TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Борисов: Тие што ги кршат бугарските споменици ќе имаат несакани последици

Репортер - 25.09.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев вчера во Виена го уверил бугарскиот колега, Бојко Борисов дека македонските власти ќе реагираат на скрнавењето на спомен-плочата на бугарските херои на Кајмакчалан, кое го изврши новинарот Миленко Неделковски, ...

Бугарскиот историчар Божидар Димитров ќе го тужи Миленко за кршење на споменикот

Репортер - 25.09.2016

Бугарскиот историчар и директор на Националниот историски музеј, Божидар Димитров се закани дека ќе го даде на суд македонскиот новинар Миленко Неделковски поради кршење на бугарската спомен-плоча која бугарска делегација без дозвола ја постави на ...

Димитров ќе го тужи Миленко за кршење на споменикот

+инфо - 25.09.2016

Димитров се закани дека ќе го даде на суд македонскиот новинар Миленко Неделковски поради кршење на бугарската спомен-плоча. Бугарскиот историчар и директор на Националниот историски музеј, Божидар Димитров се закани дека ќе го даде на суд ...

Борисов: Ако не преземат мерки за кршењето споменици со чекани, ќе имаат несакани последици

МКД - 25.09.2016

Македонија уште не се огради од новинарот Миленко Неделковски, кој што ја скрши плочата на Кајмакчалан, во спомен на загинатите бугарски војници во Првата светска војна, јавува БТВ . Бугарскиот премиер Бојко Борисов, пак, од Виена порача дека ако ...

Бугарскиот историчар Димитров најави тужба за Неделковски за кршењето на плочата на Кајмакчалан

МКД - 25.09.2016

Бугарскиот историчар Божидар Димитров, инаку директор на Националниот историски музеј, се закани дека ќе го даде на суд Миленко Неделковски заради кршењето на спомен плочата на Кајмакчалан. „Тоа е акт на вандализам.

Борисов: Кога на Македонија најмногу ќе и треба помош, тогаш нема да ја добие

Стандард - 25.09.2016

„Македонија да преземе мерки против рушењето на бугарски споменици на нејзина територија“. Тоа го побарал премиерот Бојко Борисов од премиерот на Македонија, Емил Димитриев на средба во Виена.

Борисов: Тие што ги кршат бугарските споменици ќе имаат несакани последици

Либертас - 25.09.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев вчера во Виена го уверил бугарскиот колега, Бојко Борисов дека македонските власти ќе реагираат на скрнавењето на спомен-плочата на бугарските херои на Кајмакчалан, кое го изврши новинарот Миленко Неделковски, ...

Борисов: Тие што ги кршат бугарските споменици ќе имаат несакани последици

Бриф - 25.09.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев вчера во Виена го уверил бугарскиот колега, Бојко Борисов дека македонските власти ќе реагираат на скрнавењето на спомен-плочата на бугарските херои на Кајмакчалан, кое го изврши новинарот Миленко Неделковски, ...

Борисов: Тие што ги кршат бугарските споменици ќе имаат несакани последици

Мета - 25.09.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев вчера во Виена го уверил бугарскиот колега, Бојко Борисов дека македонските власти ќе реагираат на скрнавењето на спомен-плочата на бугарските херои на Кајмакчалан, кое го изврши новинарот Миленко Неделковски, ...

“Штоф” за ТВ спектакли! Имало уште бугарски споменици за Миленко, а Божидар Димитров сега е патриотот на другата ...

Локално - 25.09.2016

Националниот исторски музес донел одлука на директорскиот совет да го возобнови бугарски воен споменик на врвот Кајмакчалан, соопшти директорот на Националниот историски музеј професор Божидар Димитров за “Фокус”.

Бугарскиот историчар Димитров ќе го тужи Неделковски за кршење на споменикот

Мета - 25.09.2016

Бугарскиот историчар и директор на Националниот историски музеј, Божидар Димитров се закани дека ќе го даде на суд македонскиот новинар Миленко Неделковски поради кршење на бугарската спомен-плоча која бугарска делегација без дозвола ја постави на ...

Што вели Борисов за кршењето на споменикот на Кајмакчалан?

Фактор - 25.09.2016

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов предупредил „штом тие ги скршат бугарските споменици со чекани ќе имаат несакани последици“. Македонскиот премиер Емил Димитриев вчера во Виена го уверил Борисов дека македонските власти ќе реагираат на скрнавењето ...

Божидар Димитров ќе го тужи Миленко, кршењето на плочата е вандализам

Фактор - 25.09.2016

Божидар Димитров, бугарскиот историчар и „експерт“ за македонското прашање, најави дека ќе го тужи новинарот Миленко Неделковски кој со чекан ја искрши нелегално поставената спомен плоча на Кајмакчалан за бугарските војници кои загинале во битка во ...

Борисов се заканува: Тие што ги кршат бугарските споменици ќе имаат несакани последици

Локално - 25.09.2016

Македонскиот премиер Емил Димитриев вчера во Виена го уверил бугарскиот колега, Бојко Борисов дека македонските власти ќе реагираат на скрнавењето на спомен-плочата на бугарските херои на Кајмакчалан, кое го изврши новинарот Миленко Неделковски, ...

Бугарскиот историчар Божидар Димитров ќе го тужи Миленко за кршење на споменикот

Либертас - 25.09.2016

Бугарскиот историчар и директор на Националниот историски музеј, Божидар Димитров се закани дека ќе го даде на суд македонскиот новинар Миленко Неделковски поради кршење на бугарската спомен-плоча која бугарска делегација без дозвола ја постави на ...

МНР: Плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена

Локално - 24.09.2016

Очекуваме институциите да ги обесхрабрат сите актери кои нелегално поставуваат обележја на територија на друга држава, реагира македонското МНР. Според информациите на Министерството за надворешни работи плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена ...

МНР: Бугарија да ги почитува меѓународните процедури за поставување спомен-обележја

Мета - 24.09.2016

Чествувањето на жртви од воените конфликти во нашиот регион е дел од културата на помирување и пред се претставува хуман гест, соопштија Министерството за надворешни работи на Република Македонија и додаваат дека плочата на Кајмакчалан е незаконски ...

Плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена

Тера - 24.09.2016

Според информациите на Министерството за надворешни работи плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена и очекуваме од нашите пријатели од Република Бугарија да ги почитуваат меѓународно прифатените процедури за поставување спомен обележја, се вели ...

МНР за нелегално поставената плоча на Кајмакчалан

еМагазин - 24.09.2016

Чествувањето на жртви од воените конфликти во нашиот регион е дел од културата на помирување и пред се претставува хуман гест. Според информациите на Министерството за надворешни работи на Република Македонија плочата на Кајмакчалан е незаконски ...

Ајмо забава! Божидар Димитров ќе го тужи Миленко “со големо задоволство”

Локално - 24.09.2016

Директорот на НМИ еми тој треба да се грижи за българското културно наследство на територијата на Бугарија и на бугарските етнички заедници . Сега тој си нјаде работа, и тоа со Миленко.Тамам.

МНР СЕ ОГЛАСИ: Како е поставена плочата на Кајмакчалан?

Фактор - 24.09.2016

Откако вчера со силни реакции и критики се јавија бугарските власти за инцидентот кој го направи македонскиот новинар Миленко Неделковски, со став се јави и Министерството за надворешни работи.

Божидар Димитров “со големо задоволство” ќе го тужи Миленко Неделковски за кршењето на бугарската спомен плоча на ...

Локално - 24.09.2016

И таткото на Миленко Неделковски исто имал лош третман кон бугарското. Божидар Димитров изјави дека таткото фрлил димна бомба врз локални Бугари последователна бугарска организација . Директорот на бугарскиот Национален историски музеј (НМИ) Божидар ...

Бугарското МНР со реакција по кршењето на споменикот, забранет влез на Миленко во Бугарија

Репортер - 23.09.2016

По низата настани поврзани со одбележувањето на 108 годишнината од бугарско-српската битка на врвот Кајмакчалан, кои годинава започнаа со офицјалното положување на венци од страна на претседателот на Србија Томислав Николиќ, а на кои вчера следуваше ...

Бугарското МНР со реакција по кршењето на споменикот, забранет влез на Миленко во Бугарија

+инфо - 23.09.2016

Ги повикуваме властите во Република Македонија да ги истражат и спречат вакви срамни акти, кои не се само изолирани случаи, се наведува во реакцијата. По низата настани поврзани со одбележувањето на 108 годишнината од бугарско-српската битка на ...

Бугарското МНР реагира на кршењето на спомен плочата на Кајмакчалан

МКД - 23.09.2016

Ги повикуваме властите во Република Македонија да ги истражат и да ги спречат ваквите срамни акти, кои не се само изолирани случаи, реагира бугарското Министерство за надворешни работи по кршењето на спомен плочата на Кајмакчалан поставена од ...

МНР: Плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена од бугарски војници

МКД - 23.09.2016

Очекуваме од нашите пријатели од Република Бугарија да ги почитуваат меѓународно прифатените процедури за поставување спомен обележја, реагираше вечерва македонското Министерство за надворешни работи.

Каракачанов бара Неделковски да биде казнет за рушењето на плочата на Кајмакчалан

Стандард - 23.09.2016

„Јас испратив писмо на македонскиот претседател и лично го повикувам да преземе мерки, бидејќи неговите уверувања дека Македонија има добри намери спрема Бугарија дека ќе води нова политика кон Бугарија, се побиваат секој ден“.

МНР: Плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена

+инфо - 23.09.2016

Очекуваме институциите да ги обесхрабрат сите актери кои нелегално поставуваат обележја на територија на друга држава, реагира МНР. Според информациите на Министерството за надворешни работи плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена и очекуваме ...

Бугарски Фокус: Лажна слава на македонскиот псевдо-херој

Репортер - 23.09.2016

Бугарската новинска агенција „Фокус“ денес објави уреднички коментар , по објавените фотографии на Фејсбук од страна на водителот Миленко Неделковски. На фотографиите се гледа како Неделковски е на врвот на планината Кајмакчелан и со чекан удира врз ...

(ВИДЕО) Миленко со кршењето на споменикот стигна до бугарската државна телевизија

Репортер - 23.09.2016

Откако Миленко Неделковски на Фејсбук се пофали дека се качил на Кајмакчалан за да го искрши бугарскиот споменик, за ова извести и бугарската државна телевизија БНТ. ...

Бугарското МНР со реакција по кршењето на споменикот, забранет влез на Миленко во Бугарија

Локално - 23.09.2016

По низата настани поврзани со одбележувањето на 108 годишнината од бугарско-српската битка на врвот Кајмакчалан, кои годинава започнаа со офицјалното положување на венци од страна на претседателот на Србија Томислав Николиќ, а на кои вчера следуваше ...

Пукна скандал! Македонски новинар се пресметал брутално со спомен плоча на Кајмакчалан

Локално - 23.09.2016

Миленко Неделковски ја изруга меморијата на ликовите од бугарската армија, кои го дадоа животот за националното обединување на Бугарија Вчера, на врвот од 22 септември – Денот на независноста на Бугарија, македонскиот новинар Миленко Неделковски ја ...

Бугарски Фокус: Лажна слава на македонскиот псевдо-херој

Либертас - 23.09.2016

Бугарската новинска агенција „Фокус“ денес објави уреднички коментар, по објавените фотографии на Фејсбук од страна на водителот Миленко Неделковски. На фотографиите се гледа како Неделковски е на врвот на планината Кајмакчелан и со чекан удира врз ...

Бугарите распалија по Неделковски и по Македонија: Тоа се глувци, скриени во мракот

Мета - 23.09.2016

Бугарскиот пратеник Росен Петров побара бугарското Министерство за надворешни работи да го повика македонскиот амбасадор во Софија откако Миленко Неделковски со токмак ја искрши спомен-плочата што бугарските власти без дозвола ја поставија на ...

МНР: Плочата на Кајмакчалан е незаконски поставена

Либертас - 23.09.2016

Соопштение на МНР: Чествувањето на жртви од воените конфликти во нашиот регион е дел од културата на помирување и пред се претставува хуман гест. Според информациите на Министерството за надворешни работи на Република Македонија плочата на ...

Каракачанов до Иванов: Миленко уништи споменик на 3000 луѓе родени во Македонија, анти-христијански се подбива со ...

Локално - 23.09.2016

Копретседателот на владејачката Патриотски фронт и лидер на ВМРО-БНД Красимир Каракачанов напиша отворено писмо до претседателот на Македонија Ѓорге Иванов поради кршењето на плочата на Кајмакчалан.

Клетви, критики и закани за новинарот Миленко по уништената спомена плоча на Кајмакчалан

Фактор - 23.09.2016

Македонскиот новинар Миленко Неделковски вчера на својот Фејсбу профил преку низа фотографии ги разгоре тензиите меѓу Македонија и Бугарија. Тој на Кајмакчалан со чекан ја скршил плочата поставена од бугарите на .

ВИДЕО: Миленко со кршењето на споменикот стигна до бугарската државна телевизија

Либертас - 23.09.2016

Откако Миленко Неделковски на Фејсбук се пофали дека се качил на Кајмакчалан за да го искрши бугарскиот споменик, за ова извести и бугарската државна телевизија ...

Бугарското МНР со реакција по кршењето на споменикот, забранет влез на Миленко во Бугарија

Либертас - 23.09.2016

По низата настани поврзани со одбележувањето на 108 годишнината од бугарско-српската битка на врвот Кајмакчалан, кои годинава започнаа со офицјалното положување на венци од страна на претседателот на Србија Томислав Николиќ, а на кои вчера следуваше ...

Што пишуваат бугарските медиуми за Миленко Неделковски и споменикот на Кајмакчалан?

Фактор - 23.09.2016

Македонски новинар се фали со подбивањето на бугарски споменик, пишува бугарската Нова Тв. Само еден ден по отворањето на спомен плоча, таа беше скршена, а реакциите од бугарска страна денес не задоцнија, пишува медиумот.

Цела Бугарија, членка на НАТО и ЕУ се крена против Миленко Неделковски и Македонија!

Пулс24 - 23.09.2016

Голема врева се крена во медиумите кај нашиот источен сосед, по вчерашниот патриотски акт на Миленко Неделковски кој самоиницијативно со својата екипа се искачи на врвот Кајмакчалан и ја отстрани незаконски поставената плоча во спомен на загинаите ...

Миленко се качил на Кајмакчалан за да го искрши бугарскиот споменик

+инфо - 22.09.2016

Својата мисија ја исполнив, изјавил Неделковски за Инфомакс. Откако се појави информација дека седумина припадници на бугарската армија предводени од генерал на своја рака, без дозвола од Македонија, во мај годинава поставиле спомен плоча на ...

(ФОТО) Миленко се качил на Кајмакчалан за да го искрши бугарскиот споменик

Репортер - 22.09.2016

Откако се појави информација дека седумина припадници на бугарската армија предводени од генерал на своја рака, без дозвола од Македонија, во мај годинава поставиле спомен плоча на македонска територија на врвот Кајмакчалан, водителот Миленко ...

ФОТО: Миленко се качил на Кајмакчалан за да го искрши бугарскиот споменик

Либертас - 22.09.2016

Откако се појави информација дека седумина припадници на бугарската армија предводени од генерал на своја рака, без дозвола од Македонија, во мај годинава поставиле спомен плоча на македонска територија на врвот Кајмакчалан, водителот Миленко ...

Претставници на бугарската и на грчката армија се поклонија на Кајмакчалан

МКД - 21.09.2016

Претставници на бугарската армија се поклони пред споменикот на хероите на кајмакчаланската епопеја. На свеченоста учествуваа началникот на одбраната на бугарската армија Константин Попов и други високи бугарски и грчки воени команданти.

И грчки воени претставници биле на поменот за загинатите бугарски војници на Кајмакчалан

Мета - 20.09.2016

Архимандритот Атанасиуос во присуство на воени делегации од Бугарија и од Грција одржал молитва за душата на паднатите бугарски херои битката на планинскиот врв Кајмакчалан, од септември 1916 година, јавува дописникот на „Мета“ од Софија.

И грчки воени претставници биле на поменот за загинатите бугарски војници на Кајмакчалан

Локално - 20.09.2016

Архимандритот Атанасиуос во присуство на воени делегации од Бугарија и од Грција одржал молитва за душата на паднатите бугарски херои битката на планинскиот врв Кајмакчалан, од септември 1916 година, јавува дописникот на „Мета“ од Софија.

7 бугарски војници и генерал, без дозвола од Македонија, поставиле спомен плоча на наша територија на Кајмакчалан

Сител - 19.09.2016

Нова провокација од официјална Софија. Седумина припадници на бугарската армија предводени од генерал на своја рака, без дозвола од Македонија, во мај годинава поставиле спомен плоча на македонска територија на врвот Кајмакчалан.

Без дозвола од Македонија, Бугарите поставиле спомен-плоча на Кајмакчалан!

Вечер Прес - 19.09.2016

На Кајмакчалан, од 12-ти до 30-ти септември 1916 година се водела тешка битка помеѓу српските и бугарските трупи. Битката во многу што била пресудна во Првата светска војна, а на двете страни загинале околу 10.000 војници.

7 бугарски војници и генерал, без дозвола од Македонија, поставиле спомен плоча на наша територија на Кајмакчалан

МК News - 19.09.2016

Нова провокација од официјална Софија. Седумина припадници на бугарската армија предводени од генерал на своја рака, без дозвола од Македонија, во мај годинава поставиле спомен плоча на македонска територија на врвот Кајмакчалан.