TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колку стапови и да играат во "Лозар", охридските газди ќе си ја земат "пелистерка"

Вест - 12.07.2002

НИКОЛОСКИ И ПАНДЕЛЕСКИ ДЕМАНТИРААТ ДЕКА НИВНИ ЛУЃЕ ЈА ПРЕДИЗВИКАЛЕ ТЕПАЧКАТА СО ЛОЗАРЦИ Завчерашната тепачка и турканиците пред битолски "Лозар" се добро осмислено сценарио од лозарци за кое претходно ја предупредивме и јавноста, а единствениот повреден е директорот на "Цип продукт" Илко ...

„Притисоците врз Лозар" продолжуваат со финансиски инспекции

Утрински - 12.07.2002

По завчерашниот инцидент во Битола кога се судрија лозарци и циповци ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - Додека меѓу вработените во Агроиндустрискиот комбинат ?Лозар" с? уште беа актуелни случувањата од претходниот ден за кои, пак, и натаму се тврди дека биле сосема блиску до избувнување сериозен инцидент со ...

Николовски и Панделевски не се откажуваaт од „Лозар“

А1 - 11.07.2002

Бизнис двојката Николовски и Панделевски не се откажуваат од намерата да го преземе битолски „Лозар“, иако вчерашниот петти обид за влез во фабриката заврши со физичка пресметка. Тане Николовски демантираше дека вчера во Битола имало триесетина нивни преставници и вели дека пред битолски „Лозар“ се ...

Лозарци и циповци се степаа - 10 повредени

Вест - 11.07.2002

КРВАВА ДРАМА ВО БИТОЛА Судските извршители, кои требаше да им помогнат на охридските газди Панделески и Николоски да го преземат управувањето со битолски "Лозар", пак си се вратија во Скопје, инцидентот заврши со 10-ина повредени, а Вчера, во кругот на ПОС АИК "Лозар" во Битола се повтори ...

Судијката Весна Богдановска испратена со канонада од пластични шишиња

Утрински - 11.07.2002

Уште едно неуспешно преземање на битолски „Лозар" од страна на „ЦИП-продукт" со помош на судски извршители БИТОЛА - Најмалку илјада вработени во Агроиндустриски комбинат „Лозар", работници на фабриката за шеќер „4 Ноември" и од други битолски претпријатија и граѓани кои остануваат солидарни со ...

Десетина повредени, судијката остана пред капијата на "Лозар"

Дневник - 11.07.2002

Инцидент во Битола Полицискиот кордон вчера спречи поголеми инциденти меѓу двете спротивставени групи Вчерашниот обид судските извршители и новите сопственици да го преземат битолски "Лозар" заврши со инцидент во кој десетмина добиле повреди, а некои од нив побарале и лекарска интервенција.

Инцидент во битолски „Лозар“

А1 - 10.07.2002

Едно лице е потешко повредено, а дестина други полесно, во денешниот неуспешен обид на газдите на „Цип-продукт“ да влезат во фабриката. Инцидентот го предизвикал Илко Димитровски, извршен директор во „Цип-продукт“, а повреден е вработен во Лозар.

Ако премиерот не го реши "Лозар", Скопје една недела ќе биде блокирано

Вест - 10.07.2002

НОВИТЕ ГАЗДИ НА БИТОЛСКАТА ФАБРИКА И НИВНИТЕ ВРАБОТЕНИ ПРОТЕСТИРАА ПРЕД ВЛАДАТА Случајот со битолски"Лозар" и киселата вода "пелистерка" од ден на ден се повеќе се комплицира. Пред зградата на Владата, под жешкото сонце и со чадори над главите, вчера протестираа вработените на Здружениот синдикат ...

Премиерот Георгиевски не ги прими циповци

Утрински - 10.07.2002

Неколку стотини вработени во фирмите на Николовски и Панделевски протестираа пред Владата Неколку стотини вработени во фирмите ?ЦИП- продукт"од Охрид, ?Охридска пастрмка" и ?Тутун" од Скопје вчера протестираа пред Владата, барајќи поддршка за спроведување на судските одлуки во однос на преземањето ...

Лозарци бараат и судот да се покори на правдата

Утрински - 10.07.2002

Денеска во битолски „Лозар" петти обид за присилно судско преземање на комбинатот ГОЦЕ КАРЕВСКИ БИТОЛА - Судијата во Основниот суд Скопје 2, Весна Богдановска, денеска по петти пат се очекува да пристигне во Битола, и по петти пат да се обиде да го спроведе судскиот заклучок за присилно префрлање ...

„Цип продукт“ во нов обид за влез во „Лозар“

А1 - 09.07.2002

Ден пред најавениот влез на газдите на „Цип продукт“ во битолски „Лозар“, пред владата денеска во нивна одбрана со протест излегоа дел од вработените на трите фирми кои се во сопственост на Цане Панделевски и Тане Николовски.

Вработените од трите фирми на Николоски и Панделески ќе протестираат во Скопје

Вест - 09.07.2002

ПРИТИСОКОТ ЗА РЕШАВАЊЕ НА СЛУЧАЈОТ БИТОЛСКИ "ЛОЗАР" СЕ СЕЛИ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД Здружениот синдикат на вработените од АД "Промет-Тутун"- Скопје, "Охридска пастрамка"- Охрид и "Цип продукт"- Охрид, денес со почеток во 10 часот мирно ќе протестираат пред Владата на Р. Македонија.

Циповци ќе ја блокираат улицата пред Владата

Утрински - 09.07.2002

Со цел да извршат притисок за извршување на судските решенија за „Лозар-пелистерка" Денеска, од 10 до 14 часот, околу 600 вработени од фирмите ?Промет тутун", ?Пастрмка" од Охрид и ?ЦИП-продукт", сопственост на Тане Николоски и Цветан Панделески, ќе ја блокираат улицата пред Владата, со барање за ...