TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Професорка Силјановска: (ЗЛО)УПОТРЕБЕНО ЕВРОПСКО ЗНАМЕ!

Курир - 23.06.2018

Со потпишувањето на Договорот со Грција, одеднаш станавме „најевропјани“!! Владата, „во чест“ на г-ѓа Могерини и г-дин Хан, го закити Законот за ратификација на Договорот со европско знаме , „манифестирајќи“ европската посветеност, анализира ...

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

еМагазин - 23.06.2018

Германската Амбасада во Скопје преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското Собрание.

Иванов – потпишувај, не играј си со државата

Либертас - 23.06.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Претседателот на државата Ѓорге Иванов го има пред себе ратификуваниот договор со Грција изгласан во Собранието на Македонија.

Германската амбасада: Договорот со Грција е значајно постигнување, кое немаше да биде можно без лидерството

Фокус - 22.06.2018

Германската амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Бариери во спроведувањето на Договорот за името

Алсат-М - 22.06.2018

Спроведувањето на Договорот за името се соочува со двојни пречки. Договорот го чека потписот на претседателот Ѓорѓе Иванов. Иако тој на неговиот последен настап инсистираше дека нема да го потпише, два дена по ратификацијата на договорот во ...

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

Канал5 - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското Собрание.

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

А1 On - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

Press24 - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

+инфо - 22.06.2018

Германската амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Не се очекува отпорот во Грција да го урне договорот за името

Р.С.Европа - 22.06.2018

По потпишувањето на договорот за името, владите и во Скопје и во Атина се соочуваат со внатрешен отпор. Во Грција пак, и владините коалициони партнери се закануваат со напуштање на мнозинството.

Иванов – потпишувај, не играј си со државата

Независен - 22.06.2018

Ерол Ризаов Претседателот на државата Ѓорге Иванов го има пред себе ратификуваниот договор со Грција изгласан во Собранието на Македонија. Ја има прочитано и веста дека на следниот состанок на НАТО, Македонија е на дневен ред да добие покана за ...

Германската амбасада го поздрави историскиот договор што го постигнаа Заев и Ципрас

МКД - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Aндов го потпиша указот за ратификација на договорот со Грција, шест дена по атентатот на Глигоров

МКД - 22.06.2018

На 9 октомври 1995 тогашниот претседател на Собранието на Република Македонија Стојан Андов го потпиша Указот за Законот за ратификација на привремената спогодба меѓу Република Македонија и Република Грција, склучена во Њујорк на 13 септември 1995 ...

Британската Влада ја поздрави ратификацијата на договорот за името

Р.С.Европа - 22.06.2018

Владата на Обединетото Кралство упатува честитки до премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на договорот за името кој беше потпишан на 17 јуни, како и за неговата ратификација во македонското Собрание, ...

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

Стандард - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Германската амбасада со честитки за ратификацијата на договорот за името

Р.С.Европа - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на договорот за името и за неговата ратификација во македонското Собрание.

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

Либертас - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

Н.Македонија - 22.06.2018

Германската Амбасада во Скопје денеска преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското ...

Сега на потег е Грција, а потоа и ЕУ и НАТО

Канал5 - 21.06.2018

Министерството за надворешни работи информираше дека веќе испратило нота до грчкото МНР, со која го известува дека договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во собранието. Според договорот откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ...

Иванов не може да го спречи договорот со Грција

Deutsche Welle - 21.06.2018

Иванов има право еднаш да не го потпише указот за законот. Но, ако не го потпише и по второ изгласување, тој треба да се објави само со потпис на претседателот на Собранието, а Иванов да одговара, велат правни експерти Тече уставниот рок од седум ...

Дали Иванов може да го блокира договорот со Грција?

Канал5 - 21.06.2018

Законот со кој беше ратификуван преспанскиот договор веќе е на бирото од претседателот Иванов, потврдуваат од неговиот кабинет. Тој има 7 дена да се изјасни, но со оглед на неговиот став, веќе е извесно дека нема да го потпише.

Молк од кабинетот на Иванов по ратификацијата

Алсат-М - 21.06.2018

Еден ден по ратификацијата на Договорот помеѓу Македонија и Грција во Собранието, шефот на државата с è уште без официјален став како ќе постапи. Од неговиот кабинет потврдија дека го примиле законот со потпис од претседателот на Собранието, но ...

Договорот „заглави“ кај Претседателот, дали ќе има датум за почеток на преговорите?!

ТВ21 - 21.06.2018

По ратификацијата во Собранието, договорот меѓу Македонија и Грција веќе се наоѓа во Вила Водно и се чека потписот од Претседателот. Но, надежите се мали. Од друга страна, премиерот Зоран Заев се надева дека на Европскиот самит на 28 и 29 јуни, ...

Иванов не може да го спречи договорот со Грција, може да не го потпише само еднаш

ТВ21 - 21.06.2018

Иванов има право еднаш да не го потпише указот за законот. Но, ако не го потпише и по второ изгласување, тој треба да се објави само со потпис на претседателот на Собранието, а Иванов да одговара, велат правни експерти, пренесе Дојче веле.

Уставниот суд еднаш веќе ја оценуваше уставноста на меѓународен договор, Левица најавува иницијатива за договорот за ...

МКД - 21.06.2018

Една од правните пречки за спроведување на договорот меѓу Македонија и Грција за промена на името е и Уставниот суд, смета професорот Димитар Апасиев и член на раководството на партијата Левица Тој вели дека Уставниот суд ќе го поништи договорот ...

Фалат десетина гласа за уставни измени. Ќе се проширува ли пак мнозинството?

Независен - 21.06.2018

Вчерашното гласање за ратификација на договорот со Грција го исцрта распоредот на сили во парламентот по неодамнешното проширување на мнозинството, а во пресрет на другите одлуки што ќе треба да се донесат во наредниот период, како што е ...

(Видео) „Импичмент“ на Иванов за спас на договорот

Макфакс - 21.06.2018

Ќе помине ли Договорот со Грција без потпис од претседателот Иванов? Слично како и со законот за употреба на јазиците, кој повеќе од пет месеци стои во фиока, се отвора прашањето дали и овој пат претседателот на државата ќе го закочи процесот или ...

ВИДЕО: Молк од кабинетот на Иванов по ратификацијата, Мицкоски го охрабри да го бранел Уставот

Либертас - 21.06.2018

Еден ден по ратификацијата на Договорот помеѓу Македонија и Грција во Собранието, шефот на државата сè уште без официјален став како ќе постапи. Од неговиот кабинет потврдија дека го примиле законот со потпис од претседателот на Собранието, но велат ...

Иванов не може да го спречи договорот со Грција

Либертас - 21.06.2018

Иванов има право еднаш да не го потпише указот за законот. Но, ако не го потпише и по второ изгласување, тој треба да се објави само со потпис на претседателот на Собранието, а Иванов да одговара, велат правни експерти, пренесе ДВ.

Кои се пратениците кои гласаа „ЗА“ промена на името на Република Македонија

Бизнис Вести - 21.06.2018

Собранието на Република Македонија го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на Времената ...

Иванов не може да го спречи договорот со Грција

iPortal - 21.06.2018

Иванов има право еднаш да не го потпише указот за законот. Но, ако не го потпише и по второ изгласување, тој треба да се објави само со потпис на претседателот на Собранието, а Иванов да одговара, велат правни експерти, пренесе ДВ.

Случајот „Окта“ е доказ дека Уставниот суд може да го укине договорот за името меѓу Македонија и Грција

еМагазин - 21.06.2018

Дали може Уставниот суд на Македонија може да му пресуди на Законот за ратификација на договорот меѓу Македонија и Грција за името односно да го укине е прашање на кое е извесен потврден одговор ако се земе предвид дека во 2002 година судот веќе има ...

Спогодбата ратификувана, поканата за НАТО на дневен ред

Призма - 20.06.2018

Немаше протести пред Собранието за време на ратификацијата | Фото: БИРН Сите 69 присутни пратеници во собраниската сала притиснаа „за“ и со тоа го изгласаа законот за ратификација на конечната спогодба за надминување на разликите околу името меѓу ...

Тунтев го цитираше Груевски за спорот со името и праша каде се да гласаат за да се дојде до референдум

Фокус - 20.06.2018

Координаторот на протиничката група на СДСМ, Томислав Тунтев вели дека кога почнале преговорите за името, сите имале горчлив вкус во устата и чудно чувство во стомакот. -Ова е болно прашање, болно е за сите граѓани на Република Македонија, јас во ...

Пред Собрание мирно, полицијата ја напушти собраниската зграда

Алсат-М - 20.06.2018

Ратификацијата на Договорот за името со Грција во Собранието помина мирно и не беше проследена со протести. По завршувањето на седницата, полициските возила ја напуштија собраниската ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

24 Вести - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

24 Вести - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија го усвои законот за ратификација на конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Договорот испратен кај Иванов

Алсат-М - 20.06.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по ратификувањето, го потпиша Договорот за името и го испрати кај претседателот на државата Ѓорге Иванов кој во рок од седум дена треба да го потпише истиот.

ФОТО: Димитров објави фотографија од потпишувањето на „договорот“ од страна на Џафери

Фокус - 20.06.2018

Министерот Никола Димитров на социјалната мрежа фејсбук објави фотографија од потпишувањето на Законот за ратификација на договорот за името, од страна на претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Канал5 - 20.06.2018

Собранието го ратификуваше договорот со Грција за решавање на спорот со името. За гласаа 69 пратеници, против немаш со оглед дека ВМРО-ДПМНЕ ја бојкотираше седницата. Пленарната седница ја следеше Весна Велкова Тодоровска.

Ратификуван договорот за името со Грција

Телма - 20.06.2018

Сите 69 присутни пратеници гласаа за Договорот за името. Гласањето беше поздравено со аплаузи, со честитки за премиерот Заев и за министерот Димитров, со срдечни прегратки и ракувања меѓу пратениците од владеачкото мнозинство.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција - За гласаа 69 пратеници, против немаше

Канал5 - 20.06.2018

Со 69 гласови за Собранието го ратификува Договорот со Грција. За премиерот Заев со Договорот не само што добивме нов стратешки партнер во Грција туку го остваруваме и вековниот сон на нашите предци да бидеме признаени од сите како македонски народ ...

Пратениците од власта го ратификуваа договорот во Собранието, опозицијата бојкотираше

24 Вести - 20.06.2018

Договорот со Грција ратификуван во законодавниот дом , а членството на Македонија во НАТО веќе и на дневен ред на самитот на северно-атланската алијанса. Ова е информацијата која и официјално ја соопшти премиерот Зоран Заев пред гласањето за ...

Хан ја поздрави ратификацијата, побара храброст за идните чекори

Канал5 - 20.06.2018

Веднаш по ратификацијата на договорот, почнаа да стигаат и првите ...

„69 честитки“ за Заев за договорот со Грција

ТВ21 - 20.06.2018

Почеток на крајот на неизвесноста која и се закануваше на земјава – со овие зборови премиерот Зоран Заев го образложи постигнатиот договор за името со Грција пред пратениците. Неговото излагање го слушаа само пратениците од мнозинството, но не и ...

Протест пред Собрание за време на ратификацијата

24 Вести - 20.06.2018

Дваесетина граѓани се собраа спроти Законодавниот дом за време на ратификацијата на договорот со Грција. Ги упатија истите пораки до пратениците, да се откажат од менување на името. Сметаат дека ова е непринципиелен приод кон народот и дека ...

Мнр испрати Нота до Грција дека собранието го ратификуваше договорот за решавање на спорот за името

Сакам да кажам - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати Нота со која ја известува Грција дека македонскиот Парламент го ратификувал договорот за решавање на спорот за името. Ратификацијата во парламентот беше услов што требаше да го исполнат македонските ...

ДС: Ако Иванов не го потпишува Договорот, уште вечерва нека го врати во Парламентот

Фокус - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Mакедонското МНР испрати нота до грчкото МНР

ТВ21 - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Македонското МНР го извести грчкото за ратификацијата, сега Грција треба да ја извести ЕУ дека нема пречки за наше ...

Фокус - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Фокус - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

24 Вести - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно договорот, по неговото ...

(ВИДЕО) Ахмети дојде во Собрание за ратификување на Договорот со Грција

Фокус - 20.06.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пристигна во Собранието каде денес треба да се одржи пленарната седница за ратификување на Договорот за името со Грција. Извор: ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Фокус - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Канал5 - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница Законот за ратификација на договорот за името со Грција го испрати до претседателот Ѓорге Иванов.

Договорот испратен за потпис кај Иванов

ТВ21 - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Собранието денеска ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

Сакам да кажам - 20.06.2018

За денеска во 11 часот е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа ратификација на договорот со Грција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на расправата во Собранието и во Комисијата за европски прашања, бидејќи ја бојкотираат ...

Ахмети пристигна во Собрание

Алсат-М - 20.06.2018

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пристигна во Собранието каде денес треба да се одржи пленарната седница за ратификување на Договорот за името со ...

Засилено полициско обезбедување пред Собрание

Алсат-М - 20.06.2018

И денес Собранието е под засилено полициско обезбедување каде во 11 часот се очекува да започне пленарната седница за ратификација на договорот со името. Иако нема официјално соопштение за одржување протест, граѓаните преку социјалните мрежи се ...

Почна седницата за ратификација на Договорот со Грција

Алсат-М - 20.06.2018

Во Собранието почна седницата за ратификација на Договорот со Грција. Oпозицијата и пратеникот од владејачкото мнозинство Ферид Мухиќ не присуствуваат во ...

Пред Собрание мирно, седницата не е проследена со протести

Алсат-М - 20.06.2018

Денешната седница на Собранието за ратификација на Договорот за името со Грција не е проследена со протести. Ситуацијата за сега е мирна, а Собранието останува под засилено полициско ...

Денеска пратениците ќе гласаат за ратификација на договорот со Грција

Канал5 - 20.06.2018

За денеска е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа ратификација на договорот со Грција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на расправата во Собранието и во Комисијата за европски прашања, бидејќи ја бојкотираат расправата ...

Собранието го ратификуваше Договорот со Грција

Алсат-М - 20.06.2018

Со 69 гласа ЗА од вкупниот број на присутните, Собранието на Република Македонија го ратификуваше договорот за решавање на спорот со името со Република ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Нова ТВ - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Сител - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Press24 - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Пратениците ќе го ратификуваат договорот за името

+инфо - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во Собранието. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која почна вчера рече дека Грција согласно договорот, по неговото ратификување во македонскиот ...

(ВИДЕО) Тунтев: Како попчиња ќе си гласаме што и да одлучат граѓаните на референдум

А1 On - 20.06.2018

Болните прашања не се оставаат за идните генерации, туку се решаат сега, рече пратеникот од СДСМ, Томислав Тунтев, на седницата за ратификација на договорот со Грција. „Се сеќавам на горчливиот вкус во устата кога почнаа преговорите за договор.

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

А1 On - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Пратениците денеска треба да го ратификуваат Договорот за името

МКД - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија, закажана денеска во 11 часот. Договорот вчера ги помина двете фази, прво на пленарна седница на која пратениците ...

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

Независен - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. - Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Хан на Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот

Press24 - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. - Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

А1 On - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Врие полиција утрово пред Собрание

Press24 - 20.06.2018

И денеска пред Собранието на РМ има засилено полициско обезбедување, каде во 11 часот се очекува да започне пленарната седница за ратификација на договорот со името. И покрај тоа што нема официјално соопштение дека ќе се одржи протест денеска, ...

Почна седницата за ратификација на Договорот со Грција

Р.С.Европа - 20.06.2018

Собраниската седница за ратификација на Договорот со Грција почна со обраќање на премиерот Зоран Заев и без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Јазикот е наш македонски, македонска ни е татковината.

Хан: Верувам дека сите лидери ќе покажат лидерство за следните чекори

+инфо - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Хан ја поздрави ратификацијата, побара храброст за идните чекори

Р.С.Европа - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот профил на социјалната мрежа Твитер ја поздрави ратификацијата во македонскиот парламент на Договорот за спорот со името. "Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието.

Поддршка од владејачкото мнозинство за договорот со Грција

Сител - 20.06.2018

Пратениците од вадејачкото мнозинство кои досега говореа на собраниската седница дадоа поддршка за ратификацијата на договорот со Грција бидејќи, според нив, со договорот ќе се обезбеди прогрес на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

МКД - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. „Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

Слободен Печат - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Пратениците го ратификуваа Договорот со Грција

+инфо - 20.06.2018

Пратениците со 69 гласа „ЗА“ го ратификуваа Договорот со Грција, во отсуство на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Сега договорот треба да биде испратен до претседателот Ѓорге Иванов, кој има рок од седум дена да го потпише.

Собранието го ратификуваше Договорот за името, поканата за НАТО на дневен ред во Брисел

МКД - 20.06.2018

Собранието со 69 гласови „за“ и ниту еден против, го усвои Законот за ратификација на Договорот за решавање на името што го потпишаа Македонија и Грција. На денешната седница беа присутни 69 пратеници и сите го поддржаа договорот.

(Видео) Тунтев: Како попчиња ќе си гласаме што и да одлучат граѓаните на референдум

Макфакс - 20.06.2018

Болните прашања не се оставаат за идните генерации, туку се решаат сега, рече пратеникот од СДСМ, Томислав Тунтев, на седницата за ратификација на договорот со Грција. „Се сеќавам на горчливиот вкус во устата кога почнаа преговорите за договор.

Димитров го известува Коѕијас дека договорот е ратификуван

Курир - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување ...

Димитров го известува Коѕиас дека договорот е ратификуван

Стандард - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување ...

Ахмети го ратификува Договорот, Груби го овековечи лидерот ВИДЕО

+инфо - 20.06.2018

Артан Груби, пратеник и шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со пренос во живо на неговата Фејсбук страница го овековечи гласањето на својот лидер на ратификацијата на Договорот за името со Грција.

(Видео) Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Макфакс - 20.06.2018

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На седницата не присуствуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Собранието го ратификуваше договорот со Грција

Академик - 20.06.2018

Собранието на РМ на денешната собраниска седница го изгласа Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на Обединетите нации, за престанување на ...

Димитров го известува Коѕијас дека договорот е ратификуван

Независен - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Слободен Печат - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Парламентот го ратификува договорот за името - ВМРО ДПМНЕ бојкотира

Р.С.Европа - 20.06.2018

Со аплауз и честитки беше прославено денешното ратификување на договорот за името со Грција. Во отуство на опозицијата, за договорот едногласно гласаа „за“ 69 пратеници. Премиерот Зоран Заев порача дека договорот го штити македонскиот идентите за ...

Димитров веднаш ќе му прати абер на Коѕијас дека Договорот е ратификуван

+инфо - 20.06.2018

Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, во кое ќе наведат дека повеќе нема пречки за процесот на приклучување на земјата кон ЕУ. Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото ...

МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Press24 - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Видео: Груби го овековечи гласањето на Ахмети на ратификацијата на Договорот со Грција

Press24 - 20.06.2018

Пратеникот Артан Груби на својот Фејсбук профил го пренесуваше во живот гласањето на лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денешната седница за ратификација на Договорот со Грција. Откако договорот беше ратификуван пратениците си честита меѓусебно, а Груби ...

Ова се пратениците кои гласаа „ЗА“ промена на името на Република Македонија

Курир - 20.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска го усвои законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), престанување на ...

Димитров го известува Коѕијас дека договорот е ратификуван

Р.С.Европа - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување ...

Димитров го известува Коѕијас дека договорот е ратификуван

МКД - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување ...

Тунтев: Како попчиња ќе си гласаме што и да одлучат граѓаните на референдум

Press24 - 20.06.2018

Болните прашања не се оставаат за идните генерации, туку се решаваат сега, рече пратеникот од СДСМ, Томислав Тунтев, на седницата за ратификација на договорот со Грција. Тој го цитира Груевски од 2015 година: „Не може финалниот збор да го имаат ...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

А1 On - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

Сител - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. - Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Демократски сојуз: Иванов да го потпише указот

Стандард - 20.06.2018

„Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Хан го поздрави ратификувањето на договорот

Макфакс - 20.06.2018

Европскиот комесар за проширување на унијата, Јоханес Хан го поздрави ратификувањето на договорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија. „Ова е првиот од многуте чекори кон целосна имплементација.

ДС: Доколку Иванов ја опструира постапката за евроатлантските процеси, ќе се соочи со политичка и кривична одговорност

А1 On - 20.06.2018

„Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Слободен Печат - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Демократски сојуз: Иванов да го потпише указот

Независен - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Демократски сојуз: Иванов да го потпише указот

Press24 - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

МНР ги извести грчките колеги дека договорот е ратификуван

Р.С.Европа - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ја испрати нотата до грчкото МНР, со која ги известува дека Договорот за решавањето на прашањето за името и за стратешко партнерство е ратификуван во Собранието, потврдија од македонското МНР.

МНР испрати нота до Грција дека договорот е ратификуван

Независен - 20.06.2018

Нотата што треба да ѝ го отвори патот на Македонија за преговори со ЕУ и за добивање покана за членство во НАТО - на самитот во јули, е испратена до Грција. Македонското Министерство за надворешни работи соопшти предмалку дека грчката влада е ...

Гласање за Договорот со Грција и за отворање на вратите кон ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 20.06.2018

Договорот за затворање на 27 годишниот спор за името со Грција денеска ќе се најде на ратификација во Собранието. Шефот на дипломатијата Никола Димитров на собраниската седница вчера рече дека Грција согласно договорот, по неговото ратификување во ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Курир - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Сител - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Кајгана - 20.06.2018

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието.

Демократскиот сојуз го повикува Иванов да го потпише указот

Слободен Печат - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција, со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Демократски сојуз: Иванов да го потпише указот

МКД - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Собранието ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

Правдико - 20.06.2018

За денеска во 11 часот е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа за ратификација на договорот со Грција. Собраниската Комисија за европски прашања вчера со десет гласа „за“ го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за ...

Собранието ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

Р.С.Европа - 20.06.2018

За денеска во 11 часот е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа за ратификација на договорот со Грција. Собраниската Комисија за европски прашања вчера со десет гласа „за“ го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за ...

Поддршка од владејачкото мнозинство за договорот со Грција

Независен - 20.06.2018

Пратениците од вадејачкото мнозинство кои досега говореа на собраниската седница дадоа поддршка за ратификацијата на договорот со Грција бидејќи, според нив, со договорот ќе се обезбеди прогрес на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Владејачкото мнозинство со поддршка за договорот со Грција

Press24 - 20.06.2018

Пратениците од вадејачкото мнозинство кои досега говореа на собраниската седница дадоа поддршка за ратификацијата на договорот со Грција бидејќи, според нив, со договорот ќе се обезбеди прогрес на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Ахмети го ратификува Договорот, Груби го овековечи лидерот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 20.06.2018

Артан Груби, пратеник и шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со пренос во живо на неговата Фејсбук страница го овековечи гласањето на својот лидер на ратификацијата на Договорот за името со Грција.

Џафери го испрати Договорот за потпис кај Иванов

+инфо - 20.06.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

А1 On - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Сител - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Независен - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Договорот за името испратен за потпис кај Иванов

МКД - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Собранието денеска ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

Press24 - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниkола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Димитров го известува Коѕијас дека договорот е ратификуван

Бриф - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување ...

Собранието ќе го ратификува договорот за решавањето на спорот со Грција

Бриф - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Засилено полициско обезбедување пред Собранието на РМ

Локално - 20.06.2018

Засилено полициско обезбедување пред Собранието на РМ каде се одржува пленарната седница за ратификација на договорот со името. И покрај тоа што нема официјално соопштение дека ќе се одржи протест денеска, граѓаните се организираат на собир преку ...

Ратификацијата на договорот со Грција на собраниска седница

iPortal - 20.06.2018

Пратениците денеска се очекува да гласаат за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако предлог-законот вчера попладне доби зелено светло на матичната Комисија за европски прашања.

Засилено полициско обезбедување пред Собрание

iPortal - 20.06.2018

И денес Собранието е под засилено полициско обезбедување каде во 11 часот се очекува да започне пленарната седница за ратификација на договорот со името. Иако нема официјално соопштение за одржување протест, граѓаните преку социјалните мрежи се ...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Вечер Прес - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Собранието заседава – ќе го ратификува договорот за името со Грција

МК News - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија.Во Собранието почна седницата за ратификација на Договорот со Грција.

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

Либертас - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Собранието го ратификува договорот со Грција

Либертас - 20.06.2018

Собранието со 69 гласа „за“ го донесе Законот за ратификација за Договорот со ...

Димитров го известил Коѕијас дека договорот за името е ратификуван во македонското Собрание

еМагазин - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, во кое ќе наведат ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

CivilMedia - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Точка - 20.06.2018

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. Собраниската Комисија за европски прашања вчера со десет гласа „за“ го усвои предлог-законот за ратификација на договорот за ...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Либертас - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Хан го поздрави ратификувањето на договорот

Вечер Прес - 20.06.2018

Европскиот комесар за проширување на унијата, Јоханес Хан го поздрави ратификувањето на договорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија. „Ова е првиот од многуте чекори кон целосна имплементација.

Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

Sky - 20.06.2018

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското Собрание го ратификуваа договорот за името со Грција. На седницата не присуствуваа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Пратениците го ратификуваа договорот со Грција

24Инфо - 20.06.2018

Со 69 гласа „за“, без против и воздржани, пратениците во македонското собрание го ратификуваа договорот за името со ...

Тунтев: Како попчиња ќе си гласаме што и да одлучат граѓаните на референдум

Точка - 20.06.2018

Болните прашања не се оставаат за идните генерации, туку се решаат сега, рече пратеникот од СДСМ, Томислав Тунтев, на седницата за ратификација на договорот со Грција. „Се сеќавам на горчливиот вкус во устата кога почнаа преговорите за договор.

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Бриф - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Локално - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Усвоен законот за ратификација на договорот со Грција: „За“ гласаа 69 пратеници

еМагазин - 20.06.2018

Собранието денеска го усвои законот за ратификација на конечната спогодба за надминување на разликите околу името меѓу Македонија и Грција откако на седницата „за“ гласаа сите 69 присутни пратеници.

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Локално - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Гордана Силјановска-Давкова: Попусто е мафтањето со европското знаме, ако не се почитуваат опозицијата и ...

Република - 20.06.2018

Со потпишувањето на Договорот со Грција, одеднаш станавме „најевропјани“!! Владата, „во чест“ на г-ѓа Могерини и г-дин Хан, го закити Законот за ратификација на Договорот со европско знаме , „манифестирајќи“ европската посветеност.

Ќе има нова драма, ратификуваниот договор испратен кај Иванов

Фактор - 20.06.2018

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по ратификувањето, го потпиша Договорот за името и го испрати кај претседателот на државата Ѓорге Иванов кој во рок од седум дена треба да го потпише истиот.

Договорот испратен за потпис кај Иванов

Скопје инфо - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

24Инфо - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

iPortal - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Талат Џафери по усвојувањето во Собранието ја „завери“ Спогодбата со Грција

Мета - 20.06.2018

Откако денеска во Собранието, во отсуство на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, беше ратификувана Спогодбата со Грција за разрешување на спорот за името со 69 гласа „за“, без гласови „против“ и воздржани, спикерот Талат Џафери го стави својот потпис на ...

Хан го поздрави ратификувањето на договорот

Точка - 20.06.2018

Европскиот комесар за проширување на унијата, Јоханес Хан го поздрави ратификувањето на договорот меѓу Атина и Скопје за името на Македонија. „Ова е првиот од многуте чекори кон целосна имплементација.

Димитров го извести грчкиот колега дека Договорот е ратификуван

Фактор - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, во кое ќе ...

Прв чекор кон Европа

CivilMedia - 20.06.2018

Собранието со 69 гласови „за“ и ниту еден против, го усвои Законот за ратификација на Договорот за решавање на името што го потпишаа Македонија и Грција. Ратификацијата на Договорот помина мирно и не беше проследена со протести.

Пратениците го ратификуваа Договорот со Грција

МК News - 20.06.2018

Пратениците со 69 гласа „ЗА“ го ратификуваа Договорот со Грција, во отсуство на пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Сега договорот треба да биде испратен до претседателот Ѓорге Иванов, кој има рок од седум дена да го потпише.

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

Бриф - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Хан: Верувам дека сите политички лидери ќе покажат храброст за следните чекори

Мета - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан ја поздрави ратификацијата на договорот од страна на Собранието. – Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Демократски сојуз: Иванов да го потпише указот!

Локално - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Џафери го испрати Договорот за потпис кај Иванов

МК News - 20.06.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 ...

ДС: Ако Иванов не го потпишува Договорот, уште вечерва нека го врати во Парламентот

Вечер Прес - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

Тунтев: Конечната одлука ќе ја донесат граѓаните, на референдум

iPortal - 20.06.2018

Видео од обраќањето на координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на 51 седница на Собранието на Република ...

МНР испрати нота до Грција дека договорот е ратификуван

Република - 20.06.2018

Нотата што треба да ѝ го отвори патот на Македонија за преговори со ЕУ и за добивање покана за членство во НАТО – на самитот во јули, е испратена до Грција. Македонското Министерство за надворешни работи соопшти предмалку дека грчката влада е ...

Тунтев честита за ратификацијата со „Urime“ на албански (ВИДЕО)

Република - 20.06.2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, им ја честита ратификацијата на велепревавничкиот договор на пратениците од власта на албански: „Уриме (Честитики)“, вели Тунтев целиот ...

Ахмети го ратификува Договорот

МК News - 20.06.2018

Артан Груби, пратеник и шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети со пренос во живо на неговата Фејсбук страница го овековечи гласањето на својот лидер на ратификацијата на Договорот за името со Грција.

Засилено полициско обезбедување пред Собрание

МК News - 20.06.2018

И денес Собранието е под засилено полициско обезбедување каде во 11 часот се очекува да започне пленарната седница за ратификација на договорот со името. Иако нема официјално соопштение за одржување протест, граѓаните преку социјалните мрежи се ...

Започна собраниската седница за ратификација на Договорот со Грција

Локално - 20.06.2018

Со обраќање на премиерот Зоран Заев започна собраниската седница за ратификација на Договорот со Грција. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ не присуствува на седницата. „Јазикот е наш македонски, македонска ни е татковината.

Џафери го потпиша Законот и го испрати кај Иванов

Република - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

За Тунтев референдумот нема никакво значење: Како попчиња ќе си гласаме што и да одлучат граѓаните на референдум

Република - 20.06.2018

Болните прашања не се оставаат за идните генерации, туку се решаат сега, рече пратеникот од СДСМ, Томислав Тунтев, на седницата за ратификација на договорот со Грција. „Се сеќавам на горчливиот вкус во устата кога почнаа преговорите за договор.

Ахмети го ратификува Договорот, Груби го овековечи лидерот (видео)

Република - 20.06.2018

Артан Груби, пратеник и шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ – Али Ахмети, со пренос во живо на неговата Фејсбук страница го овековечи гласањето на својот лидер на ратификацијата на Договорот за името со Грција.

Собранието денеска ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

24Инфо - 20.06.2018

За денеска во 11 часот е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа ратификација на договорот со Грција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на расправата во Собранието и во Комисијата за европски прашања, бидејќи ја бојкотираат ...

Каракамишева: Уставниот суд го укина монополот на Окта, зошто да не го укине и монпополот на Грција врз Македонија?

Република - 20.06.2018

И професорката Тања Каракамишева како и професорот Димитар Апасев ја потсети власта дека Уставниот суд не само што укинал ратификација на договор, туку и тогаш договорот бил склучен токму меѓу Македонија и Грција.

Договорот за името со Грција испратен за потпис кај Иванов

еМагазин - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпишал Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

Локално - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Поддршка од владејачкото мнозинство за договорот со Грција

Локално - 20.06.2018

Пратениците од вадејачкото мнозинство кои досега говореа на собраниската седница дадоа поддршка за ратификацијата на договорот со Грција бидејќи, според нив, со договорот ќе се обезбеди прогрес на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Собранието денеска ќе гласа за ратификација на договорот со Грција

Скопје инфо - 20.06.2018

За денеска во 11 часот е закажана собраниска пленарна седница на која ќе се гласа ратификација на договорот со Грција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на расправата во Собранието и во Комисијата за европски прашања, бидејќи ја бојкотираат ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Вечер Прес - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Пулс24 - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Засилено полициско обезбедување пред Собрание

Република - 20.06.2018

И денеска, Собранието е под засилено полициско обезбедување каде се одржува пленарната седница за ратификација на договорот со името. Иако нема официјално соопштение за одржување протест, граѓаните преку социјалните мрежи се организираат и не се ...

Договорот со Грција ги помина комисиите, пратениците денеска ќе го ратификуваат

Либертас - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името кој во неделата го потпишаа македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, денеска треба да биде ратификуван на пленарна седница во Собранието во 11 часот.

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

24Инфо - 20.06.2018

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието.

Koj се ја поздрави ратификацијата на договорот со Грција?

Фактор - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на својот профил на Твитер ја поздрави ратификацијата во македонскиот Парламент на Договорот за спорот со името. „Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието.

Собранието денеска ќе го ратификува договорот за името со Грција

Локално - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Пратениците денеска треба да го ратификуваат Договорот за името

Тера - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија, закажана денеска во 11 часот. Договорот вчера ги помина двете фази, прво на пленарна седница на која пратениците ...

Договорот со Грција ги помина комисиите, пратениците денеска ќе го ратификуваат

Мета - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името кој во неделата го потпишаа македонскиот и грчкиот министер за надворешни работи, денеска треба да биде ратификуван на пленарна седница во Собранието во 11 часот.

Договорот испратен на потпис кај Иванов

Либертас - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Република - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Никола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

CivilMedia - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Никола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Димитров го известува Коѕијас дека договорот е ратификуван

CivilMedia - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи денеска ќе испрати нота до грчкото МНР, со која ќе ги извести дека Договорот е ратификуван во Собранието, потврдија за МИА од македонското МНР. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

Н.Македонија - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Никола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Со „договорот“ си го суспендираме правото на самоопределување

Н.Македонија - 20.06.2018

Македонското собрание веќе ја започна процедурата за ратификација на договорот меѓу Македонија и Грција, потпишан во Преспа, на 17 јуни 2018, од страна на министрите за надворешни работи на двете земји, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Хан преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот во Собрание

Н.Македонија - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

Н.Македонија - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Законот за ратификација на Договорот со Грција испратен за потпис кај Иванов

Н.Македонија - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Договорот со Грција. Џафери потоа го испрати Законот во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, кој треба да ...

Договорот испратен за потпис кај Иванов

1tv - 20.06.2018

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на ...

Македонското МНР испрати нота до грчкото дека Договорот е ратификуван

1tv - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

Собранието ќе го ратификува договорот за името со Грција

1tv - 20.06.2018

Договорот за решавање на спорот со името денеска треба да биде ратификуван во рамки на 51. седница на Собранието на Репубика Македонија. Шефот на дипломатијата Ниола Димитров на собраниската седница која започна вчера рече дека Грција согласно ...

Во отсуство на пратениците на ВМРО ДПМНЕ е ратификуван Договорот за името со Грција

AKO - 20.06.2018

Со 69 гласа ЗА и ниту еден против, но во отсуство на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ, владејачкото мнозинство ја ратификуваше ,, Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на ...

Џафери го потпиша Законот за ратификација на Договорот за името и го испрати кај Иванов

AKO - 20.06.2018

Прес службата на Собрание на РМ, објави фотографии од историскиот момент на потпишувањето на Законот за Ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликите опишани во резолуциите 817 (1993) и 845 (1993) на Советот за безбедност на ...

Хан ја поздрави ратификацијата на договорот

1tv - 20.06.2018

Еврокомесарот за проширување преку Твитер ја поздрави ратификацијата на Договорот за спорот со името. – Ја поздравувам ратификацијата од страна на Собранието. Ова е првиот чекор од многу други кон целосна имплементација.

Тргна имплементацијата на договорот со Грција

Призма - 19.06.2018

Со запалени листови хартија демонстрантите порачаа дека го отфрлаат договорот| Фото: БИРН Со гласање во парламентот почна процедурата за спроведување на договорот потпишан во Преспа, со кој треба да му се стави крај на спорот за името меѓу ...

Комисијата го усвои Предлог-законот за името: Пратениците утре ќе гласаат ратификација на договорот

ТВ21 - 19.06.2018

Договорот со Грција за само шест часа помина од пленарна седница во комисија, а утре ќе се гласа негова ратификација. И сето тоа, без присуство на опозицијата. Постапката ќе бешепократка да не беше 50-минутниот говор на министерот за надворешни ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

24 Вести - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието што се однесува на Договорот за името со Грција, а за тоа како ќе дејствуваат понатаму ќе одлучуваат партиските органи, изјави денеска пратеникот Антонијо Милошоски.

Договорот со Грција ќе се ратификува во Собрание без опозицијата

Фокус - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја напушти работата на Собранието, изјави денеска на прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски, но не прецизираше дали тие нема да учествуваат само на оваа седницата на Комисијата за европски прашања и на 51.

Демонстрантите од Собранието се упатија кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Канал5 - 19.06.2018

Граѓани незадоволни од Договорот за името со Грција, попладнево повторно се собраа на протест пред Собранието. Истовремено во Собранието почна седницата на која се расправа за ратификација на Договорот со Грција.

Собранието утре ќе го ратификува договорот со Грција

Телма - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното продолжение на 51. седница, потврдија за МИА пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде ...

Можно е договорот со Грција да се ратификува до крајот на денот

Фокус - 19.06.2018

Собраниската Комисија за европски прашања во 15:00 часот треба да ја започне седницата за да го разгледа Предлог-законот за ратификација на договорот за името, а петнаесет минути подоцна треба да започне и седницата на Законодавно-правната комисија.

Утре во 11 часот пленарна седница за ратификацијата на Договорот со Грција

24 Вести - 19.06.2018

Утре во 11 часот ќе се одржи пленарна седница во македонското Собрание. Како единствена точка на дневениот ред ќе биде ратификацијата на Договорот со Грција. Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ...

Тунтев: Договорот е висок патриотски чин, носи иднина за државата и сите граѓани

Фокус - 19.06.2018

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска ...

Тунтев: Договорот е висок патриотски чин кој носи иднина за државата и граѓаните

24 Вести - 19.06.2018

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска ...

Комисијата за европски прашања го усвои Предлог-законот за името

Алсат-М - 19.06.2018

Комисијата за европски прашања го усвои Предлог законот за ратификација на договорот со Грција. Министерот за надворешни работи Никола Димитров еден час зборуваше за процесот за решавање на спорот со името образложувајќи го постигнатиот договор со ...

Договорот за името на ратификација кај пратениците

Фокус - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Договорот за името на ратификација пред пратениците

Канал5 - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Договорот за името денеска на ратификација пред пратениците

24 Вести - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Почна седницата за Договорот за името

Телма - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја започна 51. седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Пратениците на координации пред седицата за Договорот со Грција

Канал5 - 19.06.2018

Пратениците пристигнуваат во Собранието на Република Македонија каде за 11 часот е закажана 51. седница со единствена точка на дневен ред Предлог-закон за ратификација на Договорот со Грција за името.

Пратениците ќе гласаат за потребата за ратификација на договорот со Грција

Сакам да кажам - 19.06.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери за 11 часот ја закажа седницата на која ќе се расправа за потребата од ратификување на договорот за решавање на спорот за името со Грција по скратена постапка.

Собрание, денес ратификација на договорот за името со Грција

Алсат-М - 19.06.2018

Законот за ратификација на договорот за името меѓу Македонија и Грција ќе се гласа денес на пленарна седница на Собранието. Вчера, во отсуство на опозицијата, Комисијата за европски прашања без расправа го усвои текстот на законот за ратификација на ...

Протест пред Собранието против ратификација на договорот

Канал5 - 19.06.2018

Граѓански здруженија и поединци противници на ратификацијата на договорот за решавање на спорот со името на протест пред Собранието . Пред македонското собрание е Игор Стефановски Целиот извештај погледнете го во ...

Договорот за името влегува во собраниска процедура

Канал5 - 19.06.2018

Талат Џафери за денеска во 11 часот ја закажа седницата за предлог - законот за ратификација на договорот со Грција, откако владата експресно го усвои и испрати до Парламентот. Собраниската седница ја следи Весна Велкова Тодоровска.

Пратениците на ВМРО ја напуштија седницата за договорот за името

Фокус - 19.06.2018

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија парламентарната седница за предлог-законот за ратификација на договорот за името што го склучија македонската и грчката влада. -Нема да учествуваме во ваква правна лакрдија – рече координаторот на ...

Собранието одлучи предлог-законот за ратификација да се донесе по скратена процедура

Алсат-М - 19.06.2018

Во Собранието донесена одлука Предлог законот за ратификација на Конечната спогодба со Грција, да се донесе по скратена постапка. 69 пратеници гласаа ЗА, 40 ПРОТИВ, ниеден воздржан. Веднаш потоа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ започнаа гласно да ...

„Предавник!“ извикуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кон Димитров

Фокус - 19.06.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ извикуваа „Предавник!“ кон министерот за надворешни работи, Никола Димитров, додека тој го образложуваше предлог законот за ратификација на договорот со Грција за време на денешната собраниска седница.

Договорот со Грција ќе се ратификува по скратена постапка во Собранието, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата

Сакам да кажам - 19.06.2018

Собранието со 70 гласа „за“ ја усвои потребата за донесување Закон за ратификација на договорот за решавање на спорот за името со Грција. Претходно, со 69 гласа „за“ беше усвоен предлог-законот да се донесе во скратена постапка, единствено Ферид ...

Милошоски: Се потпишува нешто што е уцена од Грција, а не компромис

Алсат-М - 19.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотира работата на Собранието. Причина за ова според партијата се нормативните прекршувања што ги прави Собранието во постапката и пред се самиот договор што го нарекоа уцена од Грција, а не ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

Телма - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти работата на Собранието, соопшти пратеникот Антонио Милошоски. Партијата ќе заседава за понатамошните ...

Дебата за Договорот за името во Комисијата за европски прашања во 15 часот

Алсат-М - 19.06.2018

Официјален претставник на Собранието за Алсат М изјави дека денес во 15 часот во Комисијата за европски прашања ќе започне дебата за Законот за ратификација на Договорот меѓу Македонија и Грција.

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата за ратификација на договорот за името

Канал5 - 19.06.2018

ВМРО ДПМНЕ - Оваа Влада не ги почитува правните акти на Собранието, ниту Деловник , ниту Устав. Ова е најголемото предавство со грчка уцена. ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата за ратификација на договорот за името поради тоа што не сакаат да бидат ...

Демонстрантите од Собранието се упатија кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 19.06.2018

Граѓани незадоволни од Договорот за името со Грција, попладнево повторно се собраа на протест пред Собранието. Истовремено во Собранието почна седницата на која се расправа за ратификација на Договорот со Грција.

Собранието по скратена постапка со 69 гласови ЗА го усвои предлогот на Владата за ратификација на договорот

Канал5 - 19.06.2018

Опозицијата обвини дека се работи за договор кој е капитулантски чин на владата. А шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во своето обраќање пред пратениците рече договорот е клучен за европската перспектива на Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ ќе го бојкотира Собранието оти договорот со Грција ќе се ратификува по скратена постапка

Сакам да кажам - 19.06.2018

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски кажа дека пратеничката група на негова партија и коалициските партнери нема да учествува во работата на Собранието, бидејќи, како што кажа на денешната прес-конференција, договорот со Грција се ратификува ...

Кога ПЈРМ ќе стане Северна Македонија во Обединетите нации?

Канал5 - 19.06.2018

Дали ратификацијата на договорот со Грција во Собранието е доволна за нова резолуција на Советот за безбедност, со која референцата „Поранешна Југословенска Република Македонија“ ќе биде заменета со името „Република Северна Македонија“? Оваа дилема ...

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Телма - 19.06.2018

Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), ...

СДСМ: Договорот носи европска иднина за Македонија

Канал5 - 19.06.2018

Пратеничката група на СДСМ жали што ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата за ратификација на договорот со Грција бидејќи според нив ова е местото каде што требна да има дебата. -Координаторот на СДСМ , Тунтев истакна дека договорот носи европска иднина за ...

ВМРО-ДПМНЕ да расчисти со криминалот во своите редови, Поевропски документ од договорот за името немало, му одговори ...

Сакам да кажам - 19.06.2018

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев ги повика пратениците од опозицијата да се вратат и да учествуваат во дискусијата за предлог-законот за ратификација на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Со 69 „За“ собранието ја усвои потребата договорот со Грција да биде ратификуван по скратена постапка

Канал5 - 19.06.2018

Само 48 часа по потпишувањето на договорот со Грција, законот за неговата ратификација влезе во собраниска процедура. Ќе се гласа по скратена постапка со европско знаменце, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија ...

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го напушти Парламентот

24 Вести - 19.06.2018

Со 69 гласа за и 40 против - тензично и само со 15 тина минути присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ помина собраниската седница на која се гласаше потребата за носење на Предлог законот за ратификација на договорот со Грција по скратена постапка.

Зибери: Пречки во сите фази од спроведувањето на договорот за името

Алсат-М - 19.06.2018

Познавачот на правните процедури, поранешниот пратеник Насер Зибери, смета дека ратификувањето на Договорот во Собранието ќе овозможи деблокирање на евроатланските процеси, но првата пречка според него ќе се појави со одбивање на Претседателот ...

За опозицијата во Грција и Македонија спогодбата е срамна и капитулантска, тоа значи дека е постигнат компромис, кажа ...

Сакам да кажам - 19.06.2018

Собраниската Комисија за европски прашања го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името со Грција. За утре во 11 часот е закажана пленарна седница на која ќе се гласа договорот.

ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

Макфакс - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието, заради , како што велат кршење на Уставот и законите, со одлуката по скратена постапка да се ратификува договорот со Грција.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза и ја напуштија седницата

Слободен Печат - 19.06.2018

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието побараа пауза, по што ја напуштија седницата. Претходно, од вкупно 109 гласа, со 69 гласа „за“ и 40 „против“, Собранието ја усвои потребата законот за ратификација на договорот со Грција да биде ...

Милошоски: И Црвенковски нема потпишано ваков штетен договор

+инфо - 19.06.2018

Со ваквиот договор Македонија самата ја поништува и суспендира меѓународно-правно валидната пресуда која беше во наша корист. Дури и во меѓународниот суд на правдата има повеќе почит и владеење на правото, отколку што тоа го има Собранието на, сѐ ...

Милошоски: Пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушта работата во Собранието

Слободен Печат - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушта работата на Собранието. Ваквата одлука на денешната прес-конференција на која присуствувбаше цела пратеничка група ја соопшти Антонијо Милошоски.

Законот за ратификација на договорот со Грција попладне на Комисијата за Европски прашања

+инфо - 19.06.2018

Предлог- законот за ратификација на Договорот за името со Грција во 15 часот ќе се најде пред собраниската Комисија за Европски прашања. Претседателот на Комисијата Артан Груби за попладне ја закажа комисиската расправа за законот, откако Собранието ...

Милошовски: Договорот е уцена а не компромис, ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотира работата на собранието

Press24 - 19.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја бојкотира работата на Собранието. Според нив Договорот е уцена, а не компромис. Денеска на прес-конференција се обрати Антонио ...

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Стандард - 19.06.2018

Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), ...

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Press24 - 19.06.2018

Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), ...

Милошоски: ВМРО ДМПНЕ нема да учествува на седницата за ратификација

Нова ТВ - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ ја напушти работата на Собранието и нема да учествува во дебатата за ратификација на Предлог – законот на Договорот меѓу Грција и Македонија. Постапката со кој се предлага Договорот да биде ратификуван е спротивен на ...

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Кајгана - 19.06.2018

Скопје, 19 јуни 2018 (МИА) - Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации ...

Договорот со Грција ќе се ратификува уште денеска?

+инфо - 19.06.2018

Собраниската Комисија за европски прашања во 15 часот треба да ја започне седницата за да го разгледа Предлог-законот за ратификација на договорот за името, а петнаесет минути подоцна треба да започне и седницата на Законодавно-правната комисија.

Милошоски: Ако договорот за името е толку добар, зошто не организираа прослава, туку го криеја

МКД - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ обвини дека Договорот со Грција е антиуставен и наицонално понижувачки и ја напушти работата на Собранието каде што гласаа против потребата за донесување на законот за ратификација на Договорот по скратена постапка.

Демонстрантите од Собранието се упатија кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 19.06.2018

Стотина граѓани кои денеска се собраа пред Собранието на протест против Договорот со Грција, истовремено кога Собранието почна седницата на која се расправа за ратификација на Договорот со Грција.

Договорот за промена на името може да биде ратификуван до крајот на денот

Макфакс - 19.06.2018

Комисијата за европски прашања во 15 часот треба да почне со разгледување на предлог-законот за ратификација на договорот со Грција. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествуваат во работата на комисијата, со тоа времетраењето на седницата ќе биде ...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата за името, демонстрантите го запалија договорот

Р.С.Европа - 19.06.2018

Со 69 гласа „за“ и 40 „против“ пратениците ја изгласаа потребата за донесување на закон за ратификација на договорот за името. Попладнево заседаваат комисијата за европски прашања и законодавно правната комисија.

Утре ратификација на Договорот, демонстрантите се повлекоа од пред Собранието

Р.С.Европа - 19.06.2018

Собранието утре ќе го ратификува договорот со Грција, објави МИА, повикувајќи се на потврдата што ја добиле од пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде разгледан во ...

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Макфакс - 19.06.2018

Oд 109 гласа, со 69 „за“ и 40 „против“ Собранието ја усвои потребата законот за ратификација на договорот со Грција да биде донесен по скратена постапка. По изгласувањето, собранискиот спикер, Талат Џафери ја задолжи Комисијата за европски прашања ...

Пратениците на ВМРО ја напуштија седницата за договорот за името

Сител - 19.06.2018

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија парламентарната седница за предлог-законот за ратификација на договорот за името што го склучија македонската и грчката влада. -Нема да учествуваме во ваква правна лакрдија – рече координаторот на ...

(Видео) Тунтев: Договорот го гарантира идентитетот, ВМРО-ДПМНЕ да сврти нова страница

Макфакс - 19.06.2018

Договорот со Грција ги гарантира идентитетот, безбедноста и стабилноста, изјави координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, на прес-конференција во Собранието. „Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин.

(ВИДЕО) Тунтев: Договорот го гарантира идентитетот, ВМРО-ДПМНЕ да сврти нова страна

А1 On - 19.06.2018

Договорот со Грција ги гарантира идентитетот, безбедноста и стабилноста, изјави Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев на прес-конференција во Собранието. „Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин.

Собранието по скратена постапка ќе го ратификува договорот со Грција

Сител - 19.06.2018

Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана во резолуциите на Советот за безбедност на Обединетите нации 817 (1993) и 845 (1993), ...

Тунтев: Договорот е висок патриотски чин кој носи иднина за државата и граѓаните

Стандард - 19.06.2018

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска ...

Демонстрантите од Собранието се упатија кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 19.06.2018

Граѓани незадоволни од Договорот за името со Грција, попладнево повторно се собраа на протест пред Собранието. Истовремено во Собранието почна седницата на која се расправа за ратификација на Договорот со Грција.

ВМРО-ДПМНЕ гласаше „против“, па ја напушти седницата

Глас на Америка - 19.06.2018

Се очекува договорот да ги помине собраниските процедури најдоцна до петок СКОПЈЕ — Надвор протести... Внатре остра дебата...Таква беше атмосферата во и пред Собранието кое денеска ја почна процедурата за ратификација на договорот за името кој пред ...

Од Собрание граѓаните кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ - бараат средба со Мицковски

Press24 - 19.06.2018

Граѓани незадоволни од Договорот за името со Грција, попладнево повторно се собраа на протест пред Собранието. Истовремено во Собранието почна седницата на која се расправа за ратификација на Договорот со Грција.

Ратификацијата на договорот со Грција – во наредните 24 часа?

Глас на Америка - 19.06.2018

Грција треба да ги извести Европскиот совет и НАТО, дека дава поддршка за почеток на преговори со Македонија СКОПЈЕ — Неофицијално, од владеачкото мнозинство најавија дека продолжението на 51-вата седница на Собранието на која ќе се ратификува ...

Ратификацијата на договорот со Грција на собраниска седница

Макфакс - 19.06.2018

Пратениците денеска се очекува да гласаат за ратификација на договорот со Грција за промена на името, откако предлог-законот вчера попладне доби зелено светло на матичната Комисија за европски прашања.

Комисијата за европски прашања го усвои Предлог-законот за ратификација на договорот за името

Press24 - 19.06.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров еден час зборуваше за процесот за решавање на спорот со името образложувајќи го постигнатиот договор со Грција речиси член по член пред членовите на собраниската Комисија за европски прашања, која го ...

(ВИДЕО) Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ денес не се враќа на седница

А1 On - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска нема да учествува во работата на Собранието заради, како што велат, кршење на Уставот и законите со одлуката по скратена постапка да се ратификува договорот со Грција.

(ВИДЕО) Димитров:Немаше да ставам потпис, ако не ми беше мирна совеста

Нова ТВ - 19.06.2018

-Ако не ми беше мирна совеста, немаше да го потпишам Договорот и немаше денеска да бидам овде пред вас, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров пред членовите на Комисијата за европски прашања на која се дебатираше за Предлог – законот ...

(ВО ЖИВО) Почна седницата за Договорот за името

Независен - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја започна 51. седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Димитров: Ги жртвувавме митовите за да добиеме реалност

МКД - 19.06.2018

Комисијата за европски прашања го разгледа и со 10 гласови „за", и без ниту еден „против" и ниту еден „воздржан" му предложи на Собранието на Република Македонија да го донесе Предлог законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на ...

Власта брза со ратификацијата на договорот со Грција

Сител - 19.06.2018

Ратификацијата на Догворот меѓу Македонија и Грција за конечно решение во спорот со името утре е на пленарна седница. Во експресна процедура од еден ден владејчкото мнозинство успеа да ја донесе потребата за носење на законот за ратификација и да ја ...

Договорот за името на ратификација пред пратениците

Сител - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Демонстрантите од Собранието се упатија кон седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен Печат - 19.06.2018

Граѓани незадоволни од Договорот за името со Грција, попладнево повторно се собраа на протест пред Собранието. Истовремено во Собранието почна седницата на која се расправа за ратификација на Договорот со Грција.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

Кајгана - 19.06.2018

Скопје, 19 јуни 2018 (МИА) – Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието што се однесува на Договорот за името со Грција, а за тоа како ќе дејствуваат понатаму ќе одлучуваат партиските органи, изјави денеска ...

Милошоски: Ни Бранко Црвенковски нема потпишано ваков штетен договор

Press24 - 19.06.2018

Со ваквиот договор Македонија самата ја поништува и суспендира меѓународно-правно валидната пресуда која беше во наша корист. Дури и во меѓународниот суд на правдата има повеќе почит и владеење на правото, отколку што тоа го има Собранието на, сѐ ...

Договорот за името на ратификација пред пратениците

Курир - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Со 69 „ЗА“ изгласана ратификацијата на договорот со Грција – опозицијата ја напушти седницата

Таратур - 19.06.2018

Со 69 гласови ЗА изгласаа, во македонското Собрание денес пратениците го изгласаа Предлог законот за ратификација на Договорот меѓу Македонија и Грција да се гласа по скратена постапка. Четириесет пратеници беа против.

Почна седницата за Договорот за името

Слободен Печат - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја започна 51. седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

Сител - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието што се однесува на Договорот за името со Грција, а за тоа како ќе дејствуваат понатаму ќе одлучуваат партиските органи, изјави денеска пратеникот Антонијо Милошоски.

Собранието треба да гласа за потребата од договорот за името

+инфо - 19.06.2018

Во Собранието денеска треба да почне седницата за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка. Очекувањата се дека ратификацијата на договорот во Собранието ќе се случи до крајот на неделата.

Собранието утре ќе го ратификува договорот со Грција

Сител - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното продолжение на 51. седница, потврдија за МИА пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде ...

Договорот со Грција денес во Собрание, протести пред Собрание

Таратур - 19.06.2018

Договор за промена на името и решавање на деценискиот спор со Грција кој беше потпишан од врвот на македонската Влада денеска ќе се најде пред пратениците на Собранието на Македонија со што ќе почне процедурата за ратификација на договорот.

Собранието утре ќе го ратификува Договорот со Грција

Press24 - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното продолжение на 51. седница, потврдија за МИА пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде ...

Најавени утрински протести пред Собрание поради договорот со Грција

Слободен Печат - 19.06.2018

Договорот за промена на името, со кој се решава спорот меѓу Македонија и Грција, денес ќе биде ставен во процедура за ратификација пред пратениците. Претседателот на Собранието, Талат Џафери очекува истиот да биде ратификуван до крајот на неделата.

До крајот на денот можна ратификација на договорот за името во Собранието

Стандард - 19.06.2018

Собраниската Комисија за европски прашања во 15:00 часот треба да ја започне седницата за да го разгледа Предлог-законот за ратификација на договорот за името, а петнаесет минути подоцна треба да започне и седницата на Законодавно-правната комисија.

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција

Независен - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја напушти работата на Собранието, изјави денеска на прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски, но не прецизираше дали тие нема да учествуваат само на оваа седницата на Комисијата за европски прашања и на 51.

До крајот на денот можна ратификација на договорот за името во Собранието

Слободен Печат - 19.06.2018

Собраниската Комисија за европски прашања во 15 часот треба да ја започне седницата за да го разгледа Предлог-законот за ратификација на договорот за името, а петнаесет минути подоцна треба да започне и седницата на Законодавно-правната комисија.

До крајот на денот можна ратификација на договорот за името во Собранието

А1 On - 19.06.2018

Собраниската Комисија за европски прашања во 15:00 часот треба да ја започне седницата за да го разгледа Предлог-законот за ратификација на договорот за името, а петнаесет минути подоцна треба да започне и седницата на Законодавно-правната комисија.

Собранието утре ќе го ратификува договорот со Грција

Курир - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното продолжение на 51. седница, потврдија за МИА пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде ...

Собранието утре ќе го ратификува договорот со Грција

Слободен Печат - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното продолжение на 51. седница, потврдија за МИА пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде ...

Собранието утре ќе го ратификува договорот со Грција

Независен - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното продолжение на 51. седница, потврдија за МИА пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде ...

Договорот со Грција ќе се ратификува утре, па ќе чека на потпис од Иванов

+инфо - 19.06.2018

Пратениците денеска со 69 гласа „за“ и 40 „против“ ја изгласаа потребата за донесување на Предлог-законот за ратификација на договорот за името со Грција. Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното ...

Собранието утре ќе го ратификува договорот со Грција

А1 On - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија ќе го ратификува договорот со Грција на утрешното продолжение на 51. седница, потврдија за МИА пратеници од владејачкото мнозинство. Предлог-законот за ратификација на договорот, денеска во 15 часот треба да биде ...

Тунтев: Договорот го гарантира македонскиот јазик и националност ВИДЕО

+инфо - 19.06.2018

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска ...

Почна седницата за Договорот со Грција

Press24 - 19.06.2018

Собранието на Република Македонија денеска ја започна 51. седницата на која на дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името, по скратена постапка.

Тунтев: Договорот е висок патриотски чин и носи иднина

Нова ТВ - 19.06.2018

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска ...

Тунтев: Договорот е висок патриотски чин кој носи иднина за државата и граѓаните

Слободен Печат - 19.06.2018

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува во работата на Собранието за Договорот со Грција (ВИДЕО)

Стандард - 19.06.2018

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја напушти работата на Собранието, изјави денеска на прес-конференција пратеникот Антонио Милошоски, но не прецизираше дали тие нема да учествуваат само на оваа седницата на Комисијата за европски прашања и на 51.

Тунтев: Договорот е висок патриотски чин кој носи иднина за државата и граѓаните

Независен - 19.06.2018

Договорот за кој треба да се изјасниме е висок патриотски чин, носи иднина за државата и за сите граѓани. Овој договор го гарантира македонскиот идентитет, македонски народ, Македонец, Македонска, македонски, еднаш засекогаш, изјави денеска ...