TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јеменски студенти повикуваат на бунт по примерот на Тунис

А1 - 16.01.2011

Илјада јеменски студенти се собраа во главниот град Сана, повикувајќи ги арапските народи да започнат бунт против властите по примерот на Тунижаните.

Уапсен шефот на обезбедувањето на Бен Али

А1 - 16.01.2011

Полицијата го уапси шефот на обезбедувањето на поранешниот претседателот на Тунис, Бен Али и неколкумина негови колеги под обвинение дека подготвувале заговор против државната безбедност.

Нови избори во Тунис за 60 дена

Deutsche Welle - 16.01.2011

По безредијата во Тунис и бегството на претседателот Зине ел Абидин Бен Али во Саудиска Арабија, тунискиот Уставен суд соопшти дека вршител на должноста претседател ќе биде претседателот на ...

Стотици патници блокирани на аеродромот во Тунис

Алсат-М - 16.01.2011

Стотици патници се блокирани на аеродромот во Тунис и не можат да го напуштат поради воведениот полициски час во главниот град, каде немирите се уште траат по соборувањето од власт на претседателот ...

Ситуацијата во Тунис хаотична - кој навистина ја има власта?

Телма - 16.01.2011

Тенкови и тешко вооружени војници во опколениот празен центар на Тунис. Тие сугерираат дека состојбата е под контрола, меѓутоа од тоа, два дена по спектакуларното бегство на претседателот Бен Али во ...

15 Македонци заглавени во Тунис

Канал5 - 16.01.2011

15 македонски граѓани кои во Тунис заминале како туристи се уште не можат да се вратат во земјава по немирите и падот на туниската влада.

Страв и надеж во Тунис

Deutsche Welle - 16.01.2011

Насилството и хаосот и натаму владеат на улиците на Тунис. Туристите се евакуираат, а Тунежаните се надеваат дека по падот на Бен Али, ќе падне и неговиот систем на владеење.

Македонците од тунис се враќаат со помош на српската амбасада

Телма - 16.01.2011

Петнаесет македонски државјани побарале помош од македонското Министерство за надврорешни работи за да се вратат безбедно од Тунис.

Осум македонски туристи евакуирани од Тунис, четворица решиле да останат

Канал5 - 16.01.2011

Скопјанецот Нусред Максутовски беше сведок на историските настани во Тунис. Се најде на лице место кога паѓаше диктаторскиот режим во оваа африканска држава.

Стотици патници се блокирани на аеродромот во Тунис поради полицискиот час

Алфа - 16.01.2011

Стотици патници се блокирани на аеродромот во Тунис и не можат да го напуштат поради воведениот полициски час во главниот град, каде немирите се уште траат по соборувањето од власт на претседателот ...

Се евакуираат туристите од Тунис

Форум - 16.01.2011

Европските туристички агенции покренаа итна акција за повлекување на своите граѓани од Тунис, поради жестоките протести, во кои животот го загубија неколку десетици лица Туристичките компании од ...

Над 300 Турци безбедно вратени во нивната држава од Тунис

Нетпрес - 16.01.2011

Над 300 турски државјани се вратени вчера од Тунис поради немирите по падот на претседателот и продолжувањето на нередите во земјава, јавува АФП.

Итна постапка за враќање на европските туристи од Тунис

Сител - 16.01.2011

Европските туристички агенции покренаа итна постапка за повлекување на своите граѓани од Тунис, поради жестоките протести во земјата каде во судири со полицијата загинаа десетици луѓе, пренесуваат ...

15 македонски државјани заглавени на аеродромот во Тунис

Алфа - 16.01.2011

15 македонски граѓани кои во Тунис заминале како туристи се уште не можат да се вратат во земјава по немирите и падот на туниската влада.

Средба на лидерите на политичките партии во Тунис

Р.С.Европа - 16.01.2011

Лидерите на најголемите политички партиии во Тунис се сретнаа денеска да разговараат за формирање на заедничка национална влада по бегството на претседателот Зине Ал Абидине Бен Али.

Ослободени 1.000 затвореници во Тунис по бунт во затворот

Сител - 16.01.2011

Околу 1.000 притворени за време на протестите во Тунис денеска се ослободени од затвор во крајбрежниот град Махдиа, соопштија локални официјални претставници.

Почина француски фотограф од повредите во Тунис

Форум - 16.01.2011

Француски фоторепортер кој ги следеше уличните безредија во Тунис починал од повредите на главата кои ги доби во петокот кога го погоди граната со солзавец, соопштија Репортери без граници (RSF) ...

Нови жртви при нередите во Тунис

Р.С.Европа - 16.01.2011

Десетици луѓе загинале во Тунис при немирите за време на протестите во земјата. Според информациите покрај грабежите и престрелките, во главниот град распоредени се и војници и тенкови, поради ...

Македонски граѓани заглавени во Тунис

Р.С.Европа - 16.01.2011

Портпаролот на Министерството за надворешни работи Борче Стамов изјави дека петнаесетина македонски државјани денеска побарале помош од Македонската амбасада во Каиро за безбедно да се вратат во ...

Македонски граѓани побарале помош за враќање од Тунис

Форум - 16.01.2011

Вкупно 15 македонски државјани денеска побарале помош за враќање од Тунис, каде веќе неколку недели се одвиваат протести и немири Барањето било упатено до македонската амбасада во Египет, поради тоа ...

Македонските државјани затечени во Тунис бараат помош да се вратат дома

Сител - 16.01.2011

Македонските државјани кои се наоѓаат во Тунис бараат помош за да се вратат дома. Бидејќи македонска амбасада во Тунис нема, 15 македонски државјани се јавиле за помош во најблиската амбасада во ...

Престрелка во Тунис

Р.С.Европа - 16.01.2011

Безбедносните сили во Тунис застрелале неколку вооружени луѓе во главниот град на земјата, сопштуваат медиумите. Напаѓачите се наоѓале на покривите од зградите и отвориле оган кон безбедносните сили, ...

Македонски државјани побарале помош за безбедно враќање од Тунис

МРТ - 16.01.2011

Петнаесетина македонски државјани денеска побарале помош од Македонската амбасада во Каиро за безбедно да се вратат во Република Македонија од Тунис, информира портпаролот на Министерството за ...

Тунис остана без храна и вода по хаосот

Курир - 16.01.2011

Уште еден симбол на падот на династијата на Бен Али. Луксузниот дом во сопственост на семејството на протераниот туниски лидер, сега е рушевина.

Европските туристи се враќаат од Тунис

Нетпрес - 16.01.2011

Европските туристички агенции покренаа итна постапка за повлекување на своите граѓани од Тунис, поради жестоките протести во земјата каде во судири со полицијата загинаа десетици луѓе, пренесуваат ...

Францускиот конзулат во Тунис ја негира смртта на фотографот

Форум - 16.01.2011

Фоторепортерот Лукас Мебрук Долега на агенцијата ЕPA, кој во петокот беше ранет во главата е во критична ситуација, но не е починат, соопшти во неделата францускиот конзулат во Тунис Со ова е ...

Европските туристи се евакуираат од Тунис

Алфа - 16.01.2011

Европските туристички агенции покренаа итна акција за повлекување на своите граѓани од Тунис, поради жестоките протести, во кои животот го загубија неколку десетици лица.

Претседателот Бен Али побегна во Саудиска Арабија

Вечер Прес - 16.01.2011

Вршител на должност шеф на државата е Фуад Мебаза, кој треба во рок од 60 дена да распише претседателски избори Тунискиот претседател Зин ал Абидин бен Али, кој по 23 години е соборен од власта во ...

Фуед Мебаза нов претседател на Тунис

А1 - 15.01.2011

Претседателот на Парламентот на Тунис, Фуед Мебаза и официјално е поставен за вршител на должноста претседател. Со одлука на Уставниот совет, официјално досегашниот лидер Бен Али е сменет од ...

Во Тунис продолжуваат немирите

Алсат-М - 15.01.2011

Во Тунис и натаму продолжуваат немирите и ден откако претседателот Зине Ал-Абидин Бен Али е разрешен од функцијата. Армијата ги затвори сите приоди кон центарот на главниот град по ноќта полна со ...

Претседателот на Тунис избега во Саудиска Арабија, во земјата владее хаос

Алсат-М - 15.01.2011

Саудиските власти потврдија дека денеска во таа држава допатувал поранешниот туниски претседател Зин ал Абидин Бен Али и неговата сопруга.

Во Тунис тензиите се намалуваат - Бен Али во саудиска арабија

Телма - 15.01.2011

Полицијата го блокираше целосно пристапот до центарот на главниот град на Тунис каде вчера имаше илјадници демонстранти.

Свет - Претседателот ја распушти владата

Вест - 15.01.2011

ТУНИС, 15 јануари (Ројтерс) - Претседателот на Тунис Зине ал-Абидине Бен Али вчера ја распушти владата и повика на предвремени избори кои треба да се одржат во рок од 6 месеци, објави државната ТВ.

Ал Каеда повикува да се урне власта во Тунис

Утрински - 15.01.2011

ТУНИС - Терористичката мрежа Ал Каеда во исламистички Магреб ги повика учесниците во протестите во Алжир и во Тунис да пристапат кон поактивни дејства со цел да ги соборат властите на двете земји и ...

Анархија во Тунис, претседателот побегна, затворениците бунт, бандите крадат и палат на улиците

Канал5 - 15.01.2011

Тунис ја испишува историјата. Исламскиот свет не памети кога последен пат, муслимански лидер ја напуштил земјата, без да се соочи со државен удар.

Најмалку 42 загинати во пожар во затвор во Тунис

Сител - 15.01.2011

Најмалку 42 лица ги загубија животите во пожар во затвор во тунискиот град Монастиру, јавија западни медиуми. Засега не се знае што е причина за големиот пожар во тој затвор.

Претседателот Бен Али од Тунис пребега во Саудиска Арабија

Р.С.Европа - 15.01.2011

Саудиска Арабија соопшти дека избеганиот Претседател на Тунис Зине ел Абидине Бен Али и неговото семејство пристигнале во ова кралство.

Полицискиот час го сопре бунтот во Тунис

Курир - 15.01.2011

Мирно по вчерашната бура на насилство во Тунис. Мирните улици се празни поради полицискиот час, после огромните немири и вознемиреност во северноафриканската држава.

Ќе се прошири ли туниската „Јасмин Револуција“?

Р.С.Европа - 15.01.2011

Претседателот избега во Саудиска Арабија. Новата интернет генерација во регионот бара многу повеќе од животот Саудиска Арабија соопшти дека избеганиот Претседател на Тунис Зине ел Абидине Бен Али и ...

Саудиска Арабија потврди, Бен Али пребегнал кај нив

Курир - 15.01.2011

Саудиските власти потврдија дека денеска во таа држава пристигнал тунискиот претседател Зин ал-Абидин Бен Али и неговата сопруга.

Претседателот на Тунис побегна од земјата?!

Нетпрес - 15.01.2011

Претседателот на Тунис, Зин ел Абидин Бен Али денеска ја напушти земјата, а неговата должност привремено ја презеде премиерот, пренесува агенцијата Ројтерс.

Војската патролира во главниот град Тунис

Р.С.Европа - 15.01.2011

Војници денеска патролираат по улиците на Тунис по ноќта во која беа масовно ограбувани дуќани, а главната железничка станица во главниот град беше запалена.

Полицијата целосно го блокираше приодот кон центарот на градот Тунис

МРТ - 15.01.2011

Полицијата го блокираше целосно пристапот до центарот на главниот град на Тунис каде вчера имаше илјадници демонстранти.

Претседателот ја напушти земјата - хаос на улиците на Тунис (Фото)

Inpress - 15.01.2011

Тунис, 15. јануари 2011 (ИНПРЕС) Откако претседателот на државата Бен Али ја напушти земјата, прогласена е вонредна состојба, а на улиците на Тунис владее вистински хаос.

Претседателот на парламентот в.д претседател на Тунис

Алфа - 15.01.2011

Претседателот на парламентот на Тунис, Феуд Мебаза официјално е назначен за вршител на должноста претседател, откако шефот на државата Зин ел Абидин Бен Али ја напушти земјата, пренесува туниската ...

Тунис: Во пожар во затвор загинаа 42 лица

Нетпрес - 15.01.2011

Во пожар што зафатил еден затвор во Монастир во Тунис загинаа 42 лица, соопштиле локалните лекари, пренесува АП. Судскиот лекар Тарек Мгирби посочил дека жртвите починале поради тешки изгореници и ...

Најмалку 42 затвореници загинати во пожар во Тунис

Курир - 15.01.2011

Во пожар во затвор во тунискиот град Монастиру, најмалку 42 лица ги загубија своите животи, јавија западни медиуми. Засега не се знае што е причина за големиот пожар во тој затвор.

Полицијата го блокираше приодот кон центарот на градот Тунис

Алфа - 15.01.2011

Полицијата го блокираше целосно пристапот до центарот на главниот град на Тунис каде вчера имаше илјадници демонстранти.

Спор за претседателското место во Тунис

Р.С.Европа - 15.01.2011

Највисокиот правен орган на Тунис, Уставниот Совет соопшти дека привремен Претседател на државата треба да биде првиот човек на Парламентот Фуад База, а не Премиерот, по бегството на Претседателот ...

Во пожар во затвор во Тунис загинаа 42 лица

Форум - 15.01.2011

Во пожар во еден затвор, во летувалиштето Монастир во Тунис загинаа 42 лица, соопштија тамошните доктори Судскиот доктор, Тарик Мгриби од Монастир изјави дека донесени биле 42 тела и дека жртвите ...

Нереди во затвор во Тунис

Р.С.Европа - 15.01.2011

Најмалку 42 лица загинале во престрелка и во пожар во затвор во градот Монастир во Тунис, соопштуваат новинските агенции.

Полицијата целосно го блокираше приодот кон центарот на градот Тунис

Сител - 15.01.2011

Полицијата го блокираше целосно пристапот до центарот на главниот град на Тунис каде вчера имаше илјадници демонстранти.

Тунис доби привремен Претседател

Р.С.Европа - 15.01.2011

Фоуад Мембаза кој беше претседател на Парламентот во Тунис денеска поднесе заклетва дека ќе ја извршува привремено функцијата Претседател на државата, откако Уставниот Суд побара тој да биде ...

Почнува новата ера во Тунис

Алфа - 15.01.2011

Претседателот на Тунис, Зин Ел Абидин Бен Али, даде оставка на функцијата и со семејството избега во Саудиска Арабија, откако францускиот претседател Никола Саркози наводно му забранил да слета во ...

Во Тунис се апсат роднини и блиски на соборениот претседател

Форум - 15.01.2011

Во Тунис уште се чувствуваат тензии по оставката на претседателот бен Али и назначувањето за привремен шеф на државата на претседателот на парламентити Фуад Ал-Мабзаа, почнале апсења на роднините и ...

Претседателот на Тунис избега во Саудиска Арабија

Алфа - 15.01.2011

Саудиските власти потврдија дека денеска во таа држава допатувал поранешниот туниски претседател Зин ал Абидин Бен Али и неговата сопруга.

Претседателот на тунискиот парламентот го пррезема управувањето со државата

Форум - 15.01.2011

Претседателот на парламентот на Тунис, Феуд Мебаза официјално е назначен за вршител на должноста претседател, откако шефот на државата Зин ел Абидин Бен Али ја напушти земјата, пренесува туниската ...

Тунис: Претседателот на парламентот в.д претседател на државата

Точка - 15.01.2011

Претседателот на парламентот на Тунис, Феуд Мебаза официјално е назначен за вршител на должноста претседател, откако шефот на државата Зин ел Абидин Бен Али ја напушти земјата, пренесува туниската ...

САД повикува на воведување демократија во Тунис

Точка - 15.01.2011

Соединетите Американски Држави ги повикаа властите во Тунис, чиј претседател Бен Али побегна од земјата за време на повеќенеделните масовни протести, да го почитуваат правото на народот за мирни ...

Во пожар во затвор во Тунис загинаа 42 лица

Точка - 15.01.2011

Во пожар во еден затвор, во летувалиштето Монастир во Тунис загинаа 42 лица, соопштија тамошните доктори. Судскиот доктор, Тарик Мгриби од Монастир изјави дека донесени биле 42 тела и дека жртвите ...

Тунис: Прeтседателот избега по 23 години власт, хаосот останува?

eReporter - 15.01.2011

Претседателот на Тунис се повлече по 23 години власт по досега невидените протести на улиците на престолнината и според последните информации засолниште нашол во Саудиска Арабија.

Полицијата целосно го блокираше приодот кон центарот на градот Тунис

Идивиди - 15.01.2011

Полицијата го блокираше целосно пристапот до центарот на главниот град на Тунис каде вчера имаше илјадници демонстранти.

Тунис маршира против претседателот

BBC - 14.01.2011

Во главниот град на Тунис, демонстрантите се собираат на марш, како дел од притисокот врз претседателот Зине ел-Абидин Бен Али.

Илјадници демонстранти во Тунис бараат оставка од претседателот

А1 - 14.01.2011

Илјадници демонстранти излегоа денеска на улиците на Тунис и во другите градови барајќи оставка од претседателот Зина Ел Абидин Бен Али, и покрај неговото вчерашно обраќање на нацијата во кое вети ...

Падна владата на Тунис

А1 - 14.01.2011

Распуштање на владата и предвремени парламентарни избори за шест месеци. Со овие одлуки тунискиот претседател Бен Али се обидува да ја смири тешката состојбата во земјата, по немирите во кои животот ...

Претседателот на Тунис ја напушти државата

А1 - 14.01.2011

Претседателот Бен Али кој се соочува со досега невидена криза и протести кои траат веќе еден месец, го напуштил Тунис. Претходно Бен Али ја распушти владата и најави предвремени парламентарни избори.

Во Тунис мирно

А1 - 14.01.2011

По крвавите демонстрации во Тунис, претседателот на Тунис Бен Али и се обрати на јавноста со зборовите „ве разбрав“. Откако во протестите против корупцијата, скапотијата и невработеноста само вчера ...

Ал каеда повикува за исламистички преврат во Тунис и Алжир

Алсат-М - 14.01.2011

Терористичката мрежа Ал каеда во исламистички Магреб ги повика учесниците во протестите во Алжир и во Тунис да пристапат кон поактивни дејствија со цел да ги соборат властите на двете земји и да ...

Илјадници демонстранти во Тунис бараат оставка од претседателот

Канал5 - 14.01.2011

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на Тунис и во другите градови барајќи оставка од претседателот Зине Ал Абидине Бен Али,и покрај неговото синоќешно обраќање на нацијата со ветување дека ќе ...

Тунис врие

Дневник - 14.01.2011

Војската не успеа да го спречи жестокиот судир меѓу демонстрантите и полицијата Состојбата во Тунис е зовриена, а насилството почна да се прелева и во соседен Алжир.

Тунис: Демонстрации против претседателот Бен Али

Алсат-М - 14.01.2011

Најмалку 5.000 лица демонстрираа во Тунис со барање претседателот Зин ал Абидин Бен Али да поднесе оставка. „Бен Али, оди си“,„Бен Али, ти благодариме, ама доста е“, беа само дел од паролите на ...

Кризата го потресува Тунис

Утрински - 14.01.2011

Во протестите во Тунис, според непотврдени извештаи, повторно има загинати. Болнички возила во текот на ноќта со вклучени сирени се движеле на улиците на Тунис, а запалени биле повеќе полициски ...

Свет - Во Тунис „заробени“ 179 Хрвати

Време - 14.01.2011

Во масовните немири што избувнаа во Тунис досега настрадаа 50 луѓе, додека во хотелите низ земјата има 179 туристи од Хрватска, кои не излегуваат од хотелските соби поради протестите низ улиците, ...

Немири во Тунис, претседателот ја напушти земјата

Алсат-М - 14.01.2011

Претседателот на Тунис, Бен Али прогласи вонредна состојба најавувајќи предвремени избори во рок од шест месеци и ја напушти земјата.

Претседателот го напушти Тунис - на улиците пукотници и крв

Телма - 14.01.2011

Истрели од автоматско оружје се слушаат вечерва во центарот на градот Тунис, каде денеска беше прогласена вонредна состојба и воведен полициски час.

Претседателот на Тунис нареди да се намалат цените на храната

Телма - 14.01.2011

Претседателот на Тунис Зин ал Абидин Бен Али, чија земја последните денови се соочува со нејжестоките протести во последните неколку децении, нареди да се намалат цените на основните прехранбени ...

Бен Али го напушти Тунис, Мохамед Гануши привремен претседател

МРТ - 14.01.2011

Претседателот на Тунис Зин Ел Aбидин Бен Али кој се соочува со досега невидена криза и бранови на протести кои траат веќе еден месец, го напуштил Тунис, јави дописникот на МИА од Париз.

Над 50 загинати во крвави судири во Тунис

Шпиц - 14.01.2011

Големите поскапувања на храната се повод за протестите низ земјата. Властите во Тунис воведоа полициски час и го ограничија движењето на улиците по лавината насилни демонстрации во кои досега загинаа ...

Претседателот на Тунис нареди поевтинување на храната

Курир - 14.01.2011

Претседателот на Тунис, Зин ал Абидин Бен Али, нареди да се намалат цените на основните прехранбени производи и најави дека ќе ја напушти функцијата, но не порано од 2014 година.

Илјадници демонстранти бараат оставка од претседателот на Тунис

Сител - 14.01.2011

Најмалку 5.000 лица денеска демонстрираа на улиците на Тунис, барајќи претседателот Зин ал Абидин Бен Али веднаш да поднесе оставка.

Околу 2.000 Британци итно евакуирани од Тунис

Курир - 14.01.2011

Туристичка компанија „Томас Кук“ од Британија денеска соопшти дека итно ќе евакуира околу две илјади британски туристи кои се на одмор во Тунис, поради масовните протести што веќе неколку денови ...

Ал каеда повикува за исламистички преврат во Тунис и Алжир

МРТ - 14.01.2011

Терористичката мрежа Ал каеда во исламистички Магреб ги повика учесниците во протестите во Алжир и во Тунис да пристапат кон поактивни дејствија со цел да ги соборат властите на двете земји и да ...

Во Тунис марш за оставка на претседателот

Р.С.Европа - 14.01.2011

Илјадници луѓе маршираат во Тунис и покрај ветувањето на претседателот Бен Али за извесни отстапки со цел да ги запре насилните протести што траат веќе еден месец.

Бен Али нема повторно да се кандидира за претседател на Тунис

Р.С.Европа - 14.01.2011

Претседателот на Тунис Зин Ел Абидин Бен Али изјави дека нема да се кандидира за нов мандат на изборите во 2014, откако се интензивираа големите протести во земјата.

Ал каеда повика за исламистички преврат

Курир - 14.01.2011

Ал Каеда во исламистички Магреб ги повика луѓето кој протестираат во Тунис и Алжир да пристапат кон поактивни дејствија со цел да ги соборат властите на двете земји и да воспостават исламски режим со ...

Прогласена вонредна состојба во Тунис

Р.С.Европа - 14.01.2011

Претседателот на Тунис, Бен Али, поради масовните протести во земјата, ја распуштил владата и ќе закаже предвремени избори во рок од 6 месеци, јавија државните медиуми.

Претседателот на Тунис нареди да се намали цената на храната

МРТ - 14.01.2011

Претседателот на Тунис Зин ал Абидин Бен Али, чија земја последните денови се соочува со нејжестоките протести во последните неколку децении, нареди да се намалат цените на основните прехранбени ...

Падна владата на Тунис

Форум - 14.01.2011

По неколкунеделните насилни протести денеска падна владата на Тунис, парламентот е распуштен, а нови избори би требало да се одржат за шест месеци, пренесува BBC Илјадници демонстранти протестираа во ...

Вонредна состојба во Тунис

Курир - 14.01.2011

Тунискиот претседател Бен Али прогласи вонредна состојба во целата земја и воведе полициски час поради масовните немири и новите жртви.

Претседателот на Тунис нареди прекин на огнот

Алфа - 14.01.2011

Претседателот на Тунис, Бен Алија доцна синоќа најави дека нема да се кандидира на избори по истекот на мандатот во 2014. година.

Премирот Ганоучи привремен претседател на Тунис - Бен Али ја напуштил земјата

Р.С.Европа - 14.01.2011

Премиерот на Тунис соопшти дека тој е привремен претседател, бидејки претседателот Бен Али ја напуштил земјата. Премиерот вети дека ќе го почитува Уставот и оти ќе го врати редот и мирот во Тунис, по ...

Претседателот на Тунис го напушти Тунис

Сител - 14.01.2011

Претседателот на Тунис Зин Ел Aбидин Бен Али кој се соочува со досега невидена криза и брабнови на протести кои траат веќе еден месец, го напуштил Тунис, јави дописникот на МИА од Париз.

Претседателот на Тунис ја напуштил земјата

Форум - 14.01.2011

Премиерот на Тунис, Мохамед Гануши во петокот навечер на државната телевизија објави дека привремено ја презема должноста претседател на државата, на граѓаните им вети дека ќе го почитува уставот и ...

Илјадници Тунижани демонстрираа по улиците

Курир - 14.01.2011

Во Тунис најмалку 5.000 лица денеска демонстрираа на улиците, барајќи претседателот Зин ал Абидин Бен Али веднаш да поднесе оставка.

Илјадници демонстранти бараат оставка од претседателот на Тунис

МРТ - 14.01.2011

Најмалку 5.000 лица денеска демонстрираа на улиците на Тунис, барајќи претседателот Зин ал Абидин Бен Али веднаш да поднесе оставка.

Престолнината на Тунис се враќа кон нормалниот живот по говорот на претседателот Бен Али

Сител - 14.01.2011

Престолнината на Тунис се враќа кон нормалниот живот по синоќешното обраќање на претседателот Бен Али, кој вету дека ќе се повлече од власта на крајот на мандатот во 2014 година и нареди прекин на ...

Владата во Тунис со компромиси до смирување на тензиите

Р.С.Европа - 14.01.2011

Министерот за надворешни работи на Тунис најави дека е можно во земјата да биде формирана влада на национално единство со цел да бидат смирени тензиите.

Падна владата на Тунис

Кајгана - 14.01.2011

По неколкунеделните насилни протести денеска падна владата на Тунис, парламентот е распуштен, а нови избори би требало да се одржат за шест месеци, пренесува БиБиСи.

Британците ги евакуираат туристите од Тунис

Точка - 14.01.2011

Британската туристичка агенција Томас Кук денеска ја започна евакуацијата на околу 1.800 туристи од Тунис, како заштитна мерка поради се поголемите немири кои со недели ја потресуваат оваа ...

"Ве разбрав", рече претседателот, но народот не попушта!

Вечер Прес - 14.01.2011

Повикувајќи на "примирје" претседателот Бен Али на народот му порача: "Ве разбрав", и нареди намалување на цената на шеќерот, млекото и лебот, пренесоа американските медиуми Претседателот на Тунис, ...

Илјадници демонстранти во Тунис бараат оставка од претседателот

Точка - 14.01.2011

Илјадници демонстранти излегоа денеска на улиците на Тунис и во другите градови барајќи оставка од претседателот Зина Ел Абидин Бен Али, и покрај неговото вчерашно обраќање на нацијата во кое вети ...

Хаос во Тунис: Прогласена вонредна состојба, претседателот дал оставка!

Точка - 14.01.2011

По неколкунеделните насилни протести денеска падна владата на Тунис, парламентот е распуштен, а нови избори би требало да се одржат за шест месеци, пренесува БиБиСи.

Полициски час по немирите во Тунис

А1 - 13.01.2011

Владата во Тунис ноќеска воведе полициски час во земјата откако по три недели насилните протести се префрлија во главниот град. Само вчера загинаа 4 луѓе, од кои двајца застрелани од полицијата.

50 луѓе загинаа во протестите во Тунис- воведен полициски час

Канал5 - 13.01.2011

Владата во Тунис воведе полициска час во главниот град и во околните региони по социјалните протести кои прераснаа во насилства во кои неофицијално досега загинале 50 лица.

Тунис: Гневот на понижените и обесправените

Утрински - 13.01.2011

Полициски сили беа распоредени вчера во главниот град на Тунис како превентивна мерка на властите да спречат натамошни протести во кои досега загинаа 23 лица.

Армијата се повлече од главниот град на Тунис

Deutsche Welle - 13.01.2011

Протестите, кои ескалираат, ја поткопуваат власта на претседателот Зине ел Абидин Бен Али, но дали неговото владеење е навистина сериозно загрозено? По насилните протести во главниот град на Тунис, ...

Жестоки судири во предградија на Тунис и покрај воведениот полициски час

Алсат-М - 13.01.2011

Жестоки судири меѓу млади демонстранти и полицијата синоќа избувнаа во предградија на Тунис и покрај воведениот полициски час, тврдат очевидци.

Скапата храна ги предизвика крвавите протести во Тунис

Телма - 13.01.2011

Жестоки судири меѓу млади демонстранти и полицијата синоќа избувнаа во предградија на Тунис и покрај воведениот полициски час, тврдат очевидци.

Туниската армија се повлече од улиците во главниот град на државата

МРТ - 13.01.2011

Армијата се повлече од улиците на тунискиот главен град и во центарот на градот се распоредени специјални полициски силли.

Најмалку 66 лица загинаа во Тунис од средината на минатиот месец

МРТ - 13.01.2011

Осум лица загинаа синоќа во предградие на градот Тунис, со што вкупниот број на жртвите во истоимената држава од средината на декември досега достигна 66 лица, покажуваат најновите податоци на ...

Полициски час во Тунис, војската на улица

Курир - 13.01.2011

Нови жртви во Тунис по судирот со полицијата. Убиствата според информациите се случиле во јужниот град Доз. Во главниот град, Тунис исто така имаше протести против невработеноста и корупцијата.

Жестоки судири во предградија на Тунис и покрај воведениот полициски час

МРТ - 13.01.2011

Жестоки судири меѓу млади демонстранти и полицијата синоќа избувнаа во предградија на Тунис и покрај воведениот полициски час, тврдат очевидци.

Жестоки судири во предградија на Тунис и покрај воведениот полициски час

Сител - 13.01.2011

Жестоки судири меѓу млади демонстранти и полицијата синоќа избувнаа во предградија на Тунис и покрај воведениот полициски час, тврдат очевидци.

Хрватска загрижена за своите државјани во Тунис

Inpress - 13.01.2011

Загреб, 13. јануари 2011 (ИНПРЕС) Хрватското министерство за надворешни работи предупредува на зголемување на ризикот за патувања во Тунис заради влошената состојба предизвикана од демонстрациите во ...

Полициски час во Тунис – војска на улиците

Алфа - 13.01.2011

Властите во Тунис воведоа полициски час и го ограничија движењето на улиците по лавината насилни демонстрации во кои, според непотврдени информации, досега загинаа 50 луѓе.

Полициски час во Тунис

Нетпрес - 13.01.2011

Четири лица загинаа во судир со полицијата во градот Доуз во јужниот дел на Тунис, каде според тврдењата на очевидци во главниот град и околните области бил воведен полициски час, јави Ројтерс.

Тунис: Насилството продолжува и покрај полицискиот час

Форум - 13.01.2011

Се уште стигнуваат извештаи за дополнителни насилства во текот на ноќта во главниот град на Тунис,Тунис, и покрај полицискиот час кој траеше цела ноќ .

Нови жртви на немирите во Тунис

Р.С.Европа - 13.01.2011

Најмалку едно лице загинало вчера, според очевидците на немирите, кога владата на Тунис воведе полициски час во главниот град, а има извештаи за жртви и во Бизерте.

Министерот за внатрешни работи на Тунис жртва на протестите

Курир - 13.01.2011

Министерот за внатрешни работи на Тунис доби отказ по смртоносниот бран на насилство што ја зафати земјата, најголем во последните неколку децении.

66 лица загинаа во Тунис од средината на минатиот месец

Курир - 13.01.2011

Податоците на Меѓународната федерација на лигите за човекови права покажуваат, дека, осум лица загинаа синоќа во предградието на градот Тунис, со што вкупниот број на жртви од средината на декември ...

Нови 8 жртви при демонстрациите во Тунис

Р.С.Европа - 13.01.2011

Меѓународната група за човекови права соопшти дека 8 демонстранти загинале во синоќешните судири со полицијата во Тунис.

Полициски час во Тунис

Точка - 13.01.2011

Четири лица загинаа во судир со полицијата во градот Доуз во јужниот дел на Тунис, каде според тврдењата на очевидци во главниот град и околните области бил воведен полициски час, јави Ројтерс.

Тунис: Насилството продолжува и покрај полицискиот час

Точка - 13.01.2011

Се уште стигнуваат извештаи за дополнителни насилства во текот на ноќта во главниот град на Тунис,Тунис, и покрај полицискиот час кој траеше цела ноќ.

Протестите во Тунис стигнаа до престолнината

А1 - 12.01.2011

Судирите во Тунис, каде насилните протести траат веќе неколку недели, првпат дојдоа до самата престолнина - градот Тунис, а бројот на жртвите, според официјалните податоци, се зголеми на 21 лице.

Поздравен говорот на тунискиот претседател

BBC - 12.01.2011

Толпи луѓе излегоа на улиците во Тунис по обраќањето на претседателот Зине ел-Абидин Бен Али, во кое тој објави дека нема да се кандидира на изборите во 2014.

Насилните протести во Тунис стигнаа до престолнината

Алсат-М - 12.01.2011

Судирите во Тунис, каде насилните протести траат веќе неколку недели, првпат дојдоа до самата престолнина - градот Тунис, а бројот на жртвите, според официјалните податоци, се зголеми на 21 лице.

Најмалку 35 жртви во протести

Утрински - 12.01.2011

Најмалку 35 лица загинале во безредијата изминатиот викенд во Тунис, но се стравува дека бројката не е конечна. Протестите и нередите во Тунис започнаа во декември минатата година откако едно ...

Владата на Тунис манифестира готовност на отстапки

Deutsche Welle - 12.01.2011

Денеска во центарот на Тунис дојде до нови судири меѓу младите и полицијата, при што таа употреби солзавец за да ги растера насобраните демонстранти.

Гневот на понижените и обесправените

Deutsche Welle - 12.01.2011

Се шират немирите во Тунис, во протестите на младите загинаа десетици лица. И во Алжир има жртви во демонстрациите. Невработеност, растечките цени на прехранбените производи и немањето животна ...

Се прошири насилството во Тунис

Курир - 12.01.2011

Во Тунис насилничките безредија се во пораст и за прв пат се проширија во главниот град на земјата-Тунис. Во едно предградие на Тунис полицијата пукаше во воздух со цел да ја растера толпата која ги ...

Нападната амбасадата на Тунис во Берн

Курир - 12.01.2011

Синоќа, во амбасадата на Тунис во швајцарскиот главен град Берн, едно или неколку непознати лица се обиделе да подметнат пожар, причинувајќи минимална штета, соопшти локалната полиција.

Насилните протести стигнаа и до престолнината на Тунис

Нетпрес - 12.01.2011

Судирите во Тунис, каде насилните протести траат веќе неколку недели, за прв пат дојдоа и до престолнината на Тунис, а бројот на жртвите според официјалните податоци се искачил на 21.

Обид за палење на Амбасадата на Тунис во Берн

Кирилица - 12.01.2011

- Многу сме загрижени од немирите и нестабилноста во Тунис, како и од реакцијата на Владата, која за жал доведе до смрт на неколку млади демонстранти, изјави Клинтон.

Насилните протести во Тунис стигнаа до престолнината

МРТ - 12.01.2011

Судирите во Тунис, каде насилните протести траат веќе неколку недели, првпат дојдоа до самата престолнина - градот Тунис, а бројот на жртвите, според официјалните податоци, се зголеми на 21 лице.

Протести пред амбасадата на Тунис во Париз

Курир - 12.01.2011

Поради владините мерки за сузбивање на протестите во Тунис, денеска пред амбасадата на оваа земја во Париз над 200 луѓе одржаа протести.

Отпуштен министерот за внатрешни работи на Тунис

Р.С.Европа - 12.01.2011

Претседателот на Тунис Зине Ал Абидине Бен Али му даде отказ на министерот за внатрешни работи, поради неодманешните насилни протести во земјата и побара да бидат пуштени на слобода повеќето од ...

Судир на полицијата и демонстрантите во Тунис

Р.С.Европа - 12.01.2011

Безбедносните сили на Тунис употребиле солзавец за да ги растераат стотиците демонстранти во центарот на главниот град Тунис.

Непознати лица се обиделе да ја запалат амбасадата на Тунис во Берн

МРТ - 12.01.2011

Едно или неколку лица синоќа се обиделе да подметнат пожар во амбасадата на Тунис во швајцарскиот главен град Берн, причинувајќи минимална штета, соопшти локалната полиција.

Полициски час во Тунис поради немирите

Р.С.Европа - 12.01.2011

Властите во Тунис воведоа полициски час во главниот град на земјата Тунис, откако безбедносните сили се судрија со демонстрантите.

Насилните протести во Тунис стигнаа до престолнината

Сител - 12.01.2011

Судирите во Тунис, каде насилните протести траат веќе неколку недели, првпат дојдоа до самата престолнина - градот Тунис, а бројот на жртвите, според официјалните податоци, се зголеми на 21 лице.

Полициски час во главниот град на Тунис

Курир - 12.01.2011

Со одлука на Министерството за внатрешни работи полицискиот час ќе важи за главниот град Тунис и неговите предградија. Во главниот град на Тунис е воведен полициски час од 20 часот вечерва по локално ...

Претседателот на Тунис нареди ослободување на приведените во викендот

МРТ - 12.01.2011

Претседателот на Тунис Зајн ал-Абидин бин Али го разреши денеска министерот за внатрешни работи и нареди пуштање на слобода на приведените по бранот немири во викендот.

САД загрижени поради полициската реакција во Тунис

Р.С.Европа - 12.01.2011

САД изразуваат загриженост поради вестите дека безбедносните сили во Тунис користат претерана сила против демонстрантите, изјави портпаролот на Стејт Департментот Марк Тонер.

Насилните протести во Тунис стигнаа до престолнината

Алфа - 12.01.2011

Судирите во Тунис, каде насилните протести траат веќе неколку недели, првпат дојдоа до самата престолнина - градот Тунис, а бројот на жртвите, според официјалните податоци, се зголеми на 21 лице.

Се запали и престолнината

Вечер Прес - 12.01.2011

Судирите во Тунис, каде насилните протести траат веќе неколку недели, дојдоа до самата престолнина - градот Тунис, а бројот на жртвите, според официјалните податоци, се зголеми на 23 лица.

Затворени сите училишта во Тунис

Курир - 11.01.2011

Поради нередите минатиот викенд кога најмалку 35 лица загинаа, и се стравува дека таа бројката не е конечна, владата во Тунис ги затвори сите училишта и универзитети.

Најмалку 35 жртви во протестите во Тунис

Сител - 11.01.2011

Најмалку 35 лица загинале во нередите изминатиот викенд во Тунис, но се стравува дека бројката не е конечна, јави радио Слободна Европа.

Протестите во Tунис земаа најмалку 35 животи

Курир - 11.01.2011

Радио Слободна Европа јави, дека најмалку 35 лица загинале поради протестите во Тунис, но исто така нагласува дека оваа бројка не е конечна .

Безредија во главниот град на Тунис

Форум - 11.01.2011

Доцна вечерва избувнале судири во едно предградие на Тунис, изјавиле неколку сведоци за Ројтерс, што е првпат главниот град на земјата да го зафати бран на насилство, во кое досега, како што ...

Најмалку 35 жртви во протестите во Тунис

МРТ - 11.01.2011

Протестите и нередите во Тунис започнаа во минатиот месец откако едно 26-годишно момче се самозапали во знак на протест поради тоа што не можел да најде работа.

Тунис-Претседателот вети 300 илјади нови вработувања

Р.С.Европа - 11.01.2011

Претседателот на Тунис Зин Абидин Бен Али вети отварање на 300 илјади нови работни места до 2012-та. Ветувањето уследи по незапаметените протести кои за време на викендот се одржаа на повеќе места во ...

Најмалку 35-мина загинати во протестите во Тунис

Р.С.Европа - 11.01.2011

Најмалку 35 лица загинале во нередите во зиминатиот викенд во Тунис, но се страхува дека бројката не е конечна. Протестите и нередите во Тунис започнаа во минатиот месец откако едно 26-годишно момче ...

Продолжуваат немирите во Тунис

Курир - 11.01.2011

Најмалку 35 лица загинале во нередите изминатиот викенд во Тунис, јави радио Слободна Европа. Според некои извори бројот на загинати е поголем.

Во протести 35 мртви

Вечер Прес - 11.01.2011

Најмалку 35 лица загинале во нередите изминатиот викенд во Тунис, но се стравува дека бројката не е конечна, јави радио Слободна Европа.

14 загинати во протестите во Тунис

Курир - 10.01.2011

Во судирите меѓу туниската полиција и цивилите загинаа вкупно 14 лица. Немири и крвопролевања имаше и вчера во три градови.

Во немирите во Тунис убиени 14 цивили

Сител - 10.01.2011

Четиринаесет цивили беа убиени во судирите со туниската полиција во протестите, соопштија властите. Немири и крвопролевања имаше и вчера во три градови.