TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова димензија на војната во Либија

А1 - 27.03.2011

Кои се либиските бунтовници, овие луѓе што го слават ослободувањето на Аџабија од силите на Гадафи? Ал Каеда, за која експертите сметаа дека остана маргинализирана во револуциите на арапската пролет ...

Либиските бунтовници во голема контра-офанзива

Deutsche Welle - 27.03.2011

Со сојузничките авиони како воздушен штит, либиските бунтовници освојуваат градови и напредуваат кон Триполи. По Аџдабија, синоќа падна и стратешки важното нафтено пристаниште Брега, а востаниците ...

Напредуваат бунтовниците во Либија

Р.С.Европа - 27.03.2011

Воздушните напади на меѓународната коалиција им дозволија на либијските бунтовници повторно да освојат одредени делови од земјата кои претходно ги контролираа силите лојални ла лидерот Муамар Гадафи.

Либиски бунтовнички командант признава за врски со Ал Каеда

VOX - 27.03.2011

Командантот на либиските бунтовници Абдел Хаким ал-Хасиди признава дека неговите борци имаат врски со терористичката мрежа на Ал Каеда, јави дописникот на МИА од Лондон.

САД ќе отстапат од челната позиција во мисијата во Либија

Р.С.Европа - 27.03.2011

Американскиот државен секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека Соединетите американски држави оствариле поголем дел од целите во Либија, и додаде дека неговата земја наскоро ќе се тргне од ...

Силите на Гадафи изложени на оган и од западот и од бунтовниците

Телма - 27.03.2011

Либиските бунтовници напредуваа кон дел од градовите кои се сметаат за упоришта на либискиот режим, потпомогнати од авионите на западната алијанса кои постојано ги бомбардираат силите на Моамер ...

Гадафи преместува тела на жртви за да го обвини Западот

Форум - 27.03.2011

Американските разузнавачки извештаи покажуваат дека силите на Гадафи преместуваат тела на луѓе кои ги убиле, на местата од нападите на коалициските сили за да можат да го обвинат Западот за нивната ...

Гејтс: Силите на Гадафи ставаат тела на загинати на места каде бомбардира коалицијата

Алфа - 27.03.2011

Американски разузнавачки податоци даваат основа да се претпостави дека силите на Моамер Гадафи поставуваат трупови на убиени луѓе од нив на места во кои е нанесен удар од коалициски сили, за да може ...

Велика Британија ќе ги снабдува либиските бунтовници со оружје

Алфа - 27.03.2011

Велика Британија ке им испрака оружје и муниција на бунтовничките сили во Либија,во настојувањето да се забрза кршењето на отпорот на либиската армија,како и падот на полковникот Моамер Гадафи и ...

Фратини нуди предлог за решавање на либиската криза

Алфа - 27.03.2011

Шефот на италијанската дипломатија, Франко Фратини, во интервју за весникот „Република“ изнел предлог за решавање на кризата во Либија, а тоа меѓу другото вклучува и егзил за полковникот Моамер ...

Либиските востаници го освоија нафтеното пристаниште Рас-ал-Ануф

Форум - 27.03.2011

Противниците на либискиот водач Муамер ел-Гадафи, во неделата претпладне влегле во нафтеното пристаниште Рас ал-Ануф во источниот дел на земјата, јави Agence France-Presse Ова стратешко пристаниште ...

Бунтовниците во Либија вратија неколку загубени територии

Алсат-М - 27.03.2011

Поддржани од воздушните напади на коалициските сили, бунтовниците повторно освоија некои области под контрола на трупите на Гадафи.

Гејтс: Силите на Гадафи ставаат тела на загинати на места каде бомбардира коалицијата

Сител - 27.03.2011

Американски разузнавачки податоци даваат основа да се претпостави дека силите на Моамер Гадафи поставуваат трупови на убиени луѓе од нив на места во кои е нанесен удар од коалициски сили, за да може ...

САД: Гадафи преместува тела на жртви за да го обвини Западот

МРТ - 27.03.2011

Американските разузнавачки извештаи покажуваат дека силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи преместуваат тела на луѓе кои ги убиле, на местата на воздушните напади на коалициските сили за да ...

Фратини со план за излез од либиската криза - егзил за Гадафи

МРТ - 27.03.2011

Шефот на италијанската дипломатија Франко фратини претстави денеска предлог за решавање на либиската криза во кое е вметната варијанта Моамер Гадафи да биде во егзил.

Либиските бунтовници напредуваат во акциите за заземање градови под контрола на Гадафи

Сител - 27.03.2011

Либиските бунтовници напредуваа кон дел од градовите кои се сметаат за упоришта на либискиот режим. Опозициски сајт Чибија ал јум тврди дека бунтовниците презеле контрола врз пристанишниот град Брега.

Либиските востаници го освоија нафтеното пристаниште Рас-ал-Ануф

МРТ - 27.03.2011

Противниците на либискиот водач Муамер ел-Гадафи, денеска претпладне влегле во нафтеното пристаниште Рас ал-Ануф во источниот дел на земјата, јави АФП (Agence France-Presse).

Силите на Гадафи во нова офанзива врз Мисрата

Сител - 27.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи ги обновија денеска нападите врз бунтовничкиот град Мисрата по краткото затишје по воздушните удари на коалициските сили.

Гадафи ги селел убиените за да го обвини Западот

Вечер - 27.03.2011

Имаме разузнавачки податоци дека Гадафи зема тела на луѓе што тој ги убил и ги става на места кои сме ги нападнале, изјави министерот за одбрана на САД, Роберт Гејтс Американски разузнавачки податоци ...

Либиските востаници го освоија нафтеното пристаниште Рас-ал-Ануф

Точка - 27.03.2011

Противниците на либискиот водач Муамер ел-Гадафи, денеска претпладне влегле во нафтеното пристаниште Рас ал-Ануф во источниот дел на земјата, јави АФП (Agence France-Presse).

САД: Гадафи ги преместува телата на жртвите за да го обвини Западот за нивната смрт

Нетпрес - 27.03.2011

Американските извештаи покажале дека силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи ги преместуваат телата на жртвите што тие ги убиле на местата каде сојузните сили вршат воздушни напади како би ...

Егзил за Гадафи, излез од либиската криза

Курир - 27.03.2011

Франко Фратини, шефот на италијанската дипломатија, денеска претстави предлог за решавање на либиската криза во кое е вметната варијанта Моамер Гадафи да биде во егзил.

Британија ќе ги вооружува либиските бунтовници

Курир - 27.03.2011

"Сандеј тајмс" пишува дека Велика Британја ќе им испраќа оружје и муниција на либиските бунтовници се со цел што поскоро да биде разбиен отпорот на либиската армија и полковникот Муамер Гадафи.

САД: Гадафи става мртви тела каде што бомбардираме за да не обвини за нивната смрт

Press24 - 27.03.2011

Американските извештаи покажале дека силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи ги преместуваат телата на жртвите што тие ги убиле на местата каде сојузните сили вршат воздушни напади ...

Фокс: Ќе бомбардираме се додека Гадафи не си отиде

Курир - 27.03.2011

Лијам Фокс, министерот за одбрана на Велика Британија изјави дека, Моамер Гадафи "мора да си оди" бидејќи, воената интервенција и бомбардирањето на цели во Либија "ќе продолжи се додека тоа Гадафи не ...

Бунтовниците се доближуваат до Гадафи

Курир - 27.03.2011

Помогнати од сојузничките сили, либиските бунтовници напредуват кон градовите кои се сметаат за упоришта на режимот на Гадафи.

Силите на Гадафи се повлекуваат и од неговиот роден град

Press24 - 27.03.2011

Родниот град на диктаторот Гадафи, Сирт, важи за клучен бастион на режимот. Обединетите Арапски Емирати од денес се приклучија на коалициските напади против либискиот режим Силите на либискиот лидер ...

Француски авиони нападнале борбена техника на силите на Гадафи

еФакт - 27.03.2011

Париз - Француски авиони нападнале либиски оклопни возила, како и магацин за муниција во градовите Мисрата и Зинтан преку пополнување, соопшти Генералштабот на француската воена команда, пренесува ...

Бунтовниците повторно ја освоија Аџдабија

А1 - 26.03.2011

Меѓународната коалиција продолжува со воениот притисок врз режимот на Гадафи, додека паралелно се бара политички излез од операцијата која би можела да се искомплицира.

Продолжуваат сојузничките напади врз Либија

Deutsche Welle - 26.03.2011

Меѓународната коалиција и денеска продолжи со воениот притисок врз режимот на полковникот Моамер Гадафи во Либија, додека паралелно се бара политички излез од операцијата која би можела да се ...

Воздушните напади во Либија даваат резултат

Deutsche Welle - 26.03.2011

Воздушните напади на западната коалиција против либискиот владател Гадафи покажуваат резултат-бунтовниците го освоија повторно градот Аџдабија.

Втора недела од бомбардирањата врз Либија

Р.С.Европа - 26.03.2011

Меѓународната воена акција против либијскиот лидер Моамер Гадафи, влегува во втората недела, откако синоќа повторно беа бомбардирани позиции на силите лојални на Гадафи.

Либија - бунтовниците зајакнуваат

Р.С.Европа - 26.03.2011

Бунтовниците во Либија, по меѓународните воздушни напади врз силите лојални на Моамер Гадафи, повторно ја превзеле контролата врз градот Ајдабиа.

Свет - Воздушниот простор над Либија е под контрола

Вест - 26.03.2011

ЛИБИЈА, 26 март (АП) - Франција вчера соопшти дека воздушниот простор над Либија е под контрола, откако НАТО се согласи да ја преземе командата врз зоната на забрането летање, правејќи компромис со ...

Бунтовициte од Аџдабиа извикуваат: „Благодарам, Обама!“

Телма - 26.03.2011

Бунтовнциите утрово, со помош на авионите на западната воздушна коалиција ја презедоа контролата врз Аџдабиа, град на истокот од Либија.

Уметност на шпионирањето

Утрински - 26.03.2011

ВАШИНГТОН - Некогаш не постоеше американска институција понепријателски расположена кон режимот на полковник Моамер Гадафи од Централната разузнавачка агенција, која го загуби заменик-шефот на ...

Нова напад на колициските сили врз Триполи

Форум - 26.03.2011

Колаициските сили во саботата наутро извршија уште едн асерија напади врз цели во близината Триполи, како и врз градот Злитен источно од либиската престолнина и регионот Ел-Ватија на запад од ...

Либискиот бунтовници го зазедоа градот Аџдабија

Форум - 26.03.2011

Противниците на либискиот водач Муамер Гадафи, во саботата наутро го повратиле стратешки важниот град Аџдабија во источниот дел на земјата, пренесе Agence France-Presse Градот, кој се наоѓа 160 ...

Продолжуваат сојузничките напади во Либија

Кајгана - 26.03.2011

Меѓународната коалиција и денеска продолжи со воениот притисок врз режимот на полковникот Моамер Гадафи во Либија, додека паралелно се бара политички излез од операцијата која би можела да се ...

Воена база во предградие на Триполи во пламен

Алсат-М - 26.03.2011

Три силни експлозии одекнаа синоќа во реонот на либискиот град Таџура, на 30 километри источно од Триполи. Воена база во близина на градот се наоѓа во пламен, соопштија очевидци.

Либија: Продолжуваат сојузничките удари, се бара политичко решение

Алфа - 26.03.2011

Меѓународната коалиција и денеска продолжи со воениот притисок врз режимот на полковникот Моамер Гадафи во Либија, додека паралелно се бара политички излез од операцијата која би можела да се ...

Бунтовниците го вратија стратешкиот град Аџдабија

Алфа - 26.03.2011

Либиските бунтовници го вратија утринава стратешкиот град Аџдабија на истокот на земјата, јавуваат новинарите на агенцијата Франс прес од градот.

Продолжуваат бомбардирањата врз силите на Гадафи

БркајРабота - 26.03.2011

Сојузничките сили сеуште продолжуваат со бомбардирањата на силите на либискиот лидер Муамер Гадафи, се со цел да се заштити цивилното население.

Францускaта авијација уништила пет либискиот авиони и два хеликоптера

Форум - 26.03.2011

Француските воздушни сили во последното надлетување во близината на градот Мисрата која е нападната до две страни, уништиле најмалку пет либиски авиони од типот „галеб“ авиони и два хеликоптера ...

Воена база во предградие на Триполи во пламен, претходно одекнале три експлозии

Сител - 26.03.2011

Три силни експлозии одекнаа синоќа во реонот на либискиот град Таџура, на 30 километри источно од Триполи. Воена база во близина на градот се наоѓа во пламен, соопштија очевидци.

Либиските бунтовници го освоија градот Аџдаби

Канал5 - 26.03.2011

Стратешки важниот град за либиските бунтовници, Аџдаби, кој е богат со нафта, од денеска повторно е во нивни раце. Бунтовниците успеаја градот кој се наоѓа на исток во земјата, а кој претходно го ...

Обама: Нема да го ликвидираме Гадафи

Точка - 26.03.2011

САД немаат намера да користат воени средства за физичкото отстранување на Моамер Гадафи, изјавил претседателот Барак Обама при средбата со неколкумина американски конгресмени.

ВИДЕО: Репортер спасувал глава од рaкетите на Гадафи

Точка - 26.03.2011

Во овие времиња навистина не е лесно да се биде новинар, а во тоа се уверил репортерот на NBC, Ричард Енгел. За него известувањето за малку ќе било последното нешто што го правел во животот..

Бунтовниците го освоија градот Аџдаби

Нетпрес - 26.03.2011

Бунтовниците во Либија, помогнати од воздушните напади на сојузничките сили, денес ја презеле контролата над градот Аџдаби, на истокот на земјата, што го држеа силите на либискиот лидер Моамер ...

Кој ќе попушти во Либија?

Press24 - 26.03.2011

Продолжи сојузничката акција во Либија. Гадафи кој владее 42 години се соочува со неверојатен притисок врз неговиот режим. Од 15 февруари загинаа стотици Либијци а околу 300.000 ја напуштија земјата.

Видео: Противниците на Гадафи освоија уште еден град

Курир - 26.03.2011

Стратешки важниот град Аџдаби, во источниот дел на Либија, е превземен од страна на бунтовницити кои беа помогнати од воздушните напади на коалициските сили.

Воена база во предградие на Триполи во пламен

Курир - 26.03.2011

Во реонот на либискиот град Таџура, на 30 километри источно од Триполи синоќа одекнаа три силни експлозии. Воена база во близина на градот се наоѓа во пламен, соопштија очевидци.

ВИДЕО: Репортер “спасувал глава“ под ракетите на Гадафи

Нетпрес - 26.03.2011

Овие денови навистина не е лесно да се биде новинар, а дека најопасно е да се биде воен известувач се уверил новинарот на “Ен-Би-Си“, Ричард Енгел.

Кларк: Гадафи може да организира ново Локерби

Курир - 26.03.2011

Британскиот министер за правда Кенет Кларк денеска изјави дека, во интерес на Велика Британија е либискиот лидер, полковник Моамер Гадафи, да се тргне од власт и да бара одмазда.

Продолжуваат бомбардирањата врз силите на Гадафи

Курир - 26.03.2011

Сојузничките сили сеуште продолжуваат со бомбардирањата на силите на либискиот лидер Муамер Гадафи, се со цел да се заштити цивилното население.

Либиските бунтовници ја заземаа Аџдабија

Македонија24 - 26.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Либиските бунтовници ја заземаа Аџдабија, Либиските бунтовници поддржани од сојузничката воздушна кампања велат дека преземале контрола врз градот богат со нафта, Аџдабија.

Бомбардирањата врз Мисрата продолжуваат

Македонија24 - 26.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Бомбардирањата врз Мисрата продолжуваат , "Сеуште сојузничките сили ги бомбардираат силите на либискиот диктатор Муамер Гадафи, се со цел да се заштити цивилното население.

Свет - Французите урнаа авион на Гадафи

Време - 25.03.2011

Француски воен авион што учествува во воздушната кампања во Либија вчера урна либиски авион над градот Мисрата, пренесува американската телевизија „Еј-Би-Си“.

Свет - Нападите врз Либија не ги замолкнаа тенковите на Гадафи

Вест - 25.03.2011

ТРИПОЛИ, 25 март (АП) - Воените авиони од Западот вчера ја нападнаа Либија петта вечер по ред, но досега не успеаја да ги спречат тенковите на Моамер Гадафи да пукаат кон градовите заземени од ...

Либија повторно мета на воздушни напади

Утрински - 25.03.2011

Воени авиони на САД, Франција и Велика Британија и понатаму стрелаат врз цели околу главниот град Триполи. Западните медиуми јавуваат дека биле бомбардирани воени магацини.

Пукотници во Триполи, бунтовниците го вратија пристаништето Мисрата

Идивиди - 25.03.2011

Триполи, 25 март 2011 (МИА) - Во Триполи синоќа се слушнале пукотници, а либиската државна телевизија јави дека „западните авиони“ гаѓаат станбени квартови и воени зони.

НАТО ја презема командата во Либија

Алфа - 25.03.2011

НАТО постигна договор за неколку дена од САД да ја преземе командата над спроведувањето на зоната забранета за летови над Либија, изјави синоќа генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен.

Гадафи освојува и покрај воздушните напади

Н.Македонија - 25.03.2011

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган обвини некои земји дека се обидуваат да ја преземат контролата врз либиската нафта и рудното богатство Либиски бунтовник стрела со рачен ракетен фрлач Силите ...

Вo Адис Абеба почна средбата на Африканска унија, посветена на ситуацијата во Либија

Алфа - 25.03.2011

Во Адис Абеба започна средба на земјите-членки на Африканската унија, посветена на можностите за политичко уредување на либиската криза.

Либија повторно мета на воздушни напади

Алсат-М - 25.03.2011

Воени авиони на САД, Франција и Велика Британија и понатаму стрелаат врз цели околу главниот град Триполи. Западни медиуми јавуваат дека биле бомбардирани воени магацини.

Нели Фуртадо ќе донира милион долари кои ги добила од Гадафи

Корзо - 25.03.2011

Познати личности кои добиле пари од Моамер Гадафи и неговата фамилија, наоѓаат различни начини за да се „решат“. Така, Нели Фуртадо на Твитер објави дека примила милион долари од кланот на Гадафи ...

Пукотници во Триполи, бунтовниците го вратија пристаништето Мисрата

Сител - 25.03.2011

Во Триполи синоќа се слушнале пукотници, а либиската државна телевизија јави дека „западните авиони“ гаѓаат станбени квартови и воени зони.

Роднините на Гадафи бараат азил

Точка - 25.03.2011

Блиските роднини на либискиот лидер Моамер Гадафи преговараат со африканските, арапските и јужноамериканските земји за добивање азил, велат неименувани британски безбедносни извори.

Роднините на Гадафи бараат азил

Нетпрес - 25.03.2011

Блиските роднини на либискиот лидер Моамер Гадафи преговараат со африканските, арапските и јужноамериканските земји за добивање азил, велат неименувани британски безбедносни извори.

Британското воено воздухопловство продолжува со нападите врз Либија

Press24 - 25.03.2011

Во исто време американските сили лансирале 14 ракети од типот „Томахавк“ за да ги бомбардираат воените инсталации на Либија во реонот околу Триполи.

Британските „Торнада“ удрија по Гадафи

Курир - 25.03.2011

Британскиот министер за одбрана Лијам Фокс соопшти дека бомбардерите „Торнадо“ на британското Кралско воено воздухопловство (РАФ) ги ракетирале позициите на либиската Армија кај градот Аџдабија.

Бомбардирани силите на Гадафи во Аџабија

Нетпрес - 25.03.2011

Сојузниците денеска ги бомбардирале трупите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи стационирани во Аџабија, и ја ослабнале опсада на градот, јави АФП, повикувајќи се на изјави на очевидци, ...

Скалпел играл по лицето на Гадафи

Нетпрес - 25.03.2011

Бразилски пластичен хирург ги отстранувал трагите од времето на лицето на либискиот лидер Моамер Гадафи, во 1995 година, на операција, која траела цели четири часа и била чувана во најголема тајност, ...

Светот против диктаторот

Курир - 25.03.2011

Западот сака да го убие полковникот, но не сака да ги закрвави рацете. Западот се најде во многу незгодна ситуација бидејќи е свесен дека без ликвидирање на Гадафи нема да има мир во Либија.

Хамис Гадафи сепак загинал во нападите

Курир - 25.03.2011

Хамис, еден од синовите на Моамер Гадафи, бил убиен во воздушниот напад на меѓународната коалиција врз комплексот Баб ел Азизија, каде се наоѓа утврдената резиденција на либискиот лидер, соопшти ...

Гадафи е подготвен за преговори

Курир - 25.03.2011

Поранешниот премиер на Либија Абдул Ати ал Обеиди, член на либиската делегација на состанокот со Африканската унија денеска во Адис Абеба изјави дека неговата земја е подготвена да преговара со ...

Силите на Гадафи нападнати од возух и копно

Македонија24 - 25.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Силите на Гадафи нападнати од возух и копно, "Се разгоруваат борбите во источниот либиски град Аџдабија Градот има огромно стратешко значење, бидејќи се наоѓа на патот кој ...

Гадафи напредува на копно, а Западот од воздух

А1 - 24.03.2011

И ноќеска продолжија нападите на западните сили врз Либија, но не успејаа да ги спречат тенковите на Гадафи да ги гранатираат Мисрата, Аџабија и Зинтан.

Гадафи ги напаѓа клучните градови

BBC - 24.03.2011

Продолжуваат борбите за клучните градови во Либија, по петтата последователна ноќ воздушни напади. Ноќеска беа слушнати неколку силни експлозии во Триполи.

Уништени воздушните сили на Либија

Р.С.Европа - 24.03.2011

Воздушните сили на Моамер Гадафи веќе не постојат, вели британскиот Маршал Багвел, додека во НАТО се дискутира за проширување на степенот на вмешаноста на НАТО во операците во Либија.

Свет - Пркосниот Гадафи ветува победа

Време - 24.03.2011

По бранот воздушни напади врз Триполи, вчера во јавноста излезе либискиот полковник Моамер Гадафи, кој вети победа над бунтовниците и над западните „крстоносци“, пренесува „Би-Би-Си“.

Србија до Либија

Оn.net - 24.03.2011

Повеќе од 50.000 интернет корисници од Србија, ја загрозуваат битката против Гадафи, водејќи сајбер војна против либиските бунтовници и сојузниците, се пожали либиската ...

Свет - Авионите на здружените сили ги замолкнаа силите на Гадафи

Вест - 24.03.2011

ТРИПОЛИ, 25 март (Ројтерс) - Воените авиони на здружените сили вчера ги замолкнаа артилеријата и тенковите на Моамер Гадафи, кои го држеа градот Мистрата под опсада, каде што контролата ја имаат ...

Нападите продолжија, Триполи обвини за голем број цивилни жртви

Телма - 24.03.2011

Во денешните напади на коалициските сили врз станбен кварт источно од Триполи, убиени се „голем број цивили“, јавија Либиската телевизија и државната новинаска агенција.

Бомбите паѓаат, Гадафи ја засилува довербата

Утрински - 24.03.2011

ТРИПОЛИ - „Западните сили што ја напаѓаат Либија ќе завршат во кантата за отпадоци на историјата“, изјави Моамер Гадафи додека неговите сили ги потиснуваат бунтовниците, и покрај четвртата вечер ...

Фрустрацијата се зголемува во Бенгази

Утрински - 24.03.2011

БЕНГАЗИ - Во упориштето на либиските бунтовници, Бенгази, тензиите се заоструваат меѓу конзервативните реформисти, младината, која лесно се фаќа за оружје и лојалистите на Гадафи.

Авионите не можат да ги запрат силите на Гадафи

Утрински - 24.03.2011

ТРИПОЛИ - Западни борбени авиони вчера погодија либиски тенкови, во петтата ноќ од воздушни напади, но не успеаја да ги запрат силите на Моамер Гадафи, кои ги гранатираат градовите под контрола на ...

Замолкнати тенковите на Гадафи

Дневник - 24.03.2011

Авиони на западните коалициски сили вчера ги биеја артилеријата и тенковите на либискиот лидер Муамар Гадафи и барем привремено го прекинаа баражот од гранати врз Мисурата, кој с` уште е под контрола ...

Гадафи го чуваат 40 девици вооружени со „калашникови“

Идивиди - 24.03.2011

Лондон, 23 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи за време на синоќешниот ракетен напад врз Триполи од страна на меѓународната коалиција бил скриен во „таен бункер, изграден во либиската ...

Нови воздушни напади врз Триполи

Алфа - 24.03.2011

Меѓународната коалиција изврши нови воздушни напади врз либискиот главен град Триполи, а цел на нападите, меѓу другите, била и резиденцијата на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Либиските државни медиуми јавуваат за коалициски напади врз цивили

Алсат-М - 24.03.2011

Во денешните напади на коалициските сили врз станбен кварт источно од Триполи, убиени се „голем број цивили“, јавија Либиската телевизија и државната новинаска агенција.

Соработниците на Гадафи му го вртат грбот

БркајРабота - 24.03.2011

Советник на американскиот претседател Барак Обама изјави дека луѓе блиски до Гадафи обиделе да воспостават контакти со американската Влада за да побараат излез од кризата во Либија.

Рано е за посредништво во либискиот конфликт

Идивиди - 24.03.2011

Рим, 24 март 2011 (МИА) - Се уште е рано да се прават обид за посредиштво во либискиот конфликт бидејќи Моамер Гадафи се уште смета дека може да победи, изјави италијанскиот премиер Силвио Берлускони ...

Жипе: Гадафи е луд диктатор

Алфа - 24.03.2011

Францускиот министер за надворешни работи, Алeн Жипе го нарече либискиот лидер, Моамер Гадафи, „луд диктатор“ и најави дека воздушните напади за заштита на цивилите ќе продолжат.

Гадафи: На крајот ќе победиме

Н.Македонија - 24.03.2011

Либискиот лидер тврди дека нема намера да се повлече, а Американците велат дека можеби веќе бара начин како да ја напушти земјата Им се смееме на нивните ракети.

Берлускони: Сè уште не е време за преговори за Либија

Форум - 24.03.2011

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони денеска оцени дека е премногу рано за преговори во врска со конфликтот во Либија, затоа што либискиот лидер Моамер ел-Гадафи уште мисли дека може да победи „Во ...

Нови воздушни напади врз Триполи

Сител - 24.03.2011

Меѓународната коалиција синоќа изврши нови воздушни напади врз либискиот главен град Триполи. Експлозии се слушале околу полноќ во југозападниот дел на градот.

Либиските државни медиуми јавуваат за коалициски напади врз цивили

Сител - 24.03.2011

Во денешните напади на коалициските сили врз станбен кварт источно од Триполи, убиени се „голем број цивили“, јавија Либиската телевизија и државната новинаска агенција.

Либија и ноќеска бомбардирана, Клинтон бара Гадафи да си оди

Канал5 - 24.03.2011

Меѓународната коалиција синоќа изврши нови воздушни напади врз либискиот главен град Триполи. Експлозии се слушале околу полноќ во југозападниот дел на градот.

Клинтон: Гадафи може да замине и да и стави крај на кризата

Кирилица - 24.03.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска изјави дека либискиот лидер Моамер Гадафи може да и стави крај на кризата во својата земја на најбрз можен начин, така што ќе замине од власта ...

Блиски на Гадафи побарале контакт со Владата на САД

Сител - 24.03.2011

Луѓе блиски до Гадафи се обиделе да воспостават контакти со американската Влада за да побараат излез од кризата во Либија, изјави советник на американскиот претседател Барак Обама.

Берлускони: Рано е за посредништво во либискиот конфликт

МРТ - 24.03.2011

Се уште е рано да се прават обид за посредиштво во либискиот конфликт бидејќи Моамер Гадафи се уште смета дека може да победи, изјави италијанскиот премиер Силвио Берлускони во интервју за Кориера ...

Коалициски бомбардирања на целата територија на Либија

Сител - 24.03.2011

Западните коалициски сили денеска, на петтиот ден од акциите над Либија, ја проширија зоната на операции и бомбардирања на цели и упоришта на силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи на целата ...

Либија скапо ќе го чини Западот!?

Вечер - 24.03.2011

Од финансиска гледна точка на антигадафи коалицијата далеку од сеедно и е колку ќе потрае војната против либискиот лидер.

Жипе: Гадафи е луд диктатор

Точка - 24.03.2011

Францускиот министер за надворешни работи, Алeн Жипе го нарече либискиот лидер, Моамер Гадафи, „луд диктатор“ и најави дека воздушните напади за заштита на цивилите ќе продолжат.

Мисионери на Гадафи контактирале со САД

Точка - 24.03.2011

Блиски луѓе на либискиот лидер Моамер Гадафи воспоставиле контакт со американските власти, и побарале излез за кризата во Џамахиријата, објави Франс Прес повикувајќи се на изјава на Денис МекДоноу, ...

Берлускони: Сè уште не е време за преговори за Либија

Точка - 24.03.2011

Италијанскиот премиер Силвио Берлускони денеска оцени дека е премногу рано за преговори во врска со конфликтот во Либија, затоа што либискиот лидер Моамер Гадафи уште мисли дека може да победи.

Српски хакери му помагаат на Гадафи?

Точка - 24.03.2011

Повеќе од 50.000 интернет корисници од Србија со денови ја загрозуваат борбата на либиската опозиција против режимот на Моамер Гадафи со активната поддршка што му ја пружаат на него при водењето на ...

Продолжуваат воздушните напади врз Триполи

Курир - 24.03.2011

Вчера вечерта во либискиот главен град Триполи беа извршени нови воздушни напади од страна на сојузничките сили. Експлозии се слушале околу полноќ во југозападниот дел на градот.

Дезертери во редовите на Гадафи- воздушните напади продолжуваат

Press24 - 24.03.2011

Меѓународната коалиција синоќа изврши нови воздушни напади врз либискиот главен град Триполи. Експлозии се слушале околу полноќ во југозападниот дел на градот.

Соработниците на Гадафи му го вртат грбот

Курир - 24.03.2011

Советник на американскиот претседател Барак Обама изјави дека луѓе блиски до Гадафи обиделе да воспостават контакти со американската Влада за да побараат излез од кризата во Либија.

Мисионери на Гадафи контактирале со САД

Нетпрес - 24.03.2011

Блиски луѓе на либискиот лидер Моамер Гадафи воспоставиле контакт со американските власти, и побарале излез за кризата во Џамахиријата, објави Франс Прес повикувајќи се на изјава на Денис МекДоноу, ...

И соработниците му вртат грб на Гадафи

Канал 77 - 24.03.2011

Советник на американскиот претседател Барак Обама изјави дека луѓе блиски до Гадафи се обиделе да воспостават контакти со американската Влада за да побараат излез од кризата во Либија.

Аргументи против нападот на Либија

Окно - 24.03.2011

Многу нешта не чинат во либиската интервенција, па не знам од каде да почнам. Еве неколку крупни забелешки, а редоследот е небитен: Прво, нејасна е целта на интервенцијата – таа нема крајна цел, како ...

Народот на Бенгази благодарен за кампањата против Гадафи

Курир - 24.03.2011

Луѓето во Бенгази одржаа митинг во знак на поддршка на сојузничките сили во воздушната кампања против полковникот Гадафи.

Српски хакери му помагаат на Гадафи?

Нетпрес - 24.03.2011

Повеќе од 50.000 интернет корисници од Србија со денови ја загрозуваат борбата на либиската опозиција против режимот на Моамер Гадафи со активната поддршка што му ја пружаат на него при водењето на ...

Видео:Тенковите на Гадафи дење се кријат ноќе напаѓаат

Курир - 24.03.2011

Коалиционите сили при воздушните напади врз силите на Гадафи, уништија неколку тенкови околу градот Мисурата. Сепак либиската војска успеа да влезе во овој град.

Српските хакери најголеми сојузници на Гадафи

Курир - 24.03.2011

Повеќе од 50.000 интернет корисници од Србија активно се вклучени во поддршката за Гадафи на Фејсбук, Твитер, Мајспејс, Јутјуб и на другите друштвени мрежи“, тврди либиското младинско опозициско ...

Шанса за мир – Преговори меѓу бунтовниците и либиската влада

eReporter - 24.03.2011

Претставници на либиската влада и бутновниците кои бараат заминување од власта на Моамер Гадафи в петок ќе присуствуваат во Адис Абеба на состанокот на Африканската унија, соопшти генералниот ...

Клинтон - Гадафи да се подготви за промена на власта

Inpress - 24.03.2011

Вашингтон, 24. март 2011 (ИНПРЕС) Либискиот лидер Моамар Гадафи и неговото семејство и најблиските соработници треба да го прекинат огнот, да ги повлечат војниците од градовите и да се подготват за ...

Во Бенгази митинг за поддршка на кампањата против Гадафи

Македонија24 - 24.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Во Бенгази митинг за поддршка на кампањата против Гадафи, "Народот на Бенгази одржа митинг во знак на поддршка на сојузничките сили во воздушната кампања против полковникот ...

Тенковите на Гадафи ја завзедоа Мисрата

Македонија24 - 24.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Тенковите на Гадафи ја завзедоа Мисрата, "По се изгледа воздушните напади на коалиционите сили врз тенковите на Гадафи околу градот Мисрата се задоцнети.

Цивилни жртви во нападите врз Гадафи

Македонија24 - 24.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Цивилни жртви во нападите врз Гадафи, Либиската државна телевизија и државната новинаска агенција, јавија дека во последните напади на западните сили врз Триполи имало и ...

Гадафи: Ќе победиме на кус и на долг рок

А1 - 23.03.2011

Либискиот лидер Гадафи повторно се појави во јавноста и ја осуди западната интервенција против неговиот режим. Пред група свои приврзаници порача - „На кус рок - ќе ги поразиме.

Гадафи вети победа иако нападите течат

BBC - 23.03.2011

Гадафи говореше пред приврзаниците Американски морнарички офицер вели дека водушните напади против Либија сега ќе имаат за цел и било која од копнените единици на полковникот Гадафи кои се’ уште ги ...

Американски санкции за 14 либиски компании

Р.С.Европа - 23.03.2011

САД вчера воведоа санкции спрема 14 компании кои се под контрола на либиската Национална нафтена корпорација. Адам Сабин, директор на бирото за контрола на странски имот во американското министерство ...

Гадафи: моите сили ќе победат

Р.С.Европа - 23.03.2011

Либиската државна телевизија синоќа емитувала краток говор на либискиот лидер Моамер Гадафи, во кој ја осудува воената интервенција предводена од западните сили и порачува дека неговите сили ќе ...

Свет - Американски ловец се урна во Либија

Време - 23.03.2011

Американски воен авион завчера се урна во близина на Бенгази за време на третиот бран воздушни напади врз силите на либискиот полковник Моамер Гадафи, јави „Дејли телеграф“.

“Нема место во светот каде Гадафи може да се сокрие“

VOX - 23.03.2011

Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека „нема место во светот каде Гадафи може да се сокрие“, доколку би се обидел да ја напушти Либија и да побара азил во некоја странска ...

Свет - Гадафи нападна два града

Вест - 23.03.2011

ТРИПОЛИ, 23 март (Ројтерс) - Силите на Моамер Гадафи вчера нападнаа два либиски града, откако три ноќи по ред западните земји изведуваа воздушни напади врз Триполи, меѓутоа се соочија со сомнежи ...

Гадафи: Ќе победиме на кус и на долг рок

Утрински - 23.03.2011

Либискиот лидер Гадафи повторно се појави во јавноста и ја осуди западната интервенција против неговиот режим. Пред група свои приврзаници порача - „На кус рок - ќе ги поразиме.

Војната во Либија влегува во ќор-сокак

Утрински - 23.03.2011

ВАШИНГТОН - Воената кампања предводена од САД за уништување на противвоздушната одбрана на полковникот Моамер ел Гадафи и воспоставување зона на забранети летови над Либија речиси ги постигна своите ...

Гадафи: не се плашиме - камерун: убивме само шест цивили

Телма - 23.03.2011

Силни експлозии беа регистрирани денеска во Триполи. Во Триполи четрврта ноќ по ред се слушаат експлозии додека силите на меѓународната коалиција продолжуваат со бомбардирање на либиска територија.

Париз нема план Б за Либија

Дневник - 23.03.2011

Воздушните напади врз Либија официјален Париз ги оправдува со заштита на цивилното население во земјата, кое се соочува со насилство од „диктаторот“ кого не го сака и тврди дека не се работи за ...

Силни експлозии во Триполи

Алсат-М - 23.03.2011

Силни експлозии беа регистрирани денеска во Триполи. Во Триполи четрврта ноќ по ред се слушаат експлозии додека силите на меѓународната коалиција продолжуваат со бомбардирање на либиска територија.

Гадафи можеби размислува да замине од Либија

Идивиди - 23.03.2011

Вашингтон, 23 март 2011 (МИА) - Либискиот лидер Моамер Гадафи и неговите сојузници можеби бараат начин за заминување од земјата иако се уште не е јасно дали полковникот сериозно мисли да се повлече, ...

Гадафи: Не се предаваме и на крајот ќе бидеме победници

БркајРабота - 23.03.2011

Воените сили на меѓуародната коалиција продолжуваат со бомбардирање на територијата на Либија. Денес беа регистрирани силни експлозии во Триполи. - Ние нема да се предадеме..

Силни експлозии во Триполи

Алфа - 23.03.2011

Силни експлозии беа регистрирани денеска во Триполи. Четврта ноќ по ред силите на меѓународната коалиција продолжуваат со бомбардирање на либиска територија.

Прво појавување на Гадафи во јавноста

Форум - 23.03.2011

Најмалку две експлозии одекнале во средата рано наутро во Триполи, а во градот се слушале надлетувања на борбени авиони проследени со истрели од противвоздушната одбрана, сведочеле жители на ...

Одмазда од небото

Форум - 23.03.2011

Spiegel Либискиот диктатор Моамер Гадафи отсекогаш обрнувал посебно внимание на неговите воздушни сили и ги пополнувал со најверните следбеници и им обезбедувал најдобра обука и опрема.

Махмуд Џабрил шеф нa „привремена Влада на Либија“

Идивиди - 23.03.2011

Триполи, 23 март 2011 (МИА) - Бунтовничкиот Либиски национален совет денеска го именува Махмуд Џибрил за шеф на „привремената Влада на Либија“, објави телевизијата Ал Џазира.

Либиските бунтовници формираа "привремена влада"

Алсат-М - 23.03.2011

Либиските бунтовници формираа "привремена влада", а за привремен премиер е избран Махмуд Џибрил кој досега беше претставник за странските сили и врската помеѓу западните земји и новоформираниот ...

Нови силни експлозии во Триполи

МРТ - 23.03.2011

Силни експлозии беа регистрирани денеска во Триполи. Во Триполи четрврта ноќ по ред се слушаат експлозии додека силите на меѓународната коалиција продолжуваат со бомбардирање на либиска територија.

Либијците ослободија тројца новинари

МРТ - 23.03.2011

Либиските власти ослободија во Триполи двајца новинари на Франс прес и еден од агенцијата Гети, на кои им се изгуби трагата на 18 март кога известуваа за судирите во земјата.

Клинтон: Гадафи можеби размислува да замине од Либија

МРТ - 23.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи и неговите сојузници можеби бараат начин за заминување од земјата иако се уште не е јасно дали полковникот сериозно мисли да се повлече, изјави американскиот државен ...

Силни експлозии во Триполи

Сител - 23.03.2011

Силни експлозии беа регистрирани денеска во Триполи. Во Триполи четрврта ноќ по ред се слушаат експлозии додека силите на меѓународната коалиција продолжуваат со бомбардирање на либиска територија.

Либијците ослободија тројца новинари

Сител - 23.03.2011

Либиските власти ослободија во Триполи двајца новинари на Франс прес и еден од агенцијата Гети, на кои им се изгуби трагата на 18 март кога известуваа за судирите во земјата.

Гадафи: На крајот ние ќе победиме

Канал5 - 23.03.2011

Додека нападите на сојузничките сили врз либиски цели продолжуваат со несмалено темпо, либискиот лидер Моамер Гадафи на своите приврзаници им вети дека на крајот сепак тие ќе победат.

Гадафи: Нема да се предадеме, ќе ги поразиме

МРТ - 23.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи во своето телевизиско обраќање вчера вечерта изјави дека странските сили кои ги предводат нападите врз неговите сили ќе бидат поразени и рече дека нема да го напушти ...

Две експлозии во Триполи

МРТ - 23.03.2011

Најмалку две експлозии одекнале во средата рано наутро во Триполи, а во градот се слушале надлетувања на борбени авиони проследени со истрели од противвоздушната одбрана, пренесоа светските медиуми.

НАТО ја презема контролата во нападите на Либија

Сител - 23.03.2011

Заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Бен Роудс вчера изјавил дека американскиот претседател Барак Обама, францускиот претседател Никола Саркози и британскиот премиер Дејвид ...

Гадафи го чуваат 40 девици вооружени со „калашникови“

Сител - 23.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи за време на синоќешниот ракетен напад врз Триполи од страна на меѓународната коалиција бил скриен во „таен бункер, изграден во либиската пустина и опкружен со 40 девици“ ...

„Дејли стар“: Гадафи го чуваат 40 девици вооружени со „калашникови“

Канал5 - 23.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи за време на синоќешниот ракетен напад врз Триполи од страна на меѓународната коалиција бил скриен во „таен бункер, изграден во либиската пустина и опкружен со 40 девици“ ...

Одекнуваат експлозии во Триполи

Точка - 23.03.2011

Истрели од противоздушно оружје и детонации се слушаат вечерва во главниот град на Либија, Триполи, јави агенцијата Франс прес.

Гадафи: Нема да се предадеме, ќе ги поразиме

Точка - 23.03.2011

Либискиот водач Моамер Гадафи во своето телевизиско обраќање вчера вечерта изјави дека странските сили кои ги предводат нападите врз неговите сили ќе бидат поразени и рече дека нема да го напушти ...

Две експлозии во Триполи

Точка - 23.03.2011

Најмалку две експлозии одекнале во средата рано наутро во Триполи, а во градот се слушале надлетувања на борбени авиони проследени со истрели од противвоздушната одбрана, сведочеле жители на ...

Ослободени тројца странски новинари во Триполи

Точка - 23.03.2011

Тројца странски новинари кои беа уапсени во источниот дел од Либија за време на викендот се ослободени ноќеска, како што изјавил портпаролот на либиската влада, Муса Ибрахим.

Снајперисти на Гадафи убиле 17 лица, до кои пет деца, во Мисрата

Точка - 23.03.2011

Снајперисти, припадници на силите лојални на моамер Гадафи, убиле 17 лица, меѓу кои и пет деца, вчера во градот Мисрата, објави АФП, повикувајчи се на изјава на локален лекар, пренесува Нетпрес.

НАТО ја презема контролата во нападите на Либија

Точка - 23.03.2011

Заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Бен Роудс вчера изјавил дека американскиот претседател Барак Обама, францускиот претседател Никола Саркози и британскиот премиер Дејвид ...

ВИДЕО: Гадафи одржал мотивирачки говор и рекол дека ЌЕ ПОБЕДАТ!

Точка - 23.03.2011

По неколку дена непојавување во јавност, либискиот водач Моамер Гадафи во пренос во живо на државната телевизија одржал мотивирачки говор во Триполи во кои им порачал на своите непријатели дека на ...

Ослободени тројца новинари во Либија

Курир - 23.03.2011

Двајца новинари на Франс прес и еден од агенцијата Гети, вчера беа ослободени од либиските власти во Триполи. Новинарите исчезнаа на 18 март кога известуваа за судирите во земјата.

Гадафи: Не се предаваме и на крајот ќе бидеме победници

Курир - 23.03.2011

Воените сили на меѓуародната коалиција продолжуваат со бомбардирање на територијата на Либија. Денес беа регистрирани силни експлозии во Триполи. - Ние нема да се предадеме..

Клинтон: Либискиот лидер можеби ќе замине од земјата

Курир - 23.03.2011

Според изјавата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон, либискиот лидер Моамер Гадафи и неговите сојузници можеби бараат начин за заминување од земјата иако се уште не е јасно дали ...

Гадафи: Ќе ја поразам бандата фашисти

Нетпрес - 23.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи изјавил дека странските воени сили, кои ја нападнаа Либија, ќе претрпат пораз и ќе завршат на буништето на историјата“, објави Ројтерс, пренесува Нетпрес.

Гадафи мисли каде да побара азил, став на американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Канал 77 - 23.03.2011

Според изјавата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон, либискиот лидер Моамер Гадафи и неговите сојузници можеби бараат начин за заминување од земјата иако се уште не е јасно дали ...

Гадафи: На крајот ние ќе победиме

Press24 - 23.03.2011

Додека нападите на сојузничките сили врз либиски цели продолжуваат со несмалено темпо, либискиот лидер Моамер Гадафи на своите приврзаници им вети дека на крајот сепак тие ќе победат.

НАТО ја презема контролата во нападите на Либија

Нетпрес - 23.03.2011

Заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Бен Роудс вчера изјавил дека американскиот претседател Барак Обама, францускиот претседател Никола Саркози и британскиот премиер Дејвид ...

Хејг: Нема место каде што Гадафи може да се сокрие

Press24 - 23.03.2011

Во Лондон се верува дека Гадафи би можел тајно да замине во Зимбабве, кај тамошниот претседател Роберт Мугабе, кој исто така се наоѓа во изолација од меѓународната заедница, но британскиот министер ...

Хејг: Либискиот „тиранин“ неможе да се сокрие никаде во светот

Курир - 23.03.2011

Нема место на светот каде што може Муамер Гадафи да се сокрие, изјави британкиот шеф на дипломатијата Вилијам Хејг. Според Хејг, лидерите во Африка, кои и самите го притискаат сопствениот народ, ќе ...

Снајперисти на Гадафи убиле 17 лица, до кои пет деца, во Мисрата

Нетпрес - 23.03.2011

Снајперисти, припадници на силите лојални на моамер Гадафи, убиле 17 лица, меѓу кои и пет деца, вчера во градот Мисрата, објави АФП, повикувајчи се на изјава на локален лекар, пренесува Нетпрес.

Силите на Гадафи убиле 17 цивили во Мисурати

Нетпрес - 23.03.2011

Најмалку 17 лица се убиени во Мисурати во нападите на силите на либискиот лидер Моамер Гадафи, а денеска продолжуваат и нападите на Зинтан, град кој е под контрола на бунтовниците, додека британските ...

Бунтовничката „привремена Влада на Либија“ доби шеф

Курир - 23.03.2011

Бунтовничкиот Либиски национален совет денеска го именува Махмуд Џибрил за шеф на „привремента Влада на Либија“, објави телевизијата Ал Џазира.

Гадафи го чуваат девици со калашникови?

Press24 - 23.03.2011

Либискиот лидер Моамер Гадафи за време на синоќешниот ракетен напад врз Триполи од страна на меѓународната коалиција бил скриен во „таен бункер, изграден во либиската пустина и опкружен со 40 девици“ ...

Гадафи го чуваат 40 девици

Курир - 23.03.2011

Лондонскиот таблоид „Дејли Стар“ пишува дека Моамер Гадафи за време на синоќешниот ракетен напад врз Триполи, бил скриен во „таен бункер, изграден во либиската пустина и опкружен со 40 девици“, кои ...

Гадафи ги ослободи тројцата уапсени новинари

Inpress - 23.03.2011

Триполи, 23. март 2011 (ИНПРЕС) Тројца странски новинари, вклучително и двајца претставници на АФП, ?? уапсени од силите на полковник Моамер Гадафи, беа ослободени во Триполи.

Гадафи - На крајот моите сили ќе победат

Inpress - 23.03.2011

Триполи, 23. март 2011 (ИНПРЕС) Либиската државна телевизија синоќа емитувала краток говор на либискиот лидер Моамер Гадафи, во кој ја осудува воената интервенција предводена од западните сили и ...

Гадафи ќе се бори до конечна победа

Македонија24 - 23.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи ќе се бори до конечна победа, Либискиот лидер Моамер Гадафи ги отфрли сите шпекулации дека планира да избега од земјата.

Тројцата новинари ослободени од либиските канџи

Inpress - 23.03.2011

Триполи, 23. март 2011 (ИНПРЕС) Тројцата западни новинари кои беа уапсени од силите на либискиот лидер Муамар Гадафи, се ослободени.

Тенкови на Гадафи стрелаат врз Мисрата

А1 - 22.03.2011

Сили на либискиот лидер Моамер Гадафи стрелаат врз западниот град Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Меѓу загинатите има четири деца, изјави локален жител. „Состојбата е многу лоша.

Разликите во НАТО околу Либија остануваат

Deutsche Welle - 22.03.2011

Борбената авијација на западната воена алијанса трета ноќ по ред изведе напади врз трупите на либискиот властродржец Гадафи.

Триполи: трета ноќ на напади

Р.С.Европа - 22.03.2011

Либиската влада соопшти дека повеќе цивили биле убиени во третата ноќ на ракетни и воздушни напади на коалициските сили во Либија .Експлозии се слушаа во поширокото опкружување на главниот град ...

Да се убие Гадафи или не?

Оn.net - 22.03.2011

Гадафи сè уште е жив единствено заради тоа што колицијата не може да се договори меѓу себе дали треба да го убие либискиот ...

Свет - Британија сака да го ликвидира Гадафи

Време - 22.03.2011

Британската армија е подготвена да изведе хируршки прецизна воена операција за убиство на либискиот полковник Моамер Гадафи, изјави министерот за одбрана на Британија Лијам Фокс.

Свет - Војната ќе потрае

Вест - 22.03.2011

ЛИБИЈА, 22 март (АП) - Воената интервенција на меѓународната заедница во Либија, најверојатно, ќе потрае, изјави вчера висок службеник од Франција, што само го потврдува предупредувањето на Моамер ...

Трета ноќ напади во Либија

Утрински - 22.03.2011

Либиската влада соопшти дека повеќе цивили биле убиени во третата ноќ на ракетни и воздушни напади на коалициските сили во Либија.

Целта е јасна, намерата не е

Утрински - 22.03.2011

ВАШИНГТОН - Сите размислувања каква воена акција да се преземе против либискиот полковник Моамер ел Гадафи немаат одговор на најосновното прашање: дали таа е единствено со цел да се заштити либиското ...

Нападите врз Либија ќе потраат

Утрински - 22.03.2011

ТРИПОЛИ - Западните сили вчера во текот на ноќта го почнаа вториот бран воздушни напади врз Либија и официјални претставници во Триполи изјавија дека проектилот со кој требало да се убие Моамер ...

Над 40 загинати во напад врз градот Мисрата

Утрински - 22.03.2011

Над 40 луѓе загинаа во денешниот напад на лојалните сили на Моамер Гадафи врз западниот град Мисрата. Меѓу загинатите има и четири деца, јавуваат американски медиуми. „Состојбата е многу тешка.

Коалицијата бомбардира, Гадафи го нападна Зинтан

Идивиди - 22.03.2011

Бенгази, 22 март 2011 (МИА) - Силите на меѓународната коалиција синоќа ги уништија радарските инсталации во две военовоздухопловни бази на силите на Моамер Гадафи во источна Либија, јави телевизијата ...

Трета ноќ бомби во Либија

Алфа - 22.03.2011

Силите на либискиот лидер Муамар Гадафи го нападнаа градот Зинтан на западот на Либија, поради што жителите морале да бегаат во планинскиот регион.

Продолжуваат борбите во Либија

Алсат-М - 22.03.2011

Силите на меѓународната коалиција синоќа ги уништија радарските инсталации во две военовоздухопловни бази на силите на Моамер Гадафи во источна Либија, јави телевизијата „Ал Џазира“.

Бомбардирано упориштето на Гадафи

Дневник - 22.03.2011

Кликни на сликата за целосна верзија Западните коалициски сили вчера со напад од воздух уништија утврдено упориште на Муамар Гадафи во Триполи, но не го ликвидираа либискиот лидер, кој најави „долга ...

Нови воздушни напади врз силите на Гадафи

Форум - 22.03.2011

Силите на меѓународната коалиција рано утрово ги нападнале радарските системи во две бази противавионската одбрана на Либија во источниот дел од земјата, јавува катарската сателитска телевизија Al ...

Западот (не) сака да го убие Гадафи

Н.Македонија - 22.03.2011

Бунтовниците бараат нови воздушни напади врз армијата на Гадафи, но нагласуваат дека не сакаат странски копнени сили во државата.

Стратфор: Мисијата позната, стратегијата не

Н.Македонија - 22.03.2011

Долгорочната цел на воената мисија во Либија е промена на режимот на Моамер Гадафи и негова замена со нов режим од редовите на бунтовниците Но мисијата е појасна од стратегијата, која не може ...

Најмалку девет загинати во напад на либиските сили

Форум - 22.03.2011

Најмалку девет лица загинаа во последните 24 часа во жестоките судири на бунтовниците и силите лојални на Моамер ел-Гадафи, во регионот Јефрена, југозападно од Триполи, пренесува AFP повикувајќи се ...

Папандреу:Грција има морален долг да им помогне на Либијците

Форум - 22.03.2011

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека Грција има морален долг да му помогне на либискиот народ против бруталното насилство од страна на Моамер Гадафи и дека земјата планира да „има глас“ во ...

Tурција го промени ставот во врска со либиската криза

SETimes - 22.03.2011

Анкара вели дека ги поддржува напорите за заштита на цивилите, но инсистира на тоа дека „Либија им припаѓа на Либијците“.

Одекнуваат експлозии во Триполи

Форум - 22.03.2011

Истрели од противоздушно оружје и детонации се слушаат вечерва во главниот град на Либија, Триполи, јави AFP Според истиот извор, се слушнале најмалку две експлозии во далечината, по што ...

Силите на коалицијата ги уништија радарите на две военовоздухопловни бази

Сител - 22.03.2011

Силите на меѓународната коалиција синоќа ги уништија радарските инсталации во две военовоздухопловни бази на силите на Моамер Гадафи во источна Либија, јави телевизијата „Ал Џазира“.

ЕУ го повика Гадафи да се откаже од власта

Кирилица - 22.03.2011

Европската унија го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да се откаже од власта и да создаде услови за почеток на политичка транзиција во Либија Апелот е содржан во декларацијата од средбата на ...

Силите на коалицијата ги уништија радарите на две военовоздухопловни бази

МРТ - 22.03.2011

Силите на меѓународната коалиција синоќа ги уништија радарските инсталации во две военовоздухопловни бази на силите на Моамер Гадафи во источна Либија, јави телевизијата „Ал Џазира“.

Нови бомбардирања во Либија, Триполи пријавува голем број цивилни жртви

Канал5 - 22.03.2011

Коалициските сили синоќа го продолжија бомбардирањето во Либија. Експлозии одекнувале во близина на палатата Гадафи, но погодена била и поморската база која се наоѓа на 10 километри од Триполи.

Нови воздушни напади врз силите на Гадафи

МРТ - 22.03.2011

Силите на меѓународната коалиција рано утрово ги нападнале радарските системи во две бази на противавионската одбрана на Либија во источниот дел од земјата, јавува катарската сателитска телевизија Ал ...

Тенкови на Гадафи стрелаат врз грaдот Мисрата

Сител - 22.03.2011

Сили на либискиот лидер Моамер Гадафи стрелаат врз западниот град Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Меѓу загинатите има четири деца, изјави локален жител. - Состојбата е многу лоша.

Тенкови на Гадафи убија деца во Мисрата

Кирилица - 22.03.2011

Сили на либискиот лидер Моамер Гадафи стрелаат врз западниот град Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Меѓу загинатите има четири деца, изјави локален жител - Состојбата е многу лоша.

Над 40 загинати во напад врз либискиот град Мисрата

МРТ - 22.03.2011

- Над 40 луѓе загинаа во денешниот напад на лојални на Моамер Гадафи сили врз западниот град Мисрата. Меѓу загинатите се и четири деца, јавуваат американски медиуми. - Состојбата е многу тешка.

Тројца новинари исчезнаа во Либија

МРТ - 22.03.2011

Тројцата новинари за кои се сметаа за исчезнати во источна Либија всушност се уапсени од силите лојални на Гадафи, раскажал нивниот шофер.

Тенкови на Гадафи стрелаат врз грдаот Мисрата

МРТ - 22.03.2011

-Сили на либискиот лидер Моамер Гадафи стрелаат врз западниот град Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците. Меѓу загинатите има четири деца, изјави локален жител.- Состојбата е многу лоша.

Над 40 илјади лица од Србија и Црна Гора му дадоа поддршка на Гадафи

МРТ - 22.03.2011

Над 40 илјади лица од Србија и Црна Гора преку Фејсбук му дадоа поддршка на либискиот лидер Моамер Гадафи. - Стоп за агресијата на ЕУ и на САД! Слобода за Либија!, е пораката објавена на Фејсбук на ...

Меѓунардоната коалицијата нема намера да го собори Гадафи

МРТ - 22.03.2011

Францускиот премиер Франсоа Фијон изјави дека меѓународната коалиција, која учествува во воената операција во Либија, не се стреми со сила да го собори лидерот Моамер Гадафи и подвлече дека е задача ...

Многу командни центри, операцијата во Либија килава?

Вечер - 22.03.2011

Италијанскиот министер за надворешни работи, Франко Фратини упати ултиматум до НАТО да ја преземе контролата врз операцијата во Либија.

ВИДЕО: Доналд Трамп: Го 'заебав' Гадафи!

Точка - 22.03.2011

Доналд Трамп последните денови е чест гостин на најконтраверзниот (а веројатно и светскиот) информативен канал, Fox News, за чии новинари станал доста интересен поради најавите дека ќе се бори за ...

Кои се всушност синовите на Гадафи и што работат?

Точка - 22.03.2011

И додека неодамна децата на Гадафи се скарале за фамилијарното наследство, сега повеќе од било кога се држат заедно. Западот одлучил да тргне во рушењето на Гадафи, но неговите деца му го чуваат ...

Нови воздушни напади врз силите на Гадафи

Точка - 22.03.2011

Силите на меѓународната коалиција рано утрово ги нападнале радарските системи во две бази на противавионската одбрана на Либија во источниот дел од земјата, јавува катарската сателитска телевизија Ал ...

Тројца новинари исчезнаа во Либија

Точка - 22.03.2011

Тројцата новинари кои се сметаа за исчезнати во источна Либија всушност се уапсени од силите лојални на Гадафи, раскажал нивниот шофер.

Гадафи седи на грне злато

Точка - 22.03.2011

Меѓународната јавност му воведе дузина санкции на Моамер Гадафи и ги замрзна либиските активи во обид да му ги ограничи финансиите. Но, либискиот лидер седи на грне со злато.

Фејсбук поддршка за Гадафи од Србија и Црна Гора

Точка - 22.03.2011

Оделни корисници на социјалната мрежа Фејсбук во Србија и Црна Гора му пружале поддршка на либискиот лидер Моамер Гадафи во две одвоени групи, кои бројат околу 37.800 членови, објави “Бета“, ...

Жестоки напади на владините сили во Либија, најмалку девет загинати

Точка - 22.03.2011

Најмалку девет лица загинаа во последните 24 часа во жестоките судири на бунтовниците и силите лојални на Моамер ел-Гадафи, во регионот Јефрена, југозападно од Триполи, пренесува агенцијата Франс ...

Радарите и резиденцијата на Гадафи мети на сојузничките сили

Курир - 22.03.2011

Телевизијата „Ал Џазира“ објавува дека силите на меѓународната коалиција вчера вечерта ги уништиле радарските инсталации во две военовоздухопловни бази на силите на Моамер Гадафи во источна Либија.

Кои се синовите на Гадафи?

Таратур - 22.03.2011

И додека до неодамна синовите на Гадафи се караа за семејното наследство, сега повеќе од било кога се држат заедно. Видете кој му го чува грбот на моментално најнапаѓаниот претседател.

Силите на Гадафи убиле четири деца

Нетпрес - 22.03.2011

Пет лица, од кои четири деца денеска биле убиени од силите лојални на либискиот водач Моамер Гадафи, во градот Мисрата, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Видео: Гадафи тргна во контраофанзива

Курир - 22.03.2011

Воздушните напади не ги спречија силите лојални на Моамер Гадафи да ги нападнат бунтовничките градови. Либиската војска го нападна западниот град Мисрата, кој е под контрола на бунтовниците.

Тројцата исчезнати новинари во Либија биле уапсени од силите на Гадафи

Нетпрес - 22.03.2011

Тројцата новинари од западните медиуми, меѓу кои двајца дописници на француската агенција АФП, за кои се претпоставуваше дека исчезнале во источна Либија, всушност биле уапсени од силите лојални на ...

Гадафи седи на грне злато

Нетпрес - 22.03.2011

Меѓународната јавност му воведе дузина санкции на Моамер Гадафи и ги замрзна либиските активи во обид да му ги ограничи финансиите. Но, либискиот лидер седи на грне со злато.

Фејсбук поддршка за Гадафи од Србија и Црна Гора

Нетпрес - 22.03.2011

Оделни корисници на социјалната мрежа Фејсбук во Србија и Црна Гора му пружале поддршка на либискиот лидер Моамер Гадафи во две одвоени групи, кои бројат околу 37.800 членови, објави “Бета“, ...

Србите преку Фејсбук го подржуваат Гадафи

Курир - 22.03.2011

Околу 37.800 оделни корисници на социјалната мрежа Фејсбук во Србија и Црна Гора му пружале поддршка на либискиот лидер Моамер Гадафи во две одвоени групи.

Исчезнатите новинари во Либија, биле уапсени од силите на Гадафи

Press24 - 22.03.2011

Тројцата новинари кои од петокот се сметаат за изчезнати, всушност биле уапсени од силите на Гадафи Оваа информација ја донесе шоферот нановинарите, кој за АФП раскажал дека во саботата наутро тие ...

50 на сто од воениот систем на Либија повреден од нападите

еФакт - 22.03.2011

Триполи – Силите на меѓународната коалиција продолжуват да нанесуваат воздушни напади на воените објекти, контролирани од либискиот лидер Муамар Гадафи.

Анализа: Војната со Гадафи предизвика несогласувања во НАТО

еФакт - 22.03.2011

Веќе четири дена коалицијата, составена од западни и арапски земји ја напаѓа Либија. Притоа во ЕУ нема единство за овој клучен збор за надворешната политика.

Нов бран напади во Либија

А1 - 21.03.2011

Западната интервенција што требаше да ги заштити, се покажа опасна за либиските цивили. Борбените авиони го запреа вториот бран напади што почнаа рано изутрината - во опасност беа луѓето во областите ...

ЕУ го повика Гадафи да се откаже од власта

А1 - 21.03.2011

Европската унија го повика либискиот лидер Моамер Гадафи да се откаже од власта и да создаде услови за почеток на политичка транзиција во Либија.

Погоден објект на полковникот Гадафи

BBC - 21.03.2011

Станбен и воен комплекс на либискиот лидер Моамер Гадафи е погоден во втората ноќ напади од западните сили. Новинарите кои беа однесени во компелксот Баб ал-Азизија во главниот град Триполи, велат ...

Уништен објект кај резиденцијата на Гадафи

Deutsche Welle - 21.03.2011

Втора вечер од воздушните напади на Либија и сојузничките сили јавуваат за први успеси. Поголем дел од либиската противвоздушна одбрана е веќе уништен.

Нови напади и противнапади

Deutsche Welle - 21.03.2011

Во Либија не е на повидок брз крај на воената офанзива. Иако режимот на Гадафи повторно најави примирје, неговите трупи и натаму ги напаѓаат бунтовниците во земјата.

Совладана воздушната одбрана на либискиот претседател Гадафи

Р.С.Европа - 21.03.2011

Американските власти соопштија дека нивните сојузнички сили во Либија во изминативе два дена успеаа да ја совладаат воздушната одбрана на Моамер Гадафи и сега е ефективна зоната за забрана на летови ...

Нема примирје во Либија

Р.С.Европа - 21.03.2011

Мулти-националната коалиција ги продолжува нападите врз цели во Либија за да ја спроведе одлуката за зона забранета за летови и да ги спречат силите на Моамер Гадафи да ги напаѓаат буновничките сили, ...

Свет - Дожд од бомби врз Гадафи

Време - 21.03.2011

Западот вчера испрати дожд од бомби и од ракети врз силите на либискиот полковник Момер Гадафи со цел да ја спречат неговата офанзива врз бунтовниците.

Либиските власти ослободија четворица странски новинари

Р.С.Европа - 21.03.2011

Либиските власти ослободија четворица новинари на весникот „Њујорк Тајмс“, соопштија од турската амбасада во Вашингтон денеска.

Свет - Гадафи: Ќе има долга војна

Вест - 21.03.2011

Роднини им мавтаат на своите блиски кои се дел од екипажот на францускиот воен брод Шарл де Гол кој заминува на мисија кон Либија ЛИБИЈА, 21 март (АП) - Моамер Гадафи вети дека ќе има долга војна ...

Гадафи во војна со Запад и со Исток

Утрински - 21.03.2011

ТРИПОЛИ - Американските и европските сили извршија масовни воздушни напади и истрелаа стотина крстосувачки проектили врз либискиот главен град, кој одекнуваше од експлозии и звуци од пукотници.

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-мун

Утрински - 21.03.2011

Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-мун во Каиро

Телма - 21.03.2011

Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Еден од синовите на Гадафи загинал?

Утрински - 22.03.2011

Каиро - Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди, тврдат опозициските веб-страници во земјата и арапските медиуми.

Либиските власти ослободија четворица американски новинари

Телма - 21.03.2011

Четворицата новинари од весникот „Њујорк тајмс“, кои беа уапсени во Либија од силите на режимот на Моамер Гадафи, беа ослободени и се наоѓаат во Амбасадата на Турција во Триполи, изјави денеска ...

Трет бран ноќни НАПАДИ - повторно цел резиденцијата НА Гадафи

Телма - 21.03.2011

ВЕЧЕРВА НОВИ НАПАДИ НА ВОЗДУШНАТА КОАЛИЦИЈА Либиската државна телевизија вечерва соопшти за нови напади на воздушната коалиција на западни држави врз неколку објекти во главниот град Триполи, меѓу ...

Ракетни напади во станбениот комплекс на Гадафи

БркајРабота - 21.03.2011

Подморница од класата „Трафалгар“ на британската Кралска морнарица стационирана во Медитеранот, синоќа учествувала во нов ракетен напад врз Триполи, при што се погодени и уништени административни ...

8.000 бунтовници убиени од силите на Гадафи

Идивиди - 21.03.2011

Каиро, 21 март 2011 (МИА) - Повеќе од 8.000 Либијци, од бунтовничките редови, се убиени од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави за телевизијата „Ал Џезира“ портпаролот на ...

Силите на Гадафи досега убиле 8.000 бунтовници

БркајРабота - 21.03.2011

Портпаролот на востаничкото движење Абдел Хафиз Гога, изјави дека повеќе од 8.000 Либијци, се убиени од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Изутринава започна нов воздушен напад на Либија

Идивиди - 21.03.2011

Триполи, 21 март 2011 (МИА) - Западните сили изутринава започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да патролираат ...

Вашингтон не го признава прекинот на огнот прогласен од армијата на Гадафи

Алфа - 21.03.2011

САД соопштија дека нема да го признаат прекинот на огнот објавен од армијата на либискиот лидер Моамер Гадафи. - Ние сметаме дека тоа не е вистина или оти тоа веднаш било нарушено, изјави советникот ...

Гадафи: Либија се подготвува за долга војна

Дневник - 21.03.2011

Либискиот лидер се закани дека ќе напаѓа цивилни и воени цели во Медитеранот и дека ќе го претвори Средоземјето во воено поле.

Започна вториот бран напади врз Либија

Алфа - 21.03.2011

Западните сили во раните утрински часови го започнаа вториот бран напади врз Либија. Целта на нападите е либиската против воздушна одбрана и оневозможување на либиските авиони да патролираат на ...

Започна вториот бран напади врз Либија

Кајгана - 21.03.2011

Западните сили во раните утрински часови го започнаа вториот бран напади врз Либија. Целта на нападите е либиската против воздушна одбрана и оневозможување на либиските авиони да патролираат на ...

Брза победа или долг пораз

Дневник - 21.03.2011

Постои ли човек на планетава што е среќен поради јапонската катастрофа? Одговорот е да, а неговото име е - Гадафи! Ова беше циничната шега што кружеше изминативе денови откако настаните во Јапонија ...

Продолжува бомбардирањето на Либија

Алсат-М - 21.03.2011

Западните сили изутринава започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да патролираат по небото, како и да го ...

Започна вториот бран напади врз Либија

Форум - 21.03.2011

Западните сили во раните утрински часови го започнаа вториот бран напади врз Либија. Во силна експлозија збришана е една зграда до резиденцијалниот комплекс на Гадафи во Триполи, јави BBC Целта на ...

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-мун во Каиро

Идивиди - 21.03.2011

Каиро, 21 март 2011 (МИА) - Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан ...

Гадафи најави долга војна

Н.Македонија - 21.03.2011

Врз Либија е воспоставена зона за забрането летање, објави Вашингтон, кој сепак призна оти не може да го предвиди крајниот исход на операциите, нагласувајќи оти не ја исклучува можноста да завршат во ...

Еден од синовите на Гадафи им подлегна на повредите

Алфа - 21.03.2011

Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди, тврдат опозициски сајтови во земјата и арапските медиуми.

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-мун во Каиро

Алфа - 21.03.2011

Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Силите на Гадафи се повлекуваат по воздушните напади

Алсат-М - 21.03.2011

Либиските сили се повлекоа денеска на околу 100 км. од Бенгази откако во воздушни напади се уништени голем број тенкови.

Загина еден од синовите на Гадафи ?

Алсат-М - 21.03.2011

Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди, тврдат опозициски сајтови во земјата и арапските медиуми.

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-мун во Каиро

Алсат-М - 21.03.2011

Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Турција обезбеди ослободување на новинарите на „Њујорк Тајмс“

Форум - 21.03.2011

Турските власти во понеделникот соопштија дека го обезбедила ослободувањето на четворицата новинари на весникот The New York Times кои беа притворени во Либија, пренесува Аssociated Press Портпаролот ...

Загинал еден од синовите на Гадафи ?

Кајгана - 21.03.2011

Арапските медиуми денеска известуваат дека загинал синот на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, Камис Гадафи. Најмладиот син на Гадафи бил ранет вчера, кога бунтовничките сили намерно урнале свој авион ...

ЕУ воведе нови санкции против Либија

Форум - 21.03.2011

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија денеска официјално одобрија нови санкции против Либија, пренесува агенцијата ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на дипломатски извори Новите ...

Коалицијата изведе нов напад врз резиденцијата на Гадафи

Форум - 21.03.2011

Силна експлозија одекна во понеделникот попладне во либискиот главен град Триполи, во близина на резиденцијата на лидерот на државата а во градот се слушнал интензивен оган на противвоздушната ...

Ердоган повторно го повика Гадафи да се повлече

SETimes - 21.03.2011

АНКАРА, Турција -- Премиерот Реџеп Тајип Ердоган во неделата (20-ти март) повторно го повика либискиот водач Муамер Гадафи да се повлече и инсистираше на итен прекин на целото насилство во ...

Балканските водачи ја поддржаа резолуцијата на ОН за зона на забранети летови за Либија

SETimes - 21.03.2011

Балканските држави ветија дека ќе помогнат во усвојувањето на сите мерки со цел заштита на цивилите од режимот во Триполи.

Бомбардиран Сирт, родниот град на Гадафи

Форум - 21.03.2011

Силите на меѓународната коалиција продложуват во понеделникот вечер со нападите при што се бомбардирани градот Себха длабоко во либиската територија и пристаништето во Сирт, родното место на ...

Коалицијата изведе нов напад врз резиденцијата на Гадафи

Кајгана - 21.03.2011

Силна експлозија одекна во понеделникот попладне во либискиот главен град Триполи, во близина на резиденцијата на лидерот на државата а во градот се слушнал интензивен оган на противвоздушната ...

Уништени админстративни згради во станбениот комплекс на Гадафи

Сител - 21.03.2011

При синоќешните ракетени напади врз Триполи, се погодени и уништени административни згради во станбениот комплекс во кој живее либискиот лидер Моамер Гадафи, соопшти Британското Министерство за ...

Изутринава започна нов воздушен напад врз Либија

МРТ - 21.03.2011

Западните сили изутринава започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да патролираат по небото, како и да го ...

Вашингтон не го признава прекинот на огнот прогласен од армијата на Гадафи

Сител - 21.03.2011

САД соопштија дека нема да го признаат прекинот на огнот објавен од армијата на либискиот лидер Моамер Гадафи. - Ние сметаме дека тоа не е вистина или оти тоа веднаш било нарушено, изјави советникот ...

Бомбардирањата продолжија- Сојузниците го отфрлија повикот за прекин на огнот на либиските сили

Канал5 - 21.03.2011

Командниот центар на либискиот Лидер Гадафи бил цел на ноќешните напади на сојузниците врз воени објекти, со цел да се неутрализира воената моќ.

Над 8.000 либиски бунтовници убиени од силите на Гадафи

Сител - 21.03.2011

Повеќе од 8.000 Либијци, од бунтовничките редови, се убиени од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави за телевизијата „Ал Џезира“ портпаролот на востаничкото движење Абдел Хафиз Гога.

Вашингтон не го признава прекинот на огнот прогласен од Гадафи

МРТ - 21.03.2011

САД соопштија дека нема да го признаат прекинот на огнот објавен од армијата на либискиот лидер Моамер Гадафи. - Ние сметаме дека тоа не е вистина или оти тоа веднаш било нарушено, изјави советникот ...

Над 8.000 либиски бунтовници убиени од силите на Гадафи

МРТ - 21.03.2011

Повеќе од 8.000 Либијци, од бунтовничките редови, се убиени од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави за телевизијата „Ал Џезира“ портпаролот на востаничкото движење Абдел Хафиз Гога.

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-мун во Каиро

Сител - 21.03.2011

Група демонстранти, поддржувачи на либиксиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан ...

Над 8.000 бунтовници убиени од силите на Гадафи

Кирилица - 21.03.2011

Повеќе од 8.000 Либијци, од бунтовничките редови, се убиени од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи, изјави за телевизијата „Ал Џезира“ портпаролот на востаничкото движење Абдел Хафиз Гога ...

Силите на Гадафи се повлекуваат по воздушните напади

Кирилица - 21.03.2011

Либиските сили се повлекоа денеска на околу 100км од Бенгази откако во воздушни напади се уништени голем број тенкови Силите на Гадафи се повлекоа до градот Ајдабија, јужно од Бенгази оставајќи зад ...

Изутринава нов воздушен напад на Либија

МРТ - 21.03.2011

Западните сили изутринава започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да патролираат по небото, како и да го ...

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки Mун во Каиро

Канал5 - 21.03.2011

Група демонстранти дневни поради меѓународната интервенција во Либија го блокираше патот на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун по неговиот состанок со претставници на Арапската лига во ...

Еден од синовите на Гадафи им подлегна на повредите

Сител - 21.03.2011

Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди, тврдат опозициски сајтови во земјата и арапските медиуми.

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-мун во Каиро

МРТ - 21.03.2011

Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун.

Загина Хамис Гадафи ?

Канал5 - 21.03.2011

Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди, тврдат опозициски сајтови во земјата и арапските медиуми.

Бан Ки-мун нападнат во Каиро од поддржувачи на Гадафи

Кирилица - 21.03.2011

Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун Околу педесетина демонстранти се ...

Силите на Гадафи користат цивили како жив штит

Кирилица - 21.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи користат како жив штит цивили од соседните градови на Мисурата, кој е под контрола на бунтовниците, соопшти претставник на бунтовничките сили Очевидци ...

Пентагон: Војските на Гадафи под значителен притисок

Кирилица - 21.03.2011

Пентагон соопшти дека коалициските сили предводени од САД успеале да ги разбијат и изолираат војските на либискиот лидер Моамер Гадафи по военовоздухопловната офанзива за време на викендот и оти ...

Нападите врз Либија ќе траат „уште извесно време“, тврди советник на Саркози

МРТ - 21.03.2011

Воздушните удари на западни сили врз Либија се очекува да „траат уште извесно време“, но од Либијците, а не од меѓународната заедница зависи каков курс ќе реши да преземе државата, изјави денеска ...

Силите на Гадафи користат цивили како жив штит во градот Мисурата

МРТ - 21.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи користат како жив штит цивили од соседните градови на Мисурата, кој е под контрола на бунтовниците, соопшти претставник на бунтовничките сили.

Еден од синовите на Гадафи им подлегна на повредите, тврдат арапски медиуми

МРТ - 21.03.2011

Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди, тврдат опозициски сајтови во земјата и арапските медиуми.

Разбеснети Египќани му го блокирале патот на Ки-мун

МРТ - 21.03.2011

Група на демонстранти незадоволна поради меѓународната интервенција во Либија, денеска му го блокира патот на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, по неговиот состанок со ...

ЕУ воведе нови санкции против Либија

МРТ - 21.03.2011

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија денеска официјално одобрија нови санкции против Либија, пренесува агенцијата ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на дипломатски извори.

Ив Летерм: Јасна е целта, да се симне Гадафи од власт

Кирилица - 21.03.2011

Целта да се симне од власт Моамер Гадафи беше јасно објавена од меѓународната заедница, изјави денеска белгискиот премиер Ив Летерм, додека претставниците на САД тврдат спротивно - Резолуцијата 1070 ...

Либиските власти ги отфрлија тврдењата за смртта на Хамис Гадафи

Сител - 21.03.2011

Либиските власти ги демантираа тврдењата на опозицијата за смртта на синот на Гадафи Хамис, дека загинал во напад на пилот самоубиец.

Нови напади врз објекти во Триполи

Сител - 21.03.2011

Либиската државна телевизија вечерва соопшти за нови напади на меѓународната коалиција врз неколку објекти во главниот град Триполи, пренесоа агенциите.

И Гадафи е цел на нападите!

Вечер - 21.03.2011

Нов момент најавен од британски владини извори: смената на Гадафи, всушност, е една од целите на мисијата на меѓународната коалиција Пентагон соопшти дека коалициските сили предводени од САД успеале ...

Започна вториот бран напади врз Либија

Точка - 21.03.2011

Западните сили во раните утрински часови го започнаа вториот бран напади врз Либија. Целта на нападите е либиската против воздушна одбрана и оневозможување на либиските авиони да патролираат на ...

Жестоки напади на Сојузниците во Либија, Гадафи за влакно спасил жива глава?

Точка - 21.03.2011

Буквално со земја била срамнета една зграда во резиденцијалниот комплекс на Моамер Гадафи, Баб ал Азизи, во Триполи, околу полноќ, во страотно бомбардирање со крстаречки ракети на Сојузничките сили.

Британија е подготвена и сака да го убие Гадафи!

Точка - 21.03.2011

Велика Британија е целосно подготвена да го ликвидира либискиот лидер Моамер Гадафи. Британската армија е спремна да изведе хируршки прецизна воена операција за убиство на водачот на Џамахиријата, ...

Разбеснети Египќани му го блокирале патот на Ки-мун

Точка - 21.03.2011

Група на демонстранти незадоволна поради меѓународната интервенција во Либија, денеска му го блокира патот на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, по неговиот состанок со ...

Турција го обезбедила ослободувањето на новинарите на „Њујорк Тајмс“

Точка - 21.03.2011

Турција денеска соопшти дека го обезбедила ослободувањето на четворицата новинари на весникот „Њујорк Тајмс“ кои беа притворени во Либија, пренесува Асошиејтед прес.

ЕУ воведе нови санкции против Либија

Точка - 21.03.2011

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на Европската унија денеска официјално одобрија нови санкции против Либија, пренесува агенцијата ИТАР-ТАСС, повикувајќи се на дипломатски извори.

Загинал еден од синовите на Гадафи

Точка - 21.03.2011

Арапските медиуми денеска известуваат дека загинал синот на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи, Камис Гадафи. Најмладиот син на Гадафи е ранет вчера, кога бунтовничките сили намерно урнале свој авион ...

Ракетни напади во станбениот комплекс на Гадафи

Курир - 21.03.2011

Подморница од класата „Трафалгар“ на британската Кралска морнарица стационирана во Медитеранот, синоќа учествувала во нов ракетен напад врз Триполи, при што се погодени и уништени административни ...

Силите на Гадафи досега убиле 8.000 бунтовници

Курир - 21.03.2011

Портпаролот на востаничкото движење Абдел Хафиз Гога, изјави дека повеќе од 8.000 Либијци, се убиени од силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи.

Жестоки напади на Сојузниците во Либија, Гадафи за влакно спасил жива глава?

Нетпрес - 21.03.2011

Во страотно бомбардирање со крстаречки ракети, околу полноќ, буквално со земја била срамнета една зграда во резиденцијален комплекс на Гадафи, Баб ал Азизи, во Триполи.

Нов воздушен напад на Либија

Press24 - 21.03.2011

Шефот на Пентагон Роберт Гејтс изјави дека САД очекуваат „за неколку дена да го предадат раководењето со воената операција во Либија на коалицијата, предводена од Франција и Велика Британија или од ...

Британија е подготвена и сака да го убие Гадафи!

Нетпрес - 21.03.2011

Велика Британија е целосно подготвена да го ликвидира либискиот лидер Моамер Гадафи. Британската армија е спремна да изведе хируршки прецизна воена операција за убиство на водачот на Џамахиријата, ...

Бан Ки-Мун нападнат од поддржувачи на Гадафи

Press24 - 21.03.2011

Поддржувачи на Гадафи го нападнаа Бан Ки-Мун во Каиро Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар ...

Уништено упориштето на Гадафи

Курир - 21.03.2011

Во воздушните напади врз Либија е уништено командното место на Гадафи. Американските воени лица соопштуваат дека Гадафи не бил цел на нивните напади, туку нападите се насочени кон либиските вооружени ...

Пентагон: Војските на Гадафи под значителен притисок

Press24 - 21.03.2011

Пентагон соопшти дека коалициските сили предводени од САД успеале да ги разбијат и изолираат војските на либискиот лидер Моамер Гадафи по военовоздухопловната офанзива за време на викендот и оти ...

Силите на Гадафи користат цивили како жив штит

Курир - 21.03.2011

Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи користат како жив штит цивили од соседните градови на Мисурата. Очевидци тврдат дека луѓе, лојални на Гадафи, облечени во цивилна облека и вооружени се ...

Загина синот на Гадафи?

Press24 - 21.03.2011

Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди, тврдат опозициски сајтови во земјата и арапските медиуми.

Починал еден од синовите на Гадафи

Курир - 21.03.2011

Еден од синовите на либискиот лидер Моамер Гадафи, Хамис, почина во болница во Триполи како последица на здобиените повреди. Oва го тврдат опозициски сајтови во земјата и и некои арапските медиуми.

Каиро: Бан Ки-мун нападнат од поддржувачи на Гадафи

Курир - 21.03.2011

На плоштадот „Тахрир“ во Каиро група на поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи го нападнаа Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун.

Не стивнуваат воздушните напади на западните сили над силите лојални на Гадафи

Канал 77 - 21.03.2011

Западните сили изутринава започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да патролираат по небото, како и да го ...

Загина Камис, синот на Гадафи?

eReporter - 21.03.2011

Синот на либискиот лидер Моамар Гадафи, Камис Гадафи, според информации на арпаските медиуми, починал вчера во болница во Триполи.

Во одбрана од нападите, силите на Гадафи како жив штит користат цивили

Press24 - 21.03.2011

Луѓе вооружени и облечени во цивилна облека претставуваат жив штит кој силите на Гадафи го користат за одбрана од соседните градови на Мисурата Мисурата се наоѓа на околу 200 километри источно од ...

Либиската опозиција тврди дека е убиен еден од синовите на Гадафи, режимот демантира

Нетпрес - 21.03.2011

Камис Гадафи, шестиот син на либискиот лидер Моамер Гадафи, во саботата, наводно загинал во бомбашки напад врз воени бази на армијата на Либија.

Западот „легитимно“ го бомбардира Гадафи

Курир - 21.03.2011

Британската телевизија Скај, повикувајќи се на извори од британската владина администрација пренесе дека либискиот лидер Моамер Гадафи, како човек не е цел на нападите на сојузничките сили, но како ...

Либија ги ослободи заробените новинари

Курир - 21.03.2011

Новинарите од весникот „Њујорк тајмс“, кои беа уапсени во Либија од силите на Моамер Гадафи, се ослободени. Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, соопшти дека четворицата новинари ...

Либија нападната од сите страни

Курир - 21.03.2011

Авионите на САД, Велика Британија, Франција, Италија и Канада започнаа втор бран воздушни удари на Либија со цел да ја нападнат противвоздушната одбрана и да ги оневозможат либиските авиони да ...

Силите на Гадафи вршат жестоки напади врз градовите контролирани од бунтовниците

Press24 - 21.03.2011

Силите на либискиот лидер Моамер Гадафи вршат ракетни напади врз градовите Зантан и Јафран, кои се под контрола на бунтовниците, изјавија локалните жители.

Саркози не се плаши од заканите на Гадафи

Курир - 21.03.2011

Портпаролот на француската Влада Франсоа Бароен изјави дека Франција нема да го зголеми нивото на опасност по безбедноста по заканите од либискиот лидер Моамер Гадафи за западните земји кои ...

Хамис Гадафи е жив, тврдат либиските власти

Курир - 21.03.2011

Либиските власти ги демантираа тврдењата на опозицијата за смртта на синот на Гадафи Хамис, дека загинал во напад на пилот самоубиец.

Турција задолжена за ослободувањето на новинарите на „Њујорк Тајмс“

Press24 - 21.03.2011

Турција го обезбедила ослободувањето на четворицата новинари на „Њујорк Тајмс“ кои беа притворени во Либија Портпаролот на турската амбасада во Вашингтон рече дека новинарите биле предадени во ...

Властите во Либија ја обвинуваат меѓународната коалиција за обид да се ликвидира Моамер Гадафи

Inpress - 21.03.2011

Триполи, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Властите во Либија со сериозни обвинувања до меѓународната коалиција дека се обидуваат да го ликвидираат Моамер Гадафи.

Коалициските сили нанесуваат нови удари на воени цели во Либија

Inpress - 21.03.2011

Триполи, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Коалициските сили нанесуваат нови удари за голем број воени цели во Либија, соопшти радиото „Ехо на Москва".

Гадафи: Сојузничките сили нема да уживаат во нашата нафта

Македонија24 - 21.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи: Сојузничките сили нема да уживаат во нашата нафта, Либискиот лидер Гадафи соопшти дека неговите луѓе се подготвуваат за војна и дека ќе победат врз западните земји кои ...

Административната зграда на Гадафи служела како команден центар за либиските војници

Inpress - 21.03.2011

Триполи, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Административната зграда на територијата на резиденцијата на либискиот лидер Муамар Гадафи во Триполи, која целосно беше уништена при точка удар на меѓународната ...

Уништено командното место на Гадафи

Македонија24 - 21.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Уништено командното место на Гадафи, "Командното место на либискиот лидер Гадафи беше уништено во воздушните напади во Либија.

Бан Ки-мун нападнат во Каиро од поддржувачи на Гадафи

Inpress - 21.03.2011

Каиро, 21. март 2011 (ИНПРЕС) Група демонстранти, поддржувачи на либискиот лидер Моамер Гадафи, денеска на плоштадот „Тахрир“ во Каиро физички го нападнаа генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун.

Гадафи нападнат од сите страни

Македонија24 - 21.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Гадафи нападнат од сите страни, Се поголем број на земји учествуваат во воената интервенција во Либија, позната уште како и одисејова зора, На воените сили на САД, Велика ...