TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во нови напади во Пакистан најмалку 12 загинати

Канал5 - 15.07.2007

Најмалку 12 припадници на пакистанските безбедносни сили денеска загинаа, а околу 40 се ранети во бомбашки напад врз нивниот конвој, соопшти пакистанската Служба за безбедност. Исламабад, 15 јули (МИА) - Најмалку 12 припадници на пакистанските безбедносни сили денеска загинаа, а околу 40 се ранети ...

Самоубиствен напад во Пакистан, 13 загинати војници

Канал5 - 14.07.2007

Најмалку 13 пакистански војници загинаа денеска во напад на бомбаш-самоубиец во близина на границата со Авганистан, пренесува МИА. Исламабад, 14 јули (МИА) Најмалку 13 пакистански војници загинаа денеска во напад на бомбаш-самоубиец во близина на границата со Авганистан, пренесува МИА.

Безбедноста засилена

Вечер Прес - 14.07.2007

Ширум Пакистан од вчера се засилени мерките за безбедност во близина на џамиите и државните институции откако исламски радикални кругови најавија напади и протести поради акциите во Црвената џамија каде загинаа над 100 лица. Ал Каеда и талибанските бунтовници ги повикаа Пакистанците на света војна ...

Источни мудрости и убавини

Утрински - 13.07.2007

Мислења ЛАБИНА МИТЕВСКА Во Пакистан вистински сфатив што значи да се радуваш на животот што го живееш Пред да заминам за Пакистан два пати се премислував дали да одам. Првенствено поради безредијата во Исламабад, а потоа и временските непогоди што го зафатија Карачи.

Ал каеда ги повика Пакистанците на света војна

Дневник - 13.07.2007

Вториот човек на Ал каеда, Ајман ал Завахри, ги повика Пакистанците да тргнат во света војна за да ги одмаздат милитантните исламисти што загинаа при операцијата на пакистанските сили во Црвената џамија во Исламабад. Завахри на видеопораката им вели на муслиманите од Пакистан дека „нема да ги ...

Нема масовна гробница во џамијата

Време - 13.07.2007

ИСЛАМАБАД, ПАКИСТАН Во Црвената џамија во пакистанскиот главен град Исламабад, која беше освоена од армијата по неколкудневна пресметка со група исламисти, не била најдена масовна гробница. Властите претпоставуваа дека во џамијата има околу 300 жени и деца, кои таму посетувале верска настава, а ...

Извадени 75 тела

Вечер Прес - 13.07.2007

Седумдесет и пет тела досега се извлечени од Црвената џамија во Исламабад, се наведува во коминике на пакистанската армија. Во претходното коминике беше соопштено дека од под урнатините се извлечени 72 тела. "Меѓу тие 75 тела има 19 што се целосно јагленосани и не може да се утврди дали се работи ...

Борбата при крај, но бројот на жртвите може да расте

Време - 12.07.2007

ПО ПРЕСТРЕЛКАТА ВО ЦРВЕНАТА ЏАМИЈА Пакистанската армија вчера соопшти дека борбата со групата исламисти во Црвената џамија во главниот град Исламабад е при крај, но се стравува дека бројот на убиените може да порасне, кога ќе се види состојбата во подрумот на џамијата, јави новинската агенција АФП.

Ал Каеда ги повикува Пакистанците на света војна

Канал5 - 12.07.2007

Вториот човек на Ал Каеда Ајман ал Завахри ги повика Пакистанците преку видео запис да се приклучат кон светата војна, џихад, во знак на одмазда поради нападите на пакистанската армија врз Џрвената џамија во Исламабад. Каиро, 12 јули (МИА) Вториот човек на Ал Каеда Ајман ал Завахри ги повика ...

Црвената џамија исчистена од милитанти

Дневник - 12.07.2007

Пакистанските сили за безбедност вчера воспоставија целосна контрола врз Црвената џамија во Исламабад, но не можеа да прецизираат колку вооружени луѓе и цивили загинаа во еднодневната операција за разбивање на милитантното исламистичко гнездо во комплексот.

Фијаско на исламистите

Вечер Прес - 12.07.2007

Пакистанската армија соопшти дека ја завршила дводневната акција во Црвената џамија во Исламабад и оти во храмот и околните објекти повеќе нема милитанти. Главниот армиски портпарол, генерал-мајорот Вахед Аршад ја најави втората фаза од акцијата - чистењето на објектите од неексплодирани гранити и ...

Армијата изврши упад во Црвената џамија, загинаа 40 милитанти

Утрински - 11.07.2007

Безбедносните сили сега контролираат 70 отсто од комплексот на џамијата ИСЛАМАБАД - Војниците во пакистанскиот главен град Исламабад упаднаа во контроверзната џамија откако разговорите со тврдокорните исламисти кои се наоѓаат во неа не дадоа резултати.

Упад во Црвената џамија, десетици мртви

Време - 11.07.2007

ДРАМА ВО ПАКИСТАН Пакистанската армија вчера упаднала во Црвената џамија во Исламабад, каде што со денови беа забарикадирани 30-ина исламисти со околу 300 жени и деца. Во нападот имало најмалку 58 убиени, главно исламисти, но водачот на исламистите Абдул Рашид Гази успеал да се затвори во подрумот ...

Пакистанската војска упадна во црвената џамија, 60 мртви

Вест - 11.07.2007

ИСЛАМАБАД, 11 јуни (Ројтерс) - Пакистанските сили вчера упаднаа во Црвената џамија и убија 50-тина милитанти, додека се пробиваа низ исламската школа каде што сметаа дека се крие бунтовникот поглавар на џамијата со жени и деца заложници.

Црвената џамија во Исламабад исчистена од милитанти, соопшти пакистанската армија

Канал5 - 11.07.2007

Пакистанската армија соопшти дека ја завршила дводневната акција во Црвената џамија во Исламабад и оти во храмот и околните објекти повеќе нема милитанти. Исламабад, 11 јули (МИА) - Пакистанската армија соопшти дека ја завршила дводневната акција во Црвената џамија во Исламабад и оти во храмот и ...

Милитантите се скрија во визба

Дневник - 11.07.2007

Акцијата за елиминирање на водачот на бунтот е многу опасна, зашто покрај него има жив штит од жени и деца и милитанти вооружени со митралези и фрлачи на гранати Пакистански командоси вчера убија 50 исламистички милитанти утврдени во Црвената џамија во Исламабад, но водачот на бунтот остана во ...

Потече крв кај Црвената џамија

Вечер Прес - 11.07.2007

Околу 50 исламисти и осум пакистански војници загинаа во судирите кај Џамијата од каде биле спасени само 27 жени и три деца од вкупно 300 до 400 заложници Околу 50 бунтовници и осум пакистански војници загинаа во акцијата што вчера рано изутрината ја започна пакистанската армија за ослободување на ...

Црвената џамија е минирана?

Време - 10.07.2007

ПАКИСТАН Пакистанската армија се уште се обидува да издејствува преговори со групата исламисти забарикадирани во Црвената џамија во Исламабад, стравувајќи дека ако го нападне објектот, внатре ќе дојде до масовни самоубиства, јави новинската агенција АФП.

Командоси ја продупчија Црвената Џамија во Пакистан

Вест - 09.07.2007

ИСЛАМАБАД, 9 јуни (Ројтерс) - Пакистански командоси направија дупки во sидовите комплексот на Црвената џамија во Исламабад со надеж дека стотици жени и деца ќе избегаат оттаму, додека безбедносните сили го држат револуционерниот свештеник кој ги води ИСЛАМАБАД, 9 јуни (Ројтерс) - Пакистански ...

Армијата подготвува упад во Црвената џамија

Време - 09.07.2007

ТЕНЗИИ ВО ПАКИСТАН Водачот на Пакистан, генералот Первез Мушараф, упати ултиматум до групата исламисти забарикадирана со неколку стотици жени и деца во Црвената џамија во Исламабад, да се предадат, јави новинската агенција АФП. - Ако не се предадат, ќе бидат убиени – изјави генералот Мушараф.

Најмалку 26 убиени во два напада во Пакистан

Макфакс - 09.07.2007

Исламабад Најмалку 26 лица загинаа, од кои најголемиот дел се полицајци, при две одделни експлозии на бомба во јужниот пакистански град Хуб Чоук, соопшти денеска пакистанската полиција. Ова е прва експлозија во јужен Пакистан и засега не е јасно дали е поврзана со реакциите на исламските борци.

Пакистанските власти за кризата во Црвената џамија

Макфакс - 09.07.2007

Исламабад Пакистанскиот претседател Первез Мушараф свика денеска итен состанок со цел изнаоѓање решение за судирот со радикалните исламски активисти кои веќе една недела се забаракадирани во Црвената џамија во Исламабад. Додека се одржуваше состанокот на пакистанските власти, се слушнале истрели ...

Можна е исламска револуција во Пакистан

Макфакс - 09.07.2007

Исламабад Постои опасност од појава на исламска револуција во Пакистан, која што би можела да започне од исламските училишта. Ова, во интервју за утрешното издание на германскиот весник „Фокус“ го изјави поранешниот премиер на Пакистан, Беназир Буто.