TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еврокомисијата се огради од Берлускони за поддршката на Путин за Јукос и Чеченија

Вест - 08.11.2003

Русија вчера со воена парада но и со демонсрации на комунистите ја одбележа 86-годишнината од Октомвриската револуција во 1917, ден кој сега се вика "Ден на слога и помирување". Во Русија вчера почна и ... БРИСЕЛ, 8 ноември (Ројтерс) - Европската комисија вчера се дистанцира од ставот на ...

Берлускони во одбрана на руската акција во Чеченија

Утрински - 08.11.2003

Спротивно на политиката на Европската унија БРИСЕЛ - Лидерите на ЕУ се дистанцираа од коментарите на италијанскиот премиер Силвио Берлускони кој ги бранеше акциите на Русија во Чеченија. Во изјавите по самитот ЕУ - Русија во Рим, Берлускони ги обвини европските медиуми за извртување на вистината.

Русија ќе преговара со ЕУ за влез во СТО

Вест - 07.11.2003

Путин со Берлускони и евродипломатот Солана на последиот самит пред влезот во ЕУ на поранешните членки на советскиот блок РИМ, 7 ноември, (АП) - Русија и Европската унија се договорија да почнат со преговори за рускиот влез во Светската трговска организација со цел Москва да биде примена до крајот ...

Путин во Италија

Вест - 06.11.2003

Рускиот претседател од вчера е во дводневна висока официјална посета на Италија. РИМ, 6 ноември, (АП) - Рускиот претседател од вчера е во дводневна висока официјална посета на Италија. Путин ќе разговара со италијанскиот премиер Берлускони, функционерите на ЕУ, а ќе се сретне и со Папата Јован ...

Путин на самитот на ЕУ во Рим

Канал5 - 06.11.2003

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе учествува на самитот на лидерите на Европската Унија во Рим. Се очекува тие да извршат притисок врз него за поумерени акции на неговите безбедносни сили во Чеченија. Се смета дека тие ќе побараат то Рускиот претседател Владимир Путин денеска ќе ...

Путин подготвен за самитот ЕУ-Русија

Канал5 - 05.11.2003

Рускиот претседател Владимир Путин кој е во посета на Италија се очекува да ги започне службените разговори. Тој синоќа имаше заедничка вечера со италијанскиот премиер Силвио Берлускони, со кого се вели дека се лични пријатели.