TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тони Блер ќе се кандидира по трет пат за премиер

А1 - 28.09.2003

Британскиот премиер Тони Блер изјави дека планира по трет пат да се кандидира за премиерската функција и покрај тоа што резултатите од последните анкети покажуваат оти тој, пред се поради војната во Ирак, се повеќе ја губи популарноста кај британските гласачи.

Буш и Путин се сретнаа во Кемп Дејвид

А1 - 27.09.2003

Русија и САД се сојузници во борбата против тероризмот, со оглед на тоа дека и двете држави се соочуваат со ова зло, напомена американскиот претседател Џорџ Буш на денешната прес-конференција со која за означи крајот на средбата на високот ниво меѓу Буш и рускиот претседател Владимир Путин, што се ...

Осуммина загинати во минофрлачки напад врз пазар

Утрински - 27.09.2003

Терористичките напади во Ирак продолжуваат континуирано БАГДАД - Експлозија од минофрлачка граната одекна на пазар северно од Багдад, при што загинаа осуммина цивили, а тоа ги продлабочи проблемите на американските сили кои се обидуваат да го одржат редот пет месеци по соборувањето на Садам Хусеин.

Ирачаните добија краен рок за донесување устав

Утрински - 27.09.2003

САД вршат притисок врз привременото ирачко раководство околу уставот БАГДАД - Соединетите Американски Држави ќе му дадат на Владејачкиот совет на Ирак рок од шест месеци за да донесе устав што ќе доведе до избори и нова влада следната година.

ОН се повлекуваат од Ирак

Вест - 27.09.2003

БАКУБА, Ирак, 27 септември, (АП) - Во ракетен напад врз еден пазар северно од Багдад загинаа девет цивили, а над десетина други се повредени, соопшти вчера ирачката полиција. Жителите се сомневаат дека целта на нападот биле американските војници стационирани во близина на пазарот.

Настрадаа новинари на Ен-Би-Си

Утрински - 26.09.2003

Во напад врз хотелски комплекс во Багдад БАГДАД - Во центарот на ирачкиот главен град Багдад експлодираше бомба во хотелски комплекс каде што е сместена американската телевизиска мрежа Ен-Би-Си. Најмалку едно лице, Сомалиец од обезбедувањето, загина, а две други лица се повредени во експлозијата во ...

Експлозија во хотел во центарот на Багдад

А1 - 25.09.2003

Најмалку едно лице загина, а две други се повредени изутрината при експлозија на бомба во хотелот „Аик“ во центарот на Багдад. Според очевидци, загинатиот е вработен во хотелот, по потекло од Сомалија. Бомбата била поставена во близина на генераторот во хотелот и експлозијата се слушнала низ цел ...

Ирачаните се скептични за намерите на САД

Утрински - 25.09.2003

По говорот на Џорџ Буш во ОН БАГДАД - Ирачаните реагират со скептицизам на повикот од претседателот Буш за поголема меѓународна помош во обновата на Ирак, истакнувајќи дека САД ги следат сопствените интереси на нивна штета. "Буш е исплашен за иднината на неговите сили во Ирак поради отпорот, а на ...

Прекин на добрите односи меѓу американските и ирачките лидери?

Утрински - 25.09.2003

Владејачкиот совет на Ирак се повеќе притиска за поголема автономија на земјата ВАШИНГТОН - Французите и Германците не се единствените кои сакаат САД да се откажат од контролата во Ирак што поскоро. Тоа, исто така, го сака лидерот на привремената влада на Ирак, избрана од Американците, што ...

Буш побара помош од ОН, доби обвинение дека го урива светскиот поредок

Дневник - 25.09.2003

СЕДНИЦА НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ Говорот на Буш бил проследен со кратка овација, а говорите на Кофи Анан, Жак Ширак и Де Лула, кои го критикувале Буш, добиле подолги аплаузи во големата сала на ОН Американскиот претседател Џорџ В.

НОВИ ОРУЖЕНИ ИНЦИДЕНТИ ВО ИРАК

Канал5 - 25.09.2003

Најмалку едно лице загина, а две се ранети, во експлозија на бомба што утринава одекна во еден хотел во Багдад, каде е сместена екипата на американската телевизија НБЦ, објави ирачката полиција. Според истите извори, бомбата била поставе Најмалку едно лице загина, а две се ранети, во експлозија на ...

Буш побара ОН да помогнат во обновата на Ирак

Вест - 25.09.2003

Њујорк, 25 септември (Ројтерс) - Американскиот претседател Џорџ Буш ги повика Обединетите нации да помогнат во обновата на Ирак и рече дека е време да се надминат несогласувањата од периодот пред војната. Во обраќањето на 58-та годишна сесија на Генералното собрание на ОН, Буш се спротистави на ...

Буш се правдаше, а Ширак напаѓаше поради војната во Ирак

Утрински - 25.09.2003

Дебатите во Обединетите нации повторно ги истакнаа разидувањата во ставовите околу Ирак ЊУЈОРК - Францускиот и американскиот претседател одржаа говори во ОН кои го покажаа континуираното разидување во нивните ставови за Ирак.

Автобус налетал на бомба во Багдад

А1 - 24.09.2003

Најмалку едно лице загина, а 23 се повредени, од кои четири потешко, во експлозија во Багдад кога автобус налетал на бомба поставена на централниот булевар во градот. Ирачката полиција соопшти дека бомбата уништила два автобуса.

„Тајмс“: Блер се дистанцира од Буш

А1 - 24.09.2003

Британскиот премиер Тони Блер се дистанцира од американскиот претседател Џорџ Буш и неговата расправа во Обединетите нации околу вклучувањето на Светската организација во обновата на Ирак и повеќе се посветува на домашната политика и состојбите во земјата, пишува весникот „Тајмс“, повикувајќи се на ...

Буш не гледа потреба за поголема улога на ОН во Ирак

Утрински - 24.09.2003

Пред своето обраќање на Генералното собрание во Светската организација ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Џорџ Буш застана во непопустлива одбрана за американската политика во Ирак, пред својот говор во ОН. ?Почнувањето војна со Ирак беше "вистинската одлука", рече тој во интервјуто што го ...

Бремер ќе блокира предвремен суверенитет на Ирак

Утрински - 23.09.2003

Според најавите од страна на специјалниот претставник на САД БАГДАД - Високиот американски претставник во Ирак ќе го блокира секој чекор за суверенитет од Владејачкиот совет пред да биде усвоен нов устав во државата и да се одржат слободни избори, изјави значаен претставник на коалицијата.

Кремљ нема да испрати војници во Ирак

Утрински - 23.09.2003

Претседателот на Русија пред заминувањето во САД ги демантираше шпекулациите ОД НАШИОТ ДОПИСНИК БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Раководството на Русија нема намера да испрати свои војници во Ирак. За таа тема во Москва воопшто не се расправа.

Нов бомбашки напад врз штабот на ОН во Багдад

Дневник - 23.09.2003

ИРАК Еден стражар загинал во самоубиствен бомбашки напад врз седиштето на Обединетите нации во Ирак, точно еден месец откако истото седиште претрпе крвав бомбашки напад, јави Ројтерс. Нападот кај хотелот „Каналл“ во Багдад се совпаднал со седницата на Генералното собрание на Обединетите нации на ...

Напаѓач-самоубиец уби стражар во седиштето на ОН во Багдад

Утрински - 23.09.2003

Повторен напад врз седиштето на светската организација во Ирак БАГДАД - Напаѓач-самоубиец во автомобил се разнесе пред седиштето на ОН во Багдад, при што загина еден ирачки стражар, а осум лица се повредени, јави американската војска.

Бомбаш самоубиец се разнесе пред штабот на ОН во Багдад

Вест - 23.09.2003

БАГДАД, 23 септември, (АП) - Бомбаш самоубиец со автомобил вчера се уби себеси и еден ирачки полицаец на контролен пункт надвор од штабот на ОН во Багдад.. Деветнаесет луѓе меѓу кои и двајца ирачаки работници на ОН БАГДАД, 23 септември, (АП) - Бомбаш самоубиец со автомобил вчера се уби себеси и ...

Двајца загинати во експлозија пред седиштето на ОН во Багдад

А1 - 22.09.2003

Две лица загинаа во експлозија на автомобил-бомба во близина на седиштето на ОН во Багдад, потврди портпарол на американската армија во ирачкиот главен град. Во нападот загинале ирачки полицаец и напаѓачот, а осум други полицајци и тројца службеници на ОН се повредени.

Путин најавува испраќање руски војници во Ирак

Утрински - 22.09.2003

Рускиот лидер со позитивна енергија кон САД Москва - Русија е подготвена да ги надмине несоглсувањата околу Ирак и заедно со САД да учествува во обновата на земјата, со можност да испрати трупи во Багдад, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.И покрај несогласувањата со американскиот ...

Шредер, Ширак и Блер бараат главна улога за ОН во Ирак

Вест - 22.09.2003

Берлин, 22 септември - Лондон, Париз и Берлин сметаат дека ОН треба да игра "централна улога во Ирак", а Ирачаните треба бргу да ја преземат власта во својата земја, изјави германскиот канцелар Герхард Шредер. Тој во Берлин во саботата беше домаќин на средбата со британскиот премиер Тони Блер и со ...

САМОУБИСТВЕН НАПАД ВО БАГДАД - ДВЕ ЛИЦА ЗАГИНАА

Канал5 - 22.09.2003

Бомбашот-самоубиец и еден ирачки чувар загинаа, а најмалку осум лица се повредени, во нападот со автомобил-бомба што се случи утринава, во близина на седиштето на Обединетите нации (ООН) во Багдад, соопшти официјален воен извор.

Буш ќе бара помош и ќе обвинува за Ирак

Утрински - 22.09.2003

Американскиот лидер со нови барања, но со стариот тон ВАШИНГТОН - Непопуштајќи околу аргументите, претседателот Џорџ Буш ќе ги предизвика Обединетите нации да преземат акција за испраќање финансиски средства и војници во Ирак и во Авганистан, и покрај разидувањата и одбивањето на многу држави да ...

Убиени уште тројца американски војници

Утрински - 22.09.2003

Во минофрлачки напад во Ирак БАГДАД - Во минофрлачки напад врз затвор во близина на Багдад загинаа двајца припадници на американската воена полиција, а 13 се повредени, соопштија вчера воени извори. Нападот се случи само неколку часа по обидот за убиство врз член на Владејачкиот совет на Ирак.

Разликите и натаму "неиспеглани"

Утрински - 22.09.2003

Британскиот лидер во убедувачка турнеја низ Европа Лондон - Британскиот премиер Тони Блер и неговиот шпански колега Хозе Марија Азнар се среќаваат денеска во Чекерс, летна резиденција на претседателите на британската влада, за ситуцијата во Ирак и патиштата за изнаоѓање компромис околу новата ...