TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Фокус - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Канал5 - 24.03.2019

Попладнево лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на ...

Закон за СЈО: Брисел очекува да се гласа во следните денови

24 Вести - 24.03.2019

Европската Унија под будно око го следи текот на преговорите за СЈО и очекуваат во наредните денови пратениците да најдат заеднички јазик за Законот за да не се избегне одговорност од постапките на СЈО – брифираат дипломатски извори за Телевизија 24.

Нема поместувања во ставовите на партиите за предлог-законот за СЈО

Алсат-М - 24.03.2019

Се уште не е позната судбината на преговорите помеѓу власта и ВМРО ДПМНЕ за СЈО. Владејачките партии и понатаму чекаат партијата на Христијан Мицкоски да седне на преговори, иако опозициската партија не планира да достави конкретни амандмани во оваа ...

Ахмети со апел до ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Независен - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Макфакс - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да продолжат разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за јавно обвинителство со кој се решава и судбината на СЈО.

Ахмети со апел до опозицијата: Не се повлекувајте од преговорите за СЈО

Press24 - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, откако во петок пропадна обидот за нов договор. -Имавме средби. Апелирам опозицијата да не се повлекува од дијалогот и да се постигне согласност за ...

Ахмети апелира опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

+инфо - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пренесува „ Макфакс “. Според него, треба да продолжат разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за Јавно обвинителство, со кој се решава и ...

Ахмети: Не се повлекувајте од преговорите за СЈО за доброто на државата

Р.С.Европа - 24.03.2019

По вицепремиерот Бујар Османи, денеска и неговиот партиски лидер Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за Специјалното јавно обвинителство. Според него, разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за јавно ...

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за реформата на СЈО се далеку од договор

МКД - 24.03.2019

По двете неуспешни средби на работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во однос на предлогот на Владата за измени во Законот на јавно обвинителство, стигнуваат апелите до опозицијата за тоа колку е важен овој законски проект во однос на почетокот на ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Сител - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети до ВМРО ДПМНЕ: Останете во дијалогот за СЈО за добро на државата

Нова ТВ - 24.03.2019

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), Али Ахмети апелира до најголемата опозициска партија да продолжи со учество во работните групи при Министерството за правда во врска со Законот за јавно обвинителство со кој се решава и судбината ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

А1 On - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети апелира опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Локално - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. – Имавме средби.

СЈО останува жежок костен во рацете на власта и на опозицијата: Се договараат за да не се договорат?

Вечер Прес - 24.03.2019

Власта брза да најде решение за Специјалното обвинителство до 1 април, односно до почетокот на кампањата за претседателските избори. Проблем е што нема најави дека е можен компромис оти и двете страни не попуштаат од ставовите, а тоа сериозно ќе ...

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Локално - 24.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Вечер Прес - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

ВМРО – ДПМНЕ бара почитување на меѓународните стандарди за иднината на СЈО

Република - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. Имавме средби.

СДСМ со жестока порака до ДПМНЕ: За вас е најважна одбраната на криминалот

Centar - 24.03.2019

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда, се вели денеска во реакцијата на СДСм која ви ја пренесуваме интегрално. ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на ...

(Видео) СДСМ не отстапува за СЈО, Ахмети ја повика опозицијата да соработува

Либертас - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

24Инфо - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети апелираше опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Либертас - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Опсервер - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

СДСМ не отстапува од ставовите за СЈО, Ахмети пак ја повика опозицијата да соработува

Локално - 24.03.2019

Ахмети ја повика опозицијата да соработува, СДСМ не отстапува од своите ставови за СЈО. По двата неуспешни обиди за договор за измените на Законот за Јавното обвинителство, останува нејасно дали до крајот на месецот ќе се обезбеди мнозинство во ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Н.Македонија - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Заев зборува преку Ахмети: опозицијата да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Магазин - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО.

СДСМ не отстапува од ставовите за СЈО, Ахмети пак ја повика опозицијата да соработува

1tv - 24.03.2019

Ахмети ја повика опозицијата да соработува, СДСМ не отстапува од своите ставови за СЈО. По двата неуспешни обиди за договор за измените на Законот за Јавното обвинителство, останува нејасно дали до крајот на месецот ќе се обезбеди мнозинство во ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

MakPress - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети апелираше опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

1tv - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на ...

Законот за СЈО во потрага по 80 пратеници

Телма - 23.03.2019

Неизвесна е судбината на законот што го одредува местото и улогата на СЈО. Откако вториот обид за усогласување со ВМРО ДПМНЕ синоќа заврши неуспешно, Владата најавува проширување на опфатот на соговорници, односно разговори и со други пратеници.

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

ТВ21 - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

ТВ21 - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

Канал5 - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

Пропадна и вториот обид за договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за законот за обвинителство

Канал5 - 23.03.2019

Четирисетина минути им беа доволни на власта и опозицијата да сфатат дека не можат да се најдат на половина пат околу иднината на Специјалното јавно обвинителство. Вчерашната средба заврши без договор а најави за нова нема.

Законот за СЈО во потрага по 80 пратеници

Нетпрес - 23.03.2019

Неизвесна е судбината на законот што го одредува местото и улогата на СЈО. Откако вториот обид за усогласување со ВМРО ДПМНЕ синоќа заврши неуспешно, Владата најавува проширување на опфатот на соговорници, односно разговори и со други пратеници.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

А1 On - 23.03.2019

„ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

Парламентарно мнозинство и за СЈО - Познато сценарио или грижа за правдата?

Р.С.Европа - 23.03.2019

По изјавата на вицепремиерот Бујар Османи дека по вчерашните неуспешни преговори за СЈО, мнозинството за Специјалното обвинителство ќе се бара во Собранието, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со обвинување дека власта не сака правда и правна држава ...

Нова трка по двотретинско мнозинство за СЈО

Независен - 23.03.2019

Ниту втората рунда од преговорите меѓу власта и опозицијата за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не дадоа резултат. И владата и ВМРО-ДПМНЕ останаа на своите позиции, поради што судбината на Катица Јанева и на нејзиниот тим е крајно ...

Нема договор за СЈО – Владата бара конкретни амандмани од ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS - 23.03.2019

Нема договор меѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ за предлог законот за Јавното обвинителство. Работните групи се состанаа повторно во Министерството за правда но средбата траеше помалку од еден час.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

4NEWS - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

4NEWS - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Либертас - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Власта и ВМРО-ДПМНЕ и денеска не постигнаа договор околу СЈО

4NEWS - 23.03.2019

Работните групи кои денеска повторно дебатираа околу нацрт-законот за Јавно Обвинителство, повторно не бил пронајден договор за СЈО кој ќе биде прифатлив за двете страни. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила ...

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

24Инфо - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

Вечер Прес - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно, ...

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

1tv - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМОР-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда

MakPress - 23.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. ВМРО-ДПМНЕ покажа дека одбрана на криминалот, одбрана на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е најважно.

СДСМ: Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМОР-ДПМНЕ

Скопје1 - 23.03.2019

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата, се вели во соопштението од СДСМ.

Нема договор за СЈО

Фокус - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Нема договор меѓу власта и опозицијата, статусот на СЈО неизвесен

Канал5 - 22.03.2019

На една недела до рокот за усвојување на реформските закони, власта и опозицијата не се поместија ниту милиметар за статусот на СЈО. Работните групи останаа на забетонираните ставови и по попладневната втора средба на работните групи.Пред ...

Власта и ВМРО-ДПМНЕ и денеска не постигнаа договор околу СЈО

ТВ21 - 22.03.2019

Работните групи кои денеска повторно дебатираа околу нацрт-законот за Јавно Обвинителство, повторно не бил пронајден договор за СЈО кој ќе биде прифатлив за двете страни. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила ...

Нема договор за СЈО – Владата бара конкретни амандмани од ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 22.03.2019

Нема договор меѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ за предлог законот за Јавното обвинителство. Работните групи се состанаа повторно во Министерството за правда но средбата траеше помалку од еден час.

Власта и опозицијата во нов обид да се усогласат за СЈО

24 Вести - 22.03.2019

За власта законот е идеален. Ја обвинува опозицијата дека сака да протне нова амнестија и предлага истрагите на СЈО отворени по 30 јуни 2017 да бидат прекинати. Но, Милошоски вели денеска не разговарале на таа тема.

ВМРО-ДПМНЕ бара амнестија за случаите на СЈО, вели Дескоска, Милошоски предлага одново да се бираат специјални ...

Сакам да кажам - 22.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ во новиот Закон за Јавно обвинителство да се вметне одредба согласно која би престанале сите постапки на СЈО отворени по 30 јуни 2017 значи амнестија и за такво нешто нема ...

Министерство за правда: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот и корупцијата е поважна од иднината на земјата

ТВ21 - 22.03.2019

Министерството за правда реагира во однос на барањата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за новиот Закон за Јавно обвинителство. Тие сметаат дека наместо конкретни амандмани, денеска стигнал документ насловен како „Принципи и насоки на ВМРО-ДПМНЕ во ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата, заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на ...

Канал5 - 22.03.2019

За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата, заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на обвинителството, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО ДПМНЕ.

Алијанса за Албанците реагира што не учествува во преговорите за СЈО

Телма - 22.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н. “бомби”.

Работни групи од власта и опозицијата во нов обид да ги надминат разликите околу статусот на СЈО

Канал5 - 22.03.2019

Втор обид на власта и опозицијата да ги доближат ставовите околу Законот за јавно обвинителство со кој треб Во денешните разговори двете страни влегуваат со дијаметрално спротивни гледишта.

Власта и опозицијата во нов обид да се усогласат за СЈО

Канал5 - 22.03.2019

Со целосно забетонирани ставови, власта и опозицијата во втор обид да ги надминат разликите околу статусот на СЈО. Работните групи во моментов ја почнуваат средбата во министерството за правда. Средбата ја следи Ивана Стојановска.

Нема договор за законот за СЈО

Телма - 22.03.2019

Нема договор за законот за СЈО меѓу власта и опозицијата. Барањата на ВМРО ДПМНЕ не се прифатени, а тие велат дека нема да го поддржат законот во ваква форма каква што е. Министерката за правда Дескоска рече дека пропаднал уште еден обид на ВМРО ...

Власта и опозицијата се уште не се усогласија за Законот за јавно обвинителство

Нова ТВ - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Власта и опозицијата се уште не се усогласија за Законот за јавно обвинителство

Сител - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Не падна договор за Законот за јавно обвинителство

+инфо - 22.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор што го направивме, а тоа било на денешниот состанок да имаат доставени конкретни амандмани со кои би се подобрил законскиот текст ако има простор за тоа, истакна Дескоска по состанокот Работните групи на власта ...

Власта и опозицијата без договор за Законот за јавно обвинителство

Press24 - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Власта и опозицијата се уште не се усогласија за Законот за јавно обвинителство

ММС - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Власта и опозицијата во нов обид да се усогласат за СЈО

Нетпрес - 22.03.2019

Власта и опозицијата не се договорија за законот за ЈО со кој се решава судбината на СЈО. По 40 минути, партиските претставници го напуштија министерството за правда со истите обвинувања. ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од принципите напишани на 120 ...

Усогласувањето за законот за ЈО стартува од целосно спротивни позиции

Нова ТВ - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска попладне треба повторно да се состанат за усогласување околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

Сител - 22.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Продолжуваат преговорите за СЈО меѓу власта и опозицијата

Нетпрес - 22.03.2019

Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ попладнево во Министерството за правда продолжуваат со обидите да ги надминат разликите за СЈО. Кај мнозинството постои оптимизам дека може да се дојде до договор, ВМРО-ДПМНЕ постави услови.

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

Курир - 22.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Правда: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот и корупцијата е поважна од нашата европска иднина

А1 On - 22.03.2019

„Во Министерството за правда, наместо конкренти амандмани и предлози за законскиот текст за Јавното обвинителство, денеска од опозициската ВМРО-ДПМНЕ пристигна документ за Законот за Јавното обвинителство, насловен како „Принципи и насоки на ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата

А1 On - 22.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека е за одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. Со несериозниот и неодговорен однос во процесот на носење на Законот за јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ, амнестијата на криминалот е поважна од правдата

Макфакс - 22.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека е за одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. Со несериозниот и неодговорен однос во процесот на носење на Законот за јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на ...

ВМРО и СДСМ по свое, СЈО во аут

Независен - 22.03.2019

Ниту втората рунда од преговорите меѓу власта и опозицијата за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) не дадоа резултат. И владата и ВМРО-ДПМНЕ останаа на своите позиции, поради што судбината на Катица Јанева и на нејзиниот тим е крајно ...

Преговорите меѓу власта и опозицијата во ќор-сокак, нема договор за СЈО

МКД - 22.03.2019

Денешната нова рунда преговори меѓу власта и опозицијата за законот за јавното обвинителство, односно за судбината на Специјалното јавно обвинителство заврши експресно за 40-тина минути без никаков напредок.

Нема договор за СЈО

Р.С.Европа - 22.03.2019

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО на денешната куса средба. ВМРО-ДПМНЕ бара да им се прифатат забелешките, власта, пак, вели дека забелешките не им биле конкретни. Околу 40 минути траеше средбата на работните групи на партиите за СЈО.

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

ММС - 22.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Власта и опозицијата без договор за законот за СЈО

Press24 - 22.03.2019

Нема договор за законот за СЈО меѓу власта и опозицијата. Барањата на ВМРО ДПМНЕ не се прифатени, а тие велат дека нема да го поддржат законот во ваква форма каква што е, пренесува Телма .

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

А1 On - 22.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Макфакс - 22.03.2019

Без договор помина денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на СЈО. Опозицијата се спротивставува на тоа специјалната јавна обвинителка Катица Јанева да ...

Партиите со старите позиции влегоа во нови преговори за СЈО

Сител - 22.03.2019

Власта и опозицијата не постигнаа договор за иднината на СЈО. Втората средба заврши брзо и со не успех а неизвесно е дали ќе има повторно преговори во министерството за Правда. Ниту една од страните не отстапува од своите позиции.

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Точка - 22.03.2019

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на СЈО. И двете страни не отстапуваат од своите ставови.

Власта и опозицијата се уште не се усогласија за Законот за јавно обвинителство

Опсервер - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

СДСМ: Заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на обвинителството

Вечер Прес - 22.03.2019

За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата, заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на обвинителството ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека е за одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата.

За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од Законот за Јавно обвинителство

CivilMedia - 22.03.2019

Министерството за правда, остро реагира на опструкциите на ВМРО-ДПМНЕ за законот за Јавно обвинителство. Како што соопштија од партијата пристигнал документ насловен „Принципи и насоки на ВМРО-ДПМНЕ во донесувањето на Закон за Јавното обвинителство“.

ВМРО ДПМНЕ бара амнестија за случаите на СЈО

iPortal - 22.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вели дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ во новиот Закон за Јавно обвинителство да се вметне одредба согласно која би престанале сите постапки на СЈО отворени по 30 јуни 2017 значи амнестија и за такво нешто нема ...

Нема договор помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за СЈО

24Инфо - 22.03.2019

Нема договор помеѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за СЈО. Барањата на ВМРО ДПМНЕ не се прифатени, а тие рекоа дека нема да го поддржат законот во ваква форма . Министерката за правда Дескоска рече дека пропаднал уште еден обид на ВМРО ДПМНЕ за амнестија на ...

ПРОДОЛЖУВААТ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО Ниту власта, ниту опозицијата не попуштаат за СЈО

Вечер Прес - 22.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ во недостаток на аргументи и подобри решенија за одредбите кои се однесуваат на Јавното обвинителство во целина, одбра есеистички пристап со единствена цел да го одолговлечи процесот на носење на Законот за Јавното обвинителство, реагира ...

Нема договор за СЈО

Локално - 22.03.2019

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО на денешната куса средба. ВМРО-ДПМНЕ бара да им се прифатат забелешките, власта, пак, вели дека забелешките не им биле конкретни. Околу 40 минути траеше средбата на работните групи на партиите за СЈО.

Власта и опозицијата не се усогласија за Законот за јавно обвинителство

Вечер Прес - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Фактор - 22.03.2019

Договор за Законот за СЈО не е постигнат меѓу власта и опозицијата. Барањата на ВМРО-ДПМНЕ не се прифатени. Министерката за правда Рената Дескоска вели дека пропаднал уште еден обид на ВМРО-ДПМНЕ за амнестија на обвинетите за упадот во Собранието на ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата, заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на ...

24Инфо - 22.03.2019

За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата, заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на обвинителството ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека е за одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата.

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

Опсервер - 22.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

СДСМ: Заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на обвинителството

iPortal - 22.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека е за одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата. Со несериозниот и неодговорен однос во процесот на носење на Законот за јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на ...

Министерство за правда: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот и корупцијата е поважна од иднината на земјата

4NEWS - 22.03.2019

Министерството за правда реагира во однос на барањата од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за новиот Закон за Јавно обвинителство. Тие сметаат дека наместо конкретни амандмани, денеска стигнал документ насловен како „Принципи и насоки на ВМРО-ДПМНЕ во ...

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

Вечер Прес - 22.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Власта и опозицијата сè уште не се усогласија за Законот за јавно обвинителство

Република - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката за правда, Рената Дескоска, по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го ...

Власта и опозицијата никако да се договорат за СЈО

еМагазин - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Нема договор за СЈО – власта и опозицијата не отстапуваат од своите ставови и барања

Либертас - 22.03.2019

Втората рунда преговори, заврши без успех. Власта и опозицијата се далеку од договор за иднината на Специјалното јавно обвинителство. ВМРО-ДПМНЕ и понатака стои на ставот дека власта нема за цел да се донесе квалитетен закон, и дека нема политичка ...

Власта и опозицијата без договор за СЈО

Centar - 22.03.2019

Без договор помина и денешниот состанок на работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавното обвинителство, со кој треба да се реши идниот статус на СЈО. И двете страни не отстапуваат од своите ставови.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Договор за СЈО нема, реисот на ИВЗ се заканувал

Фактор - 22.03.2019

Договор за Законот за СЈО не е постигнат меѓу власта и опозицијата. Барањата на ВМРО-ДПМНЕ не се прифатени. Министерката за правда Рената Дескоска вели дека пропаднал уште еден обид на ВМРО-ДПМНЕ за амнестија на обвинетите за упадот во Собранието на ...

Власта и опозицијата сѐ уште не се усогласија за СЈО

Н.Македонија - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

Менкиноски: СЈО со закон кој се почитуваат меѓународни принципи

MakPress - 22.03.2019

Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори околу носење на новиот закон за Јавно обвинителство на Република Македонија, кој се менува после 12 години. И кој треба да се сообрази со законот за кривична постапка и со ...

СЈО повторно ги ,,сопна” СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Магазин - 22.03.2019

За 40 минути успејаа да се договорат дека нема договор за СЈО. ВМРО-ДПМНЕ бара да им се прифатат забелешките, власта, пак, вели дека забелешките не им биле конкретни. Денеска по кусиот состанок, власта и опозицијата не се договорија.

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

MakPress - 22.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем. Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство на откривање ...

Власта и опозицијата се уште не се усогласија за Законот за јавно обвинителство

MakPress - 22.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО. Министерката Дескоска по состанокот истакна дека ВМРО-ДПМНЕ го прекршила првиот договор ...

СДСМ: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата

MakPress - 22.03.2019

За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот е поважна од правдата, заврши времето кога белиот дворец даваше насоки на обвинителството ВМРО-ДПМНЕ секојдневно потврдува дека е за одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на државата.

ВМРО-ДПМНЕ бара меѓународни стандарди за Законот за СЈО, власта се двоуми

MakPress - 22.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Села: Власта сака од СЈО да направи партиски суд

MakPress - 22.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н. “бомби”.

Нема договор за СЈО – власт и опозицијата не отстапуваат од своите ставови и барања

1tv - 22.03.2019

Втората рунда преговори, заврши без успех. Власта и опозицијата се далеку од договор за иднината на Специјалното јавно обвинителство. ВМРО-ДПМНЕ и понатака стои на ставот дека власта нема за цел да се донесе квалитетен закон, и дека нема политичка ...

ВМРО-ДПМНЕ достави три принципи на кои инсистира за учество во носење на законот за обвинителството

Канал5 - 21.03.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска достави до Министерството за правда три принципи на кои ќе инсистираат да се имплементираат во Предлог законот за јавно обвинителство. Закон со кој се одредува и статусот на Специјалното јавно обвионителство, а кој е ...

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

Канал5 - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем, реагираат од СДСАМ на изјавата на Тони Менкиноски од ВМРО-ДПМНЕ Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО ...

Правда: Наместо амандмани, ВМРО-ДПМНЕ ни достави документ со „принципи и насоки“

Фокус - 21.03.2019

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е поважна цел од европската иднина на нашите ...

Невладините бараат да се слушне нивниот глас за СЈО

Deutsche Welle - 21.03.2019

Од ресорот правда велат дека досега сите имале шанси да дадат коментари за предлог-законот за Јавното обвинителство, но дека од невладините не стасал никаков предлог кога решенијата биле објавени на ЕНЕР Транспарентност, увид во процесот на ...

ВМРО-ДПМНЕ со забелешки од 120 страници за законот за СЈО (ВИДЕО)

ТВ21 - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ преку претседателот на правната комисија Тони Менкиновски, ги искажа своите забелешки околу новиот закон за СЈО. Според него, дури 120 страници со забелешки биле дадени од страна на опозицијата.

ВМРО ДПМНЕ не попушта за законот за јавно обвинителство

Телма - 21.03.2019

Опозицијата останува на барањето Специјалното обвинителство да биде дел од организиран криминал, и анкетна комисија за отчет на финансирањето на Специјалното обвинителство. Ако власта не ги прифати овие барања, најавуваат дека нема да гласаат за ...

Преговори за СЈО

24 Вести - 21.03.2019

Јавното обвинителство да ги преземе истрагите на СЈО, но доказите со кои располагаат да не важат во идните судски постапки – во главните забелешки во законот за кој преговараат власта и опозицијата, ВМРО ДПМНЕ бара Катица Јанева и нејзиниот тим да ...

ВМРО ДПМНЕ со услови за да гласа за законот зa Јавно обвинителство

Телма - 21.03.2019

Државен јавен обвинител да се избира по предлог на опозицијата, СЈО да престане да ја извршува функцијата како посебно тело и да стане дел од Обвинителството за организиран криминал, а собраниска Анкетна комисија да ги испита како и за што ова ...

СЈО – разлики меѓу Владата и ВМРО-ДПМНЕ, утре уште една средба на работните групи

ТВ21 - 21.03.2019

Владата и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, настојуваат на нивните ставови за предлог – законот за Јавно Обвинителство, со кој ќе се одреди и судбината на Специјалното обвинителство. Утре се очекува да се сретнат работните групи, а опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ...

Министерство за правда: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

Канал5 - 21.03.2019

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е поважна цел од европската иднина на нашите ...

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

Канал5 - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

Телма - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на специјалното јавното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ бара комплетна смена во СЈО, а комисија да пресуди каде се потрошени 2 милиони евра (ВИДЕО)

+инфо - 21.03.2019

Избор на Јавниот обвинител по предлог на опозицијата! Решение кое ќе ја ефектуира независноста и неутралноста на Јавното Обвинителство од извршната власт;- рече Менкиновски. Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори ...

ВМРО ДПМНЕ постави услови за да го гласа законот за Јавното обвинителство

Нова ТВ - 21.03.2019

Опозициската ВМРО ДПМНЕ има три услови за да гласа за новиот закон за Јавното обвинителство. Како што соопшти на прес конференцијата претставникот на опозициската партија во работните тела Тони Менкиновски тоа се избор на јавен обвинител по предлог ...

Мали се шансите власта и опозицијата утре да постигнат договор за законот за СЈО

Сител - 21.03.2019

Нема поместување во позициите на власта и опозицијата во пресрет на носењето на законот за јавното обвинителство кој треба да му го продолжи животот на СЈО. Опозицијата постави три принципи со кои ја условува својата поддршка во Собранието при ...

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки на 120 страници за законот за СЈО

Макфакс - 21.03.2019

Претседателот на правната комисија на ВМРО-ДПМНЕ, Тони Менкиновски, кој е дел од работната група во преговорите со власта за новиот закон за обвинителство, рече дека доставиле забелешки за предлог-законот на 120 страници.

Менкиноски: ВМРО-ДПМНЕ бара избор на Јавниот обвинител по нивни предлог- решение кое ќе ја ефектуира независноста и ...

Курир - 21.03.2019

Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори околу носење на новиот закон за Јавно обвинителство на Република Македонија, кој се менува после 12 години. И кој треба да се сообрази со законот за кривична постапка и со ...

ВМРО ДПМНЕ ДО ВЛАСТА: Прво прифатете принципи, а потоа договор за СЈО

Нетпрес - 21.03.2019

ВМРО ДПМНЕ до Министерството за правда испорача документ со наслов „Принципи и насоки на ВМРО ДПМНЕ во донесување на закон за јавно обвинителство“. Во документот се прецизирани принципи кои, според опозицијата треба да бидат втемелени во идното ...

Опозицијата му најде триста маани на законот за јавно обвинителство

+инфо - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

СДСМ: СЈО мора да работи како посебно обвинителство, правдата е проблем за ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем, соопштуваат од СДСМ, реагирајќи на прес-конференцијата на Тони Менкиноски, претседател на правна комисија на ...

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

Макфакс - 21.03.2019

СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство, вели Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагирајќи на прес-конференцијата на Тони Менкиноски, кој претходно рече дека ВМРО-ДПМНЕ доставиле забелешки на 120 страници за законот за СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ има 120 страници забелешки на законот за јавно обвинителство и бара Јанева да не е прв човек на СЈО

МКД - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Со разлики како небо и земја власта и опозицијата повторно ќе седнат за СЈО

+инфо - 21.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Заев рече нема намера да ја смени Катица - Нов обид за договор со опозицијата за СЈО

Press24 - 21.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Преговори за законот за СЈО: Има забелешки, но има и простор за договор

Алфа - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог-законот за Јавното обвинителство, со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Министерство за правда: ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на криминалот им е поважна од европската иднина

МКД - 21.03.2019

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е поважна цел од европската иднина на нашите ...

ВМРО ДПМНЕ ќе ги поднесе амандманите на законот за ЈО

Нова ТВ - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Министерство за правда: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

Нова ТВ - 21.03.2019

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е поважна цел од европската иднина на нашите ...

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

Нетпрес - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

Либертас - 21.03.2019

Соопштение за јавност ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем. Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно ...

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

MTM - 21.03.2019

Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство на откривање и расчистување на случаи поврзани со висока корупција, мора да продолжи со предистражните постапки и обвиненија коишто се покренати и по ...

Министерство за правда: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

iPortal - 21.03.2019

До досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е поважна цел од европската иднина на нашите ...

ВМРО-ДПМНЕ бара СЈО да ги доврши започнатите судски предмети поднесени до 30.06.2017 и да престане да ја извршува ...

Либертас - 21.03.2019

Според ВМРО-ДПМНЕ новиот закон за Јавно обвинителство имал поголеми правни вакууми и не биле опфатени важни теми. Тони Менкиноски, предводник на работната група од страна на опзицијата, на прес конференција денеска напомена дека неговата партија ...

ВМРО-ДПМНЕ достави забелешки на 120 страници за законот за СЈО

еМагазин - 21.03.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска достави до Министерството за правда три принципи на кои ќе инсистираат да се имплементираат во Предлог законот за јавно обвинителство со кој се одредува и статусот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а кој е ...

За Законот за СЈО, ВМРО-ДПМНЕ има забелешки од 120 страници

Фактор - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ има забелешки од 120 страници за Законот за СЈО. Преку претседателот на правната комисија Тони Менкиновски, партијата ги искажа своите забелешки околу новиот закон за СЈО. „Во понеделникот ги дадовме забелешките на предлог законот за СЈО ...

Невладините бараат да се слушне нивниот глас за СЈО

Либертас - 21.03.2019

Од ресорот правда велат дека досега сите имале шанси да дадат коментари за предлог-законот за Јавното обвинителство, но дека од невладините не стасал никаков предлог кога решенијата биле објавени на ...

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

iPortal - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем. – реагираат од СДСМ. Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно ...

ВМРО-ДПМНЕ бара избор на Јавниот обвинител по нивни предлог- решение кое ќе ја ефектуира независноста и неутралноста

Република - 21.03.2019

Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори околу носење на новиот закон за Јавно обвинителство на Република Македонија, кој се менува после 12 години. И кој треба да се сообрази со законот за кривична постапка и со ...

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

Вечер Прес - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем. Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство на откривање ...

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

24Инфо - 21.03.2019

СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство, вели Социјалдемократскиот сојуз на Македонија реагирајќи на прес-конференцијата на Тони Менкиноски, кој претходно рече дека ВМРО-ДПМНЕ доставиле забелешки на 120 страници за законот за СЈО.

СДСМ со јасна и прецизна порака: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

Centar - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем, велат од СДСМ. – Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно ...

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

24Инфо - 21.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ достави три принципи за учество во носење на законот за обвинителството

Вечер Прес - 21.03.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска достави до Министерството за правда три принципи на кои ќе инсистираат да се имплементираат во Предлог законот за јавно обвинителство со кој се одредува и статусот на Специјалното јавно обвионителство, а кој е еден од ...

Министерство за правда: За ВМРО-ДПМНЕ амнестијата на криминалот поважна од европската иднина

Вечер Прес - 21.03.2019

Со досегашниот несериозен однос во процесот на носење на законот за Јавното обвинителство, ВМРО-ДПМНЕ покажа дека амнестијата на сторители на сериозни кривични дела од редовите на нивната партија им е поважна цел од европската иднина на нашите ...

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

Локално - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ достави три принципи за учество во носење закон за обвинителството

Локално - 21.03.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска достави до Министерството за правда три принципи на кои ќе инсистираат да се имплементираат во Предлог законот за јавно обвинителство со кој се одредува и статусот на Специјалното јавно обвионителство, а кој е еден од ...

Опозицијата ќе поднесе 120 страници забелешки на законот за јавно обвинителство

Вечер Прес - 21.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

Локално - 21.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Власта и опозицијата на исти позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

Либертас - 21.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

Н.Македонија - 21.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

ВМРО ДПМНЕ: Новиот закон за Јавно обвинителство не ги содржи битните елементи кои што треба да ги содржи секој закон

Скопје1 - 21.03.2019

Би сакал да ве воведам во темата, имено како што знаете во тек се преговори околу носење на новиот закон за Јавно обвинителство на Република Македонија, кој се менува после 12 години. И кој треба да се сообрази со законот за кривична постапка и со ...

ВМРО-ДПМНЕ бара СЈО да ги доврши започнатите судски предмети поднесени до 30.06.2017 и да престане да ја извршува ...

1tv - 21.03.2019

Според ВМРО-ДПМНЕ новиот закон за Јавно обвинителство имал поголеми правни вакууми и не биле опфатени важни теми. Тони Менкиноски, предводник на работната група од страна на опзицијата, на прес конференција денеска напомена дека неговата партија ...

СДСМ: СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство

Скопје1 - 21.03.2019

ВМРО-ДПМНЕ останува заробена во матрицата на партизација, притисоци и злоупотреби врз обвинителството. Затоа правдата за нив е проблем. Колку и да не му се допаѓа на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО мора да продолжи да работи како посебно обвинителство на откривање ...

ВМРО-ДПМНЕ достави три принципи на кои инсистира за учество во носење на законот за обвинителството

1tv - 21.03.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска достави до Министерството за правда три принципи на кои ќе инсистираат да се имплементираат во Предлог законот за јавно обвинителство со кој се одредува и статусот на Специјалното јавно обвионителство, а кој е еден од ...

Власта и опозицијата со стари позиции во нов обид да се усогласат за СЈО

1tv - 21.03.2019

Без најави за поместување на позициите, работните групи на власта и опозицијата денеска треба повторно да се состанат во обид да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и идниот статус на СЈО.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

Телма - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Опозицијата денеска ќе ги поднесе забелешките на Законот за јавно обвинителство

24 Вести - 20.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Невладините бараат да се повлече Предлог-законoт за јавно обвинителство поради нетранспарентност

Радио МОФ - 20.03.2019

Владата сака во нетранспарентна постапка да се донесе Законот за јавното обвинителство и тој не смее да се достави до Собранието во овој момент, а доколку сепак тоа се случи, претходно мора да се организира јавна расправа, порачаа денеска од ...

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

А1 On - 20.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

Сител - 20.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Менкиноски: СЈО мора да одговара пред некого, предлогот не ги почитува Венециските правила

МКД - 20.03.2019

Не можеме да дозволиме Специјално јавно обвинителство да не одговора пред никого, тоа не е познато во ниту една демократска држава, тоа е монархија, изјави во емисијата Отворено на TВ Алфа адвокатот Тони Менкиноски кој ја предводи работна група на ...

Вo петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

ММС - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Курир - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Алфа - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Aлијанса за Aлбанците: Оние што избираа обвинители од „тефтерчето на Мијалков“ сега ќе одлучуваат за судбината на СЈО

МКД - 20.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н.

Платформата на граѓански организации бара транспарентност во донесувањето на Законот за јавно обвинителство

МКД - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Менкиноски: Може Катица и да остане, проблемот е во законот

Независен - 20.03.2019

Работните групи на власта и на опозицијата в петок ќе имаат нов состанок за да најдат заедничко решение за иднината на Специјалното јавно обвинителство. Завчерашната прва средба, која траеше помалку од пет часа, заврши неуспешно.

Опозицијата подготвува амандмани за статусот на СЈО

Нова ТВ - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за ЈО

Нова ТВ - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Заев: Не прифаќам смена на Катица Јанева

Алфа - 20.03.2019

И покрај формирањето на работните група на власта и опозицијата, сепак Владата на државава засега не планира ги прифати барањата на ВМРО-ДПМНЕ за предлог законот за СЈО. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски вели дека нивните ставови се драстично ...

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

ММС - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

Либертас - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Опсервер - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

„Платформата за борба против корупцијата“ бара да се повлече предлог-законoт за јавно обвинителство

Мета - 20.03.2019

Владата сака во нетранспарентна постапка да се донесе Законот за јавното обвинителство и тој не смее да се достави до Собранието во овој момент, а доколку сепак тоа се случи, претходно мора да се организира јавна расправа, порача денеска Платформата ...

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

MTM - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

Опсервер - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Република - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

В петок нов обид за договор за иднината на СЈО, опозицијата подготвува амандмани

Либертас - 20.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата в петок треба повторно да се состанат во нов обид да се постигне согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

После партиите и Владата призна дека со ВМРО-ДПМНЕ имаат дијаметрално спротивни мислења за СЈО

Либертас - 20.03.2019

Освен политичките партии и Владата денеска призна дека постојат дијаметрално спротивни разлики во врска со иднината на Специјалното јавно обвинителство. Опозицијата бара СЈО да биде одделение на обвинителството за гонење организиран криминал но и ...

Предводникот на работната група на ВМРО-ДПМНЕ вели дека продолжува соработката со власта

Фактор - 20.03.2019

Тони Менкиноски, кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за реформскиот закон за јавното обвинителство што го бара Брисел, вели дека партијата која ја застапува не му опонира на решението во преговорите со СДСМ туку дека напротив како опозиција ...

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

24Инфо - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

24Инфо - 20.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата не најде заедничко решение, експертите порачуваат СЈО да ја зачува независноста

4NEWS - 20.03.2019

Независноста на Специјалното јавно обвинителство, останува да биде една од несогласувањата меѓу власта и опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со одредбата СЈО да не одговара пред никого и сам да си го одредува буџетот.

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

Н.Македонија - 20.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Опозицијата ќе ги поднесе забелешките на законот за јавно обвинителство

1tv - 20.03.2019

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Платформата на граѓански организации бара да учествува во подготовката на законот за Јавното обвинителство

1tv - 20.03.2019

Транспарентност во процесот на донесување на новиот закон за Јавното обвинителство, денеска побара од Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата, кои нагласуваат дека со донесување на овој закон треба да се зајакне ...

После партиите и Владата призна дека со ВМРО-ДПМНЕ имаат дијаметрално спротивни мислења за СЈО

1tv - 20.03.2019

Освен политичките партии и Владата денеска призна дека постојат дијаметрално спротивни разлики во врска со иднината на Специјалното јавно обвинителство. Опозицијата бара СЈО да биде одделение на обвинителството за гонење организиран криминал но и ...

СЈО како крстопат

Призма - 19.03.2019

Да се разбереме: ноторен факт е дека Специјалното јавно обвинителство е институција настаната како резултат на политички договор. И тоа на договор излезен од оние лидерски средби, познати како серијалот Пржино 1, 2, 3… итн.

Во петок втора шанса за надминување на разликите за СЈО

Канал5 - 19.03.2019

Опозицијата со нови предлози за идното функционирање на Специјалното јавно обвинителство, власта веднаш ги оцени како неприфатливи. Петчасовните разговори синоќа во Министерството за правда меѓу СДСМ, ДУИ и ВМРО ДПМНЕ завршија само со договор за ...

Правници: Политичарите да не се пазарат за СЈО

Телма - 19.03.2019

Улогата на СЈО е да се бори со високата корупција и затоа не треба да се жртвува владеењето на правото поради политичките пазарења меѓу власта и опозицијата порачуваат правните експерти. Додека опозицијата бара СЈО да нема автономија ниту финасиска ...

ВМРО ДПМНЕ подготвува амандмани, во петок втора шанса за СЈО

Телма - 19.03.2019

До четврток ВМРО ДПМНЕ треба да достават амандмани на Законот за јавно обвинителство што го предлага Министерството за правда. На повторната средба во петок, работната група треба да се изјасни за нив, по што се очекува да се изгради и конечен став ...

Власта и опозицијата во клинч околу судбината на СЈО

24 Вести - 19.03.2019

Власта е ЗА, опозицијата ПРОТИВ Катица Јанева да остане на чело на Специјалното јавно обвинителство – извори од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека коалициските партнери СДСМ и ДУИ инсистираат СЈО да продолжи да функционира со Јанева.

Власта и опозицијата не најде заедничко решение, експертите порачуваат СЈО да ја зачува независноста

ТВ21 - 19.03.2019

Независноста на Специјалното јавно обвинителство, останува да биде една од несогласувањата меѓу власта и опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со одредбата СЈО да не одговара пред никого и сам да си го одредува буџетот.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, в петок нов обид за договор

24 Вести - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Телма - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ бара прекинување на постапките на СЈО

Фокус - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Канал5 - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Насоките од Будимпешта - клучни за СЈО

Deutsche Welle - 19.03.2019

Повикувањето на „Европските насоки за етика и однесување на јавните обвинители“, открива на кои пунктови се темелат главните забелешки на работната група на опозицијата во однос на СЈО Насоки од Будимпешта.

Aлијансата за Aлбанците до Заев: Тие што избираа обвинители од тефтерчето на Мијалков, ќе одлучуваат за судбината на ...

Макфакс - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н.

Менкиноски: Не може да дозволиме СЈО кое нема да одговара пред никого, тоа не е својствено за демократија туку за ...

Курир - 19.03.2019

Не можеме да дозволиме Специјално Јавно Обвинителство кое нема да одговора пред никого, тоа не е познато во ниту една демократска држава. Не може да создадеме орган кој пред никого нема да одговара, тоа не е својствено за демократија, тоа е ...

Менкиноски: Во законот за Јавното обвинителство не се применети Венецијанските правила

Курир - 19.03.2019

Во Законот за Јавно Обвинителство не се применети Венецијанските правила, а тој закон треба да оди пред Венецијанската комисија изјави во емисијата Отворено на Алфа Телевизија, адвокатот Тони Менкиноски кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид во петок

Press24 - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Средба без договор - Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

Независен - 19.03.2019

По петчасовна средба работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. Министерката за правда Рената Дескоска рече дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ, СЈО да биде дел од Обвинителството за организиран криминал не може да ...

(Видео) Власта и опозицијата без договор за СЈО

Макфакс - 19.03.2019

Петчасовната работна средба во Министерството за правда на која се разгледуваа амандманите на опозициската ВМРО – ДПМНЕ за Законот за Јавното обвинителство, а во кој е регулиран и статусот на специјалното јавно обвинителство, заврши без договор.

Разговорите за судбината на СЈО продолжуваат во петок

Алфа - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Курир - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Само странците ќе ја спасат Катица Јанева

+инфо - 19.03.2019

Без посредство, на претставници од ЕУ, бидејќи законот е еден од условите за почеток на преговорите, не верувам дека е можно власта и опозицијата да се најдат за СЈО. Да почекаме до четврток и да видиме што ќе биде ставена на хартија во форма на ...

Партијата на Села: Заев дали оние кои бираа обвинители од “тефтерчето на Мијалков" ќе одлучуваат за СЈО?

Press24 - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н.

Менкиноски: Во законот за Јавното обвинителство не се применети Венецијанските правила

Нетпрес - 19.03.2019

Во Законот за Јавно Обвинителство не се применети Венецијанските правила, а тој закон треба да оди пред Венецијанската комисија изјави во емисијата Отворено на Алфа Телевизија, адвокатот Тони Менкиноски кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за ...

Преговорите за СЈО без успех, опозицијата подготвува амандмани

Нетпрес - 19.03.2019

По пет часа разговори во Министерството за правда синоќа претставниците на ВМРО ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ си заминаа без договор за иднината на Специјалното јавно обвинителство. Опозицијата со забелешки за речиси секој член од предлогот подготвен од власта.

Аналитичарите порачуваат дека реформите се поважни од партиските интереси, партиите чекаат кој прв ќе попушти

Сител - 19.03.2019

Власта и опозицијата можат да постигнат политички договор околу новиот закон за јавно обвинителство само доколку во фокусот на мешовитата работната група се реформите во правосудството што ги бара Европската Унија, а не статусот на Специјалното ...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Нова ТВ - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

А1 On - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Сител - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Примателите на наредбите од Мијалков преговараат за закон за СЈО

ММС - 19.03.2019

Тоа е преседан, е ставот на Алијанса за Албанците. -Вклучувањето на ДУИ во овој процес преку функционери кои беа дел од “бомбите” и се главни актери кои го дегенерираа правниот систем со крајна политизација и партизација, како што е случајот со ...

Менкиноски: Не може да дозволиме СЈО кое нема да одговара пред никого

Република - 19.03.2019

Адвокатот Тони Менкиноски, кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за реформските закони во емисијата „Отворено“ на Алфа телевизија рече дека не може да дозволат Специјално Јавно Обвинителство кое нема да одговора пред никого, бидејќи тоа не е ...

Села до Заев: Дали сега преку законска рамка ќе го направите СЈО специјален партиски суд!?

Република - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н. “бомби”.

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

CivilMedia - 19.03.2019

Специјалното јавно обвинителство и понатаму е пречка меѓу власта и опозицијата. Работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не најдоа заеднички јазик околу обвинителството на Катица Јанева. Опозицијата бара СЈО да ја загуби автономијата и да се вклопи во ...

Нов обид за договор за СЈО в петок

24Инфо - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

Либертас - 19.03.2019

По четири часа разговори, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна вечерва Иван ...

Насоките од Будимпешта – клучни за СЈО

Либертас - 19.03.2019

Повикувањето на „Европските насоки за етика и однесување на јавните обвинители“, открива на кои пунктови се темелат главните забелешки на работната група на опозицијата во однос на СЈО Насоки од Будимпешта.

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

iPortal - 19.03.2019

По четири часа разговори, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна вчеравечер Иван ...

Нема договор за новиот статус на СЈО

Република - 19.03.2019

Без договор заврши средбата меѓу работните групи на влста и опозицијата коишто разговараа за предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Локално - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Нема договор за СЈО: За што не се усогласија власта и опозицијата

еМагазин - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на синоќешната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство (СЈО).

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

Пулс24 - 19.03.2019

Ниту по четири часа разговори, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата е неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна синоќа Иван ...

ВМРО-ДПМНЕ не ја сака, СДСМ не ја дава – судбината на Катица се уште неизвесна

Вечер Прес - 19.03.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ утре ќе поднесе амандмани на предлог-текстот за јавно обвинителество. На првата средба на работните групи од власта и опозицијата, претставниците од двете партии не постигнале согласност за предлог-законот и се договориле да ...

ВИДЕО: Судбината на СЈО во рацете на партиите

Либертас - 19.03.2019

Ден по средбата на работните групи за Законот за јавно обвинителство, во кој е вклучена судбината на СЈО во преговарачките тимови на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молк до каде можат да отстапат за барањата на другиот се со цел Македонија да го донесе и ...

Алијанса на Албанците: Дали оние кој бираа обвинители од тефтерот на Мијалков можат да одлучуваат за судбината на СЈО

24Инфо - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н.

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

MTM - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Разговорите за судбината на СЈО продолжуваат во петок

Република - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

Опсервер - 19.03.2019

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за ...

Ќор сокак во преговорите за СЈО - нема ни обвинител по „мерка“ на опозицијата

Фактор - 19.03.2019

Работните групи на политичките партии не постигнаа договор за реформата на јавното и на специјално обвинителство. Медијацијата која се водеше во Министерството за правда како надлежен орган за законските предлози не вроди со плод и партиите влегоа ...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Опсервер - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Менкиноски: Не може да дозволиме СЈО кое нема да одговара пред никого

24Инфо - 19.03.2019

Адвокатот Тони Менкиноски, кој ја предводи работна група на ВМРО-ДПМНЕ за реформските закони во емисијата „Отворено“ на лфа телевизија рече дека не може да дозволат Специјално Јавно Обвинителство кое нема да одговора пред никого, бидејќи тоа не е ...

Власта и опозицијата без договор за СЈО, нов обид в петок

Н.Македонија - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Нема договор, СЈО е сопката меѓу власта и опозицијата, нов обид в петок

Магазин - 19.03.2019

По четиричасовната средба во Министерството за правда власта и опозицијата не ги усоглсија ставовите околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за почеток ...

Опозицијата се согласи Катица Јанева да остане на чело на СЈО ?

Магазин - 19.03.2019

Без договор заврши средбата меѓу работните групи на влста и опозицијата коишто разговараа за предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Села до Заев: Дали оние кои бираа обвинители од “тефтерчето на Мијалков” можат да одлучуваат за судбината на СЈО?

Скопје1 - 19.03.2019

Во моментот кога јавноста очекува функционирање на правната држава и владеење на правото, од оние искри надеж што некогаш ги даде Специјалното јавно обвинителство, денес ова обвинителство станува предмет на протагонистите на т.н. “бомби”.

Нема договор за СЈО – нов обид в петок

Скопје1 - 19.03.2019

Работните групи на власта и опозицијата на вчерашната прва средба четиричасовната средба во Министерството за правда , не постигнаа согласност околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното ...

(Видео) Судбината на СЈО во рацете на партиите

1tv - 19.03.2019

Ден по средбата на работните групи за Законот за јавно обвинителство, во кој е вклучена судбината на СЈО во преговарачките тимови на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ молк до каде можат да отстапат за барањата на другиот се со цел Македонија да го донесе и ...

Власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за СЈО – работната група го прегледа предлог-законот

ТВ21 - 18.03.2019

По завршувањето на работната група која денеска го разгледуваа законот за Јавно Обвинителство во Министерството за правда, на прес конференција министерката, Рената Дескоска изјави дека по долгата средба е прегледан целиот закон, но со ...

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

Фокус - 18.03.2019

По четири часа разговори, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна вечерва Иван ...

Средба без договор – автономијата на СЈО клучен проблем

24 Вести - 18.03.2019

Специјалното јавно обвинителство и понатаму е пречка меѓу власта и опозицијата. По петчасовна средба работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не најдоа заеднички јазик околу обвинителството на Катица Јанева.

За власта е неприфатливо барањето на ВМРО-ДПМНЕ СЈО да не биде посебно обвинителство и да се прекинат истрагите

Сакам да кажам - 18.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска кажа дека барањето на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО да биде дел од Обвинителството за организиран криминал не може да биде прифатено, а исто е неприфатливо и барањето за прекинување на истрагите и обвиненијата, по ...

Дескоска: Имплементирање на меѓународни стандарди, а не обиди за избегнување на одговорност на сторители на кривични ...

Телма - 18.03.2019

Денеска се одржува првата средба во Министерството за правда на која треба да се разгледуваат забелешките и амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавното обвинителство, во кое е регулиран и статусот и автономијата на Специјалното ...

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

Канал5 - 18.03.2019

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Почна средбата меѓу власта и опозицијата за статусот на СЈО

Фокус - 18.03.2019

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за ...

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

Телма - 18.03.2019

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Канал5 - 18.03.2019

Власта и опозицијата имаат спротиставените ставови особено во однос на иднината на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во СЈО. Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

24 Вести - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Партиски групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ почнуваат состаноци за СЈО

Канал5 - 18.03.2019

Власта и опозицијата ги стартуваат преговорите за предлог законот за јавно обвинителство со којшто се регулира идната работа и спојувањето на Специјалното јавно обвинителство со редовното јавно обвинителство.

Заев вели дека нема повторно да има пазарења за амнестирање криминал

Алсат-М - 18.03.2019

Започнаа средбите на работните групи за усогласување на законите кои се потребни за добивање датум за преговори со ЕУ. Во Министерството за правда се сретна работната група на ВМРО ДПМНЕ, предводена од адвокатот Тони Менкиновски, со министерката ...

За опозицијата неприфатливо СЈО да не договара пред никого

Телма - 18.03.2019

Заврши четиричасовната средба во Министерството за правда на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог-законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите ...

Власта и опозицијата не се договорија за статусот на СЈО

Нова ТВ - 18.03.2019

По петчасовна средба работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не најдоа заеднички јазик околу Специјалното јавно обвинителство. Опозицијата бара СЈО да ја загуби автономијата и да се вклопи во обвинителството за организиран криминал.

„Плодна средба” на власта и опозицијата, ама без договор за СЈО

МКД - 18.03.2019

Работните групи кои вечерва го разгледуваа Законот за јавно обвинителство по четиричасовни разговори останаа поделени, власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за судбината на СЈО. За опозицијата е неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и ...

За власта неприфатливи барањата на ВМРО-ДПМНЕ за СЈО

Р.С.Европа - 18.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска по петчасовната работна средба на која се разгледуваа амандманите на опозициската ВМРО - ДПМНЕ за Законот за Јавното обвинителство изјави дека клучните разлики се однесуваат на СЈО.

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

ММС - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Алфа - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за СЈО

Р.С.Европа - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Опозицијата и власта почнуваат разговори за иднината на СЈО

Нетпрес - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

ВМРО-ДПМНЕ со платформа – Крај на „обвинителство во корист на монархот“

Нетпрес - 18.03.2019

Ставање брана на политичкото мешање и влијание врз обвинителството, како и предлагање законски решенија кои ќе стават крај на „Обвинителство во корист на монархот“, е платформата со која опозициската ВМРО-ДПМНЕ денес попладне седнува на преговарачка ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Независен - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Тренеска Дескоска: Квалитетен закон, а не избегнување на одговорност од сторители на кривични дела

+инфо - 18.03.2019

Од сите учесници очекува да работат на носење квалитетен закон којшто ќе имплементира меѓународни стандарди, а не да се прават обиди за избегнување на одговорност од поранешни или идни сторители на кривични дела, изјави министерката за правда, ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Нова ТВ - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат за да се дојде до заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

Независен - 18.03.2019

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за ...

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

Press24 - 18.03.2019

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за ...

Дескоска: Ниту Мицкоски, ниту Зоран Заев ниту пак, Министерството за правда избира јавен обвинител,

А1 On - 18.03.2019

Во Министерството за правда денеска се одржа првата средба, на која треба да се разгледуваат забелешките и амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавното обвинителство, во кој се регулирани и статусот и автономијата на специјалното ...

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

Нова ТВ - 18.03.2019

Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за ...

Заев сака да остане Катица, Мицкоски против: Почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Press24 - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Извештајот на СЈО пред пратениците

Академик - 18.03.2019

Седмиот Извештај за работата на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, за периодот од 15 септември 2018 година до 15 март 2019 година, е доставен до ...

Судбината на СЈО повторно кај политичарите

Р.С.Европа - 18.03.2019

По една недела од лидерската средба на премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, работни групи во дебата за реформските закони кои се услов за преговори со ЕУ, меѓу кои и СЈО.

ВМРО-ДПМНЕ со своја платформа за законот за судски реформи

Курир - 18.03.2019

Ставање брана на политичкото мешање и влијание врз обвинителството, како и предлагање законски решенија кои ќе стават крај на „Обвинителство во корист на монархот“, е платформата со која опозициската ВМРО-ДПМНЕ денес попладне седнува на преговарачка ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

А1 On - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Сител - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Дескоска: Имплементирање на меѓународни стандарди, а не обиди за избегнување на одговорност на сторители на кривични ...

Press24 - 18.03.2019

Денеска се одржува првата средба во Министерството за правда на која треба да се разгледуваат забелешките и амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавното обвинителство, во кое е регулиран и статусот и автономијата на Специјалното ...

Дескоска: Меѓународни стандарди, а не обиди за избегнување одговорност

Макфакс - 18.03.2019

Првата средба, на која треба да се разгледуваат забелешките и амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за Законот за Јавното обвинителство, во кој се регулирани и статусот и автономијата на специјалното јавно обвинителство, се одржа денеска во ...

Дескоска: Да нема обиди за избегнување одговорност, ни требаат меѓународни стандарди

МКД - 18.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска пред почетокот на денешните разговори со претставници на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавно обвинителство рече дека ќе се разговара за забелешките кои што ги има опозициската партија.

Менкиноски: Не се прифатливи одредбите СЈО да не одговара пред никого и сам да си го создава буџетот

Press24 - 18.03.2019

Во Министерство за правда денес се оствари првата средба меѓу власта и опозицијата околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Заврши првата рунда преговори, за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо СЈО да не одговара пред никого

Нетпрес - 18.03.2019

По завршувањето на работната група која денеска го разгледуваа законот за Јавно Обвинителство во Министерството за правда, на прес конференција министерката, Рената Дескоска изјави дека по долгата средба е прегледан целиот закон, но со ...

Неуспешни разговори – ВМРО ДПМНЕ не се согласува СЈО да биде самостоен орган

ММС - 18.03.2019

Без резултат завршија разговорите меѓу работните групи за Законот за јавното обвнителство и местото на СЈО во рамките на обвинителскиот систем и почнатите истраги. Министерката за правда Рената Дескоска објави дека работните групи не се доближиле во ...

Дескоска: Суштински разлики останаа на темата СЈО

Press24 - 18.03.2019

Министерката Рената Дескоска ги истакна клучните разлики меѓу власта и опозицијата околу предлог законот за Јавното обвинителство. „Суштински разлики останаа на темата СЈО. СЈО треба да продолжи како обвинителство, а не одделение во друго ...

Власта и опозицијата не се договорија за СЈО

Press24 - 18.03.2019

Во Министерство за правда денеска се оствари првата средба меѓу власта и опозицијата околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство.

Дескоска: ВМРО ДПМНЕ бара СЈО да не биде посебно обвинителство, што е неприфатливо (ВИДЕО)

+инфо - 18.03.2019

Барањето за прекинување на овие постапки и нивно евентуално ново отпочнување, значи на некој начин губање на голем број сериозни докази, со што постои опасност на губење на процеси, а со тоа и амнестирање, рече министерката Дескоска.

Власта и опозицијата се усогласуваат за идниот статус на СЈО

24Инфо - 18.03.2019

– Во Министерството за правда во тек е првата средба на која власта и опозицијата ги усогласуваат ставовите околу предлог законот за Јавното обвинителство со кој се решава и статусот на Специјалното јавното обвинителство, кој е еден од условите за ...

Нема договор за СЈО меѓу власта и опозицијата

Вечер Прес - 18.03.2019

Власта и опозицијата по четири часа разговори во Министерството за правда, не се договорија за судбината на СЈО. За опозицијата неприфатливо СЈО да не одговара пред никого и само да создава буџет, кој никој од надвор нема да го контролира, истакна ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Локално - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Разговорите за иднината на СЈО меѓу власта и опозицијата почнуваат денеска

Мета - 18.03.2019

Разговорите за иднината на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) почнуваат денеска, со средба на работните групи на власта и опозицијата, кои беа формирани токму за оваа цел во согласност со договореното на претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, ...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Либертас - 18.03.2019

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се состанат во обид да се изнајде заедничко решение околу предлог законот за јавно ...

Власта и опозицијата не најдоа заеднички јазик за СЈО – работната група го прегледа предлог-законот

4NEWS - 18.03.2019

По завршувањето на работната група која денеска го разгледуваа законот за Јавно Обвинителство во Министерството за правда, на прес конференција министерката, Рената Дескоска изјави дека по долгата средба е прегледан целиот закон, но со ...