TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Купот неодговорени дилеми за „Денот на дрвото“ – вистински новинарски предизвик

Окно - 05.12.2014

Денот на дрвото“ – манифестација замислена како толку масовна, што во нејзина чест се прогласува неработен ден во државата, би требало да биде очигледна тема за објективна новинарска анализа.

Некој ги откорнал засадените дрвца во Делчево

Калимеро - 04.12.2014

По повод традиционалната акција „Ден на дрвото“, во сите градови низ Македонија се засадија вкупно 5 милиони дрвца, а исклучок не беше ниту градот Делчево. Таму, освен тоа што се садеше во руралните предели и планините, голем дел дрвца беа засадени ...

Засадени нови 5 милиони садници на територијата на Македонија

Точка - 04.12.2014

Во рамките на 14-тата акција "Ден на дрвото-засади ја твојата иднина", што се одржа вчера под мотото "Стоп за катастрофите" беа засадени над 5 милиони дрвца на површина од 1 107 хектари на територијата на цела Македонија .

Струмичката депонија на цврст отпад ќе стане парк

Н.Македонија - 04.12.2014

На локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад, која што се наоѓа до гасната станица на ЈПЕД „Струмица гас“, засадени се повеќегодишни садници од бор и туја, во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ Вкупно 350 повеќегодишни дрвца засадија ...

Македонија стана побогата за пет милиони засадени дрвја

Н.Македонија - 04.12.2014

Во рамките на оваа акција за пошумување активно се вклучија и повеќе компании, меѓу кои и „Макстил“. Во знак на продолжување на убавата традиција на засадување, првите луѓе на оваа компанија симболично оформија дрворед од 15 зимзелени дрвца од ...

Купот неодговорени дилеми за „Денот на дрвото“ – вистински новинарски предизвик

СПФМ - 04.12.2014

Манифестацијата „Ден на дрвото“ отвора куп прашања и дилеми кои заслужуваат новинарска анализа и одговори и тоа уште од 2008 година. Сомневањата и недоследностите што постојат околу оваа манифестација се толку бројни и можат лесно да се насетат, што ...

Иванов засади дрвца заедно со деца со посебни потреби

Курир - 04.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

Засадени нови 5 милиони садници на територијата на Македонија

Нетпрес - 04.12.2014

Во рамките на 14 тата акција „Ден на дрвото-засади ја твојата иднина“, што се одржа вчера под мотото „Стоп за катастрофите“ беа засадени над 5 милиони дрвца на површина од 1 107 хектари на територијата на цела Македонија .

Градоначалникот на Општина Берово и заменик министерот за култура на РМ засадија дрвца над Берово

Пулс24 - 04.12.2014

Во општина Берово успешно беше реализирана есенската акција “Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ со засадување на околу 20.000 сандници. Овогодинешната акција се одвиваше на неколку локации определени од ПСШ “Малешево“ од Берово на предвидена ...

Акција „Ден на дрвото - засадија својата иднина“

24 Вести - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Министерство за земјоделство: „Денот на дрвото“ е успешна акција

Нова ТВ - 03.12.2014

Покрај реакцијата од ВМРО ДПМНЕ на прес-конференцијата на Петре Мирчески од СДСМ, со реакција се јави и Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство. Реакцијата ви ја пренесуваме интегрално: „Пошумените површини до возраст од 20 години ...

За и против „Денот на дрвото“ во Македонија

Глас на Америка - 03.12.2014

Додека владината акција продолжува, овој пат од неа се огради еколошкото еколошкото здружение од Битола Вработени во државната администрација, во јавните и локалните претпријатија, студенти, средношколци и основци, канцелариите и училниците ги ...

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Утрински - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

ФОТО: Нови пет милиони садници на голите и опожарени површини

Утрински - 03.12.2014

Околу пет милиони садници на јавори, брези, багреми и чемпреси засадија денеска македонските граѓани на 30 локации низ целата држава во акцијата „Денот на дрвото-засади ја својата иднина“.

„Педесет милиони дрвја“, а се потешко се дише

Р.С.Европа - 03.12.2014

Ден на дрвото по 14 пат - Стоп за катастрофите. Голема пропаганда со мал ефект, велат упатените за акциите во кои се наводно засадени 50 милиони садници. Тие се уште чекаат резултати и велат дека ефектите се речиси никави.

Над 5 милиони дрвца ќе се засадат низ цела Македонија

БркајРабота - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Алсат-М - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Дневник - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари на територијата на цела Македонија во рамките на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, која утре ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Ден на дрво-засади ја својата иднина

МКД - 03.12.2014

Низ цела Македонија денеска во тек е 14-тата акција за пошумување. Се очекува во текот на денот да бидат засадени над пет милиони дрвца на површина од 1.107 хектари. ...

Ден на дрвото, Посадени повеќе од пет милиони дрвца

Алсат-М - 03.12.2014

Над пет милиони дрвца беа засадени денеска на површина од 1.107 хектари на целата територија на Македонија по повод Денот на дрвото. Најмногу беа пошумувани запалени или оштетени делови особено во урбаните зони.

Македонија се раззелени со уште пет милиони дрвца

Дневник - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца се садеа вчера на површина од 1.107 хектари на територијата на цела Македонија во рамките на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што се одржа под мотото „Стоп за катастрофите“.

Се трошат милиони евра за „Денот на дрвото“ а дрво не се гледа

Фокус - 03.12.2014

Од сонот за пошумена и позелена Македонија остана само желба на иницијаторите кои го поттикнаа овој проект Текстот е објавен на први ноември 2013-та во неделникот „Фокус“ во бројот 943 „Дрвото е симбол на животот.

Денеска ќе бидат засадени пет милиони дрвца

Телеграф - 03.12.2014

Попладнево во раззеленувањето на скопската општина Аеродром ќе се вклучи премиерот Никола Груевски, а претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во неговата резиденција ќе засади дрвца заедно со децата со посебни потреби од ПОУ „Св.

НЕРАБОТЕН ДЕН: „Ден на дрвото“ во Македонија

Фактор - 03.12.2014

Денешниот ден е неработен во Македонија заради акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што се одржува по 14-ти пат. Акцијата овојпат се одржува под мотото „Стоп за катастрофите“.

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Алфа - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Идивиди - 03.12.2014

Скопје, 3 декември 2014 (МИА) - Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за ...

ГРУЕВСКИ: Садењето дрвца во иднина ќе даде резултати

Телеграф - 03.12.2014

Со задоволство учествувам во акцијата што ја започна Владата заедно со здружението „Ден на дрвото“ пред повеќе години и веќе стана традиционална. Речиси секоја година во рамките на оваа акција се засадуваат по околу пет милиони дрвца, изјави ...

(ВИДЕО) Заев: Не веруваме во малите садници на власта

Локално - 03.12.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, општинската администрација и вработените во општинските јавни претпријатија, денеска, засадија квалитетни повеќегодишни садници од бор и туја на локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад ...

Министерството за земјоделство во одбрана на акцијата – „Ден на дрвото“ е успешен проект!

Фактор - 03.12.2014

Акцијата „Ден на дрвото“ е успешна, тврди ресорното Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство во писмената реакција на денешната пресконференција на опозицискиот СДСМ. „Процентот на прифатеност во изминатите акции е 61%, а само ...

ДЕН НА ДРВОТО: Министерот за транспорт и врски засади дрвја во населбата каде што живее

Фактор - 03.12.2014

Владините министри од утрово се вклучени во акцијата Ден на дрвото, во рамките на која треба да се засадат околу пет милиони садници. Акцијата се одржува по 14-ти пат во Македонија, а се пошумуваат преку 1.000 хектари во цела Македонија.

Засадени 5 милиони дрвја за иднината на Македонија

Алфа - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца беа засадени за иднината на Македонија Главен акцент на пошумувањето е ставен на опожарените површини. Покрај граѓаните, во акцијата се приклучија државниот врв, припадниците на АРМ, министрите.

Ден на дрвото во Ресен

Тера - 03.12.2014

Денеска во рамките на акцијата Ден на Дрвото 2014 година која се реализира на територија на општина Ресен се засадија околу 50000 садници на багрем,бор,бел бор и даб на површина од 20 хектари во атарот на с.Сливница во близина на Преспанското Езеро .

По 14ти пат Ден на дрвото и во Битола

Тера - 03.12.2014

По 14ти пат се случи Ден на дрвото. Се садеше низ цела Македонија се садеше и во Битола. Д-р Владимир Талески градоначалник на Битола рече дека се грижат како општина секогаш да го подобрат еколошкиот план на градот.

Македонија раззеленета со нови пет милиони дрвца

Н.Македонија - 03.12.2014

Под мотото „Стоп за катастрофите“ на површина од 1.107 хектари денеска беа засадени околу 5 милиони дрвца низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ Главен акцент на пошумувањето годинава ...

Ден на дрвото: Македонија побогата за нови 5 милиони дрвца

Популарно - 03.12.2014

Во Македонија денеска во тек е 14-тата акција за пошумување „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Се очекува во текот на денот да бидат засадени над пет милиони дрвца на површина од 1.107 хектари.

5 милиони дрвца ширум Македонија ќе бидат засадени денеска во 14-тата акција Ден на дрвото

Турлитава - 03.12.2014

Денеска над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што се одржува под мотото „Стоп за катастрофите“.

Ќе се засадат околу 5 милиони дрвца

+инфо - 03.12.2014

Околу 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина низ земјава во рамки на 14. акција Ден на дрвото - засади ја својата иднина што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“. - Ќе се изврши пошумување на цела Македонија и ќе бидат ...

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

А1 On - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

5 милиони дрвца за Ден на дрвото

Канал 77 - 03.12.2014

Магловит почеток на акцијата Ден на дрвото – засадија својата иднина, Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција , што ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Претседателот Иванов заедно со деца со посебни потреби се вклучи во акцијата Ден на дрвото

Здравство24 - 03.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Здравство24 - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански“ во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – Засади ја својата иднина“. - Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

Акцијата ’Ден на дрвото’ успешно спроведена и во Битола

Таратур - 03.12.2014

03/12/2014 0 Лажна вест: Славниот ’Dog whisperer’ Цезар Милан ненадејно почина 02/12/2014 0 Еве како изгледаат ’Денешните средношколки’ 03/12/2014 0 Ноќните оброци штетни за памтењето By К.С.

Ден на дрвото за првпат и во урбаниот дел на Битола

Орбис - 03.12.2014

Битолчани по 14ти пат ја засадија својата иднина, а првпат садеа и во урбаниот дел на градот. Активностите на акцијата Ден на дрвото започнаа утрово од паркот кај градското шеталиште, а продолжија кај Ротински превој.

Министерот Јанакиески засади дрво во Ново Лисиче

Точка - 03.12.2014

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, денеска во рамки на 14-та акција "Ден на дрво - засади ја својата иднина" засади садници на булеварот "Февруарски поход" во Ново Лисиче. - Оваа е една добра акција се со цел да се поттикне заштитата ...

Општина Кисела Вода дел од "Ден на дрвото есен 2014"

Точка - 03.12.2014

Организирано, со автобуски превоз, од Расадник и пред Паркот на бранителите во Драчево, жителите на општина Кисела Вода, вработените во општината, учениците од погорните одделенија во основните училишта, средношколци и други заинтересирани граѓани, ...

Институциите се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“

OhridNews - 03.12.2014

Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид, ја поддржа и активно се вклучи во акцијата за пошумување, во рамките на иницијативата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Универзитетот „Свети Апостол Павле“ се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“

OhridNews - 03.12.2014

Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид, ја поддржа и активно се вклучи во акцијата за пошумување, во рамките на иницијативата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

(ВИДЕО) Заев: Не веруваме во малите садници на власта

Бриф - 03.12.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, општинската администрација и вработените во општинските јавни претпријатија, денеска, засадија квалитетни повеќегодишни садници од бор и туја на локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад ...

ФОТО: Засадени 800 садници во општина Центар

А1 On - 03.12.2014

И во општина Центар се садат нови садници, 800 нови, млади дрвца кои општината ги доби од ЈП Македонски Шуми од Крива Паланка, Кавадарци и Прилеп. Денеска учениците од основните училишта и вработените од општина Центар ги садеа на териториите на ...

20 илјади аризонски чемпреси засадени околу велешко езеро

Дума - 03.12.2014

Дрвце по дрвце, на површина од пет хектари денеска велешани засадија вкупно 20 илјади аризонски чемпреси на парцела во близина на езерото „Младост“. Најбројни на акцијата „Ден на дрвото, засадија ја твојата иднина, беа учениците и вработените во ...

Вкупно 35 илјади садници засадени во општина Илинден

Точка - 03.12.2014

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната 14-та по ред акција за пошумување во рамките на проектот "Ден на дрво-засади ја својата иднина", која што годинава се одржа под мотото "Стоп за катастрофите".

Засадени дрвца и на граничните премини со Албанија

Н.Македонија - 03.12.2014

Полицајците и цариниците од пограничните премини Стење - Преспа, Блато - Дебар, Ќафасан - Струга и Свети Стефан - Охрид денеска заеднички засадија дрвца во присуство на амбасадорот на Република Македонија во Република Албанија Стојан Карајанов, ...

Акцијата "Ден на дрвото" успешно реализирана во Битола

Точка - 03.12.2014

Акцијата "Ден на дрвото" успешно се реализираше и во општина Битола. Утрово, активностите започнаа од паркот кај градското шеталиште, а продолжија кај Ротински превој. Покрај граѓаните, во акцијата се вклучија и градоначалникот на општина Битола, ...

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Заев: Не веруваме во малите садници на власта

+инфо - 03.12.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, општинската администрација и вработените во општинските јавни претпријатија, денеска засадија квалитетни повеќегодишни садници од бор и туја на локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад, ...

Земјоделство: СДСМ не знае - лани се прифатија 90 отсто од дрвцата

+инфо - 03.12.2014

Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство реагираше на прес-конференцијата на Пеце Мирчески од СДСМ, велејќи дека не ги знае работите и е дилетант. Земјоделство ја кажа речиси идентичната бројка како ВМРО-ДПМНЕ - дека досега се ...

Во Центар 800 нови садници

+инфо - 03.12.2014

Во општина Центар денеска ќе се засадат 800 нови садници, кои општината ги доби од ЈП „Македонски шуми“ од Крива Паланка, Кавадарци и Прилеп. Денеска учениците од основните училишта и вработените од општина Центар ги садеа на териториите на урбаните ...

Учениците и вработените од ОУ „Дебрца" засадија 300 садници

ТВМ - 03.12.2014

По повод Денот на дрвото-Засади ја својата иднина учениците заедно со вработените од ОУ ,,Дебрца" с. Белчишта и вработените во Општина Дебрца на чело со градоначалникот Г-дин Игор Трајкоски засадија повеќе од 300 декоративни садници.

Охриѓани се приклучуваат кон акцијата Ден на дрвото- засади ја својата иднина

OhridNews - 02.12.2015

Во рамки на акцијата Ден на дрвото- засади ја својата иднина, во општина Охрид денес ќе се пошумува во месноста Мауцкер каде според планираното се очекува да бидат засадени 8.000 садници македонски даб.

Фото: Нови садници на чемпрес и јасен ќе никнат во Орман

OhridNews - 03.12.2014

Во рамки на акцијата Ден на дрвото- засади ја својата иднина, во општина Охрид денес се пошумува во месноста Орман. Околината на Охрид се пошумува со млади садници чемпрес и јасен. Во акцијата учествуваа претставници од општина Охрид - сектор за ...

Кекеновски: Ако се засадени досега 50 милиони дрвца, ќе бевме позелени и од Швајцарија

А1 On - 03.12.2014

Професорот Јове Кекеновски, по повод Денот наа дрвото констатира, дека ако досега се засадени околу 50 милиони садници, Македонија треба да биде позелена и од Швајцарија. Еве што напиша на својот профил: ТВ К5 на вчерашните вести објави дека ...

Засадени дрвца и на граничните премини со Албанија

Канал5 - 03.12.2014

Полицајците и цариниците од пограничните премини Стење - Преспа, Блато - Дебар, Ќафасан - Струга и Свети Стефан - Охрид денеска заеднички засадија дрвца во присуство на амбасадорот на Република Македонија во Република Албанија Стојан Карајанов, ...

Ден на дрвото: Локалната самоуправа насади пеесетина нови садници во градскиот парк во Куманово (видео)

Кумановски м. - 03.12.2014

Во градскиот парк во Куманово, денес по повод националната акција за пошумување ”Ден на дрвото”, локалната самоуправа насади над 50 садници, заедно со учениците од Основното Училиште ”11 Октомври”, како и акции спроведени во останатите училишта во ...

Одбележан „Денот на дрвото“ и во Куманово

Канал5 - 03.12.2014

Владини претставници, локални политички партии, ученици и професори, претставници од ЈП „Македонски шуми“ засадија дрвја во кумановско-липковскиот крај. Со оваа акција сакаме на најмладите да им дадеме јасна порака за квалитетот и заштитата на ...

Денеска засадени 5 милиони дрвца

Канал5 - 03.12.2014

5 милиони дрвца денеска беа засадени на површина од 1.107 хектари во Македонија, во акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што се одржува под мотото „Стоп за катастрофите“. На автопатот од Куманово до Демир Капија засадени се 14 илјади ...

Универзитетот Свети Апостол Павле се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“

ТВМ - 03.12.2014

Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид, ја поддржа и активно се вклучи во акцијата за пошумување, во рамките на иницијативата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Министерот Цветков засади дрвце на локалитет во Кратово

Канал5 - 03.12.2014

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Михаил Цветков денеска, заедно со граѓаните, засади дрвце на локалитет во близина на Кратово. - Во рамки на денешната акција ќе се засадат повеќе од 4,5 милиони садници на вкупна површина од ...

Над езерото „Младост“ засадени 20 илјади садници чемпрес

Канал5 - 03.12.2014

Во денешната акција за пошумување „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на локацијата Бела вода над езерото „Младост“ засадени се 20 илјади садници чемпрес на површина од околу 20 хектари.

Заменикот министер Спиро Ристовски и ОК на ВМРО ДПМНЕ Куманово на заедничка акција за пошумување

Кумановски м. - 03.12.2014

По повод националната акција за пошумување ”Ден на Дрвото”, се садеа нови садници во селото Ваксинце во Општина Липково и во атарот на селото Макреш во Старо Нагоричане. Во акцијата се вклучија повеќе граѓани на Куманово, како и Општинскиот Комитет ...

Засадени 160 илјади садници во Прилеп

Н.Македонија - 03.12.2014

Акцијата „Ден на дрвото“ во прилепско помина успешно. Се вклучиле над 2000 гражани кои дошле на локалитетот Лениште со цел да засадат на околу 40 хектари, дел од 160 илјадите садници - багреми и чемпреси Од ЈП,,Македонски шуми,, велат до пладне биле ...

Јанакиески: Ден на дрвото добра акција за заштитата на животната средина

Канал5 - 03.12.2014

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска засади дрвца во населбата „Ново Лисиче“ во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“. - Денеска во населбата во која живеам, во Ново Лисиче, засадив неколку дрва.

Во полошкиот регион засадени близу 200 илјади садници

Н.Македонија - 03.12.2014

Повеќе од 60 илјади дрвја беа засадени на месноста викана Шишмановац во близина на тетовско Рогачево и на локации во општина Брвеница во рамки на 14-тата акцијата за позелена Македонија под мотото "Засади дрво - засади ја својата иднина" Кај ...

Денот на дрвото масовно одбележан и во Прилеп

Таратур - 03.12.2014

03/12/2014 0 Лажна вест: Славниот ’Dog whisperer’ Цезар Милан ненадејно почина 02/12/2014 0 Еве како изгледаат ’Денешните средношколки’ 03/12/2014 0 Ноќните оброци штетни за памтењето By К.С.

Заев: Не веруваме во малите садници на Власта

24Струмица - 03.12.2014

Веќе неколку години општина Струмица и општинската администрација го следи Денот на дрвото, но со наша посебна агенда заради тоа што не веруваме во малите садници со кои Власта се обидува да ја излаже на некој начин цела Македонија, рече струмичкиот ...

Обновено: Учениците со нови садници ги оплеменија училишните дворови

OhridNews - 03.12.2014

Учениците во голем број се вклучија во денешната акција Ден на дрвото – засадија својата иднина. Ги оплеменија и уредија училишните дворови. Основците и вработените од ОУ „ Григор Прличев“ имаа можност заедно да засадат садници и да го исчистат ...

Ставрески: Македонија стана препознатлива во акцијата „Денот на дрвото“

Канал5 - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и ...

(ВИДЕО) Заев: Не веруваме во малите садници на власта

А1 On - 03.12.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, општинската администрација и вработените во општинските јавни претпријатија, денеска, засадија квалитетни повеќегодишни садници од бор и туја на локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад ...

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Н.Македонија - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански“ во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ - Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

Јанкулоска засади бреза и јавор на бул.„Киро Глигоров“ во Скопје

Канал5 - 03.12.2014

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, заедно со градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски и директорот ЈП „Македонски шуми“ Жарко Караџоски денеска на булевар „Киро Глигоров“ во Скопје засадија садници од бреза и јавор во ...

Македонија се раззелени со нови 5 милиони дрвца

Република - 03.12.2014

Под мотото „Стоп за катастрофите“ на површина од 1.107 хектари денеска беа засадени околу 5 милиони дрвца низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Нови пет милиони дрвца се садат на разни локации низ Македонија

Сител - 03.12.2014

Во Македонија денеска во тек е 14-тата акција за пошумување „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Се очекува во текот на денот да бидат засадени над пет милиони дрвца на површина од 1.107 хектари.

Македонија раззеленета со нови 5 милиони дрвца

Press24 - 03.12.2014

Под мотото „Стоп за катастрофите“ на површина од 1.107 хектари денеска беа засадени околу 5 милиони дрвца низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Денеска, по 14. пат, Ден на дрвото

Sky - 03.12.2014

Денеска во рамките на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“, ќе бидат засадане повеќе од 5 милиони дрвца на површина од 1.107 хектари низ цела Македонија.

„Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ по 14-ти пат

МРТ - 03.12.2014

Од „Македонски шуми“ информираат дека главен акцент на пошумувањето ќе биде ставен на голи и опожарени површини... Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14-та акција „Ден ...

Ќе се засадат над пет милиони дрвца

Република - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Ставрески: Македонија стана препознатлива во акцијата „Денот на дрвото“

Курир - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници, пренесува МИА. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии ...

Децата со посебни потреби засадија дрвца во дворот на претседателската резиденција

МРТ - 03.12.2014

Со овие дечиња ја засадивме нашата зелена иднина во дворот на нашиот дом. Семејно уште од самиот почеток ја поддржуваме акцијата по која нашата држава е препознаена не само во регионот, туку и пошироко во Европа и светот, истакна Маја Иванова...

Вицепремиерот Ставрески засади дрво во Бутел

Нетпрес - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници, пренесува МИА. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии ...

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Сител - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански“ во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“. - Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

Иванов заедно со деца со посебни потреби се вклучи во акцијата Ден на дрвото

Сител - 03.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

Иванов засади дрвца заедно со деца со посебни потреби

Република - 03.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

Акцијата ден на дрвото и во Битола

Sky - 03.12.2014

Акцијата „Ден на дрвото“ успешно се реализираше и во општина Битола. Утрово, активностите започнаа од паркот кај градското шеталиште, а продолжија кај Ротински превој. Покрај граѓаните, во акцијата се вклучија и градоначалникот на општина Битола, ...

Ставрески: Македонија стана препознатлива во акцијата „Денот на дрвото“

Сител - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и ...

Градоначалникот Заев:Не веруваме во малите садници на власта

Sky - 03.12.2014

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, општинската администрација и вработените во општинските јавни претпријатија, денеска, засадија квалитетни повеќегодишни садници од бор и туја на локацијата на старата струмичка депонија за цврст отпад ...

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Република - 03.12.2014

Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со здружението „Ден на дрвото“ пред повеќе години и веќе стана трандиционална. Речиси секоја година во рамките на оваа акција се засадуваат по околу пет милиони дрвца, а во некои ...

Јанакиески: „Ден на дрвото“ добра акција да се поттикне заштитата на животната средина

МРТ - 03.12.2014

Со денешната акција, укажа министерот Јанакиески, се предвидува да се засадат пет милиони садници и во урбаните и во руралните средини, а исто така и во заштитниот појас на автопатиштата на Република Македонија...

Ставрески: Македонија стана препознатлива во акцијата „Денот на дрвото“

Press24 - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и ...

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Press24 - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански“ во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“. - Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

Во Радовиш се одржа ДЕН НА ДРВОТО-ЗАСАДИ ЈА СВОЈАТА ИДНИНА

Sky - 03.12.2014

И покрај врнежливото време денес во Општина Радовиш успешно беше спроведена акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“, еколошка акција која се спроведува низ цела Македонија. Во општина Радовиш се пошумуваше на две локации, на м.в.

Успешно реализирана акцијата за пошумување „Ден на дрво- засади ја својата иднина” во Општина Илинден

Sky - 03.12.2014

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната 14-та по ред акција за пошумување во рамките на проектот „Ден на дрво-засади ја својата иднина”, која што годинава се одржа под мотото „Стоп за катастрофите“.

Ставрески со жители од соседните згради засади дрвца во дворот на Министерството за финансии

МРТ - 03.12.2014

Тој изрази благодарност за трпеливоста што ја искажале додека се градеше објектот и посочи дека резултатот е една убава зграда во која е сместена значајна институција... Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во рамки на акцијата „Ден ...

Јанакиески: Ден на дрвото добра акција за заштитата на животната средина

Press24 - 03.12.2014

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска засади дрвца во населбата „Ново Лисиче“ во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“. - Денеска во населбата во која живеам, во Ново Лисиче, засадив неколку дрва.

Денот на дрвото масовно одбележан и во Прилеп

Sky - 03.12.2014

Прилепчани и оваа година по 14 пат, масовно се вклучија во акцијата за пошумување ,,Ден на дрвото – засадија својата иднина,,. Беа засадени 160 илјади садници од Амерички јасен и багрем на 40 хектари нова површина во близина на населеното место ...

Јолевски засади дрво на мирот на македонско-грчката граница

Нетпрес - 03.12.2014

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денеска во Дојран засади маслиново дрво – дрво на мирот. Воедно, како дел од 14. акција „Ден на дрвото“, министерот Јолевски, засади садници и на локации блиску Гевгелија и Богданци, ...

Министерот Јанакиески засади дрво во Ново Лисиче

Нетпрес - 03.12.2014

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, денеска во рамки на 14-та акција „Ден на дрво-засади ја својата иднина“ засади садници на булеварот „Февруарски поход“ во Ново Лисиче. - Оваа е една добра акција се со цел да се поттикне заштитата на ...

Кекеновски- Денот на дрвото

Либертас - 03.12.2014

ТВ К5 на вчерашните вести објави дека манифестацијата Денот на дрвото започнала во 2008 година и досега се засадени околу 50.000.000 (педесет милиони) дрвца. Значи ако Р. Македонија има 25.713 км2 територија и ако се засадени 50 милони дрвца тоа ...

Ставрески со жители од соседните згради засади дрвца во дворот на Министерството за финансии

Сител - 03.12.2014

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ денеска заедно со жители на соседните згради засади дрвца во дворот на новото Министерство за финансии.

Претседателот Иванов заедно со деца со посебни потреби се вклучи во акцијата Ден на дрвото

Press24 - 03.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

ФОТО: Се раззелени општина Кисела Вода

Press24 - 03.12.2014

Организирано, со автобуски превоз, од Расадник и пред Паркот на бранителите во Драчево, жителите на општина Кисела Вода, вработените во општината, учениците од погорните одделенија во основните училишта, средношколци и други заинтересирани граѓани, ...

Универзитетот Свети Апостол Павле се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“

Нетпрес - 03.12.2014

Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол Павле“ од Охрид, ја поддржа и активно се вклучи во акцијата за пошумување, во рамките на иницијативата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ засадија дрвца

Press24 - 03.12.2014

Во Македонија денес започна 14-тата по ред акција за пошумување „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, на која се очекува да бидат засадени над пет милиони дрвца низ целата територија на Република Македонија.

Над езерото „Младост“ засадени 20 илјади садници чемпрес

Сител - 03.12.2014

Во денешната акција за пошумување „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ на локацијата Бела вода над езерото „Младост“ засадени се 20 илјади садници чемпрес на површина од околу 20 хектари.

Јанакиески:Ден на дрвото е добра акција за заштитата на животната средина

Република - 03.12.2014

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска засади дрвца во населбата „Ново Лисиче“ во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – Засади ја својата иднина“. - Денеска во населбата во која живеам, во Ново Лисиче, засадив неколку дрва.

Ставрески: Македонија стана препознатлива по акцијата „Денот на дрвото“

Република - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и ...

Јанкулска засади бреза и јавор на бул.„Киро Глигоров“ во Скопје

Сител - 03.12.2014

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, заедно со градоначалникот на општина Гази Баба Тони Трајковски и директорот ЈП „Македонски шуми“ Жарко Караџоски денеска на булевар „Киро Глигоров“ во Скопје засадија садници од бреза и јавор во ...

Коце Трајановски засади дрвца во Карпош

Република - 03.12.2014

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски денеска се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“ и засади дрвца на улицата „* Септември“ во Општина Карпош. Во својата изјава тој подвелече дека за разлика од минатите години, оваа година дрвца се засадуваат ...

Јолевски на границата со Грција засади маслиново дрво

Sky - 03.12.2014

Во Дојран, во близина на границата со Грција, министерот за одбрана Зоран Јолевски засади маслиново дрво како симбол на мирот. Како дел од 14. акција „Ден на дрвото“, министерот Јолевски засади садници и на локации во близина на Гевгелија и на ...

Иванов садеше дрвца со децата со посебни потреби

Sky - 03.12.2014

По повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп, претседателот Ѓорге Иванов и неговата сопруга Маја Иванова, денеска, во во својот дом, ги примија учениците од училиштето за деца со посебни потреби „Св. Климент Охридски“ од Ново Село.

Градоначалникот Трајановски засади дрвца во Карпош

Сител - 03.12.2014

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски во рамките на акцијата „Ден на дрвото“ денеска засади дрвца на булеварот „8 Септември“ во Карпош. - Денеска на 18 локации на град Скопје ќе посадиме 2.000 дрвца покрај булеварите, бидејќи тука е ...

Во Општина Илинден нови 35.000 садници

Сител - 03.12.2014

Нови 35.000 дрвца се засадени денеска во Општина Илинден во рамки на 14.акција за пошумување „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“. Се пошумуваше на површина од 10 хектари на Миладиновски рид и во населбата Миладиновци.

Во Кочанско засадени 4.000 садници од чемпрес

Сител - 03.12.2014

Во рамките на акцијата „Ден на дрвото“ во општина Кочани се пошумуваше во атарот на старата воена касарна во населбата Шатровиќ. Во акцијата се вклучија локалната самоуправа, граѓани и ученици од кочанските средни училишта, како и државниот секретар ...

Во Штип засадени околу 100 илјади садници

Сител - 03.12.2014

По повод „Денот на дрвото“ денеска во Штип се засадија околу 100 илјади садници по должината на пешачката патека кај Ново село, потоа тврдината Исар и во сите урбани населби. - Република Македонија е да кажеме единствена земја која има вакви акции и ...

Вкупно 35 илјади садници засадени во општина Илинден

Нетпрес - 03.12.2014

Општина Илинден успешно ја реализираше традиционалната 14-та по ред акција за пошумување во рамките на проектот „ Ден на дрво-засади ја својата иднина” , која што годинава се одржа под мотото „Стоп за катастрофите“ .

МРТ се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“

МРТ - 03.12.2014

Во кругот на телевизијата засадени се млади дрвца. Низ цела Македонија денеска во тек е 14-тата акција за пошумување... И Македонската Радио Телевизија се вклучи во акцијата „Ден на дрвото- Засади ја својата иднина“.

Општина Кисела Вода се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“

Сител - 03.12.2014

Жителите на Кисела Вода се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“. Покрај засадувањето на територијата на Општината, за заинтересираните жители имаше и организиран превоз кон Миладиновци, каде што се одвиваше акцијата.

Ставрески: „Ден на дрвото“ ќе остане традиција

МРТ - 03.12.2014

Годинава посебен акцент се посветува и на уредувањето на урбаните делови и сообраќајниците. За да има почист воздух и здрава средина мора да има и доволно зелени површини... На преку илјада хектари на територијата на цела држава денеска ќе бидат ...

Во Ресен засадени над 20 хектари со садници

Press24 - 03.12.2014

Акцијата „Ден на дрвото“ во Ресен се реализираше на 20 хектари во атарот на селото Сливница во близина на Преспанското езеро. На акцијата, во која учествуваа над 400 ученици, граѓани, вработени во државни институции и претставници на локалната ...

Министерот Јанакиески засади садници во Ново Лисиче

Курир - 03.12.2014

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, денеска во рамки на 14-та акција „Ден на дрво-засади ја својата иднина“ засади садници на булеварот „Февруарски поход“ во Ново Лисиче. - Оваа е една добра акција се со цел да се поттикне заштитата на ...

„Ден на дрвото-2014“ во Ѓорче

Сител - 03.12.2014

Општината Ѓорче Петров и ЈП „Македонски шуми“ обезбедија 430 садници на чемперес, јасен, бреза за денешната акција „Ден на дрвото“. Само во дворот на општинското основно училиште „ Димитар Поп- Ѓеоргиев Беровски“ каде што општината веќе има ...

Во Тетовско засадени 60 илјади дрвца на околу 15 хектари

Сител - 03.12.2014

Над 60 илјади дрвја претежно црн бор и чемпрес беа засадени денеска на околу 15 хектари во месноста Шишмановац над тетовското село Рогачево во рамки на акцијата „Засади дрво - засади ја својата иднина”.

Во Прилеп во рамки на „Ден на дрвото“ се засадуваше на 40 хектари

Сител - 03.12.2014

На 40 хектари на локалитетот Лениште кај Прилеп денеска се одвиваше акцијата „Ден на дрвото“, при што обезбедени за садење 160 илјади садници на бор, багрем и чемпрес. Според Никола Чкрипески, директор на подружницата „Црн Бор“ на ЈП „Македонски ...

Ставрески со жители од соседните згради засади дрвца во дворот на Министерството за финансии

Press24 - 03.12.2014

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ денеска заедно со жители на соседните згради засади дрвца во дворот на новото Министерство за финансии.

Во Битола засадени дрвца во урбаниот и руралниот дел на градот

Сител - 03.12.2014

Општина Битола во соработка со јавните претпријатија и со поддршка на јавната администрација, студенти, ученици и граѓанскиот сектор, денеска ја одржа осмата по ред акција „Ден на дравото“ која се реализираше во урбаниот и руралниот дел на градот.

Иванов заедно со деца со посебни потреби се вклучи во акцијата Ден на дрвото

Нетпрес - 03.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

Општина Кисела Вода дел од „Ден на дрвото есен 2014“

Нетпрес - 03.12.2014

Организирано, со автобуски превоз, од Расадник и пред Паркот на бранителите во Драчево, жителите на општина Кисела Вода, вработените во општината, учениците од погорните одделенија во основните училишта, средношколци и други заинтересирани граѓани, ...

Во Ваксинце и Макреш се садат 800 илјади садници црн и бел бор, багрем и чемпрес

Сител - 03.12.2014

Заменикот министер за образовние и наука Спиро Ристовски денеска заедно со пратениците од кумановско -липковскиот регион се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“, засадувајќи садници во липковското село Ваксинце.

Ден на дрвото: Засадени 5 милиони нови садници

Сител - 03.12.2014

Македонија ќе стане побогата за нови 5 милиони садници. Јавор, Јасен, Каталпа, Кедар се дел од видовите дрва кои се посадуваат како дел од 14-та акција Ден на дрвото засади ја својата иднина.

ФОТО: Ставрески заедно со соседите посади дрвца

Курир - 03.12.2014

Заедно со соседите кои живеаат во зградите околу Министерството за финансии министерот Зоран Ставрески денеска засади дрвца и во дворот на оваа институциија. Како што истакна пред граѓаните зградата на новото министерство го разубави овој дел од ...

На „Денот на дрвото“ велешани почнаа акција за создавање зелен појас околу топилницата

МРТ - 03.12.2014

Велешани со посебна мотивација за раззеленување на градот и на околината. Ја започнаа акцијата за создавање зелен појас околу Tопилницата. Им се придружи и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска...

Дрвца засадија и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 03.12.2014

Во Македонија денес започна 14-тата по ред акција за пошумување „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, на која се очекува да бидат засадени над пет милиони дрвца низ целата територија на Република Македонија.

ФОТО: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните засадија дрвца

Нетпрес - 03.12.2014

Пратениците од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ заедно со граѓаните од општините од каде што доаѓаат активно се вклучија во денешната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ која што годинава се одвива под мотото „Стоп на катастрофите“.

Акцијата „Ден на дрвото“ успешно реализирана во Битола

Нетпрес - 03.12.2014

Акцијата „Ден на дрвото“ успешно се реализираше и во општина Битола. Утрово, активностите започнаа од паркот кај градското шеталиште, а продолжија кај Ротински превој. Покрај граѓаните, во акцијата се вклучија и градоначалникот на општина Битола, ...

Ден на дрвото: Со пет милиони нови садници им се кажа „Стоп на катастрофите“

МРТ - 03.12.2014

На површина од над илјада хектари се засадија околу 5 милиони дрвца. Времето денеска се погоди за да успеат садниците, велат од Македонски шуми. Искуствата покажуваат дека овој период климата повеќе одговара.

Канческа-Милевска засади чемпреси во околината на езерото Младост

Нетпрес - 03.12.2014

Oколината на езерото Младост денес беше локацијата каде во рамките на 14-тата по ред Национална акција „Ден на дрвото 2014” се засадија околу 20.000 садници на површина од 5 хектари. Река од ученици и нивните наставници, вработени во ...

Засадени 80.000 дрвца во Радовиш

Fox.mk - 03.12.2014

Осумдесет илјади дрвца се засадија во Општина Радовиш во среда, 3ти декември, во рамки на акцијата „Ден на дрвото“. И покрај врнежливото време денеска во Општина Радовиш успешно беше спроведена акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“, ...

Денот на дрвото одбележан и во Прилеп

Шеталиште - 03.12.2014

Прилепчани и оваа година по 14 пат, масовно се вклучија во акцијата за пошумување ,,Ден на дрвото – засадија својата иднина,,. Беа засадени 160 илјади садници од Амерички јасен и багрем на 40 хектари нова површина во близина на населеното место ...

По 14. пат „Ден на дрвото“: Процентот на успех на садењето во просек 50%

еМагазин - 03.12.2014

Денеска, по 14. пат македонските граѓани ќе излезат во природа да ја засадат својата иднина. Во акцијата „Денот на дрвото – засади ја својата иднина“, која годинава се спроведува под мотото „Стоп на катастрофите“, ќе се пошумат 1.170 хектари голи ...

Денот на дрвото масовно одбележан и во Прилеп

10без10 - 03.12.2014

Градоначалникот Ристески, заедно со пратениците во Собранието на РМ, Советникот за образование Марјан Матракоски, директорите од ЈКП и други установи ја поддржа акцијата „Денот на дрвото“, а по повод 3-ти Декември, Меѓународниот ден за лицата со ...

Македонија раззеленета со нови 5 милиони дрвца

Вечер Прес - 03.12.2014

Под мотото „Стоп за катастрофите" на површина од 1.107 хектари денеска беа засадени околу 5 милиони дрвца низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина".

Нови пет милиони дрвца се садат на разни локации низ Македонија

Денешен - 03.12.2014

Во Македонија денеска во тек е 14-тата акција за пошумување „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Се очекува во текот на денот да бидат засадени над пет милиони дрвца на површина од 1.107 хектари.

Над 5 милиони дрвца ќе се засадат низ цела Македонија

Скопје инфо - 03.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Иванов заедно со децата со посебни потреби засади дрвца

Пулс24 - 03.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Денешен - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански“ во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – Засади ја својата иднина“. – Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

Општина Кисела Вода дел од „Ден на дрвото есен 2014“

Пулс24 - 03.12.2014

Организирано, со автобуски превоз, од Расадник и пред Паркот на бранителите во Драчево, жителите на општина Кисела Вода, вработените во општината, учениците од погорните одделенија во основните училишта, средношколци и други заинтересирани граѓани, ...

Иванов заедно со деца со посебни потреби се вклучи во акцијата Ден на дрвото

Денешен - 03.12.2014

Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со хендикеп во својот дом ги прими учениците од посебното основно училиште „Св. Климент Охридски“ од Ново село.

ФОТО: Се раззелени општина Кисела Вода

Скопје инфо - 03.12.2014

Организирано, со автобуски превоз, од Расадник и пред Паркот на бранителите во Драчево, жителите на општина Кисела Вода, вработените во општината, учениците од погорните одделенија во основните училишта, средношколци и други заинтересирани граѓани, ...

Јолевски засади маслиново дрво на мирот

Вечер Прес - 03.12.2014

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, денеска во Дојран, блиску границата со Република Грција, засади маслиново дрво – дрво на мирот како дел од акцијата „Ден на дрвото".

Иванов садеше дрва заедно со деца со посебни потреби

Вечер Прес - 03.12.2014

Заедно со нив, Иванов засади и дрвца во дворот од резиденцијата со што се вклучи во денешната акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина". Претседателот Ѓорге Иванов со неговата сопруга Маја денеска во повод Меѓународниот ден на децата со ...

Акцијата „Ден на дрвото“ успешно се реализираше во општина Битола

Пулс24 - 03.12.2014

Акцијата „Ден на дрвото“ успешно се реализираше и во општина Битола. Утрово, активностите започнаа од паркот кај градското шеталиште, а продолжија кај Ротински превој. Покрај граѓаните, во акцијата се вклучија и градоначалникот на општина Битола, ...

Ставрески: Македонија стана препознатлива во акцијата „Денот на дрвото“

Денешен - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и ...

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Вечер Прес - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански" во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина". - Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

„Ден на дрвото - Стоп за катастрофите”

Пулс24 - 03.12.2014

Oколината на Езерото Младост денес беше локацијата каде во рамките на 14-тата по ред Национална акција „Ден на дрвото 2014” се засадија околу 20.000 садници на површина од 5 хектари. Река од ученици и нивните наставници, вработени во ...

Градоначалникот садеше дрвца во Стариот градски парк

Kumanovo News - 03.12.2014

Градоначалникот Зоран Дамјановски заедно со ученици од основното училиште „11 Октомври“, денеска засадиja дрвца во Стариот градски парк. Со ова се вклучија во акцијата “Ден на дрвото“. “Ќе посадиме над 50 дрвца и ќе се продолжи исто и во наредните ...

Јолевски засади маслиново дрво - симбол на мирот на македонско-грчката граница

Макфакс - 03.12.2014

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во средата во Дојран, блиску границата со Грција, засади маслиново дрво симбол на мирот. Воедно, како дел од 14-та акција „Ден на дрвото“, министерот Јолевски засади садници и на локации блиску Гевгелија и ...

Спиро Ристовски пошумуваше во Ваксинце

Kumanovo News - 03.12.2014

Заменикот министерот за образовние и наука, Спиро Ристовски денеска заедно со пратениците Зоран Ѓорѓиевски и Реџаил Исамили засадија дрвца во липковското село Ваксинце. Засадувањето на нови садници е придонес за развојот на свеста кај населението за ...

Засадени 80.000 дрвца во Радовиш

Макфакс - 03.12.2014

Осумдесет илјади дрвца се засадија во Општина Радовиш во среда, 3ти декември, во рамки на акцијата „Ден на дрвото“. И покрај врнежливото време денеска во Општина Радовиш успешно беше спроведена акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“, ...

Во Велес засадени 20.000 аризонски чемпреси

Макфакс - 03.12.2014

Вкупно 20 илјади за аризонски чемпреси на површина од пет хектари, беа засадени во средата во рамките на 14-тата акцијата „Ден на дрвото“ на која под мотото „Стоп на катастрофите“ велешани се вклучија во националната кампања „Ден на дрвото - ...

Нови пет милиони дрвца се садат на разни локации низ Македонија

Lider - 03.12.2014

Во Македонија денеска во тек е 14-тата акција за пошумување „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Се очекува во текот на денот да бидат засадени над пет милиони дрвца на површина од 1.107 хектари.

Македонија ќе се разеленува со над пет милиони дрва

Falanga - 03.12.2014

Помошникот директор на сектор за одгледување, подигање, екологија лов и ловен туризам во „Македонски шуми“ Златомир Бибоски информира дека главен акцент на пошумувањето ќе биде ставен на голи и опожарени површини..

Четиринаесетта акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“

Lider - 03.12.2014

На д 5 милиони дрвца ќе бидат заса ден и на површи на од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „ Ден на дрво то – засади ја својата идни на “, што ќе се одржи денеска под мотото „Стоп за катастрофите“.

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Maxim - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански“ во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“. - Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

Ставрески: Македонија стана препознатлива во акцијата „Денот на дрвото“

Lider - 03.12.2014

На територија на општина Бутел денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат вкупно 650 садници. Почетокот на акцијата со засадување дрвца кај кружниот тек во општината го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и ...

Во Ваксинце и Макреш се садат 800 илјади садници црн и бел бор, багрем и чемпрес

Lider - 03.12.2014

Заменикот министер за образовние и наука Спиро Ристовски денеска заедно со пратениците од кумановско -липковскиот регион се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“, засадувајќи садници во липковското село Ваксинце.

Зоран Ставрески заедно со соседите посади дрвца / Фото

Lider - 03.12.2014

Заедно со соседите кои живеаат во зградите околу Министерството за финансии министерот Зоран Ставрески денеска засади дрвца и во дворот на оваа институциија. Како што истакна пред граѓаните зградата на новото министерство го разубави овој дел од ...

Груевски: Садењето дрвца ќе даде резултати во иднина

Lider - 03.12.2014

Премиерот Никола Груевски денеска засади дрвце пред спортската сала „Јане Сандански“ во скопски Аеродром во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – Засади ја својата иднина“. – Со задоволство учествувам на акцијата која ја започна Владата заедно со ...

Во Македонија ќе бидат засадени над 5 милиони дрвца

24 Вести - 02.12.2014

Во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија, ќе бидат засадени над 5 милиони дрвца. Според помошникот директор на сектор за одгледување, подигање, екологија лов ...

Утре уште 5 милиони дрвца ќе ја раззеленат земјава

МКД - 02.12.2014

На површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина" ќе бидат засадени над 5 милиони дрвца. Акцијата ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите".

Ќе се посадат пет милиони дрвца

Телеграф - 02.12.2014

„Македонски шуми“ ќе отстапи 24.000 повеќе годишни садници за пошумување во урбани средини, а на урбаните општини ќе им бидат дадени 83.000 декоративни садници од пруја, јасен, јавор, бреза, чемпрес и други украсни дрва Над 5 милиони дрвца ќе бидат ...

Почна пошумувањето во општините

Н.Македонија - 02.12.2014

Во пресрет на годинешниот Ден на дрвото, кој ќе се одржи утре, општината Кисела Вода почна со пошумување на својата територија Во текот на изминатата седмица 2.500 зимзелени дрвца беа засадени во сите училишта, градинки, месни и урбани заедници.

Утре во Македонија ќе бидат засадени нови пет милиони дрвца

Здравство24 - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што утре ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Н.Македонија - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што утре ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“ Помошникот директор на ...

Ќе бидат засадени над 5 милиони дрвца

Канал5 - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца денеска ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што се одржува под мотото „Стоп за катастрофите“.

Утре „Ден на дрвото“ по 14 пат

Порта 3 - 02.12.2014

Утре на територија на целата Република ќе бидат организирање акции за пошумување по повод традиционалната 14-та акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина!“. Во Старо Нагоричане и Липково ќе се садат 800 илјади садници за „Ден на дрвото“.

Утре ден на дрвото „Стоп за катастрофите“

Канал5 - 02.12.2014

Пред утрешната 14-та акција „Ден на дрвото“ денеска министерот за надворешни работи Никола Поповски и дипломатскиот кор, денеска засадуваат дрва во Ново Лисиче. Утре на повеќе локации во Македонија ќе се сади дрва, а граѓаните од кумановско ќе садат ...

Градоначалникот Никола Бакрачески го засади првото дрвце во акцијата Ден на дрвото

ТВМ - 02.12.2014

Во Охрид од денес започна акцијата Ден на дрвото- засади ја својата иднина. Градоначалникот Никола Бакрачески, претседателката на советот Гордана Коњаноска, секретарот Димитар Спасески и директорите на јавните претпријатија засадија неколку дрвца на ...

Акција ”Ден на дрво”: Ќе се пошумуваат региони во општина Старо Нагоричане и Липково

Кумановски м. - 02.12.2014

Околината на селото Макреш кое припаѓа под Општина Старо Нагоричане и делот над селото Ваксинце во Општина Липково се двете локации во кои ќе се пошумува утре, а во рамките на акијата ”Ден на дрво”, соопшти денес ЈП ”Македонски Шуми”, подружница ...

Првото дрвце од годинешната акција „Денот на дрвото“ го засади градоначалникот

OhridNews - 02.12.2014

Охрид и годинава се приклучува кон акцијата Ден на дрвото- засади ја својата иднина. Првите неколку дрвца беа засадени денес на кејот на езерото, пред пицеријата Стационе, од страна на градоначалникот Никола Бакрачески, претседателката на советот ...

Општина Струмица: Ќе вршиме пошумување со сопствени квалитетни садници

24Струмица - 02.12.2014

Општина Струмица од секогаш се грижела и на дело ја потврдувала својата заложба за заштита на животната средина. И утре, среда, (03.12.2014) ќе го даде својот влог во средината во која живеат и работат нејзините граѓани, се вели во соопштението од ...

Утре по 14 пат ќе се засадува иднината

Орбис - 02.12.2014

Утре по 14 пат ќе се организира акцијата Ден на дрвото – засадија твојата иднина. Битола ќе се вклучи во оваа акција со засадување на 187 000 садници на 94 ха во месноста „Ротински превој “.

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Сител - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Над 5 милиони дрвца ќе се засадат низ цела Македонија

Курир - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Македонија ќе се пошуми со над 5 милиони дрвца

Нетпрес - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Садење дрвца во Охрид и Скопје во рамките на акцијата „Ден на дрвото“

Сител - 02.12.2014

Претставници на Министерството за надворешни работи, на дипломатскиот кор во Република Македонија, придружени од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Општина Аеродром, Виктор Камиловски, денеска, со ...

Македонија побогата и позелена за пет милиони дрвца

Press24 - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Во Старо Нагоричане и Липково ќе се садат 800 илјади садници за „Ден на дрвото“

Сител - 02.12.2014

На утрешната 14-та акција „Ден на дрвото“ граѓаните од Кумановско ќе садат црн бор, бел бор,чемпрес и багрем на две локации во општините Старо Нагоричане и Липково. Како што информираат од кумановската подружница на „Македонски Шуми“, акцијата ќе се ...

Ќе се засадат 20 илјади садници црн бор во Пехчево

Курир - 02.12.2014

Утрешната акција за пошумување во општина Пехчево во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ ќе се спроведе под мотото „Стоп за катастрофите!“. - Акцијата за засадување на 20 илјади садници од црн бор ќе ја спроведеме на падините на Влаина во месностите ...

Утре ќе се засадат над пет милиони дрвца

Пулс24 - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што утре ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Вечер Прес - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина", што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите".

Дипломатите засадија дрвца во Општина Аеродром

Денешен - 02.12.2014

Претставници на Министерството за надворешни работи, на дипломатскиот кор во Република Македонија, придружени од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Општина Аеродром, Виктор Камиловски, денеска, со ...

Бесплатен превоз до местата за пошумување

Kumanovo News - 02.12.2014

За граѓаните кои сакаат да се вклучат во акцијата “Ден на дрвото“, утре во 9 и во 11 часот ќе има бесплатен автобуски превоз од пред хотел Кристал. Акцијата “Ден на дрвото“ овој пат е под мотото “Стоп за катастрофите“.

Ден на дрвото - „Засади ја својата иднина“

Пулс24 - 01.12.2016

По повод Денот на дрвото по деветти пат се организираше акцијата „Засади ја својата иднина“, каде се приклучи и општина Гази Баба, заедно со општинската администрација и граѓаните од Гази Баба.

Дипломати засадија јавори

Вечер Прес - 02.12.2014

Претставници на Министерството за надворешни работи, на дипломатскиот кор во Република Македонија, придружени од градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски и претседателот на Советот на Општина Аеродром, Виктор Камиловски, денеска, со ...

Денеска во Македонија ќе бидат посадени пет милиони дрва

Денешен - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што денеска ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Дипломатите ќе садат дрвја во Ново Лисиче

Lider - 02.12.2014

Во пресрет на 14-та акција на „Денот на дрвото-засади ја својата иднина„ Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Република Македонија и Градот Скопје, денеска организира заедничко засадување млади садници во населбата Ново ...

Македонија ќе се раззеленува со уште пет милиони дрвца

Lider - 02.12.2014

Над 5 милиони дрвца ќе бидат засадени на површина од 1.107 хектари низ територијата на цела Македонија во рамки на 14. акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, што утре ќе се одржи под мотото „Стоп за катастрофите“.

Во Старо Нагоричане и Липково ќе се садат 800 илјади садници за „Ден на дрвото“

Lider - 02.12.2014

На утрешната 14-та акција „Ден на дрвото“ граѓаните од Кумановско ќе садат црн бор, бел бор,чемпрес и багрем на две локации во општините Старо Нагоричане и Липково. Како што информираат од кумановската подружница на „Македонски Шуми“, акцијата ќе се ...

Одредени локациите за пошумување во источниот регион

Ирис - 01.12.2014

- Во среда на 3-ти декември, масовната акција за пошумување Општина Штип ќе ја реализира кај Агин дол. Планирано е да се засадат 140.000 садници багрем, за озеленување на урбаните средини, за штипјани се обезбедени садници од црн бор, јавор и јасен, ...

Претставници од МНР и дипломатите утре ќе засадат млади садници

Курир - 01.12.2014

Во пресрет на 14-та акција на „Денот на дрвото-засади ја својата иднина„ Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Република Македонија и Градот Скопје, утре ќе организира заедничко засадување млади садници во населбата Ново ...

Претставници од МНР и дипломатите утре ќе засадат млади садници

Press24 - 01.12.2014

Во пресрет на 14-та акција на „Денот на дрвото-засади ја својата иднина„ Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Република Македонија и Градот Скопје, утре ќе организира заедничко засадување млади садници во населбата Ново ...

14-та Eсенска акција на „Денот на дрвото-засади ја својата иднина„

Sky - 01.12.2014

Во пресрет на 14-та акција на „Денот на дрвото-засади ја својата иднина„ Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Република Македонија и Градот Скопје, на 2 декември 2014 ќе организира заедничко засадување млади садници во ...

Бесплатен превоз до Миладиновски рид за „Ден на дрвото“

Fox.mk - 01.12.2014

Општина Илинден и годинава активно ќе се вклучи во акцијата за пошумување во рамките на проектот „Ден на дрво-засади ја својата иднина” што ќе се реализира по 14-ти пат, во среда, 3ти декември.

Во училиштата во Кисела Вода засадени 2500 дрвца

Вечер Прес - 01.12.2014

Во пресрет на овогодинешниот ден на дрвото кој ќе се одржи на 3 декември (среда), општина Кисела Вода, започна со пошумување на својата територија Во текот на изминатата седмица 2500 зимзелени дрвца беа засадени во сите училишта, градинки, месни и ...

Ќе се пошумува во Ваксинце и Макреш

Kumanovo News - 01.12.2014

Во среда во акцијата “Ден на дрвото“, ќе се пошумува во липковското село Ваксинце и во село Макреш во Старо Нагоричане. Од “Шумско стопанство“ информираат дека вкупно 200 хектари на двете локации ќе бидат засадени со чемпрес, црн и бел бор.

Илинденци ќе засадат 35.000 садници на Миладиновски врв

Вечер Прес - 01.12.2014

На 03.12.2014 година (среда), ќе се одржи традиционалната 14-та по ред акција за пошумување во рамките на проектот „Ден на дрво-засади ја својата иднина". Општина Илинден и годинава како и во изминатите години активно ќе се вклучи во акцијата со ...

Бесплатен превоз до Миладиновски рид за „Ден на дрвото“

Макфакс - 01.12.2014

Општина Илинден и годинава активно ќе се вклучи во акцијата за пошумување во рамките на проектот „Ден на дрво-засади ја својата иднина” што ќе се реализира по 14-ти пат, во среда, 3ти декември.

Ѓорчепетровци ќе засадат 500 дрвца

Вечер Прес - 01.12.2014

Општина Ѓорче Петров ќе се вклучи во тринаесетата акцијата „Ден на дрвото" во која масовно учество ќе земат основните училишта во општината , вработените во градинката „Росица" , општинската администрација како и граѓаните од општината.

Во среда ќе се реализира 14-тата акција „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“

Пулс24 - 01.12.2014

Есенската акција „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ е 14-та ваква акција во Македонија и ќе се реализира на 3-ти декември (среда) 2014 година. За таа цел, координативното тело за спроведуцање на акцијата од Општина Берово одржа состанок на ...

Претставници од МНР и дипломатите утре ќе засадат млади садници

Maxim - 01.12.2014

Во пресрет на 14-та акција на „Денот на дрвото-засади ја својата иднина„ Министерството за надворешни работи заедно со дипломатскиот кор во Република Македонија и Градот Скопје, утре ќе организира заедничко засадување млади садници во населбата Ново ...