TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Приштина очекува десетина нови признавања

Inpress - 08.08.2010

Приштина, 8. август 2010 (ИНПРЕС) Косовските власти очекуваат за време на идната недела независноста на државата да ја признаат десетина држави членки на Заедницата на карибите.

Косово очекува нови признавања на независноста

Нетпрес - 08.08.2010

Косово очекува во текот на идната седмица 10 земји да ја признаат неговата независност. Како што денес пишува приштинскиот весник “Експрес“, според извори на весникот се очекуваат десет признавања, ...

Приштина одобри Богдановиќ да ја посети земјата

Р.С.Европа - 08.08.2010

Косовските институции му одобриле на министерот на Владата на Србија задолжен за Косово и Метохија да го посети Косово, соопштуваат од владата на земјата.

Србија е само против едностраната независност на Косово

Р.С.Европа - 08.08.2010

Минисерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ во интервју за Си-Ен Ен изјавил дека српските власти се противат само на едностраното прогласување на независност на Косово.

Западнобалкански преместувања

Утрински - 07.08.2010

Уште пред да се соопшти советодавното мислење на Меѓународниот суд на правдата (МСП) за легалноста на прогласувањето на незавносноста на Косово, во Србија постоеше доза на еуфорија.

Хисени:Косово очекува нови признавања

Р.С.Европа - 07.08.2010

Десетици држави се подготвени да ја признаат независноста на Косово по одлуката на Меѓународниот суд дека декларацијата за независност е во согласност со меѓународното право, изјавил косовскиот ...

Истражување: Намалено уверувањето дека независно Косово е позитивен фактор за стабилноста на Балканот

Алсат-М - 06.08.2010

Се повеќе се намалува уверувањето дека независноста на Косово претставува позитивен фактор за стабилноста на Балканот, е главен заклучок од истражувањето на јавното мислење на Косово и во неколку ...

Независно Косово не го стабилизира регионот

Дневник - 06.08.2010

Се' повеќе се намалува уверувањето дека независноста на Косово претставува позитивен фактор за стабилноста на Балканот, е заклучокот од истражувањето на јавното мислење спроведено во Косово и во ...

Барањето на Косово за нова резолуција на ОН е грешка

Утрински - 06.08.2010

Приштина - Иницијативата на Приштина Обединетите нации да изгласа нова резолуција за Косово, што ќе ја замени Резолуцијата 1244 и ќе го легитимира позитивното мислење на Меѓународниот суд за ...

Сурои: Поделбата на Косово e лоша идеја за регионот

Алсат-М - 06.08.2010

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на независноста на Косово не е прекршено меѓународното право, ќе го стабилизира целиот регион, оцени косовскиот публицист Ветон Сурои ...

Одлуката за Косово позитивна за Македонија

Кирилица - 06.08.2010

Идеите за поделба на Косово припаѓаат на минатото и се лоши, бидејќи ќе доведат до враќање на времето на војни, размена на население и територии, а регионот за 10-тина години треба целосно да се ...

“Коха Диторе“: Пакистан ќе го признае Косово?!

Нетпрес - 06.08.2010

Пакистан во текот на следната недела би можел да го признае Косово. Тоа ќе биде 70 држава која ја признала независноста на Косово, а прва после советодавното мислење на Меѓународниот суд на правда, ...

Се намалува уверувањето дека независноста на Косово е позитивен фактор за стабилноста на Балканот

Алфа - 06.08.2010

Се повеќе се намалува уверувањето дека независноста на Косово претставува позитивен фактор за стабилноста на Балканот, е главен заклучок од истражувањето на јавното мислење на Косово и во неколку ...

Косово (не) e позитивен фактор за стабилноста на Балканот

Сител - 06.08.2010

Се` повеќе се намалува уверувањето дека независноста на Косово претставува позитивен фактор за стабилноста на Балканот, е главен заклучок од истражувањето на јавното мислење на Косово и во неколку ...

Сурои - Поделбата на Косово е лоша идеја за регионот

Inpress - 06.08.2010

Вашингтон, 6. август 2010 (ИНПРЕС) Косовскиот издавач Ветон Сурои средата во Американскиот институт за мир во Вашингтон говореше што е следно за Косово по одлуката на Меѓународниот суд за правда дека ...

Сурои: Поделбата на Косово e лоша идеја за регионот

Сител - 06.08.2010

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на независноста на Косово не е прекршено меѓународното право, ќе го стабилизира целиот регион, оцени косовскиот публицист Ветон Сурои ...

Преговори Белград – Приштина?

Р.С.Европа - 06.08.2010

Се чини дека нема шанси Белград и Приштина во скоро време да седнат на преговарачка маса, затоа што и покрај повикот на шефот на УНМИК Ламберто Заниер и мислењето на Меѓународниот суд за правда, ...

Зошто Косово сè уште е важно

Окно - 06.08.2010

Импресивната одлука на Меѓународниот суд за правда во Хаг – да го отфрли тврдењето на Србија дека прогласувањето независност на Косово во 2008 година било незаконско – главно е игнорирана или искористена за лажно алармантни предвидувања на идните ...

Сурои: Поделбата на Косово e лоша идеја за регионот

Кирилица - 06.08.2010

Одлуката на Меѓународниот суд на правдата дека со прогласувањето на независноста на Косово не е прекршено меѓународното право, ќе го стабилизира целиот регион, оцени косовскиот публицист Ветон Сурои ...

Сурои: Бев против поделбата на Македонија, а сега и на Косово

Вечер Прес - 06.08.2010

Поделбата е лоша идеја, не само за Косово туку и за другите држави од поранешна Југославија. Кога бев инволвиран да помогнам во Охридскиот рамковен договор, и тогаш бев против поделба на Македонија, ...

Независно Косово ја губи улогата на позитивен фактор за стабилност

Вечер Прес - 06.08.2010

Се повеќе се намалува уверувањето дека независноста на Косово претставува позитивен фактор за стабилноста на Балканот. Ова го покажува последното истражување на јавното мислење на Косово и во неколку ...

Сурои: Косовското барање за нова резолуција е голема грешка

Н.Македонија - 06.08.2010

Иницијативата на Приштина до Обединетите нации да изгласаат нова резолуција за Косово, која ќе ја замени постојната Резолуција 1244, е стратегиска грешка, изјави косовскиот аналитичар и новинар Ветон ...

Дали независноста на Косово е позитивен фактор за стабилноста на Балканот

Идивиди - 06.08.2010

Брисел, 6 август 2010 (МИА) - Се повеќе се намалува уверувањето дека независноста на Косово претставува позитивен фактор за стабилноста на Балканот, е главен заклучок од истражувањето на јавното ...

Одлуката на судот во Хаг за Косово ќе ја стабилизира Македонија

А1 - 05.08.2010

Одлуката на Меѓународниот суд за правда за легалноста на косовската независност ќе ја стабилизира Македонија, смета влијателниот косовски интелектуалец Ветон Сурои.

Свет - ОН бараат дијалог меѓу Белград и Приштина

Време - 05.08.2010

Амбасадорите на земјите-членки на Советот за безбедност на Обединетите нации побараа дијалог меѓу Белград и Приштина за решавање на отворените прашања на Косово, известија светските медиуми.

На 14 септември одлука за српската резолуција за Косово

Алсат-М - 05.08.2010

Обединетите нации ќе донесат одлука за српската резолуција на 14 септември. За резолуцијата се разговараше пред два дена во Советот за безбедност на Обединетите нации и доаѓа веднаш по одлуката на ...

Чуркин: Косово не може во ОН

Утрински - 05.08.2010

МОСКВА - Постојаниот претставник на Русија во ОН, Виталиј Чуркин, кој сега претседава со работата на Советот за безбедност, изјави дека самопрогласената држава Косово не може да стане членка на ОН.

Сурои: На Косово не му треба нова резолуција од ОН

Дневник - 05.08.2010

Иницијативата на Приштина ОН да изгласаат нова резолуција за Косово, што ќе ја замени Резолуцијата 1244 и ќе го легитимира позитивното мислење на Меѓународниот суд за независноста на Косово, е ...

Сурои: Барањето на Косово за нова резолуција на ОН е стратегиска грешка

Алсат-М - 05.08.2010

Иницијативата на Приштина Обединетите нации да изгласа нова резолуција за Косово, што ќе ја замени Резолуцијата 1244 и ќе го легитимира позитивното мислење на Меѓународниот суд за независноста на ...

Косово ќе инвестира половина милион евра во Митровица

Нетпрес - 05.08.2010

Половина милон евра ќе бидат инвестирани за економски развој на северна Митровица, одлучи владата на Косово, јавуваат косовските медиуми.

Хисени:нови признавања на Косово по Рамазан

Р.С.Европа - 05.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени изјавил денеска дека по Рамазан ќе следат нови признавања на независноста на Косово,пред се од земјите членки на Исламската лига.

Сурои: Барањето на Косово за нова резолуција на ОН е стратегиска грешка

Сител - 05.08.2010

Иницијативата на Приштина Обединетите нации да усвојат нова резолуција за Косово, што ќе ја замени Резолуцијата 1244 и ќе го легитимира позитивното мислење на Меѓународниот суд на правдата за ...

Сурој: Не е потреба нова резолуција за Косово, туку дијалог

Нетпрес - 05.08.2010

Мора да се разговара за решенија кои немаат територијално значење. Тоа се права што не се поврзани со територија . Србинот мора да има исти права во општина каде е мнозинство, така и во општина каде ...

Сурои: Барањето на Косово за нова резолуција на ОН е стратегиска грешка

Алфа - 05.08.2010

Иницијативата на Приштина Обединетите нации да изгласа нова резолуција за Косово, што ќе ја замени Резолуцијата 1244 и ќе го легитимира позитивното мислење на Меѓународниот суд за независноста на ...

Занијери: Белград и Приштина да почнат дијалог

А1 - 04.08.2010

Во редовниот тримесечен извештај шефот на УНМИК, Ламберто Занијери изјави дека состојбата во Косово била релативно стабилна и ги повика Белград и Приштина да почнат дијалог, соработка и разбирање со ...

Свет - ОН: Нема замена нарезолуцијата за Косово

Време - 04.08.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-Мун, му пренел на косовскиот министер за надворешни работи, Скендер Хисени, дека неговото барање за замена на Резолуцијата 1244 на Советот за ...

Светската организација ги повика Белград и Приштина на дијалог

Телма - 04.08.2010

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за Косово, Ламберто Занијер синоќа ги повика Белград и Приштина да почнат дијалог и апелираше за соработка и разбирање на двете ...

Тачи: Реафирмација на косовската независност

Алсат-М - 04.08.2010

На заседанието на Советот за безбедност на ОН, претставниците на официјална Приштина повторно ја аргументираа косовската државност и ги претставија новите постигнувања на земјата.

Советот за безбедност побара дијалог меѓу Белград и Приштина

Канал5 - 04.08.2010

Амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност побараа дијалог меѓу Белград и Приштина за решавање на отворените прашања на Косово.

УНМИК: на Косово релативно стабилно

Р.С.Европа - 04.08.2010

Шефот на УНМИК Ламберто Заниер оцени дека ситуацијата на Косово во изминатите три месеци била релативно стабилна и оти е потребен дијалог меѓу Белград и Приштина за да се смалат тензиите и да дојде ...

Повик до Белград и Приштина за дијалог

Сител - 04.08.2010

Белград и Приштина да започнат дијалог за отворените прашања - побараа амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност.

Независноста на Косово завршено прашање?

Р.С.Европа - 04.08.2010

Амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност на ОН кои веќе го признале Косово синоќа оценија дека со мислењето на Меѓународниот суд на правдата за легалноста на независноста, спорот за ...

Чуркин : Поддршка на резолуцијата на Србија за Косово

Нетпрес - 04.08.2010

Нацрт резолуцијата што Србија ја достави до Генералното собрание на Обединете Нации, по одлуката на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, ќе биде поддржана, порача Виталиј Чуркин, постојаниот ...

Ламберто Занијер: ОН го охрабруваат дијалогот меѓу Белград и Приштина

Сител - 04.08.2010

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за Косово, Ламберто Занијер синоќа ги повика Белград и Приштина да почнат дијалог и апелираше за соработка и разбирање на двете ...

Нова резолуција за Косово?

Р.С.Европа - 04.08.2010

Шефот на косовската дипломатија Скендер Хисени официјално побара од Советот за безбедност на Обединетите нации да усвои нова резолуција која ќе ја рефлектира реалноста создадена по прогласувањето на ...

За Србија Резолуцијата 1244 со пресудна улога

Р.С.Европа - 04.08.2010

Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ изјави дека улогата на Резолуцијата 1244 на Советот за Безбедност на ОН останува пресудна во решавањето на прашањето за Косово за кое, според ...

Ламберто Занијери - Приштина и Белград треба да промовираат дијалог

Inpress - 04.08.2010

Белград, 4. август (ИНПРЕС) Состојбата во Косово е релативно стабилна а Белград и Приштина треба да почнат дијалог, соработка и разбирање со цел да се овозможи стабилноста на Косово, изјави шефот на ...

Косово бара нова резолуција наместо 1244

Р.С.Европа - 04.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово Скендер Хисени на седницата на Советот за безбедност на ОН изјави дека е дојдено време Резолуцијата 1244 да биде замената со нова, со која ќе биде призната ...

Косово бара нова резолуција, Србија правично решение

Вечер Прес - 04.08.2010

Состојбата во Косово е релативно стабилна, оцени шефот на УНМИК, Ламберто Занијери, во редовниот тримесечен извештај. Тој ги повика Белград и Приштина да почнат дијалог и соработка за да се постигне ...

ОН го охрабруваат дијалогот меѓу Белград и Приштина

Идивиди - 04.08.2010

Њујорк, 4 август 2010 (МИА) - Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за Косово, Ламберто Занијер синоќа ги повика Белград и Приштина да почнат дијалог и апелираше за ...

Косово бара нова резолуција од ОН

А1 - 03.08.2010

Советот за безбедност на Обединетите нации во вторник одржува седница посветена на Косово, прва по објавувањето на советодавното мислење на Меѓународниот суд на правата во Хаг, јави Фонет.

Советот за безбедност за Косово

BBC - 03.08.2010

Министерството за надворешни работи на Русија, која овој месец претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации, соопшти дека ова тело на светската организација денеска треба да ја разгледа ...

САД и ЕУ треба да ја сфатат реалноста на Косово

Deutsche Welle - 03.08.2010

СБ на ОН денеска одржува седница посветена на Косово, прва по објавувањето на мислењето на МСП во Хаг. Американскиот експерт за Балканот Тимоти Вотерс вели-независноста на Косово е едно, а неговите ...

Советот за безбедност на ООН за Косово

Канал5 - 03.08.2010

Ситуацијата во Косово е деликатна, оцени генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун во новиот извештај за состојбата во поранешната српска покраина, кој вечерва ќе се најде на дневен ред ...

Резолуцијата 12 44 не може да се промени-одговори Бан Ки Мун

Канал5 - 03.08.2010

“До замена на резолуцијата може да дојде само доколку ефектот на јавното мислење е толку голем што државите членки на Советот за безбедност на ОН почнат да ја прифаќаат независноста на Косово“, му ...

Косово побара нова резолуција на ОН за неговиот статус

Алсат-М - 03.08.2010

Косово побара од ОН нова резолуција за прашањето на неговиот статус, што ќе му овозможи да се присоедини кон меѓународната организација, соопшти косовското Министерство за надворешни работи, пренесоа ...

Хашим Тачи: Историска победа над Србија

Канал5 - 03.08.2010

Претседатеолот на косовската влада Хашим Тачи смета дека мислењето на Меѓународниот суд за правда дека декларацијата за независност на Косово е во склад со меѓународното право, „историска победа над ...

Косово ќе бара замена на резолуцијата 12.44

Алсат-М - 03.08.2010

Косово на вонредната седница на Советот за безбедност на ОН ќе го повтори барањето за замена на резолуцијата 12.44 со друга резолуција.

Јеремиќ во оон - Србија нема да се предаде во однос на Косово

Телма - 03.08.2010

Министерот за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ изјави денеска во Њујорк дека улогата на Резолуцијата 1244 на СБ на ОН останува пресудна во решавањето на прашањето за Косово за кое, според ...

Косово бара нова резолуција на ОН

Дневник - 03.08.2010

Косово побара од ОН нова резолуција за прашањето на статусот, што ќе му овозможи да се присоедини кон меѓународната организација, соопшти косовското министерство за надворешни работи.

Зона на конфронтации

Утрински - 03.08.2010

БЕЛГРАД - Србија не престанува да изненадува. И самата себеси и сите околу неа. Најпрво си пукаше во една нога кога, преку Генералното собрание на ОН, до Меѓународниот суд на правдата (МСП) испрати ...

ОН: Ситуацијата на Косово релативно мирна

Р.С.Европа - 03.08.2010

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ја оценил севкупната ситуација на Косово како релативно мирна, но укажал на деликатната ситуација на северот на земајта.

Бан Ки Мун: Замената на резолуцијата ќе зависи од ефектот на јавното мислење

Кирилица - 03.08.2010

На денешната седница што ќе одржи на Советот за безбедност да бидат прифатени механизмите што ќе бидат предложени со можност за разговори за техничките прашања помеѓу Србија и Косово Бан Ки Мун на ...

Советот за безбедност денеска ќе ја разгледа состојбата на Косово

Inpress - 03.08.2010

Лондон, 3. август 2010 (ИНПРЕС) Министерството за надворешни работи на Русија, која овој месец претседава со Советот за безбедност на Обединетите нации, соопшти дека ова тело на светската ...

Тачи: Мислењето на судот е историска победа над Србија

Макфакс - 03.08.2010

Мислењето на Меѓународниот суд на правдата во врска со декларацијата за независност на Косово е „историска победа над Србија“, оцени косовскиот премиер Хашим Тачи.

Расправа во ОН по српската резолуција за Косово

Кајгана - 03.08.2010

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) во вторник одржува седница посветена на Косово, прва по објавувањето на советодавното мислење на Меѓународниот суд на правата во Хаг, јави Фонет.

Совет за Безбедност на ОН одржува седница за Косово

Сител - 03.08.2010

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе ја одржи првата седница на која ќе се разгледува прашањето за Косово, откако Меѓународниот суд на правдата во Хаг, донесе одлука дека ...

Расправа во ОН по српската резолуција за Косово

Макфакс - 03.08.2010

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) во вторник одржува седница посветена на Косово, прва по објавувањето на советодавното мислење на Меѓународниот суд на правата во Хаг, јави Фонет.

Косово бара признавање од исламските земји

Форум - 03.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени побара од исламските земји да ја признаат независноста на Приштина, во вторник соопшти косовското Министерство за надворешни работи, а ...

Исламската лига повика на сеопшто признавање на независноста на Косово

Inpress - 03.08.2010

Дубаи, 3. јули 2010 (ИНПРЕС) Исламската Лига ги повика сите земји да ја признаат независноста на Косово, изјави косовскиот заменик - амбасадор во Саудиска Арабија Реџеп Боја.

Совет за безбедност на ОН одржува седница за Косово

Нетпрес - 03.08.2010

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе ја одржи првата седница на која ќе се разгледува прашањето за Косово, откако Меѓународниот суд на правдата во Хаг, донесе одлука дека ...

Советот за Безбедност ќе одржи седница за Косово

Р.С.Европа - 03.08.2010

Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи седница посветена на ситуацијата на Косово на која шефот на УМНИК ќе поднесе редовен извештај за ситуацијата.

Косово од исламските земји бара признавање на независноста

Кајгана - 03.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени побара од исламските земји да ја признаат независноста на Приштина.

Косово од исламските земји бара признавање на независноста

Макфакс - 03.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени побара од исламските земји да ја признаат независноста на Приштина.

Бан Ки Мун: Резолуцијата 1244 не може да се отфрли

Нетпрес - 03.08.2010

Промена на резолуцијата 1244 испратена до Генералното собрание на Обединете нации не може да се направи, одговори генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на барањето за измена на резолуцијата упатено ...

Расправа во ОН по српската резолуција за Косово

Алфа - 03.08.2010

Советот за безбедност на Обединетите нации(ОН) во вторник одржува седница посветена на Косово, прва по објавувањето на советодавното мислење на Меѓународниот суд на правата во Хаг. Судот на 22.

Ниту еден државен устав веќе не може да спречи отцепување?!

Вечер Прес - 03.08.2010

Сепаратистите во светот го поздравија мислењето на Меѓународниот суд за правда дека еднострано прогласената независност на Косово не го прекршила меѓународното право.

Косово од исламските земји бара признавање на независноста

Канал 77 - 03.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени побара од исламските земји да ја признаат независноста на Приштина.

Косово побара нова резолуција на ОН за неговиот статус

Идивиди - 03.08.2010

Приштина, 3 август 2010 (МИА) - Косово побара од ОН нова резолуција за прашањето на неговиот статус, што ќе му овозможи да се присоедини кон меѓународната организација, соопшти косовското ...

Тачи: Следуваат нови признавања на независноста на Косово

Алсат-М - 02.08.2010

Премиерот на Косово Хашим Тачи најави дека набрзо многу земји ќе го признаат Косово. Тачи соопшти дека мислењето на Меѓународниот суд за правда околу независноста на земјата, видно влијае околу тоа ...

Прес: Србија ќе ја почитува вољата на Албанците, ако им се дозволи истото на Србите од Косово

Канал5 - 02.08.2010

Србија подготвила предлог за трајно решение за статусот на Косово под наслов „Автономија од 1 до 100“, која ќе им ја предложи на западните земји.

Нема дијалог по ваква српска резолуција?

Deutsche Welle - 02.08.2010

Во пресрет на најавената седница на Советот за безбедност на ОН за Косово, косовските аналитичари оценуваат дека резолуцијата на Србија може да биде пречка за отворен дијалог меѓу Приштина и Белград.

Коха диторе - Косово е уште далеку од членство во ОН

Inpress - 02.08.2010

Приштина, 2. август 2010 (ИНПРЕС) Приштинскиот дневник „Коха диторе“ оценува дека новите признавања на Косово можат да го зголемат Меѓународниот легитимитет на Косово, но напоменува дека тоа не е ...

Хисени ќе се состане со Бан Ки Мун

Макфакс - 02.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени во понеделник ќе се состане со Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун и ќе поднесе барање за учество на состанокот на Советот за безбедност ...

Хисени ќе се состане со Бан Ки Мун

МРТ - 02.08.2010

Министерот за надворешни работи на Косово, Скендер Хисени во понеделник ќе се состане со Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун и ќе поднесе барање за учество на состанокот на Советот за безбедност ...

Исламската лига повикува да се признае Косово

Р.С.Европа - 02.08.2010

Исламската лига денеска ги повика сите земји кои не го признале Косово да го направат тоа . Исламската лига на собирот по повод 50 години од формирањето усвоила заклучок со кој сите земји се ...

Советот за безбедност утре ќе расправа за Косово

Р.С.Европа - 02.08.2010

Советот за безбедност на ОН утре ќе одржи седница посветена на ситуацијата на Косово на која ќе присуствува и министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ.

Од Белград до Приштина преку Атина

Вечер Прес - 02.08.2010

Поднесувајќи резолуција во Советот за безбедност во Обединетите нации, без консултација со големите сили, Србија влезе во многу ризична фаза ставајќи ја на коцка својата кандидатура во Европската ...