TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Синдикатот го "избоксува" неопределеното вработување

Вечер Прес - 02.07.2005

Постојните договори за вработување на неопределено време, што во моментов ги имаат над 350.000 работници во земјава, се изедначуваат со договорите за работа што се предвидуваат во новиот закон за работни односи. Ова значи дека работодавците нема да можат по стапувањето во сила на новиот закон да им ...

На Exit и "исповедници"

Вечер Прес - 02.07.2005

Во рамките на годинешниот "Exit фестивал", што од 7 до 10 јули ќе се одржи на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, организаторите ќе ја спроведат кампањата "Срце". Станува збор за кампања во која ќе земат учество околу десетина волонтери, кои специјално за оваа пригода посетувале семинари, а ќе ...

"Браќа Миладиновци" за Петар Бошковски

Вечер Прес - 02.07.2005

Годинашниот лауреат на најпрестижната поетска награда на "Браќа Миладиновци", која се доделува во рамките на манифестацијата Струшките вечери на поезијата, е Петар Бошковски за неговата најнова стихозбирка "Вратика". Изборот е направен во конкуренција од 30 пријавени книги, објавени во периодот ...

"Паднаа" 20 килограми хероин

Вечер Прес - 02.07.2005

Дваесет килограми висококвалитетен хероин се запленети во полициска акција што во четвртокот попладне е изведена на влезот во Кичево. Дрогата била скриена во багажникот на автомобил "ауди А-6" со скопски таблички во метален сеф со двојни ѕидови и била наменета за македонскиот наркопазар, ...

Нови инспектори ќе го "чешлаат" теренот

Вечер Прес - 02.07.2005

-Градот ќе иницира во многу скоро време ангажирање на нови десетина инспектори, чија обврска ќе биде целосна контрола на такси превозот во Скопје. Тие ќе треба поригорозно да ги санкционираат сите оние што немаат легална дозвола за работа, односно популарно наречените "диви" таксисти да ги ...

Косовските царини на "стенд-бај”

Вечер Прес - 02.07.2005

Косово вчера не воведе царини за Македонија. И покрај транспарентната најава за воведување на "транзициски царини" за македонските стратешки производи од страна на косовската влада почнувајќи од 1 јули, во пракса до тоа не дојде.

"Меркатор" ќе ја обжали лицитацијата

Вечер Прес - 02.07.2005

"Меркатор" Македонија в понеделник писмено ќе ја обжали јавната лицитација на локацијата спроти Народна банка поради, како што наведува во денешното соопштение, евидентните нерегуларности околу процедурата што ја спроведе Министерството за транспорт и врски.

"Мртва трка" меѓу Бериша и Нано

Вечер Прес - 02.07.2005

Демократската партија и Социјалистичката партија имаат еднакви шанси за победа на парламентарните избори во Албанија што ќе се одржат в недела, објавуваат албанските медиуми. Според резултатите од последните испитувања на јавното мислење, за опозициската Демократска партија на поранешниот албански ...

И Темпо "за" албанското знаме

Вечер Прес - 02.07.2005

"По доаѓањето во градот, се договоривме да се одржи голем народен собир. Се појавив, држејќи го во едната рака албанското, а во другата македонското знаме, велејќи: "Под овие знамиња се бореа вашите предци... ние сме наследници на тие традиции".

Европа станува втора татковина на "Суперхикс"

Вечер Прес - 01.07.2005

На "Суперхикс", некако, Европа им стана нивна втора татковина. По Прага, Виена, Линц, Рим... имаат нови европски дестинации На 15 јули ќе настапат на "Дрти Олд Фестивал" во хрватска Пожега, на 16 во Сомбор. На 21 август на Тратноу Опен Аир (Чешка), на 25 август во Илз (Австрија) на 26 август во ...

"Свитите на Елингтон"

Вечер Прес - 01.07.2005

Во џезот едно име секогаш ќе биде асоцирано со најдоброто во таа форма. Тоа име е Дјук Елингтон. Неговото животно дело само по себе е историја на џезот и е клуч кон најубавите моменти во оваа музика. Елингтон се покажа како еден од најплодните композитори, на исто ниво како Ирвинг Берлин, Гершвин, ...

"Му напишав писмо на Бучковски"

Вечер Прес - 01.07.2005

Синдикатите за образование, наука и култура (СОНК) и за одбрана по минатонеделниот социјален протест, по којшто издејствуваа средба со премиерот Владо Бучковски за утврдување на најниската плата за вработените во овие дејности, ги продолжуваат преговорите со ресорните министерства.

Концерт на “Синтезис"

Вечер Прес - 01.07.2005

Во рамките на прославата на своето десетгодишно постоење, "Синтезис" денеска, со почеток во 20.30 часот ќе одржи целовечерен концерт на локалитетот Хераклеа во Битола. Настапот во Битола е во рамките на манифестацијата "Гоцеви денови", а под покровителство на Министерството за култура.

"Меркатор" и "Делта М" ќе ја оспорат победата на "Веро"

Вечер Прес - 01.07.2005

"За жал, првото транспарентно јавно наддавање во државава помина неславно и срамно". Вака од "Меркатор Македонија" ја оценуваат завчерашната јавна лицитација во Министерството за транспорт и врски за плацот спроти НБРМ, кој го доби грчки "Веропулос" по цена од 300 евра за метар квадратен.

"Архангел" на отворањето на Егзит

Вечер Прес - 01.07.2005

По долга апстиненција од македонската сцена, на Опенинг Акт за 2005-та на Егзит фестивалот ќе биде никој друг туку Ристо Вртев и "Арханѓел". И тоа на главната сцена во друштво со Лајбах, Апокалиптика и Андерворлд... Во врска со овој фестивал, "Егзит 05", кој се одржува од седми до десетти јули во ...

"Лордот..." со три концерти во септември

Вечер Прес - 01.07.2005

Мегаспектаклот "Лорд оф тхе данце" кој беше закажан за почетокот на април во Скопје, конечно со презакажани термини ќе се одржи на 12, 13 и 14 септември во Универзална сала. И наместо два, ќе има три концерти. Бидејќи билетите за овој настан веќе еднаш беа пуштени во продажба, а со самото тоа во ...

"Димовиот гроб" не поврза со Микена

Вечер Прес - 01.07.2005

Некрополата "Димов гроб" која се наоѓа кај селото Уланци, во близина на Градско, следната недела ќе се доистражи, а со тоа во македонската археологија ќе биде запишана како единствена комплетно истражена некропола од Бронзено време.

Апел од "Комуналец" за штедење вода

Вечер Прес - 01.07.2005

Комуналното претпријатие од Гевгелија упати апел до граѓаните на Гевгелија и земјоделските производители од населените места Моин, Стојаково и Богородица, земјоделските површини ,бавчите и дворовите да не ги поливаат од регионалниот водовод бидејќи наскоро може да се случи да останат без доволно ...

"КАЛДРМА" СО ДЕБИ СПОТ

Вечер Прес - 01.07.2005

Без многу врева во мирна атмосфера во кафулето "Медиум" момците и девојките од групата "Калдрма" пред малиот број на свои пријатели го промовираа нивниот прв деби спот. Видео-клипот каде како продуценти се појавува "Аворд ентертејмент" е снимен за песната "Три години стана како ме зафана", која е ...

"Читос пицата" е безбедна

Вечер Прес - 01.07.2005

Чипсот "читос пица", увезен од Грција, кој извесно времен беше повлечен од пазарот поради нивната забрана во земјата на производство, е безбеден за консумирање. Со анализите во специјализираните лаборатории во Лондон е утврдено дека во нив нема вештачка боја "пара ред" која беше главната причина за ...

Синот со ловџиска го "растури" татка си

Вечер Прес - 30.06.2005

Прексиноќа во Штип, околу 23.30 часот, се случи семејна трагедија. Во расправијата на улицата Цвета Јованова, меѓу татко и син, се слушнале истрели. Синот Тошо (20) ја зел ловџиската пушка на татко му и со неа го усмртил. Со еден истрел го погодил во главата и го "растурил" татка си, Драги Јованов, ...

"Судир" на норвешкиот и финскиот премиер!

Вечер Прес - 30.06.2005

Во авионот во кој се наоѓал норвешкиот премиер Кјел Магне Бондевик, завчера на аеродром во Копенхаген, удрило такси возило со кое патувал финскиот премиер, Мати Ванханен. Двајцата премиери се враќале дома по средбата на врвот на скандинавските држави, кога такси возилото удрило во крилото на ...

"Мишелин" ќе подели 20.000 билети на гледачите за наредната ГН на САД

Вечер Прес - 30.06.2005

Францускиот производител на гуми "Мишелин" предложи да им ги врати парите за билети на гледачите на бојкотираното натпреварување во Формула 1 за Гран при на САД. Како што е познато, пред стартот на трките во Инди, "Мишелин" објави дека не може да гарантира за сигурноста на гумите и седум тимови, ...

Македонија "заборави" на Сребреница?!

Вечер Прес - 30.06.2005

Ниту еден политички фактор институционално или поединечно не се заинтересира и не се пријави за одбележување на Денот на Сребреница. Според доброупатени владини извори, Македонија досега не пријавила своја делегација која на 11 јули ќе оди на одбележувањето на падот на Сребреница, по кој од 12 до ...

ЕУ да докаже дека не е "христијански клуб"

Вечер Прес - 30.06.2005

ЕУ треба да докаже дека не е "христијански клуб" со тоа што во своите редови ќе ја прими муслиманска Турција, изјави турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган непосредно пред заседанието на Европската комисија на која треба да биде донесена одлука дали преговорите за членство на Анкара во Унијата ќе ...

Се "разигра" пазарот на трудот

Вечер Прес - 30.06.2005

Невработеноста реално опаѓа. Ова вчера го потврди министерот за труд и социјална политика Стевчо Јакимовски кој констатираше дека невработеноста во земјата е намалена за 5,4 отсто и во моментот изнесува 376.384 лица. Во изминатиот период на неопределено време се вработиле 12,5 насто повеќе од лани, ...

Сплитскиот "пајак" вози во непознато!

Вечер Прес - 30.06.2005

Доколку во Сплит непрописно паркирате и пајак ви го однесе автомобилот, по него морате да одите на локација, која ако не сте сплиќанец, не би можеле да ја најдете ниту со цела група извидници. Пајак - паркингот се наоѓа далеку надвор од градот, на патот кон југ.

Санкциите ги "опаметија" газдите!

Вечер Прес - 30.06.2005

Во Центарот за вработување во Тетово, како невработени се евидентирани 28.255 лица, или 211 помалку во споредба со претходниот месец. - Благодарение на зачестените инспекторски контроли кои се спроведуваат во фирмите и казнените санкции кон сопствениците кои нудат "работа на црно", бројот на ...

"Наше море" во Охрид

Вечер Прес - 30.06.2005

Снимањето на новата забавна емисија "Наше море", што на Канал 5 премиерно ќе се емитува во понеделниците, средите и петоците, почнува од сабота, и тоа директно од плажата Градиште 2, во Охрид. Репризните изданија, пак, ќе се емитуваат во останатите денови.

Јешиќ го "изблефира" Јовановски

Вечер Прес - 30.06.2005

Македонскиот шампион Работнички К. со 2:0, кој е на подготовки во Бугарија, е поразен во првиот контролен натпревар од првакот на нашиот источен сосед ЦСКА од Софија. "Армејците" до победата дојдоа во вториот дел, со головите на Гргоров (60') и Јанев (74').

"Певаљка" за без пари

Вечер Прес - 30.06.2005

Во нашиот си главен град очигледно последниве години се почесто можеш да сретнеш луѓе од секаков профил. Верувајте воопшто не мислев на нивната финансиска состојба или уште помалку политичка припадност. Она што ми беше на ум е нивната психичка или ако баш сакате, ментална состојба на умот.

"Терна" и официјално ќе ја гради делницата "Оризари" - "Сарај"

Вечер Прес - 30.06.2005

Главниот изведувач на градежните работи на втората фаза на обиколниот автопат на Скопје, од вчера е грчката компанија "Терна". "Сметаме дека презентираното искуство и капацитети со кои располага "Терна" се гаранција дека проектот ќе напредува според планираната физичка и финансиска динамика и дека ...

Загина газдата на "Вол-Март"

Вечер Прес - 30.06.2005

Милијардерот Џон Волтон (58), синот на Сем Волтон, основачот на најголемиот синџир на супермаркети во светот "Вол-Март", загина во авионска несреќа во Вајоминг, САД. Волтон сам управувал со ултралесното летало, што се урнало непосредно по полетувањето од аердоромот "Џексон Хол", соопштено е од ...

"Големата вода" надвор од конкуренција

Вечер Прес - 30.06.2005

"Големата вода", на режисерот Иво Трајков ќе биде еден од 220-те нови филмови, од кои 16 се светски премиери, а ќе бидат прикажани на јубилејното 40. издание на престижниот Интернационален филмски фестивал во Карлови Вари, кој започнува утре, а ќе трае до 9 јули.

Спот за "Три години стана како ме зафана"

Вечер Прес - 29.06.2005

Музичко-издавачката куќа "Профундус"в четврток во 12 часот, во кафе-бар "Медиум", ќе одржи промоција на новиот спот за групата "Калдрма", нивните ексклузивци. Спотот е за песната "Три години стана како ме зафана", во реализација на "Аворд ентертејмент". Го снимаше Горан Наумовски.

"Бијело дугме" за "Пинк" и пријателите

Вечер Прес - 29.06.2005

Студиото на ТВ "Пинк" на Кошутњак ден пред големиот концерт на "Бијело Дугме" беше место каде што се случуваше големата забава наречена "Бијело дугме" за "Пинк" и пријателите". Анплагд журката со Горан Бреговиќ, Жељко Бебек, Ален Исламовиќ и Младен Воичиќ - Тифа се одржа во знак на благодарност, ...

Доделени наградите "Ѓорче Петров"

Вечер Прес - 29.06.2005

Фудбалскиот клуб "Македонија" е добитник на специјалната награда на општина Ѓорче Петров, која се доделува за посебни заслуги за афирмирање на општината. Наградата годинава ќе им биде доделена и на младата сликарка Гордана Апостоловска, спортскиот работник Никола Јовановски и на Фабриката за ...

Три "прстени" околу Месиќ!

Вечер Прес - 29.06.2005

Повеќе од стотина српски полицајци се грижеле за безбедноста на Стипе Месиќ при посетата на Белград, каде што се одржа состанок на лидерите на земјите од регионот. За безбедноста на хрватскиот претседател биле формирани три "прстени" на безбедност.

СДСМ ги "подели" листите за пратеници?

Вечер Прес - 29.06.2005

Портпаролот на СДСМ Борис Кондарко, вчера ги демантираше информациите пласирани на една национална телевизија дека Претседателството на партијата донело одлука за именување на носителите на листите за пратеници за наредните избори.

Никој не ја сака Стоковната "Типо"

Вечер Прес - 29.06.2005

Додека словенечкиот "Мерактор" и грчкиот "Веропулос", како и домашните фирми "Делта М" и "Интер инженеринг" со месеци се надмудруваат во трката за добивање локација, Стоковната куќа "Типо", во строгиот центар на Скопје, буквално со месеци никој не сака да ја купи.

"Арт Базар" - главна оска на старото јадро

Вечер Прес - 29.06.2005

Министерството за култура и Координативниот одбор за ревитализација на Старата скопска чаршија вчера ги презентираа двата проекти кои се однесуваат на Арт Базар, каде ќе се врши дооформување и адаптација на овој блок што претставува главна оска на Чаршијата, и вториот, наменет за санација на ...

Татко и син "изрендале" две девојки

Вечер Прес - 29.06.2005

Хрватот Марко З. (22) и неговиот 53-годишен татко се уапсени во Минхен под сомнение дека масакрирале две девојки. Полицијата ги уапси на автопатот меѓу Минхен и Салцбург. Марко кој и претходно и е познат на полицијата по казнени дела, особено насилство, а бил приведуван и за употреба на дрога, е ...

"Балканкан" со руско признание

Вечер Прес - 28.06.2005

Филмот на Дарко Митревски, "Балканкан", нашиот единствен претставник на 27. Московски интернационален филмски фестивал, се враќа со специјално признание од Здружението на филмски критичари на Русија. Со златен "Свети Ѓорѓи", награда за најдобар филм, се закити Рускиот филм "Dreaming of Space", во ...

Се случи "Војна..." во Скопје

Вечер Прес - 28.06.2005

Најновиот филм на Стивен Спилберг, "Војна на световите", пристигна во Скопје, синоќа, една минута по полноќ, во исто време со проекциите во Лондон, Рим, Париз... На церемонија пред Домот на АРМ, најавена како спектакуларна, се прикажуваа инсерти и спотови од "Војната...".

Златна статуетка "Мајка Тереза" за Карерас

Вечер Прес - 28.06.2005

Златната статуетка "Мајка Тереза" годинава ќе му биде доделена на светски познатиот Хозе Карерас. Ова беше најавено на вчерашното чествување по повод 25-годишнината од прогласувањето на Мајка Тереза за почесен граѓанин на нејзиниот роден град Скопје.

”Je t'aime” пеат "Знам"

Вечер Прес - 28.06.2005

“Je t'aime” е група која постои шест години, има снимено неколку народни песни, а од неодамна се префрла на забавната музика. Причината може да се насети - петтемина млади момци: Горан, Бобан, Петар, Кире и Горан сакаат да бидат експонирани во медиумите колку што заслужуваат.

"Меркатор" и "Веро" во трка за локација

Вечер Прес - 28.06.2005

Четири компании ќе се тркаат за добивање на земјиштето спроти Народна банка на Република Македонија. Покрај словенечки "Меркатор" и грчки "Веропулос" кои од поодамна покажуваа аспирации за овој плац на кој треба да се гради трговски центар, на наддавањето утре во 11 часот во Министерството за ...

ЕУФОР упаднаа во "Лијановиќ"

Вечер Прес - 28.06.2005

Федералната полиција на БиХ и силите на ЕУФОР заеднички вчераутро во 6 часот упаднаа во просториите на месната индустрија "Лијановиќ" на Висока Главица кај Широк Брег во Херцеговина. Просторот пред фирмата е ограден со лента, а пристапот го оневозможуваат маскирани вооружени федерални полицајци.

"Боки 13" за малку со приватен возач

Вечер Прес - 27.06.2005

Низ скопската чаршија неодамна се пронесе муабетот дека Бојан Јовановски, познат како "13 за најуспешните" подолго време бил во потрага на приватен возач. Причината!? Презафатеноста околу организацијата на неговата летна манифестација "Ноќ на ѕвездите" на охридско-струшката ривиера, но и му ...

Македонските "Бугари" гласаа за царот

Вечер Прес - 27.06.2005

Македонските "Бугари" гласаа за царот. Во бугарската амбасада во Скопје, за парламентарните избори во Бугарија завчера гласаа 450 Македонци со бугарски пасош. Најголемиот дел од нив гласале за Националното движење на Симеон Втори, на второ место меѓу македонските Бугари е партијата Бугарски ...

Црвенковски и Вујановиќ на концертот на "Бијело Дугме" во Белград

Вечер Прес - 27.06.2005

Македонскиот претседател Бранко Црвенковски ќе присуствува на концертот на легендарната рок-група "Бјиело дугме" на нивниот втор, белградски, концерт од мини турнејата по бившите југословенски републики, дознава "Вечер спец".

Владини намесници во "независна" Агенција за енергетика

Вечер Прес - 27.06.2005

Во исто време кога постои заклучок на Владата за укинување на неколку од постојните агенции, Владата има намера да формира нова - за енергетика. Предлогот за донесување на законот за нејзино формирање веќе е во собраниска процедура и, според она што се предлага, таа нема да има ни некои поголеми ...

Победи "антиреформистот" Ахмадинеџад

Вечер Прес - 27.06.2005

Ултраконзервативниот градоначалник на Техеран Махмуд Ахмадинеџад ќе биде нов претседател на Иран, откако освоил 61,5 отсто од гласовите, го победи својот ривал, умерениот поранешен шеф на државата Хашеми Рафсанџани, на завчерашниот втор круг претседателски избори, потврди претставник на иранското ...

Социјалистите победија - "царот" втор!

Вечер Прес - 27.06.2005

Според нецелосните и неофицијални разултати од завчерашните избори во Бугарија, Коалицијата за Бугарија, предводена од Бугарската социјалистичка партија (БСП) на Сергеј Станишев е победник со освоени околу 33 отсто од гласовите, покажуват првичните резултати на Централната изборна комисија (ЦИК).

Инвеститорите се "лепат" на државните записи

Вечер Прес - 27.06.2005

Државата е се посилна во финансискиот менаџмент и научи како евтино да се финансира. Ова го потврдуваат финансиските експерти но и самото Министерство за финансии кое деновиве истрча да се пофали дека има енормна побарувачка на пазарот за хартии од вредност.

Пет плус за "Сестри"

Вечер Прес - 27.06.2005

Анисија Стојковска, ученичка во трето одделение во ОУ "Кочо Рацин", во саботата на денот кога учителката и го даде свидетелството каде што беа регистрирани нејзините одлични резултати, таа ги изненади своите соученици поделувајќи им по еден примерок од својот публикуван роман, под името "Сестри".

Ограбена менувачницата "Сласт"

Вечер Прес - 27.06.2005

Во петокот на пладне во Скопје е извешен уште еден грабеж во менувачница. Двајца маскирани ја нападнале и ја ограбиле вработената во "Сласт", а потоа избегале. Полицијата во моментов со оглед на тоа дека во тек е истрага, заради нејзино нарушување не соопштува детали за инцидентот.

Бугарски "пенкала" за германски "агенти"

Вечер Прес - 27.06.2005

Четириесет и седумгодишен Бугарин е уапсен на хрватско-словенечката граница, на преминот Брегане, при обид од Софија во Германија да прошверцува 100 парчиња илегално изработено огнено оружје во облик на хемиски пенкала и муниција за нив.