TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грасман: Либерализацијата ќе доведе до ценовен шок

А1 - 23.09.2007

„Убеден сум дека Владата е свесна дека треба да ги преземе сите потребни мерки за правниот систем да биде еднаков како во Европа“, изјави во интервјуто за А1 Карл Хајнц Грасман, ЕСМ. Господине Грасман, во последниве денови актуелна е темата за либерализација на енергетскиот пазар.

Груевски: Струјата нема да поскапи

Дневник - 22.09.2007

Премиерот Никола Груевски вчера изјави дека во догледен период електричната енергија нема да поскапи. - Според сите информации со кои располагам, нема основа за поскапување на струјата - рече Груевски, јави МИА. Според него, целосната либерализација би требало да оди постепено, а ќе почне со ...

Чинговски бил изваден од контекст, се правда ЕЛЕМ

Утрински - 22.09.2007

Констатацијата била дадена во функција на елаборација за причините за промена на постојниот модел на пазарот Оцената за криминално однесување на МЕПСО и на ЕСМ-ЕВН е извадена од контекст, реагира вчера АД ЕЛЕМ откако завчера австриските инвеститори побараа извинување од првиот човек на ЕЛЕМ Влатко ...

Под напон

Дневник - 22.09.2007

Иако енергетичарите лицитираат со идеи, никој не ги слуша бидејќи надлежните се зафатени со суштински минорни, но политички многу важни прашања: да покажат кој поскапо ќе продаде некој енергетски капацитет Струјниот удар допрва доаѓа.

Острата реакција била одговор на жестоката дебата

Вечер Прес - 22.09.2007

Од контекст е извадено излагањето на Влатко Чинговски, претседателот на УО на Електрани на Македонија, за криминалното однесување на МЕПСО и ЕСМ-ЕВН, што деновиве беше објавена во медиумите, соопштија вчера од ЕЛЕМ. Според УО на компанијата, тој во својата презентација ги објаснувал причините ...

Грасман: Со новиот модел струјата драстично ќе поскапи

А1 - 21.09.2007

Првиот човек на ЕВН, Грасман, предупредува дека ако се прифати моделот што го предлагаат Државните електрани, струјата драстично ќе поскапи, и тоа 30% за домаќинствата и 100% за индустријата. „Кои се ефектите од предлогот на ЕЛЕМ? Значи, ЕЛЕМ ќе има дополнителен профит од 150 милиони евра.

ЕЛЕМ: МЕПСО и ЕВН се привилегирани

А1 - 21.09.2007

МЕПСО и ЕВН, според постојниот енергетски модел, се привилегирани, затоа што продаваат струја што не ја произведуваат. Државните електрани го повторија ставот дека е неопходна промена на пазарниот модел за снабдување со струја.

ЕСМ ќе го тужи Чингоски за клевета

Вест - 21.09.2007

СЕ ВЖЕШТУВА ВОЈНАТА МЕЃУ ДИСТРИБУТЕРОТ И ПРОИЗВОДИТЕЛОТ НА СТРУЈА Управниот одбор на АД ЕСМ бара од Влатко Чингоски, генералниот директор на АД ЕЛЕМ, веднаш јавно да се извини, во спротивно, ЕСМ ќе поднесе кривична пријава за изнесените навреди и обвинувања Австриските газди на "ЕСМ Дистрибуција" ...

Австријците подготвуваат кривична пријава за Чинговски

Време - 21.09.2007

ЕСМ-ЕВН ВО НАПАД Или Влатко Чинговски јавно да се извини за неоснованото обвинение против ЕСМ или ЕСМ ќе поднесе кривична пријава за изнесените навреди и обвинувања. Ваква беше реакцијата на ЕСМ откако генералниот директор на „Електрани на Македонија“ (ЕЛЕМ) ги обвини ЕСМ и МЕПСО за криминал.

Никој не го информирал Груевски дека Чингоски јавно ги обвини МЕПСО и ЕСМ за криминално работење

Канал5 - 21.09.2007

Никој досега не го информирал премиерот Груевски за криминално работење во МЕПСО и ЕСМ. Ниту пак слушнал дека директорот на Електрани Влатко Чингоски пред два дена јавно обвини дека државната МЕПСО и ЕСМ ЕВН незаконски продаваат струја што не ја произвеле.

Профитот причина за високиот напон околу струјата

Дневник - 21.09.2007

Државата не смее да продава ниеден енергетски објект, а парите од веќе продадените треба да ги вложи во енергетиката, децидни се експертите Желбата да се земе поголем дел од грнето во кое се слеваат парите од продажбата на струја, а не инвестиции, енергетска стабилност и заштита на граѓаните од ...

Чинговски ќе ја остави пола држава во мрак

Дневник - 21.09.2007

Ако утре целосно се отвори пазарот на струја, како што предлага Влатко Чингоски, половина Македонија сигурно ќе биде во мрак, тврди Карл Хајнц Грасман , заменик- претседател на Управниот одбор на ЕВН-ЕСМ. Според него, во процесот на либерализација на електроенергетскиот пазар, државата треба да ...

ЕСМ бара извинување од Чингоски, инаку следи кривична пријава

Утрински - 21.09.2007

Управниот одбор на АД ЕСМ бара од генералниот директор на АД ЕЛЕМ Влатко Чингоски јавно да се извини за неоснованото обвинение против ЕСМ изречено на завчерашната јавна трибина во Стопанската комора. Во спротивно, како што соопштуваат од АД ЕСМ, ќе биде поднесена кривична пријава против Чингоски за ...

ЕЛЕМ да се извини

Вечер Прес - 21.09.2007

Од Електрани на Македонија вчера не сакаа да ги коментираат најавите за тужба од ЕСМ Дистрибуција Управниот одбор на ЕСМ бара од генералниот директор на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски јавно да им се извини за неоснованото обвинение што тој го кажа на јавна трибина во Стопанската Комора за новите измени на ...

ЕСМ бара извинување од Чингоски

А1 - 20.09.2007

Австриските газди на ЕСМ побараа од директорот на ЕЛЕМ Чингоски јавно да се извини, откако на дебатата за енергетика ги обвини ЕСМ и МЕПСО дека работат криминално. Ако тоа не го стори, ЕСМ се закани со кривична пријава. Управниот одбор на ЕСМ од директорот на ЕЛЕМ бара јавно да се извини за ...

Со либерализацијата на пазарот на струја треба да се оди чекор по чекор

Утрински - 20.09.2007

ЕЛЕМ призна дека инсистира на промени на моделот од 1.1.2008, бидејќи е во лоша финансиска кондиција: од вчерашната расправа во Стопанската комора Во земјава нема предуслови за изедначување на цените со европските, оценуваат стопанствениците, експертите и ЕВН ЕСМ МАЈА ТОМИЌ Либерализацијата на ...

Берзата ќе ја зголеми цената на струјата за 30 отсто

Време - 20.09.2007

ДИСТРИБУТЕРОТ ПРЕДУПРЕДУВА „Електрани на Македонија“ е единствена компанија од македонското електростопанство што за минатата година пријави профит. Вака му одговори Георг Валднер, претседателот на управниот одбор на ЕВН, на тврдењето на директорот на ЕЛЕМ Влатко Чинговски дека е неопходно да се ...

Поскапувањето на струјата може да предизвика инфлација во земјата- анализираат експертите

Канал5 - 20.09.2007

Цената на струјата е клучна за економијата во земјава. Нова повисока цена на енергијата може да предизвика инфлација - тврдат економските експерти. Неодамнешното поскапување на лебот, зејтинот и на неколку млечни производи е лош знак, но не и алармантен за инфлаторен шок- тврди професорот Ванчо ...

ЕЛЕМ и ЕСМ се караат за купувачите на струја

Вест - 20.09.2007

ПРЕКУТРУПА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР ЕЛЕМ и "ЕСМ Дистрибуција" се искараа дали е неопходна брза либарализација на пазарот за електрична енергија, како што бара државната компанија. На вчерашната средба на енергетичарите во Стопанската комора на Македонија, директорот на ЕЛЕМ Влатко ...

Австриските газди на ЕСМ бараат од директорот на ЕЛЕМ Влатко Чинговски јавно да се извини

Канал5 - 20.09.2007

Австриските газди на ЕСМ бараат од директорот на ЕЛЕМ Влатко Чинговски јавно да се извини, за како што се вели во соопштението, неоснованото обвинение против ЕСМ изречено на вчерашната јавна трибина во стопанската комора, дека компанијата работи криминално.

ЕСМ-ЕВН: Либерализацијата ќе ја поскапи струјата

Дневник - 20.09.2007

Либерализацијата на електроенергетскиот пазар ќе значи голема дестабилизација и поскапување на струјата од 30 отсто за домаќинствата, предупреди вчера Георг Валднер, претседател на УО на ЕСМ-ЕВН, на состанокот во Стопанската комора на кој се расправаше за берзата на електрична енергија, која ќе ...

Пазарна или контролирана економија? Одлучете се!?

Капитал - 20.09.2007

Пазарна или контролирана економија? Одлучете се!? Струјата нема да поскапи, изјавија од Владата. И ни олесна на сите. Сега може да се фокусираме на други проблеми. Но, дали е навистина така? Изјавата на владината прес конференција е нејасна од неколку аспекти.

Цената на струјата се мереше со патриотизам

Вечер Прес - 20.09.2007

Чинговски единствено потврди дека ќе има зголемување на цената на струјата за индустријата и за малото стопанство, но тоа ќе се случувало постепено Новите законски измени со кои треба да се либерализира енергетскиот пазар во земјава ги скара енергетските компании ЕЛЕМ и ЕСМ-ЕВН.

Либерализацијата ги раскара играчите во енергетскиот бизнис

А1 - 19.09.2007

Либерализацијата на енергетскиот пазар ги раскара клучните играчи во енергетскиот бизнис, кој да земе поголем дел од колачот. „Овде слушаме, постепено ќе се либерализирал пазарот. Што е тоа? Оваа улица ќе се либерализира, оваа нема да се либерализира? Болниците ќе се либерализираат годинава, ...

Сите се криминалци, само ЕЛЕМ е чист, тврди Чинговски

Канал5 - 19.09.2007

Либерализацијата на пазарот на струја отвори фронт меѓу Влатко Чинговски директорот на ЕЛЕМ и австрискиот газда на дистрибуција. Либерализацијата на пазарот на струја отвори фронт меѓу Влатко Чинговски директорот на ЕЛЕМ и австрискиот газда на дистрибуција.

Нема да има поскапување на струјата, тврди Владата

Утрински - 17.09.2007

Владата категорично тврди дека нема да има зголемување на цената на струјата во наредниот период. „Владата не е таа што ја контролира цената на струјата, таа е во постојан контакт со експерти од енергетиката и од нив нема никакви најави за поскапување“, изјави владиниот портпарол Ивица Боцевски.