TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Србија ќе ги наследи долговите на Црна Гора

А1 - 11.06.2006

Србија ќе наследи дел од долговите кон меѓународните финансиски институции, доколку продолжи да членува во нив како единствена наследничка на зедницата Србија и Црна Гора, оценува Николас Фабрис, претставник на Централната банка на Црна Гора.

Русија ја призна Црна Гора како суверена држава, соопшти црногорското министерство за надворешни раб

Канал5 - 11.06.2006

Во нотата за признавање на независноста на Црна Гора Кремаљ ги известува властите во Подгорица дека Русија е подготвена да воспостави дипломатски односи со Црна Гора на ниво на амбасади Во нотата за признавање на независноста на Црна Гора Кремаљ ги известува властите во Подгорица дека Русија е ...

Исланд го скрши мразот

Дневник - 10.06.2006

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на состанокот в понеделник во Брисел формално ќе ја признаат независноста на Црна Гора, чии граѓани на референдум гласаа за раскинување на унијата со Србија, јави Ројтерс. - Европската Унија и нејзините членки решија да ги продлабочат своите ...

ЕУ в понеделник ја признава независна Црна Гора

Вест - 10.06.2006

БРИСЕЛ, 10 јуни (Ројтерс) - Министрите за надворешна политика на ЕУ в понеделник ќе се договорат да ја признаат независноста на Црна Гора што беше изгласана минатиот месец за отцепување од сојузот со Србија. Овој потег е чиста формалност откако малата република гласаше на референдум на 21 мај со 55 ...

Македонија ќе ја признае Ц. Гора в понеделник

Утрински - 10.06.2006

НАЈАВА Македонија нема да се истрчува пред Европската унија околу признавањето на независноста на Црна Гора и одлуката за тоа ќе ја донесе в понеделник, кога се очекува истото тоа и од ЕУ, на Министерскиот состанок во Луксембург.

ЕУ ќе ја признае Црна Гора в понеделник

А1 - 09.06.2006

Министрите за надворешни работи на Европската Унија, се согласија да ја признаат независноста на Црна Гора, а Декларацијата ќе биде објавена во понеделник. „Европската Унија и нејзините членки, одлучија да воспостават дипломатски односи со Црна Гора, како суверена и независна држава“, изјави висок ...

Албанците во Црна Гора бараат пет гарантирани пратенички места

Вест - 09.06.2006

ПОДГОРИЦА, 9 јуни - Претседателот на Демократскиот сојуз на Албанците во Црна Гора Мехмет Бердхи вчера изјави дека во новиот црногорски парламент Албанците треба да имаат пет загарантирани пратенички места. "Албанците како автохтон народ во Црна Гора само сакаат да имаат автентични претставници во ...

Албанците во Црна Гора бараат гарантирани пет пратенички места

Дневник - 09.06.2006

Претседателот на Демократскиот сојуз на Албанците во Црна Гора, Мехмет Бердхи, побара загарантирани пет места за етнички Албанци во парламентот во Подгорица, јави МИА. Бердхи рече дека неговата партија се залага за адекватна и пропорционална застапеност на Албанците во сите државни органи на Црна ...

Устав со широк политички консензус

Макфакс - 09.06.2006

Подгорица Новиот устав на Црна Гора треба да биде донесен со широк политички консензус, изјави портпаролката на европскиот комесар за проширување на Европската унија, Кристина Наѓ. „Независна Црна Гора ќе мора да докаже дека има капацитет и дека е способна да ги изврши реформите“, ја пренесоа ...

Европска Унија ќе ја признае Црна Гора в понеделник

Макфакс - 09.06.2006

Брисел Министрите за надворешни работи на Европската Унија(ЕУ), ќе се согласат да ја признаат независноста на Црна Гора, а Декларацијата ќе биде објавена во понеделник. „Европската Унија и нејзините членки, одлучија да воспостават дипломатски односи со Црна Гора, како суверена и независна држава“, ...

Вујановиќ именува в.д. началник на ГШ на Војската на Црна Гора

Макфакс - 09.06.2006

Подгорица Претседателот на Црна Гора Филип Вујановиќ го именува денеска за вршител на должноста началник на Генералштабот на Војската на Црна Гора генерал – мајор Јован Лакчевиќ. Тој досега ја извршуваше должноста командант на Подгоричкиот корпус.

Албанците бараат пет пратеници

Вечер Прес - 09.06.2006

Претседателот на Демократскиот сојуз на Албанците во Црна Гора, Мехмет Бердхи, вчера изјави дека во новиот црногорски парламент Албанците треба да имаат пет загарантирани пратенички места. - Албанците како автохтон народ во Црна Гора само сакаат да имаат автентични претставници во Парламентот - ...

Црна Гора ги повлекува амбасадорите

Дневник - 08.06.2006

Црногорските амбасадори на Србија и Црна Гора добиле наредба од Подгорица да им ја предадат функцијата на своите српски заменици и да се вратат во татковината, која од пред една недела е независна, јави Макфакс. Подгоричкиот весник „Вијести“ објави дека Црна Гора би задржала дел од вработените само ...

Албанците во Црна Гора бараат пет загарантирани пратенички места

Канал5 - 08.06.2006

Претседателот на Демократскиот сојуз на Албанците во Црна Гора Мехмет Бердхи денеска изјави дека во новиот црногорски парламент Албанците треба да имаат пет загарантирани пратенички места. Подгорица, 8 јуни (МИА) - Претседателот на Демократскиот сојуз на Албанците во Црна Гора Мехмет Бердхи денеска ...

Престана да постои Движењето за независност на Црна Гора

Макфакс - 08.06.2006

Подгорица Референдумското движење за суверена Црна Гора престана да постои, јавуваат денеска црногорските медиуми. На синоќешниот собир, на кој се констатираше крајот на ова Движење, биле доделени благодарници на околу 200 донатори кои со пари и на друг начин ја помогнале кампањата за независност.

Словенија може прва од ЕУ да ја признае Црна Гора

Макфакс - 08.06.2006

Љубљана Словенија би можела да биде првата земја-членка на Европската унија што ќе ја признае Црна Гора. Признавањето би можело да се случи само доколку биде прифатена иницијативата на најголемата опозициона партија, Либерално-демократската (ЛДС), која ова прашање го покрена денеска во словенечкиот ...

Комисија за безбедност на Црна Гора во посета на Македонија

Макфакс - 08.06.2006

Скопје Комисијата за одбрана и безбедност на Црна Гора престојува во тридневна посета на Република Македонија. Предвидено е денеска црногорската делегација да биде примена од претседателот на македонското собрание Љупчо Јордановски.

Црна Гора стана 192. членка на ООН

Макфакс - 08.06.2006

Њујорк Црна Гора денеска стана 192.членка на Обединетите нации (ООН), откако Генералното собрание со акламација усвои резолуција за нејзиниот прием во членството. “Советот за безбедност на ООН, минатата недела, со едногласна одлука го препорача приемот на Црна Гора во Светската организација“, се ...

Исланд ја призна Црна Гора

Макфакс - 08.06.2006

Подгорица Исланд е првата држава во светот што официјално ја призна Црна Гора како суверена и независна држава. Како што јави државната телевизија на Црна Гора, владата на Исланд денеска ја соопштила оваа одлука. Министерот за надворешни работи на Исланд, Геир Харде, во писмото до својот црногорски ...

Црна Гора гради своја дипломатска мрежа

А1 - 07.06.2006

Црна Гора ќе може да испрати свои дипломатски претставници во Брисел, Вашингтон, Берлин, Љубљана, Скопје и Загреб брзо откако земјите домаќини ќе ја признаат како независна држава, пишува денеска црногорскиот весник Вијести. Повикувајќи се на извор во црногорската Влада, весникот пишува дека Црна ...

Белград и Подгорица ќе делат што ќе остане

А1 - 07.06.2006

Кога ќе почне поделбата на имотот и обврските меѓу Србија и Црна Гора, во голема мера зависи од тоа кога ќе заврши сукцесијата на поранешната СФРЈ. Ова денеска го изјави овластениот претставник на Белград во Финансискиот комитет за распределба на активата и пасивата на СФРЈ Верољуб Дугалиќ.

Руски дипломат во Црна Гора во притвор

А1 - 07.06.2006

Службеник во рускиот конзулат во Подгорица е задржан во полициски притвор во рамки на истрагата за тешката сообраќајна несреќа во која загинаа три момчиња. Според црногорските гласила, рускиот службеник Михаил Јарутов (32) е вмешан во тешката сообраќајна несреќа, што се случила предсиноќа во ...

Црна Гора гради своја дипломатска мрежа

Канал5 - 07.06.2006

Црна Гора ќе може да испрати свои дипломатски претставници во Брисел, Вашингтон, Берлин, Љубљана, Скопје и Загреб брзо откако земјите домаќини ќе ја признаат како независна држава, пишува денеска црногорскиот весник Вијести. Подгорица, 7 јуни (МИА) - Црна Гора ќе може да испрати свои дипломатски ...

Србија и Црна Гора последен пат заедно на СП во Германија

Утрински - 07.06.2006

Како што е познато, фудбалската репрезентација на Србија и Црна Гора, без оглед на одвојувањето на Црна Гора, на Светското првенство во Германија ќе настапи со досегашните симболи и знаме. Дури по Мундијалот, најдоцна до 28 јули, ФССЦГ ќе се трансформира во два национални сојузи, кога и играчите ќе ...

Црна Гора затропа на портата на ОН

Дневник - 07.06.2006

Претседателот Филип Вујановиќ побара независна Црна Гора да биде примена за нова членка на Обединетите нации, јави МИА. Во писменото барање до генералниот секретар на Обединетите нации, Кофи Анан, Вујановиќ ја приложил и Декларацијата за независност на Црна Гора.

Руски дипломат во Црна Гора во притвор

Макфакс - 07.06.2006

Подгорица Службеник во рускиот конзулат во Подгорица е задржан во полициски притвор во рамки на истрагата за тешката сообраќајна несреќа во која загинаа три момчиња. Според црногорските гласила, рускиот службеник Михаил Јарутов (32) е вмешан во тешката сообраќајна несреќа, што се случила предсиноќа ...

Црна Гора ги повлекува амбасадорите

Макфакс - 07.06.2006

Подгорица Црна Гора има наредила на своите кадри кои ја извршуваат амбасадорската должност за државната заедница Србија и Црна Гора, да ја предадат функцијата на своите заменици од Србија и да се вратат во Подгорица, објави црногорскиот весник „ Вијести “ Весникот пишува дека слично барање требало ...

Србија и Црна Гора следната недела ќе воспостават дипломатски односи

Макфакс - 07.06.2006

Белград Србија и Црна Гора следната недела ќе воспостават дипломатски односи. Протоколот со кој се воспоставуваат дипломатски односи меѓу двете земји, ќе го потпишат министрите за надворешни работи на Србија, Вук Драшковиќ, и на Црна Гора, Миодраг Влаховиќ, на 22 јуни во Белград.

Белград и Подгорица ќе делат што ќе остане

Макфакс - 07.06.2006

Белград Кога ќе почне поделбата на имотот и обврските меѓу Србија и Црна Гора, во голема мера зависи од тоа кога ќе заврши сукцесијата на поранешната СФРЈ. Ова денеска го изјави овластениот претставник на Белград во Финансискиот комитет за распределба на активата и пасивата на СФРЈ Верољуб Дугалиќ.

Црна Гора побара прием во ОН и ОБСЕ

А1 - 06.06.2006

Црна Гора две недели по референдумот за независност побара прием во Обединетите нации и во Организацијата за европска безбедност и соработка. Претседател Филип Вујановиќ преку писмо го извести генералниот секретар на ОН Кофи Анан дека Црна Гора на референдумот од 21 мај стана независна држава и врз ...

Косовскиот претседател и ја честита независноста на Црна Гора

А1 - 06.06.2006

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу синоќа на црногорскиот претседател Филип Вујановиќ му ја честита прогласената независност. „Ние на Косово сме радосни од остварувањето на вашата желба за држава, како што очекуваме, набрзо да се реализира и нашиот долг пат кон независност “, се наведува во ...

БиХ бара регионален договор за признавање на независна Црна Гора

Канал5 - 06.06.2006

Босна и Херцеговина би можела да ја признае независноста на Црна Гора до крајот на јуни, доколку за тоа биде постигнат договор меѓу сите држави во регионот на Југоисточна Европа, изјави министерот за надворешни работи на БиХ, Младен Иваниќ Сараево, 6 јуни (МИА) - Босна и Херцеговина би можела да ја ...

ЕУ 25 пати ќе ја признае Црна Гора

Дневник - 06.06.2006

Европската Унија не е технички надлежна да ја признае независноста на Црна Гора, туку тоа ќе го направи секоја од дваесет и петте членки одделно, изјави Кристина Галјак, портпаролка на високиот претставник за надворешна политика Хавиер Солана, јави МИА.

Македонија ќе ја признае Црна Гора на 12 јуни?

Утрински - 06.06.2006

СТАВ Доколку Европската унија ја признае независноста на Црна Гора на 12 јуни, ќе бидат создадени услови и Македонија да ја признае оваа земја, дури и истиот ден, соопшти вчера премиерот Владо Бучковски, одговарајќи на новинарско прашање.

И Србија се прогласи за независна

Време - 06.06.2006

ПО УСПЕШНИОТ РЕФЕРЕНДУМ ЗА НЕЗАВИСНОСТ ВО ЦРНА ГОРА Српскиот парламент вчера прогласи дека државата одново е независна, откако граѓаните на Црна Гора на неодамнеш-ниот референдум тесно се изјаснија за независност. На некои институции на веќе непостојната заедничка држава Србија и Црна Гора во ...

Ветена земја

Утрински - 06.06.2006

Анализа на Драган Николиќ Кога пред сто години е „соборена србијанската династија Обреновиќи“ и на власт дојде „несрбијанската династија Караѓорѓевиќи“, почнаа крвавите несреќи на Србија, така што „денес можеме да се пофалиме дека само народот е истрошен во неразумни војни“, тврди во својата ...

Србија едвај стана независна

Дневник - 06.06.2006

Собранието на Србија вчера на вонредна седница едвај собра кворум за да ја прогласи Србија за независна држава и наследничка на државната заедница со Црна Гора Собранието на Србија вчера на вонредна седница едвај собра кворум за да ја прогласи Србија за независна држава и наследничка на државната ...

Косовскиот претседател и ја честита независноста на Црна Гора

Макфакс - 06.06.2006

Приштина Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу синоќа на црногорскиот претседател Филип Вујановиќ му ја честита прогласената независност. „Ние на Косово сме радосни од остварувањето на вашата желба за држава, како што очекуваме, набрзо да се реализира и нашиот долг пат кон независност “, се наведува ...

Црна Гора побара прием во ОН и ОБСЕ

Макфакс - 06.06.2006

Подгорица Црна Гора две недели по референдумот за независност побара прием во Обединетите нации (ОН) и во Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ). Претседател Филип Вујановиќ преку писмо го извести генералниот секретар на ОН Кофи Анан дека Црна Гора на референдумот од 21 мај стана ...

Црна Гора да го врати кралскиот имот на Караѓорѓевиќи

Макфакс - 06.06.2006

Подгорица Српскиот престолонаследник, принцот Александар Караѓорѓевиќ, побара од властите на Црна Гора враќање на кралскиот имот во таа земја. Црногорските медиуми објавија дека Караѓорѓевиќ покренал судска постапка што ја води неговиот личен адвокат Ѓорѓе Ѓуришиќ.

Формирана Голема Ложа на Црна Гора

Макфакс - 06.06.2006

Плевлја Голема Ложа на Црна Гора, како ексклузивна, суверена и независна слободно ѕидарска организација, е конституирана деновиве во Црна Гора. Големата ложа во Црна Гора е формирана од постоечките, регуларни масонски ложи „Монтенегро“, „Зора“ и „Луча Микрокозмо“.

Црна Гора и Русија воспоставуваат дипломатски односи

Макфакс - 06.06.2006

Подгорица Црна Гора и Руската Федерација денеска и официјално ќе воспостават дипломатски односи, соопштено е во Подгорица. Ноти ќе ги разменат шефот на црногорската дипломатија Миодраг Влаховиќ и генералниот конзул на Русија во Подгорица Владимир Вањијев .

Тадиќ: Да се зачуваат заедничките интереси меѓу Србија и Црна Гора

Макфакс - 06.06.2006

Цетиње Раздружувањето меѓу Црна Гора и Србија треба да биде спроведено на начин според кој би се зачувале заедничките интереси секаде каде што постојат.. Ова, денеска на Цетиње го истакна српскиот претседател Борис Тадиќ, во текот на првата официјална посета на независна Црна Гора, при тоа ...

ЗА 10 ДЕНА ЌЕ ЈА ПРИЗНАЕМЕ НЕЗАВИСНОСТА НА ЦРНА ГОРА!

Вечер Прес - 06.06.2006

Република Македонија ќе ја признае независноста на Црна Гора најверојатно за десетина дена, дознава "Вечер" од извори во премиерскиот Кабинет. Според нив, одлуката за тоа била донесена по разгледувањето на писмото упатено до нашата Влада од Црногорското министерство за надворешни работи со кое се ...

Кацин: ЕУ ќе ја признае независна Црна Гора на 12 јуни

А1 - 05.06.2006

Советот на министри на Европската унија ќе ја признае Црна Гора како независна држава на 12 јуни, по што земјите - членки поединечно ќе воспоставуваат дипломатски односи со неа, изјави синоќа во Подгорица известувачот на ЕУ за Србија и Црна Гора Јелко Кацин.

Вујановиќ: Црна Гора до крајот на годината ќе има свој устав

А1 - 05.06.2006

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ очекува Црна Гора до крајот на годината да добие свој устав. „Уставот ќе ги утврди сите работи потребни за добро функционирање на правната држава, што треба да ги осигураат и останатите стратегиски интереси на Црна Гора“, изјави Вујановиќ, цитиран од „Гласот ...

ЕУ не е технички компетентна да ја признае независноста на Црна Гора

А1 - 05.06.2006

ЕУ не е технички компетентна да ја признае независноста на Црна Гора, тоа треба да го направи секоја земја-членка одделно, изјави денеска Кристина Галах, портпарол на високиот претставник на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана.

Кацин: ЕУ ќе ја признае независна Црна Гора на 12 јуни

Канал5 - 05.06.2006

Советот на министри на Европската унија ќе ја признае Црна Гора како независна држава на 12 јуни, по што земјите - членки поединечно ќе воспоставуваат дипломатски односи со неа, изјави синоќа во Подгорица известувачот на ЕУ за Србија и Црна Гора Јелко Кацин.

Црна Гора и официјално стана независна држава

Утрински - 05.06.2006

Преговорите меѓу Белград и Подгорица како да се разделат двете држави се очекуваат да започнат наскоро ПОДГОРИЦА - Поранешната југословенска република Црна Гора во саботата прогласи независност кога парламентот ја усвои одлуката од националниот референдум на 21 мај за окончување на партнерството со ...

Црна Гора прогласи независност

Дневник - 05.06.2006

На свеченоста немаше ниту претставници на опозицијата, ниту на Србија, партнерот во државната заедница Нека е вечна Црна Гора! Еднаш засекогаш! Со тие зборови претседавачот на парламентот во Подгорица, Ранко Кривокапиќ, во саботата вечерта ја прогласи Црна Гора за независна држава со полн ...

И Балканот знае компромисно да се разведува

Дневник - 05.06.2006

Една недела по демократскиот референдум во Црна Гора на кој балканската географска карта доби уште една независна држава, премиерот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ дојде до Брисел по „амин“ за новата сувереност. Со оглед на тоа што народното изјаснување беше според правилата што ЕУ ги фиксираше, на ...

Црна Гора и официјално независна држава

Вест - 05.06.2006

ПОДГОРИЦА, 6 јуни (Би-Би-Си) - Црна Гора официјално прогласи независност од сојузот со Србија на посебна седница на парламентот во Подговрица. Овој чин беше одбележан со јавна прослава, но огнометот завчеравечер беше уништен од обилниот дожд.

Црногорскиот парламент прогласи независност

Време - 05.06.2006

ЕВРОПА ДОБИ НОВА ДРЖАВА Црногорскиот парламент завчеравечер усвои одлука за прогласување независност и декларација за независност со која Црна Гора е дефинирана како независна држава со полн меѓународноправен субјективитет во постојните граници, јави белградското радио „Б92“.

Караѓорѓевиќ сака да се врати како крал на Србија

Дневник - 05.06.2006

Принцот Александар Караѓорѓевиќ побара уставните промени во Србија да му овозможат да се врати како крал во татковината, јави МИА. Караѓорѓевиќ побара Крунскиот совет да се вклучи во консултациите за подготвувањето на новиот устав на Србија.

Македонија и Црна Гора воспоставија дипломатски односи

Макфакс - 05.06.2006

Подгорица Македонија и Црна гора воспоставија дипломатски односи на ниво на амбасадори. Министерството за надворешни работи на Црна Гора синоќа соопшти дека дипломатските односи се воспоставени со размена на ноти со министерството за надворешни работи на Македонија.

Србија ја призна Црна Гора

Макфакс - 05.06.2006

Белград Српската влада донесе одлука да ја признае независноста на Црна Гора и да им даде државјанство на Црногорците што живеат во Србија. „По одлуката на Народното собрание на Република Србија, донесена на 5 јуни, со која се констатира самостојноста на Црна Гора, се стекнаа услови, Владата на ...

Црна Гора, наскоро, член на ОБСЕ

Макфакс - 05.06.2006

Подгорица Црна Гора, наредната недела, ќе стане полноправна членка Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ). Ова, синоќа, го најави шефот на подгоричката Канцеларија на ОБСЕ Параскева Бадеску, на средба со црногорските официјални претставници.

Вујановиќ:Црна Гора до крајот на годината ќе има свој устав

Макфакс - 05.06.2006

Подгорица Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ очекува Црна Гора до крајот на годината да добие свој устав. “Уставот ќе ги утврди сите работи потребни за добро функционирање на правната држава, што треба да ги осигураат и останатите стратегиски интереси на Црна Гора“, изјави Вујановиќ, цитиран ...

Независноста на ЦГ ќе ја признае секоја членка на ЕУ посебно

Макфакс - 05.06.2006

Лондон/Белград Европската унија (ЕУ) не е технички надлежна да ја признае независноста на Црна Гора, туку тоа ќе го стори секоја членка на Унијата одделно. Ова, денеска го изјави Кристина Галјак, портпарол на високиот претставник на Европската унија (ЕУ) Хавиер Солана.

Европа доби нова држава!

Вечер Прес - 05.06.2006

Парламентот на Црна Гора прексиноќа едногласно ја усвои одлуката за прогласување независност, со што, оваа досегашна членка на заедницата со Србија, стана нова држава на европската карта со полн меѓународен субјективитет во нејзините постојни државни граници .