TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џафери: Медиумите прават притисок врз ДУИ

А1 - 12.04.2009

Евентуално прегласување во Струга дополнително може да ја искомплицира ситуацијата во владејачката ДУИ. Таму тлее одредено незадоволство предизвикано од лошите изборни резултати и односот во владината ...

ДУИ е како на привремена работа кај Груевски

Утрински - 11.04.2009

Премиерот форсира етноцентристичка држава. Груевски, наместо државен, води национален концепт Да. Ја примија пораката, барем се надевам дека ја примија и сега им останува да ја дешифрираат.

Ахмети бланко го поддржал Груевски

Дневник - 11.04.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вчера изјави дека не се пазарел со премиерот Никола Груевски за меѓусебна поддршка за изборите и ништо не побарал за возврат за повикот Албанците да гласаат за претседателскиот ...

Не сакавме апсолутна моќ

Време - 11.04.2009

ДУИ не загуби на изборите иако не добивме градоначалници во Тетово и во Гостивар, тврди Али Ахмети, претседателот на партијата.

СДСМ ќе ја урива „Св. Никола“

Време - 11.04.2009

СДСМ ќе спречи на скопскиот плоштад да се изгради црквата „Св Никола“ и да се постави споменикот на Александар Македонски откако освоија мнозинство советници во Советот на општина Центар. В.д.

ДУИ е задоволна, не бара владина реконструкција

Утрински - 11.04.2009

ТЕТОВО - Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на вчерашната средба со новинарите во Тетово изјави дека оваа партија нема да бара ниту министерски ниту заменички места, ниту пак реконструкција на Владата.

ДУИ: Не му се лутиме на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 11.04.2009

Во Демократската унија за интеграција се задоволни од постигнатото на локалните избори и нема да се лутат на ВМРО-ДПМНЕ што не добија уште поголема поддршка од нивните гласачи.

Ахмети не испазарил ништо за поддршката на Иванов

А1 - 10.04.2009

Ахмети јавно признава, за повикот за поддршка за Ѓорге Иванов не испазарил ништо за возврат. Доволна гаранција му било ветувањето дека избраниот претседател ќе го почитува Охридскиот договор, во рамки на ...

ДУИ ќе се теши со уште еден министер

Дневник - 10.04.2009

Речиси е извесно дека реконструкција и плус министерско место за ДУИ ќе биде барањето на лидерот Али Ахмети до премиерот Никола Груевски како надомест за изјаловената поддршка од ВМРО-ДПМНЕ за Хазби Лика.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека владинита коалиција функционира добро

Канал5 - 10.04.2009

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, од партиското седиште во тетовска Мала Речица истакна дека владинита коалиција функционира добро. Меѓусебниот договор со ВМРО – ДПМНЕ бил испочитуван.

Ахмети: ДУИ победи на изборите, договорот со Груевски принципиелен

Алсат-М - 10.04.2009

ДУИ е победник на локалните избори без разлика што ги загуби двата најголеми албански градови во Македонија, Тетово и Гостивар.

Иванов ќе бира советник Албанец со Али Ахмети

Алсат-М - 10.04.2009

Во кабинетот на новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов, ќе има место и за советник Албанец. Се работи на екипирање на неговиот кабинет, но се уште не се објавуваат имињата на евентуалните советници.

Ахмети: Ако победевме секаде ќе ме обвиневте за тоталитаризам

Вечер Прес - 10.04.2009

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вели дека засега е рано да се зборува за реконструкција на неколку министри, иако во партијата постои мислење дека нивната лоша работа е причина за неуспехот на локалните избори во ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не се препотиле за договорот

Дневник - 09.04.2009

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ три дена по изборите потврдија дека потфрлиле со договорот за меѓусебна соработка за локалните и за претседателските избори.

Изборите и партиите

Дневник - 09.04.2009

Во редовите на владејачката партија се јави мала, но незгодна пукнатина. Таа се вика Брат Љубе. ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде овој проблем брзо да го елиминира.

Повторно лекари и актери во советничките клупи на општините

Утрински - 09.04.2009

Професионалниот состав на градскиот и на општинските совети кои во наредниве четири години ќе ги бранат интересите на скопјани е речиси идентичен како и во изминатиот мандат.

Владината коалицијароса не ја роси

Време - 09.04.2009

По информациите дека постои големо незадоволство во ДУИ поради поразот во најголемите градови во западна Македонија, високи функционери на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ побрзаа да демантираат дека има какви било ...

Продолжува молкот на ДУИ за изборите

Алсат-М - 09.04.2009

И натаму молк во ДУИ за резултатите од изборите. Ахмети кој од завршувањето на изборите се уште не излезе со став во јавноста, одбра и денеска да молчи најавувајќи пресконференција за утре.

Кој не го исполни договорот - ВМРО-ДПМНЕ или ДУИ?

Утрински - 09.04.2009

Најавите дека Централното претседателство на ДУИ ќе разгледува зошто ВМРО-ДПМНЕ не ја испорачала поддршката на локалните избори и дека лидерот Али Ахмети директно ќе барал одговори од премиерот Никола Груевски ...

Груевски ќе го спасува Ахмети со реконструкција на Владата

Н.Македонија - 09.04.2009

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ќе предложи менување на неколку министри од неговата партија, како обид да ги смири тензиите во партијата по лошите изборни резултати.

ВМРО-ДПМНЕ со 460 советници и со 53 градоначалници

Н.Македонија - 09.04.2009

Државната изборна комисија (ДИК) ги објави резултатите за избор на советници. ВМРО-ДПМНЕ освои убедливо најмногу советнички места 460, додека опозициската СДСМ има 282 советници.

Реконструкција во владините редови?

А1 - 08.04.2009

Во ДУИ детално ќе се анализираат изборните резултати во сите општини, а особено во оние каде партијата загуби на овие избори, особено за Тетово, Гостивар и Арачиново.

Советот во Центар контра градоначалникот

Утрински - 08.04.2009

Градоначалниците на скопските општини, кои се од редовите на владејачката партија, во наредниве четири години очигледно без никаков проблем ќе соработуваат со општинските совети, имајќи предвид дека ...

ДУИ ќе бара нов договор со Груевски

Време - 08.04.2009

По неуспехот на изборите, ДУИ ќе бара нов договор со премиерот Никола Груевски околу клучните прашања, односно редефинирање на досегашните односи затоа што, во спротивно, и се заканува натамошно тонење, тврдат ...

Арифи: ДУИ треба вината да ја бара во себе

Алсат-М - 08.04.2009

Вината за поразот во Тетово и Гостивар, ДУИ треба да ја бара во своите редови, а не кај ВМРО ДПМНЕ, со која пред изборите постигна договор за меѓусебна поддршка.

Тројца пратеници станаа градоначалници

Утрински - 08.04.2009

За десетина дена на Горан Петров, Ратко Димитровски од ВМРО-ДПМНЕ и Веби Беџети од ДУИ ќе им престане пратеничкиот мандат по добивањето на градоначалничките функции.

Тетово ги тресе ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Дневник - 08.04.2009

Потврдивме дека не играме двојна игра, но прашање е колку ВМРО-ДПМНЕ си стоеше на зборот, вели висок функционер на ДУИ ДУИ два дена е во шок по изборниот пораз што го претрпе во Тетово, Гостивар и воАрачиново.

ДИК - коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу Градоначалнички и советнички места

Сител - 08.04.2009

На локалните избори во Македонија најмногу градоначалници и советници освои коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ - 53.

Причините за поразот ДУИ треба да ги бара кај себе

Вечер Прес - 08.04.2009

Во Тетово го имавме максимумот на нашите гласачи. Градот го загубивме со разлика од илјада гласови и тоа е реалност. Но ова исто така покажува и дека двете партии, ДУИ и ДПА, беа близу.

ДУИ ќе испитува дали ВМРО-ДПМНЕ гласаше за Хазби Лика во Тетово

Н.Македонија - 08.04.2009

Демократската унија за интеграција сериозно ќе ги преиспитува резултатите од локалните избори во Тетово за да утврди дали членовите на ВМРО - ДПМНЕ го поддржале нивниот кандидат за градоначалник, Хазби Лика.

СДСМ на најниски гранки од постоењето

Н.Македонија - 08.04.2009

Локалните избори, особено вториот круг, ја покажаа сегашната моќ на СДСМ или, поточно речено, немоќ да се претстави како сериозна опозиција.

ДИК: Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу градоначалнички и советнички места

Н.Македонија - 08.04.2009

Скопје, 8 април (МИА) - На локалните избори во Македонија најмногу градоначалници и советници освои коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ - 53.

ВМРО-ДПМНЕ со победа - СДСМ следеа во транс

А1 - 07.04.2009

Во тензична атмосфера се следеа изборните резултати во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Ќе има или ќе нема цензус? Кој каде и што ќе освои. А паѓаа и погрешни прогнози.

Нови градоначалници во 45 општини

А1 - 07.04.2009

Последен извештај од ДИК објавен во 13 часот за добиените резултати од гласањето за градоначалник по општини. Извештајот е подготвен од податоците од записниците на општинските изборни комисии.

Тројца пратеници стануваат градоначалници

Вест - 07.04.2009

Скопје, 7 април - За десетина дена на Горан Петров, Ратко Димитровски од ВМРО-ДПМНЕ и Веби Беџети од ДУИ ќе им престане пратеничкиот мандат по добивањето на градоначалничките функции.

ВМРО-ДПМНЕ триумфира на локалните избори

Утрински - 07.04.2009

Претседателските и локалните избори во Македонија и' донесоа триумфалната победа на десницата на сите нивоа од власта. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која од лани, по вонредните парламентарни избори, доминира со ...

ДУИ смета дека изборите не се бојкотирани

Утрински - 07.04.2009

ТЕТОВО - „Не мислиме дека изборите се бојкотирани. Напротив, најважно е што Македонија доби претседател“. Вака одговори на поставено прашање Гзим Острени на вчерашната средба со новинарите во седиштето на ДУИ ...

Ѓорге Иванов избран без гласовите на Албанците

Утрински - 07.04.2009

Изборот на Ѓорге Иванов за шеф на државата помина без гласовите на Албанците во Македонија. Едноцифрениот процентуален одѕив во градовите со доминантно албанско население покажува дека идниот претседател на ...

Гласачите првпат по свое

Дневник - 07.04.2009

Одвај исполнетиот цензус за избор на шеф на државата е силна порака од граѓаните за партиите дека не се гласачка машина, сметаат експертите.

Триумф на ВМРО, дебакл на ДУИ

Време - 07.04.2009

Тони Ангеловски ВМРО-ДПМНЕ извојува убедлива победа на локалните избори. Од вкупно 83 општини, владејачката партија во вториот круг освои 31 општина плус градот Скопје, а кога ќе се додадат и резултатите од ...

ВМРО-ДПМНЕ СО 58 ГРАДОНАЧАЛНИЦИ, ДУИ 13, СДСМ СЕДУМ, ДПА, СРМ и РССМ ПО ЕДЕН

Телма - 07.04.2009

Во вториот круг од локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ доби 30 градоначалници, ДУИ седум, СДСМ три, ДПА еден. Според податоците од последниот извештај објавен на веб страницата на ДИК, по едно градоначаничко место ...

ВМРО-ДПМНЕ освои 58 градоначалнички места, ДУИ 13, СДСМ седум, ДПА, СРМ и РССМ по еден

Вест - 07.04.2009

Скопје, 6 април - Во вториот круг од локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ доби 30 градоначалници, ДУИ седум, СДСМ три, ДПА еден. Според податоците од последниот извештај објавен на веб страницата на ДИК, по едно ...

ВМРО-ДПМНЕ освои 58 градоначалнички места, ДУИ 13, СДСМ седум, ДПА, срм и рссм по еден

Сител - 07.04.2009

Во вториот круг од локалните избори, ВМРО-ДПМНЕ доби 30 градоначалници, ДУИ седум, СДСМ три, ДПА еден. Според податоците од последниот извештај објавен на веб страницата на ДИК, по едно градоначаничко место ...

Од пратенички во градоначалнички фотељи

Кирилица - 07.04.2009

Горан Петров, Ратко Димитровски од ВМРО-ДПМНЕ и Веби Беџети од ДУИ од пратеници преминуваат на градоначалничка функција Нивните места во Собранието на Република Македонија ќе ги заземат тројца нови пратеници.

Тесно во советите на Охрид, Карпош и во Тетово

Н.Македонија - 07.04.2009

Охрид и Карпош ќе добијат градоначалници од опозицијата, а најголем број од советниците во општинските совети се од власта. Новиот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ ќе добие совет со најмногу ...

Претседателот е избран со 42,61 отсто од гласовите

Н.Македонија - 07.04.2009

Ѓорге Иванов од ВМРО-ДПМНЕ победи на четвртите претседателски избори со освоени 453.426 гласа или 59,38 отсто, а противкандидатот Љубомир Фрчкоски од СДСМ освои 264.692 гласа или 34,66 проценти.

Изборите донесоа голема поделба на гласовите на Албанците

Н.Македонија - 07.04.2009

Локалните и претседателски избори донесоа уште една новина на македонската политичка сцена - речиси рамномерна поделба на силите во албанскиот политички блок меѓу три партии.

ВМРО-ДПМНЕ освои 55 општини плус Скопје

А1 - 06.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ во вториот круг објави победа во 55 општини плус главниот град Скопје. Владејачката партија ги освои Центар, Кисела Вода, Илинден и Петровец во Скопје, а меѓу останатите во Македонија се Велес, ...

Понеделник, 6 април

BBC - 06.04.2009

Сите весници во Македонија пишуваат за победата на Ѓорге Иванов на претседателските избори. Сепак сите нотираат дека излезноста едвај помина 40%.

Се менува сликата на локалната власт во земјава

А1 - 06.04.2009

Изборите успешно завршија. Македонија доби нов претседател, но и повеќе нови отколку стари градоначалници. Вчера на претседателските избори постигнат е цензусот.

ВМРО-ДПМНЕ ја освои локалната власт

Време - 06.04.2009

Тони Ангеловски ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во најголем дел од општините во кои вчера се избираа градоначалници во вториот круг од локалните избори.

Албанските партии раководат со 16 општини

Алсат-М - 06.04.2009

ДУИ ги изгуби Тетово и Гостивар, две од општините со најголем број албанско население во Македонија. ДУИ успеа да ја задржи Струга каде до последниот миг беше неизвесно.

Изборите завршија, голема предност на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 06.04.2009

ВМРО-ДПМНЕ вечерва објави дека е остварена голема победа на локалните избори. Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски соопшти дека партијата, според досегашните податоци, во вториот ...

ВМРО-ДПМНЕ беше во грч поради цензусот

Утрински - 06.04.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ еден и пол час по затворањето на гласачките места објави дека цензусот е постигнат и дека Ѓорге Иванов е новиот претседател на државата.

Десницата обезбеди апсолутна власт во Македонија

МРТ - 06.04.2009

Неделните претседателски и локални избори во Македонија ја потврдија апсолутната победа и власт на ВМРО - ДПМНЕ, партија на десницата.

Груевски: Денеска победи Македонија

Нетпрес - 06.04.2009

“Денеска по вторпат за само 14 дена победи Македонија. Денеска по вторпат за само 14 дена Македонија демонстрираше капацитет, волја и способност за организирање фер, мирни и демократски избори кога граѓаните ...

Десницата обезбеди апсолутна власт во Македонија

Макфакс - 06.04.2009

Неделните претседателски и локални избори во Македонија ја потврдија апсолутната победа и власт на ВМРО - ДПМНЕ, партија на десницата.

ВИДЕО: Прослава на ВМРО-ДПМНЕ на плоштадот “Македонија“

Нетпрес - 06.04.2009

Партијата на власт ВМРО-ДПМНЕ вечерва на плоштадот “Македонија“, прославува победа на претседателските избори како и победа во повеќето општини во државата.

СДСМ - честитки за ВМРО-ДПМНЕ – нејасно за цензусот

Макфакс - 06.04.2009

Опозициониот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) вечерва му ја честиташе изборната победа на ВМРО ДПМНЕ,потсетувајќи дека се уште е нејасна состојбата околу цензусот за претседателските избори.

ВМРО ДПМНЕ освои 55 градоначалници, а СДСМ 8

Сител - 06.04.2009

Коце Трајановски е новиот скопски градоначалник. Од 43 отсто од граѓаните кои излегоа на гласање, за Трајановски својот глас го дале 112.331 наспрема 69.285 гласови за неговиот опонент Тито Петковски.

Коце Трајановски - нов градски татко

Вечер Прес - 06.04.2009

За кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ гласаа 112.331 граѓани, а неговиот опонент, кандидатот на СДСМ и НСДП Тито Петковски доби поддршка од 69.285 избирачи Владејачката коалиција За Подобра Македонија" предводена од ...