TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израел им дозволи на палестинските сили и понатаму да носат оружје

А1 - 14.11.2004

Израел донесе одлука да им дозволи на палестинските сили за безбедност и после погребот на палестинскиот лидер Јасер Арафат извршен во петокот, да можат да носат оружје на јавни места, јавија синоќа израелски воени извори. Одлуката, според изворите, има поддршка од израелскиот премиер Ариел Шарон и ...

Ахмед Кореи нов лидер на палестинскиот совет за национална безбедност

А1 - 14.11.2004

Палестинскиот премиер Ахмед Кореи денеска е назначен за раководител на Палестинскиот совет за национална безбедност, на местото на починатиот лидер Јасер Арафат, соопшти палестински официјален претставник. Одлуката е донесена од централниот комитет на движењето Фатах на Јасер Арафат и од Извршниот ...

Палестинците ќе избираат нов лидер пред 9 јануари

А1 - 13.11.2004

Палестинскиот премиер Ахмед Кореи денеска изјави дека претседателските избори во палестинските територии ќе бидат распишани во рок од 60 дена, како што предвидува законот. „Претседателските избори ќе се одржат пред 9 јануари.

Претставникот на ПЛО во ОН смета дека Арафат е отруен

А1 - 13.11.2004

Постојат големи сомнежи дека палестинскиот лидер Јасер Арафат кој умре во четвртокот, е отруен - тврди постојаниот претставник на Палестинската управа во Обединетите нации Насе ал Видва. „Ако се беше нормално во врска со неговата смрт, тогаШ Ќе беШе возможно и да се воспостави дијагноза, односно да ...

Хаос на погребот на Арафат во Рамалах

Вест - 13.11.2004

РАМАЛАХ, 13 ноември (АП) - Десетици илјади ужалени Палестинци вчера навалиле во седиштето на Јасер Арафат со надеж дека ќе може да го гледаат погребот на палестинскиот лидер во резиденцијата каде што беше речиси две и пол години беше држен практично како затвореник.

Светските лидери одадоа последна почит во Каиро

Вест - 13.11.2004

КАИРО, 13 ноември (АП) - Неговата ќерка плачеше, а кралеви ја оддадоа својата последна почит вчера на погребната церемонија на Јасер Арафат во Каиро која почна со понизни молитви и завршија со воена процесија. КАИРО, 13 ноември (АП) - Неговата ќерка плачеше, а кралеви ја оддадоа својата последна ...

Арафат погребан во родната грутка

Дневник - 13.11.2004

ПО КОМЕМОРАТИВНАТА ЦЕРЕМОНИЈА ВО КАИРО Хаотичните турканици во Рамалах беа дијаметрална спротивност на тивката комеморативна церемонија што се одржа во Каиро Илјадници Палестинци ги пробија полициските кордони во Рамалах за да присуствуваат на погребот на Јасер Арафат во неговата резиденција, јави ...

Погребан Јасер Арафат

Вечер - 13.11.2004

РАМАЛАХ, 13 НОЕМВРИ (МАКФАКС) - Хеликоптерот со ковчегот во кој се посмртните останки на Јасер Арафат вчера на пладне слета пред неговото поранешно седиште во Рамала, каде палестинскиот лидер беше погребан. Близу 100.000 Палестинци се собраа на улиците на Рамала, за последен пат да се простат од ...

Арафат погребан во Рамала

А1 - 12.11.2004

Јасер Арафат попладнево е погребан во Рамала, во комплексот на неговиот штаб. Телото на Арафат беше положено во гробница, покриена со земја, донесена од џамијата Ал Акса, местото каде што Арафат сакаше да биде погребан. Палестинско знаме и венци со свежо цвеќе.

Две лица загинаа во експлозија во близина на Рамала

А1 - 12.11.2004

Две лица загинаа, а други двајца се потешко повредени, во експлозија на автомобил-бомба во близина на градот Рамала, на Западниот брег, каде палестинскиот лидер Јасар Арафат денеска ќе биде погребан, соопшти палестинската служба за итни случаи.

Арафат не се врати жив во Светата земја

Време - 12.11.2004

ПОЧИНА ДОЛГОГОДИШНИОТ ВОДАЧ НА ПАЛЕСТИНЦИТЕ Јасер Арафат, кој 40 години беше водач на Палестинците низ војните со Израел, починал вчера изутрина во воената болница Перси во Париз, на 75-годишна возраст. - Нашиот претседател, водач, носителот на знамето на нашата нова иднина, братот Јасер Арафат ...

Умре Арафат

Вест - 12.11.2004

ВЧЕРА ВО ВОЕНАТА БОЛНИЦА ВО ПАРИЗ ПАРИЗ, 12 ноември (Ројтерс) - Јасер Арафат, герилска икона и добитник на Нобеловата награда за мир, кој по обновениот конфликт со Израел заврши во изолација, почина вчера без да го оствари сонот за палестинска др ПАРИЗ, 12 ноември (Ројтерс) - Јасер Арафат, герилска ...

Биографијата и борбите на Јасер Арафат

Време - 12.11.2004

Роден е на 24 август 1929 година во Каиро како Мохамед Абдел Рауф Арафат ас Кудва ал Хусеини, како петто од седумте деца на трговец со текстил, со потекло од Палестина. Подоцна околу Арафат се плетат приказни дека всушност бил роден во Газа или, секако, во Ерусалим.

Умерениот Абаз стана лидер на ПЛО, а Кадуми на Фатах

Утрински - 12.11.2004

НАСЛЕДНИЦИ Абаз го поддржува обновувањето на мировните разговори со Израел. Изборот на Кадуми може да ја комплицира борбата за моќ, со оглед на тоа што РАМАЛАХ - Палестинците вчера брзо реагираа да воспостават колективно раководство и да избегнат вакуум во власта по смртта на Јасер Арафат, ...

Светските државници ќе се простат од Арафат во Каиро

Утрински - 12.11.2004

ДОСТОИНСТВЕНИЦИ КАИРО - Египет денеска ќе биде домаќин на воениот погреб на палестинскиот претседател Јасер Арафат пред да биде погребан утре на Западниот Брег, соопштија официјални лица. На погребот ќе присуствуваат: Амр Муса, генерален секретар на Арапската лига; Соломон Паси, министер за ...

Палестинците нападнаа израелска населба во појасот Газа

Утрински - 12.11.2004

СУДИР ГАЗА - Палестинските милитанти лути поради смртта на Јасер Арафат вчера нападнаа еврејска населба во појасот Газа, што сигнализира почеток на нова рунда судири со Израел. Израелските војници убија еден од напаѓачите, кој го организираше нападот врз силно обезбеденуваната населба Нецарим во ...

За Арапите смртта на Арафат е крај на една ера

Утрински - 12.11.2004

Блискиот Исток по заминувањето на иконата на палестинската борба за независност По Арафат, прашањето на мирот е во рацете на Палестинците и на Израелците, сметаат аналитичарите КАИРО - Арапите од Блискиот Исток ја гледаат смртта на Јасер Арафат, иконата на палестинската национална борба, како крај ...

Почина Јасер Арафат, симболот на Палестина

Утрински - 12.11.2004

Палестинскиот лидер умре по тешко боледување вчера изутрина во француската болница Палестинскиот лидер Јасер Арафат почина вчера рано изутрина во париската болница, објави портпаролот на француската армија. Арафат, кој повеќе од 40 години беше симбол на палестинската револуција и апсирациите за ...

Арафат замина во историјата

Дневник - 12.11.2004

палестинскиот лидер поЧина во париз Бизарно, во последните моменти од животот Арафат се врати на почетокот - со години се трудеше да стане миротворец, но почина како "пречка за мирот", како "поттикнувач на тероризам" Палестинскиот лидер Јасер Арафат, кој од герилски лидер израсна во добитник на ...

Ахмед Кореи или Махмуд Абас?

Вечер - 12.11.2004

РАМАЛАХ, 12 НОЕМВРИ. - Со цел да се спречи борбата за власт и хаосот во Појасот Газа, палестинскиот премиер Ахмед Кореи веќе презеде некои овластувања на Арафат, а неговиот претходник Махмуд Абас вчера официјално стана водач на Палестинската ослободителна организација, на чие чело Арафат беше 40 ...

Само Израелците непримерни

Вечер - 12.11.2004

По смртта на палестинскиот претседател Јасер Арафат пристигнаа бројни реакции и изрази на сочувство од, речиси, сите светски лидери. Сепак, за одбележ ување се само непримерните изјави на израелските лидери. "Добро е што светот се ослободи од него", изјави израелскиот министер за правда Томи Лапид, ...

Почина Јасер Арафат

Вечер - 12.11.2004

ПАРИЗ, 12 НОЕМВРИ. - Палестинскиот водач Јасер Арафат (75) почина завчеравеч ер во воената болница "Перси" во Кламар во близина на Париз. Смртта ја потврдија и официјални палестински извори и портпаролот на париската болница.

Кој ќе биде наследникот на Арафат

А1 - 11.11.2004

Наследникот на палестинскиот лидер Јасер Арафат треба да се бара пред се меѓу истакнатите членовите на Движењето за ослободување на Палестина (Ал Фатах), најголемата група во Палестинската ослободителна организација, оценуваат палестинските аналитичари.

Бригадите на мачениците од Ал Акса се преименуваа во чест на Арафат

А1 - 11.11.2004

Радикалната палестинска група Бригадите на мачениците од Ал Акса се преименуваа во знак на почит кон палестинскиот лидер Јасер Арафат, кој почина минатата ноќ. Групата веќе се нарече Бригадите на маченикот Јасер Арафат, соопшти денеска Абу Мохамед, нејзин официјален преставник во Газа.

Претседателот на Парламентот Фатух стана в.д. палестински лидер

А1 - 11.11.2004

Претседателот на Парламентот Рухи Фатух денеска ја презема должноста в.д. претседател на палестинската управа, положувајќи заклетва пред членовите на палестинскиот Парламент, кој одржа итна седница. Фатух ќе ја извршува должноста во рок од 60 дена, додека не се избере наследникот на досегашниот ...

Почина Јасер Арафат

А1 - 11.11.2004

„Г-дин Јасер Арафат, претседателот на палестинската власт, почина во воената болница „Перси“ во Кламар на 11 ноември 2004 година во 3,30 часот“, изјави генерал Кристијан Естрипо портпарол на воената болница во Париз. Имаше 75 години.

Светските лидери со изрази на сочувство по смртта на Арафат

А1 - 11.11.2004

По смртта на палестинскиот претседател Јасер Арафат пристигнаа многу реакции и изрази на сочуство од повеќето светски лидери. Генералниот секретар на Обединетите нации Кофи Анан е потресен од смртта на палестинскиот лидер Јасер Арафат, соопшти портпаролот на Анан.

Кога ќе умре Арафат ќе биде закопан во Рамалах

Вест - 11.11.2004

ПАРИЗ, 11 ноември (Ројтерс) - Највисокиот палестински муслимански свештеник соопшти дека вчера го видел Јасер Арафат жив и седел крај неговиот кревет во болницата во Франција и му читал стихови од Коранот. ПАРИЗ, 11 ноември (Ројтерс) - Највисокиот палестински муслимански свештеник соопшти дека ...

Арафат е жив, но му го копаат гробот

Време - 11.11.2004

ПАРИЗ-РАМАЛА Израелските власти вчера одобриле тешкоболниот палестински водач Јасер Арафат, кога ќе почине, да биде закопан во кругот на неговиот штаб во градот Рамала, во палестинската област Западен Брег. Вчера неколку булдожери влегле во штабот, изграден врз стара британска тврдина, и почнале да ...

Израел дозволи погреб на Арафат во Рамалах

Утрински - 11.11.2004

Кабинетот на израелскиот премиер Ариел Шарон се согласи На арапските лидери и на други странски достоинственици ќе им биде дозволен слободен пристап на церемонијата во Рамалах ЕРУСАЛИМ - Кабинетот на израелскиот премиер Ариел Шарон вчера се согласи да дозволи палестинскиот претседател Јасер Арафат ...

Се вршат подготовки за закоп на Јасер Арафат

Утрински - 11.11.2004

Иако се уште не се знае дели палестинскиот лидер е жив или мртов Се одвиваат брзи подготовки за церемонијален погреб во Каиро и погребување во неговото седиште на Западниот Брег ПАРИЗ - Висок муслимански свештеник вчера го посети Јасер Арафат во болница во Франција, истакнувајќи дека палестинскиот ...

Јасер Арафат ќе почива во Рамалах

Дневник - 11.11.2004

КОГА ЌЕ ГИ ИСКЛУЧАТ АПАРАТИТЕ ШТО ГО ОДРЖУВААТ ВО ЖИВОТ Палестинците веќе го подготвуваат гробот во штабот на Арафат во Рамалах, а комеморацијата ќе се одржи во Египет, на аеродромот во Каиро Срцето на палестинскиот лидер Јасер Арафат и вчера биеше поврзано за апарати во воената болница во Париз, ...

Лидерот на палестинците Јасер Арафат почина во 3 и 30 изутрина во воената болница кај Париз, соопшти кабинетот на ...

Канал5 - 11.11.2004

Арафат десетина дена беше во кома, завчера имаше излив на крвта во мозокот,а вчера постепено почнаа да му откажуваат виталните органи.. Во тек се итните подготовки за погребната церемонија во Каиро и за погребот што ќе се изврши на западниот брег веројатн Арафат десетина дена беше во кома, завчера ...

Смртта на Арафат ќе биде објавена денеска

А1 - 10.11.2004

Смртта на палестинскиот лидер Јасер Арафат треба официјално да биде објавена денеска во Муката, неговото седиште во Рамала изјави денеска за агенцијата Франс прес палестинско официјално лице кое сака да остане анонимно. „Смртта на претседателот Арафат би требало да биде објавена во среда по ...

Арафат паднал во уште подлабока кома

Време - 10.11.2004

ВОЕНА БОЛНИЦА ПЕРСИ, ПАРИЗ Здравјето на долгогодишниот палестински водач Јасер Арафат (75) вчера дополнително се влошило. Лекарите во воената болница Перси во Париз велат дека тој паднал во уште подлабока кома, јави новинската агенција АФП.

Тепачка за милијардите на Арафат

Вест - 10.11.2004

ПАЛЕСТИНСКИОТ ЛИДЕР НА СМРТНА ПОСТЕЛА ЕРУСАЛИМ, 10 ноември (АП) - Во своите четири децении како палестински лидер Јасер Арафат водел мрачна финансиска империја што вклучува големи инвестиции на ПЛО во авиокомпании, плантажи на банани и фирми за ви ЕРУСАЛИМ, 10 ноември (АП) - Во своите четири ...

Арафат е мртов, лекарите негираат

Утрински - 10.11.2004

Повторно контрадикторни информации за здравствената состојба на Јасер Арафат Наводно, палестинскиот лидер починал откако минатата ноќ имал крвавење во мозокот ПАРИЗ - Палестинскиот претседател Јасер Арафат е мртов, изјавија вчера високи палестински политички извори, но болницата каде што се лекува ...

Расипничкиот имиџ на госпоѓа Арафат

Утрински - 10.11.2004

Банкарските гревови на првата дама на Палестинците Француските власти спроведоа истрага по тврдењата дека 11,4 милиони долари се префрлени од Швајцарија на две сметки на Суха во Франција Ако нешто е сигурно дека ги вознемирува Палестинците, тогаш тоа е коментарот од сопругата на Јасер Арафат по ...

Суха Арафат - мајстор за недипломатски испади

Утрински - 10.11.2004

Поубавата половина на Јасер Арфат Пред нејзиниот сопруг да ги осуди сите терористички акти кои за цел имаат цивили, Суха Арафат ги одобри самоубиствените бомбашки напади Суха Арафат, русокоса, образована во женски интернати, со наклонетост за дизајнирање на костуми, е сопруга на лидерот на ...

Што ќе се случи со милионите на Јасер Арафат?

Утрински - 10.11.2004

По четирите децении како лидер и градител на палестинска финансиска империја Во финансиска империја беа вклучени инвестиции од ПЛО во авиокомпании, плантажи со банани, како и пари скриени на банкарски сметки низ целиот свет ЕРУСАЛИМ - Палестинскиот лидер Јасер Арафат во четирите децении минати на ...

Суха Арафат ги диктира лекарските извештаи

Дневник - 10.11.2004

ДОДЕКА ЈАСЕР АРАФАТ ВЕЌЕ ЕДНА НЕДЕЛА Е ВО КОМА Палестинци ја обвинуваат Суха Арафат дека не одобрува исклучување на апаратите што го одржуваат нејзиниот сопруг жив се додека не го префрли на други сметки салдото на Арафат од 9 милијарди евра Јасер Арафат прексиноќа паднал во длабока кома токму кога ...

Здравствената состојба на Арафат критична

А1 - 09.11.2004

Францускиот министер за надворешни работи Мишел Барние денеска изјави дека е „природно“ високи палестински претставници да го посетат болниот претседател Јасер Арафат. „Здравствената состојба на Јасер Арафат е доста комплексна, сериозна и истовремено стабилна“, рече Барние за телевизијата „Франс 2“.

Суха Арафат: Сакаат Јасер да ми го закопаат жив

Време - 09.11.2004

ПОЛИТИЧКА КРИЗА ВО ПАЛЕСТИНСКОТО РАКОВОДСТВО Палестинскиот премиер Ахмед Кореи, новоназначениот водач на Палестинската ослободителна организација (ПЛО), Махмуд Абас, и палестинскиот министер за надворешни работи, Набил Шаат, вчера одлучиле да го посетат палестинскиот водач Јасер Арафат во воената ...

Сопругата на Арафат го обвини палестинскиот врв дека сакаат "жив да го закопаат"

Вест - 09.11.2004

Нејзините коментари ги навредија палестинските лидери и ги натераа за кусо да ја одложат посетата на Париз. КЛАМАРТ, Франција, 9 ноември (АП) - Сопругата на Јасер Арафат вчера ги нападна претставниците на палестинскиот политички врв обвинувајќи ги дека сакале да отпатуваат во Париз со планови жив ...

Суха Арафат: Се кова заговор "жив да го закопаат"

Утрински - 09.11.2004

Сериозно обвинување на актуелната сопруга на палестинскиот лидер Јасер Арафат Палестински официјални лица ја обвинија госпоѓа Арафат, која не го има видено Арафат цели три години, поради ограничениот пристап на информации ПАРИЗ - Сопругата на Јасер Арафат вчера ги обвини високите палестински ...

Суха и ПЛО се тепаат за парите на Јасер Арафат

Дневник - 09.11.2004

ДОДЕКА АПАРАТИ ГО ОДРЖУВААТ ВО ЖИВОТ ПАЛЕСТИНСКИОТ ЛИДЕР Палестинските лидери синоќа требаше да пристигнат во Париз за да ги исклучат апаратите што го одржуваат Арафат во живот, а неговата сопруга Суха вели дека тие сакаат "жив да го закопаат" за да му ги земат парите Сопругата на Јасер Арафат ги ...

КОЈ ЈА ПОСАКУВА СМРТТА НА АРАФАТ?

Вечер - 09.11.2004

ЕРУСАЛИМ, 9 НОЕМВРИ (МИА) - Заменик- министерот во палестинскиот Кабинет, Суифан Абу Зајда, ги отфрли обвиненијата на сопругата на Јасер Арафат, Суха, дека високите палестински лидери прават заговор и ја посакуваат смртта на Арафат и дека сакаат жив да го закопаат за да ја преземат власта.

Израел би можел да преговара со нова поумерена палестинска власт

А1 - 08.11.2004

Израелскиот министер за надворешни работи Силван Шалом денеска во Пекинг изјави дека по смртта на Јасер Арафат на власт може да дојде умерено палестинско раководство, кое ќе овозможи да се обнови дијалогот. Тој изрази надеж дека палестинскиот народ ќе биде раководен од одговорен лидер, кој ќе се ...

Абу Зајда ги отфрли обвиненијата дека се прави заговор против Арафат

А1 - 08.11.2004

Заменик-министерот во палестинскиот Кабинет, Суифан Абу Зајда ги отфрли обвиненијата на сопругата на Јасер Арафат, Суха, дека високите палестински лидери прават заговор и ја посакуваат смртта на Арафат. Во интервју за израелското воено радио Зајда изјави дека Јасер Арафат „не е лична сопственост на ...

Израел планира Арафат да биде закопан во Газа

Вест - 08.11.2004

ЕРУСАЛИМ, 8 ноември (АП ) - Министерот за одбрана Шаул Мофаз вчера пред израелскиоте кабинет рече дека безбедносните власти ги завршиле подготовките за Јасер Арафат да биде закопан во Појасот Газа. Плановите за закопот вклучуваат и превозот со автобуси на Палестинците од Западниот Брег низ Израел ...

Израел е подготвен за погреб на Арафат во Газа

Утрински - 08.11.2004

Финализирани израелските планови за смртта на палестинскиот лидер ЕРУСАЛИМ - Израел ги финализираше плановите за погребот на палестинскиот лидер Јасер Арафат во појасот Газа, ако тој почине како последица на болеста од која се лекува во Франција, му соопшти вчера на кабинетот министерот за одбрана, ...

Палестинците во потрага по наследник на Јасер Арафат

Утрински - 08.11.2004

Неизвесност околу тоа кој ќе го наследи палестинскиот лидер по неговата смрт Се разгледува можноста за префрлање на Арафат во болница во Каиро, од каде што побрзо може да биде пренесен дома во случај на смрт Палестинскиот премиер Ахмед Куреи одржа разговори со лидерите на фракциите во Газа во врска ...

На Арафат му откажа црниот дроб

Дневник - 08.11.2004

ДИЈАГНОЗА НА ФРАНЦУСКИТЕ ЛЕКАРИ Палестинските водачи размислуваат Арафат да биде префрлен на лекување во Каиро На Јасер Арафат му откажа црниот дроб, а неговата здравствена состојба и понатаму е критична, изјави еден од неговите помошници, јави Ројтерс. - Арафат е сериозно болен.