TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Муминовиќ: Тоа се хулигани, а не навивачи

Утрински - 23.03.2002

Прес-конференција на Слога Ј. по безредијата пред и по мечот со Вардар Чаирчани револтирани од индолентниот однос на полицијата САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Раководството на Слога Југомагнат најенергично ги осудува безредијата, пред, за време и по дерби мечот од 21.

ФК Вардар се огради од инцидентот

Вест - 23.03.2002

Раководството на ФК Вардар преку завчерашното соопштение се огради од неидинтификуваната група која го предизвика инцидентот пред натпреварот со Слога Југомагнат. - Со таа неидинтификувана група Вардар нема никаква врска и клубот во целост се оградува од нивното однесување.

Полицијата немо гледаше како ни го кршат автобусот

Вест - 23.03.2002

Прес конференција на ФК Слога Југомагнат по повод настаните пред и по мечот со Вардар Ракводството на ФК Слога Југомагнат на вчерашнта прес конференција по повод настаните пред и по првенствениот натпревар со Вардар изнесе свое видување пред новинарите.

"Зошто не бевме заштитени од полицијата"

Дневник - 23.03.2002

ПО ИНЦИДЕНТИТЕ ПРЕД МЕЧОТ ВАРДАР - СЛОГА ЧаирЧани се прашуваат Не ни требаат вечери, туку фер однос кон играчите - вели сопственикот на Слога Ј. Рафет Муминовиќ Слога Југомагнат ќе побара од полицијата одговор зошто не ги заштитила нивните фудбалери при пристигнувањето на натпреварот со Вардар во ...

„Слога Југомагнат“ револтиранa од инцидентот со „комитите“

А1 - 22.03.2002

Одгласи по дивеењето на навивачките групи, при фудбалскиот натпревар меѓу „Вардар“ и „Слога Југомагнат“. Прво „Вардар“ штуро се огради од неидентификуваните навивачи, а пред новинарите денеска и раководните луѓе на „Слога Југомагнат“.

Повреденото момче закрепнува

Утрински - 22.03.2002

По завчерашниот инцидент во Скопје меѓу навивачките групи на Вардар и на Слога Југомагнат Оштетени 18 автобуси на ЈСП "Скопје" и шест автомобили Томислав Кежаровски Здравствената состојба на повреденото момче при завчерашните инциденти пред и по фудбалскиот натпревар во Скопје меѓу Вардар - Слога ...

Навивачите на "Слога" каменувале 18 автобуси на ЈСП, тројца патници повредени

Вест - 22.03.2002

Во завчерашните нереди во Скопје, предизвикани од навивачките групи на скопските фудбалски клубови "Вардар" и "Слога Југомагнат", биле повредени четири лица, 18 автобуси на ЈСП биле демолирани а разгневената толпа искршила и четири паркирани автомобили.-Вчера соопшти полицијата.

Вардар се огради од инцидентите пред мечот

Дневник - 22.03.2002

Вардар се огради од однесувањето на, како што пишува во нивното вчерашно соопштение, неидентификуваните групи, кои направија инцидент пред мечот со Слога Југомагнат. "Пред средбата, при пристигнувањето на гостинската екипа, неидентификувана група, во присуство на органите на јавниот ред, пред ...

Возачите на ЈСП бараат полициска заштита

Дневник - 22.03.2002

ПО ДИВЕЕЊЕТО НА ХУЛИГАНИТЕ ВО СКОПЈЕ Управите на фудбалските клубови Вардар и Слога Југомагнат се оградија од насилничките групи, негирајќи дека станува збор за навивачи Претставници на Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" денеска ќе побараат МВР да ги заштити нивните возачи и автобуси, кои ...

Дивеење и повредени во „спортскиот дух“

А1 - 21.03.2002

Полицијата вчера спречила судири меѓу навивачите на фудбалските клубови „Вардар“ и „Слога Југомагнат“, но не и меѓусебното каменување, соопшти денеска МВР. Навивачите на „Слога Југомагнат“ каменувајќи возила во близина на Бит Пазар во Скопје повредиле 4 лица и оштетиле 18 автобуси на ЈСП Скопје и 6 ...

ФК Вардар се огради од групата навивачи вмешана во нередите

А1 - 21.03.2002

По повод вчерашните нереди предизвикани пред одигрувањето на дерби натпреварот од 21 коло на првата фудбалска лига меѓу Вардар и Слога Југомагнат денеска со соопштение се огласи фудбалскиот клуб Вардар. Во соопштението на фудбалскиот клуб Вардар се вели: натпреварот беше фер и коректен на теренот, ...

Ристовски џокер на Хаџиевски

Утрински - 21.03.2002

Во дерби натпреварот: Вардар-Слога Југомагнат 1:0 (0:0) ЕМИЛ КИТАНОВСКИ Екипата на Вардар го совлада актуелниот шампион Слога Југомагнат со 1:0 во дерби натпреварот од претпоследното коло на фудбалското првенство на Македонија, кој се одигра на Градскиот стадион во Скопје, пред нешто повеќе од ...

Полицијата ги раздвојуваше "комитите" и "шверцерите"

Вест - 21.03.2002

НАВИВАЧИТЕ НА "ВАРДАР" И "СЛОГА ЈУГОМАГНАТ" ПРАВЕА ИНЦИДЕНТИ ВО СКОПЈЕ Навивачи на фудбалскиот клуб "Вардар", вчера , поминувајќи покрај Камениот мост, на пат за Градскиот стадион на натпреварот "Вардар" - "Слога Југомагнат", без никаква причина и повод, со метални шипки претепале Вчера околу 13 ...

Автобусот на чаирчани каменуван, Ристовски удри по мрежата на Јовчев

Вест - 21.03.2002

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА Пресуди еден гол. - Брага (Вардар) во дуел со Рамадан Големото дерби на Градскиот стадион во Скопје, на кое му претстоеше високо кренатата тензија, му припадна на Вардар. Големи три бода на вардарци му ги донесе резервист.

Хулигани каменуваа 17 автобуси

Дневник - 21.03.2002

ИНЦИДЕНТ НА СКОПСКИ БИТ-ПАЗАР Сите исполегнаа на подот за да спасат жива глава, а слушајќи ги пискотниците на патниците, едвај успеав да избегам од толпата што го каменуваше возилото, раскажува возач на ЈСП Најмалку тројца патници и еден возач биле повредени во дивеење на повеќе од петстотини ...

Вардар супериорен, чаирчани очајни

Дневник - 21.03.2002

ФУДБАЛ - ПРВА ЛИГА: ВАРДАР - СЛОГА ЈУГОМАГНАТ 1-0 Вардар славеше заслужена победа над големиот ривал Слога Југомагнат, со голот на Дејан Ристовски во 78. минута. Вардарци никогаш не биле понадмоќни и толку уверливо подобри од чаирчани.

Навивачки поход на „Шверцерите“ и „Комитите“

А1 - 20.03.2002

Хулигански настап на вжешетените навивачки глави на „Шверцерите“ на „Слога Југомагнат“ и на „Комитите“ на „Вардар“. Во недостиг на официјални информации од МВР, кои ги сумираат истрагите, неофицијално, според јавувања на повеќе гледачи и очевидци, повеќе навивачки групи, пред се на тинејџерска ...

Вардар и Слога го палат Градски, Цементарница брка сензација против лидерот

Вест - 20.03.2002

Денеска се игра 21 коло на Првата фудбалска лига Од последниот меч меѓу Слога Ј. и Вардар - Здравевски во дуел со Ѓошевски Новиот систем на натпреварување кој беше применет за прв пат во оваа фудбалска сезона токму во овие две последни кола од Првата фудбалска лига ги покажа сите свои предности.

Станковски се врати со гол

Утрински - 18.03.2002

Прва пролетна радост за чаирчани: Слога Југомагнат - Пелистер 3:2 САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Фудбалерите на Слога Југомагнат по 270 првенствени минути, конечно ја прекинаа лошата серија резултати во домашното првенство. Пред околу 1.000 гледачи на стадионот во Чаир, совладан е подмладениот и перспективен ...