - 16.04.2013

По средбите на високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Eропската унија Kетрин Eштон со државниот врв и партиските лидери таа ги повтори очекувањата од Македонија што беа објавени ...

Кетрин Ештон во посета на Скопје

Капитал - 16.04.2013

Попладне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан ќе пристигне Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон.

Филе ќе го претстави извештајот, Ештон на средби со државниот врв

Н.Македонија - 16.04.2013

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската Унија, Кетрин Ештон, ќе ја посети земјава во рамките на балканската турнеја МАКЕДОНИЈА НА ЕВРОПСКАТА АГЕНДА Високата ...

Ештон: Јунските парламентзрни избори тест за Албанија

Алфа - 16.04.2013

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Кетрин Ештон, денеска упати апел до албанските политичари да бидат подговорни и јунските парламентрани избори да ги спроведат во ...

ВИДЕО: Кетрин Ештон пристигна во Македонија

А1 On - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Кетрин Ештон денеска пристигна во Скопје. Прво ќе се сретне со премиерот Никола Груевски, потоа со претседателот Ѓорѓе ...

Балканот е рај за пеколна дипломатија

Дневник - 16.04.2013

Kога Kетрин Ештон беше избрана за прва дама на европската дипломатија во согласност со новото работно место отворено со Лисабонскиот договор, соопшти дека ќе води тивка дипломатија.

Ештон: Изборите во Албанија се клучни

А1 On - 16.04.2013

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон смета дека парламентарните избори кои ќе се одржат во Албанија на 23 јуни ќе бидат тест за демократијата.

Ахмети: Со Ештон разговарав за спорот за името и меѓуетничките односи

Капитал - 16.04.2013

“Меѓуетничките односи се битен фактор за македонските евроатлантски интеграции, а решавањето на спорот за името е клучот кој ги отвара вратите” изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети после средбата со ...

Ештон: Единствен пат за вашата ЕУ интеграција е решение за името

Капитал - 16.04.2013

Јасна и недвосмислена порака дека Македонија мора да го реши спорот со Грција ако сака да влезе во Европската унија прати денеска среде Скопје, Високиот претставник за надворешна политка на ЕУ, ...

Ештон: Името да се реши без одлагање

Дневник - 16.04.2013

Долгогодишните дискусии за прашањето за името треба да се доведат до дефинитивен заклучок без никакво одлагање, и порача на македонската јавност и на политичарите шефицата на европската дипломатија ...

Ештон: Решете го името, колку поскоро тоа подобро

Н.Македонија - 16.04.2013

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон , на македонските лидери им порача дека клучно за европската интеграција, се дијалогот дома, и ...

Ештон: ЕУ интеграцијата на Македонија почнува од дома

А1 On - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор, со континуиран и инклузивен политички дијалог и дијалог со ...

Ештон: Потребен е конечен заклучок во преговорите за името

Кајгана - 16.04.2013

„Потребно е долгите дискусии за името да бидат доведени до конечен заклучок. Ги охрабрувам двете страни да ги искористат напорите на медијаторот Метју Нимиц“, порача Кетрин Ештон во Скопје.

Ештон: реформи, надминување на поделбите и договор за името

Алфа - 16.04.2013

Активен политички и инклузивен дијалог со медиумите и граѓанскиот сектор, надминување на партиските поделби, имплементација на Охридскиот договор, барање решенија во рамките на добрососедските односи ...

Ештон: Подобро решение за името сега, отколку подоцна

А1 On - 16.04.2013

Потребно е дискусиите за името да бидат конкретни и да се постигне договор. Ги охрабрувам политичарите од двете земји да го искористат големиот напор на медијаторот на спорот за името, амбасадорот ...

Ештон на средби со Груевски, Ахмети и Црвенковски

+инфо - 16.04.2013

Кетрин Ештон, високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, денеска попладне ќе пристигне во посета на Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

ГАЛЕРИЈА Груевски ја пречека Ештон

+инфо - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Кетрин Ештон денеска пристигна во Скопје. Прво ќе се сретне со премиерот Никола Груевски, потоа со претседателот Ѓорѓе ...

Што им порача Ештон на политичките лидери?

Фактор - 16.04.2013

Силна порака до сите политички фактори во земјава испрати шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон на доцната попладневна преф-конференција.

ГАЛЕРИЈА Ештон: Подобро е сега отколку подоцна да го решите името

+инфо - 16.04.2013

Важно е дијалогот со соседите да продолжи, посебно во овој регион, и со нив треба да има конкретни договори. Потребно е дискусиите за името да бидат конкретни и да се постигне договор.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Канал5 - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон во Македонија – не се знае за што ќе се разговара

МК News - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон попладнево во Скопје

Либертас - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон во Македонија, Филе во Стразбур ќе го презентира извештајот

Канал5 - 16.04.2013

Еврокомесарката за надворешна политика Кетрин Ештон попладне пристигнува во Скопје во рамките на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон: Јунските парламентaрни избори тест за Албанија

Сител - 16.04.2013

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Кетрин Ештон, денеска упати апел до албанските политичари да бидат подговорни и јунските парламентрани избори да ги спроведат во ...

Кетрин Ештон пристигна во македонската Влада

Кирилица - 16.04.2013

Официјално целта на посетата е интензивирање на процесот на евроинтеграција за земјите-аспиранти за членство во Унијата од регионот Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ...

Кетрин Ештон е во Скопје

Локално - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Кетрин Ештон пристигна во Скопје. Таа најпрво се сретна со премиерот Никола Груевски, потоа ќе оствари средба и со ...

Ештон: Подобро е сега отколку подоцна да го решите името

Либертас - 16.04.2013

Силна порака до сите политички фактори во земјава испрати шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон на доцната попладневна преф-конференција.

Кетрин Ештон на средби во Македонија

Сител - 16.04.2013

Европската унија сака вашата земја да усепее но еу интеграцијата започнува од одма, порача вискиот претставник за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон.

И Ештон го побара името а ги спомна и поделбите !

Локално - 16.04.2013

По средбите на високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Eропската унија Kетрин Eштон со државниот врв и партиските лидери таа ги повтори очекувањата од Македонија што беа објавени ...

Ештон: ЕУ интеграцијата на Македонија почнува од дома

Канал5 - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор по дух и слово, како и со континуиран и инклузивен политички ...

Ештон: ЕУ интеграцијата на Македонија зависи од политичкиот дијалог и дијалогот со медиумите

Бриф - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор, со континуиран и инклузивен политички дијалог и дијалог со ...

Кетрин Ештон во посета на Македонија

Тера - 16.04.2013

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија(ЕУ) Кетрин Ештон во вторник пристига во посета на Република Македонија, во рамки на нејзината турнеја низ земјите од ...

Ештон: Потребен е конечен заклучок во преговорите за името

Тера - 16.04.2013

Потребно е долгите дискусии за името да бидат доведени до конечен заклучок. Ги охрабрувам двете страни да ги искористат напорите на медијаторот Метју Нимиц, порача високата претставничка на ...

Кетрин Ештон денеска во посета на Македонија

Република - 16.04.2013

Високиот претставник на ЕУ Кетрин Ештон попладне пристигнува во посета на Македонија. Посетата на Ештон се совпаѓа со презентирањето на пролетниот извештај за Македонија од страна на еврокомесарот ...

Кетрин Ештон во Скопје

БезПардон - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон денеска во Македонија

Sky - 16.04.2013

Денеска во посета на земјава ќе престојува високиот претставник на Европската Унија за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

еВести - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Премиерот Груевски на средба со Кетрин Ештон

Press24 - 16.04.2013

Денеска македоснкиот премиер Никола Груевски ќе се сретне со Високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската Комисија Кетрин Ештон ...

Премиерот Груевски ќе се сретне со Кетрин Ештон

БезПардон - 16.04.2013

Денеска премиерот Никола Груевски ќе се сретне со високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската Комисија Кетрин Ештон.

Кетрин Ештон пристигна во Македонија

Sky - 16.04.2013

Денеска во Скопје пристигна високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Кетрин Ештон. Ештон ќе има одвоени средби со премиерот на републикава, Никола Груевски а ...

Премиерот Груевски се сретна со Кетрин Ештон

Курир - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан денеска оствари средба со премиерот на Република Македонија, ...

Кетрин Ештон во Скопје

Република - 16.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан денеска во Скопје се сретна со премиерот на Република ...

По средбите со Ештон, Црвенковски за сега нема коментар, за Ахмети „името е клучот за се“

Република - 16.04.2013

Пред најавената конференција за печатот, високатѕа европска претставничка Кетрин Ештон се сретна и со лидерот на ДУИ Али Ахмети и со Бранко Црвенковски, претседателот на СДСМ.

Ештон со порака: „Европската перспектива е жива и реална“

Република - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и е реална. Затоа земјата треба да продолжи со исполнување на Охридскиот договор, со континуиран и инклузивен политички дијалог и дијалог со медиумите кои ...

Ештон: Европската интеграција почнува дома

Нетпрес - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор, со континуиран и инклузивен политички дијалог и дијалог со ...

Ештон: Европската перспектива на Македонија е остварлива

Курир - 16.04.2013

Кетрин Ештон висок претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК на денешната прес-конференција во Скопје порача дека европската перспектива на Македонија е ...

Ештон: Решете го името, колку поскоро тоа подобро

БезПардон - 16.04.2013

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон , на македонските лидери им порача дека клучно за европската интеграција, се дијалогот дома, и ...

Ештон: Подобро сега решете го името, нема друг начин да се оди напред

Sky - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива, смета Кетрин Ештон висок претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК.

Ештон: Европската перспектива на Македонија е остварлива

еВести - 16.04.2013

Кетрин Ештон висок претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на ЕК на денешната прес-конференција во Скопје порача дека европската перспектива на Македонија е ...

Кетрин Ештон во посета на Македонија

Макфакс - 16.04.2013

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија(ЕУ) Кетрин Ештон во вторник пристига во посета на Република Македонија, во рамки на нејзината турнеја низ земјите од ...

Ештон: Изборите тест за евроинтеграциите на Албанија

Макфакс - 16.04.2013

Албанија треба да внимава со изборите кои ќе се одржат во јуни бидејќи тие се тест за евроинтеграциите на земјата. Ова, меѓудругото, го истакна во вторник во Тирана шефицата на европската дипломатија ...

Ештон: Потребен е конечен заклучок во преговорите за името

Макфакс - 16.04.2013

Потребно е долгите дискусии за името да бидат доведени до конечен заклучок. Ги охрабрувам двете страни да ги искористат напорите на медијаторот Метју Нумиц, порача високата претставничка на ...

Кетрин Ештон во официјална посета на Македонија

Inpress - 16.04.2013

Скопје, 16. април 2013 (ИНПРЕС) Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската унија (ЕУ) Кетрин Ештон денес пристига во посета на Република Македонија, во рамки на ...

Ештон - Искористете го предлогот на Нимиц

Inpress - 16.04.2013

Скопје, 16. април 2013 (ИНПРЕС) Искористете го предлогот на Нимиц, порачав исокиот претставник на Европската унија за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската Комисија Кетрин ...

Ештон: ЕУ интеграцијата на Македонија почнува од дома

Денешен - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор, со континуиран и инклузивен политички дијалог и дијалог со ...

Груевски на средба со Кетрин Ештон

Maxim - 16.04.2013

Денеска македоснкиот премиер Никола Груевски ќе се сретне со Високиот претставник на Европската Унија за надворешна и безбедносна политика и потпретседател на Европската Комисија Кетрин Ештон ...

Ештон: Потребно е решение за името без одложување

Maxim - 16.04.2013

Европската перспектива на Македонија е жива и остварлива. За таа цел земјата треба да продолжи со имплементација на Охридскиот договор по дух и слово, како и со континуиран и инклузивен политички ...

Ештон на Балканот

Deutsche Welle - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Ештон на мини турнеја низ земјите од Западен Балкан

24 Вести - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Кетрин Ештон ја започна балканската турнеја

24 Вести - 15.04.2013

Со посета на Црна Гора, високата претставничка за заедничка надворешна политика Кетрин Ештон ја започна балканската турнеја.

Кетрин Ештон ја започнува балканската турнеја

Нова ТВ - 15.04.2013

Со посетата на Подгорица, Кетрин Ештон ја започнува балканската турнеја во рамките на која ќе ги посети Тирана и Скопје, додека пак за Белград се уште не е потврдено.

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан

Р.С.Европа - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Ештон утре во посета на Македонија

Р.С.Европа - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон утре попладне ќе ја посети Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан

Утрински - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Кетрин Ештон во Скопје

Утрински - 15.04.2013

Посетата на Ештон се совпаѓа со презентирањето на пролетниот извештај за Македонија од страна на еврокомесарот Филе пред Европарламентот Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ ...

Кетрин Ештон денеска во Скопје

МКД - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска е во посета на Скопје.

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан

Алфа - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Eштон на Балканска турнеја, Белград под знак прашалник

А1 On - 15.04.2013

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон треба да ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија , соопшти Брисел, но посетата на Белград се уште не е дефинирана Во ...

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Дневник - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Алфа - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

А1 On - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон на Балканот за решавање на горливите прашања меѓу лутите соседи!

Фактор - 15.04.2013

Кетрин Ештон висок претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија, но најверојатно е во турнејата да бидат вклучени и други ...

И Кетрин Ештон во Скопје ќе притиска за компромис за името

+инфо - 15.04.2013

Утрешната посета на Кетрин Ештон, шефицата на европската дипломатија, на Скопје, не е поврзана со спорот за името, брифираат провладини извори во Скопје.

Кетрин Ештон утре во Македонија

Фактор - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон утре попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон „ќе испитува терен на Балканот“

Локално - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан

Сител - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан

МРТ - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Кетрин Ештон денеска во Подгорица утре во Скопје

Канал5 - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност негира дека посетата на Скопје е поврзана со преговорите за името .

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан

Кирилица - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Сител - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон утре во Македонија

Кирилица - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон утре попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

МРТ - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон утре во Скопје

Локално - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон утре попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Груевски: За името ќе го консултирам народот

Канал5 - 15.04.2013

На ден пред посетата на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон, премиерот Груевски потсети дека за крупни прашања, како што е спорот со Грција за името, ќе одлучуваат граѓаните.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Вечер - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска е во посета на Скопје, во рамките на нејзината балканска турнеја.

Кетрин Ештон денеска во Македонија

Точка - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската Унија за безбедност и надворешна политика Кетрин Ештон денеска ќе престојува во посета на Македонија, каде ќе има средби со претставниците на државниот врв и ...

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Бриф - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон седмицава ќе го посети западен Балкан, доаѓа и во Македонија

Тера - 15.04.2013

Високата претставничка на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон објави во неделата навечер дека седмицава ќе ги посети Македонија, Албанија и Црна Гора, а не ја ...

Ештон оваа недела во посета на западен Балкан, доаѓа и во Македонија

Таратур - 15.04.2013

Високата претставничка на Европската унија за надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон објави во неделата навечер дека седмицава ќе ги посети Македонија, Албанија и Црна Гора, а не ја ...

Кетрин Ештон во балканска мини-турнеја

Република - 15.04.2013

Со посетата на Црна Гора, високата претставничка на ЕУ, Кетрин Ештон, денеска ја почнува балканската мини-турнеја. По средбите во Подгорица, утре доаѓа во Македонија, а потоа заминува во Албанија.

Кетрин Ештон утре во посета на Македонија

Фама - 15.04.2013

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, денеска ја започнува балканската мини-турнеја.

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан

БезПардон - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Ештон во посета на Македонија, Албанија и Црна Гора

еВести - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Кетрин Ештон ја започна балканската турнеја

БезПардон - 15.04.2013

Со посета на Црна Гора, високата претставничка за заедничка надворешна политика Кетрин Ештон ја започна балканската ...

Ештон утре во Македонија на разговори за европската иднина

Нетпрес - 15.04.2013

Високиот преставник на Европската унија за безбедност и надворешна политика, Кетрин Ештон утре пристигнува во Македонија на средба со државниот врв.

Кетрин Ештон денеска во Македонија

Press24 - 16.04.2013

Кетрин Ештон, високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, денеска попладне ќе пристигне во посета на Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Курир - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Кетрин Ештон утре во Македонија

БезПардон - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон утре попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон утре доаѓа во Скопје, извештајот за Македонија пред Европарламентот

Република - 15.04.2013

Кетрин Ештон, високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, утре се очекува во Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ западен Балкан.

Ештон ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија

Денешен - 15.04.2013

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Ештон во посета на земјите од Западен Балкан, Македонија на агендата

Inpress - 15.04.2013

Брисел, 15. април 2013 (ИНПРЕС) Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон неделава ќе ги посети Македонија, Црна Гора и Албанија.

Ештон денеска во Скопје

Денешен - 15.04.2013

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ Кетрин Ештон попладне ќе пристигне во посета на Република Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Ештон денеска во Македонија

Maxim - 16.04.2013

Кетрин Ештон, високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ЕУ, денеска попладне ќе пристигне во посета на Македонија во рамки на нејзината турнеја низ земјите од Западен Балкан.