TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Капријати: "Моето момче е порно-ѕвезда"

Вечер Прес - 12.02.2005

Џенифер Капријати не учествуваше на Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн минатиот месец, поради повреда на рамото, но беше присутна таму. И се вљуби. Проблем за јавноста веќе претставува фактот што нејзиниот избраник е познатиот американски порно- актер Дејл Дабон.

Маровиќ прима плата за "легачење"?!

Вечер Прес - 12.02.2005

Претседателот на СЦГ, Светозар Маровиќ, го оствари "црногорскиот сон": во својот кабинет неделно минува во просек по три, најмногу четири дена, а остатокот од неделата е во својата куќа во Будва! Претседателот на СЦГ за патување од Белград до Подгорица, односно Тиват, најчесто користи еден од ...

Изгоре "уно" на судски вештак

Вечер Прес - 12.02.2005

Автомобил "фиат уно", сопственост на П.С.(65), судски вештак од Битола, паркиран на улица "ЈНА", завчера изгор во пожар. Инцидентот се случил околу 3 часот, информираат од МВР. Во инцидентот нема повредени. По пријавувањето на случајот, полицијата за кусо време успеала да го приведе подметнувачот ...

Папата пак седна на "престолот"

Вечер Прес - 12.02.2005

РИМ, 12 ФЕВРУАРИ. - Папата Јован Павле Втори завчера ја напушти римската болница "Џемели", во која беше хоспитализиран пред десет дена, и се врати во Ватикан. Поглаварот на Римокатоличката црква беше отпуштен од болница откако лекарите констираа дека неговата здравствена состојба е добра и дека ...

"Лудо мече" ги збудале Американците

Вечер Прес - 12.02.2005

Една фирма во американската држава Вермонт предизвика бројни контроверзи, откако пушти во продажба кадифено мече облечено во лудачка кошула, со мало црвено срце на градите. Станува збор за најновата досетка, всушност, подарок за празникот на вљубените, Свети Валентин, кое всушност ја пренесува ...

Логистиката е на ВМРО-ДПМНЕ и "Третиот пат"

Вечер Прес - 12.02.2005

Целата партиска инфраструктура ќе биде насочена во кампањата на Трифун Костовски за избор на градоначалник на Скопје. Помошта ќе се состои во вклучување на активисти на ВМРО-ДПМНЕ и партиите од "Третиот пат" во делењето флаери, учество на митинзите и средбата со граѓаните и пропагандата која ќе се ...

СТРАНСКИ ФОНДОВИ ЈА "ТРЕСАТ” БЕРЗАТА"

Вечер Прес - 12.02.2005

Веќе еден месец наназад, три странски инвеститорски фонда ја "тресат" Македонската берза за хартии од вредност. Станува збор за три инвестициски фонда од Хрватска и од Словенија (меѓу нив е "Покојнинска дружба" што претендираше за вториот пензиски столб), кои масовно ги купуваат акциите најдобро ...

Заринкан евроимиџ на "Вардар филм"

Вечер Прес - 12.02.2005

Судбината на најстарата македонска продуцентска филмска куќа "Вардар филм" (формирана во август 1947 год.) е се уште неизвесна, односно во фазата статус-кво. Формално-правната постапка за трансформација на оваа филмска куќа во филмски центар по европски терк е завршена, но, како што вели Бранко ...

Пентагон ја призна "сексуалната тактика"

Вечер Прес - 11.02.2005

ВАШИНГТОН, 11 ФЕВРУАРИ (МИА). - Пентагон ја потврди веродостојноста на истрагата дека за изнудување информации од уапсените муслимани ангажирале женски иследници кои користеле "сексуална тактика" во американскиот воен затвор во Гвантанамо на Куба, пишуваше вчера "Вашингтон пост".

Хаос пред "Икеа"

Вечер Прес - 11.02.2005

ЛОНДОН, 11 ФЕВРУАРИ. - Во северниот дел на Лондон завчера, на полноќ, е отворен нов салон за мебел на познатата "Икеа", при што дојде до вистински хаос и од безбедносни причини салонот е затворен по 30 минути. Во толпата купувачи се повредени најмалку 25 лица од кои повеќето се хоспитализирани.

Мразот го "блокира" Министерството за финансии

Вечер Прес - 11.02.2005

Министерството за финансии веќе четири дена е делумно блокирано. Вратата на главниот влез во Министерството е затворена, а како што дознава "Вечер-спец" причината лежи во исклучително ниските температури поради кои замрзнал автоматот.

Руслана во "Тинекс" и "Мобимак"

Вечер Прес - 11.02.2005

Украинската и светска музичка ѕвезда Руслана, вчера имаше средба со своите обожаватели од Скопје. Имено, Руслана околу 18 часот го посети супермаркетот на "Тинекс" во Карпош ,каде што ја пречека врисокот од стотиците присутни тинејџери кои експлодираа од овации.

Од одмаздата само мизерна "0"

Вечер Прес - 11.02.2005

Македонските репрезентативци, на чело со селекторот Драган Канатларовски, успеаја уште еднаш, достојно, да го изрезилат македонскиот фудбал и воопшто спортот во нашата земја. На прексиноќешниот "веќе добиен" меч против аматерската селекција на Андора, "црвено-жолтите" успеаја да извлечат само ...

Во автобус "мерцедес" пронајдени 3,2 килограми хашиш и 1,3 килограми злато

Вечер Прес - 11.02.2005

Во средата, на преминот Деве Баир, македонските цариници во автобус "мерцедес" со турски национални ознаки, открија 3,2 килограми хашиш и 1,3 килограми злато. Дрогата, спакувана во три пакувања во должина од по 25 сантиметри, е пронајдена кај албанскиот државјанин П.А.

Васоски со десет "копчиња" на главата

Вечер Прес - 11.02.2005

Во обидот да се спаси бламажата против Андора, македонската репрезентација даде и жртва! Дефанзивецот Александар Васовски, лавовски се бореше во одбраната и нападот (имаше и шанса со глава во 19 мин.), а како резултат на тоа, заврши во амбулантно возило.

"Господар на танцот" без господарот !

Вечер Прес - 10.02.2005

Мајлк Флетли и неговиот "Господар на танцот" доаѓаат во Скопје. И тоа во Универзална сала. Иако ова за почеток ви звучеше неверојатно, сепак, според официјалната информација од "Литиум рекордс" како организатор на овој настан и Македонија, конечно, ќе може да стане дел од светската публика која ќе ...

ОХИС или цел на "Лукоил" или половина на вработените

Вечер Прес - 10.02.2005

Владата на Република Македонија конспиративно подготвува две сценарија за "спас" на доскоро најголемиот петрохемиски комбинат во земјата, скопски ОХИС. Едното од нив деновиве се проби во јавноста, како изнаоѓање на стратешки инвеститор во рускиот нафтен магнат "Лукоил", а другото, засега се чува во ...

Гаудио победи-Ерика Ботеро стана "кралица"

Вечер Прес - 10.02.2005

АТП-тенискиот турнир во Виња Дел Мар (Чиле) е еден од најголемите спортски настани во таа земја, а победата таму е прилично престижна работа. Особено за хиспаноамериканските тенисери, кои секогаш се главните ѕвезди. Така беше и за време на минатиот викенд, а првиот носител, Гастон Гаудио ...

Амбасадорот "дрво" пијан исфрлен од ВИП-ложата

Вечер Прес - 10.02.2005

Милорад Јовановиќ, амбасадор на СЦГ во Тунис, доаѓал "мртов пијан" на натпреварите на својата ракометна репрезентација на Светското првенство што се одржа во оваа земја. Тој им создавал непријатности на луѓето од ракометната делегација на СЦГ, поради што организаторите го исфрлиле од ВИП-ложата.

"Феномените" на Мартин Трпчевски и Тони Михајловски

Вечер Прес - 09.02.2005

Лудите анкети, интересните гости и опасните прашања ќе бидат дел од најновите "Феномени" на двајцата големи шоумени Мартин Трпчевски и Тони Михајловски. Имено, Мартин и Тони најдоцна за две недели ќе стартуваат со нивната заедничка ток-шоу емисија насловена како "Феномени".

Персоналниот упад ќе се "пегла” со нова одлука

Вечер Прес - 09.02.2005

Во новиот состав на Управниот одбор на Фондот за здравствено осигурување ќе има корекции, односно "немесниците" кои преку Собраниската комисија за избор и именување "некој" ги уфрли како претставници на Лекарската и Стоматолошката комора ќе бидат повлечени.

Тони Паркер и Ева Лонгорија "се добри пријатели"

Вечер Прес - 09.02.2005

На повидок е уште една американска "сапуница", откако новинарите ја открија новата љубовна врска на двајца мегапопуларни личности. Станува збор за НБА кошаркарот од Франција, Тони Паркер, член на Сан Антонио Спарс, и Ева Лонгорија, прекрасна актерка со мексиканско потекло, која својата популарност ...

"Не е тајна дека Војската го чува Младиќ!"

Вечер Прес - 09.02.2005

Белград, 9 февруари (Макфакс) - Војската го чува генералот Ратко Младиќ, еден од најбараните обвинети од Хашкиот суд за воени злосторства, а за тој факт знаеле и убиениот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ и поранешниот претседател, а сега премиер Воислав Коштуница.

"Мафија" од свештеници и судии!

Вечер Прес - 09.02.2005

Се почна кога грчките приватни ТВ станици емитуваа тајно снимени разговори од кои јасно се потврди дека црковни великодостојници поткупувале судии за да им изречат пресуда "по мерка". Снимката, која комплетно и е доставена на јавноста, е на новинарот Стелиос Воринас, кој е и клучен сведок во овие ...

Најмногу трговци на "црно" - занаетчиите најчесни

Вечер Прес - 09.02.2005

Трендот на засилени контроли на пазарната инспекција продолжува и годинава и според официјалните податоци, кои вчера се доставени до Министерството за економија само за петнаесетина работни дена од минатиот месец се извршени околу 2.000 инспекциски надзори од кои најмногу во трговијата или 1.329, ...

Автобусите дотрајани, возовите "полнолетни"

Вечер Прес - 09.02.2005

Секојдневно над 300 000 луѓе се возат во автобуси, возови и авиони на хрватските превозни компании. Од тоа секој ден околу 200 000 луѓе патуваат со автобус, 100 000 - со воз, а 4 200 - летаат со авион. Според новиот Закон за превоз во патниот сообраќај, речиси половина автобуси кои сообраќаат по ...

"Безимениот" - педагог на денешницата

Вечер Прес - 09.02.2005

"Безимениот" е насловот на најновата премиера која ќе се одржи утревечер (19 ч.) на преадаптираната мала сцена во Театар Центар, МНТ. Со оваа претстава директорот Љупчо Петрушевски наедно ја промовира Сцена 22, за која рече дека ќе претставува простор каде многумина млади и алтернативни автори ќе ...

"Хумореска" за распаѓањето на СФРЈ

Вечер Прес - 08.02.2005

Подготовките за филмот "Караула", најновиот продукт во кој учествува и Македонија, ќе започнат во март. Стартот на снимањето се очекува во текот на април или најдоцна во мај. Режисерската палка му е доверена на еден од култните режисери на екс-југословенските простори, Хрватот Рајко Грлиќ.

Ќе ја испее својата "лебедова песна"?

Вечер Прес - 08.02.2005

"Не сум задоволен од денешната состојба во кинематографијата. Тоа може да се спореди со продавниците во Москва. Така е и во филмот, милионските проекти се само излог. Во нив нема личности. Јас не сакам да снимам филмови какви што гледаме секојдневно.

Денеска почува "ѕидањето" во Бунец

Вечер Прес - 08.02.2005

Детскиот креативен центар "Карпош" и годинава ја продолжува традицијата за организирање на Снежниот град во Бунец - Маврово. Околу осумдесет ученици од повеќе основни училишта од Скопје, Куманово и Гостивар од вчера се сместени во Детското одморалиште Бунец, а веќе во текот на денешниот ден ќе ...

"Нова пролет" во билатералните односи?

Вечер Прес - 08.02.2005

Грција сака да ги подобри билатералните односи со Македонија и тоа е првата точка на агендата на новиот тим во Канцеларијата за врски. Новата амбасадорка Теодора Гросоманиду на македонските власти ќе треба да им пренесе дека Атина навистина сака "нова пролет" во билатералните односи.

Милошевски, Ставревски и Игнатов "завеани" во Турција

Вечер Прес - 08.02.2005

Катастрофално лошите временски услови ширум Европа и светот, ги отежнуваат подготовките на македонската репрезентација за утрешниот дуел со Андора во квалификациите за СП 2006. Иако селекторот Драган Канатларовски, вчера, очекуваше да ги има сите 18 фудбалери на тренингот на Градски, тоа не се ...

За Јана и Ана би пеел и на "Златно славејче"

Вечер Прес - 08.02.2005

Животот на Миле Кузмановски, нашиот познат фолк пејач и на неговата сопруга Вера, од корен се измени кога на свет дојдоа неговите две близначки Јана и Ана, кои неодамна наполнија една година. Иако сега има многу повеќе обврски и грижи и мора многу повеќе да работи, зашто треба да се грижи за ...

Грција мора да го "проголта залакот" за името Македонија

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Греам Вотсон е лидер на Алијансата на Либералдемократите во Европскиот парламент, кои предложија амандаман за признавање на уставото име на Македонија од страна на Европската унија. Тој е првиот либералдемократ избран за член на Европскиот парламент.

Распит на четворицата сведоци за "Љуботен"

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Денеска почнува испрашувањето на првиот од четворицата сведоци кои Хашкиот трибунал дополнително, ги побара во врска со случајот "Љуботен". Според најавите, во текот на денешниот ден, пред хашките истражители ќе се појави Златко Кесковски, поранешен шеф на обезбедувањето на Борис ...

Тротоари на "Првомајска" напролет

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Улицата "Првомајска", која кон крајот на минатата година беше целосно реконструирана и проширена со по една лента од двете страни, до крстосницата со булеварот "Србија", наскоро ќе добие и тротоари. Според надлежните во Градскиот комитет за урбанизам и сообраќај, екипите на Градежното ...

"Романтичарите" го прегазија Грузискиот ВИТ во Анталија

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Работнички К. стартуваше со меѓународните пријателски натпревари на подготовките во Анталија, Турција со убедлива победа од 3:1 над грузискиот ВИТ. Избраниците на тренерот Ѓоре Јовановски, според извештаите од Анталија, комплетно го надиграле противникот, со кого требаше да се сретне ...

Шпедитерите низ "сито" - камионите на "слобода"

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); На 14 февруари Царинската управа на Македонија ќе го отвори својот дел од Прашалникот на ЕУ и ќе одговори колку таа е подготвена да ја штити надворешната граница на Унијата, по пристапувањето на државата кон овој "елитен клуб", но и да го олесни и либерализира протокот на стоки во ...

Манакова и Костенјук-"Курникови на шахот"!

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Ноторен е фактот дека шахот е прилично малку застапен на спортските страници, глобално кажано. Оваа уникатна и прекрасна игра, која ете, се вбројува во спортовите, не е толку атрактивна како другите спортови, бидејќи, пред се е умствена.

Ќе има селидба од "Св. Кирил и Методиј" на ФОН

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Факултетот за општествени науки (ФОН) не претставува закана за одлевање на кадарот од најстариот државен универзитет - "Св.Кирил и Методиј" во Скопје. Ова го тврди ректорот Ѓорги Мартиновски, де факто демантирајќи ги шпекулациите во јавноста, дека ФОН, кој деновиве имаше распишано ...

"... На работ на умот", ама собра "зелени"

Вечер Прес - 07.02.2005

Филмското остварување "Бриџит Џонс: на раб на умот", кој се прикажува и кај нас, во новата кино-сала во Домот на АРМ во Скопје, и понатаму високо котира на светските топ-листи. Филмот на режисерот Бибиен Кајдрон, досега има остварено повеќе од 400 милиони долари низ киноблагајните во светот.

Луѓе со "говорна мана"

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); ПИШУВА: Емил СТЕРЈЕВСКИ Македонија, ако сака да потврди дека претендира да стане сериозна држава ќе мора под итно да се ослободи од чувството на заложник во сопствената кожа. И тоа, токму пред локалните избори, и токму во атмосферата која се создава, благодарение, пред се на ...

"ОХИС" и "Тутунски" од Прилеп на продажба на парчиња?

Вечер Прес - 07.02.2005

postamble(); Агенцијата за приватизација дефинитивно престанува да постои на 1 април, како што е и утврдено во претходно донесениот Закон од страна на Владата. До тој период таа ќе треба да го забрза процесот на продажба на државниот капитал.