TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошевиќ одново ќе ја скара Србија со светот

А1 - 17.02.2002

Првиот сведок кој ќе сведочи против поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ ќе биде Албанец и најверојатно станува збор за поранешниот косовски политички функционер Махмут Бакали, објави белградската агенција Фонет.

„Милошевиќ ги надигра обвинителите“

А1 - 16.02.2002

Руските медиуми го коментираат првиот ден на настапот на Милошевиќ во Хаг - Дмитриј Рогозин, шеф на парламентарниот комитет за меѓународни односи предложи да се одреди краен рок на дејствување на Хашкиот Трибунал. Руските медиуми со големо внимание го следат излагањето на Слободан Милошевиќ пред ...

Милошевиќ ќе ги повика за сведоци Клинтон, Олбрајт и Анан

Вест - 16.02.2002

ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО ВО ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ ХАГ, Холандија, 16 февруари (АП) - Слободан Милошевиќ го обвини трибуналот на ОН дека е "соучесник во злосторството" и изјави дека ќе ги повика поранешните американски и европски лидери да бидат сведоци во пр ХАГ, Холандија, 16 февруари (АП) - Слободан ...

Слобо го обвини НАТО за геноцид и за режија на егзодусот од Косово

Дневник - 16.02.2002

СУДЕЊЕ ВО ХАГ Слободан Милошевиќ вчера ги засили своите обвинувања спрема НАТО велејќи дека американски пилоти намерно напаѓале бегалски конвои на Косово, а поранешниот американски претседател Бил Клинтон го наредил бомбардирањето на кинеската амбасада во Белград, јави Ројтерс.

Милошевиќ: „Обвинителството во Хаг поттикнува тероризам“

А1 - 15.02.2002

Поранешниот претседател на СР Југославија, Слободан Милошевиќ, четвртиот ден на судењето во Хаг, го обвини хашкото обвинителство дека поттикнува тероризам. Милошевиќ во образложението на својата одбрана рече дека дури ни терористите не очекувале такви обвиненија на обвинителството, па затоа славеле.

Запад создаде океан од лаги, вели Милошевиќ

Утрински - 15.02.2002

ХАГ - На третиот ден од процесот, што едни го сметаат за историски триумф на правдата врз злото, а други за дневнополитичка фарса, Слободан Милошевиќ го обвини Запад дека создал "океан од лаги" за да ја оправда интервенцијата во Косово.

Милошевиќ пред Трибуналот тврди: "Моето однесување беше одраз на волјата на народот"

Вест - 15.02.2002

Слобо вчера пред судиите удираше по маса и викаше дека е "жртва на изобличени факти" ХАГ, 15 февруари (АП) - Изнесувајќи ја својата одбрана против обвинуввањето за воени злосторства Слободан Милошевиќ ги орпавда своите дејсвтија на Балканот како "борба против тероризмот" и изјави дека тој е жртва ...

"САД создаваат голема Албанија"

Дневник - 15.02.2002

МИЛОШЕВИЌ НАПАЃА во хаг Слободан Милошевиќ вчера доби збор пред Хашкиот трибунал. Дадената шанса тој ја искористи за да им се нафрли на обвинителите нарекувајќи го обвинителот Најс "несреќа". - Сите обвинители "верглаат" една иста фраза, а тоа е дека му судат само на поединец.

Милошевиќ смета дека со процесот против негоТрибуналот º суди на цела Србија

Дневник - 15.02.2002

судење во хаг Американците не го прифатија политичкото решение за Косово сакајќи да создадат изговор за инвазија врз Југославија, а денес, пред очите на светот, се создаваат етнички чисто Косово и голема Албанија - изјави Милошевиќ Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ вчера го ...

Контра удар на Милошевиќ

А1 - 14.02.2002

Поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ денеска пред Хашкиот трибунал ги отфрли обвинувањата дека е виновен за протерувањето на Албанците од Косово и повтори дека Србија не беше во војна со Босна и Херцеговина и со Хрватска.

Милошевиќ процесот го нарече линч

Утрински - 14.02.2002

ПРОЦЕСОТ ПРОТИВ МИЛОШЕВИЌ Oд нашиот дописник Гроздан Попов ХАГ - Слободан Милошевиќ вчера го нападна Трибуналот за воени злосторства во Хаг дека е дел од "процесот на негово линчување", во првите изјави во судот откако во вторникот започна неговото судење. "Ја оспорувам легалноста на овој Трибунал.

Месијанскиот сон на автократот од Дедиње

Утрински - 14.02.2002

Драган Николиќ Карла дел Понте во Хаг рече дека Милошевиќ не го мотивирала ниту националната ксенофобија, ниту лични убедувања, туку зачувување на личната власт. Тој навистина не беше ниту националист, ниту комунист, туку автократ, кој до последен ден на власта сосема не кореспондираше со реалноста.

Србија веќе го отпиша Милошевиќ

Утрински - 14.02.2002

Први реакции на јавноста во Белград за почетокот на судењето во Хаг ОД НАШИОТ ДОПИСНИК ИВАН ТОРОВ БЕЛГРАД - "Судење? Какво судење, кому?" Нема забуна! Тоа беа, на првиот ден од "најголемото судење во 21 век", мошне чести одговори на обичните граѓани на Србија во многубројните ТВ и радиоанкети, со ...

Обвинителите го сметаат Милошевиќ за лично одговорен за воените злосторства

Вест - 14.02.2002

ПРОДОЛЖУВА СУДСКИОТ ПРОЦЕС НА ДЕЦЕНИЈАТА Слобо во првото обраќање изјави дека не ја признава легалноста на Хашкиот суд ХАГ, 14 февруари (АП/Ројтерс) - Слободан Милошевиќ вчера, на вториот ден од судењето, во своето прво обраќање до судот го нападна хашкиот трибунал како дел од "процесот на линч" ...

Братот на Слобо најавува добар меч

Дневник - 14.02.2002

ОД МОСКВА Борислав Милошевиќ, брат на обвинетиот воен злосторник Слободан Милошевиќ, оцени дека хашкиот процес против неговиот брат всушност се води против Србија и Југославија, јави Ројтерс. - Процесот без сомнеж ќе биде политички.

ЦИА го снимила Милошевиќ на дело

Дневник - 14.02.2002

СУДЕЊЕ НА МИЛОШЕВИЌ, ДЕН 2 Снимките на разговорите на Милошевиќ за Босна ги направиле оперативци на британската тајна служба МИ-6, а за Косово придонеле агентите на ЦИА и американските шпионски сателити Обвинителите на Хашкиот трибунал на вчерашниот втор ден од судењето на Слободан Милошевиќ ...

Се докажува вината на Милошевиќ

А1 - 13.02.2002

„Овој суд не е компетентен да ми суди“, изјави поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ 30 минути пред крајот на вториот ден на судењето во Хаг, кога доби прилика да зборува по наводите кои во судницата на Хашкиот трибунал вчера и денеска беа изнесени од страна на обвинителите.

Хаг- заеднички непријател на оние што се колеа меѓусебно

Утрински - 13.02.2002

Како живеат станарите на затворот во Шевенинген Некогаш си бил на ти со Бил Клинтон и Елцин, а утре ќе се дружиш со убијците од логорите во Босна ХАГ - Од првиот ден во затворот во Шевенинген, а тоа беше на 2 април лани, па до денес Слободан Милошевиќ е примерен, но многу осамен затвореник, со ...

Милошевиќ обвинет за "средновековно дивјаштво"

Утрински - 13.02.2002

Вчера во Хаг почна судењето на поранешниот југословенски претседател за злосторства против човештвото ХАГ - Слободан Милошевиќ организирал кампањи на убиства, тортура и депортирање на Балканот за време на крвавата деценија додека бил на власт, изјавија вчера обвинителите во почетокот на најголемиот ...

Холбрук ќе сведочи на судењето

Утрински - 13.02.2002

Според вчерашните најави во едно интервју ЛОНДОН - Поранешниот американски посредник за Балканот, Ричард Холбрук, вчера изјави во едно интервју дека е подготвен да сведочи на судењето за воени злосторства на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ.

Србите ја прекинаа работата за да го следат судењето

Утрински - 13.02.2002

Додека во Хаг се читаше обвинението против Слободан Милошевиќ БЕЛГРАД - Најмалку пет српски телевизиски станици го пренесуваа почетокот на судскиот процес на Слободан Милошевиќ, а неколку милиони Срби ги вклучија приемниците за да го следат.

Хашката обвинителка го обвини Слобо "за средновековно дивјаштво"

Вест - 13.02.2002

ПОЧНА СУДЕЊЕТО НА МИЛОШЕВИЌ Обвинителката Карла Дел Понте го чита обвинението на почетокот на вчерашното судење ХАГ, 13 февруари (АП) - На почетното излагање на судењето што вчера почна во Хаг еден од обвинителите на ОН го обвини Слободан Милошевиќ (60) за "средновековно дивјаштво" и одговорен за ...

Милошевиќ обвинет за средновековно дивјаштво

Дневник - 13.02.2002

ХАШКИ ТРИБУНАЛ На првиот ден од судењето обвинителството настапи со снимки од говорот на Милошевиќ во Газиместан, на што обвинетиот иронично се смешкал Во Хаг вчера почна долгоочекуваното судење на српскиот државник Слободан Милошевиќ, кој е обвинет за воени злосторства извршени во Босна, Хрватска ...

Започна „историскиот“ судски процес против Милошевиќ

А1 - 12.02.2002

Во Хаг денеска започна судењето на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ по обвиненијата за извршени воени злосторства на Косово, во БиХ и во Хрватска. „Жедта за моќ го натера да ги направи сите тие злосторства за кои е обвинет“, изјави главниот обвинител на ОБСЕ, Карла дел ...

Суд, трампа и видеоленти!

Утрински - 12.02.2002

Процес ДИМИТАР ЧУЛЕВ Меѓународниот суд во Хаг го доби Слободан Милошевиќ со посредство на меѓународно наметнатата трампа со новите југословенски власти пред неполна година, и сега, во наредните две години, ќе треба да ја употреби сета правничка умешност за докажување на вината на поранешниот ...

Милошевиќ во топ форма

Утрински - 12.02.2002

Затвореникот од Шевенинген подготвен за судењето Правните советници на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ тврдат дека тој е во добра форма и подготвен да се соочи со Трибуналот. "Тој е во врвна форма. Неговиот морал е на завидно ниво и тој е подготвен да се соочи со с? што го ...

Милошевиќ ќе поднесе сметката за цела деценија

Утрински - 12.02.2002

Денес почнува судењето на најзначајниот заточеник на затворот Швенинеген во Холандија Судењето почнува со обвинението за убивање и протерување на Албанците од Косово во периодот од јануари до јуни 1999 Главната обвинителка на ОН, Карла дел Понте, ќе повика околу 300 сведоци, "од жртви до ...

Дел Понте собра 300 сведоци за судењето на Слобо

Вест - 12.02.2002

ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ ДЕНЕСКА ГО ПОЧНУВА ИСТОРИСКИОТ ПРОЦЕС ПРОТИВ МИЛОШЕВИЌ РИМ, 12 февруари (Ројтерс) - Главниот обвинител на ОН Карла дел Понте собра 300 сведоци од "жртви до внатрешни луѓе" за да сведочат во трибуналот за поранешна Југославија, каде што денеска ќе му се суди на Слобода РИМ, 12 ...

Почнува балканскиот Нирнберг

Дневник - 12.02.2002

ДЕНЕСКА ВО ХАГ Главната обвинителка Дел Понте тврди дека има доволно докази за да го осуди Милошевиќ за геноцид Во Трибуналот во Хаг денеска треба да почне судењето на Слободан Милошевиќ, најголемо судење во Европа по Нирнбершкиот процес по Втората светска војна, јави Ројтерс.

Утре почнува судењето на Милошевиќ

А1 - 11.02.2002

Судскиот процес против поранешниот претседател на Југославија, Слободан Милошевиќ обвинет за воени злостори во Босна и Херцеговина, Хрватска и на Косово, ќе започне утре пред Хашкиот трибунал. Тоа ќе биде прв пат поранешен лидер на една држава да се најде пред меѓународен суд поради злостори ...

Карла против Слободан

Утрински - 11.02.2002

Утре во Хашкиот трибунал започнува судењето на поранешниот претседател на СРЈ Од нашиот дописник ГРОЗДАН ПОПОВ ХАГ - Утре пред тричлениот Судски совет на Меѓународниот кривичен трибунал во Хаг почнува процесот против Слободан Милошевиќ.

Процесот на Слобо пресврт во меѓународната правда

Вест - 11.02.2002

УТРЕ ВО ХАГ ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО НА МИЛОШЕВИЌ Од митингот за поддршка на Милошевиќ во саботата во Белград ХАГ, Холандија, 11февруари (АП)- Кога Слободан Милошевиќ утре ќе се појави пред Меѓународниот суд за воени злосторства, целиот систем на меѓународната правда ќе биде ставен на проба заедно со него.

Милошевиќ доби морална поддршка од илјадници Срби во Белград

Дневник - 11.02.2002

СПРОТИ СУДЕЊЕТО ВО ХАШКИОТ ТРИБУНАЛ Судењето на Милошевиќ не е одмазда против Србите и нема врска со колективна одговорност - тврди Карла дел Понте, главната обвинителка на Трибуналот Илјадници Срби завчера во Белград организираа голем митинг за поддршка на поранешниот претседател Слободан ...