TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иднина засадена во компјутер

Утрински - 25.11.2011

Членовите на фондацијата „Метаморфозис“ и' се приклучија на националната акција „Ден на дрвото“ со едно свое досетливо решение. Ја засадија својата иднина во куќиште од компјутер.

Македонија пошумена со нови милиони садници

Дневник - 24.11.2011

На сите досегашни акции за пошумување насадени се вкупно 44 милиони нови садници Под мотото „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот“, вчера на 400 локации низ Македонија се садеа 5,7 ...

ВМРО-ДПМНЕ ги изброја дрвцата што ги посадија Петрески и Заев

+инфо - 24.11.2011

Ставот на СДСМ дека вчерашната акција „Ден на дрвото“ е политичка пропаганда на владата е демантиран од нејзините градоначалници кои засадија дрвца во своите општини, реагираат денеска од ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалниците на СДСМ ја демантираат својата партија

Press24 - 24.11.2011

Додека СДСМ Денот на дрвото го оквалификува како “политичка пропаганда на владата”, нејините градоначалници ја поддржаа и учествуваа во истата акција засадувајќи садници со дрва Додека СДСМ истиот ...

СДСМ - ВМРО-ДПМНЕ да соопшти колку вкупно пари се потрошени изминативе години за „Денот на дрвото“

Inpress - 24.11.2011

Скопје, 24. ноември 2011 (ИНПРЕС) Aко не е точно дека „Денот на дрвото“ е уште една пералница на народни пари, тогаш го повикуваме ВМРО-ДПМНЕ јавно и транспарентно да им соопшти на граѓаните колку ...

ВМРО-ДПМНЕ - Дали СДСМ воопшто ги координира сопствените ставови?!

Inpress - 24.11.2011

Скопје, 24. ноември 2011 (ИНПРЕС) Додека СДСМ Денот на дрвото го оквалификува како „политичка пропаганда на владата“, нејините градоначалници ја поддржаа и учествуваа во истата акција засадувајќи ...

Општина Центар учествуваше во акцијата “Ден на дрвото“

Нетпрес - 24.11.2011

Околу 200 учесници од Општина Центар активно учествуваа на традиционалната есенска акција за пошумување, што се одржа вчера на локацијата Мршевци под мотото “Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо ...

ВМРО- ДПМНЕ: Градоначалниците на СДСМ против нивната партија

Нетпрес - 24.11.2011

Според ВМРО- ДПМНЕ, додека СДСМ “Денот на дрвото“ го оквалификува како “политичка пропаганда на владата”, нејзините градоначалници ја поддржаа и учествуваа во истата акција засадувајќи садници со ...

Ставот на СДСМ за акцијата „Ден на дрвото“ негиран од нејзините градоначалници

МРТ - 24.11.2011

Ставот на СДСМ дека вчерашната акција „Ден на дрвото“ е политичка пропаганда на владата“ е демантиран од нејзините градоначалници кои засадија дрвца во своите општини, се вели во денешната реакција ...

СДСМ: „Денот на дрвото“ е пералница на пари

Press24 - 24.11.2011

Груевски и ВМРО ДПМНЕ освен што ги злоупотребуваат вработените во јавната и државна администрација да садат дрвца, вчера јавноста беше сведок дека за дневно политичките потреби на премиерот се ...

СДСМ: Груевски злоупотреби деца на „Денот на дрвото“

+инфо - 24.11.2011

Aко не е точно дека „денот на дрвото“ е уште една пералница на народни пари, тогаш го повикуваме ВМРО ДПМНЕ јавно и транспарентно да им соопшти на граѓаните колку вкупно пари се потрошени изминативе ...

Партиски реакции за Денот на дрвото

Сител - 24.11.2011

Додека Социјалдемократскиот сојуз ја критикува акцијата ден на дрвото, нејзините градоначалници масовно садат во своите општина, велат од ВМРО - ДПМНЕ.

Реакција на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 24.11.2011

Опозициската СДСМ во реакција на соопштение од ВМРО-ДПНМЕ за акцијата „Ден на дрвото“ побара владејачката партија јавно и транспарентно да им соопшти на граѓаните колку вкупно пари се потрошени ...

Градоначалниците на СДСМ ја поддржаа акцијата „Ден на дрвото“

Курир - 24.11.2011

Додека СДСМ Денот на дрвото го оквалификува како “политичка пропаганда на владата”, неговите градоначалници ја поддржаа и учествуваа во истата акција засадувајќи садници со дрва, се наведува во ...

ВМРО- ДПМНЕ: Градоначалниците на СДСМ против нивната партија

Точка - 24.11.2011

Според ВМРО- ДПМНЕ, додека СДСМ “Денот на дрвото“ го оквалификува како “политичка пропаганда на владата”, нејзините градоначалници ја поддржаа и учествуваа во истата акција засадувајќи садници со ...

Општина Центар учествуваше во акцијата “Ден на дрвото“

Точка - 24.11.2011

Околу 200 учесници од Општина Центар активно учествуваа на традиционалната есенска акција за пошумување, што се одржа вчера на локацијата Мршевци под мотото “Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо ...

СДСМ: За дневно политичките потреби на премиерот се злоупотребуваат и децата.

Sky - 24.11.2011

СДСМ излезе со реакција на писмото на ВМРО ДПМНЕ во кое се вели дека и некои градоначалници од СДСМ излегле на пошумување.

Садиме дрвца, цветаат обвинувања

Н.Македонија - 24.11.2011

На 400 локации низ Македонија во вчерашната есенска акција „Ден на дрвото“ се садеа 5,7 милиони садници. Засадени се, според процените, повеќе од 50 проценти од планираните садници.

Македонските погранични власти и српските колеги засадија дрвца на Табановце

Канал5 - 23.11.2011

Македонските цариници и полицајци на граничниот премин Табановце заедно со своите српски колеги ја одбележаа осмата по ред акција „Ден на дрвото засади ја својата иднина“.

Градоначалникот на Скопје и советниците засадија дрвца на Водно

Канал5 - 23.11.2011

Градоначалникот на Скопје, со советници од градската управа засадија дрвца на средно Водно во близина на жичарницата и со својот потпис дадоа поддршка на писмото за зачувување на македонскиот ...

СДСМ не сака ВМРО-вско пошумување

Вест - 23.11.2011

Обновувањето на шумскиот фонд треба да се спроведува во текот на целата година, а не кампањски во еден ден, заради дневно политичките потреби, е ставот што денеска го соопшти СДСМ во врска со ...

Јанкуловска и Ставревски засадија дрвца во Мршевци

24 Вести - 23.11.2011

Со засадени дрвца и потпис на петицијата за македонизмот, министрите Јанкуловска и Ствревски во Мршевци го одбележаа денот на дрвото каде годинава се засадија околу десет хектари на дабова и ...

(ФОТО) Садници и потписи за подобра иднина

Утрински - 23.11.2011

Преку мотото „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот“, граѓани, ученици, политичари денеска по осми пат ја пошумуваа Македонија На 400 локации низ земјава беа засадени околу 5,7 милиони ...

Македонците не се дрво без корен

Канал5 - 23.11.2011

Покрај местата каде што се садеа дрвца, имаше штандови за потпишување на писмото до Европската комисија за почитување на идентитетот на Македонија.

Политичка манипулација со денот на дрвото

24 Вести - 23.11.2011

Граѓаните се изманипулирани со осмата по ред акција за ден на дрвото, предупредуваат експертите. Велат дека е недозволиво еколошка иницијатива за садење на дрвца да се претвори во политичка ...

Денот на дрвото доби политичка конотација

Телма - 23.11.2011

Манифестацијата „Ден на дрвото“ доби политичка конотација. Покрај садењето на садниците, паралелно се спроведуваше и акција за собирање потписи против бришењето на зборот македонски од страна на ...

Над 35 отсто од садниците неуспешно засадени

Телма - 23.11.2011

Неверојатни 43,7 милиони дрвца се засадени за три и пол години во рамките на акцијата Ден на дрвото. Во осумте акции се пошумуваше речиси низ целата држава.

Македонија ќе биде раззеленета со уште 5,7 милиони дрвца

24 Вести - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

Македонија ќе биде разеленета со уште 5,7 милиони дрвца

Утрински - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

Министрите Ставрески и Јанкулоска засадија дрвца во Мршевци

Утрински - 23.11.2011

„Акцијата е позитивна иницијатива која сама по себе не значи само поубава, позелена и поздрава животна средина, туку е и иницијатива која значи подигање на свеста, заедничка работа и учество во ...

СДСМ: Денот на дрвото кампања за политички поени на власта

Телма - 23.11.2011

Обновувањето на шумскиот фонд треба да се спроведува во текот на целата година, а не кампањски во еден ден, заради дневно политичките потреби, е ставот што денеска го соопшти СДСМ во врска со ...

Ден на дрвото - "Садиме денес и праќаме писмо на мирот"

Дневник - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја ...

„Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот“

Телма - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

Кога лисјата паѓаат...

Утрински - 23.11.2011

Соња Крамарска Претседателот Ѓорге Иванов вчера засади чемпреси во градскиот парк во Велес. Рече дека отсекогаш ја поддржувал акцијата за чиста животна средина.

Со лопати ќе садат, со пенкала ќе се потпишуваат

Утрински - 23.11.2011

Ги повикуваат граѓаните масовно да се потпишат против „обезименување“ во тетратките што ќе бидат испратени до ООН и до ЕК Под мотото „Садиме денес-пишуваме и испраќаме писмо на мирот“, денеска, на ...

Ден на дрвото – садиме денес и пишуваме писмо на мирот

Канал5 - 23.11.2011

Денеска се одржува осмата по ред масовна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ под слоганот „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот!“.

Осми пат во прилог на позелена и поубава Македонија

Deutsche Welle - 23.11.2011

Под мотото „ Садиме денес- пишуваме и праќаме писмо на мирот‘‘ на 400 локации во Македонија во рамки на осмата акција за пошумување „ Ден на дрвото- засади ја својата иднина‘‘ ќе бидат засадени 5,7 ...

Македонија сади 5,7 милиони садници

Алфа - 23.11.2011

Вкупно 5,7 милиони садници треба да бидат засадени денеска ширум Македонија во есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“.

Ќе се пошумува и во Неготинско во рамки на акцијата „Ден на дрвото“

МРТ - 23.11.2011

Во рамки на 8-та акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ денеска во Неготино и околината ќе се пошумува на месностите Мелци кај градската депонија, Глишиќкиот рид, Тиквешко Езеро и во ...

Министерот Димовски пошумуваше во Кратовско

МРТ - 23.11.2011

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска во рамки на есенската акција за пошумување „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ пошумуваше кај месноста Присое во ...

Министерот Димовски пошумуваше во Кратовско

Нетпрес - 23.11.2011

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска, во рамки на есенската акција за пошумување на Република Македонија “Ден на дрвото засади ја својата иднина“, учествуваше ...

Министерот Димовски садеше дрвца во кратовско

Курир - 23.11.2011

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска во рамки на есенската акција за пошумување „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ пошумуваше кај месноста Присое во ...

Најмладите охриѓани најбројни во засадувањето на дрвца

Inpress - 23.11.2011

Охрид, 23. ноември 2011 (ИНПРЕС) Охридските ученици денес беа најбројни во засадувањето на дрвца во рамките на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Засадени дрвца и во дворот на Министерството за одбрана

Сител - 23.11.2011

- Министерот за одбрана Фатмир Бесими, заменик началникот на Генералштабот на АРМ Насер Сејдини и акредитирани воени аташеа во Република Македонија посадија садници во дворот на Министерството, со ...

Шокароски и Стефаноски засадија дрвца во Охрид

Курир - 23.11.2011

Пратеникот Харалампие Шокароски и државниот секретар во Министерството за локална смоуправа Сашо Стефаноски во рамките на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ денеска засадија дрвца во ...

Опозицијата не сака да сади ВМРО-вски дрва

+инфо - 23.11.2011

,„Денот на дрвото“ наместо благородна акција се претвори во крајно сомнителен проект преку кој се злоупотребуваат народните пари, сметаат опозиционерите и поради тоа одбиваат да се приклучат кон ...

И покрај дождот, акцијата за пошумување - успешна

Inpress - 23.11.2011

Скопје, 23. ноември (ИНПРЕС) Лошото време и дождот кој на моменти паѓаше не ги спречи учесниците во овогодинешната, осма по ред акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, која оваа година се ...

Ставрески и Јанкулоска засадија дрвца на локалитетот Мршевци

Курир - 23.11.2011

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, придружувани од иницијативниот одбор на акцијата „Ден на дрвото“, градоначалници и естрадни ...

Градот Скопје активно го поддржа “Денот на дрвото 2011“

Нетпрес - 23.11.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, советници, претставници од градската администрација, јавните претпријатија, установите од ...

Денот на дрвото се одржа по осми пат

Курир - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија се засадија 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

Општина Валандово го одбележа „Денот на дрвото“

Курир - 23.11.2011

Во општина Валандово се одбележа есенскиот „Ден на дрвото-засадија својата иднина“, каде што беа засадени повеќе од 8.000 садници на јасен и чемпрес.

Ден на дрвото - „Садиме денес, пишуваме и праќаме писмо на мирот“

Нетпрес - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија се садат 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“.

АРМ пошумува на 10 локации низ државава

МРТ - 23.11.2011

Во есенската акција „Ден на дрвото“ припадниците на АРМ ангажирани на десет пунктови низ Македонија. 200 припадници од шест армиски гарнизони засадија околу 600 илјади млади, главно зимзелени садници.

Пошумени по 10 хектари во Кочанско и Виничко

МРТ - 23.11.2011

Во рамките на акцијата Ден на дрвото - засади ја својата иднина, во Кочани и Виница се пошумија по 10 хектари голини. Во акцијата во Кочани, во атарот на месноста Локубија во централното градско ...

Во прилепско ќе бидат засадени 80 илјади садници

МРТ - 23.11.2011

Учениците, студентите и граѓаните денеска на Денот на дрвото ќе засадат 80.000 садници во околината на Прилеп. Во оваа акција под мотото „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот“ се ...

Во Дебарско ќе бидат засадени 60 илјади садници црн бор

МРТ - 23.11.2011

Во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ во Дебарско ќе бидат засадени 60 илјади садници црн бор.

Политичарите ќе си садат дрвца секој на своето

+инфо - 23.11.2011

Денеска ќе се одржи осмата по ред акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ под слоганот „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот!“.

По осми пат Македонија ќе ја сади својата иднина

Inpress - 23.11.2011

Скопје, 23. ноември (ИНПРЕС) Околу 5,7 милиони садници ќе бидат засадени во рамките на осмата по ред акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, што оваа година ќе одвива под мотото „Садиме ...

Ден на дрвото

Окно - 23.11.2011

Tweet ден на дрвото пара фото коментирај Thumbnail Икона parafoto ...

СДСМ: Денот на дрвото се претвори во сомнителен проект

Курир - 23.11.2011

Обновувањето на шумскиот фонд треба да се спроведува во текот на целата година, а не кампањски во еден ден, заради дневно политичките потреби, е ставот што денеска го соопшти СДСМ во врска со ...

И стари и млади садеа на Денот на дрвото

МРТ - 23.11.2011

Насади дрво, насади ја својата иднина. Граѓаните со масовна поддршка на акцијата за пошумување „Ден на дрвото”. Садниците подготвено чекаа, дупките ископани, лопатите до нив.

Кавга меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и за „Денот на дрвото“

Р.С.Европа - 23.11.2011

За СДСМ, преку „Денот на дрвото“ се злоупотребуваат народните пари. Власта одговори дека на СДСМ му смета се што е добро. Кавга меѓу власта и опозицијата и за Денот на дрвото.

„Ден на дрвото“ - каде ќе садат политчарите денеска

Press24 - 23.11.2011

Водечкиот настан на кампањата е „Писмото на љубовта, почитта и пријателството - засади мир, пријателство и љубов“. Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации ...

5,7 милиони дрвца за зелена Македонија

Курир - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

Министерот Тодоров пошумуваше во Радовиш

Сител - 23.11.2011

Министерот за здравство, Никола Тодоров учествува во акцијата за пошумување во Општина Радовиш, каде што на 17 хектари се засадени 8 000 дрвца.

Во Велес засадени над 15.000 садници

Сител - 23.11.2011

Во околината на Велес над езерото „Младост‘‘ денеска во рамки на акцијата за пошумување „Ден на дрвото - засадија својата иднина‘‘ на површина од 7 хектари беа засадени 15 илјади садници од јасен, ...

Денот на дрвото, ден и за потпис

Алфа - 23.11.2011

Македонија садеше дрва по осми пат. Според организаторот, подготвени чекаа пет милиони и седумстотини илјади садници. На четиристотини локации, садеа граѓани дојдени со организиран превоз но и ...

Во Велес започна акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

МРТ - 23.11.2011

Во околината на езерото „Младост“ во месноста викана Шетлова нива утрово почна осмата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“.

Македонија ќе биде разеленета со уште 5,7 милиони дрвца

Нетпрес - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

Македонија ќе биде разеленета со уште 5,7 милиони дрвца

МРТ - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

По осми пат Македонија ќе ја сади својата иднина

Таратур - 23.11.2011

Околу 5,7 милиони садници ќе бидат засадени во рамките на осмата по ред акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, што оваа година ќе одвива под мотото „Садиме денес - пишуваме и праќаме ...

Во Велес започна „Денот на дрвото“

Кирилица - 23.11.2011

Во околината на езерото „Младост“ во месноста викана Шетлова нива утрово почна осмата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ На површина од седум хектари ќе бидат засадени 15 илјади садници ...

Министерот Димовски засадуваше во кратовско

Inpress - 23.11.2011

Кратово, 23. ноември 2011 (ИНПРЕС) Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска, во рамки на есенската акција за пошумување на Република Македонија „Ден на дрвото ...

Засадени дрвца во кругот на министерството за одбрана

Курир - 23.11.2011

Министерот за одбрана Фатмир Бесими, заменик началникот на Генералштабот на АРМ Насер Сејдини и акредитирани воени аташеа во Република Македонија посадија садници во дворот на Министерството, со што ...

СДСМ - „Денот на дрвото“ е крајно сомнителен проект

Inpress - 23.11.2011

Скопје, 23. ноември 2011 (ИНПРЕС) Пошумувањето не се случува за прв пат во Македонија, а најмалку благодарение на ВМРО-ДПМНЕ. Впрочем, тоа се спроведува уште од далечната 1947 година.

„Ден на дрвото“ по осми пат

Р.С.Европа - 23.11.2011

Денеска ќе се одржи осмата по ред масовна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ под слоганот „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот!“.

Сараќини на 5.седница на Мешовитиот Комитет на ЦЕФТА

Капитал - 23.11.2011

Минхен - Премиерот Никола Груевски на Бизнис форум во Минхен. Скопје - Се одржува 8-та акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“.

СДСМ: “Денот на дрвото“ постои уште од 1947 година

Нетпрес - 23.11.2011

Според опозиционата СДСМ, пошумувањето не се случува за прв пат во Македонија, а најмалку благодарение на ВМРО- ДПМНЕ, туку според нив, тоа се спроведува уште од 1947 година, стои во соопштението на ...

Гоце нема само тАраса, туку и шума

Вечер Прес - 23.11.2011

ЕКОЛОШКАТА АКЦИЈА "ДЕН НА ДРВОТО" НИ ОТКРИВА И ПОМАЛКУ ПОЗНАТИ МЕСТА И покрај магловитото и студено време Македонците успеаја да засадат 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција "Ден на ...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство активно ја подржа денешната акција за пошумување

Sky - 23.11.2011

Љупчо Димовски, министер за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска, во рамки на акција "Ден на дрвото засади ја својата иднина" беше дел од тимот кој пошумуваше на месноста Присое во ...

Како се славеше "Денот на дрвото" во Прилеп (Фото)

Sky - 23.11.2011

Во Прилеп судејќи според фотографиите весело поминало одбележувањето на денот на ...

Стартуваше акцијата "Ден на дрвото"

Sky - 23.11.2011

Под слоганот „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот!“, денеска се одржува осмата по ред масовна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ Акцијата која е поддржана од владата, ќе ...

Македонија ќе биде разеленета со уште 5,7 милиони дрвца

Точка - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата ...

Во акцијата Ден на дрвото во прилепско засадени 80.000 садници

Канал 77 - 23.11.2011

Во месноста Песјобрце денеска се спроведува 8-та акција "Ден на дрвото засади ја својата иднина" во која свое активно учество зедоа над 3.500 граѓани, ученици, вработени во јавната администрација кои ...

Денот на дрвото го славеа со песна

Sky - 23.11.2011

Во Прилеп судејќи според фотографиите весело поминало одбележувањето на денот на ...

СДСМ: "Ден на дрвото" сомнителен проект во кој се злоупотребуваат пари

Sky - 23.11.2011

Пошумувањето не се случува за прв пат во Македонија, а најмалку благодарение на ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСM. Впрочем , тоа се спроведува уште од далечната 1947 година.

Претседателот Иванов засади дрвце во Велес

Sky - 23.11.2011

Есенската акција за пошумување „Ден на дрвото“ во Велес стартуваше во Градскиот парк со посета на претседателот на Република Македонија, г-дин Ѓорге Иванов и неговото семејство.

Акцијата „Ден на дрвото - засадија својата иднина“ успешно заврши во Ресен (Фото)

Sky - 23.11.2011

Во еднодневната акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ што се спроведе денеска , учениците од општинските основни и средни училишта, засадија нови ...

Градот Скопје активно го поддржа „Денот на дрвото“

Sky - 23.11.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, советници, претставници од градската администрација, јавните претпријатија, установите од ...

„Нова Македонија“ засади уште едно дрвце

Н.Македонија - 23.11.2011

Традиционално, по осми пат, откако почна да се спроведува акцијата „Ден на дрвото“, директорот на „Нова Македонија“ Ратко Лазаревски, заедно со уредниците, засади дрвце во дворот на редакцијата ...

„Садиме денес, пишуваме и праќаме писмо на мирот“

Идивиди - 23.11.2011

Скопје, 23 ноември 2011 (МИА) - Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија се садат 5,7 милиони садници во рамки на есенската акција „Ден на ...

Денеска садиме дрва

eReporter - 23.11.2011

Граѓаните денеска масовно садат дрва низ државава како дел од осмата по ред масовна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ под слоганот „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот!“.

Во Велес започна „Ден на дрвото“

Идивиди - 23.11.2011

Велес, 23 ноември 2011 (МИА) - Во околината на езерото „Младост“ во месноста викана Шетлова нива утрово почна осмата акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“.

Претседателот Иванов засади дрво за еколошки чист Велес

Дневник - 22.11.2011

Претседателот Ѓорге Иванов, неговата сопруга Маја и синот Иван засадија дрвца во Градскиот парк во Велес. Со тоа тие ја почнаа утрешната акција „Ден на дрвото“, а истовремено им дадоа поддршка на ...

Градоначалниците садат дрвца

24 Вести - 22.11.2011

Пред официјалниот старт за разеленување на Македонија, градоначалниците на потег. Го разубавија булеварот Илинденска пред зоолошката градина. Засадија јапонска цреша.

За едно исечено дрво ќе бидат засадени 10 нови

Канал5 - 22.11.2011

Градоначалникот на Скопје, засилен со неколку градоначалници на скопските општини и министерката за култура засадија јапонски цреши пред Зоолошката градина во Скопје.

Утре ќе бидат засадени 5,7 милиони садници

Нетпрес - 22.11.2011

Во рамки на утрешната акција “Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“ под мотото “Садиме денес – пишуваме и праќаме писмо на мирот“, на 400 локации ќе бидат засадени 5,7 милиони садници.

Малку ќе се сади, многу писма ќе се пишуваат

+инфо - 22.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ утре на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ...

Со акцијата „Ден на дрвото“, засадени 17 садници пред Зоолошката градина

МРТ - 22.11.2011

Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска и градоначалниците на Скопје, Центар, Аеродром, Гази Баба, Бутел и Ѓорче Петров Коце Трајановски, Владимир Тодоровиќ, Ивица Коневски, Тони ...

Иванов: Секогаш ќе бидам со велешани, ништо не е поважно од здравјето на граѓаните

Курир - 22.11.2011

На осмата по ред еколошка акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ учествуваа претседателот на Република Македонија Ѓорѓи Иванов, неговата сопруга Маја Иванова, како и нивниот син Иван.

Иванов со семејството засади чемпрес во Велес

Inpress - 22.11.2011

Велес, 22. ноември 2011 (ИНПРЕС) Како поддршка на осмата по ред еколошка акција „Ден на дрвото - засадија ја својата иднина“, денеска претседателот на Република Македонија Ѓорѓи Иванов со сопругата ...

Утре ќе бидат засадени 5,7 милиони дрвца

Курир - 22.11.2011

Во рамки на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“, утре на 400 локации ќе бидат засадени 5.700.000 садници. Мотото на акцијата е „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“.

Македонија ќе се пошумува со уште 5,7 милиони дрвца

Сител - 23.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ денеска на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - ...

Македонија утре ќе биде разеленета со уште 5,7 милиони дрвца

Алфа - 22.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ утре на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ...

Кочанчани утре ќе пошумуваат кај Локубија

Inpress - 22.11.2011

Кочани, 22. ноември 2011 (ИНПРЕС) Пошумувањето во Кочани во рамките на акцијата „Ден на дрвото“, ќе започне утре во 08:00 часот, на главната локација - Локубија, кај Споменикот на Слободата.

Во Гевгелија ќе се засадува кај Негорци

Inpress - 22.11.2011

Гевгелија, 22. ноември 2011 (ИНПРЕС) Гевгеличани, во рамките на традиционалната есенска акција за пошумување, ќе пошумуваат во близина на Негорци.

АРМ и оваа година ќе се вклучи во акцијата „Ден на дрвото“

Inpress - 22.11.2011

Скопје, 22. ноември 2011 (ИНПРЕС) Припадниците на АРМ утре активно ќе се вклучат во акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Утре ќе се садат дрвца и ќе се пишуваат писма

Press24 - 22.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ утре на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ...

Јапонски цреши и лириодендрони пред Зоо Скопје

Курир - 22.11.2011

Дел од градоначалниците на скопските општини, на чело со таткото на градот, Коце Трајановски, денеска засадија јапонски цреши и лириодендрони во зеленилото на проширениот паркинг пред Зоолошката ...

Нови дрвореди пред зоолошката градина

Нетпрес - 22.11.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Министерот за култура, Елизабета Камчевска Милевска и градоначалниците на општините Центар, Владимир Тодоровиќ, на Аеродром, Ивица Коневски, на ...

На градоначалниците им беше ладно да садат дрвца

+инфо - 22.11.2011

Во пресрет на Денот на дрвото, градскиот челник, Коце Трајановски, ги покани градоначалниците на сите десет скопски општини, заедно, да засадат дрвца во зелениот појас кај паркингот на Зоолошка ...

Засадени 17 садници пред Зоолошката градина

Сител - 22.11.2011

Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска и градоначалниците на Скопје, Центар, Аеродром, Гази Баба, Бутел и Ѓорче Петров Коце Трајановски, Владимир Тодоровиќ, Ивица Коневски, Тони ...

Утре ќе се засадат 5,7 милиони дрвца

Кирилица - 22.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ утре на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ...

Иванов засади чемпреси во Градскиот парк во Велес

Сител - 22.11.2011

Како поддршка на осмата по ред еколошка акција „Ден на дрвото-засадија ја својата иднина“, денеска претседателот на Република Македонија Ѓорѓи Иванов со сопругата Маја, синот Иван и организаторите на ...

Македонија утре ќе биде разеленета со уште 5,7 милиони дрвца

МРТ - 22.11.2011

Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ утре на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - засади ...

Утре на 400 локации ќе се засадат 5,7 милиони садници

Канал 77 - 22.11.2011

Под мотото ,,Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот,, утре во рамките на 8-та акција ,,Ден на дрвото-засади ја својата иднина,, на 400 локации во земјава ќе бидат засадени 5.700.000 садници, ...

Засадени 17 садници од скопските градоначалници пред Зоолошка

Вечер Прес - 22.11.2011

Министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска и градоначалниците на Скопје, и сите општини во него вчера засадија 17 садници, јапонски цреши и лириодендрон пред Зоолошката градина.

Утре ќе бидат засадени 5,7 милиони садници

Точка - 22.11.2011

Во рамки на утрешната акција “Ден на дрвото - засади ја својата иднина!“ под мотото “Садиме денес – пишуваме и праќаме писмо на мирот“, на 400 локации ќе бидат засадени 5,7 милиони садници.

Градот Скопје ќе ја поддржи акцијата „Ден на дрвото 2011“

Sky - 22.11.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, советници, претставници од градската администрација, јавните претпријатија, установите од ...

Нови дрвореди пред зоолошката градина

Точка - 22.11.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Министерот за култура, Елизабета Камчевска Милевска и градоначалниците на општините Центар, Владимир Тодоровиќ, на Аеродром, Ивица Коневски, на ...

Никогаш повеќе да не капне мајчина солза за болно дете во Велес

Вечер Прес - 22.11.2011

Претседателот Ѓорге Иванов со сопругата Маја и синот Иван вчера во градскиот парк во Велес ги засадија дрвцата на иднината.

Доколку утрешниот ден биде сончев ќе бидат засадени 5,7 милиони дрвца

Sky - 22.11.2011

Во текот на утрешниот ден во рамките на акцијата "Ден на дрвото - засади ја својата иднина" ќе бидат засадени 5.700.000 дрвца.

Претседателот Иванов со семејството засади дрвца во градскиот парк во Велес

Sky - 22.11.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов со сопругата Маја и синот Иван свечено засадија дрвца во градскиот парк во Велес. На овој начин тие свечено ја најавија утрешната акција "Ден на дрвото" Претедателот со ...

Пред зоолошката градина во Скопје засадени нови дрвореди

Sky - 22.11.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, Министерот за култура, Елизабета Камчевска Милевска и градоначалниците на општините Центар, Владимир Тодоровиќ, на Аеродром, Ивица Коневски, на ...

Утре ќе бидат насадени 5,7 милиони дрвца

Н.Македонија - 22.11.2011

Под мотото „Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот“ утре на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската акција „Ден на дрвото - ...

Нови дрвца на локацијата за црква

Н.Македонија - 22.11.2011

На новата локација за црквата „Свети Константин и Елена“ на платото пред Домот на АРМ во Скопје вчера беа засадени млади зимзелени дрвца Нив ги засадија претставници на петте верски заедници што се ...

Утре ќе се засадат 5,7 милиони дрвца

Идивиди - 22.11.2011

Скопје, 22 ноември 2011 (МИА) - Под мотото „Садиме денес-пишуваме и праќаме писмо на мирот“ утре на 400 локации низ Македонија ќе бидат засадени пет милиони и 700 илјади садници во рамки на есенската ...

Колку чини Денот на дрвото?

Телма - 21.11.2011

Во пресрет на осмата акција Ден на дрвото Државниот завод за ревизија објави податоци дека на двете минатогодишни масовни пошумувања за засадување над 11 милиони дрвца биле потрошени околу три ...

(ФОТО) Дипломатскиот кор засади дрвца на Водно

Утрински - 21.11.2011

Претставниците на дипломатскиот кор во Македонија заедно со вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи и министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска засадија дрвца на Средно Водно ...

Црвено светло за власта

Утрински - 21.11.2011

Премиерот Никола Груевски, министри во неговиот кабинет и градоначалници на скопските општини вчера засадија дрвца на булеварот „Климент Охридски“ во главниот град, означувајќи го почетокот на осмата ...

Наместо верските лидери, дрвца во нивно име засадија нивни претставници

Канал5 - 21.11.2011

Во пресрет на уште едно издание на акцијата – „Насади дрво – засади ја својата иднина“ денеска во паркот спроти спомен - куќата на мајка Тереза беше најавено дека дрвца ќе засадат верските лидери, но ...

Во Кочанско 20 илјади нови садници за Денот на дрвото

МРТ - 21.11.2011

Општина Кочани, Комуналното јавно претпријатие „Водовод“ и Македонски шуми-шумско стопанство „Осогово“ од Кочани ќе ја реализираат акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“, подготвувајки ...

Претставници на верските заедници засадија дрвца пред куќата на Мајка Тереза

МРТ - 21.11.2011

Претставници на верските заедници во Македонија денеска засадија дрвца пред Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје, како најава за претстојната акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ што ...

Министерот Попоски засади дрвце на Водно

Курир - 21.11.2011

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во рамки на акцијата Ден на дрвото засади дрвцe на Средно Водно. Во aкцијата присуствуваа и вицепремиерката задолжена за европски прашања Теута Арифи, ...

Претставници на верските заедници засадија дрвца пред Спомен-куќата на Мајка Тереза

Press24 - 21.11.2011

Претставници на верските заедници во Македонија денеска засадија дрвца пред Спомен-куќата на Мајка Тереза во Скопје, како најава за претстојната акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ што ...

Амбасадорите засадија дрвца на Водно

Кирилица - 21.11.2011

Претставниците на дипломатскиот кор во Македонија заедно со вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи и министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска засадија дрвца на Средно Водно ...

Дипломатскиот кор засади дрвца на Водно

Сител - 21.11.2011

Кој со штикли, кој со кондури, амбасaдорите слабо се подготвиле за садење дрвца. Осумгодишното искуство на словенечкиот амбасадор беше забележително, само тој беше во гумени чизми.

Амбасадорите го пошумуваа Водно

Inpress - 21.11.2011

Скопје, 21. ноември 2011 (ИНПРЕС) Дипломатскиот кор во Македонија, вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи и министерот за надворешни работи Никола Попоски, денеска засадија дрвца на Средно ...

Дипломатскиот кор дел од акцијата „Ден на дрвото”

МРТ - 21.11.2011

Дипломатите се фатија за лопата и ја поддржаа акцијата „Ден на дрвото”. Во чевли, некои и со ракавици, но видно расположени, ги засукаа ракавите и се фатија за работа. Садеа дрвца на средно Водно.

Започна есенската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“

Inpress - 21.11.2011

Скопје, 21. ноември 2011 (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски, заедно со министри од Владата на Република Македонија на булеварот „Климент Охридски“ засадија дрвца со што го означија почетокот на ...

Денот на дрвото инспирација за уште едно писмо до Европа

+инфо - 21.11.2011

По повод Денот на дрвото, ќе се спроведе акција за пошумување на локации во Мршевци и Ајватовски рид, во која што ќе учествува и општина Центар.

Садиме денес – пишуваме и праќаме писмо на мирот!

Нетпрес - 21.11.2011

Општина Центар се приклучува на осмата есенска акција за пошумување, што ќе се одржи во среда, позната како “Ден на дрвото" под мотото “Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот!", која што ќе ...

Садиме и пишуваме

Р.С.Европа - 21.11.2011

Освен што на Денот на дрвото ќе се садат дрва, ќе се пишуваат и писма и ќе се собираат потписи во одбрана на македонскиот јазик, култура, историја.

Садиме денес – пишуваме и праќаме писмо на мирот!

Точка - 21.11.2011

Општина Центар се приклучува на осмата есенска акција за пошумување, што ќе се одржи во среда, позната како “Ден на дрвото" под мотото “Садиме денес - пишуваме и праќаме писмо на мирот!", која што ќе ...